PDA

Επιστροφή στο Forum : Τσιγαρα Online



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18

lacuna coil
26-11-14, 12:17
147607


η συσκευασια αυτη τυπωνεται στην κινα με 0,03$ το κομματι.. εχει το ιδιο barcode με το golden virginia που πηρα απο το dutyfreedepot. οποτε δεν μπορεις να λαμβανεις το barcode υποψιν.

sifi
26-11-14, 12:45
147607


η συσκευασια αυτη τυπωνεται στην κινα με 0,03$ το κομματι.. εχει το ιδιο barcode με το golden virginia που πηρα απο το dutyfreedepot. οποτε δεν μπορεις να λαμβανεις το barcode υποψιν.

Ρε παίδες δεν έλαβα μόνο το barcode υπόψη αυτό εξηγώ. Έλαβα το barcode, 2 άλλους κωδικούς που έχει πάνω το πακέτο και δεν ξέρω πως ή άμα ονομάζονται κάπως, την συσκευασία που τότε την άλλαξε η DRUM και αυτομάτως άλλαξε και στο dutyfreedepot, την εικόνα της μεγάλης συσκευασίας που περιλαμβάνει μέσα τα 10 μικρά πακετάκια και έβγαλα μία συνολική εικόνα που εμένα με πείθει. Αλλά και πάλι δεν είπα "άρα δεν είναι πλαστά" αλλά είπα..."αν είναι πλαστά τότε κάνουν ΠΟΛΥ καλή δουλειά προσέχοντας όλα να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα". Τώρα τι να πω??? Πέρα απο αυτό και το barcode θεωρώ ότι κάτι λέει κι αυτό γιατί μέσα στο όλο code υπάρχει ένας επιμέρους κωδικός που αναφέρεται στο συγκεκριμένο προϊόν (όχι στον κατασκευαστή). Όταν πας στο περίπτερο και αγοράζεις δύο DRUM, έναν Original και έναν Blue κάπως ξεχωρίζουν όταν τους χτυπάει στο μηχάνημα ο περιπτεράς. Ξεχωρίζουν απο το Product Code που είναι μοναδικό για κάθε προϊόν. Ε λοιπόν αυτό είπα, ότι αν είναι πλαστογραφημένα πακέτα αυτός που τα έφτιαξε πρόσεξε να βάλει το σωστό Product Code.

Αν πας στην παρακάτω σελίδα:

http://gepir.gs1.org/v32/xx/gtin.aspx?Lang=en-US

Και βάλεις το barcode "8710900073319" που είναι απο ένα πακέτο που έχω τώρα εδώ θα σου βγάλει Imperial Tobacco. Αν αλλάξεις όμως έναν αριθμό απο το product code θα βγάλει "You need to correct 1 error".

8anos
26-11-14, 12:58
Είμαι λίγο παρανοϊκός αλλα μετά την ιστορία με την μελαμίνη στο γάλα, είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός για οτιδήποτε - ακόμη και σαν υποψία - μπορεί να προέρχεται από την κίνα και καταναλώνεται σαν τρόφιμο, φάρμακο κλπ

sifi
26-11-14, 13:40
Είμαι λίγο παρανοϊκός αλλα μετά την ιστορία με την μελαμίνη στο γάλα, είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός για οτιδήποτε - ακόμη και σαν υποψία - μπορεί να προέρχεται από την κίνα και καταναλώνεται σαν τρόφιμο, φάρμακο κλπ

Εγώ θα σου πω φίλε ότι δεν χρειάζεται να πας τόσο μακριά...στην Κίνα, για να βρεις τέτοιες περιπτώσεις. Ο περισσότερος κόσμος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ τι καταναλώνει κι αυτό το λέω έχοντας εμπειρία. Δούλευα κάποτε σε μία μεγάλη ελληνική εταιρία που σχετίζεται με τρόφιμα και η αποθήκη της ήταν τίγκα στην κατσαρίδα και στο ποντίκι. Την ίδια ώρα έπαιρνε τις πιστοποιήσεις ISO την μία μετά την άλλη και όταν μίλησα στον υπεύθυνο για το πρόβλημα γέλασε και μου διηγήθηκε μία ιστορία απο όταν ήταν μετανάστης στη Γερμανία. Το πως πήγαινε η ιστορία δεν το θυμάμαι ακριβώς αλλά το νόημα της ήταν..."το θέμα είναι ότι υπάρχει να μην φαίνεται και όχι τόσο το να μην υπάρχει"! Το σαγόνι μου έπεσε στο πάτωμα κι από τότε δεν ξανά πήρα τίποτα απο 'κει μέσα.

nyannaco
26-11-14, 15:32
Ρε παίδες δεν έλαβα μόνο το barcode υπόψη αυτό εξηγώ. Έλαβα το barcode, 2 άλλους κωδικούς που έχει πάνω το πακέτο και δεν ξέρω πως ή άμα ονομάζονται κάπως, την συσκευασία που τότε την άλλαξε η DRUM και αυτομάτως άλλαξε και στο dutyfreedepot, την εικόνα της μεγάλης συσκευασίας που περιλαμβάνει μέσα τα 10 μικρά πακετάκια και έβγαλα μία συνολική εικόνα που εμένα με πείθει. Αλλά και πάλι δεν είπα "άρα δεν είναι πλαστά" αλλά είπα..."αν είναι πλαστά τότε κάνουν ΠΟΛΥ καλή δουλειά προσέχοντας όλα να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα". Τώρα τι να πω??? Πέρα απο αυτό και το barcode θεωρώ ότι κάτι λέει κι αυτό γιατί μέσα στο όλο code υπάρχει ένας επιμέρους κωδικός που αναφέρεται στο συγκεκριμένο προϊόν (όχι στον κατασκευαστή). Όταν πας στο περίπτερο και αγοράζεις δύο DRUM, έναν Original και έναν Blue κάπως ξεχωρίζουν όταν τους χτυπάει στο μηχάνημα ο περιπτεράς. Ξεχωρίζουν απο το Product Code που είναι μοναδικό για κάθε προϊόν. Ε λοιπόν αυτό είπα, ότι αν είναι πλαστογραφημένα πακέτα αυτός που τα έφτιαξε πρόσεξε να βάλει το σωστό Product Code.

