PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

amoyda
19-02-13, 00:23
Άλλο μαγαζί που ακούω καλά λόγια είναι το iPadAlternative... ποιόν να εμπιστευτείς;
και ενα απο τα ακριβοτερα ομως που πολλες φορες ξεπερναει το 25%

RyDeR
19-02-13, 01:16
και ενα απο τα ακριβοτερα ομως που πολλες φορες ξεπερναει το 25%

Είναι και αυτό...


Τι προτείνετε λοιπόν;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
19-02-13, 01:49
ναι ε?δεν εχω προσεξει καποιο σκαλωμα τοσο καιρο που το εχω..

Το πήρες τελικά;; :p

blade_
20-02-13, 03:56
ναι ξεχασα να σε πω!αμερικα ξαδερφη καθαρισε! :p

και επειδη ξερω οτι το σκεφτεσαι...ορμα!

jim_25
20-02-13, 18:58
εγώ που ειμε καμένος από κινέζικα tablet με όλο προβλήματα δεν βρίσκης άκρη με της κινεζιες παιδια....τeλος .καλύτερα από Ελλάδα παιδιά με εγγύηση και όσο φτάνει ο κα8ενας στο χρημα. εγώ πήρα INTENSO 814 TABLET 8' προσφορά από το πλαίσιο 125 ευρώ( ναι κινέζικο και αυτό είναι απλά το έχουν όλες η μεγάλες αλυσίδες ηλεκτονικών και εινε δοκιμασμένω αλλιώς θα τα πάρουν πίσω όλα )το μηχάνημα φυσαη και 2 χρόνια εγγύηση .μην πετάτε τα λεφτά στα κινέζικα όλα έχουν προβλήματα καλύτερα κάτι να δουλευη σωστά παρά να πάρω κάτι κινέζικο με και τετραπιρινόνα και να μην δουλευει ουτε το wifi

Gordito
20-02-13, 19:36
εγώ που ειμε καμένος από κινέζικα tablet με όλο προβλήματα δεν βρίσκης άκρη με της κινεζιες παιδια....τeλος .καλύτερα από Ελλάδα παιδιά με εγγύηση και όσο φτάνει ο κα8ενας στο χρημα. εγώ πήρα INTENSO 814 TABLET 8' προσφορά από το πλαίσιο 125 ευρώ( ναι κινέζικο και αυτό είναι απλά το έχουν όλες η μεγάλες αλυσίδες ηλεκτονικών και εινε δοκιμασμένω αλλιώς θα τα πάρουν πίσω όλα )το μηχάνημα φυσαη και 2 χρόνια εγγύηση .μην πετάτε τα λεφτά στα κινέζικα όλα έχουν προβλήματα καλύτερα κάτι να δουλευη σωστά παρά να πάρω κάτι κινέζικο με και τετραπιρινόνα και να μην δουλευει ουτε το wifi

Δεν καταλαβαινω το νοημα του μηνυματος.

Δηλαδη να μην παρουμε κινεζικο απο την Κινα, αλλα σε διπλασια τιμη απο την Ελλαδα; Mε αυτα τα λεφτα παιρνω 3 AINOL με καλυτερα specs :p
Kαι αυτο που προτεινεις, θελει και ιστοριες για να μπει στο play Store....

jim_25
20-02-13, 19:55
Δεν καταλαβαινω το νοημα του μηνυματος.

Δηλαδη να μην παρουμε κινεζικο απο την Κινα, αλλα σε διπλασια τιμη απο την Ελλαδα; Mε αυτα τα λεφτα παιρνω 3 AINOL με καλυτερα specs :p
Kαι αυτο που προτεινεις, θελει και ιστοριες για να μπει στο play Store....

αν εννοεις το ainol hero 1 έχει αρκετά αρνητικά σχόλια διάβασε σε φόρουμ ελληνικό για το για ainol hero 1 τη προβλήματα υπάρχουν και πως αλλάζουν συνέχεια της ρομ μήπως βρουν λύση . venus ,fire μια από τα ίδια .δυνατά μηχανήματα αλλά με προβλήματα πολλά και αυτά στιχίζουν κάπου 140eyrw χωρις φπα....δεν τα λες και φτηνά αφού δεν ξέρεις τη αγοράζεις .intenso όσο για το play store to κατεβάζεις σαν apk καί δουλευη κανονικά. .εγώ δεν λέω μακριά από τα κινέζικα αφού κινέζικα εινε όλα αλλά ριχτέ και ματιές σε αυτά που φέρνουν ελλάδα έχουν αλλάξη η τιμές με πέρσι προς το καλύτερο και με ελληνική εγγύηση

amoyda
20-02-13, 20:03
Δεν καταλαβαινω το νοημα του μηνυματος.
Mε αυτα τα λεφτα παιρνω 3 AINOL με καλυτερα specs
"2 χρόνια εγγύηση"
κανενα δεν παιρνεις γιατι απλα δεν ξερουν τι παει να πει εγγυηση,ουτε τριμηνα επιστροφης,κτλ
εγω θα συμφωνησω με τον φιλο,τα θελω ολα και ας δωσω περισοτερα
οχι τιποτα η τιποτα;

