PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΕΙ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ ΕΦΑΡΜ.ΠΛΗΡ στη ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ



antonatos
05-12-06, 02:02
Γεια χαρά, θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αυτή σχολή έχω περάσει αυτήν αλλά δεν ξέρω τι σχολή είναι. Τι θα μάθω, τι θα βγω από κει, θα βρω εύκολα δουλεία είναι πτυχίο που μετρά θέλει κάποιο μεταπτυχιακό. Μήπως να βγω τη σχολή και να δουλέψω στο συνεργείο του πατερά μου!!!!

Είναι όμορφη η πόλη. Έχει καλά σουβλατζίδικα??? Από νοίκια πως πάμε????
Έχει νυχτερινή ζωή???

Nikos_Vita
05-12-06, 10:05
Nα πας ... Η σχολή ασχολείται με τα παρακάτω:
Το περιεχόμενο σπουδών του Τμήματος Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία καλύπτει το γνωστικό αντικείμενο της Πληροφορικής, της διοικητικής Επιστήμης και των Οικονομικών, με εξειδίκευση στις Εφαρμογές της Πληροφορικής στη Διοίκηση και την Οικονομία, στα πλαίσια επιχειρήσεων και οργανισμών, τόσο στον ιδιωτικό όσο και στον δημόσιο τομέα.

Περισσότερα εδώ: http://www.epdo.teimes.gr/undergraduate/index.php

Μετά μπορείς να κάνεις άνετα και μεταπτυχιακό.
Αν δεν σου αρέσει το αντικείμενο μπορείς ενδιάμεσα να αλλάξεις σχολή σε κάποιο άλλο αντικείμενο.

Αν τυχόν πας και την τελειώσεις στείλε μου και ένα PM γιατί ήδη σου βρήκα δουλειά με καλά λεφτά ... Η Διοίκηση Επιχειρήσεων μαζί με την Πληροφορική έχει πολύ καλές προοπτικές και καλά λεφτά...

Είναι πολλοί οι Μηχανικοί που αναγκάζονται να κάνουν και ΜΒΑ για να πάρουν γνώσεις σε διοίκηση επιχειρήσεων κλπ...κλπ... Οπότε μην την χάσεις αυτή την ευκαιρία ... ;)

bill2003
05-12-06, 11:11
Μήπως να βγω τη σχολή και να δουλέψω στο συνεργείο του πατερά μου!!!!
Είναι όμορφη η πόλη. Έχει καλά σουβλατζίδικα??? Από νοίκια πως πάμε????
Έχει νυχτερινή ζωή???

Αν στο επιτρέπουν τα οικονομικά σου, μην το συζητάς! Σίγουρα να πας!
Στο τμήμα ένα εξάμηνο δίδασκα και εγώ, αρκετοί φίλοι δουλεύουν εκεί, ξέρω τα πράγματα σχετικά καλά. Με το πτυχίο σου μπορείς να βρεις δουλειά ως καθηγητής σε σχολείο και όπου υπάρχει προκήρυξη για ΤΕ Πληροφορικής. Επίσης το ότι έχει και οικονομικά μαθήματα είναι ένα +. Το επίπεδο των φοιτητών δεν είναι το μέγιστο αλλά όσους είχα γνωρίσει είναι καλά παιδιά. Τι σημαίνει αυτό: Ότι αν εσύ έχεις όρεξη να παρακολουθήσεις και να μάθεις δεν θα σε εμποδίσει κανένας. Η αδελφή μου (διδάσκει και αυτή στο Τμήμα χρόνια) φέτος έχει μία κοπελιά που της ζητά και έξτρα ασκήσεις για το σπίτι :confused:. Πράγμα τελείως ασυνήθιστο για το ΤΕΙ αυτό. Με άλλα λόγια, προσπάθησε να 'εκμεταλλευτείς' όσο μπορείς του διδάσκοντες εκεί (αυτό ισχύει παντού). Είναι νέοι άνθρωποι και με όρεξη (οι περισσότεροι)

Μεταπτυχιακά μπορείς να κάνεις και υπάρχει σίγουρα ένα διατμηματικό με το Πάντειο Πανεπιστήμιο.

Για το αν είναι όμορφο το Μεσολόγγι δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, είμαι από Ναύπακτο :p
Η νυχτερινή ζωή (λόγω των φοιτητών) είναι σε πολύ καλά επίπεδα αν σκεφτείς ότι μιλάμε για μια τέτοια μικρή επαρχιακή πόλη. Επίσης, η Πάτρα είναι σχετικά κοντά (για κανένα Σάββατο με καλή παρέα ή στο καρναβάλι).