Αν πας στην παρακάτω σελίδα:

http://gepir.gs1.org/v32/xx/gtin.aspx?Lang=en-US

Και βάλεις το barcode "8710900073319" που είναι απο ένα πακέτο που έχω τώρα εδώ θα σου βγάλει Imperial Tobacco. Αν αλλάξεις όμως έναν αριθμό απο το product code θα βγάλει "You need to correct 1 error".Προφανώς και είναι διαφορετικό το Barcode του κάθε είδους, ακόμη και του ίδιου κατασκευαστή. Δεν καταλαβαίνω τί είναι αυτό που σε προβληματίζει. Πάρε το συνηθέστερο τύπο barcode στα προϊόντα λιανικής, το EAN-13: η δομή είναι, τρία ψηφία για τη χώρα εκχώρησης, τέσσερεα για την εταιρεία, πέντε για το συγκεκριμένο προϊόν και ένα ψηφίο ελέγχου. Αυτό το τελευταίο προκύπτει από τα προηγούμενα 12, βάσει αλγορίθμου, και χρησιμοποιείται για να μπορεί να διασταυρώσει ο αναγνώστης ότι ο κώδικας έχει σκαναριστεί σωστά. Αυτός είναι και ο λόγος που όταν αλλάξεις ένα μόνο ψηφίο, όπως έκανες, προκύπτει άκυρο barcode.
Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι άν κάποιος έφτιαχνε ένα προϊόν μαϊμού, θα μπορούσε να αντιγράψει όλα τα υπόλοιπα και μετά θα έβαζε άλλο barcode. Αλλο απατεώνας, άλλο ηλίθιος (και κατά κανόνα ασύμβατα μεταξύ τους).

lacuna coil
26-11-14, 19:16
οποιος εχει κανει παραγγελεια προσφατα ας μου πει τι παιζει . προσπαθω να κανω παραγγελεια απο το πρωι και οταν φτανω στο σημειο να βαλω τα στοιχεια της καρτας με παει σε αλλο σιτε, ειναι secure η σελιδα bulgarian bank. ειναι ασφαλες εχει τυχει κατι παρομοιο σε κανεναν ?

sifi
26-11-14, 21:19
Προφανώς και είναι διαφορετικό το Barcode του κάθε είδους, ακόμη και του ίδιου κατασκευαστή. Δεν καταλαβαίνω τί είναι αυτό που σε προβληματίζει. Πάρε το συνηθέστερο τύπο barcode στα προϊόντα λιανικής, το EAN-13: η δομή είναι, τρία ψηφία για τη χώρα εκχώρησης, τέσσερεα για την εταιρεία, πέντε για το συγκεκριμένο προϊόν και ένα ψηφίο ελέγχου. Αυτό το τελευταίο προκύπτει από τα προηγούμενα 12, βάσει αλγορίθμου, και χρησιμοποιείται για να μπορεί να διασταυρώσει ο αναγνώστης ότι ο κώδικας έχει σκαναριστεί σωστά. Αυτός είναι και ο λόγος που όταν αλλάξεις ένα μόνο ψηφίο, όπως έκανες, προκύπτει άκυρο barcode.
Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι άν κάποιος έφτιαχνε ένα προϊόν μαϊμού, θα μπορούσε να αντιγράψει όλα τα υπόλοιπα και μετά θα έβαζε άλλο barcode. Αλλο απατεώνας, άλλο ηλίθιος (και κατά κανόνα ασύμβατα μεταξύ τους).

Καλά, άντε γεια! Ρε συ nyannaco απλά ελληνικά μιλάω (ή μάλλον γράφω), τώρα όποιος κατάλαβε τι θέλω να πω, κατάλαβε. Δεν θεωρώ τίποτα και δεν με προβληματίζει και τίποτα. Ρώτησε ο 8anos αν υπάρχει περίπτωση τα προϊόντα αυτά να είναι μαϊμού και του απάντησα για ποιους λόγους πιστεύω πως δεν είναι.

Αντι να του απαντήσεις κι εσύ, με τη δική σου άποψη για το αν είναι γνήσια ή όχι (και γιατί), έχεις πιαστεί απο ένα επιμέρους στοιχείο αυτών που έγραψα και κάνεις κριτική σε βαθμό να με πεις και ηλίθιο. Εξήγησα επανειλημμένα ότι δεν έβγαλα αυτό το συμπέρασμα βασισμένος μόνο στο barcode αλλά και σε άλλα στοιχεία που στο σύνολό τους μου δίνουν την αίσθηση ότι τα προϊόντα είναι γνήσια ή αν δεν είναι γνήσια, αυτός που τα πλαστογράφησε πρόσεξε και τη λεπτομέρεια (το product code).

