PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

vgiozo
02-11-13, 20:11
Μία "ενημέρωση" που αφορά τον τρόπο αποστολής...

Είχα αγοράσει από Banggood μια ταμπλέτα και μου είχαν δώσει ένα αριθμό παρακολούθησης του τύπου RX*********DE, για τον οποίο μου είχαν πει ότι θα πάει Γερμανία κι από κει θα σταλεί με ταχυδρομείο στην Ελλάδα.
Αυτό που βλέπω όμως τώρα που άρχισε να λειτουργεί η αναζήτηση μέσω DHL είναι πως το πακέτο πήγε στον σταθμό διεθνούς αλληλογραφίας της DHL στη Σιγκαπούρη κι από εκεί έφυγε κατευθείαν για Ελλάδα, χωρίς να περνάει μέσω Γερμανίας...
...αυτό μου βγάζει ως πληροφορία δλδ...ίσως αναφέρει απλώς τον τελικό προορισμό; δεν ξέρω...

Το λέω γιατί στο myphone διάβασα για πακέτο που έφυγε με τον ίδιο τρόπο από Κίνα, αλλά πέρασε από Γερμανία και μάλλον από τελωνείο...
131085

euri
02-11-13, 20:25
Ψάξε το από εδώ: https://www.deutschepost.de/sendung/simpleQuery.html?locale=en_GB

vgiozo
02-11-13, 22:15
Ψάξε το από εδώ: https://www.deutschepost.de/sendung/simpleQuery.html?locale=en_GB

ευχαριστώ...προς το παρόν το ίδιο μου λέει, πως έφυγε από τον σταθμό της Σιγκαπούρης

Το μήνυμά μου είχε σκοπό να ξεκαθαρίσει αν τελικά αυτά τα πακέτα πάνε εξ ορισμού μέσω Γερμανίας στην Ελλάδα (σε όλες ή σε κάποιες περιπτώσης τουλάχιστον) ή έρχονται κατευθείαν

nfotis
02-11-13, 22:19
Δε νομίζω οτι υπάρχουν απευθείας πτήσεις απο Κίνα προς Ελλάδα, σε κάθε περίπτωση τα δέματα περνάνε απο Κεντρική Ευρώπη (συνήθως Γερμανία/Frankfurt ή Ολλανδία/Shiphol) και μετά έρχονται με ενδοευρωπαϊκές πτήσεις.

Ν.Φ.

vgiozo
02-11-13, 22:28
Δε νομίζω οτι υπάρχουν απευθείας πτήσεις απο Κίνα προς Ελλάδα, σε κάθε περίπτωση τα δέματα περνάνε απο Κεντρική Ευρώπη (συνήθως Γερμανία/Frankfurt ή Ολλανδία/Shiphol) και μετά έρχονται με ενδοευρωπαϊκές πτήσεις.

Ν.Φ.

Η Σιγκαπούρη δεν ξέρω να βρίσκεται στη Κίνα πάντως...
...εξάλλου αυτή τη καθιερωμένη πρακτική επερωτώ βάσει όσων αναφέρονται από την ίδια την αναζήτηση της DHL και της Deutsche Post

mplamplampla
03-11-13, 14:48
Συγνώμη, τα προϊόντα που σας στέλνει η banggood δεν περνάνε τελωνείο καθώς είναι εκτός ΕΕ? Ρωτάω γιατί είδα τη συζήτηση και το παρακάτω tablet μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον:
http://www.banggood.com/Wholesale-Ainol-Novo-7-Venus-Quad-Core-ATM7029-7-Inch-IPS-Android-4_1-16GB-Tablet-p-61755.html

aboulafia2004
03-11-13, 23:09
Η Σιγκαπούρη δεν ξέρω να βρίσκεται στη Κίνα πάντως...
...εξάλλου αυτή τη καθιερωμένη πρακτική επερωτώ βάσει όσων αναφέρονται από την ίδια την αναζήτηση της DHL και της Deutsche Post


Εσένα τουλάχιστον έχει ξεκινήσει το ταξίδι του για Ελλάδα, εμένα ακόμα η νεότερη ενημέρωση είναι για το πότε έφτασε στην Σιγκαπούρη (οπότε λογικά δεν έχει φύγει ακόμα από εκεί...)

