PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

EnDLess
05-10-13, 15:29
καλη ποιοτητα φαινεται...αλλα εχει σχεδον ιδια αξια με τα περισσοτερα ταμπλετ...

κατι ακομα..παντα σκεφτομουν να δωσω το λαπτοπ και να προχωρησω σε ταμπλετ..πως γραφετε σε αυτα τα μικρα πληκτρολογια?το ειχα απορια..δεν εχω χοντρα δαχτυλα,ισα ισα το αντιθετο..

Αν το θες μόνο για browsing να την κάνεις την αλλαγή. Για οτιδήποτε άλλο μη τη κάνεις.

vgiozo
05-10-13, 16:07
Καινούρια ταμπλέτα από την Pipo, ονόματι M8HD, στις 10.1 ίντσες και νέο σχεδιασμό
http://www.pipo.cn/En/index.php?m=Product&a=show1&type=2&id=292

Υ.Γ.
Παίζουν σε κανένα τα βίντεο που έχει δίπλα στις εικόνες των προϊόντων η Pipo;

dimos150
05-10-13, 16:37
Καλησπερα

σκεφτομαι να παρω το pipo m7
το εχει κανενας να μου πει λεπτομερειες γιατι απο οτι διαβαζω πολλοι εχουν προβληματα με τα tablet της pipo

Υ.Γ.
Τα βιντεο στο site της pipo δεν παιζουν με τπτ

nfotis
05-10-13, 16:49
καλη ποιοτητα φαινεται...αλλα εχει σχεδον ιδια αξια με τα περισσοτερα ταμπλετ...

συμφωνώ, καλύτερα να περιμένει ο vgiozo να βγει κάτι Κινεζικό custom για τη ταμπλέτα του (υποθέτω ότι έχει παραγγείλει πλέον) παρά να τα σκάσει στη θήκη της φίρμας.

@vgiozo:
σημειώνω ότι η θήκη ΔΕΝ είναι αναγκαία για να πληκτρολογείς.
Μπορείς να δουλέψεις και με 'γυμνή' ταμπλέτα. Απλά σου δίνει επιπλέον δυνατότητες (εύκολη μεταφορά και προστασία, υποδοχή για στυλό).



κατι ακομα..παντα σκεφτομουν να δωσω το λαπτοπ και να προχωρησω σε ταμπλετ..πως γραφετε σε αυτα τα μικρα πληκτρολογια?το ειχα απορια..δεν εχω χοντρα δαχτυλα,ισα ισα το αντιθετο..

Κοίτα, για πολλή πληκτρολόγηση θέλεις φουλ μέγεθος πληκτρολόγιο, αυτό που έχουν στις θήκες για ταμπλέτες είναι οριακό για touch typists σαν εμένα που όλη μέρα γράφουνε.
Ή για παιδιά/γυναίκες (έχω μεγάλες παλάμες)

Είναι πιό πολύ για να γράψεις ένα μεγάλο email, που λέει ο λόγος. Στην οθόνη κουράζεσαι να γράψεις πάνω απο 3-4 αράδες.
Δεν ξέρω, ίσως με bluetooth φουλ πληκτρολόγιο (χωρίς το αριθμητικό δίπλα) να βολευτείς καλύτερα.

Ν.Φ.

- - - Updated - - -


Καινούρια ταμπλέτα από την Pipo, ονόματι M8HD, στις 10.1 ίντσες και νέο σχεδιασμό
http://www.pipo.cn/En/index.php?m=Product&a=show1&type=2&id=292

Απο ότι καταλαβαίνω απο τη κυρίως φωτογραφία, έχουν βάλει τα μεγαφωνάκια στη πρόσοψη (αλλά αυξάνει το περιθώριο/bezel του κάδρου στο επάνω μέρος).
Και μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης απο το στάνταρ Μ9.



Υ.Γ.
Παίζουν σε κανένα τα βίντεο που έχει δίπλα στις εικόνες των προϊόντων η Pipo;

Μπα, εμένα σε Windows XP στο Τ60 δεν παίζει.

Δες αυτό για να πάρεις μιαν ιδέα: http://www.youtube.com/watch?v=eyMC1YZJaD8
Εγώ θα το απέφευγα σε αυτή τη φάση (καλύτερα να κάνουν άλλοι beta test).
Μέχρι στιγμής δεν έχω παράπονα απο το Μ9 πάντως.

Ν.Φ.

vgiozo
05-10-13, 16:50
συμφωνώ, καλύτερα να περιμένει ο vgiozo να βγει κάτι Κινεζικό custom για τη ταμπλέτα του (υποθέτω ότι έχει παραγγείλει πλέον) παρά να τα σκάσει στη θήκη της φίρμας.

@vgiozo:
σημειώνω ότι η θήκη ΔΕΝ είναι αναγκαία για να πληκτρολογείς.
Μπορείς να δουλέψεις και με 'γυμνή' ταμπλέτα. Απλά σου δίνει επιπλέον δυνατότητες (εύκολη μεταφορά και προστασία, υποδοχή για στυλό).



Κοίτα, για πολλή πληκτρολόγηση θέλεις φουλ μέγεθος πληκτρολόγιο, αυτό που έχουν στις θήκες για ταμπλέτες είναι οριακό για touch typists σαν εμένα που όλη μέρα γράφουνε.
Ή για παιδιά/γυναίκες (έχω μεγάλες παλάμες)

Είναι πιό πολύ για να γράψεις ένα μεγάλο email, που λέει ο λόγος. Στην οθόνη κουράζεσαι να γράψεις πάνω απο 3-4 αράδες.
Δεν ξέρω, ίσως με bluetooth φουλ πληκτρολόγιο (χωρίς το αριθμητικό δίπλα) να βολευτείς καλύτερα.

Ν.Φ.
Καλά, με τίποτε δεν σκο΄πευα να αγοράσω κάποιο της Kensington, είναι πολύ ακριβά...απλώς τα χάζευα...

Το ξέρω ότι δεν είναι απαραίτητο το πληκτρολόγιο, αλλά έψαχνα τουλάχιστον μια θήκη που να μπορεί να περιλάβει πληκτρολόγιο (χωριστά αγορασμένο) ή μια έτοιμη λύση συμβατή με το Ν90 που να διαθέτει πληκτρολόγιο όμως να μην έχει τα πλαστικά πιαστράκια για την στήριξη της ταμπλέτας, αλλά πλαίσιο δέρματος που να το συγκρατεί στη θέση του...
Περιέργως τέτοιες υπάρχουν διαθέσιμες με συμβατότητα για ορισμένα μοντέλα...

nfotis
05-10-13, 16:51
σκεφτομαι να παρω το pipo m7
το εχει κανενας να μου πει λεπτομερειες γιατι απο οτι διαβαζω πολλοι εχουν προβληματα με τα tablet της pipo


Μέχρι στιγμής οι μόνες ταμπλέτες που έχω πάρει είναι της PIPO: το S1s στις 7 ίντσες και το Μ9 (ήρθε προχτές).
Και με τις δύο είμαι ευχαριστημένος (το μόνο που λείπει στο S1s είναι μια μεγαλύτερη μπαταρία).

Α, και τα δύο δεν έχουν σπουδαία κάμερα, μη περιμένεις να βγάλεις καμιά φωτογραφία της προκοπής.
Είναι καλές για Skype μόνο.

