PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

tsavman
11-09-12, 19:49
Σε περίπτωση που χαλάσει το tablet, απ όλες αυτές τις μάρκες που έχει το androidmall υπάρχει κάποια αντιπροσωπεία στην Ελλάδα που μπορούμε να το πάμε και να επισκευαστεί ανέξοδα?


Από όσο γνωρίζω, καμία από αυτές τις μάρκες δεν αντιπροσωπεύεται στη χώρα μας.
Καλύτερα να βάλεις και 12-month Exteneded warranty λοιπόν αν προχωρήσεις σε αγορά.




To καινούριο Ramos W27 (http://www.androidmall.co.uk/ramos-w27-dual-core-10-1-inch-tablet-pc.html) που έβαλε το androidmall πως σας φαίνεται?

Για 10άρι σε αυτήν την τιμή, είναι σούπερ!
Σε χαρακτηριστικά όμως, το cube είναι καλύτερο :p
Υποστήριξη από την κοινότητα έχει το Ramos, το'χεις ψάξει;




Μου βγάζει 15 λίρες shipping cost για το συγκεκριμένο... Πολλά δεν είναι?

Εγώ πλήρωσα για Shipping & Handling £21.98, με EMS, ένα 10άρι tablet, θήκη, φορτιστή και κάρτα μνήμης.

chal_4
11-09-12, 20:51
Για 10άρι σε αυτήν την τιμή, είναι σούπερ!
Σε χαρακτηριστικά όμως, το cube είναι καλύτερο
Υποστήριξη από την κοινότητα έχει το Ramos, το'χεις ψάξει;

Τί εννοείς ότι έχει υποστήριξη από την κοινότητα?
Αν δεν επιλέξω 12-month Exteneded warranty δεν θα έχω καθόλου εγγύηση

blade_
11-09-12, 20:55
παιδια πονεμενη ιστορια

την πατησα με κινητο,συστημενο,δεν ηρθε ποτε και το paypal μου ειπε μεν οτι με δικαιωνει,αλλα ποτε δε πηρα χρηματα....οποτε...

tsavman
11-09-12, 20:58
Τί εννοείς ότι έχει υποστήριξη από την κοινότητα?
Αν δεν επιλέξω 12-month Exteneded warranty δεν θα έχω καθόλου εγγύηση

Να παίρνει updates, custom roms κλπ ανεξάρτητα από την όποια υποστήριξη του δίνει ο κατασκευαστής του.

Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με την εγγύηση, φαντάζομαι ότι αν χρειαστεί καμιά φορά να το στείλεις για service, τα ταχυδρομικά τα χρεώνεσαι εσύ, αλλά με την εγγύηση τουλάχιστον δε θα χρεωθείς την όποια επισκευή.

- - - Updated - - -


παιδια πονεμενη ιστορια

την πατησα με κινητο,συστημενο,δεν ηρθε ποτε και το paypal μου ειπε μεν οτι με δικαιωνει,αλλα ποτε δε πηρα χρηματα....οποτε...

Μη μου λες τέτοια, και έχω σκάσει 220 ευρώ στο androidmall :evil:

chal_4
11-09-12, 21:03
Πότε το παρήγγειλες και με ποιο τρόπο επέλεξες να σου το στείλουν? Εγώ πάντως που αγοράζω πράγματα από το ΕΒΑΥ (Το 70% από Κίνα) έχει τύχει με απλό ταχυδρομείο να το παραλάβω μετά από 2 μήνες. Μέσος όρος 20 μέρες. (έχω κάνει πάνω από 100 αγορές)

Βλέπω παντως ότι δεν έχει μεγάλη διαφορά το κόστος με EMS, οπότε καλύτερα να επιλέγουμε αυτό που είναι πιο γρήγορο και ασφαλές.

leros2004
11-09-12, 21:08
Γενικά υπάρχει καθυστέρηση .... αυτη την εποχή, περιμένω πολλά πράματα απο διαφορετικούς προορισμούς (όχι όμως ταμπλετ) και έχουν καθυστερήσει σχεδόν όλα... μην αγχώνεστε συμβαίνει αυτό ;)

blade_
11-09-12, 22:04
εξαρταται.προχθες μου ηρθε μια θηκη για το κινητο σε 9 μερες μαζι με σουκου.

επι του θεματος ,σημερα περασα απο μια βονταφον κ ειχε τα δικα της εκει...μολις ειδα το 7ρι γελασα..λεω ειναι δυνατον να θελω να παρω αυτο για σερφαρισμα κτλ?
μετα βλεπω το 10ρι ,εστρωσα καπως..αλλα κ παλι μικρα μου φαινονται...