Σε νεότερο μέιλ που τους έστειλα ρωτώντας τους για την καθυστέρηση και αν είναι λογικό από τις 19/10 να μην εμφανίζεται ακόμα στην αναζήτηση, μου είπαν πως το δικό μου πακέτο έφυγε από αυτούς στις 24/10 και πως στις 29/10 έφτασε στη Σιγκαπούρη
"We are very glad to tell you that your order ****** has been shipped on October 24th and arrived at the International Logistics Center Singapore on Oct 29, 2013. Please don't worry, Singapore is just a transit station and we will send you items to your destination correctly. Usually it takes 7-25 business days to be delivered. Here is your tracking number:RX********DE. Would you please go to the following link to track your order ? https://www.deutschepost.de/sendung/simpleQuery.html "

Μου φαίνεται πως αυτοί με δουλεύουν λίγο, πως είναι δυνατόν να μου έχουν στείλει το μέιλ με το τράκινγκ νάμπερ από τις 19/10 και ξαφνικά η αποστολή του να έγινε στις 24/10??
Τους έχω ήδη βγάλει κίτρινη κάρτα...

euri
04-11-13, 00:13
Μου φαίνεται πως αυτοί με δουλεύουν λίγο, πως είναι δυνατόν να μου έχουν στείλει το μέιλ με το τράκινγκ νάμπερ από τις 19/10 και ξαφνικά η αποστολή του να έγινε στις 24/10??
Τους έχω ήδη βγάλει κίτρινη κάρτα...

Τον αριθμό αποστολής (tracking number) τον λαμβάνουν μόλις καταχωρήσουν την αποστολή στο πληροφοριακό σύστημα της μεταφορικής. Η φυσική αποστολή του προϊόντος γίνεται συνήθως αργότερα.

tsavman
04-11-13, 00:51
Τον αριθμό αποστολής (tracking number) τον λαμβάνουν μόλις καταχωρήσουν την αποστολή στο πληροφοριακό σύστημα της μεταφορικής. Η φυσική αποστολή του προϊόντος γίνεται συνήθως αργότερα.


Αυτό ακριβώς, και συμβαίνει με όλα τα μεγάλα Κινέζικα καταστήματα.
Έχουν πάρει από πριν πολλά tracking numbers τα οποία και δίνουν στους αγοραστές, αλλά η παραγγελίες πηγαίνουν στο ταχυδρομείο αργότερα, συνήθως σε 2-4 ημέρες.

slow
04-11-13, 01:51
Συγνώμη, τα προϊόντα που σας στέλνει η banggood δεν περνάνε τελωνείο καθώς είναι εκτός ΕΕ? Ρωτάω γιατί είδα τη συζήτηση και το παρακάτω tablet μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον:
http://www.banggood.com/Wholesale-Ainol-Novo-7-Venus-Quad-Core-ATM7029-7-Inch-IPS-Android-4_1-16GB-Tablet-p-61755.html

Αν είναι κάποιο μικρό δέμα και έχει σταλεί με ταχυδρομείο κατά 99% δεν θα περάσει τελωνείο (πρόσεξε να μην παραγγείλεις αποστολή με κάποιο courier και θα είσαι ok)

euri
04-11-13, 02:23
Αυτό ακριβώς, και συμβαίνει με όλα τα μεγάλα Κινέζικα καταστήματα.
Έχουν πάρει από πριν πολλά tracking numbers τα οποία και δίνουν στους αγοραστές, αλλά η παραγγελίες πηγαίνουν στο ταχυδρομείο αργότερα, συνήθως σε 2-4 ημέρες.

