PDA

Επιστροφή στο Forum : Βαζετε Immitation μελάνια στον Epson Σας? και ποσο τα βρισκετε?



tasos-tasos
10-12-06, 01:10
1. ποσο αγοράζετε τα μελάνια για τον epson σας

εγω 2-3 χρονια απο byron-shops.com... και με γεμάτο το ραφι μου με διαθεσιμα για καβάντζα extra αγορασμένα

παντα παω και αγοραζω καμια 10αρια για να βγάλω 1-2 χρονια

με ενα 20αρικο 4-5 μελανια ΔΕΝ ΚΑΚΟΟΟΟΟΟ :whistle::whistle:

2. οσοι εχετε ηδη βαλει immitation, τα epson φοράνε ενα προγραμμα επάνω το οποίο αρχίζει εναν μετρητη εκτυπώσεων

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟΝ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ

θα σας πει ο εκτυπωτης σας ειναι για πεταμα, θελει σερβις

ΕΤΟΙΜΟΣ ΗΜΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΤΑΞΩ

παιρνω τηλεφωνο το παληκαρι απο το μαγαζι αυτό
του λεω τι εκτυπωτη να παρω... και αν θα μου αλλαξει τα μελανια που ειχα ηδη αγοράσει...

ρε συ μου λεει... δεν εχει τιποτα ο εκτυπωτης σου
εχει μπλοκαρει... ασε να το δουμε

το ψαξαμε... βρηκα ενα προγραμμα... χρεωθηκα 2 ευρώ απο ebay

για να μην χρεωθείτε κι εσεις, γιατι εγω νιωθω οτι σωθηκα

ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΚΙ ΕΣΕΙΣ το δωρο μου για τα Χριστουγεννα

OXI ΘΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ Η EPSON :p

tasos-tasos
17-12-06, 23:59
για να διορθώσουμε το λάθος που εκανα με το να ανεβει εδω

σας δίνω το link το οποίο βάσει των λεγομένων του site, δεν αντιβαινουμε τους κανονες με τον τροπο αυτό

NOTE!

1) This is freeware project, so it is illegal to take money for this software.
2) Distribution of this software from any site other then www.ssclg.com or one of our official partners sites is prohibited!

προλάβετε το μπλοκαρισμα του εκτυπωτή σας

μηδενίστε τον μετρητη σελιδων

και χρησιμοποιήστε εις το επακρο το περιεχόμενο του καθε μελανιου

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

http://www.ssclg.com/epsone.shtml

DioNiSis_000
20-12-06, 20:46
εγω εχω βαλει ενα της print safe απο το e-shop 5.90Ε εδω και 1 μηνα. στην αρχη δεν τυπωνε καθαρα ηθελε καθαρισμα καθε δυο σελιδες. μετα απο καμια 20αρια εκτυπωσεις αρχισε και τυπονει κανονικα. το προηγουμενο που ειχα της επσον ηταν αυτο που ειχε ο εκτυπωτης οταν τον αγορασα και το ειχα ξαναγεμισει 11 φορες!

tasos-tasos
21-12-06, 03:56
εγω βαρεθηκα τις ενεσεις και τα γαντια να γινομαι χαλια

με 4 ευρώ παιρνω το μελανακι και χωρις να χρειαστει να κανω reset το chip της κεφαλης κλπ

εχε και το προγραμμα να παρακολουθεις τον μετρητη

και αν κανενος μπλοκαρει τον ξεμπλοκαρεις

δοκιμασμένο σας λεω, και τα μελάνια, 2 χρονια τα βαζω, και το προγραμμα, ξεμπλόκαρα τον δικο μου

DioNiSis_000
21-12-06, 20:44
αυτο για το chip της κεφαλης πρωτη φορα το ακουω. ισως ο δικος μου να μην το εχει γιατι ειναι λιγο αρχαιος τον εχω περιπου 5 χρονια (ειναι ο stylus color 480sxu). επισις στο δικο μου δεν συμφερει και η αλαγη του εγχρωμου γιατι ειναι και τα τρια χρωματα μαζι , ετσι εαν αδειασει το ενα δεν συμφερει να τα αλλαζεις ολα εστω και με Immitation. γεμιζω αυτο που αδειασε και μετα απο αρκετα γεμιζματα το αντικαθιστω με Immitation.

vaggos_fromhell
21-12-06, 22:09
Εγώ δεν έχω EPSON printer αλλά συμβουλεύω να αγοράζετε τα αυθεντικά. Είχα πάρει και γω ένα immitation για τον HP μου και είχα αρκετά προβλήματα.

tasos-tasos
22-12-06, 17:15
@vaggos

ετυχε σε εσενα

εγω 3 χρονια και οι συμφοιτητες μου στο μαστερ με αυτα τα μελανια την βγαλαμε και πιστεψε με ηταν αρκετες οι εκτυπωσεις

ετυχε σε εσενα μια βλαβη... ε και? συμβαινει σε ολους?

