PDA

Επιστροφή στο Forum : Τσιγαρα Online



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

TheUser
22-03-13, 12:05
Έχω την καβάτζα 16Χ25γρ κομμάτια Καρέλια καπνό, παρέλαβα την κούτα Lucky Strike και τους 5Χ50γρ Amphora καπνό πίπας και περιμένω τώρα τα 15Χ50γρ Golden Virginia. Γύρω στα 180 ευρώ σύνολο. Είμαι δηλαδή κομπλέ για χρόνια, σχεδιάζοντας να το ελαττώσω και λίγο (10Χ25γρ Καρέλια μου είχαν κρατήσει 6 μήνες). Πάει το έξοδο αυτό, μόνο για χαρτάκια και φιλτράκια, 2-2,5 ευρώ το μήνα περίπου. Πάντως ο καπνός πίπας, που λόγω τους λάθους τους αγόρασα, τον είχα ανοιχτό για αρκετές ημέρες. Σήμερα τον έβαλα στο μούλτι και τον έκοψα λεπτότερο. Έτσι λεπτοκομμένος και ξεραμένος, σε στριφτό με φιλτράκι, γίνεται ενδιαφέρον τσιγαράκι, αρωματικό, που καίγεται αργά. Νοτ μπάντ.

sifi
24-03-13, 00:56
Δυστυχώς και ο Karelia έφαγε ουσιαστικά αυξηση, γιατι μειώθηκε η ποσότητα απο 20 σε 15 γρ, παρολο που μειώθηκε η τιμη κατα 20 λεπτα.

( Τι να λέμε τώρα... 15γρ)

Όταν είχε 3,50€ έβγαινε το γραμμάριο 0,175€ γιατί περιείχε 20 γραμμάρια.
Τώρα που έχει 3,30€ βγαίνει 0,22€ το γραμμάριο γιατί περιέχει 20 γραμμάρια. ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΜΕ ΤΟΝ DRUM

Αυτό για κάποιον που καπνίζει αρκετά σημαίνει ότι χάνει τον καπνό 2-3 μηνών σε ένα χρόνο.

Εγώ έστειλα μήνυμα διαμαρτυρίας στον Καρέλια δηλώνοντάς του παράλληλα ότι έχασε από το σπίτι μου 3,5 χιλιαρικάκια το χρόνο (3 άτομα). Πρώτον γιατί δεν μπορεί να έχει την ίδια τιμή ο Καρέλιας (εγχώριο προϊόν) με τον DRUM (Αμερικανικό) και δεύτερον γιατί με την ταυτόχρονη μείωση τιμής αλλά και ποσότητας (χωρίς ενημέρωση του καταναλωτή - ίδια συσκευασία) προσπάθησε να κοροϊδέψει το καταναλωτικό κοινό, πονηρό τέχνασμα, που τουλάχιστον σε μένα έπιασε. Στην αρχή δεν είχα δει την αλλαγή στα γραμμάρια και χάρηκα πως έγινε μείωση τιμής. Αμ δε, αύξηση έγινε. Αριβεντέρτσι λοιπόν Καρέλια και όταν θα αρχίσεις πάλι να σέβεσαι τον πελάτη και όχι να προσπαθείς να του την φέρεις τα ξανά λέμε.

Και θα πρότεινα και σε σας να κάνετε το ίδιο, καπνίζεται δεν καπνίζεται Καρέλια. Μόνο όταν αρχίσουμε να διαμαρτυρόμαστε υπάρχει ελπίδα να αρχίσουν να μας υπολογίζου και να μας σέβονται ως καταναλωτές.

Sovjohn
24-03-13, 13:19
Όταν είχε 3,50€ έβγαινε το γραμμάριο 0,175€ γιατί περιείχε 20 γραμμάρια.
Τώρα που έχει 3,30€ βγαίνει 0,22€ το γραμμάριο γιατί περιέχει 20 γραμμάρια. ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΜΕ ΤΟΝ DRUM

Αυτό για κάποιον που καπνίζει αρκετά σημαίνει ότι χάνει τον καπνό 2-3 μηνών σε ένα χρόνο.

Εγώ έστειλα μήνυμα διαμαρτυρίας στον Καρέλια δηλώνοντάς του παράλληλα ότι έχασε από το σπίτι μου 3,5 χιλιαρικάκια το χρόνο (3 άτομα). Πρώτον γιατί δεν μπορεί να έχει την ίδια τιμή ο Καρέλιας (εγχώριο προϊόν) με τον DRUM (Αμερικανικό) και δεύτερον γιατί με την ταυτόχρονη μείωση τιμής αλλά και ποσότητας (χωρίς ενημέρωση του καταναλωτή - ίδια συσκευασία) προσπάθησε να κοροϊδέψει το καταναλωτικό κοινό, πονηρό τέχνασμα, που τουλάχιστον σε μένα έπιασε. Στην αρχή δεν είχα δει την αλλαγή στα γραμμάρια και χάρηκα πως έγινε μείωση τιμής. Αμ δε, αύξηση έγινε. Αριβεντέρτσι λοιπόν Καρέλια και όταν θα αρχίσεις πάλι να σέβεσαι τον πελάτη και όχι να προσπαθείς να του την φέρεις τα ξανά λέμε.

Και θα πρότεινα και σε σας να κάνετε το ίδιο, καπνίζεται δεν καπνίζεται Καρέλια. Μόνο όταν αρχίσουμε να διαμαρτυρόμαστε υπάρχει ελπίδα να αρχίσουν να μας υπολογίζου και να μας σέβονται ως καταναλωτές.

Είσαι πολύ σίγουρος ότι η φορολογία (που αποτελεί το 80-85% της τιμής των τσιγάρων και καπνών) δεν είναι ίδια 100% για τον Καρέλια και τις ξένες μάρκες? Γιατί εγώ απ' ότι ξέρω, πλέον, τον ίδιο φόρο τρώνε "στο δόξα πατρί" και οι μεν και οι δε.

Οι τελευταίες 'ανακατατάξεις' στις τιμές δεν έγιναν επειδή 'γούσταρε' η οποιαδήποτε μάρκα να τις κάνει - έγιναν επειδή αυξήθηκε (πάλι) ο φόρος από το κράτος.

Έτσι, ενώ παλιότερα είχαμε καπνούς στα 25 γραμμάρια στα 4,30 €, και μετά οι περισσότεροι το έκαναν 20 γραμμάρια 3,50 € (για να "φαίνεται φθηνότερο"), με την αύξηση πήγαν οι 20 γρ. στα 4,40 €, και όσοι ελάχιστοι βγαίνουν ακόμα 25 γρ. στα 5,30 € νομίζω.

Το θέμα είναι ότι αυτή η ακρίβεια βλάπτει την κυκλοφορία των καπνοβιομηχανιών, αλλά δεν μπορούν να κάνουν και πολλά. Ήδη από τα 4,40 € είναι αμφίβολο αν εισπράττουν πάνω από τα...40-50 λεπτά.

Στην προκειμένη περίπτωση λοιπόν δεν "φταίει" ο Καρέλιας. Απλά επέλεξε αντί να παίζει στα 20 γραμμάρια με κόστος όσο και οι άλλοι (4+++ €) να διατηρήσει την τιμή στα 3,κάτι και ας πέσει η ποσότητα. Δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό, εφόσον να έδινε 20 γραμμάρια με τιμή 3,κάτι είναι πλέον απλά αδύνατο (λόγω φόρου). ;)

tsavman
24-03-13, 14:57
Θα ήταν πιο έξυπνο όμως να διατηρήσουν τις τιμές τους τα ελληνικά καπνά, ώστε να τονωθεί η εγχώρια παραγωγή.
Εγώ από τον craven πήγα στον Karelia λόγω της διαφοράς τιμής που είχαν μέχρι πρότινος (3.50 ο 20άρης ο Karelia έναντι 4.40 του craven) αλλά πλέον δεν με συμφέρει. Με την "μείωση" στα 3.30/15γρ του Karelia, πλέον είναι το ίδιο κόστος ανά γραμμάριο με τον craven, οπότε το ξαναγύρισα σε αυτόν.

Αλλά τι λέμε τώρα, φόρο σε όλους το ίδιο. Η γιαγιά μου καλύτερα οικονομικά ήξερε.

no_logo
24-03-13, 15:15
Θα ήταν πιο έξυπνο όμως να διατηρήσουν τις τιμές τους τα ελληνικά καπνά, ώστε να τονωθεί η εγχώρια παραγωγή.
Εγώ από τον craven πήγα στον Karelia λόγω της διαφοράς τιμής που είχαν μέχρι πρότινος (3.50 ο 20άρης ο Karelia έναντι 4.40 του craven) αλλά πλέον δεν με συμφέρει. Με την "μείωση" στα 3.30/15γρ του Karelia, πλέον είναι το ίδιο κόστος ανά γραμμάριο με τον craven, οπότε το ξαναγύρισα σε αυτόν.

Αλλά τι λέμε τώρα, φόρο σε όλους το ίδιο. Η γιαγιά μου καλύτερα οικονομικά ήξερε.

Διαφορετική φορολογία σε εγχώρια και ξένα προιόντα, δηλαδή δασμοί.
Χμ, ναι σίγουρα η γιαγιά σου γνωρίζει περισσότερα. Αυτό που λες απαγορεύεται από τους κανόνες της ΕΕ. Είναι βασικός πυλώνας της οικονομικής ένωσης

value_
24-03-13, 15:20
Αν και offtopic συνεχίζω:

Εχουν κάνει το εξής απίθανο, ο καπνός πλέον κοστίζει περισσότερο απο ενα πακέτο τσιγάρα, γιατί αναλογικά ενα βιομηχανοποιημένο τσιγάρο περιέχει καπνό ενός γραμμαρίου, δηλαδή ουσιαστικά σου πουλάνε 15 τσιγάρα στη τιμή των 20, αν το συγκρίνεις με ένα winston 20ρι ας πούμε.
Και αν προσθέσεις και τα παρελκόμενα (φιλτρα, χαρτάκια) άστα να πάνε. Χαχαχα έλεος δηλαδή.

tsavman
24-03-13, 15:27
Διαφορετική φορολογία σε εγχώρια και ξένα προιόντα, δηλαδή δασμοί.
Χμ, ναι σίγουρα η γιαγιά σου γνωρίζει περισσότερα. Αυτό που λες απαγορεύεται από τους κανόνες της ΕΕ. Είναι βασικός πυλώνας της οικονομικής ένωσης

Ενώ το να χάνουν έσοδα από μειωμένες πωλήσεις (ξένων ΚΑΙ εγχώριων προϊόντων) είναι εντάξει. Όλοι στα online καταστήματα πάμε σιγά σιγά και αυτοί τον χαβά τους. Ας είναι.
Θα έλεγα τώρα τίποτα για τους κανόνες της Ε.Ε. αλλά θα φύγουμε πολύ offtopic.

- - - Updated - - -


Αν και offtopic συνεχίζω:

Εχουν κάνει το εξής απίθανο, ο καπνός πλέον κοστίζει περισσότερο απο ενα πακέτο τσιγάρα, γιατί αναλογικά ενα βιομηχανοποιημένο τσιγάρο περιέχει καπνό ενός γραμμαρίου, δηλαδή ουσιαστικά σου πουλάνε 15 τσιγάρα στη τιμή των 20, αν το συγκρίνεις με ένα winston 20ρι ας πούμε.
Και αν προσθέσεις και τα παρελκόμενα (φιλτρα, χαρτάκια) άστα να πάνε. Χαχαχα έλεος δηλαδή.

Ε δεν βάζεις ολόκληρο γραμμάριο στο στριφτό όμως.
Ένας 15άρης καπνός δεν βγάζει μόνο 15 τσιγάρα.

value_
24-03-13, 15:42
Ενώ το να χάνουν έσοδα από μειωμένες πωλήσεις (ξένων ΚΑΙ εγχώριων προϊόντων) είναι εντάξει. Όλοι στα online καταστήματα πάμε σιγά σιγά και αυτοί τον χαβά τους. Ας είναι.
Θα έλεγα τώρα τίποτα για τους κανόνες της Ε.Ε. αλλά θα φύγουμε πολύ offtopic.

- - - Updated - - -



Ε δεν βάζεις ολόκληρο γραμμάριο στο στριφτό όμως.
Ένας 15άρης καπνός δεν βγάζει μόνο 15 τσιγάρα.

Με αυτό http://www.luxe.gr/eidi-kapnistou/adeia-tsigara-kapnosurigges/mixani-gia-gemisma-adeion-tsigaron.html τόσα βγάζει. ;)

(Απο τη άλλη δε νιώθεις ότι σε δουλευουν πουλώντας τον καπνό ακομη και ακριβότερα από ένα πακέτο τσιγάρα?)

tsavman
24-03-13, 18:23
Τι να σου πω. Εγώ στρίβω χειροκίνητα και μάλιστα με μεγάλο φιλτράκι (swan κόκκινο) και με έναν 20άρη καπνό βγάζω άνετα 40-50 τσιγάρα.
Με μηχανή δεν έχω δοκιμάσει.

