PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

nothing
27-09-13, 14:06
έχεις δοκιμάσει με άλλο καλώδιο ή και συσκευές που παράγουν HDMI σήμα στην LG σου;
Μήπως είναι απενεργοποιημένη η σχετική είσοδος; (εγώ την επιλέγω απο το τηλεκοντρόλ)

Πάντως, εγώ LG 24" tv/monitor έχω, και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το βασικό καλώδιο HDMI που είχε στο Banggood συνδεδεμένο στο S1s μου (το μόνο κακό είναι ότι είναι μόνο 1.5 μέτρο...)

Ν.Φ.

στην 23'' των γονιων οπως ειπα ολα καλα κατευθειαν..
στην 27'' τη δικια μου δεν θελει με τιποτα...

και οι 2 Lg ειναι απλα στη δικια μου εχει μονο μια θυρα hdmi...
βεβαια προβλημα δεν εχει γιατι σε αυτην εχω το pc μου οποτε λειτουργει μια χαρα κατευθειαν...

με προβληματιζει οτι οποτε συνδεω το καλωδιο απο το tablet το hdmi απο τα input ειναι γκρι το εικονιδιο οπως τα αλλα που ειναι απενεργοποιημενα οποτε ειναι σαν να μην εχω συνδεσει τιποτα...
δοκιμασα και να ειναι συνδεδεμενο και να κανω reboot το tablet και αλλαγες σε οτι ρυθμιση εχει αλλα τιποτε...
το βασικο θεμα ειναι οτι δε βλεπει κατι στην hdmi οποτε οτι και να κανεις στο tablet δεν εχει νοημα...

γιαυτο ειναι και το περιεργο διοτι :
αν εχεις το καλωδιο πανω στην hdmi χωρις tablet φυσιολογικα και οι 2 εχουν γκρι εικονιδιο
αν συνδεσεις στη μια κατευθειαν περναει σημα και ενεργοποιειται η hdmi
ενω στην αλλη ποτε...

το καλωδιο προφανως ειναι οκ αφου στη μια δειχνει κανονικα, οπως και το tablet , αρα το μονο που δικαιολογει ειναι καποια μικρο ασυμβατοτητα στα pins της δικιας μου που παιζει μεγαλο ρολο στην περιπτωση mini-hdmi to hdmi ...

αν δε βαρεθω θα το ψαξω και αλλο αλλα δεν θα τρελαθω κιολας μιας και σπανια θα το χρησιμοποιησω εγω...

mrsaccess
27-09-13, 14:58
Να μας εδιναν και το Multi User καλα θα ηταν. Σε καμια custom ROM δεν δουλευει και η Pipo δεν το εχει ενσωματομενο στην stock ROM.

Απορω με ποια λογικη το αφαιρουν.

Στην Riley ROM που έχω στο M8 Pro λέει πως το multiuser λειτουργεί κανονικά αλλά βαριέμαι να το δοκιμάσω. :)

Viper
27-09-13, 15:04
Την 2.0 λες? Δοκιμασα εγω. Δεν δουλευει:p

RASTAVIPER
27-09-13, 16:46
Ξαφνικά το Amazon HDX 8.9 tablet με 2.2 4πυρηνο και 2 gb Ram μοιάζει αρκετά ενδιαφέρον στα 429$ για τα 32gb.
Αναμένεται τον Νοέμβρη.

mrsaccess
27-09-13, 16:50
Την 2.0 λες? Δοκιμασα εγω. Δεν δουλευει:p

Είδα στο επίσημο forum της ROM πως πρέπει να αφαιρέσεις το provision.apk για να λειτουργήσει.

Viper
27-09-13, 17:07
Ναι το ξερω. Εγω ρωτησα (Cuervo:cool:) αλλα βγαζει προβλημα στην φωτεινοτητα, μονο στον 2ο χρηστη.

mrsaccess
27-09-13, 18:11
Στον τρίτο δοκίμασες; :p

Rama
27-09-13, 19:57
Ξαφνικά το Amazon HDX 8.9 tablet με 2.2 4πυρηνο και 2 gb Ram μοιάζει αρκετά ενδιαφέρον στα 429$ για τα 32gb.
Αναμένεται τον Νοέμβρη.
Τρομερή ανάλυση και γενικότερα πολύ καλά specs...

vgiozo
27-09-13, 20:20
Το Android υποστηρίζει επίσημα μόνο 16:10 οθόνες. Αν και δεν συνάντησα παρά ελάχιστα θέματα με την αναλογία 4:3, καλύτερα να μείνεις στο 16:10.
Επίσης για διάβασμα τελικά είναι καλύτερο το 16:10 imo, τα περισσότερα έγγραφα γεμίζουν συνήθως μεγαλύτερο μέρος της οθόνης από όσο στις 4:3.
Λογικά το αντίστροφο δεν θα πρέπει να γίνεται; Έπειτα όπως βλέπω στο λειτουργικό υπάρχει μια οριζόντια μπάρα, στις οθόνες με αναλογία 16:10 ο εναπομένων χώρος δεν είναι μικρότερος;

Υπάρχει κανείς που να έχει δύο ταμπλέτες, μία με λόγο πλερών 16:10 και μία με 4:3 να φορτώσει το ίδιο κείμενο σε οριζόντια και κάθετη θέση να δούμε τις διαφορές;
Πρέπει να πάω σε κανά Πλαίσιο να χαζέψω βασικά, αλλά τώρα που έχω μπλέξει με τα σκυλιά, κάθε έξοδος από το σπίτι που δεν είναι για δουλειά είναι αφιερωμένη σ' αυτά

blade_
27-09-13, 20:28
Ξαφνικά το Amazon HDX 8.9 tablet με 2.2 4πυρηνο και 2 gb Ram μοιάζει αρκετά ενδιαφέρον στα 429$ για τα 32gb.
Αναμένεται τον Νοέμβρη.

καλο..να δουμε και το καινουριο 10ρι νεξους

mrsaccess
27-09-13, 20:36
Λογικά το αντίστροφο δεν θα πρέπει να γίνεται; Έπειτα όπως βλέπω στο λειτουργικό υπάρχει μια οριζόντια μπάρα, στις οθόνες με αναλογία 16:10 ο εναπομένων χώρος δεν είναι μικρότερος;

Υπάρχει κανείς που να έχει δύο ταμπλέτες, μία με λόγο πλερών 16:10 και μία με 4:3 να φορτώσει το ίδιο κείμενο σε οριζόντια και κάθετη θέση να δούμε τις διαφορές;
Πρέπει να πάω σε κανά Πλαίσιο να χαζέψω βασικά, αλλά τώρα που έχω μπλέξει με τα σκυλιά, κάθε έξοδος από το σπίτι που δεν είναι για δουλειά είναι αφιερωμένη σ' αυτά

Συνήθως διαβάζεις σε portrait. Σε 4:3 συνήθως σε περιορίζει το ύψος (έχεις κενές μπάρες δεξιά - αριστερά), σε 16:10 σε περιορίζει το πλάτος πιο συχνά (κενές μπάρες πάνω - κάτω). Βρίσκω τις 16:10 καταλληλότερες και έχουν περάσει και οι 2 διαστάσεις από τα χέρια μου.

RASTAVIPER
27-09-13, 21:20
καλο..να δουμε και το καινουριο 10ρι νεξους
Αν πάει για τέλη Δεκέμβρη που λένε και με τιμή άνω των 600$, τότε το έχει χάσει το παιχνίδι για μένα.
Γιατί καλό το Nexus αλλά πιο γρήγορο αμφιβάλλω αν θα είναι (εκτός αν βγει με 6πύρηνο) και για 1 ίντσα παραπάνω δεν νομίζω να αξίζει την διαφορά των 170+$.

Rama
27-09-13, 21:29
Με το OS της amazon όμως τι παίζει; Παίρνει updates; Έχεις playstore;

blade_
27-09-13, 22:05
Αν πάει για τέλη Δεκέμβρη που λένε και με τιμή άνω των 600$, τότε το έχει χάσει το παιχνίδι για μένα.
Γιατί καλό το Nexus αλλά πιο γρήγορο αμφιβάλλω αν θα είναι (εκτός αν βγει με 6πύρηνο) και για 1 ίντσα παραπάνω δεν νομίζω να αξίζει την διαφορά των 170+$.

υπαρχει ενδεχομενο τετοιας τιμης?οκ,τουμπανο θα ειναι αλλα θα μου κακοφανει πολυ..

chriszah
27-09-13, 22:21
Με το OS της amazon όμως τι παίζει; Παίρνει updates; Έχεις playstore;

Τσου και τα 2

RASTAVIPER
27-09-13, 23:03
Με το OS της amazon όμως τι παίζει; Παίρνει updates; Έχεις playstore;

Δεν παιρνεις τετοιο ταμπλετ για να το αφησεις με το λογισμικο της Αμαζον.
Το πας για custom rom αμεσως.

blade_
28-09-13, 02:16
γιατι νομιζω οτι αυτα ειναι χιλιοκλειδωμενα?