Αν θες την άποψη ενός ηλίθιου πάντως, θα μπορούσαν να ήταν fake και να έχουν και τελείως διαφορετικό barcode ή και παραλλαγμένο. Όταν βλέπεις στην αγορά πχ προϊόντα μαϊμού της adidas τυπωμένα ως adibas ή adipas που είχα δει και είχα πέσει κάτω απο τα γέλια, ή adidos και avivas το barcode είναι λεπτομέρεια νομίζω και κάτι που πολύ λίγοι θα πρόσεχαν.

nyannaco
26-11-14, 21:29
Πού ακριβώς σε είπα ηλίθιο; Μήπως τα δικά μου ελληνικά δεν ειναι αρκετά απλά;

sifi
26-11-14, 23:09
Πού ακριβώς σε είπα ηλίθιο; Μήπως τα δικά μου ελληνικά δεν ειναι αρκετά απλά;

Γράφεις...

"Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι άν κάποιος έφτιαχνε ένα προϊόν μαϊμού, θα μπορούσε να αντιγράψει όλα τα υπόλοιπα και μετά θα έβαζε άλλο barcode. Αλλο απατεώνας, άλλο ηλίθιος".

Αφου εγώ πιστεύω ότι ναι, θα μπορούσε να συμβεί αυτό, μάλλον είμαι ηλίθιος. Διαβάζοντας το σχόλιο σου, συνειρμικά αυτό το συμπέρασμα βγαίνει.

nyannaco
26-11-14, 23:39
Γράφω ακριβώς αυτό που παραθέτεις, ότι δηλαδή απατεώνας ειναι ο αντιγραφέας, και ηλίθιος αυτός που αντιγράφοντας αλλάζει το barcode. Προφανώς ένας από τους δυο μας έχει θέμα με τα ελληνικά του. Ταύτα και μένω.

sifi
27-11-14, 00:29
Γράφω ακριβώς αυτό που παραθέτεις, ότι δηλαδή απατεώνας ειναι ο αντιγραφέας, και ηλίθιος αυτός που αντιγράφοντας αλλάζει το barcode. Προφανώς ένας από τους δυο μας έχει θέμα με τα ελληνικά του. Ταύτα και μένω.

Προφανώς φιλαράκι αλλά δεν είμαι εγώ αυτός. Θα ήταν εντιμότερο απο μέρους σου να ζητήσεις συγνώμη για το διατύπωση σου απο τη στιγμή που αυτή ενόχλησε ακόμα κι αν δεν ήταν αυτή η πρόθεση σου. Το ότι αφήνεις υπαινιγμό και για τα ελληνικά μου είναι ακόμα πιο ενοχλητικό. Καληνύχτα.

nyannaco
27-11-14, 09:44
Μάλλον εσύ θα έπρεπε να ζητήσεις συγγνώμη γι'αυτό:

Καλά, άντε γεια! Ρε συ nyannaco απλά ελληνικά μιλάω (ή μάλλον γράφω), τώρα όποιος κατάλαβε τι θέλω να πω, κατάλαβε.Με τη δική σου λογική, εδώ μου λες ότι εγώ είμαι ηλίθιος, αφού δεν αντιλαμβάνομαι τις σοφίες σου. Ποίος ήρξατο χειρών αδίκων, λοιπόν;
Αν αυτό το στυλάκι δεν είναι προσβλητικό, απευθυνόμενο σε κάποιον που δεν γνωρίζεις, και που δεν σε πρόσβαλε πουθενά, δεν χρησιμοποίησε κανένα χαρακτηρισμό και δεν έκανε καμμία αναφορά στο άτομό σου, τότε τί είναι;
Ακόμη κι αυτό:

Προφανώς ένας από τους δυο μας έχει θέμα με τα ελληνικά του.
είναι απλά διαπίστωση ότι δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Δεν σε κατονομάζει πουθενά, δεν λέει ότι αυτός είσαι εσύ, θα μπορούσε εξίσου να είμαι εγώ. Εσύ, από την άλλη, τα ερμηνεύεις όλα σαν υπονοούμενα ή και ευθέως εννοούμενα εναντίον σου, λες και σε ξέρω και έχουμε προσωπικά.
Και κάτι ακόμη: όταν συμμετέχεις σε ένα δημόσιο forum, αναπόφευκτα θα υπάρχει και αντίλογος κάποια στιγμή σε ό,τι λες, δεν είναι δυνατόν να συμφωνούν όλοι μαζί σου. Αν δεν μπορείς να το αποδεχτείς, το να το γυρίζεις σε προσωπική κόντρα και να επιτίθεσαι δεν είναι λύση, η μόνη έντιμη λύση είναι να μην συμμετέχεις.

lacuna coil
27-11-14, 13:35
κανεις βρε παιδια δεν γνωριζει κατι ? οποιος εχει κανει προσφατα παραγγελεια ας με διαφωτισει γιατι με αυτους δεν βγαζω ακρη. τους εστειλα 2 εμαιλ αλλα δεν μπηκαν καν στο κοπο να τα διαβασουν μαλλον γιατι μου απαντησαν με τυποποιημενα μηνυματα.

giwrgosth
27-11-14, 13:59
κανεις βρε παιδια δεν γνωριζει κατι ? οποιος εχει κανει προσφατα παραγγελεια ας με διαφωτισει γιατι με αυτους δεν βγαζω ακρη. τους εστειλα 2 εμαιλ αλλα δεν μπηκαν καν στο κοπο να τα διαβασουν μαλλον γιατι μου απαντησαν με τυποποιημενα μηνυματα.
Να σου πω την αλήθεια δεν έχω δει ποτέ που σε πάει για πληρωμή.
Πάντως η χρέωση είναι πότε από Κίνα, πότε από αλλού.

