PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιβαλλοντικα εγκληματα στην Ελλαδα



Σελίδες : [1] 2

George978
16-07-12, 22:23
http://www.econews.gr/2012/07/16/nekra-psaria-pineio/

Ανοιγω αυτο το θρεντ γιατι νομιζω υπαρχει πολλη τροφη γυρω απο τα θεματα αυτα, με αφορμη το παραπανω. ΑΝ ανατρεξει κανεις καθε χρονο αυτην την εποχη εχουμε το ιδιο φαινομενο στο Πηνειο, ας γκουγκλαρει κανεις και θα δει τι λεω...

Και ερωτω ως αφελης, πως γινεται ΚΑΘΕ χρονο να εχουμε τα ΙΔΙΑ :rolleyes: . Φαινεται εχει να κανει με την γενικη αντιμετωπιση των περιβαλλοντικων προβληματων στην Ελλαδα, πληρης αδιαφορια και προχειροτητα.

Φαινεται και στη παιδεια μας, σκουπιδια παντου πας σε παρεαλιες αστερια και πετανε κατω μπουκαλια απο αντιηλιακα, λαδοκολλες, μπουκαλακια..

no_logo
19-07-12, 12:41
Αντιγράφω από εδώ (http://www.koutipandoras.gr/?p=23282)

104800

Αίσθηση έχει προκαλέσει η φωτογραφία που αποτυπώνει το γλέντι για τη γιορτή της Αγίας Μαρίνας στην περιοχή Σελλά της Αχαϊας, ενώ από πίσω καίγεται το κορδελιό… Το γλέντι »άναψε» ενώ είχε ήδη εκδηλωθεί η πυρκαγιά. Οι παρευρισκόμενοι συνέχισαν απτόητοι να γλεντούν, αφού όπως είναι γνωστό, μια φορά γιορτάζουμε.. Ποιος περιμένει μέχρι του χρόνου.. Φωτιά και λαύρα το πανηγύρι…


http://www.youtube.com/watch?v=F3TXklDBDJc&feature=player_embedded

όπα, δώστου

alekan
19-07-12, 13:41
Αυτό είναι περιβαλλοντικό έγκλημα δηλαδή;
Για έγκλημα γούστου, να το δεχτώ.
Για έγκλημα ηχορύπανσης επίσης.
Το περιβαλλοντικό που είναι; Έπρεπε να πάνε να σβύσουν την πυρκαγιά;

no_logo
19-07-12, 13:45
δείχνει αδιαφορία, απλά

Νικαετός
19-07-12, 14:00
Θα συμφωνήσω με τον no logo. Δείχνει την αδιαφορία του Ελληνάρα για το έγκλημα που συντελείται μπροστά στα μάτια του. Ο κόσμος καίγεται και το ... νινί χτενίζεται. Εδώ κολλάει απόλυτα.

DSLaManiaC
19-07-12, 14:01
Αυτό είναι περιβαλλοντικό έγκλημα δηλαδή;
Για έγκλημα γούστου, να το δεχτώ.
Για έγκλημα ηχορύπανσης επίσης.
Το περιβαλλοντικό που είναι; Έπρεπε να πάνε να σβύσουν την πυρκαγιά;

Τι να σου πω.

Εγώ και κάθε φυσιολογικός άνθρωπος αν έβλεπε δάσος να καίγεται δίπλα στο σπίτι του δε θα είχε διάθεση να χορεύε έτσι.

Βέβαια υπάρχουν και χοντρόπετσα γαϊδούρια που αν δε τους καεί το σπίτι δε τους νοιάζει (βλέπε βίντεο).

bluesattack
19-07-12, 14:07
Ομορφο χωριο :biggrin:

George978
19-07-12, 14:20
αφου σας το λεω ρε σεις στο πρωτο ποστ, δεν μας νοιαζει σαν λαος τι γινεται στο περιβαλλον και αυτο αντικατοπτριζεται και στη δουλεια, τσατ πατρ αρπακολλα και να τελειωνουμε. Ειναι δυνατον τα ζωα αυτα να διασκεδαζουν οταν πισω καιγεται το βουνο? εγω θα το πω και ας το παρετε οπως θελετε οταν ειχε παρει φωτια η κασσανδρα και πηγα μετα εκλαιγα...με επιασε ενα ψυχοπλακωμα....

yiapap
19-07-12, 14:25
εγω θα το πω και ας το παρετε οπως θελετε οταν ειχε παρει φωτια η κασσανδρα και πηγα μετα εκλαιγα...με επιασε ενα ψυχοπλακωμα....Eγώ το έπαθα όταν 1-2 εβδομάδες μετά πέρασα από τον πίσω δρόμο (Ποσείδι->Πυλόχρονο) :(:(:(

alekan
19-07-12, 17:34
Ρε λεβέντες, ΔΕΝ είμαι εμπρηστής, ήμαρτον.

Δηλαδή αυτό

δείχνει αδιαφορία, απλά
είναι έγκλημα; Διώκεται ποινικά;


Θα συμφωνήσω με τον no logo. Δείχνει την αδιαφορία του Ελληνάρα για το έγκλημα που συντελείται μπροστά στα μάτια του. Ο κόσμος καίγεται και το ... νινί χτενίζεται. Εδώ κολλάει απόλυτα.
Να επαναλάβω, η βλακεία δεν είναι ποινικά κολάσιμη.

Τι να σου πω.

Εγώ και κάθε φυσιολογικός άνθρωπος αν έβλεπε δάσος να καίγεται δίπλα στο σπίτι του δε θα είχε διάθεση να χορεύε έτσι.

Βέβαια υπάρχουν και χοντρόπετσα γαϊδούρια που αν δε τους καεί το σπίτι δε τους νοιάζει (βλέπε βίντεο).
Οι φυσιολογικοί άνθρωποι είναι αυτοί που έχουν φέρει την κατάσταση σε όλη την φύση της χώρας εδώ που είναι, οπότε καλύτερα να μην βάζεις τον εαυτό σου μαζί τους.
Και προσωπικά βρίσκω χοντρόπετσα γαϊδούρια όσους "διασκεδάζουν" με τον ίδιο τρόπο και μου το παρουσιάζουν και σαν "πολιτισμό" (πλείστοι όσοι οι "πολιτιστικοί σύλλογοι" με τα σκυλοκλαρίνα), ανεξάρτητα από το αν καίγεται ο κώλος τους.
Νομίζω ξεκαθάρισα την αντίρρησή μου με τον nologo.


Eγώ το έπαθα όταν 1-2 εβδομάδες μετά πέρασα από τον πίσω δρόμο (Ποσείδι->Πυλόχρονο) :(:(:(
Κι εγώ ξέρεις που μένω, κι αναγκάστηκα το 2007 να φύγω σαν πρόσφυγας για να μην πάθουν αναπνευστικά τα παιδιά μου.

nmavro73
20-07-12, 15:27
Η Κορωνεια καταστρέφεται από το 1996 τουλάχιστο. Και ακόμη δεν έχουν πάρει μέτρα

George978
20-07-12, 17:22
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231205982

τις εχουν ξεσκισει και ολα αυτα γιατι δεν ληφθηκε καμμια μεριμνα κατα το σχεδιασμο της εγνατιας
104828
104829, αλλα παρακαμψεις και ορυγματα για μοναστηρια τα πληρωσαμε καλα...

George978
09-08-12, 11:02
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2220592


Την τελευταία θέση μεταξύ των 27 κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης καταλαμβάνει η Ελλάδα σε ό,τι αφορά τη διαχείριση των αστικών απορριμμάτων.

τι να κανουμε, αφου τις μελετες και τη διαχειριση τις αναλαμβανουν ο καθε τυχαρπαστος..

nfotis
09-08-12, 11:15
τι να κανουμε, αφου τις μελετες και τη διαχειριση τις αναλαμβανουν ο καθε τυχαρπαστος..

Ακόμα και οι μελέτες να γίνουν σωστά, αυτό δεν σημαίνει ότι θα υλοποιηθούν κιόλας (βλέπε Κερατέα κτλ.)

Από μελέτες έχουμε χορτάσει, στην υλοποίηση χωλαίνουμε.

Ν.Φ.

George978
09-08-12, 11:20
ειναι και η ποιοτητα μελετων ξερεις...