Rama
28-09-13, 03:00
Κουράστηκα/ξενέρωσα μόνο στην ιδέα... Και νομίζω ότι οι 1.2''+ του nexus 10 κάνουν διαφορά, ακόμα και με τόσο κοντινή ανάλυση.
Η τιμή του nexus 10 (16GB) αυτή τη στιγμή είναι 319gbp και νομίζω ότι αν είναι να βγάλουν καινούργιο θα κρατήσουν την τιμή στα ίδια επίπεδα.
Ένα πράγμα που δεν κατάλαβα είναι γιατί δεν έπιασε αυτή η συσκευή :hmm:
Από όσο θυμάμαι όλοι γράφανε καλό είναι αλλά eh...

mrsaccess
28-09-13, 03:03
Εμ, η τιμή του Nexus 10 με 32GB μνήμη είναι €349 στην Ελλάδα (Πλαίσιο). Χαλαρά το καλύτερο value for money αυτή την στιγμή, καλύτερο ακόμη και από τα κινέζικα.

Rama
28-09-13, 03:17
Πράγματι αλλά η φημολογία για νέο nexus με προβληματίζει...

netlag
28-09-13, 08:00
το νέο nexus όμως θα κοστίζει πολύ περισσότερα. Μπορεί να έχει πιο γρήγορο επεξεργαστή, αλλά μέχρι εκεί. Η οθόνη του σημερινού Nexus 10 είναι future proof.

Εγω πάλι περιμένω για κανα Bay Trail Windows 8.1

EnDLess
28-09-13, 11:03
τι λέει αυτό?

http://www.hotinbuy.com/ainol-ax1-mtk8389-quad-core-tablet-pc-70-inch-hd-screen-android-42-3g-gps-monster-phone-8gb-bluetooth-wcdma-silver-p-1450.html

RASTAVIPER
28-09-13, 11:35
Εμ, η τιμή του Nexus 10 με 32GB μνήμη είναι €349 στην Ελλάδα (Πλαίσιο). Χαλαρά το καλύτερο value for money αυτή την στιγμή, καλύτερο ακόμη και από τα κινέζικα.
Η τιμή του NEXUS 10 32gb είναι τώρα στα 349€.
Θυμάσαι πόσο είχε πριν 7-10 μέρες?

Και όποιος νομίζει ότι το νέο Nexus θα έχει ίδια τιμή μάλλον δεν έχει ψάξει αρκετά το θέμα.

vgiozo
28-09-13, 12:05
τι λέει αυτό?

http://www.hotinbuy.com/ainol-ax1-mtk8389-quad-core-tablet-pc-70-inch-hd-screen-android-42-3g-gps-monster-phone-8gb-bluetooth-wcdma-silver-p-1450.html

Περιμένουμε να φτάσουν - αν φτάσουν - οι πρώτες παραγγελίες από το κατάστημα για να κρίνουμε (εγώ έκανα παραγγελάι και την ακύρωσα πριν φύγει λόγω ενδοιασμών) αν είναι αξιόπιστο.
Αν αποδειχθεί έντιμο, σίγουρα πολλα άλλα μαγαζιά θα κλάψουν από των απώλεια των παραγγελιών...οι τιμές του hotinbuy δεν παίζονται

EnDLess
28-09-13, 12:15
ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μιλάω για το tablet και όχι για το κατάστημα.

Θέλω ένα μικρό 7αρι και είναι ολοκληρωμένο (3g, hdmi, gps, bt) από cpu και οθόνη δεν ξέρω τι παίζει..

Viper
28-09-13, 13:10
Απαραδεκτο στο Nexus 10 να εχει διαθεσιμο στον χρηστη μονο 1GB μνημης. Το υπολοιπο 1GB παει στην GPU ( 600-700ΜΒ η GPU αν ειναι δυνατον) και το λειτουργικο.

Ημουν ετοιμος για αγορα, πηγα και το ειδα μαλιστα αλλα δεν ψηθηκα τελικα. Θα περιμενω το version 2.

blade_
28-09-13, 13:11
πραγματι το ν10 αυτη τη στιγμη ειναι κορυφη..ας περιμενει να δει καποιος τις τιμες του καινουριο και αποφασιζει..παντως,σιγουρα δε θα ειναι τοσο χαμηλες..

μου κανει εντυπωση παντως που το πλαισιο το κατεβασε τοσο πολυ..πιο χαμηλα απο play

- - - Updated - - -


Απαραδεκτο στο Nexus 10 να εχει διαθεσιμο στον χρηστη μονο 1GB μνημης. Το υπολοιπο 1GB παει στην GPU ( 600-700ΜΒ η GPU αν ειναι δυνατον) και το λειτουργικο.

Ημουν ετοιμος για αγορα, πηγα και το ειδα μαλιστα αλλα δεν ψηθηκα τελικα. Θα περιμενω το version 2.

υπαρχει χυμα στο πλαισιο να το χαζεψουμε?

Viper
28-09-13, 14:30
Ναι στο Mall που πήγα το είχαν ανοιχτό.

blade_
28-09-13, 18:57
ενδιαφερον..ελπιζω να υπαρχει στη καλαμαρια

- - - Updated - - -

ποιο θα διαλεγατε?


http://www.youtube.com/watch?v=E3bByaM0AW0

vgiozo
28-09-13, 19:31
Λοιπόν πήγα σήμερα και έκανα αυτό που θά'πρεπε να είχα κάνει απο΄την αρχή...πήγα σε ένα μαγαζί κι άρχισα να δοκιμάζω τις διάφορες ταμπλέτες...
Τα συμπεράσματά μου (υποκειμενικά ίσως) είναι τα εξής
- Οτιδήποτε κάτω από 9.7" ίντσες είναι απελπιστικά μικρό
- Η διαφορά στην ανάλυση, πχ μεταξύ 1280*800 και 1920*1200, δεν έχει καμία δραματική και ιδιαίτερα εμφανή επίπτωση στον τρόπο που παρουσιάζεται το κείμενο. Αυτό σημαίνει από τη μια πως και η πρώτη ανάλυση είναι επαρκής, αλλά και η δεύτερη δεν μικραίνει το κείμενο ώστε να το κάνει δυσανάγνωστο...
- Σε αυτά τα μεγέθη, οτιδήποτε κάτω από 1280*800 ανάλυση δεν αξίζει
- Δεν υπάρχει ξεκάθαρα προτιμητέος λόγος πλευρών, δλδ 4:3 έναντι 16:10, για την ανάγνωση κειμένου...εξηγούμαι...
...στις ιστοσελίδες με μεταβαλλόμενο μέγεθος και διάταξη το προβάδισμα το έχει μάλλον η αναλογία 16:10...η αιτία είναι πως επειδή - σε κάθετη τοποθέτηση της συσκευής - χωράνε λιγότερα στοιχεία στον οριζόντιο άξονα, οι σελίδες αντιδρούν μεγαλώνοντας τη γραμματοσειρά και προβάλλοντας το κείμενο σε περισσότερες γραμμές, καθιστώντας την ανάγνωση πιο ξεκούραστη...αντίθετα στις συσκευές με λόγο πλευρών 4:3, επειδή ακριβώς χωράνε περισσότερα οριζοντίως, το κείμενο παραμένει μικρότερο, συνεπώς πιο δυσανάγνωστο...
...σε μορφοποιημένα έγγραφα όμως (doc, pdf κτλ) ο λόγος 4:3 νομίζω πως έχει το προβάδισμα, γιατί ο αριθμός των λέξεων σε κάθε σειρά κοκ είναι δεδομένος...οπότε όσο περισσότερος χώρος υπάρχει οριζόντια (πάντα με τη συσκευή τοποθετημένη κάθετα) τόσο περισσότερο μπορεί να μεγεθυνθεί το κείμενο, καθιστώντας την ανάγνωση πιο ξεκούραστη και εύκολη...
Με τη συσκευή σε οριζόντια τοποθέτηση δεν υπάρχει τόση διαφορά, μόνο ως προς την οριζόντια μπάρα ελέγχου, που στις οθόνες 16:10 αφήνει λιγότερο διαθέσιμο χώρο ορατό στον χρήστη...

Με άλλα λόγια, ο λόγος 16:10 κάνει καλύτερα αυτό που αυτές οι συσκευές φτιάχθηκαν περισσότερο να κάνουν...να προβάλλουν βίντεο και προσαρμόσιμου μεγέθους ιστοσελίδες, κι όχι ήδη μορφοποιημένα έγγραφα...

Για τους περισσότερους ο λόγος 16:10 μάλλον είναι καλύτερος...για μένα μάλλον ο 4:3...

Κρατάω μόνο μια πισινή επειδή οι συσκευές 10.1 που δοκίμασα ήταν με το κοινό android ενώ η μόνη συσκευή που κατάφερα να δοκιμάσω επαρκώς στις 9.7" ίντσες ήταν ένα Ipad...που οφείλω να πω πως δεν μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις...χαλαρά θα προτιμούσα τις μη Apple ταμπλέτες.

