PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

ownagE_
22-12-13, 12:22
Τι εννοείς πλήρης υπολογιστής; Γίνε πιό λεπτομερής στις διαφορές χρηστικότητας που πιθανόν έχεις στο μυαλό σου.

Αν το "tablet" φοράει x86 CPU (όπως πχ. το Asus T100 που ανέφερα παραπάνω, αλλά και πολλά άλλα), θα τρέχει κανονικότατα Windows 8 και όλα τα apps/games που υπάρχουν για windows.
Ε σκέψου με keyboard/mouse και HDMI out τι γίνεται.. Μέχρι και desktop το κάνεις :p

shadow_1986
22-12-13, 12:28
Αν το "tablet" φοράει x86 CPU (όπως πχ. το Asus T100 που ανέφερα παραπάνω, αλλά και πολλά άλλα), θα τρέχει κανονικότατα Windows 8 και όλα τα apps/games που υπάρχουν για windows.
Ε σκέψου με keyboard/mouse και HDMI out τι γίνεται.. Μέχρι και desktop το κάνεις :p

Desktop δεν γίνεται με καμμία κυβέρνηση(laptop ίσως)... :p (με τους επεξεργαστές που φοράνε)

ownagE_
22-12-13, 12:31
Desktop δεν γίνεται με καμμία κυβέρνηση(laptop ίσως)... :p (με τους επεξεργαστές που φοράνε)

Σ'ένα χρόνο όμως θα έχουν ξεπεράσει τις επιδόσεις ενός καλού dual core (i3)..

anon
22-12-13, 12:32
Αν το "tablet" φοράει x86 CPU (όπως πχ. το Asus T100 που ανέφερα παραπάνω, αλλά και πολλά άλλα), θα τρέχει κανονικότατα Windows 8 και όλα τα apps/games που υπάρχουν για windows.
Ε σκέψου με keyboard/mouse και HDMI out τι γίνεται.. Μέχρι και desktop το κάνεις :p

H λογική για τα ταμπλετς αλλά και low level PC's ειναι τελείως διαφορετική. Θεωρώντας δεδομένο (κάτι όχι ακόμα δυνατόν) ότι υπάρχουν ταχύτατες συνδέσεις Ιντερνετ, τότε το ταμπλετ μπορεί να παίζει κάποια πράγματα όπως και τώρα αυτόνομα, αλλα μπορεί επίσης ναναι σαν τερματικό στο cloud όπου θα παίζει με υψηλές ταχύτητες επεξεργασίας, πχ φαντάσου το ταμπλετ σαν τερματικός σταθμός (όπως τα dumb terminals) σε έναν υπερυπολογιστή με δεν ξερω πόσα cores και πόσες Tesla GPU όπου θα τρέχεις το Photoshop με ταχυτητες ασυλληπτες ακόμα και για τα καλύτερα σημερινά desktops και στα οποία θα πληρώνεις μόνο τον χρόνο που χρησιμοποίησες τον υπερυπολογιστή (*)

(*) Αν το σενάριο σας φαίνεται ουτοπικό, κάπως έτσι δούλευαν οι υπολογιστές μεγαθήρια mainframs μέχρι εποχής 70'ς .

gtzaras
22-12-13, 12:34
Καλημερα στην παρεα σας!! Σημερα εβγαλε προσφορα το eshop το συγκεκριμενο ταμπλετ.. http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904269&sid=1 Manda MID781.
Πως το βλεπετε? Διαβασα διαφορα για το chipset που φοραει καθως και για τα γραφικα του οτι ειναι αργα...
θα ηθελα την γνωμη σας που μετραει Ευχαριστω

dhmk
22-12-13, 12:37
Τι εννοείς πλήρης υπολογιστής; Γίνε πιό λεπτομερής στις διαφορές χρηστικότητας που πιθανόν έχεις στο μυαλό σου.

Μα είναι ένα πλήρες PC. Όλα τα προγράμματά μας τρέχουν, το flash δουλεύει. Υπάρχει ποτέ περίπτωση να χρησιμοποιήσω στο σπίτι μου android αντί για Windows; Ένα windows tablet είναι το κανονικό μου PC που μπορώ να το κουβαλώ μαζί μου. Επίσης μια και είμαι προγραμματιστής δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω ανάπτυξη σε android συσκευή. Ακόμη και την ανάπτυξη για android σε PC την κάνουμε. Αν μπορώ να έχω κάτι φορητό που είναι απόλυτα συμβατό με αυτό που αποτελεί για μένα το κυρίως OS γιατί, αν έχω επιλογή, να μην το έχω και στη φορητή μου συσκευή;

Αυτό προσπαθούν να πουν και οι διαχειριστές του Obuntu. Κανονικό desktop ακόμη και στα κινητά, πόσο μάλλον στα tablet. Είναι μια ισχυρή ιδέα. Μέχρι στιγμής ζητήματα κόστους και κατανάλωσης (δηλαδή hardw) την έχουν εμποδίσει από το να υλοποιηθεί ευρέως. Όταν αυτά λυθούν τότε θα κληθούμε να την αντιμετωπίσουμε. Εγώ, και νομίζω οι περισσότεροι, θα απαντήσουμε ότι προτιμούμε για συγκεκριμένο κομμάτι της αγοράς, Windows αντί για android.

Gordito
22-12-13, 12:38
Για phones ναι, είναι νομοτελειακά καταδικασμένη. Τα πράγματα ειναι απλά, είναι μια πλατφόρμα, NOKIA που επενδύει σε Windows. Πρόσεξε. Οσο ειναι πολύ μικροί, μπορεί η Microsoft να παίζει με ζημία ακόμη, προκειμένου να μπεί γερά στην αγορά, αλλά εαν μπεί, θα πρέπει να βγάλει κέρδος, μην πω και την χασούρα τόσων ετών προσπαθειας εγκλωβισμού της σχετικής αγοράς, κάτι που δεν μπορεί να συμβεί με κανένα τρόπο, όσο το Android και συναφή ειναι δωρεάν λογισμικό. Χώρια που υπάρχει μεγάλη βάση λογισμικού και του περισσότερου δωρεάν στο Android, κάτι που δεν υπάρχει στην πλατφόρμα Windows για κινητά. Λογικά λοιπόν έχει χάσει πλέον την αγορα αυτή, και οι αναλυτές το έχουν δηλώσει και οι μέτοχοι το ξέρουν. Οσο προσπαθεί να μπεί στην αγορά αυτή, θα χάνει χοντρά λεφτά, εαν μπεί, και πάλι θα χάνει χοντρά λεφτά, εαν προσπαθήσει να βγάλει λεφτά, απλά όλοι οι χρήστες θα φύγουν, και θα πάνε στην πλατφόρμα Android. Δεστε πχ στις πλατφόρμες Iphone vs Android. Αν και το Iphone είχε ήδη μια σοβαρή βάση απο αριθμό χρηστών, ποιοτικότερο υλικό αλλά και λογισμικό (αρχικά, όχι πλέον), εφαρμογές, έχασε την πρωτοκαθεδρία της αγοράς. Γιατί; Γιατί ήταν πολύ ακριβή πλατφόρμα σε σχέση με τον Αντροιντ.... Το ερώτημα είναι λοιπόν.... Μπορει η πλατφόρμα Windows να γίνει πολύ φθηνότερη απο την πλατφόρα Αντροιντ; Οταν ήδη το Αντροιντ είναι ήδη τσάμπα; ΟΧΙ.... Αρα ΤΕΛΟΣ...

