PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

Alexcxvtr
23-11-13, 03:29
Οι διαδικασίες στο PayPal ξεκινούν ΑΜΕΣΑ.
Ειδικά αν είναι Claim. Οι μέρες που περνούν αφορούν στη διερεύνηση και το πόρισμα.
Αν π.χ. κάνεις Claim στην 44η μέρα και περάσουν 7-8 μέρες μέχρι το πόρισμα δεν χάνεις το δικαίωμα σου και ας ξεπεράστηκε το όριο.
Εσύ ήσουν εμπρόσθεσμος όταν έλαβες δράση.
Για το ηθικολογικό του θέματος, βάλε τον εαυτό σου στη θέση τους.
Αν αποφασίσεις να στείλεις ένα δέμα χιλιάδες χλμ μακριά με απλό ταχυδρομείο υπάρχουν πολλοί παράγοντες καθυστέρησης τους οποίους θα "πρέπει", σύμφωνα με τον αγοραστή, να υπερκεράσεις no matter what, ενώ δεν έχεις καμία επίδραση σε αυτό, ώστε να παραδοθεί στην ώρα του το δέμα.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Γι'αυτό λέω ότι χρειάζεται υπομονή. Τα χρήματα δεν χάνονται στο τέλος, ελέω PayPal.

vgiozo
23-11-13, 11:01
Προσωπικά πάντως έχω χτυπήσει αρκετές φορές δίμηνο από Κίνα. Ειδικά από Σεπτέμβριο και μετά που εφαρμόστηκαν κάποιοι νόμοι, ελάχιστα δέματα έρχονται πριν τις 50 ημέρες.

Αυτό είναι το τίμημα του να ψωνίζεις από Κίνα και μάλιστα προσπαθώντας να αποφύγεις τους δασμούς. Τα χρήματα πάντως δεν χάνονται, η τράπεζά σε προστατεύει για εξάμηνο, ίσως και παραπάνω.

Ας μην υπερβάλλουμε...
Έχω κι εγώ αγοράσει αρκετά μπιχλιμπίδια από το Σεπτέμβρη, το νωρίτερο που μου ήρθε κάτι ήταν 6 μέρες, το αργότερο 30 μέρες...η παραπάνω δήλωση δεν ξέρω από πού έρχεται, αλλά αν θέλετε να κάνουμε μια στατιστική εδώ στο φόρουμ να δούμε πόσο περιμέναμε κατά μέσο όρο...πολύ αμφιβάλλω πως θα πλησιάσει τις 50 με΄ρες.

Ας περάσει και τελωνείο το πακέτο, αλλά να φτάσει...
...δεν κατάλαβα το σχόλιο..."αφού πας να αποφύγεις τελωνείο και αγοράζεις από Κίνα, περίμενε κανά δίμηνο"...φοβερό, βάλτο στην υπογραφή σου...


Οι διαδικασίες στο PayPal ξεκινούν ΑΜΕΣΑ.
Ειδικά αν είναι Claim. Οι μέρες που περνούν αφορούν στη διερεύνηση και το πόρισμα.
Αν π.χ. κάνεις Claim στην 44η μέρα και περάσουν 7-8 μέρες μέχρι το πόρισμα δεν χάνεις το δικαίωμα σου και ας ξεπεράστηκε το όριο.
Εσύ ήσουν εμπρόσθεσμος όταν έλαβες δράση.
Για το ηθικολογικό του θέματος, βάλε τον εαυτό σου στη θέση τους.
Αν αποφασίσεις να στείλεις ένα δέμα χιλιάδες χλμ μακριά με απλό ταχυδρομείο υπάρχουν πολλοί παράγοντες καθυστέρησης τους οποίους θα "πρέπει", σύμφωνα με τον αγοραστή, να υπερκεράσεις no matter what, ενώ δεν έχεις καμία επίδραση σε αυτό, ώστε να παραδοθεί στην ώρα του το δέμα.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Γι'αυτό λέω ότι χρειάζεται υπομονή. Τα χρήματα δεν χάνονται στο τέλος, ελέω PayPal.
Όπως είπα, μέχρι να κινηθούν οι διαδικασίες στο Paypal και να καταλήξει η υπόθεση, θα περάσει τουλάχιστον 10ήμερο...προσωπικά για αντικείμενο αξίας πάνω από 40 μέρες δεν προτίθεμαι να περιμένω ΕΚΤΟΣ κι αν υπάρχει λειτουργικο tracking που δείχνει κάποια πρόοδο...

Αν δεν υπάρχει tracking ή δεν λειτουργεί, τότε αλλάζει το πράγμα...το θέμα κρίνεται κάθε φορά στις λεπτομέρειες της υπόθεσης...

Ας επιλέξουν με μεγαλύτερη προσοχή τους συνεργάτες τους, ας δείξουν μεγαλύτερη πρωτοβουλία να εξυπηρετήσουν τον πελάτη υποβάλλοντας κάποιο αίτημα για τον εντοπισμο του πακέτου την ίδια στιγμή που αυτό έχει καθυστερήσει πάνω από 25 μέρες ή / και υπάρχει πρόβλημα με το tracking...

Όσον αφορά για τις τράπεζες, εγώ απευθύνθηκα στην Εθνική όταν έπεσα θύμα απάτης στο Aliexpress, ποτέ δεν είδα τόσο απρόθυμους υπάλληλους...με το που τους είπα περί τίνος επρόκειτο, με έκαναν μπαλάκι κανά 5λεπτο μέχρι ο πιο απρόθυμος και αργόσχολος απ' όλους να δεχτεί το αίτημά μου...
Μου έδωσε μια λευκή κόλλα να γράψω για την υπόθεση χωρίς να μου δώσει οδηγίες για το τί έπρεπε να γράψω, προσπάθησε να με αποθαρρύνει πρακτι΄κα και αφού το έκανα και τους το έδωσα, με πήρε ο ίδιος 30 λεπτά αργότερα να μου πει πως "επειδή το πρόβλημα δεν προέκυψε στο δίκτυο της Εθνικής ή σε κάποιο ΑΤΜ, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα"!!
Τί θα μπορούσε να γίνει δηλαδή στα ΑΤΜ, να χάσω τα χρήματα που τράβηξα ή να μου έπαιρνε κάποιος άλλος τη κάρτα;
Χρεωστική ήταν η κάρτα, βεβαίως, όχι πιστωτική και οι περισσότεροι τη χρεωστική χρησιμοποιούν...συνεπώς η προστασία της τράπεζας είναι για κάποιο ανέκδοτο, όχι για πρακτικά θέματα...

netlag
23-11-13, 11:18
Προσωπικά πάντως έχω χτυπήσει αρκετές φορές δίμηνο από Κίνα. Ειδικά από Σεπτέμβριο και μετά που εφαρμόστηκαν κάποιοι νόμοι, ελάχιστα δέματα έρχονται πριν τις 50 ημέρες.

Αυτό είναι το τίμημα του να ψωνίζεις από Κίνα και μάλιστα προσπαθώντας να αποφύγεις τους δασμούς. Τα χρήματα πάντως δεν χάνονται, η τράπεζά σε προστατεύει για εξάμηνο, ίσως και παραπάνω.