και κατι αλλο

εγω δε σας λεω τραβατε αγοραστε immitation

θες αυθεντικα? παρτα! εγω μοιράστηκα τις πηγες μου μαζί σας και το συστημα του μετρητη που εχουν εφαρμόσει ωστε αφου χασουν λεφτά απο τα αναλώσιμα να σε τραβηξουν μια και καλη για αγορα κεφαλης ή εκτυπωτή

@DioNiSis_000
κι εμενα παλιος ειναι
epson c42ux

δε χανεις τιποτα να το βαλεις το προγραμμα να δεις αν διαβαζει μετρητές
τωρα οσο για τα εγχρωμα

κι εμενα τα 3 μαζι ειναι αλλα αφου και το τριχρωμο 4 ευρω το αγοράζω
το αλλαζω χωρις δευτερη σκεψη
πιο πολυ κοστιζει η σκεψη παρα τα 4 ευρω φιλε

και οπως ξαναειπα οι ενεσεις τα γαντια και ο χαμος με κουρασε
οποτε τα παιρνω ετοιμα συσκευασμενα και χωρις λερωματα
4 ευρώ και καθαριοτητα

sakis_the_fraud
22-12-06, 19:35
κι εμενα παλιος ειναι
epson c42ux


λιγα λογια για τον εκτυπωτη μου!!! :p

και εγω αυτον εχω...

μια φορα αγορασα αυθεντικο μελανι...

μετα εκτυπωσα 4 εργασιες για το σχολειο και τελειωσε!

αρχισα τα μπινελικια για τα λευτα και αγορασα ενα μαιμου με 5 ευρω...

απο τοτε αυτα αγοραζω...

1 εχω ξαναγεμισει μονο... αλλα δεν συμφερει...

andz
22-12-06, 21:02
Eγω εχω τον epson 670 και ξαναγεμισα το μαυρο με 13€ απο cartridge wold μαλλον πολλα αλλά λιγοτερα απο το αυθεντικό. Βαριομουνα να παω μεχρι στουρναρα

tasos-tasos
23-12-06, 04:23
andz αφου μενεις αλιμο, το μαγαζι που σου λεω ειναι πολυ κοντα σου, στο city plaza γλυφαδα

στελνει και με κουριερ και με ελτα, και paypal και ολα ;)

andz
23-12-06, 19:07
που είναι ακριβως το μαγαζι? για να το τσεκαρω? αν δε θες να το γραψεις στειλε pm

tasos-tasos
23-12-06, 22:12
andz αν κοιταξεις το ΠΡΩΤΟ ΠΡΩΤΟ POST MOY

το εχω αναφερει

www.byron-shops.com
(Γλυφαδα City Plaza) 1oς οροφος

δεν ειναι παρανομο το μαγαζι, γιατι να φοβηθώ (χοχοχοχοχοχο)

Re-Ti-Re
24-12-06, 01:27
Αχ εποχές που δεν είχαμε μία και γεμίζαμε τα μελάνια με χύμα από το βιβλιοπωλείο.
Κάνοντας τρύπα με ζεσταμένη καρφίτσα. Κλείναμε την τρύπα με σιλικόνη για να ξαναγεμίσουμε αργότερα……

tasos-tasos
24-12-06, 01:39
παππουυυυυ εκδηλώνεσαι... κρυβε λογια κρυβε ηλικια ... :p

guzel
22-10-07, 18:28
πηγα σε ενα μαγαζι να γεμισω το μελανι μου και μου ειπε οτι δεν γινετε γιατι εχει τσιπακι..ειναι τα μελανια T0711 κλπ.. ετσι πηρα ενα active jet 7ευρω (το γνησιο κανει 9)..αυτη τη μλκια εκανα και παω να εκτυπωσω και μου βγαζει ασπρη τη σελιδα!!! καμια ιδεα ? πως μπορω να γεμιζω μονος μου τα μελανια ?που θα βρω resetter ?thx

