PDA

Επιστροφή στο Forum : Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6

ysand
02-12-06, 14:57
Δλδ παλιά που σου έγραφε ένας φίλος μια κασσέτα, ήσουν παράνομος?
Πoιά η διαφορά με το να κατεβάσσεις ένα mp3 από p2p?

androu
02-12-06, 14:57
υπήρχε μια διαφήμιση της OTENET στην τηλεόραση για το Conex αν θυμάμαι καλά που έλεγε " Θέλετε να κατεβάζετε γρήγορα mp3? Τότε conex... "

Παρόλα αυτά εγώ έχω αγοράσει πάααρα πολλά cd,dvd γνήσια και το τελευταίο μάλιστα είχε πρόβλημα με συγχρονισμό ήχου-εικόνας ενα πράμα σαν playback (ήταν συναυλία)
Δηλαδή έδωσα 20++ ευρά για πέταμα.. !!
Ας χαμηλώσουν πρώτα τις τιμές και ύστερα να μιλάνε για κλεψίματα!!

Αν ήταν 10 ευρώ ενα cd αντί για 20 αντί να δώσεις 5 στον "μαύρο" να το πάρεις αντιγραμμένο δίνεις 10 κ το παίρνεις original. Αλλα το 5 απο το 20 δεν είναι μικρή διαφορά για 20 -30 τραγούδια που θα έχει μέσα ενα cd..
:hmm:

WandereR
02-12-06, 15:00
Δλδ παλιά που σου έγραφε ένας φίλος μια κασσέτα, ήσουν παράνομος?
Πoιά η διαφορά με το να κατεβάσσεις ένα mp3 από p2p?

Παράνομος ήσουν και μάλιστα οι δισκογραφικές είχαν καταφέρει να επιβάλλουν ταρίφα στην τιμή των άδειων κασετών για πιθανή απωλεια εσόδων....

lamesaint
02-12-06, 15:02
Είναι ακριβό το πέτσινο σακάκι δεν το αγοράζω .... τι θα κάνω θα πάω να το κλέψω ; ;)

Και αν έχει ένας φίλος σου ή συγγενής σου και σου δανείσει ένα ακριβό πέτσινο σακάκι τότε δεν θα το πάρεις? ;)

αν ο παραλληλισμός είναι ατυχής ελαφρώς διότι τα πέτσινα σακάκια δεν αντιγράφονται:):p ή μήπως όχι??? :)
Αλήθεια δεν είναι ότι κυκλοφορούν ένα σωρό μαιμού-προιόντα ένδυσης και αξεσουάρ π.χ. τσάντες κτλ στους δρόμους και κανείς δεν τους έχει κυνηγήσει ακόμα έτσι...??
Άρα μήπως έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά??

lamesaint
02-12-06, 15:03
Παράνομος ήσουν και μάλιστα οι δισκογραφικές είχαν καταφέρει να επιβάλλουν ταρίφα στην τιμή των άδειων κασετών για πιθανή απωλεια εσόδων....

Εγώ πάντως ξέρω ότι αν πας στο δισκάδικο της περιοχής σου και του πείς να σου γράψει κασετούλα στην γράφει μια χαρά, τώρα πλέον και CDaki....
Άρα γιατί τόσος καημός να δούνε τι έχουμε στους δίσκους μας???;)

asfalis
02-12-06, 15:06
υπήρχε μια διαφήμιση της OTENET στην τηλεόραση για το Conex αν θυμάμαι καλά που έλεγε " Θέλετε να κατεβάζετε γρήγορα mp3? Τότε conex... "

Παρόλα αυτά εγώ έχω αγοράσει πάααρα πολλά cd,dvd γνήσια και το τελευταίο μάλιστα είχε πρόβλημα με συγχρονισμό ήχου-εικόνας ενα πράμα σαν playback (ήταν συναυλία)
Δηλαδή έδωσα 20++ ευρά για πέταμα.. !!
Ας χαμηλώσουν πρώτα τις τιμές και ύστερα να μιλάνε για κλεψίματα!!

Αν ήταν 10 ευρώ ενα cd αντί για 20 αντί να δώσεις 5 στον "μαύρο" να το πάρεις αντιγραμμένο δίνεις 10 κ το παίρνεις original. Αλλα το 5 απο το 20 δεν είναι μικρή διαφορά για 20 -30 τραγούδια που θα έχει μέσα ενα cd..
:hmm:


Εξάλλου και ο «μαύρος».... άνθρωπος είναι και ας είναι και μαύρος άνθρωπος.


Και αν έχει ένας φίλος σου ή συγγενής σου και σου δανείσει ένα ακριβό πέτσινο σακάκι τότε δεν θα το πάρεις? ;)

αν ο παραλληλισμός είναι ατυχής ελαφρώς διότι τα πέτσινα σακάκια δεν αντιγράφονται:):p ή μήπως όχι??? :)
Αλήθεια δεν είναι ότι κυκλοφορούν ένα σωρό μαιμού-προιόντα ένδυσης και αξεσουάρ π.χ. τσάντες κτλ στους δρόμους και κανείς δεν τους έχει κυνηγήσει ακόμα έτσι...??
Άρα μήπως έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά??


Να πας να αγοράσεις κλεμμένο πέτσινο σακάκι από το μοναστηράκι .... γιατί να υποχρεωθείς στον φίλο ; :p


Εγώ πάντως ξέρω ότι αν πας στο δισκάδικο της περιοχής σου και του πείς να σου γράψει κασετούλα στην γράφει μια χαρά, τώρα πλέον και CDaki....
Άρα γιατί τόσος καημός να δούνε τι έχουμε στους δίσκους μας???;)



Κι εγώ το ξέρω και όλοι το ξέρουν …. Παρόλα αυτά εξακολουθεί να είναι παράνομο και αυτό.
:whistle:


υπήρχε μια διαφήμιση της OTENET στην τηλεόραση για το Conex αν θυμάμαι καλά που έλεγε " Θέλετε να κατεβάζετε γρήγορα mp3? Τότε conex... "

Παρόλα αυτά εγώ έχω αγοράσει πάααρα πολλά cd,dvd γνήσια και το τελευταίο μάλιστα είχε πρόβλημα με συγχρονισμό ήχου-εικόνας ενα πράμα σαν playback (ήταν συναυλία)
Δηλαδή έδωσα 20++ ευρά για πέταμα.. !!
Ας χαμηλώσουν πρώτα τις τιμές και ύστερα να μιλάνε για κλεψίματα!!

Αν ήταν 10 ευρώ ενα cd αντί για 20 αντί να δώσεις 5 στον "μαύρο" να το πάρεις αντιγραμμένο δίνεις 10 κ το παίρνεις original. Αλλα το 5 απο το 20 δεν είναι μικρή διαφορά για 20 -30 τραγούδια που θα έχει μέσα ενα cd..
:hmm:


Να ένας ακόμη λόγος για να παρανομούμε !!! :p

lamesaint
02-12-06, 15:37
Να ένας ακόμη λόγος για να παρανομούμε !!! :p

ενώ τα υπερκέρδη των πολυεθνικών της μουσικής βιομηχανίας δεν είναι κλέψιμο ε?
Το ότι γίνεται με τις ευλογίες των νόμων το κάνει λιγότερο κλέψιμο?
Δλδ πως θα αντιδράσει η ελεύθερη και "παγκοσμιοιποιημένη" αγορά όταν οι τιμές είναι υψηλές σε σχέση με το προιόν?

voger
02-12-06, 15:40
Όταν κατεβάζεις από p2p και ταυτόχρονα βεβαίως ανεβάζεις εσύ επιλέγεις να σε φωτογραφίσουν εσύ μπαίνεις στο μαγαζί τους όχι αυτοί στο σπίτι σου.
...
… ξεκινάς εσύ π.χ. με το μουλάρι να κατεβάζεις από κάποιο χρήστη ένα σουξέ και παράλληλα ανεβάζεις δεν ξέρω τι , έλα ντε που αυτός ο χρήστης είναι η δισκογραφική και τσιμπάς το δόλωμα και κλείνεται η IP σου στην φάκα. Θα μου πεις δεν ήξερα ότι θα με έπιαναν … ok … να το καταλάβω αλλά να ισχυριστούμε ότι δεν ήταν παράνομο αυτό μάλλον λέμε ψέματα στον εαυτό μας.