Για τα ενοίκια έχω ακούσει ότι μερικοί το γυφτίζουν, αλλά όχι τίποτα κραγμένες περιπτώσεις, ότι γίνεται παντού πάνω κάτω! Πρέπει να πας να ψάξεις από νωρίς. Το ΤΕΙ άλλωστε είναι έξω από την πόλη (τα κτήρια που στεγάζεται αρχικά προορίζονταν για αγροτικές φυλακές!) άρα δεν τίθεται θέμα να βρεις σπίτι κοντά στο ΤΕΙ.

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό για την ώρα. Αν θες ρώτα και εδώ είμαστε ;)

alexandrozz
05-12-06, 12:25
Η Διοίκηση Επιχειρήσεων μαζί με την Πληροφορική έχει πολύ καλές προοπτικές και καλά λεφτά...

Ωραία...:)

antonatos
05-12-06, 12:50
OK thanks. Με πείσατε. Αλλά σαν την δουλειά μπορώ να βρω? Βασικά είμαι κολλημένος με τα δίκτυα αλλά αν είναι οκ η σχολή, είμαι μέσα.
Βασικά ήλπιζα μπας και ήταν κανένας φοιτητής από εδώ να έλεγε λεπτομέρειες.

Crosstalk
05-12-06, 13:55
Α ρε πατριωτες .............. ετσι μπραβο να τονωνεται ο νομός και οι πολεις του!
Και εγω εχω ακουσει καλα λογια γενικοτεα για τα τμηματα του ΤΕΙ Μεσολογγιου!

Nikos_Vita
05-12-06, 14:52
Αλλά σαν την δουλειά μπορώ να βρω?

Τι θα έλεγες για MIS (Management Information Systems) και ανάλυση αναγκών για Πληροφοριακά Συστήματα οργανισμών και επιχειρήσεων?
Τι θα έλεγες για SAP και ΕRP?
Τι θα έλεγες για Τραπεζικά Πληροφοριακά Συστήματα προσαρμοσμένα στα Ελληνικά Δεδομένα?

Ολα αυτά έχουν να κάνουν με δομές και Διοίκηση Επιχειρήσεων και φυσικά ο κορμός είναι τα δίκτυα και η πληροφορική.
Φίλος μου που είναι ειδικός αναλυτής σε τέτοια συστήματα παίρνει το μήνα 7500euro!!!! Και ξέρεις γιατί? Γιατί καταλαβαίνει πολύ εύκολα τις δομές των οργανισμών (οικονομικά-διοικητικά-logistics κλπ...), μπορεί να τα βάζει σε "κουτάκια" και να κάνει ολοκληρωμένες προτάσεις λύσεων και ανάλυσης δεδομένων ...

Εχει μέλλον σου λέω το επάγγελμα ... !!! :oneup:

antonatos
05-12-06, 15:35
Κοιτα να δεις. και νομιζα οτι θα 'νε καμια παλιοσχολη της πλακας. οκ thanks πηρα μια ιδεα για τη σχολη

hemlock
05-12-06, 15:40
Κοιτα να δεις. και νομιζα οτι θα 'νε καμια παλιοσχολη της πλακας. οκ thanks πηρα μια ιδεα για τη σχολη
Αν ηθελες σχολη της προκοπης για την οποια θα ειχες ακουσει και 5 πραματα στην τηλεοραση ας διαβαζες για να περασεις στη ΑΣΟΕΕ;)

Crosstalk
05-12-06, 16:54
Βεβαια στο τελος το μοναδικο που εχει σημασια ειναι ποσο καλος επαγγελματιας (ακομα και το Harvard να εχεις τελειωσει και οχι το ΤΕΙ Μεσολογγιου) εισαι και κατα ποσο εισαι σε θεση να κανεις σωστες αναλυσεις που οδηγουν στις καταλληλες προτασεις υλοποιησης (μιλαω σε συνεχεια του ποστ του φιλου Nikos_Vita)!

alexandrozz
05-12-06, 17:40
Τι θα έλεγες για MIS (Management Information Systems) και ανάλυση αναγκών για Πληροφοριακά Συστήματα οργανισμών και επιχειρήσεων?
Τι θα έλεγες για SAP και ΕRP?
Τι θα έλεγες για Τραπεζικά Πληροφοριακά Συστήματα προσαρμοσμένα στα Ελληνικά Δεδομένα?

