PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

dimitri_ns
30-09-13, 23:05
Καλησπέρα,

Βλέπω ότι αναφέρεις ταμπλετάκια με μεγαλούτσικες οθόνες.
Πρώτα θα πρέπει να απαντήσεις εσύ στον εαυτό σου: το ταμπλετ θα μένει κυρίως μέσα στο σπίτι και λίγο έξω ή θα κυκλοφορεί παντού?
Πήγαινε σ'ένα κατάστημα να αποφασίσεις μέγεθος. Πάρε κανένα σαββατοκύριοακο και του αδελφού σου να δείς.
Μετά τα ξαναλέμε

Για τις χρήσεις που αναφέρεις, όλα σου κάνουν. Μόνο που συνήθως ξεχυλώνουμε τις χρήσεις

vgiozo
30-09-13, 23:49
Η οθονη δεν γραντζουνιεται ευκολα. Εγω screen protector δεν εβαλα, γιατι γενικοτερα δεν τα συμπαθω. Η αληθεια ειναι ομως οτι η οθονη δεν γλυστραει οπως η οθονη ενος επωνυμου tablet. Και ισως μονο για αυτο θα μετραγε ενα screen protector.
Για γραφιδα δεν υπαρχει κανενας λογος. Ειδικα με τα 320dpi.

Βασικά δεν το σκεφτόμουν μόνο για τις γρατσουνιές...η οθόνη των τάμπλετ είναι συνήθως τόσο ανακλαστική που μπορέι να δυσκολεύει πολύ η ανάγνωση υπό το φως του ήλιου, ειδικά αν η φωτεινότητα της οθόνης δεν είναι και η καλύτερη...
Για το Cube νομίζω είχα διαβάσει ότι η μέγιστη τιμή φωτεινότητάς του δεν είναι τόσο υψηλή...δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για το Vido N90.
...σ' αυτό μια είτε matte είτε αντι-ανακλαστική πρόσθετη επίστρωση θα βοηθήσει αρκετά και βέβαια θα προστατεύει σε κάποιο βαθμό και από τις γρατσουνιές.
Δεν ξέρω αν βοηθούν στην απόκριση της οθόνης..υποθέτω το αντίστρο/αντίθετο συμβαίνει...

Τη γραφίδα τη σκεφτόμουν - που λέει ο λόγος, πακετάκι με άλλα έχω δει να τη προσφέρουν και μόνο έτσι θα βρισκόμουν ιδιοκτήτης μίας - για την αποφυγή λερώματος σε ορισμένες περιτππωσεις...πες πως είσαι έξω για γρήγορο μεσημεριανό και κρατάς τον πιτόγυρο χαζεύοντας κάποιο βιντεάκι και θες να κλικάρεις στην οθόνη..καλά δεν θά'ταν να μην το έκανες με το λαδωμένο ακροδάχτυλο;


Μια άλλη ερώτηση:
Όσον αφορά τις κάρτες Micro SD έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα με ταχύτητες Class 4 πχ; Σε φωτογραφική μηχανή που είχα συχνά αποτύγχανε η εγγραφή βίντεο 1280*800 και αναγκάστηκα να αγοράσω γρήγορη μνήμη Class 10...
Στις ταμπλέτες υπάρχει ανάλογο θέμα; Μπορέι να είναι η μνήμη flash "bottleneck" ή να δημιουργήσει προβλήματα;

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, αλλά σε κάποιο φόρου διάβασα πως οι μνήμες κλάσης 10 μπορεί να είναι βελτιστοποιημένες για σειριακή εγγραφή δεδομένων, αλλά δεν τα πάνε εξίσου καλά σε ταχύτητες τυχαίας προσπέλασης κι εγγραφής...οπότε οι μνήμες κλάσης 6 και 4 μπορεί να ταιριάζουν περισσότερο.
Δεν ξέρω πόσο αυτό ισχύει για flash μνήμες, αλλα το αναφέρω όπως το διάβασα θέτοντάς το ως απορία.

netlag
01-10-13, 07:50
η φωτεινότητα είναι μια χαρά. Δεν έτυχε να δοκιμάσω το tablet κατω από τον ηλιο, αλλά μεσα στο σπίτι, ή στο μπαλκόνι η φωτεινότητα είναι μια χαρά. Με κλειστά φωτα το τέρμα brightness ενοχλεί.

vgiozo
01-10-13, 09:46
η φωτεινότητα είναι μια χαρά. Δεν έτυχε να δοκιμάσω το tablet κατω από τον ηλιο, αλλά μεσα στο σπίτι, ή στο μπαλκόνι η φωτεινότητα είναι μια χαρά. Με κλειστά φωτα το τέρμα brightness ενοχλεί.
Τί εννοείς ακριβώς; Ότι δεν χαμηλώνει αρκετά ή κάτι άλλο;

dhmk
01-10-13, 09:47
vgiozo,

Διάβασα 3 βιβλία με το Nexus7 κάτω από τα πεύκα στον Σχινιά το καλοκαίρι και 1-2 ώρες web browsing και μάλιστα με την φωτεινότητα στο μισό. Δεν υπήρξε σοβαρό πρόβλημα. Αλλά εξαρτάται και από την οθόνη του tablet. Π.χ. με το Galaxy Note 10 της αδερφής μου είδα πολύ σοβαρότερο πρόβλημα μια φορά που το δοκίμασα και ήθελα φουλ φωτεινότητα. Κάτι που φοβάμαι ότι θα συμβεί και με το Nexus10 που χρησιμοποιεί τον ίδιο τύπο οθόνης (PLS).

Έχω αγοράσει πενάκι για capacitive οθόνες κυρίως για το προηγούμενο κινητό που είχε 3.2' οθόνη. Μετά την εμπειρία μου με μεγαλύτερες οθόνες (ακόμη και στις 4.7'), δεν υπάρχει καλύτερο μέσο χειρισμού από το δάκτυλο. Τώρα να τρως λαδερά ή λιπαρά και να χειρίζεσαι tablet το βλέπω προβληματικό σε κάθε περίπτωση.

aboulafia2004
01-10-13, 10:13
Καλησπέρα,

Βλέπω ότι αναφέρεις ταμπλετάκια με μεγαλούτσικες οθόνες.
Πρώτα θα πρέπει να απαντήσεις εσύ στον εαυτό σου: το ταμπλετ θα μένει κυρίως μέσα στο σπίτι και λίγο έξω ή θα κυκλοφορεί παντού?
Πήγαινε σ'ένα κατάστημα να αποφασίσεις μέγεθος. Πάρε κανένα σαββατοκύριοακο και του αδελφού σου να δείς.
Μετά τα ξαναλέμε

Για τις χρήσεις που αναφέρεις, όλα σου κάνουν. Μόνο που συνήθως ξεχυλώνουμε τις χρήσεις

Καλημέρα,
Όχι το τάμπλετ θα είναι για 99% μέσα στο σπίτι και καμιά φορά εκτός. Αλλά βασικά το θέλω για το σπίτι, για αυτά που γράφω.
Του αδελφού το είχα για δυο μέρες και γιαυτό έχω κολλήσει να πάρω δικό μου, έπαθα μια στέρηση με το που μου το πήρε πίσω.
Αυτό είχε 7άρα οθόνη και μου φάνηκε οριακή για όλες τις χρήσεις, γιαυτό κοιτάζω μεγαλύτερες.
Επίσης πολύ γρήγορα (με 7-8 προγράμματα - παιχνίδια που εγκατέστησα έβγαλε μήνυμα "απομένει λίγος χώρος στο δίσκο") γέμισε η μνήμη του και άρχισα να μεταφέρω εφαρμογές στην κάρτα, να κοιτάζω πια θα απεγκαταστήσω (γιαυτό κοιτάζω για 2Gb).
To T10 λέω κατά κύριο λόγο και μετά το Pipo M6 max.

vgiozo
01-10-13, 10:34
vgiozo,

Διάβασα 3 βιβλία με το Nexus7 κάτω από τα πεύκα στον Σχινιά το καλοκαίρι και 1-2 ώρες web browsing και μάλιστα με την φωτεινότητα στο μισό. Δεν υπήρξε σοβαρό πρόβλημα. Αλλά εξαρτάται και από την οθόνη του tablet. Π.χ. με το Galaxy Note 10 της αδερφής μου είδα πολύ σοβαρότερο πρόβλημα μια φορά που το δοκίμασα και ήθελα φουλ φωτεινότητα. Κάτι που φοβάμαι ότι θα συμβεί και με το Nexus10 που χρησιμοποιεί τον ίδιο τύπο οθόνης (PLS).

