PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

RASTAVIPER
06-08-13, 13:19
Το U30 βγαίνει στα 180€ περίπου, αλλά δεν βλέπω να παίζουν πολλές επιλογές για custom Rom.
Επίσης, δεν ξέρω τι παίζει με θέματα Wi-Fi και φόρτισης που τα παλιά cube έπασχαν.

lewton
07-08-13, 00:58
Το 4:3 ειναι πολυ ασχημο για αναπαραγωγη ταινιων. Χανεις πολυ real estate οθονης. Ειναι ωραιο ομως σε ολα τα αλλα, και ειδικα στο browsing.

To 16:9, ειναι η καλυτερη επιλογη για ταινιες, αλλα στο browsing χανει. Το κυριο προβλημα του ειναι στις 7 ιντσες βεβαια (πχ Nexus 7) και οχι τοσο στις 10.

Διαφωνώ. Στις 7 είναι που προτιμώ 16:10 (δεν είναι 16:9*) γιατί έτσι το δουλεύω άνετα με το ένα χέρι.
Στις μεγαλύτερες οθόνες είναι που το 16:10 παραγίνεται μακρύ και εκεί όντως θεωρώ ιδανικό το σχήμα του iPad.


*16:9 είναι τα κινητά, πχ 1280x720 και 1920x1080. Tα tablets είναι συνήθως 1280x800, 1920x1200 και 2560x1600.

Rama
07-08-13, 01:20
@mrsaccess
Κοιτάω το pipo max m8 pro και θυμάμαι ότι το είχες πάρει πριν από 2-3 μήνες, οπότε σου έχω μερικές ερωτήσεις:
1. Διαβάζω άσχημα λόγια για το wifi και το την φωτεινότητα της οθόνης. Με το δεύτερο θα ζήσω. Το πρώτο είναι πολύ βασικό. Ισχύει;
2. Βλέπω ότι φοράει και αυτό τον RK3188. Κάπου διάβαζα ότι αρχικά ο RK3188 laggare τρελά μέχρι που βγήκε κάποιο το update. Έχουν βγάλει update για την rom με το RK SDK 2.0 που κάνει τόσα θαύματα;
3. Γενικότερα απόψεις μετά από τόσο καιρό;

Για την μπαταρία και γενικότερη συμπεριφορά δεν περιμένω θαύματα, αλλά διαβάζω καλά λόγια οπότε είμαι ήσυχος. Δεν είχα θέμα και με την απόδοση του Cube U30GT και θεωρώ ότι αυτό δεν παίζει να είναι πιο αργό.

Κάποιο άλλο που αξίζει να κοιτάξω; (προαπαιτούμενα : 9''+, 2GB Ram, 1280x800+ ανάλυση και καλή cpu)

RASTAVIPER
07-08-13, 07:40
@mrsaccess
Κοιτάω το pipo max m8 pro και θυμάμαι ότι το είχες πάρει πριν από 2-3 μήνες, οπότε σου έχω μερικές ερωτήσεις:
1. Διαβάζω άσχημα λόγια για το wifi και το την φωτεινότητα της οθόνης. Με το δεύτερο θα ζήσω. Το πρώτο είναι πολύ βασικό. Ισχύει;
2. Βλέπω ότι φοράει και αυτό τον RK3188. Κάπου διάβαζα ότι αρχικά ο RK3188 laggare τρελά μέχρι που βγήκε κάποιο το update. Έχουν βγάλει update για την rom με το RK SDK 2.0 που κάνει τόσα θαύματα;
3. Γενικότερα απόψεις μετά από τόσο καιρό;

Για την μπαταρία και γενικότερη συμπεριφορά δεν περιμένω θαύματα, αλλά διαβάζω καλά λόγια οπότε είμαι ήσυχος. Δεν είχα θέμα και με την απόδοση του Cube U30GT και θεωρώ ότι αυτό δεν παίζει να είναι πιο αργό.

Κάποιο άλλο που αξίζει να κοιτάξω; (προαπαιτούμενα : 9''+, 2GB Ram, 1280x800+ ανάλυση και καλή cpu)
Τότε κοιτάς και το U30GT2 που αναφέρω πιο πάνω.

netlag
07-08-13, 09:57
εχεις δικαιο, 16:10 ειναι τα ταμπλετ.

Το Nexus 7, ειναι πολυ βολικο για το ενα χερι, ελαφρυ κλπ. Το θεμα ειναι ομως οτι η μακροστενη οθονη σε αναγκαζει για σκρολαρισμα. Αν το γυρισεις 90 μοιρες ειναι πολυ στενο το width.

Αν μιλησεις για το Nexus 10, τοτε ναι μεν ειναι μακροστενη η οθονη, αλλα εχεις αρκετο υψος ωστε να αποφυγεις το εντονο σκρολαρισμα. Επισης αν το γυρισεις 90 μοιρες, εχει πολυ μακρυ υψος και αρκετο φαρδος για browsing. Επισης τα 16:10 δεκαιντσα, ειναι συνηθως στις 10.1 ιντσες, ενω τα 4:3 στις 9.7

Αυτη η μικρη διαφορα στις ιντσες, δινει πισω τη χαμενη επιφανεια οθονης, οταν πας σε πιο widescreen ratios (το απολυτο σε επιφανεια ειναι το 1:1).

Το 4:3 αν εξαιρεσεις ταινιες βιντεο κλπ, ειναι καταπληκτικο. Ειναι αριστο θα ελεγα για ολες τις αλλες δουλειες. Αλλα στο βιντεο το penalty ειναι μεγαλο. Αν πηγαινα παλι σε 10 ιντσες, θα επελεγα 16:10.

