PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενίσχυση ψηφιακού σήματος και αγορά κεραίας.



Σελίδες : [1] 2

Bananas
29-07-12, 02:36
Καλησπέρα!

Εχω εγκαταστήσει σε μια τηλεόραση μου στο εξοχικό εναν funai δεκτη HD. Η κεραία στην ταράτσα είναι 20ετιας παλιά τύπου "χελιδόνα" αν το λέω καλά. Το πρόβλημα είναι ότι πιάνω οριακά τα κανάλια. Καποιες μέρες τα κανάλια πιξελιαζουν και δεν μπορεις να δεις τιποτα. Καποιες αλλες μέρες δουλεύουν καμπάνα. Η κεραία μου δεν βλέπει Υμηττό γιατί με κρύβει φυσικό εμπόδιο (βουνό) . Λογικα απο τις αντανακλάσεις του σήματος πιάνω.

Για να βελτιώσω την λήψη υπάρχει καποιος ενισχυτής σήματος?
Επίσης έχετε να μου προτείνεται μια πολυ καλή κεραία?

manicx
30-07-12, 10:50
Διάβασε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/594559-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7).

Bananas
30-07-12, 19:40
Διάβασε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/594559-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7).

Ευχαριστώ . Μια ερώτηση. Αυτη εδώ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.770322
ειναι κατευθυντική η πολυκατευθυντικη?

Nikiforos
31-07-12, 22:04
Αν κρινω απο το σχημα της ειναι τυπου panel οπως των wifi ειναι μεν κατευθυντικη αλλα εχει μεγαλο ανοιγμα σε μοιρες! ετσι εχει απωλεια σηματος και μειωση της απολαβης, αν εισαι σε περιοχη προβληματικη καλυτερα παρε τριαινα! ή χελιδονα.

Bananas
31-07-12, 23:49
Αν κρινω απο το σχημα της ειναι τυπου panel οπως των wifi ειναι μεν κατευθυντικη αλλα εχει μεγαλο ανοιγμα σε μοιρες! ετσι εχει απωλεια σηματος και μειωση της απολαβης, αν εισαι σε περιοχη προβληματικη καλυτερα παρε τριαινα! ή χελιδονα.


Χελιδόνα έχω αλλά είναι 20 ετίας και βάλε. Απο οτι απρατηρώ το gain σε dbi μιας χεληδόνας είναι μικρότερο απο μια τετοιου τύπου κεραία που ποσταρα. Δεν έχω άμεση επαφή με τον υμηττό. Με κρύβει βουνό. Οπότε λές καλύτερα χεληδόνα και να βρω μια ποιοτική σε απολαβη σήματος?

Nikiforos
01-08-12, 08:02
Ναι προτινω να παρεις μια νεα! μια κεραια 20ετιας θα εχει γεμισει και ενα καρο σκουριες στα σημεια που πιανουν τα καλώδια και όλα αυτά προκαλούν μειωση σηματος! που ειναι το εξοχικο σου αν επιτρέπεται? γιατι εγω στον Μαραθωνα δεν πιανω με τπτ Υμηττο!

Bananas
01-08-12, 09:39
Ναι προτινω να παρεις μια νεα! μια κεραια 20ετιας θα εχει γεμισει και ενα καρο σκουριες στα σημεια που πιανουν τα καλώδια και όλα αυτά προκαλούν μειωση σηματος! που ειναι το εξοχικο σου αν επιτρέπεται? γιατι εγω στον Μαραθωνα δεν πιανω με τπτ Υμηττο!

Πόρτο Ράφτη. Συγκεκριμενα ειμαι πάνω σε βουνό το οποίο μου κρύβει την πτικη επαφή με τον υμηττό. Βάλε και λίγο το αεροδρόμιο που ίσως να δημιουργεί παρεμβολές.... Χελιδόνα να προτιμήσω, τρίαινα ή κάτι άλλο?

deniSun
02-08-12, 16:12
Καλησπέρα!

Εχω εγκαταστήσει σε μια τηλεόραση μου στο εξοχικό εναν funai δεκτη HD. Η κεραία στην ταράτσα είναι 20ετιας παλιά τύπου "χελιδόνα" αν το λέω καλά. Το πρόβλημα είναι ότι πιάνω οριακά τα κανάλια. Καποιες μέρες τα κανάλια πιξελιαζουν και δεν μπορεις να δεις τιποτα. Καποιες αλλες μέρες δουλεύουν καμπάνα. Η κεραία μου δεν βλέπει Υμηττό γιατί με κρύβει φυσικό εμπόδιο (βουνό) . Λογικα απο τις αντανακλάσεις του σήματος πιάνω.

Για να βελτιώσω την λήψη υπάρχει καποιος ενισχυτής σήματος?
Επίσης έχετε να μου προτείνεται μια πολυ καλή κεραία?

Αλλαγή κεραίας λόγω παλαιότητας δεν χρειάζεσαι.
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι έναν ενισχυτή ιστού για να μην παιδεύεσαι με αλλαγή της θέσης της κεραίας.

Bananas
02-08-12, 20:46
Αλλαγή κεραίας λόγω παλαιότητας δεν χρειάζεσαι.
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι έναν ενισχυτή ιστού για να μην παιδεύεσαι με αλλαγή της θέσης της κεραίας.

Είχα ακούσει ότι οι κλασικοί ενισχυτές δημιουργούν θόρυβο στο ψηφιακό σήμα.....

Nikiforos
02-08-12, 21:43
Ενισχυτης λενε οτι δεν κανει δουλεια! αν θελουμε καλυτερο σημα βαζουμε κεραια με μεγαλυτερη απολαβη! τριαινα να προτιμήσεις! αλλα ειναι ακριβοτερες νομιζω!

giwrgosth
03-08-12, 12:15
Επειδή ακούω, βλέπω και διαβάζω διάφορα και επειδή υπάρχουν κακοί επαγγελματίες που πουλάνε στον κόσμο ότι θέλουν, ενισχυτή κεραίας βάζουμε ΜΟΝΟ όταν έχουμε να μοιράσουμε το σήμα σε πολλές τηλεοράσεις, ή όταν έχουμε πολλά μέτρα καλώδιο.
Ο ενισχυτής δεν ενισχύει αυτό που θα λάβει η κεραία, αλλά αυτό που θα στείλει η κεραία στο δέκτη μας.
Αν η κεραία μας λάβει θόρυβο, τότε ο ενισχυτής απλά θα ενισχύσει αυτό το θόρυβο και θα μεγαλώσει το πρόβλημα.
Μια καλή κεραία και τέλος.
Aν τώρα από τη κεραία μας μέχρι το δέκτη έχουμε μεγάλο καλώδιο, ή μοιράζουμε σε πολλες τηλεοράεις, τότε βάζουμε ενισχυτή με υπολογισμένο κέρδος που θα αποσβέσει αυτές τις απώλειες και τίποτα άλλο.
Αυτό αφορά και αναλογικά, αλλά και ψηφιακά σήματα, αν και στην ουσία αναλογικά είναι όλα τα σήματα που λαμβάνουμε, ψηφιακή ή αναλογική είναι η διαμόρφωση.

deniSun
03-08-12, 15:47
Άλλο ενισχυτής ιστού και άλλο ενισχυτής γραμμής.
Ο ενισχυτής ιστού μπαίνει το ένα μέρος του στην κεραία και το άλλο στο σπίτι.
Δουλειά του είναι να ενισχύσει το οποιοδήποτε σήμα λαμβάνει η κεραία.
Ο ενισχυτής γραμμής δημιουργεί είναι αυτός που μπαίνει στο σπίτι (δεν χρειάζεται κάτι πάνω στην κεραία).
Χρησιμοποιείται μόνο σε ιδικές περιπτώσεις που στο σπίτι μέσα έχεις πολλές μπρίζες κεραίας και πολλές απώλειες.
Αυτός μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα.
Με τον ενισχυτή ιστού μόνο θετικά θα πάρεις στο ψηφιακό σήμα.