Από τις δοκιμές που διάβαζα, τις οθόνες PLS τις συνάντησα κυρίως στα Pipo (έψαχνα αποκλειστικά στην ασιατική αγορά), αλλά τα συγκεκριμένα τα επαινούσαν εν γένει για τις οθόνες τους και τη φωτεινότητά τους, οπότε εξαρτάται ίσως κι από την υλοποίηση...
Τις οθόνες PLS είδα επίσης να τις επαινούν εν γένει για τη χαμηλότερη ενεργειακή τους κατανάλωση...δεν ξέρω αν συνδέεται το θέμα της φωτεινότητας.

Εφόσον όμως δεν φαίνεται να υπάρχει εμπειρία από προστατευτικό οθόνης στις ταμπλέτες και το πρόβλημα δεν είναι καθολικό, θα το αφήσω και θα περιμένω να κρίνω ιδίοις όμμασι...εξάλλου μπορεί να είναι πιο προβληματικό να χρησιμοποιήσεις ένα κακό προστατευτικό οθόνης...

- - - Updated - - -


Καλημέρα,
Όχι το τάμπλετ θα είναι για 99% μέσα στο σπίτι και καμιά φορά εκτός. Αλλά βασικά το θέλω για το σπίτι, για αυτά που γράφω.
Του αδελφού το είχα για δυο μέρες και γιαυτό έχω κολλήσει να πάρω δικό μου, έπαθα μια στέρηση με το που μου το πήρε πίσω.
Αυτό είχε 7άρα οθόνη και μου φάνηκε οριακή για όλες τις χρήσεις, γιαυτό κοιτάζω μεγαλύτερες.
Επίσης πολύ γρήγορα (με 7-8 προγράμματα - παιχνίδια που εγκατέστησα έβγαλε μήνυμα "απομένει λίγος χώρος στο δίσκο") γέμισε η μνήμη του και άρχισα να μεταφέρω εφαρμογές στην κάρτα, να κοιτάζω πια θα απεγκαταστήσω (γιαυτό κοιτάζω για 2Gb).
To T10 λέω κατά κύριο λόγο και μετά το Pipo M6 max.

Δεν έχω ψάξει όλα αυτά που παρέθεσες παραπάνω, αλλά νομίζω πως αν κάποιο δεν έχει μια κρίσιμη για σένα έλλειψη (πχ bluetooth ή έξοδος hdmi) και δεν έχει ιδιαίτερα κακή επίδοση σ' ένα τομέα, η καλύτερη τιμή που θα μπορούσες να βρεις οποιαδήποτε απ' αυτά θα ήταν μια καλή αγορά.
Μπορεί επίσης να πετύχεις κάποιο σε μια πιο πλούσια έκδοση (πχ με 3G) σε τιμή πλησίον κάποιου άλλου χωρίς το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό...οπότε διαλέγεις τη πιο πλούσια εκδοση...

τις καλύτερες τιμές σε γνωστό αξιόπιστο μαγαζί που βρήκα προσφάτως τις βρήκα εδώ (http://www.banggood.com/collection-2013-Anniversary-Celebration-For-Tablet-PC-82.html?utm_source=anniversary2013), μαζι με τη χρήση του coupon code

Έπειτα υπάρχει και το aliexpress (http://www.aliexpress.com/item/PIPO-M6-Pro-3G-android-tablet-pc-9-7-Retina-2048x1536-Quad-Core-RK3188-1-6GHz/1311466129.html) (εδώ η Pro έκδοση στη τιμή στην οποία συνήθως απαντάται η απλή Μ6) με το όποιο ρίσκο συνοδεύεται

netlag
01-10-13, 10:47
Τί εννοείς ακριβώς; Ότι δεν χαμηλώνει αρκετά ή κάτι άλλο;

Εννοω, οτι στην ανωτατη σταθμη φωτεινοτητας, το tablet ειναι πολυ φωτεινο-κουραστικο αν εχεις κλειστα τα φωτα, και ειναι η μονη πηγη φωτος το tablet. Αναγκαζεσαι δηλαδη, να το χαμηλωσεις.

Η κατωτατη σταθμη ειναι αρκετα dim. Γενικοτερα, με το tablet αυτο, δεν ειχα ποτε παραπονα απο την φωτεινοτητα.

dhmk
01-10-13, 11:49
Έλεγξα το nexus10 στη βεράντα όπου αυτή τη στιγμή πέφτει ήλιος και με την φωτεινότητα ακόμη και κάτω από το μέσο η οθόνη δείχνει ικανοποιητική. Υπόψη ότι το πρόβλημα με μεγαλύτερη οθόνη και άρα μεγαλύτερα γράμματα πρέπει να μειώνεται. Επίσης ειδικά για διάβασμα βιβλίων όπου το πίσω είναι λευκό και υπάρχει πολύ μεγαλύτερη αντίθεση, το πρόβλημα μειώνεται ακόμη πιο πολύ.

aboulafia2004
01-10-13, 12:04
........
Δεν έχω ψάξει όλα αυτά που παρέθεσες παραπάνω, αλλά νομίζω πως αν κάποιο δεν έχει μια κρίσιμη για σένα έλλειψη (πχ bluetooth ή έξοδος hdmi) και δεν έχει ιδιαίτερα κακή επίδοση σ' ένα τομέα, η καλύτερη τιμή που θα μπορούσες να βρεις οποιαδήποτε απ' αυτά θα ήταν μια καλή αγορά.
Μπορεί επίσης να πετύχεις κάποιο σε μια πιο πλούσια έκδοση (πχ με 3G) σε τιμή πλησίον κάποιου άλλου χωρίς το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό...οπότε διαλέγεις τη πιο πλούσια εκδοση...

τις καλύτερες τιμές σε γνωστό αξιόπιστο μαγαζί που βρήκα προσφάτως τις βρήκα εδώ (http://www.banggood.com/collection-2013-Anniversary-Celebration-For-Tablet-PC-82.html?utm_source=anniversary2013), μαζι με τη χρήση του coupon code

Έπειτα υπάρχει και το aliexpress (http://www.aliexpress.com/item/PIPO-M6-Pro-3G-android-tablet-pc-9-7-Retina-2048x1536-Quad-Core-RK3188-1-6GHz/1311466129.html) (εδώ η Pro έκδοση στη τιμή στην οποία συνήθως απαντάται η απλή Μ6) με το όποιο ρίσκο συνοδεύεται

Ναι το ίδιο ιντερνετικό μαγαζί κοίταζα και εγώ, αφού το hotinbuy δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα (το οποίο έχει ακόμα καλύτερες τιμές).
Επίσης από τις διάφορς αναφορές που διάβασα, η έκδοση pro δεν υπερτερεί της έκδοσης M6 max, το αντίθετο μάλιστα, από ότι αναφέρουν τόσο σε ελληνικά όσο και σε ξένα φόρουμ, πρόκειται για υποδεέστερο μηχάνημα.
Ενώ το Χιουντάι, το οποίο όλοι λένε ότι είναι εξαιρετικό μηχάνημα, δεν έχει επαρκή υποστήριξη στο Fw.

vgiozo
01-10-13, 13:24
Ναι το ίδιο ιντερνετικό μαγαζί κοίταζα και εγώ, αφού το hotinbuy δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα (το οποίο έχει ακόμα καλύτερες τιμές).
Επίσης από τις διάφορς αναφορές που διάβασα, η έκδοση pro δεν υπερτερεί της έκδοσης M6 max, το αντίθετο μάλιστα, από ότι αναφέρουν τόσο σε ελληνικά όσο και σε ξένα φόρουμ, πρόκειται για υποδεέστερο μηχάνημα.
Ενώ το Χιουντάι, το οποίο όλοι λένε ότι είναι εξαιρετικό μηχάνημα, δεν έχει επαρκή υποστήριξη στο Fw.

Η έκδοση Pro περιλαμβάνει και GPS, αυτή είναι όλη κι όλη η διαφορά από την κανονική Max M6, οπότε δεν ξέρω πώς είναι δυνατόν να είναι υποδεέστερο το ταμπλετάκι...αν η ίδια ιστοσελίδα έχει κάνει δοκιμές και των δύο και με το ίδιο firmware και βρήκε πως η Pro είναι υποδεέστερη (σε τί ακριβώς;; ) πάσο, σε άλλη περίπτωση δεν είναι τόσο αξιόπιστες οι αναφορές για την εξαγωγή συμπερασμάτων...
Διαφορετικά firmware, σε ταμπλετάκια κατασκευασμένα σε διαφορετικές περιόδους - έπειτα σε κάθε συσκευή μπορεί κάποιες σειρές να αντιμετωπίσουν μικροπροβληματάκια - όλα αυτά μπορέι να έχουν κάποια σχέση...