Πολυ ενδιαφερον ποστ.

Δεν ειμαι σιγουρος οτι η πλατφορμα Windows τωρα μπαινει μεσα ή οτι μπαινει μεσα τοσο πολυ. Χρεωνει για το λογισμικο και εχει premium τιμες.
Καποια σπρωξιματα που κανει, πχ χρηματοδοτοντας devs κλπ, μαλλον ειναι για να πιασει νουμερα τα οποια παιζουν τεραστιο ρολο στο marketing.
Πολυ σπανια εχω δει σε αρθρα/site πραγματικη αναφορα στις δυναοτητες ενος Windows Phone, η συζητηση κολαει στο οτι εχει 200.000 εφαρμογες (1/5 απο αλλους)

Οταν λοιπον ανεβει το market share, θα δωσει δωρεαν το λογισμικο (http://news.cnet.com/8301-10805_3-57615240-75/microsoft-eyes-free-versions-of-windows-phone-rt-report-says/) και θα βγαλει λεφτα οπως βγαζει και η Google, απο εφαρμογες και διαφημισεις.

Επισης, μην ξεχνας οτι δεν ενδιαφερεται πολυς κοσμος για το νουμερο των εφαρμογων.
Αν υπαρξει/υπαρχει το βασικο μπουκετο (twitter/facebook/instagram/viber/whatsapp/spotify/pandora/google apps/you get the gist) ολοι θα ειναι χαρουμενοι. Λιγοι θα ενοχληθουν αν δεν υπαρχει το σουπερ/ντουπερ παιχνιδι ή συγκεκριμενη εφαρμογη.

Και ηδη εχει βγαλει συσκευη που βγαζει ματια (Lumia 1520) και κινειται στην σωστη κατευθυνση.

Για την διαμαχη Andoid vs ios.
Μπορει το android να εχει πλεον το 80% της αγορας, αλλα ακομα η apple βγαζει πιο πολλα λεφτα (https://www.google.gr/search?q=apple+makes+more+money&oq=apple+makes+more+money&aqs=chrome..69i57j0l3.3281j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8).
Για την διαφορα που εχουν στο μεριδιο της αγορας, ειναι τρελο αυτο που συμβαινει.

Οπως λοιπον ξεκινησε η Google, που εδινε δωρεαν OS με 0% market share και εμπαινε μεσα 2 χρονια μπούνια, ετσι θα παθει και η Microsoft μεχρι να αποκτησει σεβαστό Market share.

Δε θα μου κανει καθολου εντυπωση αν σε ενα χρονο εχει πλησιασει επικνδυνα τα ποσοστα της Apple.
Και windows 8.2/9 θα βγουνε με ευρεια αποδοχη (οικειοποιηση κοσμου με tiles), και 2-3 συσκευες καλες θα βγαλει μεσα στο ετος, και περισσοτερες εφαρμογες θα εχει.

Εγω λοιπον βλεπω και ελπιζω οτι σε βαθος χρονου θα γινει Νο2 στην αγορα.




Πολυ βασικό που ξεχασα.
Σχεδον ολοι οσοι εχουν παρει Windows Phone ειναι ευχαριστημενοι, αυτο που υποσχεται το κανει καλα.

shadow_1986
22-12-13, 12:43
Μα είναι ένα πλήρες PC. Όλα τα προγράμματά μας τρέχουν, το flash δουλεύει. Υπάρχει ποτέ περίπτωση να χρησιμοποιήσω στο σπίτι μου android αντί για Windows; Ένα windows tablet είναι το κανονικό μου PC που μπορώ να το κουβαλώ μαζί μου. Επίσης μια και είμαι προγραμματιστής δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω ανάπτυξη σε android συσκευή. Ακόμη και την ανάπτυξη σε android σε PC την κάνουμε. Αν μπορώ να έχω κάτι φορητό που είναι απόλυτα συμβατό με αυτό που αποτελεί για μένα το κυρίως OS γιατί, αν έχω επιλογή, να μην το έχω και στη φορητή μου συσκευή;

Αυτό προσπαθούν να πουν και οι διαχειριστές του Obuntu. Κανονικό desktop ακόμη και στα κινητά, πόσο μάλλον στα tablet. Είναι μια ισχυρή ιδέα. Μέχρι στιγμής ζητήματα κόστους και κατανάλωσης (δηλαδή hardw) την έχουν εμποδίσει από το να υλοποιηθεί ευρέως. Όταν αυτά λυθούν τότε θα κληθούμε να την αντιμετωπίσουμε. Εγώ, και νομίζω οι περισσότεροι, θα απαντήσουμε ότι προτιμούμε για συγκεκριμένο κομμάτι της αγοράς, Windows αντί για android.

Για τις δικές σου ανάγκες είναι πλήρης υπολογιστής. Flash is dead, btw. Δεν βλέπω τι σου λείπει απο το android και δεν μπορείς να κάνεις development, που το βρίσκεις σε windows tablet. Αν σε βολεύουν οι εφαρμογές των windows είναι εντελώς άλλο πράγμα από το δεν υπάρχει αντίστοιχη δυνατότητα σε άλλο λειτουργικό.

Απέχει πολύ ακόμα η αντικατάσταση του desktop από το tablet. Για μέτρια-light χρήση συμβουλεύεται και για τίποτα άλλο.

ownagE_
22-12-13, 12:46
Απέχει πολύ ακόμα η αντικατάσταση του desktop από το tablet. Για μέτρια-light χρήση συμβουλεύεται και για τίποτα άλλο.