Ολα αυτά έχουν να κάνουν με δομές και Διοίκηση Επιχειρήσεων και φυσικά ο κορμός είναι τα δίκτυα και η πληροφορική.
Φίλος μου που είναι ειδικός αναλυτής σε τέτοια συστήματα παίρνει το μήνα 7500euro!!!! Και ξέρεις γιατί? Γιατί καταλαβαίνει πολύ εύκολα τις δομές των οργανισμών (οικονομικά-διοικητικά-logistics κλπ...), μπορεί να τα βάζει σε "κουτάκια" και να κάνει ολοκληρωμένες προτάσεις λύσεων και ανάλυσης δεδομένων ...

Εχει μέλλον σου λέω το επάγγελμα ... !!! :oneup:


Πώς βρήκε αν επιτρέπεται δουλειά ο φίλος σου? Ρωτάω γιατί σύντομα θα βρεθώ στη κατηγορία των Μηχανικών Λογισμικού με Master σε Management. Απ'ότι έχω φανταστεί εκτός από δημόσιες σχέσεις μια άλλη λύση για τέτοιες θέσεις είναι συμβουλευτικές εταιρίες.

Gina
08-12-06, 10:50
Βεβαια στο τελος το μοναδικο που εχει σημασια ειναι ποσο καλος επαγγελματιας (ακομα και το Harvard να εχεις τελειωσει και οχι το ΤΕΙ Μεσολογγιου) εισαι και κατα ποσο εισαι σε θεση να κανεις σωστες αναλυσεις που οδηγουν στις καταλληλες προτασεις υλοποιησης

Συμφωνώ. Άμα έχεις μυαλό και όρεξη, και εκμεταλλευτείς τα φοιτητικά σου χρόνια για να μάθεις όσα πιο πολλά μπορείς για το αντικείμενό σου, δεν θα υποφέρεις στο χώρο εργασίας. Άλλωστε δε σου δίνει κανένας δουλειά με βάση μόνο το πτυχίο σου, αλλά με βάση την απόδοσή σου γενικότερα.

Για το ΤΕΙ Μεσολογγίου ξέρω μόνο από μια φίλη μου που σπούδασε εκεί (σε άλλο τμήμα) ότι έμεινε πολύ ευχαριστημένη με την σχολή και με την ζωή στην πόλη γενικότερα.

Nikos_Vita
08-12-06, 11:34
Πώς βρήκε αν επιτρέπεται δουλειά ο φίλος σου? Ρωτάω γιατί σύντομα θα βρεθώ στη κατηγορία των Μηχανικών Λογισμικού με Master σε Management. Απ'ότι έχω φανταστεί εκτός από δημόσιες σχέσεις μια άλλη λύση για τέτοιες θέσεις είναι συμβουλευτικές εταιρίες.

Απλά είχε βάλει στόχο από την αρχή να ασχοληθεί με τραπεζικά λογισμικά που απαιτούν ειδική ανάλυση και έρευνα πριν ξεκινήσει η διαδικασία ανάπτυξης λογισμικού.
Δεν μπήκε δηλαδή στην διαδικασία να ασχοληθεί με απλό Software Development.
Μπήκε σε μία ιδιωτική εταιρεία που ασχολείται με Τραπεζικό λογισμικό ως Business Software Analyst και σύντομα καθιερώθηκε. Το μόνο "αρνητικό" είναι ότι έχει ασχοληθεί μόνο με τον τραπεζικό τομέα και την ανάλυση του.
Tέτοιες εταιρείες που ασχολούνται με τραπεζικά/χρηματο-οικονομικά λογισμικά είναι πολλές στην Ελλάδα ...
Επίσης καλές είναι και οι φαρμακευτικές/ιατρικές εταιρείες και τα φαρμακευτικά/ιατρικά λογισμικά ...

kennyyy
08-12-06, 12:35
Κάθε λογισμικό απαιτεί ειδική ανάλυση και έρευνα πριν ξεκινήσει η διαδικασία ανάπτυξης λογισμικού..Για την ακρίβεια το development πλέον αντιμετωπίζεται ως απλά ένα στάδιο από τα πολλά σε πολλά απτα μοντέλα ανάπτυξης λογισμικού:Ο...Απλά στην Ελλάδα κανείς δεν ασχολείται με αυτό...adhoc η φάση και ο καλύτερος codemonkey γίνεται manager για να ξεφύγει απτον κώδικα...Εννοείται όμως ότι για να το κάνεις αυτό (σε σοβαρό επίπεδο) πρέπει να είσαι πολύ πολύ καλός και με εμπειρία στο development αλλιώς ότι λες είναι ψιλοαέρας κοπανιστός...Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα..Ιατρικές εφαρμογές και τραπεζικά συστήματα είναι το ψωμί στην Ελλάδα γιαυτόν τον τομέα...