Η επιλογή είναι δική σου εξάλλου

dimitri_ns
01-10-13, 14:28
Η έκδοση Pro περιλαμβάνει και GPS, αυτή είναι όλη κι όλη η διαφορά από την κανονική Max M6, οπότε δεν ξέρω πώς είναι δυνατόν να είναι υποδεέστερο το ταμπλετάκι...


Εχει αναφερθεί και εδώ, πολλές φορές οι κινέζοι βγάζουν ένα καλό tablet σε καλή τιμή, μετά το "αναβαθμίζουν", καταργώντας την παραγωγή του παλιού, κρατώντας ίδια περίπου τιμή με υποδεέστερο hardware. Για το συγκεκριμένο Μ6, έχει αναφερθεί ότι το Pro έχει μεταξύ άλλων και διαφορετική χειρότερη οθόνη. Βάζουν ένα gps κακής ποιότητας, και νομίζεις ότι αγοράζεις καλύτερο tablet.

Ενδιαφέρον θα είχε να ποστάρετε, τι extra έχετε αγοράσει για το tablet και σε τι τιμή. (gps, δέκτη ψηφιακής dvb-t, 3g dongle, πληκτρολόγια bluetooth ή usb, κλπ ) και κατά πόσο έχετε καταφέρει το tablet να έχει (με χακιές) ραδιόφωνο fm ή να πραγματοποιεί και κλήσεις και sms

nfotis
01-10-13, 17:17
Σκατουλάκια όπως stylus pen, screen protector χρειάζονται;
Η θήκη σκέφτομαι θα είναι χρήσιμη για τις μεταφορές κι όσο έψαξα βρήκα τρεις διαφορετικούς τύπους (στον τρόπο που διπλώνουν και κρατούν τη ταμπλέτα όρθια): 1 (http://www.aliexpress.com/item/Original-Black-Protective-Stand-Leather-Case-Cover-For-Window-Vido-N90-Quad-Core-9-7-inch/828001575.html) - 2 (http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-9-7-inch-Special-protective-leather-case-for-Tablet-PC-CUBE-U9GT2-U9GTV-Vido/891609407.html)- 3 (http://www.aliexpress.com/item/Original-stand-leather-case-for-Yuandao-vido-n90-FHD-QUAD-core-RK3188-9-7-inch-protective/1198411497.html)

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Εγώ πήρα μια θήκη για το PIPO S1s (σαν 'πορτοφόλι'), δεν τη χρησιμοποιώ τελικά καθόλου:
http://www.banggood.com/Wholesale-Sleeve-Protective-Cover-Soft-Case-Bag-For-7-Inch-Tablet-p-30299.html
(υπόψιν ότι δεν κυκλοφορώ με τη ταμπλέτα εκτός σπιτιού, όλη η χρήση ακόμα γίνεται in-house)

Για το M9 παράγγειλα αυτή τη θήκη μαζί με τη ταμπλέτα:
http://www.banggood.com/10_1-Inch-Leather-Case-With-Keyboard-Function-For-PIPO-M9-Tablet-p-78515.html
(περιλαμβάνει και πληκτρολόγιο)
Δεν την έχω παραλάβει (όπως και το Μ9), προσδοκώ μέσα στην εβδομάδα να τα έχω στα χέρια μου (ίδωμεν!)

Προστατευτικό οθόνης: το S1s δείχνει ενοχλητικά τις δακτυλιές απο τα ανίψια μου (ξέρεις τώρα, τηγανιτές πατάτες ενώ παίζουν κτλ.). Καθαρίζονται μεν (βρεγμένο πανάκι), είναι εμφανή δε όταν πας να διαβάσεις κείμενο σε λευκό φόντο.

Ν.Φ.

dimitri_ns
01-10-13, 17:37
Πανακι με χλιαρό νερό και ελάχιστο σαπούνι για πιάτα (άσε λίγο το σαπούνι να δουλέψει να διαλύσει τα λίπη, κατά προτίμιση άσπρο γιατί τα πράσινα έχουν χρωστική)

Σκούπισμα με χαρτί τουαλέτας

Γάντια και πειρούνι στ'ανήψια

mrsaccess
01-10-13, 17:56
Ή παίρνετε κάποιο tablet με ολεοφοβική επίστρωση, δεν του φοράτε μεμβράνη και τα πάντα φεύγουν με ένα πανάκι —ή ένα ρούχο— σε χρόνο dt. :p

nfotis
01-10-13, 18:31
Πανακι με χλιαρό νερό και ελάχιστο σαπούνι για πιάτα (άσε λίγο το σαπούνι να δουλέψει να διαλύσει τα λίπη, κατά προτίμιση άσπρο γιατί τα πράσινα έχουν χρωστική)

Επειδή δεν έχω πρόχειρο λευκό σαπούνι πιάτων, το αφήνω για άλλη φορά.
Οπότε, χλιαρό (έως ζεστό) νερό στο χαρτί κουζίνας για να διαλύσει τα λίπη.



Σκούπισμα με χαρτί τουαλέτας


Προτιμώ το χαρτί κουζίνας, το χαρτί τουαλέτας αφήνει χνούδι.



Γάντια και πειρούνι στ'ανήψια

Μάλλον αδύνατο να 'δουλέψει' αυτό, καθότι ο μεγάλος είναι 4η Δημοτικού και ο μικρός 1η... :)

Ν.Φ.

dimitri_ns
01-10-13, 20:37
Προτιμώ το χαρτί κουζίνας, το χαρτί τουαλέτας αφήνει χνούδι.



Μάλλον αδύνατο να 'δουλέψει' αυτό, καθότι ο μεγάλος είναι 4η Δημοτικού και ο μικρός 1η... :)

Ν.Φ.

Να παίρνεις καλύτερο χαρτί τουαλέτας - Softex Cotton Soft - το χαρτί κουζίνας είναι σκληρό. :p

Γάντια του μπόξ εννοούσα..

aboulafia2004
01-10-13, 22:36
Εχει αναφερθεί και εδώ, πολλές φορές οι κινέζοι βγάζουν ένα καλό tablet σε καλή τιμή, μετά το "αναβαθμίζουν", καταργώντας την παραγωγή του παλιού, κρατώντας ίδια περίπου τιμή με υποδεέστερο hardware. Για το συγκεκριμένο Μ6, έχει αναφερθεί ότι το Pro έχει μεταξύ άλλων και διαφορετική χειρότερη οθόνη. Βάζουν ένα gps κακής ποιότητας, και νομίζεις ότι αγοράζεις καλύτερο tablet.

Ενδιαφέρον θα είχε να ποστάρετε, τι extra έχετε αγοράσει για το tablet και σε τι τιμή. (gps, δέκτη ψηφιακής dvb-t, 3g dongle, πληκτρολόγια bluetooth ή usb, κλπ ) και κατά πόσο έχετε καταφέρει το tablet να έχει (με χακιές) ραδιόφωνο fm ή να πραγματοποιεί και κλήσεις και sms

Ναι σε αυτά αναφερόμουν και εγώ.
Μια και στο banggood έχουν μείνει μόνο 2 κομμάτια PIPO MAX M6 λέω να το χτυπήσω.
Στο να προτιμήσω ένα επώνυμο με σαφώς κατώτερες προδιαγραφές, δεν είδα κάποιον να είναι υπέρ...

nfotis
02-10-13, 14:55
Καλησπέρα,

παρέλαβα απο το ταχυδρομείο το Μ9, το απόγευμα ελπίζω να βρω χρόνο να ασχοληθώ μαζί του. Οι πρώτες εντυπώσεις θετικές.

Η θήκη φαίνεται ΠΟΛΥ καλή, με σκληρό δέρμα και κανονικών (σχεδόν) διαστάσεων πληκτρολόγιο, εκτιμώ ότι θα είναι χρήσιμη.

Ν.Φ.

vgiozo
02-10-13, 16:29
Καλησπέρα,

παρέλαβα απο το ταχυδρομείο το Μ9, το απόγευμα ελπίζω να βρω χρόνο να ασχοληθώ μαζί του. Οι πρώτες εντυπώσεις θετικές.

Η θήκη φαίνεται ΠΟΛΥ καλή, με σκληρό δέρμα και κανονικών (σχεδόν) διαστάσεων πληκτρολόγιο, εκτιμώ ότι θα είναι χρήσιμη.