Δεν μπαίνει κανείς στο site της RIAA και της IFPI να κατεβάσει MP3. Σε αλλουνού μαγαζί μπαίνει, και μπαίνει και η κάθε ένωση να κόψει κίνηση. Υπάρχει διαφορά μεγάλη.

Όσο για το μουλάρι και το δόλωμα, κάπως έτσι λειτουργούν και οι αστυνομικές αρχές. Έχουν το έγκλημα, στήνουν δόλωμα, πιάνουν τον εγκληματία. Το ζήτημα είναι: είναι τόσο σοβαρό το έγκλημα ώστε να γίνεται άρση του απορρήτου και καταπάτηση ασύλου; Σε αυτή την περίπτωση εγώ βλέπω την αναλογία σαν να κάθεται κάποιος πάνω από ένα φωτοτυπικό μηχάνημα και να ζητά αριθμό ταυτότητας από κάθε πελάτη και να τον κυνηγά αν φωτοτυπήσει ένα βιβλίο (και αυτό παράνομο). Στη συνέχεια έλεγχο στο σπίτι του αν έχει και άλλα φωτοτυπημένα βιβλία και άρθρα.

Άσχετο, κλοπή δεν σημαίνει ότι ιδιοποιούμαι κάτι, και το στερώ από κάποιον άλλον; Στην περίπτωση των ψηφιακών αρχείων κάθε είδους, από ποιόν τα στερώ; Είναι τόσο μεγάλο έγκλημα ώστε να επιτρέπει στον καθένα να κάνει ντου στο σπίτι και να κατασχέσει δίσκους;

nlkrio
02-12-06, 15:43
Εδω και τωρα κτιστε νεες φυλακες για να χωρεσουμε ολοι οι παρανομοι ΜP3stealers......

asfalis
02-12-06, 15:52
Δεν μπαίνει κανείς στο site της RIAA και της IFPI να κατεβάσει MP3. Σε αλλουνού μαγαζί μπαίνει, και μπαίνει και η κάθε ένωση να κόψει κίνηση. Υπάρχει διαφορά μεγάλη.

Όσο για το μουλάρι και το δόλωμα, κάπως έτσι λειτουργούν και οι αστυνομικές αρχές. Έχουν το έγκλημα, στήνουν δόλωμα, πιάνουν τον εγκληματία. Το ζήτημα είναι: είναι τόσο σοβαρό το έγκλημα ώστε να γίνεται άρση του απορρήτου και καταπάτηση ασύλου; Σε αυτή την περίπτωση εγώ βλέπω την αναλογία σαν να κάθεται κάποιος πάνω από ένα φωτοτυπικό μηχάνημα και να ζητά αριθμό ταυτότητας από κάθε πελάτη και να τον κυνηγά αν φωτοτυπήσει ένα βιβλίο (και αυτό παράνομο). Στη συνέχεια έλεγχο στο σπίτι του αν έχει και άλλα φωτοτυπημένα βιβλία και άρθρα.

Άσχετο, κλοπή δεν σημαίνει ότι ιδιοποιούμαι κάτι, και το στερώ από κάποιον άλλον; Στην περίπτωση των ψηφιακών αρχείων κάθε είδους, από ποιόν τα στερώ; Είναι τόσο μεγάλο έγκλημα ώστε να επιτρέπει στον καθένα να κάνει ντου στο σπίτι και να κατασχέσει δίσκους;


Αυτά τα μαγαζιά είναι νόμιμα οι χρήστες είναι παράνομοι ανάλογα με το τί διακινούν ..... όσο για την κλοπή είναι κλοπή να είσαι σίγουρος γι αυτό Φίλε παρανομείς σίγουρα ! Τώρα βεβαίως θα προτιμούσες οι δισκογραφικές να κάθονται σαν τον μ@λ@κα με σταυρωμένα τα χέρια να μην παει χαμένη και η γαμάτη σύνδεση . Κι εγώ έτσι θα προτιμούσα ..;)

voger
02-12-06, 16:14
Χαχα, κανείς λάθος και φταίω εγώ για αυτό που δεν ξεκαθάρισα την θέση μου.

Οι δισκογραφικές καλά κάνουν και μάλιστα θα απορούσα αν δεν έκαναν ότι κάνουν. Το πρόβλημα μου είναι με τον νομοθέτη που αλλάζει τους νόμους περί προσωπικών δεδομένων. Επειδή θέλει το κεφάλαιό θα παρακολουθούμε το λαό μη λοξοδρομήσει.

Γενικά αν φτιάχνεις ένα έργο και το εκθέσεις στο κοινό δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεθεί κάποιος να το αντιγράψει. Αυτό πάντα συνέβαινε και πάντα θα συμβαίνει. Δεν υπάρχει όμως νόμος να επιτρέπει να σου παραβιάζουν την προσωπική σου ζωή για αυτό. Η διαφορά με τα ψηφιακά αρχεία είναι ότι τα αντίγραφα γίνονται πολύ ποιο εύκολα. Τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή.

Αν θέλει πραγματικά η μουσική βιομηχανία να προστατέψει τα πνευματικά της δικαιώματα θα πρέπει να δώσει κίνητρα να μην αντιγράφονται τα έργα τους και να επενδύσει σε νέες τεχνολογίες για την προστασία τους, εν ανάγκη και νέα μέσα αναπαραγωγής και νέα φορμά ήχου.

EDIT: Ο νομοθέτης, αν ήθελε να είναι σωστός θα ζητούσε αποδείξεις ότι υπάρχει εμπορική εκμετάλλευση του ψηφιακού περιεχομένου. Σε αυτή την περίπτωση ΝΑΙ είμαι δεκτός. Δεν μπορεί να πλουτίζει ο καθένας με τα έργα άλλων. Για προσωπική χρήση όμως...

golity
02-12-06, 16:30
Και αν έχει ένας φίλος σου ή συγγενής σου και σου δανείσει ένα ακριβό πέτσινο σακάκι τότε δεν θα το πάρεις? ;)

αν ο παραλληλισμός είναι ατυχής ελαφρώς διότι τα πέτσινα σακάκια δεν αντιγράφονται:):p ή μήπως όχι??? :)
Αλήθεια δεν είναι ότι κυκλοφορούν ένα σωρό μαιμού-προιόντα ένδυσης και αξεσουάρ π.χ. τσάντες κτλ στους δρόμους και κανείς δεν τους έχει κυνηγήσει ακόμα έτσι...??
Άρα μήπως έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά??
Μου δωσες ιδέα τώρα για να ξεπεραστεί και αυτό το πρόβλημα...