επι την ευκαιρια βλεπω το MANTA MID1003
στα 195€ με δυο χρονια εγγυηση,εχω μια ενσταση με το μαγαζι αλλα εαν ηταν καποιο αλλο το βρισκω πολυ καλη τιμη με φπα 23%
Οθόνη: 10,1" capacitive οθόνη πολλαπλής αφής, 1280 x 800 pixels.
Επεξεργαστης: Rockchip RK3066, Cortex A9 Dual Core στα 1.6 GHz.
Κάρτα γραφικών: MALI-400 3D (συμβατή με OpenGL 2.0).
Χωρητικότητα: 16 GB.
Μνήμη: 1 GB DDR3 RAM.
Webcam: Ενσωματωμένη 2.0 MP (μπρος), 2.0 MP (πίσω).
Συνδεσιμότητα: MicroSD slot έως 32 GB, 1 x micro USB 2.0, 1 x HDMI 1.3, 3.5 mm jack for earphones output, power input.
Ασύρματη επικοινωνία: WiFi (802.11 b/g/n).
Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Ενσωματωμένα ηχεία, G-sensor, ενσωματωμένο μικρόφωνο.
Τροφοδοσία: Μπαταρία 6500 mAh, εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος.
Διαστάσεις: 257 x 159.5 x 9.7 mm.
Βάρος: 610 gr.
Λειτουργικό: Android 4.1 (Jelly Bean).
Εγγύηση: 2 χρόνια. DOA 7 ημερών (http://www.e-shop.gr/support.phtml#doa)

οποιος δεν τους ενδιαφερει η εγγυηση και οχι μονο βουρ στα κινεζικα μαγαζια

host505
20-02-13, 21:35
Aπλά θέλει ΠΟΛΥ ψαξιμο πριν την αγορά από Κίνα σε όλα τα ταμπλετοφόρουμ εσωτερικού και εξωτερικού, για να μειώσεις (όχι να εξαλείψεις) τις πιθανότητες προβληματικού κοματιού.
Το ρίσκο βέβαια πάντα υπάρχει, και σε περίπτωση που πέσεις σε ελλατωματικό θα τρέχεις και θα μπεις μέσα, αλλά μεγάλα παιδιά είμαστε, το ξέρουμε, δεν χρειάζεται κάθε τόσο να βγαίνει ένας και να αναμασάει την ίδια καραμέλα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
20-02-13, 21:37
Καλό είναι να πληρώνεις κάτι παραπάνω για να έχεις την εγγύηση πάντως.
Γιατί άντε αν πάθει κάτι το laptop σου, δεν χρειάζεται να πιάνουν και τρελά τα χέρια σου για να το επισκευάσεις.
Αν μείνεις από tablet όμως, τρέχα γύρευε...

mrsaccess
20-02-13, 21:55
Αν έχεις 200 ευρώ για κινεζιά από Ελληνικό κατάστημα, τσίμπα καλύτερα ένα Nexus 7 ή περίμενε λίγο και δώσε 300 για ένα Samsung Tab (όλο και κάποια προσφορά θα βγει).

Επίσης μπορείς να πάρεις 2 tablet από την Κίνα με 200€ και να καλύψεις μόνος σου την εγγύηση αν σου χαλάσει. :p :p

Δεν καταδικάζω τους Έλληνες έμπορους, είναι γεγονός πως έχουν υψηλά έξοδα και φορολογία, αλλά τέτοιες εποχές ο καθένας αναγκαστικά κοιτά την τσέπη του.

blade_
21-02-13, 01:38
αυτο ειναι το θεμα,κοιτας εξω για vfm..ελλαδα δε παιζει αυτο...

Gordito
21-02-13, 01:50
Καλό είναι να πληρώνεις κάτι παραπάνω για να έχεις την εγγύηση πάντως.
Γιατί άντε αν πάθει κάτι το laptop σου, δεν χρειάζεται να πιάνουν και τρελά τα χέρια σου για να το επισκευάσεις.
Αν μείνεις από tablet όμως, τρέχα γύρευε...

Ναι, το tablet δεν ειναι σαν το laptop ομως, gadget ειναι!

