PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

senkradvii
18-11-13, 23:26
δεν ξέρω, λογικά προς άνοιξη ίσως να βρεις καλύτερες τιμές σε amazon ή φυσικά καταστήματα. Εγώ έτσι είχα πάρει το δικό μου ένα πενηντάρικο κάτω

Ναι. Για τα xmas το θέλει. Kάτι πιο άμεσο; :p

mrsaccess
18-11-13, 23:27
Με €328 βρίσκεις στην Ελλάδα το Nexus 10. Τι να πει το mini μπροστά του; :what:

senkradvii
18-11-13, 23:30
Με €328 βρίσκεις στην Ελλάδα το Nexus 10. Τι να πει το mini μπροστά του; :what:

Που ξέρω. Ο πράκτωρας είναι γνωστός προβοκάτορας και φαν της Apple. Εδώ και χρόνια προσπαθήσει να μου πλασάρει iPad. :p

Φανερός Πράκτωρ
18-11-13, 23:37
παίρνω ποσοστά :p

- - - Updated - - -


Με €328 βρίσκεις στην Ελλάδα το Nexus 10. Τι να πει το mini μπροστά του; :what:

αναβάθμιση θα παίρνει; :p

- - - Updated - - -

αλλά με 328 ίσως και να μη νοιάζεσαι...

Mouse Potato
18-11-13, 23:38
LG G Pad 8.3

mrsaccess
18-11-13, 23:44
αναβάθμιση θα παίρνει; :p
Λογικά θα παίρνει για κάνα χρόνο ακόμη —μέσω Google, στο xda αρκετά περισσότερο. Δεν είναι όμως τόσο σημαντική ιδιότητα, άλλωστε και αυτό που η apple ονομάζει «αναβάθμιση», μόνο αναβάθμιση δεν είναι μετά το 2ο έτος (και ενίοτε το 1ο).

Φανερός Πράκτωρ
18-11-13, 23:56
δεν σε πολυπιάνω αλλά ας μην το αναλύσουμε εδώ.

jose_ee1985
19-11-13, 00:31
Όχι, να το αναλύσουμε. :twisted:

Κάτι έλεγες για το ipad και το iOS7 :twisted:

lewton
19-11-13, 01:03
Όχι, να το αναλύσουμε. :twisted:

Κάτι έλεγες για το ipad και το iOS7 :twisted:

Και το iPhone 4! :p

Alexcxvtr
19-11-13, 01:13
Το Nexus 10 πήρε κανονικά KitKat.
Το τρέχω αυτή τη στιγμή. Έχει βελτιωθεί αισθητά το scrolling.

blade_
19-11-13, 03:48
LG G Pad 8.3

αυτο..

euri
19-11-13, 09:14
αυτο..

με τη λαβή;

:mrgreen:

dhmk
19-11-13, 09:24
Το Nexus 10 πήρε κανονικά KitKat.
Το τρέχω αυτή τη στιγμή. Έχει βελτιωθεί αισθητά το scrolling.

Με OTA;

Alexcxvtr
19-11-13, 09:59
Με OTA;

Όχι, δεν φαίνεται γιατί είχα modified stock rom.
Το έκανα μέσω ενός toolkit.

blade_
19-11-13, 12:34
με τη λαβή;

:mrgreen:

ποια λαβη βρε? :D

euri
19-11-13, 12:38
ποια λαβη βρε? :D

http://youtu.be/ATcwyMaNceE?t=12s

blade_
19-11-13, 12:44
:rofl:

αυτο λοιπον :p

RASTAVIPER
19-11-13, 14:01
Απο την LG και ο Nexus 10?