πας π.χ να αγοράσεις ένα μαϊμού προϊόν Adidas η Nike, τα οποία για να ξεπεράσουν το πρόβλημα με τα δικαιώματα ονομάζονται Adipas (Ntalaras :p ) και Niki...

αλλάζουμε την Paparizou σε Papavizou, την Madonna σε Maδonna κ.ο.κ., με αντίστοιχη αλλαγή και στους τίτλους των τραγουδιών και ούτε γάτα ούτε ζημιά :rofl:

TReznor
02-12-06, 16:52
Τώρα μιλάς λογικά ....:oneup:... πράγματι είναι νομικής φύσης το πρόβλημα όταν λυθεί θα είμαστε και με σφραγίδα και υπογραφές παράνομοι.
Δες το και λίγο πιο μακριά όμως και μην κολλάς στις λέξεις και στους νόμους (αυτό έκαναν και οι Γραμματείς και οι Φαρισαίοι και σταύρωσαν τον Χριστό) .... Αν μιλάμε για παρανομία στην κατοχή και διακίνηση προστατευόμενου με δικαιώματα πάσης φύσεως υλικού με χρήση p2p προγραμμάτων βλέπω τελικά πως συμφωνείς .
Θα μου πεις βεβαίως και τι να την κάνω την dsl αν δεν κατεβάζω της παναγιάς τα μάτια ; Αυτό είναι βαθύ φιλοσοφικό ερώτημα και χρήζει αντίστοιχης απάντησης. Αυτό είναι ελευθερία ...ο καθένας μας να είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του ...........

Επιμένεις να λες επιχειρήματα που ποτέ δε χρησιοποίησα και να βάζεις θέματα που δεν έχουν να κάνουν με τα δικά μου post. ΔΕΝ με ενδιαφέρει η DSL και το τι θα κατεβάζει ο καθένας. και από την αρχή ξεκαθάρισα ότι είναι παράνομo το download τραγουδιών που δεν έχουμε αγοράσει.
Ακριβώς επειδή βλεπω πιο μακριά φωνάζω. Διάβασε ξανά τα post μου. Είμαι ξεκάθαρος σε όλα. Επίσης δε μ'αρέσουν οι υπαινιγμοί περί Φαρισαίων. Καλό θα ήταν να προσέχεις πως διατυπώνεις μερικές φράσεις σου. Ούτε βεβαίως θέλω μπράβο όταν οι απόψεις μου συμπίπτουν με οποιουδήποτε άλλου.
Sorry αν ακούγομαι επιθετικός αλλά μ'αρέσουν τα σταράτα λόγια χωρίς πασπάλισμα.

lamesaint
02-12-06, 16:58
ρητορικό ερώτημα(;): το να έχει κανείς DSL είναι ισοδύναμο με το να ψωνίζει στον δρόμο απομιμήσεις από Lui Viton, nike, adidas κτλ.?

asgan
02-12-06, 17:07
Γιατί προδικάζεις ότι κάνω «χρήση μίας εταιρείας;» Ακούω ραδιόφωνο κάτι που παίζεται δημοσίως. Βλέπω τηλεόραση κάτι που παίζεται δημοσίως. Αυτό είναι παράνομο; Αν δεν είναι, γιατί είναι παράνομο να το γράψω για προσωπική χρήση και να το δω/ακούσω κάποια άλλη στιγμή που με βολεύει καλύτερα; Αν είναι παράνομο αυτό, τότε τι ρόλο βαράνε όλα αυτά τα βίντεο/dvd εγγραφής; Και αυτά παράνομα είναι;

Το πρόβλημά μου δεν είναι αυτό. Το πρόβλημά μου είναι η πρόταση νόμου όπου θα μπορεί να γίνει άρση του απόρρητου των επικοινωνιών μου για τη ... μουσική. Πού ζούμε; Σε καμιά χουντάρα; Θα μου βάλει ο άλλος κοριό στο τηλέφωνο μήπως και κατεβάζω μουσική ή θα έρθει σπίτι μου να ψάξει τον υπολογιστή μου ΜΗΠΩΣ και ακούω τη κωλομουσική του που παίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ ΔΩΡΕΑΝ στο ράδιο;

Τι λέτε ρε;

Θα βγω με τα γιαούρτια και τα αυγά έτσι και περάσουν τέτοια μλκία!
Και μην ξανακούσω ότι αυτά τα λέω επειδή υπερασπίζομαι του πειρατές, γιατί θα τα πάρω εντελώς! :evil: Είμαι 100% κατά της πειρατίας.

Όμως μία παράνομη πράξη δεν δικαιολογεί την τέλεση μίας άλλης παράνομης πράξης από τους πολίτες. ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΑΤΕΙ ΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.

Και για την εν λόγω εταιρεία, πρέπει να ψάξει το κράτος κάποια στιγμή πού πάνε τα λεφτά και αν οι καλλιτέχνες παίρνουν τίποτα από τα δικαιώματα που εισπράτει. Μετά τη «προστασία» στα μαγαζάκια που ακούνε ραδιόφωνο θα αρχίσει να πουλάει και «κατοίκον προστασία;» Τι είναι αυτοί ρε; Έχουν ξενηστικωθεί τόσο που στο τέλος θα αρχίσουν να μας ληστεύουν στο δρόμο!

«Επ, τι είναι αυτό; ΚΙΝΗΤΟ;;;;!!!! και παίζει σε mp3 «το σήκωσέ το το γ...μένο δεν μπορώ, δεν μπορώ να περιμένω;» Α, (c), (R), TM, patent, trade secret!!! Ηλεκτρική καρέκλα στον εγκληματία!

Εντέλει κάθε εποχή της ανθρωπότητας έχει και ένα κομπλεξικό μ...α που θέλει να βγάλει ανήθικο και παράνομο κάτι που αρέσει στο κόσμο και είναι σίγουροι ότι το κάνουν όλοι.
(π.χ. Σεξ! τι; κόψαν το σεξ (μόνο πια φίλοι;!) το ποτό! (ΚΟΨΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ; :shock:, ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ τώρα)

Δηλαδή, πάντα μία πρόφαση για να στήσουν απολυταρχικές χουντάρες να μας παρακολουθούν και να μας τρέχουν για «ό,τι να'ναι».

:respekt:

lamesaint
02-12-06, 17:11
:respekt:

:respekt::respekt::respekt::respekt::respekt:
και απο μένα ρε Πελασγέ γιατί πολλοί χαρτογιακάδες μαζεύτηκαν:evil:

asfalis
03-12-06, 01:01
Επιμένεις να λες επιχειρήματα που ποτέ δε χρησιοποίησα και να βάζεις θέματα που δεν έχουν να κάνουν με τα δικά μου post. ΔΕΝ με ενδιαφέρει η DSL και το τι θα κατεβάζει ο καθένας. και από την αρχή ξεκαθάρισα ότι είναι παράνομo το download τραγουδιών που δεν έχουμε αγοράσει.
Ακριβώς επειδή βλεπω πιο μακριά φωνάζω. Διάβασε ξανά τα post μου. Είμαι ξεκάθαρος σε όλα. Επίσης δε μ'αρέσουν οι υπαινιγμοί περί Φαρισαίων. Καλό θα ήταν να προσέχεις πως διατυπώνεις μερικές φράσεις σου. Ούτε βεβαίως θέλω μπράβο όταν οι απόψεις μου συμπίπτουν με οποιουδήποτε άλλου.
Sorry αν ακούγομαι επιθετικός αλλά μ'αρέσουν τα σταράτα λόγια χωρίς πασπάλισμα.