BigBlack
24-03-13, 18:29
Τι να σου πω. Εγώ στρίβω χειροκίνητα και μάλιστα με μεγάλο φιλτράκι (swan κόκκινο) και με έναν 20άρη καπνό βγάζω άνετα 40-50 τσιγάρα.
Με μηχανή δεν έχω δοκιμάσει.
You can pick your teeth with a tsavman made cigarette!:lol:

tsavman
24-03-13, 18:40
Όχι ρε συ, όλοι μου λένε ότι τα κάνω τούμπανα μπουριά τα στριφτά μου :lol:

Sovjohn
24-03-13, 22:37
Να μην υπερβάλλουμε. Φυσικά και το κόστος καπνών (και τσιγάρων) έχει εκτοξευθεί στα ύψη, αλλά όντως, με έναν 20ρη καπνό μπορείς να βγάλεις 40 τσιγάρα. Για τα παρελκόμενα που αναφέραμε, αν τα αγοράζεις από περίπτερο "δεν συμφέρουν", αλλά από σχετικό e-shop, συμφέρουν περισσότερο.

Με ένα πακέτο φιλτράκια swan υποθέτουμε ότι διαρκούν κάπου 3 καπνοί, οπότε...

Με κόστος 0.70 Ε, το κόστος ανά τσιγάρο είναι 0,006 €
Χαρτάκια, με κόστος έστω 0,25 ανά κουτί, το κόστος ανά τσιγάρο είναι 0,005 €
Στον καπνό, με κόστος έστω 4,40 και 40 τσιγάρα, το κόστος ανά τσιγάρο είναι 0,11 € (εντυπωσιακό, σε λίγο θα το κάνουμε σαν τους Αγγλους, αν ζητάμε ένα τσιγάρο τράκα θα δίνουμε 20 cent).

Αρα το κόστος είναι βασικά 0,12 € ανά τσιγάρο περίπου, ενώ στα "βιομηχανικά πακέτα" είναι, ανάλογα με τη μάρκα, από 0,16 € έως 0,20 €.

Βέβαια, το κράτος πέτυχε το σκοπό του: Είναι "πολύ πιο κοντά" το κόστος πια.

...Γιαυτό θα καταλήξουν όλοι να καπνίζουν "από φίλους στο Αγρίνιο" και / ή από online. Η θα το κόψουν! (Ευκαιρία! :respekt:)

value_
24-03-13, 22:59
Να μην υπερβάλλουμε. Φυσικά και το κόστος καπνών (και τσιγάρων) έχει εκτοξευθεί στα ύψη, αλλά όντως, με έναν 20ρη καπνό μπορείς να βγάλεις 40 τσιγάρα. Για τα παρελκόμενα που αναφέραμε, αν τα αγοράζεις από περίπτερο "δεν συμφέρουν", αλλά από σχετικό e-shop, συμφέρουν περισσότερο.

Με ένα πακέτο φιλτράκια swan υποθέτουμε ότι διαρκούν κάπου 3 καπνοί, οπότε...

Με κόστος 0.70 Ε, το κόστος ανά τσιγάρο είναι 0,006 €
Χαρτάκια, με κόστος έστω 0,25 ανά κουτί, το κόστος ανά τσιγάρο είναι 0,005 €
Στον καπνό, με κόστος έστω 4,40 και 40 τσιγάρα, το κόστος ανά τσιγάρο είναι 0,11 € (εντυπωσιακό, σε λίγο θα το κάνουμε σαν τους Αγγλους, αν ζητάμε ένα τσιγάρο τράκα θα δίνουμε 20 cent).

Αρα το κόστος είναι βασικά 0,12 € ανά τσιγάρο περίπου, ενώ στα "βιομηχανικά πακέτα" είναι, ανάλογα με τη μάρκα, από 0,16 € έως 0,20 €.

Βέβαια, το κράτος πέτυχε το σκοπό του: Είναι "πολύ πιο κοντά" το κόστος πια.

...Γιαυτό θα καταλήξουν όλοι να καπνίζουν "από φίλους στο Αγρίνιο" και / ή από online. Η θα το κόψουν! (Ευκαιρία! :respekt:)

Τεσπα εγω το βλέπω διαφορετκά.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, από τα παιδιά που παρέλαβαν είναι, αν αγοράσω μια κούτα prince online ας πούμε, είναι όντως prince ή είναι ότι νάναι ?
(αν κιεδω που φτάσαμε δεν υπάρχουν και πολλές εναλλακτικες)

TheUser
27-03-13, 07:25
Τεσπα εγω το βλέπω διαφορετκά.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, από τα παιδιά που παρέλαβαν είναι, αν αγοράσω μια κούτα prince online ας πούμε, είναι όντως prince ή είναι ότι νάναι ?
(αν κιεδω που φτάσαμε δεν υπάρχουν και πολλές εναλλακτικες)


Στο dutyfreemegastore αν θυμάμαι καλά έγραφε πάνω πάνω ότι όλα τα προϊόντα τους είναι "φτιαγμένα στην Ευρωπαϊκή Ένωση" ότι κι αν σημαίνει αυτό. Πάντως η κούτα Lucky Strike που παρέλαβα, δεν λέει τόπο παραγωγής, περιέργως. Απλά λέει "φτιαγμένο μόνο για duty free πώληση" και κάτι σαν "φτιαγμένο με την άδεια της ....... εταιρείας" (της ιδιοκτήτριας φαντάζομαι της μάρκας).

Gordito
27-03-13, 07:42
Πρώτον γιατί δεν μπορεί να έχει την ίδια τιμή ο Καρέλιας (εγχώριο προϊόν) με τον DRUM (Αμερικανικό) και δεύτερον γιατί με την ταυτόχρονη μείωση τιμής αλλά και ποσότητας (χωρίς ενημέρωση του καταναλωτή - ίδια συσκευασία) προσπάθησε να κοροϊδέψει το καταναλωτικό κοινό

Δε θα μου εκανε καμια εντυπωση αν καποιος μου ελεγε οτι το κοστος του Αμρικανικου και του Ελληνικου ειναι ιδιο, παρολο που το ενα ερχεται απο την Ελλαδα και το αλλο, ας πουμε, απο την Αμερικη.
Εδω εχουμε τεραστιους φορους και δυσβασταχτα εξοδα.


You can pick your teeth with a tsavman made cigarette!:lol:

Οχι, το στριφτο παραμενει πολυ πιο οικονομικο απο το εργοστασιακο.
Εγω με μικρο καπνο την βγαζω μια μερα και κατι (φουγαρο) ενω εργοστασιακα, θελω 2 πακετα τη μερα.

akilleas
27-03-13, 10:16
Οχι, το στριφτο παραμενει πολυ πιο οικονομικο απο το εργοστασιακο.
Εγω με μικρο καπνο την βγαζω μια μερα και κατι (φουγαρο) ενω εργοστασιακα, θελω 2 πακετα τη μερα.

Συμφωνώ και επαυξάνω.
Πριν την αύξηση έκανα ένα 25αρι σε 2,5 ημέρες. Πλέον τον 20αρι 2 ημέρες ακριβώς.

#Sent from my Amstrad CPC6128#

tsavman
27-03-13, 12:41
Έκανα πείραμα με τα στριφτά.:p
Ο 20άρης ο Craven μου έβγαλε 38 τσιγάρα, με στρίψιμο ό,τι να'ναι (μπούκωμα πολλές φορές σε σημείο να μην "τραβάει" το τσιγάρο) και με φιλτράκια swan κοκκινα.
Φαντάζομαι κάποιος πιο μετριοπαθής καπνιστής μπορεί να βγάλει άνετα 45 τσιγάρα.

akilleas
27-03-13, 13:07
Έκανα πείραμα με τα στριφτά.:p
Ο 20άρης ο Craven μου έβγαλε 38 τσιγάρα, με στρίψιμο ό,τι να'ναι (μπούκωμα πολλές φορές σε σημείο να μην "τραβάει" το τσιγάρο) και με φιλτράκια swan κοκκινα.
Φαντάζομαι κάποιος πιο μετριοπαθής καπνιστής μπορεί να βγάλει άνετα 45 τσιγάρα.

Με τον ίδιο καπνό είμαι πάντα πάνω από 50, αλλά πιο λεπτά με φιλτράκι slim.

#Sent from my Amstrad CPC6128#

tsavman
27-03-13, 14:43
Το πιστεύω, εγώ έχω μια τάση να τα μπουκώνω από ένα σημείο και μετά :p

Εντωμεταξύ:

#Sent from my Amstrad CPC6128# :rofl:

μας τρολάρεις κανονικά, έτσι; :respekt:

sifi
27-03-13, 18:05
Είσαι πολύ σίγουρος ότι η φορολογία (που αποτελεί το 80-85% της τιμής των τσιγάρων και καπνών) δεν είναι ίδια 100% για τον Καρέλια και τις ξένες μάρκες? Γιατί εγώ απ' ότι ξέρω, πλέον, τον ίδιο φόρο τρώνε "στο δόξα πατρί" και οι μεν και οι δε.

Οι τελευταίες 'ανακατατάξεις' στις τιμές δεν έγιναν επειδή 'γούσταρε' η οποιαδήποτε μάρκα να τις κάνει - έγιναν επειδή αυξήθηκε (πάλι) ο φόρος από το κράτος.

Έτσι, ενώ παλιότερα είχαμε καπνούς στα 25 γραμμάρια στα 4,30 €, και μετά οι περισσότεροι το έκαναν 20 γραμμάρια 3,50 € (για να "φαίνεται φθηνότερο"), με την αύξηση πήγαν οι 20 γρ. στα 4,40 €, και όσοι ελάχιστοι βγαίνουν ακόμα 25 γρ. στα 5,30 € νομίζω.

Το θέμα είναι ότι αυτή η ακρίβεια βλάπτει την κυκλοφορία των καπνοβιομηχανιών, αλλά δεν μπορούν να κάνουν και πολλά. Ήδη από τα 4,40 € είναι αμφίβολο αν εισπράττουν πάνω από τα...40-50 λεπτά.

Στην προκειμένη περίπτωση λοιπόν δεν "φταίει" ο Καρέλιας. Απλά επέλεξε αντί να παίζει στα 20 γραμμάρια με κόστος όσο και οι άλλοι (4+++ €) να διατηρήσει την τιμή στα 3,κάτι και ας πέσει η ποσότητα. Δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό, εφόσον να έδινε 20 γραμμάρια με τιμή 3,κάτι είναι πλέον απλά αδύνατο (λόγω φόρου). ;)

Φίλε η τιμή του Καρέλια θα έπρεπε να είναι πιο φτηνή όχι για λόγους φορολογίας αλλά για το λόγο ότι το ένα έχει μεταφορικά (που τα πληρώνει ο πελάτης) και παρασκευάζεται κάπου στο εξωτερικό ενώ το άλλο φτιάχνεται δίπλα στο σπίτι σου. Ο Καρέλιας δεν διατήρησε την τιμή, την έριξε ρίχνοντας παράλληλα και τα γραμμάρια και δεν ήταν καθόλου τυχαία η επιλογή αλλά σκόπιμη. Γιατί αν αντιληφθεί ο καταναλωτής ότι ίδια τιμή έχει π.χ. o DRUM και ίδια ο Καρέλιας σιγά μην προτιμήσει τον Καρέλια. Οι περισσότεροι που τον κάπνιζαν τον κάπνιζαν γιατί ήταν πιο φτηνός.

Sovjohn
27-03-13, 18:12
Φίλε η τιμή του Καρέλια θα έπρεπε να είναι πιο φτηνή όχι για λόγους φορολογίας αλλά για το λόγο ότι το ένα έχει μεταφορικά (που τα πληρώνει ο πελάτης) και παρασκευάζεται κάπου στο εξωτερικό ενώ το άλλο φτιάχνεται δίπλα στο σπίτι σου. Ο Καρέλιας δεν διατήρησε την τιμή, την έριξε ρίχνοντας παράλληλα και τα γραμμάρια και δεν ήταν καθόλου τυχαία η επιλογή αλλά σκόπιμη. Γιατί αν αντιληφθεί ο καταναλωτής ότι ίδια τιμή έχει π.χ. o DRUM και ίδια ο Καρέλιας σιγά μην προτιμήσει τον Καρέλια. Οι περισσότεροι που τον κάπνιζαν τον κάπνιζαν γιατί ήταν πιο φτηνός.

Αυτό που αναφέρω είναι κάτι που ξεχνάς - Ακόμα και αν ισχύουν τα περί μεταφορικών κτλ, ωραία, ας πούμε ότι ο Καρέλιας έχει τιμή διάθεσης π.χ. 0,88 € προ φόρων (είπαμε, οι φόροι είναι το 80% εύκολα) για 20 γραμμάρια καπνού, και ο DRUM το ίδιο. Πόσο νομίζεις ότι μπορεί να ρίξει την τιμή ο εκάστοτε κατασκευαστής? Να την πάει 0,78 €? 0,68 €? Αν έκανε ο Καρέλιας 4,30 € στα 20 γρ. και ο DRUM 4,40 €, θα ήταν ικανοποιητικό?

