PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

alive
21-05-13, 12:28
Kυριως για Internet και ελαφρια game το θελω.

leros2004
21-05-13, 18:19
ποσο βγηκε?

140, βαλανε και καλωδιο hdmi δώρο

blade_
22-05-13, 02:20
μια χαρα,τελικα ποια ρομ?

villasg
24-05-13, 22:03
Λοιπόν λογω του οτι το Chuwi V99 quad που είχα δόθηκε δώρο παράγγειλα ενα Pipo M9 quad core .
Μετα απο 1 εβδομαδα με το Pipo κατέληξα οτι ειναι μακραν πιο στιβαρή κατασκευή .
Το Chuwi ειχε retina display και πραγματικά κένταγε , αλλα το Pipo με κέρδισε περισσότερο .
Εχει δε και μεγαλύτερο/καλύτερο support σε updates απο το αλλο .
Ταχυτητες κλπ δεν εκατσα να μετρησω γιατι δεν με ενδιαφερει .
Επισης το Pipo εχει πιο καλο wifi .

blade_
25-05-13, 00:21
το σαπορτ παντως ειναι πολυ σημαντικο οταν αγοραζουμε κινητο ταμπλετα...

leros2004
25-05-13, 10:38
μια χαρα,τελικα ποια ρομ?

BLOATFREE

tsavman
25-05-13, 11:12
Όσοι έχετε Ainol Novo 10 Hero, δείτε και αυτή (http://www.slatedroid.com/topic/66178-rom-cranked-hero/) την ROM, που είναι βασισμένη στην bloatfree

mrsaccess
25-05-13, 20:05
Ήρθε χθες το Pipo M8 Pro. :biggrin:

Λοιπόν, wow! Μετά το S2 που βγήκε παλικάρι και ήταν φθηνό, έδωσα το premium για το M8 Pro χωρίς να το πολυσκεφτώ και ευτυχώς τα αξίζει τα χρήματά του.

Ποιοτική κατασκευή και καλό design το κάνουν να μοιάζει με τα ακριβά επώνυμα ξαδέλφια του. Δεν θυμίζει Κινέζικο.
Έχει πολύ ωραίο σχήμα, προσοχή στις λεπτομέρειες (πχ το πλαίσιο είναι ακριβώς όσο χοντρό πρέπει για να το κρατάς άνετα αλλά να μην μοιάζει μεγάλο), είναι λεπτό και γενικά δεν απογοητεύει στο χέρι.

Η οθόνη είναι στο σωστό μέγεθος (9.4"). Πρόκειται για IPS panel από την LG. Η απεικόνιση είναι πολύ καλή, οι γωνίες ικανοποιητικές για IPS (δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με απλή LCD). Στα αρνητικά πως έχει αρκετά ζεστά χρώματα (μου θυμίζει λίγο τα πρώτα Nexus 7 αλλά όχι σε αυτό το βαθμό) και προβληματίζει η μέγιστη φωτεινότητα. Φοβάμαι πως σε εξωτερικό χώρο με ήλιο, δεν θα τα καταφέρει. Πάντως είναι καλή οθόνη και φαίνεται. Κάτι που δεν αναφέρει η Pipo αλλά το είδα, είναι πως έχει κάποια ολεοφοβική επίστρωση, οπότε τα δάχτυλα γλιστράνε επάνω της και οι δαχτυλιές εξαφανίζονται με 1-2 swype με ένα πανάκι.

Πολύ γρήγορο όπως είναι αναμενόμενο και γρήγορη nand σε σχέση με το S2. Δεν έκανα benchmark αλλά ο Chrome πετάει (το απόλυτο τεστ για την nand imho). Goodbye stock browser. :p

Ήρθε με 4.1.1 firmware, το οποίο είχα κατεβάσει στις 22 Μαΐου το πρωί από το site της Pipo. Έκατσα το ρουτάρισα και του έκανα μερικές βελτιώσεις, το πέρασα (με παροδικό brick :p), έκανα restore τα πάντα από το παλιό και μετά ανακάλυψα πως στις 22 το μεσημέρι, η Pipo είχε δώσει το 4.2.2. :angryr: :lol:

Ξανά η διαδικασία και τώρα είμαι με 4.2.2 rooted.

Το 4.2.2 είδα πως πάει λίγο καλύτερα από το 4.1.1, έχει καλύτερη απόδοση στην αναπαραγωγή video (τουλάχιστον μέσω wifi) και το κυριότερο λύνει τα προβλήματα σταθερότητας του bluetooth. Το S2 είχε την καλύτερη σταθερότητα στο bluetooth που έχω δει ποτέ σε Android κινητό, οπότε με στεναχώρησε αρχικά το M8 Pro αλλά ευτυχώς η 4.2.2 το έφτιαξε.

Επίσης έχει καλό μικρόφωνο, οπότε τόσο το Google Now όσο και το swype με καταλαβαίνουν τις περισσότερες φορές.

Η κάμερα έτσι και έτσι. Το flash άθλιο. Δεν ενοχλούν τόσο, το μόνο που θα ήθελα θα ήταν λίγο πιο wide την μπροστινή κάμερα για το skype. Αν έχεις το tablet στα 50 εκατοστά, φαίνεται μόνο το κεφάλι σου και λίγο οι ώμοι σου.

Τα ηχεία του είναι δύο και τα έχει μπροστά. Χρησιμοποιούν όμως σαν αντηχείο όλο το tablet και είναι δυνατά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, να νομίζω αρχικά πως το tablet έχει δόνηση! :lol: Για ενσωματωμένα ηχεία καλά είναι, αν και αυτό το τρέμουλο του tablet δεν είναι ό,τι καλύτερο.