Δε συμβαίνει μόνο με τα κινέζικα καταστήματα, συμβαίνει με όλα τα καταστήματα που μπορούν και καταχωρούν ηλεκτρονικά την αποστολή εκ των προτέρων. Και από το amazon μου έχουν δώσει tracking number αλλά η αποστολή δεν είχε ξεκινήσει από την αποθήκη.

Φανερός Πράκτωρ
04-11-13, 02:38
Δε συμβαίνει μόνο με τα κινέζικα καταστήματα, συμβαίνει με όλα τα καταστήματα που μπορούν και καταχωρούν ηλεκτρονικά την αποστολή εκ των προτέρων. Και από το amazon μου έχουν δώσει tracking number αλλά η αποστολή δεν είχε ξεκινήσει από την αποθήκη.

ακριβώς αυτό. Με το amazon γίνεται σχεδόν πάντα έτσι. Φεύγει η παραγγελία (parcel pickup) μετά από μισή με μία μέρα μετά την πρώτη καταχώρησή της (ότι ζητήθηκε να γίνει η αποστολή).

aboulafia2004
04-11-13, 09:31
ακριβώς αυτό. Με το amazon γίνεται σχεδόν πάντα έτσι. Φεύγει η παραγγελία (parcel pickup) μετά από μισή με μία μέρα μετά την πρώτη καταχώρησή της (ότι ζητήθηκε να γίνει η αποστολή).

"γηράσκω αεί διδασκόμενος"...
Θεωρούσα πως υπήρχε ένας καλός ανθρωπάκος που πήγαινε τα δέματα στη μεταφορική και εφόσον τα έδινε για αποστολή, λάμβανε για το καθένα και το αντίστοιχο tracking number το οποίο και μας έστελνε στη συνέχεια.
Άρα προστίθενται άλλες 5 (τουλάχιστον) ημέρες αναμονής για το ταμπλετάκι...

Και σαν να μην έφταναν οι τόσες μέρες αναμονής (παραγγελία από 10/10), βγάζει και χθες προσφορά γνωστό κατάστημα το ΤΟΣΙΜΠΑ στα 199€. Βέβαια με ελαφρώς υποδεέστερα χαρακτηριστικά, αλλά επώνυμο από την άλλη και θα το είχα στα χέρια μου άμεσα... τέλος πάντων.

anon
04-11-13, 09:35
"γηράσκω αεί διδασκόμενος"...
Θεωρούσα πως υπήρχε ένας καλός ανθρωπάκος που πήγαινε τα δέματα στη μεταφορική και εφόσον τα έδινε για αποστολή, λάμβανε για το καθένα και το αντίστοιχο tracking number το οποίο και μας έστελνε στη συνέχεια.
Άρα προστίθενται άλλες 5 (τουλάχιστον) ημέρες αναμονής για το ταμπλετάκι...

Και σαν να μην έφταναν οι τόσες μέρες αναμονής (παραγγελία από 10/10), βγάζει και χθες προσφορά γνωστό κατάστημα το ΤΟΣΙΜΠΑ στα 199€. Βέβαια με ελαφρώς υποδεέστερα χαρακτηριστικά, αλλά επώνυμο από την άλλη και θα το είχα στα χέρια μου άμεσα... τέλος πάντων.

Στις εταιρίες, και ακόμα και εδώ στην Ελλάδα συμβαίνει, πχ με την ACS, για διευκόλυνση και ταχύτητα, οι μεταφορικές δίνουν στους καλούς πελάτες τους έτοιμα μπλοκ αποστολών.

