PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

blade_
23-09-13, 18:18
εγω..περιμενω το κασερι!αλλα δε το βλεπω να ερχεται..

Mouse Potato
23-09-13, 18:39
Έχει ψωνίσει κανείς από το http://www.hotinbuy.com/ ;;

Γλυκοκοιτάζω το Pipo M9 (http://www.hotinbuy.com/pipo-m9-quad-core-first-rk3188-tablet-pc-101-ips-screen-android-42-2g-ram-bluetooth-dual-camera-black-p-744.html) το οποίο είναι τουλάχιστον 30€ κάτω από τα υπόλοιπα.

blade_
23-09-13, 19:48
καινουριο καταστημα,που πιστευω θελει να μπει σφηνα στους αλλους.αγορασε φιλος σημερα κινητο και περιμενει..

Mouse Potato
23-09-13, 20:05
καινουριο καταστημα,που πιστευω θελει να μπει σφηνα στους αλλους.αγορασε φιλος σημερα κινητο και περιμενει..

Διαβάζω κάποιους που έχουν ήδη αγοράσει και αναμένουν. Το θέμα είναι κατά πόσο έχω υπομονή να περιμένω μέχρι να παραλάβουν. :p

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

Gordito
23-09-13, 20:06
Paypal is your friend!

Εγω θα αγοραζα άμεσα.

RASTAVIPER
23-09-13, 20:20
Εσύ τι, περιμένεις το v2; :p
Εγώ πάντως ναι!!!
Κατά χριστούγεννα το βλέπω πάντως.

nfotis
23-09-13, 20:21
@Mouse Potato:
Εντυπωσιακή τιμή, αν σκεφτείτε ότι με 175 Ευρώ πριν μια βδομάδα παράγγειλα το δικό μου M9 απο το Banggood.

Περιλαμβάνει και ταχυδρομικά, να υποθέσω;

Επειδή το μαγαζί είναι άγνωστο, δεν ξέρω πόσο καλά λειτουργεί.

Ν.Φ.

nothing
23-09-13, 20:49
Έχει ψωνίσει κανείς από το http://www.hotinbuy.com/ ;;

Γλυκοκοιτάζω το Pipo M9 (http://www.hotinbuy.com/pipo-m9-quad-core-first-rk3188-tablet-pc-101-ips-screen-android-42-2g-ram-bluetooth-dual-camera-black-p-744.html) το οποίο είναι τουλάχιστον 30€ κάτω από τα υπόλοιπα.

στειλε mail στο bang και ενημερωσε τους και πολυ πιθανον να ριξουν την τιμη και αυτοι...
αν υπαρχει paypal για πληρωμη εχεις μια "εγγυηση" οποτε αν το βιαζεσαι προχωρας απο εκει...

Mouse Potato
23-09-13, 20:58
Paypal is your friend!

Εγω θα αγοραζα άμεσα.


@Mouse Potato:
Εντυπωσιακή τιμή, αν σκεφτείτε ότι με 175 Ευρώ πριν μια βδομάδα παράγγειλα το δικό μου M9 απο το Banggood.

Περιλαμβάνει και ταχυδρομικά, να υποθέσω;

Επειδή το μαγαζί είναι άγνωστο, δεν ξέρω πόσο καλά λειτουργεί.

Ν.Φ.

Η τιμή με τα δωρεάν μεταφορικά σε συνδυασμό με τον τρόπο πληρωμής (paypal) το κάνει άκρως ανταγωνιστικό.


στειλε mail στο bang και ενημερωσε τους και πολυ πιθανον να ριξουν την τιμη και αυτοι...
αν υπαρχει paypal για πληρωμη εχεις μια "εγγυηση" οποτε αν το βιαζεσαι προχωρας απο εκει...

Καλή ιδέα. Θα τους ζητήσω price match αν και από την επικοινωνία μου με το hotinbuy μόνο τα καλύτερα έχω να πω. Κι αν αποδειχτεί διαμαντάκι και καλύτερο από το Banggood?

vgiozo
24-09-13, 10:33
Παίδες βοήθεια...έχω βρει μερικες καλές προσφορές και θέλω τη γνώμη σας...πρόκειται για 9,6" ταμπλέτες

- Pipo M2 3G = 125€ με bluetooth & 3G (αν και μπορεί να είναι συμβατό μόνο με Αμέρικα) Οθόνη IPS 10 point-touch και με διπύρηνο επεξεργαστή RK3066, 1GB ROM, 16GB RAM, GPU Mali400, στην τιμή περιλαμβάνονται μεταφορικά με απλό China Post Air Mail

- Ployer MOMO 11 Bird = 125€ με Bluetooth & διπύρηνο επεξεργαστή RK3066, GPU Quad Core Mali 400MP, 1GB RAM, 16GB ROM, στην τιμή περιλαμβάνονται μεταφορικά με απλό China Post Air Mail, δεν είμαι σίγουρος αν η οθόνη είναι IPS (10 point-touch)

- Sanei N90 = 115€ με Bluetooth, διπύρηνο επεξεργαστή Freescale i.MX Dual Core 1.2Ghz , GPU GC880, 1GB RAM, 16 GB ROM, Οθόνη 10 Point Touch (μάλλον όχι IPS), μεταφορικά με China Post Air Mail

- Sanei N90 = 105-122€ (Hongkong Post - EMS), με Quadcore A31S επεξεργαστή, GPU PowerVR SGX544 MP2 8-core (αλλού αναφέρεται ως GC880), 1GB RAM, 8GB ROM, Οθόνη 10 point-touch IPS.

