PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιβαλλοντικα εγκληματα στην Ελλαδα



Σελίδες : 1 [2]

Φανερός Πράκτωρ
20-08-12, 18:45
όχι θα πάνε στο τοπικό πανηγύρι, θα ψήσουν τις μπεκάτσες στα κάρβουνα και θα χορέψουν με φόντο τη Χίο να καίγεται...

- - - Updated - - -

πως το έλεγε και ο τραγουδιστής στο video του no_logo στη 2η σελίδα;
- "όπα, δώστου"

George978
20-08-12, 19:06
Οσες φορές έχω συζητήσει με κηνυγους αυτό που ισχυρίζονται ειναι οτι αγαπουνε τη φυση (μονο τη χλωρίδα όμως φανταζομαι), την εξοχή, τον καθαρό αέρα και συνεισφέρουν στο οικοσύστημα. Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω με αυτό αν και μου φαίνεται οτι υπαρχουν και άλλοι τρόποι να ικανοποιησει κάποιος το παθος του για τη φυση και την εξοχή ή τη διατηρηση του οικοσυστηματος. Αλλά δεν σκοπευω να ηθικολογω με αυτους τους ανθρωπους γιατι μετα ξεκινα η συζητηση "ναι αλλα εσυ τρως κρεας" κτλ κτλ και δεν βγαινει νόημα.

Την αγαπανε βρε τη φυση ετσι ειναι, ξαπλωνουν κατω οτι κινειται, τα φυσιγγια τα παρατανε εκει, σκουπιδια απο τα φαγητα, τρομαζουν τα ζωα με τα 4Χ4...αγαπη τρελη

Μια σκηνη απο το Ολα ειναι δρομος με το Βεγγο με καλυπτει απολυτα στο θεμα αυτο, εκει με τη νανοχηνα που πετυχαινει το κυνηγο στη βαρκα...οσοι την εχουν δει θα καταλαβουν.

KLG
20-08-12, 23:54
Παντως σε αυτή τη φωτια η καταστροφή είναι ανυπολογιστη. Φαίνεται οτι η φωτια συνεχιζει να καίει στα νότια και γυρνάει προς τα βόρεια. Οπότε και οι κυνηγοί μας την πατήσανε.

Μεχρι στιγμής δεν έχω διαβασει κατι για συντονισμένα γκαζάκια, Τουρκους πράκτορες και λοιπα απιστευτα σενάρια οπότε μιλάμε για την κλασσική καταρευση σχεδιασμού (ακόμα και αν δεν είμασταν εντελώς χημείο θα ηταν δυσκολο να οργανωθεί και να συντονιστει μια τέτοια επιχειριση) σε συνδυασμό με τον κλασσικό Στρατάρχη ανεμο ο οποιος αφησε τη φωτια στο πευκοφυτο και δυσβατο κεντρο του νησιου να στριφογυρναει χωρις τα αεροπλανα να μπορουν να κάνουν ρήψεις.

Υπάρχει ενα ζητηματάκι πιο σχετικό με το νήμα. Κάτι παιζει με ένα αιολικό πάρκο που ηταν/είναι σχεδιασμένο για τη Χιο. Βεβαια ηταν σχεδιασμένο για τη βορεια πλευρα η οποία όμως είναι ολη στο νατουρα. Με εναν σμπάρο 2 τριγωνια Viva Commandante ανεμος-στα-ισπανικά !!!!

Bhaal
21-08-12, 13:49
Παρά την εφιαλτική κατάσταση που επικρατεί στο μισό νησί σήμερα που άνοιξε το κυνήγι σε όλη την Ελλάδα, κάποιοι χιώτες κυνηγοί δεν πτοούνται. Με το όπλο υπό μάλλης περιμένουν να σκοτώσουν τα πουλιά στα περάσματα της βόρειας Χίου, που κυνηγημένα από τη φωτιά καταφεύγουν προς τα εκεί.