Γιατί εγώ περιθώρια να πούλαγε κάποια Ελληνική εταιρεία π.χ. 3,90 € κάτι που η ξένη πουλάει 4,40 €, δεν βλέπω. Τα παράπονά σου (και παράπονά μου, και οποιουδήποτε) για τις τιμές, στο τρελό ποσοστό φορολόγησης, που μας έχει κάνει ακριβότερους από την Ολλανδία που έχει βασικό μισθό 1.400 € (και κοστίζουν κάπου 5,80 € οι καπνοί 40 γρ. εκεί). Οτιδήποτε άλλο είναι για να το συζητάμε, αλλά δεν έχει νόημα.

FuS
27-03-13, 18:49
Αυτό που θα πάρεις value_ θα είναι διαφορετικό από το prince που γνωρίζεις.
Αυτό ισχύει για όλα τα βιομηχανοποιημένα τσιγάρα καθώς και όλους τους καπνούς.

Επίσης (όσον αφορά τους καπνούς) πουλιόνται καπνοί με το αντίστοιχο brand (πχ. golden virginia) με αρ. παρτίδων που η british tobacco πχ. δεν αναγνωρίζει, οπότε καταλαβαίνεις πως δεν είναι "golden virginia".
To ίδιο συμβαίνει και με την JIT, την BAM (για τσιγάρα) κι άλλες.

Το μυστικό είναι σε κάθε συσκευασία ο αρ. παρτίδας.

Τέλος, ο καπνός, καθώς και τα βιομηχανοποιημένα τσιγάρα, από χώρα σε χώρα είναι τελείως (μα τελειώς) διαφορετικά.

Για όσους έχουν ασχοληθεί πολύ ενεργά με το σπορ, προφανώς γνωρίζουν ότι τα καπνά που προορίζονται για Ελλάδα είναι από τα χειρότερα που κυκλοφορούνε.
Επίσης είναι τίγκα στα χημικά...
Απόρώ κάτι Craven κλπ πως τα καπνίζετε. Είναι εντελώς ληγμένος ο καπνός και όλοι αυτοί οι αντίστοιχοι.

Τέλος το πιο σημαντικό.
Αν θέλετε να δοκιμάσετε καπνό σωστό και τιμιο (απ' όλες τις απόψεις), ο καπνός αυτός λέγεται pueblo και φυσικά δεν πωλείται στην Ελλάδα.
Επίσης δεν προτείνω να τον αγοράσετε online (για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω).
Εάν βρεθείτε Γερμανία, αγοράστε τον και θα με θυμηθείτε :)

akilleas
27-03-13, 23:42
Το πιστεύω, εγώ έχω μια τάση να τα μπουκώνω από ένα σημείο και μετά :p

Εντωμεταξύ:
:rofl:

μας τρολάρεις κανονικά, έτσι; :respekt:

Εννοείται.:p

TheUser
28-03-13, 02:47
Για όσους έχουν ασχοληθεί πολύ ενεργά με το σπορ, προφανώς γνωρίζουν ότι τα καπνά που προορίζονται για Ελλάδα είναι από τα χειρότερα που κυκλοφορούνε.
Επίσης είναι τίγκα στα χημικά...




Δε θα το αναπτύξεις λίγο αυτό, να μάθουμε κι εμείς που δεν ξέρουμε;

Δηλαδή τι είδους χημικά έχουν τα καπνά που προορίζονται για Ελλάδα που δεν τα έχουν τα υπόλοιπα;

FuS
28-03-13, 06:09
Δε θα το αναπτύξεις λίγο αυτό, να μάθουμε κι εμείς που δεν ξέρουμε;

Δηλαδή τι είδους χημικά έχουν τα καπνά που προορίζονται για Ελλάδα που δεν τα έχουν τα υπόλοιπα;

Χημικά έχουν (σχεδόν) όλοι οι καπνοί είτε στο εξωτερικό είτε στην Ελλάδα.

Το λάθος που έκανα πριν και το διορθώνω τώρα ήταν που έγραψα "προορίζονται" ενώ ήθελα να πω "προορίζονται αλλά και κυκλοφορούν".

Αυτό που ήθελα να πω λοιπόν είναι "Οι καπνοί που προορίζονται είτε αυτοί που κυκλοφορούν (εγχώριοι) στην Ελλάδα έχουν γενικά αρκετά χημικά". Το καταλαβαίνεις στην γεύση δεν χρειάζεται να πω κάτι περισσότερο. Από χώρα σε χώρα τα τσιγάρα-καπνοί (προφανώς) δεν είναι ίδια. Εδώ αλλάζει από παρτίδα σε παρτίδα. Εάν βρεθείς εξωτερικό δοκίμασε καπνούς, πολλούς καπνούς και αυτούς τους ελάχιστους που έχουμε Ελλάδα και όλους τους άλλους που κυκλοφορούν έξω τόσα χρόνια. Θα σιχτιρίζεις το άχυρο που κυκλοφορεί εδώ.
Επίσης υπάρχει σε κάποιους καπνούς πρόβλημα με τα ποσοστά υγρασίας (είναι πιο χαμηλά) εδώ στην Ελλάδα. Και στους έξω καπνούς υπάρχει ενίοτε (συνήθως ανα παρτίδες) αλλά εδώ το έχω παρατηρήσει πιο έντονα.

Επίσης η Ελλάδα έχει και το εξής παράδοξο. Είναι καπνός πχ. (ασχρός εντελώς και δυστυχώς τον κάπνιζα και εγώ ένα διάστημα) που έξω δεν τον καπνίζει κανείς και έχει ποσοστό πωλήσεων κοντά στο 1,6% όπου πωλείται ενώ στην Ελλάδα έχει ποσοστό κάπου 46% περίπου!
Και ξαναλώ ο καπνός είναι για τα μπάζα και με πολύ κακό ποσοστό υγρασίας. Σκέτο άχυρο. Και το χημικό βρωμάει. Κατάλαβες ποιος είναι φαντάζομαι. Κίτρινος είναι. Και δεν είναι ο golden virginia :p

Tο θέμα όμως είναι ότι οι καπνοί εδώ γενικά έχουν αρκετό barley (ή fire barley) και μάλλον λάθος ratio των virginia, maryland ή και oriental και τα μείγματα βγαίνουν λίγο περίεργα.
(βγαίνει και latakia ή perique αλλά δεν είναι τόσο διαδεδομένο εδώ)
Δεν σε γεμίζει (όσο θέλεις) ο καπνός. Διακρίνω γενικά μια αστοχία στην ισορροπία των υλικών. Και ξαναλέω, και έξω υπάρχουν αστοχίες απλά υπάρχουν και μεγάλες ή μικρές διαφορές. Επίσης κυκλοφορούν κάποιοι καπνοί εξαιρετικοί όπως ο pueblo που ανέφερα πριν ή o manitou virginia blend που είναι top καπνός και τίμιος καθώς και πάρα πολλοί άλλοι. Αυτοί οι δύο καπνοί φυσικά είναι ανευ χημικών.

Και δεν είναι μόνο αυτοί, υπάρχουν πάρα πολλοί καπνοί.. Όρεξη απλά χρειάζεται να έχεις (δυστυχώς και χρήματα) και δοκιμάζεις. Δεν θα καταλάβεις τις διαφορές σε βάθος καπνίζοντας 2-3 σακούλες από μια μάρκα κάθε φορά και δοκιμάζοντας μετά την άλλη μέχρι να δοκιμάσεις 4-5 και μετά τέλος.
Αν αυτό όμως το κάνεις πολύ καιρό (το μυαλό σου δηλαδή να παρατηρεί και να κρατάει log) και καπνίσεις πάρα πολλές καπνοσακούλες (εαν είναι δυνατόν -και- από το εξωτερικό) θα σε βοηθήσει να κατανοείς καλύτερα τις γεύσεις που λαμβάνεις κατά το κάπνισμα και αποκτάς μια καλύτερη καπνιστική εμπειρία.

Απλά αυτό θέλει χρόνο, χρόνια, χρήματα (!), υπομονή, περιέργεια, μεράκι και να αγαπάς πολύ το κάπνισμα.

Να ξεκαθαρίσω πως δεν προτείνω να καπνίζεις συνέχεια γιατί δεν κάνει και καλό. Εγώ σου λέω απλά τι να κάνει κάποιος για να αποκτήσει γνώσεις και εμπειρία στον καπνό (γενικά). Και γι' αυτό, στην διαδικασία αυτή, συνήθως θα μπει κάποιος που το λατρεύει το κάπνισμα ή πιο σωστά την καπνιστική εμπειρία.
Btw και εγώ εδώ και ένα χρόνο δεν είμαι πλέον heavy user να καπνίζω τα κέρατα μου, καπνίζω ελάχιστα και προσπαθώ να τα απολαμβάνω έως το τέλος.

stakar
28-03-13, 15:00
Τον "Pueblo" που αναφερεις φιλε FuS, μου τον εφερε δωρο 2-3 φορες μια φιλη απο την Γερμανια (γιατι ποτε δεν θυμονταν τι μαρκα καπνιζω...) ειναι ο μονος που εχω δοκιμασει πιο πολυ και πραγματικα μου φανηκε πολυ ωραιος! 121884
Μου ειπε μαλιστα οτι της τον ειχαν προτεινει κι κει που τον αγορασε αφου ειναι ασχετη με καπνους και τωρα διαβαζω οτι τον προτεινεις κι εσυ!
Πριν τις Ελληνικες αυξησεις βεβαια δεν εδινα και τοση σημασια... τωρα ομως με το πακετο των 30gr στα 3,90 € και το κουτι των 100gr στα 12,60 € δεν σου περναει απαρατηρητος! Στην Γερμανια βεβαια εχει τοσους πολους καπνους που αν δεν εχεις καποιον να σου προτεινει καποιους... χανεις τον μπουσουλα και δυστυχως η δικια μου παρεα οταν παω ειναι ολοι μη καπνιζοντες!
Προσφατα που ξαναπηγα δοκιμασα και τον "Manitou", "Javaanse Jongens Halfzware" και τον "Natural American Spirit" αλλα οπως λες κι εσυ με 1-2 φορες και προλαβαινεις να καταλαβεις πολλα!

TheUser
28-03-13, 15:32
Επίσης η Ελλάδα έχει και το εξής παράδοξο. Είναι καπνός πχ. (ασχρός εντελώς και δυστυχώς τον κάπνιζα και εγώ ένα διάστημα) που έξω δεν τον καπνίζει κανείς και έχει ποσοστό πωλήσεων κοντά στο 1,6% όπου πωλείται ενώ στην Ελλάδα έχει ποσοστό κάπου 46% περίπου!
Και ξαναλώ ο καπνός είναι για τα μπάζα και με πολύ κακό ποσοστό υγρασίας. Σκέτο άχυρο. Και το χημικό βρωμάει. Κατάλαβες ποιος είναι φαντάζομαι. Κίτρινος είναι. Και δεν είναι ο golden virginia :p

Tο θέμα όμως είναι ότι οι καπνοί εδώ γενικά έχουν αρκετό barley (ή fire barley) και μάλλον λάθος ratio των virginia, maryland ή και oriental και τα μείγματα βγαίνουν λίγο περίεργα.
(βγαίνει και latakia ή perique αλλά δεν είναι τόσο διαδεδομένο εδώ)
Δεν σε γεμίζει (όσο θέλεις) ο καπνός. Διακρίνω γενικά μια αστοχία στην ισορροπία των υλικών. Και ξαναλέω, και έξω υπάρχουν αστοχίες απλά υπάρχουν και μεγάλες ή μικρές διαφορές. Επίσης κυκλοφορούν κάποιοι καπνοί εξαιρετικοί όπως ο pueblo που ανέφερα πριν ή o manitou virginia blend που είναι top καπνός και τίμιος καθώς και πάρα πολλοί άλλοι. Αυτοί οι δύο καπνοί φυσικά είναι ανευ χημικών.

Και δεν είναι μόνο αυτοί, υπάρχουν πάρα πολλοί καπνοί.. Όρεξη απλά χρειάζεται να έχεις (δυστυχώς και χρήματα) και δοκιμάζεις. Δεν θα καταλάβεις τις διαφορές σε βάθος καπνίζοντας 2-3 σακούλες από μια μάρκα κάθε φορά και δοκιμάζοντας μετά την άλλη μέχρι να δοκιμάσεις 4-5 και μετά τέλος.
Αν αυτό όμως το κάνεις πολύ καιρό (το μυαλό σου δηλαδή να παρατηρεί και να κρατάει log) και καπνίσεις πάρα πολλές καπνοσακούλες (εαν είναι δυνατόν -και- από το εξωτερικό) θα σε βοηθήσει να κατανοείς καλύτερα τις γεύσεις που λαμβάνεις κατά το κάπνισμα και αποκτάς μια καλύτερη καπνιστική εμπειρία.