θα περιμενω λιγο καιρο....δε ξερω ακομα αν μπορω να αντικαταστησω το λαπτοπ με ενα τετοιο..

tsavman
12-09-12, 11:16
Πότε το παρήγγειλες και με ποιο τρόπο επέλεξες να σου το στείλουν? Εγώ πάντως που αγοράζω πράγματα από το ΕΒΑΥ (Το 70% από Κίνα) έχει τύχει με απλό ταχυδρομείο να το παραλάβω μετά από 2 μήνες. Μέσος όρος 20 μέρες. (έχω κάνει πάνω από 100 αγορές)

Βλέπω παντως ότι δεν έχει μεγάλη διαφορά το κόστος με EMS, οπότε καλύτερα να επιλέγουμε αυτό που είναι πιο γρήγορο και ασφαλές.

H παραγγελία έγινε 24/8, και η αποστολή σύμφωνα με το androidmall στις 28.
Το tracking της EMS εντοπίζει το πακέτο από τις 29 Αυγούστου μέχρι τις 2 Σεπτέμβρη μέσα στην Κίνα, και μετά σταματάει.

Μέσω ebay από κίνα συνήθως η απλή αποστολή κάνει 20-25 μέρες στα μικρά πακέτα. Συστημένο έρχεται σε μία βδομάδα, ενώ από Αγγλία σε 3-4 εργάσιμες, με απλή αποστολή.

Από ό,τι μου είπαν, η ασφαλέστερη επιλογή είναι η EMS, γι'αυτό και γω διάλεξα αυτήν. Δεν ήθελα να περιμένω και 30+ μέρες που θα έκανε με απλό ταχυδρομείο, και αφού η διαφορά ήταν μικρή το ζήτησα έτσι.




Γενικά υπάρχει καθυστέρηση .... αυτη την εποχή, περιμένω πολλά πράματα απο διαφορετικούς προορισμούς (όχι όμως ταμπλετ) και έχουν καθυστερήσει σχεδόν όλα... μην αγχώνεστε συμβαίνει αυτό ;)

Και άλλες φορές μου έχουν τύχει καθυστερήσεις, απλά τώρα ανησυχώ γιατί δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το androidmall, αν έφτασε το πακέτο Ελλάδα και αν το κράτησαν στο τελωνείο. Ελπίζω να μην έγινε καμία στραβή γιατί €220 δεν τα βρίσκεις και στο δρόμο!




εξαρταται.προχθες μου ηρθε μια θηκη για το κινητο σε 9 μερες μαζι με σουκου.

επι του θεματος ,σημερα περασα απο μια βονταφον κ ειχε τα δικα της εκει...μολις ειδα το 7ρι γελασα..λεω ειναι δυνατον να θελω να παρω αυτο για σερφαρισμα κτλ?
μετα βλεπω το 10ρι ,εστρωσα καπως..αλλα κ παλι μικρα μου φαινονται...


θα περιμενω λιγο καιρο....δε ξερω ακομα αν μπορω να αντικαταστησω το λαπτοπ με ενα τετοιο..

Από Κίνα;
Τα μικρά πακέτα, με εξπρές τόσο κάνουν συνήθως.

Το 7άρι το βρίσκω και γω μικρό. Γι'αυτό και κοιτούσα αποκλειστικά για 10άρι, αν και δε νομίζω πως ένα τάμπλετ μπορεί να αντικαταστήσει ένα laptop. Πιο πολύ για χαλαρό σερφάρισμα στον καναπέ βολεύει, κανα youtube/ταινία (με HDMI στην TV) κλπ.. αν και σκέφτομαι να πάρω και ένα keybordάκι για να το συνδυάσω μαζί του, αφού θα το πάρει η αδερφή μου, σαν αντικαταστάτη του τελευταίου laptop που έκαψε.

psolord
12-09-12, 14:03
Στην περίπτωση αυτή, δεν ήρθε ποτέ αυτό που παρήγγειλες, οπότε καλυπτόσουν από το PayPal.
Εμείς συζητάμε τι μπορεί να γίνει αν έρθει κάτι από Κίνα, ενώ έχεις παραγγείλει από .co.uk πχ, κολλήσει στο τελωνείο και αρνηθείς να το παραλάβεις με τη δικαιολογία ότι το αντικείμενο δε θα έπρεπε να έχει δασμούς/εξαπατήθηκες από τον πωλητή.

Α συγγνώμην.

Είπες νωρίτερα "τσίμπησε" και νόμιζα ότι εννοούσες ότι κάποιος το βούτηξε. Δεν κατάλαβα ότι μίλαγες για έξτρα δασμούς κλπ.

- - - Updated - - -




To καινούριο Ramos W27 (http://www.androidmall.co.uk/ramos-w27-dual-core-10-1-inch-tablet-pc.html) που έβαλε το androidmall πως σας φαίνεται?



Μου βγάζει 15 λίρες shipping cost για το συγκεκριμένο... Πολλά δεν είναι?

Ενδιαφέρουσα προσφορά, αλλά υστερεί σε specs σε σχέση με το Cube U30GT που αναφέρθηκε παραπάνω.

Έχει dual core Mali 400, το οποίο σημαίνει μισή ταχύτητα από ότι το Cube U30GT ας πούμε, το οποίο όμως είναι γενικά πολύ γρήγορο. Δεν ξέρω αν το 50% της ισχύς θα είναι αρκετό για τις σύγχρονες εφαρμογές.

