PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

tsavman
14-09-12, 22:26
Από Κίνα με EMS και απλό ταχυδρομείο είναι το πιο ασφαλές.

psolord
15-09-12, 08:10
σε βλεπω μετα με 22ρι ταμπλετ...το χεις..αρκει να μη σε πλακωσει οταν κοιμασαι :p


Αχαχα λες; Δεν λεω οχι! :lol:

- - - Updated - - -

@ολους

Τι κοστος εχει για τον αγοραστη, το σταματημα στο τελωνειο;

- - - Updated - - -

ΥΓ τελικα για το youtube που ειπα παραπανω, πρεπει να φταιει η εφαρμογη. Μεσα απο chrome παιζουν σφαιρα.

RASTAVIPER
15-09-12, 08:56
@ολους

Τι κοστος εχει για τον αγοραστη, το σταματημα στο τελωνειο;
.

Εξαρτάται ως τι θα το χρεώσουν. Ως tablet ή ereader?
Πάντως στην χειρότερη μπορεί να φτάσει σχεδόν όσο την αξία του.
Στα πολύ φθηνά ταμπλετ είναι τελείως ασύμφορο. Σχεδόν ίδια αξία ο φόρος με το ταμπλετ μπορεί να βγει.

psolord
15-09-12, 09:15
Εξαρτάται ως τι θα το χρεώσουν. Ως tablet ή ereader?
Πάντως στην χειρότερη μπορεί να φτάσει σχεδόν όσο την αξία του.
Στα πολύ φθηνά ταμπλετ είναι τελείως ασύμφορο. Σχεδόν ίδια αξία ο φόρος με το ταμπλετ μπορεί να βγει.

Ο μον ντιε, καταστγοφη! :shock:

Και μετα μπορεις να αρνηθεις την παραλαβη για να το στειλουν πισω στον πωλητη και να σου το ξαναστειλει με απλο ταχυδρομειο;:p

blade_
15-09-12, 10:08
οσο κ να σε σταματησει ξεχασε το.με ταχυδρομειο ειναι λιγο καλυτερα τα πραματα,αλλα με κουριερ 2 φορες που ετυχε σε φιλο,πληρωσε αλλο τοσο αυτο που πηρε

chal_4
15-09-12, 10:46
Θέλω να πάρω 2 ταμπλετ. Μπορεί το androidmall να τα στείλει σε ένα δέμα? Ώστε να έχει λιγότερες πιθανότητες να σταματήσει τελωνείο?

sadako
15-09-12, 10:58
Ψάχνω κι εγώ ταμπλετάκι για την αδερφή μου, ελάχιστες απαιτήσεις (δλδ παιχνίδια και τέτοια δεν παίζει, browsing, fb και μετά ό,τι παιχνιδάκι μπορεί να αρχίσει να ζητάει σιγά-σιγά η ανιψούλα μου). Επειδή δεν ξέρω γενικά πόσο θα την βολέψει (δηλαδή ό,τι και να μου λέει εγώ κρατάω πισινή μήπως της το πάρω και μείνει σε κανένα ράφι), θέλω να την βγάλω με κάτι όσο το δυνατόν πιο φθηνό. Αλλά από μέγεθος νομίζω πως καλό θα ήταν να είναι τουλάχιστον 9", οι 10 νομίζω φαντάζουν ιδανικές.

Με προβληματίζουν όμως πολύ όσα διαβάζω (και) εδώ για τελωνείο. Δηλαδή αν είναι την κινεζιά να την πληρώσω IPad, αφού μάλιστα θα έχω περιμένει και κανά μήνα, βράστα. Μήπως καλύτερα να κοιτούσαμε για τπτ από uk/de;

tsavman
15-09-12, 11:09
Παιδιά, επειδή δε μου'χει τύχει ξανά, και το βλέπω το δέμα να αργεί (EMS και κουραφέξαλα), πως ακριβώς γίνεται η διαδικασία με το τελωνείο;
Εγώ πχ είμαι στην Πτολεμαϊδα. Αν το σταμάτησαν τελωνείο, μετά το στέλνουν εδώ και με ειδοποιούν να πάω να πληρώσω για να παραλάβω το δέμα;
Και αν δεν πάω, τι γίνεται;




Θέλω να πάρω 2 ταμπλετ. Μπορεί το androidmall να τα στείλει σε ένα δέμα? Ώστε να έχει λιγότερες πιθανότητες να σταματήσει τελωνείο?

Δεν ξέρω αν έτσι έχει λιγότερες πιθανότητες να σταματήσει στο τελωνείο, αλλά μπορείς να το ζητήσεις από τον πωλητή.

sadako
15-09-12, 11:25
http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-MID-M1050-ANDROID-4-0-10-1-TABLET-PC-1GB-RAM-WIFI-SILVER-/330721565812?pt=UK_iPad_Tablets_eReaders&hash=item4d008a9c74

Αυτό πώς σας φαίνεται; Με προβληματίζουν βέβαια τα μόλις 4GB storage, αλλά για την χρήση που προορίζεται ίσως και να φτάνουν

Specification

Processor Boxchip A10 Cortex A8 1.2GHz Frequency

OS Android 4.0

Screen 10.1 inch 16:9 1024 x 600 resolution Resistive Display

Memory DDR3 1GB

Storage Device 4GB Nand Flash HDD, TF Card Extend to 32GB

3G 3G WCDMA/ EVDO, Support 3G Dongle

GPS NO

Network WIFI, IEEE 802.11 b /g /n

Bluetooth NO

LAN 100Mb

I/O ports 1*USB2.0; 2*TF-Card; 2*HDMI; RJ45; 3.5mm earjack; 1*DC-In, 1* GPS

Audio AAC, AAC+, eAAC+, AMR-NB, AMR-WB, QCP, MP3, WMA, WAV, MIDI

Camera 0.3MP Front

VIDEO 720p, 1080p, support FULL HD

Battery 5000mAh/ 3.7V

DC-in Input: AC100-240V, 50-60Hz

Applications HD, FLASH 10.1, Instant Message, , Email, Office (Word, Excel, PowerPoint), PDF, ImageViewer, MSN, Skype, Windows Media Player, game software, photo taking, etc.