Images of LG made Nexus 10 (2013) leak (http://www.phonearena.com/news/Images-of-LG-made-Nexus-10-2013-leak_id49422#2-)

edit: Μαλλον αφαιρεσαν το αρθρο. Τελος παντων, ειχε 2 φωτο απο το υποτιθεται νεο Nexus 10 και τιμη 229 λιρες. Επισης στην μια ειχε το λογοτυπο της LG.

edit2: http://blog.gsmarena.com/lg-made-nexus-10-leaks-in-two-images/

Απαραδεκτοι.
Ηθελαν να προλαβουν την αγορα Χριστουγεννων και ακομα δεν ξερουν ποιος θα το φτιαξει;

blade_
19-11-13, 14:23
ε ενταξει,μαλλον ετοιμο ειναι

νομιζω παντως πως το υπαρχον 10 πωλειται κανονικα

Viper
19-11-13, 14:29
Διαβαζω για παρουσιαση 22 του μηνος αλλα δεν το βλεπω. Θα επρεπε να ειχαμε ηδη κανονικες φωτογραφιες, πληρη specs με benchs μη πω και ετοιμες θηκες:p

blade_
19-11-13, 14:39
22?αυτουνου?πολυ χλωμο..ειμαι πολυ περιεργος παντως..

Viper
19-11-13, 14:42
Ναι τουτουνου:p


http://techtainian.com/news/2013/11/17/lg-made-next-generation-nexus-10-leaked-via-reddit

Another eagle-eyed Reddit user, has spotted a Tesco (British retailer) listing which confirms the £299 of the Nexus 10 and lists some specs. The tablet will use a quad-core Snapdragon 800 processor clocked at 2.3 GHz and have 3 GB of RAM. It will also have 802.11ac WiFi and a 10 megapixel rear facing camera. The addition of a rather higher-res 4 megapixel front facing camera is interesting. Also interesting, is the 18 hour battery life listed. That November 22 release date is sound more and more plausible.

Rama
19-11-13, 14:48
Ψωνίζω

blade_
19-11-13, 14:52
το δεχομαι για χριστουγεννιατικο δωρο :p

θελω να μπω στη κληρωση για το νεξους 10

lewton
19-11-13, 15:58
Απαραδεκτοι.
Ηθελαν να προλαβουν την αγορα Χριστουγεννων και ακομα δεν ξερουν ποιος θα το φτιαξει;

Να σκεφτόμαστε λίγο τι γράφουμε.....
Το ότι δεν το λένε από που και ως που σημαίνει ότι δεν το ξέρουν.
Τα μάτια μας.

RASTAVIPER
19-11-13, 16:05
Να σκεφτόμαστε λίγο τι γράφουμε.....
Το ότι δεν το λένε από που και ως που σημαίνει ότι δεν το ξέρουν.
Τα μάτια μας.
Να τα κοιταξετε αν σας πονανε.
Σιγα το μυστικο που κρατανε κρυφο μεχρι τελευταια στιγμη.

christoi
19-11-13, 18:54
Ψάχνω tablet για την αδερφή μου (10άρι για να είναι άνετο), η οποία θέλει να σερφάρει και να βλέπει pdf, word και άλλα τέτοια.
Τι προτάσεις έχετε; (ή τουλάχιστον καμιά αξιόπιστη σελίδα που να ψάξω)
4core ή 2core; Με μικρή ή μεγάλη ram; Με microSD δεν θα είναι πρόβλημα ο αποθηκευτικός χώρος.
Είχα δει αρκετές σελίδες πίσω, λίγο παλαιότερα, κάτι κινέζικα με 75-80€ (στα οποία το πιο καινούργιο μοντέλο ήταν λίγο καλύτερο και λίγο φθηνότερο, αλλά δεν ξέρω αν είναι outdated).
Θα ήθελε και ethernet, αλλά λογικά θα την καλύψει και ένας usb to ethernet adapter.

lewton
19-11-13, 19:13
Να τα κοιταξετε αν σας πονανε.
Σιγα το μυστικο που κρατανε κρυφο μεχρι τελευταια στιγμη.

Θα γράψω γράμμα στο marketing της Google να σε ρωτούν στο μέλλον πριν αποφασίσουν πότε θα ανακοινώνονται τα Nexus.