Ετσι ακριβώς. Αν θες κατι απο κινα μπαμ μπαμ, βαζεις στα shipping options, καποιο επωνυμο courier (πχ DHL). Ομως πληρωνεις αρκετα μεταφορικα, και κατα 99% θα πρεπει να πληρωσεις δασμους στο τελωνειο.

Οι πιο προσφατες παραγγελιες μου απο banggood εκαναν 50+ μερες να ερθουν. Και δεν ειχαν καν tracking number.
Παλιοτερα ειχα παραλαβει και σε 14 μερες.

Φανερός Πράκτωρ
23-11-13, 11:33
Συμφωνώ με vgiozo με το σκεπτικό ότι εσύ έχεις πληρώσει και δεν έχεις λάβει τίποτα (δλδ εσύ είσαι ο εκτεθειμένος) και οι άλλοι πρέπει να σκίζονται στο να είναι συνεπείς σε αυτά που υπόσχονται. Η (έγκαιρη) παράδοση του δέματος είναι και αυτή στις υποχρεώσεις τους όπως και η επιλογή των συνεργατών τους δικιά τους ευθύνη.

Δεν είναι δυνατόν εσύ να απεμπολήσεις τη δυνατότητα να πάρεις τα χρήματά σου πίσω για να δείξεις καλή διάθεση.
Αν είναι έτσι να σου στείλουν όλο το ποσό που πλήρωσες πίσω και να τους το ξαναστείλεις με την παραλαβή του προϊόντος.
Αφού προφανώς δεν θέλουν κάτι τέτοιο (μια που χρησιμοποιούν paypal κατά την παραγγελία) ας είναι τότε συνεπείς στις προθεσμίες.

vgiozo
23-11-13, 11:34
Ετσι ακριβώς. Αν θες κατι απο κινα μπαμ μπαμ, βαζεις στα shipping options, καποιο επωνυμο courier (πχ DHL). Ομως πληρωνεις αρκετα μεταφορικα, και κατα 99% θα πρεπει να πληρωσεις δασμους στο τελωνειο.

Οι πιο προσφατες παραγγελιες μου απο banggood εκαναν 50+ μερες να ερθουν. Και δεν ειχαν καν tracking number.
Παλιοτερα ειχα παραλαβει και σε 14 μερες.

Ρε, Αφήστε τις σαχλαμπούχλες πρωινιάτικα...
Βρήκαν πάλι κάποιοι βασιλικότεροι του βασιλέως να το παίξουν "ηθικοί" και "σωστοί"...

Τί παρήγγειλες εσύ ρε παληκάρι και σου έκανε 50+ μέρες να έρθει και μάλιστα δεν είχε και tracking number; Και δεν κατάβαλα, παρελαύνεις με το τρόπαιο της "υπομονής" σου περιμένοντας κάποια ηθική αναγνώριση;

Το δικό μου πακέτο στάλθηκε με DHL Globalmail / Deutsche Post που δεν είναι κανά κινέζικο εσωτερικό ταχυδρομείο...

...έπειτα ας περάσει και τελωνείο...πληρώνοντας απλό ταχυδρομείο γλιτώνω έξοδα μεταφορικών, δεν εξασφαλίζω ότι δεν θα περάσει τελωνείο...
Από το να περιμένω 50 μέρες, ασφαλώς να περάσει τελωνείο και να έρθει στις 25-30...
επίσης κάθε μεταφορική έχει ένα περιθώριο παράδοσης, συνήθως 7-25 μέρες...αν είναι να δώσουν περιθώριο 30-50 μέρες, να το γράψουν να το ξερουμε...
...αλλά κι αυτό που λετε δεν ισχύει...είναι η περίπτωση της περίπτωσης...

Αν το παραγγείλω με DHL Express θα πληρώσω απλώς κερατιάτικα στη μεταφορική, πολύ περισσότερο απότους αναλογικούς δασμους...δεν έχουν γραφεί αυτά δεκάδες φορές στο αντίστοιχο νήμα;

netlag
23-11-13, 12:13
Το απλο unregistered airmail, ειναι χωρις tracking number. Ετσι τα στελνει με free shipping το banggood για παραγγελιες κατω των 20 ευρω. Αν ειναι πανω απο 20 ευρω, σου δινει δωρο το tracking number.

Λοιπον, υπαρχει DHL νταλικα, υπαρχει και DHL next bussiness day delivery. Μην μπερδευεσαι.
Μπορεις απο Κινα να εχεις δεμα σε 4-5 εργασιμες. Αλλα θα πληρωσεις και τελωνειο. Οταν μπαινει τελωνειο σε κινεζικο tablet, χανεται καθε εννοια του value for money.

Και αν δοκιμασεις να εκτελωνισεις μονο σου, χωρις να δωσεις αμοιβη στο courier, ετοιμασου να φας 6-7 ωρες στο αεροδρομιο, μεταξυ 2-3 κτηριων, και 30 γραφειων για σφραγιδες κλπ.

Εγω προετρεψα τον φιλο, να ανοιξει dispute στο paypal, γιατι ληγει η προθεσμια του. Αλλα ακομα και αυτο αν δεν κανει, το banggood θα τον αποζημειωσει, μετα τις 50 μερες.

Τα περι "ηθικης" κλπ, ειναι γραφικοτητες που δεν ξερω απο που τις εβγαλες. Ειναι μια εμπορικη συναλλαγη, και γιαυτο διαλεγεις εξαρχης το paypal, για να εχεις το piece of mind αν κατι στραβωσει. Εχω ανοιξει αρκετα dispute στο παρελθον, και μπορω να σου πω πως νιωθω οτι ειμαι καλυμμενος 100% με το paypal.

Και ναι, οταν ερχεται με τον πιο mainstream τροπο το δεμα, μεσα σε ενα χαος αποστολων, προφανως γλυτωνει τελωνειο.

- - - Updated - - -


Συμφωνώ με vgiozo με το σκεπτικό ότι εσύ έχεις πληρώσει και δεν έχεις λάβει τίποτα (δλδ εσύ είσαι ο εκτεθειμένος) και οι άλλοι πρέπει να σκίζονται στο να είναι συνεπείς σε αυτά που υπόσχονται. Η (έγκαιρη) παράδοση του δέματος είναι και αυτή στις υποχρεώσεις τους όπως και η επιλογή των συνεργατών τους δικιά τους ευθύνη.


αυτο που λες ειναι απολυτα σωστο, και κανεις δεν νομιζω να διαφωνει. Το θεμα ειναι αλλο. Να ξερει ο αγοραστης, σε τι περιπετειες μπλεκει, οταν αγοραζει απο Κινα. Αυτο λεμε.

Επισης το banggood οπως και ολα τα αλλα banggood ναι μεν σου ζητανε να προπληρωσεις (δεν υφισταται cash on delivery απο εξωτερικο αλλωστε), αλλα ξερουν οτι με τους αστειους τροπους που αποστελλουν τα προιοντα τους ωστε να τα κανουν πιο ανταγωνιστικα σε τιμες, χανουν τη δυνατοτητα παρακολουθησης της μεταφορας τους. Ετσι ο αγοραστης, αφου κερδισει refund απο dispute, και ερθει το δεμα λιγο αργοτερα (πολυ πιθανο), ειναι στην διακριτικη του ευχαιρια να το πληρωσει η οχι. Το ξερουν, τα banggood, το επελεξαν και ζουν με αυτο. Εμπορικο ρισκο ειναι.