- Cube U20GT = 108€, CPU ATM 7029 Cortex-A9 1.0 GHz Quadcore, GPU Mali400, 1GB RAM, 16GB RoM, Οθόνη 10 point-touch όχι IPS αλλά με Gorilla Glass, μεταφορικά με hongkong post air mail


και ένα με 10,1 ίντσες οθόνη
- Ramos W27 = 105-125€ (China post - EMS), Quadcore AML8726M-MX επεξεργαστής, GPU Mali 400, 1GB RAM, 16GB ROM, Οθόνη μάλλον όχι IPS (σε μια αγγελία εμφανίζεται 5 point touch, στην άλλη 10)

Ποιό θα προτείνατε και γιατί; Επείγει λίγο το θέμα, ευχαριστώ

- - - Updated - - -

παιδιά για πείτε, από τα παραπάνω είμαι περισσότερο μεταξύ το Pipo και του Cube...το πρώτο έχει και Bluetooth και οθόνη IPS και ενσωματωμένο 3G ενώ το δεύτερο έχει τετραπύρηνο επεξεργαστή και οθόνη με Gorilla Glass (όχι IPS) αλλά δεν έχει bluetooth...
Αξίζει ο τετραπύρηνος έναντι των άλλων χαρακτηριστικών;

Ευχαριστώ

nfotis
24-09-13, 10:57
Απο ότι έχω διαπιστώσει, ο διπύρηνος RK3066 δεν καταλαβαίνει τίποτα στη πράξη (μέχρι και το Trainz εξομοιωτή τραίνων τρέχει).
Για να δεις διαφορά (και αν), μάλλον η τετραπύρηνη έκδοσή του (σε μεγαλύτερη σμίκρυνση) ως RK3188 είναι προτιμότερη απο τις άλλες εκδόσεις (οι άλλοι τετραπύρηνοι είναι πιό αργοί ανά πυρήνα, δες και τις συχνότητες - τόσο ο RK3066 όσο και ο RK3188 παίζουν στο 1.6 GHz).

Αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση, θα πρότεινα το Μ9 στο hotinbuy που ανακάλυψε ο συμφορουμίτης. Το 3G δεν είναι και τόσο κρίσιμο (μπορείς να κάνεις tethering μέσω κινητού).

Ν.Φ.

vgiozo
24-09-13, 11:17
Όντας στο δίλημμα Pipo VS Cube έχω διαβάσει για πρόβλημα του Cube με το Wifi (ασθενής σύνδεση με αποσυνδέσεις) και κακό καλιμπράρισμα της μπαταρίας (μόλις πέσει κάτω απο΄50% δείχνει να πέφτει η ισχύς της πολύ πιο γρήγορα ή τουλάχιστον να μην αναφέρεται σωστά ο εναπομένων χρόνος - ΠΑΝΤΩΣ αυτά δεν αφορούσαν το τελευταίο Quad core μοντέλο, χωρίς να ξέρω βέβαια αν υπάρχει κει βελτίωση) και όχι πολύ καλά firmware.
Από την άλλη η απόσταση μεταξύ τα 125 του Μ2 με τα 147 του Μ9 είναι μικρή και η ταμπλέτα σίγουρα είναι πιο ισχυρή.

Στα 150€ όμως, δεν θα πρέπει να με ανησυχεί το τελωνείο;
Στο aliexpress μπορώ να τους πω (και κάποιοι το γράφουν ότι το κάνουν από μόνοι τους) να δηλώσουν μικρότερη αξία καθώς και να το σημάνουν ως δώρο ή δείγμα.

Πραγματικά δεν θέλω να παίξω με το τελωνείο.

από την άλλη η απόσταση μεταξύ των 107€ του cube από τα 147€ του M9 δεν είναι μικρή

tsavman
24-09-13, 11:26
Πάρε το Μ9 αν σου φτάνει το budget σου, είναι πολύ δυνατό.
Στην αποστολή επέλεξε απλή αποστολή με EMS ή Singapore, αν υπάρχει αυτή η επιλογή, σε καμία περίπτωση κούριερ, και έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να μην περάσει τελωνείο.
Αν θες τους λες να δηλώσουν ότι είναι κάτι άλλο, χαμηλότερης αξίας, πχ digital photo frame με αξία $20.

