PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

amoyda
30-12-12, 16:41
Βρείτε μου αντίστοιχο σε δυνατότητες του Cube U30GT στην ελληνική αγορά, και συγκρίνετε τιμές. Η χρηματική διαφορά που προκύπτει είναι επιπέδου τουλάχιστον ενός entry level tablet.
οκ,βρες μου εσυ GOOGLE NEXUS 7 με 249€ στους κινεζους
αμα βγαλω και το φπα;χε...χε

tsavman
30-12-12, 18:41
Τι χαρακτηριστικά έχει το nexus 7 και θεωρείται value for money δηλαδή;
Και το ΦΠΑ γιατί να το βγάλεις, αν ψωνίσεις από εδώ θα σου το χαρίσουν;

Ότι και να κοιτάξεις, βρίσκεις αντίστοιχο κινέζικο σε χαμηλότερη τιμή, χαμηλότερη ακόμα και αν βγάλεις τη διαφορά του ΦΠΑ που λες (που δεν παίζει σα σενάριο, απλά επειδή το ανέφερες)

amoyda
30-12-12, 20:11
Τι χαρακτηριστικά έχει το nexus 7 και θεωρείται value for money δηλαδή;
Και το ΦΠΑ γιατί να το βγάλεις, αν ψωνίσεις από εδώ θα σου το χαρίσουν;

απλα το αναφερω γιατι βλεπω στο DX ΙΔΙΑ τιμη με εδω
1.δεν μιλησα εγω για value for money,αλλο αυτο,ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια εκει.
εγω για π.χ δεν θα επαιρνα καποιο που δεν κανει κλησεις με sim,οπως τα κινητα.
2.οχι βεβαια, αλλα ως γνωστον ανεβαζει την τιμη κατακορυφα ο φπα στην Ευρωπη.
τεσπα,συνεχιζουμε.......

NUTSIS
30-12-12, 22:02
Να κανω μια, δυο, τρείς, ερωτησεις, καλοι μου ανθρωποι;
Αυτα τα μηχανάκια, τα λειτουργείτε και ως reader για ψηφιακά βιβλία;
Εννοώ, κατά βάση η έστω, σταθερά για ανάγνωση;
Εν ολίγοις, διαβάζετε σταθερά βιβλία μέσω αυτών; Αγοράζετε βιβλία; δανειζεστε, ανταλλάσσετε;
Υπάρχει κάποια οργάνωση κάπου, μπορώ να έρθω σε επαφή;
Στειλτε μου και p.m, ειμαι τάφος...

psolord
31-12-12, 10:26
κατι εχεις εσυ στο νου σου και αυτα.....

καλοριζικο φιλε το μηχανακι

mod on
να πω και εγω κατι
ενα ειναι το μηχανακι κυριοι:
Vero Tablet A9724

παω διπλα το βλεπω και το παιρνω
χαλασε;παλι διπλα
εχω απορια;διπλα
τιμη;αμα βγαλεις τον φπα τυφλα να εχουν οι κινεζοι
τι μου λετε για ιχνη,που ειναι το φορτηγο,καρτες,αναμονες,εγγυησεις,κτλ,και εαν ερθει,πειπαλ,αμα χαλασει τα εχασα ολα,και παλι και τα λοιπα και τα λοιπα βεβαιως...βεβαιως!
και ολα αυτα για 60,70€ που τελικα μπορει να τα χασεις ολα,συν νευρα,μειλς,εαν παει κατι, απο τα πολλα που πρεπει να κανεις,στραβα.
φεξε μου και γλυστρησα

υγ.δεν το εχω το μηχανακι,δεν κανω διαφημηση,μια αποψη εκφραζω
αυτα:p
mod off





οκ,βρες μου εσυ GOOGLE NEXUS 7 με 249€ στους κινεζους
αμα βγαλω και το φπα;χε...χε


Θα συμφωνήσω ότι το Vero και το Nexus είναι τίμιες προτάσεις για την μικρή Ελληνική αγορά, αλλά υπάρχουν και καλύτερες από τους Κινέζους.