Darkface
08-12-06, 12:38
Να πας. Η σχολη ειναι καλη αν και ειναι στο Μεσολογγι. Σαν Πολη μην φανταστεις κατι το φοβερο.Παρα πολλοι φοιτητες και λιγοι ηλικιωμενοι. Εχει παρα πολλες καφετεριες(για ολα τα γουστα ) και πολλα σουβλατζιδικα,κουτουκι κτλ(φοιτητες - δεν μαγειρευουν γι αυτο),και πολλα κλαμπ. Λιγο ακριβη σαν πολη γιατι θελει να τα κονομησει απο τους φοιτητες και ο καιρος εχει σκαμπανεβασματα. Εγω περασα καταπληκτικα για 1,5 χρονια(παρα πολλες φοιτητριες;) ) αλλα επειδη
1) δεν μου αρεσε η σχολη εφυγα
2)σιχαθηκα το μερος γιατι ειναι μικρο και κανεις ολο τα ιδια και τα ιδια
3) σηκωθηκα ενα πρωι και βρηκα 100δες βατραχια εξω απο το σπιτι μου και μου την εδωσε 4)Φιλε....... πολλα κουνουπια .Θα παθεις την πλακα σου με το μεγεθος, το τσιμπημα και τον αριθμο τους.

Crosstalk
08-12-06, 15:00
4)Φιλε....... πολλα κουνουπια .Θα παθεις την πλακα σου με το μεγεθος, το τσιμπημα και τον αριθμο τους.

Η λιμνοθαλασσα φιλε μου :cool:

antonatos
09-12-06, 15:25
Οκ παιδια thanks

vauxhall
25-08-10, 14:53
οποιος γνωριζει περισσοτερα για το συγκεκριμενο τμημα ας γραψει!

bill2003
25-08-10, 15:29
Τι παραπάνω θες να μάθεις για το συγκεκριμένο τμήμα;
Σε σχέση με το 2006 που είχα κάνει το πρώτο post (δες την πρώτη σελίδα) τα πράγματα έχουν βελτιωθεί από οργάνωση και υποδομή ακόμη περισσότερο ;)

vauxhall
25-08-10, 19:36
γενικοτερα παιζει κοσμος εκει;

Valhalla
25-08-10, 20:34
Τι θα έλεγες για MIS (Management Information Systems) και ανάλυση αναγκών για Πληροφοριακά Συστήματα οργανισμών και επιχειρήσεων?
Τι θα έλεγες για SAP και ΕRP?
Τι θα έλεγες για Τραπεζικά Πληροφοριακά Συστήματα προσαρμοσμένα στα Ελληνικά Δεδομένα?


Όλα αυτά είναι πολύ ωραία αλλά δεν πρόκειται να μάθει ΤΙΠΟΤΑ απο αυτά σε ΚΑΜΙΑ σχολή.

JERY
28-08-10, 00:16
ΕΦΑΡΜ. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ TEI ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ ΗΜ. 5261
Ειχα μιλησει με παιδια που σπουδαζαν εκει το 2006-2008-2009 ειχα μεινει εκπληκτος οταν ακουγα απο μαθητη του 10 οτι περναει τα μαθηματα χωρις να πηγαινει στις θεωρειες των μαθηματων.
Εγω ειμαι στα τει πειραια οχι σε τιποτα σπουδαιο αλλα τοσα χρονια στη σχολη ακομα και οι πιο αριστοι-εξυπνοι
δεν περναγαν χωρις να πανε στη θεωρεια.
Τωρα τι μαθημα θα γινεται με παιδια που εχουν βγαλει 5, τι να σου πω...
Αν πας αποφασισμενος και εχεις ενδιαφερον και ορεξη κατι θα πετυχεις , αλλα θελει προσωπικη δουλεια και ενασχόληση.
Γενικα το μεσολογγι τα τελευταια εξαμηνα δεν ειχε πολλους φοιτητες επειδη υπηρχε η βαση του 10

panoc
28-08-10, 00:24
δε του ειπατε το βασικο
το μεσσολογγι εχει 3 βασικα πραγματα

(τα διαβαζεις ετσι οπως τα γραφω)

κνπ, μν και ψαρ :p

ειδικα το πρωτο αντιστοιχα του ειχα δει μονο οταν εκανα πλωτα στον Εβρο, μιλαμε για γκατζολοπτερα μεγεθους μικρου πτεροδακτυλου :p

κατα τα αλλα ομορφη πολη αλλα τη βαριεσαι γρηγορα γιατι ειναι μικρη.