Alexcxvtr
23-11-13, 12:26
Συμφωνώ 100% με netlag.
Εξάλλου, αυτό που είπα δεν ήταν να τους χαρίσεις τα χρήματα αλλά να περιμένεις μέχρι τελευταία στιγμή για να ασκήσεις το δικαίωμα σου.
Συνήθως αγοράζω από Κίνα προϊόντα πολύ μικρής αξίας και ποτέ δεν έχουν tracking number και ούτε με ενδιαφέρει. Αν δεν έρθουν την 44η μέρα, ανοίγω Dispute. Τόσο απλά.
Τα χρήματα σου δεν χάνονται. Αν χαθούν, ήσουν απλώς εκπρόσθεσμος και έπαιξες κι έχασες.

vgiozo
23-11-13, 13:55
Το απλο unregistered airmail, ειναι χωρις tracking number. Ετσι τα στελνει με free shipping το banggood για παραγγελιες κατω των 20 ευρω. Αν ειναι πανω απο 20 ευρω, σου δινει δωρο το tracking number.

Λοιπον, υπαρχει DHL νταλικα, υπαρχει και DHL next bussiness day delivery. Μην μπερδευεσαι.
Μπορεις απο Κινα να εχεις δεμα σε 4-5 εργασιμες. Αλλα θα πληρωσεις και τελωνειο. Οταν μπαινει τελωνειο σε κινεζικο tablet, χανεται καθε εννοια του value for money.

Και αν δοκιμασεις να εκτελωνισεις μονο σου, χωρις να δωσεις αμοιβη στο courier, ετοιμασου να φας 6-7 ωρες στο αεροδρομιο, μεταξυ 2-3 κτηριων, και 30 γραφειων για σφραγιδες κλπ.

Εγω προετρεψα τον φιλο, να ανοιξει dispute στο paypal, γιατι ληγει η προθεσμια του. Αλλα ακομα και αυτο αν δεν κανει, το banggood θα τον αποζημειωσει, μετα τις 50 μερες.

Τα περι "ηθικης" κλπ, ειναι γραφικοτητες που δεν ξερω απο που τις εβγαλες. Ειναι μια εμπορικη συναλλαγη, και γιαυτο διαλεγεις εξαρχης το paypal, για να εχεις το piece of mind αν κατι στραβωσει. Εχω ανοιξει αρκετα dispute στο παρελθον, και μπορω να σου πω πως νιωθω οτι ειμαι καλυμμενος 100% με το paypal.

Και ναι, οταν ερχεται με τον πιο mainstream τροπο το δεμα, μεσα σε ενα χαος αποστολων, προφανως γλυτωνει τελωνειο.

- - - Updated - - -



αυτο που λες ειναι απολυτα σωστο, και κανεις δεν νομιζω να διαφωνει. Το θεμα ειναι αλλο. Να ξερει ο αγοραστης, σε τι περιπετειες μπλεκει, οταν αγοραζει απο Κινα. Αυτο λεμε.

Επισης το banggood οπως και ολα τα αλλα banggood ναι μεν σου ζητανε να προπληρωσεις (δεν υφισταται cash on delivery απο εξωτερικο αλλωστε), αλλα ξερουν οτι με τους αστειους τροπους που αποστελλουν τα προιοντα τους ωστε να τα κανουν πιο ανταγωνιστικα σε τιμες, χανουν τη δυνατοτητα παρακολουθησης της μεταφορας τους. Ετσι ο αγοραστης, αφου κερδισει refund απο dispute, και ερθει το δεμα λιγο αργοτερα (πολυ πιθανο), ειναι στην διακριτικη του ευχαιρια να το πληρωσει η οχι. Το ξερουν, τα banggood, το επελεξαν και ζουν με αυτο. Εμπορικο ρισκο ειναι.

Δεν μπερδεύομαι, διέκρινα μεταξύ DHL GlobalMail και DHL Express, απλώς σημείωσα ότι άλλο China Post κι άλλο DHL...

Ασφαλώς κάτω από ένα όριο δεν στέλνουν με tracking number, αλλά όπως είπα να πα΄ρουμε την υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης για να το κάνουμε κάποιου είδους κανόνα πως για παραγγελίες από Κίνα κάνει 50+ μέρες, ε αυτό απλά δεν ισχύει...
Αν κάποιος έχει αγοράσει από ένα συγκεκριμένο μαγαζί χαμηλής αξίας πράγματα και καθυστερούν συστηματικά, τότε αυτό είναι μάλλον θέμα του μαγαζιού περισσότερο παρά του ταχυδρομείου...
Την ίδια περίοδο έχω παραγγείλει από ebay, aliexpress κ.α. με κινέζικο ταχυδρομείο, και με και χωρίς trackign number και κανένα δεν έκανε πάνω από 30 με΄ρες να φτάσει...

Τρέξαν μερικοί να "τεκμηριώσουν" ωσάν να ήταν κανόνας την αναμονή των 50+ ημερών για παραλαβή από Κίνα...και το συνδυάζετε επιπλέον με το θέμα του τελωνείου σαν να λέτε, αν θες να αποφύγεις τελωνείο να περιμένεις κανά δίμηνο, αλλιώς πλήρωσε τα κερατιάτικα στη DHL ή πέρνα μια εργάσιμη στο τελωνείο...
...ΕΛΕΟC...
Τα περι ηθικολόγησης, εδώ κολλάνε...

Έπειτα, την ίδια περίοδο, για αγορές από το ίδιο μαγαζί και με τον ίδιο τρόπο αποστολής έχουν φτάσει άλλες παραγγελίες...οπότε δεν ισχύει ο "κανόνας"

Τέλος αν λέμε το ίδιο πράγμα, άνοιγμα διένεξης κι αν δεν έρθει εν τω μεταξύ επιστροφή χρημάτων μέσω Paypal, προς τί η παρέλαση των τροπαιούχων με τις 50+ αναμονής κι αυτών που θεωρούν "ντροπή"/προσβολή το άνοιγμα διένεξης;
Αν έρθει το πακέτο ακόμη και μετά τον διακανονισμό, μπορούν τα χρήματα να επιστραφούν...

Αν αργήσει το πακέτο και δεν λειτουργεί το tracking οπότε δεν ξέρεις πού πατάς, αν αργήσει πάνω από 35 μέρες η παράδοση και σε παραγγελίες χωρίς tracking, ανοίγεις μια διένεξη και μέχρι να ταχτοποιηθεί ή θα έχεις λάβει το αντικείμενο ή θα έχεις πα΄ρει πίσω τα χρήματά σου...

Αν μια μεταφορική αργεί πολύ συστηματικά, ας την αποφύγουν και τα καταστήματα...προς το συμφέρον τους είναι...

EnDLess
23-11-13, 14:10
αγαπητέ φίλε μην εξάπτεσαι κανείς δεν σε είπε ανήθικο.