Κάνε όπως νομίζεις ... ούτε ο μπαμπάς σου είμαι ούτε δισκογραφική απλά μια συζήτηση είχαμε....:whistle: .... ρε πως άλλαξε ο καιρός ψύχρανε στα Βόρεια .... Από Δευτέρα πάω για χιονολάστιχα ..... :happybday:

asfalis
03-12-06, 01:10
Χαχα, κανείς λάθος και φταίω εγώ για αυτό που δεν ξεκαθάρισα την θέση μου.

Οι δισκογραφικές καλά κάνουν και μάλιστα θα απορούσα αν δεν έκαναν ότι κάνουν. Το πρόβλημα μου είναι με τον νομοθέτη που αλλάζει τους νόμους περί προσωπικών δεδομένων. Επειδή θέλει το κεφάλαιό θα παρακολουθούμε το λαό μη λοξοδρομήσει.

Γενικά αν φτιάχνεις ένα έργο και το εκθέσεις στο κοινό δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεθεί κάποιος να το αντιγράψει. Αυτό πάντα συνέβαινε και πάντα θα συμβαίνει. Δεν υπάρχει όμως νόμος να επιτρέπει να σου παραβιάζουν την προσωπική σου ζωή για αυτό. Η διαφορά με τα ψηφιακά αρχεία είναι ότι τα αντίγραφα γίνονται πολύ ποιο εύκολα. Τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή.

Αν θέλει πραγματικά η μουσική βιομηχανία να προστατέψει τα πνευματικά της δικαιώματα θα πρέπει να δώσει κίνητρα να μην αντιγράφονται τα έργα τους και να επενδύσει σε νέες τεχνολογίες για την προστασία τους, εν ανάγκη και νέα μέσα αναπαραγωγής και νέα φορμά ήχου.

EDIT: Ο νομοθέτης, αν ήθελε να είναι σωστός θα ζητούσε αποδείξεις ότι υπάρχει εμπορική εκμετάλλευση του ψηφιακού περιεχομένου. Σε αυτή την περίπτωση ΝΑΙ είμαι δεκτός. Δεν μπορεί να πλουτίζει ο καθένας με τα έργα άλλων. Για προσωπική χρήση όμως...


Τώρα που έγινες σαφής μάλιστα.... να χαρώ εγώ το παλικάρι ! :paint:

princess
03-12-06, 01:16
ασχετο αλλα και στα αγραφα cd, dvd, υπαρχει φορος για τα πνευματικα δικαιωματα

asfalis
03-12-06, 01:27
ασχετο αλλα και στα αγραφα cd, dvd, υπαρχει φορος για τα πνευματικα δικαιωματα

Γιατί άραγε ;:whistle:

NetJim
03-12-06, 01:40
pelasgian και γω μαζί σου. ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΒΓΑ
πολλοι καπως την είδαν γενικά οι δισκογραφίκες σε όλον τον κόσμο.
P2P FOR EVEEEEER

sdikr
03-12-06, 08:24
Και αν έχει ένας φίλος σου ή συγγενής σου και σου δανείσει ένα ακριβό πέτσινο σακάκι τότε δεν θα το πάρεις? ;)

αν ο παραλληλισμός είναι ατυχής ελαφρώς διότι τα πέτσινα σακάκια δεν αντιγράφονται:):p ή μήπως όχι??? :)
Αλήθεια δεν είναι ότι κυκλοφορούν ένα σωρό μαιμού-προιόντα ένδυσης και αξεσουάρ π.χ. τσάντες κτλ στους δρόμους και κανείς δεν τους έχει κυνηγήσει ακόμα έτσι...??
Άρα μήπως έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά??


:respekt::respekt::respekt::respekt::respekt:
και απο μένα ρε Πελασγέ γιατί πολλοί χαρτογιακάδες μαζεύτηκαν:evil:


Μου αρέσει που συμφώνεις με το


Όμως μία παράνομη πράξη δεν δικαιολογεί την τέλεση μίας άλλης παράνομης πράξης από τους πολίτες. ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΑΤΕΙ ΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.

Αλλά το κάνεις γαργάρα γιατί βόλευει ;)

Εγω λέει θα κατεβάζω παράνομα, γιατί υπάρχουν οι μαυροι και δεν τους πιάνουν, αν τους πιάσουν όμως τότε δεν δέχομαι να με πιάσουν :rofl:

lamesaint
03-12-06, 12:52
Μου αρέσει που συμφώνεις με το



Αλλά το κάνεις γαργάρα γιατί βόλευει ;)

Εγω λέει θα κατεβάζω παράνομα, γιατί υπάρχουν οι μαυροι και δεν τους πιάνουν, αν τους πιάσουν όμως τότε δεν δέχομαι να με πιάσουν :rofl:

οπότε υποθέτω συγκατατίθεσαι στο να αίρεται το απόρρητο για να διωχθούν οι "πειρατές" ??;)

Γιατί περί αυτού πρόκειται.

hemlock
03-12-06, 12:59
οπότε υποθέτω συγκατατίθεσαι στο να αίρεται το απόρρητο για να διωχθούν οι "πειρατές" ??;)

Γιατί περί αυτού πρόκειται.
Μπα δε νομιζω να ειναι αυτη η λυση στην πειρατια...
Η λυση ειναι να μην φωναζεται οτι εχετε ανεβασει 1ΤΒ στον ταδε private tracker και εχετε καταβασει αλλα τοσα.Ολοι μας εχουμε κατεβασει πειρατικο λογισμικο ,αλλα δεν το παιζουμε ιστορια ουτε κανουμε τα κοκορια.
Καλα θα κανουν να μπουν σε ολους τους γνωστους private trackers και να αρχιζουν το "ψαρεμα".Να δω τοτε τι θα γινει που θα χασουν πολλοι το ratio τους:evil: και δεν θα εχουν να λενε για την συνδεση τους.

Xguru
03-12-06, 13:43
Μπα δε νομιζω να ειναι αυτη η λυση στην πειρατια...
Η λυση ειναι να μην φωναζεται οτι εχετε ανεβασει 1ΤΒ στον ταδε private tracker και εχετε καταβασει αλλα τοσα.Ολοι μας εχουμε κατεβασει πειρατικο λογισμικο ,αλλα δεν το παιζουμε ιστορια ουτε κανουμε τα κοκορια.


Σε αυτό έχεις δίκιο ορισμένοι το έχουν παρακάνει... μόνο στο βιογραφικό τους δεν το έχουν βάλει! :)

yiapap
03-12-06, 14:10
Συμφωνώ με τον asfalis.

Το παράδειγμα που έδωσε με την κάμερα και το φορτηγάκι είναι το ΑΚΡΙΒΕΣ αντίστοιχο.
Την κάμερα η IFPI θα τη στήσει στον ΔΙΚΟ ΤΗΣ Η/Υ και θα παρακολουθεί την κίνηση στον ΔΙΚΟ ΤΗΣ Η/Υ.
Αν ο δικός της Η/Υ αρχίζει να κατεβάζει mp3 προστατευμένου υλικού τότε η "κάμερα" καταγράφει την τέλεση ανός αδικήματος. Συνεπώς έχει κάθε έννομο συμφέρον να ζητήσει την άρση του απορρήτου των επικοινωνιών ώστε να αποκαλυφθεί ότι ο χρήστης με ip 1.2.3.4 που καταγράφηκε στην "κάμερα" είναι ο Γιάπαπ Γιαπαπίδης, κάτοικος Θεσ/νίκης κτλ.κτλ.κτλ.