Ο πελάτης συμπληρώνει το μπλοκ, και όταν μαζέψει αρκετές αποστολές, τηλεφωνεί στην κουριερ να έρθει να τα παραλάβει ολα μαζί. Με το να γράφει ο πελάτης ο ίδιος στο μπλοκ της εταιρίας κούριερ, οι εταιρίες κουριερ γλυτώνουν πάρα πολύ χρόνο (σκεφτείτε ότι γράφεται με το χέρι). Αρα ο πελάτης της κουριερ, ξέρει απο πολύ πριν δωθει στην κουριερ, τα στοιχεία αποστολής, βασικά το tracking number, μιας και ειναι στο στέλεχος του μπλοκ, που ο ίδιος συμπληρώνει. Οπότε εαν το βάζει και στο πληροφορικό του σύστημα, για ενημέρωση των δικών του πελατών, ο τελικός καταναλωτής μπορεί να γνωρίζει το tracking number, και ακόμα η εταιρία κουριερ δεν έχει λάβει τίποτε!

aboulafia2004
04-11-13, 12:17
Στις εταιρίες, και ακόμα και εδώ στην Ελλάδα συμβαίνει, πχ με την ACS, για διευκόλυνση και ταχύτητα, οι μεταφορικές δίνουν στους καλούς πελάτες τους έτοιμα μπλοκ αποστολών.

Ο πελάτης συμπληρώνει το μπλοκ, και όταν μαζέψει αρκετές αποστολές, τηλεφωνεί στην κουριερ να έρθει να τα παραλάβει ολα μαζί. Με το να γράφει ο πελάτης ο ίδιος στο μπλοκ της εταιρίας κούριερ, οι εταιρίες κουριερ γλυτώνουν πάρα πολύ χρόνο (σκεφτείτε ότι γράφεται με το χέρι). Αρα ο πελάτης της κουριερ, ξέρει απο πολύ πριν δωθει στην κουριερ, τα στοιχεία αποστολής, βασικά το tracking number, μιας και ειναι στο στέλεχος του μπλοκ, που ο ίδιος συμπληρώνει. Οπότε εαν το βάζει και στο πληροφορικό του σύστημα, για ενημέρωση των δικών του πελατών, ο τελικός καταναλωτής μπορεί να γνωρίζει το tracking number, και ακόμα η εταιρία κουριερ δεν έχει λάβει τίποτε!

Μάλιστα! Έτσι δικαιολογούνται όλα αυτά. Γιατί μου έκανε εντύπωση πως μου στείλανε το νούμερο χωρίς να κάνουν αποστολή.
Τελικά οι αγορές από Κίνα είναι να μην βιάζεσαι... πάρα έχει καθυστέρηση.

nfotis
04-11-13, 12:53
Μάλιστα! Έτσι δικαιολογούνται όλα αυτά. Γιατί μου έκανε εντύπωση πως μου στείλανε το νούμερο χωρίς να κάνουν αποστολή.
Τελικά οι αγορές από Κίνα είναι να μην βιάζεσαι... πάρα έχει καθυστέρηση.

Νομίζω σας έχω ξαναπεί, υπολογίστε δύο βδομάδες στάνταρ για την παραλαβή του πακέτου.
Ηρεμείστε.

Ν.Φ.

aboulafia2004
04-11-13, 13:09
Νομίζω σας έχω ξαναπεί, υπολογίστε δύο βδομάδες στάνταρ για την παραλαβή του πακέτου.
Ηρεμείστε.

Ν.Φ.

E, μου έκατσε και εμένα η γκέλα μάλλον, αγορά 10/10, αποστολή 24/10... δεν το περίμενα έτσι.
Και ελπίζω να έχετε δίκιο για τις δυο εβδομάδες, τις οποίες θα πρέπει να αρχίσω πλεον να τις μετράω από 24/10 (ή ίσως και από 29/10 που έφτασε στη Σιγκαπούρη)...

blade_
06-11-13, 01:42
λοιπον..

ειναι να αγορασει η κοπελια ενα κινεζικο..

την εχω μεσα στα εξης :p

samsung galaxy tab3 10.1 - 8
lg g pad 8.3
ipad mini

ειτε καποια κινεζια!