Nikiforos
03-08-12, 18:51
για να ρωτήσω κάτι και εγώ! όπως είχα πει κάπου επειδή έχω και δορυφορική θέλω να δίνω με το ίδιο καλώδιο σε 2 TV's σε 2 υπνοδωμάτια στο σπίτι μου, έτσι έχω εναν μικτη για την κεραια που απο ενα καλωδιο βγαζει 2 μετα το καθενα απο αυτα παει σε ενα ΤΑΦ που πεφτει μαζι και το δορυφορικο σημα απο το διπλο LNB και ενα αναλογο ΤΑΦ εχει σε καθε TV για να διαχωριζει τηλεοπτικο απο δορυφορικο σημα. Αν αυτα τα ΤΑΦ (διαχωριστες) ριχνουν λιγο το σημα μπορω να το ενισχυσω με κατι? γιατι ειδα πως εχει κατι πραγματακια που βαζουν στις δορυφορικες. http://www.satspot.gr/satellite/doriforika-exartimata/78-tv-sat-mixer-demixer κατι σαν αυτα εχω http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=327_688_541&products_id=7472
ο ενισχυτης γραμμης κανει δουλεια? αν ναι στην εγκατασταση μου που πρεπει να τον τοποθετησω ακριβως? http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=327_688_359&products_id=244
η κεραια μου ειναι σαν αυτη http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=7421

deniSun
03-08-12, 21:20
για να ρωτήσω κάτι και εγώ! όπως είχα πει κάπου επειδή έχω και δορυφορική θέλω να δίνω με το ίδιο καλώδιο σε 2 TV's σε 2 υπνοδωμάτια στο σπίτι μου, έτσι έχω εναν μικτη για την κεραια που απο ενα καλωδιο βγαζει 2 μετα το καθενα απο αυτα παει σε ενα ΤΑΦ που πεφτει μαζι και το δορυφορικο σημα απο το διπλο LNB και ενα αναλογο ΤΑΦ εχει σε καθε TV για να διαχωριζει τηλεοπτικο απο δορυφορικο σημα. Αν αυτα τα ΤΑΦ (διαχωριστες) ριχνουν λιγο το σημα μπορω να το ενισχυσω με κατι? γιατι ειδα πως εχει κατι πραγματακια που βαζουν στις δορυφορικες. http://www.satspot.gr/satellite/doriforika-exartimata/78-tv-sat-mixer-demixer κατι σαν αυτα εχω http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=327_688_541&products_id=7472
ο ενισχυτης γραμμης κανει δουλεια? αν ναι στην εγκατασταση μου που πρεπει να τον τοποθετησω ακριβως? http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=327_688_359&products_id=244
η κεραια μου ειναι σαν αυτη http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=7421

Μιλάς για αναλογικό, ψηφιακό ή δορυφορικό σήμα;

Nikiforos
03-08-12, 22:20
Καταρχην στο συγκεκριμενο σημα μιλαμε για ψηφιακο σημα οποτε μιλαω για ψηφιακο πάντα δεν εχω αναλογικό, το δορυφορικο παει στο ιδιο καλωδιο με το ψηφιακο επιγειο σημα μετα το ΤΑΦ που ειπα οποτε μιλαω και για τα 2 μαζι, αν βαλω ενισχυτη γραμμης κανει δουλεια? που πρεπει να μπει? πριν το ΤΑΦ? ή μετα? αν μπει μετα θα ενισχυει και το ψηφιακο και το δορυφορικο σημα γιατι πανε με το ιδιο καλωδιο!
για να καταλάβετε τι εχω κανει στην φωτο εδω ερχεται ενα καλωδιο απο την εξωτερικη κεραια της ψηφιακης tv και βγαζει 2 εξοδους http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/Dipliexodokeraias4.jpg μετα ειναι απο ενα ΤΑΦ σε καθε εξοδο και περνει το ψηφιακο σημα μαζι με το δορυφορικο και τα βγαζει σε ενα καλωδιο, και τελος στην καθε TV εχει αλλο ενα που διαχωριζει την δορυφορικη απο την ψηφιακη http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/Diaxwristis1.jpg

deniSun
04-08-12, 13:37
Καταρχην στο συγκεκριμενο σημα μιλαμε για ψηφιακο σημα οποτε μιλαω για ψηφιακο πάντα δεν εχω αναλογικό, το δορυφορικο παει στο ιδιο καλωδιο με το ψηφιακο επιγειο σημα μετα το ΤΑΦ που ειπα οποτε μιλαω και για τα 2 μαζι, αν βαλω ενισχυτη γραμμης κανει δουλεια? που πρεπει να μπει? πριν το ΤΑΦ? ή μετα? αν μπει μετα θα ενισχυει και το ψηφιακο και το δορυφορικο σημα γιατι πανε με το ιδιο καλωδιο!
για να καταλάβετε τι εχω κανει στην φωτο εδω ερχεται ενα καλωδιο απο την εξωτερικη κεραια της ψηφιακης tv και βγαζει 2 εξοδους http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/Dipliexodokeraias4.jpg μετα ειναι απο ενα ΤΑΦ σε καθε εξοδο και περνει το ψηφιακο σημα μαζι με το δορυφορικο και τα βγαζει σε ενα καλωδιο, και τελος στην καθε TV εχει αλλο ενα που διαχωριζει την δορυφορικη απο την ψηφιακη http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/Diaxwristis1.jpg

Τα δύο μέρη του ενισχυτή ιστού θα τα βάλεις:
- αυτό που προορίζεται για την κεραία, πριν το Τ
- αυτό που προορίζεται για την TV, μετά το Τ

Nikiforos
04-08-12, 19:57
Δεν κατάλαβα αφού ένα μικρο πραγματακι ειναι μονο σε ενα σημειο μπορει να μπει. Το ερωτημα ειναι ενα σε καθε καλωδιο που παει για καθε TV ώστε να ενισχύσει και τα 2 σήματα? (ψηφιακο και δορυφορικό) ή να βάλω ένα στην κάθοδο της κεραίας? πριν τον διαχωριστή σε 2 εξόδους? για αυτό εδώ μιλάμε έτσι? http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=327_688_359&products_id=244 εγώ νομίζω το σωστό είναι να μπει ένας σε κάθε καλωδιο μετά το 1ο ΤΑΦ ώστε να ενισχυθει και το δορυφορικο και το ψηφιακό σήμα ξεχωριστά για κάθε TV.

deniSun
05-08-12, 08:27
Μιλάμε για ενισχυτή ιστού και όχι γραμμής.
Ίσως σε μπέρδεψε το προηγούμενο μήνυμά μου.
Ο ενισχυτής ιστού έχει δύο μέρη:
- ένα που μπαίνει όσο πιο κοντά στην κεραία γίνεται
- ένα άλλο που μπαίνει στο σπίτι σου πριν την τηλεόραση
για παράδειγμα αυτός (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17381&cat=457&page=1)
Αν έχεις πολλές τηλεοράσεις θα πρέπει όλες να πάρουν σήμα από το κομμάτι που θα βάλεις μέσα στο σπίτι.
Τα περισσότερα από αυτά έχουν και δεύτερη έξοδο για σύνδεση δεύτερης τηλεόρασης.
Αν δεν θέλεις να αλλάξεις καλωδίωση θα πρέπει να πάρει πχ για 3 τηλεοράσεις, 3 διαφορετικούς ενισχυτές γραμμής (μόνο το κάτω μέρος, το πάνω θα είναι κοινό για όλους).
Ο πρώτος τρόπος είναι ο πιο οικονομικός.
Ο δεύτερος έχει καλύτερα αποτελέσματα σε πάνω από 3 τηλεοράσεις συνδεδεμένες.

