PDA

Επιστροφή στο Forum : Τσιγαρα Online



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18

paiktaras
23-04-14, 15:29
ωωωωχ κάτι δεν μου πάει καλά......μου έχουν δώσει t/n από τις 17-4 το οποίο δεν δουλεύει ...μου βγάζει συνέχεια not found .......

pakitis
26-04-14, 01:01
ωωωωχ κάτι δεν μου πάει καλά......μου έχουν δώσει t/n από τις 17-4 το οποίο δεν δουλεύει ...μου βγάζει συνέχεια not found .......

Όλα οκ; Κοίταξες στη σωστή σελίδα;

paiktaras
26-04-14, 01:15
Από χτες όλα οκ, δούλεψε το t/n τελικά :-)

pakitis
26-04-14, 01:21
Ωραία. Τον Ιούνιο κλείνω 1 χρόνο συνεργασίας μαζί τους. Ουδέν πρόβλημα. Btw, η προσφορά που έχει τώρα είναι 20$ δώρο σε αγορές των 149$. Δεν συμφέρει(κατ' εμέ) οπότε μην ασχοληθεί κανείς.

paiktaras
30-04-14, 22:55
Όλα καλά τελικά, παρέλαβα απο dutyfreedepot στις 12 ημέρες απο την στιγμή που πήρα t/n, η γνωστή σωστή ποιότητα, συσκευασία κλπ drum με την έκπτωση, τελική τιμή στα 4,4 € τα 50 gr!!

badweed
05-05-14, 20:47
το dutyfreedepot βγαζει και προσφορες -20% για παραγγελιες κατω των 100$ ;


Buy up to $149.99 – Get 10% off
Buy $150 to $249.99 – Get 15% off
Buy Over $250 – Get 20% off
Your Discount Coupon Number is: Mayspecial
Valid until May 7th at midnight!

8anos
05-05-14, 22:52
αν καπου παρει το ματι σας αυτα τα τσιγαρα ριξτε ενα μηνυμα :p

138981

pakitis
06-05-14, 23:47
Ρε Θάνε; Πιο βαριά κι από τα δικά μου. Θα ρίξω σήμα πάντως.
@badweed, μείνε στην αναμονή. Βγάζουν και καλύτερες. :)

badweed
21-05-14, 16:48
καλησπερα και παλι .
οντας ακομη καπνιστης ,χτες ειπα να προχωρησω σε παραγγελια παλι απο dfd (dutyfreedepot) .
εχοντας λογαριασμο , μπηκα μεσα να κανω την αγορα . αυτην την φορα ομως στο τελος της αγορας , για να βαλω στοιχεια καρτας , δεν με οδηγησε σε καποια σελιδα με πιστοποιητικα ασφαλειας, αλλα σε μια σελιδα του ιδιου site.
δεν ολοκληρωσα την παραγγελια .
σημερα με πηρανε τηλεφωνο 3 φορες. τις δυο πρωτες μου προτεινανε καποια εκπτωση της ταξεως των 25 δολαριων για να συνεχισουμε τηλεφωνικα την παραγγελια . δεν το εκανα .
την τριτη φορα στο τηλεφωνο, μου προτεινανε να κανουμε την παραγγελια χωρις να τους δοσω επιπλεον στοιχεια, εχοντας λεει τα στοιχεια μου απο την προηγουμενα φορα . και ετσι δεχτηκα ...
για να δουμε .
μου φανηκε οτι υπαρχει μια διαχυτικοτητα με τα στοιχεια . μπορει να ειναι και εντυπωση μου ..

yiapap
21-05-14, 17:24
καλησπερα και παλι .
οντας ακομη καπνιστης ,χτες ειπα να προχωρησω σε παραγγελια παλι απο dfd (dutyfreedepot) .
εχοντας λογαριασμο , μπηκα μεσα να κανω την αγορα . αυτην την φορα ομως στο τελος της αγορας , για να βαλω στοιχεια καρτας , δεν με οδηγησε σε καποια σελιδα με πιστοποιητικα ασφαλειας, αλλα σε μια σελιδα του ιδιου site.
δεν ολοκληρωσα την παραγγελια .
σημερα με πηρανε τηλεφωνο 3 φορες. τις δυο πρωτες μου προτεινανε καποια εκπτωση της ταξεως των 25 δολαριων για να συνεχισουμε τηλεφωνικα την παραγγελια . δεν το εκανα .
την τριτη φορα στο τηλεφωνο, μου προτεινανε να κανουμε την παραγγελια χωρις να τους δοσω επιπλεον στοιχεια, εχοντας λεει τα στοιχεια μου απο την προηγουμενα φορα . και ετσι δεχτηκα ...
για να δουμε .
μου φανηκε οτι υπαρχει μια διαχυτικοτητα με τα στοιχεια . μπορει να ειναι και εντυπωση μου ..Έτσι ήταν και παλιά. Η σελίδα anyway είναι httpS. Χθες έβαλα κι εγώ παραγγελία για 2 κούτες Old Holborn αφού τις είχανε σε πολύ καλή τιμή (~51€).

Daemon
21-05-14, 17:31
Πολύ καλές τιμές στο dutyfreedepot... δεν βρίσκω όμως malboro?

pakitis
21-05-14, 23:38
Τους τελείωνει το απόθεμα. Άλλες μάρκες τις φέρνουν αμέσως, άλλες τις καθυστερούν. Προσωπικά έχω φτιάξει γερή κάβα κι όποτε έχει προσφορά που με ενδιαφέρει, την ανανεώνω.

