PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση Ubuntu - Πως;;;



Σελίδες : 1 [2]

Zus
13-09-12, 06:03
Λόγω πτυχιακής, αναγκάζομαι να επιστρέψω ξανά στο linux. Προσπαθώντας όμως να εγκαταστήσω ubuntu αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα.

Δοκίμασα ubuntu, alternate ubuntu και kubuntu. Και στα τρία αντιμετώπισα ίδιο πρόβλημα. Περίεργα χρώματα στην οθόνη πριν φορτώσει καν το cd. Μόνο στο alternate ubuntu, που νομίζω έχει text installation για πιο παλιά pc έγινε κανονικά η εγκατάσταση αλλά με το που ήταν να βγει το grub menu ή το login screen μετά το ρεστάρτ, έκανε ξανά το ίδιο.

Να τονίσω εδώ ότι στο kubuntu, μετά την περίεργη οθόνη με πέταξε σε command prompt και νομίζω ότι κάπου πήρε το μάτι μου την λέξη nouveaou η κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Επίσης είμαι 99% σίγουρος ότι από την εποχή που αγόρασα νέο υπολογιστή μου έβγαζε ξανά το ίδιο πρόβλημα η προηγούμενη έκδοση ubuntu.

Ο υπολογιστής είναι i5, 4GB ram, nvidia gts240.

Καμιά ιδέα?

109403

- - - Updated - - -

Μόλις έκανε το ίδιο ακριβώς και σε εγκατάσταση Fedora που δοκίμασα. Προβλέπω να χω θέμα σοβαρό από το πουθενά.. :worthy:

Τη στιγμή που είναι έτοιμο να φορτώσει το γραφικό κομμάτι του install είτε του desktop πρωτού κάνεις install, πετάει την οθόνη που ανέβασα παραπάνω.

graal
13-09-12, 12:51
Τον driver της nvidia τον εβαλες? Δεν δικαιολογειται το να βγαζει μονο αυτες τις αναλυσεις, ουτε ο nvidia ουτε ο nouveau, εκτος αν η μεγιστη αναλυση της οθονης σου ειναι 1024*768!
Μηπως εισαι σε λαπτοπ με υβριδικη καρτα γραφικων (optimus)?
Eίμαι με desktop pc. Τελικά την βρήκα την άκρη. Στο τσακ ήμουν για αλλαγή κάρτας γραφικών. Αποσύνδεσα το καλώδιο VGA και έβαλα το DVI και όλα έστρωσαν. Τώρα μου δίνει ανάλυση 1600*900

@ ADSLgr.com All rights reserved.