Από την άλλη έχει χαμηλότερη ανάλυση κατά 33%, πράγμα που σημαίνει ότι το ολικό performance handicap θα είναι λιγότερο από 50%, ιδιαίτερα σε pixel fillrate limited εφαρμογές. Σε texture fillrate και σε geometry limited καταστάσεις όμως, η διαφορά μπορεί να παραμείνει στο -50%.

Επίσης η οθόνη δίνει viewing angle 150° οπότε μάλλον μιλάμε για TN panel.

Παρόλες αυτές τις διαφορές πάντως, το ότι έχει τα μισά λεφτά, το κάνει αρκετά value for money.

leros2004
12-09-12, 14:17
Α συγγνώμην.

Είπες νωρίτερα "τσίμπησε" και νόμιζα ότι εννοούσες ότι κάποιος το βούτηξε. Δεν κατάλαβα ότι μίλαγες για έξτρα δασμούς κλπ.

- - - Updated - - -



Ενδιαφέρουσα προσφορά, αλλά υστερεί σε specs σε σχέση με το Cube U30GT που αναφέρθηκε παραπάνω.

Έχει dual core Mali 400, το οποίο σημαίνει μισή ταχύτητα από ότι το Cube U30GT ας πούμε, το οποίο όμως είναι γενικά πολύ γρήγορο. Δεν ξέρω αν το 50% της ισχύς θα είναι αρκετό για τις σύγχρονες εφαρμογές.

Από την άλλη έχει χαμηλότερη ανάλυση κατά 33%, πράγμα που σημαίνει ότι το ολικό performance handicap θα είναι λιγότερο από 50%, ιδιαίτερα σε pixel fillrate limited εφαρμογές. Σε texture fillrate και σε geometry limited καταστάσεις όμως, η διαφορά μπορεί να παραμείνει στο -50%.

Επίσης η οθόνη δίνει viewing angle 150° οπότε μάλλον μιλάμε για TN panel.

Παρόλες αυτές τις διαφορές πάντως, το ότι έχει τα μισά λεφτά, το κάνει αρκετά value for money.

124$ δολάρια το βλέπω εγώ .... και το cube 190... Υπάρχει καμιά έξτρα έκπτωση που μου διέφυγε ?

psolord
12-09-12, 14:28
124$ δολάρια το βλέπω εγώ .... και το cube 190... Υπάρχει καμιά έξτρα έκπτωση που μου διέφυγε ?

Λίγο τα μεταφορικά που είχα στο μυαλό μου για το δικό μου Cube, χωρίς να υπολογίσω τη χωρίς μεταφορικά τιμή του W27, λίγο η διαφορά τιμές από site σε site, έφτασα σε διπλάσια διαφορά.

Σαφώς και έχεις δίκιο. Είναι μικρότερη.

tsavman
12-09-12, 14:45
Α συγγνώμην.

Είπες νωρίτερα "τσίμπησε" και νόμιζα ότι εννοούσες ότι κάποιος το βούτηξε. Δεν κατάλαβα ότι μίλαγες για έξτρα δασμούς κλπ.





Στο τελωνείο εννοούσα, sorry.
Είπα "τσίμπησε" γιατί φαντάζομαι ότι δεν ελέγχουν όλα τα δέματα, αλλά διαλέγουν μερικά στην τύχη ή όποια τους γυαλίσουν στο μάτι, για να τα εκτελωνίσουν. Εκτός και αν κάνω λάθος σε αυτό, δεν έχω παραγγείλει ποτέ κάτι τόσο μεγάλο/ακριβό από Κίνα.


Από το androidmall επικοινώνησαν τελικά, μου είπαν ότι υπάρχει καθυστέρηση στα update intervals της EMS, και να μην ανησυχώ :p

psolord
12-09-12, 14:53
Στο τελωνείο εννοούσα, sorry.
Είπα "τσίμπησε" γιατί φαντάζομαι ότι δεν ελέγχουν όλα τα δέματα, αλλά διαλέγουν μερικά στην τύχη ή όποια τους γυαλίσουν στο μάτι, για να τα εκτελωνίσουν. Εκτός και αν κάνω λάθος σε αυτό, δεν έχω παραγγείλει ποτέ κάτι τόσο μεγάλο/ακριβό από Κίνα.


Από το androidmall επικοινώνησαν τελικά, μου είπαν ότι υπάρχει καθυστέρηση στα update intervals της EMS, και να μην ανησυχώ :p

OK no prob.

Πάντως στο δικό μου Cube, είχε ταμπελάκι απ'εξω από το πακέτο, που έλεγε "package value <30 euros" ή κάτι τέτοιο.

blade_
12-09-12, 14:55
γενικα απο τιμες βαζουν οτι ναναι..στη θηκη που πηρα αξιας 1 ευρω,εγραψε αξια 10

tsavman
12-09-12, 17:16
OK no prob.