edit
Έκανα μια δοκιμαστική αγορά και όντως με πάει σε αυτή που λες.
Πρώτη φορά το βλέπω, τις προηγούμενες φορές δεν μου άνοιγε άλλο παράθυρο, αλλά γινόταν μέσα από αυτούς. Υποθέτω πως πρέπει να είναι ασφαλές, αλλά δε βάζω και το χέρι στη φωτιά!

lacuna coil
27-11-14, 14:14
edit
Έκανα μια δοκιμαστική αγορά και όντως με πάει σε αυτή που λες.
Πρώτη φορά το βλέπω, τις προηγούμενες φορές δεν μου άνοιγε άλλο παράθυρο, αλλά γινόταν μέσα από αυτούς. Υποθέτω πως πρέπει να είναι ασφαλές, αλλά δε βάζω και το χέρι στη φωτιά![/QUOTE]

ευχαριστω γιωργο νομιζα οτι γινοταν μονο σε μενα. η σελιδα ειναι ασφαλης αλλα το παραξενο ειναι οτι γραφει και αλλο σιτε.. shoppingkinks.com και οχι dutyfreedepot. και εγω δεν βαζω το χερι μου στην φωτια θα περιμενω μηπως απαντησουν σε ενα ακομα μαιλ που τους εστειλα.

8anos
28-11-14, 02:46
εκανα μια μικρη ερευνα για το dutyfreedepot

η μαμα εταιρία ειναι του dutyfreedepot η http://www.algisiya.com/index.php η οποια ουσιαστικά ειναι μια οφσορ με εδρα την κυπρο Ioanni Stylianou 6, 2nd Floor, Flat/Office 202. Nicosia, 2003

Πισω απο αυτη βρισκεται μια ισραηλινη εταιρία η οποια οντως κινείται στο χωρο http://classica.co.il/?page_id=88

εχουν και ιστοσελιδα στο εμπαυ αλλα πουλάνε μονο αρωματα http://stores.ebay.com/dutyfreedepotdotcom/

συγκεντρωμένες πληροφορίες για τα σαιτ που τρεχουν κλπ μπορείτε να διαβάσετε (στα γαλλικά) εδώ: http://www.tabac-notaxe.com/forum/viewtopic.php?f=42&t=583

παρεμπιπτόντως αυτο το φορουμ εχει λιγο παλιες αλλα συγκεντρωμένες πληροφορίες για αναλογα σαιτ, απλως το μεγαλύτερο κομματι του ειναι στη γαλλική γλώσσα.

Geocheats2
28-11-14, 02:51
-30% με το κουπόνι 30%off λέει για αγορές άνω των 199,99$ αλλά δεν με πείθει :p

sermak
28-11-14, 09:54
-30% με το κουπόνι 30%off λέει για αγορές άνω των 199,99$ αλλά δεν με πείθει :p

Η προσφορά ισχύει και για Ελλάδα;
Αν παραγγείλω δυο κούτες για να συμπληρωθεί το ποσό, υπάρχει μεγαλύτερη περίπτωση να σταματήσει το πακέτο στο τελωνείο;

sifi
28-11-14, 09:59
Μάλλον εσύ θα έπρεπε να ζητήσεις συγγνώμη γι'αυτό:
Με τη δική σου λογική, εδώ μου λες ότι εγώ είμαι ηλίθιος, αφού δεν αντιλαμβάνομαι τις σοφίες σου. Ποίος ήρξατο χειρών αδίκων, λοιπόν;

Η διαφορά στις δύο περιπτώσεις είναι ότι εγώ δεν χαρακτήρισα ως "ηλίθιο" αυτόν που δε μπορεί να καταλάβει τι θέλω να πω, είπα απλά ότι όποιος κατάλαβε τι θέλω να πω, κατάλαβε. Οι άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν για τον χι-ψι λόγο δεν είναι απαραίτητα και ηλίθιοι. Τώρα αν εσύ θέλεις να βλέπεις παντού και πάντα κάποιον ηλίθιο, ακόμη και όταν κάτι τέτοιο δεν έχει γραφεί όπως στο δικό σου σχόλιο, τότε...τι να πω?? Σηκώνω τα χέρια.

Στην προσπάθεια σου να δικαιολογηθείς, συνεχίζεις να προσβάλεις γράφοντας..."αφού δεν αντιλαμβάνομαι τις σοφίες σου".


Αν αυτό το στυλάκι δεν είναι προσβλητικό, απευθυνόμενο σε κάποιον που δεν γνωρίζεις, και που δεν σε πρόσβαλε πουθενά, δεν χρησιμοποίησε κανένα χαρακτηρισμό και δεν έκανε καμμία αναφορά στο άτομό σου, τότε τί είναι;

Σ' ευχαριστώ πολύ, αυτή η πρόταση είναι ότι πρέπει και την έγραψες εσύ ο ίδιος. Έχοντας αυτή την πρόταση στο μυαλό σου, διάβασε ξανά το πρώτο σου σχόλιο (αυτό που περιέχει την αναφορά στον ηλίθιο) και είμαι βέβαιος ότι θα καταλάβεις πως είναι προσβλητικό.


Ακόμη κι αυτό:
Προφανώς ένας από τους δυο μας έχει θέμα με τα ελληνικά του. είναι απλά διαπίστωση ότι δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Δεν σε κατονομάζει πουθενά, δεν λέει ότι αυτός είσαι εσύ, θα μπορούσε εξίσου να είμαι εγώ. Εσύ, από την άλλη, τα ερμηνεύεις όλα σαν υπονοούμενα ή και ευθέως εννοούμενα εναντίον σου, λες και σε ξέρω και έχουμε προσωπικά.

