PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για επιλογή συναγερμού για το σπίτι...



Green Dragon
18-07-12, 21:36
Καλησπέρα φίλοι μου,

ήρθε η ώρα να βάλω ένα σύστημα συναγερμού στο σπίτι. Περιττό να σας πω ότι είμαι σχεδόν άσχετος με το αντικείμενο:(

Στην αρχή έψαξα λίγο για ενσύρματους συναγερμούς και ψάχνοντας στο internet και ρωτώντας κάποιους γνώστες, πήρα μια ιδέα.
Όμως το σπίτι είναι παλιά κατασκευή, δεν έχει πρόβλεψη για συναγερμό και έτσι χρειάζεται εξωτερική καλωδίωση. Τα ανοίγματα είναι αρκετά, τα δωμάτια επίσης ( 3 κρεβατοκάμαρες, σαλοτραπεζαρία, κουζίνα, μπάνιο, αποθήκη ) και το να γυρίσεις με καλώδια όλους αυτούς τους χώρους με προβληματίζει.

Έτσι τις τελευταίες μέρες κοιτάω προς τα ασύρματα συστήματα. Δεν ξέρω τίποτα για την αποτελεσματικότητα τους, αν αδρανοποιούνται εύκολα, αν είναι επικίνδυνοι για την υγεία λόγω ακτινοβολίας ή ραδιοκυμάτων. Ακούγονται πολλά και διάφορα και θέλω να τα βάλω σε μία σειρά.

Οποιοσδήποτε λοιπόν έχει να δώσει κάποιες πληροφορίες για να γίνει μία κουβέντα, θα του είμαι ευγνώμων!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

ariadgr
19-07-12, 00:04
Ενσύρματο βάλε, για αξιοπιστία.
Με καλό τεχνικό δεν ειναι πρόβλημα η καλωδίωση (περνάει τα καλώδια σε σημεια και με τρόπο που δεν φαινονται)

athenaum
19-07-12, 00:44
Ασυρματος Crow runer απο την ilka.gr
5 χρονια εγγυηση πολλα χρονια στην αγορα πολοι τεχνικοι που τον υποστηριζουν
κανενα μειον σε σχεση με τον ενσυρματο εκτος απο την τιμη
Αν βαλεις κοστος καλωδιων εργατικα απο την μια και ευκολια συν ασυρματα χειριστηρια απο την αλλη μπορει και να συμφέρει

Xouzouris
19-07-12, 10:16
Ενσύρματο βάλε, για αξιοπιστία.
Με καλό τεχνικό δεν ειναι πρόβλημα η καλωδίωση (περνάει τα καλώδια σε σημεια και με τρόπο που δεν φαινονται)

Ετσι ακριβώς.

Εγω γύρισα σπίτι και ήμουνα έτοιμος να του βάλω χέρι ότι δεν είχε ξεκινήσει ακόμα και ο άνθρωπος είχε τελειώσει το μισό σπίτι.

Green Dragon
21-07-12, 07:42
Ενσύρματο βάλε, για αξιοπιστία.
Με καλό τεχνικό δεν ειναι πρόβλημα η καλωδίωση (περνάει τα καλώδια σε σημεια και με τρόπο που δεν φαινονται)


Ετσι ακριβώς.
Εγω γύρισα σπίτι και ήμουνα έτοιμος να του βάλω χέρι ότι δεν είχε ξεκινήσει ακόμα και ο άνθρωπος είχε τελειώσει το μισό σπίτι.

Καλημέρα παιδιά! Και εγώ εμπιστεύομαι περισσότερο το ενσύρματο σύστημα. Στη περίπτωση μου, παρόλο που μένω πολλά χρόνια στο σπίτι αυτό, ο ιδιοκτήτης δεν επιτρέπει τέτοια παρέμβαση. Επιπλέον μπορεί να φύγω κάποια στιγμή, οπότε ένα ασύρματο το παίρνω μαζί μου...

Για την αξιοπιστία των ασύρματων έχω και εγώ μερικές επιφυλάξεις.
Ελπίζω μόνο μήπως με τη πρόοδο της τεχνολογίας λυθούν τα προβλήματα.


Ασυρματος Crow runer απο την ilka.gr
5 χρονια εγγυηση πολλα χρονια στην αγορα πολοι τεχνικοι που τον υποστηριζουν
κανενα μειον σε σχεση με τον ενσυρματο εκτος απο την τιμη
Αν βαλεις κοστος καλωδιων εργατικα απο την μια και ευκολια συν ασυρματα χειριστηρια απο την αλλη μπορει και να συμφέρει
Φίλε athenaum το κοίταξα λίγο το Crow runer και θα το ψάξω περισσότερο. Έχεις προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο σύστημα;

AgentWolf
21-07-12, 09:53
Βασικός κανόνας: Σαν το καλώδιο δεν είναι τίποτα.

orck
25-07-12, 04:24
Αλλος βασικοτερος κανονας ειναι οτι κανεις δεν θα κοιταξει καν ενα σπιτι/αυτοκινητο που χτυπαει ο συναγερμος. Οποτε γιατι να τον βαλεις;

AgentWolf
25-07-12, 08:24
Αλλος βασικοτερος κανονας ειναι οτι κανεις δεν θα κοιταξει καν ενα σπιτι/αυτοκινητο που χτυπαει ο συναγερμος. Οποτε γιατι να τον βαλεις;

Πολύ σωστό...
Θα ήθελα κι εγώ μια απάντηση σε αυτό.

athenaum
25-07-12, 08:32
Καλημέρα παιδιά! Και εγώ εμπιστεύομαι περισσότερο το ενσύρματο σύστημα. Στη περίπτωση μου, παρόλο που μένω πολλά χρόνια στο σπίτι αυτό, ο ιδιοκτήτης δεν επιτρέπει τέτοια παρέμβαση. Επιπλέον μπορεί να φύγω κάποια στιγμή, οπότε ένα ασύρματο το παίρνω μαζί μου...

Για την αξιοπιστία των ασύρματων έχω και εγώ μερικές επιφυλάξεις.
Ελπίζω μόνο μήπως με τη πρόοδο της τεχνολογίας λυθούν τα προβλήματα.


Φίλε athenaum το κοίταξα λίγο το Crow runer και θα το ψάξω περισσότερο. Έχεις προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο σύστημα;[/QUOTE
Ειμαι εγκαταστατης και σε διαβεβαιω οτι ειναι ενας απο τους 5 πρωτους στην αγορα Εχει ισως την μεγαλυτερη παραμετροποιηση στην κατηγορια του τεραστια ποικιλια απο παρελκομενα την καλυτερη ποιοτητα στα χρηματα του
πληρης ελληνικη υποστηρηξη εγχειριδια -προγραμμα ρυθμισης -οθονες
ειναι πανομοιοτυπος με τον siemens -bosch

- - - Updated - - -

[QUOTE=AgentWolf;4759868]Πολύ σωστό...
Θα ήθελα κι εγώ μια απάντηση σε αυτό.