το θεμα της ειναι(και δικο μου μαζι) η ολη εμπειρια χρησης της οθονης.στα περισσοτερα,να μη πω σε ολα κινεζικα,ειναι πλαστικη και εχει πολυ κακη αφη/αισθηση

στα επωνυμα,δεν υπαρχει αυτο το θεμα,γλυστραει τελεια το χερι.
ειναι μονο θεμα οθονης?η παει πιο βαθια το θεμα?

αλλες επιλογες επωνυμες και μη με μαξ τα 300?

ευχαριστω :)

lewton
06-11-13, 10:10
λοιπον..

ειναι να αγορασει η κοπελια ενα κινεζικο..

την εχω μεσα στα εξης :p

samsung galaxy tab3 10.1 - 8
lg g pad 8.3
ipad mini

ειτε καποια κινεζια!

το θεμα της ειναι(και δικο μου μαζι) η ολη εμπειρια χρησης της οθονης.στα περισσοτερα,να μη πω σε ολα κινεζικα,ειναι πλαστικη και εχει πολυ κακη αφη/αισθηση

στα επωνυμα,δεν υπαρχει αυτο το θεμα,γλυστραει τελεια το χερι.
ειναι μονο θεμα οθονης?η παει πιο βαθια το θεμα?

αλλες επιλογες επωνυμες και μη με μαξ τα 300?

ευχαριστω :)

Galaxy Tab 3;
Με το απαίσιο hard κουμπί της Samsung;

blade_
06-11-13, 13:24
το μονο καλο ειναι οτι κερδιζεις σε οθονη ετσι...προταση σου?

nfotis
06-11-13, 13:55
Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το PIPO M9 στις 10.1, το βρίσκεις στο Banggood με λιγότερα απο 170 Ευρώ (με ταχυδρομικά μαζί).
Για την αίσθηση της οθόνης, το έχουν με πλαστικό προστατευτικό, το οποίο δε με ενοχλεί καθόλου προσωπικά.

Ν.Φ.

blade_
06-11-13, 14:09
αυτο σκεφτομαι και γω..τι εννοεις πλαστικο προστατευτικο?δεν ειναι γυαλι μπροστα?εχεις δοκιμασει αλλο,καλο ταμπλετ?

nfotis
06-11-13, 14:48
Το μηχανάκι έχει γυαλί στην οθόνη όπως όλες οι ταμπλέτες, αλλά απο το μαγαζί του έχουν βάλει μια αυτοκόλλητη ζελατίνα, η οποία βοηθάει στο να καθαρίζεται ευκολότερα απο λίπη και λαδιές.

Πριν το Μ9 είχα δοκιμάσει το S1s, μέτρια μπαταρία και οι 7 ίντσες θεωρώ ότι είναι ανεπαρκείς για φάσεις όπως διάβασμα βιβλίου.
Ο ανιψιός μου είχε βγάλει τη ζελατίνα όταν το είχαμε πάρει, και θέλει λίγο περισσότερη προσπάθεια να διατηρείται η οθόνη καθαρή απο δακτυλιές (παίρνω χαρτί κουζίνας, βρέχω λίγο την άκρη και ρίχνω 3-4 σταγόνες οινόπνευμα στη βρεγμένη γωνία για να διαλύει τα λίπη - μετά σκουπίζω με το στεγνό μέρος απο το χαρτί )

Ν.Φ.

mrsaccess
06-11-13, 16:11
Το ξέρεις πως καταστρέφεις την οθόνη σου με το οινόπνευμα; Η οθόνη έχει ειδική χημική επίστρωση για να μην μπορούν να κολλήσουν σε αυτή λίπη.

Η ζελατίνα που έρχεται με την συσκευή, είναι κυρίως για προστασία κατά την μεταφορά.

nfotis
06-11-13, 16:47
Με σκέτο νερό δεν καθαρίζει πάντως
(με τα ανίψια που τρώνε τηγανιτές πατάτες με τα χέρια ενώ παίζουν Angry Birds, θέλει μεγάλα μέσα...)