Μα αυτό δεν κάνουν τα περισσότερα desktop/laptop; Μέτρια - light χρήση..
Άσε τους προγραμματιστές, whatever επαγγελματίες και καμένους gamers :p

dhmk
22-12-13, 12:50
Σε ταμπλετ (και όχι σε smartphone) είμαι πιο θετικός σε Windows. Δυστυχώς η πραγματικότητα των αριθμών είναι ότι το Αντροιντ κυριαρχεί και θα κυριαρχίσει ακόμα περισσοτερο. Ο λόγος ειναι απλός. Στην οικονομία των αριθμών το ένα είναι τσάμπα, το άλλο ακομα και εαν δωθεί τσάμπα για καποιο χρονικό διάστημα, δεν μπορεί ναναι για πάντα. Θαναι 10, 20 δολλάρια, θαχει κάποιο κόστος. Συν κάποια άλλα διαχειριστικά κλπ, το ίδιο υλικό με Αντροιντ θα βγαίνει 30-40 δολλάρια φθηνότερο. Επειδή ειναι τσάμπα το Αντροιντ ο οποιοσδήποτε κινέζος κατασκευαστής βγάζει κάτι, γιατί ειναι εύκολο, δίνοντας τεράστια ποικιλομορφία, ειδικότερα στην αγορα της Κίνας (>1 δις) Οι πελάτες της Microsoft δεν μπορει ναναι ο καθένας κινέζος, πρέπει να μπορεί να ελέγχει μην τους κάνουν λαδιές, άρα περιορίζεται σε μεγάλους καταξιωμένους brandname κατασκευαστές, βάζοντας ακομα έναν premium στην τιμή > 50 δολλάρια. Αρα μιλάμε το λιγότερο > 70 δολλάρια για το φθηνότερο device και σε μεγαλύτερα καλύτερα η διαφορά ειναι ακόμα μεγαλύτερη.

Σωστό αυτό που λες αλλά θεωρώ ότι πολλοί καταναλωτές θα είναι διατεθειμένοι να δώσουν "κάτι παραπάνω" για να πάρουν το κανονικό τους PC και σε μορφή tablet. Άλλωστε η Microsoft προσπαθεί να αλλάξει στρατηγική και να κινηθεί προς το μοντέλο της Apple. Πάντως δέχομαι ότι αυτά τα PC δεν θα κυριαρχήσουν και δεν χρειάζεται να κυριαρχήσουν σε όλο το εύρος της αγοράς των tablet. Θα είναι στο πάνω κομμάτι πάντα αλλά ξεκινώντας λίγο παρακάτω (ελπίζω εγώ) από το μέσο. Ας πούμε σε ότι θα κοστίζει από 250/300 ευρώ και πάνω. Σε αυτό το επίπεδο το θεωρώ εφικτό και αφορά ένα προϊόν προς το οποίο ο πελάτης αποδίδει μεγαλύτερη αξία, αυτήν την οποία οι Κινέζοι δεν μπορούν να προσφέρουν.

anon
22-12-13, 12:53
Πολυ ενδιαφερον ποστ.

Δεν ειμαι σιγουρος οτι η πλατφορμα Windows τωρα μπαινει μεσα ή οτι μπαινει μεσα τοσο πολυ. Χρεωνει για το λογισμικο και εχει premium τιμες.
Καποια σπρωξιματα που κανει, πχ χρηματοδοτοντας devs κλπ, μαλλον ειναι για να πιασει νουμερα τα οποια παιζουν τεραστιο ρολο στο marketing.
Πολυ σπανια εχω δει σε αρθρα/site πραγματικη αναφορα στις δυναοτητες ενος Windows Phone, η συζητηση κολαει στο οτι εχει 200.000 εφαρμογες (1/5 απο αλλους)

Οταν λοιπον ανεβει το market share, θα δωσει δωρεαν το λογισμικο (http://news.cnet.com/8301-10805_3-57615240-75/microsoft-eyes-free-versions-of-windows-phone-rt-report-says/) και θα βγαλει λεφτα οπως βγαζει και η Google, απο εφαρμογες και διαφημισεις.

Επισης, μην ξεχνας οτι δεν ενδιαφερεται πολυς κοσμος για το νουμερο των εφαρμογων.
Αν υπαρξει/υπαρχει το βασικο μπουκετο (twitter/facebook/instagram/viber/whatsapp/spotify/pandora/google apps/you get the gist) ολοι θα ειναι χαρουμενοι. Λιγοι θα ενοχληθουν αν δεν υπαρχει το σουπερ/ντουπερ παιχνιδι ή συγκεκριμενη εφαρμογη.

Και ηδη εχει βγαλει συσκευη που βγαζει ματια (Lumia 1520) και κινειται στην σωστη κατευθυνση.

Για την διαμαχη Andoid vs ios.
Μπορει το android να εχει πλεον το 80% της αγορας, αλλα ακομα η apple βγαζει πιο πολλα λεφτα (https://www.google.gr/search?q=apple+makes+more+money&oq=apple+makes+more+money&aqs=chrome..69i57j0l3.3281j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8).
Για την διαφορα που εχουν στο μεριδιο της αγορας, ειναι τρελο αυτο που συμβαινει.

Οπως λοιπον ξεκινησε η Google, που εδινε δωρεαν OS με 0% market share και εμπαινε μεσα 2 χρονια μπούνια, ετσι θα παθει και η Microsoft μεχρι να αποκτησει σεβαστό Market share.

Δε θα μου κανει καθολου εντυπωση αν σε ενα χρονο εχει πλησιασει επικνδυνα τα ποσοστα της Apple.
Και windows 8.2/9 θα βγουνε με ευρεια αποδοχη (οικειοποιηση κοσμου με tiles), και 2-3 συσκευες καλες θα βγαλει μεσα στο ετος, και περισσοτερες εφαρμογες θα εχει.

Εγω λοιπον βλεπω και ελπιζω οτι σε βαθος χρονου θα γινει Νο2 στην αγορα.