Επισης βλεπω σαν χρυση τομη το 8 ιντσες 4:3. Not too big, not too small, ελαφρυ, και αριστο browsing. Παλι βιντεο πεναλτι, αλλα δεν μπορεις να τα εχει ολα.

Viper
07-08-13, 09:58
@mrsaccess
Κοιτάω το pipo max m8 pro και θυμάμαι ότι το είχες πάρει πριν από 2-3 μήνες, οπότε σου έχω μερικές ερωτήσεις:
1. Διαβάζω άσχημα λόγια για το wifi και το την φωτεινότητα της οθόνης. Με το δεύτερο θα ζήσω. Το πρώτο είναι πολύ βασικό. Ισχύει;
2. Βλέπω ότι φοράει και αυτό τον RK3188. Κάπου διάβαζα ότι αρχικά ο RK3188 laggare τρελά μέχρι που βγήκε κάποιο το update. Έχουν βγάλει update για την rom με το RK SDK 2.0 που κάνει τόσα θαύματα;
3. Γενικότερα απόψεις μετά από τόσο καιρό;

Για την μπαταρία και γενικότερη συμπεριφορά δεν περιμένω θαύματα, αλλά διαβάζω καλά λόγια οπότε είμαι ήσυχος. Δεν είχα θέμα και με την απόδοση του Cube U30GT και θεωρώ ότι αυτό δεν παίζει να είναι πιο αργό.

Κάποιο άλλο που αξίζει να κοιτάξω; (προαπαιτούμενα : 9''+, 2GB Ram, 1280x800+ ανάλυση και καλή cpu)

1. Με την stock ROM (30/05-SDK 1.0) ειχε καποια προβληματακια το WIFI. Με το περασμα ομως custom ROM (SDK 2.0) το WIFI βελτιωθηκε παρα πολυ. Πλεον δεν εχω συναντησει καποιο θεμα. Για την φωτεινοτητα της οθονης, τι ακριβως εννοεις?

2. Ναι το SDK 2.0 εδωσε αλλο αερα στο tablet. Υπαρχουν και custom αλλα και official ROM (http://www.pipo.cn/En/index.php?m=Product&a=show4&type=2&id=269) με SDK 2.0

http://www.slatedroid.com/topic/78273-metarom-v0003/
http://www.freaktab.com/showthread.php?6198-Pipo-M8-Pro-4-2-2-RileyROM-1-9-Multi-Window-Feedback

3. Εκτος απο ενα μικρο θεματακι συναρμογης (σαν να μην εχει κουμπωσει καλα, ισως ομως το εχουν φτιαξει αυτο), δεν εχω κανενα παραπονο.

lewton
07-08-13, 10:02
εχεις δικαιο, 16:10 ειναι τα ταμπλετ.

Το Nexus 7, ειναι πολυ βολικο για το ενα χερι, ελαφρυ κλπ. Το θεμα ειναι ομως οτι η μακροστενη οθονη σε αναγκαζει για σκρολαρισμα. Αν το γυρισεις 90 μοιρες ειναι πολυ στενο το width.

Αν μιλησεις για το Nexus 10, τοτε ναι μεν ειναι μακροστενη η οθονη, αλλα εχεις αρκετο υψος ωστε να αποφυγεις το εντονο σκρολαρισμα. Επισης αν το γυρισεις 90 μοιρες, εχει πολυ μακρυ υψος και αρκετο φαρδος για browsing. Επισης τα 16:10 δεκαιντσα, ειναι συνηθως στις 10.1 ιντσες, ενω τα 4:3 στις 9.7

Αυτη η μικρη διαφορα στις ιντσες, δινει πισω τη χαμενη επιφανεια οθονης, οταν πας σε πιο widescreen ratios (το απολυτο σε επιφανεια ειναι το 1:1).

Το 4:3 αν εξαιρεσεις ταινιες βιντεο κλπ, ειναι καταπληκτικο. Ειναι αριστο θα ελεγα για ολες τις αλλες δουλειες. Αλλα στο βιντεο το penalty ειναι μεγαλο. Αν πηγαινα παλι σε 10 ιντσες, θα επελεγα 16:10.

Επισης βλεπω σαν χρυση τομη το 8 ιντσες 4:3. Not too big, not too small, ελαφρυ, και αριστο browsing. Παλι βιντεο πεναλτι, αλλα δεν μπορεις να τα εχει ολα.
Συμφωνούμε σε όλα τα επιμέρους αλλά καταλήγουμε στο αντίθετο συμπέρασμα. :p

mrsaccess
07-08-13, 11:45
@mrsaccess
Κοιτάω το pipo max m8 pro και θυμάμαι ότι το είχες πάρει πριν από 2-3 μήνες, οπότε σου έχω μερικές ερωτήσεις:
1. Διαβάζω άσχημα λόγια για το wifi και το την φωτεινότητα της οθόνης. Με το δεύτερο θα ζήσω. Το πρώτο είναι πολύ βασικό. Ισχύει;
2. Βλέπω ότι φοράει και αυτό τον RK3188. Κάπου διάβαζα ότι αρχικά ο RK3188 laggare τρελά μέχρι που βγήκε κάποιο το update. Έχουν βγάλει update για την rom με το RK SDK 2.0 που κάνει τόσα θαύματα;
3. Γενικότερα απόψεις μετά από τόσο καιρό;

Για την μπαταρία και γενικότερη συμπεριφορά δεν περιμένω θαύματα, αλλά διαβάζω καλά λόγια οπότε είμαι ήσυχος. Δεν είχα θέμα και με την απόδοση του Cube U30GT και θεωρώ ότι αυτό δεν παίζει να είναι πιο αργό.