Τα υπόλοιπα περί δισκογραφικών που παρανομούν, μαγαζιών που αντιγράφουν κασέτες/cd και μαύρων που τα πουλάνε είναι άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. Όποιος νομίζει ότι οι δισκογραφικές παρανομούν/αισχροκερδούν μπορεί να πάει και να καταθέσει μια μήνυση ή να κάνει μια καταγγελία στην Επιτροπή Ανταγωνισμού. Όποιος νομίζει ότι έχει έννομο συμφέρον να σταματήσει τον Νιγηριανό της γειτονιάς του από το να πουλάει CD, ας καταθέσει μήνυση.

Όποιος νομίζει ότι επειδή ο νόμος περί πνευματικής ιδιοκτησίας είναι άδικος (λέμε) άρα δικαιούται να τον καταπατάει, ας πάει να ζήσει στο Far West.

Απλά είναι τα πράγματα.

harogeo
03-12-06, 14:16
... Όποιος νομίζει ότι οι δισκογραφικές παρανομούν/αισχροκερδούν μπορεί να πάει και να καταθέσει μια μήνυση ή να κάνει μια καταγγελία στην Επιτροπή Ανταγωνισμού.

Απλά είναι τα πράγματα.

Η μπορεί πιο απλά να σταματήσει να τα αγοράζει...τότε να δεις πως θα...."σφίξουν" κάποια πράγματα.:)

hemlock
03-12-06, 14:40
Συμφωνώ με τον asfalis.

Το παράδειγμα που έδωσε με την κάμερα και το φορτηγάκι είναι το ΑΚΡΙΒΕΣ αντίστοιχο.
Την κάμερα η IFPI θα τη στήσει στον ΔΙΚΟ ΤΗΣ Η/Υ και θα παρακολουθεί την κίνηση στον ΔΙΚΟ ΤΗΣ Η/Υ.
Αν ο δικός της Η/Υ αρχίζει να κατεβάζει mp3 προστατευμένου υλικού τότε η "κάμερα" καταγράφει την τέλεση ανός αδικήματος. Συνεπώς έχει κάθε έννομο συμφέρον να ζητήσει την άρση του απορρήτου των επικοινωνιών ώστε να αποκαλυφθεί ότι ο χρήστης με ip 1.2.3.4 που καταγράφηκε στην "κάμερα" είναι ο Γιάπαπ Γιαπαπίδης, κάτοικος Θεσ/νίκης κτλ.κτλ.κτλ.

Τα υπόλοιπα περί δισκογραφικών που παρανομούν, μαγαζιών που αντιγράφουν κασέτες/cd και μαύρων που τα πουλάνε είναι άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. Όποιος νομίζει ότι οι δισκογραφικές παρανομούν/αισχροκερδούν μπορεί να πάει και να καταθέσει μια μήνυση ή να κάνει μια καταγγελία στην Επιτροπή Ανταγωνισμού. Όποιος νομίζει ότι έχει έννομο συμφέρον να σταματήσει τον Νιγηριανό της γειτονιάς του από το να πουλάει CD, ας καταθέσει μήνυση.

Όποιος νομίζει ότι επειδή ο νόμος περί πνευματικής ιδιοκτησίας είναι άδικος (λέμε) άρα δικαιούται να τον καταπατάει, ας πάει να ζήσει στο Far West.

Απλά είναι τα πράγματα.
Οχι mod.
Αν πιστευει ο καθενας οτι ειναι νομιμο το "κατεβασμα" οποιουδηποτε λογισμικου ,ας μας πει σε ποιον tracker μπαινει,userneme,ip γι ανα τον δωσουμε στεγνα στις δισκογραφικες εταιρειες.
Μετα να τον αφησουμε να κανει μονος του το "δεδικασμενο":cool:.

yiapap
03-12-06, 14:57
Οχι mod.
Αν πιστευει ο καθενας οτι ειναι νομιμο το "κατεβασμα" οποιουδηποτε λογισμικου ,ας μας πει σε ποιον tracker μπαινει,userneme,ip γι ανα τον δωσουμε στεγνα στις δισκογραφικες εταιρειες.
Μετα να τον αφησουμε να κανει μονος του το "δεδικασμενο":cool:.Όχι user.
Γιατί αν υπάρξει τέτοιο μήνυμα θα διαγραφεί σύμφωνα με τους Κανόνες Λειτουργίας (http://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=adslgr_rules#faq_adslgr_rules_content):p

Sebu
04-12-06, 02:16
Εμενα μου αρεσει που την "αρση απορρητου" που εισηγουνται δεν την θεωρουν καταργηση αρθρων του νομου αλλα εμπλουτισμο γιατι λεει αλλαξαν τα δεδομενα στο ιντερνετ.

Σαν να σου λενε οτι θα παψουν να φορολογουνται τα κερδη των πολυεθνικων και αυτο δεν ειναι καταργηση αλλα εμπλουτισμος.

Εμπλουτιζω σημαινει παιρνω κατι που ισχυει-υπαρχει και του προσθετω νεα χαρακτηριστικα χωρις να πειραξω-αλλαξω τα προηγουμενα.

Εμπλουτισμος θα ηταν να απαγορευεται οι ISP να κρατανε log της οποιας κινησης των χρηστων πλην αυτης που απταιται ζητηματων εθνικης ασφαλειας.

Και δεν νομιζω η διακινηση παρανομων mp3 ή λογισμικου να θετει σε κινδυνο τη σχεση μας με τους "γειτονες"!!!!!

Το επομενο σταδιο δλδ ποιο θα ειναι???Θα σταματανε τους φοιτητες που πηγαινοερχονται Αγγλια στο αεροδρομιο και θα σκαναρουν τα λαπτοπ τους για να δουν αν εχουν τα mp3 τους νομιμα???

Ειναι τοσο ηλιθιοι που δεν σκεφτονται οτι τα περισσοτερα λεφτα τα χανουν απο τους μαυρους.

Ο απλος χρηστης απο 1 cd σπανια θα κατεβασει ολα τα τραγουδια γιατι ξερουμε οτι τις περισσοτερες φορες λιγα αξιζουν ενω τα υπολοιπα ειναι μουφες.Γιατι λοιπον να δωσω 20 ευρω για ενα cd 12 τραγουδιων απο τα οποια αξιζουν τα 3-4 και αυτα μονο θελω???Η αναλογια ειναι 1,66 ευρω ανα τραγουδι αρα απο τον επιδοξο κατοχο της adsl χανουν 5 με 6,6 ευρω.

Απο τον μαυρο που πουλαει αυτουσιο το cd στην τιμη των 5 ευρω χανουν 15 ευρω.Επιπλεον με δεδομενο οτι η adsl εχει εισχωρησει μολις στο 4,5% των ελληνικων νοικοκυριων καταλαβαινουμε οτι το υπολοιπο 95% κατα κυριο λογο ειτε αγοραζει αυθεντικα έιτε μαυρα.

Αρα και παλι τα πολλα λεφτα χανονται απο τους μαυρους και οχι απο τον απλο χρηστη της adsl.

