PDA

Επιστροφή στο Forum : Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6

Darkface
08-12-06, 10:07
Τους εχω ηδη "συνδεδεμενους" με Καϊρο!!!!!!!!!!!!!
(IFPI) και λοιπους μαλ@@@!!!!!

60 gb μουσικη εχω, εδω ειμαι ας ερθουν.
Σε κερδιζω...68gb και συνεχιζει...:tongue:Περα απο την πλακα τιποτα δεν θα γινει.Κινησεις εκφοβισμου ειναι και το ειπαμε.Να μαθουμε τα δικαιωματα μας.Αυτο που κανουν ειναι παρανομο:whistle:(ο εκφοβισμος)---Να τους μηνυσουμε!:p
Ειναι ενα κολπακι για τα πιτσιρικια(αλλα και για τα.....κοριτσακια-που μου ξερουν το torrent,limewire etc..και δεν ξερουν να κανουν reboot το pc) που τωρα πηραν υπολογιστη στα χερια τους και το παιζουν και πολυ χακερ...απλα για να χεστουν...μηπως και....μειωθει λιγο η κατασταση εδω..(γιατι εδω που τα λεμε,μεταξυ μας στην Ελλαδα ειναι τραγικη).

karavagos
08-12-06, 10:42
Από την άλλη, για ένα παράξενο λόγο τις τελευταίες μέρες έχουν αυξηθεί κατακόρυφα οι προειδοποιήσεις των "κυνηγών" εταιριών στους παρόχους για copyrighted αρχεία.:hmm:

yiapap
08-12-06, 11:25
ρε παιδες εφαγε κανεις προστιμο ποτε?αν ναι που,ποτε και ποσο?Πραγματικα γνωριζει κανεις?Θυμαμαι μια περιπτωση μιας ηλικιωμενης αλλα μπορει να κναω και λαθος....Μην τρελενομαστε...Γιατί δεν κάνεις μια αναζήτηση στο Google; Είναι εκατοντάδες οι περιπτώσεις, σπάνια όμως φθάνουν σε δίκη οι περισσότεροι αφού συμββάζονται εξωδικαστικά

BigLion
08-12-06, 18:49
Γιατί δεν κάνεις μια αναζήτηση στο Google; Είναι εκατοντάδες οι περιπτώσεις, σπάνια όμως φθάνουν σε δίκη οι περισσότεροι αφού συμββάζονται εξωδικαστικά

Μιλας για Ελλάδα ή εξωτερικό?

katdoc
08-12-06, 18:57
Μιλας για Ελλάδα ή εξωτερικό?

φανταζομαι για αμερικη κυριως.Εδω θα το μαθαινουμε απτον ευαγγελατο με κανα πομπωδη τιτλο "ηλεκτρονικοι εγκληματιες" ή κατι αναλογο.:whistle::hmm:

Αν ειναι παντως εκατονταδες και δεν ειναι χιλιαδες και σκεφτει καποιος ποσοι "κατεβαζουν "
τοτε δε μπορω να πω οτι μας την πεσανε!!:whistle:

Gila1899
08-12-06, 18:57
Μιλας για Ελλάδα ή εξωτερικό?
Σίγουρα για εξωτερικό, αλλά η τροποποίηση του νομικού πλαισίου στοχεύει στο να εφαρμοστούν ανάλογες πρακτικές και εδώ.

ESP1982
08-12-06, 19:06
Στηριζω αγοραζοντας οτι θελω να στηριξω και οτι νιωθω οτι χρειαζεται στηριξη, πχ σε οποιους εχουν λεφτα δεν θα δωσω αλλα, σε οποιους δεν εχουν θα τα δωσω.

Αυτό δεν είναι "λάθος" λογική; :hmm:

Δηλαδή εάν κάποιος βγάλει κάτι απίστευτα καλό και έχει λεφτά, πρέπει να το κατεβάσουμε;

Αυτός που έχει κάνει επιτυχία είναι αυτόματα ο "φλώρος" και ο "νεόπλουτος" και αυτός που κόβει 3 κόπιες και δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του είναι ο "cool" και ο "true"; :down:

Να μην αγοράσει κανείς τότε Kronos Quartet, ούτε Philip Glass, ούτε κανέναν ο οποίος έχει καταφέρει να φτάσει κάπου.

Μόνο εγώ δεν βρίσκω λογική σε αυτό; :hmm: Δηλαδή το τι προσφέρει ο καθένας εξαρτάται από το "πόσα φράγκα έχει" και αυτομάτως έχεις το δικαίωμα να τον κλέβεις;

katdoc
08-12-06, 19:41
Από την άλλη, για ένα παράξενο λόγο τις τελευταίες μέρες έχουν αυξηθεί κατακόρυφα οι προειδοποιήσεις των "κυνηγών" εταιριών στους παρόχους για copyrighted αρχεία.:hmm:

Ειναι εξακριβωμενο?που το διαβασες-ακουσες? πιο συγκεκριμενα?