Το δορυφορικό σήμα δεν ενισχύεται με ανάλογο τρόπο.
Αν θέλεις να πιάσεις περισσότερα κανάλια απλά βάζεις μεγαλύτερο πιάτο, βάζεις συστοιχία lnb για να πιάσεις περισσότερους δορυφόρους κλπ.
Καλό είναι να σου πει κάποιος πραγματικά έμπειρος τεχνικός πόσα περισσότερα κανάλια θα πιάσεις και ποια είναι αυτά για να μπεις σε τζάμπα κόπο και πετάξεις τα χρήματά σου για να πιάσεις το tv Θιβέτ.

Nikiforos
05-08-12, 12:20
όχι δεν με κατάλαβες! εγώ ουδέποτε μίλησα για ενισχυτή ιστού! ξέρω ότι δεν κάνει καλό στα ψηφιακά κανάλια!!! μιλάω ΜΟΝΟ για ενισχυτή γραμμής αυτό που έδειξα δλδ πριν! και ο σκοπός δεν είναι να ενισχύσουμε το σήμα που δεν έχουμε όταν δεν υπάρχει, όπως είπες πολύ σωστά για το πιάτο πχ, αλλά να πάρουμε τις απώλειες που χάνουμε απο διακλαδώσεις και ΤΑΦ! αυτό με ενδιαφέρει εμένα! εννοείτε ότι δεν μπορείς να πάρεις κάτι παραπάνω απο αυτό που πιάνεις αρχικά! αν θες καλυτερο σήμα στα ψηφιακά βάζεις μεγαλύτερη κεραία με μεγαλύτερη απολαβή σε db! αυτή που έχω είναι μικρή (κοντή), αν θες καλυτερο σήμα στα ψηφιακά βάζεις μεγαλύτερο πιάτο στην διάμετρο ή ακόμα και καλύτερο LNB. Ο ενισχυτής γραμμής έχει σκοπο να ενισχύσει το σήμα για να πάρουμε τις απώλειες σε db που χάνονται απο διακλαδώσεις και μεγάλα μήκη καλωδίων, οπότε εγώ πως μπορώ να συνδέσω ενισχυτές-ενισχυτή γραμμής? ο ενισχυτής ιστού δεν χρειαζεται και δεν πρόκειται να βάλω.

deniSun
05-08-12, 15:13
όχι δεν με κατάλαβες! εγώ ουδέποτε μίλησα για ενισχυτή ιστού! ξέρω ότι δεν κάνει καλό στα ψηφιακά κανάλια!!! μιλάω ΜΟΝΟ για ενισχυτή γραμμής αυτό που έδειξα δλδ πριν! και ο σκοπός δεν είναι να ενισχύσουμε το σήμα που δεν έχουμε όταν δεν υπάρχει, όπως είπες πολύ σωστά για το πιάτο πχ, αλλά να πάρουμε τις απώλειες που χάνουμε απο διακλαδώσεις και ΤΑΦ! αυτό με ενδιαφέρει εμένα! εννοείτε ότι δεν μπορείς να πάρεις κάτι παραπάνω απο αυτό που πιάνεις αρχικά! αν θες καλυτερο σήμα στα ψηφιακά βάζεις μεγαλύτερη κεραία με μεγαλύτερη απολαβή σε db! αυτή που έχω είναι μικρή (κοντή), αν θες καλυτερο σήμα στα ψηφιακά βάζεις μεγαλύτερο πιάτο στην διάμετρο ή ακόμα και καλύτερο LNB. Ο ενισχυτής γραμμής έχει σκοπο να ενισχύσει το σήμα για να πάρουμε τις απώλειες σε db που χάνονται απο διακλαδώσεις και μεγάλα μήκη καλωδίων, οπότε εγώ πως μπορώ να συνδέσω ενισχυτές-ενισχυτή γραμμής? ο ενισχυτής ιστού δεν χρειαζεται και δεν πρόκειται να βάλω.

Αυτό που λες για τον ενισχυτή ιστού και τα ψηφιακά δεν ισχύει.
Αν για οποιοδήποτε λόγο έχεις καλό σήμα φυσικά και δεν χρειάζεται.
Μέσα στην πόλη σε περιοχές χωρίς οπτική επαφή, αντανακλάσεις ή γενικά σε περιοχές με πολύ χαμηλό σήμα, ο ενισχυτής ιστού είναι απαραίτητος.

Τώρα για τον ενισχυτή γραμμής που λες...
Αν τον θες μόνο για το θεωρητικό κομμάτι του να μειώσεις τις απώλειες, προσωπικά θα σου πω να μην μπεις στον κόπο.
Δεν θα κερδίσεις κάτι που θα μπορείς να το δεις πρακτικά.
Τον ενισχυτή γραμμής συνήθως τον χρησιμοποιούμε όταν έχουμε εξασθένηση σήματος από την μεταφορά της γραμμής από δωμάτιο σε δωμάτιο.
Μιλάμε για χώρους άνω των 100τμ και πάνω από 3 δωμάτια.
Αν στα επίγεια ψηφιακά έχεις καλό σήμα, οι απώλειες που θα έχεις δεν θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα (στο 90% των περιπτώσεων).
Τώρα στα δορυφορικά το να χάσεις 5-10 κανάλια στα 1000 ή 800 δεν νομίζω ότι είναι θέμα για να μπεις στην διαδικασία.

Nikiforos
05-08-12, 19:15
Στα δορυφορικά έχω 80αρι πιατο με διπλο LNB για τους HOTBIRD μονο και το σημα μου ξεπερναει το 90% δεν εχω πρόβλημα σε κανένα κανάλι απο αυτους τους δορυφόρους. Στα ψηφιακα τωρα εχω πολυ καλο σημα σε ολα τα καναλια χωρις προβληματα ΕΚΤΟΣ τις συχνοτητες 63 και 65 που εχουν χαμηλο σημα και αρκετα συχνα δεν μπορω να δω γιατι κάνουν έντονο πιξελιάρισμα και στην 54 που δεν πιανω απολυτως τίποτα!!! βέβαια επειδή δεν έχω οπτική με τον Υμηττο υπάρχει περιπτωση αν γυρισει λιγο η κεραια να πιανει καλυτερα! ποιο ψηλα απο μένα ξαδερφος μου εχει εξωτερικη κεραια γυρισμενη στην Παρνηθα και πιανει τα ψηφιακα του Υμηττου! και αυτος δεν πιανει την 54 όμως και τις 63 και 65 με πιξελιαρισματα οπως και εγω! αυτο που λενε ολοι ειναι οτι οι 63 και 65 εχουν μειωμενη σημα εκπομπης και η 54 εχει αθλιο γιαυτο και πολυς κοσμος εχει προβληματα! η παρουσια του ενισχυτη ιστου ομως μπορει να προκαλεσει προβληματα σε ολα τα αλλα καναλια καθως η ενισχυτη του σηματος το μπουκωνει στην τελικη, ετσι λενε μερικοι που εχουν δοκιμασει με ενισχυτες ιστού!