παραταυτα εχεις επιλογες για ναυπακτο και για πατρα.
και οι 2 ειναι μια ωρα περιπου μακρυα.

bill2003
28-08-10, 13:06
κνπ, μν και ψαρ :p


Χαχα! Είσαι ωραίος, πέτυχες την προφορά! :up:



πλωτα στον Εβρο, μιλαμε για γκατζολοπτερα μεγεθους μικρου πτεροδακτυλου

Δορίσκος FTW! :D





παραταυτα εχεις επιλογες για ναυπακτο και για πατρα.
και οι 2 ειναι μια ωρα περιπου μακρυα.

35 mins για Ναύπακτο και τώρα με το γιοφύρι +10mins (και -12Ε :p) για Πάτρα ;)

-----

Όσον αφορά τη δυσκολία του τμήματος η αλήθεια είναι ότι κάποια εργαστήρια είναι ένα σκαλοπάτι παραπάνω, αν όχι στο ίδιο επίπεδο, από ΙΕΚ, κάποια άλλα πάλι αρκετά σκαλοπάτια παραπάνω!
Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να είσαι ιδιαίτερα απαιτητικός από παιδιά που έχουν μέσο όρο στις Πανελλήνιες το 7... Αυτό είναι ένα γενικότερο θέμα σε αρκετά ΤΕΙ.
Από την άλλη, στο ΤΕΙ Μεσολογγίου, επειδή το Πανεπιστήμιο της Πάτρας είναι κοντά και οι καιροί από οικονομικής άποψης δύσκολοι, οι περισσότεροι έκτακτοι καθηγητές είναι υποψήφιοι διδάκτορες, διδάκτορες και 407 από το Πανεπιστήμιο, άτομα με μεγάλη εργασιακή εμπειρία στην Πάτρα και αλλού κλπ κλπ.
Τι θέλω αν πω με αυτό: Αν κάποιος έχει όρεξη και μεράκι σίγουρα θα βρει κόσμο που θα του δώσει και υλικό και εφόδια και στήριξη ;)

JERY
28-08-10, 14:29
εγω για να περασω ενα εργαστηριο
πρεπει να καθε βδομαδα να παραδωσω απο μια εργασια ( συνολο 7 ) να παρουν ολες πανω απο 5
και στο τελος να δωσω εξετασεις σε καθε εργασια ξεχωριστα.(7 τεστ σε μια τελικη εξεταση) και πρεπει να εχω και σε αυτες πανω απο 5.
Αν δεν το περασω ξαναπαρακολουθω το εργαστηριο απο την αρχη.
Τη πρωτη φορα επιτρεπεται μονο να κοπω σε 2 και να τις δωσω στο επομενο εξαμηνο.
Ετσι ειναι τα περισσοτερα εργαστηρια, σε αλλα κανουμε εργασιες ολη τη χρονια και αν δεν γραψεις πανω απο 5 στη τελικη εξεταση δεν αθροιζονται στο τελικο βαθμο.
Καπως ετσι ειναι ολα τα εργαστηρια της σχολης, δεν ξερω αν ειναι καλο να υπαρχουν σχολες πανω στο ιδιο αντικειμενο αλλα με τοσο μεγαλη διαφορα στο επιπεδο δυσκολιας.
Γιατι εγω να εχω τα ιδια ects με αυτον απο το μεσσολογγι, αντιστοιχα γιατι ενας απο ΑΕΙ η πολυτεχνειο να εχει τα ιδια με μενα που ειμαι στο τει

vauxhall
28-08-10, 17:41
τελικα με βλεπω σε καποιο ιδιωτικο ιεκ..διοτι δεν νομιζω να την βγαζω την σχολη.
Ειναι πολυ καλυτερα να παω εκει απο το να παω σε καποιο ιδιωτικο ιεκ;
Ειναι και αρκετα τα εξοδα για τοσα χρονια...αν δεν περναω μαθηματα