Η διαφορά μας στην αναλυση ειναι ότι εγώ μιλώ με οικονομικούς όρους ενώ εσείς με ευχολόγια. Δεν υπάρχει πιο φθηνό απο το τσάμπα, τέλος. Και η Microsoft ισως μπορεί να δίνει για λίγο τσάμπα, όχι για πολύ και σίγουρα όχι για πάντα.
Επίσης δνε είναι σε θέση αυτή την στιγμή να αλλάξει το μοντέλο λειτουργίας της, απο μια εταιρία που πουλά λογισμικό ως προιόν (shrinkwrapped software) σε μια εταιρία που θα λειτουργεί με το μοντέλο της Google. Το προσπαθει, αλλά δεν της βγαίνει, ακομα τουλάχιστον. Και ο χρόνος δρα εναντίον της. Ηδη έχασε τεράστιο χρόνο. Απο την άλλη έχει βέβαια τεράστια κεφάλαια να επενδύσει και να χάσει, αλλά και οι αντίπαλοί της το ίδιο (Google). Πήρε το Facebook, και το ΦΒ πήρε ήδη την κάτω βόλτα. Πολυ σοβαρά την κάτω βόλτα. Πήρε το Skype και χάνει τρελλά λεφτά. Απο το gaming (xbox) μια απο τα ίδια. Ακόμα και χήνα με τα χρυσά αυγά, το office, και αυτό πήρε την κάτω βόλτα. Γενικά η μόνη δουλειά που της αφήνει αυτή την στιγμή τρελλά λεφτά, χωρίς κόπο, είναι η εκμετάλλευση των πατεντών της, στους ανταγωνιστές της!!! Το μόνο σίγουρο μέλλον της Microsoft είναι αυτό του πατεντο-τρολλ. Και μην ξεχνάτε, πίσω απο την Microsoft είναι επενδυτές, οι οποίοι θέλουν να βλέπουν κέρδη και μερίσματα. Και δεκάρα δεν δίνουν για οράματα και άλλα εαν αυτά δεν μεταφράζονται σε χρήμα στις τσέπες τους. Και όλες οι ενέργειες της Microsoft προς την πλευρά του cloud computing, tamplets/smartphones κλπ εδώ και καιρό είναι ζημιογόνες. Εαν δεν αρχίσουν να αποδίδουν, που δεν φαίνεται ορατό μιας και ο ανταγωνισμός ειναι σφοδρός, και όχι μόνον αυτό, αλλά οι ανταγωνιστές έχουν προβάδισμα, και αυτό τους φαίρνει σε καλύτερη μοίρα οικονομικά και πιο βιώσιμους, τότε τι θα γίνει; Η' θα μαραζώσει οικονομικά προσπαθώντας να πιάσει την αγορά ή θα φύγει απο την μέση, παρατώντας τον αγώνα.
Παρτε παράδειγμα το web office. H Microsoft το κορόιδευε. Δεν έκανε προσπάθειες να πιάσει αυτή την αγορά, δέσμια του Οφις όπως το ξέραμε και όλης της αγοράς εμπορικού λογισμικού που το ήθελε έτσι. Και έρχεται απο την μια το libre office που πιάνει την αγορα των φτηνιάριδων χρηστών, που δεν θέλουν πολλά πολλά, αλλά και δεν θέλουν να πληρώνουν (και ειναι το συντριπτικό ποσοστό) και απο την άλλη στο web να σου έρχεται η Google (και άλλοι) με web υλοποιήσεις, που ναι μεν είναι παιδικές εξαρχής, αλλά με τα πλεονεκτήματα μιας web λύσης, και σιγά σιγά να γίνονται όλο και καλύτερα. Και σου έρχεται η Μικρομαλακή τώρα με υλοποίηση στο web, τελευταία και καταιδρωμένη. Και με κόστος όχι ευκαταφρόνητο. Και χωρίς πειρατικές λύσεις (όπως με τις desktop λύσεις). Ο άλλος που πριν πειράτευε το Οφφις, έχει τώρα τις εξής λύσες. Η' θα πληρώσει αν θέλει το Οφφις και δεν έχει παράδρομους, ή θα πάει στις δωρεάν λύσεις πχ Google. Εσείς που λέτε ότι θα πάει;

Η Μικρομαλακή ειναι ένα τεράστιο πλοίο. Εχει ακόμα πόρους, και πολλά έσοδα, αλλά πλέον γίνεται ζημιογόνος. Δεν θα χαθεί απο την μια μέρα στην άλλη, και ούτε είναι σίγουρο ότι θα χαθεί, μπορεί να βρεθεί κάποιος άλλος στα ηνία όπως ο Louis V. Gerstner, Jr. της ΙΒΜ ο οποίος πήρε μια εταιρία που πήγενε για διαλυση και έφερε τα πάνω κάτω, ή οπως ο Steve Jobs στην Apple. Αλλά όλοι ξέρετε ότι αυτά ειναι πολύ μικρές πιθανότητες...

shadow_1986
22-12-13, 12:56
Μα αυτό δεν κάνουν τα περισσότερα desktop/laptop; Μέτρια - light χρήση..
Άσε τους προγραμματιστές, whatever επαγγελματίες και καμένους gamers :p

Μόνο με το μοντέλο του anon, υπάρχει ελπίδα για αυτή την δυνατότητα. Γιατί εκείνοι που κάνουν μέτρια χρήση μπορούν να πάρουν ένα φθηνότερο desktop και ένα φθηνό tablet, και να έχουν αρκετά περισσότερο ολοκληρωμένη λύση από μία συσκευή.
Βέβαια και η μεν και η δε οπτική δεν είναι ακριβώς το βέλτιστο για τους κατασκευαστές. Ούτε εμείς καθορίζουμε το τι πρέπει να "υπάρχει" στην αγορά! ;)


Πολυ ενδιαφερον ποστ.

Δεν ειμαι σιγουρος οτι η πλατφορμα Windows τωρα μπαινει μεσα ή οτι μπαινει μεσα τοσο πολυ. Χρεωνει για το λογισμικο και εχει premium τιμες.
Καποια σπρωξιματα που κανει, πχ χρηματοδοτοντας devs κλπ, μαλλον ειναι για να πιασει νουμερα τα οποια παιζουν τεραστιο ρολο στο marketing.
Πολυ σπανια εχω δει σε αρθρα/site πραγματικη αναφορα στις δυναοτητες ενος Windows Phone, η συζητηση κολαει στο οτι εχει 200.000 εφαρμογες (1/5 απο αλλους)

Οταν λοιπον ανεβει το market share, θα δωσει δωρεαν το λογισμικο (http://news.cnet.com/8301-10805_3-57615240-75/microsoft-eyes-free-versions-of-windows-phone-rt-report-says/) και θα βγαλει λεφτα οπως βγαζει και η Google, απο εφαρμογες και διαφημισεις.

Επισης, μην ξεχνας οτι δεν ενδιαφερεται πολυς κοσμος για το νουμερο των εφαρμογων.
Αν υπαρξει/υπαρχει το βασικο μπουκετο (twitter/facebook/instagram/viber/whatsapp/spotify/pandora/google apps/you get the gist) ολοι θα ειναι χαρουμενοι. Λιγοι θα ενοχληθουν αν δεν υπαρχει το σουπερ/ντουπερ παιχνιδι ή συγκεκριμενη εφαρμογη.

Και ηδη εχει βγαλει συσκευη που βγαζει ματια (Lumia 1520) και κινειται στην σωστη κατευθυνση.

Για την διαμαχη Andoid vs ios.
Μπορει το android να εχει πλεον το 80% της αγορας, αλλα ακομα η apple βγαζει πιο πολλα λεφτα (https://www.google.gr/search?q=apple+makes+more+money&oq=apple+makes+more+money&aqs=chrome..69i57j0l3.3281j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8).
Για την διαφορα που εχουν στο μεριδιο της αγορας, ειναι τρελο αυτο που συμβαινει.