Κάποιο άλλο που αξίζει να κοιτάξω; (προαπαιτούμενα : 9''+, 2GB Ram, 1280x800+ ανάλυση και καλή cpu)

Εγώ πάντως αν έπαιρνα σήμερα tablet, θα πήγαινα για το M7 Pro που βγήκε αυτή την εβδομάδα, αλλά θα περίμενα κάνα μήνα για να πουληθεί το 1ο batch και να πάρω από το 2ο. :p
Το M7 Pro είναι στις 8.9", 1920×1200, με IPS από την Samsung. Επιπλέον των χαρακτηριστικών του M8 Pro, έχει GPS ενώ, χαλαρά θα πήγαινα για την έκδοση με 3G από αυτά που έχω δει ως σήμερα.

Όσο αφορά το M8 Pro.

Wi-Fi:
Είναι λίγο χειρότερο από ενός κινητού. Γενικά δεν ενοχλεί ιδιαίτερα εκτός και αν κάνεις streaming video σε σημείο με αδύναμο σήμα. Εκεί μερικές φορές αν πέσει η ταχύτητα της σύνδεσης, δεν την ανεβάζει εύκολα μόλις δει καλύτερο σήμα, με αποτέλεσμα να σου σπάει τα νεύρα.
Με τις RK SDK2.0 based ROM μου κάνει κάποια περίεργα. Αν χαθεί το wifi access point ενώ το tablet έχει την οθόνη κλειστή, κάποιες φορές σβήνει μετά από ώρα! Δεν ξέρω αν οφείλεται στην ρύθμιση για το wifi battery optimisation ή το keep wifi always on.

Οθόνη:
Η οθόνη του είναι καλή, σχεδόν όσοι το έχουν δει, το έχουν σχολιάσει.
Σαν φωτεινότητα δεν είναι ό,τι πιο δυνατό αλλά είναι ικανοποιητικό, πάνω από το μέσο όρο πιστεύω. Θα έλεγα πχ πως είναι πιο φωτεινή από την οθόνη ενός Nexus 4. Ακόμη και με ήλιο (στον δρόμο) δεν είχα ποτέ πρόβλημα να κάνω την δουλειά μου. Σε μπαλκόνια κλπ τώρα το καλοκαίρι, εννοείται πως δεν έχει θέμα.

RK SDK2.0
Βελτίωσε αισθητά την ταχύτητα αν και σε αντίθεση με την εμπειρία του netlag, ακόμη και με το παλιό SDK φαινόταν πιο γρήγορο από ένα Nexus 7.
Έφερε ένα ενδιαφέρον feature, multiwindow support για πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα στην οθόνη.
Έφερε όμως και μερικά προβληματάκια. Αυτό με το wifi που ανέφερα, το είδα και στις δύο ROM που δοκίμασα. Σε μία από τις δύο ROM, έχει και ένα θέμα με το task manager. Ο task manager δουλεύει σωστά μόνο αν είσαι στην αρχική οθόνη (στον launcher). Αν τον χρησιμοποιήσεις μέσα από μια εφαρμογή, δεν σε πάει σε άλλη εφαρμογή αλλά σε επιστρέφει σε αυτή που ήσουν.


Γενικότερα πάντως το tablet μου αρέσει πολύ και τα μόνα που ενοχλούν (πέρα από τα θεματάκια με το wifi και το sdk2.0 που ανέφερα) είναι (α) αυτό που ανέφερε ο Viper, πως εξαιτίας του ότι η πλάτη είναι εξ'ολοκλήρου από αλουμίνιο, έχει τριξιματάκια και παίζει ελαφρά. Δεν με έχει προβληματίσει ποτέ -έχει κάνει και τις στενές του επαφές με το πάτωμα :p- αλλά χαλάει λίγο την αίσθηση. (β) Πως δεν μένει για μέρες συνδεδεμένο στα bluetooth ηχεία. Η αλήθεια είναι πως το μόνο Android που το κατάφερνε αυτό ήταν το Pipo S2, οπότε δεν μπορώ να το καταδικάσω.

- - - Updated - - -

Α, ένα γενικό σχόλιο όμως για τα Κινέζικα. Το Pipo S2 δεν αναβαθμίστηκε ακόμη σε Android 4.2, έχει μείνει στο 4.1. Δεν ενοχλεί τώρα αλλά σε 1 χρόνο μπορεί να είναι αισθητή η διαφορά. Ειδικά στην περίπτωση των νέων με RK3188 αν δεν πάρουν έστω το 4.3.

Viper
07-08-13, 12:27
Α, ένα γενικό σχόλιο όμως για τα Κινέζικα. Το Pipo S2 δεν αναβαθμίστηκε ακόμη σε Android 4.2, έχει μείνει στο 4.1. Δεν ενοχλεί τώρα αλλά σε 1 χρόνο μπορεί να είναι αισθητή η διαφορά. Ειδικά στην περίπτωση των νέων με RK3188 αν δεν πάρουν έστω το 4.3.

Καλα η Pipo στο S2, ενα update εδωσε ολο κι ολο και σε αυτο δεν δουλευε η καμερα. Μετα απλα εδωσε αλλο ενα που απλα διορθωνε την καμερα.