Για αυτο και τα κινεζικα tablet εχουν μεγαλη απηχηση, αν σου χαλασει καποιο δεν ηρθε και το τελος του κοσμου.
Αντιθετως, τα κινητα σχεδον καθολου. Γιατι εκει δεν παιζεις!

RyDeR
21-02-13, 03:16
Για την ιστορία, παράγγειλα για την κοπέλα το Ν70ΗD (http://www.merimobiles.com/window-n70-dual-core-hd-1-6ghz-rk3066-7inch-ips-1280-800-android-4-1-hdmi-16gb_p/meri5776.htm) απο το ίδιο site με Singapore post (~112€ όλα).

Εγώ χαλβαδιάζω το Novo10 Hero (http://www.pandawill.com/ainol-novo-10-hero-android-41-tablet-pc-ips-hd-screen-101-inch-16gb-bluetooth-dual-camera-p69460.html) για εμένα. Περιμένω να δώ τι θα πεί η Sony για το PS4 ( :worthy: ) και θα δώ που θα κατεθύνω το χρήμα. :p

mrsaccess
21-02-13, 03:23
Το κακό με την Κίνα, είναι πως μέχρι να έρθει το τάμπλετ, σου έχει περάσει η όρεξη για αυτό. Εγώ ήδη το βαρέθηκα και δεν μου έχει έρθει καν ακόμη. :p

blade_
21-02-13, 04:39
να σου πω,οπως ερθει,μη το ανοιξεις,στειλτο κατευθειαν σαλονικα! :p

RASTAVIPER
21-02-13, 09:03
Το κακό με την Κίνα, είναι πως μέχρι να έρθει το τάμπλετ, σου έχει περάσει η όρεξη για αυτό. Εγώ ήδη το βαρέθηκα και δεν μου έχει έρθει καν ακόμη. :p
Με Singapore Post γύρω στις 15 μέρες μαξ παραλαμβάνεις σε νορμάλ περιόδους.
Προσωπικά παρέλαβα το δικό μου σε 8 μέρες.
Οπότε γιατί να βαρεθείς;

amoyda
21-02-13, 15:02
Ναι, το tablet δεν ειναι σαν το laptop ομως, gadget ειναι!


εδω συμφωνουμε!
μα ειναι δυνατον να εχεις σοβαρο μηχανημα με android

blade_
21-02-13, 15:58
gadget με δυνατοτητες να γινει χρησιμο φορητο εργαλειο.μεχρι εκει ομως

Gordito
21-02-13, 16:14
εδω συμφωνουμε!
μα ειναι δυνατον να εχεις σοβαρο μηχανημα με android

Πως το εννοεις; Υπαρχει λειτουργικο για ταμπλετα που κανει πιο πολλα πραγματα;


gadget με δυνατοτητες να γινει χρησιμο φορητο εργαλειο.μεχρι εκει ομως

Mιλας για Κινεζιες ή γενικα για ταμπλετ;

mrsaccess
21-02-13, 16:19
Με Singapore Post γύρω στις 15 μέρες μαξ παραλαμβάνεις σε νορμάλ περιόδους.
Προσωπικά παρέλαβα το δικό μου σε 8 μέρες.
Οπότε γιατί να βαρεθείς;

Όπως είπες σε νορμάλ περιόδους γιατί έχω δει και 2 μήνες σε μη νορμάλ περιόδους -οι οποίες φαίνεται να καταλαμβάνουν πάνω από 6 μήνες το χρόνο. :p
Επίσης υπάρχει το banggood που στέλνει μέσω Σουηδίας, η περίπτωσή μου.

Συνήθως βλέπω 12 μέρες μέσα από την ΕΕ πάντως και πολύ περισσότερο από Κίνα.

kerneld
21-02-13, 18:55
Έχει ένα 10,1" (archos Arnova 10D) το mediamarkt σε προσφορά στα €159.

με τα γνωστά (nothing-special) specs: 1GB RAM, 4GB μνήμη, cortex A9 @ 1,2Ghz, ICS 4.0, wifi, bt, micro usb, mini-hdmi Micro SD μέχρι 32GB

Εγγύηση δεν λέει πάντως αν είναι ένα ή δύο χρόνια.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
21-02-13, 20:11
Έχει ένα 10,1" (archos Arnova 10D) το mediamarkt σε προσφορά στα €159.

με τα γνωστά (nothing-special) specs: 1GB RAM, 4GB μνήμη, cortex A9 @ 1,2Ghz, ICS 4.0, wifi, bt, micro usb, mini-hdmi Micro SD μέχρι 32GB

Εγγύηση δεν λέει πάντως αν είναι ένα ή δύο χρόνια.
Στο σπίτι του Τζάμπα, δεν ψάχνουν εγγυήσεις :lol:

netlag
23-02-13, 12:14
Περασαν 8 μερες, χωρις καμμια απαντηση σε 2 email που ειχα στειλει σχετικα με την παραγγελια μου στο geekbuying.com. Μιλησα με το live chat τους, και μου ειπαν κατι για out of stock κλπ. Ζητησα refund, μου ειπαν σε 72 ωρες, τους λεω θα ανοιξω dispute στο paypal και το refund ηρθε αμεσα.