Κατ'αρχήν μην πάμε μακριά, το Cube U30GT 32GB έχει 180 ευρώ με ένα χρόνο εγγύηση. Δεν σου αρνήθηκε κανείς την εγγύηση.

Από τόσα άτομα που παραγγείλαμε Κινέζικα, όλοι τα λάβαμε καλώς, πέραν της αναμονής (δεν πάθαμε και τίποτα).

Τον ΦΠΑ γιατί να τον βγάλεις? Μπορείς να τον αποφύγεις? Κοιτάς τη θεωρία ή τι βγαίνει από την τσέπη σου?

Όσο για το Nexus 7 32GB 300ευρώ, με 237 ευρώ παίρνεις το Ramos W30HD (http://www.pandawill.com/ramos-w30hd-quad-core-tablet-pc-101-inch-retina-screen-exynos-4412-android-40-2gb-ram-32gb-dual-camera-silver-p70609.html), με 1920Χ1200 οθόνη, 32GB storage, 2GB RAM, SD card slot, και Quad Core A9 32nm επεξεργαστή και Mali 400MP4 gpu που είναι ταχύτερη του Tegra3 (τα έχω και τα δύο) και αυτό είναι μόνο το πρώτο δείγμα. Σύντομα θα έχουμε ταμπλετάκια με Quad Rockchip, Quad Allwinner και Dual Krait με Mali T604. Too little too late το Vero, σε σύγκριση με τα Διεθνή δεδομένα.

Doxaios
31-12-12, 10:46
Μέχρι στιγμής πλήρως ευχαριστημένος από το samsung tab 2 10,1'':respekt:

dhmk
31-12-12, 17:01
Τι κίνδυνος υπάρχει για να σταματήσουν αυτά στο τελωνείο; Γιατί αν σταματήσουν είμαι σίγουρος ότι την έβαψες. Πέρα από το κόστος και την ταλαιπωρία. Ου μπλέξεις!

Το Ramos φοβερό μηχανάκι για την τιμή του (με όσα αναφέρονται στο site). Πόσο εύκολα γίνεται update του android σε αυτά τα κινέζικα;

secjournalist
31-12-12, 17:05
Τι κίνδυνος υπάρχει για να σταματήσουν αυτά στο τελωνείο; Γιατί αν σταματήσουν είμαι σίγουρος ότι την έβαψες. Πέρα από το κόστος και την ταλαιπωρία. Ου μπλέξεις!

Το Ramos φοβερό μηχανάκι για την τιμή του (με όσα αναφέρονται στο site). Πόσο εύκολα γίνεται update του android σε αυτά τα κινέζικα;

Εξαρτάται από το SoC. Σε rockchip συγκεκριμένα ,που έχει το Ramos, βάζεις το firmware στο root της sd και το ξεκινάς σε flash mode με συνδυασμό κουμπιών.

amoyda
31-12-12, 19:50
Θα συμφωνήσω ότι το Vero και το Nexus είναι τίμιες προτάσεις για την μικρή Ελληνική αγορά, αλλά υπάρχουν και καλύτερες από τους Κινέζους.


καλυτερες δεν το ξερω,φθηνοτερες ναι αλλα .....
αρα παλι nexus με sim και.......... εχω φυγει λεμε

RASTAVIPER
01-01-13, 18:57
Τι κίνδυνος υπάρχει για να σταματήσουν αυτά στο τελωνείο; Γιατί αν σταματήσουν είμαι σίγουρος ότι την έβαψες. Πέρα από το κόστος και την ταλαιπωρία. Ου μπλέξεις!