Embraced
08-12-06, 20:05
Μόνο εγώ δεν βρίσκω λογική σε αυτό; :hmm: Δηλαδή το τι προσφέρει ο καθένας εξαρτάται από το "πόσα φράγκα έχει" και αυτομάτως έχεις το δικαίωμα να τον κλέβεις;

Τι κακό και αυτό ρε παιδί μου. Άνθρωποι λιώνουν όλη μέρα για το μεροκάματο και εμείς υπερασπιζόμαστε τα διαφύγοντα κέρδη του κάθε ξύστη γιάπη. Τς τς τς!

hemlock
08-12-06, 20:24
Τι κακό και αυτό ρε παιδί μου. Άνθρωποι λιώνουν όλη μέρα για το μεροκάματο και εμείς υπερασπιζόμαστε τα διαφύγοντα κέρδη του κάθε ξύστη γιάπη. Τς τς τς!
Για τους γιαπιδες μιλαμε τοσο καιρο?
Α δεν το ηξερα ,σορυ, εγω νομιζα οτι μιλαμε για τους καλλιτεχνες;)

BigLion
08-12-06, 21:07
Ειπαμε καλό είναι να στηρίζονται οι μικρές και πιο φτωχές εταιρίες, αλλά σίγουρα όταν κάποιος κάνει κόπο και δουλειά για να φερει στην αγορά πρεπει να πληρώνεται για αυτό....Το σωστό αυτό είναι, ανεξαρτήτως αν έχει λεφτά ή όχι....

Το καταλαβαίνω καποιος να μην έχει λεφτά και να θέλει να ακούσει ενα τραγούδι.....Μονο σε κάποια πολύ μικρή μειοψηφεία το δικαιολογώ αυτό....

Και πάλι όμως είναι παρανομια, πως να το κάνουμε...

Το καταλαβαίνω ότι οι σταρ και οι δισκογραφικές "προκαλούν", με το υπέρογκο ποσό χρήματος που μαζευουν, αλλα η καλύτερη απάντηση σε αυτό είναι να μην αγοράσει κάποιος τα CD με τις δουλειές τους....και όχι να τα κλέψει....

Lazy Dog
08-12-06, 22:30
Το πιο σωστό είναι να κατεβάσεις κάτι που ίσως και να σου αρέσει, και αν όντως σου αρέσει πας και το αγοράζεις. Αν δεν σου αρέσει έτσι και αλλιώς θα το πετάξεις.

Embraced
09-12-06, 13:50
Για τους γιαπιδες μιλαμε τοσο καιρο?
Α δεν το ηξερα ,σορυ, εγω νομιζα οτι μιλαμε για τους καλλιτεχνες;)

Χμμ, εγω βασικά μίλαγα για τους γιαπις των δισκογραφικών εταιρειών που καρπώνονται το μεγαλύτερο ποσοστό από τα CD και όχι αυτοί που θα έπρεπε (καλλιτέχνες). Όχι πως και οι σύγχρονοι καλλιτέχνες δεν προσβάλλουν το αισθητικό μας επίπεδο ώρες ώρες (βλέπε στρατιές που βγαίνουν απο τα ριάλιτι). Κατα τ'αλλα το παιδί με το λιοντάρι στο αβαταρ έχει από τη μια δίκιο να λέει ότι έχουμε την επίλογη να μην τα αγοράσουμε. Απλά το θέμα είναι ότι παλιά με τις κασσέτες δεν γκρινιάζανε όταν αντέγραφες κάτι (ενω ήταν εξίσου παράνομο), αλλά γκρινιάζουν τώρα με τα MP3 λόγω της μαζικότητας του κατεβάσματος. Παλιά δεν επένδυαν σε μηνύσεις γιατί ήταν μικρά τα ωφέλη, ενώ τώρα είναι αλλιώς τα πράγματα :twisted: Μην ξεχνάτε ότι η τεχνολογία δεν γυρίζει πίσω και δεν μπορείς να την βγάλεις έτσι απλά από την πρίζα, ούτε να καταδιώξεις νομικά όλο τον κόσμο. Ίσως πρέπει να προσαρμοστούν σε κάτι άλλο.