Στη νεα γενια, βλεπω οτι ειναι αρκετα βελτιωμενη, με συνεχη update. Το θεμα, οπως λες, ειναι τι θα γινει με την 4.3. Αν και αυτο θα εξαρτηθει απο την Rockchip.

mrsaccess
08-08-13, 00:04
Α, ένα πρόβλημα που ξέχασα με το RK SDK2.0 είναι πως το M8 pro μου κάνει νερά με την SD.
Μερικές φορές δεν την βλέπει, μερικές φορές την χάνει και δύο φορές έτυχε να μην τη βλέπει σωστά και να κάνει conflict με το WiFi (δεν άνοιγε το WiFi αν δεν έκανα κάτι με την SD, πχ να την βγάλω ή να την πιέσω λίγο για να ανιχνευθεί).

Νομίζω πως το πρόβλημα είναι στο hardware, το SD slot του είναι μάλλον λίγο πιο μεγάλο από όσο πρέπει γιατί έχω 2 κάρτες και η μία βγάζει πολύ περισσότερα προβλήματα από την άλλη, αλλά στρώνει αν πχ βάλω ένα χαρτάκι για να την πιέσει λίγο στις επαφές. Ίσως το είχαν προβλέψει στο πρώτο SDK αλλά όχι στο δεύτερο.

Rama
08-08-13, 01:30
@Rastaviper
Το 1920x1080 είναι μεγάλο θέμα (θετικό), αλλά διαβάζω ότι το Pipo m8 pro είναι πιο smooth στη χρήση.
@Viper
Για την φωτεινότητα εννοώ ότι δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω με ήλιο από ότι διαβάζω. Ακόμα και αν ισχύει θα ζήσω.
@mrsaccess
Του έχεις βγάλει κάμποσα αρνητικά μέχρι στιγμής και όλα μου θυμίζουν το Cube U30GT.
Το wifi δεν συνδεόταν πάντα όταν έκλεινε η οθόνη και το ξαναάνοιγα.
Η sd έβγαζε προβλήματα ή τουλάχιστον έτσι γράφανε άλλοι στο σχετικό thread.

Θα το σκαλίσω λίγο ακόμα μιας και δεν καίγομαι.
Από nexus περιμένουμε κάτι φρέσκο σε 9''+ σχετικά σύντομα;

mrsaccess
08-08-13, 01:46
@mrsaccess
Του έχεις βγάλει κάμποσα αρνητικά μέχρι στιγμής και όλα μου θυμίζουν το Cube U30GT.

Βασικά όποιος χρειάζεται debug, συνήθως έρχεται σε εμένα. Του M8 τα θεωρώ και λίγα σε σύγκριση με άλλες περιπτώσεις. :p

blade_
08-08-13, 10:32
δε νομιζω τα nexus να φυγουν απο τις 7 και 10 τουλαχιστον οχι συντομα.δε παρατηρειται γενικα αυξηση στις ιντσες,πραγμα παραλογο.. :p

ntso
09-08-13, 11:13
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω tablet και συγκεκριμένα προσανατολίζομαι στο PIPO M9 Pro RK3188 Quad Core 1.6GHz 10.1 Inch Android 4.2 Tablet (ή κάποιο με αντίστοιχα χαρακτηριστικά αν έχει να προτείνει κανείς).

Ανατρέχοντας στις προηγούμενες σελίδες, εντόπισα τα banggood και geekbuying και θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν παραγγείλει από αυτά αν είναι αξιόπιστα και αν θα πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο κατά την παραγγελία σχετικά με τελωνείο κλπ. Ο χρόνο παράδοσης είναι 10-15 ημέρες περίπου όπως λένε;

Viper
09-08-13, 11:21
Απο Banggood υπολογισε κοντα στις 20 μερες. Απο Geekbuing, μπορεις να τους πεις να το στειλουν με Singapore Post. Σε 10-12 μερες φτανει Ελλαδα.

Για τελωνειο μην φοβασαι. Αρκει να μην επιλεξεις καποιο courier (πχ DHL).

netlag
09-08-13, 11:22
Και το banggood και το geekbuying ειναι αξιοπιστα site. Το banggood συνηθως εχει και καλυτερες τιμες. Δεν μου εχει τυχει να παραλαβω απο κινα κατω απο 14 μερες.

ntso
09-08-13, 11:36
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

RASTAVIPER
09-08-13, 11:40
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω tablet και συγκεκριμένα προσανατολίζομαι στο PIPO M9 Pro RK3188 Quad Core 1.6GHz 10.1 Inch Android 4.2 Tablet (ή κάποιο με αντίστοιχα χαρακτηριστικά αν έχει να προτείνει κανείς).

Ανατρέχοντας στις προηγούμενες σελίδες, εντόπισα τα banggood και geekbuying και θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν παραγγείλει από αυτά αν είναι αξιόπιστα και αν θα πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο κατά την παραγγελία σχετικά με τελωνείο κλπ. Ο χρόνο παράδοσης είναι 10-15 ημέρες περίπου όπως λένε;
Αυτή είναι η δεύτερη επιλογή μου.
Ίδιο hardware με το U30GT2 εκτός του GPS που έχει το M9 και για αυτό ίσως κοστίζει 20$ παραπάνω.

blade_
09-08-13, 12:25
ισως τωρα με τις αδειες να περιμενεις λιγο περισσοτερο,αλλα γενικα ερχονται γρηγορα.απο merimobiles,σε 9 μερες,ουτε εγω το πιστευα

RASTAVIPER
09-08-13, 12:48
Μου φαίνεται καλύτερα να περιμένω λίγο να ωριμάσει το M9 Pro .
Έτσι και αλλιώς δεν προλαβαίνω να το έχω πριν τις διακοπές μου.
Να δούμε τι Rom θα βγούνε.