Το Ramos φοβερό μηχανάκι για την τιμή του (με όσα αναφέρονται στο site). Πόσο εύκολα γίνεται update του android σε αυτά τα κινέζικα;
Τα επώνυμα κινέζικα πάντως φλασαρονται πανεύκολα.
Κάποια μέσω pc και κάποια μέσω της κάρτας.

kataras
01-01-13, 20:11
αγορασα χθες απο ελλαδα το νεο 8ιντσο vero a8826 με 150 ευ.περιπου και για χρηση ιντερνετ πιο πολυ
και ειμαι κατευχαριστημενος απο το μεγεθος και την ευχρηστια του
αρχιζω να πιστευω συγκρινοντας το με τα 10ιντσα οτι ειναι πιο εξυπηρετικα και ισως η απλ να ειχε δικιο
για το μινι μονο που το δικο μου εχει 200ευ.λιγοτερα

psolord
02-01-13, 11:45
Εξαρτάται από το SoC. Σε rockchip συγκεκριμένα ,που έχει το Ramos, βάζεις το firmware στο root της sd και το ξεκινάς σε flash mode με συνδυασμό κουμπιών.

O Admin του Arctablet πάντως, που φτιάχνει τις Αγγλικές roms για το Cube, λέει να μην κάνουμε update με την μέθοδο της SD card. Μόνο μέσω rockchip flash tool.

evagelos
02-01-13, 11:50
αγορασα χθες απο ελλαδα το νεο 8ιντσο vero a8826 με 150 ευ.περιπου

Γεια σου φίλε μου.
Κάποιες ερωτήσεις για το vero.
1) Απο που το πήρες;
2) Τι λειτουργικό έχει; Αναβαθμίσεις θα πάρει;
3) Εργα mkv κλπ με ελληνικούς υπότιτλους παίζει;
4) Σε youtube κλπ πως πάει;
5) Κάρτα 3G παίρνει;


Ευχαριστώ

blade_
03-01-13, 13:04
πολυ καλη προταση με το βερο με ολα τα πλεονεκτηματα που ειπωθηκαν..που δε μπορεις να τα αγνοησεις...

πσο το νεο λινκ που δινεις με 237 ευρω φαινεται φοβερο,αλλα δεν ανοιγει..

amoyda
03-01-13, 15:13
πολυ καλη προταση με το βερο με ολα τα πλεονεκτηματα που ειπωθηκαν..που δε μπορεις να τα αγνοησεις...

πσο το νεο λινκ που δινεις με 237 ευρω φαινεται φοβερο,αλλα δεν ανοιγει..

σε ανοιξε η ορεκςςςςςςςς....
με http://www.banggood.com/Wholesale-Ramos-W30hd-Exynos-4412-Quad-Core-1_4ghz-10_1-Inch-Ips-Android-4_0-32gb-Tablet-p-60138.html
στο σπιτι σου

νοου hdmi,3g,sim,5400mAh battery,GPS
μπα....

villasg
03-01-13, 15:39
Παιδες μια βοηθεια για ενα φιλαρακι .
Ειναι παντρεμενος με αλλοδαπη και θελει ενα tablet για την γυναικα ωστε να το εχει μαζι της παντου οπου πανε να βλεπει καμμια ταινια (youtube) και να σερφαρει [ μονο wifi ] .
Βλεπεις δεν ξερει Ελληνικα και οταν βγαινουν εξω σε cafe κλπ καθετε και μελαγχολει
Το βασικο που τον ενδειαφερει ειναι να ειναι ΦΤΗΝΟ και εαν ειναι δυνατον 10".
Δεν τον ενδιαφερου καλουδια ( πχ 3g , μεγαλες καμερες , μεγαλη μνημη κλπ κλπ )

Καποια ιδεα ( μαγαζια εσωτερικου/εξωτερικου ) ?

Θα του προτεινα ενα σαν το zenithink C91 που ειχα εγώ αλλά είναι ακριβό για αυτον .
Θελει οσο το δυνατον πιο φτηνο 100 ε και κατω

amoyda
03-01-13, 15:54
http://www.banggood.com/Wholesale-Pipo-U1pro-Rk3066-Dual-Core-1_6ghz-7-Inch-Ips-Android-4_1-16gb-Tablet-p-56046.html
PIPO U1PRO

δεν ειμαι ειδικος ομως,περιμενε και καποιο αλλον να σε βοηθησει

psolord
03-01-13, 16:26
πολυ καλη προταση με το βερο με ολα τα πλεονεκτηματα που ειπωθηκαν..που δε μπορεις να τα αγνοησεις...