Ν.Φ.

dimos150
05-10-13, 17:07
οι εφαρμογες του play store ειναι συμβατες?
απο bangood παρηγγειλες?

nfotis
05-10-13, 17:21
οι εφαρμογες του play store ειναι συμβατες?

Απολύτως.
Και τα δύο που πήρα τρέχουν Android 4.2.2, δεν ξέρω για το Μ7.

Ενδεικτικά, έχω κατεβάσει όλη σχεδόν τη σειρά Angry Birds, Bad Piggies, κτλ. και την έχουν καταβρεί τα ανίψια.
Tetris, Geometry Pad, και δεν θυμάμαι κι εγώ άλλα.



απο bangood παρηγγειλες?

Yup.

Ν.Φ.

vgiozo
05-10-13, 22:23
Σε τί χρησιμεύει ένα τέτοιο καλώδιο, ξέρετε;
129675
Να συνδέσεις δύο συσκευές ταυτόχρονα στο tablet; Αλλά γιατί να μην το κάνει δύο πλήρη θηλυκά βύσματα usb και το ένα είναι micro USB;
Κάτι μου διαφεύγει

nfotis
06-10-13, 00:17
Το πάνω αριστερά βύσμα νομίζω είναι USB-OTG, με πέντε ακροδέκτες (τέτοιο έχει το εξωτερικό πληκτρολόγιο), το κουμπώνεις στη ταμπλέτα για να τραβήξεις απο αυτή ρεύμα (η ταμπλέτα είναι 'host').

Οπότε σου δίνει (υποθέτω) ταυτόχρονα ένα θηλυκό USB-OTG (για να κουμπώσεις και δεύτερη συσκευή που θέλει ρεύμα, μέσα στα όρια παροχής της ταμπλέτας, ή ένα micro-USB) και ένα κλασικό θηλυκό USB για να κουμπώσεις κλασικές συσκευές.

That's my guess, anyway...

Ν.Φ.

mrsaccess
06-10-13, 02:22
Λοιπόν, μόλις πρόσθεσα το Ελληνικό layout σου, και έδωσα πέντε αστέρια στη κριτική μου (την οποία έγραψα με το USB πληκτρολόγιο στη ταμπλέτα)

Well done!


Thanks. :biggrin:

Όσο αφορά τις θήκες, προσωπικά έχω βρει ιδανικές τις απλές δερμάτινες, όμοιες με την παρακάτω: http://www.ebay.co.uk/itm/Black-PU-Leather-Stand-Cover-Case-4-PiPo-9-4-Max-M8-M8pro-Android-Tablet-PC-E1-/190844043367?pt=UK_iPad_Tablet_Cases_Covers_Keyboard_Folios&hash=item2c6f310067
Αυτή η θήκη βγαίνει για τα περισσότερα κινέζικα tablet και δείχνει αρκετά ποιοτική καθώς έχει μαλακή δερματίνη εξωτερικά που μοιάζει αρκετά με δέρμα —δίνει ευχάριστη αίσθηση. Μάλιστα ενώ μεγαλώνει αρκετά τον όγκο του tablet, επειδή το κάνει να μοιάζει σαν ένα βιβλίο-organizer, δεν ενοχλεί.
Από πληκτρολόγιο αναμένω σύντομα ένα bluetooth με βασική διάταξη για PC (και όχι για mac όπως είναι οι περισσότερες) για να δοκιμάσω. Είχα θήκη με πληκτρολόγιο για το Pipo S2 (8") αλλά δεν μου άρεσε καθόλου· κακή σαν θήκη, κακή και σαν πληκτρολόγιο.

vgiozo
06-10-13, 11:09
Μιας και περιμένω να μεταφερθούν τα χρήματα στο Paypal και προσμένοντας μία προσφορά τελευταίας στιγμής για καλύτερη τιμή, άρχισα να σκανάρω πάλι τα σχετικά ηλεκτρονικά μαγαζιά και έπεσα πάλι στο Hotinbuy...

...παρατήρησα λοιπόν ότι οι αναφερόμενες τιμές σε δολάρια δεν αντιστοιχούσαν - σύμφωνα με τις τρέχουσε ισοτιμίες - στην ορθή τιμή σε €υρώ, αλλά η τελευταία επιβαρυνόταν με ένα υπολογίσιμο "καπέλο", ανάλογα και με την αρχική τιμή...
Έτσι ενώ η ταμπλέτα για την οποία ενδιαφερόμουν εγώ έκανε $190, με την αυτόματη νομισματική μετατροπη της ιστοσελίδας, η τιμή της προσαρμοζόταν στα 147€, ενώ θα έπρεπε να ήταν 140€ περίπου...

Επικοινώνησα λοιπόν με την υποστήριξη, τους επεσήμανα το πρόβλημα και εντός 1 λεπτού η μετατροπή σε ευρώ γινόταν βάσει των τρεχουσών ισοτιμιών...
Οπότε όσοι κοίταζαν τις τιμές σε ευρώ σε προϊόντα που τους ενδιέφεραν, θα βρουν τώρα ακόμη πιο χαμηλές τιμές...

Επίσης, επειδή δεν βρήκα τους όρους εγγύησης ιδιαίτερα κατανοητούς και δεν υπήρχε κάποια εξειδίκευση για τις ταμπλέτες ρώτησα πάλι στο chat και ο υπάλληλος μου είπε ότι
- η εγγύηση είναι για ένα χρόνο
- σε περίπτωση βλάβης που δεν οφείλεται σε χειρισμό του χρήστη η συσκευή αντικαθίσταται καθ' όλο το διάστημα της ισχύος της εγγύησης
- σε περίπτωση βλάβης λόγω χειρισμού του χρήστη, πχ αν του πέσει και χαλάσει (αυτό το παράδειγμα επικαλέστηκε ο υπάλληλος), τότε το κατάστημα θα επισκευάσει το προϊόν, δλδ δεν θα αρνηθεί την εγγύηση!

Ιδού η συνομιλία
129722

Τέλος παρατήρησα ότι εκτός από τις ήδη χαμηλότατες τιμές, διέθεσαν και εκπτωτικό κουπόνι 10% "10forDE" για μέχρι τις 10 του μηνός θαρρώ

Εγώ υπολόγιζα να αγοράσω την ταμπλέτα Vido/Window/Yuandao N90 FHDRK από το Banggood στα 152,20€ και δεν θεωρούσα πως άξιζε το ρίσκο έναντι των 147€ του hotinbuy...τώρα όμως η τιμή σε ευρώ διορθώθηκε στα 140€ και έπειτα μειώνεται στα 127€ με την έκπτωση...
Οπότε μπήκα πάλι στον πειρασμό...

Άμα μετράς κάθε ευρώ, γίνεσαι λίγο ριψοκίνδυνος...από την άλλη ίσως αυτή είναι η λάθος αντίδραση και δεν αξίζει για 25€ να ριψοκινδυνεύσεις 127€...

Βέβαια, οφείλω να πω ότι αρχικά είχα κάνει μια παραγγελία σ' αυτούς την οπόια και ακύρωσα μετά από μερικές μέρες και μου επέστρεψαν τα χρήματα αμέσως.

Πάντως ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό...
...οι χαμηλότερες τιμές της αγοράς χαλαρά, με εγγύηση που καλύοπτει ζημιες λόγω αμέλειας του χρήστη...

