PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

Gordito
11-09-13, 08:22
Εγω παντως 300-400-500€ δεν τα εδινα για τα gadget-tablets, ουτε την Εθνικη τραπεζα να ειχα.
Δεν ειχα ποτε, μαλλον καποια στιγμη θα παρω ενα 7" Κινεζο ετσι για κανα παιχνιδακι.

Μπορει ο Κινεζος να μην δουλευει μετα απο 6 μηνες, αλλα τον εχεις πληρωσει μιση τιμη.

Viper
11-09-13, 09:22
Αμα κανουν μια καλη μειωση τιμης (οπως στο Nexus 4) οταν βγει το v2, σκεφτομαι και εγω το τωρινο Nexus 10. Απο Play store παλι.

Αν δεν κανουν μειωση, μενω στο κινεζικο και βλεπουμε.

netlag
11-09-13, 09:43
η αληθεια ειναι οτι το tablet αν καποιος το δουλευει ολημερις και οληνυχτις ειναι αξιολογη λυση το Nexus 10.

Αν ομως, ανοιγει το tablet μια φορα τη βδομαδα, ειναι καμενα λεφτα, και ο κινεζος ειναι the obvious choice.

Στα 200 ευρω, σημερα χτυπαγα ενα Nexus 10 :p

Alexcxvtr
11-09-13, 11:26
Αν κλέβουν από Ευρώπη, τότε από πού αγοράζεις;
Ελληνικά που είναι ακόμα σε πιο υψηλές τιμές ή από Κίνα που σήμερα παίζει αλλά σε 6 μήνες το παίζεις λαχείο;

America my friend.
To Nexus 10 16 gb στοίχισε 240 (με τελωνείο).
Και βέβαια δεν έχει γρατζουνιά.
Απλά, συμβιβάζομαι με την έλλειψη εγγύησης.

psolord
11-09-13, 12:13
Αν κλέβουν από Ευρώπη, τότε από πού αγοράζεις;
Ελληνικά που είναι ακόμα σε πιο υψηλές τιμές ή από Κίνα που σήμερα παίζει αλλά σε 6 μήνες το παίζεις λαχείο;

Άμα είναι να σου βγάλει ζημιά το Κινέζικο, θα σου την βγάλει σε ένα μήνα, μη πω βδομάδα.

Αν μετά τον πρώτο μήνα, που θα έχεις παίξει τα παιχνιδάκια σου, θα έχεις κάνει τα benchmarks σου (που το ζορίζουν) κλπ κλπ, δεν έχει βγάλει ζημιά, τότε δεν θα σου τη βγάλει στους έξι μήνες, ούτε στους 12 μήνες. Δεν εκφυλίζονται έτσι εύκολα τα κυκλώματα.

Τα Κυβάκια που πήρα για μένα και την κοπελιά, έχουν στενάξει ένα χρόνο τώρα και δεν έχουν πάθει τίποτα. Ούτε το παραμικρό. Ακόμα και τούμπα έφαγε της κοπελιάς, ράγισε η οθόνη και ακόμα δουλεύει ακάθεκτο.

RASTAVIPER
11-09-13, 12:27
Άμα είναι να σου βγάλει ζημιά το Κινέζικο, θα σου την βγάλει σε ένα μήνα, μη πω βδομάδα.

Αν μετά τον πρώτο μήνα, που θα έχεις παίξει τα παιχνιδάκια σου, θα έχεις κάνει τα benchmarks σου (που το ζορίζουν) κλπ κλπ, δεν έχει βγάλει ζημιά, τότε δεν θα σου τη βγάλει στους έξι μήνες, ούτε στους 12 μήνες. Δεν εκφυλίζονται έτσι εύκολα τα κυκλώματα.

Τα Κυβάκια που πήρα για μένα και την κοπελιά, έχουν στενάξει ένα χρόνο τώρα και δεν έχουν πάθει τίποτα. Ούτε το παραμικρό. Ακόμα και τούμπα έφαγε της κοπελιάς, ράγισε η οθόνη και ακόμα δουλεύει ακάθεκτο.

Εμενα το Ν101 εβγαλε το προβλημα φορτισης ενα εξαμηνο μετα.
Οποτε εξαρταται.
Αντιθετα καμια επωνυμη συσκευη (κινητο η ταμπλετ)δεν ειχε θεματα μετα και απο 3 χρονια.

psolord
11-09-13, 12:39
Αυτό πιθανότατα να αφορά την μπαταρία, η οποία σαφώς αλλάζει.

Εγώ μιλάω για κυκλώματα που αν χαλάσουν παίρνεις το μηχάνημα στο χέρι,πχ cpu, ram κλπ.

nfotis
12-09-13, 18:26
http://www.banggood.com/Wholesale-Pipo-M9-WIFI-1_8GHz-10_1-Inch-IPS-Android-4_1-16GB-Tablet-p-64785.html

μερικες μερες το εχω και μεχρι τωρα πιστευω οτι για τα λεφτα του ειναι super!
φυσικα αν ψαξεις μπορει να βρεις και καλυτερες τιμες ισως αλλα μεχρι τωρα δεν εχω κατι αρνητικο να πω...

