PDA

Επιστροφή στο Forum : Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6]

yiapap
15-01-07, 12:51
my8os Νομιζω τα 25 χρονια ειναι. Αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος
* The work was created and first published before January 1, 1923, or at least 95 years before January 1 of the current year, whichever is later;
* The last surviving author died at least 70 years before January 1 of the current year;
* No Berne Convention signatory has passed a perpetual copyright on the work; and
* Neither the United States nor the European Union has passed a copyright term extension since these conditions were last updated. (This must be a condition because the exact numbers in the other conditions depend on the state of the law at any given moment.)

Πηγή (http://en.wikipedia.org/wiki/Public_domain)

Επίσης προσέξτε το εξής: Η 9η Συμφωνία του Μπετόβεν π.χ. δεν έχει copyright, επομένως μπορεί να αναπαραχθεί ελεύθερα. ΟΜΩΣ, το CD της Τάδε εταιρείας όπου η φιλαρμονική της Άνω Ραχούλας παίζει την 9η Συμφωνία, ΕΧΕΙ copyright και ΔΕΝ μπορεί να αναπαραχθεί ελεύθερα!

harris
15-01-07, 18:12
η φιλαρμονική της Άνω Ραχούλας παίζει την 9η Συμφωνία

Πωωω!!!!! και μου έλειπε η εκτέλεση!!!!! Μπορείς να μου την κοπιάρεις σε παρακαλώ?!!!!!! Όταν ανέβω Θέρμη θα την πάρω!!!!!!

:rofl::rofl::rofl: :p

Έγραψες λέμε! :respekt::worthy::rofl:

tsokid
16-01-07, 17:20
Συγνώμη αλλά έχω κάποιες απορίες;
1)Όταν πουλάμε στις αγγελίες CD γνήσια δεν είναι παράνομο;
2)Όταν γράφουμε σε βίντεο,DVD ταινίες απο την τηλεόραση δεν είναι παράνομο;

yiapap
17-01-07, 11:27
Συγνώμη αλλά έχω κάποιες απορίες;
1)Όταν πουλάμε στις αγγελίες CD γνήσια δεν είναι παράνομο;
2)Όταν γράφουμε σε βίντεο,DVD ταινίες απο την τηλεόραση δεν είναι παράνομο;
1) Είναι (με μια επιφύλαξη για τα μουσικά CD). Συνήθως η μεταπώληση απαγορεύεται αφού αυτό που αγοράζεις (θεωρητικά) είναι το δικαίωμα να ακούς το CD ή να χρησιμοποιείς το λογισμικό που έχει εγγραφεί σε αυτό. Δεν αποκτάς ιδιοκτησία επί του μέσου ή του περιεχομένου.
2) Δεν είναι. Ο Ελληνικό και Ευρωπαϊκός νόμος σου δίνουν τη δυνατότητα μετεγγραφής για προσωπική χρήση, εφόσον κατέχεις ή παρακολουθείς νομίμως το πρωτότυπο (CD, DVD, πρόγραμμα τηλεόρασης).

shaq141a
17-01-07, 13:09
1) Είναι (με μια επιφύλαξη για τα μουσικά CD). Συνήθως η μεταπώληση απαγορεύεται αφού αυτό που αγοράζεις (θεωρητικά) είναι το δικαίωμα να ακούς το CD ή να χρησιμοποιείς το λογισμικό που έχει εγγραφεί σε αυτό. Δεν αποκτάς ιδιοκτησία επί του μέσου ή του περιεχομένου.

Είναι καθόλα νόμιμο. Κοίταξε το τι γίνεται στο Amazon με τα used (απο βιβλία μέχρι ebooks).

harris
17-01-07, 15:30
Είναι καθόλα νόμιμο. Κοίταξε το τι γίνεται στο Amazon με τα used (απο βιβλία μέχρι ebooks).