μάλλον οι φίλοι εννοούσαν να μην γίνεται dispute με το παραμικρό δηλ 20 ή 30 μέρες. Νομίζω πως όλοι συμφωνούμε ότι πρέπει να κινήσει διαδικασίες αφού έχουμε φτάσει αισίως στην 43...

Alexcxvtr
23-11-13, 16:09
Ακριβώς ό,τι λέει ο Endless.

christoi
23-11-13, 17:35
Κλείνω σε αυτό http://www.banggood.com/PIPO-M9Pro-RK3188-Quad-Core-1_6GHz-10_1-Inch-Android-4_2-Tablet-p-79280.html (και σκέφτομαι και αυτό http://www.banggood.com/Wholesale-CUBE-U30GT-Quad-Core-1_8GHz-10_1-Inch-Android4_1-Tablet-p-66187.html)
Έχουν καθόλου εγγύηση αυτά ή μόνο τις 45 ημέρες; (κάπου διάβασα για 12 μήνες)
Ή το παίρνω και ας ελπίσω ότι δεν θα πάθει τίποτα;

vgiozo
23-11-13, 20:30
αγαπητέ φίλε μην εξάπτεσαι κανείς δεν σε είπε ανήθικο.

μάλλον οι φίλοι εννοούσαν να μην γίνεται dispute με το παραμικρό δηλ 20 ή 30 μέρες. Νομίζω πως όλοι συμφωνούμε ότι πρέπει να κινήσει διαδικασίες αφού έχουμε φτάσει αισίως στην 43...

Δεν νομίζω ότι συνεννοηθήκαμε, αλλά δεν πειράζει...

θα συμφωνήσω με αυτό που λες μόνο αν λειτουργεί το tracking...
Αν έχει δοθεί και δεν λειτουργεί, τότε προσωπικά στις 3 βδομάδες θα ζητήσω εξηγήσεις από το κατάστημα...αν δεν είναι ικανοποιητικές, ανοίγω αμέσως διένεξη, γιατί
- υπάρχει περίπτωση να μην εστάλη και να δόθηκε ψευδής κωδικός, στη καλύτερη περίπτωση λόγω έλλειψης αποθέματος
- υπάρχει περίπτωση να εστάλη χωρίς tracking, για το οποίο θέλω όμως τη παραδοχή του καταστήματος και την ανάληψη ευθύνης αν δεν έρθει εντός μηνός, καθώς και απτή απόδειξη αποστολής...
Στη δική μου περίπτωση αγοράς από focalprice στις 24 Οκτωβρίου, το κατάστημα δεν έλεγε ρητά "το έχουμε στείλει" αλλά "εμφανίζεται ως απεσταλμένο στις 25"...οπότε τους ζήτησα κάποιο αποδεικτικό αποστολής...ένα χαρτί ή μια ηλεκτρονική απόδειξη έστω από τη ταχυδρομική ότι έλαβαν το συγκεκριμένο πακέτο από τον πωλητή και το απέστειλαν σε μένα...
...ο πωλητής αγνόησε και εμένα και το Paypal όταν του ζητήθηκε η ίδια απόδειξη, οπότε το ίδιο το Paypal έκρινε υπέρ μου τη διένεξη προτού καν κλείσει μήνας...
...δεν θεωρώ καθόλου πως βιάστηκα, αλλά πως ενήργησα βάσει των διαθέσιμων στοιχείων ή μάλλον της έλλειψής τους...αυτό που κέρδισα είναι ο χρόνος...
αν περίμενα να "σαρανταρίσει" το θέμα, θα ήμασταν πάλι στο ίδιο σημείο, μόνο με περισσότερα νεύρα και απογοήτευση...

Δεν θα επαναλάβω τη κατάσταση με το banggood γιατί τα έχω ήδη γράψει παραπάνω..

Για μένα οι 30 μέρες είναι καθυστέρηση, αλλά ανεκτή αρκεί να υπάρχει tracking...μετά τις 35 μέρες, αν το tracking δε λειτουργεί ή δεν υπάρχει, ανοίγω διένεξη...έτσι δίνω χρόνο ουσιαστικά άλλες 10-15 μέρες στο κατάστημα για να παραλάβω, αλλά οι 45 μέρες για μένα είναι όριο...
..δεν θέλω τότε να αρχίζω διαδικασίες, αλλά τότε να μου επιστρέφονται τα χρήματα εφόσον δεν έχει φτάσει το πακέτο...

Κι αν φτάσει μετά η παραγγελία, έχει καλώς, επιστρέφω τα χρήματα...

villasg
23-11-13, 20:38
PIPO M9 με κλειστα ματια αψογη ποιοτητα ( πρωην κατοχος )
οσο για τον κυβο σε thread εδω μεσα για αυτη την φιρμα λενε οτι επεσε η ποιοτητα κατασκευης .
Η εγγυηση ειναι ενα ετος με δικα σου εξοδα αποστολης ( περιπου 17-20 ευρω μεσω ελτα )

christoi
24-11-13, 17:29
Βρήκα σε ελληνικό κατάστημα στην Χίο (πέφτει λίγο μακρυά) το Pipo M8 pro. Διαφορά τιμής, ~25€+μεταφορικά. Αξίζει το "ρίσκο", από την άποψη της εγγύησης; (ελληνικό κατάστημα, θα εξυπηρετήσει πιο σίγουρα πιστεύω)

tsavman
24-11-13, 17:42
Τι εννοείς εγγύηση, έχει η Pipo service στην Ελλάδα;
Αξίζει με την έννοια ότι θα σου έρθει γρήγορα, και στην περίπτωση που χαλάσει ΑΝ στο αντικαταστήσουν επιτόπου αντί να το στείλουν Κίνα.

vgiozo
24-11-13, 18:17
Βρήκα σε ελληνικό κατάστημα στην Χίο (πέφτει λίγο μακρυά) το Pipo M8 pro. Διαφορά τιμής, ~25€+μεταφορικά. Αξίζει το "ρίσκο", από την άποψη της εγγύησης; (ελληνικό κατάστημα, θα εξυπηρετήσει πιο σίγουρα πιστεύω)

Θα σου έρθει πιο γρήγορα κι αν η διαφορά τιμής σε σχέση με το εξωτερικό είναι μόνο 25€, μάλλον αξίζει...αρκεί να είναι καινούριο και σε άριστη/λειτουργική κατάσταση...
...όσο για την εγγύηση, δύσκολο να έχει στήσει δικό του σέρβις για τα Pipo, λογικά κι αυτός στη Κίνα θα το στείλει...