Τελικά ενέδωσα και το παράγγειλα σήμερα.
Μαζί με αυτό παράγγειλα και screen protector για αυτό και το S1, μπας και μειώσουν το θέμα με τις δακτυλιές στην οθόνη.
Επίσης, παράγγειλα αυτό (ξέρω, δεν κρατήθηκα):
http://www.banggood.com/10_1-Inch-Leather-Case-With-Keyboard-Function-For-PIPO-M9-Tablet-p-78515.html

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Υποθέτω ότι θα δίνει κανονικό πληκτρολόγιο, 'αδειάζοντας χώρο' στην οθόνη όταν χρειάζεται να πληκτρολογήσεις κείμενο (κάτι σαν ένα προχωρημένο netbook)

Σκέφτηκα να πάρω και μια TF κάρτα, αλλά μία noname 32 GB που είχε κοστίζει 21 Ευρώ, ενώ απο τον Κατερέλο στο Περιστέρι παίρνεις μια Sandisk με adaptor σε SD με 26 (που πρέπει να είναι και πολύ ταχύτερη).

Ν.Φ.

blade_
12-09-13, 18:50
καλοριζικο,περιμενουμε εντυπωσεις!

φωτη εσυ δεν ειχες παρει κ αλλο ενα?η το μπερδευω με κινητο?

nfotis
12-09-13, 19:13
Ναι, πριν 1.5 μήνα πήρα το S1s, αλλά το έχουν 'κατασχέσει' τα ανίψια μου, για αυτό και θέλω ένα μεγαλύτερο για μένα (7" είναι οριακές για διάβασμα EPUB αρχείων)

Ν.Φ.

blade_
13-09-13, 02:31
:lol:

με το καλο,φαινεται καλο και εχει υποστηριξη αποτι ειδα

- - - Updated - - -

http://www.youtube.com/watch?v=E3bByaM0AW0

βλεπω τα παει πολυ καλα απεναντι στο καινουριο st3...

dimitri_ns
13-09-13, 07:57
Τελικά ενέδωσα και το παράγγειλα σήμερα.
Μαζί με αυτό παράγγειλα και screen protector για αυτό και το S1, μπας και μειώσουν το θέμα με τις δακτυλιές στην οθόνη.
Επίσης, παράγγειλα αυτό (ξέρω, δεν κρατήθηκα):
http://www.banggood.com/10_1-Inch-Leather-Case-With-Keyboard-Function-For-PIPO-M9-Tablet-p-78515.html

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Υποθέτω ότι θα δίνει κανονικό πληκτρολόγιο, 'αδειάζοντας χώρο' στην οθόνη όταν χρειάζεται να πληκτρολογήσεις κείμενο (κάτι σαν ένα προχωρημένο netbook)

Σκέφτηκα να πάρω και μια TF κάρτα, αλλά μία noname 32 GB που είχε κοστίζει 21 Ευρώ, ενώ απο τον Κατερέλο στο Περιστέρι παίρνεις μια Sandisk με adaptor σε SD με 26 (που πρέπει να είναι και πολύ ταχύτερη).

Ν.Φ.

128639

Οχι μόνο αδειάζει χώρο από την οθόνη, πληκτρολογεις πολύ πιό γρήγορα (πχ απάντηση σε μαιλ), σκρολάρεις με βελάκια και προστατεύει και το tablet
Το δικό μου tablet είναι 7άρι, android 4.0.3, η θήκη- πληκτρολόγιο αγοράστηκε στην Αθήνα 15 €.
Το "στυλό" που βλέπεις περίπου 8 €, για να επιλέγεις στην οθόνη, κάτι σαν pen. Μην ξεχνας έχω 7άρι, και με το στυλό τσουλάω πολύ πιό γρήγορα (και χωρίς δαχτυλιές)

Προβληματάκια:

1. Η 4.0.3 δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο για usb. Ενα και μοναδικό πρόγραμμα το External Keyboard Helper Pro, από Play Store, έλυσε το πρόβλημα
Από την 4.1 και μετά, νομίζω περιλαμβάνεται υποστήριξη και για ελληνικό usb πληκτρολόγιο

2. Το ηχείο στο tablet μου είναι πίσω και περιορίζεται η ένταση από τη θήκη. Αν θέλεις μπορείς να το χειρουργήσεις. Βρες ένα εργαλείο που ανοίγει τρύπες σε ζώνες.

Το στήριγμα είναι πολύ βολικό (κρεβάτι, κομοδίνο, τραπέζι βεράντας)

nfotis
14-09-13, 03:16
:lol:

με το καλο,φαινεται καλο και εχει υποστηριξη αποτι ειδα



http://www.pipo.cn/En/index.php?m=Product&a=show4&type=2&id=260

Εδώ είναι τα επίσημα firmware, με το εργαλείο για ενημέρωση και σχετικές οδηγίες στη σελίδα http://www.pipo.cn/En/index.php?m=Contact&a=index&id=248&type=3

Θέλω να πιστεύω ότι είναι πλήρης έκδοση 4.2.2, και ότι θα βγάλουν κάποια νεώτερη έκδοση μελλοντικά. Ιδωμεν (δυστυχώς δεν έχω αντιστοιχία με κάποιο Nexus ώστε να ξέρω αν λείπει κάτι απο τη στοκ έκδοση του Android)

Μήπως πρέπει να φτιάξουμε ένα χωριστό θέμα για τα μηχανάκια της PIPO, να κρατάμε 'καθαρή' αυτή εδώ τη κουβέντα;

Ν.Φ.

blade_
14-09-13, 05:15
δυσκολα θα ανοιξουν 10 θεματα με τη μια.. :p

το χαζευω απο χθες..κατι με κραταει και δε κανω κινηση...

nfotis
14-09-13, 12:48
Στο μεταξύ, έχει βγάλει προβλήματα το PIPO S1s και δεν ξέρω τι φταίει.
Για αρχή, ο αισθητήρας προσανατολισμού φαίνεται να έχει πάψει να δουλεύει.