Alexcxvtr
24-09-13, 11:31
Πάρε το Μ9 αν σου φτάνει το budget σου, είναι πολύ δυνατό.
Στην αποστολή επέλεξε απλή αποστολή με EMS ή Singapore, αν υπάρχει αυτή η επιλογή, σε καμία περίπτωση κούριερ, και έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να μην περάσει τελωνείο.
Αν θες τους λες να δηλώσουν ότι είναι κάτι άλλο, χαμηλότερης αξίας, πχ digital photo frame με αξία $20.

Χμμμ...
Ενδιαφέρουσα σκέψη.
Θα το δοκιμάσω στο Ν10 V2 ή Ν11.

vgiozo
24-09-13, 11:35
Χρειάζεται να είναι τόσο χαμηλά; δλδ αν είναι "electronic" και 50$ θα έχει πρόβλημα;

dimitri_ns
24-09-13, 12:57
Καλημέρα
Ενδιαφέρομαι για
http://www.banggood.com/PIPO-U8-Quad-Core-RK3188-1_6GHz-7_85-Inch-IPS-16GB-Android-4_2-Tablet-p-76422.html?currency=EUR
για την κόρη μου (για χρήση και στη σχολή)

Μόνος ενδιασμός η ισχύς του wifi. Απ' όσο γνωρίζω τα περισσότερα κινέζικα (ακόμα και τα μοντεμ) έχουν κάποιο πρόβλημα με το wifi, ιδίως αυτά που έχουν πλάτη αλουμίνιο.

Η γνώμη σας?

nfotis
24-09-13, 13:24
Λίγο μικρό δεν είναι σε μέγεθος;
Σε αυτά τα λεφτά παίρνεις 9.7 και 10.1 ίντσες όπως το Μ9.

Για το WiFi δεν έχω διαπιστώσει θέμα με το μικρό S1s (μεταλλική πλάτη), σε όλο το διαμέρισμα έχει 4-5 μπάρες σήμα στις 5, και με το WiFi analyzer έχω δει μέχρι και -20 dB σήμα στο ίδιο δωμάτιο.

Ν.Φ.

dimitri_ns
24-09-13, 13:33
Λίγο μικρό δεν είναι σε μέγεθος;
Σε αυτά τα λεφτά παίρνεις 9.7 και 10.1 ίντσες όπως το Μ9.

Για το WiFi δεν έχω διαπιστώσει θέμα με το μικρό S1s (μεταλλική πλάτη), σε όλο το διαμέρισμα έχει 4-5 μπάρες σήμα στις 5, και με το WiFi analyzer έχω δει μέχρι και -20 dB σήμα στο ίδιο δωμάτιο.

Ν.Φ.

Ευχαριστώ
Είναι για λόγους φορητότητας. Να σκεφτείς εγώ έχω 7αρι και είμαι ευχαριστημένος. Κάτι 10άρια φίλων μου φάνηκαν και βαριά και άβολα. Το 7άρι μαζί με την θήκη/πληκτρολόγιο το βάζω άνετα σε μία φαρδιά τσέπη μπουφάν.

nfotis
24-09-13, 13:38
Για διάβασμα πάντως (εκτός απο EPUB/MOBI) δεν συνιστώ 7-8 ίντσες.
Θα πρότεινα ένα στις 9.7 ίντσες (το μέγεθος του iPad) αντίθετα, αν σε ενοχλεί το μέγεθος των 10.1".

Ν.Φ.

tsavman
24-09-13, 14:06
Χρειάζεται να είναι τόσο χαμηλά; δλδ αν είναι "electronic" και 50$ θα έχει πρόβλημα;

Δεν ξέρω από ποιο ποσό και πάνω είναι "ύποπτη" η τιμή για τελωνείο.
Πιστεύω όμως πως για απλή αποστολή (όχι κούριερ) δεν σταματάνε καν για να τα κοιτάξουν.

Όπως και να έχει, $20 για ψηφιακή κορνίζα, είναι ρεαλιστικό ποσό.

vgiozo
24-09-13, 15:50
Πάντως το Μ9 είναι ελαφρύτερο από όσες 9.7" ταμπλέτες κοίταξα στα 588γραμμάρια

- - - Updated - - -

Με έβαλε σε υποψίες η χαμηλή τιμή του Μ9 κι άρχισα να ψάχνω και βρήκα ότι υπάρχουν δύο εκδόσεις, η V1 είναι με υλικά διαφορετικού κατασκευαστή και όπως λέγεται θα σταματήσει κάποια στιγμή να υποστηρίζεται με ενημερώσεις ROM.
Επικοινώνησα λοιπόν με το κατάστημα και ευτυχώς μου είπαν πως πρόκειται για την V2

Mouse Potato
24-09-13, 17:44
Με έβαλε σε υποψίες η χαμηλή τιμή του Μ9 κι άρχισα να ψάχνω και βρήκα ότι υπάρχουν δύο εκδόσεις, η V1 είναι με υλικά διαφορετικού κατασκευαστή και όπως λέγεται θα σταματήσει κάποια στιγμή να υποστηρίζεται με ενημερώσεις ROM.
Επικοινώνησα λοιπόν με το κατάστημα και ευτυχώς μου είπαν πως πρόκειται για την V2

Ποιο κατάστημα;

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

vgiozo
24-09-13, 18:08
για το hot in buy (http://www.hotinbuy.com/pipo-m9-quad-core-first-rk3188-tablet-pc-101-ips-screen-android-42-2g-ram-bluetooth-dual-camera-black-p-744.html)

Mouse Potato
24-09-13, 20:15
Αυτό είναι καλό.