Βεβαιώσου για τη διαθεσιμότητα από το μαγαζί πρώτα, γιατί λογικά κι αυτοί μέσω drop shipping (θα το παραγγέλνουν από Κίνα αλλά το πακέτο θα έρχεται χωρίς διακριτικά του αρχικού πωλητή χονδρικής) θα κάνουν παραγγελίες, με ένα μικρό καπέλο για κέρδος

jose_ee1985
24-11-13, 23:29
Οι φήμες ότι το νεο Google Nexus 10 2 θα κυκλοφορούσε στις 22/11 ήταν φήμες τελικά :p

euri
24-11-13, 23:31
Περιμένουν να καταλαγιάσει ο κουρνιαχτός από τα PS4/XboxOne για να μην τους πάρει εντελώς την αίγλη του καινούργιου :rolleyes:

mgeorge
25-11-13, 09:50
θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η γνωμη σας γιαυτο το tablet
http://www.banggood.com/IPPO-M10-Pro-Dual-Core-Allwinner-A20-10_1-Inch-8GB-Android-4_2-Tablet-p-86347.html

blade_
25-11-13, 13:25
Βρήκα σε ελληνικό κατάστημα στην Χίο (πέφτει λίγο μακρυά) το Pipo M8 pro. Διαφορά τιμής, ~25€+μεταφορικά. Αξίζει το "ρίσκο", από την άποψη της εγγύησης; (ελληνικό κατάστημα, θα εξυπηρετήσει πιο σίγουρα πιστεύω)


πολυ καλη τιμη.με 25 ευρω επιπλεον,εχεις δυο χρονια εγγυηση και λογικα αμεση παραλαβη

vgiozo
25-11-13, 14:07
πολυ καλη τιμη.με 25 ευρω επιπλεον,εχεις δυο χρονια εγγυηση και λογικα αμεση παραλαβη

Θεωρητικά αυτά...

προφανώς το μαγαζί κάνει drop shipping και βάζει ένα καπέλο στη παραγγελία για κάποιο κέρδος.
- Δεν είναι σίγουρο πως υπάρχει διαθεσιμότητα
- Αν είχε περάσει κανονικά τελωνείο κτλ η τιμή πώλησης θα ήταν υψηλότερη.

Όσο για την εγγύηση, όποιο ηλεκτρονικό προϊόν πωλείται εντός ΕΕ έχει 2 χρόνια εγγύηση, αλλά το μαγαζί θα έχει ένα μόνο χρόνο από τον δικό του πωλητή και το εργοστάσιο και λογικά θα πρέπει να το στείλει Κίνα...
...οπότε αφενός η δίχρονη εγγύηση δεν εξασφαλίζει γρήγορη εξυπηρέτηση, αφετέρου μετά τον πρώτο χρόνο, αν χαλάσει θα τρέχει ο αγοραστής να βρει το δίκιο του.

Αν είναι καινούριο και αχρησιμοποίητο ίσως αξίζει, αλλά ας ενημερωθεί πρώτα για τη διαθεσιμότητα.
Αν δεν είναι διαθέσιμο, ας παραγγείλει καλύτερα κατευθείαν από Κίνα...το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο πιστεύω...θα γλιτώσει και κανά 30άρι ευρώ που θα μπορούσαν να επενδυθούν αλλού.

mgeorge
27-11-13, 13:28
θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η γνωμη σας γιαυτο το tablet
http://www.banggood.com/IPPO-F988-Quad-Core-Allwinner-A31S1_5GHz-9_7-Inch-Android-4_2-Tablet-p-89184.html

vgiozo
27-11-13, 13:46
Δεν τη ξέρω τη ταμπλε΄τα, αλλά θα σου πρότεινα κάποιο άλλο μαγαζί, όπως το geekbuying...

Εμένα έχει καθυστερήσει πολύ η παραγγελία κι άνοιξα διένεξη στο Paypal

- Στην αρχή έλεγε ο κινέζος "πληζ γουέητ"
- μετά παραπλανητικά έλεγε "now is a busy season", λες και το παρήγγειλα τώρα κι όχι πάνω από 5 βδομάδες νωρίτερα
- του ζητούσα κάποια πληροφορία, επίσημης προέλευσης, για τη τρέχουσα τοποθεσία του δέματος, έλεγε "μπορώ να αποδείξω ότι το στείλαμε", λες κι αυτό ήταν που τον ρώτησα...
...ωστόσο από τις 29/10 δεν εμφανίζεται καμία πληροφορία (τότε έφτασε Σιγκαπούρη) και το πακέτο δεν έχει καν εγγραφεί στο International Postal Service.
- Του γνωστοποίησα ότι υπέβαλα επίσημο αίτημα αναζήτησης/εύρεσης του πακέτου και στην Deutsche Post και στην DHL GlobalMail και τότε μόνο "ξύπνησε"...η απάντησή του;
Αν δεν έρθει σε άλλη μια βδομάδα, να το ξαναστείλει...

...οπότε αυτός
- αποφεύγει τις κατηγορέις σε περίπτωση που αποδειχθεί ότι του επιστράφηκε το δέμα από το τελωνείο (όπως συμβαίνει πού και πού) και "έκανε τον Κινέζο"
- Ξαφνικά δεν τον πειράζει υποτίθεται ότι μπορεί να χάσει τη μια ταμπλέτα, και είναι έτοιμος να στείλει και δεύτερη...η επιστροφή χρημάτων όμως τον πειράζει
- Και κυριότερα, προσπαθεί να παρακάμψει το Paypal Buyer Protection...αν εγώ έκλεινα τη διένεξη, δεν θα μπορούσα να τη ξανανοίξω κι αυτός θα μπορούσε να μην το στείλει καν, να στείλει άλλη ταμπλέτα ή κάτι άσχετο κι εγώ να μην έχω τρόπο να πάρω τα χρήματά μου πίσω...

Η κουτοπονηριά κυριαρχεί, γιατί κι οι ευρωπαίοι είναι τόσο πρόθυμοι να αγοράσουν σε φτηνότερες τιμές που μας βλέπουν σαν "ιθαγενείς" πια...

blade_
27-11-13, 14:40
περιεργο υποτιθεται οτι ειναι καλο μαγαζακι..

η υπομονη σου θα εχει εξαντληθει φανταζομαι..

mgeorge
27-11-13, 14:43
ευχαριστω φιλε μου vgiozo μπορεις να μου προτεινεις καποιο απο εδώ geekbuying
10αρι γιρο στα 100 ευρω?

christoi
27-11-13, 21:26
πολυ καλη τιμη.με 25 ευρω επιπλεον,εχεις δυο χρονια εγγυηση και λογικα αμεση παραλαβη

1 χρόνο δίνει και το κατάστημα. Ακριβώς όσο και το banggood.

Edit : Btw, αυτό με τα 2 χρόνια εγγύηση με νομοθεσία της ΕΕ, είναι treehes baby!
Μετά από αρκετό ψάξιμο σε διάφορα φόρα και σελίδες της EE, βρήκα ότι είναι ΟΔΗΓΙΑ προς τα κράτη-μέλη. Έτσι, εδώ και κάποιο διάστημα (1-2 χρόνια, δεν θυμάμαι ακριβώς), η Ελλάδα άλλαξε το "2 χρόνια τουλάχιστον" με το "εύλογο χρονικό διάστημα αναλόγως το προϊόν" (εν ολίγης αυτά). Άρα, αν ο κατασκευαστής σου δίνει 1 χρόνο στο λαπτοπ (βλέπε HP,acer,toshiba κλπ) είναι καλυμμένος, διότι το κάνει με την λογική πως σε 2 χρόνια θα χρειαστείς καινούριο (λόγω της εξέλιξης της τεχνολογίας, ασχέτως αν το δικό μου κλείνει 8 χρόνια και ψιλοανταγωνίζεται καινούρια φθηνά) και άρα σου καλύπτει την μισή ζωή του λαπτοπ. Και να είσαι και ευχαριστημένος τιποτένιε ανθρωπάκο, ηλίθιε καταναλωτή!! (αυτά για όσους δεν κοιτάνε ΠΟΤΕ την διάρκεια της εγγύησης)

odd
27-11-13, 22:19
Παιδιά για tablet μέχρι 300 ευρώ από Πλαίσιο υπάρχει κάποια πρόταση;

Η χρήση είναι internet, ebook και ταινίες μέσω streaming από NAS με αυτή τη σειρά.