Μιλάμε για 2-3 σταγόνες μπλε οινόπνευμα μέσα σε βρεγμένο χαρτί κουζίνας, θέλω να πιστεύω ότι δεν κάνει ζημιά στην οθόνη (βασικά, στο μικρό PIPO S1s κάνω αυτά τα πειράματα, στο Μ9 έχω αφήσει τη προστατευτική ζελατίνα)

Ν.Φ.

mrsaccess
06-11-13, 16:59
Το μικρό ίσως να μην έχει σχετική επίστρωση, το S2 μου πάντως δεν είχε. Η οθόνη του ήταν σαν να πιάνω το τζάμι από το παράθυρο. Το M9 όμως σίγουρα θα έχει.

Η διαφορά με επίστρωση και χωρίς είναι εμφανής. Χωρίς επίστρωση βρωμίζει *πάρα πολύ*, καθαρίζει δύσκολα και τα χέρια δεν γλιστρούν στην οθόνη.
Με επίστρωση ποτέ δεν είναι ιδιαίτερα βρώμικο, καθαρίζει πολύ εύκολα και τα δάχτυλα γλιστρούν πάνω στην οθόνη σαν αυτή να έχει λάδι —γιατί ακόμη και το ελάχιστο λίπος που υπάρχει στην επιδερμίδα δεν θέλει να σταθεί πάνω στην χημική επίστρωση.

dimitri_ns
06-11-13, 19:48
Καλησπέρα

Αν κάποιος έχει αγοράσει και χρησιμοποιεί πληκτρολόγιο bluetooth (kai όχι usb) ας μοιραστεί την εμπειρία του και από πού, πόσο, αν έχει ελληνικά, mousepad klp
Δεν ενδιαφέρομαι για τα πολύ μικρά, κάτι στο οποίο να γράφεις σχετικά εύκολα

blade_
07-11-13, 02:21
το νοτε με κανα 50ρικο παραπανω,αξιζει περισσοτερο?

RASTAVIPER
08-11-13, 15:14
Με τέτοιες προσφορές σε επώνυμα ταμπλετ, απορώ ποιος δίνει πλέον 150€+ για Κινέζικα, ειδικά όταν είναι κοντά σε χαρακτηριστικά.

Revolution
08-11-13, 15:30
Με τέτοιες προσφορές σε επώνυμα ταμπλετ, απορώ ποιος δίνει πλέον 150€+ για Κινέζικα, ειδικά όταν είναι κοντά σε χαρακτηριστικά.

Το έχω κιέγώ απορία αυτό.
Πλέον οι τιμές είναι τόσο χαμηλές που καλύτερα να κάνεις υπομονή ένα μήνα και να πάρεις επώνυμο.

shadow_1986
08-11-13, 15:33
Με τέτοιες προσφορές σε επώνυμα ταμπλετ, απορώ ποιος δίνει πλέον 150€+ για Κινέζικα, ειδικά όταν είναι κοντά σε χαρακτηριστικά.

:hmm: Σε ποιές τιμές αναφέρεστε; Κανα link; Ευχαριστώ

Viper
08-11-13, 15:33
Υπαρχουν επωνυμα 10" με 2GB ram και quad με 150-170 ευρω? Αντε με 200 ευρω? Αντε με 250 ευρω?