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος αν το M9 Pro έχει 2 ηχεία;

blade_
09-08-13, 13:19
οτι και να εχει μη περιμενεις κατι καλο

παρε ενα εξωτερικο bluetooth ηχειακι και εισαι μια χαρα

RASTAVIPER
09-08-13, 13:56
Ηχεία έχω έτσι και αλλιώς εδώ και χρόνια για τέτοια δουλειά.
Αλλά περιμένω να δω roms που να παίζουν σωστά.
Εκτός αν υπάρχουν σε άλλα site που δεν γνωρίζω. Στο Vondroid δεν είδα κάτι.

renegade angel
10-08-13, 01:57
Γεια σας,
ασχετος απο tablets αρα ζητω την βοηθεια σας.
Υπαρχει η δυνατοτητα να μου το φερουν απο την Αμερικη αρα αν το βρω φθηνοτερα θα το προτιμησω.

Μου αρεσει το Nexus 7 οπως το βλεπω σε φωτο (της Google ειδα οτι βγαινει σε Android 4.3). Παρολα αυτα θελω να ξερω τι αλλες επιλογες εχω.

Μια λιστα με "σημεια" οπως τα εχω σκεφτει. Αν παραλειπω κατι, ενημερωσετε.

1. Ποια εκδοση Android πρεπει να εχει (τουλαχιστον και προτεινομενη)?
2. Βασικη χρηση θα ειναι αυτη του Skype.
3. Αναγνωση e-mail.
4. Χρηση σε wi-fi δικτυο (δε με ενδιαφερει το 3g)
5. 7 ιντσων για να ειναι καπως φορητο.
6. Εως 200+ δολλαρια (να βγει καπου 200 ευρω με μεταφορικα εντος USA).
7. Amazon.com ή απο αλλου?
8. Αν ειναι δυνατον να μπορει να κανει streaming απο το MyBookLive της WD http://www.wdc.com/en/products/products.aspx?id=280 (για αυτο βεβαια θα ρωτησω και στο support forum του MBL).
9. 16 GB χωρου μου φαινονται οκ.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

EnDLess
10-08-13, 10:46
το nexus 7 είναι πολύ καλή επιλογή, με specs κορυφαία και ολοκληρωμένο(gps, bt, ktl). Επίσης είναι pure android, παίρνει τις αναβαθμίσεις άμεσα και η κοινότητα του xda αν μη τι άλλο το έχει ξεσκίσει...

το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει θύρα για κάρτα sd. Η έκδοση με τα 16gb κοστίζει στο αμέρικα 229$ και αυτή με τα 32gb 269$ από το google store.

Από κει και πέρα εγώ θα έπαιζα σε κινέζο που να έχει υποστήριξη από την κοινότητα. Ένα tablet 7-8 inch θα σου κοστίσει περίπου λιγότερο από τα μισα σε σχέση με το nexus. Δεν θα είναι τόσο ολοκληρωμένο αλλά για αυτά που θέλεις σε καλύπτει.

netlag
10-08-13, 13:03
Το Nexus 7, ειναι κορυφη. Και μιλαω για το 2012 Nexus 7. Ομως μην αγορασεις αυτο. Αγορασε το 2013 Nexus 7 που ειναι σαν το 2012, αλλα με γρηγοροτερο επεξεργαστη και υψηλοτερη αναλυση οθονης.

Δεν πρεπει να σε απασχολει η εκδοση του Android, μια και το Nexus σου θα αναβαθμιζεται αυτοματα, καθε φορα που η google βγαζει νεα εκδοση. 4.3 φορανε τα nexus για την ωρα.

renegade angel
10-08-13, 16:28
Για αυτο εδω ο λογος, ετσι?

http://www.amazon.com/Google-Nexus-Tablet-7-Inch-Black/dp/B00DVFLJDS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1376141181&sr=8-1&keywords=nexus+7

ειδα οτι η WD εχει βγαλει applications για android ωστε να κανεις stream απο το MBL. Οι κριτικες βεβαια δεν ειναι φοβερες για αυτα τα applications.

Προς nexus 7 τεινω (θα το ψαξω βεβαια ακομη).

RASTAVIPER
10-08-13, 17:03
Το Nexus 10 2013 πότε και σε τι τιμή;

lewton
10-08-13, 19:01
Το Nexus 10 2013 πότε και σε τι τιμή;

Στις 15 Οκτώβρη, 449 δολάρια η 3G έκδοση με 32GB και 449€ θα έρθει και στο γερμανικό Play Store στις 15 Νοέμβρη.

Έλα τώρα που γυρίζει η μαγική σφαίρα ζητήστε και άλλες προβλέψεις. :p

Rama
11-08-13, 17:58
Στις 15 Οκτώβρη, 449 δολάρια η 3G έκδοση με 32GB και 449€ θα έρθει και στο γερμανικό Play Store στις 15 Νοέμβρη.

Έλα τώρα που γυρίζει η μαγική σφαίρα ζητήστε και άλλες προβλέψεις. :p

Εγώ θα έβαζα τουλάχιστον +$50 και +20 μέρες σε όλες τις προβλέψεις.

Σχετικά με το n7 και γενικά τα 7''. Ξέρω ότι είναι υποκειμενικό αλλά δεν σας φαίνονται ενοχλητικά μικρά;

RASTAVIPER
11-08-13, 23:36
Εγώ θα έβαζα τουλάχιστον +$50 και +20 μέρες σε όλες τις προβλέψεις.

Σχετικά με το n7 και γενικά τα 7''. Ξέρω ότι είναι υποκειμενικό αλλά δεν σας φαίνονται ενοχλητικά μικρά;
Μπα για Χριστούγεννα λένε για το Nexus 10 τελικά.