Daemon
22-05-14, 08:46
Τους τελείωνει το απόθεμα. Άλλες μάρκες τις φέρνουν αμέσως, άλλες τις καθυστερούν. Προσωπικά έχω φτιάξει γερή κάβα κι όποτε έχει προσφορά που με ενδιαφέρει, την ανανεώνω.Επειδή δεν είμαι καπνιστής και ενδιαφέρομαι για τον πατέρα μου, υπάρχει θέμα με την ποιότητα των τσιγάρων? πχ τα αφορολογητα που πουλάνε μάυροι στο κέντρο από όσο γνωρίζω δεν είναι της ίδιας ποιότητας με αυτά του περιπτέρου... Επίσης, σε περίτπωση μη προσφοράς, αξίζει να αγοράσεις?

thourios
22-05-14, 09:18
Αν και πρώην καπνιστής μου αρέσει να ασχολούμαι με το θέμα τσιγάρα.
Τα αφορολόγητα που πουλάνε στο κέντρο στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι παραγωγής παράνομων εργοστασίων με ότι αυτό συνεπάγεται. Ακόμα και τσιγάρα που να περιέχουν πριονίδι μέσα έχουν βρεθεί Δύσκολο να βρεις τσιγάρα transit δηλαδή νόμιμων εργοστασίων αλλά αφορολόγητα. Αν ποτέ βρεις θα έχουν λίγο τσιμπιμένη τιμή στο 1,5€ το πακέτο και είναι συνήθως Καρέλια blue ή Cooper.
Αφού είδα έναν τύπο που τα πούλαγε, και για τον εαυτό του αγόραζε από το περίπτερο.

:)

badweed
27-05-14, 19:46
τελικα δεν εγινε η συναλαγη .
με ξαναπηραν τηλεφωνο αλλα δεν ημουνα παρων για να μιλησω , και ετσι η συναλαγη αποριφθηκε απο την τραπεζα (οπως μου βγαζει στη σελιδα τους η αναφορα της παραγγελιας)
ξαναεκανα παραγγελια σημερα δινοντας τα στοιχεια της καρτας μου στη σελιδα του dutyfreedepot , εχει προσφορες -25% για κανα δυο μερες ακομη
25% off ON ALL PRODUCTS
Your 25% Discount Coupon Number is: 25%off
Valid Until May 28th at Midnight!

ελπιζω ολα να πανε καλα αυτη την φορα .

ασχετο , 2500 παραγγελιες σε 6,5 μερες ( εβλεπα τον αυξων αριθμο σε σχεση με τις προηγουμενες παραγγελιες )
αν ειναι απο 50 ευρω η καθε μια , 125 000 ευρω σε 6,5 μερες, δηλαδη τζιρος (χοντρικα) το μηνα 576 923,07 ευρω ...

tsavman
29-05-14, 17:22
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω καπνό Craven ή Lucky Strike Blue;

Μου έφεραν έναν 50άρη :worthy: Lucky Strike από Βέλγιο και η τιμή του επάνω γράφει €5.30. Εδώ κανονικά τα ίδια γραμμάρια (δε νομίζω να βγαίνει σε 50γρ βέβαια) θα κόστιζαν περίπου €12. Μιλάμε για μισή τιμή!
Από ποιότητα μου φαίνεται αρκετά κοντά στον craven που καπνίζω κανονικά, δεν με ενόχλησε καθόλου.

Που μπορώ να βρω;

Στο dutyfreedepot δεν έχει από όσο είδα.
Επίσης, αν υπάρχει, κάποιο online κατάστημα εντός EE και με σχετική ασφάλεια για τη συναλλαγή. Αν έχει PayPal, ακόμα καλύτερα.

akilleas
01-06-14, 10:20
Καπνό craven θα βρεις μόνο Ελλάδα και πουθενά αλλού.

Movie
01-06-14, 21:02
Προσέξτε τους τύπους στο Dutyfreedepot εμένα μου έστειλαν άλλα αντί άλλων,μάλλον ότι είχαν διαθέσιμο σε μια παραγγελία 200 ευρώ και όχι ότι έβαλα στην παραγγελιά στην αρχή το αμφισβήτησαν και όταν τους έστειλα φώτο με το αυτοκολλητο τους το αποδέχτηκαν αλλα δεν μου κάνουν την αλλαγή το μόνο λέει που μπορούν να κάνουν είναι έκπτωση στην επόμενη παραγγελία μου.. λάθος μου που δεν είδα το trustpilot νωρίτερα που πάνω από 50% έχουν κάνει κακή αξιολόγηση.με λίγα λόγια απ'οτι κατάλαβα αργά η γρήγορα όσες παραγγελίες και να έχεις κάνει δεν θα σεβαστούν τίποτα και δεν θα βγάλεις άκρη μαζί τους όταν τους χρειαστείς.. δεν τους εμπιστεύομαι τόσο πολύ πια ώστε θα καταργήσω και την prepaid που τους πλήρωνα.

Αυτό τι λέει ? υπάρχει εμπειρία από κανένα φίλο ? > http://www.azcigs.biz/
άσε που φοβάμαι μην πέσω πάνω στους ίδιους γιατί ως απατεωνισκοι έχουν πολλαπλα sites με διάφορα ονόματα.. κάποιο που έχει πολλές ομοιότητες π.χ > http://www.top-dutyfree.com/cigarettes.php

tsavman
01-06-14, 23:08
Καπνό craven θα βρεις μόνο Ελλάδα και πουθενά αλλού.

Το έχω ψυλλιαστεία αυτό, απλά ψάχνω μήπως κυκλοφορεί με διαφορετικό branding.
Ο Lucky Strike που κάνω ακόμα (4η ημέρα και συνεχίζει ο 50άρης:worthy:) ο μπλε μου άρεσε πολύ. Είναι πιο ελαφρύς από τον craven, αλλά δεν του λείπει το kick και η γεύση. Μεστός καπνός. Φυσικά είναι ο blue, που πάλι δεν υπάρχει στα περίπτερα, αλλά πιστεύω πως θα είναι πιο εύκολο να βρεθεί online από τον craven.