blade_
15-09-12, 11:30
Παιδιά, επειδή δε μου'χει τύχει ξανά, και το βλέπω το δέμα να αργεί (EMS και κουραφέξαλα), πως ακριβώς γίνεται η διαδικασία με το τελωνείο;
Εγώ πχ είμαι στην Πτολεμαϊδα. Αν το σταμάτησαν τελωνείο, μετά το στέλνουν εδώ και με ειδοποιούν να πάω να πληρώσω για να παραλάβω το δέμα;
Και αν δεν πάω, τι γίνεται;





Δεν ξέρω αν έτσι έχει λιγότερες πιθανότητες να σταματήσει στο τελωνείο, αλλά μπορείς να το ζητήσεις από τον πωλητή.


σου ρχεται στην ειδοποιηση του ταχυδρομειου κ πληρωνεις σαυτο

RASTAVIPER
15-09-12, 11:32
Παιδιά έχουμε βγει τελείως εκτός θέματος με τόσα post για το τελωνείο.
Υπάρχει ολόκληρη ενότητα για αυτές τις ερωτήσεις που έχουν απαντηθεί διεξοδικά εκεί.
Online αγορές & εκτελωνισμός (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε.) (http://www.adslgr.com/forum/threads/64014-Online-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%28%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-courier-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%95-%CE%95-%29)

sadako
15-09-12, 11:38
Επίσης τι λέτε για αυτό;

http://www.ebay.co.uk/itm/10-2-Flytouch-8-Superpad-VIII-Android-4-0-4-ICS-Tablet-PC-MID-24GB-1-2GHZ-GPS-/251147745247?pt=UK_iPad_Tablets_eReaders&hash=item3a799277df

Operating System Android 4.0.4 ICS

Model Flytouch 8

Screen sensitive resistive touch screen(Dual point touch)

Display 10.2 inch, HDMI v1.3 Full HD 2160P decoding, high-definition movie playback

CPU Allwinner A10 1.2GHz Locked at 1.5GHz

RAM 1GB DDRIII

Storage NAND FAST FLASH,24GB

PCMCIA Expansion T-FLASH(Support 32G MAX)

Camera 1.3 MEGAPIXEL

HDMI Full HD 2160P

3G External usb 3g modem

li-8000mAh, 4-6 hours durability

Voltage required AC, 100/240V

Color Silver

Item Dimensions 27*17*1.5cm (W*D*H)

Shipping Dimensions 30cm*25*8cm (W*D*H)

Net Weight: 0.67kg

I/O Ports 2 x USB(One is OGT port), 1 x Micro Sd Card slot, 1 x DC jack, 1 x Earphone jack, 1 x Internet Port, 1 x Mini HDMI

Networking / Data Link Protocol Fast Ethernet

Wireless Connection WIFI

Wireless Protocol 802.11 b/gn

WORD/EXCEL/PPT/PDF/TXT/CHM/HTML
Package Include

1x Flytouch 8 Tablet
1x USB Cable
1x GPS Antenna
1x User Manual
1x Earphones
1x Free 3 Pin UK Mains Charger
1x Free Screen Protector

psolord
15-09-12, 13:09
Λοιπον για τον κυβο που με ειχατε ρωτησει:

- Κατω απο ηλιακο φως δεν βλεπεις τιποτα. Σε σκια βλεπεις, αλλα με εντονη αντανακλαση. Σε εσωτερικο χωρο, με απλετο ηλιακο φως, βλεπεις καλα αλλα με αντανακλαση. Ο φιλος του ειναι ο χαμηλος φωτισμος/σκοταδι.

- Το πιντς στο μαπς δουλευει.

sadako
15-09-12, 13:10
Ή ένα matte screen protector ίσως;

nnik
15-09-12, 15:53
Επίσης τι λέτε για αυτό;

http://www.ebay.co.uk/itm/10-2-Flytouch-8-Superpad-VIII-Android-4-0-4-ICS-Tablet-PC-MID-24GB-1-2GHZ-GPS-/251147745247?pt=UK_iPad_Tablets_eReaders&hash=item3a799277df

Operating System Android 4.0.4 ICS

Model Flytouch 8

Screen sensitive resistive touch screen(Dual point touch)

Display 10.2 inch, HDMI v1.3 Full HD 2160P decoding, high-definition movie playback

CPU Allwinner A10 1.2GHz Locked at 1.5GHz

RAM 1GB DDRIII

Storage NAND FAST FLASH,24GB

PCMCIA Expansion T-FLASH(Support 32G MAX)

Camera 1.3 MEGAPIXEL

HDMI Full HD 2160P

3G External usb 3g modem

li-8000mAh, 4-6 hours durability

Voltage required AC, 100/240V

Color Silver

Item Dimensions 27*17*1.5cm (W*D*H)

Shipping Dimensions 30cm*25*8cm (W*D*H)

Net Weight: 0.67kg

I/O Ports 2 x USB(One is OGT port), 1 x Micro Sd Card slot, 1 x DC jack, 1 x Earphone jack, 1 x Internet Port, 1 x Mini HDMI

Networking / Data Link Protocol Fast Ethernet

Wireless Connection WIFI

Wireless Protocol 802.11 b/gn

WORD/EXCEL/PPT/PDF/TXT/CHM/HTML
Package Include

1x Flytouch 8 Tablet
1x USB Cable
1x GPS Antenna
1x User Manual
1x Earphones
1x Free 3 Pin UK Mains Charger
1x Free Screen Protector

Όχι ρε γαμωτο resistive οθόνη.