hemlock
09-12-06, 14:00
Χμμ, εγω βασικά μίλαγα για τους γιαπις των δισκογραφικών εταιρειών που καρπώνονται το μεγαλύτερο ποσοστό από τα CD και όχι αυτοί που θα έπρεπε (καλλιτέχνες). Όχι πως και οι σύγχρονοι καλλιτέχνες δεν προσβάλλουν το αισθητικό μας επίπεδο ώρες ώρες (βλέπε στρατιές που βγαίνουν απο τα ριάλιτι). Κατα τ'αλλα το παιδί με το λιοντάρι στο αβαταρ έχει από τη μια δίκιο να λέει ότι έχουμε την επίλογη να μην τα αγοράσουμε. Απλά το θέμα είναι ότι παλιά με τις κασσέτες δεν γκρινιάζανε όταν αντέγραφες κάτι (ενω ήταν εξίσου παράνομο), αλλά γκρινιάζουν τώρα με τα MP3 λόγω της μαζικότητας του κατεβάσματος. Παλιά δεν επένδυαν σε μηνύσεις γιατί ήταν μικρά τα ωφέλη, ενώ τώρα είναι αλλιώς τα πράγματα :twisted: Μην ξεχνάτε ότι η τεχνολογία δεν γυρίζει πίσω και δεν μπορείς να την βγάλεις έτσι απλά από την πρίζα, ούτε να καταδιώξεις νομικά όλο τον κόσμο. Ίσως πρέπει να προσαρμοστούν σε κάτι άλλο.
Δεν ειναι λογικη να κλεβεις αυτον που ΔΕΝ σου γεμιζει το ματι...
ΔΕΝ υπαρχει διαφορα στην τεχνη...Λες οτι δεν σου αρεσει να βλεπεις τον καθε τυχαρπαστο απο τα reality να βγαζει δισκο,παρολα αυτα κατεβαζεις τα τραγουδια του?:hmm:

Embraced
09-12-06, 14:24
Δεν ειναι λογικη να κλεβεις αυτον που ΔΕΝ σου γεμιζει το ματι...
ΔΕΝ υπαρχει διαφορα στην τεχνη...Λες οτι δεν σου αρεσει να βλεπεις τον καθε τυχαρπαστο απο τα reality να βγαζει δισκο,παρολα αυτα κατεβαζεις τα τραγουδια του?:hmm:

Όχι προς θεού δεν εννοούσα αυτά που λες. Φυσικά και δεν ασχολείσαι με κάποιον που "προσβάλει" το αισθητικό σου επίπεδο. Αυτά που έγραψα είχαν δύο σκέλη. Το δεύτερο δεν είχε σχέση με το πρώτο. Το δεύτερο απλά υπογραμμίζει την υποκρισία των δισκογραφικών εταιρειών που "ξύπνησαν" μόνο όταν είδαν τα κέρδη τους να μειώνονται μαζικά. Νωρίτερα δεν κυνηγάγανε κάποιον που αντέγραφε κασσέτες κι ας ήταν το ίδιο παράνομο. Ότι και να κάνουν τα κέρδη τους θα μειωθούν γιατί από τη στιγμή που κάποιος θα αναγκαστεί να μην κατεβάζει, θα καταφύγει αλλού ή ακόμα και θα ατονήσει. Δύσκολο να ξαναγεμίσουν από την αρχή τα διασκάδικα. Γι'αυτό λέω κιόλας ότι πρέπει να προσαρμοστούν (πχ να πουλάνε περισσότερο οπτικοακουστικό υλικό).
Α και κάτι τελευταίο: Το τι είναι παράνομο και τι όχι, δεν είναι κάτι θεόσταλτο. Είτε είναι κάτι προσαρμοσμένο στις ανάγκες μιας κοινωνίας (πχ εγκλήματα), είτε είναι κάτι που επιτεύχθηκε με πιέσεις ώστε να βολεύει κάποιους. Μην ιδεολογικοποιείτε τους νόμους γιατί δεν θα βγάλετε άκρη. Πχ το μονοπώλιο του ΟΤΕ είναι κακο. Του ΟΠΑΠ όμως γιατί να μην είναι ειναι; Για να μην πέσουν στον τζόγο οι Έλληνες και καταστραφούν οικογένειες; Οι διαφημίσεις του τότε τι σκοπό έχουν; Το τι είναι νόμιμο και παράνομο λοιπόν είναι κάτι που πρέπει να μπαίνει σε εισαγωγικά και να κρίνεται (γι'αυτό και αλλάζουν οι νόμοι και δεν μένουν συνέχεια σταθεροί)

cipher
09-12-06, 14:37
Όχι πως και οι σύγχρονοι καλλιτέχνες δεν προσβάλλουν το αισθητικό μας επίπεδο ώρες ώρες (βλέπε στρατιές που βγαίνουν απο τα ριάλιτι).

"Καλλιτέχνες"; Ποιοι "καλλιτέχνες"; "Κακιτέχνες" ίσως. :rofl:
Οι περισσότεροι από αυτούς είναι χειρότεροι κι από τον Κακοφωνίξ!!! :p
Εκτός αυτού, μεταξύ αχρήστων, ο λιγότερο άχρηστος δε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και καλός.

Αφού υπάρχουν τα ακαλαίσθητα πρόβατα που τους θεοποιούν και τους αποδέχονται μόνο και μόνο επειδή τους πασάρουν κάποιοι ως "μεγάλα ονόματα", καλά κάνουν και βγάζουν cd! Όταν αυτός ο όχλος συνειδητοποιήσει τι ακούνε τα αυτάκια του και σταματήσει να στηρίζει την αηδία, το φαινόμενο θα εκλείψει.