tasos-tasos
23-10-07, 01:48
την σειρά 711 την εγκατέστησα σε 2 μηχανηματα

epson d78 και dx4050
και στα 2 δουλεψε αψογα
για περισσότερες λεπτομερειες >>>>pm me

tasos-tasos
03-11-07, 13:57
δεν ειναι γκριζα διαφημιση αν εχεις βρει καποια καλη πηγη για να γλυτωνεις αρκετα λεφτα
ακομη καποιοι πληρωνουν οτε και μολις τους πεις για τα διαφορα πακετα τριβουν τα χερια τους

εγω απλα συναδελφικα το ανεφερα για τους συμφορουμιτες εδω μεσα να ριξουν μια ματια
εχω βρει κι αλλα μαγαζια αλλα δεν εχω κανενα οφελος εγω προσωπικα
για το καλο του καθε πιθανου ενδιαφερομενου το ανεφερα
(τελεια και παυλα)
:)
Παντως αν βρισκεσαι σχετικα κοντα θα με ενδιεφερε να μαθω ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΟΥ
αν εχεις την καλωσυνη στειλε μου ενα pm με διευθυνση και λοιπα στοιχεία
σε ευχαριστω

aeolist
04-11-07, 01:05
εγώ έχω laser εκτυπωτή της epson (EPL 5900)
μετά από... 6 χρόνια; έβγαλε μήνυμα ότι τελείωνε ο γραφίτης και πήρα στη μισή τιμή από το κανονικό ένα toner από το κατάστημα της Καλλιθέας (στη Δαβάκη ντε)
εκτυπώνει beautifully, αλλά ο εκτυπωτής διατηρεί το μήνυμα ότι είμαι low on toner (από την πρώτη στιγμή που έβαλα το καινούργιο... και δεν βελτιώνεται η κατάστασή του).
Φυσικά δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση αφού και εκτυπώνει μια χαρά και είχα ζυγίσει παλιο και νεο toner και είχαν μια διαφορά 250 γραμμάρια σχεδόν

platanos
04-11-07, 04:07
Εχω το πολυμηχανημα Εpson DX-4250 και εχω χρησιμοποιησει ιμιτασιον μελανια μια φορα. Επειδη ομως οι Εpson εχουν την κεφαλη πανω στο μηχανημα μονιμη και αν χαλασει παει για πεταμα το μηχανημα δεν το ξαναδιακινδυνευω να βαλω ιμιτασιον.
Αλλωστε τα ιμιτασιον τα παιρνω (απο Στουρναρη απεναντι απο Πλ...) 20 ευρω ενω τα γνησια 30. Για 10 ευρω και μιας και δεν χρησιμοποιω πολυ το μηχανημα δεν το διακυνδυνευω.

tasos-tasos
04-11-07, 18:21
στην δικη σου λογικη, πως μπορεί ενα δοχειο με λιγο ζουμακι να σου καταστρέψει την κεφαλη σου?
λες να εχει ρινισματα σιδηρου μέσα?
δε νομιζω
για το δικο σου καλο μιλάω, δε προτεινω το καταστημα που ανεφερα αρχικα, γιατι εχω βρει 3-4 πηγες για μελανια
αλλα ειναι αλλο φιλε μου να βρισκεις 2 ευρω το μελανι και αλλο 30 οπως λες (οχι 20... μπορεις να το βρεις και καλυτερα)
trust me... τοσα χρονια αφηνα να κανω τις εκτυπωσεις μου στο γραφειο... εδω και 5 χρονια που βρηκα αυτες τις πηγες δε με νοιαζει τι παει να πει κοστος εκτυπωσεις

ενδεικτικα σας αναφέρω για να φυγει και η υπονοια οτι κανω διαφήμιση σε εναν αποκλειστικα

byron-shops
smart-office
cartridgeworld
fill n print (αργυρουπολη εχει μονο καταστημα)
123fill (αυτα θα τα εχετε δει παντου πιστευω, εχω δει ενα λεωφόρο Δαβάκη Καλλιθεα)