Προσέξτε τους τύπους στο Dutyfreedepot εμένα μου έστειλαν άλλα αντί άλλων,μάλλον ότι είχαν διαθέσιμο σε μια παραγγελία 200 ευρώ και όχι ότι έβαλα στην παραγγελιά στην αρχή το αμφισβήτησαν και όταν τους έστειλα φώτο με το αυτοκολλητο τους το αποδέχτηκαν αλλα δεν μου κάνουν την αλλαγή το μόνο λέει που μπορούν να κάνουν είναι έκπτωση στην επόμενη παραγγελία μου.. λάθος μου που δεν είδα το trustpilot νωρίτερα που πάνω από 50% έχουν κάνει κακή αξιολόγηση.με λίγα λόγια απ'οτι κατάλαβα αργά η γρήγορα όσες παραγγελίες και να έχεις κάνει δεν θα σεβαστούν τίποτα και δεν θα βγάλεις άκρη μαζί τους όταν τους χρειαστείς.. δεν τους εμπιστεύομαι τόσο πολύ πια ώστε θα καταργήσω και την prepaid που τους πλήρωνα.


Εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να ψωνίσω από αυτούς. Έχουν ακουστεί διάφορα για την ασφάλειά τους, αλλά να στέλνουν και λάθος παραγγελίας χωρίς διάθεση να τις διορθώσουν πάει πολύ.
Γλιτώνω και τον μπελά του να βγάλω prepaid για πάρτη τους.



Αυτό τι λέει ? υπάρχει εμπειρία από κανένα φίλο ? > http://www.azcigs.biz/
άσε που φοβάμαι μην πέσω πάνω στους ίδιους γιατί ως απατεωνισκοι έχουν πολλαπλα sites με διάφορα ονόματα.. κάποιο που έχει πολλές ομοιότητες π.χ > http://www.top-dutyfree.com/cigarettes.php

Δεν τα έχω ξαναδεί, αλλά είμαι στο ψάξιμο αξιόπιστου πωλητή και εγώ. Κατά προτίμηση εντός ΕΕ και με PayPal.

Τι γίνεται, όλοι από το dutyfreedepot ψωνίζουν εδώ μέσα;

pakitis
07-06-14, 12:07
Είναι να μη σου τύχει δηλαδή. Εμένα τόσο καιρό δεν έχει συμβεί κάτι. Εκτός από μια προσφορά που είχε και πήρα πολλές κούτες. Δεν τις είχαν όλες και μου πίστωσαν το λογαριασμό.

yiapap
10-06-14, 11:36
Αν και αγχώθηκα λίγο με το ποστ του συμφορουμίτη, αλλά μια παραγγελία, αυτή τη φορά για 2x10x50gr Old Holborn (~100€) παραδώθηκε κανονικά από dutyfreedepot.

8anos
10-06-14, 12:46
Η ποιοτητα του καπνου πως ειναι;
Διαβαζω διαφορα περιεργα στο διαδικτυο.

tsavman
10-06-14, 13:16
Εγώ ακόμα δεν έχω βρει Lucky Strike μπλε online να πάρω 10 πενηντάρηδες.

yiapap
10-06-14, 14:14
Η ποιοτητα του καπνου πως ειναι;
Διαβαζω διαφορα περιεργα στο διαδικτυο.Κανονικη στα Old Holborn (που καπνίζω καμιά δεκαετία). Το χειρότερο που μου έχει τύχει είναι να είναι λίγο ξηρός, όχι περισσότερο απ' όσο έχω πάρει καπνό από κανονικά Duty Free.

paiktaras
10-06-14, 17:07
και στον drum μία από τα ίδια, λίγο πιο ξηρός από του περιπτέρου

8anos
10-06-14, 20:32
Κανονικη στα Old Holborn (που καπνίζω καμιά δεκαετία). Το χειρότερο που μου έχει τύχει είναι να είναι λίγο ξηρός, όχι περισσότερο απ' όσο έχω πάρει καπνό από κανονικά Duty Free.


και στον drum μία από τα ίδια, λίγο πιο ξηρός από του περιπτέρου

Ευχαριστω πολυ!
Τα στοιχεια της καρτας τα βαζετε στη φορμα που εμφανιζει στο site ;
Δεν σε παραπεμπει σε καποια σελιδα τραπεζας, ετσι δεν ειναι;

tsavman
10-06-14, 21:05
Δεν έχω πάρει από dutyfreedepot, αλλά λογικά θα πρέπει να βγαίνει pop-up security code της κάρτας (πχ Mastercard).
Εγώ έτσι χύμα σε site, δεν δίνω αριθμούς κάρτας, και ειδικά CSV, δεν πα να είναι httpsssss η σελίδα :p

8anos
10-06-14, 21:27
και εμενα αυτο με προβληματιζει, δεν βλέπω καποια σελιδα τριτου τραπεζας ή καρτας,

paiktaras
10-06-14, 22:05
Δεν σε παραπέμπει σε σελίδα τράπεζας όντως, εγώ δεν μασάω πάντως, έχω μια πιστωτική visa που με αυτή κάμω τις συναλλαγές και μέχρι στιγμής όλα πάνε οκ, μάλιστα σε μια περίπτωση που χρειάστηκε να ακυρώσω συναλλαγή που είχα κάνει από ένα μαγαζί που μου ξηγηθηκε σκαρτα είχα ξεκινήσει διαδικασία επιστροφής των χρημάτων χωρίς κανένα πρόβλημα, τελικά όμως τα λεφτά μου τα έστρεψε το μαγαζί

FuS
10-06-14, 22:23
Αναρωτιέμαι... τα serial numbers των καπνών (από dutyfreedepot) καθώς και τις συσκευασίες δεν τα κοιτάζει προσεκτικά κανένας;

Λέω να μη σας ξενερώσω (εξάλλου είχα αναφερθεί αναλυτικά πριν κάνα χρόνο εδώ μέσα) αλλά θα συμβούλευα (κυρίως όσους παραγγέλνουν golden virginia) και τσιγάρα (κυρίως malboro) να επικοινωνήσουν (και να στείλουν δείγμα) στην imperial tobacco (ή στην αντίστοιχη εταιρία) και πιθανόν (δεν το εύχομαι) θα εκπλαγούν.