Rama
15-09-12, 16:45
Μια χαρά. Με γειά! :oneup:

- - - Updated - - -



Σε γενικές γραμμές, δεν έχω παρατηρήσει ιδιαίτερα προβλήματα ασυμβατότητας. Σίγουρα έχω συναντήσει μερικά που δεν παίζουν. Για παράδειγμα, νομίζω δεν συνεργαζόταν το Nova 3 ή το Shadowgun (games) δεν θυμάμαι ακριβώς. Επίσης για κάποιο περίεργο λόγο, δεν παίζει και το Plants vs Zombies, παρόλο που το Cube έχει ένα Plant κολλημένο στην πίσω μεριά του. Ειρωνεία..!

Από apps γενικά, δουλεύουν οι browsers, Firefox+beta, Chrome (o Chrome δεν έπαιζε με την στοκ κινέζικη ρομ), Dolphin+mini, Opera+mini, Titanium back, Easy Uninstaller, Total commander, Astro, ES File manager + task manager, Bsplayer, QQ Player, Doubletwist player, mplayer και πολλά πολλά άλλα. Αν ήταν να δώσω ένα ποσοστό, θα έλεγα ότι έχει 96%+ συμβατότητα, από αυτά που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. Επίσης δεν έτρεχε το αυθεντικό Asphalt 7. Κάνει ένα loop στο startup και δεν μπαίνει ποτέ στο παιχνίδι. Νομίζω ότι μάλλον πρόκειται για bug της εφαρμογής. Το Riptide GP το πάει αίμα πάντως. :D

Το google maps δεν το έχω βάλει καν, αλλά θα το δοκιμάσω. Το butter δεν ξέρω τι είναι, αλλά μπορώ να το δοκιμάσω (εξήγησε μου πως και τι).

Για την μπαταρία αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όσο πιο γεμάτη είναι, τόσο πιο αργά πέφτει, μόλις φτάσει κάτω από το 50%, φαίνεται ότι πέφτει ταχύτερα. Αυτή την αίσθηση όμως είχα και με το Galaxy S, οπότε μπορεί να είναι δικό μου ψυχαναγκαστικό συμπέρασμα! :p

Άλλο πρόβλημα που έχω παρατηρήσει είναι ότι, τις προάλλες που προσπάθησα να μιλήσω με ένα φίλο στο Skype, δεν με άκουγε καλά. Τώρα δεν ξέρω αν έφταιγε το μικρόφωνο ή το δίκτυο. Να θυμηθώ να κάνω ένα sound recording test με το μικρόφωνο.

Αυτό που έχει στεναχωρήσει ιδιαίτερα και που αποδείχθηκε ότι είναι θέμα ταμπλέτας, αλλά δεν ξέρω σε ποιο κομμάτι, είναι ότι μου κάνει κάτι κολλήματα στον Youtube player. Δηλαδή παίζει το μεγαλύτερο κομμάτι του βίντεο, αλλά μόλις φτάσει στα 5/7 σταματάει το streaming και μετά παίζει 3sec από το βίντεο κάθε 5 sec. Σίγουρα λοιπόν δεν φταίει η σύνδεση, γιατί το ίδιο βίντεο, την ίδια στιγμή, παίζει στον υπολογιστή σφαίρα.

Επίσης χτες, προσπάθησα να βάλω μία εφαρμογή από το store και την κατέβασα 3 φορές, διότι μου έβγαζε corrupted package error. Έχω αρχίσει και ανησυχώ μήπως παίζει τίποτα με το Wi-Fi ή στην συνεργασία του με το ρουτεράκι μου. Σκέφτομαι να αντιγράψω με FTΡ μέσω Wi-Fi, διάφορα αρχεία zip/rar, από τον υπολογιστή στην ταμπλέτα, να δω αν θα περάσουν αυτούσια ή θα έχω corrupted files. Μπορεί να λέω και βλακείες βέβαια, γιατί θεωρητικά πρέπει να υπάρχει κάποιο CRC check στην μετάδοση των δεδομένων. Τι λες, να το κάνω?

Όπως βλέπεις σου απάντησα σε περισσότερα από ότι ρώτησες, οπότε μην αγχώνεσαι. Ο σκοπός αυτού του thread είναι να ξεχωρίσουμε τα καλά από τα άχρηστα μηχανήματα.:)

- - - Updated - - -



Καλά το μικρόβιο με τις κάρτες δεν θα φύγει τόσο εύκολα, αφού από τις κάρτες εξαρτάται ακόμα ένα μεγάλο μέρος της ψηφιακής μου ψυχαγωγίας η οποία για μένα σημαίνει....χαλάρωση.

Στο ίδιο μοτίβο μπήκε και η ταμπλέτα στη ζωή μου. Μου έχει περάσει την ψηφιακή ψυχαγωγία στο επόμενο στάδιο-> την ξαπλωτή ψηφιακή ψυχαγωγία. :p

:respekt:

Όπότε συγκεντρωτικά έχουμε :
pos :
Πάει σφαίρα
Έχει Jelly Bean
Καλό community (άρα ελπίζουμε σε διορθώσεις και υποστήριξη)
Κόστος

cons:
Pinch για gmaps
Glossy as hell
Το youtube θέμα που περιγράφεις (το κάνει σε όλα; :shock: )
Mic

Σχετικά με τα apps ήθελα να μάθω και για
Pulse (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alphonso.pulse&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hbHBob25zby5wdWxzZSJd)
Currents (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.currents&feature=related_apps)
Pocket (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ideashower.readitlater.pro&feature=related_apps)
SwiftKey (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.touchtype.swiftkey&feature=top-paid#?t=W251bGwsMSwxLDIwNiwiY29tLnRvdWNodHlwZS5zd2lmdGtleSJd)
αν και φαντάζομαι ότι θα παίζουν.
Κάπου διάβασα ότι δεν έχει και το calendar. Υποθέτω βάζεις ένα άλλο και τελειώνει το θέμα.

