PDA

Επιστροφή στο Forum : Centrino & P4 notebooks



koropi
23-05-04, 23:57
Μηπως μπορει καποιος να μου πει τις διαφορες αναμεσα σε εναν pentium 4 2,8Ghz φορητο απο εναν με Centrino 1,4Ghz
Φιλικα

XTCgr
24-05-04, 00:25
η πλατφόρμα centrino αποτελείται απο 3 στοιχεία
1)επεξεργαστή pentium M
2)chipset 855
3)wireless lan της Ιntel (Wireless Pro 802.11b)
αν ένα απο τα 3 παραπάνω λείπει ή έχει αντικατασταθεί (πχ η κάρτα wlan) το φορητό δεν "είναι" centrino
H άλλη περίπτωση του pentium4 που λες είναι υλοποίηση desktop επεξεργαστη σε laptop. H διαφορά σε Mhz μπορεί να σου φάινεται "τρελή" αλλά πρόκειται για επεξεργαστές τελείως διαφορετικής αρχιτεκτονικής. Ο Pentium M 1.4Ghz έχει επιδόσεις ελαφρά κατώτερες απο τον Pentium4 2.4. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της πλατφόρμας centrino είναι η αυτονομία των φορητών η οποία ξεπερνάει τις 3 ώρες σε αντίθεση με τους φορητούς με desktop επεξεργαστές των οποίων η αυτονομία δεν ξεπερνάει τα 60-90 λεπτά

kadronarxis
24-05-04, 00:27
οι υπολογιστές ibm, της σειράς G40, R40, αν και με desktop επεξεργαστές, φτάνουν άνετα τις 2,5 ώρες.
Αλλά ibm...power.

XTCgr
24-05-04, 00:32
στην θεωρία και ο δικός μου φτάνει τις 2 ώρες αλλά στην πράξη με την βία φτάνει την μια ώρα :mrgreen:

kadronarxis
24-05-04, 00:38
Αν το πλακώνεις σε dvd και παιχνίδια!!!
όλα αυτά τα τέστς που φτιάχνουν οι εταιρείες πραγματοποιούνται με ανοιχτό word, άντε και κανένα powerpoint.
Όσο πιο λίγο χρόνο παίζει το ανεμιστηράκι, τόσο το καλύτερο για μπαταρία.
ΆΣε που είναι και ένα μέτρο για να δεις πόσο ζορίζεται το μηχάνημα.

άντε γερά.

georgi0
24-05-04, 00:40
Ο δικος μου που φτανει ανετα τις 3κ30 με την μικρη και τις 9 ωρες με την μεγαλη δηλαδη τι να πει?

Παρτε πραγματικα λαπτοπ και οχι μικρα ντεσκτοπ...

δοκιμαστε και τα subnotebooks. SONY TR series. πολυ καλα (ολιγον τι ακριβα δε.)!

thank you,

XTCgr
24-05-04, 00:41
σε χαλαρή χρήση αναφέρομαι :wink: απλά απο οτι έχω καταλάβει η μπαταρία είναι μικρής χωρητικότητας και μάλλον πρέπει να αγοράσω κάποια μεγαλύτερη :?

XTCgr
24-05-04, 01:11
Ο δικος μου που φτανει ανετα τις 3κ30 με την μικρη και τις 9 ωρες με την μεγαλη δηλαδη τι να πει?

Παρτε πραγματικα λαπτοπ και οχι μικρα ντεσκτοπ...

δοκιμαστε και τα subnotebooks. SONY TR series. πολυ καλα (ολιγον τι ακριβα δε.)!

thank you,

ποιο φορητό έχεις? παρόλα τα μειονεκτήματα τους, τα "φορητά desktop" γνωστά και ως desktop replacement έχουν τις χάρες τους...μπορείς να παίξεις games, να τρέξεις απαιτητικά πρόγραμματα, είναι πιο φθηνά (σχετικό βεβαία) κτλ

kadronarxis
24-05-04, 10:44
worshipper,
καρντάσι έχω τον ibm G40, 2388-A8G
Pentium 4 στα 2,6 ,RAM 512, 40 GB σκληρό, 15 TFT, Intel Extreme 2 κάρτα γραφικών (ακόμα και το Far Cry παίζει τέλεια!!!), ethernet, modem, 4 usb, κλπ.
Τον πήρα αρχές φεβρουαρίου, ακόμα δεν έχει κλείσει περισσότερο από 5 ώρες.!!!
Απροβλημάτιστος, δεν έχει κολλήσει ποτέ.
Έχει σε κρυφό partition, τα windows xp, οπότε το format, είναι παιχνιδάκι.
Εσύ;