Οπως λοιπον ξεκινησε η Google, που εδινε δωρεαν OS με 0% market share και εμπαινε μεσα 2 χρονια μπούνια, ετσι θα παθει και η Microsoft μεχρι να αποκτησει σεβαστό Market share.

Δε θα μου κανει καθολου εντυπωση αν σε ενα χρονο εχει πλησιασει επικνδυνα τα ποσοστα της Apple.
Και windows 8.2/9 θα βγουνε με ευρεια αποδοχη (οικειοποιηση κοσμου με tiles), και 2-3 συσκευες καλες θα βγαλει μεσα στο ετος, και περισσοτερες εφαρμογες θα εχει.

Εγω λοιπον βλεπω και ελπιζω οτι σε βαθος χρονου θα γινει Νο2 στην αγορα.




Πολυ βασικό που ξεχασα.
Σχεδον ολοι οσοι εχουν παρει Windows Phone ειναι ευχαριστημενοι, αυτο που υποσχεται το κανει καλα.

Απέχει πολύ όμως η πραγματικότητα από την υπόθεση, τα νούμερα το λένε αυτό. Θα δείξει.

anon
22-12-13, 13:08
Σωστό αυτό που λες αλλά θεωρώ ότι πολλοί καταναλωτές θα είναι διατεθειμένοι να δώσουν "κάτι παραπάνω" για να πάρουν το κανονικό τους PC και σε μορφή tablet. Άλλωστε η Microsoft προσπαθεί να αλλάξει στρατηγική και να κινηθεί προς το μοντέλο της Apple. Πάντως δέχομαι ότι αυτά τα PC δεν θα κυριαρχήσουν και δεν χρειάζεται να κυριαρχήσουν σε όλο το εύρος της αγοράς των tablet. Θα είναι στο πάνω κομμάτι πάντα αλλά ξεκινώντας λίγο παρακάτω (ελπίζω εγώ) από το μέσο. Ας πούμε σε ότι θα κοστίζει από 250/300 ευρώ και πάνω. Σε αυτό το επίπεδο το θεωρώ εφικτό και αφορά ένα προϊόν προς το οποίο ο πελάτης αποδίδει μεγαλύτερη αξία, αυτήν την οποία οι Κινέζοι δεν μπορούν να προσφέρουν.

Δεν με πειράζει να έχω το κανονικό μου pc στο αναιμικό όπως και να το κάνουμε τάμπλετ, αν μπορώ απο το τάμπλετ, να έχω το PC μου ή κάποιο virtual PC σε κάποιον υπερυπολογιστή, με 64cores και gpus και ότι τραβά η ψυχή μου... Νομίζω πιάνεις το νόημα. Τα τάμπλετς θα γίνουν και για τους απαιτητικούς χρήστες απαραίτητα γιατί θαναι ο τερματικός τους σταθμός σε κάποιον υπερυπολογιστή, οπότε το λειτουργικο που θα τρέχουν θαναι άνευ σημασίας για αυτούς.

Θα μπορείς μέσω του τάμπλετ να έχεις remote desktop σε ένα σουπερντούπερ υπολογιστή στο cloud, να μην σε νοιάζει ούτε το backup, ούτε διακοπές ρεύματος, hardware αστοχίες κλπ, και θα χρησιμοποιείς αυτό το virtual PC παντού, και απο το τάμπλετ αλλά και απο το PC σου (που θανε επίσης κάποιο Ανδροιντ ίσως απλά με μεγάλη οθόνη/ανάλυση). Και θα κάνεις ανάπτυξη σε περιβάλλον Windows αν θες εκεί, γιατί εκεί θα τρέχει Windows, τρέχοντας ότι θέλεις.

Παράδειγμα. Λόγω μαθήματος που παρακολουθούσα στο Coursera, μας έδωσαν δωρεάν λογαριασμός στο Amazon cloud, για 100 δολλάρια, να ανοίγουμε μηχανες στο cloud, πχ Windows Server μηχανή, έτοιμη σε μερικά δευτερόλεπτα, και με ισχύ όση θέλεις (εμείς είχαμε περιορισμό λόγω εκπαιδευτικού λογαριασμού) και με gpu αν ήθελες και ότι γουστάρεις, βάσεις MS SQL, Oracle ότι θέλεις. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια καλή σύνδεση διαδικτύου. ΜΟΝΟΝ. Μπορεί ο σταθμός σου ναναι το πιο ταπεινό ταμπλετ, σε υπολογιστική ισχύ. Θα μπορούσε το ίδιο ναναι και για επιτραπέζιος υπολογιστής, ένα ταπεινότητατο ταμπλετ, με καλή ανάλυση μόνο, και όλα να τρέχουν αλλού.... Απλά σκεφτείτε το....

shadow_1986
22-12-13, 13:12
Δεν με πειράζει να έχω το κανονικό μου pc στο αναιμικό όπως και να το κάνουμε τάμπλετ, αν μπορώ απο το τάμπλετ, να έχω το PC μου ή κάποιο virtual PC σε κάποιον υπερυπολογιστή, με 64cores και gpus και ότι τραβά η ψυχή μου... Νομίζω πιάνεις το νόημα. Τα τάμπλετς θα γίνουν και για τους απαιτητικούς χρήστες απαραίτητα γιατί θαναι ο τερματικός τους σταθμός σε κάποιον υπερυπολογιστή, οπότε το λειτουργικο που θα τρέχουν θαναι άνευ σημασίας για αυτούς.

Θα μπορείς μέσω του τάμπλετ να έχεις remote desktop σε ένα σουπερντούπερ υπολογιστή στο cloud, να μην σε νοιάζει ούτε το backup, ούτε διακοπές ρεύματος, hardware αστοχίες κλπ, και θα χρησιμοποιείς αυτό το virtual PC παντού, και απο το τάμπλετ αλλά και απο το PC σου (που θανε επίσης κάποιο Ανδροιντ ίσως απλά με μεγάλη οθόνη/ανάλυση). Και θα κάνεις ανάπτυξη σε περιβάλλον Windows αν θες εκεί, γιατί εκεί θα τρέχει Windows, τρέχοντας ότι θέλεις.

Παράδειγμα. Λόγω μαθήματος που παρακολουθούσα στο Coursera, μας έδωσαν δωρεάν λογαριασμός στο Amazon cloud, για 100 δολλάρια, να ανοίγουμε μηχανες στο cloud, πχ Windows Server μηχανή, έτοιμη σε μερικά δευτερόλεπτα, και με ισχύ όση θέλεις (εμείς είχαμε περιορισμό λόγω εκπαιδευτικού λογαριασμού) και με gpu αν ήθελες και ότι γουστάρεις, βάσεις MS SQL, Oracle ότι θέλεις. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια καλή σύνδεση διαδικτύου. ΜΟΝΟΝ. Μπορεί ο σταθμός σου ναναι το πιο ταπεινό ταμπλετ, σε υπολογιστική ισχύ. Θα μπορούσε το ίδιο ναναι και για επιτραπέζιος υπολογιστής, ένα ταπεινότητατο ταμπλετ, με καλή ανάλυση μόνο, και όλα να τρέχουν αλλού.... Απλά σκεφτείτε το....