Κάποτε ψώνιζα τα κέρατα μου μέχρι που μετά από πολύ κάπνισμα (διάφορες μάρκες) είχα καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά. Την αφορμή μου την έδωσε, να πω την αλήθεια, το γεγονός ότι παρατήρησα ότι ορισμένες καπνοσακούλες είχαν λάθη στο design (σημάδι ότι το προιόν είναι fake). Μετά από αλλεπάληλες επικοινωνίες με διάφορες εταιρίες, και κυρίως την imperial tobacco και με ότι έχω ψωνίσει στο παρελθόν και είχα δει/καπνίσει και με βάση όλη την (όποια) καπνιστική εμπειρία μου, αυτό που έχω καταλήξει είναι το εξής:
α) όσες καπνοσακούλες θυμάμαι (και ειδικά oi golden virginia) ήταν fake από Ουκρανία,
β) πολλά τσιγάρα (κυρίως marlboro) ήταν από hong-kong.

Tα παραπάνω δεν αποτελούν καμία απόδειξη απλά μια μικρή ένδειξη.
(η imperial tobacco πάντως τα βρήκε fake όσα golden virginia είχα την υποψία ότι ήταν fake και τα έστειλα)

Σε περίπτωση που (εύλογα) με ρωτήσει κάποιος από που ψωνίζω, η απάντηση είναι ότι με όσα σάπια έχω δει/καπνίσει από αγορές online πλέον δεν ξανακάνω το ίδιο λάθος και αγοράζω αποκλειστικά απ' έξω (όχι από duty free) όσο περισσότερους μπορώ όποτε ταξιδεύω (όχι σπάνια).
Ειδικά τους pueblo (κορυφαίος για μένα) τους έχω τσακίσει.

Όσοι έχουν εμπειρία και ψωνίζουν πολύ απ' έξω (δεν εννοώ online ή από duty free) γνωρίζουν καλά οτι εδώ Ελλάδα εκτός από την έλλειψη της όποιας ποικιλίας (κάτι σαπάκια τύπου old holborn, με διεθνή διείσδυση 1,7%, βρίσκεις κυρίως) η ποιότητα εδώ, των καπνών, είναι κοντά στον πάτο.

tsavman
11-06-14, 00:12
Σημαντικά όλα αυτά που λες, και :respekt:

Αν πας προς κεντρική/βόρεια Ευρώπη, θέλεις να σου δώσω λεφτά να μου ψωνίσεις;

FuS
11-06-14, 16:29
Όταν ανέβω με το καλό (δεν γνωρίζω ακόμη το πότε) υπόσχομαι να σου στείλω ένα μύνημα πρώτα :)

(btw η Γερμανία είναι πολύ καλή αγορά για καπνούς)

tsavman
11-06-14, 17:01
Τελικά ο Lucky Strike που μου έδωσαν (συνάντησα πάλι το άτομο) και μου άρεσε ήταν από την αγορά του Βελγίου.
Κανονικός, όχι duty free, €5.6 ο 50άρης. Είπα το παιδί αν του ξαναφέρουν να μου πει για να φέρουν και σε μένα, αλλά χλωμό το βλέπω στα κοντά.

Οπότε αν βγεις ταξιδάκι, μου λες, και κανονίζουμε κάτι.
Οι τιμές στην Γερμανία είναι εξίσου καλές με αυτή του Βελγίου;

Sovjohn
11-06-14, 17:07
Για original Γερμανικά προϊόντα τόσο το http://www.tabak-brucker.de/ όσο και το http://pipe-shop.net/Shop/cgi-bin/his-webshop.cgi?t=Cigarettes_1 έχει μια χαρά προϊόντα. Απλά ΟΚ, δεν είναι πάμφτηνα, έχουν και μεταφορικά. Πάντως για καπνούς Pueblo και πάει λέγοντας δεν είναι απαραίτητο να ταξιδέψετε για να τους βρείτε, στέλνουν κανονικά αμφότεροι ;)

tsavman
11-06-14, 17:13
Τόσο καλός είναι ο Pueblo;
Τα μεταφορικά (http://pipe-shop.net/Shop/html_en/versandkostena.htm) πάντως από το pipe-shop είναι στο θεό.

Sovjohn
11-06-14, 17:25
Καλά, δεν θα το λεγα. Courier πρέπει να είναι (αλλά όχι η 1 μέρα DHL, το άλλο, που παίρνει 5-6 μέρες) και μεταφορικά ούτε 10 Ε. Όμως, με 150 Ε παραγγελία, δωρεάν.

Πρακτικά λοιπόν αν (λέμε τώρα...) ήθελε κάποιος να πάρει, μισά μισά με κάποιον άλλο, καμιά 10ρια - 15ρια καπνούς, και να έχει...στοκ, μια χαρά βγαίνει και με 0 μεταφορικά. Προφανώς για...2, δεν έχει νόημα.