deniSun
05-08-12, 22:10
Στα δορυφορικά έχω 80αρι πιατο με διπλο LNB για τους HOTBIRD μονο και το σημα μου ξεπερναει το 90% δεν εχω πρόβλημα σε κανένα κανάλι απο αυτους τους δορυφόρους. Στα ψηφιακα τωρα εχω πολυ καλο σημα σε ολα τα καναλια χωρις προβληματα ΕΚΤΟΣ τις συχνοτητες 63 και 65 που εχουν χαμηλο σημα και αρκετα συχνα δεν μπορω να δω γιατι κάνουν έντονο πιξελιάρισμα και στην 54 που δεν πιανω απολυτως τίποτα!!! βέβαια επειδή δεν έχω οπτική με τον Υμηττο υπάρχει περιπτωση αν γυρισει λιγο η κεραια να πιανει καλυτερα! ποιο ψηλα απο μένα ξαδερφος μου εχει εξωτερικη κεραια γυρισμενη στην Παρνηθα και πιανει τα ψηφιακα του Υμηττου! και αυτος δεν πιανει την 54 όμως και τις 63 και 65 με πιξελιαρισματα οπως και εγω! αυτο που λενε ολοι ειναι οτι οι 63 και 65 εχουν μειωμενη σημα εκπομπης και η 54 εχει αθλιο γιαυτο και πολυς κοσμος εχει προβληματα! η παρουσια του ενισχυτη ιστου ομως μπορει να προκαλεσει προβληματα σε ολα τα αλλα καναλια καθως η ενισχυτη του σηματος το μπουκωνει στην τελικη, ετσι λενε μερικοι που εχουν δοκιμασει με ενισχυτες ιστού!

Αυτό που λες για το πιξέλιασμα στα κανάλια ισχύει.
Και εγώ στη Θεσσαλονίκη κέντρο αρχικά είχα την κεραία σε ένα Α σημείο.
Χωρίς ενισχυτή κλπ έπιανα τα πάντα τέλεια.
Μετά από εργασίες στην ταράτσα έπρεπε να γίνει μεταφορά σε σημείο Β όπου έχω πιξέλασμα κάποιες στιγμές και δεν ποιάνω την συχνότητα 56 (ΒΟΥΛΗ, PIK, BBCW, DW).
Η κεραία μετάδοσης της 56 είναι σε διαφορετικό σημείο από τις υπόλοιπες και με χαμηλότερο σήμα, με αποτέλεσμα αν μετατοπίσω λίγο την κεραία να χαλάσει ελαφρώς το σήμα στα υπόλοιπα κανάλια.
Με τον ενισχυτή ιστού λύνεται το πρόβλημά μου.
Τώρα τα μπουκώματα που αναφέρεις ισχύουν μόνο σε περιπτώσεις με πολύ καλό σήμα, όπου φυσικά δεν χρειάζεσαι κανένα είδος ενισχυτή.

graphist83
06-08-12, 02:47
Άλλο ενισχυτής ιστού και άλλο ενισχυτής γραμμής.
Ο ενισχυτής ιστού μπαίνει το ένα μέρος του στην κεραία και το άλλο στο σπίτι.
Δουλειά του είναι να ενισχύσει το οποιοδήποτε σήμα λαμβάνει η κεραία.
Ο ενισχυτής γραμμής δημιουργεί είναι αυτός που μπαίνει στο σπίτι (δεν χρειάζεται κάτι πάνω στην κεραία).
Χρησιμοποιείται μόνο σε ιδικές περιπτώσεις που στο σπίτι μέσα έχεις πολλές μπρίζες κεραίας και πολλές απώλειες.
Αυτός μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα.
Με τον ενισχυτή ιστού μόνο θετικά θα πάρεις στο ψηφιακό σήμα.

Βασικά τα εχεις μπερδέψει λιγο.

Ο ενισχυτής ιστού όντως εχει δυο στελέχη. Αυτο που μπαίνει στο κονταρι ειναι ουσιαστικά το splitter που ξεχωρίζει τα σηματα UHF και VHF. Το κάτω μέρος ειναι το τροφοδοτικό με τον ενισχυτή.
Αυτό που αποκαλείς ως ενισχυτή γραμμής λανθασμενα είναι ο κεντρικός ενισχυτής. (αυτο περιγράφεις τουλάχιστο). Αυτοί ειναι σχεδιασμένοι να παρέχουν σήματα σε πολλα διαμερίσματα και ειναι περισσότερο μελετημένου στο τι ενίσχυση κανουν.

Οι ενισχυτές γραμμής ειναι αυτοι που μπαινουν στην πριζα rf ενος διαμερίσματος για να ενισχύσουν ελαχιστα ενα αδυναμο σημα που εξασθενεί λογο απόστασης η απωλειών. Πχ εαν η πριζα αυτη ειναι τελευταία στην διάταξη η μοιραζει σε πολλες tv.

Ενας ενισχυτής καλείται να ενισχύσει ενα αδύναμο σήμα στα επιθυμητά db για να λειτουργήσει σωστα ο δεκτης μας. Εαν δεν φτανει καθολου σημα η ερχεται με σφάλματα, ο ενισχυτης δεν θα εχει δεδομένα να ενισχύσει. Αρα ξεκινάμε απο μια καλη κεραια, μελεταμε τις απωλειες και επιλεγουμε ενισχυτη. Ειναι ολόκληρη θεωρεια και μελέτη. Δεν ειναι αρπα κολα κοτσάρω εναν ενισχυτή με τα περισσότερα DB και καθαρίζω.

Διαβάστε λιγο τον οδηγο που εχω γράψει πιο πανω να παρετε μια ιδεα.

giwrgosth
06-08-12, 10:05
Βασικά τα εχεις μπερδέψει λιγο.

Ο ενισχυτής ιστού όντως εχει δυο στελέχη. Αυτο που μπαίνει στο κονταρι ειναι ουσιαστικά το splitter που ξεχωρίζει τα σηματα UHF και VHF. Το κάτω μέρος ειναι το τροφοδοτικό με τον ενισχυτή.
Αυτό που αποκαλείς ως ενισχυτή γραμμής λανθασμενα είναι ο κεντρικός ενισχυτής. (αυτο περιγράφεις τουλάχιστο). Αυτοί ειναι σχεδιασμένοι να παρέχουν σήματα σε πολλα διαμερίσματα και ειναι περισσότερο μελετημένου στο τι ενίσχυση κανουν.
Μάλλον εσύ τα έχεις μπερδέψει λιγάκι...
Ο ενισχυτής ιστού στον ιστό έχει τον ενισχυτή και δίπλα στην τηλεόραση το τροφοδοτικό.
Και δεν είναι σπλίτερ αλλά μίκτης.
Το σπλίτερ χωρίζει τα σήματα, ενώ ο μίκτης τα ενώνει, σημαντική διαφορά!
Ο ενισχυτής γραμμής δεν είναι κεντρικός ενισχυτής, αλλά συμπληρωματικός του ενισχυτή ιστού και τον βάζουμε για να ενισχύσει κάποιες απώλειες που έχουμε λόγω κακής εγκατάστασης.

nvel
06-08-12, 10:23
Βασικά τα εχεις μπερδέψει λιγο.