Σωστό αλλά αυτό το μοντέλο είναι ζημιογόνο για τους κατασκευαστές hardware.

anon
22-12-13, 13:13
Σωστό αλλά αυτό το μοντέλο είναι ζημιογόνο για τους κατασκευαστές hardware.

Ηδη οι κατασκευαστές hardware έχουν θέμα όσον αφορά desktop PC's & laptops με πτώση πωλήσεων για πέμπτο συνεχές τρίμηνο... Ποντάρουν όλοι πλέον σε τάμπλετ, μιας και λόγω χαμηλού κόστους ειναι προσιτά σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστο του πληθυσμού, άρα τζίρος απλά λόγω πωλήσεων σε μεγαλύτερους αριθμούς.

shadow_1986
22-12-13, 13:15
Ηδη οι κατασκευαστές hardware έχουν θέμα όσον αφορά desktop PC's & laptops με πτώση πωλήσεων για πέμπτο συνεχές τρίμηνο... Ποντάρουν όλοι πλέον σε τάμπλετ, μιας και λόγω χαμηλού κόστους ειναι προσιτά σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστο του πληθυσμού, άρα τζίρος απλά λόγω πωλήσεων σε μεγαλύτερους αριθμούς.

Για αυτό δεν ξέρω αν θα προχωρήσει, εκτός και αν εξαγοραστούν. Βέβαια η συρρίκνωση(των έχοντων) δεν βοηθάει κανέναν, σε όλα τα πράγματα.

netlag
22-12-13, 13:22
Προτιμω tablet με windows απο οτι με android. Νιωθω οτι μπορω να κανω πιο πολλα. Το Asus T100, με ψηνει ιδιαιτερα, γιατι ειναι και tablet και netbook, και φοραει ενα συγχρονο Intel chip, (εστω και Atom).

Ενα μηχανημα με Windows ξεφευγει απο το τσουβαλιασμα media consuming device, που ειναι το ios και το android. Ναι μπορει στα χαρτια, ο Snapdragon 800, και ο Apple A7 να ειναι το ιδιο γρηγορα chip με τον Bay Trail Atom. Αλλα ο Atom, λογω x86 windows, μπορει να χρησιμοποιησει αυτο το horsepower.

Μην προσεγγιζετε τα Windows 8.1 tablets, σαν αντι-iPad. Ειναι λαθος. Το ipad και τα android tablets, φτιαχτηκαν με σκοπο να κανουν βασικες λειτουργιες με ευκολο τροπο, και να ειναι πανω απο ολα φιλικα για το χρηστη. Και κυριως για τον αμπαλο χρηστη.

Τα Windows 8.1 tablets, ειναι τα νεα netbook, που πλεον εχουν το hardware να ανταπεξελθουν, και το software ειναι πολυ περισσοτερο optimized για touch input.

Το Asus T100, στα 369 ευρω, ειναι πολυ καλη συσκευη, αν και εχω ενστασεις με την αναλυση της οθονης, και την ποιοτητα κατασκευης. Βεβαια, σε αυτα τα χρηματα συμπεριλαμβανεται το docking station (ενα πληκτρολογιο με touchpad, και μια full sized usb 3.0). Βαλτε στο λογαριασμο και το Windows 8.1 license, και το βασικο MS Office. Οχι τυπου Office, (πχ quickoffice κλπ), αλλα το κανονικο MS Office.

10 ιντσες, αριστη αυτονομια, tablet και netbook, φορητοτητα, κλπ. Δυστυχως ομως πολυ κοντα τιμολογιακα, σε ενα entry level 15αρι laptop, με intel i3 ή εστω pentium.

dhmk
22-12-13, 13:22
Η διαφορά μας στην αναλυση ειναι ότι εγώ μιλώ με οικονομικούς όρους ενώ εσείς με ευχολόγια. Δεν υπάρχει πιο φθηνό απο το τσάμπα, τέλος. Και η Microsoft ισως μπορεί να δίνει για λίγο τσάμπα, όχι για πολύ και σίγουρα όχι για πάντα.
Επίσης δνε είναι σε θέση αυτή την στιγμή να αλλάξει το μοντέλο λειτουργίας της, απο μια εταιρία που πουλά λογισμικό ως προιόν (shrinkwrapped software) σε μια εταιρία που θα λειτουργεί με το μοντέλο της Google. Το προσπαθει, αλλά δεν της βγαίνει, ακομα τουλάχιστον. Και ο χρόνος δρα εναντίον της. Ηδη έχασε τεράστιο χρόνο. Απο την άλλη έχει βέβαια τεράστια κεφάλαια να επενδύσει και να χάσει, αλλά και οι αντίπαλοί της το ίδιο (Google). Πήρε το Facebook, και το ΦΒ πήρε ήδη την κάτω βόλτα. Πολυ σοβαρά την κάτω βόλτα. Πήρε το Skype και χάνει τρελλά λεφτά. Απο το gaming (xbox) μια απο τα ίδια. Ακόμα και χήνα με τα χρυσά αυγά, το office, και αυτό πήρε την κάτω βόλτα. Γενικά η μόνη δουλειά που της αφήνει αυτή την στιγμή τρελλά λεφτά, χωρίς κόπο, είναι η εκμετάλλευση των πατεντών της, στους ανταγωνιστές της!!! Το μόνο σίγουρο μέλλον της Microsoft είναι αυτό του πατεντο-τρολλ. Και μην ξεχνάτε, πίσω απο την Microsoft είναι επενδυτές, οι οποίοι θέλουν να βλέπουν κέρδη και μερίσματα. Και δεκάρα δεν δίνουν για οράματα και άλλα εαν αυτά δεν μεταφράζονται σε χρήμα στις τσέπες τους. Και όλες οι ενέργειες της Microsoft προς την πλευρά του cloud computing, tamplets/smartphones κλπ εδώ και καιρό είναι ζημιογόνες. Εαν δεν αρχίσουν να αποδίδουν, που δεν φαίνεται ορατό μιας και ο ανταγωνισμός ειναι σφοδρός, και όχι μόνον αυτό, αλλά οι ανταγωνιστές έχουν προβάδισμα, και αυτό τους φαίρνει σε καλύτερη μοίρα οικονομικά και πιο βιώσιμους, τότε τι θα γίνει; Η' θα μαραζώσει οικονομικά προσπαθώντας να πιάσει την αγορά ή θα φύγει απο την μέση, παρατώντας τον αγώνα.
Παρτε παράδειγμα το web office. H Microsoft το κορόιδευε. Δεν έκανε προσπάθειες να πιάσει αυτή την αγορά, δέσμια του Οφις όπως το ξέραμε και όλης της αγοράς εμπορικού λογισμικού που το ήθελε έτσι. Και έρχεται απο την μια το libre office που πιάνει την αγορα των φτηνιάριδων χρηστών, που δεν θέλουν πολλά πολλά, αλλά και δεν θέλουν να πληρώνουν (και ειναι το συντριπτικό ποσοστό) και απο την άλλη στο web να σου έρχεται η Google (και άλλοι) με web υλοποιήσεις, που ναι μεν είναι παιδικές εξαρχής, αλλά με τα πλεονεκτήματα μιας web λύσης, και σιγά σιγά να γίνονται όλο και καλύτερα. Και σου έρχεται η Μικρομαλακή τώρα με υλοποίηση στο web, τελευταία και καταιδρωμένη. Και με κόστος όχι ευκαταφρόνητο. Και χωρίς πειρατικές λύσεις (όπως με τις desktop λύσεις). Ο άλλος που πριν πειράτευε το Οφφις, έχει τώρα τις εξής λύσες. Η' θα πληρώσει αν θέλει το Οφφις και δεν έχει παράδρομους, ή θα πάει στις δωρεάν λύσεις πχ Google. Εσείς που λέτε ότι θα πάει;