Τρώει 'παγώματα' (μόνο στο παρατεταμένο power/sleep button αποκρίνεται σβήνοντας), βγάζει περίεργα ποσοστά όταν αρχίζει η φόρτιση μπαταρίας (όταν έχει πέσει στο 5% και το βάζω στον φορτιστή πετάγεται στο 31%) κτλ. - ίσως φταίει η ΔΕΗ για αυτό; (μέτρησα 275+ Volts στη πρίζα!)

Και μερικές φορές κάτι δεν πάει καλά με τον launcher (με τα συννεφάκια), μοιάζει σαν κάτι να τρώει CPU και να έχει μπει σε loop. Οταν ο ανιψιός μου έβγαλε το HDMI καλώδιο για να φύγει, άρχισε 'πάγωμα'.

Σκέφτομαι να του κάνω ένα reset, υποθέτω ότι αυτό θα καθαρίσει το μηχάνημα σε εργοστασιακό επίπεδο; Θα χάσει βέβαια τα levels στο Angry Birds ο ανιψιός αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει.

Scratching head,
Ν.Φ.
ΥΓ. Για το Μ9, απο ένα ψάξιμο που έκανα (μετά την αγορά...), φαίνεται πως έχουν βγάλει αναθεωρημένες εκδόσεις της μητρικής απο την έναρξη τον Απρίλιο. Α, και ο RK3188 λειτουργεί μόνο στο 1.6 GHz, μη δίνεις σημασία στα 1.8 που διαφημίζουν τα μαγαζιά.

nothing
14-09-13, 12:59
Στο μεταξύ, έχει βγάλει προβλήματα το PIPO S1s και δεν ξέρω τι φταίει.
Για αρχή, ο αισθητήρας προσανατολισμού φαίνεται να έχει πάψει να δουλεύει.

Τρώει 'παγώματα' (μόνο στο παρατεταμένο power/sleep button αποκρίνεται σβήνοντας), βγάζει περίεργα ποσοστά όταν αρχίζει η φόρτιση μπαταρίας (όταν έχει πέσει στο 5% και το βάζω στον φορτιστή πετάγεται στο 31%) κτλ. - ίσως φταίει η ΔΕΗ για αυτό; (μέτρησα 275+ Volts στη πρίζα!)

Και μερικές φορές κάτι δεν πάει καλά με τον launcher (με τα συννεφάκια), μοιάζει σαν κάτι να τρώει CPU και να έχει μπει σε loop. Οταν ο ανιψιός μου έβγαλε το HDMI καλώδιο για να φύγει, άρχισε 'πάγωμα'.

Σκέφτομαι να του κάνω ένα reset, υποθέτω ότι αυτό θα καθαρίσει το μηχάνημα σε εργοστασιακό επίπεδο; Θα χάσει βέβαια τα levels στο Angry Birds ο ανιψιός αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει.

Scratching head,
Ν.Φ.
ΥΓ. Για το Μ9, απο ένα ψάξιμο που έκανα (μετά την αγορά...), φαίνεται πως έχουν βγάλει αναθεωρημένες εκδόσεις της μητρικής απο την έναρξη τον Απρίλιο. Α, και ο RK3188 λειτουργεί μόνο στο 1.6 GHz, μη δίνεις σημασία στα 1.8 που διαφημίζουν τα μαγαζιά.


αν εχεις κανει root τοτε παρε με το titanium ενα backup του angry birds ωστε να μη χασει τα δεδομενα...
μπορει να γινεται και με χωρις root νομιζω με ενα που λεγεται helium η καπως ετσι αλλα δε το εχω χρησιμοποιησει ποτε...

καντου ενα reset παντως καποια στιγμη ωστε να δεις αν ειναι καθαρα θεμα λογισμικου που εχει φαει φρικη ή απλα κατι δυσλειτουργει εσωτερικα λογω hardware...

για το M9 το μονο που εχω να πω μεχρι στιγμης ειναι το skype δε θελει με τιποτα να δουλεψει , μιας και οποτε ενας απο τους 2 πατησει answer σε μια κληση απλα στο Μ9 τρωει καπακια force close...
ξερω οτι ειναι κακογραμμενη εφαρμογη γενικα το skype και εχουν πολλοι προβληματα απλα σε καποιους με Μ9 δουλευει οποτε απλα το αναφερω...

φυσικα η λυση ειναι πολυ απλη μιας και για τους γονεις μου που το πηρα με ενα ατομο κυριως στο εξωτερικο μιλανε που εχει και gmail οποτε το hangouts εδωσε τη λυση με τη μια και χωρις κανενα προβλημα!
μιλαω για κληση απλη αλλα και βιντεοκληση που και στα 2 το skype εχει προβλημα σε μενα τουλαχιστον.

anon
15-09-13, 00:15
@nfotis Η ΔΕΗ μας έχει τόσα σκαμπανεβάσματα στην τάση, ούτε τρενάκι λούνα παρκ ναταν. Επειδή στην προηγούμενη δουλειά είχαμε καταγραφικό, είχαμε τάσεις που άλλαζαν συνεχως απο 190 βολτ ως 270 αντί του νόμιμου 240 βόλτ. Δυστυχώς ούτε τα UPS εκτός εαν είναι real online (όχι interactive) κάνουν δουλειά... Αλλά τα true online ειναι πολύ ακριβότερα. Για την τάση μπορείς να βάλεις ένα κύκλωμα που λέγεται επιτηρητής τάσης, τουλάχιστον εκεί που έχεις ευαίσθητα κυκλώματα.

blade_
15-09-13, 00:25
πονεμενη ιστορια η δεη...

nfotis
15-09-13, 21:53
@nfotis Η ΔΕΗ μας έχει τόσα σκαμπανεβάσματα στην τάση, ούτε τρενάκι λούνα παρκ ναταν. Επειδή στην προηγούμενη δουλειά είχαμε καταγραφικό, είχαμε τάσεις που άλλαζαν συνεχως απο 190 βολτ ως 270 αντί του νόμιμου 240 βόλτ. Δυστυχώς ούτε τα UPS εκτός εαν είναι real online (όχι interactive) κάνουν δουλειά... Αλλά τα true online ειναι πολύ ακριβότερα. Για την τάση μπορείς να βάλεις ένα κύκλωμα που λέγεται επιτηρητής τάσης, τουλάχιστον εκεί που έχεις ευαίσθητα κυκλώματα.