Φανερός Πράκτωρ
09-08-12, 11:40
Αντιγράφω από εδώ (http://www.koutipandoras.gr/?p=23282)

104800

Αίσθηση έχει προκαλέσει η φωτογραφία που αποτυπώνει το γλέντι για τη γιορτή της Αγίας Μαρίνας στην περιοχή Σελλά της Αχαϊας, ενώ από πίσω καίγεται το κορδελιό… Το γλέντι »άναψε» ενώ είχε ήδη εκδηλωθεί η πυρκαγιά. Οι παρευρισκόμενοι συνέχισαν απτόητοι να γλεντούν, αφού όπως είναι γνωστό, μια φορά γιορτάζουμε.. Ποιος περιμένει μέχρι του χρόνου.. Φωτιά και λαύρα το πανηγύρι…


http://www.youtube.com/watch?v=F3TXklDBDJc&feature=player_embedded

όπα, δώστου


εε όχι! είχα δει τη φωτογραφία και ήθελα να πιστεύω ότι ήταν κάποια υπερβολή (π.χ. κάτι υπήρχε αλλά βοηθήθηκε με λίγο photoshop κλπ). Το βίντεο σπάει κάθε αμφιβολία. Απλά οι άνθρωποι είναι στον κόσμο τους. Είναι ακριβώς αυτό που λέει ο Νικαετός "Εδώ ο κόσμος καίγεται και το ... νινί χτενίζεται".

Κάτι τέτοια βλέπεις και λες ότι δεν υπάρχει ελπίδα σωτηρίας γι'αυτό τον τόπο.

raspoutiv
09-08-12, 22:53
δεν ξέρω αν θα πρεπε να το αναφέρω σε αυτό το νήμα, καθώς το θέμα των πυρκαγιών το χει μονοπωλήσει, αλλά περιβαλλοντική καταστροφή είναι και η διάχυση πιράνχας στον Έβρο

για το ποιος το κανε δε θα μαι κατηγορηματικός, αν και το μυαλό μου βάζει 2 υποψήφιες πηγές
ο λόγος που το καναν είναι απλός και χυδαίος
το αποτέλεσμα θα ναι καταστροφικό για τον πλουσιότερο υδροβιότοπο της χώρας μας, το Δ του ποταμού Έβρου

nfotis
10-08-12, 09:29
Διάβασα μια αναφορά, η οποία 'δείχνει' κάποιον που τα πέταξε από ενυδρείο:
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63695918

Σου έχω όμως και κάτι καλύτερο, που μάλλον δεν το πρόσεξαν αρκετοί.

Για να δείτε τα κατορθώματα των 'έξυπνων' αγροτοπαραγωγών...

Πηγή: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_04/08/2012_491332



Μεγάλη καταστροφή από παράνομο φυτοφάρμακο

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. Είναι κοινό μυστικό στον αγροτικό κόσμο η ευρεία χρήση παράνομων και επικίνδυνων φυτοφαρμάκων. Ομως είναι η πρώτη φορά που οι καταστρεπτικές συνέπειές στη γεωργική παραγωγή αποκαλύπτονται με τόσο κραυγαλέο τρόπο, στην περιοχή της Σίνδου Θεσσαλονίκης με θύμα τις εκεί βαμβακοκαλλιέργειες, γεγονός που κινητοποίησε την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης.

Τι έγινε ακριβώς; Ρυζοπαραγωγοί της περιοχής ψέκασαν τις καλλιέργειές τους με μεγάλες ποσότητες-υπολογίζονται γύρω στους εκατό τόνους- απαγορευμένου φυτοφαρμάκου, το οποίο εισήχθη παράνομα από την Τουρκία.

Για τη διάλυση του φαρμάκου χρησιμοποιήθηκε ειδική και ιδιαίτερα επικίνδυνη ορμόνη, η οποία με τη βοήθεια των υψηλών θερμοκρασιών και του ανέμου διαχύθηκε μέσω του μείγματος στην ατμόσφαιρα και επικάθησε σε γειτονικές εκτάσεις βαμβακοκαλλιέργειας εφτά χιλιάδων στρεμμάτων, καίγοντας τα φύλλα των φυτών!

Το μέγεθος της ζημιάς αναμένεται να εκτιμηθεί άμεσα από τις αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου. Ωστόσο, η ανησυχία των καλλιεργητών όχι μόνο του βαμβακιού αλλά και του ρυζιού είναι διάχυτη, καθώς αν υπάρξουν βλάβες στην παραγωγή αυτές δεν εμπίπτουν σε εκείνες που αποζημιώνονται από ΕΛΓΑ (Ελληνικές Γεωργικές Ασφαλίσεις).

Χθες, οι παραγωγοί εξέφρασαν την αγωνία τους στο κλιμάκιο του υπουργείου Ανάπτυξης αποτελούμενο από τον υπουργό κ. Αθανάσιο Τσαυτάρη, τον αναπληρωτή του κ. Μάξιμο Χαρακόπουλο, και τον γ.γ. κ. Μόσχο Κορασίδη που έσπευσε στην περιοχή και συμμετείχε σε σύσκεψη αρμοδίων.

Ο υπουργός διαβεβαίωσε τους εκπροσώπους των παραγωγών ότι θα αναζητηθούν τρόποι για ενδεχόμενες αποζημιώσεις, ωστόσο το θέμα που κυριάρχησε ήταν η λαθραία εισαγωγή από γειτονικές χώρες και η ευρύτατη χρήση φυτοφαρμάκων, ακατάλληλων και επικίνδυνων. Επ’ αυτού ο κ. Τσαυτάρης ήταν ιδιαίτερα αιχμηρός απέναντι στους αρμοδίους. Οπως είπε «δεν είναι δυνατόν να γνωρίζω εγώ σε ποια καφενεία διακινείται το παράνομο φυτοφάρμακο και να μην το γνωρίζουν οι αρμόδιες υπηρεσίες». Ο υπουργός προχώρησε περισσότερο καταγγέλλοντας ότι υπήρξαν περιπτώσεις που ενώ συνελήφθησαν άτομα για συμμετοχή σε λαθρεμπόριο παράνομων φυτοφαρμάκων αφέθηκαν ελεύθερα την επομένη, ενώ τα φορτία που κατασχέθηκαν αποδεσμεύτηκαν αμέσως. Διαβεβαίωσε δε, ότι σε αυτές τις περιπτώσεις θα υπάρξει υπουργική παρέμβαση ώστε να επανεξεταστούν οι υποθέσεις σε ανώτερο βαθμό δικαιοσύνης, ενώ ανέφερε ότι εφεξής οι παραβάσεις του είδους θα καταγράφονται σε ηλεκτρονική τράπεζα δεδομένων.



και μετά θα ωρύονται 'που είναι το ανάλγητο κράτος;'...

Ν.Φ.

mitridi_g
10-08-12, 10:28
όμορφα χωριά, όμορφα καίγονται

George978
10-08-12, 10:35
και μετά θα ωρύονται 'που είναι το ανάλγητο κράτος;'...

Ν.Φ.

φυσιοκα και θα ωρυονται που ειναι το κρατος, ποιος κρατος που δεν ελεγχει τι περναει απο τα συνορα του? που ειναι οι ελεγχοι στα τελωνεια να δουνε τι περναει και αν επιτρεπονται για χρηση στην ελλαδα? Ο Αγροτης δεν ειναι απιστημονας να ξερει τι ειναι αυτο που ριχνει θα πρεπει το κρατος να εχει να επιλεξει φροντισει ο αγροτης να εχει μια γκαμα εγκεκριμένων φυτοφαρμακων απο πιστοποιημενους γεωπονους και μονο, και οι παραβατες να σκιζονται στα 2 κυριολεκτικα.

Εχουν ευθυνη και οι αγροτες αλλα τους νομους, τις ορθες πρακτικες και τις εφαρμογη αυτων τις εχουν δυστηχως κρατικες υπηρεσιες

raspoutiv
10-08-12, 10:57
Διάβασα μια αναφορά, η οποία 'δείχνει' κάποιον που τα πέταξε από ενυδρείο:
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63695918

Σου έχω όμως και κάτι καλύτερο, που μάλλον δεν το πρόσεξαν αρκετοί.

Για να δείτε τα κατορθώματα των 'έξυπνων' αγροτοπαραγωγών...