Επίσης, όλες οι ταμπλέτες ανεξαιρέτως μου φάνηκαν ψιλοβαριε΄ς για το μέγεθός τους...δλδ δεν έβλεπα το πλεονέκτημα των μικρότερων, 8-9 ιντσών συσκευών...επίσης οι 10.1" ταμπλέτες περίμενα πως θα ήταν πολύ μεγαλύτερες στο χέρι...στα δικά μου μου φαίνονταν μικρές, σε σημείο που αν υπήρχε μεγαλύτερη σε καλη τιμή, θα τη προτιμούσα

nfotis
28-09-13, 20:28
Λοιπόν πήγα σήμερα και έκανα αυτό που θά'πρεπε να είχα κάνει απο΄την αρχή...πήγα σε ένα μαγαζί κι άρχισα να δοκιμάζω τις διάφορες ταμπλέτες...

Αυτή είναι μια στρατηγική που θα τη συνιστούσα σε οποιονδήποτε θέλει να αγοράσει ταμπλέτα.
Ελπίζω να είχες μαζί σου μια κάρτα με βιβλία/κείμενα για δοκιμή;

Για παιζομηχανή, οι 7 ίντσες είναι ΟΚ (και για διάβασμα EPUB/MOBI κείμενου, οριακά ίσως).
Για ανάγνωση, 9.7 και 10.1 ίντσες ίσως είναι το καλύτερο μέγεθος.

Να σε περιμένουμε στο club M9; :)

Ν.Φ.

vgiozo
28-09-13, 21:21
Αυτή είναι μια στρατηγική που θα τη συνιστούσα σε οποιονδήποτε θέλει να αγοράσει ταμπλέτα.
Ελπίζω να είχες μαζί σου μια κάρτα με βιβλία/κείμενα για δοκιμή;

Για παιζομηχανή, οι 7 ίντσες είναι ΟΚ (και για διάβασμα EPUB/MOBI κείμενου, οριακά ίσως).
Για ανάγνωση, 9.7 και 10.1 ίντσες ίσως είναι το καλύτερο μέγεθος.

Να σε περιμένουμε στο club M9; :)

Ν.Φ.
Δεν είχα κάρτα με έγγραφα μαζί, κατέβασα εκεί ό,τι βρήκα μέσω διαδικτυου κι έκανα τη δουλειά μου...

Μπα, μαλλον για 9.7" με βλέπω, και για λόγους κόστους μεταξύ άλλων...όπως είπα παραπάνω, σε μορφοποιημένα έγγραφα (pdf, doc) οι οθόνες με λόγο 4:3 είναι καλύτερες...δεν έχω ψάξει το λογισμικό να δω αν μπορεί κάποιο να κάνει τις σελίδες "responsive", ελέγχοντας τον αριθμό των λέξεων ανά σειρά πχ...
Είμαι λοιπόν μεταξύ
- Pipo Max M6 (πολύ ακριβή όμως)
- Cube u9gt5/u9gtv
- Vindo/Window/Yuandau N90 FHDRK
Τα δύο τελευταία τα έχω βρει στα 152€ αλλά με προβληματίζει το ασθενές Wifi (τί να τη κάνεις τη φορητή συσκευή, αν πρέπει να κάθεσαι στα 10 μέτρα από το ρουτερ χωρίς παρεμβολή τοίχων) και αναφορές για καθυστερήσεις - που μάλλον οφείλονται στη retina οθόνη και την μη βελτιστοποιημένη χρήση του RK3188.

Θα μπορούσα να κοιτάξω και προηγούμενης τεχνολογίας οθόνης συσκευές, αλλά παρότι έχουν έρθει οι τετραπύρηνοι και οι retina αναλύσεις, οι τιμες των προηγούμενων μοντέλων δεν έχουν πέσει αρκούντως...έτσι για +10-20€ φαίνονται κακή αγορά/επένδυση χρημάτων... αν η διαφορά ήταν γύρω στα 30-40€, για καλές επώνυμες λύσεις, μπορεί να τις προτιμούσα..με μια μικρή ανησυχία μήπως πάψει η υποστήριξή τους απο΄άποψη λογισμικού.
έπειτα, τα κείμενα που διαβάζω εγώ δεν έχουν πολλούς πίνακες, φωτογραφίες κοκ..κείμενο σκέτο είναι, άρα και η καθυστέρηση στη περιήγηση pdf αρχείων δεν με απασχολεί και τόσο...στη διαδικτυακή περιήγηση πάλι, μπορεί να υπάρχει πρόβλημα, αλλά ίσως αφορά περισσότερο το φόρτωμα με πολλά tab παρά την αργη μετακύλιση

dhmk
29-09-13, 10:01
Λοιπόν οι εμπειρίες μου. Τελικά μέσα σε διάστημα 10 μηνών απέκτησα και το nexus7 και το nexus10, πρόσφατα (350 από Πλαίσιο).

Το nexus7 το τίμησα δεόντως για διάβασμα βιβλίων με μια τροποποιημένη, από εμένα, έκδοση του muPDF. Αντί να αλλάζω σελίδα-σελίδα το κείμενο το μετέτρεψα ώστε να δουλεύει όπως οι pdf viewers στο PC. Το κείμενο παίρνει όλη την οθόνη σε πλάτος και το κινώ με συνεχόμενη ροή πάνω-κάτω (επίσης πρόσθεσα και αγγλοελληνικό λεξικό στο κάτω μέρος). Φυσικά χρησιμοποιώ το tablet σε landscape mode. Η ανάγνωση μπορώ να πω ότι είναι πολύ άνετη. Τα epub κτλ τα μετατρέπω σε pdf με το Calibre (freeware). Το συνιστώ σε όσους δεν το γνωρίζουν. Πέραν των μετατροπών μεταξύ των formats η κύρια δουλειά του είναι η διαχείριση όλων των ηλεκτρονικών βιβλίων που διαθέτει κανείς τα οποία μπορεί να τα διατηρεί σε πολλαπλά formats ταυτόχρονα. Στη περίπτωση των ηλεκτρονικών βιβλίων τύπου epub υπάρχει η δυνατότητα (μέσω Calibre) να δημιουργήσω pdf με όποιο μέγεθος γράμματος/διαμόρφωση επιθυμώ. Επίσης πέρα των ηλεκτρονικών βιβλίων που βρίσκω στο Internet ψηφιοποιώ τα βιβλία που αγοράζω από Amazon.uk και τα μετατρέπω σε pdf. Διαδικασία που με τα χρόνια έχω τελειοποιήσει - και πλέον δεν διαβάζω σχεδόν τίποτα σε μη ηλεκτρονική μορφή. Δυστυχώς στην τελική φάση χρησιμοποιώ τον Adobe Acrobat που είναι ακριβό software αλλά ενδεχομένως να μπορεί να γίνει η δουλειά με το OCR software που συνήθως περιλαμβάνεται στα πακέτα των scanners. Αλλά ο Acrobat με το ClearScan δίνει εξαιρετικό αποτέλεσμα κατά την OCR επεξεργασία. Ακόμη και σε αυτή τη περίπτωση, όπου δεν επιλέγω το μέγεθος του γράμματος, η ανάγνωση με το nexus7 είναι υπέρ-άνετη. Σε landscape το μέγεθος του κειμένου είναι μεγαλύτερο από ότι στο αρχικό χάρτινο (paperback) βιβλίο.

Αρχικά ήθελα να αγοράσω tablet στις 10' αλλά για την ανάλυση που ήθελα τα έβρισκα ακριβά και δεν μπορούσα να δικαιολογήσω το κόστος (χρησιμοποιούσα μέχρι τότε ένα netbook). Έτσι τελικά κατέληξα στο nexus7 που με ικανοποιούσε σε τιμή και χαρακτηριστικά (όχι, κινέζικα και από εκτός ΕΕ δεν αγοράζω!). Αλλά πάντα μου είχε μείνει η "λαχτάρα" για τις 10'. Με την προϋπόθεση ότι θα το έβρισκα, με ικανοποιητικά χαρακτηριστικά, κάτω από τα 300 ευρώ. Τελικά συμβιβάστηκα στα 350 του nexus10 από το Πλαίσιο. Σε αυτό το tablet θα χρησιμοποιήσω την ίδια μέθοδο για ανάγνωση βιβλίων και από ότι βλέπω μπορώ να διαβάσω άνετα και σε portrait και σε landscape mode (αλλά θα προτιμήσω την landscape). Με κρύωσε το γεγονός της μνήμης ότι παρά τα 2GB δεν έχω, λόγω μεγάλης ανάλυσης της οθόνης, πολύ διαθέσιμη. Γύρω στα 1.1GB. Η οθόνη έχει εντυπωσιακή ανάλυση αλλά τελικά δεν πρέπει να είναι και πολύ μεγάλο πλεονέκτημα στην τροποποιημένη έκδοση του muPDF καθώς στο rendering των σελίδων πρέπει να διαχειριστεί ένα πολύ μεγάλο bitmap και κάνει μια ενοχλητική αναπήδηση (πολύ πιο έντονη από ότι στο nexus7) όταν φορτώνει την επόμενη σελίδα. Επίσης το nexus10 είναι πολύ πιο δύσκολο να το χειριστείς λόγω διαστάσεων και βάρους. Π.χ. δεν δείχνει και πολύ ασφαλές να το κρατάς με το ένα χέρι στα αριστερά (σε landscape) και να το χειρίζεσαι με το άλλο. Χρειάζεται αρκετή πίεση στα αριστερά για να το κρατήσεις. Επίσης οι διαστάσεις του είναι μεγαλύτερες σχεδόν 2cm από άλλα 10' tablets και ίσως δυσκολευτώ να βρω κατάλληλη θήκη. Πιθανώς θα χρειαστώ θήκη για 11'.