Ή κινούνται πολύ επιθετικά προς τα άλλα ηλεκτρονικά μαγαζιά, προσδοκώντας να μαζέψουν πελατεία και ροή επισκεπτών στην ιστοσελίδα τους, αρκούμενοι σε πολύ μικρό κέρδος αρχικά ή πρόκειται περί απάτης και αρπαχτής...

Το γεγονός ότι όταν κάνεις μια παραγγελία φροντίζουν να μην αναφέρεται το αντικείμενο αγοράς στις πληροφορίες του Paypal και δεν υπάρχει σελίδα με ιστορικό παραγγελιών, προβληματίζει τα μάλα...αλλά δεν ξέρω αν ο στόχος της εξαπάτησης είναι οι πελάτες ή οι τοπικές αρχές...
Από τη πλευρά του χρήστη, δεν ξέρω αν μεταξύ αυτών των εναλλακτικών μειώνεται ή αυξάνεται το ρίσκο...αν πχ κλείσει το κατάστημα σε 4 μήνες και σου χαλάσει η ταμπλέτα, σε ποιόν θα τη στείλεις προς επισκευή/αντικατάσταση, στον κατασκευαστή;

8anos
06-10-13, 11:22
για το hotinbuy νομίζω οτι καποιοι πρώτοι τολμηροί περιμένουν την παραγγελία τους
Αν τυχει και το μαγαζί κλείσει δεν βγαζεις εύκολα ακρη. δες πχ το http://ipadalternative.com/ ηταν αξιόπιστο μεχρι να βαρέσει κανόνι
παντως αν το χρειάζεσαι παράγγειλε και μην ξαναψαχνεις, πάντα θα βρίσκεις κατι καλύτερο και παντα θα αναβάλεις :p

vgiozo
06-10-13, 11:43
για το hotinbuy νομίζω οτι καποιοι πρώτοι τολμηροί περιμένουν την παραγγελία τους
Αν τυχει και το μαγαζί κλείσει δεν βγαζεις εύκολα ακρη. δες πχ το http://ipadalternative.com/ ηταν αξιόπιστο μεχρι να βαρέσει κανόνι
παντως αν το χρειάζεσαι παράγγειλε και μην ξαναψαχνεις, πάντα θα βρίσκεις κατι καλύτερο και παντα θα αναβάλεις :p

Ορθώς μίλησε ο ποιητής...αλλά υπάρχει κι ένα ψυχολογικό όριο...μέσω hotinbuy μπορώ να αγοράσω και τα ψιλολοΐδια που θέλω χωρίς να υπερβεί το κόστος τα 150€...αν αγοράσω από το banggood το κόστος ανέρχεται στα 170€

Όσοι έχετε αγοράσει απο΄Banggood, σε πόσες μέρες περίπου έχετε παραλάβει την παραγγελία σας; Λέει 7-15μέρες αλλά στην πράξη πόσο κάνει να φτάσουν οι παραγγελίες από αυτό το μαγαζί, κατά την εμπειρία σας;

EnDLess
06-10-13, 11:52
Νομίζω το banggood δεν έχει sigpost οπότε με το απλό chinapost κάνει περί 3 βδομάδες από αναφορές χρηστών ... μπορεί και παραπάνω

vgiozo
06-10-13, 12:05
Νομίζω το banggood δεν έχει sigpost οπότε με το απλό chinapost κάνει περί 3 βδομάδες από αναφορές χρηστών ... μπορεί και παραπάνω

Chinapost, ε; Καλά κρασιά...
Λένε βέβαια πως έχουν αποθήκες και στις ΗΠΑ και τη Βρετανία, αλλά τρέχα-γύρευε...

EnDLess
06-10-13, 12:16
τόσο καιρό που το ψάχνεις θα σου είχε έρθει στα χέρια:p

πάντως θα προτιμούσα μαγαζί με sigpost... γι' αυτό και οι περισσότεροι παίρνουν από minideal. Τώρα το hotinbuy μου έχει κινήσει την περιέργεια...

- - - Updated - - -

στο μεταξύ τώρα που κοιτάω το hotinbuy έτρεξε η κινεζούλα να μου μιλήσει...

vgiozo
06-10-13, 12:18
Για ρώτα γιατί δεν υπάρχει σελίδα με ιστορικό παραγγελιών και δεν αναφέρεται το προϊόν της παραγγελίας στο Paypal να δούμε τί θα σε πει...

EnDLess
06-10-13, 12:21
βγήκε offline...:( δεν πρόλαβα...

vgiozo
06-10-13, 12:26
βγήκε offline...:( δεν πρόλαβα...

Την καριόλα! :p
Κάτσε να την περιλάβω μόλις επανεμφανιστεί

nfotis
06-10-13, 14:18
Όσοι έχετε αγοράσει απο΄Banggood, σε πόσες μέρες περίπου έχετε παραλάβει την παραγγελία σας; Λέει 7-15μέρες αλλά στην πράξη πόσο κάνει να φτάσουν οι παραγγελίες από αυτό το μαγαζί, κατά την εμπειρία σας;

Το S1s ήρθε σε 15 ημερολογιακές μέρες (ή 10 εργάσιμες)
Το Μ9 δεν ήταν σε στοκ όταν έκανα τη παραγγελία, κι έκανε 2.5 βδομάδες να έρθει.

Ν.Φ.

vgiozo
06-10-13, 14:28
Το S1s ήρθε σε 15 ημερολογιακές μέρες (ή 10 εργάσιμες)
Το Μ9 δεν ήταν σε στοκ όταν έκανα τη παραγγελία, κι έκανε 2.5 βδομάδες να έρθει.

Ν.Φ.

Ανεκτό διάστημα αναμονής οι 15 μέρες, από τις 3 βδομάδες και πέρα αρχίζει και ξυνίζει...

Με ποιά ταχυδρομική υπηρεσία στάλθηκε το δικό σου; China Post Air Mail;

nfotis
06-10-13, 15:05
Ανεκτό διάστημα αναμονής οι 15 μέρες, από τις 3 βδομάδες και πέρα αρχίζει και ξυνίζει...

Μη το γελάς, πιό γρήγορα έρχεται από Κίνα παρά απο Γερμανία ένα δέμα (η DHL είναι χάλι μαύρο)



Με ποιά ταχυδρομική υπηρεσία στάλθηκε το δικό σου; China Post Air Mail;

Δεν θυμάμαι, πάντως το Μ9 είχε Γερμανικές ετικέτες στο πακέτο (Φρανκφούρτη), οπότε υποθέτω ότι ήρθε μέσω Γερμανίας.
Απλά δεν ασχολήθηκα και ήρθε. Είχα αφήσει τη default επιλογή αποστολής (parcel post, αν θυμάμαι καλά)
Μη το ψειρίζεις σε τέτοιο βαθμό, δεν έχει νόημα.