Και παιχνίδια (PC, PS2, GC κλπ), και DVD και μουσικά CD... όλα ;)

Το μόνο περίεργο είναι ότι τίποτα από τα μεταχειρισμένα δεν τα δίνουν εκτός βρετανίας... :hmm:

yiapap
17-01-07, 15:54
Διαβάστε το License Agreement ή δείτε την ετικέτα/εσώφυλο ενός μουσικού CD. Συνήθως γράφουν "Απαγορεύεται η μεταπώληση". Άλλο το τι γίνεται στην πράξη ;)

raspoutiv
17-01-07, 17:14
κύριοι οι εκφοβιστικές δηλώσεις των κολοσσών της μουσικής δε μας ακουμπάνε. αυτό το δικαστικό αγώνα δεν τον κέρδισαν ούτε στις ΗΠΑ ακόμα. πόσο μάλλον στη Μπανανία, εδώ δλδ. το να μοιράζεσαι και να ανταλλάσσεις αρχεία που απέκτησες δεν ήταν πάντοτε νόμιμο με την προϋπόθεση να έχει αποκτηθεί το πρωτότυπο αρχείο με νόμιμο τρόπο.
παράνομη είναι δλδ η αναμετάδοση κόπιας ταινίας που προοριζόταν για cine-κριτικούς
νόμιμη η αναμετάδοση ριπαρισμένης κόπιας που έχει πωληθεί κι όχι ενοικιασθεί
τα p2p δεν είναι παράνομα παγκοσμίως άρα οι δηλώσεις αυτές πέφτουν στο κενό

ΥΓ. νομίζετε πως στα υπουργεία και τη Γ.Α.Δ.Α. δεν έχουν mp3 στους υπολογιστές τους;

shaq141a
17-01-07, 17:24
Διαβάστε το License Agreement ή δείτε την ετικέτα/εσώφυλο ενός μουσικού CD. Συνήθως γράφουν "Απαγορεύεται η μεταπώληση". Άλλο το τι γίνεται στην πράξη ;)

Αυτό που γράφουν είναι για πλάκα. Είναι καθόλα νόμιμο. Oυσιαστικά είναι σαν την EULA της Microsoft η οποία είναι για να πεθάνεις στα γέλια.

Προτείνω να διαβάσετε το βιβλίο του Lessig Frea Culture. Είναι τρομερό. Να θυμίσω ότι ο Lessig είναι οπαδός της ελευθερία της πληροφορίας και ήταν από τους δικηγότους που προσπάθησαν να αποτρέψουν το extension του copyright στην Αμερική.

http://www.free-culture.cc/freeculture.pdf

yiapap
17-01-07, 17:29
κύριοι οι εκφοβιστικές δηλώσεις των κολοσσών της μουσικής δε μας ακουμπάνε. αυτό το δικαστικό αγώνα δεν τον κέρδισαν ούτε στις ΗΠΑ ακόμα. πόσο μάλλον στη Μπανανία, εδώ δλδ. το να μοιράζεσαι και να ανταλλάσσεις αρχεία που απέκτησες δεν ήταν πάντοτε νόμιμο με την προϋπόθεση να έχει αποκτηθεί το πρωτότυπο αρχείο με νόμιμο τρόπο.
παράνομη είναι δλδ η αναμετάδοση κόπιας ταινίας που προοριζόταν για cine-κριτικούς
νόμιμη η αναμετάδοση ριπαρισμένης κόπιας που έχει πωληθεί κι όχι ενοικιασθεί
τα p2p δεν είναι παράνομα παγκοσμίως άρα οι δηλώσεις αυτές πέφτουν στο κενό

ΥΓ. νομίζετε πως στα υπουργεία και τη Γ.Α.Δ.Α. δεν έχουν mp3 στους υπολογιστές τους;
Δηλαδή όλοι αυτοί που στις ΗΠΑ και στην ΕΕ πληρώσανε τα πρόστιμα ή δεν είχαν καλούς δικηγόρους ή ήταν κορόιδα.