Πάντως στο δικό μου Cube, είχε ταμπελάκι απ'εξω από το πακέτο, που έλεγε "package value <30 euros" ή κάτι τέτοιο.

Το ζήτησα και γω αυτό, από το androidmall...
Αρκεί μόνο να έρθει το ρημάδι! :lol:

RASTAVIPER
12-09-12, 18:27
Για όποιον ενδιαφέρεται για Google NEXUS 7 16gb.
Κατευθείαν από FNAC Γαλλίας, με 13€ μεταφορικά, σύνολο 263€!
http://www.fnac.com/Asus-Nexus-7-LED-16-Go/a4424996/w-4?SID=87962a58-d0e2-3eeb-f470-9b12101cff3d&UID=02209F6C8-2098-C2C7-EA03-B395CC77A0EA&Origin=FnacAff&OrderInSession=0&TTL=110320131714#bl=HGACMV1

Mouse Potato
12-09-12, 20:14
Για όποιον ενδιαφέρεται για Google NEXUS 7 16gb.
Κατευθείαν από FNAC Γαλλίας, με 13€ μεταφορικά, σύνολο 263€!
http://www.fnac.com/Asus-Nexus-7-LED-16-Go/a4424996/w-4?SID=87962a58-d0e2-3eeb-f470-9b12101cff3d&UID=02209F6C8-2098-C2C7-EA03-B395CC77A0EA&Origin=FnacAff&OrderInSession=0&TTL=110320131714#bl=HGACMV1

Ενδιαφέρον... Αλλά δεν ξαναασχολούμαι με Nvidia... Ακόμα και αν έρχεται κατευθείαν από την Google...

ownagE_
12-09-12, 22:20
Τελικά ίσως κι εγώ πάω σε κάτι κινέζικο..

Έλεγα (όπως και οι υπόλοιποι) για το Ainol Flame 7" αλλά με αυτά που διαβάζω, άσε καλύτερα.

Το Cube που παίζει πιο φθηνά;
Κάτι άλλο δοκιμασμένο σε ~9-10";

tsavman
12-09-12, 23:15
Τελικά ίσως κι εγώ πάω σε κάτι κινέζικο..

Έλεγα (όπως και οι υπόλοιποι) για το Ainol Flame 7" αλλά με αυτά που διαβάζω, άσε καλύτερα.

Το Cube που παίζει πιο φθηνά;
Κάτι άλλο δοκιμασμένο σε ~9-10";

Αν δε θέλεις να μπλέκεις με αποστολές από Κίνα κλπ, το φθηνότερο (http://www.ebay.co.uk/itm/Cube-U30GT-10-1-IPS-Rockchip-RK3066-Dual-Core-1-6GHz-Android-4-0-ICS-Tablet-PC-/261088964507?pt=UK_iPad_Tablets_eReaders&hash=item3cca1d6f9b#ht_6889wt_1186) αυτή τη στιγμή, από ebay Αγγλίας

ownagE_
12-09-12, 23:38
Αν δε θέλεις να μπλέκεις με αποστολές από Κίνα κλπ, το φθηνότερο (http://www.ebay.co.uk/itm/Cube-U30GT-10-1-IPS-Rockchip-RK3066-Dual-Core-1-6GHz-Android-4-0-ICS-Tablet-PC-/261088964507?pt=UK_iPad_Tablets_eReaders&hash=item3cca1d6f9b#ht_6889wt_1186) αυτή τη στιγμή, από ebay Αγγλίας

Έλεγα για pandawill.. :p

tsavman
12-09-12, 23:41
Έλεγα για pandawill.. :p

Αει, εσύ είσαι ριψοκίνδυνος! :p

ownagE_
12-09-12, 23:45
Αει, εσύ είσαι ριψοκίνδυνος! :p

Γιατί καλέ; :p
Νομίζω είναι αξιόπιστο..;

edit: Αλλιώς dinodirect :p

tsavman
12-09-12, 23:49
E δεν είναι και dinodirect :p, αλλά το τελωνείο είναι 50-50 αν σου το τσιμπήσει..

ownagE_
12-09-12, 23:53
E δεν είναι και dinodirect :p, αλλά το τελωνείο είναι 50-50 αν σου το τσιμπήσει..

50-50; Με απλό airmail;!;

Νόμιζα ότι αυτά περνούσαν χύμα.. :what:

Χμμμμ.. ebay uk ή κινέζο; :p

chal_4
13-09-12, 00:01
Πιο πιθανό είναι να το τσιμπησουν στο τελωνείο με airmail ή με EMS?
Ακόμη κι αν βάλουν ένδειξη "gift" ή "<30$" υπάρχει ο κίνδυνος να κολλήσει στο τελωνείο?

blade_
13-09-12, 02:14
Ενδιαφέρον... Αλλά δεν ξαναασχολούμαι με Nvidia... Ακόμα και αν έρχεται κατευθείαν από την Google...


o καμμενος τη φωτια δε τη φοβαται :p

psolord
13-09-12, 09:37
Τελικά ίσως κι εγώ πάω σε κάτι κινέζικο..