Μέχρι σήμερα, εκτός από διάβασμα βιβλίων, δεν έχω βρει άλλη χρήση για τα tablets. Και αυτή φυσικά γίνεται όταν είμαι εκτός σπιτιού. Στο σπίτι προτιμώ να διαβάζω στις 27' του desktop. Νομίζω ότι το πιο χρήσιμο tablet είναι το κινητό μου τηλέφωνο, το LG L9 στις 4.7', το οποίο μένει μονίμως ανοιχτό (τα nexus τα κλείνω όταν δεν τα χρησιμοποιώ), πανταχού παρόν και μπορώ να κρατώ σημειώσεις, να χρησιμοποιώ alarm, ακόμη και διάβασμα βιβλίων, αν θα ήθελα, ειδικά αυτών που επιλέγω το μέγεθος των γραμμάτων (με την ίδια τροποποιημένη έκδοση του muPDF). Επίσης ελέγχω και τρεις IP κάμερες ασφαλείας, που έχω τοποθετήσει, όπου κι αν βρίσκομαι. Και όλα αυτά γιατί είναι πάντα ανοιχτό και πάντα το κουβαλώ μαζί μου. Μακράν το πιο χρήσιμο tablet.

vgiozo
29-09-13, 11:33
Σε οριζόντια θέση το διάβασμα ειναι ίσως αποδεκτό με οποιουδήποτε μεγέθους ταμπλέτα...αλλά οι ορατές γραμμές μειώνονται σημαντικά και θα πρέπει να καταφεύγει κανείς στην οριζόντια κύλιση συνέχεια.
Προσωπικά θέλω να έχω όσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται σε μια οθόνη, όντας ταυτόχρονα βολικό στην ανάγνωση...
Γι αυτό κατά τις δοκιμές που έκανα μου φάνηκαν προτιμητέες οι 9.7" και οι 10.1" σε κάθετη θέση...

Επίσης εξαρτάται κι από τα βιβλία ή μάλλον τον τρόπο που διαβάζει κανείς...εγώ συχνά θέλω να κρατώ χειρόγραφες σημειώσεις ακόμη κι όταν διαβάζω βιβλία σε ψηφιακή μορφή (με το ταμπλετάκι θέλω να γλιτώσω το θόρυβο του σταθερού και να έχω μια πιο φορητή συσκευή από τον φορητό υπολογιστή που θα μπορώ να μεταφέρω πιο εύκολα πχ στο μπαλκόνι, σε μια ήσυχη καφετε΄ρια ή στη βιβλιοθήκη κτλ) και με βολεύει να έχω περισσότερο κείμενο στην οθόνη και να ανατρέχω πιο εύκολα σε προηγούμενες παραγράφους κοκ...

Με το ταμπλετάκι δίπλα στο τετράδιο νομίζω θα τη καταβρώ και θα βολέψει αρκετά...

Μόνο άλλου είδους κείμενα -πχ λογοτεχνικά ή ειδησεογραφικά- μπορώ να διαβάζω σε πιο χαλαρές στάσεις (στο κρεβάτι ή στο καναπέ πχ) όπου θα πρέπει να κρατώ το βιβλίο/περιοδικό/ταμπλετάκι σε μια συγκεκριμένη θέση, που με το τελευταίο μπορεί να αποδειχθεί κουραστικό στα δάχτυλα ή τον καρπό.

nfotis
29-09-13, 13:07
Στο κρεβάτι ή τον καναπέ μπορείς να έχεις τη ταμπλέτα να ακουμπάει στη κοιλιά σου, οπότε ο καρπός δεν κουράζεται.
Το S1s πάντως το κρατάω στον αέρα όταν είμαι ξαπλωμένος (το χέρι πατάει στον αγκώνα και πλάγια), χωρίς να με ενοχλεί ως βάρος (είναι συγκεντρωμένο μέσα στη παλάμη)

Ν.Φ.

vgiozo
29-09-13, 22:05
Θα αγοράζετε από αυτόν στο aliexpress;
http://www.aliexpress.com/item/N90-FHDRK-9-7-16G-RK3188-Quad-Core-Tablet-PC-CPU-1-8GHz-RAM-2GB-Free/1351003395.html
με διαβεβαίωσε, με ό,τι αξία έχει αυτό, ότι το προϊόν είναι καινούριο και αυθεντικό, αλλά δεν μου απάντησε πώς και το δίνει κάτω του κοστους...

- - - Updated - - -


. Επίσης πέρα των ηλεκτρονικών βιβλίων που βρίσκω στο Internet ψηφιοποιώ τα βιβλία που αγοράζω από Amazon.uk και τα μετατρέπω σε pdf. Διαδικασία που με τα χρόνια έχω τελειοποιήσει - και πλέον δεν διαβάζω σχεδόν τίποτα σε μη ηλεκτρονική μορφή. Δυστυχώς στην τελική φάση χρησιμοποιώ τον Adobe Acrobat που είναι ακριβό software αλλά ενδεχομένως να μπορεί να γίνει η δουλειά με το OCR software που συνήθως περιλαμβάνεται στα πακέτα των scanners. Αλλά ο Acrobat με το ClearScan δίνει εξαιρετικό αποτέλεσμα κατά την OCR επεξεργασία. Ακόμη και σε αυτή τη περίπτωση, όπου δεν επιλέγω το μέγεθος του γράμματος, η ανάγνωση με το nexus7 είναι υπέρ-άνετη. Σε landscape το μέγεθος του κειμένου είναι μεγαλύτερο από ότι στο αρχικό χάρτινο (paperback) βιβλίο..

...τη ψηφιοποίηση των βιβλίων την κάνεις αρχικά με σαρωτή ή φωτογραφική μηχανή (μου το έχουν προτείνει και ίσως είναι πιο γρήγορο, από πλευράς απόδοσης δεν ξέρω πόσο καλά λειτουργεί) ;;
Δώσε καμία γενική συμβουλή αν μπορείς
Βρήκα αυτόν τον σύνδεσμο και τον "βρήκα" αρκετά χρήσιμο
http://blogs.adobe.com/acrolaw/2009/05/better_pdf_ocr_clearscan_is_smal/

netlag
29-09-13, 23:45
Retina RK3188, σημαινει lag ακομα και με SDK2.0. Το lag ειναι εμφανες στα UI Transitions κυριως. Το browsing ειναι πιο γρηγορο απο Nexus 4. Επισης με SDK 2.0 rom, θα παιζεις στα 320dpi και αυτο δεν αλλαζει, ενω το ιδανικο θα ηταν 264dpi. Τεσπα το 4:3 aspect ratio, δεν το προτεινω πλεον. Βεβαια η τιμη που το βρισκεις ειναι παρα πολυ καλη, και νομιζω ειναι αριστη αγορα σε αυτα τα λεφτα.

Εχω το ιδιο tablet απλα εμενα ειναι το Cube U9GT5. Ειναι 100% συμβατα κλπ, φορανε δηλαδη τις ιδιες rom.

vgiozo
30-09-13, 00:14
Retina RK3188, σημαινει lag ακομα και με SDK2.0. Το lag ειναι εμφανες στα UI Transitions κυριως. Το browsing ειναι πιο γρηγορο απο Nexus 4. Επισης με SDK 2.0 rom, θα παιζεις στα 320dpi και αυτο δεν αλλαζει, ενω το ιδανικο θα ηταν 264dpi. Τεσπα το 4:3 aspect ratio, δεν το προτεινω πλεον. Βεβαια η τιμη που το βρισκεις ειναι παρα πολυ καλη, και νομιζω ειναι αριστη αγορα σε αυτα τα λεφτα.

Εχω το ιδιο tablet απλα εμενα ειναι το Cube U9GT5. Ειναι 100% συμβατα κλπ, φορανε δηλαδη τις ιδιες rom.
Έχω μπερδευτεί εν τέλει...άλλοι διαβάζω λένε με νέες ενημερώσεις το lag μειώνεται δραματικά ή παύει να είναι ενοχλητικό, άλλοι λένε πως με κάποιες νέες ρομ τα πράγματα χειροτερεύουν, άλλοι πως δεν αλλάζει τίποτα...

Οι άλλοι επεξεργαστές, οι Allwinner (ή πώς λέγονται), τα πάνε καλύτερα; Γενικά διαβάζω πως είναι πιο αργοι...έχω διαβάσει έναν-δυο που έχουν την έκδοση του Ν90 με τους προαναφερθέντες επεξεργαστές να δηλώνουν πως τρέχουν πιο ομαλά...δεν ξέρω...