- - - Updated - - -

Και κάτι ακόμα: Στους καπνούς, στην Ελλάδα, το κόστος ανά γραμμάριο είναι σε όλους περίπου στα 0,22 Ε (ω ναι), ενώ σε περιπτώσεις αγοράς Pueblo κτλ παίζει να βγαίνει στο... 0,13 Ε (+ μεταφορικά). Κοινώς και να πληρώσει κάποιος μεταφορικά, για 10 καπνούς ας πούμε θα πληρώσει 41 Ε, πες με τα μεταφορικά 51 Ε, και θα έχει πάρει 300 γρ. καπνού (30ρηδες είναι με 4,10 Ε ο ένας οι Pueblo, έχουν και κουτάκια των 100 γρ. λίγο φθηνότερα).

Στην Ελλάδα για να πάρω, ξέρω γω, 300 γρ. του καπνού μου πρέπει να πάρω 15 καπνούς (Van Nelle) των 20 γρ. = 300 γρ.

Άρα, Ελλάδα: 67,5 Ε
Γερμανία σε κάτι σαν Pueblo (ο Van Nelle είναι ακριβότερος) όμως: 51 Ε ΜΕ μεταφορικά για 300 γρ.

Ε, δεν περιγράφω άλλο για το ποια τιμή είναι καλύτερη. Αν κάνετε και μεγάλη παραγγελία και σας τα φέρουν τσάμπα, η διαφορά είναι ακόμα πιο χαοτική.

Ηθικόν δίδαγμα: Το κάπνισμα εις την Ελλάδαν είναι ασύμφορον...

tsavman
11-06-14, 17:29
Κάτσε, γιατί μπερδεύτηκα, είδα μόνο το 38.90.
Βλέπω έχει και 9.85.

Το πρώτο είναι με DHL και το άλλο με απλό ταχυδρομείο;
Αυτό που λέει για free of charge?

FuS
11-06-14, 17:32
Για original Γερμανικά προϊόντα τόσο το http://www.tabak-brucker.de/ όσο και το http://pipe-shop.net/Shop/cgi-bin/his-webshop.cgi?t=Cigarettes_1 έχει μια χαρά προϊόντα. Απλά ΟΚ, δεν είναι πάμφτηνα, έχουν και μεταφορικά. Πάντως για καπνούς Pueblo και πάει λέγοντας δεν είναι απαραίτητο να ταξιδέψετε για να τους βρείτε, στέλνουν κανονικά αμφότεροι ;)

Γενικά δεν ψάχνω μόνο να μην είναι fake αλλά να είναι και καλό χαρμάνι.
Γι' αυτό πχ ανέφερα την Γερμανία. Μου αρέσουν τα χαρμάνια που χρησιμοποιούν στα καπνά τους εκεί.

Παντογνώστης δεν είμαι :p
Εννοείται πως αν έχεις βρει/δοκιμάσει από κάπου και έχεις μείνει ευχαριστημένος το προτείνεις :oneup: Και σε ευχαριστώ κιόλας :)

Sovjohn
11-06-14, 17:43
Εχω ψωνίσει από το tabak brucker, από το pipeshop δεν έτυχε, αλλά το σκέφτομαι, έχει πιο φτηνά μεταφορικά. Τα 40 Ε που έχει με ταχυδρομείο φαντάζομαι αφορά πακέτα μεγάλου βάρους ή όγκου (πουλάνε και πίπες κτλ εκεί, κυρίως δηλαδή, τυχαίνει να πουλάνε και καπνούς στριφτού).

Μάλλον για καπνούς δεν κάνει δωρεάν μεταφορικά απ' ότι διάβασα, λογικό, δεν θα έχουν μεγάλο κέρδος για να τα κάνουν δώρο. Αλλά ΟΚ, ακόμα και με το καπέλο +10 Ε, αξίζει, σε απόλυτες τιμές όπως έγραψα παραπάνω είναι πιο φτηνά. Στην τελική αν παραγγείλετε με ένα φίλο σας π.χ. είναι 5 Ε μεταφορικά το άτομο, σα να ψώνιζες από κάποιο eshop...εντός Ελλάδας πρακτικά.

tsavman
11-06-14, 17:46
Ναι, για €10 μεταφορικά και αγορά αρκετών καπνών συμφέρει.
Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει κάποιον καπνό που να ξέρω/μου αρέσει. Ψάχνω κυρίως για Lucky Strike Βlue ή craven, κάτι Old Holborn/Drum/Marlboro τα προσπερνάω.

FuS
11-06-14, 17:57
Εχω ψωνίσει από το tabak brucker, από το pipeshop δεν έτυχε, αλλά το σκέφτομαι, έχει πιο φτηνά μεταφορικά. Τα 40 Ε που έχει με ταχυδρομείο φαντάζομαι αφορά πακέτα μεγάλου βάρους ή όγκου (πουλάνε και πίπες κτλ εκεί, κυρίως δηλαδή, τυχαίνει να πουλάνε και καπνούς στριφτού).

Μάλλον για καπνούς δεν κάνει δωρεάν μεταφορικά απ' ότι διάβασα, λογικό, δεν θα έχουν μεγάλο κέρδος για να τα κάνουν δώρο. Αλλά ΟΚ, ακόμα και με το καπέλο +10 Ε, αξίζει, σε απόλυτες τιμές όπως έγραψα παραπάνω είναι πιο φτηνά. Στην τελική αν παραγγείλετε με ένα φίλο σας π.χ. είναι 5 Ε μεταφορικά το άτομο, σα να ψώνιζες από κάποιο eshop...εντός Ελλάδας πρακτικά.

To tabak-brucker είναι αξιόλογο (όσες φορές είχα παραγγείλει) και δεν βρήκα ποτέ "περίεργο" καπνο. Διαφορετικά χαρμανια ναι, αλλά όχι fake, ποτέ. Επίσης, και snuff κάποιες φορές που είχα πάρει (να δοκιμάσω) ήταν οκ.