Από αρνητικά, θα έλεγα πως το κύριο είναι ότι φαίνεται κάπως λεπτεπίλεπτο. Μου δίνει την εντύπωση πως αν στρίψω με δύναμη τα χέρια μου ενώ το κρατάω, θα το σπάσω.

Μέσα στην συσκευασία είχε OTG καλώδιο αλλά όχι mini HDMI. Με το 4.2.2 προστέθηκε και υποστήριξη για wireless display.

Γενικά το προτείνω ανεπιφύλακτα εκτός και αν μπορείτε να φέρετε από ΗΠΑ κάποιο επώνυμο φθηνά.

Αυτά!

tsavman
26-05-13, 11:51
Μπράβο, πολύ δυνατό το Μ8! :oneup:
Καλοδούλευτο!

Πόσο σου βγήκε, και από που;

mrsaccess
26-05-13, 14:58
Thanks! Βγήκε περίπου 175 ευρώ από banggood.


Έτρεξα σήμερα το antutu και μου έβγαλε σχετικά αργή την εγγραφή στην nand, περίπου στα 7.1MiB/sec ενώ την ανάγνωση πολύ γρήγορη. Πάντως πάει σφαίρα, ίσως να είναι τα 2GiB RAM που του επιτρέπουν να cachάρει αρκετά πριν χρειαστεί να γράψει στην nand.

RASTAVIPER
26-05-13, 17:18
Thanks! Βγήκε περίπου 175 ευρώ από banggood.


Έτρεξα σήμερα το antutu και μου έβγαλε σχετικά αργή την εγγραφή στην nand, περίπου στα 7.1MiB/sec ενώ την ανάγνωση πολύ γρήγορη. Πάντως πάει σφαίρα, ίσως να είναι τα 2GiB RAM που του επιτρέπουν να cachάρει αρκετά πριν χρειαστεί να γράψει στην nand.

Ωραία όλα αυτά.
Σκορ όμως πόσο;;

tsavman
26-05-13, 18:11
Thanks! Βγήκε περίπου 175 ευρώ από banggood.


Έτρεξα σήμερα το antutu και μου έβγαλε σχετικά αργή την εγγραφή στην nand, περίπου στα 7.1MiB/sec ενώ την ανάγνωση πολύ γρήγορη. Πάντως πάει σφαίρα, ίσως να είναι τα 2GiB RAM που του επιτρέπουν να cachάρει αρκετά πριν χρειαστεί να γράψει στην nand.

Η ανάγνωση σε ενδιαφέρει κυρίως.
Το ότι είναι 2GB η ram πιστεύω βοηθάει. Από εκεί κ πέρα, τα νούμερα είναι μόνο για συγκρίσεις, όταν το φορτώσεις με εφαρμογές και αρχίσεις να το δουλεύεις 100% τότε θα καταλάβεις τις επιδόσεις του.

Με γεια και πάλι!

mrsaccess
26-05-13, 18:29
Ωραία όλα αυτά.
Σκορ όμως πόσο;;
16900. Δεν έχει πολλή σημασία όμως.

124238


Η ανάγνωση σε ενδιαφέρει κυρίως.
Το ότι είναι 2GB η ram πιστεύω βοηθάει. Από εκεί κ πέρα, τα νούμερα είναι μόνο για συγκρίσεις, όταν το φορτώσεις με εφαρμογές και αρχίσεις να το δουλεύεις 100% τότε θα καταλάβεις τις επιδόσεις του.

Με γεια και πάλι!

Για αυτό το ρούταρα, για να κάνω restore τις περίπου 150 εφαρμογές που είχα στο S2 με ένα κλικ. ;-)
Δεν καταλαβαίνει τίποτα. Πιο γρήγορο από το S2 (RK3066, 1GiB RAM) και μέσα στις εφαρμογές, αλλά και στις εναλλαγές αυτών, καθώς και λιγότερα μικροκολληματάκια.

Από επώνυμα έχω παίξει μόνο με galaxy tab 10.1 II και nexus 7. Το M8 pro μου φαίνεται καλύτερο και από τα δύο σε επιδόσεις.

tsavman
26-05-13, 18:32
Μια χαρά, και αφού είναι και καλή η κατασκευή του..ποια επώνυμα μου λες :lol:

sadako
26-05-13, 19:34
Καλησπέρα..

Μου ζήτησε φίλος να κοιτάξω λίγο για tablet, το θέλει για την δουλειά, ως επί το πλείστον για λόγους παρουσίασης "on the road", το ενδιαφέρει να μπορεί να συνδέσει USB στικάκι, bluetooth κλπ (ο φίλος όσον αφορά τα κινητά είναι ως τώρα του iphone, οπότε τα παραπάνω ΔΕΝ τα θεωρεί δεδομένα). Ξέρω πως με το μπάτζετ του μπορεί να πάρει τούμπανο κινέζικο, αλλά νομίζω πως θα προτιμηθεί κάποια επώνυμη επιλογή, για να μην με ζαλίζει κιόλας μετά ότι του πρότεινα κάτι χαμηλής ποιότητας (αν και του είπα πως δεν είναι και πολύ λιγότερες οι πιθανότητες να του παρουσιάσει κάτι τέτοιο και κάποιο επώνυμο ταμπλετάκι)..

