PDA

Επιστροφή στο Forum : Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

n_agrios
01-12-06, 17:13
Του Γιάννη Σουλιώτη


Νομικές κυρώσεις κινδυνεύουν να αντιμετωπίσουν στο άμεσο μέλλον όσοι μέχρι σήμερα καμαρώνουν για τον όγκο των μουσικών αρχείων που έχουν συγκεντρώσει στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή τους. Και τούτο διότι εάν ευδοκιμήσουν οι προσπάθειες της Ελληνικής Ένωσης Δισκογραφικών Εταιρειών (IFPI) για άρση του απορρήτου τηλεπικοινωνιών στις περιπτώσεις κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας μέσω του Διαδικτύου, τότε θα ανοίξει ο δρόμος για την άσκηση διώξεων κατά των μεμονωμένων χρηστών που «κατεβάζουν» δωρεάν μουσική!

Έτσι, όσοι σήμερα επισκέπτονται ιστοσελίδες ανταλλαγής μουσικών αρχείων (peer to peer) θα απειλούνται με νομικές κυρώσεις από τις δισκογραφικές εταιρείες της χώρας, καθώς θα θεωρείται ότι διακινούν δίχως εξουσιοδότηση ("κατεβάζουν» και θέτουν στη διάθεση των χρηστών του δικτύου) προϊόντα που προστατεύονται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας.

Από μια πρώτη έρευνα στις εν λόγω σελίδες του Διαδικτύου έχουν ήδη εντοπιστεί χρήστες με 3.000 έως και 5.000 τραγούδια αποθηκευμένα στον υπολογιστή τους. Αυτοί σύμφωνα με τους ανθρώπους της IFPI κινδυνεύουν να βρεθούν πρώτοι στο μάτι του κυκλώνα.

«Για να φτάσουμε στον χρήση που διαθέτει και διακινεί πειρατικά μουσικά αρχεία πρέπει να πετύχουμε την άρση του απορρήτου, κάτι που δεν προβλέπεται από τον ισχύοντα νόμο 2225/94. Σήμερα, μπορούμε να γνωρίζουμε την ηλεκτρονική διεύθυνση του χρήστη, τον πάροχο με τον οποίο συνεργάζεται, όχι όμως το ίδιο το φυσικό πρόσωπο. Πρόκειται για νομικής φύσης πρόβλημα, σύντομα όμως θα υπάρξουν εξελίξεις», εξηγεί στην «Κ» ο κ. Νίκος Στεφανάκης, υπεύθυνος για ζητήματα ψηφιακής πειρατίας της IFPI.

Ενδεικτική του τι μπορεί να επακολουθήσει είναι η εικόνα που καταγράφεται στο εξωτερικό, όπου προβλέπεται άρση του απορρήτου τηλεπικοινωνιών και για περιπτώσεις προστασίας πνευματικής ιδιοκτησίας στο διαδίκτυο. Σύμφωνα με την ετήσια έκθεση της Παγκόσμιας Ενωσης Δισκογραφικών Εταιρειών, στη διάρκεια του 2005 ασκήθηκαν περί τις 20.000 διώξεις κατά μεμονωμένων χρηστών σε 17 χώρες



Πηγήkathimerini.gr (http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathextra_33_29/11/2006_174355)

Lazy Dog
01-12-06, 17:17
Ωχ! άρχισαν τα όργανα και εδώ;:whistle:

n_agrios
01-12-06, 18:00
Κάτι πήρε το αυτί μου ότι θα διώκονται ποινικα όσοι έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής αποθηκευμένα στον δίσκο τους!!:(
Αυτο μπορει να συμβει εάν γίνουν πραγματικότητα οι προσπάθειες της Ελληνικής Ένωσης Δισκογραφικών Εταιρειών (IFPI) για άρση του απορρήτου τηλεπικοινωνιών στις περιπτώσεις κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας μέσω του Διαδικτύου.
Σε αυτήν την περίπτωση τότε θα ανοίξει ο δρόμος για την άσκηση διώξεων κατά των μεμονωμένων χρηστών που «κατεβάζουν» δωρεάν μουσική!
Συνεπώς όσοι χρησιμοποιύν προγράμματα p2p θα απειλούνται με νομικές κυρώσεις από τις δισκογραφικές εταιρείες της χώρας, καθώς θα θεωρείται ότι διακινούν δίχως εξουσιοδότηση μουσικά αρχεία!!!!

Λέτε να συμβεί κάτι τέτοιο και στην Ελλάδα?:hmm:
Δεν το βλέπω πάντως απίθανο δεδομένου το τί έχει συμβεί σε χώρες του εξωτερικού:(

Chris_Nik
01-12-06, 19:18
Αστα να πανε....:mad:

Αρχισανε και εδω να την ψαχνουν... αλλα νομιζω οτι δεν θα γινει τιποτα στο τελος.....

nxenos
01-12-06, 19:24
Μωρε καλα κανω γω και ψωνιζω βινυλια ακομα!:cool:

TReznor
01-12-06, 19:25
Εγώ λέω να έρθουν να κάτσουν και στο PC μου, μην ταλαιπωρούνται να βγάζουν και νόμους τα παιδιά.





Ουστ απο δω κ%&^ες
Ακόμα ένα θέμα "αρσης απορρήτου" ή αλλιώς "σε λίγο θα ξέρουμε οτιδήποτε και πότε το κάνετε, με την άδεια σας κιόλας, ευχαριστούμε"

andz
01-12-06, 19:47
Η IFPI είναι υπεύθυνη και για τις κυκλοφορίες στην Ελλάδα απο το εξωτερικό?
Φαντάζεστε να σε κυνηγά η RIAA (σωστά τη λέω;) και η IFPI και να τσακώνονται για ποιος θα εισπράξει :p

Πάντως πέρα απο τη πλάκα ας κυνηγήσουν πρώτα τα cd στους δρόμους και μετά ας ασχοληθουν με το p2p νομίζω ότι η αναλογία είναι αρκετά υπέρ του πρώτου

aris21
01-12-06, 20:04
ωραια πραγματα. δηλδη θελουν οποσδηποτε να μας βαζουν να χρυσοπληρωνουμε τα cd τους για να πλουτηζουν αυτοι!!:p

Warrax
01-12-06, 20:05
Φυσικά πάλι μερικοί χρήστες θα την πληρώσουν για εκφοβισμό, καθώς δεν τους συμφέρει μια ευρεία αντιπαράθεση με τον τεράστιο όγκο των πολιτών που κατεβάζουν τραγούδια.