Απλά αυτό θέλει χρόνο, χρόνια, χρήματα (!), υπομονή, περιέργεια, μεράκι και να αγαπάς πολύ το κάπνισμα.

Να ξεκαθαρίσω πως δεν προτείνω να καπνίζεις συνέχεια γιατί δεν κάνει και καλό. Εγώ σου λέω απλά τι να κάνει κάποιος για να αποκτήσει γνώσεις και εμπειρία στον καπνό (γενικά). Και γι' αυτό, στην διαδικασία αυτή, συνήθως θα μπει κάποιος που το λατρεύει το κάπνισμα ή πιο σωστά την καπνιστική εμπειρία.
Btw και εγώ εδώ και ένα χρόνο δεν είμαι πλέον heavy user να καπνίζω τα κέρατα μου, καπνίζω ελάχιστα και προσπαθώ να τα απολαμβάνω έως το τέλος.



Δε σε καταλαβαίνω. Προφανώς υπάρχουν διαφορές από παρτίδες σε παρτίδες και από χώρα σε χώρα, αλλά αν μιλάμε για το ίδιο προϊόν τότε θεωρητικά διαφέρουν σε δευτερεύοντα πράγματα, αλλιώς μιλάμε για απάτη, αν δε διαφέρουν ως προς την βλαβερότητα, τότε μιλάμε για μαζική εγκληματική απάτη εις βάρος των καταναλωτών.

Οπότε η γενικότητα "οι καπνοί που κυκλοφορούν στην Ελλάδα έχουν γενικά αρκετά χημικά" είναι όχι καφενείου, αλλά ούτε καν ξέμπαρκος αφορισμός κατά τη διάρκεια λειτουργίας ψαραγοράς. Τι θα πει δηλαδή "χημικά"; Όλα τα τσιγάρα και οι καπνοί χημικά δεν έχουν; Αυτά είναι που σκοτώνουν τα πνευμόνια μας αν δεν το ξέρεις. Οι άλλοι καπνοί τι έχουν δηλαδή, λουλούδια; Έβλεπα τις προάλλες ντοκυμαντέρ για τα προϊόντα στις ΗΠΑ, που δεν αναφέρουν όλες τις ουσίες που περιέχουν, ειδικά όταν είναι βλαβερές, στη συσκευασία. Και έλεγε ένας που αντιδρούσε, ότι οι καπνοβιομηχανίες, το πανίσχυρο λόμπι τους δηλαδή, κατάφεραν να ΜΗΝ αναφέρονται όλα τα συστατικά που περιέχουν τα τσιγάρα, στο πακέτο, γιατί όπως χαρακτηριστικά είπε "δε θα χωρούσαν έτσι κι αλλιώς, 200 διαφορετικές βλαβερές χημικές ουσίες σε μια καρτέλα".
Όσο για τις γεύσεις και την "αίσθηση" του κάθε καπνού και τσιγάρου. Εντάξει, έχουν μια χαρακτηριστική μυρωδία οι καπνοί, πριν τους καπνίσεις. Όταν έχεις φτάσει στο μισό τσιγάρο, όλα την ίδια γεύση έχουν: αυτή του ΘΑΝΑΤΟΥ, αυτή του μαυρίσματος του ιστού των πνευμόνων, τη γεύση κάτι αφύσικου για το σώμα σου, ασύμβατου με το DNA σου, που το καταπολεμεί, και εσύ συνηθίζεις το σώμα σου να συνηθίζει σε κάτι που είναι ασύμβατο και αφύσικο με αυτό και τις λειτουργίες του.

Είχα δοκιμάσει σε εξωτερικό και καπνούς και τσιγάρα. Δεν μπορώ να πω ότι θυμάμαι κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Δηλαδή πως εξηγείται, ακόμα μια συνομωσία κατά του Ελληνισμού, ή κάτι πιο πεζό;

Για τον κίτρινο καπνό που λες, τον κάπνιζα κατά καιρούς, η κριτική σου είναι "είναι για τα μπάζα", ωραία, άποψή σου, "σκέτο άχυρο", μπράβο, άποψή σου, όπως και "το χημικό βρωμάει"! Ε σόρρυ αλλά καταγγέλεις κάτι, ή μιλάμε σε καφενείο τώρα; Τι θα πει "το χημικό βρωμάει"; Και γω χθες που άνοιξα τον 50άρη golden virginia που πήρα από τα ίντερνετ, μου μύρισε λίγο περίεργα, αλλά πως θα ξέρω δηλαδή ότι διαφέρει σε κάτι από οποιονδήποτε άλλον golden virginia έχω καπνίσει ποτε; Αν δηλαδή λες ότι έχουν περισσότερα χημικά, είναι δηλαδή περισσότερο βλαβεροί, τότε σημαίνει έχεις μια ανάλυση εγχώριου και μία ανάλυση ξένου καπνού, από δύο σακουλάκια ας πούμε και λες, το τάδε, το τάδε και το τάδε βλαβερό χημικό είναι σε τόσο μεγαλύτερο στο εγχώριο σακουλάκι, και επίσης περιέχει τα εξής πρόσθετα βλαβερά χημικά. Αλλιώς τι θα πει, κι εγώ ξύπνησα στραβά σήμερα και μου μύρισε αλλιώς ο καφές. Είναι κριτήριο αυτό;

Επίσης με ενδιαφέρει πολύ ποια είναι τα χημικά στα οποία υπολείπονται οι καπνοί που αναφέρεις. Συγκεκριμένα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διάθεση να πειραματίζομαι με καπνούς απλά για να ξεχωρίζω τις γεύσεις τους. Όλοι τα ίδια είναι. Απλά έχω ακόμα το χούι της νικοτίνης μαζί με τον καφέ μου αρκετές φορές τη μέρα, και μετά το φαγητό, αυτό είναι όλο. Απλά ήθελα μια καβάτζα, γιατί αφού το έχω το συνήθειο, να μη δίνω 5-10 ευρώ κάθε φορά στο περίπτερο, αναλόγως των αυξήσεων κάθε φορά στους φόρους.
Έχω άλλα χόμπι, δεν έχω διάθεση και χρήματα να ασχολούμαι ειδικά με τους καπνούς. Αλλά είναι ενδιαφέρον να μάθουμε αν πράγματι κυκλοφορεί τόσο σκάρτο πράγμα στην εγχώρια αγορά όπως λες και πως/γιατί συμβαίνει αυτό.

Για την ακρίβεια τα μόνα καπνικά που θα πλήρωνα και θα είχα τη διάθεση να γευτώ, εκτός από το στάνταρ με τον καφέ, είναι ένας Harvest κίτρινος καπνός, πολύ αρωματικός τον έβρισκα παλιότερα και μετά για κάποιο λόγο δεν ξαναφέρανε και δεν τον έχω βρει πουθενά, ούτε στο ίντερνετ και τα πουράκια villiger με γεύση honey. Αλλά ούτε αυτά με ενδιαφέρουν πολύ, καιρός για αθλητισμό και άσκηση, εκεί είναι τα καλά χόμπι, όχι στη αυξανόμενη μαυρίλα του πνεύμονα.

FuS
28-03-13, 18:20
Δε σε καταλαβαίνω. Προφανώς υπάρχουν διαφορές από παρτίδες σε παρτίδες και από χώρα σε χώρα, αλλά αν μιλάμε για το ίδιο προϊόν τότε θεωρητικά διαφέρουν σε δευτερεύοντα πράγματα, αλλιώς μιλάμε για απάτη, αν δε διαφέρουν ως προς την βλαβερότητα, τότε μιλάμε για μαζική εγκληματική απάτη εις βάρος των καταναλωτών.

Αναλόγως τον καπνό. Πολλές φορές βρίσκεις διαφορές κάθε άλλο παρά δευτερεύοντες. Δεν έχει να κάνει μόνο με τα συστατικά αλλά και με το κλίμα επίσης απλά αυτό έρχεται δευτερεύων.
Απάτη δεν είναι.
Τα συστατικά έχουν να κάνουν ανάλογα με την χώρα που θα γίνει η κατανάλωση. Και είναι απόλυτα λογικό. πχ. στην Αμερική το >70% καπνίζει καπνό με μενθόλη ή snuff (είναι καπνός-σκόνη που τον εισπνέεις). Εσύ έχεις δει πολλά καπνικά προιόντα snuff ή με μενθόλη να πουλιόνται εδώ; Εκεί είναι ο κανόνας. Κάθε χώρα έχει την αγορά της.


Οπότε η γενικότητα "οι καπνοί που κυκλοφορούν στην Ελλάδα έχουν γενικά αρκετά χημικά" είναι όχι καφενείου, αλλά ούτε καν ξέμπαρκος αφορισμός κατά τη διάρκεια λειτουργίας ψαραγοράς. Τι θα πει δηλαδή "χημικά"; Όλα τα τσιγάρα και οι καπνοί χημικά δεν έχουν; Αυτά είναι που σκοτώνουν τα πνευμόνια μας αν δεν το ξέρεις. Οι άλλοι καπνοί τι έχουν δηλαδή, λουλούδια; Έβλεπα τις προάλλες ντοκυμαντέρ για τα προϊόντα στις ΗΠΑ, που δεν αναφέρουν όλες τις ουσίες που περιέχουν, ειδικά όταν είναι βλαβερές, στη συσκευασία. Και έλεγε ένας που αντιδρούσε, ότι οι καπνοβιομηχανίες, το πανίσχυρο λόμπι τους δηλαδή, κατάφεραν να ΜΗΝ αναφέρονται όλα τα συστατικά που περιέχουν τα τσιγάρα, στο πακέτο, γιατί όπως χαρακτηριστικά είπε "δε θα χωρούσαν έτσι κι αλλιώς, 200 διαφορετικές βλαβερές χημικές ουσίες σε μια καρτέλα".

Χημικά είναι όλα τα πρόσθετα που βάζουν.
Είναι σημαντικό όχι μονο τι χημικά έχει ο καπνός αλλά και τι γεύση σου αφήνει το χημικό.
Δοκίμασε manitu πχ. και αν μυρίσεις ή αισθανθείς χημικό έλα και πες μου. Δεν υπάρχει τίποτα απολύτως καθαρό αλλά και η κάθε ομοιότητα είναι άστοχη.


Όσο για τις γεύσεις και την "αίσθηση" του κάθε καπνού και τσιγάρου. Εντάξει, έχουν μια χαρακτηριστική μυρωδία οι καπνοί, πριν τους καπνίσεις. Όταν έχεις φτάσει στο μισό τσιγάρο, όλα την ίδια γεύση έχουν: αυτή του ΘΑΝΑΤΟΥ, αυτή του μαυρίσματος του ιστού των πνευμόνων, τη γεύση κάτι αφύσικου για το σώμα σου, ασύμβατου με το DNA σου, που το καταπολεμεί, και εσύ συνηθίζεις το σώμα σου να συνηθίζει σε κάτι που είναι ασύμβατο και αφύσικο με αυτό και τις λειτουργίες του.

Είχα δοκιμάσει σε εξωτερικό και καπνούς και τσιγάρα. Δεν μπορώ να πω ότι θυμάμαι κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Δηλαδή πως εξηγείται, ακόμα μια συνομωσία κατά του Ελληνισμού, ή κάτι πιο πεζό;

Εδώ κάνεις ένα τεράστιο λάθος.
Όχι. Δεν έχουν όλα τα τσιγάρα την ίδια γέυση είτε στην αρχή είτε στη μέση είτε στο τέλος του τσιγάρου. Ειδικά το καλό τσιγάρο φαίνεται στο τέλος του. Εκεί που καίγεται η μεγαλύτερη ποσότητα των πρόσθετων. Ο λόγος που σου φαίνονται όλα ίδια και έχουν την γεύση του "θανάτου" όπως λες, μετά την μέση του τσιγάρου, είναι γιατί καπνίζεις περισσότερα πρόσθετα. Σε ένα καλό καπνό όχι απλά δεν θα το νιώσεις αυτό αλλά όσο καίγεται το τσιγάρο τόσο πιο πλούσια, πιο γεμάτη και πιο μεστή γεύση θα σου δίνει.
Οπότε το πρόβλημα σου δεν είναι ο καπνός αλλά ο συγκεκριμένος καπνός. Επίσης μπορεί να μην χρησιμοποιείς κατάλληλα χαρτάκια. Δεν είναι όλα τα χαρτάκια για όλους τους καπνούς. Πήγαινε πχ και στρίψε μείγμα που έχει oriental ή fire barley με πολύ λεπτό χαρτάκι (τύπου smoking ασημί) και αν μπορέσεις και το καπνίσεις ολόκληρο θα σου βγάλω το καπέλο.


Για τον κίτρινο καπνό που λες, τον κάπνιζα κατά καιρούς, η κριτική σου είναι "είναι για τα μπάζα", ωραία, άποψή σου, "σκέτο άχυρο", μπράβο, άποψή σου, όπως και "το χημικό βρωμάει".