Το θέμα με το Pinch στο gmaps, διάβασα ότι εμφανίζεται στο Yuandao N101 (σχεδόν ίδιο h/w αλλά με stereo speakers - φυσικά τραγικής ποιότητας) σε όσους βάλανε το JB update. Για το ίδιο tablet λένε ότι γενικότερα το multitouch δεν είναι το ίδιο καλό με το update η γενικότερη αίσθηση χρήσης είναι πιο laggy. Λύση : δεν κάνουμε update για όσους αντέχουν στη σκέψη :p
Το error με τα currupted files το έχω φάει και εγώ με το Nexus S. Πιστεύω ότι είναι δικτυακό και δεν νομίζω να φταίει η συσκευή σου.
To Project Butter είναι συνοπτικά ένα κομμάτι της JB το οποίο κάνει το android πιο αποκρίσιμο και smooth. Αυτό γίνεται μεταξύ άλλων βάζοντας cpu και gpu να δουλεύουν παράλληλα (or something). Δες και εδώ (http://www.engadget.com/2012/06/27/project-butter-improves-android-4-1s-speed/) ή google it για περισσότερες πληροφορίες και video. Είναι ένα τουλάχιστον ενδιαφέρον χαρακτηριστικό της JB (ίσως το πιο ενδιαφέρον). Φαίνεται όμως ότι παίζει ρόλο και το firmware (βλέπε προβλήματα στο N101).

Για να είμαι ειλικρινής μετά από όλα αυτά και κάμποσο διάβασμα σε fora από δω και από κει, έχω προβληματιστεί πιο πολύ. :(

blade_
15-09-12, 20:54
Όχι ρε γαμωτο resistive οθόνη.

μακρυα..και gps ξεχωριστο? :hmm:

tsavman
16-09-12, 12:12
Ούτε το cube έχει gps onboard.

nnik
16-09-12, 12:28
Ούτε το cube έχει gps onboard.

Να συμπληρώσω ότι πολύ λίγα ταμπετς και ακριβά έχουν gps on board.

tsavman
16-09-12, 12:51
Το'χω καταλάβει και γω αυτό.
Προσωπικά, δε με ενοχλεί, δεν πρόκειται να βγω με την ταμπλέτα στο δρόμο για navigation :p

blade_
16-09-12, 14:41
εμενα αδιαφορο μου ειναι...αλλα το εξωτερικο μου καθεται καπως!

tsavman
16-09-12, 14:49
Ε, μη βάζεις εξωτερικό :p

blade_
16-09-12, 14:53
κατσε να παρω ταμπλετ πρωτα :p

sadako
17-09-12, 10:50
Καλό το Cube ρε παίδες, αλλά συνεχίζει να με αγχώνει το θέμα της αποστολής από Κίνα. Δεν είναι πως δεν έχω ξαναπάρει από κει, αλλά ό,τι είχα πάρει μέχρι τώρα (από eBay και 1-2 μαγαζιά) ήταν ψιλολόγια αξίας λίγων δολαρίων. Οπότε δεν αγχωνόμουν πάρα πολύ αν αργούσαν κλπ. Αλλά τώρα να σκάσω 150 ευρώ και να περιμένω κανά μήνα και να'χω το άγχος μην μου σκάσει κανά φιρμάνι από τελωνείο ή να χαθεί, ψυχοφθόρο..

Τι μπορώ να κάνω για να σιγουρέψω κάπως το ότι θα μου έρθει και να μην περάσει από τελωνείο; Συστημένη αποστολή; Αυτό ανεβάζει πολύ το κόστος;

Για το GPS δεν με ενδιαφέρει, για το resistive του Flytouch, να είμαι ειλικρινής δεν είχα ασχοληθεί πολύ είναι η αλήθεια να ξέρω τις διαφορές, αλλά κανά 2 συγκριτικά που είδα, δεν μου φάνηκε και τόσο εντελώς τραγικό..

- - - Updated - - -

Και κάτι άλλο Psolord (ή όποιος άλλος το έχει)..

Έχεις δοκιμάσει καθόλου Skype; Την παλεύει καθόλου; Εννοώ, ακούγεται ο άλλος; Σε βλέπει (σχετικά) καθαρά με την 0.3mp front cam; Εσύ τον βλέπεις καλά;

psolord
17-09-12, 13:57
:respekt:

Όπότε συγκεντρωτικά έχουμε :
pos :
Πάει σφαίρα
Έχει Jelly Bean
Καλό community (άρα ελπίζουμε σε διορθώσεις και υποστήριξη)
Κόστος

cons:
Pinch για gmaps
Glossy as hell
Το youtube θέμα που περιγράφεις (το κάνει σε όλα; :shock: )
Mic

Σχετικά με τα apps ήθελα να μάθω και για
Pulse (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alphonso.pulse&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hbHBob25zby5wdWxzZSJd)
Currents (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.currents&feature=related_apps)
Pocket (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ideashower.readitlater.pro&feature=related_apps)
SwiftKey (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.touchtype.swiftkey&feature=top-paid#?t=W251bGwsMSwxLDIwNiwiY29tLnRvdWNodHlwZS5zd2lmdGtleSJd)
αν και φαντάζομαι ότι θα παίζουν.
Κάπου διάβασα ότι δεν έχει και το calendar. Υποθέτω βάζεις ένα άλλο και τελειώνει το θέμα.