Πρώτα-πρώτα δεν είναι σωστό για κάτι που λανθασμένα έγραψες εσύ, να μοιράζεις τις ευθύνες με εμένα έστω και πιθανός. Έπειτα, δεν με κατονομάζει πουθενά και δεν λέει ότι αυτός είμαι εγώ αλλά όταν έχει προηγηθεί μία συζήτηση στην οποία σου εξηγώ για ποιό λόγο το σχόλιο σου ήταν προσβλητικό και δεν το παραδέχεσαι είναι σα να "δείχνεις" εμένα ως αυτόν που έχει θέμα με τα ελληνικά του. Ο τρόπος για να τελειώσεις μια τέτοια παρεξήγηση δεν είναι αυτός. Θα μπορούσες να γράψεις, αν και δεν το εννοούσα έτσι, sorry, και το πράγμα θα είχε τελειώσει εκεί.


Και κάτι ακόμη: όταν συμμετέχεις σε ένα δημόσιο forum, αναπόφευκτα θα υπάρχει και αντίλογος κάποια στιγμή σε ό,τι λες, δεν είναι δυνατόν να συμφωνούν όλοι μαζί σου. Αν δεν μπορείς να το αποδεχτείς, το να το γυρίζεις σε προσωπική κόντρα και να επιτίθεσαι δεν είναι λύση, η μόνη έντιμη λύση είναι να μην συμμετέχεις.

Δεν έχω πρόβλημα με τον αντίλογο αρκεί να είναι στην ουσία του θέματος. Ούτε έχω την απαίτηση να συμφωνούν όλοι μαζί μου, αρκεί να μη γίνονται προσβλητικοί.

giwrgosth
28-11-14, 11:11
Η προσφορά ισχύει και για Ελλάδα;
Αν παραγγείλω δυο κούτες για να συμπληρωθεί το ποσό, υπάρχει μεγαλύτερη περίπτωση να σταματήσει το πακέτο στο τελωνείο;
Ισχύει για όλο τον κόσμο, άσχετα με το τι γράφουν.
Τελωνείο δεν περνάει και σου τις στέλνουν ξεχωριστά και όχι μαζί, διαφορετικές αποστολές.
Φυσικά αν πάει τελωνείο δε θα πληρώσεις φόρο, αλλά δε θέλω να σκέφτομαι τι θα συμβεί :cry:

- - - Updated - - -



ευχαριστω γιωργο νομιζα οτι γινοταν μονο σε μενα. η σελιδα ειναι ασφαλης αλλα το παραξενο ειναι οτι γραφει και αλλο σιτε.. shoppingkinks.com και οχι dutyfreedepot. και εγω δεν βαζω το χερι μου στην φωτια θα περιμενω μηπως απαντησουν σε ενα ακομα μαιλ που τους εστειλα.
Έκανα μια αγορά σήμερα, μέσω της βουλγαρικής τράπεζας η πληρωμή και μετά με την πιστωτική της Πειραιώς με πήγε στη σελίδα της για επιβεβαίωση, οπότε δεν είδα κάτι να πάει στραβά!
Τώρα περιμένω επιβεβαίωση να δω ότι πήραν την πληρωμή.

lacuna coil
30-11-14, 12:41
Έκανα μια αγορά σήμερα, μέσω της βουλγαρικής τράπεζας η πληρωμή και μετά με την πιστωτική της Πειραιώς με πήγε στη σελίδα της για επιβεβαίωση, οπότε δεν είδα κάτι να πάει στραβά!
Τώρα περιμένω επιβεβαίωση να δω ότι πήραν την πληρωμή.

με 30% εκπτωση δεν αντισταθηκα εκανα και εγω αγορα. μετα την επιβεβαιωση με πηγε σε αλλο σιτε το shoppingkings.com. απο τις πληροφοριες που εδωσε ο 8ανος ειδα οτι ειναι δικο τους σιτε και αυτο οποτε δεν πιστευω να εχουμε καποιο προβλημα. ακομα δεν μου απαντησαν στο μαιλ που τους εστειλα ουτε μου ηρ8ε καποιο μαιλ μετα την αγορα οπως γινοταν με τις προηγουμενες παραγγελειες που σε ενημερωνε για την χρεωση που θα δεις στην καρτα σου. 2 παραγγελειες που δεν τις ολοκληρωσα πριν μερες τις εχει ακομα process μαλλον εχουν μεγαλο ογκο παραγγελειων γιαυτο και η καθυστερηση

paiktaras
30-11-14, 13:04
Τρεις προσπάθειες έκανα χτες και προχτές και δεν μου ολοκληρώνει τις συναλλαγές, δεν με περνάει σε σημείο που δίνεις στοιχεία κάρτας.Τους έχω στείλει και email αλλά καμία απάντηση

lacuna coil
30-11-14, 14:30
Τρεις προσπάθειες έκανα χτες και προχτές και δεν μου ολοκληρώνει τις συναλλαγές, δεν με περνάει σε σημείο που δίνεις στοιχεία κάρτας.Τους έχω στείλει και email αλλά καμία απάντηση

δεν σου βγαζει καθολου η σου ανοιγει αλλο παραθυρο που σε παει σε βουλγαρικη τραπεζα να πληρωσεις ? καλα στα μαιλ ακομα περιμενω , τους εχω στειλει εδω και μερες.

edit , μολις μου ηρθαν εμαιλ ολα καλα.. πηραν τα χρηματα και τα ετοιμαζουν να τα στειλουν , απλα τωρα θα βλεπουμε στην χρεωση της καρτας www.Shoppingkings.com. και οχι τον κινεζικο που βλεπαμε μεχρι τωρα

Tiven
30-11-14, 16:39
Είδα τιμές σε αρκετούς καπνούς αλλά δεν μπορώ να δικαιολογήσω την αγορά από εκεί αντί από τα περίπτερα. Οι διαφορές στις τιμές που είδα είναι πολύ μικρές και αυτά χωρίς να έχω κοζάρει μεταφορικά.