Έλεγα (όπως και οι υπόλοιποι) για το Ainol Flame 7" αλλά με αυτά που διαβάζω, άσε καλύτερα.

Το Cube που παίζει πιο φθηνά;
Κάτι άλλο δοκιμασμένο σε ~9-10";

Παρήγγειλα χτες και ένα Ramos W27 για την κοπελιά και θα έχω γνώμη και για αυτό σε καμιά βδομάδα. Ελπίζω να είναι τουλάχιστον καλούτσικο, μιας και η κοπελιά δεν το ψάχνει όσο εγώ. Με ανησυχεί λίγο η gpu του, αλλά αφου την παλεύει με το X5 για παιχνιδάκια, ευελπιστώ ότι θα την καλύψει.

Παρεμπιπτόντως, είχαμε σχεδόν αποφασίσει για 7'' και είχα βρει ένα που είχε ίδια specs με το Cube, αλλά τελικά χτες κατέβασα το Archos 705 που είχα στη ντουλάπα και το έβαλα πάνω στο Cube για να δούμε πιο παραστατικά την διαφορά την οθόνης. Το Archos 705 έμοιαζε με ψείρα. Πραγματικά πιστεύω ότι πρέπει να είναι πολύ δύσχρηστο ένα ταμπλετ 7'' σε επίπεδο νετ. Τελικά αποφασίσαμε για 10'' με λίγο χαμηλότερα specs. Πραγματικά είναι πολύ εύχρηστο όταν είσαι ξάπλα και το έχεις αγκαλίτσα! :D

- - - Updated - - -

ΥΓ +25% από την αξία του βγήκαν τα μεταφορικά . Δηλαδή έλεος. Αλλά και πάλι είναι πολύ καλύτερη πρόταση από αυτές που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά. Νομίζω ότι τα Ελληνικα καταστήματα κοιμούνται.

tsavman
13-09-12, 11:06
Πιο πιθανό είναι να το τσιμπησουν στο τελωνείο με airmail ή με EMS?
Ακόμη κι αν βάλουν ένδειξη "gift" ή "<30$" υπάρχει ο κίνδυνος να κολλήσει στο τελωνείο?

Πλέον την έχουν ψυλλιαστεί την δουλειά με τα "gift" και "$30", και αν τους γυαλίσει κάτι μπορεί να το τσιμπήσουν.
Η EMS πάντως θεωρείται σχετικά ασφαλής κούριερ από Κίνα, υπάρχουν άλλες που περνάνε 100% τελωνείο (το φροντίζουν οι ίδιες γιατί έχουν κέρδος και αυτές από αυτό).




Παρήγγειλα χτες και ένα Ramos W27 για την κοπελιά και θα έχω γνώμη και για αυτό σε καμιά βδομάδα. Ελπίζω να είναι τουλάχιστον καλούτσικο, μιας και η κοπελιά δεν το ψάχνει όσο εγώ. Με ανησυχεί λίγο η gpu του, αλλά αφου την παλεύει με το X5 για παιχνιδάκια, ευελπιστώ ότι θα την καλύψει.

Παρεμπιπτόντως, είχαμε σχεδόν αποφασίσει για 7'' και είχα βρει ένα που είχε ίδια specs με το Cube, αλλά τελικά χτες κατέβασα το Archos 705 που είχα στη ντουλάπα και το έβαλα πάνω στο Cube για να δούμε πιο παραστατικά την διαφορά την οθόνης. Το Archos 705 έμοιαζε με ψείρα. Πραγματικά πιστεύω ότι πρέπει να είναι πολύ δύσχρηστο ένα ταμπλετ 7'' σε επίπεδο νετ. Τελικά αποφασίσαμε για 10'' με λίγο χαμηλότερα specs. Πραγματικά είναι πολύ εύχρηστο όταν είσαι ξάπλα και το έχεις αγκαλίτσα! :D

- - - Updated - - -

ΥΓ +25% από την αξία του βγήκαν τα μεταφορικά . Δηλαδή έλεος. Αλλά και πάλι είναι πολύ καλύτερη πρόταση από αυτές που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά. Νομίζω ότι τα Ελληνικα καταστήματα κοιμούνται.


Με γεια!
Από που το παρήγγειλες, και πόσο βγήκε τελική τιμή, με αποστολή κλπ;


Εγώ λέω να μαζευτούμε μερικοί και να φέρουμε ένα κοντέινερ 10ιντσα από Κίνα, διάφορα μοντέλα και να τα πουλήσουμε εδώ χονδρική σε κάποιο κατάστημα :p

psolord
13-09-12, 11:24
Με γεια!
Από που το παρήγγειλες, και πόσο βγήκε τελική τιμή, με αποστολή κλπ;


Εγώ λέω να μαζευτούμε μερικοί και να φέρουμε ένα κοντέινερ 10ιντσα από Κίνα, διάφορα μοντέλα και να τα πουλήσουμε εδώ χονδρική σε κάποιο κατάστημα :p


Thanks! :)

132 euros όλα μαζί.