Πηγή: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_04/08/2012_491332



και μετά θα ωρύονται 'που είναι το ανάλγητο κράτος;'...

Ν.Φ.

μπορεί να βγει αυτός ο 1 ιδιοκτήτης ενυδρίου που μας λένε, να δούμε τι θα πει;
πόσα πιράνχας είχε; αναπαράγονται μεταξύ τους; γιατί τα ριξε στο ποτάμι και δεν τα τηγάνισε;
γιατί δε μου πολυκολάει αυτό;

το θέμα των φυτοφαρμάκων δεν ξέρω πως το συσχέτισες. δεν περιορίζεται μόνο στον Έβρο και είναι χρόνιο
ότι κάτι προκαλείται οικολογική ζημιά από 1002 μεριές (μακάρι να ταν μόνο τόσες) στη χώρα μας, δε σημαίνει πως θα πρέπει να μαστε αναίσθητοι και να δεχόμαστε κάθε μια ως φυσική

πάντως αφού το ανέφερες, το παράνομο φυτοφάρμακο έχει σημεία πώλησης, προμηθευτές, εισαγωγέα και μεταφορείς. ας πάρουν την άκρη του νήματος να φτάσουν μέχρι την καρδιά του προβλήματος
το να κατηγορήσουμε τους αγρότες είναι το μόνο εύκολο και το πλέον κουκουλωτικό του θέματος

nfotis
10-08-12, 11:01
Ο Αγροτης δεν ειναι απιστημονας να ξερει τι ειναι αυτο που ριχνει θα πρεπει το κρατος να εχει να επιλεξει φροντισει ο αγροτης να εχει μια γκαμα εγκεκριμένων φυτοφαρμακων απο πιστοποιημενους γεωπονους και μονο, και οι παραβατες να σκιζονται στα 2 κυριολεκτικα.


Καλά, όταν το κράτος λέει 'απαγορεύεται αυτό το φυτοφάρμακο' και μετά πάει ο αγρότης ετσιθελικά να το αγοράσει/εισάγει, το κράτος φταίει μετά;

Με αυτή τη συλλογιστική όλοι αυτοί χρειάζονται ένα κράτος-μπαμπά να τους πηγαίνει από το χεράκι.
Σαν μωρό στο νηπιαγωγείο.

Ν.Φ.

- - - Updated - - -



το θέμα των φυτοφαρμάκων δεν ξέρω πως το συσχέτισες.


Γιατί, δεν αποτελεί περιβαλλοντικό έγκλημα μια τέτοια συμπεριφορά;

Ν.Φ.

George978
10-08-12, 11:26
και που ξερεις εσυ οτι οι αγροτες ειναι ενημερωμενοι οτι αυτο απαγορευεται? εγω σου λεω οτι μπορει να τους ειπανε "παρτο ειναι καινουριο και μαμηστερο, θα παρεις μια αποδοση ΝΑ!"

εδω ολοκληρη φραπελια ρε συ και ολη η χωρα ασχολιόταν για το αν κανει καλο ή οχι, και εσυ με λες για 2-3 φαρμακα αν γνωριζουν?

- - - Updated - - -

αν και οχι στην Ελλαδα, απομειναρια της φωτιας στην Ισπανια

107702

no_logo
10-08-12, 11:43
τα παράνομα φυτοφάρμακα τα παίρνουν γιατί

1 Είναι φθηνότερα
2 Είναι ισχυρότερα από τα εγκεκριμένα που τα έχουν χρησιμοποιήσει τόσο πολύ τόσο ώστε αυτά που καταπολεμούν να έχουν αποκτήσει ανοσία

Ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν δηλαδή. Απλά αδιαφορούν

tsavman
10-08-12, 13:13
Eγώ το έπαθα όταν 1-2 εβδομάδες μετά πέρασα από τον πίσω δρόμο (Ποσείδι->Πυλόχρονο) :(:(:(

Ήμουν (όπως και κάθε χρόνο) στο Πολύχρονο κατά τη διάρκεια της πυρκαγιάς. Όταν πέρασα μετά την κατάσβεση από τον ορεινό δρόμο, ένιωσα τρελό σφίξιμο στην καρδιά και δάκρυσα. Βέβαια, τον επόμενο χρόνο είχαν ήδη φυτρώσει..βίλες :down:

tiffany
10-08-12, 14:02
Το θέμα με τα φυτοφάρμακα και γενικά την αγροτική παραγωγή είναι για πολλές κλωτσιές. ΔΕΝ υπάρχει καμία ενημέρωση και από κανέναν.

Στην περιοχή μας η έννοια "βιολογική καλλιέργεια" είναι ανέκδοτο. Κανένας μα κανένας δεν ραντίζει. Τα πάντα είναι με κοπριά. Αντίθετα πετάνε όλοι τους τα φυτοφάρμακα στα ρέματα και σε διάφορες μη καλλιεργήσιμες εκτάσεις. Μάλιστα μία από αυτές είναι σαν τόπος Αποκάλυψης.

Δεν υπάρχει Γεωπόνος να μας πάρει από το χεράκι να μας κατατοπίσει. Χάνονται κάθε χρόνο χιλιάδες τόνοι καρπού ακριβώς λόγω της μη ενημέρωσης. Οι αγρότες φοβούνται τον πιθανό καρκίνο από τα φυτοφάρμακα και δεν ραντίζουν τα δέντρα αλλά ταυτόχρονα μολύνουν τον υδροφόρο ορίζοντα.

Ο δάκος είναι σύννεφο μέσα στον ελαιώνα. Το βράδυ στο σπίτι πετάει γύρω γύρω από τις λάμπες σαν τα κουνούπια το καλοκαίρι. Φυσικά οι ελιές πάνε όλες για λάδι καθώς είναι τρυπημένες από το δάκο. ΚΑΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ για προστασία.

Επίσης μία παρατήρηση για τις φωτιές. Πάρα πολλές φωτιές σε μη τουριστικά μέρη δεν τις βάζουν οι κακοί Νεφελίμ που θέλουν να μας καταστρέψουν σαν έθνος. Τις βάζουν οι τσοπάνηδες. Οι στάχτες αφήνουν αλκαλικά κατάλοιπα τα οποία είναι πρώτης τάξης λίπασμα. Την επόμενη άνοιξη ξεπετάγονται νέα φυντάνια σε απίστευτες ποσότητες. Όμως οι τσοπάνηδες βάζουν μέσα τα ζώα τους και τα τρώνε για να γλιτώσουν τα τριφύλλια και τις ζωοτροφές. Με αυτό τον τρόπο όμως καταστρέφετε η νέα βλάστηση και δεν φυτρώνει ποτέ τίποτα.

Το ίδιο πράγμα κάνουν ελεγχόμενα στον κάμπο καίγοντας τα παλιά σιτηρά και σπέρνοντας τα νέα.

George978
10-08-12, 14:52
Το θέμα με τα φυτοφάρμακα και γενικά την αγροτική παραγωγή είναι για πολλές κλωτσιές. ΔΕΝ υπάρχει καμία ενημέρωση και από κανέναν.

Στην περιοχή μας η έννοια "βιολογική καλλιέργεια" είναι ανέκδοτο. Κανένας μα κανένας δεν ραντίζει. Τα πάντα είναι με κοπριά. Αντίθετα πετάνε όλοι τους τα φυτοφάρμακα στα ρέματα και σε διάφορες μη καλλιεργήσιμες εκτάσεις. Μάλιστα μία από αυτές είναι σαν τόπος Αποκάλυψης.

Δεν υπάρχει Γεωπόνος να μας πάρει από το χεράκι να μας κατατοπίσει. Χάνονται κάθε χρόνο χιλιάδες τόνοι καρπού ακριβώς λόγω της μη ενημέρωσης. Οι αγρότες φοβούνται τον πιθανό καρκίνο από τα φυτοφάρμακα και δεν ραντίζουν τα δέντρα αλλά ταυτόχρονα μολύνουν τον υδροφόρο ορίζοντα.

Ο δάκος είναι σύννεφο μέσα στον ελαιώνα. Το βράδυ στο σπίτι πετάει γύρω γύρω από τις λάμπες σαν τα κουνούπια το καλοκαίρι. Φυσικά οι ελιές πάνε όλες για λάδι καθώς είναι τρυπημένες από το δάκο. ΚΑΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ για προστασία.