Εκανα την παραγγελια στο pandawill.com και με το κουπονι PANDAFORYOU5 , ισοφαρισε την τιμη του geekbuying. Αιντε να δουμε αν εχουν αυτοι stock.

villasg
23-02-13, 12:29
Ποιο πηρες τελικα ?

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
23-02-13, 12:34
Ναι, το tablet δεν ειναι σαν το laptop ομως, gadget ειναι!

Για αυτο και τα κινεζικα tablet εχουν μεγαλη απηχηση, αν σου χαλασει καποιο δεν ηρθε και το τελος του κοσμου.
Αντιθετως, τα κινητα σχεδον καθολου. Γιατι εκει δεν παιζεις!

Αν σου μείνει στο 6μηνο όμως, θα μείνεις με το ίδιο.
Ενώ αν έχεις εγγύηση, είναι πιθανό να πάρεις και καινούριο μοντέλο γιατί αυτό που πήρες μπορεί να μην διατίθεται πλέον ;)

netlag
23-02-13, 13:01
Ποιο πηρες τελικα ?

Nextway F9X

DarkSky
24-02-13, 14:29
Nextway F9X

Κάνε ένα post όταν έρθει, το σκέφτομαι κι εγώ να το χτυπήσω, για τα λεφτά του κομπλέ φαίνεται. ;)

netlag
26-02-13, 14:44
Ακυρη η παραγγελία, του Nextway F9X και απο το pandawill.com. Εντωμεταξυ, το live chat τους σε βαζει συνεχεια σε τεραστιο queue, και μετα απο ωρες αναμονης κολλησε οταν ημουν τριτος στη σειρα!. Τους πηρα τηλεφωνο, μιλησα αγγλικα με μια κινεζα, και -μες τις ακρες- καταλαβα οτι υπαρχει θεμα με το stock και με την πρωτοχρονια τους.

Ζητησα paypal refund, ειπε ok, και σε λιγα λεπτα ειχα το refund στο paypal account μου.

Σκεφτηκα να παρω κανα cube με retina, απο το www.cube-tablet.com που εχω ξαναψωνισει λιγους μηνες πριν. Αλλα κουραστηκα με τις διαδικασιες order/refund, 40 μερες περιμενε και αγχος για τελωνειο...

Κατεληξα στο www.eshop.gr και πηρα το 16αρι Nexus 7, με 234ευρω. Αυτο τουλαχιστον αυριο θα ειναι στα χερια μου(πηρα τηλεφωνο μου ειπαν οτι οντως ειναι διαθεσιμο). Το οποιο φυσικα eshop δεν εμπιστευομαι στους χρονους παραδοσης,μιας και προσφατα μια ετοιμοπαραδοτη intel pci nic δεν ηρθε ποτε...

amoyda
26-02-13, 17:05
δεν ειναι κακο αλλα πολυ κατεβηκες σε χαρακτηριστικα και ανεβηκες σε χρημα
χαθηκε ενα Ployer MOMO12

villasg
26-02-13, 17:53
Ηρθε στα χερια μου σημερα το Chuwi V99 Quad Core (http://www.chuwi.com/index.php?m=Product&a=show&id=18&l=en).
Πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες .
Η αγορα εγινε απο banggood.com .
Η διαδρομη του πακετου ηταν η εξης :

Shipped 31-01-2013 Departured from Flytexpress Sorting Center location
Singapore 06-02-2013 Received & Dispatched Processed in the DGM mail terminal
Sweden Post 14-02-2013 Direct Link
Greece Ελτα 25-02-2013 εφτασε

- - - Updated - - -

Και μια βοηθεια Plz .
Δυο συναδελφοι θελουν απο 1 απλα 10αρι ταβλετ .
Απλα πραγματα οχι τουμπανακια και φτηνο ( απο bangood πχ με δωρεαν μεταφορικα ) .
Τι θα προτεινατε ? ( πιο πολυ να παιζουν τα πιτσιρικα κανα Game )

MasterX
26-02-13, 19:27
Ξέρει κανείς ποιο μαγαζι εχει αυτη τη στιγμή Ainol NOVO 7 Fire διαθεσιμο για αγορα;

host505
26-02-13, 20:39
Ηρθε στα χερια μου σημερα το Chuwi V99 Quad Core (http://www.chuwi.com/index.php?m=Product&a=show&id=18&l=en).
Πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες .
Η αγορα εγινε απο banggood.com .
Η διαδρομη του πακετου ηταν η εξης :