XTCgr
24-05-04, 10:51
Compaq Presario 1515ea
Pentium4 2.4Ghz με 768RAM PC2100 ("μαμίσιο" είχε 256), 15TFT, ΑΤΙ Μobility 7500 με 32MB VRAM,ethernet,modem,DVD-CDREC,USB 2.0,s-video-irda κτλ
αγορασμένο με "κονέ" 1700euro πέρυσι τον Ιανουάριο-στο πλαίσιο έκανε 2500 τότε

kadronarxis
24-05-04, 10:57
Πολύ καλοί οι compaq.
Μακριά από πλαίσιο.
Είχα πάει πριν από ένα χρόνο, αγόρασα ένα σκληρό δίσκο maxtor για τον επιτραπέζιο, και το βράδυ στο pc δεν έκανε format!!!
Την άλλη μέρα πρωί πρωί, πήγα στο πλαίσιο, στον ίδιο πωλητή, και επειδή είχα χάσει την απόδειξη, μου έλεγε ότι δεν με θυμόταν και τέτοια πράγματα.
Και άλλοι φίλοι που αγόρασαν από εκεί, πήραν ελαττωματικά ανταλλακτικά.(βέβαια κράτησαν την απόδειξη και τους τα άλλαξαν αμέσως).
Οι μόνοι φορητοί υπολογιστές που δεν πουλάει το πλαίσιο είναι αυτοί της ibm.Αυτό μπορεί να λέει πολλά, μπορεί να μην λέει και τίποτα.

Palpatine
24-05-04, 12:30
έχω τον ibm G40, 2388-A8G
Pentium 4 στα 2,6 ,RAM 512, 40 GB σκληρό, 15 TFT, Intel Extreme 2 κάρτα γραφικών (ακόμα και το Far Cry παίζει τέλεια!!!)

Η intel extreme graphics 2 είναι μια directx7 άθλια κάρτα γραφικών (και εγώ την ίδια έχω και ξέρω :D ), σε τι ρυθμίσεις παίζεις το farcry (ή είναι αστείο;)

Για εμένα αυτό που μετράει στους φορητούς είναι η αυτονομία και το βάρος, και σε αυτό το τομέα υπερισχύουν οι pentium M. Το δικό μου κρατάει 5 ώρες κάνοντας πχ playback divx αρχεία από το σκληρό (PM 1.4, 768 mb DDR2100, Intel EG2, 4200rpm 40 GB HDD).

kadronarxis
24-05-04, 12:41
H συγκεκριμένη κάρτα, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και το όλο setup του υπολογιστή, γιατί η ibm έχει μέσα όλα intel (modem, ethernet card,chipset όλα),παίζει το Uru Ages beyond Myst, Raven Shield, Far cry, σε 800χ600.
Άνετα.
Άντε γερά.

XTCgr
24-05-04, 21:35
σιγά μην έπαιζε το far cry σε 1024x768 σε φορητό με intel extreme graphics! :D Εδώ οι desktop ζορίζονται!

nnn
24-05-04, 22:42
centrino notebook υλοποίηση του multirama.
1)επεξεργαστή pentium M 1,4 ghz
2)chipset 855
3)wireless lan της Ιntel (Wireless Pro 802.11b)

με την standard μπαταρία του αυτονομία 3 ώρες με συνεχή χρήση δικτύου και με εγγραφή cd ενδιάμεσα.
και πολύ ελαφρύ μόνο 2,5 κιλά.
και εντελώς αθόρυβο.

και η δική μου συμβουλή,μην παίρνετε φορητούς με desktop επεξεργαστές,το παρρόν είναι τα notebooks και το μέλλον οι υποφορητοί.

BeholderX
25-07-04, 12:15
Επειδή άκουσα χτες σε κατάστημα διάλογο μεταξύ πελάτη-πωλητή όσον αφορά την αγορά laptop ήθελα να πω ότι προσωπικά θεωρώ ότι κάποιος που θέλει

1) desktop replacement -> κάνει χοντρή βλακεία να πάρει φορητό χωρίς την Ati Mobile Radeon 9700

2) αυτονομία -> κάνει επίσης βλακεία να μην πάρει Centrino platform

3) αν απλώς θέλει κάποιος να κάνει browsing ή word/excel κτλ, με το φθηνότερο κάνει τη δουλειά του άνετα ή με κάποιο πολύ φθηνό (<300 ευρώ) μεταχειρισμένο (P2/3) επίσης.