Κάνω κάτι λάθος στους υπολογισμούς;

s.s
30-11-14, 17:32
Φυσικά και συμφέρουν. Ο old holborn για παράδειγμα κοστίζει στο περίπτερο 6 € τα 27 gr , στο dutyfreedepot αυτή τη στιγμή έχει 6 € τα 50 gr .

Sovjohn
30-11-14, 21:58
Νομίζω ότι παίζει ρόλο η μάρκα και η τιμή. Για παράδειγμα, στον Van Nelle αν και υπάρχει κάποια έκπτωση σε σχέση με το περίπτερο, η συσκευασία (5Χ50 γρ.) τιμάται στα ~46 Ε περίπου. Ναι μεν η ίδια ποσότητα καπνού κοστίζει 56 Ε στο περίπτερο, αλλά είναι σε 20ρες συσκευασίες και πολύ λιγότερο ξεραμένος. Αν συνυπολογίσουμε, δε, το ότι:

Η χρέωση γίνεται σε USD$ άρα κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρξει προμήθεια από την τράπεζα πάνω στο ποσό (1.5-2 Ε) και
Θα πρέπει να παραληφθούν από τα ΕΛΤΑ όταν φτάσουν

Το όφελος είναι μικρό. Και ναι, ανεβαίνει εάν παραγγείλει κάποιος π.χ. 5 κούτες, αλλά το βασικό πρόβλημα (πολυκαιρισμένος / ξεραμένος καπνός) δεν φτιάχνεται.

Στον Old Holborn επειδή σίγουρα υπάρχει μεγαλύτερη κίνηση, πρέπει να είναι καλύτερα τα πράγματα, αλλά δεν ισχύει το ίδιο για "όλους" τους καπνούς δυστυχώς.

paradox21
30-11-14, 23:12
Εγώ με drum θέμα ποιότητας και φρεσκάδας κατά βάση δέν έχω αντιμετωπίσει, μου έχουν έρθει όμως καί κάποια κομάτια με την παλιά συσκευασία που ήταν ποιό στεγνός αλλά με αγάπη και προδερμ έστρωσε.:p
Το θέμα είναι να κανείς παραγγελία με την επιπλέον έκπτωση πχ ο van nelle με -30% στα 46€ είναι 32€.
Τώρα για τα ΕΛΤΑ έχεις σκεφτεί πόσες φορές πάς στό περίπτερο:p

giwrgosth
01-12-14, 10:45
Την Παρασκευή έκανα κανονικά την πληρωμή μέσω της βουλγαρικής τράπεζας και όλα καλά, χθες ήρθε email ότι την δέχτηκαν και σήμερα είδα ότι το ένα πακέτο έχει ήδη φύγει.

lacuna coil
02-12-14, 19:46
Την Παρασκευή έκανα κανονικά την πληρωμή μέσω της βουλγαρικής τράπεζας και όλα καλά, χθες ήρθε email ότι την δέχτηκαν και σήμερα είδα ότι το ένα πακέτο έχει ήδη φύγει.

και μενα σημερα στειλανε το πρωτο πακετο . εχουν american spirit ( λογικα τωρα πρεπει να τα φερανε δεν τα εχω ξαναδει ) ιδια τιμη με τα καρελια στα 250γρ την επομενη φορα θα παρω να δοκιμασω

pakitis
05-12-14, 00:51
Από το καλοκαίρι του 13 συνεχίζω ακατάπαυστα και αγοράζω από δαύτους. Όλα κομπλέ και πάμφθηνα τα σιγαρέτα που αγοράζω για όλη την οικογένεια. Μία φορά πέρασε τελωνείο μία κούτα. Δεν έκαναν κάτι, την έβαλαν σε σακούλα και συνέχισε το δρόμο της για τα πνευμόνια μου. :)

giwrgosth
05-12-14, 09:42
Από το καλοκαίρι του 13 συνεχίζω ακατάπαυστα και αγοράζω από δαύτους. Όλα κομπλέ και πάμφθηνα τα σιγαρέτα που αγοράζω για όλη την οικογένεια. Μία φορά πέρασε τελωνείο μία κούτα. Δεν έκαναν κάτι, την έβαλαν σε σακούλα και συνέχισε το δρόμο της για τα πνευμόνια μου. :)
Άνοιξαν το κουτί, είδαν λαθραία τσιγάρα και σου έδωσαν το πακέτο?

pakitis
07-12-14, 23:23
Άνοιξαν το κουτί, είδαν λαθραία τσιγάρα και σου έδωσαν το πακέτο?

Μέσα σε σακούλα κι όλας!

AFOS
10-12-14, 18:36
ας μου πει κάποιος για dutyfreedepot.. χρεωστικές κάρτες mastercard δέχονται? έχει αγοράσει κανείς?

npil
11-12-14, 15:57
ας μου πει κάποιος για dutyfreedepot.. χρεωστικές κάρτες mastercard δέχονται? έχει αγοράσει κανείς?