Σε κάτι τέτοιους τύπους χρειάζεται να βάλεις φωτιά στα σπίτια τους και μόλις αρχίσουν να βγαίνουν έντρομοι έξω να τους πυροβολείς. Μόνο έτσι θα καταλάβουν τι ακριβώς κάνουν.
Ανεγκέφαλοι Ελληνάρες!

nmavro73
21-08-12, 13:58
Προχθές είχε ΝΑ αέρα και ήρθαν στην περιοχή μας κάτι καφε λύματα. Χρώματος σκ@τουλί. Σαν να ήταν διελυμμενα λύματα υπονομου. Οι ντόπιοι εδω λένε ότι συμβαίνει τακτικά και είναι απο το Άγιο Όρος. Δεν έχουν αποχέτευση και τα ρίχνουν στο στρυμονικο κόλπο
Σήμερα μας έφερε με ΝΑ αέρα αποκαΐδια που είναι σίγουρα από το όρος. Έψαξα να βρω παραπάνω στοιχεία στο Ίντερνετ αλλα ατύχησα. Δεν γνωρίζω παραπάνω για το τι αποχέτευση έχουν εκει. Αν κάποιος ξέρει ας μας ενημερώσει

George978
05-09-12, 01:23
δυστηχως και αλλη νεκρη αρκουδα στην Εγνατια, http://www.econews.gr/2012/09/04/arkouda-nekri-egnatia-ioannina/ , δεν θα μεινει τπτ στο τελος..

Bhaal
05-09-12, 01:34
Όχι, ρε γαμώτο... :( Το πόσο σιχαίνομαι να βλέπω ζώα σκοτωμένα δεν περιγράφεται. Και οι Έλληνες δεν φημίζονται για τη φιλοζωία τους. Το αντίθετο μάλιστα.

George978
08-02-13, 15:28
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231234305


Ευρωκαταδίκη για... καταπάτηση της εξαφανισμένης λίμνης Κορώνειας

Ακομα ενα....χαρατσι

nmavro73
08-02-13, 18:45
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231234305



Ακομα ενα....χαρατσι
Η Κορώνεια καταστρέφεται κοντά 20 χρόνια. Και τώρα δεν έχει σχεδόν καθόλου νερό. Μετά από 20 χρόνια ήταν λογικό να φάμε καμπάνες

George978
14-05-13, 19:26
http://www.econews.gr/2013/05/14/dasos-monolithi-preveza-99934/

αρχισαμε για φετος...

on a sidenote http://www.econews.gr/2013/05/14/rekor-timesco2-99907/

George978
16-11-13, 12:07
http://www.econews.gr/2013/11/15/lykos-pieria-108142/

ευχομαι ο κυνηγος να εχει το ιδιο τελος καποτε

no_logo
16-11-13, 13:07
κρίμα το ζωντανό, τόσο ανείπωτο πόνο μέχρι να πεθάνει.

Ζούμε σε μια παράλογη χώρα

nmavro73
29-04-15, 18:14
Ανοίγω και πάλι το θέμα διότι υπάρχει κάτι νεώτερο για την Κορώνεια!ΓΕΜΙΣΕ νερό. Φτάνει σχεδόν μεχρι την Παλιά Εθνική Οδό Θεσσαλονίκης Καβάλας

George978
29-04-15, 18:17
Ανοίγω και πάλι το θέμα διότι υπάρχει κάτι νεώτερο για την Κορώνεια!ΓΕΜΙΣΕ νερό. Φτάνει σχεδόν μεχρι την Παλιά Εθνική Οδό Θεσσαλονίκης Καβάλας


Εγκλημα εγκλημα :lol: , ναι οντως , κριμα που στο πυθμενα εχει βαρεα μεταλλα κλπ. Καλη χρονια για τους ταμιευτηρες φετος

nfotis
29-04-15, 23:02
Και ένα αντίμετρο:
http://www.tanea.gr/news/politics/eu/article/5233399/pshfisthke-h-odhgia-ths-ee-kata-ths-plastikhs-sakoylas/



Ψηφίστηκε η οδηγία της ΕΕ κατά της πλαστικής σακούλας

Μείωση κατά τουλάχιστον τρεις φορές στις πλαστικές σακούλες που χρησιμοποιεί ο μέσος Ευρωπαίος προβλέπει η «ιστορική» Οδηγία που υπερψηφίστηκε την Τρίτη από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Οι χώρες-μέλη θα πρέπει είτε να επιβάλλουν χρέωση στις σακούλες είτε να εφαρμόσουν άλλα αποθαρρυντικά μέτρα.