Επίσης μία παρατήρηση για τις φωτιές. Πάρα πολλές φωτιές σε μη τουριστικά μέρη δεν τις βάζουν οι κακοί Νεφελίμ που θέλουν να μας καταστρέψουν σαν έθνος. Τις βάζουν οι τσοπάνηδες. Οι στάχτες αφήνουν αλκαλικά κατάλοιπα τα οποία είναι πρώτης τάξης λίπασμα. Την επόμενη άνοιξη ξεπετάγονται νέα φυντάνια σε απίστευτες ποσότητες. Όμως οι τσοπάνηδες βάζουν μέσα τα ζώα τους και τα τρώνε για να γλιτώσουν τα τριφύλλια και τις ζωοτροφές. Με αυτό τον τρόπο όμως καταστρέφετε η νέα βλάστηση και δεν φυτρώνει ποτέ τίποτα.

Το ίδιο πράγμα κάνουν ελεγχόμενα στον κάμπο καίγοντας τα παλιά σιτηρά και σπέρνοντας τα νέα.

πεστα ρε φιλε , γιατι απο πανω αποκτησαμε και ειδικους στην αγροτικη διαχειριση με φυσικη εδρα το πραγκρατι..

nfotis
10-08-12, 14:54
Καλησπέρα,

έχω μερικές ενστάσεις εδώ:


Το θέμα με τα φυτοφάρμακα και γενικά την αγροτική παραγωγή είναι για πολλές κλωτσιές. ΔΕΝ υπάρχει καμία ενημέρωση και από κανέναν.

Τι κάνουν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι (= αγρότες) για αυτό;
Ή είναι πρώτοι στο να τρέχουν για επιδοτήσεις και φωτοβολταϊκά;



Αντίθετα πετάνε όλοι τους τα φυτοφάρμακα στα ρέματα και σε διάφορες μη καλλιεργήσιμες εκτάσεις. Μάλιστα μία από αυτές είναι σαν τόπος Αποκάλυψης.


Απορία:
δηλαδή μας λες ότι αγοράζουν φυτοφάρμακα και μετά τα πετάνε;
Λίγο παράλογο δεν είναι αυτό;



Δεν υπάρχει Γεωπόνος να μας πάρει από το χεράκι να μας κατατοπίσει. Χάνονται κάθε χρόνο χιλιάδες τόνοι καρπού ακριβώς λόγω της μη ενημέρωσης. Οι αγρότες φοβούνται τον πιθανό καρκίνο από τα φυτοφάρμακα και δεν ραντίζουν τα δέντρα αλλά ταυτόχρονα μολύνουν τον υδροφόρο ορίζοντα.

Ισχύουν οι δυο προηγούμενες παρατηρήσεις μου.



Επίσης μία παρατήρηση για τις φωτιές. Πάρα πολλές φωτιές σε μη τουριστικά μέρη δεν τις βάζουν οι κακοί Νεφελίμ που θέλουν να μας καταστρέψουν σαν έθνος. Τις βάζουν οι τσοπάνηδες.

Εκεί θέλει χοντρές ποινές. Δε μπορεί ο κάθε τσομπάνης να καταστρέφει μισό νομό (και μετά να πληρώνουμε η υπόλοιπη κοινωνία, χώρια νεκροί, τραυματίες, κατεστραμμένες περιουσίες) γιατί γουστάρει να μη πληρώνει ζωοτροφές.

Αυτός ο τρόπος σκέψης είναι κοινός με τους αγρότες που αναφέρθηκαν παραπάνω:
Δεν χρειαζόμαστε ξένους, μπορούμε και μόνοι μας να καταστρέψουμε την Ελλάδα.

Ν.Φ.

tiffany
10-08-12, 15:15
Καλησπέρα,

έχω μερικές ενστάσεις εδώ:

Τι κάνουν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι (= αγρότες) για αυτό;
Ή είναι πρώτοι στο να τρέχουν για επιδοτήσεις και φωτοβολταϊκά;

Απορία:
δηλαδή μας λες ότι αγοράζουν φυτοφάρμακα και μετά τα πετάνε;
Λίγο παράλογο δεν είναι αυτό;

Ισχύουν οι δυο προηγούμενες παρατηρήσεις μου.

Εκεί θέλει χοντρές ποινές. Δε μπορεί ο κάθε τσομπάνης να καταστρέφει μισό νομό (και μετά να πληρώνουμε η υπόλοιπη κοινωνία, χώρια νεκροί, τραυματίες, κατεστραμμένες περιουσίες) γιατί γουστάρει να μη πληρώνει ζωοτροφές.

Αυτός ο τρόπος σκέψης είναι κοινός με τους αγρότες που αναφέρθηκαν παραπάνω:
Δεν χρειαζόμαστε ξένους, μπορούμε και μόνοι μας να καταστρέψουμε την Ελλάδα.

Ν.Φ.

Για το τελευταίο κομμάτι με τις πυρκαγιές θα σου πω το εξής: "Πολλοί οι ψήφοι Άρη." Είναι πολλά τα συμφέροντα και οι φατρίες που είναι ολίγον κράτος εν κράτει.

Για τους αγρότες και τα φυτοφάρμακα θα αναφέρω πως υπάρχει οργανωμένο σχέδιο δακοκτονίας από την πολιτεία. Το θέμα όμως είναι πως δεν εφαρμόζεται καθώς αγοράζονται από το κράτος τα φάρμακα και μοιράζονται σε εργολάβους αγρότες να τα ψεκάσουν αλλά αυτοί τα πετάνε.

Όσο για το τι κάνουν οι αγρότες. ΝΑΙ θα συμφωνήσω ότι τρέχουν να κάνουν αρπαχτές. ΑΛΛΑ υπάρχει άγνοια. Υπάρχουν πολλά περιθώρια εξέλιξης που δεν τα γνωρίζουμε. Υπάρχουν πολλοί τρόποι βελτίωσης της αγροτικής παραγωγής που δεν είναι δυνατόν να τους γνωρίζουμε καθώς δεν είμαστε Γεωπόνοι. Εκεί θέλω το Γεωπόνο δίπλα μου.

kover
10-08-12, 15:18
Το θέμα με τα φυτοφάρμακα και γενικά την αγροτική παραγωγή είναι για πολλές κλωτσιές. ΔΕΝ υπάρχει καμία ενημέρωση και από κανέναν.

Στην περιοχή μας η έννοια "βιολογική καλλιέργεια" είναι ανέκδοτο. Κανένας μα κανένας δεν ραντίζει. Τα πάντα είναι με κοπριά. Αντίθετα πετάνε όλοι τους τα φυτοφάρμακα στα ρέματα και σε διάφορες μη καλλιεργήσιμες εκτάσεις. Μάλιστα μία από αυτές είναι σαν τόπος Αποκάλυψης.

Δεν υπάρχει Γεωπόνος να μας πάρει από το χεράκι να μας κατατοπίσει. Χάνονται κάθε χρόνο χιλιάδες τόνοι καρπού ακριβώς λόγω της μη ενημέρωσης. Οι αγρότες φοβούνται τον πιθανό καρκίνο από τα φυτοφάρμακα και δεν ραντίζουν τα δέντρα αλλά ταυτόχρονα μολύνουν τον υδροφόρο ορίζοντα.

Ο δάκος είναι σύννεφο μέσα στον ελαιώνα. Το βράδυ στο σπίτι πετάει γύρω γύρω από τις λάμπες σαν τα κουνούπια το καλοκαίρι. Φυσικά οι ελιές πάνε όλες για λάδι καθώς είναι τρυπημένες από το δάκο. ΚΑΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ για προστασία.

Επίσης μία παρατήρηση για τις φωτιές. Πάρα πολλές φωτιές σε μη τουριστικά μέρη δεν τις βάζουν οι κακοί Νεφελίμ που θέλουν να μας καταστρέψουν σαν έθνος. Τις βάζουν οι τσοπάνηδες. Οι στάχτες αφήνουν αλκαλικά κατάλοιπα τα οποία είναι πρώτης τάξης λίπασμα. Την επόμενη άνοιξη ξεπετάγονται νέα φυντάνια σε απίστευτες ποσότητες. Όμως οι τσοπάνηδες βάζουν μέσα τα ζώα τους και τα τρώνε για να γλιτώσουν τα τριφύλλια και τις ζωοτροφές. Με αυτό τον τρόπο όμως καταστρέφετε η νέα βλάστηση και δεν φυτρώνει ποτέ τίποτα.