Η υποψία μου έχει να κάνει με τη σύμπτωση ότι τα προβλήματα εμφανίστηκαν όταν ήρθε το ανταλλακτικό τροφοδοτικό/φορτιστής, ένα μήνα που το δούλευα με το Velleman και τη USB έξοδο δεν είχα συναντήσει τέτοιο θέμα. Το Κινεζικό τροφοδοτικό το πήρα Τετάρτη και τα προβλήματα άρχισαν μετά τη δεύτερη-τρίτη φόρτιση (απο μνήμης το λέω).

Μια άλλη υποψία που έχω είναι πιθανή υγρασία, καθώς με βρεγμένο πανί καθάριζα την οθόνη απο τις δακτυλιές. Αυτό ελπίζω ότι θα μειωθεί (εξάτμιση).

Είναι και το software ένα πιθανό σενάριο, καθώς έκανα ένα reset και εγκατέστησα ξανά τα Angry Birds και το Moon+ Reader. Ο αισθητήρας περιστροφής άρχισε ξανά να λειτουργεί, αλλά τα κολλήματα συνεχίζονται.
Δεν είμαι ακόμα βέβαιος για το τι συμβαίνει. Πάντως με το Angry Birds τρώει κόλλημα σε λίγα λεπτά, με το Moon+ Reader κολλάει στο μισάωρο. Δεν έχω πειράξει firmware, είναι όπως ήρθε απο τη μάνα του.

Ν.Φ.

- - - Updated - - -

Απο ότι φαίνεται, μάλλον υγρασία ήταν το πρόβλημα, φαίνεται να έχει συνέλθει το PIPO S1s μόνο του σε δύο μέρες.

Θα τσεκάρουμε και με άλλο πολύμετρο αύριο τη πρίζα, μπας και το δικό μου έχει βγει λάθος καλού-κακού.

Ν.Φ.

nfotis
16-09-13, 23:19
Οσον αφορά το M9, απο ότι φαίνεται έχουν ξεμείνει απο στοκ, και αναμένουν νέα τεμάχια στις 19 του μήνα.
Όχι ότι θα κάνει καμιά τρομερή διαφορά ένα τριήμερο επιπλέον στις 2+ βδομάδες που κάνει να έρθει, αλλά το λέω μπας και πάει κι άλλος να το 'τσιμπήσει'...

Πάντως, από ότι φαίνεται έχει 'ωριμάσει' αρκετά απο τις πρώτες παρτίδες που είχαν βγει τον Μάϊο (καλό είναι γενικά να αποφεύγει κάποιος να κάνει 'beta test' σε τέτοια προϊόντα...)

Ν.Φ.

nothing
17-09-13, 00:40
Οσον αφορά το M9, απο ότι φαίνεται έχουν ξεμείνει απο στοκ, και αναμένουν νέα τεμάχια στις 19 του μήνα.
Όχι ότι θα κάνει καμιά τρομερή διαφορά ένα τριήμερο επιπλέον στις 2+ βδομάδες που κάνει να έρθει, αλλά το λέω μπας και πάει κι άλλος να το 'τσιμπήσει'...

Πάντως, από ότι φαίνεται έχει 'ωριμάσει' αρκετά απο τις πρώτες παρτίδες που είχαν βγει τον Μάϊο (καλό είναι γενικά να αποφεύγει κάποιος να κάνει 'beta test' σε τέτοια προϊόντα...)

Ν.Φ.

παντως τελειως τυπικα να αναφερω οτι εμενα εκανε 20 μερες απο την παραγγελια αλλα επειδη δεν υπηρχε ενα καλωδιο που ειχα παραγγειλει και τελικα απο τις 25/8 που εφυγε ηρθε στις 8/9 αν θυμαμαι καλα οποτε ειναι ενας πολυ λογικος χρονος , τουλαχιστον για μενα...
οπως ειπα παραπανω θεωρω οτι ειναι παρα πολυ καλη αγορα και οσο περνανε οι μερες χαιρομαι που ισχυει και δεν βρισκω κατι αρνητικο... (για το skype τα ειπα παραπανω αλλα μαλλον ειναι κατι τυχαιο??? )
με εχει εντυπωσιασει η μπαταρια αρκετα μιας και με τη χρηση που κανουν οι γονεις με το wifi παντα ανοιχτο και τα βραδια το κλεινω το εχω φορτισει 2 φορες και ακομη εχει 40% για να τελειωσει...
πραγματικα εντυπωσιακο για μενα αυτο...

nfotis
21-09-13, 16:07
Σημείωση: απο ότι φαίνεται, το Banggood δεν δείχνει ταμπλέτες που είναι out of stock.

Το ανακάλυψα όταν έψαχνα για το δικό μου S1s και το review που είχα γράψει, και το βρήκα μόνο επειδή ήταν καταχωρημένο στις παραγγελίες μου (με σημείωση 'στοκάρουμε στις 19 Σεπ') - δεν φαινόταν στη γενική λίστα.