Ν.Φ.

vgiozo
06-10-13, 15:57
Βασικά ήθελα να δω αν στέλνει με περισσότερες από μια υπηρεσίες κι αν μπορώ εγώ να επιλεξω/ζητήσω αυτήν που θέλω,γιατί δεν αναφέρει κάποια συγκεκριμένη...με Hongkong post έχω καλές εμπειρίες, με China Post κακές...γεμάτος μήνας πέρασε...με singapore post δεν έχω λάβει τίποτα, αλλά διαβάζω ότι είναι πιο γρήγορη από τις άλλες δυο

aboulafia2004
06-10-13, 23:41
Μιας και περιμένω να μεταφερθούν τα χρήματα στο Paypal και προσμένοντας μία προσφορά τελευταίας στιγμής για καλύτερη τιμή, άρχισα να σκανάρω πάλι τα σχετικά ηλεκτρονικά μαγαζιά και έπεσα πάλι στο Hotinbuy...

...παρατήρησα λοιπόν ότι οι αναφερόμενες τιμές σε δολάρια δεν αντιστοιχούσαν - σύμφωνα με τις τρέχουσε ισοτιμίες - στην ορθή τιμή σε €υρώ, αλλά η τελευταία επιβαρυνόταν με ένα υπολογίσιμο "καπέλο", ανάλογα και με την αρχική τιμή...
Έτσι ενώ η ταμπλέτα για την οποία ενδιαφερόμουν εγώ έκανε $190, με την αυτόματη νομισματική μετατροπη της ιστοσελίδας, η τιμή της προσαρμοζόταν στα 147€, ενώ θα έπρεπε να ήταν 140€ περίπου...

Επικοινώνησα λοιπόν με την υποστήριξη, τους επεσήμανα το πρόβλημα και εντός 1 λεπτού η μετατροπή σε ευρώ γινόταν βάσει των τρεχουσών ισοτιμιών...
Οπότε όσοι κοίταζαν τις τιμές σε ευρώ σε προϊόντα που τους ενδιέφεραν, θα βρουν τώρα ακόμη πιο χαμηλές τιμές...



Ναι όντως, τώρα που ξαναμπήκα και εγώ στο Hotinbuy, βλέπω τα ταμπλετάκια που είχα βάλει στο μάτι, σε ακόμα χαμηλότερες τιμές.
Παρόλο που με τρώει το χέρι μου για να κάνω τα κλικ για την αγορά, θα κάνω λίγο υπομονή μέχρι να αναφερθεί η πρώτη επιτυχής παραλαβή από το συγκεκριμένο κατάστημα και αμέσως μετά θα χτυπήσω και εγώ το δικό μου.

blade_
06-10-13, 23:52
επειδη προκειται να αγορασω απο Hotinbuy..εσεις που πηρατε,διαλεξατε πληρωμη σε δολλαρια η ευρω?

aboulafia2004
07-10-13, 07:31
επειδη προκειται να αγορασω απο Hotinbuy..εσεις που πηρατε,διαλεξατε πληρωμη σε δολλαρια η ευρω?

Χωρίς να είμαι και απόλυτα σίγουρος, ότι και να διαλέξεις, η πληρωμή θα γίνει τελικά στο εθνικό νόμισμα της εκάστοτε χώρας (δηλαή σε Γιουάν για την Κίνα), με την αντίστοιχη διατραπεζική μετατροπή.

vgiozo
07-10-13, 09:57
Ναι όντως, τώρα που ξαναμπήκα και εγώ στο Hotinbuy, βλέπω τα ταμπλετάκια που είχα βάλει στο μάτι, σε ακόμα χαμηλότερες τιμές.
Παρόλο που με τρώει το χέρι μου για να κάνω τα κλικ για την αγορά, θα κάνω λίγο υπομονή μέχρι να αναφερθεί η πρώτη επιτυχής παραλαβή από το συγκεκριμένο κατάστημα και αμέσως μετά θα χτυπήσω και εγώ το δικό μου.
Εγώ πάλι όσο το κοιτάζω τόσο μου βρωμάει...θα ήθελα πολύ οι προσφορές να είναι πραγματικές, γιατί τα €υρώ τα μετράω ένα-ένα με τα πακέτα μακαρόνια που έχω φάει με σκέτο λάδι, αλλά έχω την εντυπωση ότι λένε αυτό ακριβώς που οι πελάτες θέλουν να ακούσουν...

Εγώ ρώτησα για την εγγύηση των ταμπλετών, γιατί στις σχετικές αναφορές της ιστοσελίδες δεν υπήρχε εξειδίκευση, όπως για άλλα αντικείμενα.
Οι όροι της εγγύησης που μου είπε αφενός ήταν υπερβολικά ευνοϊκοί, αφετέρου έρχονταν σε αντίθεση με ό,τι έγραφαν για τα άλλα αντικείμενα.

Να το ερμηνεύσουμε ως "επιθετική πολιτική εισχώρησης στην αγορά" των ηλεκτρονικών καταστημάτων; Γιατί δεν ξαναγράφουν τους όρους εγγύησης τότε αλλά τους μεταφέρουν έτσι ατομικά στους πελάτες; Να το ερμηνεύσουμε ως μπουρδολογία για αφελείς που θα ήθελαν να πεισθούν μήπως σώσουν κανά φράγκο;

Παίρνουν σε τόσο καλές τιμές χονδρικής τα προϊόντα στην εσωτερική αγορά της Κίνας, ώστε τους παίρνει να κάνουν τέτοιες προσφορές; Δεν ξέρω...
Και στην περίπτωση του καλού σεναρίου, φοβάμαι ότι μπορεί να μην κρατήσει το κατάστημα αρκετά για να κάνω χρήση της εγγύησης σε περίπτωση προβλήματος...μπορεί δλδ να μην τους βγει, να πέσουν έξω και να υποστούν οι πελάτες τη ζημιά.

Έπειτα, εκτός κι αν η διαφορά είναι πχ 40-50€ κι άνω, δεν αξι΄ζει να ρισκάρεις πάνω από 100€ για να κερδίσεις ένα υποπολλαπλάσιο τμήμα χρημάτων...
Αν το συνολικο κόστος του προϊοντος που ήθελα ήταν κάτω από 100€ τότε μπορεί να το διακινδύνευα πολύ πιο εύκολα...

Από την άλλη, δεν νομίζω ότι μπορώ να καθυστερήσω άλλο την αγορά περιμένοντας τις παραγγελίες τρίτων για να κρίνω...θα πρέπει να συγκεντρωθεί και ένα αξιόλογο δείγμα, γιατί μία καλή ή μία κακή αναφορά δεν είναι επαρκής, μπορεί να τύχει σε οποιοδήποτε κατάστημα...οπότε καλά χριστούγεννα που λεέι ο λόγος..