πσο το νεο λινκ που δινεις με 237 ευρω φαινεται φοβερο,αλλα δεν ανοιγει..

Για ξαναπροσπάθησε.

Εδώ λειτουργεί κανονικά.

kstefanos
03-01-13, 16:27
Παιδες μια βοηθεια για ενα φιλαρακι .
Βλεπεις δεν ξερει Ελληνικα και οταν βγαινουν εξω σε cafe κλπ καθετε και μελαγχολει

εχει σκεφτει το ενδεχόμενο να μιλανε αγγλικά, την γλωσσα της δεσποινίδος ή να μαθει εκείνη Ελληνικά?

villasg
03-01-13, 16:32
εχει σκεφτει το ενδεχόμενο να μιλανε αγγλικά, την γλωσσα της δεσποινίδος ή να μαθει εκείνη Ελληνικά?

Εχεις τυχει σε τεοια παρεα με ρεμαλια ελληνες ?
Καποια στιγμη γινετε και αυτο και μαθαινει και καποια ελληνικα σιγα σιγα .
Το θεμα ειναι οτι θελει η κοπελα tablet μπορεις να βοηθησεις ?

kstefanos
03-01-13, 16:42
Εχεις τυχει σε τεοια παρεα με ρεμαλια ελληνες ?
Καποια στιγμη γινετε και αυτο και μαθαινει και καποια ελληνικα σιγα σιγα .
Το θεμα ειναι οτι θελει η κοπελα tablet μπορεις να βοηθησεις ?

κοιτα στο ebay για κανενα HP touchpad και μετα του καρφώνεις android.

και ναι μου εχει τύχει, η ταμπλέτα ειναι πολυ προσωρινή λύση θα το δειτε και εσεις...

villasg
03-01-13, 17:24
Παιδες το "ξερει" κανεις αυτο το Tablet : ConnectMe TS-703GR (http://www.forthnetgroup.gr/Article.aspx?a_id=4858) .
Νομιζω οτι για 70ε ειναι μια χαρα .
Τι λετε ?

blade_
03-01-13, 20:01
ναι πσο ηταν down η σελιδα πριν

amouda σα να χεις δικιο,αλλα ειναι πολυ δυνατο ταμπλετακι..

christoi
04-01-13, 04:28
Έχει αγοράσει κανείς σας από εκείνα τα κινέζικα που έχουν χαρακτηριστικά 400€+ ταμπλέτας και κοστίζουν ~200€;;

Αν ναι, τι εμπειρία έχετε; Η οθόνη είναι το ίδιο καλή; Γενικά η ανταπόκριση είναι καλή ή έχει μεγάλο frame rate drop;
Γιατί το σκέφτομαι, μην πάμε άδικα στο note 10.1, αν βρεθεί πουθενά :P

Mouse Potato
04-01-13, 04:32
(Σχεδόν) Όλη την ημέρα σήμερα περιεργαζομουν ένα Toshiba AT300 με πολλά καλούδια όπως tegra 3, 1GB ram, android 4.0.4 (θα πάρει λένε JB), HDMI, USB host, GPS, sim card κλπ κλπ κλπ.

Συμπέρασμα: Πολύ δυνατό μηχανάκι που δεν κολλούσε πουθενά. Ποιοτική κατασκευή με μια οθόνη κατώτερη των προσδοκιών + αρκετό bleeding. Ηχεία έντασης " κινέζου". Γενικώς κατάλαβα ότι η διάφορα από 2core σε 4core είναι αισθητή ειδικά σε βαριές εργασίες (λογικό). Από εκεί και πέρα θεωρώ πολλά τα 600ευρώ ακόμα και για ένα τέτοιο μηχάνημα.

Δυστυχώς η υποστήριξη από τους devs για το εν λόγω μηχάνημα είναι ανύπαρκτη.