Το ίδιο πράγμα κάνουν ελεγχόμενα στον κάμπο καίγοντας τα παλιά σιτηρά και σπέρνοντας τα νέα.

Να ρωτήσω κάτι; Γιατι δε πληρώνετε έναν δυο γεωπόνους για να γίνει η ζωή σας πιο εύκολη και η παραγωγή σας μεγαλύτερη; Ποιον περιμένετε να σας ενημερώσει και να σας καθοδηγήσει;

Επειδή τα λες μόνος σου επεμβαίνω. Δεν έχω καμία επαγγελματική σχέση με το χωράφι πέρα απο κάτι το ματιές που παλεύω 3 χρόνια να τις πετύχω

DreamAxe
10-08-12, 17:19
δεν ξέρω αν θα πρεπε να το αναφέρω σε αυτό το νήμα, καθώς το θέμα των πυρκαγιών το χει μονοπωλήσει, αλλά περιβαλλοντική καταστροφή είναι και η διάχυση πιράνχας στον Έβρο

για το ποιος το κανε δε θα μαι κατηγορηματικός, αν και το μυαλό μου βάζει 2 υποψήφιες πηγές
ο λόγος που το καναν είναι απλός και χυδαίος
το αποτέλεσμα θα ναι καταστροφικό για τον πλουσιότερο υδροβιότοπο της χώρας μας, το Δ του ποταμού Έβρου

Άδικα ανησυχείς, ο τύπος που τα έριξε ήταν τόσο "σχετικός" που δεν έκανε καν έρευνα να μάθει σε τι θερμοκρασίες ζούν τα πιράνχας.

Το πολύ μέχρι τον Νοέμβριο θα έχουν ψοφήσει όλα.

raspoutiv
10-08-12, 18:34
Άδικα ανησυχείς, ο τύπος που τα έριξε ήταν τόσο "σχετικός" που δεν έκανε καν έρευνα να μάθει σε τι θερμοκρασίες ζούν τα πιράνχας.

Το πολύ μέχρι τον Νοέμβριο θα έχουν ψοφήσει όλα.

ως τότε, την περιβαλλοντική και πρωτίστως την ανθρωπιστική ζημιά θα την έχουνε κάνει όμως

πρέπει να βγει στο φως, ο εμπνευστής αυτής της ιδέας και να περάσει κανονικότατα από δίκη
(άσε που στο τέλος φοβάμαι πως θα δούμε πως αυτά τα πιράνχας τα χρυσοπληρώσαμε από τον προϋπολογισμό μας)

DreamAxe
10-08-12, 19:21
ως τότε, την περιβαλλοντική και πρωτίστως την ανθρωπιστική ζημιά θα την έχουνε κάνει όμως

πρέπει να βγει στο φως, ο εμπνευστής αυτής της ιδέας και να περάσει κανονικότατα από δίκη
(άσε που στο τέλος φοβάμαι πως θα δούμε πως αυτά τα πιράνχας τα χρυσοπληρώσαμε από τον προϋπολογισμό μας)

+1 να δικαστεί γιατί η εισαγωγή ξένων ειδών χωρίς άδεια απαγορεύεται γιατί μπορεί να βλάψει το οικοσύστημα.

Στο ανθρωπιστικό πάντως άδικα ανησυχεί ο κόσμος, η φήμη των πιράνχας σαν ανθρωποφάγοι είναι παρατραβηγμένη. Στη λεκάνη του αμαζονίου οι άνθρωποι κολυμπούν μέσα σε ποτάμια με πιράνχας (ακόμα και το είδος με την κόκκινη κοιλιά) και ελάχιστες επιθέσεις (πόσο μάλλον θάνατοι) έχουν σημειωθεί ποτέ. Πόσο μάλλον απο 10-15 (πόσα να είναι?) ψάρια που ελευθέρωσε κάποιος σε ένα ολόκληρο ποτάμι. Θα φάω το καπέλο μου αν έχουμε έστω και ένα περιστατικό μέχρι τον Νοέμβρη που θα έχουν ψοφήσει.

raspoutiv
11-08-12, 00:37
Στο ανθρωπιστικό πάντως άδικα ανησυχεί ο κόσμος, η φήμη των πιράνχας σαν ανθρωποφάγοι είναι παρατραβηγμένη. Στη λεκάνη του αμαζονίου οι άνθρωποι κολυμπούν μέσα σε ποτάμια με πιράνχας (ακόμα και το είδος με την κόκκινη κοιλιά) και ελάχιστες επιθέσεις (πόσο μάλλον θάνατοι) έχουν σημειωθεί ποτέ. Πόσο μάλλον απο 10-15 (πόσα να είναι?) ψάρια που ελευθέρωσε κάποιος σε ένα ολόκληρο ποτάμι. Θα φάω το καπέλο μου αν έχουμε έστω και ένα περιστατικό μέχρι τον Νοέμβρη που θα έχουν ψοφήσει.

κάνεις λάθος σε αυτό
όπου υπάρχουν πιράνχας, υπάρχει σήμανση ώστε να μη μπαίνει ο κόσμος στο νερό, κι όπου δεν υπάρχει τέτοια οργάνωση, οι ντόπιες φυλές απλά το γνωρίζουν από εμπειρία και δε ζυγώνουν.
μια αγελάδα 1 κοπάδι από πιράνχας μπορεί να την εξαφανίσει μέσα σε λίγα λεπτά
τα πιράνχας τρώνε τα πάντα, κι τσακίζουν τις λοιπές μορφές ζωής

κοντά σε κροκόδειλους μπορεί να κολυμπάνε άνθρωποι, κοντά σε πιράνχας όχι

διατηρώ μια επιφύλαξη και για το αν θα τα χουμε ξεφορτωθεί ως το Νοέμβρη, καθώς ποιος μπορεί να μας διαβεβαιώσει πως κάποια δε θα μεταλλαχθούν και θα επιβιώσουν και στα κρύα;

εάν αυτός είναι ο τρόπος που βρήκανε οι "πατριωταράδες" μας να προστατεύσουν τα σύνορά μας, καλό θα ναι να τους πάμε για μια βουτίτσα μέσα στα νερά του Έβρου, εκεί που διαπράξανε το κακούργημα τους και να περιμένουμε μισή ωρίτσα
έτσι και τους λυπηθεί ο θεός και τα ψαράκια που αμόλησαν, απλά θα πρέπει να δικαστούν ;)

DreamAxe
11-08-12, 13:52
κάνεις λάθος σε αυτό
όπου υπάρχουν πιράνχας, υπάρχει σήμανση ώστε να μη μπαίνει ο κόσμος στο νερό, κι όπου δεν υπάρχει τέτοια οργάνωση, οι ντόπιες φυλές απλά το γνωρίζουν από εμπειρία και δε ζυγώνουν.
μια αγελάδα 1 κοπάδι από πιράνχας μπορεί να την εξαφανίσει μέσα σε λίγα λεπτά
τα πιράνχας τρώνε τα πάντα, κι τσακίζουν τις λοιπές μορφές ζωής

κοντά σε κροκόδειλους μπορεί να κολυμπάνε άνθρωποι, κοντά σε πιράνχας όχι

Το ακριβώς αντίθετο ;)

Ο μύθος πως τα πιράνχας είναι ανθρωποφάγοι δολοφόνοι που τρώνε ότι πέφτει στο νερό είναι πολύ υπερβολικός χωρίς καμία τεκμηριωμένη επιστημονική βάση. Ένα πολύ καλό άρθρο που διαψεύδει αυτό τον μύθο και εξηγεί τις διατροφικές προτιμήσεις του είδους μπορείς να βρείς εδώ (http://animalplantsrainforest.blogspot.gr/2012/02/between-facts-and-myths-fish-piranha.html).