Μα άποψη μου είναι :rolleyes:


Ε σόρρυ αλλά καταγγέλεις κάτι, ή μιλάμε σε καφενείο τώρα; Τι θα πει "το χημικό βρωμάει"; Και γω χθες που άνοιξα τον 50άρη golden virginia που πήρα από τα ίντερνετ, μου μύρισε λίγο περίεργα, αλλά πως θα ξέρω δηλαδή ότι διαφέρει σε κάτι από οποιονδήποτε άλλον golden virginia έχω καπνίσει ποτε;

Καταρχήν μπορείς να στείλεις mail στην imperial tobacco ώστε να είναι ενήμεροι. Το mail τους είναι call@gr.imptob.com. Eνημέρωσε τους για την συγκεκριμένη καπνοσοακούλα και στείλε την πίσω να την εξετάσουν. Μην ανησυχείς, δεν θα την χάσεις, θα σου στείλουν άλλες πίσω, το έχω κάνει αρκετες φορές.
Η εταιρία δεν μπορεί να ξέρει το οτιδήποτε συμβαίνει. Αν έχει πάρει ο περιπτεράς την κούτα με τους καπνούς και την έχει αφήσει μια εβδομάδα στον ήλιο, η κάθε εταιρία δεν το γνωρίζει. Οπότε αν θέλεις την ενημερώνεις.

Ο μόνος τρόπος να ξέρεις ότι διαφέρει από οποιονδήποτε άλλο golden virginia είναι μόνο όταν έχεις καπνίσει πολλούς, πάρα πολλούς golden virginia.

Η ερώτηση δεν στέκει, είναι σαν να με ρωτάς πως θα ξεχωρίσεις αν το γάλα που πίνεις είναι κανονικό ή όχι.


Αν δηλαδή λες ότι έχουν περισσότερα χημικά, είναι δηλαδή περισσότερο βλαβεροί, τότε σημαίνει έχεις μια ανάλυση εγχώριου και μία ανάλυση ξένου καπνού, από δύο σακουλάκια ας πούμε και λες, το τάδε, το τάδε και το τάδε βλαβερό χημικό είναι σε τόσο μεγαλύτερο στο εγχώριο σακουλάκι, και επίσης περιέχει τα εξής πρόσθετα βλαβερά χημικά. Αλλιώς τι θα πει, κι εγώ ξύπνησα στραβά σήμερα και μου μύρισε αλλιώς ο καφές. Είναι κριτήριο αυτό;

Έχω μια ανάλυση από παρα πολλά σακουλάκια μέσα σε 20 περίπου χρόνια καπνίσματος με μεράκι. Δεν χρειάζεται να ενστερνιστείς αυτά που λέω. Απόψεις εκφράζουμε απλά.


Επίσης με ενδιαφέρει πολύ ποια είναι τα χημικά στα οποία υπολείπονται οι καπνοί που αναφέρεις. Συγκεκριμένα.

Τα πρόσθετα είναι οι γλυκαντικές ουσίες που βάζουν για να ενισχύουν την γεύση του καπνού (εγώ θα έλεγα του εθισμού) ή να τον κάνουν "light".

Πρόσθετα πχ είναι η σοκολάτα, η ευγενόλη, η μενθόλη, το κακάο, η καρύδα κλπ.
Το θέμα είναι πως αυτά είναι κατά κύριο λόγο (οχι όμως ο μοναδικός) ο λόγος του εθισμού και επίσης ευθύνονται για μούδιασμα του φάρυγγα.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να εξηγώ πάλι τα αυτονόητα. Όταν καπνίσεις καπνούς χωρίς πρόσθετα μετά από ένα επαρκές χρονικό διάστημα θα καταλάβεις και την διαφορά και κυρίως στην γεύση. Και τότε θα το καπνίζεις και δεν θα είναι σαν να γλύφεις τασάκι.


Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διάθεση να πειραματίζομαι με καπνούς απλά για να ξεχωρίζω τις γεύσεις τους.

Το έχω καταλάβει αυτό.



Όλοι τα ίδια είναι.

Τελικά μάλλον μιλάω τζάμπα τόση ώρα :p
Φίλε μου είναι σαν να προσπαθώ να σε πείσω πχ. ότι δεν είναι όλα τα κρασιά ίδια και εσύ να έχεις πιει 4-5 κρασιά εδώ ή έξω και να μου λες όλα τα κρασιά ίδια είναι.
Έξω είναι όλοι οι καπνοί. Μπορείς να δοκιμάσεις αν θες. Το να επιμένεις για κάτι απλά για να επιμένεις δεν θα σε βοηθήσει.


Απλά έχω ακόμα το χούι της νικοτίνης μαζί με τον καφέ μου αρκετές φορές τη μέρα, και μετά το φαγητό, αυτό είναι όλο. Απλά ήθελα μια καβάτζα, γιατί αφού το έχω το συνήθειο, να μη δίνω 5-10 ευρώ κάθε φορά στο περίπτερο, αναλόγως των αυξήσεων κάθε φορά στους φόρους.
Έχω άλλα χόμπι, δεν έχω διάθεση και χρήματα να ασχολούμαι ειδικά με τους καπνούς. Αλλά είναι ενδιαφέρον να μάθουμε αν πράγματι κυκλοφορεί τόσο σκάρτο πράγμα στην εγχώρια αγορά όπως λες και πως/γιατί συμβαίνει αυτό.

Και εγώ έχω άλλα χόμπι, δεν κάθομαι να λιώνω στο κάπνισμα όλη μέρα. Aπλά το σέβομαι και κάπνιζα με μεράκι. Το ευχαριστιόμουν και ήταν ένα είδος απόλαυσης. Χρησιμοποιώ αόριστο γιατί πλέον καπνίζω σποραδικά μες στην ημέρα εδώ και ένα χρόνο. Συνεχίζω να το απολαμβάνω όμως.


Για την ακρίβεια τα μόνα καπνικά που θα πλήρωνα και θα είχα τη διάθεση να γευτώ, εκτός από το στάνταρ με τον καφέ, είναι ένας Harvest κίτρινος καπνός, πολύ αρωματικός τον έβρισκα παλιότερα και μετά για κάποιο λόγο δεν ξαναφέρανε και δεν τον έχω βρει πουθενά, ούτε στο ίντερνετ και τα πουράκια villiger με γεύση honey. Αλλά ούτε αυτά με ενδιαφέρουν πολύ, καιρός για αθλητισμό και άσκηση, εκεί είναι τα καλά χόμπι, όχι στη αυξανόμενη μαυρίλα του πνεύμονα.

Κοίταξε αρωματικό δεν θα έπαιρνα και δεν μπορώ με τίποτα να καπνίσω για τους παραπάνω λόγους.
Αρωματικά = πρόσθετα
Συγνώμη αλλά δεν είναι καπνός μετά αυτό το πράγμα και δικαιολογημένα έχεις αυτήν την αρνητική άποψη.
Σου ξαναλέω όμως, δεν είναι συνετό να θεωρείς όλους τους καπνούς ίδιους έχοντας δοκιμάσει κάποιους συγκεκριμένους που μόνο καπνοί δεν είναι. Και δεν μπορώ να σε πείσω άλλο ότι "ξέρεις, υπάρχουν και άλλα κρασιά πέρα από την ρετσίνα".

(και εγώ είμαι του αθλητισμού και της άσκησης -όχι φανατικά βέβαια αλλά το παλεύω-, τι σχέση όμως έχει αυτό με το νήμα; )

Και κάτι ακόμη χωρίς παρεξήγηση.

Αφού δεν σου αρέσει το κάπνισμα γιατί δεν το κόβεις; Θα είναι και καλύτερα για την υγεία σου :oneup:
(και είναι προφανές από τα γραφόμενα σου ότι δεν σου αρέσει, υποθέτω πιο πολύ ψυχαναγκαστικά πρέπει να καπνίζεις)

- - - Updated - - -


Τον "Pueblo" που αναφερεις φιλε FuS, μου τον εφερε δωρο 2-3 φορες μια φιλη απο την Γερμανια (γιατι ποτε δεν θυμονταν τι μαρκα καπνιζω...) ειναι ο μονος που εχω δοκιμασει πιο πολυ και πραγματικα μου φανηκε πολυ ωραιος! 121884
Μου ειπε μαλιστα οτι της τον ειχαν προτεινει κι κει που τον αγορασε αφου ειναι ασχετη με καπνους και τωρα διαβαζω οτι τον προτεινεις κι εσυ!
Πριν τις Ελληνικες αυξησεις βεβαια δεν εδινα και τοση σημασια... τωρα ομως με το πακετο των 30gr στα 3,90 € και το κουτι των 100gr στα 12,60 € δεν σου περναει απαρατηρητος! Στην Γερμανια βεβαια εχει τοσους πολους καπνους που αν δεν εχεις καποιον να σου προτεινει καποιους... χανεις τον μπουσουλα και δυστυχως η δικια μου παρεα οταν παω ειναι ολοι μη καπνιζοντες!
Προσφατα που ξαναπηγα δοκιμασα και τον "Manitou", "Javaanse Jongens Halfzware" και τον "Natural American Spirit" αλλα οπως λες κι εσυ με 1-2 φορες και προλαβαινεις να καταλαβεις πολλα!

stakar χαίρομαι που σου αρέσει :)

O pueblo είναι της Polch Tabac (γερμανικός) και αποτελείται ως επί το πλείστον από ξανθό virginia. Το άρωμα του είναι διακριτικό και η γεύση του κάπως "σκληρή" ακριβώς για τον λόγο ότι δεν παίζουν αρωματικά και πρόσθετα.
Ένα μόνο θέμα που έχω παρατηρήσει είναι ότι έχει χαμηλά ποσοστά υγρασίας (περίπου 15%) οπότε (ανάλογα τα γούστα του καθενός) μπορεί να χρειαστεί περαιτέρω ύγρανση.
Επίσης ο καπνός αυτός δεν είναι (δεν τον προτείνω πάντως προσωπικά) για τις συνήθειες του μέσου Έλληνα. Είναι πολύ καλός καπνός για μετά το φαγητό πχ. λόγω της μεστής και σκληρής του γέυσης αλλά αντενδείκνυται imho για καθημερινή βαριά χρήση. Το pueblo είναι για σποραδική καπνιστική εμπειρία και όχι για συνεχή.
Προσωπικά και ο manitou μου αρέσει πολύ (περισσότερο και από τον pueblo) αλλά και αυτός έχει τις δικές του ώρες και στιγμες. Ο manitou πάντως είναι για καθημερινή χρήση αρκεί να χρησιμοποιήσεις κατάλληλο χαρτάκι.
Σε manitou και pueblo τα καλύτερα χαρτάκια θεωρώ πως είναι τα ocb premium ή ultra slim. Eίναι αυτά που ταιριάζουν περισσότερο και στα ποσοστά υγρασίας 12%-15% που βρίσκονται αυτοί οι δύο καπνοί.

Πάντως γενικά υπάρχει μια τάση εδώ να μπουκώνουν τους καπνούς με oriental και barley.
Kαι δεν αναφέρομαι μόνο στους τυποποιημένους καπνούς που αγοράζει κάποιος αλλά και στους χύμα (όπως πχ. ο μπασμάς)

Αν βρεις έξω, δοκίμασε και τον bali shag. Είναι πάρα πάρα πολύ καλός :)

Tους halfzware προσωπικά δεν τους πολυσυμπαθώ λόγω του kentucky (halfzware shag μπακαλίστικα σημαίνει 50% virginia, 50% σκούρο kentucky ενώ zware shag είναι ο καπνός που αποτελείται σχεδόν μόνο από kentucky). Αυτός είναι και ο λόγος που δυσκολευόμουν ανέκαθεν να καπνίσω κλασσικούς καπνούς όπως drum, van nelle κλπ.

Eαν με ρωτήσεις πάντως ο αγαπημένος μου συνδυασμός είναι virginia με oriental, χωρίς kentucky και τα υπόλοιπα.
Αν θες μια καπνιστική εμπειρία τελείως διαφορετική από τις υπόλοιπες (αλλά και πιο ακριβή) δοκιμάζεις καπνό με perique. Όπως και ο latakia είναι φυσικά ζυμωμένος καπνός και είναι ιδιαίτερα δυσεύρετος.
Το perique για τον συνειδητοποιημένο καπνιστή είναι ότι και η λευκή τρούφα για τον συνειδητοποιημένο σεφ. Ό,τι πιο εκλεπτυσμένο χαρμάνι υπάρχει.

value_
28-03-13, 19:27
Αυτό που θα πάρεις value_ θα είναι διαφορετικό από το prince που γνωρίζεις.
Αυτό ισχύει για όλα τα βιομηχανοποιημένα τσιγάρα καθώς και όλους τους καπνούς.