δεν αποτελει διαφήμιση στα μαγαζια
λιγο δυσκολο να εχω συμφερον απο ολους αυτούς σε τεμάχιο των 2 ευρώ σωστά?
για το δικο σας καλο το αναφέρω
εγω παντως εβγαλα ενα μεταπτυχιακο και τις εκτυπωσεις για το θεμα αυτό μια χαρα

το ποστ του φιλου που ελεγε οτι εχει μαγαζι που ειναι? δε θυμαμαι το νικ του να του στειλω ενα Pm...

platanos
04-11-07, 18:45
Δεν ειναι ακριβως "ζουμακι" το μελανι και σιγουρα δεν ειναι το ιδιο με τα γνησια. Αν τυπωνεις πολλα πραγματα τοτε ναι συμφερουν τα ιμιτασιον γιατι βγαζεις το κοστος του εκτυπωτη γρηγορα αλλα αν τυπωνεις λιγα τοτε οχι δεν συμφερει.
Τωρα για το αν χαλαει ή οχι η κεφαλη δεν το λεω εγω αλλα παρα πολλα περιοδικα, site, τεχνικοι κλπ. Αν στεγνωσει το μελανι στην κεφαλη του Epson τοτε η παει για πεταμα ο εκτυπωτης ή πρεπει να κανεις "εγχειρηση" για να τον καθαρισεις (και αν πετυχει).
Προσφατα που τυπωσα κατι φωτο με τα ιμιτασιον οι φωτο εκαναν μια ωρα να στεγνωσουν (σε φωτογραφικο χαρτι της ιδιας της Epson) και μυριζαν και οινοπνευμα ενω καποιες αλλες που τυπωσα μετα με τα γνησια μπορουσα να τις ακουμπησω αμεσως χωρις να αφηνουν δαχτυλιες οπως οι αλλες. Και ναι η ποιοτητα με τα ιμιτασιον ηταν ελαχιστα χειροτερη απο τα γνησια αλλα θα δω και σε βαθος χρονου ποσο αντεχουν οι εκτυπωσεις.
Με λιγα λογια αυτη ειναι η γνωμη μου:
1. Λιγες εκτυπωσεις = γνησια μελανια
2. Πολλες εκτυπωσεις = ιμιτασιον μελανια
3. Φωτο = γνησια μελανια

ΓΙΑΝΝΗΣ 92
04-11-08, 13:58
ΜΕ ΤΟ ΤΣΙΠΑΚΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΩΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΜΨΟΥΜΕ ΕΧΩ ΕΝΑΝ DX7450

tasos-tasos
04-11-08, 14:26
ναι γινεται
εχεις pm

ΓΙΑΝΝΗΣ 92
04-11-08, 15:40
την σειρά 711 την εγκατέστησα σε 2 μηχανηματα

epson d78 και dx4050
και στα 2 δουλεψε αψογα
για περισσότερες λεπτομερειες >>>>pm me


ναι γινεται
εχεις pm

τι ειναι το pm ειμαι λιγο ασχετοs

........Auto merged post: ΓΙΑΝΝΗΣ 92 πρόσθεσε 65 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ pm ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΟΣ

tasos-tasos
04-11-08, 15:50
private message
αριστερά επάνω επάνω
εχει την εικόνα του προφιλ σου (εσυ δεν εχεις)
γραφει πινακας ελεγχου και προσωπικά μηνύματα (κανονικά πρέπει να σου γράφει 1)
εκει θα διαβασεις μηνυμα που σου εχω στειλει

linkin4
02-01-09, 18:00
γεια σας. μολις αγορασα σετ απο μελανια για epson stylus dx 4050 απο τo byron-shops αλλα εχω προβλημα... ενω εκτυπωνει κανονικα φωτοτυπιες (χωρις τη χρηση υπολογιστη), οταν προσπαθησω να εκτυπωσω εγγραφο απο το pc μου λεει οτι ο εκτυπωτης δεν ειναι ετοιμος να εκτυπωσει..μαλλον κατι παιζει με τα τσιπακια....λιγη βοηθεια??