Όσο για ανθρώπους που κολυμπάνε σε ποτάμια με πιράχνας (και μάλιστα όχι οποιαδήποτε, το είδος με την κόκκινη κοιλιά που υποτίθεται πως είναι το πιο επικίνδυνο) το έχω δεί ο ίδιος να συμβαίνει καθημερινά σε ταξίδι μου ;)


διατηρώ μια επιφύλαξη και για το αν θα τα χουμε ξεφορτωθεί ως το Νοέμβρη, καθώς ποιος μπορεί να μας διαβεβαιώσει πως κάποια δε θα μεταλλαχθούν και θα επιβιώσουν και στα κρύα;

Δεν μεταλάσσονται έτσι τα είδη, η απόλυτα κατώτατη θερμοκρασία που επιζούν (και πάλι κάποια λίγα, όχι όλα) είδη πιράνχας είναι 10C, θερμοκρασία που στην Ελλάδα είναι πολύ συνηθισμένη προς το τέλος του φθινοπώρου. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να επιβιώσει κάποιο αν η θεμοκρασία φτάσει εκεί.


εάν αυτός είναι ο τρόπος που βρήκανε οι "πατριωταράδες" μας να προστατεύσουν τα σύνορά μας, καλό θα ναι να τους πάμε για μια βουτίτσα μέσα στα νερά του Έβρου, εκεί που διαπράξανε το κακούργημα τους και να περιμένουμε μισή ωρίτσα
έτσι και τους λυπηθεί ο θεός και τα ψαράκια που αμόλησαν, απλά θα πρέπει να δικαστούν ;)

Αν αυτός είναι ο τρόπος τότε είναι τραγικά ανόητος και αναποτελεσματικός. Πάντως γνωρίζοντας το είδος δηλώνω εθελοντικά πως θα έμπαινα μέσα στο νερό για όση ώρα θέλεις χωρίς να ανυσυχώ πως θα συμβεί τίποτα ;)

nfotis
12-08-12, 18:04
και έχουμε ένα 'follow up' στο ζήτημα της χρήσης παράνομων φυτοφαρμάκων (την οποία συγκαταλέγω στις περιβαλλοντικές καταστροφές, σε περίπτωση που κάποιοι θεωρούν ότι είμαι εκτός θέματος).

Πηγή: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_11/08/2012_491984



Υψηλό ρίσκο έναντι χαμηλής τιμής

Οι αγρότες επιμένουν να χρησιμοποιούν παράνομα φυτοφάρμακα παρά τους κινδύνους

Τoυ Σταυρου Τζιμα

Οι ρυζοπαραγωγοί της Χαλάστρας την προηγούμενη εβδομάδα δεν έκαναν τίποτα περισσότερο από ό,τι κάνει ένας μεγάλος αριθμός αγροτών στις καλλιέργειές του.

Ψέκασαν τους ορυζώνες τους, με απαγορευμένο φυτοφάρμακο, βέβαιοι από τη μακρά εμπειρία τους ότι δεν επρόκειτο να βλάψουν τη δική τους παραγωγή -τουλάχιστον εμφανώς. Μια λάθος μίξη όμως του διαλύματος την οποία τους συνέστησε κάποιος απο τους πολλούς «μαθητευόμενους μάγους» έφερε την καταστροφή στους γείτονες. Το μίγμα εξατμίστηκε και διαχεόμενο στην ατμόσφαιρα μεταφέρθηκε με τον άνεμο και επικάθισε στις γύρω βαμβακοκαλλιέργειες προκαλώντας ανεπανόρθωτες βλάβες στα φυτά, σε έκταση εφτά χιλιάδων στρεμμάτων.

Η περίπτωση της Χαλάστρας δεν είναι παρά η κορυφή του παγόβουνου στο χρόνιο πρόβλημα της εκτεταμένης χρήσης απαγορευμένων και επικίνδυνων φυτοφαρμάκων από τους αγρότες.

«Η παράνομη διακίνηση και χρήση έχει καταστεί περίπου σπορ στους γεωργούς μας», λέει στην «Κ» ο αντιπρόεδρος του Ελληνικού Συνδέσμου Φυτοπροστασίας, κ. Βάσος Ευθυμιάδης, που είναι ταυτόχρονα και πρόεδρος της επιτροπής ενάντια στην παράνομη διακίνηση φυτοφαρμάκων.

Σύμφωνα με στοιχεία που παραθέτει, για το 2012, το 20% του ετήσιου τζίρου των φυτοφαρμάκων, ο οποίος υπολογίζεται στα 180 εκατομμύρια ευρώ, ποσό δηλαδή που αγγίζει τα 40 εκατομμύρια ευρώ, πηγαίνει στα παράνομα.

Οι παραγωγοί χρησιμοποιούν τα παράνομα φυτοφάρμακα, γιατί είναι φτηνότερα από εκείνα που είναι νόμιμα και εγκεκριμένα από την Ευρωπαϊκή Ενωση, χωρίς να υπολογίζουν τις επιπτώσεις στο έδαφος, το τελικό προϊόν, το περιβάλλον και βέβαια την ίδια την υγεία τους.

«Μας κατηγορούν γιατί ισχυρίζονται ότι πουλάμε ακριβά τα φυτοφάρμακα. Μπορεί το λαθραίο να μην είναι φθηνότερο; Μάλιστα όταν παλαιότερα είχαμε θέσει το πρόβλημα της εκτεταμένης χρήσης απαγορευμένων φαρμάκων στον υπουργό Γεωργίας, η απάντηση ήταν “καλά κάνουν, να πουλάτε φτηνότερα”», συνεχίζει ο κ. Ευθυμιάδης και προσθέτει:

«Οταν μιλάμε στους αγρότες για τους κινδύνους από τα παράνομα φυτοφάρμακα δεν μας ακούν γιατί θεωρούν ότι έχουμε οικονομικό όφελος. Ο,τι και να πούμε στον παραγωγό αυτός πιστεύει ότι το κάνουμε γιατί θέλουμε να του πουλήσουμε ακριβά φυτοφάρμακα ενώ αυτός βρίσκει φτηνότερα στο λαθρεμπόριο. Το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης πρέπει να ενημερώσει τους αγρότες και να κάνει τους αναγκαίους ελέγχους».

Οι κίνδυνοι, όπως έδειξε και η περίπτωση της Χαλάστρας, είναι μεγάλοι για τη γεωργική παραγωγή, πλην όμως οι καλλιεργητές αναλαμβάνουν το ρίσκο της χρήσης απαγορευμένων φαρμάκων, γιατί η διαφορά στην τιμή με τα νόμιμα και εγκεκριμένα φτάνει έως και 40%. Οσον αφορά τις επιπτώσεις ακόμα και στην ίδια τους την παραγωγή το αφήνουν στην τύχη, εφόσον άλλωστε κανείς δεν πραγματοποιεί ελέγχους.

Βασική πύλη εισόδου, εξηγεί ο κ. Ευθυμιάδης, των παράνομων φυτοφαρμάκων είναι η Τουρκία από όπου «καταφθάνουν καραβιές».

Τα φορτία έρχονται είτε μέσω Βουλγαρίας είτε μέσω του Τριεθνούς στα σύνορα του Εβρου ή με φορτηγά που... μεταφέρουν οπωροκηπευτικά.

Μόνο πέρυσι υπολογίζεται ότι μπήκαν στην Ελλάδα και διακινήθηκαν εκατό τόνοι του απαγορευμένου στην Ε.Ε. φυτοφαρμάκου Propanil! Μια ολόκληρη μαφία, κυρίως από άτομα προερχόμενα από χώρες της πρώην Σοβιετικής Ενωσης, ελέγχει την είσοδο και διακίνηση των φυτοφαρμάκων, διαθέτοντας μάλιστα και «ειδικούς» που ενημερώνουν τους αγρότες για τη χρήση τους στο χωράφι και βεβαίως τους παραπλανούν υποβαθμίζοντας τους κινδύνους.

Προϋπόθεση

Καθώς το φαινόμενο τείνει να λάβει τεράστιες διαστάσεις ειδικά τώρα με την οικονομική κρίση, οι ειδικοί κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου.