Embraced
09-12-06, 14:59
Όταν αυτός ο όχλος συνειδητοποιήσει τι ακούνε τα αυτάκια του και σταματήσει να στηρίζει την αηδία, το φαινόμενο θα εκλείψει.

Υπάρχει το παράδειγμα της "Κακομοίρας" όπου είχα ακούσει ένα τραγούδι όπου φάλτσαρε επιδεικτικα! Μιλάμε για μουσική ανορθογραφία. Αλλα όπως λένε "απο φωνή κορμάρα".

voger
09-12-06, 20:59
και αφού μιλάμε για τις δισκογραφικές και τους νομοθέτες που καταπατούν τα ανθρώπινα δικαιώματα για "μια χούφτα δολάρια" για ρίξτε και μία ματιά σε αυτό το άρθρο.

http://www.timesonline.co.uk/article/0,,2-1691805,00.html


Όπως βλέπετε τα ίδια γίνονται και στους εκδοτικούς οίκους. Ο έχον το μαχαίρι κάνει ότι γουστάρει με τα πεπόνια όλων.

BlindG
09-12-06, 21:46
Αφού υπάρχουν τα ακαλαίσθητα πρόβατα που τους θεοποιούν και τους αποδέχονται μόνο και μόνο επειδή τους πασάρουν κάποιοι ως "μεγάλα ονόματα", καλά κάνουν και βγάζουν cd! Όταν αυτός ο όχλος συνειδητοποιήσει τι ακούνε τα αυτάκια του και σταματήσει να στηρίζει την αηδία, το φαινόμενο θα εκλείψει.

:worthy: :worthy: :worthy:

Ακριβώς αυτό. Δεν φταίνει αυτοί που είναι όπως είναι. Όπως είχε πεί και ο Obi Wan, "Ποιός είναι πιο βλάκας, ο βλάκας ή ο ακόλουθός του?"

Ministry
11-12-06, 06:13
Με το καλο να ερθουν :lol: :lol: :lol: δεν θα γινει τιποτα , παντως ασχολουμαι περισσοτερο με παιχνιδια παρα μουσικη.

gizmo9002
11-12-06, 15:39
Και μετά σου λέει ότι οποιαδήποτε πληροφορία στο internet διακινείται ανώνυμα.
Big Brother.. here He comes.

Δικαιώματα του πολίτη και προστασία προσωπικών δεδομένων. Α**ί**α μπλε λεω γω.

Πάνε οι χρυσές εποχές του Napster. Και φυσικά το προσωπικό απόρριτο έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια σε πολλούς τομείς και με διαφορετικά μέσα. Δε μου φαίνεται περίεργο και η παρακολούθηση των χρηστών του internet.

Κάποτε μου είχε πει κάποιος πάνω σε μία συζήτηση (όταν το internet έκανε ακόμη τα πρώτα του βήματα στην Ελλάδα), ότι δεν είναι αυτό που φαίνεται και ότι στο μέλλον θα εξελιχθεί σε ένα παγκόσμιο δίκτυο παρακολούθησης. Τελικά πόσο δίκιο είχε...

yiapap
12-12-06, 13:01
Κάποτε μου είχε πει κάποιος πάνω σε μία συζήτηση (όταν το internet έκανε ακόμη τα πρώτα του βήματα στην Ελλάδα), ότι δεν είναι αυτό που φαίνεται και ότι στο μέλλον θα εξελιχθεί σε ένα παγκόσμιο δίκτυο παρακολούθησης. Τελικά πόσο δίκιο είχε...
Ο Λιακόπουλος θα ήταν. Στα Πρωτόκολλα Ι (ή μήπως ΙΙ; ) :rofl:

Collective_Soul
16-12-06, 01:04
Λιακοπουλος=απατεωνας πλασιε στις πλατες των καμμενων ατομων που πιστευουν σε θεωριες συνομωσιας και οτι ο Πλατωνας ηταν εξωγηηινος.Ετσι παει η Ελλαδαρα μπροστα.....:rofl: :rofl:

Sebu
16-12-06, 02:14
Ο Λιακόπουλος θα ήταν. Στα Πρωτόκολλα Ι (ή μήπως ΙΙ; )


Λιακοπουλος=απατεωνας πλασιε στις πλατες των καμμενων ατομων που πιστευουν σε θεωριες συνομωσιας και οτι ο Πλατωνας ηταν εξωγηηινος.Ετσι παει η Ελλαδαρα μπροστα.....