Το κείμενο της συμφωνίας είχε συμφωνηθεί τον Νοέμβριο από τις χώρες-μέλη και εγκρίνεται τώρα από το Ευρωκοινοβούλιο σε δεύτερη ανάγνωση.

Το 2010, κάθε πολίτης της ΕΕ χρησιμοποίησε κατά μέσο όρο 198 πλαστικές σακούλες, αναφέρει το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Την ίδια χρονιά, περισσότερα από 8 δισ. σακούλες στην ΕΕ κατέληξαν στα σκουπίδια έπειτα από μία μόνο χρήση.

Οι επιπτώσεις είναι μεγαλύτερες στη θάλασσα, όπου οι σακούλες σκοτώνουν χελώνες, πουλιά και κήτη.

Η νέα ευρωπαϊκή οδηγία θα δίνει στα κράτη μέλη της ΕΕ δύο επιλογές:

Nα λάβουν μέτρα ώστε η μέση ετήσια κατανάλωση να μην υπερβαίνει τις 90 ελαφριές σακούλες ανά πολίτη έως τα τέλη του 2019 και τις 40 έως τα τέλη του 2025

Να επιβάλλουν χρέωση στις πλαστικές σακούλες από τα τέλη του 2018.

Ορισμένες χώρες έχουν ήδη λάβει μέτρα κατά της μάστιγας της πλαστικής σακούλας: οι Δανοί χρεώνονται για τη χρήση τους και χρησιμοποιούν κατά μέσο όρο μόλις τέσσερις σακούλες το χρόνο, την ώρα που οι Πολωνοί και οι Σλοβάκοι χρησιμοποιούν κατά μέσο όρο 466.

Η νέα Οδηγία προβλέπει ακόμα ότι η Ευρωπαϊκή Επιτροπή θα πρέπει να αξιολογήσει τις επιπτώσεις της χρήσης πλαστικών υλικών που διασπώνται σε μικρότερα κομμάτια.

Ακόμα, μέχρι το 2017 η Κομισιόν θα πρέπει να προτείνει μέτρα για την πανευρωπαϊκή σήμανση των βιοαποικοδομήσιμων και λιπασματοποιήσιμων πλαστικών σακούλων.

«Αυτή η νομοθεσία θα έχει οφέλη για όλους. Μιλάμε για ένα τεράστιο περιβαλλοντικό πρόβλημα. Δισεκατομμύρια πλαστικές σακούλες καταλήγουν ως μη επεξεργασμένα απόβλητα καταστρέφοντας το φυσικό μας περιβάλλον» δήλωσε η δανέζα ευρωβουλευτής των Πρασίνων Μαργκρέτ Όκεν, εισηγήτρια της συμφωνίας.

yiapap
30-04-15, 14:33
Και ένα αντίμετρο:
http://www.tanea.gr/news/politics/eu/article/5233399/pshfisthke-h-odhgia-ths-ee-kata-ths-plastikhs-sakoylas/Και πολύ καλά κάνουν. Έχω βαρεθεί να λέω σε περίπτερα ψιλικατζίδικα "όχι, δε θέλω σακούλα" και να με κοιτάνε σαν εξωγήινο.

tiffany
02-05-15, 00:07
Και πολύ καλά κάνουν. Έχω βαρεθεί να λέω σε περίπτερα ψιλικατζίδικα "όχι, δε θέλω σακούλα" και να με κοιτάνε σαν εξωγήινο.