Bλέπω όμως ότι το γυρνάς και προσπαθείς να το καλύψεις αλλάζοντας το θέμα.
Πριν έγραφες ότι "είναι απαράδεκτοι που δεν ξέρουν ακόμα ποιος θα φτιάξει το νέο Nexus 10".

Δε βλέπω να λες αν εξακολουθείς να το πιστεύεις. ;)
Κατά πάσα πιθανότητα δεν το πιστεύεις ούτε τώρα αλλά ούτε και πριν το πίστευες, απλά δε ξαναδιάβασες το μήνυμα πριν πατήσεις "υποβολή".

Φανερός Πράκτωρ
19-11-13, 19:36
Όχι, να το αναλύσουμε. :twisted:

Κάτι έλεγες για το ipad και το iOS7 :twisted:

τότε ήμουν σε αδύναμη στιγμή (αφάγωτος) και το μπουκάλι του κρασιού μεγάλο :p :lol:

jose_ee1985
19-11-13, 22:24
Άστα αyτά, πριν παραγγείλουμε τα λεγες :p

blade_
21-11-13, 03:21
αυτο πως σας φαινεται?

http://www.geekbuying.com/item/Freelander-PD90-Blade-Android-4-0-Tablet-PC-10-1--IPS-Capacitive-Touch-Screen-1280-800-Exynos-4412-Quad-Core-2GB-16GB-BT-314882.html

senkradvii
21-11-13, 09:43
αυτο πως σας φαινεται?

http://www.geekbuying.com/item/Freelander-PD90-Blade-Android-4-0-Tablet-PC-10-1--IPS-Capacitive-Touch-Screen-1280-800-Exynos-4412-Quad-Core-2GB-16GB-BT-314882.html

Kαλά μιλάμε δεν υπάρχει!

blade_
21-11-13, 12:18
καλα..αλλαξαν το λινκ?

http://www.geekbuying.com/item/Freelander-PD900-Quad-Core-RK3188-1-8GHz-Android-4-1-OS-Tablet-PC-10-1--IPS-Touch-Screen-1280-800-2GB-16GB-BT-316188.html

senkradvii
21-11-13, 12:59
καλα..αλλαξαν το λινκ?

http://www.geekbuying.com/item/Freelander-PD900-Quad-Core-RK3188-1-8GHz-Android-4-1-OS-Tablet-PC-10-1--IPS-Touch-Screen-1280-800-2GB-16GB-BT-316188.html

:p :p :p

Viper
22-11-13, 15:11
Θα δουμε αραγε 4.4 απο καποιον κινεζο? Σε μορφη update εννοω σε αυτα που εχουν 4.2.

netlag
22-11-13, 15:27
Τα περισσοτερα ειναι Rockchip based, επομενως αν δωσει νεο SDK για 4.4 τοτε ναι.

Προσωπικα αμφιβαλλω οτι θα το κανει για τα υπαρχοντα chip της.

Viper
22-11-13, 15:37
Το νεο SOC απο την RockChip θα αργησει να βγει. Second quarter 2014 λεει εδω (http://en.wikipedia.org/wiki/Rockchip#RK32xx_series).

Να μου πεις, δεν εδωσε 4.2 στο RΚ3066 (εμεινε στο 4.1) και ακομα δεν εχει δωσει 4.3 στο RK3188.

Τελος παντων.

aboulafia2004
22-11-13, 16:46
Ρε παιδιά μια βοήθεια, τι να κάνω?
Αγορά το Cube u30gt2 από banggood στις 10/10. Αποστολή από αυτούς 24/10, άφιξη στο διαμετακομιστικό κέντρο της Σιγκαπούρης στις 29/10.
Αυτή είναι και η τελευταία ενημέρωση που μου δίνει το tracking number (RX594783237DE). Στην αρχή μου έδωσαν σαν τράκινγκ σάιτ το 17track.net (το οποίο μόνιμα μου το έβγαζε σαν not found). Μετά μου είπαν να το κοιτάζω στο deutsche post, αλλά εκεί μου το βγάζει ότι έχει φτάσει στη Σιγκαπούρη, και αυτό μόνο αν συμπληρώνω ημερομηνία έως 04/11, αν βάλω μεγαλύτερη μου βγάζει πως το δέμα δεν βρέθηκε.