Το να έχεις το πρωτότυπο με νόμιμο τρόπο ΔΕΝ σου δίνει το δικαίωμα να το αναπαραγάγεις παρά μόνο για ιδιωτική χρήση (Άρθρο 18 Νόμος 2121/93 (http://www.culture.gr/6/64/law2121_gr.html))

Τα p2p φυσικά και δεν είναι παράνομα. Η χρήση τους για τη διακίνηση πριστατευμένου περιεχόμουν φυσικά και είναι.

@shaq141a
Κι εγώ γι αυτό ξεκίνησα με "Είναι" και μετά εξέφρασα τις επιφυλάξεις μου. Αυτά που λες για τις EULA είναι γνωστά, καλό είναι όμως να κρατάμε μια πισινή. ;)

raspoutiv
17-01-07, 17:34
Άρθρο 18 Νόμος 2121/93 (http://www.culture.gr/6/64/law2121_gr.html))


:hmm: μάλλον έχεις δίκιο
αυτό που με προβληματίζει είναι η δικαιωμένη προσφυγή της LimeWire
δλδ αν αγοράσω το CD και στο δανείσω είναι παράνομο;
αλλά νομίζω πως το θέμα είναι το λογισμικό κι όχι τα αρχεία video και ήχου

yiapap
17-01-07, 17:42
:hmm: μάλλον έχεις δίκιο
αυτό που με προβληματίζει είναι η δικαιωμένη προσφυγή της LimeWire
δλδ αν αγοράσω το CD και στο δανείσω είναι παράνομο;
αλλά νομίζω πως το θέμα είναι το λογισμικό κι όχι τα αρχεία video και ήχουAν και επαναλαμβάνομαι...
Τα p2p λογισμικά είναι νόμιμα, όπως ένα μαχαίρι είναι νόμιμο. Αν εσύ χρησιμοποιήσεις το μαχαίρι για να σκοτώσεις κάποιον δε φταίει το μαχαίρι.
Φυσικά υπάρχει το αντεπιχείρημα ότι τα p2p δεν είναι σαν το μαχαίρι αλλά σαν το πιστόλι, δηλαδή έχουν εξαρχής φτιαχτεί για να σκοτώνουν (ναι, ναι τη μουσική :lol:). Εδώ οι RIAA/MPAA έχουν το πρόσθετο επιχείρημα ότι αν δει κάποιος τη διακίνηση αρχείων από οποιονδήποτε server, πολύ δύσκολα θα βρει να διακινείται οτιδήποτε νόμιμο.
Από την άλλη το να καταδικάσεις ένα πρόγραμμα επειδή ο χρήστης του κάνει παράνομη χρήση οδηγεί σε διάφορα τραγελαφικά, όπως π.χ. να πεις ότι το Outlook είναι παράνομο γιατί χρησιμοποιείται για spam, ο Apache είναι παράνομος γιατί υπάρχουν site με παιδική προνογραφία, τα blogs είναι παράνομα γιατί συκοφαντούν τους Λιακό της γης κτλ.κτλ.

<edit>
Αν πάρεις ένα CD και το δανείσεις, όχι δεν είναι παράνομο. Αν πάρεις ένα CD το δανείσεις και ο δικός σου κάνει αντίγραφο, ναι, είναι παράνομο.
Το θέμα δεν είναι το λογισμικό. Για την ακρίβεια μέχρι στιγμής δε θυμάμαι μεγάλη δίκη για λογισμικό. Συνήθως η RIAA (μουσική) και η MPAA (ταινίες) είναι οι εταιρείες που κάνουν το κυνηγητό (στις ΗΠΑ).