:nono: :lock: :warning:

Κρυβετε λογια...........:whistle:

Ειναι "δημοσιο" προσωπο και θα εχετε κακα ξεμπερδεματα :shock: :scared: :vava: :x :eek:

Για κοιταξτε καλα μην δεχθει καμια "επισκεψη" νυχτα ο Νεκταριος απο μαυροφορεμενους τυπους να ζητανε σκληρους και μαλακους :dwarf :gun: :rifle:

Ειδατε τι επαθε ο τυπος με το blog :chair: :hammered: :wounded: :medic: :nurse:

Ειναι ικανος να ειδοποιησει τιποτα εξωγηινους ή το ξανθο γενος και θα εχετε ασχημα μπερδεματα....:ufoabduct

Collective_Soul
16-12-06, 05:56
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: NO COMMENT:rofl: :rofl:

sdikr
16-12-06, 06:10
Ο λιακόπουλος δυστήχως δεν εχει πρόσβαση στην σφαίρα πουτιν 13, και φυσικά ο Νεκτάριος έχει μετακομίσει εκεί :p

BlindG
16-12-06, 06:15
Έχει πρόσβαση στους ΕΛ όμως και αυτοί στην ΕΜ που έχει πρόσβαση στον 007 οπότε να τρέμει καλύτερα ο Νεκτάριος μην τυχόν και του έρθει κανένα υπτάμενο Martini, shaken not stired.

sdikr
16-12-06, 06:17
Έχει πρόσβαση στους ΕΛ όμως και αυτοί στην ΕΜ που έχει πρόσβαση στον 007 οπότε να τρέμει καλύτερα ο Νεκτάριος μην τυχόν και του έρθει κανένα υπτάμενο Martini, shaken not stired.

Ας έρθει ρε ο 007 εμεις έχουμε τον θουβου!:whistle:

BlindG
16-12-06, 06:25
Που έχει για όπλο το greek polysfaliaropobolo? :D :D

harris
16-12-06, 18:52
Ελπίζω να έχει ακολουθήσει και ο co-owner, γιατί ελλείψη Νεκτάριου θα μαντρώσουν όποιον βρουν μπροστά τους :shock:

Μήπως κινδυνεύουμε και οι συμμετέχοντες στο νήμα; :scared:


Harris ετοιμάζει βαλίτσες να είναι έτοιμος καλού κακού...

Sebu
16-12-06, 19:14
Ο Καιρος Γαρ Εγγυς απιστοι..... :clap: :angryr:

Η προφητεια θα επαληθευτει :worthy: :rtfm: :worthy: :closed: :worthy: και ο (τι ταιριαζει καλυτερα το ακατανομαστος του Νταλά ή το Καταπτυστος του Γκαγκά???)....... θα ανοιξει τις Πυλες του Μεγα Αλεξανδρου εκει στα υψιπεδα της Κινας :chinese ,θα αμολησει το Μιασμενο Εθνος και μετα θα παρακαλατε να σας συλλαβει η ΙFPI και οι Αμερικανοι.

Στο Γκουανταναμο καλυτερα θα περνατε. :whip:

Εθελοντικα θα ζητησετε να πατε.

Θα μετανιωσετε την ωρα και τη στιγμη που αφησατε το παρανομο downloading και πιασατε στο στομα σας :blabla: :rant: :strife: το "Δημοσιο Προσωπο" :spotlight :superman: .

gpsgr
16-12-06, 20:40
Του Γιάννη Σουλιώτη


Νομικές κυρώσεις κινδυνεύουν να αντιμετωπίσουν στο άμεσο μέλλον όσοι μέχρι σήμερα καμαρώνουν για τον όγκο των μουσικών αρχείων που έχουν συγκεντρώσει στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή τους. Και τούτο διότι εάν ευδοκιμήσουν οι προσπάθειες της Ελληνικής Ένωσης Δισκογραφικών Εταιρειών (IFPI) για άρση του απορρήτου τηλεπικοινωνιών στις περιπτώσεις κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας μέσω του Διαδικτύου, τότε θα ανοίξει ο δρόμος για την άσκηση διώξεων κατά των μεμονωμένων χρηστών που «κατεβάζουν» δωρεάν μουσική!

Έτσι, όσοι σήμερα επισκέπτονται ιστοσελίδες ανταλλαγής μουσικών αρχείων (peer to peer) θα απειλούνται με νομικές κυρώσεις από τις δισκογραφικές εταιρείες της χώρας, καθώς θα θεωρείται ότι διακινούν δίχως εξουσιοδότηση ("κατεβάζουν» και θέτουν στη διάθεση των χρηστών του δικτύου) προϊόντα που προστατεύονται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας.

Από μια πρώτη έρευνα στις εν λόγω σελίδες του Διαδικτύου έχουν ήδη εντοπιστεί χρήστες με 3.000 έως και 5.000 τραγούδια αποθηκευμένα στον υπολογιστή τους. Αυτοί σύμφωνα με τους ανθρώπους της IFPI κινδυνεύουν να βρεθούν πρώτοι στο μάτι του κυκλώνα.