Για τα 7άρια κερδίζεις σε φορητότητα, αλλά έχοντας ξεκινήσει να ασχολούμαι με τάμπλετ με ένα 7άρι πριν 3 χρόνια, πλέον δεν μπορώ να κοιτάω κάτω από τις 10 ίντσες.

nfotis
13-08-13, 22:21
Παρέλαβα το PIPO S1s σήμερα (είχε φτάσει χθες στο ταχυδρομείο).
Οι πρώτες εντυπώσεις θετικές, αν και οι δακτυλιές φαίνονται επάνω του.
Δυστυχώς δεν ξέρω αν η ζελατίνα ήταν προστατευτική για την οθόνη, ο μικρός ανηψιός την έβγαλε επιτόπου...

Ν.Φ.

- - - Updated - - -

Νεώτερα από το S1s:
το τροφοδοτικό/φορτιστής φαίνεται πως ήρθε DOA, έστειλα μήνυμα στη Banggood.
Μέχρι τώρα δουλεύω με ένα υπάρχον τροφοδοτικό που είχα πάρει για άλλη δουλειά, το οποίο έχει και USB έξοδο.
Το μηχανάκι είχε τη μπαταρία στο 53% όταν άνοιξα τη συσκευασία απο φελιζόλ
(έχουν δικό τους πακέτο, που θεωρητικά δίνει αρκετή προστασία)

Λειτουργικό τρέχει το 4.2.2 , έχει Ελληνικό interface από τη μάνα του (και Flash 11.1).
Κατέβασα μερικές εφαρμογές μέσω του Thomson που πήρα χάρη στον grayden, φαίνεται ΟΚ.

Είναι αρκετά ζεστό όταν τρέχω προγράμματα όπως το Angry Birds και το Trainz railroad simulator (όπως θα ξέρουν οι περισσότεροι, είναι αρκετά 'βαρύ' πρόγραμμα), ενώ και η οθόνη είναι ζεστή στην αφή
(με θερμοκρασία περιβάλλοντος 30+ Κελσίου βέβαια, ενώ είναι συνδεδεμένο στο τροφοδοτικό και σε εξωτερική οθόνη μέσω HDMI, μάλλον ζητάω πολλά...).

Ο αισθητήρας φωτογραφίας είναι πολύ μετρίως μέτριος, κρίνοντας απο μια δοκιμαστική λήψη τη μούρη μου (όχι ότι είμαι και ιδιαίτερα φωτογενής, αλλά ίσα-ίσα για μια κουβέντα μέσω Skype σε χώρους με χαμηλό κοντράστ θα λειτουργεί).

Οι πρώτες εντυπώσεις πάντως είναι καλές. Ο διπύρηνος RK3066 δεν δείχνει να ζορίζεται σε ότι έχω τρέξει επάνω στο μηχανάκι μέχρι στιγμής. Δεν θα ξαφνιαστώ αν χρειαστώ κάποια στιγμή και μια κάρτα SD για να βάζω βιβλία, βίντεο κτλ. (μόνο το Trainz 'ρούφηξε' 400+ ΜΒ)

Ν.Φ.

blade_
13-08-13, 23:16
μια χαρα,εκανες καλη αφορα φαινεται...στην αφη πως ειναι?

nfotis
15-08-13, 12:43
με την εξαίρεση του τροφοδοτικού, η ποιότητα κατασκευής φαίνεται ΟΚ
(το καλώδιο ρεύματος κσταλήγει σε USB βύσμα, άρα θεωρητικά θα μπορούσες να το φορτίσεις από ένα laptop π.χ.).
Οταν το δουλεύεις με τη παροχή ρεύματος δεν φορτίζει παράλληλα.
Μεταλλικό φαίνεται να είναι το πίσω μέρος, δεν διαπίστωσα πρόβλημα με το WiFi.

Σε 1-2 σημεία μοιάζει να έχει αέρα η επικάλυψη με ζελατίνα του bezel (δεν το έχω μπροστά μου τώρα, το έχει 'κατασχέσει' ο μικρός ανιψιός και παίζει angry birds ενθουσιωδώς, οπότε οι παρατηρήσεις μου είναι από μνήμης...)

Το μόνο που με ενοχλεί είναι οι δακτυλιές στην οθόνη, ειδικά αν έχεις μόλις φάει πίτσα με τα χέρια...
(μη ρωτήσεις πως το ανακάλυψα :-) ).
Με ένα βρεμένο πανάκι πάντως διορθώνεται, αρκεί να το έχεις κλείσει πριν.
Το πίσω μέρος δεν φαίνεται να λερώνεται εύκολα, αν και είναι μαύρο.

Ν.Φ.

- - - Updated - - -

Παρεμπιπόντως, εκεί που έλεγχα το τροφοδοτικό και τον adapter με το πολύμετρο, ανακάλυψα ότι η παροχή της ΔΕΗ δίνει στη πρίζα 270+ Volts! Είναι φυσιολογικό να παίρνω τέτοια τιμή;

Ν.Φ.

gianna
15-08-13, 18:39
Καλησπέρα,

παρακολουθώ καιρό αυτό το thread και ψάχνοντας για το πρώτο μου tablet, έχω (σχεδόν) καταλήξει στο Pipo Max M6 (http://www.pipo.cn/En/index.php?m=Product&a=show1&id=275&cid=199&type=2). Υπάρχει κάποιος λόγος για να μην το επιλέξω και να προτιμήσω κάποιο Μ7 ή Μ8; (Για παράδειγμα, διαβάζω σε ξένο forum ότι το retina display δεν μπορεί να το διαχειριστεί -λόγω μεγάλης ανάλυσης- χωρίς lags ο RK3188).