Πάντως, κρινοντας κι από τη δική μου εμπειρια, μάλλον δεν είναι και ακράτητοι απατεώνες ή δεν στοχεύουν σε μικρό κέρδος/ στη βραχυπρόθεσμη αρπαχτή...
Είχα κάνει τη παραγγελία και μετά απο΄1-2 μερες μου έστειλαν ένα μήνυμα να ξανακάνω την παραγγελία (επιλέγοντας Western Union) γιατί υπήρξε ένα πρόβλημα...εγώ ήμουν ήδη αναστατωμένος μην έχοντας πρόσβαση σε ιστορικό παραγγελιών στην ιστοσελίδα τους και βλέποντας ότι δεν αναγράφεται το προϊόν αγοράς στις πληροφορίες του Paypal και θεώρησα ότι μου λέγανε πως δεν είχαν λάβει τα χρήματα και να ξαναπαραγγείλω (να καταθέσω εκ νέου τα χρήματα) την στιγμή που είχαν αφαιρεθεί από τον λογαριασμό μου...στράβωσα, απαιτώντας άμεση επιστροφή...αυτοί έπειται διευκρίνισαν ότι στο δικό τους μηχανογραφικό σύστημα δεν πέρασε η παραγγελία κι ότι δεν φαινόταν τί είχα παραγγείλει ενώ βεβαίωσαν ότι είχαν λάβει τα χρήματα, ζητώντας για τυπικούς λόγους να επαναλάβω τη διαδικασία...αρνήθηκα και μου επέστρεψαν τα χρήματα...
Αν το όλο σκηνικό ήταν για να δουν τί παρήγγειλα, γιατί δεν με ρωτούσαν απλά; Μπορεί να ήταν και παρεξήγηση, αλλά όπως τους είπα η εμπιστοσύνη μου στο κατάστημά τους κλονίστηκε και ζήτησα τα χρήματά μου πίσω...τα επέστρεψαν σε 5 λεπτά


επειδη προκειται να αγορασω απο Hotinbuy..εσεις που πηρατε,διαλεξατε πληρωμη σε δολλαρια η ευρω?


Χωρίς να είμαι και απόλυτα σίγουρος, ότι και να διαλέξεις, η πληρωμή θα γίνει τελικά στο εθνικό νόμισμα της εκάστοτε χώρας (δηλαή σε Γιουάν για την Κίνα), με την αντίστοιχη διατραπεζική μετατροπή.

Μάλλον δεν ισχύει αυτό...πληρώνεις στο νόμισμα που σου έρχεται η λυπητερή...τί γίνεται από τη δική τους πλευρά δεν ξέρω (λογικά θα θέλουν το ξένο συνάλλαγμα), αλλά αφού διαπιστώσεις ότι οι τιμές σε ευρω είναι αντίστοιχες των τιμών σε δολαρια βάσει των τρεχουσών ισοτιμιών, παράγγειλε σε ευρώ..γλιτώνεις και τα όποια πιθανά έξοδα μετατροπής, από paypal ή από την τράπεζά σου

- - - Updated - - -

Λοιπόν, τον βασάνισα λίγο ακόμη τον υπάλληλο εξυπηρέτησης σήμερα στο hotinbuy...

- τον ρώτησα γιατί δεν φαίνεται το ιστορικό παραγγελιών στην ιστοσελίδα και μου απάντησε πως μόνο σε μένα δεν φαίνεται/φαινόταν, γιατί είχε γίνει εκεινο το σφάλμα κατά την παραγγελία...ωστόσο, δεν υπάρχει πουθενά τέτοιος σύνδεσμος, ενώ σε άλλες σελίδες, που δεν έχω υποβάλει παραγγελία υπάρχει, κι ας είναι το ιστορικό κενό
- τον ρώτησα γιατί δεν αναγράφεται το προϊόν της πώλησης στο paypal, απέφυγε να απαντήσει...
- επιβεβαίωσε τους όρους εγγύησης για τις ταμπλέτες που ανέφερα παραπάνω
- είπε πως αν οι πελάτες είναι ανήσυχοι, να περιμένουν να υποβάλουν τη παραγγελία τους τις επόμενες μέρες. Εντος 3 ημερών θα αναβαθμιστεί η ιστοσελίδα, λέει.
- όσον αφορά τις χαμηλές τιμές, λέει πως το σκεπτικό τους είναι να κρατήσουν χαμηλά τα κέρδη στην αρχή, ώστε να φτιάξουν πελατεία και μετά θα "προσαρμοστούν" οι τιμές...είπε μάλιστα πως ήδη έχουν αρχίσει να τις αυξάνουν κατά περίπτωση...επιβεβαιώνω την αύξηση τιμών
- θα κάνουν τους όρους εγγύησης πιο σαφείς, λέει, και θα προσθέσουν τις πληροφορίες που μετέφεραν σ' εμένα ατομικά, λέει...με ευχαριστεί για τις προτάσεις, λέει :p (κοινώς τους τα ζάλισα)

Οι εικόνες από τη συζήτηση ακολουθούν

129749
129750
129751
129752

blade_
07-10-13, 11:03
Σε μερικά προϊόντα αυξήθηκαν κιόλας.. Καλό αυτό.. :p

aboulafia2004
07-10-13, 12:40
Μάλλον δεν ισχύει αυτό...πληρώνεις στο νόμισμα που σου έρχεται η λυπητερή...τί γίνεται από τη δική τους πλευρά δεν ξέρω (λογικά θα θέλουν το ξένο συνάλλαγμα), αλλά αφού διαπιστώσεις ότι οι τιμές σε ευρω είναι αντίστοιχες των τιμών σε δολαρια βάσει των τρεχουσών ισοτιμιών, παράγγειλε σε ευρώ..γλιτώνεις και τα όποια πιθανά έξοδα μετατροπής, από paypal ή από την τράπεζά σου



Βασικά αυτό που προσπαθούσα να πω είναι πως η τελική τιμή που θα πληρώσεις εσύ, εξαρτάται από την τρέχουσα ισοτιμία του εθνικού νομίσματος της χώρας από την οποία αγοράζεις, σε σχέση με το νόμισμα διαπραγμάτευσης.

Π.χ. αν εγώ μπω από το σπίτι μου το βράδυ για να παραγγείλω και από το μεσημέρι και μετά έχει πέσει το Γιουάν σε σχέση με το δολλάριο, εγώ θα την επωφεληθώ αυτή τη διαφορά.
Εγώ σε ευρώ θα πληρώσω, απλά την ώρα της συναλλαγής θα ελεγχθεί η ισοτιμία Ευρώ - Γιουάν και θα χρεωθώ με βάση αυτή. (ή εκτός και αν για αυτό αυτοί έχουν σαν βάση του σάιτ τους την αμερική, ώστε να γίνονται οι συναλλαγές σε δολλάρια).

Παλιότερα όταν πήγαινα να βάλω χρήματα στην προπληρωμένη, μου το είχε πει ένας υπάλληλος στην τράπεζα αυτό, να βάζω πάντα κάτι παραπάνω μην αλλάξει η ισοτιμία (εκτός και εάν αυτό ίσχυε επειδή εκεί η πληρωμή ήταν μέσω κάρτας).

Επίσης τώρα βλέπω πως τις τιμές που είχαν ρίξει, τις ξαναέφεραν στα πρότερά τους επίπεδα και με μια μικρή αύξηση κιόλας. Το τ10 της Χιουντάι από 183 το πήγε 185 ενώ με τις μειώσεις μετά την παρέμβαση του φίλου vgiozo το είχε "ρίξει" στα 168. Ωραίοι!!!

vgiozo
07-10-13, 12:50
Το Banggood λέει δεν έχει διαθεσιμότητα γι αυτό που ήθελα, υπολογίζουν 15 μέρες για στοκάρισμα (ξενέρωμα)...
...διάβασα λοιπόν στο HotinBuy πως προσφέρουν πλέον δωρεάν αποστολή με EMS για αγορές άνω των 100$ και δωρεάν με DHL για αγορές άνω των 150$...