Άλλοι λένε πως υπάρχει δρόμος μπροστά ακόμη για τη βελτιστοποίηση του λογισμικού για τους ΡΚ3188, οπότε μόνο καλύτερα μπορεί να προσμένει κανείς...
Έχω κατεβάσει την τελευταία ενημέρωση από εδώ (http://www.yuandaocn.com/download.aspx) και αναμένω

Η τιμή που το βρήκα είναι όντως ΠΑΡΑ πολύ καλή...τόσο που δεν ξέρω τί θα παραλάβω...πραγματικά ακόμη και σε μαγαζιά με κάτω του κόστους (λέμε) τιμές, δεν υπάρχει σε ανάλογη ευκαιρία...
Η καλύτερη τιμή που βρήκα τις ταμπλέτες Cube U9GT5/V & Vido/Window/Yuando N90 FHDRK ήταν στα 147-50 αν θυμάμαι καλά στο hotinbuy και στα 151-2€ στο banggood (πολύ αξιόλογο μαζαζί φαίνεται εν γένει).

Διάβαζα όμως για τις συγκεκριμένες ταμπλέτες σημαντικά περισσότερες κακές παρατηρήσεις και εμπειρίες σε σχέση με τα μοντέλα της Pipo πχ...αλλά η καλύτερη τιμή που βρήκα για τα το Pipo Max M6 Pro (wifi) ήταν τα 176€...
Έτσι ουσιαστικά έβλεπα το κοστος να ανεβαίνει συνέχεια και ανέβαλλα την αγορά, ήμουν μάλλον έτοιμος να την ακυρώσω...

Ευτυχώς τη παραπάνω ευκαιρία την είχα φυλάξει στη wishlist του aliexpress, γιατί την είχα ξεχάσει...ή μάλλον την είχα ξεγράψει ως πιθανότατα απάτη...ίσως γι αυτό τώρα που ήμουν έτοιμος να την ακυρώσω την αγορά αποφάσισα να πιαστώ από τη ριψοκίνδυνα χαμηλή τιμή της προαναφερθείσης προσφοράς.
Ευτυχώς η αποστολή γίνεται με Singapore Post που διαβάζω ότι είναι καλύτερη από china air mail. Η καλύτερη εμπειρία που είχα εγώ ήταν με HongKong Post... σε 10 μέρες με διαμεσολάβηση δύο Σαββατοκύριακων είχα το πακετάκι στα χέρια μου.

Την αναλογία 4:3 γιατί την έχεις ξεγράψει ακριβώς; Νομίζω εξαρτάται από τη χρήση.

netlag
30-09-13, 00:55
Οι SDK 2.0 rom, εχουν βελτιωσει απιστευτα την κατασταση απο τις SDK 1.0 rom. Το lag oμως παραμενει. Μιλαω παντα για τα retina RK3188 (2048X1536).

Δεν ξερω τι φταιει στον RK3188, πιθανολογω οτι φταιει η αδυναμη GPU (malli400) που υποτιθεται ομως οτι ειναι χρονισμενη ψηλα στα 533mhz. Tα specifications του RK3188 αναφερουν ως maximum υποστηριζομενη αναλυση τα 2048X1536 (support μεν, αλλα ισως στο οριο). Καποιοι λενε οτι φταιει και το χαμηλο bandwidth της RAM η οποια αν και DDR3, ειναι χαμηλα χρονισμενη και Single Channel. Ενω ενα iPad 3, εχει πολυ περισσοτερο bandwidth. Αμφιβαλλω οτι φταιει αυτο αλλα τεσπα.

Το Allwinner A31, ειναι Cortex A7 που σημαινει οτι στο ιδιο κλοκι ειναι 30% πιο αργο απο τον Cortex A9 RK3188. Αν βαλεις και στην εξισωση το 60% υψηλοτερο χρονισμο του RK3188 καταλαβαινεις οτι ειναι ενα πολυ πιο γρηγορο chip στο CPU κομματι. Ομως στο GPU κομματι, τα πραγματα ειναι αναποδα. Το Allwinner χρησιμοποιει license της Imagination που χρησιμοποιει το iPad 3. Γενικως ειναι πολυ πιο γρηγορη GPU επιπεδου Adreno 320 (τουλαχιστον η εκδοση στον MTK6589). Επισης το RK3188 ειναι στα 28nm. Δεν εχω χρησιμοποιησει Allwinner A31 Retina tablet, αλλα και εγω εχω ακουσει οτι παει καλυτερα (αλλα μονο στα UI transitions και στα 3d games). Στο browsing αποκλειεται. Με τιποτα.

Η οθονη του tablet που σκοπευεις να παρεις, τα σπαει. Ειλικρινα. Απιστευτη. Ομως θα επρεπε να την δεις με SDK 1.0 rom και 264dpi. Στα 320, που παιζει το SDK 2.0 χωρις να μπορεις να το αλλαξεις δυστυχως, καποια εικονιδια γινονται blurry, και καποια app δεν απεικονιζονται σωστα. Για Video, browsing, και φωτογραφιες δεν αλλαζει κατι, οποτε εκει no problem.

Η μπαταρια επισης ειναι αστερι. 10000mah. Στην ουσια ειναι 2 μπαταριες των 5000. Επιβεβαιωμενο. Οποτε και εδω ολα καλα.

Το 4:3, ειναι ιδανικο για browsing. Σε οτιδηποτε αλλο ομως το 16:10 ειναι καλυτερο. Επισης το 16:10 στις 10 ιντσες δεν ειναι καθολου ασχημο για browsing. Ενω το βιντεο σε 4:3 ειναι χαλι μαυρο.

Αν σε νοιαζει να βλεπεις βιντεο, δεν πας σε Retina, αλλα σε 16:10 1920x1200. Γενικως προτιμας το 1920X1200, γιατι ακουω οτι εκει δεν υπαρχει σχεδον καθολου lag.

Αλλα αν δεν σε νοιαζουν ολα αυτα. Το 1280x800, ειναι μια χαρα, και στο browsing δεν θα δεις διαφορα. Επισης δεν παιζει lag εκει.

Ειναι καλο chip το RK3188, αλλα οχι για Retina. Βεβαια αν εισαι διατεθειμενος για παραχωρησεις, γιατι το βρισκεις σε πολυ καλη τιμη, τοτε προχωρα. Tην δουλεια σου θα την κανεις και με το παραπανω. Απλα επειδη υπαρχει σπιτι ενα Nexus 7 πρωτης γενιας με Tegra 3, που στα bench ειναι πολυ πιο κατω απο RK3188, στο real life performance, ειναι απιστευτα γρηγορο. Απιστευτα!

blade_
30-09-13, 01:11
πολυ ωραια αναλυση..:oneup:

οσον αφορα τον allwinner δεν εχω κ τις καλυτερες εντυπωσεις,σερνεται σχεδον παντου,ενω σε ηπια παιχνιδια,τα παει σχετικα καλα...για τις προδιαγραφες του ομως,ουτε καν!

vgiozo
30-09-13, 09:11
Η οθονη του tablet που σκοπευεις να παρεις, τα σπαει. Ειλικρινα. Απιστευτη. Ομως θα επρεπε να την δεις με SDK 1.0 rom και 264dpi. Στα 320, που παιζει το SDK 2.0 χωρις να μπορεις να το αλλαξεις δυστυχως, καποια εικονιδια γινονται blurry, και καποια app δεν απεικονιζονται σωστα. Για Video, browsing, και φωτογραφιες δεν αλλαζει κατι, οποτε εκει no problem.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σχετικά με την τεχνολογία των επεξεργαστών και τις επιδόσεις τους, αλλά αυτό που λες για τις ΡΟΜ και τα "dpi" της οθόνης δεν το καταλαβαίνω...
- Εννοείς DPI (dots per inch) ή PPI (pixels per inch)
- Τί νόημα έχει να μιλάμε για DPI αναφερόμενοι στην οθόνη κι όχι σε εκτυπωμένη εικόνα;
- Οι οθόνες έχουν συγκεκριμένο αριθμό pixels από κατασκευής τους...πώς παρεμβαίνει εδώ η ΡΟΜ αλλάζοντας το ppi; Πώς είναι δυνατόν να το κάνει αυτό
- Τί σημαίνει αλλαγή του dpi στις οθόνες; Δεν νομίζω πως υφίσταται κάτι τέτοιο

Σχετικά
http://99designs.com/designer-blog/2013/02/26/ppi-vs-dpi-whats-the-difference/


Το 4:3, ειναι ιδανικο για browsing. Σε οτιδηποτε αλλο ομως το 16:10 ειναι καλυτερο. Επισης το 16:10 στις 10 ιντσες δεν ειναι καθολου ασχημο για browsing. Ενω το βιντεο σε 4:3 ειναι χαλι μαυρο.
Το 4:3 δεν ειναι απαραίτητα καλύτερο στο σερφάρισμα ή μάλλον έχει ένα πλεονέκτημα σε landscape..εξαρτάται αρκετά από την ιστοσελίδα...παραπάνω έγραψα στις παρατηρήσεις μου ότι "responsive" σελίδες, μπορεί τελικά να είναι πιο ευανάγνωστες σε αναλογία 16:10, λόγω του τρόπου απόκρισης του template στη συσκευή.

Εκεί που οι 4:3 συσκευές τα πάνε καλύτερα, κι εκεί που μάλλον με ενδιαφέρει εμένα περισσότερο, είναι η προβολή/ανάγνωση ήδη μορφοποιημένων - μη προσαρμόσιμων εγγράφων, πχ doc, pdf. Επειδή αυτά δεν προσαρμόζονται στην οθόνη όπως μια responsive ιστοσελίδα, το μεγαλύτερο πλάτος σε κάθετη θέση βοηθά στην μεγαλύτερη μεγέθυνση των χαρακτήρων.
Αυτό με κέρδισε εμένα...