Και μην ακούσω τώρα πως η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική, γιατί ούτως ή άλλως οι δισκογραφικές μας ξεζούμιζαν τόσα χρόνια και στους καλλιτέχνες δίναν ψίχουλα, χώρια που τόσους αιώνες δεν υπήρχαν δισκογραφικές και η μουσική επιβίωνε. Ίσα-ίσα είναι τρόπος για να διαφημιστεί το έργο κάποιου καλλιτέχνη ίσως σε παγκόσμιο επίπεδο και να αναγνωριστεί η προσφορά του. Η Βανδή εξάλλου δε βγάζει τα πολλά λεφτά από τους δίσκους, αλλά από τις εμφανίσεις της στα μπουζούκια.

Είναι λίγο μάταιο να πιστεύουν πως έτσι θα αρχίσει ο κόσμος να παίρνει αυθεντικά cd, τώρα ειδικά τα 15-20 ευρώ που χρειάζονται για την απόκτηση ενός μουσικού έργου, είναι χρήματα απαραίτητα γαι την ικανοποίηση βασικών αναγκών.

pelasgian
01-12-06, 20:40
Παντελώς απαράδεκτες προτάσεις!

Η τέλεση μίας παρανομίας δεν νομιμοποιεί την τέλεση μίας δεύτερης.

Ούτε την εκ των υστέρων νομιμοποίησή της! (δηλαδή πώς θα ξέρουν εκ των προτέρων ότι κάποιος κατεβάζει χωρίς να τον έχουν ΠΡΩΤΑ παρακολουθήσει και ΜΕΤΑ να ζητούν την άρση του απόρρητου των επικοινωνιών του; )

Το κράτος δεν έχει την υποχρέωση να παρακολουθεί τους πολίτες του επειδή κάποιοι δεν μπορούν να βρουν τεχνικούς τρόπους να προστατέψουν τα προϊόντα τους.

Δηλαδή, αν στα σπίτι δεν βάζαμε κλειδαριές, θα έπρεπε να έχουμε έναν αστυφύλακα σε κάθε πόρτα ή θα έπρεπε να μαρκάρουμε με ραδιο-εντοπιστή όλους του πολίτες της χώρας;

Αυτά όλα τη στιγμή που παίζουν χιλιάδες σταθμοί όλη μέρα αυτά τα κομμάτια και τη στιγμή που ορισμένοι μάλιστα τα μεταδίδουν μέσω του internet radio με το ίδιο format που αποθηκεύονται στη συνέχεια; (δηλαδή ogg ή mp3). Προσοχή, οι κάποιοι δεν είναι «κάποιοι» είναι το BBC, το virgin radio, o «μελωδία» κλπ. Αυτό είναι νόμιμο, αλλά το άλλο είναι παράνομο; Θα μας τρελάνουν; Ακούμε μέσω υπολογιστή την ίδια μουσική, στο ίδιο φορμάτ, με το ίδιο πρόγραμμα, ΔΩΡΕΑΝ, αλλά αναλόγως του site γινόμαστε νόμιμοι ή παράνομοι; Δηλαδή, τι θέλουν, να μας καραφλιάσουν τελείως;

Μετά, τι είναι το κράτος και η δικαιοσύνη; Πλασιέ των δισκοφωνικών; Πλασιέ που κοιτάει από το παράθυρό μας μήπως κάνα πιτσιρίκι 13 χρονών ακούει «πειρατικά» τη μαντόνα, ώστε να έρθει μετά από τη μπροστινή πόρτα και να χαρατσώσει το μπαμπά; Και το «πειρατικά» ορισμένο ελευθερίως όπως γουστάρει ο καθένας;

Τι είναι αυτοί ρε!;

Να πάτε να γραφτήτε αυτή τη στιγμή στο ελληνικό DFF.
http://www.digitalrights.gr/tiki/tiki-index.php

Επίσης, αν κάποιος από αυτούς του παρδαλούς σας έρθει στη πόρτα και σας πει «να πληρώσεις τόσα και να τα βρούμε», να του πείτε «θα τα βρούμε στο δικαστήριο». Κάποιοι στην Αμερική αυτό το κάναν ΕΜΠΟΡΙΟ εκφοβισμού και προστασίας ακόμα και κατά ανθρώπων που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν κατέβασαν παράνομα, κάτι που με απόδειξη είχαν ΗΔΗ νόμιμα!

:protest:FREE AS IN FREE SPEECH!!! :protest:
laissez faire, laissez aller, laissez passer

Chris2004
01-12-06, 20:50
Τώρα ξύπνησαν....απο τότε που φθήνηνε η 1024 δεν έχω τί άλλο να κατεβάσω, έχω να κατεβάσω κατι μήνες...ε με 25.000 τραγούδια...ότι μου αρέσει το έχω πλέον.

n_agrios
01-12-06, 20:55
Και δηλαδη ακόμα και στην περίπτωση που κατεβέζουμε με torrent τι θα γίνει? Ο server υποτίθεται πως δεν ξέρει σε πιο PC πανε τα δεδομένα. Άλλωστε αυτό είναι και το συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι των υπόλοιπων p2p, και για αυτό το λόγω δεν θεωρείται παράνομη μηχανή.
Λετε εκεί να την γλυτώσουμε?

golity
01-12-06, 21:00
Να κάνουμε και μια διόρθωση στον τίτλο μιας και το mp3 δεν είναι το μόνο είδος μουσικών αρχείων που μπορεί να κατεβάσει κανείς ;)

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον pelasgian :oneup:

Εμένα πάντως θα με πάρουν σβάρνα στην άλλη γύρα, μιας και το πολύ να έχω καμιά 50αριά μουσικά κομμάτια στον υπολογιστή μου, όταν αρχίσουν να κυνηγάνε και αυτούς που κατεβάζουν σειρές, τότε θα έρθει και η ώρα μου :p

Darkface
01-12-06, 21:09
Τιποτα δεν θα γινει γιατι θα αναγκαστουν να στειλουν το 80% του πληθυσμου στα δικαστηρια και ολη την νεολαια.Αυτες ειναι κινησεις εκφοβισμου και διαπραττουν πολλα αδικηματα αυτοι που κανουν αυτες τις δηλωσεις.Μην μασατε ρε. Υγ..χαχαχαχα να πιασουν πρωτα τους ιδιους τους βουλευτες που κανουν χειροτερα και μετα ας ερθουν να μας την πουν. . :rofl:Αντε γεια. Υγ.ποιος ψαγμενος κατεβαζει πλεον με p2p?

Kiwi
01-12-06, 21:10
Δε θα γίνει τίποτα.

Θα πιάσουν 2-3 φουκαράδες για τα μάτια του κόσμου και ό,τι κάτσει. Φαντάζεστε τις ουρές χιλιάδων ανθρώπων στα δικαστήρια για να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες; Άμα στην IFPI περισσεύουν τόσα λεφτά για δικαστήρια και δικηγόρους τί να πω;

sdikr
01-12-06, 21:23
Παντελώς απαράδεκτες προτάσεις!