Έστειλα λοιπόν μήνυμα να το επιβεβαιώσω, μου το επιβεβαίωσαν, και ρώτησα αν προσφέρουν εγγύηση παράδοσης για αποστολή με EMS...λέει πως ο μέσος χρόνος αποστολής με EMS είναι 7-10 μέρες κι αν δεν μου έρθει σε 15, δεσμεύονται για επιστροφή χρηματων :smoke:

aboulafia2004
07-10-13, 14:24
Το Banggood λέει δεν έχει διαθεσιμότητα γι αυτό που ήθελα, υπολογίζουν 15 μέρες για στοκάρισμα (ξενέρωμα)...
...διάβασα λοιπόν στο HotinBuy πως προσφέρουν πλέον δωρεάν αποστολή με EMS για αγορές άνω των 100$ και δωρεάν με DHL για αγορές άνω των 150$...

Έστειλα λοιπόν μήνυμα να το επιβεβαιώσω, μου το επιβεβαίωσαν, και ρώτησα αν προσφέρουν εγγύηση παράδοσης για αποστολή με EMS...λέει πως ο μέσος χρόνος αποστολής με EMS είναι 7-10 μέρες κι αν δεν μου έρθει σε 15, δεσμεύονται για επιστροφή χρηματων :smoke:

Έτσι όπως το πάνε αυτοί με τις προσφορές και τις εξυπηρετήσεις, σε λίγο θα σου στέλνουν το τάμπλετ μαζί με μια κινέζα να σου κάνει μασάζ για να ξεκουράζεσαι μετά από την χρήση του τάμπλετ.

vgiozo
07-10-13, 14:39
Σε άλλο φόρουμ διάβασα ενός παιδιού του επιστρέψαν τα χρήματα της παραγγελίας λόγω καθυστερησης (που δεν οφείλεται σ' αυτούς) με τη συμφωνία να τα επιστρέψει μόλις παραλάβει...

Δλδ ντάξ...να έχει φύγει η παραγγελία και να σου επιστρέψουν τα χρήματα χωρίς αυτοί να έχουν κάτι στα χέρια τους (πχ επιστρεφόμενο προϊόν) είναι μεγάλη ευκολία που του κάνουν...
Η ανησυχία για το τί θα παραλάβει υπάρχει, αλλά αν έχει τα χρήματα στη τσέπη, είναι περισσότερο ψυχολογικής τάξης παρά πραγματιστικής...

Οι αναστολές μου αίρονται σταδιακά

nfotis
07-10-13, 15:57
Έτσι όπως το πάνε αυτοί με τις προσφορές και τις εξυπηρετήσεις, σε λίγο θα σου στέλνουν το τάμπλετ μαζί με μια κινέζα να σου κάνει μασάζ για να ξεκουράζεσαι μετά από την χρήση του τάμπλετ.

Και μετά κάποιοι θα ωρύονται για τα υπερκέρδη των Κινέζων... :)

Ν.Φ.

vgiozo
07-10-13, 19:38
Έκανα δοκιμαστικά τη διαδιακασία της παραγγελίας και πρόσεξα πως στη σελίδα του Paypal γράφει "Cancel and return to hotinbuy@sina.com" όπου sina.com εμφανίζεται ένα διαφημιστικό πρακτορείο με πολλές επιμέρους υπηρεσίες και δραστηριότητες, δεν εμφανίζει όμως πουθενά την ιδιοκτησία του HotinBuy
http://corp.sina.com.cn/eng/sina_index_eng.htm
Η εμπλοκή μεγαλύτερων εταιρειών είναι ( ; ) θετικό σημάδι ( ; )

Ωστόσο επικοινωνώντας με το κατάστημα μέσω της φόρμας της ιστοσελίδας τους, η απάντηση έρχεται από hotinbuy@hotmail.com, οπου γίνονται προώθηση τα μηνύματα από hotinbuy@gmail.com...

Αλαλούμ

aboulafia2004
07-10-13, 20:01
Έκανα δοκιμαστικά τη διαδιακασία της παραγγελίας και πρόσεξα πως στη σελίδα του Paypal γράφει "Cancel and return to hotinbuy@sina.com" όπου sina.com εμφανίζεται ένα διαφημιστικό πρακτορείο με πολλές επιμέρους υπηρεσίες και δραστηριότητες, δεν εμφανίζει όμως πουθενά την ιδιοκτησία του HotinBuy
http://corp.sina.com.cn/eng/sina_index_eng.htm
Η εμπλοκή μεγαλύτερων εταιρειών είναι ( ; ) θετικό σημάδι ( ; )

Ωστόσο επικοινωνώντας με το κατάστημα μέσω της φόρμας της ιστοσελίδας τους, η απάντηση έρχεται από hotinbuy@hotmail.com, οπου γίνονται προώθηση τα μηνύματα από hotinbuy@gmail.com...

Αλαλούμ

Άβυσσος η ψυχή (και τα site) του κινέζου...
καμιά παραλαβή έγινε από κάποιον?
Θα ήταν μια πολύ θετική ένδειξη...

vgiozo
07-10-13, 22:44
Άβυσσος η ψυχή (και τα site) του κινέζου...
καμιά παραλαβή έγινε από κάποιον?
Θα ήταν μια πολύ θετική ένδειξη...

Λοιπόν, καλά και κακά νέα..

Τα καλά νέα είναι ότι βρήκα σε ένα φόρουμ μια αναφορά χρήστη που παρέλαβε τηλέφωνο Lenovo από αυτούς και λειτουργούσε κανονικά, ενώ επαινούσε και τη συσκευασία ως ανώτερη του geekbuying....
http://www.forum.hr/showpost.php?p=46873141&postcount=6080

Αυτόματα μεταφρασμένο το κείμενο:

Here I completed a second order with them. first package, Lenovo A660 went through the Swiss Post and the trip was exactly how many of them to the Croatian, so by Karin percent in Croatia to me, and live or 20 km from the customs post in Branimir Well, in the end it all together 22 days, so it is not so bad, but a little sad that the package is traveling 10,000 kilometers in 11 days, and more so for the last 20 km, but that's another topic. As for the shop, one of their employee told me that I was the third customer from Croatian. Gone was the order of 1000, today is about 1150th If they go to the principle of the numbers then it is about 150 sales per month, which would mean that it is quite a small shop. Although the name of the shop hotinbuy.com in their mail is that it is behind some kind of firm Zen Cart, and right now only a host for the shop, or a little more, I have no idea. Shop hotinbuy them a bit of a banana if compared with other shops, but if the pop-up contact blue, you will probably get back to someone. This, with whom I spoke was extremely well handled English to Chinese, at least in my experience of communication with them. If you compare the quality of packaging package that came with geekbuyinga (and it's the same mobile phone) then hotinbuy one 3 times better phone in original box, and three times those films with bubbles, and another box. Geekbuying sent a package wrapped in plain foil, with a thin layer of bubbles, it came damaged, but on the box of the phone showed a couple of dents sustained by caring postman, so the package hotinbuy's still much better protected. Processing and sending mobile geekbuyingu took six days, hotinbuy three days, but they said they will send it within 2 days. Due to the delay in sending one day, they sent 5-6 chicken shit (case and screen protector only useful ) as a gift with an apology. Today I am a little late with the order because they had 5% off on all the Midautumn holidays, but they sent me some kupončić $ 5 that I used without problems. Another important thing to mention is that we Lenovo came with geekbuyinga already rootan, with hotinbuy not. When I asked them if they could make a root, the answer was that it did not work because it destroys the guarantee provided by the manufacturer. A guarantee is a little blurry area, because on the web shop is the complete warranty for the replacement unit or refund you have 90 days and repair have 180 days to their cost of postage, but we live on that chat kinez wrote that Xiaoma their warranty one year. All in all, ask them to live chat or email for it to prntscrn required to have some sort of proof if you promise something, but honestly, I bought a Lenovo for a friend for less than 100 € with our VAT, and I do not know whether it was worth it to send it in a movie theater or Singapore for repair if for 6-7 months something dies. This post is not recommended that you place an order with them, but I've just described my very good experience one purchase that is made ​​by hotinbuy shop was very respectful and professional (the second will be seen), and I do not have any intention to be a billboard for the shop as individuals on this topic but for some slightly larger shop. My personal opinion is that I would buy again for them if the price is better than others.