Το θέμα με το Pinch στο gmaps, διάβασα ότι εμφανίζεται στο Yuandao N101 (σχεδόν ίδιο h/w αλλά με stereo speakers - φυσικά τραγικής ποιότητας) σε όσους βάλανε το JB update. Για το ίδιο tablet λένε ότι γενικότερα το multitouch δεν είναι το ίδιο καλό με το update η γενικότερη αίσθηση χρήσης είναι πιο laggy. Λύση : δεν κάνουμε update για όσους αντέχουν στη σκέψη :p
Το error με τα currupted files το έχω φάει και εγώ με το Nexus S. Πιστεύω ότι είναι δικτυακό και δεν νομίζω να φταίει η συσκευή σου.
To Project Butter είναι συνοπτικά ένα κομμάτι της JB το οποίο κάνει το android πιο αποκρίσιμο και smooth. Αυτό γίνεται μεταξύ άλλων βάζοντας cpu και gpu να δουλεύουν παράλληλα (or something). Δες και εδώ (http://www.engadget.com/2012/06/27/project-butter-improves-android-4-1s-speed/) ή google it για περισσότερες πληροφορίες και video. Είναι ένα τουλάχιστον ενδιαφέρον χαρακτηριστικό της JB (ίσως το πιο ενδιαφέρον). Φαίνεται όμως ότι παίζει ρόλο και το firmware (βλέπε προβλήματα στο N101).

Για να είμαι ειλικρινής μετά από όλα αυτά και κάμποσο διάβασμα σε fora από δω και από κει, έχω προβληματιστεί πιο πολύ. :(

Γενικά όλα τα ταμπλετάκια έχουν κάποια θεματάκια. Εδώ και τα επώνυμα κάνουν διάφορα κουλά από ότι διαβάζω.

Συνεχίζοντας, το pinch στο google maps δουλεύει. Το είπα και παραπάνω. :)

Το Youtube έχει θέμα με το built in app τελικά. Όταν τα βλέπω τα βιντεάκια μέσα από Chrome, τα παίζει σφαίρα. Γενικά το Youtbe app έχει θέμα σε όλα τα HD videos που είναι παραπάνω από 1-2 λεπτά. Σε κάποια φάση απλά σταματάει το stream και κάνει 5 μέρες να τελειώσει το βιντεάκι μετά. Καθάρισα και την cache που διάβασα κάπου, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Οπότε έχω θέσει το σύστημα να τρέχει όλα τα Youtube links μέσα από Chrome πλέον και όχι από το Youtube app, να και φοβάμαι ότι αν το Youtube αρχίσει να απαιτεί νεότερη έκδοση του Flash player, ίσως έχουμε θέμα, μιας και Adobe σταμάτησε το development του Flash για mobiles.:(

Το mic δεν το έχω τσεκάρει ακόμα διεξοδικά. Μη το βάζεις ακόμα στα cons.

Στα cons μπορείς επίσης να συμπεριλάβεις, το ότι ο μετασχηματιστής του έχει ελλειπή γείωση, με αποτέλεσμα όταν τον βάλεις σε πρίζα που έχει επίσης θέμα, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το laptop. Πατάς σε ένα σημείο της οθόνης και νομίζει ότι πατάς σε 100. Από την άλλη, αν έχεις καλή πρίζα, το πρόβλημα μειώνεται κατά 90% αλλά και πάλι κάνει κάτι κουλά. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι η μπαταρία του κρατάει αρκετά, ώστε αν ρυθμίσεις σωστά τις ώρες χρήσης/charging δεν θα έχεις θέμα.

Ένα άλλο που μου τη σπάει, είναι ότι αν το tablet είναι σβηστό και το βάλεις να φορτίσει, τότε ανάβει μόνο του. Να μου πεις τι σε πειράζει αυτό? Ε με πειράζει! Ότι θέλει αυτό θα κάνει? :p

Άλλο πρόβλημα που παρατήρησα, είναι ότι έχει αρχίσει και τρώει κάτι άσχημα μπουκώματα σε κάτι φάσεις και κολλάει ίσαμε 20 sec και δεν ακούει τίποτα, αλλά μετά συνέρχεται. Μπορεί φυσικά να το ξανακάνει μέσα στο session χρήσης. Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν έχεις κάνει ιδιαίτερα βαριά χρήση και ίσως να έχει σχέση με uninstallers κλπ, γιατί είμαι σε μία φάση που κάνωι πολύ Install/uninstall οπότε μπορεί να μένουν proceses στο background που κάνουν refresh και επειδή ήδη έχω ξεπεράσει τις 150 εφαρμογές, μπορεί να το ζορίζουν άσχημα. Δεν μπορώ να το αναπαράγω εσκεμμένα το πρόβλημα πάντως, οπότε είναι κάτι random προς το παρόν. Πάντως το πρόβλημα δεν εμφανίζεται ποτέ όταν τρέχεις κάποιο game ας πούμε. Εμφανίζεται μετά από έντονο task switching.

Επίσης στα αρνητικά, θυμίζω το θέμα με το denied access στην external sd, το οποίο είχα αναφέρει εξαρχής και συνεχίζεται ακόμα. Απλά έχω χάσει write access στην external sd και δεν ξέρω τον λόγο. Το ξεπέρασα πλαγιοτρόπως, με το να κάνω unmount την external sd, να την χώνω στο PC και να κάνω τις data εργασίες μου εκεί. Ούτως ή άλλως, την extrernal SD την χρειάζομαι πιο πολύ για reads, αλλά αυτό το πρόβλημα δύναται να γίνει πολύ εκνευριστικό. Βασικά δεν πρέπει να είναι θέμα Cube συγκεκριμένα, γιατί το έχω διαβάσει και σε άλλα forums με Xoom, Transformers κλπ.