Η τέλεση μίας παρανομίας δεν νομιμοποιεί την τέλεση μίας δεύτερης.

Ούτε την εκ των υστέρων νομιμοποίησή της! (δηλαδή πώς θα ξέρουν εκ των προταίρων ότι κάποιος κατεβάζει χωρίς να τον έχουν ΠΡΩΤΑ παρακολουθήσει και ΜΕΤΑ να ζητούν την άρση του απόρρητου των επικοινωνιών του; )

Το κράτος δεν έχει την υποχρέωση να παρακολουθεί τους πολίτες του επειδή κάποιοι δεν μπορούν να βρουν τεχνικούς τρόπους να προστατέψουν τα προϊόντα τους.

Δηλαδή, αν στα σπίτι δεν βάζαμε κλειδαριές, θα έπρεπε να έχουμε έναν αστυφύλακα σε κάθε πόρτα ή θα έπρεπε να μαρκάρουμε με ραδιο-εντοπιστή όλους του πολίτες της χώρας;

Αυτά όλα τη στιγμή που παίζουν χιλιάδες σταθμοί όλη μέρα αυτά τα κομμάτια και τη στιγμή που ορισμένοι μάλιστα τα μεταδίδουν μέσω του internet radio με το ίδιο format που αποθηκεύονται στη συνέχεια; (δηλαδή ogg ή mp3). Προσοχή, οι κάποιοι δεν είναι «κάποιοι» είναι το BBC, το virgin radio, o «μελωδία» κλπ. Αυτό είναι νόμιμο, αλλά το άλλο είναι παράνομο; Θα μας τρελάνουν; Ακούμε μέσω υπολογιστή την ίδια μουσική, στο ίδιο φορμάτ, με το ίδιο πρόγραμμα, ΔΩΡΕΑΝ, αλλά αναλόγως του site γινόμαστε νόμιμοι ή παράνομοι; Δηλαδή, τι θέλουν, να μας καραφλιάσουν τελείως;

Μετά, τι είναι το κράτος και η δικαιοσύνη; Πλασιέ των δισκοφωνικών; Πλασιέ που κοιτάει από το παράθυρό μας μήπως κάνα πιτσιρίκι 13 χρονών ακούει «πειρατικά» τη μαντόνα, ώστε να έρθει μετά από τη μπροστινή πόρτα και να χαρατσώσει το μπαμπά; Και το «πειρατικά» ορισμένο ελευθερίως όπως γουστάρει ο καθένας;

Τι είναι αυτοί ρε!;

Να πάτε να γραφτήτε αυτή τη στιγμή στο ελληνικό DFF.
http://www.digitalrights.gr/tiki/tiki-index.php

Επίσης, αν κάποιος από αυτούς του παρδαλούς σας έρθει στη πόρτα και σας πει «να πληρώσεις τόσα και να τα βρούμε», να του πείτε «θα τα βρούμε στο δικαστήριο». Κάποιοι στην Αμερική αυτό το κάναν ΕΜΠΟΡΙΟ εκφοβισμού και προστασίας ακόμα και κατά ανθρώπων που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν κατέβασαν παράνομα, κάτι που με απόδειξη είχαν ΗΔΗ νόμιμα!

:protest:FREE AS IN FREE SPEECH!!! :protest:
laissez faire, laissez aller, laissez passer

Η λύση είναι απλή, μην παρανομείς ;)

Νικαετός
01-12-06, 21:49
Χωρίς να υποστηρίζω την "πειρατεία" στη μουσική , να πω : Το συγκεκριμένο άρθρο εκφράζει τις "ευχές" της IFPI και του συντάκτη προφανώς , για υιοθέτηση των απόψεων τους από τον νομοθέτη . Αν διαβάσατε λέει "Αν ευδοκιμήσουν οι προσπάθειες κλπ κλπ" . ;)

golity
01-12-06, 21:59
Ένα πράγμα είναι σίγουρο, πως ότι και να κάνουν οι δισκογραφικές, πάντα θα βγαίνει κάτι καινούργιο το οποίο θα καθιστά άχρηστο τον "παλιό" και μη ασφαλή τρόπο ανταλλαγής δεδομένων και πάντα οι χρήστες θα βρίσκονται ένα βήμα μπροστά, μιας και η τεχνολογία και η εφευρετικότητα προχωράνε...

ευκαιρία είναι οι δισκογραφικές να αναθεωρήσουν τον τρόπο προώθησης και διανομής και να δείξουν το καλό (αν έχουν) πρόσωπο τους, με το να κάνουν πιο προσιτή την μουσική και όχι να συμπεριφέρονται σαν αδηφάγα τέρατα! ;)

nikostheater
01-12-06, 22:44
Μα....ειναι αδηφαγα τερατα!
Αν δεν ηταν δεν θα το συζητουσαμε τωρα!
Και μονο το γεγονος οτι εχουν διαθεση να κυνηγησουν δικαστικα κοσμο σημαινει οτι εχουν παρα πολλα λεφτα,τοσα,που δεν τους νοιαζει να πεταξουν μερικα στα δικαστηρια..
Φυσικα θα μας πουν μετα για τον καλλιτεχνη που πειναει...

pelasgian
01-12-06, 23:51
Η λύση είναι απλή, μην παρανομείς ;)

Ποιος παρανομεί;

Οι κυβερνήσεις βγάζουν αντισυνταγματικούς νόμους, κάνοντας χάρες σε εταιρίες, δεν παρανομεί κανείς!

Σε λίγο θα μας πουν ότι και το Linux είναι παράνομο, επειδή περιορίζει τα κέρδη της M$.

Ταλιμπάν εξτρεμιστές των δύο στρατοπέδων. Από τη μία οι «μαλλιάδες» με το information wants to be free, και από την άλλη τα «κουστούμια» με το «ακούς; θα πλερώσεις!».

Ερώτηση: άμα θέλουμε να υποκλέψουμε τις επικοινωνίες κάποιου θα λέμε ότι τον παρακολουθούμε για παράνομο κατέβασμα μουσικής;

Και άμα ψάχνουμε και ένα λόγο να τον συλλάβουμε και να τον ξεφτυλίσουμε, θα τον κατηγορούμε για παιδική πορνογραφία; Σαν τα φακελάκια με τις σκόνες που βάζουν «κάποιοι» για να συλλάβουν «κάποιους» ή τα αδήλωτα όπλα που κρύβονται κάτω από μπατζάκια σε περίπτωση «ατυχήματος»;

Τέτοια πλήγματα των ατομικών δικαιωμάτων δεν επιτρέπεται να τα κάνει μία δημοκρατική κυβέρνηση που θέλει να παρουσιάζεται ως φιλελεύθερη και του «μεσαίου χώρου».

sdikr
02-12-06, 00:02
Ποιος παρανομεί;

Οι κυβερνήσεις βγάζουν αντισυνταγματικούς νόμους, κάνοντας χάρες σε εταιρίες, δεν παρανομεί κανείς!