μονο visa .μπες στο site και δες...........Παντως ειναι αξιοπιστο αγοραζω 1,5 χρονο τωρα απο κει

AFOS
04-01-15, 05:34
έκανα παραγγελία τελικά από dutyfreedepot.. φαίνεται η πληρωμή να έγινε σε ένα site http://perfume-online-store.net/.. είναι οκ ή απλά έχασα τα λεφτά μου?.. επίσης, συνήθως μετά από πόσες μέρες στέλνουν το πακέτο?

nikoslykos
04-01-15, 17:05
πληρωσες κατευθειαν με καρτα η με paypal ;

AFOS
04-01-15, 20:35
δεν δέχονται paypal.. μόνο πιστωτική/χρεωστική visa.. πάντως με πέταξε στην ειδική φόρμα της πειραιώς, οπότε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα

nikoslykos
05-01-15, 05:59
τωρα τι να σου πω... ας απαντησει καλυτερα καποιο μελος που εχει αγορασει απο εκει...

giwrgosth
05-01-15, 09:53
Μια χαρά έγινε η πληρωμή και θα σου έρθει κανονικά.

AFOS
05-01-15, 18:56
Μια χαρά έγινε η πληρωμή και θα σου έρθει κανονικά.

Συνήθως, πόσες μέρες κάνουν να στείλουν το πακέτο?!

giwrgosth
06-01-15, 11:16
Σε 7-10 μέρες θα το έχεις.

pakitis
07-01-15, 01:49
Συνεχίζω απτόητα τις μαζικές παραγγελίες από εκεί..

giwrgosth
07-01-15, 12:19
Με πήραν μια μέρα τηλέφωνο να μου πουν ότι έχουν προσφορά.
Τους είπα οκ, θα το δω στο site τους και θα κάνω παραγγελία.
Μπαίνω και βλέπω να έχω στο καλάθι μου 4 πακέτα καπνό.
Τελικά δεν έκανα την παραγγελία και τα αφαίρεσα από το καλάθι μου.
Μου έρχονται μετά από 1-2 μέρες 3 ίδια email που με ενημερώνουν ότι από λάθος έγινε παραγγελία και δε θα υπάρξει καμία χρέωση κλπ, αλλά αυτό που είδα και με πονηρεύει είναι το εξής:
Το ένα email απευθυνόταν σε μένα, έγραφε δηλαδή "Αγαπητέ Γιώργο Τάδε...", το άλλο σε συγγενικό μου πρόσωπο που του κάνω παραγγελία με τον δικό μου λογαριασμό και του τα στέλνουν στη διεύθυνσή του, οπότε έγραφε "Αγαπητέ Γιάννη Τάδε..." και το τρίτο έγραφε "Αγαπητέ Γιώργο Σταφυλίδη (ή Σταφυλά, δε θυμάμαι)..."!!!
Ένα όνομα δηλαδή άγνωστο σε μένα! Να υποθέσω απλό μπέρδεμα? Πάντως δεν μου έχει τύχει κάποια λάθος χρέωση μέχρι τώρα και ούτε στο λογαριασμό μου βλέπω άλλη διεύθυνση πέρα από τις δύο που είπα.

- - - Updated - - -

Επανέρχομαι στο προηγούμενο γιατί τελικά το θέμα είναι σοβαρό!
Καμιά φορά δε δίνουμε την προσοχή που πρέπει στα email μας και την πατάμε!
Το θέμα δεν αφορούσε χρεώσεις σε τωρινή αγορά που δεν έγινε, αλλά σε αγορές που έγιναν 1/9 και 17/9!
Συγκεκριμένα μου ξαναχρέωσαν τις αγορές αυτές στην κάρτα και το είδα σήμερα μέσω webbanking.
To email έγραφε πως από ανθρώπινο λάθος ίσως δείτε χρέωση στην κάρτα σας στην τάδε αγορά. Αν ναι τότε ειδοποιήστε μας να την ακυρώσουμε! Το email ήταν 1/1 και 2/1 και η χρέωση στην κάρτα είναι 5/1 και αφορούσε δύο παραγγελίες, μια δική μου και μια για συγγενή μου. Η τρίτη που αφορά κάποιον Σταφυλίδη Γιώργο δεν υπάρχει στις αγορές μου και ίσως μου στάλθηκε κατά λάθος.
Ρίξτε λοιπόν μια ματιά στις χρώσεις σας μήπως την πάθετε!

npil
08-01-15, 22:36
έκανα παραγγελία τελικά από dutyfreedepot.. φαίνεται η πληρωμή να έγινε σε ένα site http://perfume-online-store.net/.. είναι οκ ή απλά έχασα τα λεφτά μου?.. επίσης, συνήθως μετά από πόσες μέρες στέλνουν το πακέτο?

οχι η χρεωση απο οτι ξερω γινετε με τετοια αιτιολογια. Το πακετο ερχετε μετα απο περιπου 15 μερες , Εχω παραγγειλει 3-4 φορες απο το 2013.

wiotha
08-01-15, 22:45
Καλησπερα και Καλη Χρονια σε ολα τα φιλαρακια!!!
Μηπως μπορει καποιος να μου πει που μπορωνα βρω χυμσ καπνο?
Επικοινωνία μόνο με πμ


Ευχαριστω πολυ!!!!

- - - Updated - - -

Καλησπερα και Καλη Χρονια σε ολα τα φιλαρακια!!!
Μηπως μπορει καποιος να μου πει που μπορωνα βρω χυμα καπνο?
Επικοινωνία μόνο με πμ


Ευχαριστω πολυ!!!!

- - - Updated - - -

Καλησπερα και Καλη Χρονια σε ολα τα φιλαρακια!!!
Μηπως μπορει καποιος να μου πει που μπορωνα βρω χυμα καπνο?
Επικοινωνία μόνο με πμ


Ευχαριστω πολυ!!!!