Να σου πω, μου έβαλες ιδέες τώρα :p
Παλιότερα, τότε που ψώνιζα ενίοτε από εκεί, το είχα ψιλοπαρατήσει γιατί έψαχνα και κάπνιζα συνήθως τους natural american spirit που δεν τους είχε τότε. Θα το ξαναψάξω το site. Ευχαριστώ.

- - - Updated - - -


Ναι, για €10 μεταφορικά και αγορά αρκετών καπνών συμφέρει.
Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει κάποιον καπνό που να ξέρω/μου αρέσει. Ψάχνω κυρίως για Lucky Strike Βlue ή craven, κάτι Old Holborn/Drum/Marlboro τα προσπερνάω.

Εάν μου επιτρέπεις, το ψάχνεις λάθος.

Δεν ψάχνεις τον καπνό που σου αρέσει γιατί δεν θα βγάλεις άκρη. Δοκιμάζεις διάφορα χαρμάνια και μετά από πολύ κάπνισμα καταλήγεις στο τι χαρμάνια και αναλογίες σου αρέσουν.

Δεν έχει σημασία δηλαδή τι καπνός σου αρέσει. Για παράδειγμα μπορεί πχ εδώ Ελλάδα να σου αρέσει ο golden virginia και όταν πάρεις από εξωτερικό να ξενερώσεις ή να ξετρελαθείς (99% το δεύτερο θα συμβεί) μια και χρησιμοποιούνται διαφορετικά χαρμάνια και σύσταση (πρόσθετα).
Κάπνισε όσο περισσότερα διαφορετικά πράγματα μπορείς για να καταλήξεις τι ratio γουστάρεις, στον καπνό, από τα παρακάτω: kentucky, meryland, oriental, barley κλπ.

Για παράδειγμα (για να δεις τι εννοώ).
Λες "Ψάχνω κυρίως για Lucky Strike Βlue ή craven".
Αυτοί οι δύο καπνοί είναι εντελώς διαφορετικοί μεταξύ τους με εντελώς διαφορετικές συστάσεις. Επίσης ο ένας είναι πολύ καλύτερος από τον άλλο με διαφορά. Όχι από άποψη γεύσης (γούστα είναι αυτά) αλλά από άποψη υγρασίας και ποιότητας. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ο ένας καπνός είναι μέτριος (με αρκετά αλλά όχι υπερβολικά πρόσθετα) απλά και ο άλλος επιεικώς απαράδεκτος (και τίγκα στα πρόσθετα) :p

Sovjohn
11-06-14, 17:58
Έχει και το pipe-shop! Γλυτώνεις 8 Ε μεταφορικά! :p

Δεν έχω δοκιμάσει natural american spirit. Είναι καλοί; Και επίσης, ποιος είναι καλός; (έχουν 2-3 απ' ότι θυμάμαι), αν είναι να τον τσεκάρω...

tsavman
11-06-14, 18:04
Εάν μου επιτρέπεις, το ψάχνεις λάθος.

Δεν ψάχνεις τον καπνό που σου αρέσει γιατί δεν θα βγάλεις άκρη. Δοκιμάζεις διάφορα χαρμάνια και μετά από πολύ κάπνισμα καταλήγεις στο τι χαρμάνια και αναλογίες σου αρέσουν.

Δεν έχει σημασία δηλαδή τι καπνός σου αρέσει. Για παράδειγμα μπορεί πχ εδώ Ελλάδα να σου αρέσει ο golden virginia και όταν πάρεις από εξωτερικό να ξενερώσεις ή να ξετρελαθείς (99% το δεύτερο θα συμβεί) μια και χρησιμοποιούνται διαφορετικά χαρμάνια και σύσταση (πρόσθετα).
Κάπνισε όσο περισσότερα διαφορετικά πράγματα μπορείς για να καταλήξεις τι ratio γουστάρεις, στον καπνό, από τα παρακάτω: kentucky, meryland, oriental, barley κλπ.

Για παράδειγμα (για να δεις τι εννοώ).
Λες "Ψάχνω κυρίως για Lucky Strike Βlue ή craven".
Αυτοί οι δύο καπνοί είναι εντελώς διαφορετικοί μεταξύ τους με εντελώς διαφορετικές συστάσεις. Επίσης ο ένας είναι πολύ καλύτερος από τον άλλο με διαφορά. Όχι από άποψη γεύσης (γούστα είναι αυτά) αλλά από άποψη υγρασίας και ποιότητας. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ο ένας καπνός είναι μέτριος (με αρκετά αλλά όχι υπερβολικά πρόσθετα) απλά και ο άλλος επιεικώς απαράδεκτος (και τίγκα στα πρόσθετα) :p

Μα έχω καταλήξει υποτίθεται σε τι χαρμάνια προτιμάω.
ΟΚ, Craven μπορεί να μην βρω πουθενά, αλλά ο Lucky Strike Blue από Βέλγιο που κάπνισα μου άρεσε πολύ. Αν τον βρω δηλαδή από εκεί, θα τον πάρω.

Τώρα, το να κάνω δοκιμές με αγορές από το εξωτερικό δεν είναι και πολύ πρακτικό. Άντε, να πάρω δυο-τρεις διαφορετικούς καπνούς για να δοκιμάσω, αλλά δεν έχω τον χρόνο και την υπομονή για όλο αυτό. Ειδικά από τη στιγμή που το κάθε online κατάστημα μπορεί να φέρνει διαφορετικές παρτίδες της ίδιας μάρκας.

FuS
11-06-14, 18:12
Έχει και το pipe-shop! Γλυτώνεις 8 Ε μεταφορικά! :p

Δεν έχω δοκιμάσει natural american spirit. Είναι καλοί; Και επίσης, ποιος είναι καλός; (έχουν 2-3 απ' ότι θυμάμαι), αν είναι να τον τσεκάρω...