«Για να φτάσουμε στον χρήση που διαθέτει και διακινεί πειρατικά μουσικά αρχεία πρέπει να πετύχουμε την άρση του απορρήτου, κάτι που δεν προβλέπεται από τον ισχύοντα νόμο 2225/94. Σήμερα, μπορούμε να γνωρίζουμε την ηλεκτρονική διεύθυνση του χρήστη, τον πάροχο με τον οποίο συνεργάζεται, όχι όμως το ίδιο το φυσικό πρόσωπο. Πρόκειται για νομικής φύσης πρόβλημα, σύντομα όμως θα υπάρξουν εξελίξεις», εξηγεί στην «Κ» ο κ. Νίκος Στεφανάκης, υπεύθυνος για ζητήματα ψηφιακής πειρατίας της IFPI.

Ενδεικτική του τι μπορεί να επακολουθήσει είναι η εικόνα που καταγράφεται στο εξωτερικό, όπου προβλέπεται άρση του απορρήτου τηλεπικοινωνιών και για περιπτώσεις προστασίας πνευματικής ιδιοκτησίας στο διαδίκτυο. Σύμφωνα με την ετήσια έκθεση της Παγκόσμιας Ενωσης Δισκογραφικών Εταιρειών, στη διάρκεια του 2005 ασκήθηκαν περί τις 20.000 διώξεις κατά μεμονωμένων χρηστών σε 17 χώρες



Πηγήkathimerini.gr (http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathextra_33_29/11/2006_174355)


και αν εγω ειχα αγορασει τα αυθεντικα και τα περασα στο σκληρο για να γλυτωσω χωρο τοτε θα με πανε μεσα??και ας εχω κατεβασει οσα να ναι μπορουν να μεδιωξουν μονο εκεινη την στιγμη ετσι δεν ειναι??σαν καταναλωτης ρωταω γιατι σιγουρα υπαρχουν παρα πολλοι και δεν νομιζω να τους βρουν ολους

hemlock
16-12-06, 21:16
Αν δεν τα μοιραστεις σε καποιον private tracker δεν εχεις προβλημα...Σε διαφορετικη περιπτωση θα εχεις

Embraced
16-12-06, 23:44
και αν εγω ειχα αγορασει τα αυθεντικα και τα περασα στο σκληρο για να γλυτωσω χωρο τοτε θα με πανε μεσα??και ας εχω κατεβασει οσα να ναι μπορουν να μεδιωξουν μονο εκεινη την στιγμη ετσι δεν ειναι??σαν καταναλωτης ρωταω γιατι σιγουρα υπαρχουν παρα πολλοι και δεν νομιζω να τους βρουν ολους

Νομίζω ότι αν έχεις αγοράσει κάτι μπορείς να το αποθηκεύσεις με άλλο τρόπο για προσωπκή χρήση η ακόμα και να το ξανακατεβάσεις αν πχ σου έχει χαλάσει το αγορασμένο CD. Νομικός δεν είμαι, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι έτσι ισχύει. Τώρα αν αρχίσουν να βγάζουν εντάλματα για τέτοιες περιπτώσεις τι να πω. Όλοι μέσα!
Α και κάτι άλλο. Μην λέτε συνέχεια κακά πράγματα για τον αξιότιμο κύριο Λιακόπουλο για να μην έχουν οι διαχειριστές του παρόντος site την τύχη αυτού του blogme.gr (γι'αυτο και λέω αξιότιμος, μας βλέπουν και ξένα μάτια). :worthy:

nickvog
17-12-06, 02:28
Aμα έχεις αγοράσει μπορείς να το αποθηκεύσεις για λόγους backup κλπ.. Αλλά άμα σου χαλάσει, τότε... πρέπει να αγοράσεις άλλο και όχι να το "κατεβάσεις". ;)

Αυτοί οι κύριοι κεφαλοκυνηγοί νομίζω έχουν στήσει καρτέρι στα γνωστά ελληνικά στέκια που προσφέρουν ραπιντσέαρ ή τορεντ και το μόνο που τους λείπει είναι η άρση του απορρήτου και η εισαγγελική παραγγελία προς τους ΙSP για να "δώσουν" τους "ενόχους". Αλλά εδώ υπάρχει το ζουμί... πόσοι ISP υπάρχουν που θα "δώσουν" τους πελάτες τους ?? Τους συμφέρει άραγε ανεξάρτητα από νομοθετικό καθεστώς, εισαγγ. εντολή κλπ. κλπ. ?? Κι αν τους "δώσουν" πόσοι άραγε θα τους μείνουν που δεν θα νοιάζονται για τη ρετσινιά του snitch.... Τροφή για σκέψεις... :whistle: :whistle:

Sebu
17-12-06, 02:41
Aμα έχεις αγοράσει μπορείς να το αποθηκεύσεις για λόγους backup κλπ.. Αλλά άμα σου χαλάσει, τότε... πρέπει να αγοράσεις άλλο και όχι να το "κατεβάσεις". ;)