Κοιτώντας στο εύρος 200-300 ευρώ (http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablet.htm?PriceRange=%E2%82%AC%20%20%20199-299) βλέπω 10άρια turbo-x (που δεν ξέρω αν είναι της προκοπής) και δύο επώνυμα 8άρια (LG και Samsung).

leros2004
28-11-13, 01:25
Παιδιά για tablet μέχρι 300 ευρώ από Πλαίσιο υπάρχει κάποια πρόταση;

Η χρήση είναι internet, ebook και ταινίες μέσω streaming από NAS με αυτή τη σειρά.

Κοιτώντας στο εύρος 200-300 ευρώ (http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablet.htm?PriceRange=%E2%82%AC%20%20%20199-299) βλέπω 10άρια turbo-x (που δεν ξέρω αν είναι της προκοπής) και δύο επώνυμα 8άρια (LG και Samsung).

Το lg εννοείται

mgeorge
28-11-13, 19:09
θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η γνωμη σας γιαυτο το tablet

http://www.geekbuying.com/item/Nextway-Q10-ATM7029-1-2GHz-10-1-inch-Tablet-PC-Android-4-1-Quad-Core-IPS-Capcaitive-Screen-1280-800-1GB-16GB-317987.html

psolord
29-11-13, 17:35
θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η γνωμη σας γιαυτο το tablet

http://www.geekbuying.com/item/Nextway-Q10-ATM7029-1-2GHz-10-1-inch-Tablet-PC-Android-4-1-Quad-Core-IPS-Capcaitive-Screen-1280-800-1GB-16GB-317987.html

Χωρίς να έχω ιδία εμπειρία από κανένα, θα έλεγα να ρίξεις μία ματιά και σε αυτό, μιας και φοράει τον δοκιμασμένο RK3188.

http://www.geekbuying.com/item/AOCOS-PX103-RK3188-1-8GHz-10-1-inch-Tablet-PC-Android-4-2-Quad-Core-Capacitive-Touch-Screen-1280-800-2G-16G---Silver-322165.html

O ATM 7029 είναι κακώς documented. Άλλοι λένε Cortex A7 άλλοι Cortex A5. GPU έχει Vivante η οποία δεν ξέρω κατά πόσο συμβατή είναι με τα διάφορα applications.

Προσωπικά θα διάλεγα επιβεβαιωμένο Cortex A9 και Mali GPU να ξέρουμε τι μας γίνεται.

Το μόνο που με απασχολεί σε αυτό που σου προτείνω είναι ότι δεν αναφέρει IPS οθόνη, πράγμα που μπορεί να σε απασχολήσει, ανάλογα με την χρήση που το θες. Προσωπικά είχα δύο Cube U30GT, το ένα με ΤΝ το άλλο με IPS και δεν ήταν τόσο τρομερή η διαφορά.

Κατά τα λοιπά και τα δύο είναι άγνωστες μάρκες, οπότε ψάξε στο Internet για αναφορές χρηστών. Μόνο σαν hardware μπορώ να τα αξιολογήσω.

mgeorge
30-11-13, 09:47
πολυ καλο φιλε μου psolord
λογικα αυτό θα παρω αν το προλαβω πριν τελειωσει η προσφορα

- - - Updated - - -

αυτο εδω http://www.geekbuying.com/item/Z750-RK3168-1-2GHz-10-inch-Tablet-PC-Android-4-2-Dual-Core-Capacitive-Touch-Screen-1024-768-1-8G---White-320586.html

vgiozo
02-12-13, 21:17
Παρήγγειλα, μετά από αρκετή ταλαιπωρία με την αγορά ταμπλέτας, ένα VIdo N90 FHDRK από merimobiles και διάλεξα αποστολή με EMS...

το περασμένο Σάββατο βράδυ...επικοινώνησα σήμερα με το μαγαζί και μου λένε πως θα το στείλουν στις 5 Δεκ...που με ξενερώνει λίγο γιατί ανησυχώ μήπως δεν φτάσει έγκαιρα (στις 23 έχω προγραμματίσει να φύγω από Θεσσαλονίκη)...
Είναι EMS βέβαια, αλλά είναι και η περίοδος τέτοια...

Εμπειρίες έχουμε από αποστολή με EMS σε βεβαρημενες περιόδους χριστουγέννων;

Το ότι καθυστερεί λίγο βέβαια μου δίνει χρόνο να αμφισβητήσω την ορθ΄τητα της επιλογής μου....υπάρχει κάτι πραγματικά κάτι νέο που αναμένεται στις ταμπλέτες άξιο αναμονής 2-3 μηνών;

Βλέπω ότι αρχίζουν κι εμφανίζοτνται ταμπλέτες με επεξεργαστή Intel και πολύ καλές επιδόσεις (καθώς και πολύ ανώτερο Wifi) αλλά δεν είναι πως κυνηγώ και τα σκορ...
Κάποια τεχνολογία πχ χαμηλ΄τοερης κατανάλωσης στις οθόνες, κάποια νέα μοντέλα με πιο πλούσια χαρακτηριστικά κοκ;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
02-12-13, 21:51
Δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι, τα Kindle Fire βγήκανε με έκπτωση σήμερα (γύρω στο 15-20%), συγκεκριμένα το HD 8.9'' και το HDX 7''.

satcur
03-12-13, 11:22
Παιδιά ψάχνω για ένα πολύ οικονομικό tablet για δωράκι σε μικρό παιδάκι. Αυτό λέει τίποτα;
http://www.merimobiles.com/onda-v701s-quad-core-android-4-2-7-inch-1024x600-8gb-hdmi-tablet_p/meri7774.htm

Επίσης αυτά τα μαγαζιά είναι Ο.Κ.;
http://www.banggood.com/
http://www.geekbuying.com/
http://www.merimobiles.com

Παίζει κάποιο άλλο hot (από άποψη τιμών) κινέζικο site;

thenetpoet
03-12-13, 13:03
Παιδιά ψάχνω για ένα πολύ οικονομικό tablet για δωράκι σε μικρό παιδάκι. Αυτό λέει τίποτα;
http://www.merimobiles.com/onda-v701s-quad-core-android-4-2-7-inch-1024x600-8gb-hdmi-tablet_p/meri7774.htm

Επίσης αυτά τα μαγαζιά είναι Ο.Κ.;
http://www.banggood.com/
http://www.geekbuying.com/
http://www.merimobiles.com

Παίζει κάποιο άλλο hot (από άποψη τιμών) κινέζικο site;

