PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλές για διαμονή στην Αθήνα



Tripakis
03-12-06, 03:33
Καλησπέρες

Απο φεβρουαριο , σαν παιδι και εγω παω φοιτητης:twisted: :twisted: και θα ηθελα να ρωτησω τους εμπειρογνωμονες μερικα πραγματακια......Τι χρειαζεται να προσεξω ποιο πολυ στην Αθηνα?Τους κλεφτες?Τους ταξιτζηδες που κατακλεβουν?:rtfm: :rtfm: Ολα τα παραπανω?

Τι αλλο χρειαζεται?επισης , ποσα περιπου ευρωπουλα τον μηνα χρειαζεται ενας φοιτητης στην Αθηνα για να την βγαλει?Περιπου 500 ευρώ?:oops: :oops:


Διαφωτίστε με με τα φωτάκια σας παρακαλω:sorry: :sorry:

ermis333
03-12-06, 04:00
Σε ποια σχολή πέρασες και που σκοπεύεις να μείνεις;;;

tip. Αν ψάχνεις για σπίτι να μην αναφέρεις ότι είσαι φοιτητής να πείς ψέματα ότι ήρθες για δουλειά εδώ ή κάτι τέτοιο.

alexandrozz
03-12-06, 19:37
με 1000-1100 ευρώ το μήνα (συμπεριλαμβάνεται το ενοίκιο) νομίζω μπορείς να κάνεις μια νορμάλ-συνετή ζωή. Πρόσεξε τα κοινόχρηστα (να είναι χαμηλά), να προτιμάς τα ΜΜΕ, κοίτα που κοντά είναι το Πανεπιστήμιο. Επίσης πρόσεξε πότε θα κλείσεις τη συμφωνία γιατί αν πας τελευταία στιγμή θα προσπαθήσουν να κερδοσκοπήσουν εις βάρος σου.

hemlock
03-12-06, 20:00
Καλησπέρες

Απο φεβρουαριο , σαν παιδι και εγω παω φοιτητης:twisted: :twisted: και θα ηθελα να ρωτησω τους εμπειρογνωμονες μερικα πραγματακια......Τι χρειαζεται να προσεξω ποιο πολυ στην Αθηνα?Τους κλεφτες?Τους ταξιτζηδες που κατακλεβουν?:rtfm: :rtfm: Ολα τα παραπανω?

Τι αλλο χρειαζεται?επισης , ποσα περιπου ευρωπουλα τον μηνα χρειαζεται ενας φοιτητης στην Αθηνα για να την βγαλει?Περιπου 500 ευρώ?:oops: :oops:


Διαφωτίστε με με τα φωτάκια σας παρακαλω:sorry: :sorry:
Μην καλομαθεις με το ταξι.
Εγω προσωπικα δεν θα πηγιανα να μεινω εξω απο την σχολη μου (Ζωγραφου,Πειραια,Αιγαλεω κλπ.) θα πηγαινα καπου σχετικα μακρυα,για να μην εχω την καφριλα των εκει ενοικιαζομενων σπιτιων.Συνηθως βαρανε αλυπητα.
Το διαμερισμα δεν ειναι αναγκη να ειναι καινουργιο-αρκει να εχει καλη-σωστη θερμανση και οσο το δυνατον λιγα κοινοχρηστα.
Το διαμερισμα δεν ειναι αναγκη να ειναι μεγαλυτερο απο γκαρσονιερα.
Τωρα για τα λεφτα:
Αν εισαι τυπος ανθρωπου που ειναι "σβουρας" ,τοτε ξεκινας με μικρο bugdet.
Αν θες μετρημενα πραγματα,εννοω οχι καθε μερα, τοτε ναι ειναι αρκετο (αν βγαλεις το ενοικιο βεβαια).