Προσωπικά λέω να περιμένω να παραλάβουν οι πρώτοι και μετά να ρίξω την παραγγελία για το M9 αν τότε δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο σε αυτό το price range.

nfotis
24-09-13, 22:41
για το hot in buy (http://www.hotinbuy.com/pipo-m9-quad-core-first-rk3188-tablet-pc-101-ips-screen-android-42-2g-ram-bluetooth-dual-camera-black-p-744.html)

Απο ότι ξέρω, η πρώτη έκδοση του Μ9 βγήκε την αρχές άνοιξης και αντικαταστάθηκε σύντομα απο τη δεύτερη (κάπου τέλη άνοιξης, αν κατάλαβα καλά τα φόρουμ που το συζητάγανε).

Θα δεις στο site της PIPO ότι τα διαθέσιμα firmware είναι για δύο διαφορετικές πλακέτες (αλλά δεν σου λένε ποιά είναι ποιά - η εξωτερική ένδειξη είναι δυσκολία στο κούμπωμα USB, από ότι κατάλαβα - πρέπει να αλλάξανε και καλούπι μαζί)

Ν.Φ.

blade_
24-09-13, 23:11
παντως το μ9 ειναι νομιζω το επικρατεστερο ταμπλετακι για αγορα απο τους περισσοτερους..αν ειναι ειδικα κ τοσο ελαφρυ...

εβλεπα και το chuwi v88 ver 2 που ειναι παρα πολυ λεπτο και ελαφρυ

vgiozo
24-09-13, 23:14
Απ' ότι διάβασα ο τρόπος να διαπιστώσει κανείς ποιά έχει είναι να πάει στις πληροφορίες της συσκευής, εκί στη V1 γράφει 20130309 ενώ στη V2 20130319, αν θυμάμαι καλά. Όπως και νά'χει το κατάστημα έχει τη 2η έκδοση

Άντε να εμφανιστούν τα χρήματα του εμβάσματος στο Paypal να τελειώνουμε...

Έχω αποκλείσει τη Pipo M2 3G και είμαι τώρα μεταξύ του Cube U20GT (9.7", τετραπύρηνος armlogic, χωρίς IPS αλλά Gorilla Glass οθόνη, χωρίς bluetooth) στα 107€ και του M9 στα 148€...
Αν δεν είχα διαβάσει τις προβληματικές αναφορές για τα firmware του Cube, τα εξίσου αν όχι περισσότερο προβληματικά custom rom και το ασθενές wifi, θα το είχα ήδη παραγγείλει

Για μ9 με βλέπω αλλά θα κριθεί τελευταία στιγμή...

vgiozo
26-09-13, 10:48
Λοιπόν, (συγγνώμη για το πρήξιμο)...με έτρωγε το μικρόβιο και έψαχνα και πέτυχα μερικές καλές, όπως φαίνεται, ευκαιρίες

στις 8,9", τετραπύρηνους, 2GB RAM, 16GB ROM και FHD ανάλυση
- Pipo M7pro Wifi, Bluetooth, GPS, FHD (no 3g) στα 151€
- Cube U39GT, Wifi, Bluetooth, FHD στα 136€
- FNF Ifive x2 Wifi, bluetooth, FHD στα 145€ - Φορτίζει και μέσω καλωδίου micro USB, αλλά έχει μόνο ένα (δεν μπορεί να φορτίζει και να υπάρχει άλλη συσκευή συνδεδεμένη)

στις 9,7", τετραπύρηνους, 2GB RAM, 16GB ROM και FHD ανάλυση
- Cube 09GT5 Wifi, bluetooth, FHD, Χωρίς hdmi-out στα 152€
- Vido N90 Wifi, FHD, χωρίς bluetooth στα 153€
- Aoson M33 Wifi, FHD, χωρίς bluetooth στα 144€

Εκτός συναγωνισμού αναφέρω και το Pipo M9pro 32GB, 2GB, FHD, BT, Wifi στις 10,1" και στα 170€

Ποιό μέγεθος λέτε ταιριάζει καλύτερα σε αυτή την ανάλυση, 8,9" ή 9,7" για ανάγνωση και σερφάρισμα κάτα κύριο λόγο;

Rama
26-09-13, 12:01
Μερικές γενικές πληροφορίες :
Το Pipo M7Pro δεν έχει φυσικά πλήκτρα για την ένταση του ήχου. Θεωρώ ότι θα είναι ενοχλητικό αυτό.
Έχει οθόνη Samsung PLS το οποίο λένε ότι είναι καλό τόσο για την ποιότητα όσο και για την κατανάλωση. Έχει λίγο μικρότερη μπαταρία από το FNF.
Έχει 2 ηχεία στο πίσω μέρος του. Το FNF έχει και αυτό δύο ηχεία αλλά μπροστά και λίγο μεγαλύτερη μπαταρία.
Το FNF βγαίνει (νομίζω) μόνο σε άσπρο.