Η Μικρομαλακή ειναι ένα τεράστιο πλοίο. Εχει ακόμα πόρους, και πολλά έσοδα, αλλά πλέον γίνεται ζημιογόνος. Δεν θα χαθεί απο την μια μέρα στην άλλη, και ούτε είναι σίγουρο ότι θα χαθεί, μπορεί να βρεθεί κάποιος άλλος στα ηνία όπως ο Louis V. Gerstner, Jr. της ΙΒΜ ο οποίος πήρε μια εταιρία που πήγενε για διαλυση και έφερε τα πάνω κάτω, ή οπως ο Steve Jobs στην Apple. Αλλά όλοι ξέρετε ότι αυτά ειναι πολύ μικρές πιθανότητες...


Συγνώμη δηλαδή αλλά όλα αυτά τα στοιχεία της υπό κατάρρευση Microsoft είναι τεκμηριωμένα; Πως το έλεγε ο Μπιλάκος; Να θεωρείτε ότι είμαστε πάντα ένα βήμα πριν από την καταστροφή. Φαίνεται ότι φθάσαμε σε αυτό το σημείο. Η Microsoft ως εταιρία εισηγμένη φαντάζομαι ότι δίνει στοιχεία προς τους επενδυτές τα οποία από ότι φαίνεται τα έχεις μελετήσει ενδελεχώς.

tiffany
22-12-13, 13:27
Σωστό αλλά αυτό το μοντέλο είναι ζημιογόνο για τους κατασκευαστές hardware.

Δε το νομίζω. Πολύ πιο επικίνδυνα ήταν παλιά που η κάθε εταιρία έβγαζε το δικό της hardware. Μέσα σε μια μέρα ο αντίπαλος πετούσε μια νέα τεχνολογία και σε έκλεινε. Τώρα οι περισσότεροι είναι απλοί κατασκευαστές. Δεν παράγουν τεχνολογία. Σήμερα μετρά το design και το αν έχεις προεγκατεστημένο το Facebook.

dhmk
22-12-13, 13:39
Δεν με πειράζει να έχω το κανονικό μου pc στο αναιμικό όπως και να το κάνουμε τάμπλετ, αν μπορώ απο το τάμπλετ, να έχω το PC μου ή κάποιο virtual PC σε κάποιον υπερυπολογιστή, με 64cores και gpus και ότι τραβά η ψυχή μου... Νομίζω πιάνεις το νόημα. Τα τάμπλετς θα γίνουν και για τους απαιτητικούς χρήστες απαραίτητα γιατί θαναι ο τερματικός τους σταθμός σε κάποιον υπερυπολογιστή, οπότε το λειτουργικο που θα τρέχουν θαναι άνευ σημασίας για αυτούς.

Θα μπορείς μέσω του τάμπλετ να έχεις remote desktop σε ένα σουπερντούπερ υπολογιστή στο cloud, να μην σε νοιάζει ούτε το backup, ούτε διακοπές ρεύματος, hardware αστοχίες κλπ, και θα χρησιμοποιείς αυτό το virtual PC παντού, και απο το τάμπλετ αλλά και απο το PC σου (που θανε επίσης κάποιο Ανδροιντ ίσως απλά με μεγάλη οθόνη/ανάλυση). Και θα κάνεις ανάπτυξη σε περιβάλλον Windows αν θες εκεί, γιατί εκεί θα τρέχει Windows, τρέχοντας ότι θέλεις.

Παράδειγμα. Λόγω μαθήματος που παρακολουθούσα στο Coursera, μας έδωσαν δωρεάν λογαριασμός στο Amazon cloud, για 100 δολλάρια, να ανοίγουμε μηχανες στο cloud, πχ Windows Server μηχανή, έτοιμη σε μερικά δευτερόλεπτα, και με ισχύ όση θέλεις (εμείς είχαμε περιορισμό λόγω εκπαιδευτικού λογαριασμού) και με gpu αν ήθελες και ότι γουστάρεις, βάσεις MS SQL, Oracle ότι θέλεις. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια καλή σύνδεση διαδικτύου. ΜΟΝΟΝ. Μπορεί ο σταθμός σου ναναι το πιο ταπεινό ταμπλετ, σε υπολογιστική ισχύ. Θα μπορούσε το ίδιο ναναι και για επιτραπέζιος υπολογιστής, ένα ταπεινότητατο ταμπλετ, με καλή ανάλυση μόνο, και όλα να τρέχουν αλλού.... Απλά σκεφτείτε το....