Όπως είπα και προηγουμένως όμως, δεν έχω ψάξει το λογισμικό στις Android συσκευές και ίσως θα μπορούσα να μετατρέψω τα pdf του σταθερού σε άλλο φορμάτ προσαρμόσιμο στις απαιτήσεις του τάμπλετ.
Δεν το ήξερα και δεν το είχα δοκιμάσει, οπότε έκανα μια επιλογή..θα αποδειχθεί καλή ή όχι και τόσο καλή ή κακή...ίδωμεν.

Η παραγγελία έχει γίνει...αρχίζουν λοιπόν οι προσευχές και οι μετάνοιες για την κατάσταση και το είδος της συσκευής που θα παραλάβω. Θα ενημερώσω σχετικά

Σκεφτόμουν να πάω σε προηγούμενο μοντέλο, αλλά τα αναθεματισμένα είναι ακόμη σχεδόν εξίσου ακριβά με τα καινούρια...οπότε τείνω να προτιμώ τη τελευταία τεχνολογία προσμένοντας καλύτερες επιδόσεις αύριο, παρά να πάρω κάτι σήμερα που μπορεί να δείξει σύντομα την ηλικία του και οικονομικά δεν είναι και πιο συμφέρον.

ΥΓ:
Διάβασα ότι στο Cube (ίσως και στο Vido) η φωτεινότητα είναι αρκετά χαμηλή και η διαφορά από την ελάχιστη στη μέγιστη επίσης μικρή. Ισχύει;

- - - Updated - - -

Σκατουλάκια όπως stylus pen, screen protector χρειάζονται;
Η θήκη σκέφτομαι θα είναι χρήσιμη για τις μεταφορές κι όσο έψαξα βρήκα τρεις διαφορετικούς τύπους (στον τρόπο που διπλώνουν και κρατούν τη ταμπλέτα όρθια): 1 (http://www.aliexpress.com/item/Original-Black-Protective-Stand-Leather-Case-Cover-For-Window-Vido-N90-Quad-Core-9-7-inch/828001575.html) - 2 (http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-9-7-inch-Special-protective-leather-case-for-Tablet-PC-CUBE-U9GT2-U9GTV-Vido/891609407.html)- 3 (http://www.aliexpress.com/item/Original-stand-leather-case-for-Yuandao-vido-n90-FHD-QUAD-core-RK3188-9-7-inch-protective/1198411497.html)

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

dhmk
30-09-13, 10:00
...τη ψηφιοποίηση των βιβλίων την κάνεις αρχικά με σαρωτή ή φωτογραφική μηχανή (μου το έχουν προτείνει και ίσως είναι πιο γρήγορο, από πλευράς απόδοσης δεν ξέρω πόσο καλά λειτουργεί) ;;
Δώσε καμία γενική συμβουλή αν μπορείς
Βρήκα αυτόν τον σύνδεσμο και τον "βρήκα" αρκετά χρήσιμο
http://blogs.adobe.com/acrolaw/2009/05/better_pdf_ocr_clearscan_is_smal/

Με σαρωτή γίνεται. Δυο σελίδες κάθε σάρωμα. Ο χειρισμός γίνεται αποκλειστικά από την πλευρά του σαρωτή. Οι σαρωτές πλέον διαθέτουν ένα κουμπί το οποίο μέσω μιας υπηρεσίας των Windows (δεν θυμάμαι τώρα το όνομά της) μπορεί να εκτελεί μια εφαρμογή στο PC. Έχω φτιάξει μια τέτοια εφαρμογή TWAIN που ξεκινά το σκανάρισμα και παράγει ένα καθορισμένο BMP αρχείο (αποχρώσεις του γκρι με 255 χρώματα με παλέτα και διαστάσεων ίσα-ίσα το μέγεθος των δυο σελίδων). Όταν ολοκληρωθεί το σκανάρισμα του βιβλίου εκτελώ ένα άλλα utility που στρέφει το BMP κατά 180 μοίρες ώστε οι σελίδες να εμφανίζονται στο σωστό τους orientation. Μετά όλες τις διαβάζει τρίτη εφαρμογή όπου γίνεται ο διαχωρισμός των δύο σελίδων σε δυο ανεξάρτητα bitmap ίδιου μεγέθους όπως ο χρήστης το κρίνει κατάλληλο ανάλογα με το αποτέλεσμα του σκαναρίσματος. Εδώ υπάρχει ειδικό UI και προεπισκόπηση του αποτελέσματος από τον χρήστη. Κατά τον διαχωρισμό γίνεται και ένα καθάρισμα των bitmaps από τον θόρυβο. Μετά αναλαμβάνει το Adobe Acrobat Pro το οποίο δημιουργεί το pdf από τα bitmaps των μεμονωμένων σελίδων πλέον και εκτελεί το OCR με την λειτουργία ClearScan. Μετά από αυτή τη λειτουργία το pdf δεν αποτελείται πλέον από μια συρραφή bitmaps και αποδίδει ένα εξαιρετικής ποιότητας ebook.

Ο περισσότερος χρόνος της διαδικασίας καταναλώνεται, φυσικά, στο σκανάρισμα. Μετά η διαδικασία είναι παιχνίδι. Με τον δικό μου τον σαρωτή (ένα πανάκριβο EPSON του 2001 με USB 1.1), αν θυμάμαι καλά, ένα paperback περίπου 350-400 σελίδων θέλει γύρο στις 2 ώρες. Αλλά αυτό εξαρτάται και από την ταχύτητα του σαρωτή. Δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρχει ταχύτερος σαρωτής από τον δικό μου αλλά αν σάρωνε σε διπλάσια ταχύτητα θα είχα και το αντίστοιχο αποτέλεσμα. Αυτό το ψάχνω - μια και οι σαρωτές είναι αρκετά φθηνοί σήμερα.

vgiozo
30-09-13, 10:15
Τον διαχωρισμό των σελίδων μετά το σκανάρισμα με ποιό πρόγραμμα το κάνεις; Το καθάρισμα από θόρυβο;

Έχω ασκηθεί αρκετά στο σκανάρισμα και OCR εγγράφων, αλλά χωρίς, να πω την αλήθεια, καμία ειδική παραμετροποίηση...ακολουθώντας το Finereader. Όμως δεν είμαι τόσο ευχαριστημένος από την αναγνώριση χαρακτήρων του, ιδιαίτερα στα ελληνικά και ιδιαίτερα αν το έγγραφο έχει αρκετό θόρυβο ή αν έχει δακτυλογραφηθεί σε παλιό υπολογιστή (dos εποχής δλδ, όπου οι γραμματοσειρές φαίνονται αρκετά περίεργα).
Κυρίως το χρησιμοποιώ για εξαγωγή σε έγγραφο Word κι εκεί πέφτει πολύς πόνος...για εξαγωγή σε pdf δεν το έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου..(για μένα που δεν ξέρω πώς και τί) οι εικόνες εντάσσονταν στο pdf και δεν ήταν δυνατή καν η αναζήτηση λέξεων.

dhmk
30-09-13, 10:37
Τον διαχωρισμό των σελίδων μετά το σκανάρισμα με ποιό πρόγραμμα το κάνεις; Το καθάρισμα από θόρυβο;

Έχω ασκηθεί αρκετά στο σκανάρισμα και OCR εγγράφων, αλλά χωρίς, να πω την αλήθεια, καμία ειδική παραμετροποίηση...ακολουθώντας το Finereader. Όμως δεν είμαι τόσο ευχαριστημένος από την αναγνώριση χαρακτήρων του, ιδιαίτερα στα ελληνικά και ιδιαίτερα αν το έγγραφο έχει αρκετό θόρυβο ή αν έχει δακτυλογραφηθεί σε παλιό υπολογιστή (dos εποχής δλδ, όπου οι γραμματοσειρές φαίνονται αρκετά περίεργα).
Κυρίως το χρησιμοποιώ για εξαγωγή σε έγγραφο Word κι εκεί πέφτει πολύς πόνος...για εξαγωγή σε pdf δεν το έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου..(για μένα που δεν ξέρω πώς και τί) οι εικόνες εντάσσονταν στο pdf και δεν ήταν δυνατή καν η αναζήτηση λέξεων.

Το πρόγραμμα διαχωρισμών σελίδων το έχω φτιάξει ο ίδιος.

Είναι άλλη περίπτωση να θέλεις ένα κείμενο για word και άλλο για pdf ebook με αποκλειστικό σκοπό το διάβασμα. Πριν την λειτουργία ClearScan μπορούσες να παράγεις ένα pdf αποκλειστικά από το αποτέλεσμα του OCR το οποίο πάντα είχε σοβαρά προβλήματα. Έτσι προτιμούσα να παράγω pdf με searchable bitmaps που ήταν βέβαια μεγάλο αρχείο αλλά είχα και την δυνατότητα να βρίσκω λέξεις και ταυτόχρονα να διαβάζω το αρχικό κείμενο χωρίς OCR λαθη. Με το ClearScan έχουν παντρέψει τους δύο "κόσμους". Και βλέπεις το ακριβές κείμενο όπως είναι στο βιβλίο και ταυτόχρονα δεν έχεις συρραφή bitmaps. Επίσης το κείμενο είναι βελτιωμένο, πιο στρογγυλεμένα γράμματα σε σχέση με το αποτέλεσμα του σκαναρίσματος.

vgiozo
30-09-13, 10:41
Το πρόγραμμα διαχωρισμών σελίδων το έχω φτιάξει ο ίδιος.