Μα φυσικα για να καλεσει την αστυνομια και εσενα την στιγμη που επιχειρηται η διαρηξη

Xouzouris
25-07-12, 08:44
Αλλος βασικοτερος κανονας ειναι οτι κανεις δεν θα κοιταξει καν ενα σπιτι/αυτοκινητο που χτυπαει ο συναγερμος. Οποτε γιατι να τον βαλεις;

Αυτο δεν ισχυει απαραιτητα. Αν μενεις στα Πατησια πιθανοτατα ειναι ετσι οπως λες, αν μενεις σε πιο "παραδοσιακη" γειτονια ο γειτονας θα κοιταξει και θα παρακοιταξει.

Χτυπησε ο συναγερμος πριν δυο βδομαδες και με πηρε πρωτα τηλεφωνο ο γειτονας παρα η Ατλας.

Α και βεβαια εννοειται οτι συνεργαζεσαι με κεντρο ληψης σηματων που ειδοποιει και εσενα αλλα και την αστυνομια αν χρειαστει για την παραβιαση.

orck
25-07-12, 10:25
Δεν θα δουλεψει καθολου καλα εαν συνδεθει στο σταθερο δικτυο οτε η εναλλακτικου. Οι κλεφτες ξερουν τι γινεται και κοβουν τα καλωδια απο την εισοδο η απο τον στυλο. Πρεπει να τοποθετηθει κυκλωμα που κανει κλεισεις απο δικτυο κινητης τηλεφωνιας.
Βεβαια και αυτο με ενα φτηνο GSM spammer ακυρωνεται.

Στο χωριο το δεχομαι θα κοιταξουν, εγω αναφερομαι στην Αθηνα (Π.Φαληρο) οπου δεν κοιταζει κανεις, εκτος και εαν εχεις κανει ειδικη συμφωνια με καποιους γειτονες.

Παρολαυτα πιστευω οτι δεν αξιζει τον κοπο για καποιο πανακριβο συστημα συναγερμου αλλα αξιζει περισσοτερο μια καλη πορτα με καλη κλειδαρια.

manicx
25-07-12, 13:21
Δεν θα δουλεψει καθολου καλα εαν συνδεθει στο σταθερο δικτυο οτε η εναλλακτικου. Οι κλεφτες ξερουν τι γινεται και κοβουν τα καλωδια απο την εισοδο η απο τον στυλο. Πρεπει να τοποθετηθει κυκλωμα που κανει κλεισεις απο δικτυο κινητης τηλεφωνιας.
Βεβαια και αυτο με ενα φτηνο GSM spammer ακυρωνεται.

Στο χωριο το δεχομαι θα κοιταξουν, εγω αναφερομαι στην Αθηνα (Π.Φαληρο) οπου δεν κοιταζει κανεις, εκτος και εαν εχεις κανει ειδικη συμφωνια με καποιους γειτονες.

Παρολαυτα πιστευω οτι δεν αξιζει τον κοπο για καποιο πανακριβο συστημα συναγερμου αλλα αξιζει περισσοτερο μια καλη πορτα με καλη κλειδαρια.

Συμφωνώ. Και ασφάλειες της Cal στις μπαλκονόπορτες καθώς δεν ξέρεις από από που θα σου έρθουν.

athenaum
26-07-12, 07:58
Και βεβαια η παθητικη ασφαλεια ειναι η πιο σημαντικη απο οτιδηποτε αλλο (Καγκελα, καλες κλειδαριες, μπαρες κλπ)
Ο συναγερμός που εχει τοποθετηθεί σωστα δεν ακυρώνεται με gsm spamer ουτε ειναι τοσο απλο το να αποσυνδεσεις την γραμμη σταθερου δικτύου χωρις να δωσει σηματα.
Τα σωστα κεντρα ληψης δινουν αμεσα ηλεκτρονικα το σημα στις αρχες και στην περιπτωση πολεων ,η ενημερωση του περιπολικου ειναι θεμα δευτερολέπτων.
Σε παρα πολλες των περιπτωσεων η αστυνομικη επεμβαση γινεται σε πολυ λιγα λεπτα

AgentWolf
26-07-12, 09:17
Μα φυσικα για να καλεσει την αστυνομια και εσενα την στιγμη που επιχειρηται η διαρηξη

Δηλαδή για να καταλάβω, μπορώ να βάλω έναν συναγερμό, να με υποστηρίζει μία εταιρία σεκιούριτι και όταν χτυπήσει ο συναγερμός η εταιρία σεκιούριτι να καλέσει την αστυνομία να πάει να κάνει έλεγχο;
Δεν θα πρέπει να στήλει δικό της "περιπολικό" η εταιρία σεκιούριτι; Αφού υποτίθεται ότι την πληρώνω για αυτό το θέμα.

athenaum
26-07-12, 23:41
ο ελεγχος που περιγραφεις αφορα μια υπηρεσια σεκιουριτι και ειναι εξτρα υπηρεσια απο το σταθμο ληψης σηματων.
το κοστος δεν ειναι περι τα 10 ευρω τοι μηνα του κεντρου αλλα περνα τα 35 ευρω το μηνα

AgentWolf
27-07-12, 09:11
Δηλαδή μου λες ότι αν βάλω συναγερμό και η εταιρία σεκιούριτι καλεί την αστυνομία να στείλει περιπολικό, τότε είναι δωρεάν.
Ενώ αν η εταιρία σεκιούριτι στέλνει δικό της περιπολικό, τότε η συνδρομή "περνά τα 35 ευρώ το μήνα".

Σε αυτή την περίπτωση γιατί να επιλέξω το δεύτερο; Τι όφελος θα έχω;

orck
27-07-12, 19:27
Αυτην την εποχη που ζουμε το δωρεαν εχει πεθανει. Δυσκολο να υπαρχει εταιρια που αναλαμβανει να ενημερωσει την αστυνομια χωρις κερδος. Πιο ευκολο δεν ειναι ο συναγερμος να ενημερωνει εσενα και εσυ να καλεις την αστυνομια; (μιλαμε για περιπτωσεις που εισαι μακρια απο το σπιτι σου, διακοπες κλπ)

Xouzouris
28-07-12, 08:48
Δηλαδή μου λες ότι αν βάλω συναγερμό και η εταιρία σεκιούριτι καλεί την αστυνομία να στείλει περιπολικό, τότε είναι δωρεάν.
Ενώ αν η εταιρία σεκιούριτι στέλνει δικό της περιπολικό, τότε η συνδρομή "περνά τα 35 ευρώ το μήνα".