Άλλο θέμα που με ξενέρωσε, είναι ότι το σύνδεσα με την τηλεόραση του εξοχικού, μία AOC 32 HD ready και δεν έδινε σήμα σε καμία ανάλυση. Με προβλημάτισε αυτό, διότι η συγκεκριμένη τηλεόραση συνεργάζεται άψογα με το WD HDTv live. Θα το δοκιμάσω και με την καλή Philips που έχω.

Και επειδή είπα πολλά κακά, βρήκα και δύο καλά.:p

Τοποθέτησα ένα keyboard/mouse dongle της Logitech που έχω και το πληκτρολόγιο και το mouse δούλεψαν μια χαρά! :oneup:

Επίσης άψογα δούλεψε και ένας εξωτερικός 2ΤΒ Samsung+HDD case που δοκίμασα, τον οποίο είδε μια χαρά στο σύνολο του μεγέθους του και μάλιστα είχα και δικαιώματα write σε αυτόν. Φυσικά έκανε και stream ένα HD αρχείο 720P (the walking dead) μια χαρά. :oneup:

Σε επόμενο βήμα, θα δοκιμάσω ένα usb hub και θα προσπαθήσω να συνδέσω ταυτόχρονα το mouse/kb και τον δίσκο. Αν δουλέψει, τέρμα ο ρόλος του PC σαν media player! :D

- - - Updated - - -

Α και όσον αφορά το Project butter, αν είναι built in στο 4.1 από ότι κατάλαβα, τότε ήδη δουλεύει...μάλλον.

Όπως είχα πει πάντως, από την στιγμή που αναβάθμισα σε JB, το UI έγινε πολύ πιο smooth και πλέον έχει ανανέωση 60fps, αν δεν κάνει τίποτα σημαντικό στο background.

Βέβαια δυστυχώς δεν εμφανίζεται αυτή συμπεριφορά σε όλα τα προγράμματα, αφού πρέπει να ανανεώσουν τις βιβλιοθήκες τους.

Τα υπόλοιπα που θες θα τα δοκιμάσω εν ευθέτω χρόνω.

- - - Updated - - -




Και κάτι άλλο Psolord (ή όποιος άλλος το έχει)..

Έχεις δοκιμάσει καθόλου Skype; Την παλεύει καθόλου; Εννοώ, ακούγεται ο άλλος; Σε βλέπει (σχετικά) καθαρά με την 0.3mp front cam; Εσύ τον βλέπεις καλά;

Η πρώτη μου επαφή με το Skype ήταν ατυχής, κυρίως από θέμα ήχου. Δεν ξέρω καν αν με έβλεπε ο φιλαράκος στην Αγγλία. Θα το τσεκάρω και αυτό.

nnik
17-09-12, 15:37
Για το Skype φταίει σίγουρα η τελευταία έκδοση.Βρες ένα apk προηγούμενης έκδοσης και βάλτο.

Rama
17-09-12, 17:22
Τυφλός ή αρνητικά προδιατεθειμένος! Γράφεις το "πιντσ παίζει" και διαβάζω "δεν παίζει". My bad.

Προσωπικά :
Για το θέμα με την sd μπορώ να ζήσω.
Και το θέμα με το mic μπορεί να μην είναι τραγικό αν μπορεί να αντικατασταθεί από ακουστικά με mic (handsfree anyone? ).
Για την φόρτιση ... δεν ξέρω. Μάλλον μικρό το κακό. Ειδικά αν φορτίζει γρήγορα.
Αυτό όμως που γράφεις με το random freeze ... Ειναι σημαντικό. Μπορεί να έχει να κάνει με κάποια εφαρμογή που έχεις βάλει, η οποία να ξυπνάει και να ζητάει resources (κυρίως i/o). Ας ελπίσουμε ότι δεν είναι μόνιμο.
Για το θέμα με το Youtube ... με ενοχλεί. Αρκετά. Και η Google καταργεί το flash στο android με την J.B. (εσύ το έχεις γιατί το είχες με την ICS αν δεν κάνω λάθος). Οπότε δεν ξέρω πόσο καλή εναλλακτική είναι.

Εγώ πιο πολύ το θέλω για browsing (γι αυτό και όλα τα rss, twitter, magazine apps) και κανα videάκι στο youtube. Για ταινίες έχω διαβάσει τα καλύτερα συνεπώς δεν ανησυχώ...

babill2004
17-09-12, 17:54
Καλησπέρα παιδιά.
Ειμαι στο τσακ να κάνω την αγορά του CUBE από merimobiles μέσω paypal.
Έτσι μερικές απαντήσεις είτε λόγω εμπειρίας είτε λόγω γνώσης από πολύωρο διάβασμα θα με διευκολύναν.
Το σήμα τελικά του wi-fi είναι καλό (έστω ισάξιο του Samsung Galaxy sii)?
Είναι και άλλα, αλλά προς το παρόν αυτό είναι βασικόο, τα άλλα αργότερα...
Ευχαριστώ

RASTAVIPER
17-09-12, 19:20
Cube U30GT Quad Core GPU/Dual Core CPU 10.1 inch IPS 1280*800 with Android 4.0.3 OS Dual Camera HDMI (http://ipadalternative.com/high-end-tablet-pcs/100-cube-u30gt-dual-core-101-inch-ips-1280800-with-android-403-os-dual-camera-hdmi.htmll) στα 215$ ή Window N101 1.6GHz Quad Core GPU/Dual Core CPU RK3066 CPU 10.1 inch IPS 1280*800 with 16/32GB Android 4.0.4 HDMI Bluetooth (http://ipadalternative.com/high-end-tablet-pcs/97-window-n101-16ghz-dual-core-rk3066-101-inch-ips-1280800-with-16gb-android-404-hdmi-bluetooth.html) στα 222$ ?