Επίσης (όσον αφορά τους καπνούς) πουλιόνται καπνοί με το αντίστοιχο brand (πχ. golden virginia) με αρ. παρτίδων που η british tobacco πχ. δεν αναγνωρίζει, οπότε καταλαβαίνεις πως δεν είναι "golden virginia".
To ίδιο συμβαίνει και με την JIT, την BAM (για τσιγάρα) κι άλλες.

Το μυστικό είναι σε κάθε συσκευασία ο αρ. παρτίδας.

Τέλος, ο καπνός, καθώς και τα βιομηχανοποιημένα τσιγάρα, από χώρα σε χώρα είναι τελείως (μα τελειώς) διαφορετικά.

Για όσους έχουν ασχοληθεί πολύ ενεργά με το σπορ, προφανώς γνωρίζουν ότι τα καπνά που προορίζονται για Ελλάδα είναι από τα χειρότερα που κυκλοφορούνε.
Επίσης είναι τίγκα στα χημικά...
Απόρώ κάτι Craven κλπ πως τα καπνίζετε. Είναι εντελώς ληγμένος ο καπνός και όλοι αυτοί οι αντίστοιχοι.

Τέλος το πιο σημαντικό.
Αν θέλετε να δοκιμάσετε καπνό σωστό και τιμιο (απ' όλες τις απόψεις), ο καπνός αυτός λέγεται pueblo και φυσικά δεν πωλείται στην Ελλάδα.
Επίσης δεν προτείνω να τον αγοράσετε online (για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω).
Εάν βρεθείτε Γερμανία, αγοράστε τον και θα με θυμηθείτε :)

Thanks! :oneup:

FuS
28-03-13, 19:35
Να είσαι καλά :)
Ομως ξαναλέω πως και σε εσένα αλλά και στον TheUser και stakar προσωπικές απόψεις εκφράζω και μόνο. Απλά έχω υπάρξει φανατικός καπνιστής και λάτρης της καπνιστικής εμπειρίας και μου άρεσε να το ψάχνω και να δοκιμάζω συνέχεια και.. και...
Κάποιοι έχουν κόλλημα με τα κρασιά, άλλοι με τα ουίσκια ή άλλα ποτά, άλλοι με το ποδόσφαιρο, ε πες εγώ έχω (πιο σωστά, "είχα") καμμενιά με το κάπνισμα, καλώς ή κακώς :p
(αυτό δεν σημαίνει ότι κάπνιζα συνέχεια και όλη την ώρα. αυτό σημαίνει ότι έκανα απλά πολλούς πειραματισμούς και δυστυχώς ξόδεψα και αρκετά χρήματα για όλα αυτά όμως άλλες εποχές τότε)

sifi
30-03-13, 00:34
Αυτό που αναφέρω είναι κάτι που ξεχνάς - Ακόμα και αν ισχύουν τα περί μεταφορικών κτλ, ωραία...

Φίλε μου δεν το ξεχνάω, κατάλαβα πολύ καλά τι θέλεις να πεις και δεν το αμφισβητώ, αντιθέτως έτσι όπως απαντάς εσύ, μοιάζεις να ξεχνάς - "αμφισβητείς" ή τουλάχιστον να μην λαμβάνεις σοβαρά υπόψη τον παράγοντα μεταφορικά που θέτω εγώ, ο οποίος είναι απολύτως υπαρκτός και αρκετός για να κάνει την διαφορά στην τιμή ενός προϊόντος.

Λες..."Ακόμα και αν ισχύουν τα περί μεταφορικών κτλ..."...Μα φυσικά ισχύουν! Πως έρχονται εδώ, τα διακτινίζουν? Αυτό προϋποθέτει αερομεταφορά ή μεταφορά με πλοίο, οδική μεταφορά, καύσιμα, εργατικά φόρτωμα - ξεφόρτωμα, οδηγούς και πάει λέγοντας, τα οποία δεν είναι τζάμπα. Εσύ, εγώ και όλοι τα πληρώνουμε.

Ο οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί με το εμπόριο, σε μικρό ή μεγάλο βαθμό, γνωρίζει για τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ έξοδα που υπάρχουν στα μεταφορικά τα οποία τελικά επωμίζεται ο πελάτης στην τελική τιμή. Όλα τα άλλα όπως είπες κι εσύ, είναι για να συζητάμε.

- - - Updated - - -


Δε θα μου εκανε καμια εντυπωση αν καποιος μου ελεγε οτι το κοστος του Αμρικανικου και του Ελληνικου ειναι ιδιο, παρολο που το ενα ερχεται απο την Ελλαδα και το αλλο, ας πουμε, απο την Αμερικη.

Αυτό σου λένε.

- - - Updated - - -

Σήμερα λοιπόν παρέλαβα το πακέτο μου για την παραγγελίας που είχα κάνει από το www.dutyfreemegastore.com και έκπληκτος έπειτα από 25 ημέρες αναμονής διαπίστωσα ότι το περιεχόμενο είναι λάθος.

Όπως φαίνεται και στο screenshot της συναλλαγής που πραγματοποιήθηκε στις 4 Μαρτίου 2013, είχα παραγγείλει:

1 Drum Original Rolling Tobacco + Papers 5 X 50 g

Αντί για αυτό και όπως μπορείτε να δείτε στις 2 φωτογραφίες που παραθέτω έλαβα:

1 Drum Bright Blue Tobacco + Papers 5 X 50 g

http://i1165.photobucket.com/albums/q589/sifis35/TransactionScreenshot.jpg
http://i1165.photobucket.com/albums/q589/sifis35/6Camera130329_133436_531.jpg
http://i1165.photobucket.com/albums/q589/sifis35/6Camera130329_133412_421.jpg

Σημειώνεται δε ότι το είδος αυτό του καπνού (Drum Bright Blue) δεν υπήρχε καν (και δεν υπάρχει), καταχωρημένο στην ιστοσελίδα τους, έτσι ώστε να το αγοράσω. Θέλω επίσης να τονίσω το γεγονός ότι τουλάχιστον κατά τον χρόνο που έκανα εγώ την παραγγελία όλα τα άλλα είδη καπνού DRUM εκτός από τον Original που παρήγγειλα ήταν τουλάχιστον κατά 5 ευρώ φθηνότερα, οπότε υπάρχει και διαφορά στην τιμή. Τώρα θα μου πείτε...έχασες ένα τάλιρο, σιγά. Με αυτό μου το μήνυμα προσπαθώ να γλιτώσω άλλους να χάσουν περισσότερα.

Λίγο μετά την ολοκλήρωση της παραγγελίας μου, έλαβα ένα τηλεφώνημα από κάποιον εργαζόμενο με τον οποίο συνομίλησα και επιβεβαίωσε όλες τις λεπτομέρειες της παραγγελίας μου και το είδος - ποσότητα καπνού.

Περίμενα για 25 ημέρες, δεν έλαβα κάποιο tracking number όπως υπόσχεται η εταιρία, έτσι ώστε να μπορώ να παρακολουθώ το πακέτο μου, γιατί απλά δεν υπάρχει tracking number, με το απλό ταχυδρομείο που στέλνουν αυτοί δεν δίνεται αυτή η δυνατότητα εντοπισμού. Και τελικά παρέλαβα λάθος προϊόν.

Συν το γεγονός ότι κατά τη διάρκεια των 25 ημερών έλαβα 10-15 μηνύματα spam για να ξανά ψωνίσω στη νέα τους ιστοσελίδα (η οποία μοιάζει πολύ ύποπτη): http://ednawade6c83863.yolasite.com/t4.php

Φυσικά επικοινώνησα μαζί τους με email λέγοντας τους όλα τα παραπάνω και ότι δεν είμαι διατεθειμένος να τους στείλω το πακέτο που έλαβα πίσω και μετά να μου στείλουν άλλο αυτοί. Τους λέω πρώτα θα στείλετε τον σωστό καπνό και μετά θα σας στείλω πίσω τον λάθος και φυσικά με δικά σας έξοδα αφού δικό σας ήταν το λάθος. Και ελπίζω να μην περιμένω πάλι 25 ημέρες (2 μήνες στο σύνολο).

Φυσικά και όπως το περίμενα πάνε να ξεστρίψουνε αφού η απάντηση που έλαβα με email ήταν εν ολίγης "πάρτε τηλέφωνο τις τάδε ώρες να μιλήσετε με κάποιον υπεύθυνο". Σε απάντηση μου τους έγραψα πως το international τηλέφωνο τους δεν είναι toll free και αν είναι κάποιος να χρεωθεί το σωστό είναι αυτός που έκανε το λάθος. Δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω με τον λογαριασμό του ΟΤΕ άλλα 35 ευρώ για κάτι που έχω ήδη πληρώσει και με το παραπάνω.

Απάντηση ακόμη δεν πήρα αλλά την φαντάζομαι. Άκρη δεν θα βγάλω αλλά αν δεν αναλάβουν τις ευθύνες τους θα φροντίσω και θα τους το γνωστοποιήσω κιόλας να μην την πατήσει κανένας άλλος από δω μέσα.

Το πακέτο δεν έχει διεύθυνση αποστολέα (ήρθε από το Ισραήλ). Μόνο μία διεύθυνση θυρίδας στο Ισραήλ που αναγράφει αν το πακέτο χαθεί αυτός που θα το βρει να το στείλει εκεί.

Τον καπνό δεν τον δοκίμασα - άνοιξα αλλά πάνω γράφει"For duty free sale only" οπότε αμφιβάλω ότι είναι ίδια ποιότητα με του εμπορίου όπως λένε. Τέλος χαρτάκια δεν βλέπω να έχει έκτος αν είναι στο εσωτερικό αν και δεν πιάνω κάτι σκληρό. Η συσκευασία δεν γράφει τίποτα πάντως για χαρτάκια.

*Update της ιστορίας που προέκυψε με την παραγγελία μου από το www.dutyfreemegastore.com

Αφού τους είπα ότι τηλέφωνο δεν μπορώ να τους πάρω εγώ στην Αμερική και το σωστό είναι να πάρουν αυτοί αφού στην τελική το λάθος είναι δικό τους και όχι δικό μου, μου έστειλαν ένα email που λέει ότι προσπάθησαν να με πάρουν τηλέφωνο όπως τους ζήτησα και ότι δεν μπορούσαν να με "πιάσουν" (κουραφέξαλα). Κανένα τηλέφωνο δεν έγινε, ούτε προσπάθησαν και ούτε θα προσπαθήσουν. Αφού τα λεφτά τους τα πήραν. Δεν πειράζει, εγώ τους έγραψα ότι αυτή ήταν μία δοκιμαστική παραγγελία, για να τσεκάρω την ποιότητα του καπνού αλλά και των υπηρεσιών τους και ότι αν όλα πήγαιναν καλά θα παρήγγειλα σε τακτική βάση και μεγαλύτερες ποσότητες (κάτι το οποίο δεν ήταν ψέμα), δυστυχώς δεν είναι επαγγελματίες. Τους ενημέρωσα επίσης ότι αφού δεν αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους, εγώ οφείλω να προφυλάξω στον βαθμό που μπορώ άλλους πιθανούς πελάτες τους από το να πάθουν τα ίδια και ότι αν εγώ έχασα 35 ευρώ αυτοί θα χάσουν πολλά μα πολλά περισσότερα.

ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΕΤΕ ΟΤΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΚΑΠΝΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΚ – ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΟΙ.

sifi
31-03-13, 23:38
Σήμερα μετά από όλα αυτά τα email που ανταλλάξαμε και αφού με το τελευταίο τους με ενημέρωναν πως προώθησαν το πρόβλημα μου στο κατάλληλο τμήμα, μου είπαν να φροντίσω να έχω τις γραμμές μου διαθέσιμες (λες και πριν δεν τις είχα) και πως ένας εκπρόσωπος τους θα επικοινωνήσει μαζί μου. Πράγματι πριν από καμιά ώρα χτύπησε το κινητό μου και ένας υπάλληλος της εταιρίας www.dutyfreemegastore.com συνομίλησε μαζί μου με σκοπό την επίλυση του προβλήματος.