Ο ενισχυτής ιστού όντως εχει δυο στελέχη. Αυτο που μπαίνει στο κονταρι ειναι ουσιαστικά το splitter που ξεχωρίζει τα σηματα UHF και VHF. Το κάτω μέρος ειναι το τροφοδοτικό με τον ενισχυτή.
Αυτό που αποκαλείς ως ενισχυτή γραμμής λανθασμενα είναι ο κεντρικός ενισχυτής. (αυτο περιγράφεις τουλάχιστο). Αυτοί ειναι σχεδιασμένοι να παρέχουν σήματα σε πολλα διαμερίσματα και ειναι περισσότερο μελετημένου στο τι ενίσχυση κανουν.
Προφανώς εσύ που δεν τα έχεις μπερδεύσει δεν έχεις ανοίξει ποτέ ενισχυτή ιστού και τροφοδοτικό. Αν το είχες κάνει θα έβλεπες τις ενισχυτικές διατάξεις και τα ρυθμιστικά ενίσχυσης σε αυτό που αποκαλείς "splitter".
Για ποιον λόγο υπάρχει συνεχής τάση στην γραμμή προς την κεραία, χρειάζονται τα splitter τροφοδοσία;
Για ποιον λόγο να βάλουμε διαχωριστή σε κεραία με μονή κάθοδο; Γνωρίζεις την διαφορά splitter-mixer;

graphist83
06-08-12, 15:01
Οντως ηθελα να πω mixer και οχι splitter. Αλλο ειχα στο μυαλο μου αλλο εγραψα. Και σαφως γνωριζω την διαφορά μεταξύ τους. 15 χρονιά στο χωρο των κεραιών - δορυφορικών νομίζω οτι ειχα αρκετο χρόνο να μάθω να τα ξεχωρίζω. Η μοναδα στο κονταρι για να μιλαμε στα Ελληνικά ξεχωρίζει τις 2 μπαντες και εχει τα ποτενσιόμετρα για την ρύθμιση του gain. Οντως εχω ανοιξει στην ζωη μου πιστεψε παρα πολλα. Νια υπαρχουν τρανζιστορ ενισχυσης οπως BFQ68 BFQ34 3055 κτλ. Υπαρχουν και διαταξεις με ενισχυτικα μερη στο τροφοδοτικό οπου και καταλήγουν οι έξοδοι προς τις TV.

Απο την αλλη έτσι όπως το διάβασα πεταχτά πιο πανω νομιζα οτι περιέγραφε εναν κεντρικό ενισχυτή ως γραμμής. Πιο κατω ειδα οτι το αναφέρει σωστα. (δεν ειχα δει οτι το τοπικ ηταν 2 σελίδες). Τα λαθη ανθρωπινά ειναι. Εαν παρεξηγήθηκε του ζητώ συγνώμη.

Πιστεύεις οτι αυτο ειναι το θεμα μας που ειναι το καθε τι. Ακομα και ως εγκαταστατης πιστευεις οφειλω να γνωριζω που βρισκονται τα ολοκληρωμενα και με ποιον τροπο? Το βασικό ειναι να γνωρίζετε τις διαφορές τους, μεταξυ ενισχυτών ιστου, κεντρικών και γραμμής. Οταν λεω διαφορές, δεν εννοω τι ειναι το καθε τι, αλλα τι συμπεριφορά εχει το καθένα. Αμα ο ανθρωπος εχει αρκετο σημα και παρει εναν ιστου οι οποιοι φημιζονται για την υπερβολικη ενισχυση που προσφέρουν οπου και οδηγει στο κλιπαρισμα και πολλες φορες τα ρυθμιστικά τους δεν κανουν και πολλα. Ο θόρυβος που εισαγουν απο τις φθηνες και απλες διαταξεις που εχουν και πολλα αλλα.

Το βασικο επισης ειναι να ξερεις να τα τοποθετεις και σωστα. Εχω δει απειρες εγκαταστάσεις με ενισχυτες ιστου που τοποθετούνται εκτος κονταριού (για να μην βρεχονται και καλα) με το καλωδιο απο την κεραια που φτανει στο mixer να ειναι και 5 μετρα. Πραγμα πολυ λαθος καθως οι ιστου θελουν πολυ κοντινη αποσταση με την κεραια και μικρα μηκη καλωδιων λογω παραγομενου θορύβου. Απο το mixer και κατω μπορουμε να τραβηξουμε αρκετα μηκη. Ποσοι επιδοξοι εγκταταστατες και καλα γνωστες κτλ το γνωριζαν αυτο??

Η καθε περιοχη αλλα και η καθε εγκατάσταση εχει τις απαιτήσεις της. Δεν μπορούμε να λεμε ετσι σε καποιον που εχει προβλημα χωρις να ξερουμε τι συνθηκες εχει εκει, παρε εναν ενισχυτη ιστου και καθαριζεις.. Αμα δηλαδη κανει την αγορα και δεν του κανει τιποτα (το πιο πιθανο) εσεις θα αναλαβετε την ευθύνη???

Εδω σε αυτο το τοπικ αναλυω αυτα που έχω μάθει στο χώρο http://www.adslgr.com/forum/threads/594559-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7. απο την αλλη καλο ειναι να μην παρεξηγείτε τοσο εύκολα και να πιάνεστε απο κουβέντες για να δείξετε ποσα ξέρετε παραπάνω απο κάποιον. Εδω δεν τις μετράμε αλλα συμβουλές και απόψεις ανταλλάζουμε.

giwrgosth
06-08-12, 15:51
Το βασικό ειναι να γνωρίζετε τις διαφορές τους, μεταξυ ενισχυτών ιστου, κεντρικών και γραμμής.
Όπως το έγραψες πιο πάνω δείχνει να μην γνωρίζεις τις διαφορές και γι΄ αυτό σου απάντησα όπως απάντησα.
Αν ξαναδιαβάσεις το προηγούμενο μήνυμά σου θα δεις πως λες τελείως διαφορετικά πράγματα απ΄ ότι σε αυτό.

- - - Updated - - -

Όσο γι΄ αυτό που γράφεις εδώ
Η μοναδα στο κονταρι για να μιλαμε στα Ελληνικά ξεχωρίζει τις 2 μπαντες και εχει τα ποτενσιόμετρα για την ρύθμιση του gain. καμία σχέση!
Δεν ξεχωρίζει τις δύο μπάντες, αλλά τις ενώνει και φυσικά τις ενισχύει.

graphist83
06-08-12, 16:13
Όταν φεύγουν απο την Κεραια οι 2 μπάντες ξεχωρίζονται σε 2 εισόδους και έχουν διαφορετικά ποτενσιόμετρα. Αυτο εννοώ με το ξεχωρισμα. Μετα σαφώς και θα κατέβει ένα καλώδιο για όλα. Πιάνεσαι απο τις λέξεις. Διαγωνισμό γνώσεων πας να κανείς. Δεν είμαι ιδιώτης. Εκανα αυτήν την δουλεια εάν το αντιληφθηκες. Μπορεί να μην εκφραζομαι σωστά λόγω ταχύτητας. Το δέχομαι.