Τους στέλνω μέιλ και μου λένε ότι το δέμα έχει σταλεί και πως είναι καθοδόν και να περιμένω, αλλά ήδη σήμερα πάνε 43 ημέρες από την αγορά του.
Στο τελευταίο τους μέιλ χθες μου έλεγαν πως το δέμα είναι καθοδόν και να περιμένω 1 με 2 βδομάδες ακόμα και αν δεν το παραλάβω να τους ειδοποιήσω. Εντάξει ακούω πως το σάιτ γενικά είναι αξιόπιστο σε θέματα αγορών, αλλά δεν ξέρω τι έχει γίνει και έχει στραβώσει το θέμα με την δική μου παραγγελία.
Εν τω μεταξύ, επειδή αργούσαν να μου το στείλουν στην αρχή το τάμπλετ, και σχεδόν αμέσως μετά την αγορά μου, το έριξαν σχεδόν 5 ευρώ στην τιμή, τους ζήτησα αφού δεν μου το είχαν στείλει, να μου κάνουν επιστροφή την διαφορά. Πράγματι το έκαναν και τώρα μέσα στο σάιτ τους όταν κάνω λογκίν, λέει στην παραγγελία "refunded". Tους ρώτησα μήπως από αυτό έχει γίνει κανένα μπέρδεμα, επειδή αναφέρεται έτσι η παραγγελία μου και δεν γράφει "shipped" ή κάτι άλλο, αλλά αυτοί μου απαντούν ότι έχει σταλεί και να μην ανησυχώ και πως το δέμα θα φτάσει.

Εγώ από την άλλη, προτίθεμαι να ανοίξω σήμερα υπόθεση στο paypal και να ζητήσω τα χρήματά μου πίσω, ως μη παραληφθέν το προϊόν. Εννοείται να μην το σκεφτώ καν να κάνω κάτι άλλο έτσι?

Παναγιώτης

netlag
22-11-13, 16:56
Το Banggood ειναι σοβαρο site, και οντως θα σου ερθει σε μια δυο βδομαδες. Και ακομα και αν δεν σου ερθει, το banggood θα σε αποζημειωσει.

Αν δες θες να μεινεις ομως στα λογια μου, και θες εγγυησεις εδω και τωρα, εχεις δικαιωμα να ξεκινησεις paypal dispute και μαλιστα να την κανεις escalate αμεσα ωστε, να εισαι καλυμενος οτι θα παρεις τα λεφτα σου πισω.

Η προθεσμια σου για dispute ληγει στις 45 μερες απο την αγορα (δηλαδη σε 2 μερες), επομενως πρεπει να κινηθεις γρηγορα.

tsavman
22-11-13, 17:03
Αξιόπιστο ξε-αξιόπιστο :p, κάνεις το claim και αν έρθει ζητάς να σου στείλουν invoice και τους ξαναπληρώνεις.
Εμένα μία στραβή μου έκατσε κάποτε, και έκτοτε δεν το αφήνω στην τύχη.

Αν όντως στάλθηκε και δεν χάθηκε, θα έρθει.