Ν.Φ.
Όταν είναι κλειστή η θήκη, η οθόνη δεν πιέζεται ενάντια στο πληκτρολόγιο; Καλά θα ήταν να υπήρχε ένα ύφασμα έστω να διαχωρίζει τις δύο επιφάνειες ή δεν έχει σημασία;

nfotis
02-10-13, 17:41
Όταν είναι κλειστή η θήκη, η οθόνη δεν πιέζεται ενάντια στο πληκτρολόγιο; Καλά θα ήταν να υπήρχε ένα ύφασμα έστω να διαχωρίζει τις δύο επιφάνειες ή δεν έχει σημασία;

Το (δερμάτινο; ) πλαίσιο της πλευράς της ταμπλέτας παρεμβάλλεται ανάμεσα σε ταμπλέτα και θήκη πληκτρολόγιου.

Ν.Φ.

aboulafia2004
03-10-13, 07:50
Καλημέρα
Μια γρήγορη ερώτηση :
Θέλω να παραγγείλω από banggood και στην παραγγελία έχει τρεις επιλογές :



1) Air Parcel Register (Free shipping & 7-15 business days)
2) Standard Shipping (Please choose your country)
3) Expedited Shipping Service (Please choose your count

Τι επιλέγω για να έρθει απλό δέμα και να αποφύγω (πιθανά) το τελωνείο ? Το 1 ή το 2 ?

Επίσης έχει και την παρακάτω επιλογή :
Drop Shipping Order, Removes Banggood Logo from Package

να το επιλέξω και αυτό (ώστε να μην βάλει το λογότυπο) ή όχι?

Παναγιώτης

leros2004
03-10-13, 09:53
Καλημέρα
Μια γρήγορη ερώτηση :
Θέλω να παραγγείλω από banggood και στην παραγγελία έχει τρεις επιλογές :



1) Air Parcel Register (Free shipping & 7-15 business days)
2) Standard Shipping (Please choose your country)
3) Expedited Shipping Service (Please choose your count

Τι επιλέγω για να έρθει απλό δέμα και να αποφύγω (πιθανά) το τελωνείο ? Το 1 ή το 2 ?

Επίσης έχει και την παρακάτω επιλογή :
Drop Shipping Order, Removes Banggood Logo from Package

να το επιλέξω και αυτό (ώστε να μην βάλει το λογότυπο) ή όχι?

Παναγιώτης

Το 1 διαλεξε , ειναι το ποιο σίγουρο για να μην εχεις θεματα με τελωνείο.


Αν και έχω αγοράσει απο αυτούς δεν θυμάμαι τα με ενοχλούσε το Logo τους στη συσκευασία του πακέτου....

vgiozo
03-10-13, 10:17
Το Drop Shipping απ' ότι έχω καταλάβει εξυπηρετεί άλλο σκοπό...έστω ότι εσύ είσαι ένας μεταπωλητής στο ebay ή ακόμη και σε κάποιο άλλο ηλεκτρονικό κατάστημα...όταν παραγγέλνουν πελάτες από σένα, εσύ παραγγέλνεις με τη σειρά σου από τον προμηθευτή σου και μπορείς να ορίσεις να αποσταλεί κατευθείαν στη διεύθυνση του πελάτη...σε αυτή τη περίπτωση δεν θες να αποκαλύψεις ότι εσύ αγοράζεις πιο φτηνά από κάπου και πωλείς με κέρδος, οπότε με την εντολή "drop shipping" ο προμηθευτής αφαιρεί κάθε αναγνωριστικό του καταστήματός τους από το πακέτο.

RASTAVIPER
03-10-13, 10:50
Καλημέρα
Μια γρήγορη ερώτηση :
Θέλω να παραγγείλω από banggood και στην παραγγελία έχει τρεις επιλογές :



1) Air Parcel Register (Free shipping & 7-15 business days)
2) Standard Shipping (Please choose your country)
3) Expedited Shipping Service (Please choose your count

Τι επιλέγω για να έρθει απλό δέμα και να αποφύγω (πιθανά) το τελωνείο ? Το 1 ή το 2?
Επίσης έχει και την παρακάτω επιλογή :Drop Shipping Order, Removes Banggood Logo from Package

να το επιλέξω και αυτό (ώστε να μην βάλει το λογότυπο) ή όχι

Παναγιώτης
Singapore post δεν εχουν αυτοι; Ο, τι εχω παρει ετσι ερχεται πολυ συντομα.

aboulafia2004
03-10-13, 14:49
Το Drop Shipping απ' ότι έχω καταλάβει εξυπηρετεί άλλο σκοπό...έστω ότι εσύ είσαι ένας μεταπωλητής στο ebay ή ακόμη και σε κάποιο άλλο ηλεκτρονικό κατάστημα...όταν παραγγέλνουν πελάτες από σένα, εσύ παραγγέλνεις με τη σειρά σου από τον προμηθευτή σου και μπορείς να ορίσεις να αποσταλεί κατευθείαν στη διεύθυνση του πελάτη...σε αυτή τη περίπτωση δεν θες να αποκαλύψεις ότι εσύ αγοράζεις πιο φτηνά από κάπου και πωλείς με κέρδος, οπότε με την εντολή "drop shipping" ο προμηθευτής αφαιρεί κάθε αναγνωριστικό του καταστήματός τους από το πακέτο.

Ναι έχεις δίκιο, νομίζω πως γιαυτό που περιγράφεις είναι, οπότε δεν έχει νόημα να το τσεκάρω αυτό.
Θα τσεκάρω και το (1) για την μέθοδο αποστολής.

Επίσης υπάρχουν στο σάιτ 2 εκδόσεις (?) Μ9,
αυτή (http://www.banggood.com/Wholesale-Pipo-M9-WIFI-1_8GHz-10_1-Inch-IPS-Android-4_1-16GB-Tablet-p-64785.html?currency=EUR) και αυτή (http://www.banggood.com/PIPO-M9-Quad-Core-RK3188-1_8GHz-10_1-Inch-IPS-Android-4_1-16GB-Tablet-p-77091.html?currency=EUR)

Από ότι βλέπω, η διαφορά είναι στον χρονισμό του επεξεργαστή, στο ένα είναι 1,6GHz και στο άλλο είναι 1,8GHz.
Υφίστανται όντως δύο εκδόσεις ή είναι τρυκ για να πάρουν 6 δολλάρια παραπάνω?

nfotis
03-10-13, 15:18
Δεν υπάρχουν 1.8 GHz RK3188, από όσο ξέρω (οι πρώτες απόπειρες σε αυτή τη συχνότητα βγήκαν λέει σχετικά ασταθείς και ενεργοβόρες, και όλοι κατέβηκαν μετά στα 1.6).
Η μόνη διαφορά είναι το χρώμα του πλαίσιου, απο όσο βλέπω.

Τα ηχεία στο Μ9 είναι πολύ δυνατά, αν και κοιτάνε στη πίσω πλευρά. Android 4.2.2, του έχουν βάλει επιπλέον προγράμματα και gadgets σε σχέση με το S1s.

Α, και κάτι που παρατήρησα με το WiFi σήμερα στο S1s - αν η ταμπλέτα είναι σε 'ξαπλωμένη' θέση, το σήμα πέφτει αισθητά - αν τη κρατάει κάποιος στο κάθετο επίπεδο, το WiFi πάει σε ιδανική επίδοση.

Για την αποστολή, βάζεις το default (Air Parcel Register) στο Banggood, και περιμένεις περίπου 2 εβδομάδες απο την ημερομηνία που φεύγει απο αυτούς (στη περίπτωση που είναι κάτι back-ordered).

N.F.

vgiozo
03-10-13, 17:29
Θα αγοράζετε από αυτόν στο aliexpress;
http://www.aliexpress.com/item/N90-FHDRK-9-7-16G-RK3188-Quad-Core-Tablet-PC-CPU-1-8GHz-RAM-2GB-Free/1351003395.html
με διαβεβαίωσε, με ό,τι αξία έχει αυτό, ότι το προϊόν είναι καινούριο και αυθεντικό, αλλά δεν μου απάντησε πώς και το δίνει κάτω του κοστους...


ενημερωση (αν και θα το είχατε μυριστεί)
Ο τύπος δεν πουλάει το μοντέλο N90 FHDRK, αλλά το N90 Quadcore IPS, που έχει 1GB μνήμη, δεν έχει bluetooth, έχει 5000mAh μπαταρία και κυρίως έχει οθόνη ανάλυσης 1024*768.
Ίσως δεν είναι κακή λυση γι αυτούς που βολεύονται με την ανάλυση...ο επεξεργαστής (RK3188) και η κάρτα γραφικών (η γνωστή Mali400) θα δείξουν δόντια χωρίς το βάρος της υψηλής ανάλυσης της retina οθόνης...
Για επιδόσεις, σε χαμηλότερη (ίσα-ίσα επαρκή) ανάλυση...