Όσον αφορά το από πού θα γίνει η αγορά, δεν έχω ενδοιασμούς να πάρω και από Amazon πχ, απλά παίζει ένα θέμα. Ο φίλος έχει σκοπό να βάλει την αγορά στο ΑΦΜ της εταιρίας, με ό,τι μπορεί να κερδίσει από αυτό. Κάτι τέτοιο άραγε γίνεται και με αγορά από το Amazon πχ;

Με μια πρώτη ματιά, για κάτι που να πλησιάζει στα κριτήρια βρήκα το
SAMSUNG GALAXY TAB II 10.1 P5110 WIFI GPS ICS ANDROID 4.0 16GB που το έχει στα crazy Sundays με 275 ευρώ,
ενώ είδα κάπου να αναφέρεται και το
Asus MemoPad Smart ME301T-1B017A, 10.1" Tablet 16GB, Android 4.1 Jelly Bean, Tegra 3 Quad-Core, 10.1" IPS Touchscreen
που το skroutz το βγάζει στα 311 στο πιο φθηνό κατάστημα..

Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να του προτείνω;

ΥΓ. Ο φίλος ζήτησε μεγάλη οθόνη, του είπα πως πάνω από 10,1" δεν υπάρχει, λέω μήπως έχασα τίποτα επεισόδια, είδα ένα 11,6 windows tablet, αλλά ξεφεύγει κιόλας κατά πολύ..

blade_
27-05-13, 00:19
πολυ καλο ριβιου μρ..ευχαριστουμε!
εμενα αυτο που μ αρεσε ειναι η επιστρωση που λες στην οθονη,πολυ σημαντικο κ δινει εντυπωση ακριβοτερης συσκευης..

ειναι λιγο τσιμπημενο παντως..αλλα κ παλι δυσκολα βρισκεις κατι επωνυμο σ αυτα τα χρηματα

villasg
27-05-13, 10:21
Για αυτό το ρούταρα, για να κάνω restore τις περίπου 150 εφαρμογές που είχα στο S2 με ένα κλικ. ;-)

Με τι το κανεις το backup/restore , γιατι θελω να κανω upgrade στην νεα rom στο Μ9 (M9 software_english version_20130525_Android4.2) [ εχει και για σενα φρεσκια M8pro software_english version_android 4.2_20130518 ]

blade_
27-05-13, 12:08
Ωραία όλα αυτά.
Σκορ όμως πόσο;;

τι κολλημα ειναι αυτο με τα χαζοπρογραμματα δε μπορω να καταλαβω,αφου δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σημασια


mr,με ποιο προγραμμα εκανες ρεστορ?tb?τα ειχες περασει ολα σε καρτουλα κ εκανες μεταφορα στο καινουριο?

RASTAVIPER
27-05-13, 12:55
τι κολλημα ειναι αυτο με τα χαζοπρογραμματα δε μπορω να καταλαβω,αφου δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σημασια


mr,με ποιο προγραμμα εκανες ρεστορ?tb?τα ειχες περασει ολα σε καρτουλα κ εκανες μεταφορα στο καινουριο?

Καμία σημασία στην καθημερινότητα ίσως όχι.
Αλλά από πλευρά σύγκρισης, όταν μεγάλα site βασίζουν τα Review τους για όλες τις συσκευές στα αποτελέσματα τέτοιων εφαρμογών, αλλά και χρήστες τα χρησιμοποιούν για να έχουν μια ιδέα πώς τα πάνε οι συσκευές μεταξύ τους, δεν μπορείς να πεις ότι δεν χρειάζονται .

psolord
27-05-13, 13:02
τι κολλημα ειναι αυτο με τα χαζοπρογραμματα δε μπορω να καταλαβω,αφου δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σημασια


mr,με ποιο προγραμμα εκανες ρεστορ?tb?τα ειχες περασει ολα σε καρτουλα κ εκανες μεταφορα στο καινουριο?

Κοίτα, ΚΑΜΙΑ σημασία δεν μπορείς να πεις ότι δεν έχουν, διότι αν μία συσκευή έχει σκορ 4000 και η άλλη 14000 (σε οποιοδήποτε bench), τότε θα είναι η μέρα με τη νύχτα στη χρήση τους.

Υπενθυμίζω σχετικά τα ευρήματα μου όσον αφορά το LG 4X (http://www.adslgr.com/forum/threads/666508-LG-Optimus-4X-P880?p=4898271#post4898271) σε σχέση με το Galaxy S. Σαφώς και δεν έχουν καμία σχέση.

Είναι άλλο θέμα το από πιο σημείο επιδόσεων, οι επιδόσεις γίνονται good enough. Μπορεί δηλαδή απο 14000 στο 20000 να μην την καταλαβαίνεις τη διαφορά, αλλά από το 6000 στο 10000 να είναι σημαντική.

blade_
27-05-13, 13:30
ναι εννοειται,αλλα αυτο καποιος μπορει να το καταλαβει κ με το ματι..

επισης ολοι θυμομαστε οτι η lg εδωσε καποιο update στο 4x και ξαφνικα ισοπεδωσε τα αλλα 2 στο antutu...

tutuyo
27-05-13, 16:37
Καλησπερες σε ολους.
Μετα απο σχετικη ερευνα και εχοντας στο μυαλο μου την αναγκη(:p) για ενα 8ιντσο (η τουλαχιστον μεγαλυτερο απο 7 ιντσες γιατι ειναι πολυ μικρο,μικροτερο απο 10 γιατι ειναι πολυ βαρυ) και ιεραρχοντας τα θελω μου ως
1)οθονη
2)βαρος
3)αυτονομια

εχω καταληξει στα
http://www.banggood.com/Wholesale-PIPO-S2-RK3066-Dual-Core-1_6GHz-8-Inch-Android-4_1-16GB-Tablet-p-52639.html
http://www.banggood.com/Wholesale-CUBE-U9GT3-RK3066-Dual-Core-1_6GHz-8-Inch-IPS-Andriod-4_0-16GB-Tablet-p-54912.html