Αρχικά προσπάθησε να με πείσει πως ο καπνός που μου έστειλε είναι ο σωστός απλά διαφέρει το χρώμα. Προσπάθησα κι εγώ να τον πίσω για τα αυτονόητα και δεδομένα λέγοντας του μπες στο site της DRUM να δεις αν είναι ο ίδιος. Στην συνέχεια προσπάθησε να με πείσει να του στείλω τον λάθος καπνό (δεν είσαι καλά) για να μου στείλει τον σωστό. Του λέω φιλαράκι το λάθος δεν είναι δικό μου και το όποιο ρίσκο πρέπει να το πάρει αυτός που έκανε λάθος, Στην συνέχεια με είπε λίγο πολύ ψεύτη λέγοντας μου "Και που ξέρω εγώ ότι δεν πήγες σε κανέναν φίλο σου που έχει περίπτερο, έβγαλες μία φωτογραφία και μου την έστειλες".
Με τα πολλά και επειδή με έχει ήδη κουράσει πολύ αυτή η ιστορία ανταλλάξαμε πολλά επιχειρήματα και οι δύο μιλώντας στο τηλέφωνο για περισσότερη από μισή ώρα. Στο τέλος του είπα, άκουσε να δεις φίλε, εμένα δεν με νοιάζει και να τελειώσει εδώ η ιστορία απλά δεν θα ξανά ψωνίσω από το site σας και θα προσπαθήσω να προστατέψω και άλλους ανθρώπους από το να πάθουν τα ίδια. Αφού λοιπόν ούτε εγώ αλλά ούτε και αυτός έκανε πίσω χαιρετιστήκαμε κλείσαμε το τηλέφωνο και η ιστορία τελειώνει εκεί. Απλά δεν πρόκειται να ξανά ψωνίσω από αυτό ή κάποιο αντίστοιχο διαδικτυακό μαγαζί είδη καπνού και τελείωσε. Εγώ έχασα στην ουσία 35 ευρώ αλλά αυτοί με την πολιτική της εταιρίας όπως χαρακτηριστικά μου έλεγε θα χάσουν πολύ περισσότερα.

Προσοχή παιδιά, γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν παίζουνε λεφτά για πέταμα.

FuS
01-04-13, 00:14
Αρχικά προσπάθησε να με πείσει πως ο καπνός που μου έστειλε είναι ο σωστός απλά διαφέρει το χρώμα.

:lol:
Δεν παίζω με τον πόνο σου απλά φαντάσου για πόσο ηλίθιους μας περνάνε με τέτοια δικαιολογία.
Σου δίνει τον λάθος καπνό, του το υποδεικνύεις και σου λέει "ο καπνός είναι ο σωστός αλλά διαφέρει το χρώμα" :whip:

sifi
01-04-13, 01:19
:lol:
Δεν παίζω με τον πόνο σου απλά φαντάσου για πόσο ηλίθιους μας περνάνε με τέτοια δικαιολογία.
Σου δίνει τον λάθος καπνό, του το υποδεικνύεις και σου λέει "ο καπνός είναι ο σωστός αλλά διαφέρει το χρώμα" :whip:

Εγώ φίλε FuS πιστεύω πως τίποτα δεν είναι τυχαίο, σκόπιμο ήταν. Ο καπνός που τους έχει μείνει στοκ και δεν φεύγει τον πασάρουν έτσι...σου λέει ποιός θα μπει στην διαδικασία να τον στείλει πάλι πίσω και να περιμένει άλλους 2 μήνες. Ούτε τηλέφωνο δεν θα παίρνανε. Πήρανε όμως αμέσως όταν τους είπα ότι αυτό που συνέβη το δημοσίευσα σε 5-6 φόρουμ για πώληση ειδών καπνού μέσω ίντερνετ. Αλλά δεν είμαι και ηλίθιος να τους τον στείλω εγώ πίσω. Κατ' αρχήν δεν είχε ούτε καν διεύθυνση το πακέτο. Ούτε ένα συνοδευτικό έγγραφο. Έπειτα αν τελικός έπαιρνα τον σωστό καπνό ύστερα από 3 μήνες στα χέρια μου δεν νομίζω πια ότι θα είχα και κάποιο οικονομικό όφελος από την όλη ιστορία. Αφού θα μου δέσμευαν τα λεφτά για 3 μήνες.

tesseras
01-04-13, 20:46
Καλησπέρα στην παρέα του forum.
Νέος εδω μέσα αν και παρακολουθώ την συγκεκριμμένη κουβέντα καθότι βρισκόμουν κι εγώ στην αναζήτηση λύσης για φθηνό καπνό ( 3 χρόνια ανεργος.. )
Να μην τα πολυλογώ, αρχές Μαρτίου έκανα παραγγελία απο το dutyfreedepot 5x50gr golden virginia. Καπνίζω golden virginia περίπου 10 χρόνια. Όλα καλά με την παραγγελία με χρεωστική visa, τηλέφωνο δεν με πήρε κανένας και απλά περίμενα. Σε 17 μέρες έρχεται ειδοποίηση και πάω ταχυδρομείο να παραλάβω. Άσπρη συσκευασία στην οποία μέσα κρυβόταν ενα κουτί golden virginia!! Τέλεια λέω! Ανοίγω το κουτί και μέσα βρίσκω 5 πακέτα των 50 γραμμαρίων, χωρίς σελοφάν, σφραγισμένα μεν, χωρίς ομως το κλιψάκι που έχει o golden virginia για να κλείνει ξανά, το λεγόμενο zip.
Παρατηρώντας το πακέτο, ακόμα και στην υφή του υλικού ένιωθα ένα φθηνιάρικο πράγμα, ακόμα και τα χρώματα και οι εικόνες πολύ ψεύτικες. Αν εκτύπωνα στον εκτυπωτή μου(της πλάκας) την συσκευασία, θα ήταν πολύ πιο κοντά στη γνήσια. Καμία αναφορά στο πακέτο για εργοστάσιο. Εκεί πλέον άρχισα να απογοητεύομαι!
Ανόιγω τον καπνό, τον μυρίζω, και εκεί το ηθικό μου ανεβαίνει πάλι γιατί ένιωσα μυρωδιά golden virginia!!!!! Αμέσως πέρνω χαρτάκια-φιλτράκια και αρχίζω και στρίβω!!! ...............
Εκεί έφαγα τη μεγάλη σφαλιάρα... απλα ΑΗΔΙΑ!!! Συγνώμη για την έκφραση αλλα ένιωθα οτι κάπνιζα σκ@τ@!!! Εκεί πλέον οι υποψίες μου για φθηνιάρικο κινέζικο μαιμού προιον επαληθεύτηκαν.... Έδωσα και σε δικούς μου ανθρώπους που καπνίζουν το ίδιο και πήρα την ίδια απάντηση και την ίδια έκφραση απο το πρόσωπό τους..
Δυστυχώς όλα αυτά τα και καλά dutyfreestores πουλάνε τα ίδια ακριβώς προιόντα απο στις ίδιες περίπου τιμές και εγώ πιστεύω ότι είναι κινέζικες αντιγραφές!
Προσωπικά δεν πρόκειται να ρισκάρω να καπνίσω τέτοια πράγματα και η μόνη λύση είναι η στροφή στην αναζήτηση χύμα καπνού απο κάποιον γνωστό. Ακόμα δεν βρήκα, αλλα πιστεύω προς Θράκη μεριά που έχω λίγους γνωστούς, όλο και κάποιος να έχει άκρη..
Γνώμη μου, μακρυά απο αυτές τις μπούρδες παιδιά... καταντάνε επικίνδυνα.......
*Αν μπορέσω κάποια στιγμή θα ανεβάσω και φώτος απο τα πακέτα να τα δούμε αναλυτικά..

FuS
01-04-13, 21:02
Εγώ φίλε FuS πιστεύω πως τίποτα δεν είναι τυχαίο, σκόπιμο ήταν. Ο καπνός που τους έχει μείνει στοκ και δεν φεύγει τον πασάρουν έτσι...σου λέει ποιός θα μπει στην διαδικασία να τον στείλει πάλι πίσω και να περιμένει άλλους 2 μήνες. Ούτε τηλέφωνο δεν θα παίρνανε. Πήρανε όμως αμέσως όταν τους είπα ότι αυτό που συνέβη το δημοσίευσα σε 5-6 φόρουμ για πώληση ειδών καπνού μέσω ίντερνετ. Αλλά δεν είμαι και ηλίθιος να τους τον στείλω εγώ πίσω. Κατ' αρχήν δεν είχε ούτε καν διεύθυνση το πακέτο. Ούτε ένα συνοδευτικό έγγραφο. Έπειτα αν τελικός έπαιρνα τον σωστό καπνό ύστερα από 3 μήνες στα χέρια μου δεν νομίζω πια ότι θα είχα και κάποιο οικονομικό όφελος από την όλη ιστορία. Αφού θα μου δέσμευαν τα λεφτά για 3 μήνες.

Και εγώ αυτό πιστεύω αλλά έλεγα μήπως πλέον έχουν σοβαρευτεί γιατί δεν ψωνίζω πλέον online καπνούς για τους λόγους που ανέφερα σε προηγούμενα posts.
Θέλει πολύ προσοχή και τύχη. Βασικά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι θα σου έρθει μέχρι να το παραλάβεις στα χέρια σου. Δυστυχώς.


Καλησπέρα στην παρέα του forum.
Νέος εδω μέσα αν και παρακολουθώ την συγκεκριμμένη κουβέντα καθότι βρισκόμουν κι εγώ στην αναζήτηση λύσης για φθηνό καπνό ( 3 χρόνια ανεργος.. )
Να μην τα πολυλογώ, αρχές Μαρτίου έκανα παραγγελία απο το dutyfreedepot 5x50gr golden virginia. Καπνίζω golden virginia περίπου 10 χρόνια. Όλα καλά με την παραγγελία με χρεωστική visa, τηλέφωνο δεν με πήρε κανένας και απλά περίμενα. Σε 17 μέρες έρχεται ειδοποίηση και πάω ταχυδρομείο να παραλάβω. Άσπρη συσκευασία στην οποία μέσα κρυβόταν ενα κουτί golden virginia!! Τέλεια λέω! Ανοίγω το κουτί και μέσα βρίσκω 5 πακέτα των 50 γραμμαρίων, χωρίς σελοφάν, σφραγισμένα μεν, χωρίς ομως το κλιψάκι που έχει o golden virginia για να κλείνει ξανά, το λεγόμενο zip.
Παρατηρώντας το πακέτο, ακόμα και στην υφή του υλικού ένιωθα ένα φθηνιάρικο πράγμα, ακόμα και τα χρώματα και οι εικόνες πολύ ψεύτικες. Αν εκτύπωνα στον εκτυπωτή μου(της πλάκας) την συσκευασία, θα ήταν πολύ πιο κοντά στη γνήσια. Καμία αναφορά στο πακέτο για εργοστάσιο. Εκεί πλέον άρχισα να απογοητεύομαι!
Ανόιγω τον καπνό, τον μυρίζω, και εκεί το ηθικό μου ανεβαίνει πάλι γιατί ένιωσα μυρωδιά golden virginia!!!!! Αμέσως πέρνω χαρτάκια-φιλτράκια και αρχίζω και στρίβω!!! ...............
Εκεί έφαγα τη μεγάλη σφαλιάρα... απλα ΑΗΔΙΑ!!! Συγνώμη για την έκφραση αλλα ένιωθα οτι κάπνιζα σκ@τ@!!! Εκεί πλέον οι υποψίες μου για φθηνιάρικο κινέζικο μαιμού προιον επαληθεύτηκαν.... Έδωσα και σε δικούς μου ανθρώπους που καπνίζουν το ίδιο και πήρα την ίδια απάντηση και την ίδια έκφραση απο το πρόσωπό τους..
Δυστυχώς όλα αυτά τα και καλά dutyfreestores πουλάνε τα ίδια ακριβώς προιόντα απο στις ίδιες περίπου τιμές και εγώ πιστεύω ότι είναι κινέζικες αντιγραφές!
Προσωπικά δεν πρόκειται να ρισκάρω να καπνίσω τέτοια πράγματα και η μόνη λύση είναι η στροφή στην αναζήτηση χύμα καπνού απο κάποιον γνωστό. Ακόμα δεν βρήκα, αλλα πιστεύω προς Θράκη μεριά που έχω λίγους γνωστούς, όλο και κάποιος να έχει άκρη..
Γνώμη μου, μακρυά απο αυτές τις μπούρδες παιδιά... καταντάνε επικίνδυνα.......
*Αν μπορέσω κάποια στιγμή θα ανεβάσω και φώτος απο τα πακέτα να τα δούμε αναλυτικά..

Καλήσπέρα φίλε και καλώς ήρθες :)

Δυστυχώς μάλλον έπεσες στην "κλασσική" περίπτωση καπνού από Ουκρανία.
Προφανώς και δεν είναι golden virginia αλλά χύμα.

Πες μου κάτι.
Ανοίγοντας την καπνοσακούλα, κάτω δεξιά από το zip (που θα έπρεπε να είχε) γράφει αρ. παρτίδας;
πχ. κάτι σαν xxx.xxx/y/x/x
(όπου x= <κάποιος> αριθμός και y= <κάποιο> γράμμα)

Τώρα στο άλλο που είπες.
το να βρεις χύμα καπνό δεν είναι καθόλου δύσκολο. Το να βρεις χύμα καπνό που να καπνίζεται είναι δύσκολο.

Στην Ξάνθη και στο Αγρίνιο υπάρχει πολύ oriental καπνός και μπασμάς. Ο μπασμάς είναι πολύ καλός (κυρίως σε όσους αρέσει το oriental άρωμα) αλλά έχει κάποια θέματα ύγρανσης και θα χρειαστείς υγραντήρα.

tesseras
01-04-13, 21:10
Εκεί που λες γράφει MP04185

Και απο έξω όπως βλέπεις το πακέτο γράφει κάτω απο την εικόνα EU Directive (2001/37/EC)

Εν τω μεταξύ τα γράμματα είναι τοσο pixelιασμένα....... εντελώς μούφα...