Μετά από πολύ βάσανο στα προσωπικά μηνύματα, τον έπεισα να μου στείλει μια φωτογραφία της πίσω πλευράς του τάμπλετ, που επιβεβαίωσε ότι δεν πουλάει πράγματι την FHDRK εκδοχή

aboulafia2004
03-10-13, 20:47
Δεν υπάρχουν 1.8 GHz RK3188, από όσο ξέρω (οι πρώτες απόπειρες σε αυτή τη συχνότητα βγήκαν λέει σχετικά ασταθείς και ενεργοβόρες, και όλοι κατέβηκαν μετά στα 1.6).
Η μόνη διαφορά είναι το χρώμα του πλαίσιου, απο όσο βλέπω.

Τα ηχεία στο Μ9 είναι πολύ δυνατά, αν και κοιτάνε στη πίσω πλευρά. Android 4.2.2, του έχουν βάλει επιπλέον προγράμματα και gadgets σε σχέση με το S1s.

Α, και κάτι που παρατήρησα με το WiFi σήμερα στο S1s - αν η ταμπλέτα είναι σε 'ξαπλωμένη' θέση, το σήμα πέφτει αισθητά - αν τη κρατάει κάποιος στο κάθετο επίπεδο, το WiFi πάει σε ιδανική επίδοση.

Για την αποστολή, βάζεις το default (Air Parcel Register) στο Banggood, και περιμένεις περίπου 2 εβδομάδες απο την ημερομηνία που φεύγει απο αυτούς (στη περίπτωση που είναι κάτι back-ordered).

N.F.

Ναι κάτι τέτοιο ψυλλιάστηκα και εγώ,
Τότε νομίζω πως αποφάσισα και με βλέπω να φεύγει τελικά παραγγελία για το Μ9.
Μέχρι αυτά τα χρήματα υπάρχει κάτι καλύτερο ? (θέλω όπωσδήποτε να έχει HDMI έξοδο) ή να παραγγείλω αυτό τελικα?

Από το hotinbuy έχει πάρει κανένας από εδώ ? από αξιοπιστία τι λέει ? γιατί οι τιμές του είναι άκρως ανταγωνιστικές...

vgiozo
03-10-13, 21:10
Έχουν παραγγείλει κάποιοι κι έχουν λάβει αριθμό παρακολούθησης, αλλα είναι εθνική γιορτή τώρα στη Κίνα και τα πράγματα κινούνται πολύ αργά...κανείς δεν έχει παραλάβει και δεν έχει αναφέρει μέχρι τώρα κανείς αν το δέμα φαίνεται να έχει φύγει για τον τελικό προορισμό του

aboulafia2004
03-10-13, 22:34
Έχουν παραγγείλει κάποιοι κι έχουν λάβει αριθμό παρακολούθησης, αλλα είναι εθνική γιορτή τώρα στη Κίνα και τα πράγματα κινούνται πολύ αργά...κανείς δεν έχει παραλάβει και δεν έχει αναφέρει μέχρι τώρα κανείς αν το δέμα φαίνεται να έχει φύγει για τον τελικό προορισμό του

Είμαι σε δίλημμα τότε, μάλλον θα περιμένω λίγο να δω πως πάνε οι παραγγελίες των άλλων και αν εξελιχθούν ομαλά ίσως το τολμήσω και εγώ από εκεί, αφού και το Τ10 της Hyundai έχει που το έχω βάλει στο μάτι και καλύτερες τιμές έχει.

Όσο για το τάμπλετ, στα ίδια χρήματα με το Μ9 υπάρχει κάτι καλύτερο ή είναι μονόδρομος?

vgiozo
03-10-13, 22:44
Τί να πω, δεν ξέρω, εγώ πλέον κοιτάζω μόνο 2-3 μάρκες ό,τι έχουν στις ίντσες που θέλω: Vido/window/Yuandao, Cube, Pipo...στα υπόλοιπα δεν δίνω πολύ σημασία...παρόλο που η πρώτη δεν είναι τόσο γνωστή όσο οι άλλες δύο, γνωστός "μοντάς" firmware για ταμπλέτες μου την παίνεψε για τη ποιότητα των επίσημων firmware που βγάζει...(βέβαια όλα στα κινέζικα, αλλά τί να κάνεις).
Αν είχα τα χρήματα θα πήγαινα κι εγώ για Pipo, φαίνεται να κερδίζουν στα σημεία εκεί όπου άλλες ταμπλε΄τες πάσχουν (ισχύς wifi, ηχείων)
Τα Teclast δεν έχω ψάξει σχεδόν καθόλου, συχνά τα βλέπω όμως να έχουν τους allwinner επεξεργαστές κι όχι και ανάλογα καλές τιμές, όπως θα περίμενε κάποιος δλδ.

nfotis
03-10-13, 23:17
Ναι κάτι τέτοιο ψυλλιάστηκα και εγώ,
Τότε νομίζω πως αποφάσισα και με βλέπω να φεύγει τελικά παραγγελία για το Μ9.
Μέχρι αυτά τα χρήματα υπάρχει κάτι καλύτερο ? (θέλω όπωσδήποτε να έχει HDMI έξοδο) ή να παραγγείλω αυτό τελικα?

Σε αυτό το επίπεδο, θεώρησε δεδομένο το HDMI (έχουμε και Bluetooth άμα λάχει). Εδώ το PIPO S1s έχει HDMI στα 65 Ευρώ και 7 ίντσες!
Το GPS βλέπω να σπανίζει σε αυτή τη διάσταση και επίπεδο τιμών (το Μ9 δεν έχει).

Πέρασε ένα 24ωρο με το Μ9, και μερικές πρώτες παρατηρήσεις:

- Έχω αφήσει την μαμίσια ζελατίνα επάνω στη οθόνη, φαίνεται να κάνει δουλειά
(ΟΚ, πρώτη μέρα ακόμα, μέχρι στιγμής έχω πείσει τα ανίψια να πλένουν τα χέρια τους πριν το πιάσουνε... :) )
- η μπαταρία φαίνεται καλή (ακόμα δεν την έχω φορτίσει)
- η αποκρισιμότητα δεν φαίνεται πολύ διαφορετική απο το ταπεινό S1s που είχα πρωτοπάρει, πάντως κάτι απειροελάχιστοι δισταγμοί που έβλεπα στο τελευταίο εδώ είναι ανύπαρκτοι
(πρέπει να κοιτάς με το δάκτυλο στη σκανδάλη για να αντιληφθείς υποκειμενική διαφορά στην αίσθηση)
- ΠΟΛΥ δυνατά ηχεία (και το λέω όντας με προβληματική ακοή...)
- από ταχύτητα, ότι του έχω ρίξει (Trainz, Angry Birds κτλ.) δεν έδειξε κάποια δυσκολία.
- Παρατήρησα ότι υπάρχει ένα τρεμούλιασμα αν κατεβάσω τη φωτεινότητα της οθόνης απο τις ρυθμίσεις του συστήματος. Αν το κάνω μέσα απο την εφαρμογή (e-reader Moon+ ), δεν έχω δει τέτοιο φαινόμενο.
- Οι 10.1 ίντσες είναι πολύ καλές για διάβασμα (επιτέλους!) EPUB αρχείων, δεν έχω δοκιμάσει PDF και παρεμφερή ακόμα.
- στο πακέτο, εκτός απο φορτιστή, είχε και ακουστικά-ψείρες, κάτι USB/OTG καλώδια κτλ. Τίποτα απο manual/χαρτιά (το εγχειρίδιο είναι μέσα στο μηχανάκι, στα Αγγλικά όπως και το σύστημα)
- η προστατευτική ζελατίνα στο πίσω μέρος έχει μικροσκοπικές φυσαλίδες αέρα παγιδευμένες σε μερικά σημεία (κυρίως γύρω απο τη τρύπα της κάμερας/φλας), μπορεί να σε ενοχλήσουν αν είσαι ψείρας με την εμφάνιση.
Το αποδίδω στη καμπυλότητα της πίσω πλευράς (στη φλατ πλευρά της οθόνης δεν φαίνεται καμιά φυσαλίδα)
- Το βάρος και πιάσιμο είναι καλά (τα πίσω πλαϊνά έχουν ένα σαγρέ πλαστικό που βοηθάει στο κράτημα). Το βάρος είναι ελάχιστα μεγαλύτερο απο το 7ιντσο S1s, αλλά η οθόνη χορταίνει το μάτι...

Ελπίζω να βοήθησα,
Ν.Φ.

mrsaccess
03-10-13, 23:36
- Έχω αφήσει την μαμίσια ζελατίνα επάνω στη οθόνη, φαίνεται να κάνει δουλειά
(ΟΚ, πρώτη μέρα ακόμα, μέχρι στιγμής έχω πείσει τα ανίψια να πλένουν τα χέρια τους πριν το πιάσουνε... :) )

Αν το M9 έχει ολεοφοβική επίστρωση, όπως το Μ8 Pro, μην σε ανησυχούν οι λαδιές.