με λιγο μεγαλυτερη προτιμηση στο Pipo.
Το μηχανακι θα καλυπτει σερφαρισμα,διαβασμα ebooks και comics και καμια ταινια που και που

Στα ιδια και ισως λιγοτερα χρηματα μπορω να βρω κατι καλυτερο?
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες γνωμες

mrsaccess
27-05-13, 17:02
Με τι το κανεις το backup/restore , γιατι θελω να κανω upgrade στην νεα rom στο Μ9 (M9 software_english version_20130525_Android4.2) [ εχει και για σενα φρεσκια M8pro software_english version_android 4.2_20130518 ]
Με τα RKBatchTools. Θα τα βρεις (και) εδώ: http://www.pipo.cn/En/index.php?m=Contact&a=index&id=248&type=3

Όταν συνδέσεις το tablet στο mode για φλασάρισμα (έχει οδηγίες το πάνω link), ο υπολογιστής θα σου ζητήσει driver. Δείξε του το κατάλληλο directory από τα RKBatchTools (32/64bit, ακριβώς την έκδοση των win).

Όταν τρέξεις το πρόγραμμα, πιθανώς να είναι στα Κινέζικα. Έχει ένα αρχείο config.ini στο φάκελο. Άνοιξε το και κάπου στις 5-10 πρώτες γραμμές, λέει language=1 ή κάτι. Άλλαξέ το σε 2, που είναι τα Αγγλικά.

Δες και αυτή την custom ROM αν σε ενδιαφέρει:
http://www.flashmyandroid.com/forum/showthread.php?4356-ROM-Pipo-M9-V2-4-2-2-TNT-R2-with-CWM-6-0-3-1


mr,με ποιο προγραμμα εκανες ρεστορ?tb?τα ειχες περασει ολα σε καρτουλα κ εκανες μεταφορα στο καινουριο?

Με Titanium Backup, για αυτό και ήθελα root. Γενικά η διαδικασία που ακολουθώ για διαφορετικά μηχανήματα ή ROM, είναι:
1. Backup τα πάντα στην SD από το παλιό.
2. Στο καινούργιο, πρώτα ρυθμίζω το google account μου (δεν το κάνω restore).
3. Εγκατάσταση μόνο των missing apps (+ data) από το TitaniumBackup. Προσοχή γιατί σε αυτή τη λίστα μπορεί να υπάρχουν και system apps που δεν υπάρχουν στην καινούργια ROM. Αυτά δεν τα κάνουμε restore.
4. Από ρυθμίσεις (system data) περνάω μόνο τα wifi access points και τα data εφαρμογών που έχω ενσωματώσει στην ROM και ξέρω πως είναι οκ (πχ Nova Launcher, ES File Explorer, SuperUser). Τα υπόλοιπα θα τα συγχρονίσει η Google. Το μόνο ενοχλητικό είναι οι ρυθμίσεις του gmail που κάνω κάθε φορά από την αρχή. :angryr:
5. Reboot.

Σημείωση: ποτέ δεν κάνουμε restore το tunein. Βασικά καλύτερα να μην το έχεις καν σε 2 συσκευές. Οι devs του θέλουν ένα χέρι ξύλο και το support ένα χέρι και ένα πόδι ξύλο. :p

- - - Updated - - -


Καλησπερες σε ολους.
Μετα απο σχετικη ερευνα και εχοντας στο μυαλο μου την αναγκη(:p) για ενα 8ιντσο (η τουλαχιστον μεγαλυτερο απο 7 ιντσες γιατι ειναι πολυ μικρο,μικροτερο απο 10 γιατι ειναι πολυ βαρυ) και ιεραρχοντας τα θελω μου ως
1)οθονη
2)βαρος
3)αυτονομια

εχω καταληξει στα
http://www.banggood.com/Wholesale-PIPO-S2-RK3066-Dual-Core-1_6GHz-8-Inch-Android-4_1-16GB-Tablet-p-52639.html
http://www.banggood.com/Wholesale-CUBE-U9GT3-RK3066-Dual-Core-1_6GHz-8-Inch-IPS-Andriod-4_0-16GB-Tablet-p-54912.html

με λιγο μεγαλυτερη προτιμηση στο Pipo.
Το μηχανακι θα καλυπτει σερφαρισμα,διαβασμα ebooks και comics και καμια ταινια που και που

Στα ιδια και ισως λιγοτερα χρηματα μπορω να βρω κατι καλυτερο?
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες γνωμες

Το S2 είναι πολύ καλό. Μειονέκτημα είναι η ποιότητα της οθόνης, που δεν είναι IPS. Αυτό μεταφράζεται σε όχι και τόσο καλά χρώματα (θα κάνει contrast αν έχεις πχ ένα ακριβό κινητό με καλή οθόνη) και μικρές γωνίες θέασης. Οι γωνίες θέασης με ενόχλησαν λιγάκι (πιο σωστά με περιόρισαν) όταν έβλεπα ταινία στο κρεβάτι (αλλά όχι στο διάβασμα) και όταν ήθελα να δείξω το tablet σε άλλους.

Για βιβλία, κόμικς κλπ είναι ωραίο μέγεθος, ειδικά αν βάλεις και το full screen app (θέλει root) που εξαφανίζει προσωρινά την κάτω μπάρα. Επίσης λόγω μεγέθους, το βάρος δεν ενοχλεί ιδιαίτερα στο χέρι, είναι διαχειρίσιμο.

Το review που είχα γράψει: http://www.adslgr.com/forum/threads/652625-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-tablet?p=5001446&viewfull=1#post5001446

tutuyo
27-05-13, 17:10
Ωπ δεν το ειχα δει το review σου.Σουπερ,ευχαριστω πολυ!