Σε αυτή την περίπτωση γιατί να επιλέξω το δεύτερο; Τι όφελος θα έχω;

Δεν ειναι δωρεαν, εχει μια συνδρομη της ταξης των 10 ευρω μηνιαιως.

Η διαφορα σε σχεση με το να παιρνει απλα εσενα τηλεφωνο εδω ειναι αφ'ενος οτι η εταιρεια εχει την δυνατοτητα να ξερει ποια παγιδα πυροδοτησε τον συναγερμο, πραγμα που μπορει να σε βοηθησει να ξεδιαλυνεις εαν προκειται για false alarm ή οχι, αφ'ετερου οτι τα σοβαρα και αδειοδοτημενα κεντρα ληψης σηματων εχουν απ'ευθειας σχεση και συνδεση με την αστυνομια, σε αντιθεση με τον απλο πολιτη.

Για παραδειγμα, στην περιπτωση που ανεφερα πριν, χτυπησε ο συναγερμος μου γιατι (οπως εκ των υστερων αποδειχτηκε), απο την ζεστη ξεκολλησε η παγιδα απο μια μπαλκονοπορτα. Εγω ημουν για μπανιο, με πηρε ο γειτονας πρωτα και μετα το κεντρο, μου ειπε οτι βαραει η μπαλκονοπορτα της φατσας, πηρα τον γειτονα που εβλεπε το σπιτι, του ειπα τι να κοιταξει και ειδε ο ανθρωπος οτι ηταν και τα ρολα κατεβασμενα χωρις ιχνη παραβιασης και ησυχασα. Αν επαιρνα εγω την αστυνομια, το πολυ να περναγαν να εβλεπαν κλειστα και να εφευγαν, χωρις φυσικα να ξερουν (ουτε αυτοι, ουτε εγω) εαν καποιος εχει μπει μεσα απο ανοιγμα που δεν ειναι ορατο απο τον δρομο.

Θα μου πεις υπαρχει το ενδεχομενο να σκαρφαλωσε καποιος στον οροφο, να παραβιασε το ρολο και την μπαλκονοπορτα, να προλαβε να μπει μεσα και να ξανακατεβασει το ρολο. Αφ'ενος ειναι ψιλο-επιστημονικη φαντασια μερα μεσημερι στην γειτονια μου, αλλα και παλι αφου ο συναγερμος λειτουργουσε, θα ειχε βαρεσει και το ρανταρ με το που μπηκε στο σπιτι. Και παλι ομως, το κεντρο ληψης σηματων θα ηξερε να μου πει "βαραει η μπαλκονοπορτα και το ρανταρ του σαλονιου", ενω το απλο τηλεφωνημα στο κινητο μου οχι.

Γενικα, προσωπικα το βρισκω ενα λογικο εξοδο. Ειναι προφανες πως ο,τι κλειδωνει ξεκλειδωνει και παντα θα υπαρχει τροπος να σου παραβιασει καποιος το σπιτι. Η προσπαθεια εδω δεν ειναι να στησεις το Fort Knox, αλλα να αποτρεψεις τους κλεφτες κανοντας το πιο δυσκολο γι'αυτους.
Με τους κατσαπλιαδες θα το καταφερεις ευκολα, ελλοχευει βεβαια ο κινδυνος να σκεφτει καποιος πιο χαι κλεφτης οτι για να εχεις συναγερμο το σπιτι σου αποτελει καλη λεια. Τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.

athenaum
28-07-12, 11:06
Το κοστος κατασκευης κεντρου ληψεων ειναι μεγαλο η συνδεση on line με την αστυνομια εχει κοστος ,η διατηρηση δεκαδων ή εκατονταδων γραμων pstn εχει μεγαλο κοστος και τα 3 και πλεον ατομα ανα βαρδια συμπληρωνουν μια ακριβη επενδυση.
Αν επιμεριστουν ολα αυτα τα εξοδα τα 10 ευρω ειναι οριακα και μονο για κεντρα με μεγαλο αριθμο συνδρομητων (Grande,spartan,group 4,κλπ)

- - - Updated - - -

Κόστος σύνδεσης συναγερμού με Αστυνομικές Υπηρεσίες
Για την εξέταση της αίτησης σύνδεσης ή συνέχισης αυτής, καταβάλλεται τέλος υπέρ του Δημοσίου ύψους σαράντα (40) ευρώ για κάθε σύνδεση. Αν εγκριθεί η σύνδεση ή η συνέχισή της, καταβάλλεται υπέρ του Δημοσίου ετήσιο τέλος τετρακοσίων (400) ευρώ για κάθε σύνδεση, το οποίο προσαυξάνεται κατά ποσοστό 15%.
Τα ως άνω τέλη και το ποσό προσαύξησης εισπράττονται µε τη διαδικασία που προβλέπονται από τις διατάξεις του ν.δ. 356/1974 (Α΄90) µέσω Δ.Ο.Υ..
Ειδικές διατάξεις που προβλέπουν απαλλαγή από τέλη κάθε είδους Οργανισμών ή άλλων πλην Δημοσίου φορέων του δημόσιου τομέα δεν εφαρμόζονται για την εξέταση των αιτημάτων σύνδεσης και τη σύνδεση των συστημάτων συναγερμού του παρόντος.
http://www.policenet.gr/portal/arthra-dimosieymata/nomiki-enhmerosi/11042012-4495.html

AgentWolf
28-07-12, 12:23
Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής:

Για ποιο λόγο να πληρώσω τα 400 (+40) ευρώ, έτσι ώστε να συνδεθεί ο συναγερμός μου με την Αστυνομία;
Αφού με πολύ λιγότερα (10 έως 50 ευρώ περίπου) θα συνδεθώ με την εταιρία σεκιούριτι, και αυτοί από την μεριά τους θα πάρουν το 100 τηλέφωνο και θα ενημερώσουν δωρεάν την Αστυνομία.

sdikr
28-07-12, 12:28
Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής:

Για ποιο λόγο να πληρώσω τα 400 (+40) ευρώ, έτσι ώστε να συνδεθεί ο συναγερμός μου με την Αστυνομία;
Αφού με πολύ λιγότερα (10 έως 50 ευρώ περίπου) θα συνδεθώ με την εταιρία σεκιούριτι, και αυτοί από την μεριά τους θα πάρουν το 100 τηλέφωνο και θα ενημερώσουν δωρεάν την Αστυνομία.