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

lewton
04-01-13, 09:23
Για tablet με πολύ καλή υποστήριξη από devs πρέπει να χτυπήσεις Samsung (την δεκάρα, γιατί η 7άρα έχει την τραγική ανάλυση 1024x600).
Και μάλιστα, σε αντίθεση με τα κινητά της που μοιάζουν με παιδικά παιχνιδάκια, οι ταμπλέτες της δίνουν μια καλή αίσθηση σοβαρότητας στο χέρι.

Αλλιώς.... πάρε ένα μεταχειρισμένο HP Touchpad. Είναι πάνβαρυ, αλλά έχει τη σωστή αναλογία οθόνης του iPad (1024x768, πολύ πιο χρηστικό) και τρέχει άψογα CM9 με απίστευτο smoothness, ενώ η CM10 έχει κάτι ψιλοθεματάκια που πιστεύω να λυθούν.

RASTAVIPER
04-01-13, 11:01
Παιδες μια βοηθεια για ενα φιλαρακι .
Ειναι παντρεμενος με αλλοδαπη και θελει ενα tablet για την γυναικα ωστε να το εχει μαζι της παντου οπου πανε να βλεπει καμμια ταινια (youtube) και να σερφαρει [ μονο wifi ] .
Βλεπεις δεν ξερει Ελληνικα και οταν βγαινουν εξω σε cafe κλπ καθετε και μελαγχολει
Το βασικο που τον ενδειαφερει ειναι να ειναι ΦΤΗΝΟ και εαν ειναι δυνατον 10".
Δεν τον ενδιαφερου καλουδια ( πχ 3g , μεγαλες καμερες , μεγαλη μνημη κλπ κλπ )

Καποια ιδεα ( μαγαζια εσωτερικου/εξωτερικου ) ?

Θα του προτεινα ενα σαν το zenithink C91 που ειχα εγώ αλλά είναι ακριβό για αυτον .
Θελει οσο το δυνατον πιο φτηνο 100 ε και κατω
Αυτό το Connect είναι μια χαρά λύση στα 70€.
Το έχει αρκετός κόσμος και είναι τίμια πρόταση.


εχει σκεφτει το ενδεχόμενο να μιλανε αγγλικά, την γλωσσα της δεσποινίδος ή να μαθει εκείνη Ελληνικά?
Σωστός ο φίλος, αλλά προφανώς θα το έχουν σκεφτεί αυτό. Ωστόσο υπάρχουν και άλλες λύσεις.


Έχει αγοράσει κανείς σας από εκείνα τα κινέζικα που έχουν χαρακτηριστικά 400€+ ταμπλέτας και κοστίζουν ~200€;;

Αν ναι, τι εμπειρία έχετε; Η οθόνη είναι το ίδιο καλή; Γενικά η ανταπόκριση είναι καλή ή έχει μεγάλο frame rate drop;
Γιατί το σκέφτομαι, μην πάμε άδικα στο note 10.1, αν βρεθεί πουθενά :P
Όλα τα 10ίντσα κινέζικα τάμπλετ που συζητάμε εδώ όπως Ν101,Cube κλπ ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.
Εφόσον έχουν οθόνη IPS, 2πύρηνο cpu στα 1,6mhz και 4πύρηνη VGA φυσικά και πετάνε.

teodor_ch
04-01-13, 11:06
Όλα τα 10ίντσα κινέζικα τάμπλετ που συζητάμε εδώ όπως Ν101,Cube κλπ ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.
Εφόσον έχουν οθόνη IPS, 2πύρηνο cpu στα 1,6mhz και 4πύρηνη VGA φυσικά και πετάνε.

Τεράστια σημασία παίζει η εσωτερική μνήμη που κανένα tablet δε περιγράφει (ούτε καν τα επώνυμα).
Μιλάμε για μία συσκευή με πάρα πολλά εξαρτήματα οπότε δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε μόνο με 4-5.