Πλάκα πλάκα αν είχα κεφάλαιο, θα το σκεφτόμουν.

AndroidTablets.gr :D

Αυτό το Ramos W27 ας πούμε, για πλάκα το πούλαγες 150 ευρώ στην Ελληνική αγορά.

tsavman
13-09-12, 11:34
Thanks! :)

132 euros όλα μαζί.


Αυτό το Ramos W27 ας πούμε, για πλάκα το πούλαγες 150 ευρώ στην Ελληνική αγορά.


Άστο, δεν έχεις επιχειρηματικό μυαλό, θα φαλιρίσουμε :lol:

Mouse Potato
13-09-12, 11:44
o καμμενος τη φωτια δε τη φοβαται :p

Καθώς επίσης και "στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί"... :p

psolord
13-09-12, 11:46
Άστο, δεν έχεις επιχειρηματικό μυαλό, θα φαλιρίσουμε :lol:

Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι απατεώνας! Πολύ τίμιος για να είμαι επιχειρηματίας! :p

Πάντως προφανώς δεν εννοούσα να το αγοράσουμε 132 και να το πουλάμε 150. Σε μαζική αγορά θα υπήρχε άλλη τιμή και άλλες συνεννοήσεις κλπ. :)

RASTAVIPER
13-09-12, 11:47
Την ψάχνω και εγώ για tablet αφού πλέον το Nook Color τα έχει τα χρονάκια του.
τις 7 ίντσες τις έχω δοκιμάσει τόσα χρόνια και σκέφτομαι να πάω σε και μεγαλύτερο, αν και μου αρέσει πολύ το NEXUS.
ωστόσο οι 10 ίντσες χάνουν το νόημα της φορητότητας για μένα και έτσι γλυκοκοιταζω το Kindle Fire 8.9. καλή τιμή και spec αλλά πού θα το βρω δεν ξέρω.
καμιά άλλη πρόταση σε αυτό το μέγεθος με IPS panel και καλή τιμή;

ownagE_
13-09-12, 18:42
Τελικά παράγγειλα το μικρό για αρχή/δοκιμή! :p
Ήταν καλή τιμή (http://www.ainolstore.com/ainol-novo-7-aurora-ii-dual-core-android-ips-display-tablets.html).. γύρω στα 93€ βγήκε τελική με hong kong post και protector.

Απ'ότι είδα παίζει και CM10 (JB), καθόλου άσχημα.
Official δε νομίζω να πάρει JB ποτέ.. :p

blade_
13-09-12, 19:13
θα τη παλεψεις με τοσο μικρο? :p

ownagE_
13-09-12, 19:19
θα τη παλεψεις με τοσο μικρο? :p

Για πρώτο καλό φαίνεται.
Αργότερα που θα μπει και η MS με το surface κλπ. βλέπουμε για κάτι καλύτερο :p

blade_
13-09-12, 19:28
τοτε ναι...εκεινο ισως με βολεψει περισσοτερο.θα εχουν κ desktop αυτα?

ownagE_
13-09-12, 19:37
τοτε ναι...εκεινο ισως με βολεψει περισσοτερο.θα εχουν κ desktop αυτα?

Windows 8 full!
Σαν laptop & tablet μαζί είναι!

blade_
13-09-12, 20:11
αυτο θα ειναι μαλλον οτι πιο ολοκληρωμενο...για να το δουμε καθως κ τους κλωνους του :p

Rama
13-09-12, 23:50
@psolord το ψάχνω για το Yuandao Window N101 και διαβάζω για αρκετά προβλήματα με την JB : περιορισμένο market, pinch δεν παίζει στο gmaps και lag (βάλτωσε στο butter)
Στην ICS έχει κάτι χαζά με την ένδειξη της μπαταρίας και πάλι περιορισμένο market αλλά αυτό φτιάχνεται.
Εσύ είδες τίποτα τέτοιο στο Cube;
(sorry για το πρίξιμο πάλι)

leros2004
14-09-12, 01:13
Παρήγγειλα χτες και ένα Ramos W27 για την κοπελιά και θα έχω γνώμη και για αυτό σε καμιά βδομάδα. Ελπίζω να είναι τουλάχιστον καλούτσικο, μιας και η κοπελιά δεν το ψάχνει όσο εγώ. Με ανησυχεί λίγο η gpu του, αλλά αφου την παλεύει με το X5 για παιχνιδάκια, ευελπιστώ ότι θα την καλύψει.