Είναι άλλη περίπτωση να θέλεις ένα κείμενο για word και άλλο για pdf ebook με αποκλειστικό σκοπό το διάβασμα. Πριν την λειτουργία ClearScan μπορούσες να παράγεις ένα pdf αποκλειστικά από το αποτέλεσμα του OCR το οποίο πάντα είχε σοβαρά προβλήματα. Έτσι προτιμούσα να παράγω pdf με searchable bitmaps που ήταν βέβαια μεγάλο αρχείο αλλά είχα και την δυνατότητα να βρίσκω λέξεις και ταυτόχρονα να διαβάζω το αρχικό κείμενο χωρίς OCR λαθη. Με το ClearScan έχουν παντρέψει τους δύο "κόσμους". Και βλέπεις το ακριβές κείμενο όπως είναι στο βιβλίο και ταυτόχρονα δεν έχεις συρραφή bitmaps. Επίσης το κείμενο είναι βελτιωμένο, πιο στρογγυλεμένα γράμματα σε σχέση με το αποτέλεσμα του σκαναρίσματος.
Ναι το δοκίμασα το Clearscan και όντως είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό

Τα epub αρχεία είναι συμβατά με Android, έτσι; Εσύ μετατρέπεις pdf σε epub ωστε να είναι "ρευστό" το κείμενο ή προτιμάς τα pdf; Λογικά τα πρώτα δεν έχουν το πλεονέκτημα της προσαρμογής στην οθόνη;
αν γίνεται αυτό, τότε αίρεται εν πολλοίς και το μειονέκτημα των 16:10 οθονών στην ανάγνωση μορφοποιημένων εγγράφων

dhmk
30-09-13, 12:12
Ναι το δοκίμασα το Clearscan και όντως είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό

Τα epub αρχεία είναι συμβατά με Android, έτσι; Εσύ μετατρέπεις pdf σε epub ωστε να είναι "ρευστό" το κείμενο ή προτιμάς τα pdf; Λογικά τα πρώτα δεν έχουν το πλεονέκτημα της προσαρμογής στην οθόνη;
αν γίνεται αυτό, τότε αίρεται εν πολλοίς και το μειονέκτημα των 16:10 οθονών στην ανάγνωση μορφοποιημένων εγγράφων

Χρειάζεσαι ένα viewer για epub και είναι σίγουρο ότι υπάρχει. Εγώ προτιμώ το pdf κυρίως γιατί λόγω του τροποποιημένου muPDF έχω την συνδρομή αγγλοελληνικού λεξικού. Κάνω ταπ μια λέξη και βλέπω αναλυτικά το ελληνικό ισοδύναμο στο κάτω μέρος της οθόνης. Στη περίπτωση epub μετά από ψηφιοποίηση βιβλίου χάνεις το πλεονέκτημα του ClearScan καθώς θα υποστείς τα λάθη του OCR οπότε δεν θα το συνιστούσα.

netlag
30-09-13, 12:16
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σχετικά με την τεχνολογία των επεξεργαστών και τις επιδόσεις τους, αλλά αυτό που λες για τις ΡΟΜ και τα "dpi" της οθόνης δεν το καταλαβαίνω...
- Εννοείς DPI (dots per inch) ή PPI (pixels per inch)
- Τί νόημα έχει να μιλάμε για DPI αναφερόμενοι στην οθόνη κι όχι σε εκτυπωμένη εικόνα;
- Οι οθόνες έχουν συγκεκριμένο αριθμό pixels από κατασκευής τους...πώς παρεμβαίνει εδώ η ΡΟΜ αλλάζοντας το ppi; Πώς είναι δυνατόν να το κάνει αυτό
- Τί σημαίνει αλλαγή του dpi στις οθόνες; Δεν νομίζω πως υφίσταται κάτι τέτοιο

Σχετικά
http://99designs.com/designer-blog/2013/02/26/ppi-vs-dpi-whats-the-difference/


Το pixel aspect ratio ειναι 1:1. Αυτο σημαινει οτι η αναλυση της οθονης, δινει και απευθεις το aspect ratio της οθονης. 2048 x 1536 = 4:3. Γνωριζοντας οτι προκειται για 9,7 ιντσες διαγωνιου, ευκολα μπορεις να βρεις οτι η μια πλευρα , το width ειναι 7,76 ιντσες (η μεγαλη πλευρα). Ε μετα μια διαιρεση 2048/7,76 =263,9 ppi. Αυτο ειναι το ppi, δηλαδη ποσο συγκεντρωμενα ειναι τα pixel με αμεση επιδραση στο ποσο crisp φαινεται η οθονη.

Το android ειναι ενα λειτουργικο φτιαγμενο για πολλες διαφορετικες οθονες, μεγεθη, αναλυσεις κλπ. Δηλαδη οθονες με χαμηλα ppi, και πολυ υψηλα ppi (πχ HTC One). Το λειτουργικο για να απεικονισει σωστα τα μενου του, εχει μια ρυθμιση, που ειναι σε ενα αρχειο στο system partition, που λεγεται build.prop.

Αυτο το αρχειο ειναι ενα text κειμενο, με αρχικες ρυθμισεις της συσκευης. Εμεις θελουμε την ρυθμιση για το DPI.
ro.sf.lcd_density=264

Με αυτη τη ρυθμιση, τα μενου του tablet κλπ θα απεικονιζονταν ολοσωστα, τα περιθωρια απο τα edges της οθονης θα ηταν οριακα κλπ. Επισης τα εικονιδια θα ηταν τελεια, η γραμμη με το σημα του wifi, της ωρας κλπ. Το tablet θα ειχε ενα πολυ πιο HD look απο οτι εχει με τις SDK 2.0 rom.

Αυτο που συμβαινει με τις SDK 2.0 roms, ειναι οτι πλεον αυτη η ρυθμιση στο build.prop, και να την αλλαξεις δεν εχει καμμια σημασια. Γινεται override απο κατι (who knows τι), και σου παιζει το tablet ετσιθελικα στα 320dpi.

Στις SDK 1.0 roms, αλλαζε η ρυθμιση αυτη. Βεβαια βαζοντας ενα DPI που θες εσυ, και η google δεν το supportαρει out of the box (οπως το 264) σου εξαφανιζει πολλες εφαρμογες απο το playstore (δεν τις βρισκεις διαθεσιμες στο search). Αλλαζοντας λοιπον dpi, επρεπε να βαλεις και χακαρισμενο playstore (multidpi playstore) και google services framework. Μετα ηταν κομπλε.

Η οθονη δεν γραντζουνιεται ευκολα. Εγω screen protector δεν εβαλα, γιατι γενικοτερα δεν τα συμπαθω. Η αληθεια ειναι ομως οτι η οθονη δεν γλυστραει οπως η οθονη ενος επωνυμου tablet. Και ισως μονο για αυτο θα μετραγε ενα screen protector. Για γραφιδα δεν υπαρχει κανενας λογος. Ειδικα με τα 320dpi.

vgiozo
30-09-13, 12:47
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας καταρχάς


Χρειάζεσαι ένα viewer για epub και είναι σίγουρο ότι υπάρχει. Εγώ προτιμώ το pdf κυρίως γιατί λόγω του τροποποιημένου muPDF έχω την συνδρομή αγγλοελληνικού λεξικού. Κάνω ταπ μια λέξη και βλέπω αναλυτικά το ελληνικό ισοδύναμο στο κάτω μέρος της οθόνης. Στη περίπτωση epub μετά από ψηφιοποίηση βιβλίου χάνεις το πλεονέκτημα του ClearScan καθώς θα υποστείς τα λάθη του OCR οπότε δεν θα το συνιστούσα.
Αν μετατρέψεις το κείμενο πρώτα σε pdf αξιοποιώντας το clearscan και μετά σε epu (το calibre που παρέθεσες δεν το κάνει αυτό; ), δεν διατηρείς τα πλεονεκτήματά του; Χάνεις στη μετατροπή την ειδική ρύθμιση του pdf;


Το pixel aspect ratio ειναι 1:1. Αυτο σημαινει οτι η αναλυση της οθονης, δινει και απευθεις το aspect ratio της οθονης. 2048 x 1536 = 4:3. Γνωριζοντας οτι προκειται για 9,7 ιντσες διαγωνιου, ευκολα μπορεις να βρεις οτι η μια πλευρα , το width ειναι 7,76 ιντσες (η μεγαλη πλευρα). Ε μετα μια διαιρεση 2048/7,76 =263,9 ppi. Αυτο ειναι το ppi, δηλαδη ποσο συγκεντρωμενα ειναι τα pixel με αμεση επιδραση στο ποσο crisp φαινεται η οθονη.