tasos-tasos
04-01-09, 03:50
αν μπορέσω να βρω το παληκάρι εντός Σαββατοκύριακου, θα σε ενημερώσω
ειδάλλως κάνε ένα τηλέφωνο από Δευτέρα

famous-walker
21-01-09, 21:59
Ξέρει κανείς τι απέγινε η ηλεκτρονική σελίδα της byron shops και δεν μπορούμε να αγοράσουμε πλέον μελάνια; Έκλεισε το κατάστημα;

tasos-tasos
21-01-09, 22:13
από προσωπική επικοινωνία (θα μπορούσε ο καθένας μας σαν πελάτης να πάρει να μάθει τι συμβαίνει)

έμαθα πως προσωρινά για μικρό χρονικό διάστημα "παγώνει" η δραστηριότητα σε αυτό το κομμάτι και πολύ σύντομα θα υπάρξει αναδιοργάνωση και επέκταση του department αυτού

αν χρειαστεί κανείς καμιά άλλη "πηγή" ας μου "ρίξει" pm

andreasp
22-01-09, 09:09
Οποιος ενδιαφέρετε για ιμιτασιον μελάνια, ας μου στείλει pm.
Πριν απο αρκετά χρόνια, γνώρισα απο newsgroup , τον Γιαννη.
Με έχει σώσει!
Οτι μελάνι-τόνερ μου έχει δώσει, ήταν ΑΡΙΣΤΗΣ ποιότητας!
Εχω 2 samsung, που τους γεμίζω με 7-8ευρω, τυπώνουν καλύτερα απο το γνήσιο, και πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια!

famous-walker
22-01-09, 15:46
Εδώ παίρναμε με 15 ευρώ από 2 φορές τα μελάνια που θέλαμε για το R300...

tasos-tasos
22-01-09, 23:01
2-3 euro τα είχε φτάσει το Byron (ελπιζω να επανελθει συντομα)
ξερω ακόμη εναν Αργυρουπολη
και τα γνωστα cartridgeworld

value_
22-01-09, 23:12
Γιά κάποια μοντέλα canon όπως τον δικό μου (PIXMA iP 4500 ) εγω περιμένω αυτό https://www.patronenhandel.de/shop/index.php
για να δούμε...

ουπς τωρα είδα ότι λέτε γιά Epson...

savasgr
16-02-10, 23:15
παιδια εχω εναν bx300f με τα μελανια t0711, επειδη βρηκα πολλα στο internet για resetters ,μελανια συνεχομενης ροης κλπ, θα ηθελα να ρωτησω ποια τελικα ειναι η οικονομικοτερη και ποιο απλη λυση ? ...βρισκομαι στην Θεσσαλονικη

tasos-tasos
19-02-10, 15:23
εχω δοκιμάσει την σειρά t0711 από την γνωστή αλυσίδα καταστημάτων που ήδη αναφέραμε (cartridgeworld) και δεν είχα κανένα πρόβλημα, μάλιστα έχω αγοράσει τουλάχιστον 5-6 σετ και τα έχω δοκιμάσει

σε απίστευτη τιμή σε σχέση με την τιμή των αυθεντικών
και η διπλάσια ποσότητα από τα αυθεντικά
ειναι μεγάλη αλυσίδα η συγκεκριμένη, θα βρειτε ενα κάπου κοντά σας

........Auto merged post: tasos-tasos πρόσθεσε 7 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

φιλε Value, οταν ανοιξα το θέμα
δε το άνοιξα για να διαφημίσω κανέναν

στράβωσα που η Epson με άγχωσε με το θέμα μπλοκαρίσματος μετά από εκτυπώσεις με μελάνι απομίμηση
τηλεφωνόντας στον γνωστό μου μου ειπε να ψάξω για πρόγραμμα μηδενισμού ή να αναζητήσω εξάρτημα μηδενισμού και ότι το μηχάνημα είναι μια χαρά

από την χαρά μου που το έφτιαξα τότε, και τα οικονομικά ωφέλη που είχα, ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας

σημείωση: κάποια στιγμή βέβαια στους εκτυπωτές πρέπει να καθαρίζουμε το drain (καζανάκι)
είναι ένα σφουγγαράκι που μαζεύει τα σκουπίσματα και τα καθαρίσματα
προσοχή που θα το καθαρίσετε, θα βγάζει μελιτζανί μαύρο μπερδεμένο μελάνι για ώρες

vasostan
18-10-18, 12:55
Epson workforce 3620 εδώ!

Υπάρχει καμία εφαρμογή γιαυτόν σαν αυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω;

@ ADSLgr.com All rights reserved.