8anos
22-11-13, 17:35
εχω παραγγειλει και εγω κατι ψιλοπραγματα απο το bangood το ενα εχει ερθει τα αλλα οχι και εχει περάσει σχεδον ενας μήνας.
γενικά εχω κάνει αρκετες αγορές απο εκει χωρις προβλημα, απλως ειναι η πρωτη φορά που τα αντικείμενα εχουν αργήσει τόσο.

vgiozo
22-11-13, 19:09
Μην το σκέφτεσαι καθόλου να ανοίξεις διένεξη, δεν πρόκειται για δίλημμα ή αποκλειστικές εναλλακτικές...
...άνοιξε διένεξη, περίγραψε τη κατάσταση, περίμενε 2-3 μέρες για απάντηση, αν δεν έρθει ή δεν προκύψουν νέες πληροφορίες στο tracking υποβάλλεις claim και μέχρι να κριθεί κι αυτό θα περάσει κανά 10ήμερο...
Αν δεν έρθει εντός αυτού του χρονικού διαστήματος, ε, πάρε τα λεφτά σου πίσω κι άσε τους να παραμιλούνε...

Εγώ θα το είχα κάνει ήδη και το έχω ήδη κάνει στη δική μου περίπτωση με δύο παραγγελίες του Banggood
- Μία στις 15/10, για τα παρελκόμενα της ταμπλέτας
- Μία στις 21/10 για την ίδια τη ταμπλέτα...
Δεν έχει έρθει κανένα από τα δύο πακέτα και για το δεύτερο η μόνη πληροφορία είναι πως έφασε στη Σιγκαπούρη, χωρίς να είναι σίγουρο πως έχει φύγει...


Αν σου λένε ότι ταξιδεύει και είναι τώρα τόσος καιρός, είναι δική τους ευθύνη να είχαν έγκαιρα υποβάλλει επίσημο αίτημα αναζήτησης πακέτου στη ταχυδρομική εταιρεία για να σου δείχναν και σένα την απόδειξη...

Δεν το κάνανε όμως...δική τους η ευθύνη λοιπόν, και η κουτοπονηριά θα έλεγα εγώ, οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου...

Αποκλείεται να έχουν γυρίσει για κάποιο λόγο τα πακέτα πίσω και να κάνουν τους ανήξερους; Είχα διαβάσει μια τέτοια περίπτωση για ένα από γνωστά μαγαζιά, αλλά δεν είμαι σίγουρος για ποιό...

Σήμερα έλαβα πίσω και τα χρήματα απο΄τη διένεξη με το Focalprice για την αγορα του κινητού Lenovo A630 του οποίου το tracking δε λειτούργησε ποτέ...κι αυτή η αγορά έγινε στις 24/10...

Alexcxvtr
22-11-13, 20:29
@aboulafia2004 @8anos

Όπως ανέφερα και στο παρελθόν, είμαι κατά των Dispute/Cases και Claims, εκτός από την περίπτωση των 2-3 ημερών πριν το deadline.
Πρέπει να είμαστε ελαστικοί. Μιλάμε για χιλιάδες χλμ μεταφορά ενός προϊόντος. Οι παράγοντες καθυστέρησης είναι πολλοί.
Καλύτερα πρώτα να επικοινωνήσετε μαζί τους και αναλόγως πράξτε. Μην τους "στήνετε στον τοίχο".
Στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν φταίνε αυτοί, αλλά η μεταφορική/ταχυδρομείο.
Οπότε, αν δεν σας ικανοποιήσει η απάντηση τους, 2 μέρες πριν το deadline ανοίξτε Dispute/Case ή καλύτερα Claim.
Επειδή αναφέρεστε στο banggood, μου συνέβη ακριβώς αυτό πριν λίγο καιρό.
Παρήγγειλα ένα mhl καλώδιο, επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι είναι στο δρόμο.
Τους ξεκαθάρισα ότι θα κάνω Dispute την τελευταία μέρα της διορίας αν δεν έρθει το προϊόν και ήταν άψογοι.
Δεν ήρθε λοιπόν, και κάνοντας Dispute πήρα full refund και δεκάδες συγγνώμες.
Τελικά, το καλώδιο ήρθε 5 μέρες μετά και τους έστειλα με PayPal gift τα χρήματα τους πίσω.
Μάλιστα, μετά από αυτό μου έδωσαν και discount coupon.
Ηθικό δίδαγμα: Κάντε υπομονή.:)