FestoNero
03-12-06, 20:48
Καλο θα ειναι να μας πεις σε ποια σχολη περασες (Υποθετω ΤΕΙ, λογω εαρινου τμηματος),
για να σου πουμε που σε βολευει καλυτερα να μεινεις,
απο πλευρας ευκολιας προσβασης στη σχολη, στο κεντρο, στα μαγαζια κλπ..
Να χρησιμοποιεις τα Μεσα Μαζικης Μεταφορας, βολευουν παρα πολυ.
Παρε εναν χαρτη της Αθηνας, η/και παρε και μια Χρυση Ευκαρια
και κοψε τη σελιδα με τον χαρτη της Αττικης που γραφει τις διαφορες περιοχες
(στις αγγελιες για τα σπιτια προς πωληση),
για να τις μαθαινεις..
Μην παρεις πολλα επιπλα, και προτιμησε ΙΚΕΑ αν εχεις την δυνατοτητα.
Ετσι θα μπορεσεις να μετακομισεις ευκολα σε περιπτωση που δεν σου κανει το σπιτι που διαλεξες αρχικα.
Προτιμησε το σπιτι να εχει ηδη ψυγειο και φουρνο, 2 πραγματα λιγοτερα για κουβαλημα..
Τι να προσεξεις στην Αθηνα..
Πφφ..
Τα παντα.
Ταξι δεν χρειαζεται πολυ συχνα να παιρνεις, αγορασε μια φοιτητικη καρτα απεριοριστων για λεωφορεια &μετρο στα 17Ε νομιζω.
Τα ταξι ειναι χρησιμα μετα τις 11-12 το βραδυ που σταματουν τα λεωφορεια &μετρο.
Υπαρχουν βεβαια και καποια λεωφορεια/τρολλευ τα οποια ειναι 24ωρα, και περνανε καθε 30-60 λεπτα, κοιτα το και αυτο οταν διαλεγεις σπιτι.

zeibekis
03-12-06, 21:22
Εξαρτάται

Αν θες πολυτέλειες χρειάζεσαι 800 - 1000 ευρώ
Αν κάνεις το σκατό σου παξιμάδι και συγκατοικίσεις με τους αναρχικούς σε κανα εγκατελειμένο 200-300
Για μεσαίες καταστάσεις 500-600

Όπως και να έχει θα είναι μια εμπειρία μοναδική. Καλή ή κακή θα δείξει

Tripakis
03-12-06, 21:44
Ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδες . Θα παω σε ιδιωτικη σχολη που βρισκεται στα Πατησια . Ποια περιχοη θα προτεινατε?Επισης , εμεις που παμε σε ιδιωτικα , εχουμε δικαιωμα για φοιτητηκες καρτες για τα ΜΜΜ?

manoulamou
03-12-06, 21:56
ΜΜΜ Μεσα μαζικης μεταφορας;)
Ενα site για τις αστικες συγκοινωνιες: http://www.oasa.gr/
με ολες τις σχετικες πληροφοριες και χαρτες.

ΑΑΑ μισοο βρηκα και σχετικα blog::) <<Φοιτητής στην Αθήνα;; Ξανασκέψου το...>>
http://viennas.net/cs/blogs/kafir/archive/2006/03/20/1374.aspx
http://viennas.net/cs/blogs/kafir/archive/2006/03/27/1394.aspx

http://www.mycampus.gr/iq.php?issue=59

<<10+1 ερωτήσεις και απαντήσεις για τη φοιτητική ζωή
Xρήσιμος οδηγός για τους πρωτοετείς>>
http://kapodistriako.uoa.gr/stories/051_th_01/index.php?m=2

alwaysalone
03-12-06, 22:12
manoulamou respect για τα links.. :oneup: (και το σχολιο για τα ΜΜΜ ήταν ολα τα λεφτα! Εγω τοση ωρα το διαβαζα ως ΜΜΕ και δε μου εκανε καμια εντυπωση :p ).

Τripakis, καλη επιτυχια και καλη ζωη..! Ελπιζω μονο να μην πηγες σε κανενα mediterranean του ΞΥΝΗ..

Τα 500 ευρώ ειναι χμ, ετσι και ετσι.. Νομιζω ειναι λίγα.. Αλλα παραλληλα μπορεις να πιασεις μια δουλίτσα...Πασο οχι δεν δικαιούσαι δυστυχως..
Συμβουλη μου να μην εχεις συγκάτοικο..

Καλη τυχη :) ..

Tripakis
03-12-06, 22:15
manoulamou respect για τα links.. :oneup: (και το σχολιο για τα ΜΜΜ ήταν ολα τα λεφτα! Εγω τοση ωρα το διαβαζα ως ΜΜΕ και δε μου εκανε καμια εντυπωση :p ).