Γιά τo merimobiles έχω κάκιστη γνώμη. Εϊχα πάρει πρόπερσι ένα tablet, μου έστειλαν το παλιό αντί για το νέο μοντέλο που είχα παραγγείλει, έκαναν τον κινέζο όταν τους έστειλα τα specs του tablet σε σχέση με αυτά που είχα παραγγείλει. Το έστειλα πίσω με RMA τρείς φορές, και τις τρείς το επέστρεψαν ακριβώς όπως τους το είχα στείλει, χωρίς να το αλλάξουν και εν τέλει μετά από 12 μήνες ταχυδρομεία, μου "πρόσφεραν" μια έκπτωση αστεία αν αγόραζα άλλο tablet από αυτoύς.
Προσπαθούσαν μάλιστα να με πείσουν οτι το tablet είχε 1GB RAM ενώ ξεκάθαρα είχε 512ΜΒ, αναφερόμενοι στην internal flash όποτε εγώ τους έλεγα για RAM.
Την τελευταία φορά που τους το έστειλα πίσω, τους έγραψα οτι εφ' όσον λέτε οτι έχει 1GB RAM, περάστε του το upgrade που έχει βγεί και στείλτε το μου πίσω.. Φυσικά μου το έστειλαν πίσω χωρίς να έχουν περάσει το upgrade, αφού σε 512 RAM δεν υποστηριζόταν upgrade.
Για εμένα, μακρυά από το συγκεκριμένο μαγαζί, σε περίπτωση που αντιμετωπίσετε πρόβλημα είστε χαμένοι από χέρι.

villasg
03-12-13, 14:48
http://www.banggood.com/ Αψογοι και εξυπηρετικοι οταν χρειαστει εχω παρει πολλα πραγματα απο αυτους , το μονο "κακο" ειναι οτι στελνουν με δικη τους συσκευασια φελιζολ και αφαιρουν την original της συσκευης
http://www.merimobiles.com Απαραδεκτοι ( ειμαι σε διενεξη τωρα μαζι τους μεσω paypal γιατι παραγγειλα κατι στι 15/11 που ηταν αμεσα διαθεσημο και μεχρι 30/11 δεν το ειχαν στειλει , ζητησα ακυρωση και refund και εκαναν τον κινεζο οποτε 2 μερες μετα εκανα claim στο paypal , αμεσα μου ελαξαν την κατασταση σε refunded αλλα refund δεν εκαναν .... περιμενω ...

οσο για το Onda V701S καλο ειναι για αυτα τα λεφτα που ζηταει
δες και αυτο με λιγα παραπανω http://www.banggood.com/PIPO-S1Pro-Quad-Core-Rk3188-1_6GHz-7-Inch-IPS-8GB-Android-4_2-Tablet-p-76684.html

blade_
03-12-13, 15:03
η κοπελια τσιμπησε τελικα αυτο εδω

http://www.geekbuying.com/item/Cube-U30GT-10-1-inch-Quad-Core-RK3188-Android-4-1-Tablet-PC-Retina-Screen-1920-1200-2GB-RAM-16GB-BT-Gyroscope-314425.html

seatakias
03-12-13, 16:48
Καλησπέρα παιδιά!!!
Θελω να αγοράσω στον ανιψιό μου ένα tablet με 150-200e.
Η χρήση που θα το κάνει internet και κανένα παιχνίδι.
Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο επειδή δεν έχω γνώσεις σε tablet.

RASTAVIPER
03-12-13, 17:18
Δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι, τα Kindle Fire βγήκανε με έκπτωση σήμερα (γύρω στο 15-20%), συγκεκριμένα το HD 8.9'' και το HDX 7''.

Πολυ ωραια, αλλα με κλειδωμενα τα παντα δεν εχει νοημα.
Μπηκα τωρα Στο Αμερικανικο Αμαζον και παλι στα 444$ το εχει, οσο ειχε και πριν.

tsavman
03-12-13, 19:58
η κοπελια τσιμπησε τελικα αυτο εδω

http://www.geekbuying.com/item/Cube-U30GT-10-1-inch-Quad-Core-RK3188-Android-4-1-Tablet-PC-Retina-Screen-1920-1200-2GB-RAM-16GB-BT-Gyroscope-314425.html

Με γεια!
Είχα το πρώτο U30GT και ήταν μεγάλο τούμπανο. Αυτό είναι ακόμα καλύτερο.

satcur
03-12-13, 20:39
Γιά τo merimobiles έχω κάκιστη γνώμη. Εϊχα πάρει πρόπερσι ένα tablet, μου έστειλαν το παλιό αντί για το νέο μοντέλο που είχα παραγγείλει, έκαναν τον κινέζο όταν τους έστειλα τα specs του tablet σε σχέση με αυτά που είχα παραγγείλει. Το έστειλα πίσω με RMA τρείς φορές, και τις τρείς το επέστρεψαν ακριβώς όπως τους το είχα στείλει, χωρίς να το αλλάξουν και εν τέλει μετά από 12 μήνες ταχυδρομεία, μου "πρόσφεραν" μια έκπτωση αστεία αν αγόραζα άλλο tablet από αυτoύς.
Προσπαθούσαν μάλιστα να με πείσουν οτι το tablet είχε 1GB RAM ενώ ξεκάθαρα είχε 512ΜΒ, αναφερόμενοι στην internal flash όποτε εγώ τους έλεγα για RAM.
Την τελευταία φορά που τους το έστειλα πίσω, τους έγραψα οτι εφ' όσον λέτε οτι έχει 1GB RAM, περάστε του το upgrade που έχει βγεί και στείλτε το μου πίσω.. Φυσικά μου το έστειλαν πίσω χωρίς να έχουν περάσει το upgrade, αφού σε 512 RAM δεν υποστηριζόταν upgrade.
Για εμένα, μακρυά από το συγκεκριμένο μαγαζί, σε περίπτωση που αντιμετωπίσετε πρόβλημα είστε χαμένοι από χέρι.


http://www.banggood.com/ Αψογοι και εξυπηρετικοι οταν χρειαστει εχω παρει πολλα πραγματα απο αυτους , το μονο "κακο" ειναι οτι στελνουν με δικη τους συσκευασια φελιζολ και αφαιρουν την original της συσκευης
http://www.merimobiles.com Απαραδεκτοι ( ειμαι σε διενεξη τωρα μαζι τους μεσω paypal γιατι παραγγειλα κατι στι 15/11 που ηταν αμεσα διαθεσημο και μεχρι 30/11 δεν το ειχαν στειλει , ζητησα ακυρωση και refund και εκαναν τον κινεζο οποτε 2 μερες μετα εκανα claim στο paypal , αμεσα μου ελαξαν την κατασταση σε refunded αλλα refund δεν εκαναν .... περιμενω ...

οσο για το Onda V701S καλο ειναι για αυτα τα λεφτα που ζηταει
δες και αυτο με λιγα παραπανω http://www.banggood.com/PIPO-S1Pro-Quad-Core-Rk3188-1_6GHz-7-Inch-IPS-8GB-Android-4_2-Tablet-p-76684.html

Ευχαριστώ παιδιά. Οπότε το Onda φεύγει λόγω μαγαζιού. Το PIPO S1Pro το έχω υπόψιν μου κι αυτό εάν δεν βρεθεί κάτι οικονομικότερο. Έχει αρκετούς Έλληνες που το έχουν αγοράσει και έχουν γράψει πολλά καλά σχόλια.