Σε λίγο θα μας πουν ότι και το Linux είναι παράνομο, επειδή περιορίζει τα κέρδη της M$.

Ταλιμπάν εξτρεμιστές των δύο στρατοπέδων. Από τη μία οι «μαλλιάδες» με το information wants to be free, και από την άλλη τα «κουστούμια» με το «ακούς; θα πλερώσεις!».

Ερώτηση: άμα θέλουμε να υποκλέψουμε τις επικοινωνίες κάποιου θα λέμε ότι τον παρακολουθούμε για παράνομο κατέβασμα μουσικής;

Και άμα ψάχνουμε και ένα λόγο να τον συλλάβουμε και να τον ξεφτυλίσουμε, θα τον κατηγορούμε για παιδική πορνογραφία; Σαν τα φακελάκια με τις σκόνες που βάζουν «κάποιοι» για να συλλάβουν «κάποιους» ή τα αδήλωτα όπλα που κρύβονται κάτω από μπατζάκια σε περίπτωση «ατυχήματος»;

Τέτοια πλήγματα των ατομικών δικαιωμάτων δεν επιτρέπεται να τα κάνει μία δημοκρατική κυβέρνηση που θέλει να παρουσιάζεται ως φιλελεύθερη και του «μεσαίου χώρου».

Καλά άσε τα Linux απ έξω (ναι ξέρω οτι θα έπρεπε να είναι ΤΟ)

Αν δεν σου αρέσει η πράξη μιας εταίριας, απλά δεν κάνεις χρήση αυτής, δεν την κλέβεις
Ας βγούνε οι τραγουδιστές και ας βγάλουν gpl τραγουδιά

Xguru
02-12-06, 00:18
Ένα τέτοιο http://www.lawnet.gr/news.asp?cat=3&article=12214 δεδικασμένο χρειαζόμαστε και μετά ας κάνουν ότι θέλουν οι εταιρίες μουσικής βιομηχανίας. :rolleyes:

energie
02-12-06, 00:26
δεν προκειτε να συμβει τπτ .επειδη το προτεινανε παει να πει οτι θα γινει κιολας ?heh αφηστε τους να χτυπιουντε δεν θα καταφερουν το παραμικρο

princess
02-12-06, 00:38
απορια:
Εχω εναν εξωτερικο σκληρο 10gb γεματο Mp3. Προκειται για τη συλλογη των cds μου, ψηφιοποιημενων βινυλιων λιγο πριν τα παιξουν και δεν ακουγονται καθολου κλπ. Καθε καινουργιο cd που αγοραζω μετατρεπεται σε mp3 και παει εκει, ωστε να εχω αμεση προσβαση χωρις να χωθω σε ντουλαπια, και να γεμιζω το φορητο Player ανετα.... Θα ερθουν να με πιασουν; Θα ηθελα να δω τι ακρη θα βγει στο δικαστηριο υστερα!!! :rofl:

sdikr
02-12-06, 00:43
απορια:
Εχω εναν εξωτερικο σκληρο 10gb γεματο Mp3. Προκειται για τη συλλογη των cds μου, ψηφιοποιημενων βινυλιων λιγο πριν τα παιξουν και δεν ακουγονται καθολου κλπ. Καθε καινουργιο cd που αγοραζω μετατρεπεται σε mp3 και παει εκει, ωστε να εχω αμεση προσβαση χωρις να χωθω σε ντουλαπια, και να γεμιζω το φορητο Player ανετα.... Θα ερθουν να με πιασουν; Θα ηθελα να δω τι ακρη θα βγει στο δικαστηριο υστερα!!! :rofl:

Αν αρχίσεις να τα μοιράζεις αυτά, στο Internet ναι θα έχεις πρόβλημα, αν συνέχισεις να τα κρατάς για προσώπικη χρήση όχι

astratos
02-12-06, 00:45
δεν ειναι παρανομο να εχεις mp3 αλλα να τα διακινεις.
Ποσο μαλιστα εσυ που εχεις και τις αγορες τους

golity
02-12-06, 00:46
απορια:
Εχω εναν εξωτερικο σκληρο 10gb γεματο Mp3. Προκειται για τη συλλογη των cds μου, ψηφιοποιημενων βινυλιων λιγο πριν τα παιξουν και δεν ακουγονται καθολου κλπ. Καθε καινουργιο cd που αγοραζω μετατρεπεται σε mp3 και παει εκει, ωστε να εχω αμεση προσβαση χωρις να χωθω σε ντουλαπια, και να γεμιζω το φορητο Player ανετα.... Θα ερθουν να με πιασουν; Θα ηθελα να δω τι ακρη θα βγει στο δικαστηριο υστερα!!! :rofl:
Στην πυρά!!!
:onfire: :onfire: :onfire: :p

Αφού δεν υπάρχει πρόβλημα τότε... :fireman

pelasgian
02-12-06, 00:48
Καλά άσε τα Linux απ έξω (ναι ξέρω οτι θα έπρεπε να είναι ΤΟ)

Αν δεν σου αρέσει η πράξη μιας εταίριας, απλά δεν κάνεις χρήση αυτής, δεν την κλέβεις
Ας βγούνε οι τραγουδιστές και ας βγάλουν gpl τραγουδιά

Γιατί προδικάζεις ότι κάνω «χρήση μίας εταιρείας;» Ακούω ραδιόφωνο κάτι που παίζεται δημοσίως. Βλέπω τηλεόραση κάτι που παίζεται δημοσίως. Αυτό είναι παράνομο; Αν δεν είναι, γιατί είναι παράνομο να το γράψω για προσωπική χρήση και να το δω/ακούσω κάποια άλλη στιγμή που με βολεύει καλύτερα; Αν είναι παράνομο αυτό, τότε τι ρόλο βαράνε όλα αυτά τα βίντεο/dvd εγγραφής; Και αυτά παράνομα είναι;

Το πρόβλημά μου δεν είναι αυτό. Το πρόβλημά μου είναι η πρόταση νόμου όπου θα μπορεί να γίνει άρση του απόρρητου των επικοινωνιών μου για τη ... μουσική. Πού ζούμε; Σε καμιά χουντάρα; Θα μου βάλει ο άλλος κοριό στο τηλέφωνο μήπως και κατεβάζω μουσική ή θα έρθει σπίτι μου να ψάξει τον υπολογιστή μου ΜΗΠΩΣ και ακούω τη κωλομουσική του που παίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ ΔΩΡΕΑΝ στο ράδιο;

Τι λέτε ρε;

Θα βγω με τα γιαούρτια και τα αυγά έτσι και περάσουν τέτοια μλκία!
Και μην ξανακούσω ότι αυτά τα λέω επειδή υπερασπίζομαι του πειρατές, γιατί θα τα πάρω εντελώς! :evil: Είμαι 100% κατά της πειρατίας.