Γιατί τα 10 θα τα δίνεις κάθε μήνα για πάντα :p

Το ποιο πάνω λογικά αναφέρεται σε σύνδεση της εταιρίας security με την αστυνομία και όχι στον απλό τον χρήστη

athenaum
28-07-12, 12:55
Γιατί τα 10 θα τα δίνεις κάθε μήνα για πάντα :p

Το ποιο πάνω λογικά αναφέρεται σε σύνδεση της εταιρίας security με την αστυνομία και όχι στον απλό τον χρήστη

αναφέρεται σε σύνδεση οπουδηποτε με την αστυνομία και το κοστος ειναι ετησιο Δωρεαν ειναι μονο οι δημοσιες υπηρεσιες
Οι υπολοιποι εμεις δωρεαν συνδεομαστε μονο τηλεφωνικα στο 100 χανοντας τα πρωτα πολυτιμα λεπτα.
Η φθηνοτερη on line συνδεση ειναι μςεσω ΚΛΣ με κοστος περι τα 10+ ευρω το μηνα

dmyl
04-09-12, 11:47
Συστηματα ασφαλειας και οτι εχει να κανει με συναγερμους καλο ειναι να απευθυνθεις σε εταιριες για μια δωρεαν μελετη του χωρου σου και να σου προτεινουν κατι που να ταιριαζει στις αναγκες σου. και οπως γινεται παντα οτι πληρωνεις παιρνεις. λυσεις υπαρχουν απο μερικα ευρω εως μερικες χιλιαδες. Αναλογα το χωρο σου και το βαλαντιο σου θα καταληξεις στο καλυτερο για εσενα

antreas9
07-09-12, 22:23
επειδή ανοιξαν το σπίτι του απο κατω, και τώρα με το παιδί, υπάρχει και ενας...φόβος, ξεκινάω να το ψάχνω και εγώ.
δε με ενδιαφέρει αν θα ειναι ενσυρματος ή ασύρματος φυσικά, και την εγκ/ση, εννοείται ότι θα την ζητήσω από κάποιον ειδικό.
Το μόνο που παίζει στο μυαλό μου ειναι ΑΝ βρω ενα σύστημα ολοκληρωμένο στο ιντερνετ (πχ ebay), να το αγοράσω, και να αναθέσω την εγκ/ση μετά σε εγκαταστατη. Αλλά δεν ξέρω αν θα το δεχθεί φυσικά.

Κυρίως λοιπόν, θα με ενδιεφερε πρόταση, για κάποιον εγκαταστατη που ΞΕΡΕΤΕ οτι εκανε πολύ καλή δουλειά, που εισαστε ικανοποιημένοι απο αυτόν και τη σύνδεση με την εταιρεία σεκιούριτι που εχετε, κλπ.
Και αν θέλετε να γράψετε και τι κόστος είχε η όλη εγκ/ση σε σας, feel free to do it!

Green Dragon
14-09-12, 14:44
επειδή ανοιξαν το σπίτι του απο κατω, και τώρα με το παιδί, υπάρχει και ενας...φόβος, ξεκινάω να το ψάχνω και εγώ.
δε με ενδιαφέρει αν θα ειναι ενσυρματος ή ασύρματος φυσικά, και την εγκ/ση, εννοείται ότι θα την ζητήσω από κάποιον ειδικό.
Το μόνο που παίζει στο μυαλό μου ειναι ΑΝ βρω ενα σύστημα ολοκληρωμένο στο ιντερνετ (πχ ebay), να το αγοράσω, και να αναθέσω την εγκ/ση μετά σε εγκαταστατη. Αλλά δεν ξέρω αν θα το δεχθεί φυσικά.

Κυρίως λοιπόν, θα με ενδιεφερε πρόταση, για κάποιον εγκαταστατη που ΞΕΡΕΤΕ οτι εκανε πολύ καλή δουλειά, που εισαστε ικανοποιημένοι απο αυτόν και τη σύνδεση με την εταιρεία σεκιούριτι που εχετε, κλπ.
Και αν θέλετε να γράψετε και τι κόστος είχε η όλη εγκ/ση σε σας, feel free to do it!
Μπορείς να επιλέξεις όποιο πακέτο συναγερμού θέλεις και μέσω internet από ελληνικά καταστήματα ΄σε πολύ λογικές τιμές και εκείνοι θα σου προτείνουν και κάποιο εγκαταστάτη που συνεργάζονται.....περισσότερα σε λίγο

jkoukos
14-09-12, 15:55
Το 2007 μετά παραβίαση του σπιτιού, έτρεχα πανικόβλητος για εγκατάσταση συναγερμού.
Μέσω φίλου ο εγκαταστάτης πήρε 650€ με απόδειξη για εργασία και υλικά.
Paradox SP5500 10 ζωνών, πληκτρολόγιο 1686H, 2 ανιχνευτές (εσωτερικός & εξωτερικός), επαφή πόρτας, 2 σειρήνες κλπ.
Μπήκε και συνδρομή σε εταιρεία ασφαλείας για τα σήματα με 64€ το 6μηνο.

Green Dragon
14-09-12, 16:18
Το 2007 μετά παραβίαση του σπιτιού, έτρεχα πανικόβλητος για εγκατάσταση συναγερμού.
Μέσω φίλου ο εγκαταστάτης πήρε 650€ με απόδειξη για εργασία και υλικά.
Paradox SP5500 10 ζωνών, πληκτρολόγιο 1686H, 2 ανιχνευτές (εσωτερικός & εξωτερικός), επαφή πόρτας, 2 σειρήνες κλπ.
Μπήκε και συνδρομή σε εταιρεία ασφαλείας για τα σήματα με 64€ το 6μηνο.
Δύο ειδικοί που έφερα για μελέτη και εγκατάσταση μου ζήτησαν 1300 και 1400 αντίστοιχα( πριν 3 μήνες ). Για το Paradox 6000 με 16 ζώνες επεκτάσιμες σε 32, ( με LCD πληκτρολόγιο, 22 μαγνητικές επαφές συνολικά, 3 αισθητήρες, εσωτερικό και εξωτερικό συναγερμό και όλα τα υπόλοιπα. Αγόρασα το ίδιο ακριβώς πακέτο στα 600Ε από ιντερνετικό κατάστημα της Αθήνας και μου πήρε 300Ε ο εγκαταστάτης που μου πρότεινε το κατάστημα. Σύνολο 900Ε. Γλύτωσα 400-500Ε για το ίδιο ακριβώς σύστημα. Χώρια το ΦΠΑ, που η τιμή του καταστήματος το περιείχε στα 600, ενώ οι άλλοι θα μου το χρέωναν χωριστά, αν ζητούσα απόδειξη...