Rama
08-11-13, 17:14
Ο λαός θέλει links!

blade_
08-11-13, 21:08
προφανως κ εννοουν αυτα που ανεφερα παραπανω.για τον κινεζο δινεις 170-200(πολλα για μενα) για τα υπολοιπα 250-350(σχεδον)

RASTAVIPER
09-11-13, 01:25
προφανως κ εννοουν αυτα που ανεφερα παραπανω.για τον κινεζο δινεις 170-200(πολλα για μενα) για τα υπολοιπα 250-350(σχεδον)

Ακριβώς.

dimitri_ns
09-11-13, 07:42
προφανως κ εννοουν αυτα που ανεφερα παραπανω.για τον κινεζο δινεις 170-200(πολλα για μενα) για τα υπολοιπα 250-350(σχεδον)

Μόνο που ο Κινέζος δίνει πόρτες, sd cards που ο επώνυμος δεν δίνει (nexus) και βρίσκεις μιά χαρά κινέζους και στα 100 € (7"), τους βάζεις και στ' αυτοκίνητο μόνιμα κι είναι και πιό ελεύθερος από κάτι samsung

blade_
09-11-13, 15:20
σαφως

ο επωνυμος δινει αλλα πραματα,που ακομα δεν υπαρχουν ουτε σε ακριβο κινεζο

nfotis
09-11-13, 17:32
Θα το εκτιμούσα αν δίνατε πιό συγκεκριμένα στοιχεία (μοντέλα, τιμές) αντί να μιλάμε αόριστα, ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε συγκρίσεις.

Ν.Φ.

lewton
09-11-13, 18:58
Tελικά δεν κρατήθηκα, χτύπησα ένα Nexus 10 σήμερα με 280 ελβετικά φράγκα.
Με 16 GB.

ownagE_
09-11-13, 19:26
Εγώ περιμένω δωράκι ένα Nexus 7 2013 32GB από Αγγλία..
Λογικά μέχρι Τρίτη θα το έχω.

EnDLess
09-11-13, 22:18
το nexus 7 2012 θα πάρει kitkat;;;

netlag
09-11-13, 22:27
Tελικά δεν κρατήθηκα, χτύπησα ένα Nexus 10 σήμερα με 280 ελβετικά φράγκα.
Με 16 GB.

καινουριο; η τιμη αυτη τα σπαει!

lewton
09-11-13, 23:28
καινουριο; η τιμη αυτη τα σπαει!
Πριν από 3 εβδομάδες μια άλλη αλυσίδα τα ξεπούλησε για 249 φράγκα... :(
Anyway, και στα 280 όντως έκανα πολύ καλή αγορά. :)

Κατά καιρούς πετάνε κάτι τέτοιες τρελές προσφορές και σε εμάς στην Ελβετία.
Πρέπει να σας πω ότι το Nexus 5 εμφανίστηκε σε συγκεκριμένο ελβετικό on-line store (που είναι αξιόπιστο, έχω συναδέλφους που έχουν αγοράσει συχνά και το εμπιστεύονται 100%) για 425 φράγκα (345 euros, δηλαδή φθηνότερα από το γερμανικό Play Store) και έμεινε σε αυτήν την τιμή για 2 ημέρες μέχρι που το ανέβασαν στα 460 φράγκα (374 euros που παραμένει εξαιρετική τιμή για εκτός Google Play).
Εγώ το σκεφτόμουν αλλά το παρασκέφτηκα και το έχασα. :p
Δεν ξέρω αν τα παρέλαβαν ήδη όσοι τα παρήγγειλαν στα 425, αλλά πλέον στα 460 λέει ότι δεν ξέρει πότε θα είναι διαθέσιμο.

blade_
10-11-13, 02:15
Εγώ περιμένω δωράκι ένα Nexus 7 2013 32GB από Αγγλία..
Λογικά μέχρι Τρίτη θα το έχω.

αν ηταν 8ρι...