Δλδ υπολογιστε 6,6ευρω για το 4,5% των 10.000.000 και 15 ευρω για ενα μεγαλο ποσοστο του υπολοιπου 95%.
Που χανουν τα περισσοτερα???

Απλα θα χτυπησουν πρωτα εδω γιατι το ιντερνετ ειναι πιο κεντροποιημενο και ελεγχομενο.Ενω με τους μαυρους τι να κανουν??Να βγαλουν ιδιωτικη αστυνομια στους δρομους???Δεν γινεται!!!

yiapap
04-12-06, 02:30
Sebu,
Σ' αγαπώ σ' εκτιμώ... αλλά παραπάνω λαϊκίζεις.
ΕΛΕΟC με τους μάυρους. Επίσης οι φτωχοί/κακούργοι/αλβανοί/ουρουγουανοί κλέβουν διαμερίσματα. Αυτό ΔΕΝ αποτελεί ούτε νομικό, ούτε καν ηθικό άλοθι ώστε εσύ να κλέβεις... εκκλησίες.

Επίσης... αφού ΞΕΡΕΙΣ τι θα πει άρση του απορρήτου, γιατί αποπροσανατολίζεις;
"Άρση απορρήτου" = Ο χρήστης με ip 1.2.3.4 που αποδεδειγμένα μοίραζε (upload) προστατευμένο υλικό είναι ο Γιάπαπ Γιαπαπίδης, Κάτοικος Θεσν/νίκης, με Α.Α.Τ....

Αυτό είναι, ούτε περισσότερο, ούτε λιγότερο. Αυτά περί σκληρών δίσκων, από τη στιγμή που ο Γιαπαπίδης γίνει στόχος προσωπικής δίωξης ισχύουν και σήμερα, δεν αλλάζει κάτι.

Και κάνω γύρισμα με ερώτημα:
Αφού δεν αλλάζει κάτι... Τι ακριβώς θέλουν να πετύχουν οι IFPIs; Την πιο εύκολη έκδοση αποφάσεων εισαγγελέων; Την δυνατότητα να παίρνουν τα στοιχεία χωρίς εισαγγελέα;
Κατάλαβε κάποιος;
Γιατί έχω μια υποψία ότι χαμένοι στην ιδεολογία του Σωστό/Λάθος, Άσπρο/Μάυρο έχουμε χάσει το Δάσος; Δηλαδή μήπως πραγματικά κινδυνέυει κάποιο δικαίωμά μας κι εμείς αμπελοφιλοσοφούμε;

Cafeeine
04-12-06, 04:43
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=63332 ;)

ermis333
04-12-06, 07:52
Αν απλά τα έχει στο σκληρό του και δεν τα πουλάει ΔΕΝ πρόκειται να γίνει τίποτα. Με το λαϊκισμό που έχουν τα κανάλια στην Ελλάδα θα βάλουμε κανά δυό μανάδες και θα κλαίνε σε στύλ, το παιδί μου δεν πείραξε κανένα, ούτε πολλά λεφτά έχουμε και τί έκανε του αρέσει η μουσική και κατέβαζε αρκετά τραγούδια, δεν είχαμε την οικονομική δυνατότητα να τα αγοράζουμε όλα......:cry:, Ενώ οι τραγουδιστές τα βγάζουν με το κιλό τα λεφτά, δηλαδή θα μπεί ο γιόκας μου φυλακή για να αγοράσει η Βανδή μεγαλύτερη πισίνα........


Μετά καταλαβένετε τη συνέχεια :lol:

iJohnnyCash
04-12-06, 08:12
Ο τίτλος κατά την γνώμη μου είναι ασαφής.
Κατά την γνώμη μου ταιριάζει καλλίτερα κάτι του στυλ "Κίνδυνος διώξεων και στην Ελλάδα για όσους έχουν παράνομα ψηφιακά αρχεία μουσικής"

Sebu
04-12-06, 09:34
Sebu,
Σ' αγαπώ σ' εκτιμώ... αλλά παραπάνω λαϊκίζεις.
ΕΛΕΟC με τους μάυρους. Επίσης οι φτωχοί/κακούργοι/αλβανοί/ουρουγουανοί κλέβουν διαμερίσματα. Αυτό ΔΕΝ αποτελεί ούτε νομικό, ούτε καν ηθικό άλοθι ώστε εσύ να κλέβεις... εκκλησίες.

Επίσης... αφού ΞΕΡΕΙΣ τι θα πει άρση του απορρήτου, γιατί αποπροσανατολίζεις;
"Άρση απορρήτου" = Ο χρήστης με ip 1.2.3.4 που αποδεδειγμένα μοίραζε (upload) προστατευμένο υλικό είναι ο Γιάπαπ Γιαπαπίδης, Κάτοικος Θεσν/νίκης, με Α.Α.Τ....

Αυτό είναι, ούτε περισσότερο, ούτε λιγότερο. Αυτά περί σκληρών δίσκων, από τη στιγμή που ο Γιαπαπίδης γίνει στόχος προσωπικής δίωξης ισχύουν και σήμερα, δεν αλλάζει κάτι.

Και κάνω γύρισμα με ερώτημα:
Αφού δεν αλλάζει κάτι... Τι ακριβώς θέλουν να πετύχουν οι IFPIs; Την πιο εύκολη έκδοση αποφάσεων εισαγγελέων; Την δυνατότητα να παίρνουν τα στοιχεία χωρίς εισαγγελέα;
Κατάλαβε κάποιος;
Γιατί έχω μια υποψία ότι χαμένοι στην ιδεολογία του Σωστό/Λάθος, Άσπρο/Μάυρο έχουμε χάσει το Δάσος; Δηλαδή μήπως πραγματικά κινδυνέυει κάποιο δικαίωμά μας κι εμείς αμπελοφιλοσοφούμε;

Μπορει να εφταιγε και το προχωρημενο της ωρας αλλα....εχω κουραστει με τον ωχαδερφισμο και το φαρισαϊσμο των υπευθυνων και των διαφορων εταιρειων που κανουν λες και ανακαλυψαν τον τροχο.

Δλδ τοσα χρονια απο την επανασταση του Napster και μετα δεν κατεβαινουν τραγουδια???Μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι τα περισσοτερα τραγουδια μου τα απεκτησα μεταξυ 2000-2003 οσο ημουν στο πτυχιο και το μαστερ που ξεσκιζα τις συνδεσεις του lab στο πανεπιστημιο.

Τωρα πλεον κανενα τραγουδακι αραια και που αν μου κανει εντυπωση.

Αυτο με τους μαυρους δεν το ανεφερα τοσο για λαικισμο :oops: οσο για να τονισω τη διαφορα των μεγεθων.Γιατι παντα στην Ελλαδα γινονται κινησεις εντυπωσιασμου για να πιασουμε το μικρο ψαρι αλλα τα μεγαλα δεν τα ακουμπαμε.Αυτο προσωπικα θεωρω κοροιδια και φαρισαισμο.

Αναφορικα με την αρση απορρητου ολοι ξερουμε νομιζω τι σημαινει.
Το θεμα ειναι οτι κατα την ταπεινη μου γνωμη αυτο δεν συνιστα "εμπλουτισμο" του νομου αλλα οπισθοδρομηση.Με τη λογικη αυτη θα επρεπε να αιρεται και το ασυλο των βουλευτων για ψιλου πηδημα ή το πανεπιστημιακο ασυλο κτλ.