Ν.Φ.

nothing
21-09-13, 16:12
κοιτα για το m9 λεει Expect restock on 22nd September 2013 οποτε μαλλον ειναι αναλογα...

vgiozo
21-09-13, 19:14
Αυτό πώς σας φαίνεται, τα καταφέρνει από πλευράς απόδοσης; η τιμή είναι καλή;
http://www.aliexpress.com/item/ainol-novo7-fire-flame-7-inch-Android-4-0-Amlogic8726-Dual-Core-1280x800-IPS-Capacitive-Dual/642713696.html
Χρήση:
σερφάρισμα σε ειδησεογραφικά
διάβασμα pdf
κανά βιντεάκι σε youtube

8anos
21-09-13, 20:17
Αυτό πώς σας φαίνεται, τα καταφέρνει από πλευράς απόδοσης; η τιμή είναι καλή;
http://www.aliexpress.com/item/ainol-novo7-fire-flame-7-inch-Android-4-0-Amlogic8726-Dual-Core-1280x800-IPS-Capacitive-Dual/642713696.html
Χρήση:
σερφάρισμα σε ειδησεογραφικά
διάβασμα pdf
κανά βιντεάκι σε youtube

Καλό φαίνεται αλλά ο πωλητής δεν μου γεμίζει το μάτι.
Στη περιγραφή του προϊόντος αναφέρει δύο διαφορετικές ταμπλέτες!




129006

vgiozo
21-09-13, 21:20
Όχι, απλώς ξεκινάει με διαφήμιση δύο αλλων προϊόντων από το κατάστημά του και μετά παραθέτει τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης συσκευής
οι εικόνες παραπέμπουν σε άλλη σελίδα

- - - Updated - - -

Όσον αφορά τα χαρακτηριστικά τα βρίσκετε επαρκή;


http://www.youtube.com/watch?v=Rfroj3oZvgg

Η 7ιντση οθόνη είναι καλή για διάβασμα;

nfotis
21-09-13, 23:32
@vgiozo:
Επειδή πήρα 7ιντσο tablet (PIPO S1s), για PDF θα έλεγα ότι δεν αξίζει τον κόπο (εκτός αν το συνδέσεις με HDMI σε εξωτερική οθόνη). EPUB/MOBI διαβάζονται μια χαρά σε αυτό το μέγεθος με έναν καλό reader (εγώ χρησιμοποιώ Moon+ Reader, που παίζει και PDF αρχεία).

Θέλεις τουλάχιστον 9.7 ίντσες για να μη βγάλεις τα μάτια σου με PDF αρχεία (εγώ παράγγειλα ένα 10.1").
Επίσης, μου φαίνεται πολύ βαρύ για 7ιντσο (το δικό μου PIPO S1s είναι κάπου 350 γραμμάρια) - μήπως είναι μαζί με το τροφοδοτικό; (αλλά και πάλι...)

@nothing:
Τι να σου πω, το Μ9 το δείχνει στη κεντρική λίστα μοντέλων, παρά το ότι είναι 'εκτός στοκ' (πρέπει να πουλάει ΠΟΛΥ καλά). Το δικό μου γράφει ότι έφυγε μεσοβδόμαδα.

Ν.Φ.

mrsaccess
21-09-13, 23:52
Προσωπικά για pdf θα πρότεινα ένα 9.4 και χρήση του EBookDroid που έχει επιλογή για autocrop των λευκών περιθωρίων των σελίδων. Τα 10.1 είναι τεράστια —βαριά και με υπερβολικό ύψος.
Δεύτερη επιλογή θα ήταν οι 8" σε αναλογία 4:3. Είναι λίγο πιο μαζεμένο και μπορείς να διαβάσεις με αξιοπρέπεια αλλά το sweet spot imo, είναι οι 9.4", 16:10.

nfotis
22-09-13, 00:16
Μήπως εννοείς 9.7 ίντσες; Δεν έχω δει ποτέ 9.4 μέγεθος σε ταμπλέτα.
Κι εγώ σκεφτόμουνα για 9.7", αλλά τελικά ενέδωσα στις 10.1 του Μ9, καθώς είχε επιπλέον μνήμη κτλ. συγκριτικά με το M1 Pro που ήταν η αρχική επιλογή μου
(αν κι εκ των υστέρων φαίνεται πως τα 1.8 GHz που διαφημίζουν στο M9 δεν ισχύουν)

Ν.Φ.

mrsaccess
22-09-13, 00:28
Οι 9.4" ξεκίνησαν από την Sony, συνέχισαν στα κινέζικα με την Pipo και πλέον αρκετοί έχουν προτάσεις στις 9.4". Εναλλακτικά θα κοιτούσα και στις 8.9-9", όπου ξεκίνησε το Amazon με το Fire HD και πλέον αρκετοί κινέζοι βγάζουν 8.9" με 1920×1200.

vgiozo
22-09-13, 02:04
Σε τί τιμές όμως, έχετε να προτείνετε κάτι κάτω από 100€;

RASTAVIPER
22-09-13, 10:25
Μήπως εννοείς 9.7 ίντσες; Δεν έχω δει ποτέ 9.4 μέγεθος σε ταμπλέτα.
Κι εγώ σκεφτόμουνα για 9.7", αλλά τελικά ενέδωσα στις 10.1 του Μ9, καθώς είχε επιπλέον μνήμη κτλ. συγκριτικά με το M1 Pro που ήταν η αρχική επιλογή μου
(αν κι εκ των υστέρων φαίνεται πως τα 1.8 GHz που διαφημίζουν στο M9 δεν ισχύουν)

Ν.Φ.
Για τα 1.8 των Rk3188 ανακοινωθηκε πολυ καιρο τωρα οτι δεν μπορουν να εχουν σταθερη αποδοση σε αυτη την συχνοτητα και για αυτο την εχουν ριξει ολοι στο 1.6