Πχ στο M8 Pro ρίχνουμε ελαιόλαδο πάνω στην οθόνη. Αυτό μαζεύεται σε μια κηλίδα ελαχίστου εμβαδού για τον όγκο του λαδιού που ρίξαμε γιατί δεν γουστάρει με τίποτα αυτή την επιφάνεια. Αν το πασαλείψουμε με το χέρι μας, βλέπουμε το λάδι να μαζεύει από μόνο του σε σταγόνες προκειμένου να έρχεται όσο το δυνατόν μικρότερη επιφάνεια σε επαφή με την οθόνη. Μοιάζει λίγο με το liquid metal του T1000 η διαδικασία.
Για να το καθαρίσουμε, με χαρτί κουζίνας σκουπίζουμε τις σταγόνες — 2-3 κινήσεις, το λάδι χαίρεται που φεύγει από αυτή την επιφάνεια, μόνο ευχαριστώ δεν μας λέει. Κατόπιν με οποιοδήποτε ύφασμα (πχ πετσέτα) σκουπίζουμε με 1-2 κινήσεις τα μικρο-υπολείμματα. ;)

Καλορίζικο!

aboulafia2004
04-10-13, 07:23
Σε αυτό το επίπεδο, θεώρησε δεδομένο το HDMI (έχουμε και Bluetooth άμα λάχει). Εδώ το PIPO S1s έχει HDMI στα 65 Ευρώ και 7 ίντσες!
Το GPS βλέπω να σπανίζει σε αυτή τη διάσταση και επίπεδο τιμών (το Μ9 δεν έχει).

Πέρασε ένα 24ωρο με το Μ9, και μερικές πρώτες παρατηρήσεις:

- Έχω αφήσει την μαμίσια ζελατίνα επάνω στη οθόνη, φαίνεται να κάνει δουλειά
(ΟΚ, πρώτη μέρα ακόμα, μέχρι στιγμής έχω πείσει τα ανίψια να πλένουν τα χέρια τους πριν το πιάσουνε... :) )
- η μπαταρία φαίνεται καλή (ακόμα δεν την έχω φορτίσει)
- η αποκρισιμότητα δεν φαίνεται πολύ διαφορετική απο το ταπεινό S1s που είχα πρωτοπάρει, πάντως κάτι απειροελάχιστοι δισταγμοί που έβλεπα στο τελευταίο εδώ είναι ανύπαρκτοι
(πρέπει να κοιτάς με το δάκτυλο στη σκανδάλη για να αντιληφθείς υποκειμενική διαφορά στην αίσθηση)
- ΠΟΛΥ δυνατά ηχεία (και το λέω όντας με προβληματική ακοή...)
- από ταχύτητα, ότι του έχω ρίξει (Trainz, Angry Birds κτλ.) δεν έδειξε κάποια δυσκολία.
- Παρατήρησα ότι υπάρχει ένα τρεμούλιασμα αν κατεβάσω τη φωτεινότητα της οθόνης απο τις ρυθμίσεις του συστήματος. Αν το κάνω μέσα απο την εφαρμογή (e-reader Moon+ ), δεν έχω δει τέτοιο φαινόμενο.
- Οι 10.1 ίντσες είναι πολύ καλές για διάβασμα (επιτέλους!) EPUB αρχείων, δεν έχω δοκιμάσει PDF και παρεμφερή ακόμα.
- στο πακέτο, εκτός απο φορτιστή, είχε και ακουστικά-ψείρες, κάτι USB/OTG καλώδια κτλ. Τίποτα απο manual/χαρτιά (το εγχειρίδιο είναι μέσα στο μηχανάκι, στα Αγγλικά όπως και το σύστημα)
- η προστατευτική ζελατίνα στο πίσω μέρος έχει μικροσκοπικές φυσαλίδες αέρα παγιδευμένες σε μερικά σημεία (κυρίως γύρω απο τη τρύπα της κάμερας/φλας), μπορεί να σε ενοχλήσουν αν είσαι ψείρας με την εμφάνιση.
Το αποδίδω στη καμπυλότητα της πίσω πλευράς (στη φλατ πλευρά της οθόνης δεν φαίνεται καμιά φυσαλίδα)
- Το βάρος και πιάσιμο είναι καλά (τα πίσω πλαϊνά έχουν ένα σαγρέ πλαστικό που βοηθάει στο κράτημα). Το βάρος είναι ελάχιστα μεγαλύτερο απο το 7ιντσο S1s, αλλά η οθόνη χορταίνει το μάτι...

Ελπίζω να βοήθησα,
Ν.Φ.

Καλημέρα φίλε,
καλορίζικο το νέο σου μηχάνημα και απροβλημάτιστες ώρες χρήσης σου εύχομαι.
Σίγουρα κάθε πληροφορία από χρήστη βοηθάει όσο και απλή να φαίνεται, ειδικά εμάς που σκεφτόμαστε την αγορά του.
Μιλάμε για αυτό (http://www.banggood.com/Wholesale-Pipo-M9-WIFI-1_8GHz-10_1-Inch-IPS-Android-4_1-16GB-Tablet-p-64785.html) το μοντέλο ε?
Αυτό στα χαρακτηριστικά του αναφέρει ως έξοδο το HDMI, είναι κανονικού μεγέθους βύσμα HDMI ή είναι το mini HDMI για την σύνδεση με τηλεόραση (για να δω και τι καλώδιο θέλω μετά). Με τον φορτιστή του (αν και λες πως δεν είχες φορτίσει ακόμα) δεν είχες κάποιο θέμα ε?

dimitri_ns
04-10-13, 08:17
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι..

Τα pipo που έχετε (Μ9, Μ8 pro klp) φορτίζουν ΚΑΙ από το usb ή μόνο από 220V φορτιστή?

vgiozo
04-10-13, 09:21
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι..

Τα pipo που έχετε (Μ9, Μ8 pro klp) φορτίζουν ΚΑΙ από το usb ή μόνο από 220V φορτιστή?

Δεν είμαι κάτοχος, αλλά απ'ότι διαβάζω δεν φορτίζουν μέσω usb...το μόνο που έχω πετύχει να φορτίζει από usb (που σημαίνει όμως ότι ενόσω το φορτίζεις δεν μπορείς να έχεις κάποιο περιφερειακό συνδεδεμένο, αν δεν έχει και δεύτερη θύρα micro usb, που οι περισσότερες ταμπλέτες δεν έχουν) είναι το FNF ifive x2 (http://www.banggood.com/FNF-Ifive-X2-Quad-Cord-1_8GHz-8_9-Inch-IPS-Android-4_1-Tablet-p-78498.html?currency=EUR) στις 8.9" ίντσες

euri
04-10-13, 11:10
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι..

Τα pipo που έχετε (Μ9, Μ8 pro klp) φορτίζουν ΚΑΙ από το usb ή μόνο από 220V φορτιστή?

Στο Μ8 του πατέρα μου η φόρτιση γίνεται μόνο από τον επίτοιχο φορτιστή (220V). Από το USB δεν φορτίζει.

migimis
04-10-13, 12:10
Για σας . Θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου από αγορά tablet .
Πριν 3 ημέρες αγόρασα το tablet Toshiba Excite AT10-A-104 10.1’’ με το NVIDIA Tegra 3 Super 4-PLUS-1 quad-core with 5th battery-saver core και High-performance 12-core NVIDIA GPU από το Public που το είχε σε τιμή 289,00€ . Με τις λίγες ημέρες που το δουλεύω εγώ και τα παιδιά μου έχω τις καλύτερες εντυπώσεις .
Δεν έχει καθυστερήσει σε καμιά εφαρμογή , έχει παίξει απροβλημάτιστα video HD , έχει ρυθμίσεις για να δουλεύει σε full επιδώσεις ή σε οικονομική κατανάλωση όπως επίσης και προσαρμοσμένες . Η λήψη είναι απροβλημάτιστη σε όλο το σπίτι , η οθόνη του είναι για μένα πολύ καλή , η μπαταρία έχει κρατήσει όλο το βράδυ σε full χρήση και μέχρι και το επόμενο πρωί .
Το καλύτερο νομίζω είναι ο ήχος που βγάζει , δεν έχω ξανακούσει σε κανένα laptop τέτοιο πιατικό ήχο .
Γενικά δεν έχω μετανιώσει για την αγορά του . Το μόνο μελανό στοιχείο είναι ότι στο ελληνικό site της η Toshiba δεν έχει τίποτα για αυτό το tablet εκτός από τα χαρακτηριστικά του και τις φωτογραφίες ( το ξένο ακόμη δεν το είδα ) , όπως επίσης δεν υπάρχουν ακόμη πουθενά πληροφορίες για root ή custom rom .
Επιφυλάσσομαι αργότερα να γράψω πιο εκτενής ανάλυση με στοιχεία από μετρήσεις .

blade_
04-10-13, 12:10
καλυτερα ετσι να εχεις τα χερια σου λυτα

nfotis
05-10-13, 02:55
Μιλάμε για αυτό (http://www.banggood.com/Wholesale-Pipo-M9-WIFI-1_8GHz-10_1-Inch-IPS-Android-4_1-16GB-Tablet-p-64785.html) το μοντέλο ε?