Επίσης, στην παραγγελία από banggood, τι είναι η επιλογή "drop shipping order"; Την επιλέγω ή όχι;

nfotis
15-08-13, 19:11
Καλησπέρα,

το drop-shipping είναι για μεταπωλητές, δεν βάζουν το δικό τους λογότυπο στη συσκευασία σε μια τέτοια περίπτωση.

Τι ζητάς απο τη ταμπλέτα, και πόσος είναι ο προϋπολογισμός σου;
Απο ποιό μαγαζί θέλεις να ψωνίσεις;

Ν.Φ.

gianna
15-08-13, 19:26
Λέω να προτιμήσω το δοκιμασμένο banggood.
Ξεκίνησα ψάχνοντας κάτι σαν ipad clone (μιλώντας για το μέγεθος). Με ενδιαφέρει η καλή απείκόνιση των χρωμάτων και η καλή ανάλυση, αλλά δεν ξέρω αν θα καταλαβαίνω διαφορά ανάμεσα σε retina και σε 1920x1200. Προϋπολογισμός, μέχρι 200€. Δεν με ενδιαφέρει αν έχει GPS ή 3G, θα τη χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά στο σπίτι. Επίσης, με προβληματίζει η ποιότητα του wifi: διαβάζω από πολύ καλά λόγια μέχρι και περιπτώσεις που το wifi είναι προβληματικό (κλειδώνει σε χαμηλή ταχύτητα ή έχει πολύ ασθενές σήμα).

nfotis
15-08-13, 20:47
Χμ, άρα θέλεις είτε 9.7 ίντσες οθόνη είτε 10.1 widescreen.
Οι 8 ίντσες μήπως σου φαίνονται πιό βολικές;
τι υλικό θα 'καταναλώνεις'; Βίντεο/ταινίες, βιβλία, ή κάτι άλλο;
(οι 8 και 9.7 ίντσες νομίζω είναι με καλύτερες αναλογίες για διάβασμα)

Επίσης, μήπως το μικρότερο βάρος των 8 ιντσών θα σε βόλευε για να κρατάς τη ταμπλέτα με το ένα χέρι;
Οι 9.7+ ίντσες απαιτούνε να είσαι καθιστός ή ξαπλωτός για παρατεταμένη χρήση, και να ακουμπάς κάπου τη ταμπλέτα.
Αν βγάλεις το 3G ρίχνεις αισθητά το κόστος.

Ν.Φ.

- - - Updated - - -

Μερικές προτασεις απο Banggood:
http://www.banggood.com/PIPO-M1-Pro-Quad-Core-RK3188-1_6GHz-9_7-Inch-IPS-Android-4_2-Tablet-p-80525.html
(μου αρέσει ιδιαίτερα η μεγάλη μπαταρία του, και η IPS οθόνη πρέπει να είναι καλή)

http://www.banggood.com/CUBE-U35GT-Quad-Core-RK3188-1_8GHz-7_9-Inch-IPS-Android-4_1-Tablet-p-75590.html
(ένα σκαλί πιο κάτω σε μέγεθος, δεν έχει πίσω κάμερα)

Για το Μ6, δεν ξέρω αν θα ήθελα να δώσω πενήντα Ευρώ παραπάνω για τη Retina οθόνη σε σχέση με την IPS (βέβαια, υπόσχεται και καλύτερη κάμερα, αλλά στη μαύρη έκδοση δίνει 8 GB μνήμη συγκριτικά με τα 16 του Μ1, εκτός αν είναι λάθος η σελίδα - το λευκό δείχνει 2/16 μνήμη)
http://www.banggood.com/PIPO-MAX-M6-RK3188-Quad-Core-1_6GHz-9_47Inch-IPS-Android-4_1-Tablet-p-74330.html λευκό
http://www.banggood.com/PIPO-MAX-M6-RK3188-Quad-Core-1_6GHz-9_7Inch-IPS-Android-4_2-Tablet-p-77603.html μαύρο

διάλεξε και πάρε :)

Ν.Φ.

gianna
15-08-13, 21:21
ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις :)


Για το Μ6 [...] στη μαύρη έκδοση δίνει 8 GB μνήμη συγκριτικά με τα 16 του Μ1, εκτός αν είναι λάθος η σελίδα - το λευκό δείχνει 2/16 μνήμη.

σε εμένα το μαύρο δίνει 2/16:
http://www.banggood.com/PIPO-MAX-M6-RK3188-Quad-Core-1_6GHz-9_47Inch-IPS-Android-4_1-Tablet-p-74330.html


Επίσης, να ανησυχώ για θέματα update σε νέα έκδοση του Android για το μέλλον; Προς το παρόν, έρχεται με την 4.2. (συγγνώμη για την μάλλον χαζή ερώτηση. Δεν έχω ιδέα από tablets).

Τέλος, για αποστολή από banggood, επιλέγω Air Parcel Register, σωστά; Είναι το μόνο που μου δίνει free shipping. Ελπίζω να μην έχω θέμα με επιπλέον δασμούς.

nfotis
15-08-13, 23:47
σε εμένα το μαύρο δίνει 2/16:
http://www.banggood.com/PIPO-MAX-M6-RK3188-Quad-Core-1_6GHz-9_47Inch-IPS-Android-4_1-Tablet-p-74330.html


γραψε λάθος, αυτό είναι το λευκό:
http://www.banggood.com/PIPO-MAX-M6-RK3188-Quad-Core-1_6GHz-9_7Inch-IPS-Android-4_2-Tablet-p-77603.html



Επίσης, να ανησυχώ για θέματα update σε νέα έκδοση του Android για το μέλλον; Προς το παρόν, έρχεται με την 4.2. (συγγνώμη για την μάλλον χαζή ερώτηση. Δεν έχω ιδέα από tablets).