Σκέφτομαι κι αυτό από το banggood.com.
http://www.banggood.com/Colorfly-E708-Q1-Quad-Core-Allwinner-A31S-7-Inch-Android-4_2-Tablet-p-88159.html?currency=EUR

blade_
04-12-13, 03:20
Με γεια!
Είχα το πρώτο U30GT και ήταν μεγάλο τούμπανο. Αυτό είναι ακόμα καλύτερο.

για να δουμε

ειμαι πολυ περιεργος να το πιασω στα χερια μου!

villasg
04-12-13, 11:41
Καλησπέρα παιδιά!!!
Θελω να αγοράσω στον ανιψιό μου ένα tablet με 150-200e.
Η χρήση που θα το κάνει internet και κανένα παιχνίδι.
Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο επειδή δεν έχω γνώσεις σε tablet.

Για μενα σε αυτα που θες να διαθεσεις ενα ειναι : Pipo M9 Pro

genious4
04-12-13, 22:52
Χαιρετώ όλη την παρέα
Παιδια μετά από αρκετό διάβασμα στις ποιο πίσω σελίδες έχω ¨καταλήξει¨(νομίζω) ανάμεσα στο Pipo M9pro και Μ6pro . Εκεινο μου με προβληματίζει είναι οι οθόνες τους , τι είναι καλύτερο 4*3 ή 16*10 και επίσης το wifi του.
Η χρήση του θα είναι , αρκετό internet (Youtube-facebook-skype-chat) αρκετό διάβασμα και αρκετά παιχνίδια λόγο τις κόρης μου και από εμένα βέβαια να μην κρύβομαι.
Τώρα βέβαια αν έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα, δεκτό .

nfotis
05-12-13, 02:42
Ευχαριστώ παιδιά. Οπότε το Onda φεύγει λόγω μαγαζιού. Το PIPO S1Pro το έχω υπόψιν μου κι αυτό εάν δεν βρεθεί κάτι οικονομικότερο. Έχει αρκετούς Έλληνες που το έχουν αγοράσει και έχουν γράψει πολλά καλά σχόλια.


Εγώ ξεκίνησα απο Banggood με ένα PIPO S1s το καλοκαίρι (όχι το Pro - η διαφορά είναι ότι το τελευταίο είναι τετραπύρηνο και διαθέτει μια επιπλέον καμερούλα στη μπροστινή όψη).
Το S1s το πήρα ως πείραμα χαμηλού κόστους, δεν έχω κάποιο παράπονο πλην της μπαταρίας η οποία σχετικά γρήγορα 'ξεζουμίζεται' με εντατικό Angry Birds και WiFi (3+ ώρες βαστάει, κατά εκτίμηση πριν αρχίσει να πέφτει)

Το επόμενο βήμα για μένα απο το ίδιο μαγαζί είναι το PIPO M9 (όχι το Pro), το οποίο με ικανοποιεί σχεδόν απόλυτα. Η ανάλυση είναι ΟΚ για αυτό το μέγεθος οθόνης, τα χρώματα πολύ καλά (IPS οθόνη) και ο επεξεργαστής ζορίζεται ελάχιστα (μόνο το Real Racing 3 όταν βρίσκεσαι με 10+ αυτοκίνητα στην αφετηρία 'μπουκώνει' για λίγο όσο υπολογίζει συγκρούσεις/φρεναρίσματα/κτλ., αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται και σε ανεπαρκή κώδικα).
Η μπαταρία κρατάει 3+ μέρες με ελαφριά λειτουργία και αναμονή με κλειστό WiFi όταν δεν το δουλεύω, με βαριά και εντατική χρήση (Real Racing 3 + WiFi) κρατάει κάπου 6-7 ώρες πριν αρχίσει τις προειδοποιήσεις (κατά εκτίμηση). Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το M9, το Pro θεωρώ ότι είναι υπερβολικό (και η πολύ ψηλή ανάλυση ίσως ρίχνει τη ταχύτητα)

Και οι δύο ταμπλέτες ήρθαν απο τη μάνα τους με Android 4.2.2

Ν.Φ.

satcur
05-12-13, 09:52
Ευχαριστώ nfotis και όλα τα παιδιά παραπάνω για τις συμβουλές. Ακολούθησα την πεπατημένη και πήγα τελικά για το PIPO S1Pro από
http://dealsprime.com/tablet-pc/brands/pipo-tablets/pipo-s1pro-quad-core-rk3188-tablet-pc-7-1024-600-android-4-2-2-2mp-2gb-ddr3-8gb-rom-smart-s2.html
Θα ενημερώσω το νήμα για το πως εξελίχθηκε η αγορά.

gtzaras
05-12-13, 17:10
Καλησπερα παιδια ευχομαι καλες γιορτες σε ολους και οτι αγαπατε... φυσικα παντα με υγεια!! Μια ερωτηση πιο απο τα παρακατω θα επιλεγατε μια και ειναι ολα ιδια τιμη...!
1) http://www.skroutz.gr/s/3359857/Vero-A8839-8-8GB.html
2) http://www.skroutz.gr/s/3346072/F-U-ETB8448-8GB.html?keyphrase=ETB8448
3) http://www.skroutz.gr/s/4120498/Bitmore-Tab840-8GB.html?cf=%CF%84%CE%B1%CE%B2840&keyphrase=tab840
4) http://www.skroutz.gr/s/2725382/Vero-A8826-8GB.html?keyphrase=A8826

Το ενδιαφερον ειναι απο ατομο που μενει Ηρακλειο Κρητης και δεν εχει δυνατοτητα επιλογης μεσω ιντερνετ κλπ!
Ευχαριστουμε για τις απαντησεις σας

psolord
06-12-13, 00:29
Ξεκινάνε να σκάνε Κινέζικα και με τον Exynos 5 Octa (http://www.pandawill.com/tomato-t2-exynos-5-octa-5410-tablet-pc-79-inch-ips-screen-android-42-2gb-ram-16gb-3g-gps-monster-phone-blue-p84003.html). :twisted:

mrsaccess
06-12-13, 01:51
Βλέπω η RockChip πήρε επίσημη έγκριση από την Google για το Kit Kat. Ήδη σήμερα για ένα Pipo με RK3168 δόθηκε από την Pipo μια beta ROM με KitKat. :biggrin:

leros2004
06-12-13, 02:11
Ευχαριστώ nfotis και όλα τα παιδιά παραπάνω για τις συμβουλές. Ακολούθησα την πεπατημένη και πήγα τελικά για το PIPO S1Pro από
http://dealsprime.com/tablet-pc/brands/pipo-tablets/pipo-s1pro-quad-core-rk3188-tablet-pc-7-1024-600-android-4-2-2-2mp-2gb-ddr3-8gb-rom-smart-s2.html
Θα ενημερώσω το νήμα για το πως εξελίχθηκε η αγορά.

Αν δεν έχεις παραγγείλει ακόμα, κοίτα και αυτό http://www.ebay.com/itm/Nexus-7-16GB-Wi-Fi-7in-Black-1-Gen-/171188991261?_trksid=p2053445.m2306.l3997 ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.