athenaum
15-09-12, 22:33
στην ιδια τιμη ο κορυφαιος crow runner με τα ιδια χαρακτηριστικα με λειτουργιες εξυπνου σπιτιου και τρομερες δυνατοτητες επεκτασης συν πενταετη εγγυηση της εταιρειας που τον εισαγει.Επι πλεον ιντερνετικη διασυνδεση ειδοποιηση καταστασης σε πραγματικο χρονο και ραπορτα σε email

BOBBY
23-09-12, 15:16
στην ιδια τιμη ο κορυφαιος crow runner με τα ιδια χαρακτηριστικα με λειτουργιες εξυπνου σπιτιου και τρομερες δυνατοτητες επεκτασης συν πενταετη εγγυηση της εταιρειας που τον εισαγει.Επι πλεον ιντερνετικη διασυνδεση ειδοποιηση καταστασης σε πραγματικο χρονο και ραπορτα σε email

Αγαπητέ athenaum,είσαι είτε εργαζόμενος της ΗΛΚΑ,είτε συνεργαζόμενος εγκαταστάτης,αυτό είναι το βέβαιο μετά από όλα σου τα ποστ.Εγώ θα γίνω λίγο κακός,και θα πω πως,τα χαρακτηριστικά του Crow Runner που αναφέρεις,ισχύουν ναι μεν σε μεγάλο ποσοστό,αλλά,στα 11 περίπου χρόνια εμπειρίας που έχω σε εγκαταστάσεις συστημάτων ασφαλείας,είναι ο μοναδικός πίνακας που έχει βγάλει τόσα bug και προβλήματα,ακόμα και σε καινούργια εγκατάσταση,όσο κανείς άλλος που έχω χρησιμοποιήσει.Κι αν έχω χρησιμοποιήσει αρκετούς.

-Ademco/Honeywell : Επίπεδο δυνατοτήτων 8/10,επίπεδο αξιοπιστίας 10/10

-Paradox : Επίπεδο δυνατοτήτων 9/10,επίπεδο αξιοπιστίας 9/10

-FBII/Omni : Επίπεδο δυνατοτήτων 8/10,επίπεδο αξιοπιστίας 9,5/10

-Gaddx : Επίπεδο δυνατοτήτων 9/10,επίπεδο αξιοπιστίας 9/10

-Crow : Επίπεδο δυνατοτήτων 9,5/10,επίπεδο αξιοπιστίας 7/10

Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη σχετικά με τις μονάδες συναγερμού.Από κεί και πέρα τώρα.
Σαφώς να προτιμήσει κάποιος ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ σύστημα συναγερμού,και εξηγώ τους λόγους :

1)Λιγότερο κόστος υλικών και εγκατάστασης

2)Ελάχιστο κόστος συντήρησης(ο ασύρματος θέλει αλλαγή στις μπαταρίες στους πομπούς μαγνητικών επαφών και ραντάρ κάθε 10-12 μήνες)

3)Μεγαλύτερη αξιοπιστία(μπορεί να αγοράσεις τον καλύτερο ασύρματο συναγερμο,και να "την φας" από jamming της περιοχής σου σε γενικότερα ασύρματα υλικά)

Για μένα που είμαι εγκαταστάτης,μιά χαρά μου κάθεται το ασύρματο,ούτε καλώδια ούτε τίποτα,όμως ποτέ δεν το προτείνω,γιατί ένα ΚΑΛΟ ασύρματο κοστίζει(όχι crow φυσικά,από μακριά κι αγαπημένοι,συγνώμη φίλε athenaum),οπότε λόγω των παραπάνω λόγων που ανέφερα,προτείνω πάντα ενσύρματο.Μόνο εάν ο ιδιοκτήτης έχει σοβαρό αισθητικό πρόβλημα με οτιδήποτε εξωτερικό καλώδιο υπάρχει,πηγαίνω στην άλλη λύση.

Επειδή δεν θέλω να κάνω κανενός είδους διαφήμιση,θα πω σε όποιον ενδιαφέρεται να βάλει συναγερμό,να καλέσει μελετητές/πωλητές από εταιρείες συστημάτων ασφαλείας,να γίνει μελέτη του χώρου τους,ώστε να βρεθεί η καλύτερη και οικονομικότερη επιλογή.Ενδεικτικά λέω,τα συστήματα ξεκινούν από 300 ευρώ και φτάνουν σε αρκετές χιλιάδες ευρώ,εξαρτάται ο χώρος και η ποσότητα κάλυψης που θέλουμε να έχουμε.

Τέλος,όσον αφορά την επικοινωνία του συστήματος με κάποιο κέντρο ή το κινητό μας,η επιλογή είναι καθαρά επιλογή για το κόστος ή όχι του κέντρου,το οποίο είναι στα 10 €/μήνα+ΦΠΑ,εξάμηνη ή ετήσια συνδρομή.Σαν υπηρεσία είναι πολύ καλή,24ώρου βάσεως φυσικά,με πρόθυμους υπαλλήλους(τα περισσότερα Κ.Λ.Σ.).Ειδοποιούν άμεσα την αστυνομία και τον ιδιοκτήτη.

Εάν επιλέξουμε να μας ειδοποιεί στο κινητό μας,ειναι φυσικά ανέξοδο,όμως εμείς θα πρέπει να τρέξουμε να ειδοποιήσουμε την αστυνομία,κι αν είμαστε σε κανένα σημείο που δεν έχουμε σήμα στο κινητό,πάει στράφι το όλο εγχείρημα.

Επιλογές πολλές,τα βαλάντια και οι ανάγκες του καθενός διαφέρουν.

teodor_ch
23-09-12, 21:59
Και παλι ομως, το κεντρο ληψης σηματων θα ηξερε να μου πει "βαραει η μπαλκονοπορτα και το ρανταρ του σαλονιου", ενω το απλο τηλεφωνημα στο κινητο μου οχι.

Πλέον ο συναγερμός μπορεί να στείλει SMS στο κινητό αναφέροντας το/τα σημεία παραβίασης.
Στου αδερφού μου έχει την δυνατότητα απο συγκεκριμένους αριθμούς που έχει δώσει, να οπλίσει, αφοπλίσει και να ενεργοποιήσει το συναγερμό απομακρυσμένα.

Και μιλάω για φθηνή εγκατάσταση συναγερμού, όχι κανένα "έξυπνο σπίτι".