μην αγχώνεσαι, κι εγώ πήρα το πρώτο μου tablet προχτές :)
το 4.2 είναι αρκετά φρέσκο και πλήρες, τώρα αν θα βγει ενημέρωση με νεώτερο εξαρτάται απο τον κατασκευαστή και τη κοινότητα. Έχω κατβάσει εφαρμογές και παιχνίδια απο το Google Market (και αγορασμένα) στο δικό μου S1s χωρίς πρόβλημα.



Τέλος, για αποστολή από banggood, επιλέγω Air Parcel Register, σωστά; Είναι το μόνο που μου δίνει free shipping. Ελπίζω να μην έχω θέμα με επιπλέον δασμούς.

Σημείωση: κάνε πρώτα register και μετά δώσε τη παραγγελία σου, ώστε να πάρεις πόντους για την επόμενη αγορά σου.
Κι εγώ με air parcel register παράγγειλα, ήρθε σε 2 βδομάδες χωρίς θέμα.
Παράγγειλα κι ένα τσαντάκι/θήκη συν ένα καλώδιο HDMI μαζί, ήρθαν σε δύο δόσεις.

Καλά ψώνια, ενημέρωσέ μας για τις επιλογές/εμπειρίες σου,
Ν.Φ.

leros2004
16-08-13, 00:00
αν τελικά ψωνίσεις απο banggood δοκίμασε και αυτό: Enjoy Big Sale: 10% off by using coupon code: 36bgc8 during checkout at Banggood.

blade_
16-08-13, 01:50
πολτ ωραιο το CUBE U35GT στα 100 ευρω περιπου με την εκπτωση...με τα 2 ραμ,παει σφαιρα

gianna
16-08-13, 12:16
αν τελικά ψωνίσεις απο banggood δοκίμασε και αυτό: Enjoy Big Sale: 10% off by using coupon code: 36bgc8 during checkout at Banggood.

Μου βγάζει το μήνυμα "Only clearance products can use this coupon."
Δεν έχω καμία έκπτωση καταπώς φαίνεται. Ήλπιζα σε ένα 10%.

nothing
17-08-13, 12:35
Σημείωση: κάνε πρώτα register και μετά δώσε τη παραγγελία σου, ώστε να πάρεις πόντους για την επόμενη αγορά σου.
Κι εγώ με air parcel register παράγγειλα, ήρθε σε 2 βδομάδες χωρίς θέμα.
Παράγγειλα κι ένα τσαντάκι/θήκη συν ένα καλώδιο HDMI μαζί, ήρθαν σε δύο δόσεις.

Καλά ψώνια, ενημέρωσέ μας για τις επιλογές/εμπειρίες σου,
Ν.Φ.

επειδη ετοιμαζομαι να παραγγειλω κατι απο banggood και ειναι η πρωτη φορα χρειαζεται να τους πω κατι ωστε να ερθει σωστα το δεμα χωρις προβληματα ελεγχου?
ή απλα ειμαστε οκ με το air parcel register ?

nfotis
17-08-13, 13:46
επειδη ετοιμαζομαι να παραγγειλω κατι απο banggood και ειναι η πρωτη φορα χρειαζεται να τους πω κατι ωστε να ερθει σωστα το δεμα χωρις προβληματα ελεγχου?
ή απλα ειμαστε οκ με το air parcel register ?

Δεν έκανα κάτι επιπλέον, από μόνοι τους δήλωσαν το καλώδιο HDMI στη δήλωση απέξω (και την ανάλογη αξία ;) )

Ν.Φ.

nothing
17-08-13, 14:29
ωραία μιας και παρήγγειλα το pipo m9 μαζί με μία θήκη και ένα καλώδιο hdmi

nfotis
17-08-13, 15:49
Καλορίζικο, αναμένουμε εντυπώσεις.

RASTAVIPER
17-08-13, 17:06
ωραία μιας και παρήγγειλα το pipo m9 μαζί με μία θήκη και ένα καλώδιο hdmi

Το Pro;
Με 3g η χωρίς;

nothing
17-08-13, 17:49
Το Pro;
Με 3g η χωρίς;

http://www.pipo-store.com/pipo-m9-quad-core-tablet-pc-pipo-max-m9.html

αυτο απλα το link απο banggood δε φορτωνει τωρα να δειξω απο εκει...
κυριως για το σπιτι για τους γονεις το θελω οποτε οχι το pro και χωρις 3g

thodoris12
25-08-13, 18:46
Αν αγοράσω το νέο Nexus 7 από Αμερική, τι μπορώ να κάνω για τον φορτιστή που φαντάζομαι δεν θα μπορεί να μπει σε μπρίζες Ελλάδας;

Υπάρχουν adapters, το φορτίζω μόνο με USB ή πρέπει να περιμένω να έρθει Ελλάδα;

Alexcxvtr
25-08-13, 19:01
Αν αγοράσω το νέο Nexus 7 από Αμερική, τι μπορώ να κάνω για τον φορτιστή που φαντάζομαι δεν θα μπορεί να μπει σε μπρίζες Ελλάδας;

Υπάρχουν adapters, το φορτίζω μόνο με USB ή πρέπει να περιμένω να έρθει Ελλάδα;

Υπάρχουν πάρα πολλοί adapters. Ψάξε σε κάποιο eshop και θα βρεις.
Για να μην μπλέξεις με τέτοια όμως να ξέρεις ότι οποιοσδήποτε φορτιστής με καλώδιο micro usb σου κάνει.
Οπότε δεν υπάρχει θέμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.