Nikiforos
06-08-12, 21:22
Καταρχήν η συχνότητα που δεν πιάνουμε αρκετοί είναι η 54 και όχι 56 που δεν υπάρχει! τελικά για να ενισχύσω αυτά που χάνω απο τις απωλειες των διαχωριστών SAT/TV τι μπορώ να βάλω? όπως είπα είναι αδύνατον να κάνω τον εξωτερικό τοιχο σουρωτηρη και όχι μονο αυτον για να περασω και αλλα καλωδια μέσα! οποτε οι διαχωριστες και μικτες μετα για SAT/TV επιβάλλονται στην εγκαταστασή μου! αυτο που λετε το εχω στο εξοχικο που ακομα εχουμε μονο αναλογικά είτε από Πάρνηθα είτε απο Νεα Στύρα Ευβοίας (εγώ απο εδω πιανω) και εχω εναν μικτη στον ιστο που λεει UHF/VHF εγω εχω κεραια UHF μονο τυπου χελιδόνα αλλα ο μικτης εχει πανω ποτενσιομετρο! ετσι ειναι υποχρεωτικος! και μετα μεσα στο σπιτι στην TV ειναι ο ενισχυτης που εχει on/off διακοπτη και εχει μια εισοδο κεραιας και 2 εξοδους για 2 TV's δλδ. Αυτο το πράγμα ελεγα οτι δεν χρειαζεται στα ψηφιακα!

graphist83
07-08-12, 01:02
Πήγαινε στο δέκτη σου και στο μενού χειροκίνητου συντονισμού δώσε μας τις τιμες 1. Ισχύος 2 ποιότητας σήματος για τις συχνότητες 47 και 54. Εαν η ισχύς ειναι πάνω απο 70% και η ποιότητα χαμηλά η ανεβοκατεβαίνει, τοτε εχει να κανει με την κεραία και την ευθυγράμμιση της με το κέντρο εκπομπής. Εαν την γυρισεις ελάχιστα θα σταθεροποιηθεί. Εαν εχεις χαμηλή ισχύ τοτε πιθανον να θες περισσότερη ενισχυση καθώς εχεις πολλές απώλειες. (που εχεις καθως με καθε splitter και combiner εχεις -3db ανα διακλάδωση) Καλο θα ηταν να τσεκαριστεί η καλωδίωση για τυχών κακες συνδέσεις. Μια κακη σύνδεση η καποιο βραχυκύκλωμα της μεσαίας λήψης με το μπλενταζ του καλωδιου, στα αναλογικά θα μπορούσε να φανει ως χιονι η παράσιτο. Στα ψηφιακά ομως θα μπορουσε να κολλήσει τελείως.

Nikiforos
07-08-12, 13:08
Δεν μένω Αθήνα τώρα μένω εξοχικό και δεν μπορώ να δω δυστυχώς! απο Σεπτέμβρη! πάντως στον δικο μου δεκτη στην 54 δεν εχει σημα απολυτως τπτ!!! κενο εντελώς! στις 63 και 65 εχει μια μπαρα μονο γενικα και λεει σημα, και εχει 80% συνηθως οταν βλεπω και οταν εχω πιξελιαρισματα παει και κατω απο 40%, στου πατερα μου τον δεκτη της Crypto εχει και ποιοτητα και σημα αλλα δεν θυμαμαι τι νουμερα εχει, αυτος εχει περισσοτερα μετρα καλωδιο γιατι ειναι στην αλλη ακρη του σπιτιου, παντως οπως ειπα και τα δορυφορικα περνανε με ιδια καλωδια και ιδιο τροπο και δεν εχουμε προβληματα και εχουμε και το ιδιο σημα και στους 2 δορυφορικους δεκτες! ρωτησα απο την αρχη με ποιον τροπο μπορω να ενισχυσω το σημα για να κερδισω τις απωλειες απο τα ΤΑΦ?

graphist83
07-08-12, 17:22
Εαν ειναι μονο θεμα απωλειών θες μεγαλύτερο ενισχυτή. Εαν το πρόβλημα ειναι σε μια τηλεόραση και θες λιγο παραπάνω gain βαζεις εναν γραμμής στην συγκεκριμένη πρίζα. Αλλα καλό ειναι να γινει πρώτα ενας έλεγχος στο δίκτυο σου για τυχών κακοτεχνιες η φθορές λογω του χρονου πριν την οποιαδήποτε αγορα.

Τα δορυφορικά σηματα που δεχεσαι δεν εχουν καμοια σχεση με τα ψηφιακά επιγεια ως προς την ισχυ για να τα συσχετίζεις.

jkoukos
07-08-12, 17:52
Καταρχήν η συχνότητα που δεν πιάνουμε αρκετοί είναι η 54 και όχι 56 που δεν υπάρχει!
Μια χαρά υπάρχει η 56 και την και πιάνουν οι βορειοελλαδίτες.
Το έγραψε καθαρά για ποια περιοχή αναφέρεται

...
Και εγώ στη Θεσσαλονίκη κέντρο αρχικά είχα την κεραία σε ένα Α σημείο.
...

Nikiforos
07-08-12, 19:44
Ενισχυτη δεν εχω καθολου τωρα! τα καλωδια δεν ειναι πολυ καιρο βαλμενα για να εχουν φθορες οποτε τις αποκλειω. Τις συχνοτητες 54 και 56 ειπα πως δεν υπαρχει 56 γιατι τα καναλια αυτα ειναι στην 54 στην Αττικη απο Υμμητο που ειμαι εγω, μαλλον δεν καταλαβα καλα...

graphist83
09-08-12, 15:04
Βρήκα λίγο χρόνο να σου απαντήσω

Λοιπόν από οτι εχω καταλάβει έχεις δορυφορικό με 2 lnb και επίγειο ψηφιακό σημα οπου ολα καταλήγουν σε ενα καλώδιο. Εαν η εγκατάσταση σου ειναι εσωτερική με πρίζες κτλ, οι ενέργειες που μπορούν να γινουν ειναι ελάχιστες. Αρχικά το ταφ που αναφέρεις πρέπει να είναι διακόπτης DiSEqC. Δεν ειαι ακριβοί. Μέτα απο το διακόπτη θα καταλήγει σε ενα καλώδιο και ο ξεχωρισμος γίνεται στον δεκτή (εφόσον εμπεριέχει την εντολή DiSEqC).

Αρα μετα απο αυτο χρειάζεσαι εναν κεντρικό ενισχυτή ευρείας περιοχής συχνοτήτων για να συμπεριληφθεί και το δορυφορικό σου. Καλο θα ηταν να εχει και ρυθμιστικό slope για να μπορεις να αποκοψεις την ενίσχυση απο κάποιες συχνότητες. Πχ του δορυφορικού σου που εχει 90%. Η υπερβολική ενισχυση πιθανών να του προκαλέσει προβλήματα.

Μετα απο τον ενισχυτή θα φεύγει ενα καλώδιο το οποιο θα καταλήγει σε πριζες tv-sat οπου κανουν και των διαχωρισμό του επίγειου απο το δορυφορικό.

Βέβαια να σου τονισω οτι ο ενισχυτής που θα επιλεχθεί πρεπει να ειναι σωστός ως προς την ενισχυση του, καθως εαν το παρακάνουμε με την ενισχυση θα εχουμε κακο αποτέλεσμα. Καλο ειναι να γινουν μετρήσεις για να καθοριστούν οι απώλειες σου και να επιλεγεί ο σωστος ενισχυτης η να ρυθμιστεί στο σωστο επιπεδο.

Εαν δεν εχεις εσωτερική εγκατάσταση και μπορεις να τραβηξεις καλωδια ξεχωριστα για το καθενα τοτε μπορεις να βαλεις ενισχυτή μονο στα επίγεια.

Βασικό ομως μιας και το ανέφερες να παίξεις λιγο με την κατεύθυνση της κεραίας καθως μπορεί να μην ειναι σωστά κεντραρισμένη με το κέντρο. Το θεωρώ αρκετά πιθανότερο καθώς μοιράζεις σημα σε 3 tv χωρις ενισχυτή, αρα το σημα που λαμβάνεις ειναι ισχυρό. Ετσι ισως χρειαστεί να μην αγοράσεις τιποτα. Το κεντράρισμα εφοσον δεν εχεις πεδιομετρο, πρεπει να γίνεται realtime σε συνεννόηση με κάποιον που θα κοιτα τα επίπεδα σήματος στο δεκτη με καποιον επανω που θα γυρνά κεραια λιγο λιγο.

manicx
09-08-12, 15:34
Βρήκα λίγο χρόνο να σου απαντήσω

Λοιπόν από οτι εχω καταλάβει έχεις δορυφορικό με 2 lnb και επίγειο ψηφιακό σημα οπου ολα καταλήγουν σε ενα καλώδιο. Εαν η εγκατάσταση σου ειναι εσωτερική με πρίζες κτλ, οι ενέργειες που μπορούν να γινουν ειναι ελάχιστες. Αρχικά το ταφ που αναφέρεις πρέπει να είναι διακόπτης DiSEqC. Δεν ειαι ακριβοί. Μέτα απο το διακόπτη θα καταλήγει σε ενα καλώδιο και ο ξεχωρισμος γίνεται στον δεκτή (εφόσον εμπεριέχει την εντολή DiSEqC).