Δεν θεωρω την ριζα του προβληματος το απορρητο αλλα τη νοοτροπια των δισκογραφικων να πουλανε 20 ευρω κατι που αξιζει πολυ λιγοτερο.Τωρα αν νομιζουν οτι με το να ζητανε μεσω εφημεριδας απο τη νομοπαρασκευαστικη επιτροπη να αλλαξει για χαρη τους διαταξεις του νομου,αυτοι εχουν και το μαχαιρι και το καρπουζι.

Ευτυχως δεν εχω 5000 τραγουδια στο σκληρο μου.Τα κραταω σε dvd :p

mesa
04-12-06, 10:17
Παντως μου κανει εντυπωση που τρεχουν τοσο πολυ για τα mp3 στο internet ενω οι σελιδες με πορνογραφικο υλικο ειναι φαινεται αδυνατον να εντοπιστουν...Εκει μαλλον δεν παραβιαζονται τα νομιμα συμφεροντα κανενος..Αν εδειχναν το ιδιο ενδιαφερον θα τα σκουπιζαν ολα..Ατιμο το χρημα!

DaRk
04-12-06, 10:28
Να δούμε ποιος θα μας προστατέψει εμάς από τις εταιρίες. Γιατί οι τρόποι που ακολουθούν δεν είναι πάντα και οι πιο νόμιμοι. Ξεχνάτε μήπως την υπόθεση των rootkit στα cd της sony ή και τα worms που στέλνανε στα p2p στο παρελθόν αλλά σωστά αυτό δεν επιβεβαιώθηκε ποτέ:whistle: Μήπως οι νόμοι δεν ισχύουν για τις πολυεθνικές, γιατί αν θυμάμαι καλά το να διαδίδεις ιούς ή να κάνεις εγκατάσταση software που μπορεί να βλάψει τον υπολογιστή του χρήστη χωρίς να το αναφέρεις πουθενά είναι παράνομο:rtfm: Τουλάχιστον στο εξωτερικό για το ελλαδιστάν δεν ξέρω

Sebu
04-12-06, 10:56
Sebu,
Σ' αγαπώ σ' εκτιμώ... αλλά παραπάνω λαϊκίζεις.

Προτείνω μιας και κατεχω επισημα πλεον τον τιτλο του λαϊκιστη οποιος διωχθει ποινικα να με καλεσει για μαρτυρα υπερασπισης.Ή ακομα καλυτερα να βγω υπερασπιση σε κανενα παραθυρο.Θα σας κανω την καλυτερη τηλε-παραθυρο-δικη :twisted:


Και κάνω γύρισμα με ερώτημα:
Αφού δεν αλλάζει κάτι... Τι ακριβώς θέλουν να πετύχουν οι IFPIs; Την πιο εύκολη έκδοση αποφάσεων εισαγγελέων; Την δυνατότητα να παίρνουν τα στοιχεία χωρίς εισαγγελέα;
Κατάλαβε κάποιος;

Προφανως θελουν να αποφυγουν τη διαδικασια αρσης του απορρητου που ισχυει τωρα


Γιατί έχω μια υποψία ότι χαμένοι στην ιδεολογία του Σωστό/Λάθος, Άσπρο/Μάυρο έχουμε χάσει το Δάσος; Δηλαδή μήπως πραγματικά κινδυνέυει κάποιο δικαίωμά μας κι εμείς αμπελοφιλοσοφούμε;

Οχι δεν κινδυνευει καποιο δικαιωμα μας.Στην ουσια παρανομοι ειμαστε.Το θεμα ειναι αν νομιμοποιουνται "εκεινοι" να ζητησουν αλλαγη του νομου εναντιον μας :p

BlindG
04-12-06, 11:45
ασχετο αλλα και στα αγραφα cd, dvd, υπαρχει φορος για τα πνευματικα δικαιωματα


Γιατί άραγε ;:whistle:

(την συζήτηση για το "είμαι/δεν είμαι παράνομος που κατεβάζω mp3 την έχουμε ξανακάνει και γενικά με βρίσκουν σύμφωνο οι θέσεις του Πελασγού)


χμμ.... για κάτσε... :hmm:

εμ, αναγνωρίζουν το πρόβλημα της πειρατείας.

εμ, βάζουν ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ (φταίνε, δεν φταίνε) να πληρώνουν ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ άδειο μέσο που αγοράζουν ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΡΙΒΩΣ υπάρχει η πειρατεία....

εμ, θέλουν να μας βάλουνε και μέσα ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ????? :rainy:

Ρε να δεις τι μου θυμίζει.... Ρε να δεις τι μου θυμίζει... :hmm: (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=62952)

(και για να μην αρχίσετε να λέτε για "το ελλαδιστάν που είναι χώρα των Ούνων και τον διάφορων απολίτιστων" και άλλα τέτοια στολίδια, να θυμάστε οτι αυτά τα "κόλπα" τα ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΣΑΓΕΙ ΑΠ'ΕΞΩ. Δεν είναι δικιά μας πρωτοπορία)

whitecat
04-12-06, 11:48
μπλα μπλα μπλα μπλα.....
μερικοι το παρακανατε....
καταρχην απο ποτε οι μαυροι διακινητες αντεγραμμενων προκαλουν μεγαλυτερη απωλεια κερδων απο το ιντερνετ?
το ακουσατε/διαβασατε απο καπου και το λετε?
γιατι πλεον εχω την εντυπωση οτι η συντριπτικη πλειοψηφια "κατεβαζει" και δεν αγοραζει απο τους πλανωδιους. και ο αριθμος τους μειωθηκε δραμματικα αφου περναν την απαντηση "οχι ευχαριστω, τα κατεβαζω απτο ιντερνετ" (εκτος και πιστευετε οτι ελλατωθηκαν επειδη τους μαζεψε η δικαιοσυνη.....)

μια παρανομη πραξη για να γινει δεκτη ως παρανομη στο δικαστηριο πρεπει να αποδεικνυεται με νομιμα μεσα.
για να γινει λοιπον αυτο πρεπει να γινει νομιμη η αρση του απορρητου για χαρην μιας κερδοσκοπικης επιχειρησης.
εαν γινει αυτο θα ανοιξει ο ασκος του αιολου σε παρα πολλα θεματα.
οποτε πιστευω οτι σε περιπτωση που καποιο μετωπο ανοιξει επι αυτου του θεματος πρεπει να μας βρει ολους οργανωμενους απεναντι του.
οχι να κραζουμε τις εταιριες που πουλανε ακριβα το cd.
δικαιωμα τους ειναι αναφαιρετο.
αλλα να προστατεψουμε το απορρητο και τα προσωπικα μας δικαιωματα.

ναι ειναι κοινο μυστικο οτι πολλοι ειναι παρανομοι και κατεβαζουν mp3 χωρις να δινουν στις εταιριες το μεροιδιο τους γαι τα πνευματικα δικαιωματα.
το ερωτημα ειναι: αυτο νομιμοποιει να καταλυεται ενα απο τα μεγαλυτερα δικαιωματα οποιουδηποτε πολιτη μιας δημοκρατικης κοινωνιας?
ειναι η παρανομια αυτη μεγαλυτερης βαρυτητας απο την ελευθερια του ατομου?
διοτι εχουμε αποδεχτει την καταλυση των ελευθεριων μας οταν προκειται για το γενικο συμφερον, π.χ. για λογους εθνικης ασφαλειας. αλλα οχι για το συμφερον κερδοσκοπικης επιχειρησης. οφειλει μονη της να βρει τροπο να διαφυλαξει το αγαθο της.
π.χ. μια εταιρια εμφιαλωσης νερου.....θα κανει μηνυση σε οποιον πολιτη βρει μετα απο εξεταση στο στομαχι του οτι ηπιε απο την ταδε εναλλακτικη γεωτρηση που εκανε καποιος αλλος δυσαρεστημενος πελατης????
ειναι η φυση τετοια (της ηλεκτρονικης μορφης αρχειων και του τροπου διακινησης) που δεν μπορεις να το κλεισεις στα στενα ορια των ορων "κλεφτης-κλεφταποδοχος-κλοπιμαια"

προς θεου γεννησαμε τη δημοκρατια
μην γινουμε αμερικανοι και τη θυσιασουμε για χαρη του συμφεροντος του καθενος.

golity
04-12-06, 11:56
εμ, αναγνωρίζουν το πρόβλημα της πειρατείας.