Το android ειναι ενα λειτουργικο φτιαγμενο για πολλες διαφορετικες οθονες, μεγεθη, αναλυσεις κλπ. Δηλαδη οθονες με χαμηλα ppi, και πολυ υψηλα ppi (πχ HTC One). Το λειτουργικο για να απεικονισει σωστα τα μενου του, εχει μια ρυθμιση, που ειναι σε ενα αρχειο στο system partition, που λεγεται build.prop.

Αυτο το αρχειο ειναι ενα text κειμενο, με αρχικες ρυθμισεις της συσκευης. Εμεις θελουμε την ρυθμιση για το DPI.
ro.sf.lcd_density=264

Με αυτη τη ρυθμιση, τα μενου του tablet κλπ θα απεικονιζονταν ολοσωστα, τα περιθωρια απο τα edges της οθονης θα ηταν οριακα κλπ. Επισης τα εικονιδια θα ηταν τελεια, η γραμμη με το σημα του wifi, της ωρας κλπ. Το tablet θα ειχε ενα πολυ πιο HD look απο οτι εχει με τις SDK 2.0 rom.

Αυτο που συμβαινει με τις SDK 2.0 roms, ειναι οτι πλεον αυτη η ρυθμιση στο build.prop, και να την αλλαξεις δεν εχει καμμια σημασια. Γινεται override απο κατι (who knows τι), και σου παιζει το tablet ετσιθελικα στα 320dpi.

Στις SDK 1.0 roms, αλλαζε η ρυθμιση αυτη. Βεβαια βαζοντας ενα DPI που θες εσυ, και η google δεν το supportαρει out of the box (οπως το 264) σου εξαφανιζει πολλες εφαρμογες απο το playstore (δεν τις βρισκεις διαθεσιμες στο search). Αλλαζοντας λοιπον dpi, επρεπε να βαλεις και χακαρισμενο playstore (multidpi playstore) και google services framework. Μετα ηταν κομπλε.

Η οθονη δεν γραντζουνιεται ευκολα. Εγω screen protector δεν εβαλα, γιατι γενικοτερα δεν τα συμπαθω. Η αληθεια ειναι ομως οτι η οθονη δεν γλυστραει οπως η οθονη ενος επωνυμου tablet. Και ισως μονο για αυτο θα μετραγε ενα screen protector. Για γραφιδα δεν υπαρχει κανενας λογος. Ειδικα με τα 320dpi.
Οπότε το dpi δεν αναφέρεται στην οθόνη, αλλά στα γραφικά του UI;
Στα SDK 1.0 rom η προεπιλεγμένη ρύθμιση ποιά ήταν; Αυτή που ιδανικά θα θέλαμε ή άλλη;

Σύμφωνα με τις πληροφορίες της παραγγελίας, το ταμπλετάκι θα έρθει με 4.1 έκδοση Android, οπότε λογικά δεν θα έχει την SDK 2.0 rom (στην έκδοση 4.2 εισήχθη αυτή; )

Η αγορά θήκης αξίζει λέτε ή είναι πεταμένα λεφτά; Έχω βρει
- Αυτήν (http://www.aliexpress.com/item/Original-Black-Protective-Stand-Leather-Case-Cover-For-Window-Vido-N90-Quad-Core-9-7-inch/828001575.html), που το καλυμμα διπλώνει και στηρίζει το ταμπλετάκι από πίσω, με το μειονέκτημα πως υπάρχει μόνο μία θέση/γωνία θέασης
- Αυτήν (http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-9-7-inch-Special-protective-leather-case-for-Tablet-PC-CUBE-U9GT2-U9GTV-Vido/891609407.html), που το κάλυμμα διπλώνει πάλι από πίσω, αλλά μπορεί να στηρίξει το ταμπλετ σε 3 διαφορετικές γωνίες
- κι αυτήν (http://www.aliexpress.com/item/Original-stand-leather-case-for-Yuandao-vido-n90-FHD-QUAD-core-RK3188-9-7-inch-protective/1198411497.html), που στηρίζει το ταμπλετάκι σε διαφορετικές γωνίες, αλλά πιάνει περισσότερο χώρο..φαίνεται σαν να υποστηρίζει και τοποθέτηση πληκτρολογίου (ή κάποιες παρόμοιες υποστηρίζουν), αν και δεν νομίζω να το χρειαστώ

dhmk
30-09-13, 15:39
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας καταρχάς
Αν μετατρέψεις το κείμενο πρώτα σε pdf αξιοποιώντας το clearscan και μετά σε epu (το calibre που παρέθεσες δεν το κάνει αυτό; ), δεν διατηρείς τα πλεονεκτήματά του; Χάνεις στη μετατροπή την ειδική ρύθμιση του pdf;


Με το ClearScan μπορεί να εξακολουθείς οπτικά να βλέπεις το αρχικό κείμενο (ή πολύ κοντά) αλλά τα λάθη του OCR εξακολουθούν να υπάρχουν. Π.χ. υπάρχουν λέξεις που τις βλέπω σωστά στην οθόνη αλλά όταν τις κάνω ταπ δίνουν λάθος αποτέλεσμα στο λεξικό. Εκείνο που ίσως μπορεί να γίνει είναι να μετατρέψεις το αποτέλεσμα του ClearScan πάλι σε bitmap και να ελπίσεις ότι ένα νέο OCR θα έχει καλύτερα αποτελέσματα. Το Calibre απλώς θα πάρει το κείμενο που έχει παράγει το OCR και θα αγνοήσει το οπτικό αποτέλεσμα που μοιάζει χωρίς λάθη. Αυτό δεν μπορεί να το "δει". Μόνο το ανθρώπινο μάτι μπορεί. Είναι ακριβώς αυτό: Ένα οπτικό τέχνασμα.

aboulafia2004
30-09-13, 21:26
Καλησπέρα και από εμένα,
Ενώ είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου να πάρω και εγώ ένα ταμπλετάκι (ένα φθηνό έτσι για να περνάει η ώρα), πήρε ο αδελφός μου ένα LENOVO IDEAPAD A1000 και με έβαλε στην πρίζα.
Άρχισα λοιπόν να διαβάζω μανιωδώς φόρουμ, να κοιτάζω συγκριτικά, να κοιτάζω τιμές κα μηχανήματα και μπορώ να πω πως μάλλον μπερδεύτηκα χειρότερα παρά είμαι κοντά στη λήψη απόφασης.
Πρώτα από όλα η χρήση: το ταμπλετ το θέλω κυρίως για σερφάρισμα (όταν το desktop είναι κατειλημμένο από τη σύζυγο), διάβασμα βιβλίων και σύνδεση με την τηλεόραση για παρακολούθηση σειρών (γίνεται αυτό έτσι? π.χ. αυτά που βλέπω πως έχουν έξοδο HDMI, μόλις συνδέονται με την τηλεόραση και παίζουν π.χ. ένα βίντεο του γιουτιούμπ σε πλήρη οθόνη, θα μπορώ να το βλέπω στην τηλεόραση σε πλήρη οθόνη ε?). Παιχνίδια λίγο και τύπου σκάκι ή memory test.

Από συσκευές βέβαια γίνεται χαμός :
Pipo M9 (pro)
Pipo M6 max
Pipo M7 Pro
Hyundai T10
-//- Play X900
Cube u30 gt 2
Ainol Novo 10 Captain

Βασικά δεν με ενδιαφέρει να πειραματίζομαι με το ταμπλετάκι, επειδή θα το χρησιμοποιεί και η σύζυγος μάλλον το αντίθετο. Θα ήθελα να έχει ένα σταθερό περιβάλλον (όχι με κινέζικα) και να δουλεύει -τουλάχιστον στους τομείς που ζητάω- απροβλημάτιστα. Και επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι, όλα αυτά τα θέλω και σε καλη τιμή, αν γίνεται να μην ξεπεράσω τα 200,00€. Ίσως να ζητάω πολλά βέβαια, αλλά τι διάολο? τόσα κυκλοφορούν εκεί έξω, ένα δεν θα κάνει για εμένα?

Ή μήπως θα ήταν καλύτερα να στραφώ σε κάποιο από τις λεγόμενες "επώνυμες" μάρκες π.χ. το Αcer iconia a1-810 και να συμβιβαστώ με ένα τάμπλετ με μικρότερη οθόνη και γενικά "υποδεέστερα" τεχνικά χαρακτηριστικά, το οποίο όμως -μάλλον- θα δουλεύει απροβλημάτιστα, χωρίς να έχει ανάγκη να ψάχνω λογισμικά για να διώξω τα κινέζικα από μέσα?

Αν κάποιος έχει κάνει ήδη αυτή τη μετάβαση (από κινέζικο σε επώνυμο ή το αντίθετο) ή κάποιος διαθέτει και από τα δύο (κινέζικο και επώνυμο) θα με βοηθούσε ιδιαίτερα η γνώμη του.
Κάθε άποψη βέβαια είναι ευπρόσδεκτη και ιδιαίτερα βέβαια αυτή των κατόχων (και χρηστών) των συσκευών.

Ευχαριστώ,

Παναγιώτης

@ ADSLgr.com All rights reserved.