Shipped 31-01-2013 Departured from Flytexpress Sorting Center location
Singapore 06-02-2013 Received & Dispatched Processed in the DGM mail terminal
Sweden Post 14-02-2013 Direct Link
Greece Ελτα 25-02-2013 εφτασε

- - - Updated - - -

Και μια βοηθεια Plz .
Δυο συναδελφοι θελουν απο 1 απλα 10αρι ταβλετ .
Απλα πραγματα οχι τουμπανακια και φτηνο ( απο bangood πχ με δωρεαν μεταφορικα ) .
Τι θα προτεινατε ? ( πιο πολυ να παιζουν τα πιτσιρικα κανα Game )

Mε γεια, φαινετε αρκετα υποσχόμενο το chuwi.
Εγω σε άλλους για απλή χρήση πλέον προτείνω μόνο Pipo max m1, φαίνεται το πλέον απροβλημάτιστο φθηνό κινέζικο. Το παρέλαβα κι εγώ πριν μερικές μέρες από aliexpress με την προσφορά των 120€ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, ακόμα και στα 150€ του banggood είναι κλοπή κατά τη γνώμη μου.

amoyda
27-02-13, 01:58
γενικα τα pipo ειναι καλυτερα απο πολλα αλλα και οικονομικα
ετσι ακουω τουλαχιστον

netlag
27-02-13, 09:42
η αληθεια ειναι οτι το Nexus 7 εχει ασχημο value for money. Ειδικα σε συγκριση με ενα ενα Nextway F9X (10αρι με Retina).

Καταρχας ειναι 40% πιο ακριβο, ειναι 7 ιντσο και εχει 720p αναλυση. Σε ενα tablet τα παντα ειναι η τιμη και η οθονη !

Απο εκει και περα εχει μονο θετικα το Nexus, με κυριοτερο αυτο του piece of mind (σε χρονο αναμονης, bugs, αναβαθμισεις, εγγυηση, community κλπ).

Σε μια μερα το εχεις στα χερια σου -με αντικαταβολη- και χωρις το αγχος των τελωνειων. Τελωνειο σε κινεζικο tablet σημαινει καταστροφη του value for money.
Ειναι επωνυμο. Έχει τεραστιο community support. Είναι Nexus,που σημαινει οτι οχι απλα παιρνει αναβαθμισεις αλλα και ειναι as bugfree as it gets. Τελος το Tegra 3, ειναι ενα chip ιδιαιτερως πιο γρηγορο απο πχ το Allwiner A31.

Βεβαια αν, υπηρχε stock στο Nextway δεν θα συζητουσα αυτη τη στιγμη για το Nexus 7. Αλλα με κουρασε αυτη η διαδικασια με τους κινεζους και ο μεγαλος χρονος αναμονης.

Παντως προτεινω αν καποιος ψηνει αγορα απο Κινα, να ασχοληθει και με το http://www.cube-tablet.com/buy-products.html
Εχει δυνατα εργαλεια, και ειναι εγγυημενο καταστημα μιας και λιγο καιρο πριν ειχα παρει ενα tabletακι απο κεινους. Δεν εχουν δωρεαν μεταφορικα, αλλα οι τιμες τους (μαζι με shipping costs) ισοφαριζουν τα μεγαλα site που εχουν "δωρεαν" μεταφορικα.

amoyda
27-02-13, 10:01
Παντως προτεινω αν καποιος ψηνει αγορα απο Κινα, να ασχοληθει και με το http://www.cube-tablet.com/buy-products.html
Εχει δυνατα εργαλεια, και ειναι εγγυημενο καταστημα μιας και λιγο καιρο πριν ειχα παρει ενα tabletακι απο κεινους. Δεν εχουν δωρεαν μεταφορικα, αλλα οι τιμες τους (μαζι με shipping costs) ισοφαριζουν τα μεγαλα site που εχουν "δωρεαν" μεταφορικα.
στο slatedroid.com,εαν θυμαμαι καλα ειναι black list παντως,που ειναι ο ιδιος με ramos-onta-tablet,δεν ξερω και τι αλλο
βασικα λενε οτι κανει τον κινεζο-κινεζο
http://who.is/whois/ramos-tablet
http://who.is/whois/cube-tablet
λαθος μου,εδω ειναι
http://tabletrepublic.com/forum/tablet-manufacturers-suppliers/blacklisted-sellers-dont-buy-them-2001.html

RASTAVIPER
27-02-13, 12:00
η αληθεια ειναι οτι το Nexus 7 εχει ασχημο value for money. Ειδικα σε συγκριση με ενα ενα Nextway F9X (10αρι με Retina).