Μπορεί να αναφέρεται σε combiner TV-SAT. Από το DiSEqC φεύγει ένα καλώδιο, ένα από την κεραία, πηγαίνουν στον combiner, βγαίνει ένα καλώδιο και κατεβάζει TV και SAT σήμα, μετά αναλαμβάνει η πρίζα να τα διαχωρίσει. Τα combiners έχουν γενικά μικρές απώλειες για να κάνουν τέτοια 'ζημιά' στο σήμα. Ελπίζω μόνο να μην έχει πρίζες διελεύσεως και μετά τερματική. Στο δορυφορικό κόψε/ένωσε το στέλνουν κανονικά. Εμένα μια διέλευσης μου ρίχνει το strength από το 82 στο 72. Ακόμη και με μούφα, μπορεί να βελτιωθεί αλλά πάλι έχεις κι εκεί απώλειες.

graphist83
09-08-12, 16:13
Ναι ακριβως μετα το DiSEqC θα υπερχει και το combiner. Απλα ανα διακλαδωση υπολογιζουμε χονδρικα -3Db. Θεωρω πιθανοτατο σεναριο να θελει η κεραια του μετατοπιση παρα να εχει θεμα απο απωλειες. Θα παρουμε σαφη εικονα βεβαια μονο οταν παρουμε στοιχεια απο ισχυ-ποιοτητα σηματος στις συχνοτητες 47 και 54 που προανεφερα.

Οσο για τις πριζες να υποθεσω οτι αυτη που σου εριχνε το σημα ηταν legrand? Αν ναι ειναι γνωστο στο χωρο το ποσο παραπανω απωλεια προκαλουν.

manicx
09-08-12, 16:56
Τις άλλαξα τις Legrand... Έβαλα της Tecatel και βελτιώθηκε αισθητά. Έκανα και μια δοκιμή με Spaun αλλά στα ίδια επίπεδα με την Tecatel ήταν το σήμα. Απλά Legrand για TV-SAT είναι ολίγον τι tragic (χώρια ότι στη τιμή της μίας πρίζας παίρνεις 2-3 'πραγματικά' καλές πρίζες).

Nikiforos
09-08-12, 23:02
Στην εγκατάσταση μου δεν εχω 3 TV αλλά 2 σε διαφορετικα δωματια, το ενα ειναι στην άλλη άκρη του σπιτιου. Δεν υπάρχουν πουθενα πριζες, ειναι κατι ΤΑΦΑΚΙΑ περνουν το καλωδιο απο το LNB και το καλωδιο της κεραιας (το ενα απο τον μικτη 2 σε 1) και τα κανει ενα, δλδ ειναι ενας μικτης στην ουσια το ΤΑΦ που ενωνει δορυφορικα και ψηφιακα σε ενα καλωδιο, στην αλλη ακρη εχει αλλο ενα ΤΑΦ και κανει τον διαχωρισμο και βγαζω ενα καλωδιο στον ψηφιακο δεκτη και ενα στον δορυφορικο δεκτη, και για την αλλη TV σε αλλο δωματιο μια απο τα ιδια. Οριστε και μερικες φωτος :
http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/Dipliexodokeraias4.jpg εδω φαινεται αυτο που ειπα μικτη κεραιας δλδ παιρνει το καλωδιο της κεραιας και βγαζει 2 εξοδους (ΔΕΝ ειναι ενισχυτής), μετα απο το καθε καλωδιο εχω ενα ΤΑΦΑΚΙ σαν αυτο και σαν αυτα ειναι και στις ακρες οπως ειπα, http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/Diaxwristis1.jpg και τελος βλεπουμε την κεραια που κοιταει αλλα δεν εχω οπτικη επαφη με κεραιες μονο με πολυκατοικιες!!! http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/Keraiadigital.jpg

manicx
09-08-12, 23:51
Σε έχασα σε ένα σημείο. Πάμε

1.Πιάτο-LNBx2
2.DiSEqC με τα δύο καλώδια από τα LNB και κατεβαίνει ένα καλώδιο (πρώτη φωτό).
3.Κατεβαίνει κι ένα καλώδιο από την κεραία για τα επίγεια
4.Τα 2 & 3 μιξάρονται με ένα combiner TV-SAT και κατεβαίνει ένα καλώδιο στο διαμέρισμα
5.???? Εδώ τι γίνεται για να το σπάσεις σε 2 δωμάτια; Πως το σπας; Και που βάζεις τα 2 decombiners; Εδώ μπορεί να έχεις θέμα.

Nikiforos
10-08-12, 10:04
Καλημερα! αφου τα εξηγησα αναλυτικα! δεν εχω Diseq καταρχην! τι να το κανω? μονο hotbird πιανω! το διπλο LNB ειναι για να παρω εξοδο για 2 δορυφορικους δεκτες! τα ξαναλεω απο την αρχη. Εχουμε μια κεραια για ψηφιακο σημα που βγαζει ενα καλωδιο, μετα εχω αυτο το κουτακι στην φωτο που παιρνει μια εισοδο (διακλαδωτής ιστού 2 εξόδων λέγεται) και βγαζει 2 εξοδους δλδ για 2 ψηφιακους δεκτες. Στο δορυφορικο πιατο λοιπον εχουμε 2 καλώδια (ενα για καθε δορυφορικο δεκτη) και εχουμε και 2 καλωδια για ψηφιακο σημα μετα το κουτακι στην φωτο. Τωρα βαζουμε απο 2 ΤΑΦ (διαχωριστης-μικτης SAT/TV) που περνουν το καλωδιο απο το LNB και το καλωδιο της κεραιας μετα το κουτακι και βγαζουμε ενα καλωδιο για καθε TV, το ιδιο ΤΑΦ (διαχωριστης-μικτης SAT/TV)εχουμε ξανα και στο 2ο καλωδιο για την 2η TV σε αλλο δωματιο. Τωρα παμε στα δωματια και στο καλωδιο που ερχεται εχουμε ξανα ενα ΤΑΦ (διαχωριστης-μικτης SAT/TV) σαν τα πρωτα και μας κανει τον διαχωρισμο σε τηλεοπτικο και δορυφορικο σημα, την μια εξοδο την παμε στο δορυφορικο μας δεκτη και την αλλη στον ψηφιακο. Αυτά.....πιστευω να εγινα κατανοητος τωρα. Οι τέσσερις διαχωριστές-μίκτες SAT/TV που εχω ειναι σαν αυτα : http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=327_688_541&products_id=7472 εγω ελεγα να εβαζα κατι σαν αυτο http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=327_7_363&products_id=244 ενα στο καθε καλωδιο που παει στο καθε δωματιο πριν τον διαχωριστη-μικτη SAT/TV ωστε να ενισχυσει και τα 2 σηματα αφου λεει πως κανει και για δορυφορικα και επιγεια.