Εχω προηγουμενη εμπειρια με κινεζικο tablet 10ιντσο,σχεδον 2 χρονια πριν,το Hannspad,το ειχα αγορασει μεσω alternate.de
Ομολογω οτι το ξεπατωσα παιζοντας με rom,αλλα πλεον δειχνει την ηλικια του,η μπαταρια του εχει πεσει αρκετα ενω ειναι πολυ βαρυ για να το κρατω ωρα και να διαβαζω.

Γι'αυτο θελω κατι ελαφρυ και γρηγορο.

Βλεπω απο το review σου οτι ειναι αρκετα βαρυ...χμμ αυτο μπορει να ειναι ενα αρκετα μεγαλο μειον...:hmm:

mrsaccess
27-05-13, 17:18
Είναι βαρύ αλλά το review το έκανα την πρώτη μέρα. Έκτοτε διάβασα αρκετά με αυτό και δεν με κούρασε ποτέ. Το μέγεθος είναι σημαντικό, όσο μεγαλύτερο το tablet, τόσο πιο μεγάλη η δύναμη που ασκείται στον καρπό σου. Στις 8" είναι εντάξει.

Πάντως αν είναι να το κρατήσεις και αυτό 2 χρόνια, θα πρότεινα να ανέβεις κάπως στην τιμή για ένα καλύτερο μοντέλο. Το S2 είναι λίγο υπερκοστολογημένο. Όταν το είχα πάρει, κόστιζε κάτω από 100€ και μόλις άρχισε να παίρνει παντού πεντάστερα review, το ανέβασαν.

blade_
27-05-13, 19:54
μια χαρα σε βλεπω..σε πολυ λιγο χρονο εχεις ξεμπερδεψει.δεν ειχες τιποτα συμβατοτητες η σκαλωματα πιστευω ε?

villasg
27-05-13, 20:43
@ mrsaccess για το backup των εφαρμογων ρωταγα , μηπως επαιζε κατι αλλο εκτος απο titanium ( επειδη εχω δει το restore που εχει στα RKBatchTools ).
Απλα το Titanium me "μπερδευει" εκει στις επιλογες του τι να κανει backup , εαν το κανει zip κλπ κλπ .
Πχ θελω τις εφαρμογες που εχω βαλει εγω , οχι αυτες που ειχε η ρομ , καθως και τις ρυθμισεις ( wifi , google κλπ )
Αυτο σε ποια επιλογη ειναι ?
Το φλασαρισμα το εχω κανει ηδη 2 φορες και ειναι παιχνιδακι ( και το ρουταρισμα ) τωρα παω για την τριτη και γιαυτο θελω το backup.

mrsaccess
27-05-13, 20:51
μια χαρα σε βλεπω..σε πολυ λιγο χρονο εχεις ξεμπερδεψει.δεν ειχες τιποτα συμβατοτητες η σκαλωματα πιστευω ε?
Όχι δεν έχω προβλήματα, για αυτό άλλωστε δεν κάνω restore τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές του συστήματος. Αυτά προκαλούν τα force close και τα stopped unexpectedly. ;)


@ mrsaccess για το backup των εφαρμογων ρωταγα , μηπως επαιζε κατι αλλο εκτος απο titanium ( επειδη εχω δει το restore που εχει στα RKBatchTools ).
Απλα το Titanium me "μπερδευει" εκει στις επιλογες του τι να κανει backup , εαν το κανει zip κλπ κλπ .
Πχ θελω τις εφαρμογες που εχω βαλει εγω , οχι αυτες που ειχε η ρομ , καθως και τις ρυθμισεις ( wifi , google κλπ )
Αυτο σε ποια επιλογη ειναι ?
Το φλασαρισμα το εχω κανει ηδη 2 φορες και ειναι παιχνιδακι ( και το ρουταρισμα ) τωρα παω για την τριτη και γιαυτο θελω το backup.

Στο Titanium πηγαίνεις batch -> backup all user apps.
Μετά μπορείς να κάνεις και τα system data αλλά με προσοχή. Τα μόνα system data που εμπιστεύομαι είναι αυτά που γίνονται στο format του titanium και μετά τα μετατρέπει για την νέα ROM (πχ wifi access points). Τις ρυθμίσεις της Google μην τις κάνεις backup, θα έχεις πιθανώς force close. Εξαίρεση σε αυτό το κανόνα, είναι όταν πρόκειται για την ίδια ROM (πχ θέλεις να κάνεις factory reset).

blade_
28-05-13, 00:00
ωραιος,πολυ γρηγορα θα ξεμπερδεψες

villasg
28-05-13, 14:10
Thanks a lot

sdikr
29-05-13, 13:04
Μια βοήθεια παιδιά
Εκεί που είχα βρεί μερικά 10αριά με 4.1 είδα οτι δεν έχουν gps :sorry:, υπάρχει κάποιο φθηνό 4core, 10in με 4.1 που να έχει και gps;
Έχετε δοκιμάσει κάποιο;

Viper
29-05-13, 13:10
Κινεζικο, φτηνο και με GPS...δεν υπαρχει:p

Υπαρχει μονο το Hyundai T10 αλλα πλεον δεν πωλειται και ειναι μονο για την εσωτερικη αγορα της Κινας. Δεν ξερω αν υπαρχει καπου σε stock αλλα δεν θα το συνιστουσα καθως αν ειναι μονο για Κινα, δεν ξερω τι θα γινει απο πλευρας custom firmware και υποστηριξης.