Επακριβέστατα. Ισως να προτιμάς τη λευκή έκδοση (δεν ξέρω τι παίζει με το φινίρισμα σε αυτή, στο δικό μου το μαύρο είναι απλά ΟΚ - δεν παθαίνεις ένα δέος όταν το πιάνεις ρε παιδί μου, σαν Apple ένα πράμα :) )




Αυτό στα χαρακτηριστικά του αναφέρει ως έξοδο το HDMI, είναι κανονικού μεγέθους βύσμα HDMI ή είναι το mini HDMI για την σύνδεση με τηλεόραση (για να δω και τι καλώδιο θέλω μετά). Με τον φορτιστή του (αν και λες πως δεν είχες φορτίσει ακόμα) δεν είχες κάποιο θέμα ε?

Ναι, mini HDMI έχει (ελάχιστες ταμπλέτες νομίζω θα έχουν φουλ ακροδέκτη).
Με το S1s πήρα κι ένα καλώδιο 1.5 μέτρου (δυστυχώς δεν έχουν μακρύτερο στο συγκεκριμένο μαγαζί):
http://www.banggood.com/Wholesale-1_5M-Universal-Mini-HDMI-Cable-For-Tablet-Black-p-65281.html
Υπόψιν ότι τα ανίψια μου βγάζουν λίιιγο βάρβαρα (...) το καλώδιο απο το S1s, οπότε πετάει σποραδικά κάποιες διαλείψεις το σήμα αν κουνηθεί (μάλλον υπάρχει ένα μικρό περιθώριο κίνησης μέσα στο βύσμα).

Χτες το βράδυ το έβαλα να φορτίσει πρώτη φορά, μετά απο 17.5 ώρες λειτουργίας (σχεδόν οι μισές πρέπει να ήταν με σβηστή οθόνη), δεν πρέπει να ήταν πλήρως φορτισμένο όταν έφτασε Ελλάδα.
Υπόψιν ότι όταν σβήνει (τερματισμός λειτουργίας) η ταμπλέτα, χάνει τα στατιστικά μπαταρίας, τώρα είμαι στο 100%.

- - - Updated - - -


Να ρωτήσω κι εγώ κάτι..

Τα pipo που έχετε (Μ9, Μ8 pro klp) φορτίζουν ΚΑΙ από το usb ή μόνο από 220V φορτιστή?

Από φορτιστή στη πρίζα, ο οποίος όμως δίνει τάση USB (5 Volts), οπότε αν έχεις το κατάλληλο καλώδιο/βύσμα (ένα κυλινδρικό), μπορείς να φορτίσεις από φορτιστή/τροφοδοτικό που δίνει USB power (παροχή 2.5Α θα συνιστούσα).

Με ένα τέτοιο τροφοδοτικό δούλευα το S1s μέχρι να μου αντικαταστήσουν το ελαττωματικό, δεν έχω δοκιμάσει στο Μ9 προς το παρόν.

Ν.Φ.

- - - Updated - - -

Λοιπόν, έκανα μια πρώτη δοκιμή με τη θήκη που αγόρασα ( http://www.banggood.com/10_1-Inch-Leather-Case-With-Keyboard-Function-For-PIPO-M9-Tablet-p-78515.html ).

Ταιριάζει 'γάντι' στη συγκεκριμένη ταμπλέτα, αλλά δεν έχω βρει τα Ελληνικά στη λίστα με υποστηριζόμενες γλώσσες για USB physical keyboard.

Καμιά ιδέα; (το πληκτρολόγιο στο 4.2.2 που έχει το Μ9 δούλεψε με το που το κούμπωσα - ούτε μηνύματα ούτε τίποτα στην οθόνη - πως λέμε 'it just works' ένα πράμα :-) ).

Κατέθεσα τη σχετική επισήμανση στο http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=60739 , ελπίζω να διορθωθεί τουλάχιστον για τους επόμενους χρήστες.
Μου κάνει εντύπωση που υπάρχουν δεκάδες keyboard layouts μέσα ήδη, αλλά όχι τα Ελληνικά.

Ν.Φ.

vgiozo
05-10-13, 03:01
Λοιπόν, έκανα μια πρώτη δοκιμή με τη θήκη που αγόρασα ( http://www.banggood.com/10_1-Inch-Leather-Case-With-Keyboard-Function-For-PIPO-M9-Tablet-p-78515.html ).

Ταιριάζει 'γάντι' στη συγκεκριμένη ταμπλέτα, αλλά δεν έχω βρει τα Ελληνικά στη λίστα με υποστηριζόμενες γλώσσες για USB physical keyboard.

Καμιά ιδέα; (το πληκτρολόγιο στο 4.2.2 που έχει το Μ9 δούλεψε με το που το κούμπωσα - ούτε μηνύματα ούτε τίποτα στην οθόνη - πως λέμε 'it just works' ένα πράμα :-) ).

Κατέθεσα τη σχετική επισήμανση στο http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=60739 , ελπίζω να διορθωθεί τουλάχιστον για τους επόμενους χρήστες.
Μου κάνει εντύπωση που υπάρχουν δεκάδες keyboard layouts μέσα ήδη, αλλά όχι τα Ελληνικά.

Ν.Φ.

Ψάχνω μια παρόμοια θήκη για το n90 fhdrk, αλλα΄δυστυχώς όλες όσες προσδιορίζονται ως συμβατές δεν έχουν αυτό το κάλυμμα δέρματος να κρατάει την οθόνη, αλλά σκληρά πλαστικά πιαστράκια...

mrsaccess
05-10-13, 03:33
Λοιπόν, έκανα μια πρώτη δοκιμή με τη θήκη που αγόρασα ( http://www.banggood.com/10_1-Inch-Leather-Case-With-Keyboard-Function-For-PIPO-M9-Tablet-p-78515.html ).

Ταιριάζει 'γάντι' στη συγκεκριμένη ταμπλέτα, αλλά δεν έχω βρει τα Ελληνικά στη λίστα με υποστηριζόμενες γλώσσες για USB physical keyboard.

Καμιά ιδέα; (το πληκτρολόγιο στο 4.2.2 που έχει το Μ9 δούλεψε με το που το κούμπωσα - ούτε μηνύματα ούτε τίποτα στην οθόνη - πως λέμε 'it just works' ένα πράμα :-) ).

Κατέθεσα τη σχετική επισήμανση στο http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=60739 , ελπίζω να διορθωθεί τουλάχιστον για τους επόμενους χρήστες.
Μου κάνει εντύπωση που υπάρχουν δεκάδες keyboard layouts μέσα ήδη, αλλά όχι τα Ελληνικά.

Ν.Φ.
Here you go: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andmarios.greekhwkeyboard

Κάποια πράγματα δεν λειτουργούν τέλεια αλλά δεν είναι στο χέρι μου, είναι θέμα του πως έχει υλοποιηθεί η υποστήριξη πληκτρολογίου στο Android.
Για παράδειγμα σε κάποιες εφαρμογές δεν λειτουργούν οι τόνοι παρά μόνο αν έχεις ενεργά συγκεκριμένα software keyboard. Ως τώρα μόνο το swiftkey έχω δει να βάζει παντού σωστά τους τόνους.

dimitri_ns
05-10-13, 08:43
Λοιπόν, έκανα μια πρώτη δοκιμή με τη θήκη που αγόρασα ( http://www.banggood.com/10_1-Inch-Leather-Case-With-Keyboard-Function-For-PIPO-M9-Tablet-p-78515.html ).

Ταιριάζει 'γάντι' στη συγκεκριμένη ταμπλέτα, αλλά δεν έχω βρει τα Ελληνικά στη λίστα με υποστηριζόμενες γλώσσες για USB physical keyboard.

Καμιά ιδέα; (το πληκτρολόγιο στο 4.2.2 που έχει το Μ9 δούλεψε με το που το κούμπωσα - ούτε μηνύματα ούτε τίποτα στην οθόνη - πως λέμε 'it just works' ένα πράμα :-) ).