Επίσης μερικές σελίδες παρακάτω έδωσε και φωτογραφίες από τη συσκευασία, εδώ
http://www.forum.hr/showpost.php?p=47041836&postcount=6760


To κακό είναι ότι βρήκα μια ανησυχητική αναφορά για την εταιρεία στην οποία ανήκει το κατάστημα, την SHANGHAI MEICHENG TECHNOLOGY INFORMATION DEVELOPMENT CO., LTD, πως ο διακομιστής που χρησιμοποιεί στο Los Angeles φαίνεται να εμπλέκεται σε υπόθεση επιθέσεων malware σε συσκευές Android με στόχο τη συλλογή δεδομένων.

First targeted attack to use Android malware discovered (http://arstechnica.com/security/2013/03/first-targeted-attack-to-use-android-malware-discovered/)

Malware used to spy on Tibetan activists and other ethnic groups in China is nothing new. But a new Trojan discovered by researchers at Kaspersky Labs has widened the scope of this digital espionage and intimidation. The malware uses a combination of e-mail hacking, "spear phishing," and a Trojan built specifically for Android smartphones. Kaspersky claims this is the first discovery of a targeted attack that uses mobile phone malware.

On March 25, the e-mail account of a Tibetan activist was hacked and then used to distribute Android malware to the activist's contact list. The e-mail's lure was a statement on the recent conference organized by the World Uyghur Congress that brought together Chinese democracy activists and Tibet, Southern Mongolia, and East Turkestan human rights activists. The e-mail claimed to have an attachment that was a joint letter from WUC, the Unrepresented Nations and Peoples Organization, and the Society for Threatened Peoples. If the targets opened the attachment, however, they received malware packaged in an Android APK file.

When opened, the Trojan installs an app called "Conference" on the Android devices' desktops. If the app is launched, it displays a fake message from the chairman of the WUC—while sending back a message to a command and control server to report its successful installation. The malware provides a backdoor to the device via SMS messages sent by the server. On command, it returns the phone's contact lists, call logs, data about the smartphone, its geo-location data, and any SMS messages stored on it to a server via a Web POST upload.

The server itself is running on a Chinese-language configured Windows Server 2003 machine sitting in a data center in Los Angeles. In addition to providing an upload point for the data stolen from Android devices, it also hosts more Android malware in its home page and provides a public Web interface (in Chinese) that allows direct control over phones that have been infected with the malware. While the server itself is at an IP address registered to a company called Emagine Concept, a domain pointed at the machine is registered to Shanghai Meicheng Technology Information Development Co., Ltd., a Chinese company with a contact in Beijing.

ένα άλλο καλό είναι ότι βρήκα κωδικό για 18% έκπτωση, που είχε δώσει το κατάστημα σε κάπιοον που παραπονέθηκε για την αύξηση των τιμών, χάνοντας τη προσφορά που είχε βάλει στο μάτι, οπότε του δώσανε ένα κωδικό που περιλαμβάνει το 10% έκπτωσης του "10forDE" που θα ίσχυε για λίγη ώρα, αλλά μάλλον ξεχάσανε να τον απενεργοποιήσουνε, γιατί λειτουργεί ακόμη....
Ο κωδικός είναι ο "dskfj3d56"

aboulafia2004
09-10-13, 12:03
Mια βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί πολύ...
Το PIPO M6 υπάρχει σε απλό M6 και σε έκδοση Pipo Max m6 οι οποίες δεν είναι ίδιες σωστά?
Η διαφορά είναι στην retina οθόνη.
Ή δεν υπήρχε απλό PIPO M6 και το μόνο που βγήκε είναι η έκδοση Max ?
Γιατί υπάρχει σε πολλά σάιτ, όπως και εδώ (http://dealsprime.com/pipo-m6-quad-core-tablet-pc-9-7-ips-2048-1536-gps-android-4-1-16gb-rk3188-1-6ghz-cpu.html) και αναφέρεται σαν PIPO M6 ενώ έχει όλα τα χαρακτηριστικά του Max.

Τελικά μπορεί κάποιος να πει θετικά αν όπου αναφέρεται το PIPO M6 πρόκειται ουσιαστικά για την έκδοση Max, ή αν όντως υπάρχουν δύο εκδόσεις η απλή και η Max?

Στο σάιτ δε της ίδιας της PIPO, η αναζήτηση για PIPO Μ6 δεν έχει κανένα αποτέλεσμα, ενώ το Pipo Max m6 εμφανίζει το τάμπλετ, όπως επίσης και το Pipo Max m6pro.

Τελικά δεν υπάρχει σκέτο PIPO Μ6???

blade_
09-10-13, 12:12
Σε άλλο φόρουμ διάβασα ενός παιδιού του επιστρέψαν τα χρήματα της παραγγελίας λόγω καθυστερησης (που δεν οφείλεται σ' αυτούς) με τη συμφωνία να τα επιστρέψει μόλις παραλάβει...

Δλδ ντάξ...να έχει φύγει η παραγγελία και να σου επιστρέψουν τα χρήματα χωρίς αυτοί να έχουν κάτι στα χέρια τους (πχ επιστρεφόμενο προϊόν) είναι μεγάλη ευκολία που του κάνουν...
Η ανησυχία για το τί θα παραλάβει υπάρχει, αλλά αν έχει τα χρήματα στη τσέπη, είναι περισσότερο ψυχολογικής τάξης παρά πραγματιστικής...

Οι αναστολές μου αίρονται σταδιακά

ενδιαφερον αυτο

λινκ?

vgiozo
09-10-13, 14:29
ενδιαφερον αυτο

λινκ?

Εδώ
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4936271#post4936271

- - - Updated - - -

Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει εκπτωτικό κουπόνι 15% στο Banggood
91a3aa

Δεν ξέρω πόσο θα διαρκέσει...

nfotis
09-10-13, 19:24
Και σε κάτι πιο ευχάριστο:
Το PIPO Μ9 μέχρι στιγμής φαίνεται ότι κρατάει σχεδόν τρεις μέρες αναμονή στη μπαταρία του.
Σχεδόν 6-7 ώρες εντατική χρήση στο τριήμερο (Angry Birds, WiFi) απο τον μεγάλο ανιψιό μου.

Επειδή ήρθε με ζελατίνα προεγκατεστημένη (και όχι, δεν τη βγάζω!), παρατηρώ ότι είναι λίγο ανακριβές το πάτημα (tap) με τα δάκτυλα (τείνει μισό πόντο πιο κάτω απο το νύχι).