hemlock
17-01-07, 17:45
Και εγω θυμηθηκα τους 3500 χρηστες στην Γερμανια ;)

sakistsalikis
21-01-07, 05:35
Εγω δεν καταλαβα ποιος θα διωκεται. Αυτος που κατεβαζει μουσικη ή αυτος που την προσφερει για κατεβασμα;
Αν αυτος που κατεβαζει μουσικη ειναι παρανομος τοτε το internet αχρηστευεται και εξηγω για ποιο λογο:
Εστω οτι ψαχνω στο διαδικτυο το ονομα "Michael Jackson". Θα βρω το επισημο site του M.J. στο οποιο υπαρχουν αποσπασματα mp3, video clips κτλ, θα βρω ομως και μερικες χιλιαδες αλλα site που δεν ειναι επισημα του M.J. ομως μερικα ισως να γραφουν στην κορυφη "Michael Jackson official site". Μπαινω μεσα και κατεβαζω mp3 χωρις να εχω ιδεα αν οντως τα δινει ο M.J. για κατεβασμα ή καποιος ασχετος. Με ποιο τροπο πρεπει εγω να μαντεψω οτι τα τραγουδια δεν τα δινει ελευθερα ο M.J ή η δισκογραφικη του; Ακομα χειροτερα μερικοι τραγουδιστες δινουν ολοκληρα cd τους free στο διαδυκτιο. Πως θα ξεχωρισω εγω ποια τραγουδια και ποιοι καλλιτεχνες δινουν δωρεαν τραγουδια και ποιοι οχι;
Ας το γενικευσουμε λιγο. Copyrighted υπαρχει μουσικη, ταινιες, βιβλια, εγγραφα, εικονες, κειμενα, μια κατασκευη, μια πατεντα. Μπορει να ειναι οτιδηποτε. Αρα καθε φορα που μπαινω στο internet και παταω σε ενα URL πρεπει πιο πριν να ξερω οτι αυτο το URL δεν θα μου εμφανισει ξαφνικα μπροστα μου ενα αποσπασμα απο ενα copyrighted βιβλιο, δε θα αρχισει να παιζει μουσικη copyrighted αυτοματα, δε θα μου δειξει ενα copyrighted βιντεακι. Δε θα μου δειξει μια copyrighted πληροφορια. Αρα ουσιαστικα απαγορευεται να μπαινουμε σε site που δεν ξερουμε. Για να μαθεις κατι πρεπει να το ψαξεις. Αφου απαγορευεται το ψαξιμο διοτι μπορει να καταληξει σε copyrighted πληροφοριες τοτε μπορουμε να μπαινουμε μονο σε site που μας σερβιρουν. Δηλαδη μπορεις να μπαινεις στο www.michaeljackson.com γιατι το λεει πισω απο το cd του michael jackson που αγορασες αλλα σε καμια περιπτωση δε θα μπεις στο www.michael jackson.gr , www.allmichaeljackson.com κτλ. Ακομα χειροτερα εστω οτι ψαχνω πληροφοριες για usb θυρες . Βρισκω 100 link αλλα απαγορευεται να μπω σε αυτα γιατι πολυ απλα σε καποιο απο αυτα μπορει καποιος να εχει ποσταρει 10 σελιδες απο το βιβλιο καποιου (το οποιο ασχολειται με το πρωτοκολλο usb). Τι κανω εγω σε αυτη την περιπτωση; Πολυ απλα δεν μπαινω γιατι υπαρχει πιθανοτητα να παρανομησω. Δε μπορω απο πριν να ξερω τι περιεχει η ιστοσελιδα αρα δεν μπαινω. Αρα το internet δεν ειναι πηγη γνωσης, δεν ειναι ελευθερη διακινηση γνωσης και αποψεων αλλα ενα μεσο διαφημισης προϊοντων,υπηρεσιων, προσωπων αφου οι μονες ιστοσελιδες που μπορω να μπω χωρις πιθανοτητα να παρανομησω ειναι αυτες που γραφει ενα βιβλιο που αγορασα, ενα cd που αγορασα, μια ταινια που αγορασα, αυτο που μου λεει ενας εκπροσωπος μιας εταιριας στην tv, ή το επισημο site της κυβερνησης.
Στο πολυτεχνειο κατεβαζα μουσικη στον ελευθερο χρονο μου απο τους υπολογιστες της σχολης. Δε μου ειχε πει κανενας τιποτα ποτε (ουτε σε εμενα ουτε σε κανεναν αλλο) ωσπου καποια στιγμη ερχεται ενας απο τους υπευθυνους του υπολογιστικου κεντρου και μου λεει:
-Σε βλεπω τι κανεις
-Ε και;
-Αυτο που κανεις ειναι παρανομο
-Ποιο;
-Κατεβαζεις mp3
-Και που ειναι το παρανομο;
-Ειναι παρανομο να κατεβαζεις mp3
-Εχει απαγορεψει η σχολη να κατεβαζουμε αρχεια ηχου απ το internet;
-Η σχολη οχι, αλλα ειναι παρανομο να κατεβαζεις mp3.
-Κανεις λαθος φιλε μου. Τα mp3 που κατεβαζω εγω δεν ειναι copyrighted.
-Εγω παντως αμα μου στειλει καμια εταιρια μυνημα για παρανομα download της σχολης δε θα κρυψω τα στοιχεια σου.
-Κανε οτι θες.
Εφυγε ο τυπος και με αφησε στην ησυχια μου.

Εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι δεν αρεσει στις κυβερνησεις η ελευθερια διακινησης αποψεων και θελουν να επιβαλουν τρομοκρατια. Αλλιως θα ξεκινουσαν απο τους μαυρους με τα cd, τα εργοστασια παραγωγης πειρατικων cd, τα δισκαδικα που ανεκαθεν γραφουν κασετες και cd. Ο Μπους εχασε στο Κογκρεσο απο τους ψηφοφορους χρηστες του internet κυριως (απο στατιστικες μελετες προεκυψε) γιατι αυτοι ηξεραν μονο τι εγινε πραγματικα στο ΙΡΑΚ.

Αν νομιζουν οτι θα μου κοψουν το download και θα παω να αγορασω να αχρηστα cd τους ειναι γελασμενοι. Και τσαμπα να μου δωσουν τα cd των περισσοτερων τραγουδιστων με τα σουξεδακια της 1 βδομαδας δε θα τα παρω γιατι πολυ απλα σε 1 βδομαδα το πολυ, μονο χωρο θα μου πιανουν τα εν λογω cd και βαριεμαι να τα πηγαινω μεχρι το σκουπιδοτενεκε. Αρκει μονο να σας πω οτι απο το τελευταιο dvd με mp3 που εγραψα (περιπου 60 ολοκληρα ελληνικα cd διαφορων ελληνων τραγουδιστων) δεν εχω μπει στον κοπο να ακουσω ουτε 1 τραγουδι. Ξερω οτι χαμενος χρονος θα ειναι.

Linus
21-01-07, 14:43
Είναι πασιφανές πιστεύω ότι σκοπός όλου αυτού είναι, κάποιοι να καταφέρουν να έχουν όλους εμάς υπο αυστηρή "επιτήρηση". Δεν πιστεύω ότι σπαταλάνε τον πολύτιμο κατα τα άλλα χρόνο τους σε επεξεργασίες νομικών διατάξεων και στην εύρεση "παραθύρων" στους νόμους ώστε να καταφέρουν να μπαγλαρώσουν τον φοιτητή/μαθητή ο οποίος έσπευσε να κατεβάσει το τελευταίο τραγούδι του αγαπημένου του καλλιτέχνη.

Όλο αυτό είναι φυσικά άλλη μία αφορμή, ώστε να μπορούν να μαθαίνουν πότε ξυπνάμε και ανοίγουμε το pc μας,πότε κοιμόμαστε, να διαβάζουν τα mail μας πριν απο εμάς, γενικότερα να μας ελέγχουν. Ο μεγάλος αδερφός πάντα υπήρχε και θα υπάρχει.