Αυτοί οι κύριοι κεφαλοκυνηγοί νομίζω έχουν στήσει καρτέρι στα γνωστά ελληνικά στέκια που προσφέρουν ραπιντσέαρ ή τορεντ και το μόνο που τους λείπει είναι η άρση του απορρήτου και η εισαγγελική παραγγελία προς τους ΙSP για να "δώσουν" τους "ενόχους". Αλλά εδώ υπάρχει το ζουμί... πόσοι ISP υπάρχουν που θα "δώσουν" τους πελάτες τους ?? Τους συμφέρει άραγε ανεξάρτητα από νομοθετικό καθεστώς, εισαγγ. εντολή κλπ. κλπ. ?? Κι αν τους "δώσουν" πόσοι άραγε θα τους μείνουν που δεν θα νοιάζονται για τη ρετσινιά του snitch.... Τροφή για σκέψεις... :whistle: :whistle:

Σε αυτους νομιζω δεν μπορουν να κανουν τιποτα ουτε να ζητησουν τις ips χρηστων γιατι αυτα ειναι indexing sites.Δεν φιλοξενουν το παρανομο υλικο απλα λινκς προς σερβερς τριτων που το εχουν.

Εστω οτι μπαινω εγω και για το καινουριο cd του Yiapap λεω ενα "ευχαριστω" ξεκλειδωνει το παραθυρο και βλεπω το λινκ.Και?????Τι θα κανουν???Θα ζητησουν την ip μου γιατι ειπα ευχαριστω???Απο ποτε το ευχαριστω ειναι παρανομο και διωκεται ποινικα????

Θα πρεπει μετα αυτοι με καποιο προγραμμα παρακολουθησης,να δουν οτι εγω πατησα στο λινκ,ανοιξε ο σερβερ που φιλοξενει το παρανομο υλικο και ξεκινησα να κατεβαζω.

Ποιος εισαγγελεας που σεβεται τον εαυτο του και δεν θελει να ξεφτιλιστει θα δωσει ενταλμα αρσης απορρητου επειδη ενας χρηστης ειπε "ευχαριστω" σε ενα indexing site παρανομου υλικου???

Δεν ειναι πιο ευκολο να κυνηγησουν το rapidshare και να απαιτησουν να αφαιρεσει τα επιμαχα αρχεια απο το να κυνηγανε ανωνυμες εν πρωτης οψης ips που ειπαν "ευχαριστω","εισαι ο πρωτος" κλτ???

Αυτα τα σαιτ ακομα δεν κινδυνευουν.Πιο επικινδυνο ειναι το p2p οπου αμεσα σε τσιμπαει να κατεβαζεις γιατι εισαστε online στο ιδιο pool την ιδια στιγμη και μπορει να παρακολουθει τους παντες.Ακομα και να βαλει δολωμα.

Στο rapidshare τι θα κανει???Θα κανει η IFPI ενα account σε ενα απο αυτα τα indexing site και θα ποσταρει ενα καινουριο cd???Θα το ανεβασει στο rapidshare και μετα τι???Θα παρακολουθει ποιος τον ευχαριστει και θα ειναι εν δυναμει κλεφτης ή θα ζητησει αρση απορρητου απο το rapidshare μεσω την Ιντερπολ ή της Europol για να δει αν εγω κατεβασα μεσω του rapidshare.de το νεο cd του Yiapap παρανομα???

Και στο κατω κατω σιγα μην ασχοληθει ο Yiapap τωρα για ενα cd.Ξερεις ποσα βγαζει στις τουρνε,τις συναυλιες και τα ξενυχταδικα???Νυχτοκαματο φωτια εκει στα Λαδαδικα :p :twisted: Ετσι που σκεφτομαι να του στειλω τη Χρυσπα απο το avatar μου να κανει μαζι του προγραμμα,να ξεκουραζεται και λιγο γιατι τοσες ωρες στην πιστα και moderating στο φορουμ θα τον λιωσουμε.Ασε που κινδυνευει και απο "δημοσια" προσωπα.:respekt:

Jin
18-12-06, 22:06
Υγ.ποιος ψαγμενος κατεβαζει πλεον με p2p?