BOBBY
23-09-12, 22:04
Πλέον ο συναγερμός μπορεί να στείλει SMS στο κινητό αναφέροντας το/τα σημεία παραβίασης.
Στου αδερφού μου έχει την δυνατότητα απο συγκεκριμένους αριθμούς που έχει δώσει, να οπλίσει, αφοπλίσει και να ενεργοποιήσει το συναγερμό απομακρυσμένα.

Και μιλάω για φθηνή εγκατάσταση συναγερμού, όχι κανένα "έξυπνο σπίτι".

Αυτό προυποθέτει την αγορά εξτρά μηχανήματος που κάνει αυτή την δουλειά.Και πάλι,υπάρχουν οι παράμετροι που ανέφερα παραπάνω.

athenaum
23-09-12, 22:51
Αγαπητέ athenaum,είσαι είτε εργαζόμενος της ΗΛΚΑ,είτε συνεργαζόμενος εγκαταστάτης,αυτό είναι το βέβαιο μετά από όλα σου τα ποστ.Εγώ θα γίνω λίγο κακός,και θα πω πως,τα χαρακτηριστικά του Crow Runner που αναφέρεις,ισχύουν ναι μεν σε μεγάλο ποσοστό,αλλά,στα 11 περίπου χρόνια εμπειρίας που έχω σε εγκαταστάσεις συστημάτων ασφαλείας,είναι ο μοναδικός πίνακας που έχει βγάλει τόσα bug και προβλήματα,ακόμα και σε καινούργια εγκατάσταση,όσο κανείς άλλος που έχω χρησιμοποιήσει.Κι αν έχω χρησιμοποιήσει αρκετούς.

-Ademco/Honeywell : Επίπεδο δυνατοτήτων 8/10,επίπεδο αξιοπιστίας 10/10

-Paradox : Επίπεδο δυνατοτήτων 9/10,επίπεδο αξιοπιστίας 9/10

-FBII/Omni : Επίπεδο δυνατοτήτων 8/10,επίπεδο αξιοπιστίας 9,5/10

-Gaddx : Επίπεδο δυνατοτήτων 9/10,επίπεδο αξιοπιστίας 9/10

-Crow : Επίπεδο δυνατοτήτων 9,5/10,επίπεδο αξιοπιστίας 7/10

Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη σχετικά με τις μονάδες συναγερμού.Από κεί και πέρα τώρα.
Σαφώς να προτιμήσει κάποιος ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ σύστημα συναγερμού,και εξηγώ τους λόγους :

1)Λιγότερο κόστος υλικών και εγκατάστασης

2)Ελάχιστο κόστος συντήρησης(ο ασύρματος θέλει αλλαγή στις μπαταρίες στους πομπούς μαγνητικών επαφών και ραντάρ κάθε 10-12 μήνες)

3)Μεγαλύτερη αξιοπιστία(μπορεί να αγοράσεις τον καλύτερο ασύρματο συναγερμο,και να "την φας" από jamming της περιοχής σου σε γενικότερα ασύρματα υλικά)

Για μένα που είμαι εγκαταστάτης,μιά χαρά μου κάθεται το ασύρματο,ούτε καλώδια ούτε τίποτα,όμως ποτέ δεν το προτείνω,γιατί ένα ΚΑΛΟ ασύρματο κοστίζει(όχι crow φυσικά,από μακριά κι αγαπημένοι,συγνώμη φίλε athenaum),οπότε λόγω των παραπάνω λόγων που ανέφερα,προτείνω πάντα ενσύρματο.Μόνο εάν ο ιδιοκτήτης έχει σοβαρό αισθητικό πρόβλημα με οτιδήποτε εξωτερικό καλώδιο υπάρχει,πηγαίνω στην άλλη λύση.

Επειδή δεν θέλω να κάνω κανενός είδους διαφήμιση,θα πω σε όποιον ενδιαφέρεται να βάλει συναγερμό,να καλέσει μελετητές/πωλητές από εταιρείες συστημάτων ασφαλείας,να γίνει μελέτη του χώρου τους,ώστε να βρεθεί η καλύτερη και οικονομικότερη επιλογή.Ενδεικτικά λέω,τα συστήματα ξεκινούν από 300 ευρώ και φτάνουν σε αρκετές χιλιάδες ευρώ,εξαρτάται ο χώρος και η ποσότητα κάλυψης που θέλουμε να έχουμε.

Τέλος,όσον αφορά την επικοινωνία του συστήματος με κάποιο κέντρο ή το κινητό μας,η επιλογή είναι καθαρά επιλογή για το κόστος ή όχι του κέντρου,το οποίο είναι στα 10 €/μήνα+ΦΠΑ,εξάμηνη ή ετήσια συνδρομή.Σαν υπηρεσία είναι πολύ καλή,24ώρου βάσεως φυσικά,με πρόθυμους υπαλλήλους(τα περισσότερα Κ.Λ.Σ.).Ειδοποιούν άμεσα την αστυνομία και τον ιδιοκτήτη.

Εάν επιλέξουμε να μας ειδοποιεί στο κινητό μας,ειναι φυσικά ανέξοδο,όμως εμείς θα πρέπει να τρέξουμε να ειδοποιήσουμε την αστυνομία,κι αν είμαστε σε κανένα σημείο που δεν έχουμε σήμα στο κινητό,πάει στράφι το όλο εγχείρημα.

Επιλογές πολλές,τα βαλάντια και οι ανάγκες του καθενός διαφέρουν.

Αγαπητε συναδελφε δεν αμφιβαλω για την αξιοπιστια των συναγερμων που αναφερεις
Οι περισοτεροι απο τους επωνυμους συναγερμους κανουν πολυ καλα την δουλεια τους
Σε επίπεδο ευελιξίας του προγραμματισμού έχουμε αποκλίσεις
Πληρες καλομεταφρασμενο Ελληνικο μενου προγραμματιμου
φιλικοτητα με το χρηστη
οφθαλμοφανης ποιοτητα κατασκευης
εξαιρετικη διαταξη πινακα για ευκολη και διακριτη συνδεσμολογια
5ετης και πλεον γραπτη εγγυηση
Μηδενικα προβληματα λειτουργιας μηδενικα σφαλματα λογισμικου
Πολυ λογικη τιμη
Συνάδελφε δεν είμαι υπάλληλος κανενός .Το προϊόν που υπεδιξα ειναι ενα απο τα οποια χρησιμοποιω στη δουλεια μου
και οπως καταλαβαινεις το εχω ψαξει πολυ καλα
Τα λιγα ευρωπουλα που κοστιζει παραπανω τα αξιζει μια χαρα
Φιλικα
Περισοτερα με πμ