Παρεμπιπτόντως, είχαμε σχεδόν αποφασίσει για 7'' και είχα βρει ένα που είχε ίδια specs με το Cube, αλλά τελικά χτες κατέβασα το Archos 705 που είχα στη ντουλάπα και το έβαλα πάνω στο Cube για να δούμε πιο παραστατικά την διαφορά την οθόνης. Το Archos 705 έμοιαζε με ψείρα. Πραγματικά πιστεύω ότι πρέπει να είναι πολύ δύσχρηστο ένα ταμπλετ 7'' σε επίπεδο νετ. Τελικά αποφασίσαμε για 10'' με λίγο χαμηλότερα specs. Πραγματικά είναι πολύ εύχρηστο όταν είσαι ξάπλα και το έχεις αγκαλίτσα! :D

- - - Updated - - -

ΥΓ +25% από την αξία του βγήκαν τα μεταφορικά . Δηλαδή έλεος. Αλλά και πάλι είναι πολύ καλύτερη πρόταση από αυτές που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά. Νομίζω ότι τα Ελληνικα καταστήματα κοιμούνται.

Μετα τις κάρτες γραφικών άρχισε το μικρόβιο των τάμπλετ :p
Περιμένω με αγωνία εντυπώσεις από το συγκεκριμένο...

psolord
14-09-12, 09:58
Τελικά παράγγειλα το μικρό για αρχή/δοκιμή! :p
Ήταν καλή τιμή (http://www.ainolstore.com/ainol-novo-7-aurora-ii-dual-core-android-ips-display-tablets.html).. γύρω στα 93€ βγήκε τελική με hong kong post και protector.

Απ'ότι είδα παίζει και CM10 (JB), καθόλου άσχημα.
Official δε νομίζω να πάρει JB ποτέ.. :p

Μια χαρά. Με γειά! :oneup:

- - - Updated - - -


@psolord το ψάχνω για το Yuandao Window N101 και διαβάζω για αρκετά προβλήματα με την JB : περιορισμένο market, pinch δεν παίζει στο gmaps και lag (βάλτωσε στο butter)
Στην ICS έχει κάτι χαζά με την ένδειξη της μπαταρίας και πάλι περιορισμένο market αλλά αυτό φτιάχνεται.
Εσύ είδες τίποτα τέτοιο στο Cube;
(sorry για το πρίξιμο πάλι)

Σε γενικές γραμμές, δεν έχω παρατηρήσει ιδιαίτερα προβλήματα ασυμβατότητας. Σίγουρα έχω συναντήσει μερικά που δεν παίζουν. Για παράδειγμα, νομίζω δεν συνεργαζόταν το Nova 3 ή το Shadowgun (games) δεν θυμάμαι ακριβώς. Επίσης για κάποιο περίεργο λόγο, δεν παίζει και το Plants vs Zombies, παρόλο που το Cube έχει ένα Plant κολλημένο στην πίσω μεριά του. Ειρωνεία..!

Από apps γενικά, δουλεύουν οι browsers, Firefox+beta, Chrome (o Chrome δεν έπαιζε με την στοκ κινέζικη ρομ), Dolphin+mini, Opera+mini, Titanium back, Easy Uninstaller, Total commander, Astro, ES File manager + task manager, Bsplayer, QQ Player, Doubletwist player, mplayer και πολλά πολλά άλλα. Αν ήταν να δώσω ένα ποσοστό, θα έλεγα ότι έχει 96%+ συμβατότητα, από αυτά που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. Επίσης δεν έτρεχε το αυθεντικό Asphalt 7. Κάνει ένα loop στο startup και δεν μπαίνει ποτέ στο παιχνίδι. Νομίζω ότι μάλλον πρόκειται για bug της εφαρμογής. Το Riptide GP το πάει αίμα πάντως. :D

Το google maps δεν το έχω βάλει καν, αλλά θα το δοκιμάσω. Το butter δεν ξέρω τι είναι, αλλά μπορώ να το δοκιμάσω (εξήγησε μου πως και τι).

Για την μπαταρία αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όσο πιο γεμάτη είναι, τόσο πιο αργά πέφτει, μόλις φτάσει κάτω από το 50%, φαίνεται ότι πέφτει ταχύτερα. Αυτή την αίσθηση όμως είχα και με το Galaxy S, οπότε μπορεί να είναι δικό μου ψυχαναγκαστικό συμπέρασμα! :p

Άλλο πρόβλημα που έχω παρατηρήσει είναι ότι, τις προάλλες που προσπάθησα να μιλήσω με ένα φίλο στο Skype, δεν με άκουγε καλά. Τώρα δεν ξέρω αν έφταιγε το μικρόφωνο ή το δίκτυο. Να θυμηθώ να κάνω ένα sound recording test με το μικρόφωνο.

Αυτό που έχει στεναχωρήσει ιδιαίτερα και που αποδείχθηκε ότι είναι θέμα ταμπλέτας, αλλά δεν ξέρω σε ποιο κομμάτι, είναι ότι μου κάνει κάτι κολλήματα στον Youtube player. Δηλαδή παίζει το μεγαλύτερο κομμάτι του βίντεο, αλλά μόλις φτάσει στα 5/7 σταματάει το streaming και μετά παίζει 3sec από το βίντεο κάθε 5 sec. Σίγουρα λοιπόν δεν φταίει η σύνδεση, γιατί το ίδιο βίντεο, την ίδια στιγμή, παίζει στον υπολογιστή σφαίρα.