RASTAVIPER
04-01-13, 11:12
Τεράστια σημασία παίζει η εσωτερική μνήμη που κανένα tablet δε περιγράφει (ούτε καν τα επώνυμα).
Μιλάμε για μία συσκευή με πάρα πολλά εξαρτήματα οπότε δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε μόνο με 4-5.

Γιατί έχει τεράστια σημασία η εσωτερική μνήμη για σένα σε σχέση με τα μοντέλα που ανέφερα, που πιστεύω υπερκαλύπτουν με τα χαρακτηριστικά τους όλους τους τομείς;

teodor_ch
04-01-13, 11:22
Γιατί έχει τεράστια σημασία η εσωτερική μνήμη για σένα σε σχέση με τα μοντέλα που ανέφερα, που πιστεύω υπερκαλύπτουν με τα χαρακτηριστικά τους όλους τους τομείς;

Διότι με μάπα εσωτερική μνήμη ακόμα και στο σερφάρισμα μπορείς να βλέπεις παγώματα της συσκευής.
Όπως στα desktops με άθλιους SSD πολύ παλιά.

Δε πρόσθεσα κάτι στη ροή της κουβέντας, απλά επισήμανα ότι οι διαφορές μεταξύ των τάμπλετ δεν είναι ΜΟΝΟ 4-5 εξαρτήματα που γίνεται και ο περισσότερος ντόρος για αυτά!

amoyda
04-01-13, 11:25
Έχει αγοράσει κανείς σας από εκείνα τα κινέζικα που έχουν χαρακτηριστικά 400€+ ταμπλέτας και κοστίζουν ~200€;;

εαν για σενα μετρανε μονο τα χαρακτηριστικα,δεν βλεπω τον λογο να δωσεις 400+

psolord
04-01-13, 11:39
Τεράστια σημασία παίζει η εσωτερική μνήμη που κανένα tablet δε περιγράφει (ούτε καν τα επώνυμα).
Μιλάμε για μία συσκευή με πάρα πολλά εξαρτήματα οπότε δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε μόνο με 4-5.

Από όσο έχω δει, τα Κινέζικα ταμπλετάκια/mini PCs/whatever που βασίζονται στο Rockchip 3066, έχουν 1GB DDR3.

Φυσικά είναι πάρα πολύ γρήγορα (τουλάχιστον το δικό μου Cube U30GT με την τελευταία ROM). Όπως έχω ξαναπεί, το Galaxy Note 10.1 ενός συναδέλφου, είναι αισθητά ποιο αργό σε επιπεδο UI, σαφώς λόγω του bloat που τρέχει μιας και το hardware είναι καλύτερο.

teodor_ch
04-01-13, 12:11
Από όσο έχω δει, τα Κινέζικα ταμπλετάκια/mini PCs/whatever που βασίζονται στο Rockchip 3066, έχουν 1GB DDR3.

Φυσικά είναι πάρα πολύ γρήγορα (τουλάχιστον το δικό μου Cube U30GT με την τελευταία ROM). Όπως έχω ξαναπεί, το Galaxy Note 10.1 ενός συναδέλφου, είναι αισθητά ποιο αργό σε επιπεδο UI, σαφώς λόγω του bloat που τρέχει μιας και το hardware είναι καλύτερο.

μιλάω για την αποθηκευτική μνήμη (nand?)

τώρα δδρ1-δδρ3 μικρή αντιληπτή διαφορά θα είχε πιστεύω

psolord
04-01-13, 12:38
μιλάω για την αποθηκευτική μνήμη (nand?)

τώρα δδρ1-δδρ3 μικρή αντιληπτή διαφορά θα είχε πιστεύω

A τώρα σε έπιασα. Έχεις δίκιο.

Έχω ανεβάσει διάφορα benchmarks στο διπλανό thread με το LG 4X, για να δεις τι ταχύτητες πιάνει το Cube U30 GT σε σχέση με τα υπόλοιπα. Ειδικά το LG 4X έχει πολύ ποιοτικό hardware, μιας και το βλέπω στη χρήση.