aboulafia2004
22-11-13, 22:27
Η διορία των 45 ημερών από την ημερομηνία που έκανα εγώ την παραγγελία δεν ξεκινά? Εμένα το 45ήμερο (αν δεν κάνω κάτι λάθος στον υπολογισμό), λήγει την Κυριακή 24/10. Να τους ενημερώσω λοιπόν πως θα κάνω και εγώ Dispute την Κυριακή (ουσιαστικά πλέον δεν πρόκειται να έρθει το δέμα μέσα στο διήμερο που απομένει).
Επίσης αναφέρω ότι έχω στείλει πάνω από 5 μέιλ μέχρι τώρα στα οποία ζητάω να ενημερωθώ για την εξέλιξη της αποστολής, την οποία εγώ δεν μπορώ να ανιχνεύσω.
Προφανώς το βασικό που με ενδιαφέρει είναι να πάρω αυτό που παρήγγειλα και όχι τόσο να πάρω πίσω τα χρήματά μου.
Το ζήτημα όμως εδώ είναι πως μετά τις 45 ημέρες δεν καλύπτομαι από κάπου για να ζητήσω πίσω τα χρήματά μου, αν δεν κινηθώ μέσω του PayPal και θα πρέπει να βασιστώ στην δική τους τιμιότητα.
Αλλά ακόμα και αν οι άνθρωποι αυτοί είναι άψογοι επαγγελματίες, τι γίνεται στην περίπτωση που το δέμα δεν έρθει ποτέ? (βεβαια το ότι διαβάζω για άλλες δυο περιπτώσεις με καθυστερημένα δέματα, είναι ενθαρρυντικό νομίζω πως ίσως τελικά και να μην είναι χαμένο, αλλά όντως να έρχεται).
Και το τελευταίο που με προβληματίζει είναι γιατί δεν υπάρχει κάποια πληροφορία για το δέμα, είτε μέσω των τράκινγκ σάιτς, είτε στην δική τους σελίδα (στον λογαριασμό μου).
Φίλος έκανε δύο παραγγελίες από αυτούς σχεδόν ταυτόχρονα με εμένα, την μία την πήρε ήδη και για την άλλη φαίνεται στον λογαριασμό του (στην σελίδα τους ότι είναι στο Βενιζέλο στην Ελλάδα).

@Alexcxvtr
Όσο για υπομονή δεν μπορείς να πεις... 43 ημέρες το περιμένω το άτιμο, έχω λιώσει να βλέπω βιντεάκια στο γιουτιούμπ με δαύτο και να λέω πότε θα το πάρω στα χέρια μου...

Παναγιώτης

vgiozo
22-11-13, 22:38
Δεν κατανοώ αυτή την ηθικόλογη περιβολή της αγοράς...εξάλλου η κατάληξη και το ζουμί είναι το ίδιο...

Μέχρι να κινηθούν οι διαδικασιες στο Paypal θα περάσουν καμιά δεκαριά μέρες τουλάχιστον...αν έχεις περιμένει ένα μήνα ήδη τότε για μένα οι 40 μέρες είναι όριο...ας ανοίξει ο αγοραστής dispute/claim κι αν εν τω μεταξύ έρθει το προϊόν, έχει καλώς, ακυρώνεται...αν έρθει μετά και πάλι μπορεί κανείς να ξανακαταθέσει τα χρήματα...
Γιατί η προστασία του καταναλωτή, τα θεμελιώδη δηλαδή, να θεωρείται ως μέτρο υπέρβασης ή ακόμη κι ως προσβολή; Στο κάτω κάτω, κι αν ανοίξεις claim, δεν σημαίνει ότι θα κριθεί υπέρ εσού...αυτό θα κριθεί στις λεπτομέρειες της υπόθεσης...