Όμως μία παράνομη πράξη δεν δικαιολογεί την τέλεση μίας άλλης παράνομης πράξης από τους πολίτες. ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΑΤΕΙ ΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.

Και για την εν λόγω εταιρεία, πρέπει να ψάξει το κράτος κάποια στιγμή πού πάνε τα λεφτά και αν οι καλλιτέχνες παίρνουν τίποτα από τα δικαιώματα που εισπράτει. Μετά τη «προστασία» στα μαγαζάκια που ακούνε ραδιόφωνο θα αρχίσει να πουλάει και «κατοίκον προστασία;» Τι είναι αυτοί ρε; Έχουν ξενηστικωθεί τόσο που στο τέλος θα αρχίσουν να μας ληστεύουν στο δρόμο!

«Επ, τι είναι αυτό; ΚΙΝΗΤΟ;;;;!!!! και παίζει σε mp3 «το σήκωσέ το το γ...μένο δεν μπορώ, δεν μπορώ να περιμένω;» Α, (c), (R), TM, patent, trade secret!!! Ηλεκτρική καρέκλα στον εγκληματία!

Εντέλει κάθε εποχή της ανθρωπότητας έχει και ένα κομπλεξικό μ...α που θέλει να βγάλει ανήθικο και παράνομο κάτι που αρέσει στο κόσμο και είναι σίγουροι ότι το κάνουν όλοι.
(π.χ. Σεξ! τι; κόψαν το σεξ (μόνο πια φίλοι;!) το ποτό! (ΚΟΨΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ; :shock:, ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ τώρα)

Δηλαδή, πάντα μία πρόφαση για να στήσουν απολυταρχικές χουντάρες να μας παρακολουθούν και να μας τρέχουν για «ό,τι να'ναι».

princess
02-12-06, 00:50
προβλεπω παλι να αρχισουμε να βαφτιζουμε τα αρχεια οπως γινοταν με τα κομματια των metallica... :)
Αληθεια το να φτιαχνεις ενα Mp3 για ringtone ειναι κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας; Διοτι αναπαραγεται δημοσια!

WandereR
02-12-06, 00:54
προσφατα γερμανικό δικαστήριο αποφάσισε οτι το μέγιστο προστιμο που μπορεί να κληθεί να πληρωσει χρήστης, εφόσον κατέβαζε copyrighted υλικό μόνο για προσωπική χρήση, είναι 50€....

pelasgian
02-12-06, 01:02
** Άρθρο 5Α

1. Καθένας έχει δικαίωμα στην πληροφόρηση, όπως νόμος ορίζει. Περιορισμοί στο δικαίωμα αυτό είναι δυνατόν να επιβληθούν με νόμο μόνο εφόσον είναι απολύτως αναγκαίοι και δικαιολογούνται για λόγους εθνικής ασφάλειας, καταπολέμησης του εγκλήματος ή προστασίας δικαιωμάτων και συμφερόντων τρίτων.

2. Καθένας έχει δικαίωμα συμμετοχής στην Κοινωνία της Πληροφορίας. Η διευκόλυνση της πρόσβασης στις πληροφορίες που διακινούνται ηλεκτρονικά, καθώς και της παραγωγής, ανταλλαγής και διάδοσής τους αποτελεί υποχρέωση του Κράτους, τηρουμένων πάντοτε των εγγυήσεων των άρθρων 9, 9Α και 19.

Άρθρo 9

1. H κατoικία τoυ καθενός είναι άσυλo. H ιδιωτική και oικoγενειακή ζωή τoυ ατόμoυ είναι απαραβίαστη. Kαμία έρευνα δεν γίνεται σε κατoικία, παρά μόνo όταν και όπως oρίζει o νόμoς και πάντoτε με την παρoυσία εκπρoσώπων της δικαστικής εξoυσίας.

** Άρθρο 9Α

Καθένας έχει δικαίωμα προστασίας από τη συλλογή, επεξεργασία και χρήση, ιδίως με ηλεκτρονικά μέσα, των προσωπικών του δεδομένων, όπως νόμος ορίζει. Η προστασία των προσωπικών δεδομένων διασφαλίζεται από ανεξάρτητη αρχή, που συγκροτείται και λειτουργεί, όπως νόμος ορίζει.

Άρθρo 19

1. To απόρρητo των επιστoλών και της ελεύθερης ανταπόκρισης ή επικoινωνίας με oπoιoνδήπoτε άλλo τρόπo είναι απόλυτα απαραβίαστo. Nόμoς oρίζει τις εγγυήσεις υπό τις oπoίες η δικαστική αρχή δεν δεσμεύεται από τo απόρρητo για λόγoυς εθνικής ασφάλειας ή για διακρίβωση ιδιαίτερα σoβαρών εγκλημάτων.

Σχόλιο: άμα τα πάρουν ΟΛΑ αυτά τα άρθα και σκουπιστούν, τότε παίδες το τελευταίο που θα μας απασχολεί θα είναι τα mp3!

iron_gr
02-12-06, 01:03
Παιδιά υπάρχει λύση!

Κατεβάζεις το προγραμματάκι και είσαι ωραίος: Digital File Check – Πρόγραμμα ελέγχου του υπολογιστή (http://www.ifpi.gr/news/international.htm)
:rofl:


( Έχει μέγεθος ενός τραγουδιού (3,4Μb) και διαθέτει οδηγίες εγκατάστασης και demo σε 7 γλώσσες. :rofl::rofl::rofl: )

asproftero
02-12-06, 01:06
φίλε μου συμφωνώ πλήρως με τα λεγόμενά σου

και η πρότασή μου...


όταν κάποιο τραγούδι πέρνει χρυσό δίσκο, να βγαίνει από τα πνευματικά δικαιώματα...


Δηλαδή τι θα γίνεται; Έστω ότι κάποιος βγάζει ένα πολύ καλό τραγούδι θα πρέπει να πλουτίσει; Εγώ αυτό το λέω απληστία.

informer
02-12-06, 01:07
Παιδιά υπάρχει λύση!

Κατεβάζεις το προγραμματάκι και είσαι ωραίος: Digital File Check – Πρόγραμμα ελέγχου του υπολογιστή (http://www.ifpi.gr/news/international.htm)
:rofl:

Προφανως ψαχνουν για Μαλ..ες!!!!! :rofl: :rofl: :rofl:

WandereR
02-12-06, 01:10
φίλε μου συμφωνώ πλήρως με τα λεγόμενά σου

και η πρότασή μου...