O κλασσικός natural american spirit είναι ο κίτρινος και ο μπλε.
Ο μπλε και ο κίτρινος έχουν λίγα πρόσθετα (έχει ελάχιστα έως λίγα - αλλά έχει) και είναι κυρίως ξανθό virginia. Λόγω του ότι περιέχουν αρκετή αναλογία virginia, ο καπνός έχει πολύ γεμάτη γεύση (είναι ιδιαίτερα ξηρός) και με πάρα πολύ χαμηλά ποσοστά υγρασίας, σχεδόν 3%-4%.
Αυτό σημαίνει πως χρειάζεται (ειδικά αν καταναλώνεται Ελλάδα) οπωσδήποτε υγραντηράκι.
Ο μπλε είναι το κανονικό βάρος ενώ ο κίτρινος είναι ο light.

Yπάρχει ο σκούρος κόκκινος καπνός που είναι οργανικός χωρίς καθόλου πρόσθετα.
Πολύ καλός και καθαρή γεύση.

Και τέλος ο καλύτερος (imo).
O μωβ καπνός περιέχει μέσα στο χαρμάνι και perique. Είναι δύσκολο να τον πετύχεις κάπου αυθεντικό (αυθεντικό όμως!) και αν τον πετύχεις και έχεις χρήματα πάρε και θα με θυμηθείς. είναι αρκετά ακριβότερος. Θέλει επίσης προσοχή, παίζουν πάρα πολλοί fake τέτοιοι στο εμπόριο.

Sovjohn
11-06-14, 18:15
Το pipe shop έχει... αυτόν... αυτός είναι που λες? Ο μωβ? Μήπως στο Γκερμανία είναι schwartz? (μαύρος?) http://pipe-shop.net/Shop/cgi-bin/his-webshop.cgi?f=NR&c=em_10032&t=artikel_en

Εμένα μου αρέσει ο van nelle γμτ. Φαντάζομαι ότι θα έχει πρόσθετα, είναι της 'ολλανδικής σχολής' που έχουν όλοι αυτοί μάλλον. Αλλά ΟΚ, δεν με χαλάει να δοκιμάσω άλλους καλούς. Pueblo πχ είχα δοκιμάσει, και Manitou, και καλοί ήταν, θα τους κάπνιζα δηλαδή. Μένει ο natural american...

FuS
11-06-14, 18:34
Μα έχω καταλήξει υποτίθεται σε τι χαρμάνια προτιμάω.
ΟΚ, Craven μπορεί να μην βρω πουθενά, αλλά ο Lucky Strike Blue από Βέλγιο που κάπνισα μου άρεσε πολύ. Αν τον βρω δηλαδή από εκεί, θα τον πάρω.

Τώρα, το να κάνω δοκιμές με αγορές από το εξωτερικό δεν είναι και πολύ πρακτικό. Άντε, να πάρω δυο-τρεις διαφορετικούς καπνούς για να δοκιμάσω, αλλά δεν έχω τον χρόνο και την υπομονή για όλο αυτό. Ειδικά από τη στιγμή που το κάθε online κατάστημα μπορεί να φέρνει διαφορετικές παρτίδες της ίδιας μάρκας.

Aν έχεις καταλήξει τότε πάσο, συγνώμη δεν το κατάλαβα.

Πράγματι δεν είναι πρακτικό, χάνεις χρήματα (όλο δοκιμάζεις :p) και θες και αρκετό χρόνο να ασχοληθείς και να το ψάξεις. Εντάξει, εγώ υπήρξα λίγο καμμένος με το ζήτημα.

- - - Updated - - -


Το pipe shop έχει... αυτόν... αυτός είναι που λες? Ο μωβ? Μήπως στο Γκερμανία είναι schwartz? (μαύρος?) http://pipe-shop.net/Shop/cgi-bin/his-webshop.cgi?f=NR&c=em_10032&t=artikel_en

Εμένα μου αρέσει ο van nelle γμτ. Φαντάζομαι ότι θα έχει πρόσθετα, είναι της 'ολλανδικής σχολής' που έχουν όλοι αυτοί μάλλον. Αλλά ΟΚ, δεν με χαλάει να δοκιμάσω άλλους καλούς. Pueblo πχ είχα δοκιμάσει, και Manitou, και καλοί ήταν, θα τους κάπνιζα δηλαδή. Μένει ο natural american...

Ο μωβ και ο μαύρος είναι ο ίδιος καπνός. Σε κάποιες χώρες βγαίνει σε μαύρο και σε κάποιες σε μωβ σκούρο (δεν γνωρίζω τον λόγο). Ο manitou μου αρέσει και μοιάζει αρκετά με τον natural american spirit τον κίτρινο.

Οι van nelle έχουν ένα πολύ μικρό αλλά πολύ συγκεκριμένο κοινό. Τον καπνό αυτόν ή θα τον λατρέψεις ή θα τον μισήσεις κυρίως λόγω της σύστασης του. Προσωπικά θα τον κάπνιζα αν δεν είχα πρόβλημα με τους halfzware. Κυρίως επειδή έχει σχετικά καλή αναλογία χαρμανιού για τα γούστα μου (50% kentucky, 50% σκούρο virginia, 0% barley, 0% oriental) και είναι αρκετά βαρύ το τσιγάρο. Το κακό με την αναλογία (πάντα κατά την αποψη μου) είναι ότι επειδή περιέχει αρκετό kentucky, η καπνιστική εμπειρία καταντάει μονότονη (σπάνια μπορούσα να καπνίσω μαζεμένα 2-3 τσιγάρα και πάνω) Προσωπικά θα τον προτιμούσα με λιγότερο kentucky, λίγο oriental (αντί για καθόλου που είναι τώρα) και λίγο περισσότερο virginia.
Στην Ολλανδία κυκλοφορεί (νομίζω) και ως zware με (σχεδόν εξ' ολοκλήρου) kentucky. Αυτόν δεν έχω τολμήσει να τον δοκιμάσω ακόμη, μάλλον θα ξενερώσω πολύ :p

tsavman
11-06-14, 19:16
Aν έχεις καταλήξει τότε πάσο, συγνώμη δεν το κατάλαβα.