Μπορεις να βαλεις ομως εξωτερικο GPS μεσω bluetooth.

sdikr
29-05-13, 13:12
Κινεζικο, φτηνο και με GPS...δεν υπαρχει:p

Υπαρχει μονο το Hyundai T10 αλλα πλεον δεν πωλειται και ειναι μονο για την εσωτερικη αγορα της Κινας. Δεν ξερω αν υπαρχει καπου σε stock αλλα δεν θα το συνιστουσα καθως αν ειναι μονο για Κινα, δεν ξερω τι θα γινει απο πλευρας custom firmware και υποστηριξης.

Μπορεις να βαλεις ομως εξωτερικο GPS μεσω bluetooth.

Με την μία με προσγείωσες κακούργε κλαψ
:cry: :p


Ευχαριστώ!

blade_
29-05-13, 13:14
ελα μωρε τοσο πολυ το χρειαζεσαι το gps?βαλε μια module πλαι και καθαρισες :p

Mouse Potato
29-05-13, 13:16
Πήγαινε στο Toshiba που έχει προσφορά σήμερα το media markt (http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/TOSHIBA-AT300-SE-101-Aluminium,99452,397553,586435.html?). Λογικά θα πάρει 4.1 κάποια στιγμή. :p

Viper
30-05-13, 09:34
Ήρθε χθες το Pipo M8 Pro. :biggrin:



Πως παει το M8 μετα απο 5 μερες σκαλισματος?:p Εχεις συνατησει καποιο προβλημα ή ολα καλα?

Επισης, στο banggood, βλεπω οτι εχουν φωτογραφιες απο μια θηκη (Cheese case την λενε). Ηταν μεσα στο πακετο? Γιατι στο banggood δεν την βρισκω.

Κατοχος ενος Pipo S2 και ενος Ainol Fire, μαλλον ηρθε η ωρα για κατι καλυτερο. Κοιταω και το M9 που ειναι ιδιο με 10.1" οθονη.

mrsaccess
30-05-13, 14:36
Λοιπόν, μετά από 5 μέρες, μπορώ να πω πως είναι το καλύτερο tablet που έχω πιάσει στα χέρια μου ως τώρα!

Προβληματάκια φυσικά υπάρχουν. Αυτά που μπορώ να σκεφτώ:


Όπως είπα μου φαίνεται λεπτεπίλεπτο, φοβάμαι πως θα σπάσει εύκολα σε ένα ατύχημα. Βέβαια μπορεί να κάνω λάθος, αν δεν γίνει crash test... :p
Κάποιες ελάχιστες φορές όπως το κρατάς, θα δεις ένα ανεπαίσθητο παίξιμο ή ένα μικρό τριγμό αν θέλεις. Αυτό όμως συμβαίνει γιατί όλο το πίσω μέρος του, είναι από αλουμίνιο. Τα ίδια και χειρότερα προβλήματα έχω δει σε οτιδήποτε με νορμάλ τιμή και αλουμίνιο (πχ το lenovo laptop μου που... έχει τύχει να ξεκουμπώσει η οθόνη).
Τελικά τα προβλήματα με το bluetooth συνεχίζονται. Βελτιώθηκε με την 4.2.2 αλλά και πάλι κάνει αποσυνδέσεις. Τουλάχιστον δεν της κάνει όταν ακούς μουσική ή βλέπεις ταινία, αλλά συνήθως όταν είναι idle.
Τα ακουστικά της Pipo δεν είναι καλά.
Κάποιες λίγες φορές είδα κάποιο force close, αλλά τίποτα περισσότερο από ό,τι έχω δει σε οποιαδήποτε android συσκευή. Μόνο μια φορά, μετά από αρκετές ώρες Asphalt 7, έκανε μόνο του reboot και μετά είχε πολλά force close. Του έκανα κανονικό reboot (το έκλεισα και το άνοιξα) και το πρόβλημα λύθηκε.
Δεν έχω τεστάρει επαρκώς την μπαταρία. Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο κρατάει.


Υπάρχουν όμως και μερικά νέα θετικά:

Εξαιρετικός ήχος στα ακουστικά (απλά όχι της Pipo :p). Μειονέκτημα, πως δεν δουλεύουν τα ακουστικά-handsfree του κινητού μου γιατί στα handsfree ακουστικά, η γείωση χωρίζεται σε γείωση και μικρόφωνο. Προφανώς το pin της γείωσης του Pipo, πέφτει πάνω στο pin του μικροφώνου των ακουστικών. Λάθος της Pipo αυτό, καθώς όλοι οι άλλοι κατασκευαστές το σέβονται.
Η οθόνη τελικά είναι πολύ ευχάριστη στο μάτι. Να είχε και λίγο μεγαλύτερη ανάλυση, θα ήταν τέλεια. Επίσης το μέγεθος είναι χαλαρά το καλύτερο μέγεθος που έχω δει (με δεύτερο τις 8" σε 4:3).
Παίζοντας Asphalt 7 για αρκετές ώρες, πάω να δω τι έκανε η CPU. Τον περισσότερο χρόνο της τον είχε περάσει στα 816MHz και μόλις λίγα λεπτά στα 1.6GHz. Σε απλή χρήση (πχ διάβασμα manga) δεν ανεβαίνει εύκολα πάνω από τα ελάχιστα 312MHz. Εντυπωσιακό. Βέβαια το Asphalt σε κάποιες στιγμές είχε μικροκολληματάκια, αλλά σίγουρα δεν έρχονταν από την CPU.
Το σχήμα του είναι πολύ βολικό στο κράτημα.