excuse me? :p

golity
22-12-06, 06:18
excuse me? :p
Έχουμε περάσει στην Ραπιντοσερική περίοδο :p

tsokid
13-01-07, 11:39
Από rapidshare πως να σε βρούνε; Δε μπορω να καταλάβω. Αντε και για λόγους downloading του site να ειχαν την IP σου. Σιγά μην την κρατάνε. Εδώ τα αρχεία σβήνουνε που ούτε καν τι έχουν μέσα δεν γνωρίζουν. Που ξέρουν τι έχω ανεβάσει εγω με ένα ψεύτικο όνομα. Και αντε το ανεβαζουν εκείνοι. Αν έχουν κάποιον tracker που αφού το κατεβάσεις και το τρεξεις δίνει την IP σου δεν είναι παράνομο αυτό; Αφού μπαίνουν στον υπολογιστή σου και χωρίς την αδεια σου τον "μετατρέπουν"

hemlock
13-01-07, 11:59
Από rapidshare πως να σε βρούνε; Δε μπορω να καταλάβω. Αντε και για λόγους downloading του site να ειχαν την IP σου. Σιγά μην την κρατάνε. Εδώ τα αρχεία σβήνουνε που ούτε καν τι έχουν μέσα δεν γνωρίζουν. Που ξέρουν τι έχω ανεβάσει εγω με ένα ψεύτικο όνομα. Και αντε το ανεβαζουν εκείνοι. Αν έχουν κάποιον tracker που αφού το κατεβάσεις και το τρεξεις δίνει την IP σου δεν είναι παράνομο αυτό; Αφού μπαίνουν στον υπολογιστή σου και χωρίς την αδεια σου τον "μετατρέπουν"

To rapidshare εχει disclamer (http://rapidshare.com/en/faq.html) για να αποποιηθει τετοιου ειδους καταστασεις...
Εσυ σε αυτη την περιπτωση εχεις εισιτηρια για Βενεζουελα?

tsokid
13-01-07, 12:26
Το disclamer δεν λέει τπτ για την IP σου...ουτε για τα παρανομα αρχεία που κατεβάζεις.

hemlock
13-01-07, 12:33
To disclaimer υπαρχει για ακριβως αυτον λογο. (Pornografic material etc)
Αν συμβει τιποτα να γυρισει να σου πει οτι εμενα δεν με νοιαζει τι ανεβασες -ας προσεχες,εγω σου ειπα τι δεν κανει να ανεβασεις...
Οσο για την IP,υπαρχουν και Log files Και τα οποια αναγκαστηκα θα υπορχεωθει το rapidshare να τα ανοιξει.

tsokid
13-01-07, 12:39
Κοιτα ομως ότι το copyright και το πορνογραφικό υλικό ισχύει για τα upload και όχι για τα download. Αφου είναι ξεκάθαρα σε διαφορετικό θέμα . Δηλαδή όταν κατεβάζεις δεν είναι παράνομο?!?!?!

hemlock
13-01-07, 12:46
Απο την στιγμη που ειναι copyrighted, ναι ειναι μεμπτο...Απο οπου και να κατεβηκε.
Το οτι δεν εχει μπει στο trip το rapidshare να ξεψυριζει καθε φακελο εχει να κανει με και με την ιδια την λειτουργια του site...Καποιοι πληρωνουν συνδρομες σε αυτο -ειναι ουσιαστηκα επιχειρηση

tsokid
13-01-07, 13:12
Έχεις δικιο... Αφού το download σε αρχεία copyright είναι ουσιαστικά θέμα της χώρας και όχι της εταιρίας. Μα!@!ια.
Εγώ θα'πρεπε να ανησυχώ που κατεβάζω αρκετα απο rapidshare ; Με έχει πιάσει λίγο το αγχος με όλα αυτά.

my8os
13-01-07, 19:07
Ξέρει κανείς αν υπάρχει όριο παλαιότητας για τα τραγούδια; Δηλαδή αν περάσουν π.χ. 50 χρόνια από την ηχογράφηση ισχύει η πνευματική ιδιοκτησία; Ρωτάω γιατί μου αρέσουν μόνο τα παλιά ρεμπέτικα και παλιά λαϊκά.

doulix
14-01-07, 17:36
Του Γιάννη Σουλιώτη


Νομικές κυρώσεις.... [...]

Από μια πρώτη έρευνα στις εν λόγω σελίδες του Διαδικτύου έχουν ήδη εντοπιστεί χρήστες με 3.000 έως και 5.000 τραγούδια αποθηκευμένα στον υπολογιστή τους. Αυτοί σύμφωνα με τους ανθρώπους της IFPI κινδυνεύουν να βρεθούν πρώτοι στο μάτι του κυκλώνα.... [...]

Πηγήkathimerini.gr (http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathextra_33_29/11/2006_174355)

Και ερωτώ... Όσοι ΔΕΝ έχουν σελίδες και όσοι έχουν μακράν πάνω από 5.000 τραγούδια δε κινδυνεύουν, έτσι???? :p

harris
14-01-07, 17:44
και όσοι έχουν μακράν πάνω από 5.000 τραγούδια δε κινδυνεύουν, έτσι???? :p

Ναι, τότε θεωρείσαι συλλέκτης :whistle:

:rofl::p

mafiaboy
14-01-07, 18:13
οκ τοτε θα χρειαστουμε proxy απο τριτοκοσμικες χωρες,,,,,

immortal1979
15-01-07, 12:36
my8os Νομιζω τα 25 χρονια ειναι. Αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος

@ ADSLgr.com All rights reserved.