- - - Updated - - -


Αν δε θέλεις να μπλέκεις με αποστολές από Κίνα κλπ, το φθηνότερο (http://www.ebay.co.uk/itm/Cube-U30GT-10-1-IPS-Rockchip-RK3066-Dual-Core-1-6GHz-Android-4-0-ICS-Tablet-PC-/261088964507?pt=UK_iPad_Tablets_eReaders&hash=item3cca1d6f9b#ht_6889wt_1186) αυτή τη στιγμή, από ebay Αγγλίας
Πώς γίνεται να το χαρακτηρίζεις φθηνότερο από EBAY όταν βγαίνει κοντά 200€, ενώ από το ipadalternative στα 150€?

ownagE_
17-09-12, 19:50
Πώς γίνεται να το χαρακτηρίζεις φθηνότερο από EBAY όταν βγαίνει κοντά 200€, ενώ από το ipadalternative στα 150€?

Εννοεί ότι είναι το φθηνότερο από το ebay αγγλίας.
Όχι το φθηνότερο από όλα τα (κινέζο)shops.

tsavman
17-09-12, 20:13
Πώς γίνεται να το χαρακτηρίζεις φθηνότερο από EBAY όταν βγαίνει κοντά 200€, ενώ από το ipadalternative στα 150€?



Εννοεί ότι είναι το φθηνότερο από το ebay αγγλίας.
Όχι το φθηνότερο από όλα τα (κινέζο)shops.

Ακριβώς:


Αν δε θέλεις να μπλέκεις με αποστολές από Κίνα κλπ, το φθηνότερο αυτή τη στιγμή, από ebay Αγγλίας

Rama
18-09-12, 11:21
Holy crap (http://www.ramos-tablet.com/ramos-w30-quad-core-10-1-inch-hd-ips-touch-screen-android-tablet-wifi-bluetooth-16gb.html)! :shock:

psolord
18-09-12, 11:30
Holy crap (http://www.ramos-tablet.com/ramos-w30-quad-core-10-1-inch-hd-ips-touch-screen-android-tablet-wifi-bluetooth-16gb.html)! :shock:

Πολύ καλό αλλά μου είπαν από το Androidmall, ότι ακόμα περιμένουν W27s από την Ramos και βλέπω και τα W30s out of stock.

Αυτό που είχα παραγγείλει δεν έφυγε ακόμα, ίσως και ευτυχώς γιατί πρόλαβα και άλλαξα την παραγγελία σε registered airmail. Αυτό όμως δείχνει ασυνέπεια από το site, γιατί δεν είχαν ούτε ενημέρωση στο site, ούτε με ενημέρωσαν μέσω email. Αν δεν ρώταγα δηλαδή εγώ για το θέμα με τα τελωνεία, ακόμα θα περίμενα ενημέρωση.

RASTAVIPER
18-09-12, 11:35
παιδιά με το Ν101 ΙΙ τι γίνεται;
διαβάζω για καθυστερήσεις παραγγελιών λόγω προβλημάτων του προμηθευτή.
αξίζει να το περιμένω ή μήπως η προηγούμενη έκδοση δουλευει καλύτερα;

tsavman
18-09-12, 13:49
Καλά, στο androidmall είναι ψιλοαπαράδεκτοι.
Απαντάνε στα mail με καθυστέρηση 24 ωρών.

Η παραγγελία μου στο μεταξύ φαίνεται delivered στην Shenzen και signed by others, στο tracking system της EMS, μάλλον με βλέπω για ακύρωση και αγορά από ευρώπη. :down:

teodor_ch
18-09-12, 14:26
Holy crap (http://www.ramos-tablet.com/ramos-w30-quad-core-10-1-inch-hd-ips-touch-screen-android-tablet-wifi-bluetooth-16gb.html)! :shock:

μου φαίνεται ΠΟΛΥ καλό
υπάρχει πουθενά κανένα review?

Μάλλον θα είναι το πρώτο μου tablet!
Εκτός αν βγεί σε 1-2 μήνες το Nexus 10 με 300 ευρώ :p

Rama
18-09-12, 14:31
Έκανα μία σύντομη έρευνα και όλοι λένε ότι η τιμή είναι 2good2btrue. Μία πιο ρεαλιστική θα ήταν $260.
Ακόμα μιλάνε για 2+ εκδόσεις με
16GB storage/1GB RAM
32GB storage/2GB RAM και ίσως εκδόσεις με 3G, GPS γιατί είναι intregrated όλα σε ένα chip...

Θα πρέπει να περιμένουμε να γίνει διαθέσιμο και τα πρώτα reviews, για να δούμε τι ισχύει και τί είναι forum posts από κινέζικα μαγαζιά.

biller
18-09-12, 14:38
Καλά, στο androidmall είναι ψιλοαπαράδεκτοι.
Απαντάνε στα mail με καθυστέρηση 24 ωρών.