Καταρχας ειναι 40% πιο ακριβο, ειναι 7 ιντσο και εχει 720p αναλυση. Σε ενα tablet τα παντα ειναι η τιμη και η οθονη !

Απο εκει και περα εχει μονο θετικα το Nexus, με κυριοτερο αυτο του piece of mind (σε χρονο αναμονης, bugs, αναβαθμισεις, εγγυηση, community κλπ).

Σε μια μερα το εχεις στα χερια σου -με αντικαταβολη- και χωρις το αγχος των τελωνειων. Τελωνειο σε κινεζικο tablet σημαινει καταστροφη του value for money.
Ειναι επωνυμο. Έχει τεραστιο community support. Είναι Nexus,που σημαινει οτι οχι απλα παιρνει αναβαθμισεις αλλα και ειναι as bugfree as it gets. Τελος το Tegra 3, ειναι ενα chip ιδιαιτερως πιο γρηγορο απο πχ το Allwiner A31.

Βεβαια αν, υπηρχε stock στο Nextway δεν θα συζητουσα αυτη τη στιγμη για το Nexus 7. Αλλα με κουρασε αυτη η διαδικασια με τους κινεζους και ο μεγαλος χρονος αναμονης.

Παντως προτεινω αν καποιος ψηνει αγορα απο Κινα, να ασχοληθει και με το http://www.cube-tablet.com/buy-products.html
Εχει δυνατα εργαλεια, και ειναι εγγυημενο καταστημα μιας και λιγο καιρο πριν ειχα παρει ενα tabletακι απο κεινους. Δεν εχουν δωρεαν μεταφορικα, αλλα οι τιμες τους (μαζι με shipping costs) ισοφαριζουν τα μεγαλα site που εχουν "δωρεαν" μεταφορικα.
Τι είναι το cube tablet? Αξιόπιστη εταιρία;;;
Lolll
Δες προηγούμενα posts για τα τελευταία U30 που στέλνουν, με αλλού να είναι τα ηχεία, αλλού να βγαίνει ο ήχος, ή να υπόσχονται IPS panel και στέλνουν MVA.
Τα πάντα για να πουλήσουν λένε εκεί.

netlag
27-02-13, 16:32
Δεν ξερω για blacklist και για ποιο λογο, σε μενα τουλαχιστον ειχαν φερθει αψογα. Και το ταμπλετακι δουλευει τελεια :)

Κοιταξα τα email μου, η παραγγελια ειχε γινει 8 Οκτωβρίου 2012.

δινω screenshots απο paypal, EMS tracking και email

120500120501120502

villasg
27-02-13, 16:38
Ασχετο , στο κρατησαν 1 μερα τελωνειο ?
Πληρωσες τελικα ? και εαν ναι ποσο ?

netlag
27-02-13, 16:40
ποτε δεν μου εχει τυχει τελωνειο μεχρι στιγμης. Σε καθε tracking αναφερεται το "handed over to customs" δεν ειναι τιποτα.

Αλλα γενικοτερα, οταν ο πωλητης δινει paypal, δεν υπαρχει λογος να το ψαχνει κανεις το ποιον του site εξονυχιστικα. Ειναι εγγυηση το Paypal απο μονο του, δεν χανεις λεφτα.

MasterX
27-02-13, 16:53
θελω να παραγγείλω ενα Ainol NOVO 7 Fire αμεσα..
κοιταγα εδω http://www.spemall.com/Ainol-Novo-7-Burning-Dual-Core-Dual-Camera-Android-4-0-OS-tablet-PC-with-IPS-1280-x-800-pixel-Screen-and-Amlogic8726-M6-Cortex-A9-processor_g.html

χθες απογευμα τους ρωτησα με email αν εχουν στοκ και η απαντηση ηταν αυτη:
Till now, only limited quantity in stock, and for Ainol Venus, we have
large quantity in stock.

ξαναρωταω τις πρωτες πρωινες ωρες και απαντησαν στισ 7 το πρωι:
Per check again, now all of them sold out already. This morning, only a few
pcs lelft


δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω λεει οτι τελειωσαν?

στη σελιδα του προιοντος φαινεται αν εχουν στοκ; ή κατα τη διαρκεια της παραγγελιας;
ειδα οτι εχει PayPal..

επισης, τι Shipping method να διάλεξω;
βλεπω δεν ειναι δωρεαν..