Αν το ψάξεις στο inet οι περισσότεροι λένε ότι οι 9,7'' (σε αναλογία 4:3) είναι καλύτερες για ανάγνωση και σερφάρισμα από τις 8,9'' (16:10).
Εγώ παραμένω ξεροκέφαλος και κοιτάω για 16:10...

nfotis
26-09-13, 12:18
Προσωπικά νομίζω ότι 9.7" είναι καλύτερες για διάβασμα απο τις 8.9".
Ο λόγος που πήγα στο Μ9 (το απλό, όχι το Pro) παρά τις 10.1" ήταν η μεγαλύτερη μνήμη.

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να πας για το M9 Pro (η πολύ ψηλή ανάλυση ίσως καθυστερεί το υποσύστημα γραφικών συγκριτικά με το στάνταρ μοντέλο). Και το απλό μοντέλο δινει BT, αν θυμάμαι καλά.

Ν.Φ.

goddrad
26-09-13, 13:46
:hello, έχω μια απορία ενα tablet με android οταν εχει hdmi έξοδο σημαινει οτι με το που το συνδεσω σε μια τηλεόραση με hdmi, οτι βλέπω στην οθόνη του tablet βλέπω αυτόματα και στην TV ή δε γινετε καθόλου/χρειάζεται καποιο πρόγραμμα.. ;

nothing
26-09-13, 13:56
:hello, έχω μια απορία ενα tablet με android οταν εχει hdmi έξοδο σημαινει οτι με το που το συνδεσω σε μια τηλεόραση με hdmi, οτι βλέπω στην οθόνη του tablet βλέπω αυτόματα και στην TV ή δε γινετε καθόλου/χρειάζεται καποιο πρόγραμμα.. ;

τουλαχιστον στο pipo m9 Που εχω αυτο ακριβως γινεται...
με το που το συνδεεις βλεπεις tv και tablet ακριβως τα ιδια...
και μπορεις να επιλεξεις αναλυση που στελνει το tablet στην tv...

ps: και μια ερωτηση γιαυτο , αν εχει κανεις καμια ιδεα αν υπαρχει app που να σταματαει την εικονα στο tablet και να εμφανιζει μονο στην tv ωστε να μη καει τσαμπα μπαταρια ξερει κανεις???

nfotis
26-09-13, 14:28
:hello, έχω μια απορία ενα tablet με android οταν εχει hdmi έξοδο σημαινει οτι με το που το συνδεσω σε μια τηλεόραση με hdmi, οτι βλέπω στην οθόνη του tablet βλέπω αυτόματα και στην TV ή δε γινετε καθόλου/χρειάζεται καποιο πρόγραμμα.. ;

ακριβώς αυτό γίνεται και με το PIPO S1s 7" που έχω: η ίδια εικόνα που βλέπεις στη μικρή οθόνη πάει και μέσω HDMI στη τηλεόραση/μόνιτορ που έχω (για αυτό το λόγο πήρα και HDMI καλώδιο απο το Banggood μαζί με τη ταμπλέτα).

Επιλέγεις απο τις ρυθμίσεις τι ανάλυση θα στέλνεις μέσω HDMI (εγώ στέλνω 1920*1080/60, αν θυμάμαι αυτό είναι και το default).

Ν.Φ.

goddrad
26-09-13, 14:48
Ευχαριστω καταλαβα θελω να παρω κανα φτηνω tablet και αναρωτιμουν τι ρολο παιζει το hdmi , νομιζα οτι μεσω hdmi προβαλεις μονο εικονες video , οχι οτι δειχνει η οθονη του tablet να δειχνει το ιδιο και η tv , anyways thanks

dimitri_ns
26-09-13, 15:04
τουλαχιστον στο pipo m9 Που εχω

ps: και μια ερωτηση γιαυτο , αν εχει κανεις καμια ιδεα αν υπαρχει app που να σταματαει την εικονα στο tablet και να εμφανιζει μονο στην tv ωστε να μη καει τσαμπα μπαταρια ξερει κανεις???

Αυτός είναι ένας λογος που προτιμάω να συνδέω το κινητό (alcatel 997d - διπύρηνο 1 GHz, 1 γιγα ραμ ) στην τηλεόραση και όχι το tablet
Το usb του κινητού είναι mhl και με ένα adaptor των 20 € συνδέεται με τη την tv (hdmi) ενώ ταυτοχρόνως φορτίζει από usb της τηλεόρασης
wifi έχει, streaming κάνει, browsing κάνει, γιατί το tablet και όχι το κινητό?