Κατέθεσα τη σχετική επισήμανση στο http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=60739 , ελπίζω να διορθωθεί τουλάχιστον για τους επόμενους χρήστες.
Μου κάνει εντύπωση που υπάρχουν δεκάδες keyboard layouts μέσα ήδη, αλλά όχι τα Ελληνικά.

Ν.Φ.

Εχω ένα 7άρι με android 4.0.3

Δεν υπάρχει υποστήριξη για Ελληνικό usb keyboard
Εψαξα πολλά. Μόνο το External Keyboard Helper Pro δουλεύει άψογα (επί πληρωμή)

Η ενσωμάτωση Ελληνικού usb keyboard θα γινότανε στο android 4.1
Γι' αυτό στην 4.2.2 δεν είχες πρόβλημα.

Το καλώδιο/βύσμα (ένα κυλινδρικό) και usb που το βρήκες? Είναι πολύ πρακτικό να φορτίζει από τηλεόραση/ραδιόφωνο αυτοκινήτου.

nfotis
05-10-13, 12:36
Εχω ένα 7άρι με android 4.0.3

Δεν υπάρχει υποστήριξη για Ελληνικό usb keyboard
Εψαξα πολλά. Μόνο το External Keyboard Helper Pro δουλεύει άψογα (επί πληρωμή)

Η ενσωμάτωση Ελληνικού usb keyboard θα γινότανε στο android 4.1
Γι' αυτό στην 4.2.2 δεν είχες πρόβλημα.

Το καλώδιο/βύσμα (ένα κυλινδρικό) και usb που το βρήκες? Είναι πολύ πρακτικό να φορτίζει από τηλεόραση/ραδιόφωνο αυτοκινήτου.

Ο φορτιστής που έρχεται μαζί με τη ταμπλέτα έχει αυτό το βύσμα ενσωματωμένο, σαν αυτόν:
http://www.banggood.com/Practical-Universal-2_5mm-5V-2A-EU-Power-Adapter-AC-Charger-For-Tablet-p-80596.html (αυτός που ήρθε με το Μ9 γράφει ότι δίνει 2.5 Αμπέρ παροχή)

Απλά, μερικά τροφοδοτικά έχουν χωριστό καλώδιο απο το σώμα, όπως αυτό:
http://www.banggood.com/White-EU-5V-2A-Universal-Charger-Power-Adapter-For-Tablet-p-81727.html

Και πρέπει να έχεις κι ένα καλώδιο απο USB σε βύσμα 2.5 χιλιοστών, σαν αυτό:
http://www.banggood.com/DC-USB-Charger-Cable-Data-LIne-For-HUAWEI-Ideos-S7-301-Slim-Tablet-p-70526.html

Εγώ ανακύκλωσα το τελευταίο απο το 'πεθαμένο' τροφοδοτικό που ήρθε με το S1s, το κούμπωσα στο Velleman που έβγαζε USB ρεύμα και βολεύτηκα μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό τροφοδοτικό απο τη Κίνα.

Οσον αφορά το USB keyboard, δεν έχω Ελληνικά σύμβολα επάνω (είναι ένα generic Αγγλικό).

Ν.Φ.

- - - Updated - - -


Here you go: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andmarios.greekhwkeyboard

Κάποια πράγματα δεν λειτουργούν τέλεια αλλά δεν είναι στο χέρι μου, είναι θέμα του πως έχει υλοποιηθεί η υποστήριξη πληκτρολογίου στο Android.
Για παράδειγμα σε κάποιες εφαρμογές δεν λειτουργούν οι τόνοι παρά μόνο αν έχεις ενεργά συγκεκριμένα software keyboard. Ως τώρα μόνο το swiftkey έχω δει να βάζει παντού σωστά τους τόνους.

Εχεις δοκιμάσει αυτό; https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tiagofalcao.raidsixinputdevices
Μου φαίνεται πιό γενική λύση, με την έννοια ότι προσθέτει ολόκληρο σετ keyboard maps.

Και αυτό *ίσως* κάνει δουλειά;
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apedroid.hwkeyboardhelper

N.F.

mrsaccess
05-10-13, 12:47
Εχεις δοκιμάσει αυτό; https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tiagofalcao.raidsixinputdevices
Μου φαίνεται πιό γενική λύση, με την έννοια ότι προσθέτει ολόκληρο σετ keyboard maps.

N.F.

Αν διαβάσεις το changelog, θα δεις πως για τα Ελληνικά χρησιμοποίησε το δικό μου keymap, επομένως δεν θα δεις καμιά διαφορά όσο αφορά την δική μας γλώσσα.
Οι δύο εφαρμογές ουσιαστικά κάνουν το ίδιο, προσθέτουν keymaps στο Android. Απλώς η δική μου προσθέτει μόνο το Ελληνικό, αυτή που δείχνεις προσθέτει και άλλων γλωσσών.

nfotis
05-10-13, 14:13
Here you go: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andmarios.greekhwkeyboard

Κάποια πράγματα δεν λειτουργούν τέλεια αλλά δεν είναι στο χέρι μου, είναι θέμα του πως έχει υλοποιηθεί η υποστήριξη πληκτρολογίου στο Android.
Για παράδειγμα σε κάποιες εφαρμογές δεν λειτουργούν οι τόνοι παρά μόνο αν έχεις ενεργά συγκεκριμένα software keyboard. Ως τώρα μόνο το swiftkey έχω δει να βάζει παντού σωστά τους τόνους.

Λοιπόν, μόλις πρόσθεσα το Ελληνικό layout σου, και έδωσα πέντε αστέρια στη κριτική μου (την οποία έγραψα με το USB πληκτρολόγιο στη ταμπλέτα)

Well done!

Ν.Φ.

- - - Updated - - -

Και γυρνώντας στη θήκη, μερικά σχόλια:
( http://www.banggood.com/10_1-Inch-Leather-Case-With-Keyboard-Function-For-PIPO-M9-Tablet-p-78515.html )

Τα πλήκτρα είναι λίγο μικρά για κάποιον χοντροδάκτυλα σαν εμένα, η διαδρομή είναι επαρκής.
Ιδανικό κυρίως για παιδιά και γυναίκες με λεπτά δάκτυλα. Αλλά ακόμα κι έτσι, είναι μεγάλη βελτίωση για κάποιον σαν εμένα συγκριτικά με την οθόνη αφής (και γλυτώνεις και χώρο απο την οθόνη).
Φανταστείτε το όλο συνδυασμό σαν ένα netbook με οθόνη αφής, ταχύτερο γενικά.

Το κάλυμμα πιάνει με μαγνήτες (όπως και το ποδαράκι για να στέκεται η οθόνη). Στο πίσω μέρος έχει τρύπες για τη κάμερα και τα ηχεία. Ολοι οι ακροδέκτες είναι προσβάσιμοι, και υπάρχει χώρος για ένα στυλό κατάδειξης στη γωνία που διπλώνει.

Most recommended.

Ν.Φ.

vgiozo
05-10-13, 14:19
Και η Kensington έχει κάτι ωραίες λύσεις (http://www.kensington.com/kensington/us/us/p/1615/K39532US/keyfolio%E2%84%A2-expert-folio-keyboard.aspx), αλλά ξεφεύγουν πολύ στο κόστος

blade_
05-10-13, 14:45
καλη ποιοτητα φαινεται...αλλα εχει σχεδον ιδια αξια με τα περισσοτερα ταμπλετ...

κατι ακομα..παντα σκεφτομουν να δωσω το λαπτοπ και να προχωρησω σε ταμπλετ..πως γραφετε σε αυτα τα μικρα πληκτρολογια?το ειχα απορια..δεν εχω χοντρα δαχτυλα,ισα ισα το αντιθετο..

dimitri_ns
05-10-13, 15:18
καλη ποιοτητα φαινεται...αλλα εχει σχεδον ιδια αξια με τα περισσοτερα ταμπλετ...

κατι ακομα..παντα σκεφτομουν να δωσω το λαπτοπ και να προχωρησω σε ταμπλετ..πως γραφετε σε αυτα τα μικρα πληκτρολογια?το ειχα απορια..δεν εχω χοντρα δαχτυλα,ισα ισα το αντιθετο..

Αλλο tablet, άλλο laptop και ας έχουν και τα δύο πληκτρολόγιο, από προσωπική εμπειρία
Η διαφορά είναι στο λειτουργικό κυρίως και δευτερευόντος στις εφαρμογές

Οταν τα tablets τρέξουν αξιοπρεπώς linux, τα ξαναλέμε

@ ADSLgr.com All rights reserved.