manicx
10-08-12, 11:14
Οκ, σε έπιασα πλέον. Εϊναι αρκετά τα splits, joins που γίνονται. Στο επίγειο, αρκεί να σου πω ότι στην πολυκατοικία μας, ένα splitter 3 εξόδων, αν και αναφέρει απώλειες 6-8db ανά έξοδο, ρίχνει την ένταση σήματος από τον ενισχυτή ως τον πρώτο όροφο από 90->55!!! Με το ενισχυτάκι που έχεις βάλει δεν χάνεις να δοκιμάσεις. Κάτι αντίστοιχο θα δοκιμάσω κι εγώ αλλά μόνο για επίγεια αναλογικά + dvb-t.

graphist83
10-08-12, 11:16
Εφοσον δεν εχεις εσωτερικη εγκατασταση. Γιατι δεν τραβας ξεχωριστο καλωδιο για τα επιγεια? Θα σου μειωσει και απωλειες καθως θα εχεις μονο ενα splitter 1:2 και θα μπορει να μπει και ενας απλος φθηνος ενισχυτης αμα χρειαστει. Η εγκατασταση εχει πολλα λαθη. Αρχικα το splitter για τα ψηφιακα μπορουσε να μπει αρκετα χαμηλα προς το διαμερισμα. Οχι να συντρεχουν τοσα μετρα καλωδιο μετα την διακλαδωση. Το βασιτερο ομως ειναι οτι ειχες ξεχωριστα καλωδια, παντρεψες τα σηματα και μετα τα ξανα ξεχωριζεις.

Το σωστο ειναι να κατεβει ενα καλωδιο για το καθε τι. Εφοσον εχεις 2 lnb για καθε διαμερισμα. (αν και γινοταν και αλλιως αυτο) ας κατεβαζες ξεχωριστα 2 καλωδια. Απο την κεραια το ενα καλωδιο και λιγο πριν τα δωματια εκανες την διακλαδωση χαμηλα. Το καθενα μονο του χωρις ενα σωρο απο διακλαδωτες.

Παραυατα ξεκινα με το κεντραρισμα της κεραιας καθως πιστευω οτι και αυτο φταιει. Εκτος απο το μικρο της μεγεθος σκοπευει προς ουρανο μερια (καθετη κλιση). Εκτος εαν δεν το βλεπω καλα. Ξεκινα να την γυρνας λιγο λιγο

Nikiforos
10-08-12, 12:52
Δεν ειναι διαμερισματα ειναι ενα διαμερισμα με 2 υπνοδωματια. Σχετικα με τα καλωδια το ξερω και εννοειτε πως το σωστο και καλυτερο ειναι να παει ενα καλωδιο για το καθε τι, δεν ειναι θεμα οικονομίας μετρων καλωδιων αλλα οτι για να παω στην αλλη ακρη του σπιτιου πρεπει να ανοιξω τρυπες σε αρκετους τοιχους! επειδη το καλωδιο της δορυφορικης υπηρχε λιγο ποιο πριν και ειχαμε κλεισει τα μερεμετια αποφασιστηκε η λυση με τα ΤΑΦ για να μην ανοιγουμε παλι μερεμετια-βαψιματα-μπαλωματα κτλ. Θα δοκιμασω αρχικα με την κεραια και βλεπουμε, εκτος το που κοιταει ειναι και το θεμα πως ειναι μικρη-κοντη και φυσικα μικροτερης απολαβης απο τις μεγαλυτερες, αλλα επειδη ο ιστος εχει πανω πιατα για wifi 5ghz και εχει στην κορυφη του αντιριδες δεν μπορουσα να πιασω μια μεγαλη. Κοιταει λιγο προς τα πανω γιατι οταν την εχω στα ισια πιανει χειροτερα!!! επισης ειχα παλιοτερα δοκιμασει αριστερα-δεξια σε αλλα σημεια και επισης χειροτερα ηταν, αλλα δεν χανω τπτ να ξαναδοκιμασω...

graphist83
10-08-12, 13:24
Εαν πιανει καλυτερα ψηλα σημαινει οτι το σπιτι σου ειναι πολυ χαμηλο. Οσο για τα μερεμετια δεν χρειαζονται. Ενα τρυπανι 30cm 10mm παχος χρειαζεσαι για να ανοιξεις τρυπες απο τους εξωτερικους τοιχους και να περασουν τα καλωδια ανα δωματιο. Μολις περασει το καλωδιο με λιγο στοκο γυρω γυρω σπατουλαρωντας απο το κεντρο προς τα εξω δεν θα φαινεται τιποτα. Ουτε θα βάψεις ουτε θα χτισεις κτλ. Τα καλωδια μπορουν να μπουν σε ηλεκτρολογικο σπιραλ και να κατεβαινουν ομορφα και τακτοποιημενα χωρις να ειναι και εκτεθημενα στο εξωτερικο περιβαλλον.

Ειναι απλο και εχει σχετικα χαμηλο κοστος.

Nikiforos
10-08-12, 13:45
Μεσα στο σπιτι αναφερομαι! μπορει τις τρυπες να τις μπαλωσεις αλλα τα καλωδια φαινονται! μεχρι και μεσα απο ντουλαπες περναει! δεν γινεται με τπτ και δεν με αφηνουν να το κανω κιολας! οποτε το ξεχναμε αυτο, ενω στο εξοχικο που ειναι ενας τοιχος μονο (εξωτερικος) ανοιξα μεγαλυτερη τρυπα και περνανε ολα + ποσα αλλα καλωδια ακομα! Σχετικα με την πολυκατοικια ειναι οντως χαμηλα, ειμαι σε 3οροφη + ταρατσα ενω γυρω μου ειδικα προς Υμηττο εχω 8-9οροφες!!! ξερω περιπτωσεις κοντα σε μενα που εχουν κεραια προς παρνηθα πιανουν αναλογικα και πιανουν και μια χαρα τα ψηφιακα! εκτος τις επιμαχες συχνοτητες με το χαμηλο σημα! (54, 63 και 65 δλδ).

graphist83
10-08-12, 14:24
Δηλαδη τα 2 αυτα δωματια δεν εχουν εξωτερικούς τοιχους? Απο 2 τρυπες ο καθε εξωτερικός τοιχος ειναι. Τελος παντων το know how νομιζω το πηρες για το τι πρεπει να κανεις στην περιπτωση σου.

Καλη τυχη.

Nikiforos
11-08-12, 09:36
Αφου το ενα δωματιο ρε συ ειναι στην αλλη ακρη του σπιτιου! στο ενα φτανεις απο τον εξωτερικο τοιχο του μπαλκονιου, στο αλλο για να πας πρεπει να τρυπησεις σε αλλα σημεια και περναει μεσα απο ντουλαπες κτλ, δεν με αφηνουν να περασω αλλο καλωδιο. Το θεμα ειναι αν αυτα τα ΤΑΦ εχουν απωλειες και αν μπορουμε καπως να τις παρουμε πισω πχ με ενισχυτη γραμμης.

graphist83
11-08-12, 13:32
Ενισχυτη γραμμης μπορεις να βαλεις εναν σε καθε δωματιο. Αμα θες εναν για ολα σου περιγραφω πιο πανω.

Nikiforos
11-08-12, 16:57
Οκ ευχαριστώ! θα δοκιμάσω μετά τις διακοπές να γυρίσω διαφορετικά την κεραία, να γίνει και δοκιμή με την κεραία απευθείας σε δέκτη να δούμε αν θα είναι οκ οι 54, 63 και 65 γιατί με αυτές μόνο υπάρχει πρόβλημα λήψης και βλέπουμε...μη δίνουμε και τσάμπα χρήματα ε? :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.