όταν κάποιο τραγούδι πέρνει χρυσό δίσκο, να βγαίνει από τα πνευματικά δικαιώματα...


Δηλαδή τι θα γίνεται; Έστω ότι κάποιος βγάζει ένα πολύ καλό τραγούδι θα πρέπει να πλουτίσει; Εγώ αυτό το λέω απληστία.

και γιατί να μην πρέπει να πλουτίσει?
Αυτο εγώ το λέω φθόνο.

pelasgian
02-12-06, 01:25
Παίδες, ας πλουτίσουν, ας πάρουν και κότερο και από 5 δίμμετρες Σουηδέζες ο καθένας.
ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ!

Μακρυά να μείνουν από τα τηλέφωνά μας, τα σπίτια μας και τους υπολογιστές μας.

Στο σπίτι μου έβαλα κλειδαριά και σύρτη για να το προστατέψω, δεν περιμένω να μου βάλει η πολιτεία έναν αστυνομικό έξω από τη πόρτα και να ρωτάει το κάθε περαστικό «επ, πού πας εσύ; κατά δω κοιτάς; ε, τι κοιτάς; δουλειά σου γρήγορα!»

Ε, δεν είναι δυνατόν οι δισκοφωνικές επειδή δεν μπορούν να προστατέψουν τα δικά τους δικαιώματα, να καταπατήσουν τα δικά μας! (Και δεν εννοώ το δικαίωμα στη παράνομη αντιγραφή προϊόντων πνευματικής περιουσίας, εννοώ το δικαίωμα του οικιακού ασύλου, των απόρρητων επικοινωνιών και της προστασίας από συλλογή προσωπικών δεδομένων.)

Δεν θα καταλύσουμε τη Δημοκρατία μας επειδή δεν πούλησε καλά ο δίσκος του τάδε «μπούγκη μπούγκη» παρδαλού και από κάπου πρέπει να βγουν τα σπασμένα! Εμείς δώσαμε!

WandereR
02-12-06, 01:48
Το μόνο που με ενοχλεί προσωπικά είναι το μεγάλο μερίδιο στο κέρδος των δισκογραφικών. Είναι τόσο μεγάλο και τόσο μεγάλη η δύναμη τους, που αποκτάνε εξούσια να κρίνουν στο αν κάτι είναι καλλιτενικό ή όχι.

Αλλά αυτό και πάλι είναι πρόβλημα των παραγωγών του προιόντος, ας οργανωθούνε καλύτερα...

Billy the Kid
02-12-06, 02:08
Παιδιά ζούμε σε τρελλές εποχές!
Για φαντάσου να βρεθείς στη φυλακή επειδή δεν συμφωνούν κάποιοι με τον τροπο που ακούς μουσική:hmm: :hmm:

Vietmam
02-12-06, 02:13
Τα torrent τα πιάνει? (δεν είναι p2p) :confused:

TReznor
02-12-06, 02:40
Φίλε pelasgian μάλλον μόνοι μας είμαστε εδω πέρα, εδώ πάνε να μας πάρουν και τα σώβρακα και οι υπόλοιποι μιλάνε για mp3...

maxcp
02-12-06, 03:02
Χριστουγεννα ειναι,αρχίσαν τις χαζομάρες μπας και τσιμπήσει κανενας και σταματήσει να κατεβάζει..
Ας μας βάλουν μεσα..Καλυτερα θα είναι απο έξω.. :p

MNP-10
02-12-06, 05:31
Φίλε pelasgian μάλλον μόνοι μας είμαστε εδω πέρα, εδώ πάνε να μας πάρουν και τα σώβρακα και οι υπόλοιποι μιλάνε για mp3...

Δυστυχως τα σωβρακα εχουν αρχισει να μας τα παιρνουν εδω και καιρο σε πολλα μετωπα και ο κοσμος δεν εχει παρει γραμμη ή δεν αντιδρα. Και αφου δεν αντιδρα, η επιθεση στις ελευθεριες υπο οποιοδηποτε προσχημα, κλιμακωνεται.

asfalis
02-12-06, 12:41
Αν ο φύλακας της επιχείρησής σου σου έλεγε ... "... ένα φορτηγάκι με αριθμό κυκλοφορίας ΥΥΥ ΧΧΧΧ σήκωσε την αποθήκη με με τα εμπορεύματα τρίτων προς πώληση, για του λόγου του αληθές voila και οι κασέτα από την κάμερα ...." ... θα πήγαινες σίγουρα στον εισαγγελέα με τα όποια τεκμήρια της κλοπής και τυχόν επιπλέον μαρτυρίες. Αυτό να μην το κάνει και οποιαδήποτε δισκογραφική που και της κλέβεις το προϊόν αλλά και το διαθέτεις σε άλλους υποψήφιους πελάτες της εν λόγο εταιρείας σε μηδενική τιμή ; Δεν το κατάλαβα που είναι το επιλήψιμο κάποιος να μην υποστηρίζει τα δικαιώματα του επειδή εγώ έχω 4άρα σύνδεση στο internet. Μ@λ@κας θα πρέπει να είναι για να μην ασκηθεί εναντίον αυτών που τον κλέβουν και του χαλούν και την πιάτσα από πάνω. Τώρα βέβαια αν δεν έχουμε εμπεδώσει ότι σίγουρα το sharing οποιουδήποτε προστατευμένου με δικαιώματα υλικού είναι παράνομη πράξη μιλάμε σε άλλη βάση. Όλα τα άλλα περί προστασίας των ατομικών μας δικαιωμάτων και περί υπερκερδών των δισκογραφικών είναι φτηνές δικαιολογίες και απέλπιδες προσπάθειες για έρεισμα των παρανομούντων σε σαθρό υπόβαθρο.





Φιλικά ... Asfalis :oneup:



Stay cool be cool .........

TReznor
02-12-06, 12:49
Αν ο φύλακας της επιχείρησής σου σου έλεγε ... "... ένα φορτηγάκι με αριθμό κυκλοφορίας ΥΥΥ ΧΧΧΧ σήκωσε την αποθήκη με με τα εμπορεύματα τρίτων προς πώληση, για του λόγου του αληθές voila και οι κασέτα από την κάμερα ...." ... θα πήγαινες σίγουρα στον εισαγγελέα με τα όποια τεκμήρια της κλοπής και τυχόν επιπλέον μαρτυρίες. Αυτό να μην το κάνει και οποιαδήποτε δισκογραφική που και της κλέβεις το προϊόν αλλά και το διαθέτεις σε άλλους υποψήφιους πελάτες της εν λόγο εταιρείας σε μηδενική τιμή ; Δεν το κατάλαβα που είναι το επιλήψιμο κάποιος να μην υποστηρίζει τα δικαιώματα του επειδή εγώ έχω 4άρα σύνδεση στο internet. Μ@λ@κας θα πρέπει να είναι για να μην ασκηθεί εναντίον αυτών που τον κλέβουν και του χαλούν και την πιάτσα από πάνω. Τώρα βέβαια αν δεν έχουμε εμπεδώσει ότι σίγουρα το sharing οποιουδήποτε προστατευμένου με δικαιώματα υλικού είναι παράνομη πράξη μιλάμε σε άλλη βάση. Όλα τα άλλα περί προστασίας των ατομικών μας δικαιωμάτων και περί υπερκερδών των δισκογραφικών είναι φτηνές δικαιολογίες και απέλπιδες προσπάθειες για έρεισμα των παρανομούντων σε σαθρό υπόβαθρο.