(Νομίζω ότι κάτι δεν έχω κάνει καλά με τα SD tests. Τα διάφορα benchmarks πρέπει να κάνουν τεστ την κάρτα από την οποία τρέχουν.)

RASTAVIPER
04-01-13, 17:11
μιλάω για την αποθηκευτική μνήμη (nand?)

τώρα δδρ1-δδρ3 μικρή αντιληπτή διαφορά θα είχε πιστεύω
Επειδή δεν σε αντιλαμβάνομαι πώς η nand επηρεάζει την συμπεριφορά του τάμπλετ.
Υπάρχει κάποιο benchmark σχετικό για αυτή την μνήμη;

teodor_ch
04-01-13, 17:55
Επειδή δεν σε αντιλαμβάνομαι πώς η nand επηρεάζει την συμπεριφορά του τάμπλετ.
Υπάρχει κάποιο benchmark σχετικό για αυτή την μνήμη;

Όπως ακριβώς και ένας μάπα OCZ ssd απο τους πρώτους.

Σκέψου ότι όλα τα προγράμματα που έχει το κινητό/τάμπλετ
ακόμα και το phone.apk ή contacts.apk είναι αποθηκευμένα και πρέπει να διαβαστούν.

Ακόμα πιο εύκολο παράδειγμα.
Βάλε μία SD class 2 σε μία συσκευή και αντέγραψε μέσα προγράμματα. Λογικό είναι να σέρνονται.

Τέλος, το nexus 10 bootάρει σε λιγότερο απο 15", κλασσικό δείγμα γρήγορης μνήμης.


Για benchmark δε γνωρίζω.

RASTAVIPER
04-01-13, 19:30
Τέλος, το nexus 10 bootάρει σε λιγότερο απο 15", κλασσικό δείγμα γρήγορης μνήμης.

Για benchmark δε γνωρίζω.
To ίδιο και τα Windows 8 σε laptop 4-5ετίας.
Τι σχέση έχει όμως με την μνήμη, ενώ πριν το ίδιο ακριβώς σύστημα με windows 7 έκανε πολύ παραπάνω χρονο;

teodor_ch
04-01-13, 19:39
To ίδιο και τα Windows 8 σε laptop 4-5ετίας.
Τι σχέση έχει όμως με την μνήμη, ενώ πριν το ίδιο ακριβώς σύστημα με windows 7 έκανε πολύ παραπάνω χρονο;

βάλε τα win 8 σε δισκέτα 20ετίας και θα καταλάβεις

μή συγκρίνεις διαφορετικό λειτουργικό αλλά διαφορετική μνήμη
εκεί μπερδεύεσαι

nitrox40
04-01-13, 21:47
σκεφτομαι να αγορασω αυτο το ταμπλετ http://www.everbuying.com/product150211.html. Τι λενε τα κινεζικα πρωτη φορα θα παρω και αν ξερει κανενας να μου πει τη γνωμη για το μοντελο.

leros2004
04-01-13, 23:30
σκεφτομαι να αγορασω αυτο το ταμπλετ http://www.everbuying.com/product150211.html. Τι λενε τα κινεζικα πρωτη φορα θα παρω και αν ξερει κανενας να μου πει τη γνωμη για το μοντελο.

Θα πρότεινα να μέινεις μακρυά του....

Αρνητικά:
Ασθενικό επεξεργαστή
Οθόνη τύπου Resistive.....
Μέτρια ανάλυση ...
-------------------------------------------

Πρέπει οπωσδήποτε να έχει GPS?

nitrox40
04-01-13, 23:51
το gps ειναι βασικο. εχεισ να προτηνεις καποιο αλλο? σε αυτα τα λεφτα παντα

πια η διαφορα capacitive-Resistive?