JERY
28-08-10, 17:50
οπως εγραψα παραπανω η σχολη ειναι ευκολα σε σχεση με την αθηνα.
Αν εχεις ορεξη να σπουδασεις πηγαινε τουλαχιστον ,το χαρτι που εχεις θα ειναι καλυτερο απο το ΙΕΚ.
Οσο για τα ΙΕΚ , επειδη εχω δει τι κανει ο τεχνικος δικτυων στη κορελκο θα σου ελεγα να μην περασεις ουτε απο εξω, πας δεν πας το ιδιο ειναι.Θα υπαρχουν και καλα ιεκ αλλα θελει ψαξιμο.
Γοα Τα δημοσια ΙΕΚ εχω ακουσει οτι ειναι καλα.
Μετα υπαρχουν και οι πιοστοποιησεις cisco για παραδειγμα που κανεις καποιο φροντηστηριο και μετα δινεις εξετασεις πανω στα δικτυα.
Εχεις σκεφτει με τι θελεις να ασχοληθεις? η λες παω ετσι να βγαλω ενα τει ενα ιεκ ?
Εδω υπαρχουν πολλα ατομα που ασχολουνται με τη πληροφορικη και μπορουν να σε βοηθησουν.
Πες μας πρωτα τι σκεφτεσαι για το μελλον σου και μετα υπαρχουν επιλογες

vauxhall
28-08-10, 18:44
οπως εγραψα παραπανω η σχολη ειναι ευκολα σε σχεση με την αθηνα.
Αν εχεις ορεξη να σπουδασεις πηγαινε τουλαχιστον ,το χαρτι που εχεις θα ειναι καλυτερο απο το ΙΕΚ.
Οσο για τα ΙΕΚ , επειδη εχω δει τι κανει ο τεχνικος δικτυων στη κορελκο θα σου ελεγα να μην περασεις ουτε απο εξω, πας δεν πας το ιδιο ειναι.Θα υπαρχουν και καλα ιεκ αλλα θελει ψαξιμο.
Γοα Τα δημοσια ΙΕΚ εχω ακουσει οτι ειναι καλα.
Μετα υπαρχουν και οι πιοστοποιησεις cisco για παραδειγμα που κανεις καποιο φροντηστηριο και μετα δινεις εξετασεις πανω στα δικτυα.
Εχεις σκεφτει με τι θελεις να ασχοληθεις? η λες παω ετσι να βγαλω ενα τει ενα ιεκ ?
Εδω υπαρχουν πολλα ατομα που ασχολουνται με τη πληροφορικη και μπορουν να σε βοηθησουν.
Πες μας πρωτα τι σκεφτεσαι για το μελλον σου και μετα υπαρχουν επιλογες


θελω να ασχοληθω κυριως με την πληροφορικη.
το θεμα ειναι αρκετοι λενε πως με χαρτι ιεκ πολυ δυσκολα θα δουλεψω..(δηλαδη στην αγορα εργασιας θα ειναι παντα απο πανω μου αει/τει και μετα ο πτυχιουκος ιεκ και αν.)

Ακομη θα ηθελα να δουλεψω στον δημοσιο/ιδιωτικο τομεα (σαν καθηγητης παραδειγμα σε πληροφορικη)

Απλα εγω δεν γνωριζω αν αξιζει να παω σε αυτο το τμημα απο αποψη χρηματων (εινια μια σχολη των 6200 μοριων) Μπορει παραδειγμα να πηγαινα σε ενα ιεκ και να εβρισκα δουλεια κυριως στα ιδιωτικα αν εχουν καλες σχεσεις με εταιρεις οπως λενε.

Αν θα πηγαινα μεσολογγι (που δεν θελω τοσο διοτι εδω εχω να κανω περισσοτερα πραγματα) θα πηγαινα μονο και μονο για το πτυχιο "τει" που ακουγετε καλυτερα απο το "αχρηστο" οπως λεγετε του ιεκ. (οπως ειπες εσυ πριν για κορελκο που ειναι ασχετοι)

δεν διαβασα ποτε στις εξετασεις και αυτο ειναι ενα θεμα για το πως θα βγαλω το τει..