Εγώ καθημερινά "αρπάζομαι" με το φούρναρη της γειτονιάς μου για την τυρόπιτα. Επιμένει να μου δώσει σακούλα. Επίσης στο supermarket με τα συσκευασμένα προϊόντα. Πχ μια κονσέρβα και ένα σαμπουάν. Τους εξηγώ πως είναι απολύτως ασφαλή για να μπούνε σε μία σακούλα και με κοιτάνε λες και έχω σκοπό να δηλητηριάσω τους δικούς μου.

yiapap
06-05-15, 12:13
Τους εξηγώ πως είναι απολύτως ασφαλή για να μπούνε σε μία σακούλα και με κοιτάνε λες και έχω σκοπό να δηλητηριάσω τους δικούς μου.:lol: :lol: Δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ. Πάντα ισομοιράζω ανάλογα το βάρος και το πόσο "ευθραυστα" είναι! Τώρα που το λες θα το δώ!

WAntilles
06-05-15, 19:30
Υπάρχουν και σουπερμάρκετ που αποθαρρύνουν εντονότατα τη μή χρήση της πλαστικής σακούλας (αφήστε που όλα τα σουπερμάρκετ την χρεώνουν εδώ και πολλά χρόνια, ούτως ή άλλως). Τέτοια είναι τα Καρφούρ-Μαρινόπουλος.

Εγώ ανέκαθεν πήγαινα σουπερμάρκετ με το υφασμάτινο (με μεταλλικό σκελετό) καρότσι για την λαϊκή.

Από τότε που απαγόρευσαν την είσοδό του τα Καρφούρ-Μαρινόπουλος φάγανε πλήρες μαύρο από μένα (χώρια που έχουνε και κάκιστες-φτηνιάρικες-γύφτικες συσκευασίες αλλαντικών-τυριών που κάνουν τα ίδια προϊόντα να ξινίζουν/μουχλιάζουν 3 μέρες νωρίτερα).

Πλέον ψώνια μόνο από το Bazaar, το οποίο επιτρέπει τη χρήση υφασμάτινων καροτσιών της λαϊκής (και έχει και ποιοτικές συσκευασίες αλλαντικών-τυριών).

nmavro73
07-05-15, 18:37
Υπάρχουν και σουπερμάρκετ που αποθαρρύνουν εντονότατα τη μή χρήση της πλαστικής σακούλας (αφήστε που όλα τα σουπερμάρκετ την χρεώνουν εδώ και πολλά χρόνια, ούτως ή άλλως). Τέτοια είναι τα Καρφούρ-Μαρινόπουλος.

Εγώ ανέκαθεν πήγαινα σουπερμάρκετ με το υφασμάτινο (με μεταλλικό σκελετό) καρότσι για την λαϊκή.

Από τότε που απαγόρευσαν την είσοδό του τα Καρφούρ-Μαρινόπουλος φάγανε πλήρες μαύρο από μένα (χώρια που έχουνε και κάκιστες-φτηνιάρικες-γύφτικες συσκευασίες αλλαντικών-τυριών που κάνουν τα ίδια προϊόντα να ξινίζουν/μουχλιάζουν 3 μέρες νωρίτερα).

Πλέον ψώνια μόνο από το Bazaar, το οποίο επιτρέπει τη χρήση υφασμάτινων καροτσιών της λαϊκής (και έχει και ποιοτικές συσκευασίες αλλαντικών-τυριών).
Ποιοι χρεώνουν τη σακούλα; Μονο τα lidl. Εμείς για εκει τους σουφρώσαμε δυο άδειες κούτες από φρούτα και τις εχουμε μόνιμα στο αμαξι.
Όλοι οι άλλοι δίνουν σακούλες δωρεαν. Μασουτης, ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ και μαρινοπουλος
Στη λαϊκή οταν πας οι έμποροι μονο πλαστικές σακούλες εχουν

George978
07-05-15, 20:54
Ποιοι χρεώνουν τη σακούλα; Μονο τα lidl. Εμείς για εκει τους σουφρώσαμε δυο άδειες κούτες από φρούτα και τις εχουμε μόνιμα στο αμαξι.
Όλοι οι άλλοι δίνουν σακούλες δωρεαν. Μασουτης, ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ και μαρινοπουλος
Στη λαϊκή οταν πας οι έμποροι μονο πλαστικές σακούλες εχουν