Έπειτα διαφωνώ με αυτή τη λογική της μετατεθειμένης ευθύνης περί μεταφορικών...αυτοί διαλέγουν τους συνεργάτες τους, εν προκειμένω τις ταχυδρομικές και εταιρείες μεταφορών...αν από κάποια εταιρεία η καθυστέρηση είναι πολύ συχνή, αν δεν ανανεώνεται το tracking κοκ, τότε οι πωλητές, τα καταστήματα έχουν την ευθύνη και για να ενημερώσουν τον πελάτη που περιμένει τη παραγγελία του, αλλά και για το κόστος της όλης διαδικασίας...
Εφόσον η πελατεία τους βρίσκεται στο εξωτερικό, ας αναζητήσουν πιο αξιόπιστους συνεργάτες, διαφορετικά αυτό θα τους κοστίσει σε πελάτες και χρήματα...

Προσωπικά τα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει με china post (καθυστέρηση) δεν τα έχω αντιμετωπίσει ούτε με HongKong Post ούτε με κάποια άλλη μεταφορική...να δούμε τώρα με Deutsche Post...και πάλι και τότε που είχα καθυστέρηση, είχα τουλάχιστον λειτουργικό tracking number που έδειχνε κάποια αργή έστω πρόοδο.


Τέλος, ας μην μιλαμε με γενικότητες...καθένας κρίνει και πράττει βάσει αυτών που του προκύπτουν και κάθε υπόθεση έχει τις ιδιαίτερες λεπτομέρειές της...

- Αν στάλθηκε η παραγγελία με tracking και αυτό δεν έδειξε ποτέ καμία πληροφορία και το κατάστημα δεν έκανε τον κόπο να ψάξει, τσέκαρε επανειλημμενα και επιβεβαίωσε ότι αυτός ο αριθμός είναι ο σωστός, αρνήθηκε να παράσχει οποιαδήποτε απόδειξη πως στάλθηκε (πέραν του tracking number που από τη στιγμή που δεν λειτουργεί δεν μπορεί να λογιστεί ως απόδειξη αποστολής) αρνήθηκε πως το έστειλε χωρίς tracking ή ακόμη απέφυγε να πει "στο στείλαμε" και άρχισε τα δικανικά και κουτοπόνηρα "η παραγγελία εμφανίζεται να έχει σταλεί από το σύστημα στις Χ του μήνα"...αν όλα αυτά, τότε δεν υπάρχει καμία δικαιολογία, ηθικής βάσης ή άλλη...
...αυτή ήταν η δική μου περίπτωση με FocalPrice...

- Αν έχεις ζητήσει ένα συγκεκριμένο τρόπο αποστολής, αφού πρώτα ρώτησες και σου απάντησαν καταφατικά πως μπορείς να διαλέξεις και υπό αυτούς τους ρητούς και μόνο όρους έκανες τη παραγγελία και στη συνέχεια το κατάστημα αγνόησε αυτόν τον όρο, έστειλε με μια τρίτη μεταφορική (με μεγαλύτερο κίνδυνο τελωνείου) και μ' αυτή το προϊόν φάινεται να έχει κολλήσει σε ένα μέρος, περιμενεις 4 βδομάδες και δεν έχει έρθει, ρωτάς το κατάστημα και σου λέει "περίμενε" αλλά δεν κάνει καμμία ενέργεια για να διευκολύνει τον πελάτη και να ενισχύσει την αξιοπιστία του (πχ αίτημα αναζήτησης πακέτου στη μεταφορική), τότε βάσει ποιάς τυφλής "εμπιστοσύνης" ο πελάτης θα περιμένει για το πακέτο που δεν ξέρει καν αν ταξιδεύει;
Γιατί το κατάστημα δεν θεώρησε καθήκον του με δική του πρωτοβουλία να ζητήσει πληροφορίες από τη μεταφορική για τη τύχη του πακέτου και περιμένει το άνοιγμα διένεξης στο Paypal μήπως και κάνει κάτι;
Αφού μόνο αυτό μπορεί ίσως να τους κινητοποιήσει να ασχοληθούν, ας τους δοθεί ένα κίνητρο λοιπόν...
...αυτή είναι η περίπτωσή μου με το banggood...