Μόλις κοίταξα και το γνήσιο το πακέτο, με εμφανή τον αριθμό παρτίδας. Άρα το νούμερο που σου έδωσα πιο πρίν δεν είναι αριθμός παρτίδας.... Ποιος ξέρει τι είναι..

Sovjohn
03-04-13, 21:31
Θέλω να αγοράσω από Tabak-Brucker. Έχω κάποιους φίλους υπ' όψη για να μοιραστούμε τα μεταφορικά, αλλά αν θέλει κανείς από εδώ να μπει στην παραγγελία μας, ευπρόσδεκτος :)

Υπολόγισα ότι με π.χ. 5 άτομα τα μεταφορικά των 17,50 € γίνονται αμελητέα.

npil
04-04-13, 16:01
Εγω παντως εχω να πω οτι απο dutyfree βρισκεις τον oldholborn 50g 58€ τη Δεκαδα. Οποιος Παει προς Σκοπια και μενει Βορεια συμφερει. Διαφορα δεν εχω δει με αυτον που πουλανε και εδω , απλα μπορω να πω οτι ειναι λιγο πιο ξηρος απο τον Ελληνικο.

Επειδη βλεπω να γνωριζεται πολλα εδω, εχει καποιος να προτεινει καποιον καπνο στο τυπο του old holborn yellow , αλλα καλυτερο ποιοτικα?

tsavman
04-04-13, 23:12
Εγώ μετά από πολλά χρόνια old holborn yellow, το γύρισα σε craven (από το 2008) και δεν ξαναγυρνάω στον κίτρινο.
Απορώ πως τον κάπνιζα.

Just_Nikos
04-04-13, 23:39
Θα παραγγειλω και εγω απο το εξωτερικο, δε παει αλλο, αυτο το καραγκιοζιλικη-ληστεια των 18γραμμαριων με 4 ευρω παει πολυ...

akilleas
05-04-13, 05:41
Εγώ μετά από πολλά χρόνια old holborn yellow, το γύρισα σε craven (από το 2008) και δεν ξαναγυρνάω στον κίτρινο.
Απορώ πως τον κάπνιζα.

+10000000 από εμένα.
Πιο έντονος, πιο γευστικός, πιο υγρός,πιο....., πιο.....

Sovjohn
06-04-13, 00:21
http://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&js=n&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.tabak-brucker.de%2Fthemes%2Fkategorie%2Findex.php%3Fkategorieid%3D122

Το παραπάνω είναι η Αγγλική μετάφραση του tabak-brucker στην κατηγορία καπνών. Επειδή η σελίδα έχει βασικά τα πάντα (και σκέφτομαι να πάρω ένα κουτάκιον Pueblo έτσι για το γαμώτο για να τον δοκιμάσω), και έχουμε ήδη 5+ άτομα για παραγγελία, τα μεταφορικά προβλέπεται να βγουν μηδαμινά. Οπότε, επειδή χρεώνουν 17,50 Ε μεταφορικά οι τύποι, σκεφτείτε το - Αν μένετε Αττική, και θέλετε να δοκιμάσετε κάτι, σας παίρνουμε στην παραγγελιά μας.

Δεν γλυτώνετε εξωπραγματικά χρήματα όπως με τα discountcigarettes κτλ, αλλά είναι απόλυτα αξιόπιστοι (αποκλείεται το ενδεχόμενο λάθους δηλαδή, ή καπνών για αγορές Κίνας κτλ). Ο λόγος που θέλω να δοκιμάσω εγώ είναι η ποικιλία, και τα funky αεροστεγή κουτάκια που έχουν, 100gr καπνός κάπου 12,60 - 14,00 € προ μεταφορικών πάνε (ανάλογα με τη μάρκα) οπότε...

Στείλτε κανά ΠΜ αν ενδιαφέρεστε. Δεν θα το ξανα-αναφέρω, γιατί η παραγγελία σε 2-3 μέρες...θα γίνει.

Geocheats2
06-04-13, 00:30
+10000000 από εμένα.
Πιο έντονος, πιο γευστικός, πιο υγρός,πιο....., πιο.....

μου κινήσατε το ενδιαφέρον, αύριο θα πάρω έναν

Sovjohn

Μπορεί να ενδιαφέρομαι και εγώ, πειράζει άμα σου στείλω κάνα φίλο να τον πάρει ή να σου στείλω τα λεφτά να μου τον στείλεις??

μπορεί κάποιος να βρει τον craven στο γερμανικό γτ δεν τον βρίσκω :hmm:

Sovjohn
06-04-13, 00:37
Craven δεν έχω δει (εκτός αν λέγεται εντελώς διαφορετικά με άλλο όνομα), ίσως να μην κυκλοφορεί εκεί, ποιος ξέρει.

Geocheats2
06-04-13, 00:40
Craven δεν έχω δει (εκτός αν λέγεται εντελώς διαφορετικά με άλλο όνομα), ίσως να μην κυκλοφορεί εκεί, ποιος ξέρει.

Δεν ξέρω τι παίζει έψαξα όλα τα site και τίποτα craven καπνός δεν πωλείτε σε κανένα

stakar
06-04-13, 01:52
craven που ειχα ρωτησει κι εγω σε 3-4 καπνοπωλεια στην Φρανκφουρτη δεν ειχαν!
Εχουν βεβαια ενα "καρο" αλλους καπνους που ισως καποιος του εφερνε σε κοντινη γευση...!

Nic
06-04-13, 19:57
Καλησπέρα στην παρέα του forum.
Νέος εδω μέσα αν και παρακολουθώ την συγκεκριμμένη κουβέντα καθότι βρισκόμουν κι εγώ στην αναζήτηση λύσης για φθηνό καπνό ( 3 χρόνια ανεργος.. )
Να μην τα πολυλογώ, αρχές Μαρτίου έκανα παραγγελία απο το dutyfreedepot 5x50gr golden virginia. Καπνίζω golden virginia περίπου 10 χρόνια. Όλα καλά με την παραγγελία με χρεωστική visa, τηλέφωνο δεν με πήρε κανένας και απλά περίμενα. Σε 17 μέρες έρχεται ειδοποίηση και πάω ταχυδρομείο να παραλάβω. Άσπρη συσκευασία στην οποία μέσα κρυβόταν ενα κουτί golden virginia!! Τέλεια λέω! Ανοίγω το κουτί και μέσα βρίσκω 5 πακέτα των 50 γραμμαρίων, χωρίς σελοφάν, σφραγισμένα μεν, χωρίς ομως το κλιψάκι που έχει o golden virginia για να κλείνει ξανά, το λεγόμενο zip.
Παρατηρώντας το πακέτο, ακόμα και στην υφή του υλικού ένιωθα ένα φθηνιάρικο πράγμα, ακόμα και τα χρώματα και οι εικόνες πολύ ψεύτικες. Αν εκτύπωνα στον εκτυπωτή μου(της πλάκας) την συσκευασία, θα ήταν πολύ πιο κοντά στη γνήσια. Καμία αναφορά στο πακέτο για εργοστάσιο. Εκεί πλέον άρχισα να απογοητεύομαι!
Ανόιγω τον καπνό, τον μυρίζω, και εκεί το ηθικό μου ανεβαίνει πάλι γιατί ένιωσα μυρωδιά golden virginia!!!!! Αμέσως πέρνω χαρτάκια-φιλτράκια και αρχίζω και στρίβω!!! ...............
Εκεί έφαγα τη μεγάλη σφαλιάρα... απλα ΑΗΔΙΑ!!! Συγνώμη για την έκφραση αλλα ένιωθα οτι κάπνιζα σκ@τ@!!! Εκεί πλέον οι υποψίες μου για φθηνιάρικο κινέζικο μαιμού προιον επαληθεύτηκαν.... Έδωσα και σε δικούς μου ανθρώπους που καπνίζουν το ίδιο και πήρα την ίδια απάντηση και την ίδια έκφραση απο το πρόσωπό τους..
Δυστυχώς όλα αυτά τα και καλά dutyfreestores πουλάνε τα ίδια ακριβώς προιόντα απο στις ίδιες περίπου τιμές και εγώ πιστεύω ότι είναι κινέζικες αντιγραφές!
Προσωπικά δεν πρόκειται να ρισκάρω να καπνίσω τέτοια πράγματα και η μόνη λύση είναι η στροφή στην αναζήτηση χύμα καπνού απο κάποιον γνωστό. Ακόμα δεν βρήκα, αλλα πιστεύω προς Θράκη μεριά που έχω λίγους γνωστούς, όλο και κάποιος να έχει άκρη..
Γνώμη μου, μακρυά απο αυτές τις μπούρδες παιδιά... καταντάνε επικίνδυνα.......
*Αν μπορέσω κάποια στιγμή θα ανεβάσω και φώτος απο τα πακέτα να τα δούμε αναλυτικά..
Περίεργο.. Geocheats2 και InTranceWeTrust δεν φαίνεται να είχαν πρόβλημα

Τo σχέδιο είναι σχεδόν ίδιο με εξαίρεση το αυτοκόλλητο για τα χαρτάκια (δεν έχει) και οτι γράφει οτι είναι made in uk. Επίσης οι κωδικοί στο πλάι χωρίζονται σε 2 8ψιφιους σε σχέση με τον έναν από εδώ.


ΚΑΠΝΙΖΕΤΑΙ. δεν είναι το ότι θα πάνε χαμένα 40€ αλλά κάποιος που κάνει αυτόν τον καπνό θα καταλάβει την διαφορά

- - - Updated - - -
Geocheats2: To σχέδιο σίγουρα δεν είναι pixalated έτσι?




Παιδιά εγώ τον συνήθυσα τον καπνό, μια χαρά ειναι και 42€ το μισό κιλό είναι άπεχτος





Σήμερα παρέλαβα την 2η παραγγελία από το http://www.dutyfreedepot.com/ και την 1η από το http://www.discountcigarettes.in/. Όλα καλά. Περίπτερο τέλος για εμένα. Over and out.



Περιμένω να δω photo απο μούφα golden virgiania :worthy:
Πάντως εγώ θα χτυπήσω μια 20αδα muratti 11,5€!!!!

akilleas
06-04-13, 22:59
μου κινήσατε το ενδιαφέρον, αύριο θα πάρω έναν

Sovjohn

Μπορεί να ενδιαφέρομαι και εγώ, πειράζει άμα σου στείλω κάνα φίλο να τον πάρει ή να σου στείλω τα λεφτά να μου τον στείλεις??

μπορεί κάποιος να βρει τον craven στο γερμανικό γτ δεν τον βρίσκω :hmm:


Craven δεν έχω δει (εκτός αν λέγεται εντελώς διαφορετικά με άλλο όνομα), ίσως να μην κυκλοφορεί εκεί, ποιος ξέρει.


Δεν ξέρω τι παίζει έψαξα όλα τα site και τίποτα craven καπνός δεν πωλείτε σε κανένα


craven που ειχα ρωτησει κι εγω σε 3-4 καπνοπωλεια στην Φρανκφουρτη δεν ειχαν!
Εχουν βεβαια ενα "καρο" αλλους καπνους που ισως καποιος του εφερνε σε κοντινη γευση...!

Εάν δεν κάνω λάθος, Craven κανπός για στρίψιμο κατασκευάζεται και κυκλοφορεί μόνο για Ελλάδα.
Στο εξωτερικό έχουν αυτό (https://www.google.gr/search?hl=el&newwindow=1&safe=off&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1123&bih=670&q=craven+%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%BF%CF%82&oq=craven&gs_l=img.3.2.0l4j0i24l6.27.3990.0.7041.7.7.0.0.0.0.675.1477.2j3j1j5-1.7.0...0.0...1ac.1.8.img.jDGprVwio30#hl=el&newwindow=1&safe=off&site=imghp&tbm=isch&sa=1&q=craven+cigarettes&oq=craven+cig&gs_l=img.3.0.0i19.13162.18196.0.19440.11.7.3.1.1.0.196.1139.0j7.7.0...0.0...1c.1.8.img.PfEcTg7q6Ek&bav=on.2,or.r_cp.r_qf.&bvm=bv.44770516,d.bGE&fp=bfed5d30d4f8f3ac&biw=1123&bih=670).

Geocheats2
07-04-13, 01:00
Περίεργο.. Geocheats2 και InTranceWeTrust δεν φαίνεται να είχαν πρόβλημα

Geocheats2: To σχέδιο σίγουρα δεν είναι pixalated έτσι?


όχι είναι σχεδόν ίδιο με τον ελληνικό απλά λεει made in uk



Περιμένω να δω photo απο μούφα golden virgiania :worthy:
Πάντως εγώ θα χτυπήσω μια 20αδα muratti 11,5€!!!!

όχι είναι σχεδόν ίδιο με τον ελληνικό απλά λεει made in uk

@ ADSLgr.com All rights reserved.