Όσο αφορά την θήκη, μάλλον εννοείς αυτή (http://www.banggood.com/Wholesale-Folio-Leather-Case-With-Folding-Stand-For-9_4-Inch-PIPO-M8-Tablet-p-64789.html). Την είχα παραγγείλει αλλά την κατάργησαν και για αυτό άργησαν να μου στείλουν το τάμπλετ.
Καλύτερα όμως. Φαίνεται ωραία αλλά δουλεύει με αυτοκόλλητο. :lol: Έχει ένα μεγάλο αυτοκόλλητο που κολλάει στο πίσω μέρος του M8 για σχετικά μόνιμα αποτελέσματα. Προσωπικά δεν μου αρέσουν ούτε οι θήκες, ούτε οι ζελατίνες. Θέλω μόνο μια θήκη για την τσάντα και να λειτουργεί ως stand, αλλά τίποτα μόνιμο. Παρήγγειλα μια δερμάτινη από eBay. Όταν έρθει, θα σου πω.

Τέλος έπεσα προχθές και στο review του roman: http://www.topnotchtablets.com/pipo-m8-pro-review

Viper
30-05-13, 14:55
Ρε τον Pipo τι εφτιαξε:oneup:

Ευχαριστω για το λεπτομερεστατο μηνυμα:clap:

netlag
30-05-13, 15:08
Παίζοντας Asphalt 7 για αρκετές ώρες, πάω να δω τι έκανε η CPU. Τον περισσότερο χρόνο της τον είχε περάσει στα 816MHz και μόλις λίγα λεπτά στα 1.6GHz. Σε απλή χρήση (πχ διάβασμα manga) δεν ανεβαίνει εύκολα πάνω από τα ελάχιστα 312MHz. Εντυπωσιακό. Βέβαια το Asphalt σε κάποιες στιγμές είχε μικροκολληματάκια, αλλά σίγουρα δεν έρχονταν από την CPU.


Το RK3188 (που πολυ φοβαμαι οτι ο kernel source δεν θα γινει ποτε released) εχει και σε μενα αυτη την συμπεριφορα με interactive governor. Δοκιμασε με τον Οn Demand. Αφενος ανεβαινει πολυ πιο συχνα στα 1600, αφετερου, βγαζει offline CPU1,2,3 αναλογως το usage (οπως θα επρεπε να κανει μια τετραπυρηνη συσκευη).

Με Interactive δεν ειδα ποτε offline core στο δικο μου.

mrsaccess
30-05-13, 15:49
Έχεις δίκιο σε αυτό, ο interactive αλλάζει όλα τα core μαζί, οπότε έχουν πάντα την ίδια συχνότητα. Offline τα βγάζει λοιπόν μόνο όταν έχεις την συσκευή σε αναμονή.
Ωστόσο εδώ όλοι οι governors έχουν αυτή την συμπεριφορά και μου φαίνεται το λογικό. Αν ο kernel δίνει την δυνατότητα να ρυθμίζεις συχνότητα ανά core, τότε πρέπει να το εκμεταλλεύονται όλοι οι governor νομίζω.

Πάντως εφόσον δουλεύει διαφορετικά, μάλλον έχουμε και διαφορετικό kernel. Μακάρι να δίναν τα sources, θα βλέπαμε μεγάλα πράγματα από αυτά τα μηχανάκια και την κοινότητα.


Ευχαριστω για το λεπτομερεστατο μηνυμα:clap:
Παρακαλώ! :biggrin:

villasg
30-05-13, 18:32
Παντως εκει στην pipo εχουν χασει τον μπουσουλα με τα firmware που εβγαλαν τον τελευταιο μηνα για το Μ9.
Κακιστες releases μπερδεμενες κλπ κλπ κλπ .
Ολη η κοινοτητα τα εχει παιξει και ψαχνει να βρει τι γινετε .................

mrsaccess
30-05-13, 19:18
Το M9 πρέπει να είναι το πρώτο tablet με RK3188 που πήρε Android 4.2.2. Λογικά κάποια στιγμή θα στρώσει. Και στο M8 έχουν περιθώριο για καλύτερο firmware.

Εδώ τα επώνυμα δεν έχουν ακόμη 4.2.2 εκτός από τα Nexus...

villasg
30-05-13, 19:48
Μακαρι να δωσουν βοηθεια απο την rockchip και να γινουν ρομ που να κανουν παπαδες σε αυτα τα μηχανακια .
Απο οτι διαβαζα στον Α31 quad η Allwinner εδωσε βοηθεια [ http://www.allwinnertech.com/en/awt/news/2013-05-08.html ]

RASTAVIPER
31-05-13, 10:07
Πρόσφατα παρουσίασε πρόβλημα η σύνδεση του ταμπλετ μου με το 3G USB DONGLE Huawei E173 και ψάχνω άλλους τρόπους να δώσω ίντερνετ στο ταμπλετ μου.

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο 3g Wi-Fi router?
Πώς δουλεύουν αυτά τα stick? Mε μπερδεύει που βλέπω να έχουν πάνω και Ethernet.

Λοιπόν ευχάριστα τα νέα για την συνδεσιμότητα του ταμπλετ. :-)
Πήρα αυτό από Ebay
124476 με 18€ και δουλεύει άψογα το 3g σε Wi-Fi, ακόμα και με αγγλικό APN στις ρυθμίσεις του ρουτερ.
Πλέον στο γραφείο, θα με παρακαλάνε να τους δώσω δίκτυο. :-P

netlag
31-05-13, 11:44
καλοδουλευτο το εργαλειο.