Μάλλον θα πάρω ένα στυλό για ακριβέστερη εστίαση/ζωγραφική (ο μεγάλος ανιψιός θέλει να ζωγραφίζει Angry Birds). Καμιά πρόταση;

Το PIPO S1s με το ζόρι βγάζει μέρα αναμονής, με 2-3 ώρες παιχνίδι χωρίς WiFi.
Πιθανόν ο 28nm επεξεργαστής του Μ9 βοηθάει αρκετά στη χαμηλή κατανάλωση όταν είναι κλειστή και η οθόνη.

Ν.Φ.

aboulafia2004
09-10-13, 22:37
Τρεις μέρες να κρατάει η μπαταρία με κανονική χρήση δεν θες τίποτα άλλο.

Παρεπιπτόντως μπήκε κανένας στο hotinbuy τώρα το βράδυ? έχει χαθεί... ενώ το πρωί μπήκα και το είδα.

blade_
10-10-13, 00:41
δεν υφισταται hotinbuy

ολοι claim

aboulafia2004
10-10-13, 07:17
δεν υφισταται hotinbuy

ολοι claim

E ρε γλέντια...

Με τέτοιες προοπτικές από τους κινέζους, ίσως αυτός εδώ (http://www.ricardo.gr/buy/pc/tablet-pc/loipes-markes/pipo-max-m6-tablet-9-7-quad-core-deite-haraktiristika/v/an716455194/) να φαίνεται καλή περίπτωση τελικά...

Τελικά μάλλον θα πρέπει να δίνουμε πολύ μεγάλη σημασία στο μαγαζί και στη συνέχεια στο προϊόν.

και για να παραφράσω λίγο τον Καβάφη :
" και τώρα τι θα κάνουμε χωρίς κινέζους?
αυτοί οι κινέζοι ήταν μια κάποια λύσις"

RASTAVIPER
10-10-13, 11:24
E ρε γλέντια...

Με τέτοιες προοπτικές από τους κινέζους, ίσως αυτός εδώ (http://www.ricardo.gr/buy/pc/tablet-pc/loipes-markes/pipo-max-m6-tablet-9-7-quad-core-deite-haraktiristika/v/an716455194/) να φαίνεται καλή περίπτωση τελικά...

Τελικά μάλλον θα πρέπει να δίνουμε πολύ μεγάλη σημασία στο μαγαζί και στη συνέχεια στο προϊόν.

και για να παραφράσω λίγο τον Καβάφη :
" και τώρα τι θα κάνουμε χωρίς κινέζους?
αυτοί οι κινέζοι ήταν μια κάποια λύσις"
Γιατι τετοια μοιρολατρεια;
Ενα μουφα μαγαζι εκλεισε οπως επρεπε.
Υπαρχουν τοσα αλλα δοκιμασμενα.

aboulafia2004
10-10-13, 22:25
Γιατι τετοια μοιρολατρεια;
Ενα μουφα μαγαζι εκλεισε οπως επρεπε.
Υπαρχουν τοσα αλλα δοκιμασμενα.

Το λέω γιατί μέχρι να κλείσει υπήρχαν αμφιβολίες για το τι πρεσβεύει ο "νέος" στην αγορά και εγώ ήμουν στο παρατσάκ να προβώ σε αγορά από αυτόν, με δέλεαρ βέβαια τις χαμηλές του τιμές.
Και δεν είναι καθόλου μοιρολατρεία, αν φάνηκε έτσι από τα γραφόμενά μου. Ίσα ίσα που πιστεύω πως η ύπαρξη των κινέζικων ον-λάιν καταστημάτων συνετίζει και τους "ντόπιους" ώστε να κρατάνε τις τιμές σε "λογικά" επίπεδα αν θέλουν να μας κρατήσουν ως πελάτες.

Παρεπιπτόντως, μήπως θα ήταν καλό να βάλουμε κάπου σε ένα νήμα τα μαγαζιά που όντως έχουν αποδείξει την αξιοπιστία τους σε βάθος χρόνου?
Ώστε κάποιος που θέλει να αγοράσει κάτι από το εξωτερικό να μπορεί γρήγορα να βρει καταστήματα με καλές τιμές και καλή αξιοπιστία?

ralfi
10-10-13, 23:44
παιδες ενδιαφερομαι για το pipo m9.πειτε ενα αξιοπιστο μαγαζι να το παραγγειλω.

nfotis
11-10-13, 00:16
Εγώ το πήρα απο Banggood, δεν ξέρω τι τιμές έχουν τα άλλα.

Ν.Φ.

vgiozo
11-10-13, 00:17
Στο Banggood υπάρχει εκπτωτικό κουπόνι 15% : 91a3aa
έληξε το κουπόνι

Veldrin
11-10-13, 02:53
Έτσι για να ξεφύγουμε από τους (αγαπημένους μου) Κινέζους, πήγα κόντρα στο ρεύμα, λόγω συγκεκριμένων αναγκών, και αγόρασα το Samsung Galaxy Note 8.0" μια 200αριά ευρώ πιο κάτω απο ότι το δίνουν τα μεγάλα εγχώρια μαγαζιά... Δηλαδή 260 ευρώ, με κανονική εγγύηση της αντιπροσωπείας απο γνωστό Ελληνικό κατάστημα που εξειδικεύεται σε αυτά (μην κάνω διαφήμιση από B...... ξεκινάει).

Τι να πώ για το μηχανάκι, ότι καλύτερο έχει περάσει απο τα χέρια μου στην κατηγορία, και ο 4πύρηνος Exynos πετάει και έχει πολύ καλή αυτονομία ενώ το έχω σκίσει και έχω κάνει μόνο 2 φορτίσεις. Η γραφίδα τεράστιο εργαλείο που κάνει ανέλπιστα καλά τη δουλειά της (κατήργησα το χαρτί στις σημειώσεις που κρατάω, δεν μπερδεύεται καθόλου με το χέρι πάνω στην οθόνη, απίστευτα καλό writing recognition ΚΑΙ στα ελληνικά) και το multitasking κάνει παπάδες... Στο antutu έβγαλε σκορ λίγο πάνω απο 20 χιλιάδες. Μόνο καλά λόγια έχω να πώ ως τώρα (4η μέρα κτήσης) και νιώθω σα να έκλεψα εκκλησία :p

Αντε να βρώ ένα μείον, η Samsung Hellas όπως πάντα, όταν όλος ο υπολοιπος κόσμος έχει αναβαθμίσει σε 4.2 το έχει ακόμα στο στοκ 4.1 με πιθανό update αρχές Νοέμβρη...

Ας περιμένουν οι Κινέζοι για όταν αλλάξω το Galaxy S που έχει κλείσει 3ετία πλέον στα χέρια μου και μετά το σοκ του Note μου έδειξε τα χρόνια του για τα καλά.

Υ.Γ: Δεν κοίταξα νέο Nexus γιατί δεν ικανοποιούσε τις ανάγκες μου (ήθελα οπωσδήποτε τη γραφίδα για επι τόπου επεξεργασία σημειώσεων και αποθηκευτικό χώρο πάνω από 50 giga).

Υ.Γ2: Σπαζοκλαμπάνιας-Mainstream σπασίκλας mode /off: Απλά είπα να μοιραστώ στα γρήγορα εντυπώσεις για όποιον το σκέφτεται. :cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.