JERY
28-08-10, 20:21
Η πληροφορικη ειναι μια τεραστια κουβεντα, εχει πολλα πραγματα μεσα.
Με τις γνωσεις του ΙΕΚ δεν δουλευεις πουθενα, στο τει αει μαθαινεις τα βασικα απο εκει και περα αρχιζεις να εστιαζεις πανω σε αντικειμενο και ασχολεισαι με κατι που σου αρεσει, servers, web desing, προγραμματισμος, αυτοματισμοι.δικτυα...
Εγω για παραδειγμα δεν ειμαι τοσο καλος στον αντικειμενοστραφη προγραμματισμο αλλα τελευταια ασχολουμαι με προγραμματισμο μικροεπεξεργαστων.Αλλος φιλος απο τη σχολη ειναι αστερι σε java.
Αλλος μπορει να ειναι καλος στα δικτυα αλλος να φτιαχνει site με βασεις δεδομενων που τρεχουν σε apache.Μεσα στη σχολη μαθαινεις λιγο απο ολα και προς στο τελος που εχεις συνδιαστικες γνωσεις ασχωλεισαι με κατι πιο συγκεκριμενα που στο τελος και αυτο ειναι η δουλεια σου.
Αλλα θελει πολυ προσωπικη δουλεια για να χτισεις το βιογραφικο σου.Δεν ειναι τα μεταπτυχιακα και τα phd μονο , ειναι οι εργασιες που εχεις κανει, η πτυχιακη, η εργασιακη εμπειρια.
Οταν πας νας δουλεψεις στον ιδιωτικο τομεα δεν κοιτανε το χαρτι σου, αλλα σε ρωτανε τι ξερεις.
Φιλος που τελειωσε τωρα στη σχολη τον πηρε μεγαλη εταιρεια αλλα ξερει προγραμματισμο απιστευτο,ειχε δουλεψει και ενα καλοκαιρι σε μια καλη δουλεια , τον συστησε ενα καθηγητης και ανοιξαν οι πορτες.
δεν του ειπαν εισαι απο το τει πειραια ή πολυτεχνειο σε παιρνω δεν σε παιρνω.

hemlock
28-08-10, 20:28
Αλλα θελει πολυ προσωπικη δουλεια για να χτισεις το βιογραφικο σου.Δεν ειναι τα μεταπτυχιακα και τα phd μονο , ειναι οι εργασιες που εχεις κανει, η πτυχιακη, η εργασιακη εμπειρια.
Οταν πας νας δουλεψεις στον ιδιωτικο τομεα δεν κοιτανε το χαρτι σου, αλλα σε ρωτανε τι ξερεις.
Φιλος που τελειωσε τωρα στη σχολη τον πηρε μεγαλη εταιρεια αλλα ξερει προγραμματισμο απιστευτο,
δεν του ειπαν εισαι απο το τει πειραια ή πολυτεχνειο

Κανεις ενα μικρο λαθακι (εσκεμενα μαλλον, μιας και εισαι ακομα φοιτητης)....:p
Ουτε οι εργασιες θα σου δωσουν δουλεια,ουτε η πτυχιακη ουτε και ο βαθμος του πτυχιου (αυτο ισως να αναγκασει κανεναν μανατζερ να ξανακοιταξει το βιογραφικο σου)....Αυτο που χρειαζετει εδω εξω ειναι συνεπεια σε αυτο που θα ασχοληθεις...;)

JERY
28-08-10, 22:28
δεν μιλησα για βαθμο αλλα για μεγαλα project εγω θελω να ασχοληθω με αυτματισμους και απο τωρα εχω ξεκηνισει και φτιαχνω εργασιες με αυτοματισμους,
η πρωτη ειναι ετοιμη και παω για τη δευτερη, τελος εχω σκεφτει και μια πτυχιακη.
Πως δουλεψω πανω σε αυτοματισμους αν δεν ξερω εστω τα βασικα ή δεν εχω αναπτυξει καποια πραγματα ωστε να δει ο αλλος οτι μπορω να μαθω το αντικειμενο της δουλειας

hemlock
28-08-10, 22:50
δεν μιλησα για βαθμο αλλα για μεγαλα project εγω θελω να ασχοληθω με αυτματισμους και απο τωρα εχω ξεκηνισει και φτιαχνω εργασιες με αυτοματισμους,
η πρωτη ειναι ετοιμη και παω για τη δευτερη, τελος εχω σκεφτει και μια πτυχιακη.
Πως δουλεψω πανω σε αυτοματισμους αν δεν ξερω εστω τα βασικα ή δεν εχω αναπτυξει καποια πραγματα ωστε να δει ο αλλος οτι μπορω να μαθω το αντικειμενο της δουλειας