Φιλικά ... Asfalis :oneup:



Stay cool be cool .........

Ασχετο εντελώς... την κάμερα τη βάζεις στην επιχείρηση σου και όχι στο σπίτι του "επίδοξου κλέφτη"! Νομίζω ότι η διαφορά είναι σημαντική... Δεν αμφιβάλλω ότι το να κατεβάζεις mp3 που δεν αγόρασες είναι κάτι παράνομο αλλά το να θεωρούνται όλοι κλέφτες είναι κάτι που δε μπορώ να δεχτώ προσωπικά, όπως και τους τρόπους που βρίσκουν για να τους πιάσουν...

asfalis
02-12-06, 14:08
Ασχετο εντελώς... την κάμερα τη βάζεις στην επιχείρηση σου και όχι στο σπίτι του "επίδοξου κλέφτη"! Νομίζω ότι η διαφορά είναι σημαντική... Δεν αμφιβάλλω ότι το να κατεβάζεις mp3 που δεν αγόρασες είναι κάτι παράνομο αλλά το να θεωρούνται όλοι κλέφτες είναι κάτι που δε μπορώ να δεχτώ προσωπικά, όπως και τους τρόπους που βρίσκουν για να τους πιάσουν...


Κοίταξε να δεις ... αν πας στην επιχείρηση να αγοράσεις το προϊόν δεν έχεις πρόβλημα αν σε τραβήξει η κάμερα (άσε που υποχρεούται η επιχείρηση να σε προειδοποιήσει για την ύπαρξη κάμερας οπότε σηκώνεσαι και φεύγεις χωρίς τα ψώνια σου αν δεν σου αρέσει το «τζάμι») αν πας να το κλέψεις όμως ... Bέβαια όπως στο παράδειγμα των σύγχρονων επιχειρήσεων έτσι και στο internet (μιλάω για τον μέσο, απλό, καθημερινό χρήστη) το ξέρουμε θέλω να πιστεύω όλοι πως είναι σαν να καθόμαστε στο κέντρο μιας άδειας πλατείας και να αφήνουμε όλους τους φωτογράφους των γύρω χωριών να μας φλασάρουν .... μας αρέσει δεν μας αρέσει αφήνουμε ίχνη στο διάβα μας. Αν δεν παρανομούμε δεν θα ψάξουν γι αυτά τα ίχνη μας. Αυτό είναι το internet έτσι λειτουργεί ... και τους κανόνες αυτούς τους αποδεχόμαστε και συμφωνούμε να μην τους παραβαίνουμε όταν ο μπαμπάς υπογράφει το συμβόλαιο με τον ISP. Όταν κατεβάζεις από p2p και ταυτόχρονα βεβαίως ανεβάζεις εσύ επιλέγεις να σε φωτογραφίσουν εσύ μπαίνεις στο μαγαζί τους όχι αυτοί στο σπίτι σου. Είναι απλά τα πράγματα δεν παρανομείς και είσαι κύριος. Τι μπορείς να κάνεις ? Μπαίνεις σε ένα e-κατάστημα μουσικής και λένε ήρθε ο Κώστας ή ο Μανόλης το καλύτερο παιδί να κάνει τα ψώνια του … να χαρούμε εμείς το παλικάρι. Δεν έχω λεφτά να αγοράσω τι να κάνουμε δεν θα πεθάνουμε κιόλας …να κλέψω είναι καλύτερα ; Ακούγεται σκληρό ενώ είναι τόσο απλό να μένω εκτός …? Επιλογή του καθενός μας.

Τώρα για το κατέβασμα mp3 (και μόνο για το κατέβασμα mp3 λέω) υπό προϋποθέσεις δεν είναι παράνομο και βεβαίως δεν είναι όλοι οι χρήστες του διαδικτύου παράνομοι αλίμονο ποιος λέει κάτι τέτοιο .

Όσο για τους τρόπους που βρίσκουν να πιάσουν τους κλέφτες είναι απλοί και δεν παραβιάζουν καμιά ελευθερία … ξεκινάς εσύ π.χ. με το μουλάρι να κατεβάζεις από κάποιο χρήστη ένα σουξέ και παράλληλα ανεβάζεις δεν ξέρω τι , έλα ντε που αυτός ο χρήστης είναι η δισκογραφική και τσιμπάς το δόλωμα και κλείνεται η IP σου στην φάκα. Θα μου πεις δεν ήξερα ότι θα με έπιαναν … ok … να το καταλάβω αλλά να ισχυριστούμε ότι δεν ήταν παράνομο αυτό μάλλον λέμε ψέματα στον εαυτό μας.

Λυπάμαι αλλά έτσι είναι η κατάσταση … και το ότι σήμερα το νομικό πλαίσιο δεν επιτρέπει σε όποιον ενδιαφερόμενο θίγονται τα συμφέροντά του να κινηθεί εναντίον των χρηστών p2p που διακινούν προστατευμένο με δικαιώματα υλικό δεν θα πρέπει να αποτελεί άλλοθι για το ηθικό μέρος της πράξης.

lamesaint
02-12-06, 14:17
Η IFPI είναι υπεύθυνη και για τις κυκλοφορίες στην Ελλάδα απο το εξωτερικό?
Φαντάζεστε να σε κυνηγά η RIAA (σωστά τη λέω;) και η IFPI και να τσακώνονται για ποιος θα εισπράξει :p

Πάντως πέρα απο τη πλάκα ας κυνηγήσουν πρώτα τα cd στους δρόμους και μετά ας ασχοληθουν με το p2p νομίζω ότι η αναλογία είναι αρκετά υπέρ του πρώτου

Σωστός φίλε μου πολύ σωστός,
ας μαζέψουν πρώτα από τους δρόμους τα CD και μετά να τους πάρει ο πόνος να κάνουν άρση απορρήτου ...άσε που και μια τέτοια προσέγγιση σε βάζει και σε άλλες σκέψεις π.χ. γιατί πρώτα να πάμε για άρση απορρήτου δλδ και όχι να πάρουμε μέτρα να περιορίσουμε την πειρατεία των CD στους δρόμους ε?:hmm::hmm:;);)

TReznor
02-12-06, 14:25
Αν διάβασες το άρθρο οι εταιρείες έχουν ήδη τη δυνατότητα να κλειδώνουν ΙΡ κλπ... αυτό είναι γνωστό εδώ και χρόνια.