BOBBY
24-09-12, 05:29
Αγαπητε συναδελφε δεν αμφιβαλω για την αξιοπιστια των συναγερμων που αναφερεις
Οι περισοτεροι απο τους επωνυμους συναγερμους κανουν πολυ καλα την δουλεια τους
Σε επίπεδο ευελιξίας του προγραμματισμού έχουμε αποκλίσεις
Πληρες καλομεταφρασμενο Ελληνικο μενου προγραμματιμου
φιλικοτητα με το χρηστη
οφθαλμοφανης ποιοτητα κατασκευης
εξαιρετικη διαταξη πινακα για ευκολη και διακριτη συνδεσμολογια
5ετης και πλεον γραπτη εγγυηση
Μηδενικα προβληματα λειτουργιας μηδενικα σφαλματα λογισμικου
Πολυ λογικη τιμη
Συνάδελφε δεν είμαι υπάλληλος κανενός .Το προϊόν που υπεδιξα ειναι ενα απο τα οποια χρησιμοποιω στη δουλεια μου
και οπως καταλαβαινεις το εχω ψαξει πολυ καλα
Τα λιγα ευρωπουλα που κοστιζει παραπανω τα αξιζει μια χαρα
Φιλικα
Περισοτερα με πμ

123456

dmyl
24-09-12, 10:34
Καλο θα ηταν για να μην μπει σε διαδικασια παραπληροφορησης τα μελη του φορουμ ειναι να θεσουμε σαν παρονομαστη οτι ο καθε κατασκευαστης συστηματων ασφαλειας εχει σχεδιασει το καθε συστημα για καποιες συγκεκριμενες περιπτωσεις. Ετσι π.χ. για ενα περιπτερο μπορουμε να εγκαταστησουμε π.χ. εναν crow runner και σε μια τραπεζα ενα CADDX. Ετσι πρεπει να ξερουμε πρωτα τις αναγκες του χωρου , τις απαιτησεις του ιδιοκτητη-ισοκτητων του χωρου και μετα σαν σωστοι επαγγελματιες να προτεινουμε το σωστο συστημα και κυριως στην ΣΩΣΤΗ τιμη. Πληροφοριακα να αναφερω στο μελος που του ζητησαν 300 ευρω για εγκατασταση συστηματος ασφαλειας οτι ηταν αρκετα χρηματα για το συστημα ασφαλειας που του εγκαταστησανε. Ετσι καλο ειναι να παιρνουμε προσφορες απο οσες περισσοτερες πηγες , να ενημερωνομαστε και κυριως να μην κανουμε εκπτωσεις στην ασφαλεια μας παρα μονο στην αισχροκερδια και στην υπερτιμιση των προιοντων της αγορας.

Συστηματα οπως τα PARADOX, CADDX, FBI κλπ θεωρουνται ως ναυαρχιδες σε χωρους οπου αναζητηται ασφαλεια σε μεγαλο βαθμο οπου μονο ενα συστημα οσο καλο και να ειναι δεν μπορει να προσφερει.Για να επιτευφθει η καλυτερη δυνατη ασφαλεια απο ενα συστημα συναγερμου χρειαζεται σωστη μελετη οπου θα προταθει ο καταλληλος τυπος συναγερμου οπου θα μπορει να υποστηριξει το χωρο με οποιαδηποτε περιφερειακα χρειαζονται (οπως πληκτρολογια RFID , Ανιχνευτες Διπλοι , τυπου κουρτινας , περιμετρικη καλυψη , μοναδα IP , ασυρματα περιφερειακα κλπ κλπ, λεπτομερη εγκατασταση και τελος ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ του ιδιοκτητη σε οποιαδηποτε αλλη αναγκη η απαιτηση προκυψει.

Green Dragon
24-09-12, 13:39
Έχω εγκαταστήσει ένα συναγερμό Ness στο σπίτι, ενσύρματο φυσικά και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος...

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ο εξωτερικός αισθητήρας που είναι εγκατεστημένος στη βεράντα. Μου βγάζει πολλά false αλαρμς. Πότε γιατί τον χτυπάει ο δυνατός ήλιος, πότε γιατί περνάει στο δρόμο ένα βαρύ φορτηγό και δεν ξέρω και εγώ για ποιο άλλο λόγο.

Αν μπορούσε κάποιος να μου συστήσει κάποια πράγματα που πρέπει να κάνω:)

dmyl
25-09-12, 14:12
Δυο πραγματα συμβαινουν. ή ειναι χαλασμενο το εξωτερικο ρανταρ ή λαθος τοποθετημενο , εννοωντας η δεν εγκαταστιθηκε σωστα ή δεν επρεπε να εγκατασταθει τετοιου τυπου ρανταρ σε εκεινο το σημειο.

Μονο με μια επιτοπου ματια μπορω να σου πω με σιγουρια τι συμβαινει.


Έχω εγκαταστήσει ένα συναγερμό Ness στο σπίτι, ενσύρματο φυσικά και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος...

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ο εξωτερικός αισθητήρας που είναι εγκατεστημένος στη βεράντα. Μου βγάζει πολλά false αλαρμς. Πότε γιατί τον χτυπάει ο δυνατός ήλιος, πότε γιατί περνάει στο δρόμο ένα βαρύ φορτηγό και δεν ξέρω και εγώ για ποιο άλλο λόγο.

Αν μπορούσε κάποιος να μου συστήσει κάποια πράγματα που πρέπει να κάνω:)

BOBBY
25-09-12, 21:09
Δυο πραγματα συμβαινουν. ή ειναι χαλασμενο το εξωτερικο ρανταρ ή λαθος τοποθετημενο , εννοωντας η δεν εγκαταστιθηκε σωστα ή δεν επρεπε να εγκατασταθει τετοιου τυπου ρανταρ σε εκεινο το σημειο.

Μονο με μια επιτοπου ματια μπορω να σου πω με σιγουρια τι συμβαινει.