Απ´οσο γνωρίζω το Xperia Tablet Z, είναι mhl, δεν γνωρίζω αν φορτίζει και από το usb

netlag
26-09-13, 16:08
Χρησιμοποιωντας το mhl adaptor, ειναι υποχρεωτικο να βαλεις πανω του φορτιστη, ή εστω ρευμα απο θυρα usb, αλλιως δεν παιζει.

Το προβλημα των mhl ειναι οτι δεν μπορεις να περασεις data. Ετσι χανεται το πλεονεκτημα για OTG.

Κοινως, ενα tablet με mini hdmi, διατηρει το πλεονεκτημα του OTG (πχ εξωτερικος hdd) καθως δειχνει στην TV. Ενω το κινητο οχι.

Επισης το mini hdmi, με ενα καλωδιακι εισαι κομπλε. Ενω με mhl θες ανταπτορα που κανει καμποσα χρηματα. Επισης οι φθηνοι mhl ανταπτορες στο ebay (5-10 ευρω), δεν δουλευουν. Θα δειξουν στην tv με artifacts.

mrsaccess
26-09-13, 16:23
Βγήκε πριν λίγες μέρες νέα ROM για το M8 Pro που λύνει όλα τα θέματα του RK SDK2.0. Κυρίως δηλαδή θέματα με την SD και το WiFi. Πλέον είναι και τα 2 σταθερά. Επιπλέον βελτιώθηκε δραματικά η ικανότητα για streaming —κάνει καλό streaming στα 1080p (με ES File Explorer / SMB και MX Player) μέσω 802.11g router (54mbps).
Ακόμη βελτιώθηκε η σταθερότητα του bluetooth για όποιον το χρησιμοποιεί για ήχο.

Οπότε όποιος είχε ενδοιασμούς να μεταβεί από SDK 1.0 ROM σε SDK 2.0, τώρα μπορεί άνετα. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

- - - Updated - - -

Όσο αφορά το HDMI, να έχετε υπόψιν σας πως ενώ η οθόνη του tablet είναι 16:10 ή 4:3, η τηλεόραση είναι 16:9, οπότε υπάρχει παραμόρφωση.
Η λύση για 16:9 περιεχόμενο (από τα πιο συνηθισμένα) είναι χρήση του mx player, ρυθμίζοντας το να είναι full screen και να κάνει stretch το βίντεο ώστε να γεμίζει την οθόνη.

vgiozo
26-09-13, 16:37
Μπορείτε να επιλέξετε για μένα; Επιχείρησα να αγοράσω από Hotinbuy (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4918737#post4918737) αλλά λίγο η κακή ενημέρωση, λίγο η παρεξήγηση, εγκατέλειψα την προσπάθεια αγοράς από εκείνο το κατάστημα.

Οπότε τώρα έχω αποκλείσει όλα τα υπόλοιπα και είμαι μεταξύ

- Cube U30GT2 (http://www.cube-tablet.com/cube-u30gt2-16gb-rk3188-quad-core-tablet-pc-10-1-inch-ips-retina-android-4-1-bluetooth-white.html) 16GB ( 1920*1200 ) Bluetooth 2.0 10.1" = 151€
- Cube U95GTV (http://www.cube-tablet.com/cube-u9gt5-quad-core-rk3188-retina-9-7-inch-u9gtv-tablet-pc.html) 16GB ( 2048*1536 ) Bluetooth 4.0 9.7" = 139€

Τείνω προς το πρώτο, γιατί θαρρώ η μεγαλύτερη ανάλυση ζορίζει τη μπαταρία αλλά κυρίως τη κάρτα γραφικών

mrsaccess
26-09-13, 16:42
Το Android υποστηρίζει επίσημα μόνο 16:10 οθόνες. Αν και δεν συνάντησα παρά ελάχιστα θέματα με την αναλογία 4:3, καλύτερα να μείνεις στο 16:10.
Επίσης για διάβασμα τελικά είναι καλύτερο το 16:10 imo, τα περισσότερα έγγραφα γεμίζουν συνήθως μεγαλύτερο μέρος της οθόνης από όσο στις 4:3.

dimitri_ns
26-09-13, 17:32
Χρησιμοποιωντας το mhl adaptor, ειναι υποχρεωτικο να βαλεις πανω του φορτιστη, ή εστω ρευμα απο θυρα usb, αλλιως δεν παιζει.

Το προβλημα των mhl ειναι οτι δεν μπορεις να περασεις data. Ετσι χανεται το πλεονεκτημα για OTG.

Κοινως, ενα tablet με mini hdmi, διατηρει το πλεονεκτημα του OTG (πχ εξωτερικος hdd) καθως δειχνει στην TV. Ενω το κινητο οχι.