«Το κακό πρέπει να χτυπηθεί στη ρίζα του και ένας αποτελεσματικός τρόπος που προβλέπεται και από τη νέα Κοινή Αγροτική Πολιτική (ΚΑΠ) είναι να τεθεί ως προϋπόθεση της λήψης επιδοτήσεων η διασφάλιση της χρήσης μόνο εγκεκριμένων φαρμάκων από τους παραγωγούς μέσω της κατάθεσης των τιμολογίων αγοράς τους», επισημαίνει ο κ. Ευθυμιάδης.

no_logo
12-08-12, 18:43
Αυτός ο Βάσος Ευθυμιάδης αγρότης από το "πραγκράτι" θα είναι, ε George; ;)

George978
12-08-12, 19:19
Αυτός ο Βάσος Ευθυμιάδης αγρότης από το "πραγκράτι" θα είναι, ε George; ;)

Αυτος οχι, εσυ ναι. Ξερει τι λεει, αν διαβαζες καλυτερα θα εβλεπες οτι δεν λεει κατι διαφορετικο απο αυτο που λεω εγω


Μια λάθος μίξη όμως του διαλύματος την οποία τους συνέστησε κάποιος απο τους πολλούς «μαθητευόμενους μάγους» έφερε την καταστροφή στους γείτονες.
αυτο για το απο στομα σε στομα που γραφω και εγω


Βασική πύλη εισόδου, εξηγεί ο κ. Ευθυμιάδης, των παράνομων φυτοφαρμάκων είναι η Τουρκία από όπου «καταφθάνουν καραβιές».
αυτο για τον ελεγχο στα συνορα που γραφω και εγω


Μια ολόκληρη μαφία, κυρίως από άτομα προερχόμενα από χώρες της πρώην Σοβιετικής Ενωσης, ελέγχει την είσοδο και διακίνηση των φυτοφαρμάκων, διαθέτοντας μάλιστα και «ειδικούς» που ενημερώνουν τους αγρότες για τη χρήση τους στο χωράφι και βεβαίως τους παραπλανούν υποβαθμίζοντας τους κινδύνους.
Για τη παραπαπλανηση που γραφω και εγω

Και αν δεις τι γραφω στο ποστ μου γραφω οτι και οι αγροτες εχουν ευθυνη, δεν μπορει να μην εχουν αλλα η ευθυνη βαραινει την ηγεσια γιατι αν ειχαμε ελεγχους στα συνορα και τιμωρουνταν οι παραβατες (αγροτες, εμποροι και τυχον γεωπονοι) δεν θα ειχαμε τα αποτελεσματα αυτα. Παντα θα υπαρχεθ η μειοψηφια που θα παραβατει, αυτο που τονισα εγω ειναι τι γινεται με τον ελεγχο και τη τιμωρια. Ο κοσμος αν τον αφησεις να παρανομησει θα το κανει, για το ευκολο κερδος παντα, ειναι στην ανθρωπινη φυση και αυτο θα υπαρχει για παντα - το ζητημα ειναι να εφαρμοζονται οι νομοι για τη τιμωρια και βασικοτερα την αποθαρυνση των υπολοιπων.

George978
16-08-12, 20:52
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231209476


Νεκρό αρκουδάκι στην Εγνατία
Μια γενιά αρκούδων αφανίζεται σε τροχαία στην Ελλάδα

nfotis
17-08-12, 09:34
Και να θυμίσω ότι τη μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων την συνυπέγραψε ο Αρκτούρος μαζί με άλλες οργανώσεις
(αν θυμάμαι καλά).
Οπότε, μου φαίνεται ολίγον υποκριτική η φάση με τις τωρινές διαμαρτυρίες.

Ν.Φ.

George978
17-08-12, 10:37
Και να θυμίσω ότι τη μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων την συνυπέγραψε ο Αρκτούρος μαζί με άλλες οργανώσεις
(αν θυμάμαι καλά).
Οπότε, μου φαίνεται ολίγον υποκριτική η φάση με τις τωρινές διαμαρτυρίες.

Ν.Φ.

ακομα και να εχει συνυπογραψει, η εφαρμογη της ΜΠΕ εγινε οπως αυτη οριζει? ή μηπως corners were cut? λεω εγω τωρα

yiapap
17-08-12, 10:41
ακομα και να εχει συνυπογραψει, η εφαρμογη της ΜΠΕ εγινε οπως αυτη οριζει? ή μηπως corners were cut? λεω εγω τωραOλόκληρη η χάραξη άλλαξε Γιώργη και το έργο καθυστέρησε χρόνια για τις αρκούδες. Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τίποτε (άντε να κάνουν αυτούς τους φράχτες επιτέλους!) οι αρκούδες πάντα σκοτωνόταν από αυτοκίνητα στην περιοχή και πριν την Εγνατία.

George978
17-08-12, 10:46
Εδω τα λεει καλυτερα


Ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ παρεμβαίνει δυναμικά σε όλες τις περιπτώσεις όπου σημαντικοί βιότοποι καταστρέφονται από μεγάλα τεχνικά έργα (δρόμοι, φράγματα, λατομεία, κτλ.). Φροντίζει για τον περιορισμό των επιπτώσεων και τον συνυπολογισμό αναγκών ειδών της άγριας ζωής στη φάση σχεδιασμού των τεχνικών έργων.

Η προσφυγή του ΑΡΚΤΟΥΡΥ στο Συμβούλιο της Επικρατείας (ΣτΕ) οέτυχε την ακύρωση της Υπουργικής Απόφασης για τη διάνοιξη δρόμου στο τμήμα Παναγιά - Γρεβενά και την αναθεώρηση του σχεδιασμού τμήματος της Εγνατίας Οδού (Ε.Ο.), ώστε να μη χαθεί σημαντικός βιότοπος και να εξασφαλισθεί η γενετική επικοινωνία για την αρκούδα και τα μεγάλα θηλαστικά στην περιοχή.

Η ακυρωτική απόφαση του ΣτΕ οδήγησε στη συνεργασία του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ με την ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ Α.Ε. στο πλαίσιο της οποία υλοποιείται ειδικό ερευνητικό πρόγραμμα με την έγκριση της Ελληνικής Πολιτείας και με τίτλο «Πρόγραμμα αξιολόγησης των επιπτώσεων του έργου στο δασικό οικοσύστημα της περιοχής (με έμφαση στα μεγάλα θηλαστικά και την αρκούδα) από την κατασκευή και λειτουργία του τμήματος της Ε.Ο. «Παναγιά – Γρεβενά».

Από το πρόγραμμα που έχει συνολική διάρκεια έξι χρόνια έχει ήδη υλοποιηθεί η πρώτη διετής φάση (παρακολούθηση της κατάστασης των πληθυσμών και των βιοτόπων πριν την κατασκευή του έργου) με συμμετοχή του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ, της Ε.Ο. ΑΕ, ειδικών επιστημόνων καθώς και δύο Πανεπιστημίων (ΑΠΘ και Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας). Το πρόγραμμα οδήγησε σε περαιτέρω βελτίωση των τεχνικών χαρακτηριστικών του έργου (προς όφελος του περιβάλλοντος), τα οποία προς το παρόν προβλέπουν 13,2 χλμ σήραγγες και 3,7 χλμ γέφυρες, σε σύνολο μήκος έργου 34 χλμ.

Ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ επίσης πέτυχε τη βελτίωση των περιβαλλοντικών όρων κατασκευής του δρόμου Δράμα – Gotse Deltsev, καθώς η χάραξη κρίθηκε επιζήμια για τη διατήρηση της συνέχειας του βιοτόπου της καφέ αρκούδας στην περιοχή. Εμπειρογνώμονες της Ε.Ε. πρότειναν την κατασκευή υπόγειας σήραγγας για τη διασφάλιση της καλής κατάστασης του εν λόγω βιοτόπου.

- - - Updated - - -


Oλόκληρη η χάραξη άλλαξε Γιώργη και το έργο καθυστέρησε χρόνια για τις αρκούδες. Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τίποτε (άντε να κάνουν αυτούς τους φράχτες επιτέλους!) οι αρκούδες πάντα σκοτωνόταν από αυτοκίνητα στην περιοχή και πριν την Εγνατία.

Καλα εκανε και καθυστερησε, να μαθουν να κανουν τα εργα σωστα με τους σωστους ανθρωπους.

agrelaphon
17-08-12, 11:04
Oλόκληρη η χάραξη άλλαξε Γιώργη και το έργο καθυστέρησε χρόνια για τις αρκούδες. Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τίποτε (άντε να κάνουν αυτούς τους φράχτες επιτέλους!) οι αρκούδες πάντα σκοτωνόταν από αυτοκίνητα στην περιοχή και πριν την Εγνατία.