Expedited Shipping 60% OFF 3-5 Working Days, Big Discount with tracking NO! Fast,
Safe, Realtime online tracking! Highly Recommended during Christmas
time!! we will lower value on invoice, so there is nearly no tax at your
custom US$ 18.36

Standard Shipping 60% OFF 12-18 Working Days,with tracking No.by priority singapore
post or HK GSS,recommended. And free shipping is temporarily
unavailable till Feb.2013 due to China post does not ship products with
battery during Christmas time US$ 16.86

amoyda
27-02-13, 19:36
Δεν ξερω για blacklist και για ποιο λογο, σε μενα τουλαχιστον ειχαν φερθει αψογα. Και το ταμπλετακι δουλευει τελεια :)


σε λιγο θα μου πεις οτι ειναι πλαισιο του παλιου καλου καιρου
απατεωνας-ες ειναι που παρασυρουν τον κοσμο νομιζοντας οτι ειναι το επισημο της εταιριας

το οτι δουλευει το tablet ειναι καλο για την εταιρια που το κατασκευαζει
δεν ειναι στα συν του μαγαζιου που το πουλαει

netlag
27-02-13, 20:43
κανε ένα κόπο και διάβασε το About Us στο site. Δεν κρύβουν κάτι. Και στην τελική εσύ δεν έχεις αγοράσει από δαύτους και τους λες απατεώνες, εγώ πάλι έχω αγοράσει και ήταν όλα καλά. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.

- - - Updated - - -

πριν λίγες ώρες ανοιξα το nexus 7. Ήρθε με 4.2 και πήρε απευθείας OTA σε 4.2.2 . Όλα καλά μέχρι στιγμής, και o tegra αστέρι στο browsing. Η ποιότητα κατασκευής είναι πολυ καλή.

amoyda
28-02-13, 00:00
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4572186#post4572186
Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.


σωστα,ο καθενας ας τα βγαλει τα συμπεράσματά του,αλλωστε τα χρηματα του δινει
http://www.51cube.com/images/CES2.jpg
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4572186#post4572186

netlag
28-02-13, 01:30
και ξαναλεω, αν η αυναλλαγη ειναι μεσω paypal, no worries

RASTAVIPER
28-02-13, 09:24
και ξαναλεω, αν η αυναλλαγη ειναι μεσω paypal, no worries
Φίλε εκτός από τα χρήματα,ένα σημαντικό θέμα και το τι ακριβώς θα πάρεις στα χέρια σου.
Γιατί αν περιμένεις κάτι συγκεκριμένο και αλλιώς σου έρθει, τότε άντε κάνε dispute. Θα σου πει, πήρες το τάμπλετ, οπότε τι παραπονιέσαι. Άλλο που μπορεί να έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά από αυτά που υπόσχονται.
Όπως και να έχει μπλέκεις.

netlag
28-02-13, 09:50
Ναι δεν αντιλεγω. Γενικοτερα μπλεκεις και κατα πασα πιθανοτητα θα χασεις χρονο οταν πας για τετοιου ειδους αγορες. Ειδικα μαλιστα αν συμβει κατι σαν και αυτο που αναφερεις.

Αλλα σε οποιο site και να παει κανεις απο κινεζικα wholesale κλπ, θα βρει στα specification των προιοντων ανακριβειες εως και αστειοτητες. Cortex A7 να τα εχουν βαφτισει A9, να αναφερουν στο ιδιο listing 2 διαφορετικες αναλυσεις οθονης, 2 διαφορετικους χρονισμους επεξεργαστη. GPU ακυρη που σιγουρα δεν φοραει το συγκεκριμενο SoC, και λοιπα. Ακομα και fishy αστειοτητες τυπου "3G : Yes" αλλα δεν διευκρινιζουν οτι ειναι απο στικακι.

Οταν λοιπον μπαινεις στο κοπο να ψωνισεις απο Κινα, παιρνεις εις γνωση σου καποια ρισκα. Κουλουρι εγγυηση, τεραστιοι χρονοι παραδοσης, support στην καλυτερη με live chat κλπ. Αγοραζεις προιοντα απο τα οποια γνωριζεις μονο τα spec, και αυτα οχι και τοσο ξεκαθαρα. Τα προιοντα δεν τα εχεις δει και δυσκολα θα βρεις review για αυτο που αγοραζεις, εκτος και αν ειναι απο τα popular κινεζικα ταμπλετ. Ακομα και τα chip, δεν ειναι των μεγαλων γνωστων εταιριων, και βασιζεσαι στο οτι εχουν πχ πυρηνα A9 στον ταδε χρονισμο. Και σε ολα αυτα ερχεται το θεμα, των buggy firmware, των σχεδον παντα 0 custom roms κλπ, τα playstore που δεν ανοιγουν και τα crash στα youtube.