4) χωρίς να τα έχω δοκιμάσει βλέπω να πωλούν laptop Turbo-X και Multirama και κάτι τέτοια. Πείτε με προκατελημένο στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που βρήκαν έτσι ξαφνικά την τεχνογνωσία οι ελληνικές εταιρίες αυτές και φτιάχνουν laptop. Εδώ εταιρίες κολοσσοί με χρόνια στο χώρο και ακόμα κάνουν κατασκευαστικά λάθη, πόσο μάλλον εταιρίες που μάλλον αντιγράφουν απλώς. Οπως είπα, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, αλλά δεν θα έπαιρνα ποτέ χωρίς να τα δοκιμάσω πρώτα εξαντλητικά.

nnn
25-07-04, 13:08
επιδή έχω notebook της multirama(mobile centrino),δεν είναι δικιά τους κατασκευή.

τα αγοράζουν φασόν και βάζουν απλά επάνω τους το λογότυπό τους.

απλά προσθέτουν/αναβαθμίζουν κάποια εξαρτήματα,μνήμη,σκληρό δίσκο,επεξεργαστή ανάλογα με τις απαιτήσεις του πελάτη.
όσοι από εμάς έχουν σκαλίσει ή συναρμολογήσει κάποιον υπολογιστή,ξέρουν πόσο απλό είναι αυτό.

προς το παρρόν είμαι ευχαριστημένος μετά από 8 μήνες συμβίωσης :)

sdikr
25-07-04, 13:24
4) χωρίς να τα έχω δοκιμάσει βλέπω να πωλούν laptop Turbo-X και Multirama και κάτι τέτοια. Πείτε με προκατελημένο στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που βρήκαν έτσι ξαφνικά την τεχνογνωσία οι ελληνικές εταιρίες αυτές και φτιάχνουν laptop. Εδώ εταιρίες κολοσσοί με χρόνια στο χώρο και ακόμα κάνουν κατασκευαστικά λάθη, πόσο μάλλον εταιρίες που μάλλον αντιγράφουν απλώς. Οπως είπα, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, αλλά δεν θα έπαιρνα ποτέ χωρίς να τα δοκιμάσω πρώτα εξαντλητικά.
_________________


Αγοράζουν το σασι σαν ΟΕΜ απο εργοστάσια που φιάχνουν και το σασι των hp, toshiba κλπ, το καλό που έχουν είναι οτι υπάρχουν ανταλακτικά και σχετικά πιο φθηνα απο τα αντίστοιχα επώνυμα καθώς και το ότι δέχονται αναβαθμίσεις πιο έυκολα (δοκίμασε σε ένα compaq να αλλάξεις απο cd σε dvdr να καταλάβεις τι εννοώ), το κακό είναι αν κάποιο απο τα υλικά που θα βάλει απο πάνω το Multirama ή το πλαισιο αν είναι προβληματικό αλλά και πάλι υπάρχει η εγγύηση.

pt3
15-11-04, 15:55
Να επαναφέρω το θέμα γιατί ενδιαφέρομαι. Απ΄ότι διάβασα στο 1ο μήνυμα του θέματος Centrino 1,4 Mhz =~ P4 2,4 Mhz δηλαδή γενικά μπορούμε να υπολογίζουμε οτι η ταχύτητες centrino αντιστοιχούν με 1,7 χ ταχύτητες desktop επεξεργαστών ή υπάρχουν και άλλα θέματα οσον αφορά την ταχύτητα;

Κάρτες γραφικών τύπου ΑΤΙ ή nvidia για φορητούς πιστεύετε οτι θα παίζουν μεγάλο ρόλο στην συμβατότητα με συγχρονα παιχνίδια (στρατηγικής κυρίως) ή και με chip intel i852 θα είναι ΟΚ;

Σε άλλο thread διάβασα προτροπές για αποφυγή ACER κ. Siemens ξέρετε κάτι;

Αυτή την στιγμή έχω Compaq EVO N115 (AMD 1200, 256MB, 20GB) και σκέφτομαι αγορά άλλου με κόστος ~1000 €. Πιστευετε αξίζει τον κόπο έχετε κάτι να προτείνετε;

teacake
15-11-04, 16:43
Θα ήθελα να σημειώσω ότι οι mobile επεξεργαστές είναι σχεδόν αθόρυβοι, ενώ ο P4 2.8GHz Acer 1604 LC που έχω βουίζει σαν αεροπλάνο!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.