blade_
05-01-13, 00:05
τεραστια.ψαχνεις για το πρωτο

οι resitive ειναι η πιο παλιες οθονης που χρειαζονται αρκετη πιεση..μακρυα

villasg
05-01-13, 00:08
http://www.dailymotion.com/embed/video/xk6td5

leros2004
05-01-13, 00:10
Σε αυτά τα λεφτά το μόνο που βρήκα στα γρήγορα :
http://www.chinistore.com/en/chinese-tablet-pc/624-buy-onn-m2-mars-dual-core-gps-tablet-pc-android-4-7-inches-1go-ram-dual-cam-hdmi.html

7αρη βέβαια ...
http://dx.com/p/freelander-pd20-d-7-capacitive-screen-android-4-0-dual-core-tablet-pc-w-gps-wi-fi-hdmi-black-166589

Πολύ καλά λόγια εχω διαβάσει για αυτο: http://www.pandawill.com/ampe-a10-quad-core-3gwcdma-p68114.html

αλλά ακριβόοοοο

RASTAVIPER
05-01-13, 11:36
το gps ειναι βασικο. εχεισ να προτηνεις καποιο αλλο? σε αυτα τα λεφτα παντα

πια η διαφορα capacitive-Resistive?
Σορρυ παληκάρι.
Το 10ιντσο τάμπλετ θα το έχεις στα χέρια κατά την πλοήγηση; Ή θα έχεις πάντα συνοδηγό να το κρατάει στο αμάξι;

teodor_ch
05-01-13, 12:20
Σορρυ παληκάρι.
Το 10ιντσο τάμπλετ θα το έχεις στα χέρια κατά την πλοήγηση; Ή θα έχεις πάντα συνοδηγό να το κρατάει στο αμάξι;

Σε πρόσφατο ταξίδι στην Ιταλία οι μισοί τουρίστες έβγαζαν φωτογραφίες με ipad.
Υπάρχει και βάση για το αυτοκίνητο.

Gps μπορείς να πάρεις εξτρα και να το συνδέσεις με bluetooth. Για να μη περιορίζεσαι σε ταμπλετς.

villasg
05-01-13, 16:01
Παιδες το "ξερει" κανεις αυτο το Tablet : ConnectMe TS-703GR (http://www.forthnetgroup.gr/Article.aspx?a_id=4858) .
Νομιζω οτι για 70ε ειναι μια χαρα .
Τι λετε ?

Παρακαλω μια γνωμη για αυτο : ConnectMe TS-703GR (http://www.forthnetgroup.gr/Article.aspx?a_id=4858) .
Το εχει βρει και ειναι ετοιμος να παει να το παρει ( απο καποιον που το πηρε αλλα δεν το ηθελε τελικα , 1ας ημερας ειναι , )
Με εχει πρηξει να παμε να το παρει το απογευμα και θα ηθελα την γνωμη σας , παρακαλω πολυ μην κανει καμια πατατα .

amoyda
05-01-13, 17:26
πατατα να κανει;
αφου κριτηριο του ειναι το φθηνοτερο......
αλλα 2200mA δεν βλεπω να βγαζει το διωρο με wifi ανοικτο

Doxaios
05-01-13, 18:00
Ερώτηση για τα διάφανα προστατευτικά αυτοκόλλητα; Αυτά δεν επηρεάζουν υποθέτω την ευαισθησία στο άγγιγμα της οθόνης ε; Για το οτι δεν επηρεάζεται η φωτεινότητα κτλ το θεωρώ δεδομένο.

psolord
05-01-13, 21:27
Ερώτηση για τα διάφανα προστατευτικά αυτοκόλλητα; Αυτά δεν επηρεάζουν υποθέτω την ευαισθησία στο άγγιγμα της οθόνης ε; Για το οτι δεν επηρεάζεται η φωτεινότητα κτλ το θεωρώ δεδομένο.

To δεύτερο Cube U30GT που πήρα, ήρθε με προεγκατεστημένη προστατευτική ζελατίνα. Δεν έχει καμία διαφορά στην ευαισθησία του από το προηγούμενο Cube που δεν είχε. Επίσης δεν παρατηρώ κάποιο πρόβλημα στην φωτεινότητα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.