Να προσθέσω,ότι μπορεί να είναι και θέμα ρυθμίσεως δέσμης ή και ευαισθησίας.

bomberb17
13-11-12, 20:31
Καλησπέρα σε όλους,
διάβασα και εγώ το thread όπως και διάφορα άλλα googlarοντας.
Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής:
Ψάχνω και εγώ συναγερμό για το σπίτι μου. Οι ανάγκες μου έχουν ως εξής:
-> Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η αποτροπή κάποιου να μπει στο σπίτι την ώρα που είμαι μέσα. Δηλ. δε με ενδιφέρει να βαράει σειρήνα εξωτερικά 300db ούτε να ειδοποιεί αστυνομία. Ίσως να ανάβει κάποιο φως ή να αρχίσει να παίζει κάποια τηλεόραση, ή να βαράει εσωτερική σειρήνα.
-> Προτιμώ ασύρματο. Σίγουρα ένας high-tech κλέφτης θα έχει μαζί του jammers και θα τον αφοπλίσει, αλλά εγώ θέλω τουλάχιστο να προστατευτώ από τα απλά κλεφτρόνια..
-> Θα προτιμούσα παραγγελία από εξωτερικό (amazon - newegg - ebay κλπ.) γιατί βγαίνει αρκετά φθηνότερα. (έχω γνωστό που θα μου τα φέρει ελλάδα). Ενδεικτικά βρήκα αυτό:
http://www.amazon.com/Skylink-SC-1000-Complete-Wireless-System/dp/B003MP93BW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1352814462&sr=8-1&keywords=security+system

dmyl
19-11-12, 22:44
Καλησπερα

Απο το να βαλεις το εν λογω συστημα συναγερμου η κατι παρομοιο καλυτερα να επενδυσεις τα χρηματα σου σε καποιον αλλο τροπο ασφαλισης του χωρου σου. Το συγκεκριμενο συστημα θα μπορεσεις να το παραβιασεις και μονος σου , και τον τροπο θα τον βρεις οταν τον παραλαβεις και τον εγκαταστησεις.
Καλυτερα επενδυσε σε κλειδαριες και γαντζους ασφαλειας ετσι θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να αποτρεψεις τους απλους διαρρηκτες. Δυστηχως με την κριση που περναει η χωρα μας οι διαρρηκτες εχουν εξελιχθει και οι απλες μεθοδοι ασφαλειας αντι να τους αποτρεπουν φενεται οτι τους ελκυουν περισσοτερο.

Φιλικα Δημητρης.

bomberb17
19-11-12, 22:48
Σίγουρα θα μπορώ να τον παραβιάσω. Εγώ αυτό που θέλω είναι απλά να αποτρέψω κάποιον να μπει μέσα όσο είμαι και εγώ μέσα. Αυτό πιστεύω ότι είναι το χειρότερο..

dmyl
22-11-12, 14:05
Για να αποτρέψεις κάποιον πρέπει να χρησιμοποιήσεις μέσα τα οποία θα τον καθυστερήσουν να εισελθει και αν εισέλθει να ανιχνευεί η παρουσία και η προσπάθεια διάρρηξης. Ρίξε μια ματία στο άρθρο για τον βαθμό ασφαλείας http://www.dmsystems.gr/articles.html των συναγερμων και κάνε την ανάλογη ερώτηση στον πωλητή του συστήματος ώστε να μάθει τι βαθμό ασφαλείας (GRADE) παρέχει το σύστημα που θέλεις να εγκαταστήσεις.

marios79
22-11-12, 14:28
Καλησπερα κ απο εμενα,

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σε καποιον γνωστη/ ιδιοκτητη/ εγκαταστατη για να παρω μια δευτερη γνωμη!
Σε ενα κεντρο paradox για περιμετρικη ασφαλεια εχω εγκαταστησει ενα διπλο ανιχνευτή P.I.R-Βeam Εξωτερικού χώρου optex BX-80N (http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=321_351&products_id=6919) κ το προβλημα μου ειναι το εξης, τους καλοκαιρινους μηνες η λειτουργια του περιοριζεται σχεδον στο 50%, δηλαδη απο τις 10 φορες που θα περασεις διπλα του κ εντος την εμβελειας του θα σε "πιασει" τις 5!!! Ενω τα stats του δινουν οτι λειτουργει κανονικα μεχρι τους 40+ νομιζω βαθμους κελσιου με εξωτερικη θερμοκρασια αρκετα μικροτερη μου κανει νερα! Η εγκαταστατρια εταιρεια λεει πως ειναι θεμα θερμοκρασιας κ συνηθες φαινομενο! ισχυει ? ή απλα το δικο μου μηχανημα ειναι χαλασμενο ?

σας ευχαριστω

geodimis
27-02-14, 14:39
Γνωρίζει κανείς τα ολοκληρωμένα συστήματα της Teletek? Εργοστάσιο στη Βουλγαρία λέει και με 4 χρόνια εγγύηση σε όλη την εγκατάσταση και όχι ανα part.. Επίσης πολύ καλός για προγραμματισμό/χειρισμό απο pc και "δεν τον δουλεύουν πολλοί γιατί δεν ξέρουν να προγραμματίζουν απο pc"..Με ανησυχεί ότι δεν τον βρίσκω πουθενά στην ελληνική αγορά!

vasilimertzani
28-02-14, 10:13
Καλησπερα κ απο εμενα,

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σε καποιον γνωστη/ ιδιοκτητη/ εγκαταστατη για να παρω μια δευτερη γνωμη!
Σε ενα κεντρο paradox για περιμετρικη ασφαλεια εχω εγκαταστησει ενα διπλο ανιχνευτή P.I.R-Βeam Εξωτερικού χώρου optex BX-80N (http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=321_351&products_id=6919) κ το προβλημα μου ειναι το εξης, τους καλοκαιρινους μηνες η λειτουργια του περιοριζεται σχεδον στο 50%, δηλαδη απο τις 10 φορες που θα περασεις διπλα του κ εντος την εμβελειας του θα σε "πιασει" τις 5!!! Ενω τα stats του δινουν οτι λειτουργει κανονικα μεχρι τους 40+ νομιζω βαθμους κελσιου με εξωτερικη θερμοκρασια αρκετα μικροτερη μου κανει νερα! Η εγκαταστατρια εταιρεια λεει πως ειναι θεμα θερμοκρασιας κ συνηθες φαινομενο! ισχυει ? ή απλα το δικο μου μηχανημα ειναι χαλασμενο ?

σας ευχαριστω

καταρχην η optex ειναι αρκετα καλη εταιρεια.Εσυ θεωρεις φυσιολογικο να μην σε πιανει οταν περνας απο μπροστα?το εχεις βαλει χρονια?δες την εμβελεια του.Ειναι μεσα στις προδιαγραφες???

VANGELIS12
11-08-15, 12:21
Καλημέρα παιδιά. Ψάχνω το καλύτερο Κέντρο Λήψης Σημάτων για το σπίτι μου. Εχω βάλει συναγερμό και τον δουλεύω φουλ αλλά χωρίς κέντρο ο συναγερμός είναι μισός.. Τι θα μου προτείνατε από τα γνωστά κέντρα; Ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.