Επισης το mini hdmi, με ενα καλωδιακι εισαι κομπλε. Ενω με mhl θες ανταπτορα που κανει καμποσα χρηματα. Επισης οι φθηνοι mhl ανταπτορες στο ebay (5-10 ευρω), δεν δουλευουν. Θα δειξουν στην tv με artifacts.

Φθηνός ( 12 € αγορασα δύο- ο ένας μένει μόνιμα πάνω στην τηλεόραση), αγορασμένος στην Ελλάδα παίζει άψογα.
Για το OTG έχεις δίκιο, πόσα tablets γνωρίζεις που μπορούν να σηκώσουν 2,5 δίσκο 1Τ, εκτός αν μιλάς για στικάκια ή 3,5άρηδες με τροφοδοτικό.
Γι'αυτό αναφέρθηκα μόνο streaming/browsing. Με xbmc/plex στριμάρω μέσω κινητού στην τηλεόραση

nfotis
26-09-13, 18:50
ps: και μια ερωτηση γιαυτο , αν εχει κανεις καμια ιδεα αν υπαρχει app που να σταματαει την εικονα στο tablet και να εμφανιζει μονο στην tv ωστε να μη καει τσαμπα μπαταρια ξερει κανεις???

έχει νόημα κάτι τέτοιο; (π.χ. το Angry Birds δεν θα μπορείς να το ελέγξεις με σβηστή οθόνη )

Εκτός αν τη θέλεις να παίζει μια ταινία στη τηλεόραση και να κάνεις οικονομία στη μπαταρία... εκεί δεν έχω ιδέα πως να το κάνεις (δεν μιλάμε για απλή συσκότιση, αλλά πλήρες σβήσιμο της οθόνης).

Για το MHL δεν ξέρω αν παίζει στο Μ9

Ν.Φ.

nothing
26-09-13, 18:55
έχει νόημα κάτι τέτοιο; (π.χ. το Angry Birds δεν θα μπορείς να το ελέγξεις με σβηστή οθόνη )

Εκτός αν τη θέλεις να παίζει μια ταινία στη τηλεόραση και να κάνεις οικονομία στη μπαταρία... εκεί δεν έχω ιδέα πως να το κάνεις (δεν μιλάμε για απλή συσκότιση, αλλά πλήρες σβήσιμο της οθόνης).

Για το MHL δεν ξέρω αν παίζει στο Μ9

Ν.Φ.

ναι αυτο εννοω για ταινιες βασικα... :)
για ολα τα αλλα προφανως και χρειαζεται να ειναι ανοιχτη...

nfotis
26-09-13, 19:31
ναι αυτο εννοω για ταινιες βασικα... :)
για ολα τα αλλα προφανως και χρειαζεται να ειναι ανοιχτη...

Και πως θα επαναφέρεις την οθόνη μετά; (just wondering)
Αν τη σβήσεις, αυτό νομίζω σημαίνει ότι χάνεις και την αφή...

Ν.Φ.

nothing
26-09-13, 19:42
κοιτα εννοουσα πχ αν παιζει ταινια και πατησεις το κλειδωμα να σβηνει η οθονη και να συνεχιζει η ταινια και να μπορει να ενεργοποιηθει παλι πατωντας το κλειδωμα...

(αν δεν υπαρχει μηπως να προσπαθησω να το φτιαξω?? :p )

nfotis
26-09-13, 20:37
κοιτα εννοουσα πχ αν παιζει ταινια και πατησεις το κλειδωμα να σβηνει η οθονη και να συνεχιζει η ταινια και να μπορει να ενεργοποιηθει παλι πατωντας το κλειδωμα...

(αν δεν υπαρχει μηπως να προσπαθησω να το φτιαξω?? :p )

Νομίζω ότι αυτό θα σου κάνει δουλειά:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nkahoang.screenstandby.light

Ν.Φ.

nothing
27-09-13, 02:48
αναφερονται διαφορα θεματακια αποσο βλεπω και στο thread στο xda αλλα συντομα θα το δοκιμασω να δω αν με βολευει... thanks!!

ακυρο κουλο που μου συνεβη σημερα :

στο σπιτι εχω μια lg στο δωματιο μου και μια στους γονεις μου...
απο τοτε που πηρα το tablet με το καλωδιο του για hdmi ολα μια χαρα στων γονιων παιζει οπως πρεπει μια χαρα...

σημερα ηρθαν κατι φιλοι απο το σπιτι και ετσι εβγαλα την τηλεοραση τη δικια μου στο σαλονι να δουμε μια ταινια και λεω "μια χαρα με το tablet ομορφα και γρηγορα θα γινει η δουλεια"!!!

τα βαζω και βλεπω οτι δυστυχως δεν εμφανιζει καν στις επιλογες της τηλεορασης το hdmi σα να μη το βλεπει και ετσι αφου ειδα οτι στο tablet ηταν ολα οκ ενεργοποιημενα , τα βυσματα παντου οκ μεσα , φρικαρα και λεω εχε γουστο να χαλασε το hdmi της τηλεορασης...