Καλυτερη επιλογη πιστευω ειναι να ψαξεις μεσω ebay. Τρομερες τιμες και θα φτασει μεσω ταχυδρομειου.
Χειροτερη θες να πεις.
Στανταρ μεγαλυτερο κοστος και συνηθως οχι λιγοτερο χρονο παραδοσης.

nfotis
22-09-13, 11:55
Σε τί τιμές όμως, έχετε να προτείνετε κάτι κάτω από 100€;

Απο εταιρείες που έχω εμπειρία (= PIPO) έχω μια πρόταση στις 8 ίντσες (Pipo S2, το οποίο το έχει δουλέψει ο mrsaccess κι έχει γράψει και review νομίζω - για τσέκαρε λίγο πιο πίσω):
http://www.banggood.com/Wholesale-PIPO-S2-RK3066-Dual-Core-1_6GHz-8-Inch-Android-4_1-16GB-Tablet-p-52639.html

Αν πας για μέγεθος οθόνης, μία πρόταση είναι αυτή:
http://www.banggood.com/IPPO-M10-Pro-Dual-Core-Allwinner-A20-10_1-Inch-8GB-Android-4_2-Tablet-p-86347.html
(δεν έχω ιδέα απο που έχουν κόψει, μάλλον ο επεξεργαστής δεν είναι και τόσο σβέλτος συγκριτικά με τον RK3066)

Και μια πρόταση στις 9.7 ίντσες:
http://www.banggood.com/Wholesale-Cube-U20GTS-RK3066-Dual-Core-Cortex-A9-9_7-Inch-Android-4_1-16GB-Tablet-p-62341.html
(με την επιφύλαξη ότι κοιτάω τις προδιαγραφές, δεν ξέρω πόσο καλή κατασκευή είναι ούτε αν είναι up to date το λειτουργικό)
Απο τη Cube, ιδού μια 8ιντση:
http://www.banggood.com/Wholesale-CUBE-U9GT3-RK3066-Dual-Core-1_6GHz-8-Inch-IPS-Andriod-4_0-16GB-Tablet-p-63778.html
(δεν ξέρω πόσο up-to-date είναι το λειτουργικό όμως, γράφει Android 4.0)
Και μια τετραπύρηνη πρόταση (ο επεξεργαστής σίγουρα είναι ταχύτατος):
http://www.merimobiles.com/cube-u23gt-rk3188-quad-core-1-8ghz-8-inch-1024-768-with-android-4-1-16gb-tablet-pc_p/meri7478.htm

Οι τιμές συμπεριλαμβάνουν και ταχυδρομικά στο Banggood, δεν ξέρω για τους άλλους.
Αν έχεις περιθώριο για κάτι παραπάνω, θα κοιτούσα για 9.7 ίντσες (βρίσκεις πολύ καλό εργαλείο με 150 Ευρώ περιπου)

Ν.Φ.

- - - Updated - - -


Καλυτερη επιλογη πιστευω ειναι να ψαξεις μεσω ebay. Τρομερες τιμες και θα φτασει μεσω ταχυδρομειου.

Οι περισσότεροι που πουλάνε ταμπλέτες σε χαμηλές τιμές στο Ebay κάνουν 'drop shipping' απο τα μαγαζιά που ψωνίζουμε κι εμείς απευθείας.
Θα καθυστερήσουν πολύ περισσότερο και δεν κερδίζεις τίποτα τελικά.

Ν.Φ.

vgiozo
22-09-13, 12:29
Απο εταιρείες που έχω εμπειρία (= PIPO) έχω μια πρόταση στις 8 ίντσες (Pipo S2, το οποίο το έχει δουλέψει ο mrsaccess κι έχει γράψει και review νομίζω - για τσέκαρε λίγο πιο πίσω):
http://www.banggood.com/Wholesale-PIPO-S2-RK3066-Dual-Core-1_6GHz-8-Inch-Android-4_1-16GB-Tablet-p-52639.html

Αν πας για μέγεθος οθόνης, μία πρόταση είναι αυτή:
http://www.banggood.com/IPPO-M10-Pro-Dual-Core-Allwinner-A20-10_1-Inch-8GB-Android-4_2-Tablet-p-86347.html
(δεν έχω ιδέα απο που έχουν κόψει, μάλλον ο επεξεργαστής δεν είναι και τόσο σβέλτος συγκριτικά με τον RK3066)

Και μια πρόταση στις 9.7 ίντσες:
http://www.banggood.com/Wholesale-Cube-U20GTS-RK3066-Dual-Core-Cortex-A9-9_7-Inch-Android-4_1-16GB-Tablet-p-62341.html
(με την επιφύλαξη ότι κοιτάω τις προδιαγραφές, δεν ξέρω πόσο καλή κατασκευή είναι ούτε αν είναι up to date το λειτουργικό)
Απο τη Cube, ιδού μια 8ιντση:
http://www.banggood.com/Wholesale-CUBE-U9GT3-RK3066-Dual-Core-1_6GHz-8-Inch-IPS-Andriod-4_0-16GB-Tablet-p-63778.html
(δεν ξέρω πόσο up-to-date είναι το λειτουργικό όμως, γράφει Android 4.0)
Και μια τετραπύρηνη πρόταση (ο επεξεργαστής σίγουρα είναι ταχύτατος):
http://www.merimobiles.com/cube-u23gt-rk3188-quad-core-1-8ghz-8-inch-1024-768-with-android-4-1-16gb-tablet-pc_p/meri7478.htm

Οι τιμές συμπεριλαμβάνουν και ταχυδρομικά στο Banggood, δεν ξέρω για τους άλλους.
Αν έχεις περιθώριο για κάτι παραπάνω, θα κοιτούσα για 9.7 ίντσες (βρίσκεις πολύ καλό εργαλείο με 150 Ευρώ περιπου)

Ν.Φ.