Πράγματι δεν είναι πρακτικό, χάνεις χρήματα (όλο δοκιμάζεις :p) και θες και αρκετό χρόνο να ασχοληθείς και να το ψάξεις. Εντάξει, εγώ υπήρξα λίγο καμμένος με το ζήτημα.


Κοίτα, δεν είμαι απόλυτος επί του θέματος. Για παράδειγμα, αν δεν μου χάριζαν τον Lucky Strike που αναφέρω, δεν θα τον δοκίμαζα από μόνος μου. Παρό,τι ήμουν επιφυλακτικός, μου άρεσε πολύ, αν και διαφέρει από τον Craven που καπνίζω. Παλιότερα βέβαια κάπνιζα Old Holborn και μετά την μετάβαση σε Craven φαντάστηκα ότι δεν θα μου άρεσε κάτι άλλο.
Το πρόβλημα είναι ότι αυτούς που έχουν τα online καταστήματα δεν τους βρίσκω εδώ ώστε να κάνω δοκιμές. Αλλά από ό,τι καταλαβαίνω, και να έβρισκα κάτι που μου άρεσε υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο ο ίδιος καπνός να είναι διαφορετικός απ'έξω.

FuS
11-06-14, 19:24
Eίναι σίγουρο πως ο καπνός θα είναι διαφορετικός ανάλογα την χώρα (όχι παντού και πάντα όμως).

Σε γενικές γραμμές (πολύ γενικές) όσο πιο νότια στην ευρώπη είσαι και σε ζεστα κλιματα βλέπεις μεν kentucky και virginia αλλά βλέπεις και λίγο (ή πολύ) oriental ή barley. Γι' αυτό και οι καπνοί Ελλάδα (συγκριτικά με γερμανικούς πχ. ή σκανδιναβικούς) είναι πιο ξανθοί και πιο mild στη γεύση. Ελλάδα, ειδικά προς Ξάνθη μεριά, παίζει πολύ και ο μπασμάς. Όσο ανεβάινεις προς τα βόρεια (Ευρώπη) και ειδικά σε πιο ψυχρά κλίματα επικρατεί κυρίως virginia και kentucky.
Ο λόγος που δεν τους βρίσκεις τους περισσότερους καπνούς εδώ είναι διότι έχουμε απειροελάχιστους καπνούς.

blade_
11-06-14, 23:39
To tabak-brucker είναι αξιόλογο (όσες φορές είχα παραγγείλει) και δεν βρήκα ποτέ "περίεργο" καπνο. Διαφορετικά χαρμανια ναι, αλλά όχι fake, ποτέ. Επίσης, και snuff κάποιες φορές που είχα πάρει (να δοκιμάσω) ήταν οκ.

Να σου πω, μου έβαλες ιδέες τώρα :p
Παλιότερα, τότε που ψώνιζα ενίοτε από εκεί, το είχα ψιλοπαρατήσει γιατί έψαχνα και κάπνιζα συνήθως τους natural american spirit που δεν τους είχε τότε. Θα το ξαναψάξω το site. Ευχαριστώ.

- - - Updated - - -



Εάν μου επιτρέπεις, το ψάχνεις λάθος.

Δεν ψάχνεις τον καπνό που σου αρέσει γιατί δεν θα βγάλεις άκρη. Δοκιμάζεις διάφορα χαρμάνια και μετά από πολύ κάπνισμα καταλήγεις στο τι χαρμάνια και αναλογίες σου αρέσουν.

Δεν έχει σημασία δηλαδή τι καπνός σου αρέσει. Για παράδειγμα μπορεί πχ εδώ Ελλάδα να σου αρέσει ο golden virginia και όταν πάρεις από εξωτερικό να ξενερώσεις ή να ξετρελαθείς (99% το δεύτερο θα συμβεί) μια και χρησιμοποιούνται διαφορετικά χαρμάνια και σύσταση (πρόσθετα).
Κάπνισε όσο περισσότερα διαφορετικά πράγματα μπορείς για να καταλήξεις τι ratio γουστάρεις, στον καπνό, από τα παρακάτω: kentucky, meryland, oriental, barley κλπ.

Για παράδειγμα (για να δεις τι εννοώ).
Λες "Ψάχνω κυρίως για Lucky Strike Βlue ή craven".
Αυτοί οι δύο καπνοί είναι εντελώς διαφορετικοί μεταξύ τους με εντελώς διαφορετικές συστάσεις. Επίσης ο ένας είναι πολύ καλύτερος από τον άλλο με διαφορά. Όχι από άποψη γεύσης (γούστα είναι αυτά) αλλά από άποψη υγρασίας και ποιότητας. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ο ένας καπνός είναι μέτριος (με αρκετά αλλά όχι υπερβολικά πρόσθετα) απλά και ο άλλος επιεικώς απαράδεκτος (και τίγκα στα πρόσθετα) :p

δε καπνιζω,αλλα το εχετε κανει επιστημη το θεμα:oneup:

yiapap
12-06-14, 15:48
Αναρωτιέμαι... τα serial numbers των καπνών (από dutyfreedepot) καθώς και τις συσκευασίες δεν τα κοιτάζει προσεκτικά κανένας;To serial, το barcode, και το Made In ταιριάζουν στα Old Holborn που παίρνω από dutyfree. Η συσκευασία δεν έχει ελαττώματα. Το ξανατσέκαρα μόλις τώρα.

Επίσης σαπάκι είσαι και φαίνεσαι :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.