Η παραγγελία μου στο μεταξύ φαίνεται delivered στην Shenzen και signed by others, στο tracking system της EMS, μάλλον με βλέπω για ακύρωση και αγορά από ευρώπη. :down:

πότε έκανες την παραγγελία γιατί σκέφτομαι για ενα φτηνό 7" στα 108 ευρο με μεταφορικά EMS.
Τι λέτε για αυτο (http://www.androidmall.co.uk/ramos-w17-pro-dual-core-android-4-0-tablet-pc-16gb.html);

tsavman
18-09-12, 15:01
πότε έκανες την παραγγελία γιατί σκέφτομαι για ενα φτηνό 7" στα 108 ευρο με μεταφορικά EMS.
Τι λέτε για αυτο (http://www.androidmall.co.uk/ramos-w17-pro-dual-core-android-4-0-tablet-pc-16gb.html);

Την παραγγελία την έδωσα 28 Αυγούστου, και στις 29 μου στείλαν confirmation email με το tracking number της EMS.
Ορίστε και screenshot από την EMS, όπου φαίνεται ότι η παραγγελία τερματίστηκε χτες κάπου στην Shenzen:

109615


Θα τους δώσω μερικές ημέρες μήπως όντως έχει γίνει κάτι λάθος, αλλιώς θα ακυρώσω την πληρωμή του PayPal

RASTAVIPER
18-09-12, 15:09
μου φαίνεται ΠΟΛΥ καλό
υπάρχει πουθενά κανένα review?

Μάλλον θα είναι το πρώτο μου tablet!
Εκτός αν βγεί σε 1-2 μήνες το Nexus 10 με 300 ευρώ :p

μου αρέσει στην σελίδα η ερώτηση ενός τύπου από κάτω:
ποιον Οκτώβρη θα το φέρετε; αυτόν ή τον επόμενο;;
χαχαχα :-D

πάντως και αυτό και το Ν101 ΙΙ ανοίγονται πολύ καλές επιλογές

sadako
18-09-12, 18:05
Για κάτι πιο φθηνό, στις 9" και από Αγγλία για να μην έχουμε δράματα, αυτό πώς σας φαίνεται;

http://www.ebay.co.uk/itm/9-CAPACITIVE-MULTI-TOUCH-ANDROID-4-0-TABLET-EPAD-PC-ALL-WINNER-A13-/280947114484?pt=UK_iPad_Tablets_eReaders&hash=item4169c0c1f4

chal_4
18-09-12, 19:05
Παρήγγειλα προχθές το ramos w27 και όταν επικοινώνησα σήμερα μαζί τους ζητώντας τους κάποιο tracking number μου είπαν ότι το w27 ουσιαστικά είναι pre-order με release date 28 Sep - 10 Oct (χωρίς να αναφέρεται στο site κάτι τέτοιο). Μου έδωσαν βέβαια την επιλογή για refund, αλλά προτίμησα να περιμένω 10-15 μέρες παραπάνω...

psolord
19-09-12, 09:33
Παρήγγειλα προχθές το ramos w27 και όταν επικοινώνησα σήμερα μαζί τους ζητώντας τους κάποιο tracking number μου είπαν ότι το w27 ουσιαστικά είναι pre-order με release date 28 Sep - 10 Oct (χωρίς να αναφέρεται στο site κάτι τέτοιο). Μου έδωσαν βέβαια την επιλογή για refund, αλλά προτίμησα να περιμένω 10-15 μέρες παραπάνω...

Απο που, από το Androidmall? Γιατί και εμένα το ίδιο μου είπαν, όπως ανέφερα παραπάνω και είναι γύφτοι που δεν το αναφέρουν στο site.

Τι στο καλό, τόσο καινούριο είναι το W27 που δεν υπάρχει ακόμα διαθέσιμο? :hmm:

RASTAVIPER
19-09-12, 10:46
το merimobiles είναι αξιόπιστο;
έφερε το Ν101 ΙΙ αλλά χρεώνει 30$ τα μεταφορικά με EMS.
Είναι πολλά νομίζω

chal_4
19-09-12, 11:58
Απο που, από το Androidmall? Γιατί και εμένα το ίδιο μου είπαν, όπως ανέφερα παραπάνω και είναι γύφτοι που δεν το αναφέρουν στο site.

Τι στο καλό, τόσο καινούριο είναι το W27 που δεν υπάρχει ακόμα διαθέσιμο? :hmm:


Ναι! Από το androidmall μου το είπαν...

Nikiforos
19-09-12, 19:16
http://www.chinavasion.com/china/wholesale/Android_Tablets/8-9_Android_Tablet_PC/CVUZ-9410/?s=awr162

RASTAVIPER
20-09-12, 12:13
Επιτέλους το Ν101 ΙΙ βγήκε στο Dealextreme!
Λίγο πιο ακριβή τιμή από το merimobiles, αλλά το θεωρώ πολύ αξιόπιστο.
Μάλλον τις επόμενες μέρες θα το χτυπήσω.

psolord
20-09-12, 13:13
Επιτέλους το Ν101 ΙΙ βγήκε στο Dealextreme!
Λίγο πιο ακριβή τιμή από το merimobiles, αλλά το θεωρώ πολύ αξιόπιστο.
Μάλλον τις επόμενες μέρες θα το χτυπήσω.


Καλό αυτό.

Τους έστειλα και εγώ μερικά λινκς από κινητά χτες, μπας και φέρουν κανένα, γιατί από DX έχω πάρει πολλά πραγματάκια και γενικά δεν είχα πρόβλημα.

tsavman
20-09-12, 14:43
Εγώ παιδιά μάλλον με βλέπω για ακύρωση της παραγγελίας από το androidmall.
Μόλις μου είπαν ότι -και καλά- το δέμα επιστράφηκε γιατί η EMS δεν στέλνει συσκευές με μπαταρία.

Τους απάντησα ότι το θέλω μόνο με αυτόν τον τρόπο, ή καθόλου. Στο μεταξύ έχω προβεί σε dispute στο PayPal γιατί νομίζω ότι μου τα μασάνε και ότι απλά καθυστερούν.

blade_
20-09-12, 14:44
ειδες που απαντησαν κατευθειαν?

@ ADSLgr.com All rights reserved.