Φαντάζομαι εννοεί το κόστος ενσωματώνεται στις τιμες των προιοντων στα σουπερ που είναι δωρεάν

WAntilles
07-05-15, 20:58
Φαντάζομαι εννοεί το κόστος ενσωματώνεται στις τιμες των προιοντων στα σουπερ που είναι δωρεάν

Ε μα προφανώς.

nmavro73
08-05-15, 09:26
Φαντάζομαι εννοεί το κόστος ενσωματώνεται στις τιμες των προιοντων στα σουπερ που είναι δωρεάν
Η σακούλα κανει 0,02 λεπτα. Δεν μπορω να συγκρίνω τα προϊόντα. Γιατι δεν αγοράζω τα ιδια απο καθε μάρκετ.
Γενικά για μαζικά ψώνια πάμε lidl. Για κάποια πιο καθημερινά μασουτη. Και μονο για αυτά σε προσφορα πάμε Carrefour. Ειναι δίπλα μας αλλα ειναι πανάκριβο.
Φρούτα και λαχανικά και ζαρζαβατικά παντα απο τη λαϊκή. Ορισμένα τα πουλάνε και πλανόδιοι τις Κυριακές στο δημοτικό πάρκινγκ δίπλα μας. Αλευρι πχ παίρνουμε τρία κιλα σακούλα τέλεια ποιότητα με 0,8 το κιλο. Σε αυτά ολα τα μάρκετ και οι μανάβηδες ειναι φωτιά.

giwrgosth
08-05-15, 11:29
Νομίζω πως στη Γερμανία η χρέωση της σακούλας είναι υποχρεωτική, έτσι ώστε να σε αποθαρρύνουν να την πάρεις και να κουβαλάς τις δικές σου.
Οπότε μάλλον τα Lidl, όπως και η Aldi παλιότερα, εφαρμόζουν και εδώ την ίδια πολιτική.
Σαφώς και οι υπόλοιποι σουπερμαρκετάδες περνάνε το κόστος της σακούλας στα προϊόντα τους, γιατί σιγά να μην έχουν ξεχάσει να υπολογίσουν το κόστος τους, αλλά ο καταναλωτής τις θεωρεί δωρεάν και τις παίρνει με το κιλό, απλά για να τις πετάξει στα σκουπίδια.
Θα ήταν καλό να ήταν υποχρεωτική η χρέωση σε όλους για να μειωθεί η χρήση τους.

nmavro73
08-05-15, 11:56
Άντε και δεν παίρνεις πλαστικές. Με τα σκουπίδια τι κανεις; Και έξω που είχα παει είχαν μεγάλες μαύρες σακούλες. Για τα καλάθια της κουζινας και της τουαλέτας τι κανεις;

giwrgosth
08-05-15, 12:00
Να σου πω την αλήθεια παίρνω πλαστικές σακούλες από το σούπερ μάρκετ και τις χρησιμοποιώ για τα σκουπίδια.
Τις βάζω στον κάδο και όταν γεμίσουν τις πετάω όπως είναι χωρίς να χρησιμοποιώ συχνά μεγάλες μαύρες.
Φυσικά και είναι πρόβλημα και αυτό που λες, αλλά ότι κόψεις καλό είναι!

nmavro73
08-05-15, 14:52
Να σου πω την αλήθεια παίρνω πλαστικές σακούλες από το σούπερ μάρκετ και τις χρησιμοποιώ για τα σκουπίδια.
Τις βάζω στον κάδο και όταν γεμίσουν τις πετάω όπως είναι χωρίς να χρησιμοποιώ συχνά μεγάλες μαύρες.
Φυσικά και είναι πρόβλημα και αυτό που λες, αλλά ότι κόψεις καλό είναι!
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Σε μας επειδή δεν μπορει να μπει σκουπιδιαρικο στο στενό μας δεν εχει κάδο. Και λογω αρχαιολογικου χώρου οι κάδοι ειναι μακριά. Μονο με μικρές σακούλες τα πάμε γιατι αλλιώς η μεση τα παιζει