- - - Updated - - -

Καλησπερα και Καλη Χρονια σε ολα τα φιλαρακια!!!
Μηπως μπορει καποιος να μου πει που μπορωνα βρω χυμα καπνο?
Επικοινωνία μόνο με πμ


Ευχαριστω πολυ!!!!

sifi
09-01-15, 15:53
Τι έγινε ρε παιδιά, εξαφανίστηκαν όλες οι συσκευασίες 10x50 στο dutyfreedepot? Αρχικά εξαφανίστηκε ο Drum που συνήθως παράγγελνα, στην συνέχεια ο Golden Virginia που αναγκάστηκα να πάρω την προτελευταία φορά γιατί δεν υπήρχε Drum και τώρα ο Old Holborn που παρήγγειλα την τελευταία φορά γιατί δεν υπήρχε ούτε Drum ούτε Golden Virginia σε 10x50. Πλέον δεν υπάρχει καμία μάρκα σε αυτά τα γραμμάρια-τιμή και τα 5x50 δεν συμφέρουν τόσο ώστε να περιμένει κανείς 20 μέρες. Έχει επικοινωνήσει κανείς μαζί τους να ρωτήσει για το συγκεκριμένο θέμα κι αν ναι τι είπαν? Ρωτάω εδώ για να μην τους ρωτάμε τα ίδια και γιατί απο εδώ η απάντηση (αν κάποιος γνωρίζει) θα είναι πιο άμεση. Thanks.

pakitis
16-01-15, 00:26
Δεν παραγγέλνω καπνό και δεν ξέρω δυστυχώς. Οι κούτες πάντως έρχονται ακατάπαυστα. Να δω πότε θα μας πάνε μέσα. ;)

paiktaras
16-01-15, 00:30
έκπτωση 25 % μέσω κουπονιού αυτές τις μέρες, τελική τιμή λίγο κάτω από 50€ για drum και samson

stakar
16-01-15, 13:02
Φιλε "sifi", οι συσκευασιες του Golden Virginia σε 10x50g, που επερνα κι εγω το τελευταιο χρονο, δεν εμφανιζονται πια στο site, ισως υπαρχει έλλειψη...Οσο για τον Drum που σε ενδιαφερει υπαρχει διαθεσιμοτητα στις συσκευασιες των 5x50g στα €33.14 κι αν εκμεταλευτεις & την προσφορα -25% που εχουν αυτες τις μερες (ισχυει μεχρι τα μεσανυχτα της 18ης Ιανουαριου) θα τον παρεις στα €24.85!!!
Νομιζω, ειναι 1η φορα που βαζουν -25% χωρις δεσμευση ποσοτητας! Συνηθως την ειχαν αλλα επρεπε να παραγγειλεις μεχρι 200-300 USD.

sifi
18-01-15, 02:39
Φιλε "sifi", οι συσκευασιες του Golden Virginia σε 10x50g, που επερνα κι εγω το τελευταιο χρονο, δεν εμφανιζονται πια στο site, ισως υπαρχει έλλειψη...Οσο για τον Drum που σε ενδιαφερει υπαρχει διαθεσιμοτητα στις συσκευασιες των 5x50g στα €33.14 κι αν εκμεταλευτεις & την προσφορα -25% που εχουν αυτες τις μερες (ισχυει μεχρι τα μεσανυχτα της 18ης Ιανουαριου) θα τον παρεις στα €24.85!!!
Νομιζω, ειναι 1η φορα που βαζουν -25% χωρις δεσμευση ποσοτητας! Συνηθως την ειχαν αλλα επρεπε να παραγγειλεις μεχρι 200-300 USD.

Ευχαριστώ για την απάντηση stakar, όπως επίσης κι εσένα pakiti και paiktara, καλές οι προσφορές τους, ειδικά όταν δεν απαιτούν κάποιο ελάχιστο ποσό για να ισχύσουν αλλά έχω προβληματιστεί λίγο τον τελευταίο καιρό με το θέμα. Μέχρι πρόσφατα και για μεγάλο διάστημα (για μένα 1,5 χρόνο), μπορούσες να υπολογίζεις στο dutyfreedepot. Ήξερες πως θα μπεις στο site τους και θα βρεις αυτό που θέλεις σε τιμή που αξίζει το περίμενε, γιατί υπήρχε κάποιο σημαντικό όφελος και αυτά όλα, χωρίς να χρειάζεται να ελπίζεις σε κάποια προσφορά, που σήμερα ισχύει και αύριο όχι. Είναι και η γενικότερη δυσκολία των καιρών, που δυσκολεύει ακόμη περισσότερο τα πράγματα αφού δεν μπορείς να ψωνίζεις όποτε θες ή έχει προσφορά αλλά όταν μπορείς και πολύ φοβάμαι πως σε λίγο θα γίνει κι αυτό, θα μας κόψουν και το κάπνισμα. Έχω πάντως την εντύπωση ότι το site αποφάσισε να προωθεί τις 5-αρες συσκευασίες αντί αυτές των 10.

- - - Updated - - -


Δεν παραγγέλνω καπνό και δεν ξέρω δυστυχώς. Οι κούτες πάντως έρχονται ακατάπαυστα. Να δω πότε θα μας πάνε μέσα. ;)

Τι μάρκα παίρνεις pakitis? Γιατί όταν είχα τσεκάρει τις τιμές τελευταία φορά στις κούτες (τσιγάρα δηλαδή - όχι καπνό) δεν είχαν και καμιά φοβερή διαφορά από αυτές των περιπτέρων. Στον καπνό στην συσκευασία των 10x50 έβγαινε σχεδόν 50% φθηνότερα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.