Πολύ καλές οι προτάσεις σου...το θέμα περιπλέκεται...ίσως πρέπει να επισκεφθώ κάποιο μαγαζί για να κρίνω ιδίοις όμμασι (η αρχαία ελληνική ζεί ρε νεοταξικοί νεκροθάφτες, λολ) το θέμα του μεγέθους/φορητότητας/βάρους.

Όσον αφορά την αυτονομία, τί χωρητικότητας μπαταρία είναι "ασφαλές" να επιλέξει κάποιος για να έχει τουλάχιστον 6 ώρες απροβλημάτιστο σερφάρισμα;
Η έλλειψη bluetooth/εναλλακτικής ασύρματος διασύνδεσης πόσο νομίζετε ότι επηρεάζει την ευκολία χρήσης; Πχ δεν θα με χάλαγε να μεταφέρω αρχεία από τον σταθερό ή τον φορητό στη ταμπλέτα χωρίς να βάζω/βγάζω μνήμες κοκ ή αν θέλω να ανταλλάξω μεταφέρω αρχεία από άλλη ταμπλέτα...με το Wifi μπορώ να το κάνω (αποτελεσματικά);

Η βέλτιστη ανάλυση ποιά νομίζετε πως είναι, σε αναλογία με το μέγεθος οθόνης πάντα, για διάβασμα και σερφάρισμα;

nfotis
22-09-13, 14:02
Για να σου δώσω μια ιδέα μεγέθους, το μεγάλο iPad της Apple είναι 9.7 ίντσες, ενώ τo iPad mini 7.9 (πες 8) ίντσες.
Η ανάλυση είναι 1024*768 στο iPad Mini.
Το δικό μου S1s στις 7 ίντσες έχει 1024*600, και είναι μια χαρά. To M9 στις 10.1 ίντσες έχει ανάλυση 1280*800.
Σκέψου ότι το Thinkpad T60 μου απο το οποίο σου γράφω με οθόνη 13.4" έχει ανάλυση 1024*768, και δεν έχω πρόβλημα ανάλυσης.

Κοίτα καλύτερα τη ποιότητα της οθόνης (οι IPS δίνουν γενικά καλύτερα χρώματα) παρά την ανάλυση, και την ακρίβεια/ευαισθησία στην αφή (και αν γεμίζουν εύκολα ή όχι δακτυλιές...)

Για μεταφορά δεδομένων με WiFi, αν κάνεις root το tablet (δεν ξέρω αν το δικό μου έχει γίνει) μπορείς να κατεβάσεις κάποιο πρόγραμμα και να διαβάζεις file shares άλλων υπολογιστών μέσω WiFi (νομίζω ότι πρέπει να είσαι root για να κάνεις mount file shares).
Εναλλακτικά, μπορείς να έχεις Ethernet/USB adaptor για ταχύτερη μεταφορά δεδομένων με καλώδιο.

Εγώ πάντως στέλνω με Gmail στον εαυτό μου ως attachment διάφορα βιβλία σε EPUB format για να τα διαβάσω στη ταμπλέτα (κατεβάζω απο το Gmail client τα αρχεία και τα αποθηκεύω).
Ισως χρειαστείς και κάποιο rar/unzip πρόγραμμα (θα βρεις κάμποσα στο Android market).

Ν.Φ.

- - - Updated - - -

Για Bluetooth, τα μεγάλα μοντέλα όπως το Μ9 το παρέχουνε (αλλά δεν ξέρω πόσο καλό είναι).

Για αυτονομία, το S1s που έχω κρατάει αρκετές ώρες με διάβασμα βιβλίων (εκτιμώ γύρω στις 8-9 ώρες, χωρίς WiFi). Για εντατική συνεχή χρήση (Angry Birds, WiFi κτλ. παράλληλα), υπολόγιζε 3-4 ώρες περίπου, μπαταρία 3200 mAh/3.7V. H οθόνη και το WiFi είναι οι μεγαλύτεροι καταναλωτές ενέργειας.

Αν θέλεις μεγάλη διάρκεια, θα στόχευα σε μπαταρία 5000+ mAh.

Ν.Φ.

nothing
22-09-13, 14:04
επισης χρησιμο προγραμμα γαι μεταφορα αρχειων μεσω wifi χωρις καλωδια ειναι το airdroid που απλα χρειαζεται να ειναι συνδεδεμενα στην ιδια συνδεση τα 2 pc και μονο...

ps: η εφαρμογη μετα απο καποιο update λεγαν οτι ηθελε να γραφτεις πλεον με ενα account τσαμπα και ποτε δεν το εκανα μιας και οι παλαιοτερες εκδοσεις δε το χρειαζοντουσαν...(η παλια ηθελε κοινη συνδεση ενω με την καινουργια μπορεις απο οπουδηποτε)

vgiozo
22-09-13, 14:22
Όσον αφορά τις προηγούμενες αναφορές για το μικρό μέγεθος των οθονών 7" για διάβασμα, οι εξειδικευμένες ηλεκτρονικές συσκευές ανάγνωσης (e-readers) γιατί έχουν τόσο μικρό μέγεθος (6" συνηθέστερα) αν αυτό είναι το πιο άβολο για διάβασμα; Λόγω μέριμνας για τη φορητότητα;

Ο δικός μου φορητός έχει οθόνη μεγέθους 15,6" και ανάλυση 1600 Χ 900 και θεωρώ αυτήν την ανάλυση καλή όσον αφορά το περιεχόμενο που χωράει στην οθόνη, αλλά η ανάγνωση κειμένου ίσως να ήταν πιο ξεκούραστη αν το μέγεθος της οθόνης ήταν μεγαλύτερο, πχ 17".
Σε 14άρα οθόνη η ίδια ανάλυση θα ήταν πολύ κουραστική, υποθέτω...

nfotis
22-09-13, 15:43
Οι e-readers δεν δουλεύουν με PDF αρχεία, αλλά με EPUB, MOBI κτλ., τα οποία φορμάρονται κατάλληλα για το μέγεθος της οθόνης. Επίσης, οι μικρότερες οθόνες είναι φτηνότερες και μικρότερες σε κατανάλωση ενέργειας.