Αν τώρα πραγματικά θέλουνε να καταπολεμήσουνε την πειρατεία, δεν νομίζω ότι με το να μπουκάρουν σε σπίτια φοιτητών και να απαιτούνε ένα ποσό για κάθε παράνομο τραγούδι που έχουνε κατεβάσει είναι ο σωστός τρόπος. Αν δύο κουστουμάτοι τύποι επισκεφτούνε τους γονείς μου κι αρχίσουν να τους λένε για πειρατεία ψηφιακής μουσικής κτλπ κτλπ είναι σίγουρο ότι θα τους περάσουν για τρελούς και θα τους πούνε ευχαριστώ δε θα πάρουμε και θα τους κλείσουνε ευγενικά την πόρτα.
Πολεμήστε τα εργοστάσια παραγωγής που τροφοδοτούνε τους πλανόδιους πωλητές cd που μας προμηθεύουν τστην τιμή των 2-3 ευρώ το κάθε cd, πολεμήστε τα τοπικά δισκάδικα που είναι πρόθυμα να αντιγράψουν οποιοδήποτε τραγούδι......

Ας είμαστε και λίγο σοβαροί...... :cool:

sakistsalikis
22-01-07, 02:48
Υπηρχε ενα site ρωσικο που πουλαγε μουσικη παρα πολυ φθηνα (κατεβαζες και πληρωνες με πιστωτικη 2-3 ευρω για καθε cd). Προσφατα λοιπον ακουσα στις ειδησεις οτι το κλεισανε και οτι οι δισκογραφικες τους εχουν παει στα δικαστηρια γιατι ηταν παρανομο το site αυτο. Αυτος λοιπον που εμπενε μεσα και κατεβαζε πληρωνοντας χρηματα πως θα μπορουσε να ξερει αν ενα site πουλαει νομιμα η παρανομα; Προφανως το site ευθυνεται που διαθετει τη μουσικη οχι αυτος που την κατεβαζει.
Στο σχολειο οι καθηγητες πολλες φορες εβγαζαν φωτοτυπια απο καποιο βιβλιο εξωσχολικο και μας τη μοιραζαν, το ιδιο και στο πανεπιστημιο (μια ασκηση, προσθετο υλικο, μια θεωρια, ενα σχεδιο κτλ). Ειναι ποτε δυνατον να θεωρηθουν παρανομοι οι μαθητες ή οι φοιτητες που εγιναν αποδεκτες copyrighted υλικου; Ο μονος που φταιει ειναι ο καθηγητης ο οποιος εχει το βιβλιο (γραφει οτι απαγορευεται η αντιγραφη, η δημοσια προβολη κτλ ολοκληρου ή μερους αυτου) και παρολα αυτα το βγαζει σε αντιγραφα. Κανω καπου λαθος;

yiapap
23-01-07, 17:05
@sakistsalikis
Αν έχεις 1-2-5-10 mp3 του Michael Jackson που έχεις κατεβάσει από http δεν πρόκειται να σε κηνυγήσει κανείς.
Αν έχεις 20000 mp3 όλως των καλλιτεχνών που τα κατεβάζεις από το eMule (χωρίς να μοιράζεις), υπάρχει περίπτωση να σε κυνηγήσουν, όμως είναι πολύ δύσκολο να φανταστεί κανείς τι κατάληξη θα είχε αυτό το κυνηγητό στην Ελλάδα.

Μέχρι στιγμής κυνηγάνε αυτούς που μοιράζουν/ανεβάζουν. Όμως... αν το σκεφτείς... αυτή είναι και η λογική της λειτουργίας των p2p. Δλδ αν οι εταιρείας αποθαρρύνουν τους χρήστες να μοιράζουν μέσω των διώξεων, τότε ΠΩΣ θα λειτουργούν τα p2p? Εσύ από ποιόν θα κατεβάζεις;