εμ, βάζουν ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ (φταίνε, δεν φταίνε) να πληρώνουν ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ άδειο μέσο που αγοράζουν ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΡΙΒΩΣ υπάρχει η πειρατεία....

εμ, θέλουν να μας βάλουνε και μέσα ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ????? :rainy:
Οπότε σε περίπτωση που καταφέρουν να περάσουν αυτό που θέλουν, θα πρέπει να μειωθούν οι τιμές στα αποθηκευτικά μέσα!...

έλα όμως που θέλουν και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο!

Άλλα μετά ξέχασα, θα έχουν τους μαύρους σαν άλλοθι! :p

lewton
04-12-06, 12:22
Η τέλεση μίας παρανομίας δεν νομιμοποιεί την τέλεση μίας δεύτερης.

Ούτε την εκ των υστέρων νομιμοποίησή της! (δηλαδή πώς θα ξέρουν εκ των προτέρων ότι κάποιος κατεβάζει χωρίς να τον έχουν ΠΡΩΤΑ παρακολουθήσει και ΜΕΤΑ να ζητούν την άρση του απόρρητου των επικοινωνιών του; )Δε ζητούν ακριβώς αυτό.
Ζητούν να έχουν το δικαίωμα να απαιτήσουν από τους ISPs να τους δώσουν τα στοιχεία της τάδε IP που έπιασαν να κατεβάζει.


Η λύση είναι απλή, μην παρανομείς ;):oneup:

andz
04-12-06, 12:23
Έτσι είναι αφού πληρώνεις το πρόστιμο προκαταβολικά (σε cd, dvd, συσκευες εγγαφής, σκληρούς δίσκους) αν δε κατεβάζεις πρέπει να είσαι κορόιδο. το ξέρω κάνω γενικέυσεις αλλα τόσες εταιρίες που πλήρωνουν 4% ή 8% δεν θυμάμαι για πνευματικά δικαιώματα γιατί να το κάνουν, που παρανομούν?

lewton
04-12-06, 12:28
Παντως μου κανει εντυπωση που τρεχουν τοσο πολυ για τα mp3 στο internet ενω οι σελιδες με πορνογραφικο υλικο ειναι φαινεται αδυνατον να εντοπιστουν...Εκει μαλλον δεν παραβιαζονται τα νομιμα συμφεροντα κανενος..Αν εδειχναν το ιδιο ενδιαφερον θα τα σκουπιζαν ολα..Ατιμο το χρημα!Τι το παράνομο έχει μια πορνογραφική σελίδα;

golity
04-12-06, 12:34
Τι το παράνομο έχει μια πορνογραφική σελίδα;
Αναλόγως το περιεχόμενο της σελίδας...

και φυσικά αν έχεις κατεβάσει μια ταινία με ενηλίκους και είσαι ενήλικος, άλλα την έχεις κατεβάσει ας πούμε μέσω torrent σελίδας, πάλι είσαι παράνομος μιας και δεν έχεις πληρώσει στην εταιρία παραγωγής!

lewton
04-12-06, 12:38
Αναλόγως το περιεχόμενο της σελίδας...

και φυσικά αν έχεις κατεβάσει μια ταινία με ενηλίκους και είσαι ενήλικος, άλλα την έχεις κατεβάσει ας πούμε μέσω torrent σελίδας, πάλι είσαι παράνομος μιας και δεν έχεις πληρώσει στην εταιρία παραγωγής!
Ακριβώς.
Αυτό που ήθελανα πω είναι ότι μια πορνογραφική σελίδα δεν είναι εξορισμού παράνομη, εκτός αν μένεις στις μεσοδυτικές πολιτείες των ΗΠΑ, πηγαίνεις κάθε Κυριακή εκκλησία και η οικογένειά σου ψηφίζει Ρεπουμπλικάνους από τότε που ιδρύθηκαν.

itsmarcos
04-12-06, 13:50
Καιρός ν' αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε Tor για ανώνυμο σερφάρισμα, freenet για p2p και truecrypt για τα επίφοβα αρχεία που έχουμε στο σκληρό μας.

BigLion
04-12-06, 16:42
Δεν είμαι εντελώς υπέρ των δισκογραφικών εταιριών, αλλά αυτά να τα δουν ορισμένοι εδω μεσα που καυχιόντουσαν ότι "εγω είμαι μάγκας, έχω το τάδε p2p και κατεβάζω ότι γουστάρω, αστους βλάκες και τους ηλίθιους τους Αγγλους, τους Γάλλους, τα Αμερικανακια, κτλ...... να πληρώνουν για να κατεβάζουν 1 τραγούδι...."

Η ασυδοσία δυστυχώς αυτά φέρνει....:down:

Τα έβλεπαν όλα αυτά οι δισκοφραφικές εταιρίες και είπαν, "έτσι είστε, θα σας φτιάξουμε....."

Δεν λέω κανείς δεν είναι άγιος, αλλά τώρα το να κατεβάζεις σκληρούς δίσκους γεμάτους με κλεμμένα τραγούδια και να εχεις το θράσος να αποκαλείς "βλάκες κτλ...." όσουν αγοράζουν νόμιμα τραγούδια....ΠΡΟΚΑΛΕΙ...πως να το κάνουμε....:evil:

Και ξέρετε, όπως και στον στρατό....την μ@@...α ενός ή μερικών , την πληρώνουν ΟΛΟΙ.....

Gila1899
04-12-06, 16:49
Απ' οτι κατάλαβα έχουν ασχοληθεί με τα διάφορα μουλαροειδή, για να είναι σε θέση να γνωρίζουν πόσα τραγούδια μοιράζεται ο κάθε χρήστης.

Στα torrent δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, και το βρίσκω και λίγο δύσκολο τα στελέχη της IFPP να ψάχνουν για καμμία πρόσκληση σε ιδιωτικούς tracker του εξωτερικού σε διάφορα forum μήπως και πετύχουν κανένα έλληνα.


Υ.Γ Ο Φοίβος σκοτώνει τη μουσική;)

predo79
04-12-06, 16:55
Στα torrent δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, και το βρίσκω και λίγο δύσκολο τα στελέχη της IFPP να ψάχνουν για καμμία πρόσκληση σε ιδιωτικούς tracker του εξωτερικού σε διάφορα forum μήπως και πετύχουν κανένα έλληνα.

Γιατί να τους ψάχνουν στα ξένα trackers; Αφού όσοι μοιράζουν ελληνική μουσική είναι μαζεμένοι στους ελληνικούς trackers και στα ελληνικά κανάλια του DC++. Και είναι πολύ εύκολο να μπεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.