Επίσης χτες, προσπάθησα να βάλω μία εφαρμογή από το store και την κατέβασα 3 φορές, διότι μου έβγαζε corrupted package error. Έχω αρχίσει και ανησυχώ μήπως παίζει τίποτα με το Wi-Fi ή στην συνεργασία του με το ρουτεράκι μου. Σκέφτομαι να αντιγράψω με FTΡ μέσω Wi-Fi, διάφορα αρχεία zip/rar, από τον υπολογιστή στην ταμπλέτα, να δω αν θα περάσουν αυτούσια ή θα έχω corrupted files. Μπορεί να λέω και βλακείες βέβαια, γιατί θεωρητικά πρέπει να υπάρχει κάποιο CRC check στην μετάδοση των δεδομένων. Τι λες, να το κάνω?

Όπως βλέπεις σου απάντησα σε περισσότερα από ότι ρώτησες, οπότε μην αγχώνεσαι. Ο σκοπός αυτού του thread είναι να ξεχωρίσουμε τα καλά από τα άχρηστα μηχανήματα.:)

- - - Updated - - -


Μετα τις κάρτες γραφικών άρχισε το μικρόβιο των τάμπλετ :p
Περιμένω με αγωνία εντυπώσεις από το συγκεκριμένο...

Καλά το μικρόβιο με τις κάρτες δεν θα φύγει τόσο εύκολα, αφού από τις κάρτες εξαρτάται ακόμα ένα μεγάλο μέρος της ψηφιακής μου ψυχαγωγίας η οποία για μένα σημαίνει....χαλάρωση.

Στο ίδιο μοτίβο μπήκε και η ταμπλέτα στη ζωή μου. Μου έχει περάσει την ψηφιακή ψυχαγωγία στο επόμενο στάδιο-> την ξαπλωτή ψηφιακή ψυχαγωγία. :p

chal_4
14-09-12, 12:27
Έχει παραγγείλει κανείς από androidmall και να έχει προκύψει πρόβλημα με το τελωνείο?
Καλύτερα είναι με airmail ή με EMS/DHL? Πότευπάρχουν λιγότερες πιθανότητες να κολλήσει στο τελωνείο?

psolord
14-09-12, 13:04
Έχει παραγγείλει κανείς από androidmall και να έχει προκύψει πρόβλημα με το τελωνείο?
Καλύτερα είναι με airmail ή με EMS/DHL? Πότευπάρχουν λιγότερες πιθανότητες να κολλήσει στο τελωνείο?

Έχω παραγγείλει εγώ αυτό το Ramos W27 που έδειξες προχτές (thanks btw), με EMS/DHL/UPS whatever. Όταν (και εάν :p) έρθει θα ενημερώσω.

tsavman
14-09-12, 13:51
Εγώ παρήγγειλα από τις 28 Αυγούστου, με EMS από androidmall, και ακόμα ούτε φωνή, ούτε ακρόαση.
Ντεμέκ 5-8 εργάσιμες, ντεμέκ :p

ownagE_
14-09-12, 18:24
Μια χαρά. Με γειά! :oneup:

Ty Λευτέρη, να 'σαι καλά! :)

----------------

Έφυγε και το πακέτο με HongKong post, μου έδωσαν και tracking number, αλλά προφανώς δε δείχνει τίποτα ακόμα. :p
Το δήλωσαν e-book reader με αξία 40$, μού είπαν.

Μάλιστα κάπου διάβασα ότι περιμένουν και official 4.1 JB update από την ainol!
Μωρέ λες; :p

blade_
14-09-12, 18:33
Στο ίδιο μοτίβο μπήκε και η ταμπλέτα στη ζωή μου. Μου έχει περάσει την ψηφιακή ψυχαγωγία στο επόμενο στάδιο-> την ξαπλωτή ψηφιακή ψυχαγωγία. :p

σε βλεπω μετα με 22ρι ταμπλετ...το χεις..αρκει να μη σε πλακωσει οταν κοιμασαι :p

chal_4
14-09-12, 20:08
Τελικά πότε έχουμε λιγότερες πιθανότητες να χρεωθούμε στο τελωνείο?
Με EMS/DHL ή με airmail?

Κι αν χρεωθούμε, πόση θα είναι αυτή η χρέωση περίπου?

RASTAVIPER
14-09-12, 21:15
Με DHL το πιο πιθανό να χρεωθεις τελωνείο.

Πάντως διαβάζω για το Ainol Fire που βγήκε πρόσφατα είναι καλύτερο από το Aurora και είναι λίγο πιο ακριβό.

blade_
14-09-12, 21:41
με DHL-FEDEX0-UPS ειναι 99% σιγουρο οτι σταματας για καφε στο τελωνειο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.