Τέλος για το πανεπιστήμιο και τις φωτοτυπίες... Πάρα πολλά συγγράματα έχουν ειδικούς όρους για τη μερική ανατύπωση και ειδικά για λόγους διδασκαλίας. Δεν ξέρω τι σας μοιράζανε, αλλά σκέψου το παράδειγμα του να σου πουλήσει κάποιος ένα κλεμμένο αυτοκίνητο (whatever). Όχι μια φορά αλλά 25000 φορές! Δεν είσαι υπεύθυνος;

kmitnik
23-01-07, 22:32
Νομίζω ότι το παραγ@$#σαν με τα πνευματικά δικαιώματα.
Σίγουρα είναι μεγάλη υπόθεση η έμπνευση του κάθε δημιουργού (Συνθέτη,στιχουργού κλπ),
αλλά έλεος πια.
Γιατί κανένας από αυτούς τους υπέρμαχους της δικαιοσύνης δεν βγήκε ποτέ να πει κάτι όταν πληρώνουμε 2 και 3 φορές δικαιώματα για το ίδιο πράγμα.
Όταν αγοράσαμε την νόμιμη ''εργοστασιακή'' κασσέτα του τάδε τραγουδιστή που ερμηνεύει
τραγούδια σε στίχους του χχχχχχχχ και μουσική του ψψψψψψψ πληρώσαμε τα αντίστοιχα δικαιώματα.Μετά τα ξαναπληρώσαμε όταν αγοράσαμε τον δίσκο και μετά ξάνα όταν αγοράσαμε το cd και πάει λέγοντας (SACD,DVD_Audio κλπ).
Όπως αυτούς δεν τους πειράζει να μας τα παίρνουν 3 και 4 και 5 φορές για το ίδιο πράγμα,έτσι κι εμάς δεν μας πειράζει σε κάποια άλλα να μην πληρώνουμε καθόλου.
Συμπέρασμα:Όποιος μπορεί κλέβει όπως μπορεί.Εμείς με τα ρ2ρ και οι δισκογραφικές με τα πολλαπλά δικαιώματα για το ίδιο πράγμα.

hel
30-01-07, 18:51
Πάντα υπάρχει διέξοδος στην οικονομική εκμετάλλευση των εταιριών απένταντι στους καταναλωτές. Βέβαια δεν είπε κανένας ότι μπορείς να έχεις όλη τη διεθνή δισκογραφία σε σκληρούς.

warewolfs
06-06-07, 16:15
εγω δεν ξερω αν θα γινει καποια στιγμη διωξη σε οποιονδηποτε σε Ελλαδα, αλλα συμφωνα με τη λογικη θα περιμενα το εξης:
ασε να ωριμασουν οι ταχυτητες 10,24, κ.τ.λ. Μbt.
υστερα ασε και λιγο καιρο ωστε ολοι να γλυκαθουν απο τις μεγαλες ταχυτητες και να εχουν κανει συμβολαια με μεγαλες ταχυτητες.
μετα, αρχισε να πουλας υπηρεσιες video-μουσικη on demand κ.τ.λ.
ωωωππ, τωρα πρεπει να καταφερουμε τους χρηστες να αγοραζουν-κατεβαζουν επι πληρωμη ταινιες, μουσικη, κ.τ.λ.
μα, για μια στιγμη, αυτοι ηδη δεν κατεβαζουν τα παντα τσαμπα ??
μαλιστα. αρχιστε λοιπον εισαγγελεις και ολοι οι σχετικοι τις διωξεις για να σταματησουν το τσαμπα .
με τα παραπανω θελω να πω, οτι ισως δεν τους ενοιαζε και τοσο το παρανομο download αφου δεν ειχαν και ετοιμες υποδομες να πουλουν απο το ιντερνετ.
μηπως τωρα, λεω σαν σκεψη που ανοιγει ο οριζοντας για εξτρα κερδη με ολες αυτες τις υπηρεσιες video on demand, και ολα τα σχετικα που απορεουν απο τις υψηλες ταχυτητες, τα παλλικαρια σκεφτονται να την πεσουν στους χρηστες πιο αγρια ?
ειναι λαθος οι πιο πανω συλλογισμοι μου ?
δεν εχουν τωρα πλεον αλλον ενα λογο να κυνηγησουν, αν αποφασισουν να το κανουν ?