Viper
31-05-13, 12:36
Αντε καλοριζικο (http://www.geekbuying.com/item/Pipo-M8Pro-Android-4-1-Tablet-PC-9-4--Capacitive-Touch-Screen-1280-800-Rockchip-RK3188-1-6Ghz-2GB-16GB-Dual-Camera-Black-315146.html) μου.

mrsaccess@ διαβασα οτι εχεις ετοιμη 4.2.2 root? Την κατεβασες απο καπου ή την εφτιαξες εσυ (οπως στο Pipo S2)?

villasg
31-05-13, 12:42
Λοιπόν ευχάριστα τα νέα για την συνδεσιμότητα του ταμπλετ. :-)
Πήρα αυτό από Ebay
124476 με 18€ και δουλεύει άψογα το 3g σε Wi-Fi, ακόμα και με αγγλικό APN στις ρυθμίσεις του ρουτερ.
Πλέον στο γραφείο, θα με παρακαλάνε να τους δώσω δίκτυο. :-P

Ομορφα , εαν ειναι ολα οκ δωσε item number ή σελιδα προιοντος για οποιον αλλον ενδιαφερετε

mrsaccess
31-05-13, 13:15
Λοιπόν ευχάριστα τα νέα για την συνδεσιμότητα του ταμπλετ. :-)
Πήρα αυτό από Ebay
124476 με 18€ και δουλεύει άψογα το 3g σε Wi-Fi, ακόμα και με αγγλικό APN στις ρυθμίσεις του ρουτερ.
Πλέον στο γραφείο, θα με παρακαλάνε να τους δώσω δίκτυο. :-P
Αυτό δεν χρειάζεται 3G usb stick για να λειτουργήσει; Αν ναι, ποιο έχεις ή μήπως βρήκες την λίστα με τα stick που υποστηρίζει;


Αντε καλοριζικο (http://www.geekbuying.com/item/Pipo-M8Pro-Android-4-1-Tablet-PC-9-4--Capacitive-Touch-Screen-1280-800-Rockchip-RK3188-1-6Ghz-2GB-16GB-Dual-Camera-Black-315146.html) μου.

mrsaccess@ διαβασα οτι εχεις ετοιμη 4.2.2 root? Την κατεβασες απο καπου ή την εφτιαξες εσυ (οπως στο Pipo S2)?

Με γεια! Την ROM την έφτιαξα εγώ αλλά ήταν πιο εύκολο από το S2, αφού με το RK3066/RK3188 Development Kitchen/Tool μπορείς να κάνεις τα πάντα σχεδόν αυτόματα αν θέλεις.
Θα το βρεις εδώ: http://www.rockchipfirmware.com/developer-tools

Βασικά χρειάζεσαι ένα linux (δίνουν link στο mint και το virtualbox αν δεν έχεις) και το RK3066/RK3188 Development Kitchen/Tool.

Προτίμησα αυτή την διαδικασία από το να τρέχω πάλι τα κινέζικα προγράμματα που κάνουν root.

RASTAVIPER
31-05-13, 13:47
Ομορφα , εαν ειναι ολα οκ δωσε item number ή σελιδα προιοντος για οποιον αλλον ενδιαφερετε
Τα περισσότερα με περιγραφή 3g Wi-Fi router είναι το ίδιο μοντέλο.


Αυτό δεν χρειάζεται 3G usb stick για να λειτουργήσει; Αν ναι, ποιο έχεις ή μήπως βρήκες την λίστα με τα stick που υποστηρίζει;

Το Huawei E173 έχω ξεκλείδωτο.
Την λίστα των συμβατών stick την έχουν οι περισσότερες αγγελίες.

kami84gr
31-05-13, 14:08
Λοιπόν, χωρίς να θέλω να κάνω hijack το thread του OP έχω μπει και εγώ στην διαδικασία αναζήτησης tablet. Θέλω μερικές προτάσεις σας αλλά παρακαλώ να είναι από εμπειρίες δικές σας ή φίλων σας όχι από internet searches (εκτός και αν μου δώσετε link με κάποιο καλό review ;) )

Ζητάω τα ακόλουθα:

1) Οθόνη 10"
2) Quad-core cpu
3) 2 gb ram
4) 16-32gb storage (αν είναι 16 τότε θέλω και microsd slot )
5) Android Jelly Bean και άνω
6) Υποστήριξη για stylus είτε από την μάνα του είτε έξτρα
7) Αυτονομία τουλάχιστον 2 ημερών με μέτρια χρήση ή να βγάζει άνετα τη μέρα με έντονη χρήση
8) 4g LTE κατά προτίμηση αλλά δεν είναι must βολεύομαι και με 3g
9) Περιφεριακά τύπου covers που να παίζουν ρόλο keyboard καλοδεχούμενα.
10) Υλικά κατασκευής αδιάφορο αρκεί να είναι καλής ποιότητας ανεξαρτήτως του είδους του υλικού.
12) ΟΕΜ εφαρμογές καλοδεχούμενες μόνο εάν είναι καλογραμμένες και έχουν δυνατότητα συγχρονισμού με το google-account μου (για αυτές που έχει νόημα κάτι τέτοιο φυσικά).
13) Κόστος μέχρι 600-650 ευρώ.
14) Ύπαρξη μπροστινης κάμερας για video κλήσεις απαραίτητη, οπίσθια κάμερα αδιάφορο.
15) Εξοδος HDMI είτε κανονική είτε μέσω MHL απαραίτητη, είσοδος usb καλοδεχούμενη.

Με bold είναι τα απαραίτητα που θέλω να έχει.
Υπάρχει κάτι τέτοιο; Εχω καταλήξει ανάμεσα σε Sony xperia tablet Z , ASUS Transformer Pad TF300TL , και Samsung Galaxy Note 10.1 αλλά κανένα νομίζω πως δεν καλύπτει 100% αυτά τα specs... διορθώστε με παρακαλώ αν κάνω λάθος. Σκέφτομαι και για το Nexus 10 αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζει stylus.

@ ADSLgr.com All rights reserved.