Κανονικα θα επρεπε να βαλω τα γελια (αλλα δεν θα το κανω,λογω του οτι εχουμε κοντινη ειδικοτητα)...:cool:
Οταν λες "μεγαλα" προτζεκτ μπορεις να μας πεις τι εννοεις? Αν ειναι κατι μεσα στην σχολη και με την συστατικη απο το καθηγηταρα στο στομα να πας για συνεντευξη το παιζεις κορωνα-γραμματα...:p
Που θελω να καταληξω:
Οτι και να κανεις τωρα (καλα κανεις και ψαχνεσε), το τι θα κανεις μετα απο την σχολη πιθανως και να μην εχει καμια σχεση...Με το ιδιο σκεπτικο αν πιστευεις οτι εισαι σε θεση με ενα πτυχιο ΤΕΙ να κανεις "Projects" και να αναλαμβανεις δουλειες χιλαδων ευρω μαλλον θα πρεπει να προσγειωθεις....

vauxhall
28-08-10, 23:35
Η πληροφορικη ειναι μια τεραστια κουβεντα, εχει πολλα πραγματα μεσα.
Με τις γνωσεις του ΙΕΚ δεν δουλευεις πουθενα, στο τει αει μαθαινεις τα βασικα απο εκει και περα αρχιζεις να εστιαζεις πανω σε αντικειμενο και ασχολεισαι με κατι που σου αρεσει, servers, web desing, προγραμματισμος, αυτοματισμοι.δικτυα...
Εγω για παραδειγμα δεν ειμαι τοσο καλος στον αντικειμενοστραφη προγραμματισμο αλλα τελευταια ασχολουμαι με προγραμματισμο μικροεπεξεργαστων.Αλλος φιλος απο τη σχολη ειναι αστερι σε java.
Αλλος μπορει να ειναι καλος στα δικτυα αλλος να φτιαχνει site με βασεις δεδομενων που τρεχουν σε apache.Μεσα στη σχολη μαθαινεις λιγο απο ολα και προς στο τελος που εχεις συνδιαστικες γνωσεις ασχωλεισαι με κατι πιο συγκεκριμενα που στο τελος και αυτο ειναι η δουλεια σου.
Αλλα θελει πολυ προσωπικη δουλεια για να χτισεις το βιογραφικο σου.Δεν ειναι τα μεταπτυχιακα και τα phd μονο , ειναι οι εργασιες που εχεις κανει, η πτυχιακη, η εργασιακη εμπειρια.
Οταν πας νας δουλεψεις στον ιδιωτικο τομεα δεν κοιτανε το χαρτι σου, αλλα σε ρωτανε τι ξερεις.
Φιλος που τελειωσε τωρα στη σχολη τον πηρε μεγαλη εταιρεια αλλα ξερει προγραμματισμο απιστευτο,ειχε δουλεψει και ενα καλοκαιρι σε μια καλη δουλεια , τον συστησε ενα καθηγητης και ανοιξαν οι πορτες.
δεν του ειπαν εισαι απο το τει πειραια ή πολυτεχνειο σε παιρνω δεν σε παιρνω.

αν εγω θελω να ασχληθω με ιστιοσελιδες (web design) καλο δεν ειναι να παω σε καποιο ιδιωτικο ιεκ να μαθω;

JERY
30-08-10, 12:06
Κανονικα θα επρεπε να βαλω τα γελια (αλλα δεν θα το κανω,λογω του οτι εχουμε κοντινη ειδικοτητα)...:cool:
Οταν λες "μεγαλα" προτζεκτ μπορεις να μας πεις τι εννοεις? Αν ειναι κατι μεσα στην σχολη και με την συστατικη απο το καθηγηταρα στο στομα να πας για συνεντευξη το παιζεις κορωνα-γραμματα...:p
Που θελω να καταληξω:
Οτι και να κανεις τωρα (καλα κανεις και ψαχνεσε), το τι θα κανεις μετα απο την σχολη πιθανως και να μην εχει καμια σχεση...Με το ιδιο σκεπτικο αν πιστευεις οτι εισαι σε θεση με ενα πτυχιο ΤΕΙ να κανεις "Projects" και να αναλαμβανεις δουλειες χιλαδων ευρω μαλλον θα πρεπει να προσγειωθεις....

Δεν μιλησα για πολλες χιλιαδες ευρω, απλα κοιταω να κανω αυτο που μου αρεσει και θελω να ασχοληθω επαγγελματικα, τα λεφτα τα βαζω τελευταια,
οταν λεω projects δεν εννοω τιποτα το φοβερο αλλα εργασιες που ειναι πιο μεγαλες απο αυτες τις κλασσικες του μαθηματος.Θα σου στειλω σε pm τη πρωτη που εκανα

@ ADSLgr.com All rights reserved.