DOU
24-07-07, 19:10
Απόφαση δικαστηρίου-«χτύπημα» στη μουσική βιομηχανία

Την ώρα που η RIAA έχει αρχίσει να κυνηγάει το θέμα της πειρατείας στη μουσική ακόμα και σε επίπεδο τελικού χρήστη, απόφαση ευρωπαϊκού δικαστηρίου φαίνεται πως βάζει άλλο ένα εμπόδιο στα αρμόδια όργανα.

Ένας από τους συνηγόρους υπεράσπισης των παρόχων Internet τόνισε ότι οι providers δεν υποχρεούνται να αποκαλύψουν τις πληροφορίες που μπορεί να αποκαλύψουν υποθέσεις παράβασης πνευματικών δικαιωμάτων για τους πελάτες τους. Σύμφωνα με τις διαδικασίες που ακολουθούνται, το δικαστήριο θα ρίξει εκ νέου μια ματιά στην υπόθεση και τη θέση του συνηγόρου υπεράσπισης.

Η κλασική υπόθεση διαμάχης ήρθε εκ νέου στο φως της δημοσιότητας χάρη στην Promusicae, την αντίστοιχη εταιρία της RIAA στην Ισπανία, η οποία βρίσκεται στις αίθουσες των δικαστηρίων με την Telefonica. Ο λόγος είναι ότι πολλοί συνδρομητές της εταιρίας βρέθηκαν να μοιράζουν μουσικά αρχεία μέσω του KaZaA και η Promusicae ζήτησε τα στοιχεία τους από τους servers της Telefonica. H απάντηση του ISP είναι ότι δεν πρόκειται να κάνει κάτι τέτοιο, μιας και η νομοθεσία επιτρέπει την εκάστοτε εταιρία να αντλήσει τέτοιες πληροφορίες μόνο σε περιπτώσεις εγκλημάτων και όχι σε ζητήματα αστικού δικαίου. Με αυτό τον τρόπο, οι χρήστες προστατεύτηκαν και όπως φαίνεται στην Ευρώπη η κατάσταση εκδίωξης καταναλωτών για πειρατεία μουσικής δεν θα είναι τόσο απλή όσο στην Αμερική.
http://www.cosmo.gr/Music/World/161055.html

:whistle::whistle:

nmavro73
24-07-07, 19:14
Και στην ελλάδα το απόρρητο μόνο για κακούργημα το άρουν

voger
24-07-07, 19:28
lol. Το μήνυμα του DOU είναι η απάντηση στο στην είδηση στο αρχικό μήνυμα.

Embraced
25-07-07, 00:27
Αυτό τους μάρανε. Όταν βουτάνε καθημερινά τόσα κινητά και πας να τους πείς να σου το εντοπίσουν βάση ΙΜΕΙ (που έχεις και την απόδειξη αγοράς) σου λένε για εισαγγελείς και για δικαστικές αποφάσεις κτλ. Ο πολίτης όταν είναι θύμα σκοντάφτει στη γραφειοκρατία και όταν κάνει το παραμικρό μικροπταίσμα κινδυνεύει να φανεί εκτεθιμένος. Μακάρι οι ελληνικές εταιρείες τηλεπικοινωνιών να κάνουν το ίδιο. Άλλωστε αν οι τιμές των CD ήταν νορμάλ, και οι εταιρείες θα έβγαζαν τα κέρδη τους και ο κόσμος θα ψώνιζε περισσότερο. Συν το ότι ο καλλιτέχνης βγάζει περισσότερα από τις συναυλίες και ψίχουλα από τις ίδιες του τις πωλήσεις. Ακους εκεί ότι η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική. Θα έλεγα εναλακτικά ότι οι δισκογραφικές σκοτώνουν την καινοτομία στη μουσική.

harris
25-07-07, 01:58
Απόφαση δικαστηρίου-«χτύπημα» στη μουσική βιομηχανία

Τα συζητάμε κι αλλού ;)

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=116145

@ ADSLgr.com All rights reserved.