«Για να φτάσουμε στον χρήση που διαθέτει και διακινεί πειρατικά μουσικά αρχεία πρέπει να πετύχουμε την άρση του απορρήτου, κάτι που δεν προβλέπεται από τον ισχύοντα νόμο 2225/94. Σήμερα, μπορούμε να γνωρίζουμε την ηλεκτρονική διεύθυνση του χρήστη, τον πάροχο με τον οποίο συνεργάζεται, όχι όμως το ίδιο το φυσικό πρόσωπο. Πρόκειται για νομικής φύσης πρόβλημα, σύντομα όμως θα υπάρξουν εξελίξεις»

Πως θα το κάνουν αυτό; Ας μου λύσει κάποιος αυτή την απορία.

lamesaint
02-12-06, 14:36
Αν ο φύλακας της επιχείρησής σου σου έλεγε ... "... ένα φορτηγάκι με αριθμό κυκλοφορίας ΥΥΥ ΧΧΧΧ σήκωσε την αποθήκη με με τα εμπορεύματα τρίτων προς πώληση, για του λόγου του αληθές voila και οι κασέτα από την κάμερα ...." ... θα πήγαινες σίγουρα στον εισαγγελέα με τα όποια τεκμήρια της κλοπής και τυχόν επιπλέον μαρτυρίες. Αυτό να μην το κάνει και οποιαδήποτε δισκογραφική που και της κλέβεις το προϊόν αλλά και το διαθέτεις σε άλλους υποψήφιους πελάτες της εν λόγο εταιρείας σε μηδενική τιμή ; Δεν το κατάλαβα που είναι το επιλήψιμο κάποιος να μην υποστηρίζει τα δικαιώματα του επειδή εγώ έχω 4άρα σύνδεση στο internet. Μ@λ@κας θα πρέπει να είναι για να μην ασκηθεί εναντίον αυτών που τον κλέβουν και του χαλούν και την πιάτσα από πάνω. Τώρα βέβαια αν δεν έχουμε εμπεδώσει ότι σίγουρα το sharing οποιουδήποτε προστατευμένου με δικαιώματα υλικού είναι παράνομη πράξη μιλάμε σε άλλη βάση. Όλα τα άλλα περί προστασίας των ατομικών μας δικαιωμάτων και περί υπερκερδών των δισκογραφικών είναι φτηνές δικαιολογίες και απέλπιδες προσπάθειες για έρεισμα των παρανομούντων σε σαθρό υπόβαθρο.


περι υπερκερδών που λές, εδώ και χρόνια οι τιμές στα CD είναι πολύ πάνω από ότι θα έπρεπε να ήταν.
Σύγκρινε τιμές στα βινύλια πριν 10 χρόνια και παρα πίσω και πες μου γιατί θα πρέπει το CD να είναι ακριβότερο και μάλιστα σήμερα που η βιομηχανία (μουσική αλλά και παραγωγής CD) έχει χαμηλό κόστος μαζικής παραγωγής.

Δλδ την δεκαετία 60 και 70 αντε και του 80 γιατί μπορούσαμε να αγοράζουμε 3-4 βινύλια την βδομάδα και τώρα ένα με δύο CD το πολύ το μήνα?

Δεν νομίζετε ότι αν οι τιμές ήταν καλύτερες ("η φτήνια τρώει τον παρά" που λέει και η παροιμία)τότε η ιστορία με τα p2p δεν θα τους είχε πολυαπασχολήσει??

asfalis
02-12-06, 14:47
Αν διάβασες το άρθρο οι εταιρείες έχουν ήδη τη δυνατότητα να κλειδώνουν ΙΡ κλπ... αυτό είναι γνωστό εδώ και χρόνια.
«Για να φτάσουμε στον χρήση που διαθέτει και διακινεί πειρατικά μουσικά αρχεία πρέπει να πετύχουμε την άρση του απορρήτου, κάτι που δεν προβλέπεται από τον ισχύοντα νόμο 2225/94. Σήμερα, μπορούμε να γνωρίζουμε την ηλεκτρονική διεύθυνση του χρήστη, τον πάροχο με τον οποίο συνεργάζεται, όχι όμως το ίδιο το φυσικό πρόσωπο. Πρόκειται για νομικής φύσης πρόβλημα, σύντομα όμως θα υπάρξουν εξελίξεις»

Πως θα το κάνουν αυτό; Ας μου λύσει κάποιος αυτή την απορία.


Τώρα μιλάς λογικά ....:oneup:... πράγματι είναι νομικής φύσης το πρόβλημα όταν λυθεί θα είμαστε και με σφραγίδα και υπογραφές παράνομοι.
Δες το και λίγο πιο μακριά όμως και μην κολλάς στις λέξεις και στους νόμους (αυτό έκαναν και οι Γραμματείς και οι Φαρισαίοι και σταύρωσαν τον Χριστό) .... Αν μιλάμε για παρανομία στην κατοχή και διακίνηση προστατευόμενου με δικαιώματα πάσης φύσεως υλικού με χρήση p2p προγραμμάτων βλέπω τελικά πως συμφωνείς .
Θα μου πεις βεβαίως και τι να την κάνω την dsl αν δεν κατεβάζω της παναγιάς τα μάτια ; Αυτό είναι βαθύ φιλοσοφικό ερώτημα και χρήζει αντίστοιχης απάντησης. Αυτό είναι ελευθερία ...ο καθένας μας να είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του ...........

asfalis
02-12-06, 14:53
περι υπερκερδών που λές, εδώ και χρόνια οι τιμές στα CD είναι πολύ πάνω από ότι θα έπρεπε να ήταν.
Σύγκρινε τιμές στα βινύλια πριν 10 χρόνια και παρα πίσω και πες μου γιατί θα πρέπει το CD να είναι ακριβότερο και μάλιστα σήμερα που η βιομηχανία (μουσική αλλά και παραγωγής CD) έχει χαμηλό κόστος μαζικής παραγωγής.

Δλδ την δεκαετία 60 και 70 αντε και του 80 γιατί μπορούσαμε να αγοράζουμε 3-4 βινύλια την βδομάδα και τώρα ένα με δύο CD το πολύ το μήνα?

Δεν νομίζετε ότι αν οι τιμές ήταν καλύτερες ("η φτήνια τρώει τον παρά" που λέει και η παροιμία)τότε η ιστορία με τα p2p δεν θα τους είχε πολυαπασχολήσει??


Είναι ακριβό το πέτσινο σακάκι δεν το αγοράζω .... τι θα κάνω θα πάω να το κλέψω ; ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.