- - - Updated - - -


Πριν από 3 εβδομάδες μια άλλη αλυσίδα τα ξεπούλησε για 249 φράγκα... :(
Anyway, και στα 280 όντως έκανα πολύ καλή αγορά. :)

Κατά καιρούς πετάνε κάτι τέτοιες τρελές προσφορές και σε εμάς στην Ελβετία.
Πρέπει να σας πω ότι το Nexus 5 εμφανίστηκε σε συγκεκριμένο ελβετικό on-line store (που είναι αξιόπιστο, έχω συναδέλφους που έχουν αγοράσει συχνά και το εμπιστεύονται 100%) για 425 φράγκα (345 euros, δηλαδή φθηνότερα από το γερμανικό Play Store) και έμεινε σε αυτήν την τιμή για 2 ημέρες μέχρι που το ανέβασαν στα 460 φράγκα (374 euros που παραμένει εξαιρετική τιμή για εκτός Google Play).
Εγώ το σκεφτόμουν αλλά το παρασκέφτηκα και το έχασα. :p
Δεν ξέρω αν τα παρέλαβαν ήδη όσοι τα παρήγγειλαν στα 425, αλλά πλέον στα 460 λέει ότι δεν ξέρει πότε θα είναι διαθέσιμο.

φοβερες τιμες ολα..ποσο πανε τα μεταφορικα για ελλαδα φιλαρακι? :p

netlag
10-11-13, 08:45
οταν εφτιαχνα pc πριν ενάμιση χρόνο, η Ελβετία ειχε τις καλύτερες τιμές στις κάρτες γραφικών. Τουλάχιστον κατα http://www.toppreise.ch/index.php?SID=bc18c3a1bb3bc5086dc8d4b04ac1f8ec Το πρόβλημα ήταν ότι μόνο ένα που είχε καλη τιμή έκανε shipping Ελλάδα.

RASTAVIPER
10-11-13, 09:48
Tελικά δεν κρατήθηκα, χτύπησα ένα Nexus 10 σήμερα με 280 ελβετικά φράγκα.
Με 16 GB.
1.5 με 2 μηνες πριν την κυκλοφορια του νεου δεκαριου;
Πως σου ηρθε να παρεις το παλιο μοντελο;
Και μαλιστα με 16gb που στο ταμπλετ δεν φτανουν ουτε για ζητω.

lewton
10-11-13, 10:46
1.5 με 2 μηνες πριν την κυκλοφορια του νεου δεκαριου;
Πως σου ηρθε να παρεις το παλιο μοντελο;
Και μαλιστα με 16gb που στο ταμπλετ δεν φτανουν ουτε για ζητω.
Ήθελα να δω αν με βολευει το μέγεθος.
Και η απάντηση είναι μάλλον όχι μετά από 12 ώρες.
Οπότε δε με βλέπω να το χτυπάω το καινούριο Nexus 10.
Μου λείπει το form factor του HP Touchpad (ίδιο με iPad).

Φανερός Πράκτωρ
10-11-13, 11:15
καλά άσε να περάσει λίγος καιρός 1-2 βδομάδες και βλέπεις. Αν έχεις συνηθίσει σε άλλη γεωμετρία τις πρώτες ώρες/μέρες είναι λογικό να αισθάνεσαι άβολα.
Καλά πήρες tablet μόνο για να δεις αν σου κάνει το μέγεθος; Ελπίζω να επιστρέφεται.

lewton
10-11-13, 11:27
καλά άσε να περάσει λίγος καιρός 1-2 βδομάδες και βλέπεις. Αν έχεις συνηθίσει σε άλλη γεωμετρία τις πρώτες ώρες/μέρες είναι λογικό να αισθάνεσαι άβολα.
Καλά πήρες tablet μόνο για να δεις αν σου κάνει το μέγεθος; Ελπίζω να επιστρέφεται.

Σιγά ρε, ούτε 230€ δεν πλήρωσα. :p
Mε ενδιαφέρει να το δώσω στον αδερφό μου που κάνει developing κάποια στιγμή, όταν δεν θα το χρειάζομαι πια.

danths
10-11-13, 13:39
τα κινέζικα tablet βγαίνουν και με κάρτα sim?

αν ναι, υπάρχει κανένα για να προτείνετε

μέχρι 200 ευρώ και αν γίνεται κοντά στα 8 ιντσών

@ ADSLgr.com All rights reserved.