Δεν πρόκειται για το μανάβικο της γειτονιάς, αλλά για ένα κατάστημα δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα μακρυά, που κι αν χάσει ένα πελάτη μπορεί να μη σκάσει...ούτε και ο πελάτης οφείλει να σκάσει όμως...

Εξαρτάται όμως ίσως κι από το τί είναι αυτό που περιμένεις...όταν είχα παραγγείλει από Κίνα ένα usb DVB-T στικάκι γύρω στα 5€, περίμενα 40 μέρες και δεν σκέφθηκα καν να ανοίξω διένεξη...
αν πρόκειται όμως για μια ταμπλέτα που έχω κουραστεί να διαβάζω και να ψάχνω κριτικές και να έχω αναζητήσει τη κατάλληλη ευκαιρία, τιμής αλλά και μη δύσκολης περιόδου ώστε να φθάσει πιο γρήγορα κι όμως έχει υπερβεί η παράδοση το μήνα, τότε δεν έχω την ίδια υπομονή...

aboulafia2004
22-11-13, 23:03
@ vgiozo
Δεν έχεις καθόλου άδικο σε όλα όσα λες, απ' την άλλη δεν ξέρω τι μας πιάνει και αντιδρούμε και εμείς έτσι, λες και είναι δικό μας το φταίξιμο στο κάτω κάτω για ότι έγινε.

Παναγιώτης

blade_
23-11-13, 01:38
ειπαμε το καλυτερο ειναι 2-3 μερες πριν,ανοιγμα dispute..42 μερες απο κινα ειναι παρα πολλες.ισως το σκεφτομουν και στις 30,αν δεν ειχα τρακινγκ στα χερια μου..

vgiozo
23-11-13, 02:27
ειπαμε το καλυτερο ειναι 2-3 μερες πριν,ανοιγμα dispute..42 μερες απο κινα ειναι παρα πολλες.ισως το σκεφτομουν και στις 30,αν δεν ειχα τρακινγκ στα χερια μου..

'Αμα έχεις tracking που δεν δουλεύει και δεν ανανεώνεται, όμως δεν είναι τα Κινέζικα ταχυδρομεία, αλλά τα Γερμανικά, τα οποία σου λένε απλώς ότι παρέλαβαν στη Σιγκαπούρη κι ενώ άλλοι που παρήγγειλαν μετά από σένα έχουν παραλάβει με την ίδια ταχυδρομική, τί θα σκεφτόσουν γιατη τύχη του δικού σου πακέτου;
Εγώ θα σκεφτόμουν ότι μπορεί να ελέχθηκε τυχαία στο τελωνείο και να στάλθηκε πίσω στο μαγαζί...ή ότι για κάποιο λόγο έχει κολλήσει εκεί...
Πιο κοντά είναι η Σιγκαπούρη στη Κίνα απ' ότι στην Ελλάδα, οπότε ας υποβάλει το κατάστημα αίτημα επιστροφής ή ακύρωσης αποστολής, αν βρεθεί το πακέτο, κι ας μου δώσουν πίσω τα χρήματά μου...

mrsaccess
23-11-13, 02:50
Προσωπικά πάντως έχω χτυπήσει αρκετές φορές δίμηνο από Κίνα. Ειδικά από Σεπτέμβριο και μετά που εφαρμόστηκαν κάποιοι νόμοι, ελάχιστα δέματα έρχονται πριν τις 50 ημέρες.

Αυτό είναι το τίμημα του να ψωνίζεις από Κίνα και μάλιστα προσπαθώντας να αποφύγεις τους δασμούς. Τα χρήματα πάντως δεν χάνονται, η τράπεζά σε προστατεύει για εξάμηνο, ίσως και παραπάνω.

blade_
23-11-13, 03:05
50 μερες?:x

@ ADSLgr.com All rights reserved.