Ολα αυτα τα ρισκα τα παιρνεις λογο χαμηλοτερης τιμης. Αν εισαι τυχερος, το ταμπλετ σου θα ερθει γρηγορα, χωρις κουσουρια, στα αναγραφομενα spec και χωρις τελωνεια. Ετσι ηταν η περιπτωση μου και το ανεφερα. Αλλοι ομως σταθηκαν ατυχοι και βγηκαν στα φορουμ να κραξουν και να δυσφημισουν. Εχει διαφορα το ειμαι ατυχος απο το "οι τυποι ειναι απατεωνες". Πρεπει λοιπον ο κοσμος να ξερει οτι παιρνει ρισκα σε αυτες τις αγορες, τα οποια θα του κοστισουν σε χρονο και κοπο. Αλλα τουλαχιστον αν μιλαμε για paypal λεφτα δεν θα χασει.

lewton
28-02-13, 10:42
Είναι Nexus,που σημαινει οτι οχι απλα παιρνει αναβαθμισεις αλλα και ειναι as bugfree as it gets.
Τι είναι αυτά που γράφετε μερικοί;
Σταματήστε να πιστεύετε ότι μύθο σας σερβίρουν.... Μετά τη ρόμπα με το Android 4.2, είναι δυνατόν να γράφετε για bug-free;
ΕΛΕΟC

teodor_ch
28-02-13, 10:57
Τι είναι αυτά που γράφετε μερικοί;
Σταματήστε να πιστεύετε ότι μύθο σας σερβίρουν.... Μετά τη ρόμπα με το Android 4.2, είναι δυνατόν να γράφετε για bug-free;
ΕΛΕΟC

as it gets είπε το παιδί και όντως ισχύει!
οτιδήποτε έξτρα μόνο έξτρα bugs φέρνει

πού διαφωνείς?

netlag
28-02-13, 12:56
Αν μια nexus συσκευη εχει καποιο bug, τοτε θα ερθει το minor/bug fix update συντομα. Απο τον Ιουλιου που ηρθε το 4.1, πηραμε 4.1.1, 4.1.2, 4.2, 4.2.1, 4.2.2 . Καθε λιγοτερο απο δυο μηνες ειχαμε και ενα OTA update.

Σιγουρα ενα update μπορει οχι μονο να μην φτιαχνει bugs, αλλα και να χαλαει λειτουργιες που δουλευαν. Το θεμα ειναι οτι ακομα και ετσι, συντομα θα το φτιαξουν και θα παρεις update.

Αναφερθηκα συγκριτικα με το τι συμβαινει στα κινεζικα tablet. Ερχονται με μια συγκεκριμενη rom, η οποια συνηθως εχει θεματακια, οχι λογω google, αλλα λογω κατασκευαστη του tablet. Τα θεματακια αυτα τα παντρευεσαι, και ζεις με αυτα. Δεν εχεις καν την πολυτελεια να ζητας update, γιατι μετα απο 2-3 μηνες το προιον ειναι εκτος αγορας. Σχεδον τα ιδια συμβαινουν βεβαια και σε επωνυμες (μη Nexus) συσκευες. Εκει βεβαια ο κοσμος εχει απαιτησεις γιατι εχει δωσει πολλα λεφτα, και γιατι ειναι δυνατο το brand name των συσκευων. Αλλα απο την αλλη στις επωνυμες συσκευες υπαρχει το αποκουμπι των AOSP roms (λογω του μεγαλου community) που αυτες "feel like nexus" αλλα εχουν συνηθως παντα, πολλα και δισεπιλυτα bugs.

- - - Updated - - -

Και κατι ακομα σχετικα με το 4.2 κλπ. Το december bug, και ολα οσα bugs εμφανιστηκαν με αυτη τη εκδοση επηρεασαν μονο Nexus συσκευες. Γιατι; Γιατι ολοι οι υπολοιποι κατασκευαστες ειναι σε παλαιοτερη εκδοση του Android. Εχει λιγο και beta testing εδω που τα λεμε η χρηση Nexus συσκευων, αλλα αυτο ειναι η θυσια του bleeding edge οταν παντα τρεχεις την τελευταια εκδοση ενος λειτουργικου.

Το θεμα ομως ειναι, οτι οι αλλες συσκευες, εκτος απο τα bugs που θα αντιμετωπιζουν κλασικα λογω Android, θα αντιμετωπισουν και bugs απο τις custoμιες. Απο τα touchwiz, τα sense κλπ. Απο το οτι δεν μπορεσε ο κατασκευαστης να φερει την εκδοση αυτη του Android στα μετρα της συσκευης. Απο προβληματικα Kernel και χιλια δυο αλλα.

Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη. Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι υπαρχει συσκευη Android με περισσοτερο piece of mind απο θεμα bugs κλπ απο τη σειρα Nexus. Και αν υπαρχει, πιστευω οτι θα ειναι κολλημενη σε Android version 2 χρονων κλπ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.