την παω μεσα δοκιμαζω να τη συνδεσω με το pc φυσικα με hdmi που το εχω και δειχνει μια χαρα...
το tablet το δοκιμαζω παλι στων γονιων με τη μια ολα οκ...

προσπαθω να καταλαβω πως γινεται αυτη η ασυμβατοτητα και δεν αδυνατω...

ps: προφανως και οι δοκιμες εγιναν καμποσες φορες για σιγουρια αλλα τιποτα...

slow
27-09-13, 03:51
αναφερονται διαφορα θεματακια αποσο βλεπω και στο thread στο xda αλλα συντομα θα το δοκιμασω να δω αν με βολευει... thanks!!

ακυρο κουλο που μου συνεβη σημερα :

στο σπιτι εχω μια lg στο δωματιο μου και μια στους γονεις μου...
απο τοτε που πηρα το tablet με το καλωδιο του για hdmi ολα μια χαρα στων γονιων παιζει οπως πρεπει μια χαρα...

σημερα ηρθαν κατι φιλοι απο το σπιτι και ετσι εβγαλα την τηλεοραση τη δικια μου στο σαλονι να δουμε μια ταινια και λεω "μια χαρα με το tablet ομορφα και γρηγορα θα γινει η δουλεια"!!!

τα βαζω και βλεπω οτι δυστυχως δεν εμφανιζει καν στις επιλογες της τηλεορασης το hdmi σα να μη το βλεπει και ετσι αφου ειδα οτι στο tablet ηταν ολα οκ ενεργοποιημενα , τα βυσματα παντου οκ μεσα , φρικαρα και λεω εχε γουστο να χαλασε το hdmi της τηλεορασης...

την παω μεσα δοκιμαζω να τη συνδεσω με το pc φυσικα με hdmi που το εχω και δειχνει μια χαρα...
το tablet το δοκιμαζω παλι στων γονιων με τη μια ολα οκ...

προσπαθω να καταλαβω πως γινεται αυτη η ασυμβατοτητα και δεν αδυνατω...

ps: προφανως και οι δοκιμες εγιναν καμποσες φορες για σιγουρια αλλα τιποτα...

Δοκίμασες μήπως παίζει με άλλες (μικρότερες) αναλύσεις?

nothing
27-09-13, 11:18
Δοκίμασες μήπως παίζει με άλλες (μικρότερες) αναλύσεις?

ειναι το μονο που δεν δοκιμασα...
κατσε να το ανοιξω να κανω ενα τεστ στα γρηγορα γιατι δεν το ειχα σκεφτει αυτο...
παντως περιεργο γιατι και οι 2 τηλεορασεις ειναι full hd οποτε οι αναλυσεις κανονικα δεν παιζουν ρολο μιας και στους γονεις μου οταν το ειχα πρωτοβαλει απλα δεν ειχε τη σωστη αναλυση , παρολα αυτα εδειχνε κανονικα και απλα μετα εφτιαξα την αναλυση...

παω για δοκιμη και επιστρεφω!

edit : μπα δεν ειναι ουτε αυτο...καποια ασυμβατοτητα με το καλωδιο υποψιαζομαι, θατο ψαξω να δω τι θα βρω...

Viper
27-09-13, 12:24
Βγήκε πριν λίγες μέρες νέα ROM για το M8 Pro που λύνει όλα τα θέματα του RK SDK2.0. Κυρίως δηλαδή θέματα με την SD και το WiFi. Πλέον είναι και τα 2 σταθερά. Επιπλέον βελτιώθηκε δραματικά η ικανότητα για streaming —κάνει καλό streaming στα 1080p (με ES File Explorer / SMB και MX Player) μέσω 802.11g router (54mbps).
Ακόμη βελτιώθηκε η σταθερότητα του bluetooth για όποιον το χρησιμοποιεί για ήχο.

Οπότε όποιος είχε ενδοιασμούς να μεταβεί από SDK 1.0 ROM σε SDK 2.0, τώρα μπορεί άνετα. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.



Να μας εδιναν και το Multi User καλα θα ηταν. Σε καμια custom ROM δεν δουλευει και η Pipo δεν το εχει ενσωματομενο στην stock ROM.

Απορω με ποια λογικη το αφαιρουν.

nfotis
27-09-13, 13:41
edit : μπα δεν ειναι ουτε αυτο...καποια ασυμβατοτητα με το καλωδιο υποψιαζομαι, θατο ψαξω να δω τι θα βρω...

έχεις δοκιμάσει με άλλο καλώδιο ή και συσκευές που παράγουν HDMI σήμα στην LG σου;
Μήπως είναι απενεργοποιημένη η σχετική είσοδος; (εγώ την επιλέγω απο το τηλεκοντρόλ)

Πάντως, εγώ LG 24" tv/monitor έχω, και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το βασικό καλώδιο HDMI που είχε στο Banggood συνδεδεμένο στο S1s μου (το μόνο κακό είναι ότι είναι μόνο 1.5 μέτρο...)

Ν.Φ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.