Τripakis, καλη επιτυχια και καλη ζωη..! Ελπιζω μονο να μην πηγες σε κανενα mediterranean του ΞΥΝΗ..

Τα 500 ευρώ ειναι χμ, ετσι και ετσι.. Νομιζω ειναι λίγα.. Αλλα παραλληλα μπορεις να πιασεις μια δουλίτσα...Πασο οχι δεν δικαιούσαι δυστυχως..
Συμβουλη μου να μην εχεις συγκάτοικο..

Καλη τυχη :) ..

:hmm: :hmm: Τι εχει το mediterranean?:hmm: :hmm: Οχι δεν θα παω σε αυτο , στο ΙΕΚ του Ξυνη θα παω

alwaysalone
03-12-06, 22:20
Εντάξει υπάρχουν και καλυτερα ιδιωτικά ιδρύματα..(δεν αναφέρομαι σε ιδιωτικα ΙΕΚ, που πανε απο το κακό στο χειρότερο).

Αλλά, η θέληση και η ορεξη για δουλεια μετράει, οπότε καλη επιτυχία!! Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο.. Καλη τύχη.. :) :) :) :) :)

HaRRy
04-12-06, 01:19
Πάντως φίλε απο το πανέμορφο και ήσυχο παραλιακό Ξυλόκαστρο, η Αθήνα θα σου φανεί ΤΕΝΕΚΕΣ ΞΕΓΑΝΩΤΟΣ...
Προσπάθησε να βρείς κανα σπίτι στα Πατήσια είναι αρκετά καλά εκεί και σχετικά φθηνά...
Κατω απο την Πατησίων ξέρω γω σε καμια γειτονίτσα που ακόμα διασώζεται...
Αλλιώς αν θες πιο φθηνά βρες μια πολυκατοικία με 90% ξένους μέσα και πάρε αγκαλιά καμια καραμπίνα...!!!

Tripakis
04-12-06, 15:50
ευχαριστω παιδες !harry το Ξυλόκαστρο ειναι ομορφο το καλοκαιρι.....τον χειμωνα βγαινεις εξω μια βολτα το βραδυ , και δεν βλεπεις κανεναν...ολα κλειστα...λες και εισαι σε πολη φαντασμα:down:

manoulamou
04-12-06, 16:02
Σωστος ο HaRRy και ειδικα εαν εχεις τπτ συλλεκτικες αφισες του ... Θρυλου
καλυτερα να κυκλοφορεις με καλαζνικοφ:rofl: . Εμενα παντως η κορη μου μετακομισε απο τα δηθεν ασφαλη ΒΠ
σε μια τετοια πολυκατοικια στην Φυλης (!) και περναει μια χαρα, ενω εδω πανω:nono: :censored:

pontios76
10-12-06, 00:54
με 1000-1100 ευρώ το μήνα (συμπεριλαμβάνεται το ενοίκιο) νομίζω μπορείς να κάνεις μια νορμάλ-συνετή ζωή. Πρόσεξε τα κοινόχρηστα (να είναι χαμηλά), να προτιμάς τα ΜΜΕ, κοίτα που κοντά είναι το Πανεπιστήμιο. Επίσης πρόσεξε πότε θα κλείσεις τη συμφωνία γιατί αν πας τελευταία στιγμή θα προσπαθήσουν να κερδοσκοπήσουν εις βάρος σου.

1000-1100 για νορμάλ-συνετή ζωη??? Μα με τόσα ζουν 7 στις 10 οικογένειες σήμερα, τόσα θέλει κι ένας φοιτητής???

Μήπως τόσα "θα θέλαμε" να διαθέτει ένας φοιτητής? Δηλαδή ο μπαμπάς του πόσα πρέπει να βγάζει το μήνα για να στέλνει τα 1000 στον φοιτητή?

johnkall69
10-12-06, 16:37
Καλά ρε παιδιά ηρεμία, δεν πάει στον πόλεμο ο άνθρωπος..


Σ Εμενα παντως η κορη μου μετακομισε απο τα δηθεν ασφαλη ΒΠ
σε μια τετοια πολυκατοικια στην Φυλης (!) και περναει μια χαρα, ενω εδω πανω:nono: :censored:

:lol::lol: Πόσο νοικιάζει το σπίτι εκεί? Με τρώει η περιέργεια.:rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.