πριν την εγνατία πήγαινες με 60, τώρα πας με 130. Με τον παλιό δρόμο οι αρκούδες και κυρίως οι μικρές "εκπαιδεύονταν" στα αυτοκίνητα, όπως οι αδέσποτοι σκύλοι. Τώρα που σπάνια την περνάνε (υπάρχει φράχτης, αλλά που δεν αντέχει στις αρκούδες) έχουν άγνοια κυνδίνου

yiapap
17-08-12, 11:08
πριν την εγνατία πήγαινες με 60, τώρα πας με 130. Με τον παλιό δρόμο οι αρκούδες και κυρίως οι μικρές "εκπαιδεύονταν" στα αυτοκίνητα, όπως οι αδέσποτοι σκύλοι. Τώρα που σπάνια την περνάνε (υπάρχει φράχτης, αλλά που δεν αντέχει στις αρκούδες) έχουν άγνοια κυνδίνουΚαι όμως. ακόμη κι έτσι σκοτώνονταν περίπου 10 κάθε χρόνο στην περιοχή (πρόσφατα το διάβασα, αν θες το ξαναψάχνω).

- - - Updated - - -


Καλα εκανε και καθυστερησε, να μαθουν να κανουν τα εργα σωστα με τους σωστους ανθρωπους.Μακάρι να ήταν τόσο απλό!
Το πρόβλημα είναι ότι κάθε εναλλακτική κοστίζει. Και αυτό είναι και το βασικό πρόβλημα σε όλη τη λογική της προστασίας του περιβάλλοντος: Να βρεθεί μια ισορροπία ανάμεσα στο κόστος και την επίπτωση.
Π.χ. αν όλη η Εγνατία ήταν υπόγεια εννοείται ότι δεν θα είχε καμιά επίπτωση στις αρκούδες. Το κόστος όμως θα ήταν υπερπολλαπλάσιο!

George978
17-08-12, 11:13
Μη με τρελλενεις τωρα, 25 χρονια σχεδιασμος και κατασκευη φαγαν ολοι με χρυσα κοταλια τωρα σε πειραξε ενας φρακτης της προκοπης και 4-5 υπερβασεις? ελεος

yiapap
17-08-12, 11:42
Μη με τρελλενεις τωρα, 25 χρονια σχεδιασμος και κατασκευη φαγαν ολοι με χρυσα κοταλια τωρα σε πειραξε ενας φρακτης της προκοπης και 4-5 υπερβασεις? ελεοςΌχι καθόλου δε με πείραξε, το γράφω ότι ο φράχτης έπρεπε να έχει κατασκευαστεί εδώ και χρόνια.
Περισσότερο με ενόχλησε τότε, ότι έπρεπε να πάνε στο ΣτΕ για να αλλάξει η χάραξη, κάτι που θα μπορούσε να γίνει εξαρχής!

KLG
20-08-12, 18:25
Το βαζω εδω μιας και ειναι σχετικό με το δευτερο μηνυμα.

Ωρες ωρες πείθομαι οτι δεν υπάρχει ελπίδα για αυτόν τον λαό και νομιζω οτι μας έχει ξεπεράσει εντελώς η ιστορία.

Κοιτάχτε εδώ κατάσταση:

Δευτέρα, 20 Αυγούστου 2012 - 07:51
Παρά την εφιαλτική κατάσταση που επικρατεί στο μισό νησί σήμερα που άνοιξε το κυνήγι σε όλη την Ελλάδα, κάποιοι χιώτες κυνηγοί δεν πτοούνται. Με το όπλο υπό μάλλης περιμένουν να σκοτώσουν τα πουλιά στα περάσματα της βόρειας Χίου, που κυνηγημένα από τη φωτιά καταφεύγουν προς τα εκεί. Ανάγκη να ανασταλεί η έναρξη του κυνηγιού τουλάχιστον στο νησί μας.

Δευτέρα, 20 Αυγούστου 2012 - 10:29
Σχετικά με το κυνήγι, σύμφωνα με το Δασάρχη Χίου, επιτρέπεται στη Βόρεια Χίο στον Κάμπο Βολισσού και στα Καρδάμυλα, ενώ όταν ολοκληρώσει το καταστροφικό της έργο η φωτιά, θα απαγορευθεί στην καμένη περιοχή.

Δευτέρα, 20 Αυγούστου 2012 - 10:50
Έκκληση κάνει ο Κυνηγετικός Σύλλογος προς τα μέλη του, να μην κυνηγήσουν σήμερα, να αφήσουν τα τουφέκια και να πιάσουν τις μάνικες ώστε να βοηθήσουν και οι ίδιοι στη κατάσβεση των μετώπων φωτιάς που κατακαίουν το νησί. Γι' αυτό το λόγο δίνουν ραντεβού στη 1.00 στο εκτροφείο του Συλλόγου στη Καρδαμάδα όπου θα ξεκινήσουν οργανωμένα, για μια ακόμη μέρα, για τα μέτωπα της φωτιάς

Δευτέρα, 20 Αυγούστου 2012 - 05:07
Με απόφαση του Δασάρχη και μετά το θόρυβο που δημιουργήθηκε, από σήμερα και μέχρι τις 27 Αυγούστου απαγορεύεται το κυνήγι στο νησί της Χίου.

http://www.alithia.gr/latestnews.aspx

Στην αρχη νομιζα οτι βρηκανε μια χαζομαρα οι δημοσιογράφοι. Ειναι δυνατόν να υπαρχουν ανθρωποι που την στιγμή που καιγεται ο τόπος τους -οι οποιοι μας λενε κιολας οτι κυνηγανε απο αθλημα και γιατί αγαπάνε τη φυση- να στηνουν καρτερι στα ζωντανα που προσπαθουν να γλυτωσουν?... το συγκεκριμένο (χιακό) έντυπο εχει παράδοση στη κλάψα. Αλλά τελικά φανηκε οτι ειχε υπόσταση η πρωτη αναφορά μιας και στη πορεία αναγκαστηκε να τους μαζεψει ο συλλογος και μέσα σε αυτό τον πανικό να παρει απόφαση το δασαρχείο.

George978
20-08-12, 18:28
Ναι ετσι ειναι δυστηχως γνωστη τακτικη, και οταν καιγοταν η Κασσανδρα απεναντι στη Λαρισσα (Αγιοκαμπο) και ακτες Πηλιου στο Βολο (ακτες Αιγαιου) τουφεκαγανε 10-10 τα πουλια που εφευγαν απο τη φωτια. Δυστηχως ειναι αρρωστια το κυνηγι, σε ολο το κοσμο ετσι ειναι δεν εχεις δει να σκοτωνουν για πλακα λεοπαρδαλεις, σιβιρικο τιγρη κοκ? ειναι ανωμαλοι οι ανθρωποι...

KLG
20-08-12, 18:38
Οσες φορές έχω συζητήσει με κηνυγους αυτό που ισχυρίζονται ειναι οτι αγαπουνε τη φυση (μονο τη χλωρίδα όμως φανταζομαι), την εξοχή, τον καθαρό αέρα και συνεισφέρουν στο οικοσύστημα. Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω με αυτό αν και μου φαίνεται οτι υπαρχουν και άλλοι τρόποι να ικανοποιησει κάποιος το παθος του για τη φυση και την εξοχή ή τη διατηρηση του οικοσυστηματος. Αλλά δεν σκοπευω να ηθικολογω με αυτους τους ανθρωπους γιατι μετα ξεκινα η συζητηση "ναι αλλα εσυ τρως κρεας" κτλ κτλ και δεν βγαινει νόημα.

Αλλα, να βλέπουν τον τόπο τους να καιγεται, ενω θα μπορουσαν να ειναι αυτοι στη θεση των νότιων αν η φωτια στο κεντρο εχει ξεκινησει 5 μερες πιο πριν ή πιο μετα που ειχε βορειαδες και αντι να βοηθήσουν (μιας και αγαπάνε τη φυση), να επωφελουνται? Μετά τι? Θα πανε να πουλάνε μπουκαλάκια με νερο 5 ευρω το ενα στους εθελοντές, τους φαντάρους και τους πυροσβέστες?

@ ADSLgr.com All rights reserved.