Αν θέλεις να δουλεύεις με PDF, δεν θα συνιστούσα κάτω απο 8 ίντσες (υπό την αίρεση ότι θα έκοβες τα λευκά περιθώρια).
Σε οριζόντια λειτουργία είναι επαρκείς οι 7 ίντσες, αλλά είναι μικρό το 'παράθυρο' στη σελίδα (μιλάω για μία σελίδα πάντα στο PDF).

Το μέγεθος του κειμένου προσαρμόζεται στις διαστάσεις της οθόνης, μην σε απασχολεί και τόσο η ανάλυση
(αν και υπερβολικά ψηλή ανάλυση ρίχνει τη ταχύτητα της ταμπλέτας - αλλιώς είναι να 'ζμπρώχνεις' 1280*800 pixel κι αλλιώς 1920*1200 pixels).

Ν.Φ.

Rama
22-09-13, 16:08
...Εγώ πάντως στέλνω με Gmail στον εαυτό μου ως attachment διάφορα βιβλία σε EPUB format για να τα διαβάσω στη ταμπλέτα (κατεβάζω απο το Gmail client τα αρχεία και τα αποθηκεύω).
Ισως χρειαστείς και κάποιο rar/unzip πρόγραμμα (θα βρεις κάμποσα στο Android market).
...
Γιατί δεν δοκιμάζεις κάτι σε Dropbox, Box, Google Drive?

nfotis
22-09-13, 17:00
Γιατί βαριέμαι να σηκώνω Chrome ή να εγκαθιστώ επιπλέον εφαρμογές (και με εκνευρίζει η ανάγκη να μεγεθύνω την εικόνα κτλ.), και έχω ήδη εγκατεστημένο τον Gmail client, με τον οποίο τσεκάρω έτσι κι αλλιώς την αλληλογραφία απο τη ταμπλέτα.

Για ένα αρχείο 2-3 ΜΒ, απλά δεν με ενοχλεί να κάνω ένα email με attachment στον εαυτό μου.

Κάποια στιγμή θα πάρω μια TF κάρτα για μεγάλες μεταφορές δεδομένων, όταν με το καλό έρθει και η δική μου ταμπλέτα (την 7άρα την έχουν 'κατασχέσει' τα ανίψια μου... :) )

Ν.Φ.

mrsaccess
22-09-13, 17:39
Το πιο απλό είναι να κάνεις share έναν κατάλογο από τα Windows και να τον βλέπεις από το κινητό με το ES File Explorer. Δεν χρειάζεται root και έχει καλούτσικες ταχύτητες (>1MiB/sec) αν είσαι κοντά στο access point.

dimitri_ns
22-09-13, 20:40
Το πιο απλό είναι να κάνεις share έναν κατάλογο από τα Windows και να τον βλέπεις από το κινητό με το ES File Explorer. Δεν χρειάζεται root και έχει καλούτσικες ταχύτητες (>1MiB/sec) αν είσαι κοντά στο access point.


ES File Explorer ++++++++++++++ και για win και για linux

Τα tablets δεν φτιάχτηκαν για να αποθηκεύεις αρχεία στην κάρτα. Είναι τρομερά αργή διαδικασία. Οπότε ή steaming ή χρήση OTG usb πόρτας(που το προτιμώ). Μεγάλο μείον στα νεξους η ύπαρξη μίας και μόνο usb για όλες τις χρήσεις. Γι αυτό προτιμάμε China :p

Viper
23-09-13, 14:53
Το Πλαισιο εριξε την τιμη του Nexus 10 (http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablet/Samsung-GT-P8110-Google-Nexus-10-HAEEUR.htm) κατα 100 ευρω (449 πριν μερικες μερες που ειχα κοιταξει).

Ειναι η εκδοση με 32GB.

netlag
23-09-13, 15:12
430 κοστιζει απο playstore μαζι με forward2me.

Στα 350 ευρω με ψηνει!

Rama
23-09-13, 15:13
Λες να έχουμε ανακοίνωση nexus 10 v2 σε κανα μήνα;

Viper
23-09-13, 15:15
349 ευρω (32GB) ειναι η τιμη. Πολυ πιο κατω απο το Play store UK (389 λιρες).

netlag
23-09-13, 15:17
ναι η τιμη ειναι παρα πολυ δυνατη!

Alexcxvtr
23-09-13, 15:45
Ψηθείτε γιατί αξίζει!
Περήφανος κάτοχος.

blade_
23-09-13, 15:49
φοβερη τιμη ,ουτε απο αμερικη το πιανεις...οποιος το ηθελε,δεν εχει δικαιολογια τωρα

tsavman
23-09-13, 18:00
φοβερη τιμη ,ουτε απο αμερικη το πιανεις...οποιος το ηθελε,δεν εχει δικαιολογια τωρα

Εσύ τι, περιμένεις το v2; :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.