WAntilles
08-05-15, 21:40
Άντε και δεν παίρνεις πλαστικές. Με τα σκουπίδια τι κανεις; Και έξω που είχα παει είχαν μεγάλες μαύρες σακούλες. Για τα καλάθια της κουζινας και της τουαλέτας τι κανεις;

Όπως υπάρχουνε οι μεγάλες μαύρες (που πλέον βγαίνουν και σε σκούρο πράσινο ή σκούρο ματζέντα ή σκούρο μπλε) υπάρχουν ρολά σακουλών απορριμάτων και για τα μικρά καλάθια που αναφέρεις.

tsavman
08-05-15, 22:07
Να αγοράζουμε δηλαδή έξτρα σακούλες, aka πλαστικό.
Χμμ.

WAntilles
08-05-15, 22:13
Να αγοράζουμε δηλαδή έξτρα σακούλες, aka πλαστικό.
Χμμ.

Οι σακούλες αποριμμάτων είναι από άλλο υλικό που διασπάται.

tsavman
08-05-15, 22:53
Είναι μύθος (https://www.youtube.com/watch?v=g9OqQ1PaACg) τα "βιο-διασπώμενα" πλαστικά.

nmavro73
09-05-15, 15:06
Οι σακούλες αποριμμάτων είναι από άλλο υλικό που διασπάται.
Όχι όλες, και αυτές που διασπώνται είναι διπλή τιμή. Δεν τις αντέχει η τσέπη μας.
Με την ίδια λογική, και του Βασιλόπουλου είναι διασπώμενες και του Μασούτη

George978
06-06-15, 20:55
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=407797&catid=6

Θαυμαστε το κυριο

no_logo
07-06-15, 11:39
τέτοια ζητήματα λύνονται με τον παραδειγματισμό
Να του κάνουν οι φιλόζωοι ότι έκαναν και στον ιδιοκτήτη της ταβέρνας στην Εύβοια:lock:

nfotis
09-06-15, 01:31
Στο πριγκιπάτο του Ασπροπύργου γίνονται σοβαρά περιβαλλοντικά εγκλήματα

http://www.protothema.gr/greece/article/482860/aspropurgos-ti-pragmatika-sunevi-me-ti-fotia-sto-ergostasio-anakuklosis/#.VXXtvJxm5fk.facebook

Ν. Φ.

famous-walker
13-06-15, 11:53
Στο πριγκιπάτο του Ασπροπύργου γίνονται σοβαρά περιβαλλοντικά εγκλήματα

http://www.protothema.gr/greece/article/482860/aspropurgos-ti-pragmatika-sunevi-me-ti-fotia-sto-ergostasio-anakuklosis/#.VXXtvJxm5fk.facebook

Ν. Φ.

Τελικά το συγκεκριμένο άρθρο τι θέλει να πει;

famous-walker
14-06-15, 18:07
Επειδή δεν πήρα απάντηση, μάλλον ο αλγόριθμος δεν είναι τόσο ανεπτυγμένος όσο νόμιζα, αυτό το "κείμενο δεν είναι τίποτα άλλο από μια απόπειρα" να βγάλει λάδι την διοίκηση και την ιδιοκτησία της μονάδας ή αλλιώς να στρέψει την προσοχή αλλού.

Αφήνει να εννοηθεί ότι την φωτιά την βάλαν ρομά/τσιγγάνοι για να κάνουν πλιάτσικο βάζοντας σε κίνδυνο την ζωή του κόσμου και των αδέσποτων (βάζει σφήνα και την ανθρωπιστική διάσταση με την φιλοζωική οργάνωση). Φυσικά καμία αναφορα σε κανονισμούς πυρασφάλειας, μέτρα ασφαλείας κλπ ενώ εμπλέκει και ανικανότητα του κράτους.

Ισχυρίζεται επίσης ότι βάλαν μπλόκο για να μην πλησιάζουν πυροσβεστικά οχήματα κλπ χωρίς φυσικά να παρουσιάζει ούτε μια φωτογραφία.

Αναμένουμε και γελοιογραφία...

@ ADSLgr.com All rights reserved.