Εντάξει, όταν "όλοι" θα έχουμε πάμφθηνο FTH (για το σπίτι) ή κάποια έκδοση mobile σύνδεσης φθηνής και γρήγορης για να είναι οι αντίστοιχες συσκευές στο Internet παντού και πάντα, τότε σίγουρα το "παράδειγμα" θα υποστεί σημαντικές αλλαγές. Αλλά για την απλή καταναλωτική αγορά που μας αφορά σήμερα και στο άμεσα προβλεπτό μέλλον αυτά δεν νομίζω ότι πολυπαίζουν. Θα έλεγα ότι αποτελούν μια διαφορετική συζήτηση. Για τον απλό καταναλωτή το cloud σήμερα το πολύ να είναι χρήσιμο να αποθηκεύσει μερικά αρχεία, φωτογραφίες κτλ. Δεν νομίζω ότι θα ανατρέξει σε αυτό για άλλες υπηρεσίες. Όπως δεν το έκανε και παλιότερα που προτάθηκε το InternetPC και την επανάσταση κατά του PC, που τότε μάλιστα ήταν στην αρχή της καριέρας του. Δηλαδή σήμερα κανείς καταναλωτής δεν σκέπτεται το cloud όταν αγοράζει tablet.

shadow_1986
22-12-13, 13:45
Εντάξει, όταν "όλοι" θα έχουμε πάμφθηνο FTH (για το σπίτι) ή κάποια έκδοση mobile σύνδεσης φθηνής και γρήγορης για να είναι οι αντίστοιχες συσκευές στο Internet παντού και πάντα, τότε σίγουρα το "παράδειγμα" θα υποστεί σημαντικές αλλαγές. Αλλά για την απλή καταναλωτική αγορά που μας αφορά σήμερα και στο άμεσα προβλεπτό μέλλον αυτά δεν νομίζω ότι πολυπαίζουν. Θα έλεγα ότι αποτελούν μια διαφορετική συζήτηση. Για τον απλό καταναλωτή το cloud σήμερα το πολύ να είναι χρήσιμο να αποθηκεύσει μερικά αρχεία, φωτογραφίες κτλ. Δεν νομίζω ότι θα ανατρέξει σε αυτό για άλλες υπηρεσίες. Όπως δεν το έκανε και παλιότερα που προτάθηκε το InternetPC και την επανάσταση κατά του PC, που τότε μάλιστα ήταν στην αρχή της καριέρας του. Δηλαδή σήμερα κανείς καταναλωτής δεν σκέπτεται το cloud όταν αγοράζει tablet.

Εκεί που πάνε οι τιμές των cloud λύσεων έχει αρχίσει να δουλεύει ήδη αυτό το μοντέλο. Παρόλο που υπήρχαν ενδοιασμοί στην αρχή για τους επαγγελματίες κυρίως στα θέματα περι ασφαλείας, σίγα σιγά όλοι πάνε σε cloud Απλά δεν είναι ακόμα 100% ώριμο κυρίως λόγω δικτύωσης.

Gordito
22-12-13, 13:47
Η διαφορά μας στην αναλυση ειναι ότι εγώ μιλώ με οικονομικούς όρους ενώ εσείς με ευχολόγια. Δεν υπάρχει πιο φθηνό απο το τσάμπα, τέλος. Και η Microsoft ισως μπορεί να δίνει για λίγο τσάμπα, όχι για πολύ και σίγουρα όχι για πάντα.
Επίσης δνε είναι σε θέση αυτή την στιγμή να αλλάξει το μοντέλο λειτουργίας της, απο μια εταιρία που πουλά λογισμικό ως προιόν (shrinkwrapped software) σε μια εταιρία που θα λειτουργεί με το μοντέλο της Google. Το προσπαθει, αλλά δεν της βγαίνει, ακομα τουλάχιστον. Και ο χρόνος δρα εναντίον της. Ηδη έχασε τεράστιο χρόνο. Απο την άλλη έχει βέβαια τεράστια κεφάλαια να επενδύσει και να χάσει, αλλά και οι αντίπαλοί της το ίδιο (Google). Πήρε το Facebook, και το ΦΒ πήρε ήδη την κάτω βόλτα. Πολυ σοβαρά την κάτω βόλτα. Πήρε το Skype και χάνει τρελλά λεφτά. Απο το gaming (xbox) μια απο τα ίδια. Ακόμα και χήνα με τα χρυσά αυγά, το office, και αυτό πήρε την κάτω βόλτα. Γενικά η μόνη δουλειά που της αφήνει αυτή την στιγμή τρελλά λεφτά, χωρίς κόπο, είναι η εκμετάλλευση των πατεντών της, στους ανταγωνιστές της!!! Το μόνο σίγουρο μέλλον της Microsoft είναι αυτό του πατεντο-τρολλ. Και μην ξεχνάτε, πίσω απο την Microsoft είναι επενδυτές, οι οποίοι θέλουν να βλέπουν κέρδη και μερίσματα. Και δεκάρα δεν δίνουν για οράματα και άλλα εαν αυτά δεν μεταφράζονται σε χρήμα στις τσέπες τους. Και όλες οι ενέργειες της Microsoft προς την πλευρά του cloud computing, tamplets/smartphones κλπ εδώ και καιρό είναι ζημιογόνες. Εαν δεν αρχίσουν να αποδίδουν, που δεν φαίνεται ορατό μιας και ο ανταγωνισμός ειναι σφοδρός, και όχι μόνον αυτό, αλλά οι ανταγωνιστές έχουν προβάδισμα, και αυτό τους φαίρνει σε καλύτερη μοίρα οικονομικά και πιο βιώσιμους, τότε τι θα γίνει; Η' θα μαραζώσει οικονομικά προσπαθώντας να πιάσει την αγορά ή θα φύγει απο την μέση, παρατώντας τον αγώνα.
Παρτε παράδειγμα το web office. H Microsoft το κορόιδευε. Δεν έκανε προσπάθειες να πιάσει αυτή την αγορά, δέσμια του Οφις όπως το ξέραμε και όλης της αγοράς εμπορικού λογισμικού που το ήθελε έτσι. Και έρχεται απο την μια το libre office που πιάνει την αγορα των φτηνιάριδων χρηστών, που δεν θέλουν πολλά πολλά, αλλά και δεν θέλουν να πληρώνουν (και ειναι το συντριπτικό ποσοστό) και απο την άλλη στο web να σου έρχεται η Google (και άλλοι) με web υλοποιήσεις, που ναι μεν είναι παιδικές εξαρχής, αλλά με τα πλεονεκτήματα μιας web λύσης, και σιγά σιγά να γίνονται όλο και καλύτερα. Και σου έρχεται η Μικρομαλακή τώρα με υλοποίηση στο web, τελευταία και καταιδρωμένη. Και με κόστος όχι ευκαταφρόνητο. Και χωρίς πειρατικές λύσεις (όπως με τις desktop λύσεις). Ο άλλος που πριν πειράτευε το Οφφις, έχει τώρα τις εξής λύσες. Η' θα πληρώσει αν θέλει το Οφφις και δεν έχει παράδρομους, ή θα πάει στις δωρεάν λύσεις πχ Google. Εσείς που λέτε ότι θα πάει;

Η Μικρομαλακή ειναι ένα τεράστιο πλοίο. Εχει ακόμα πόρους, και πολλά έσοδα, αλλά πλέον γίνεται ζημιογόνος. Δεν θα χαθεί απο την μια μέρα στην άλλη, και ούτε είναι σίγουρο ότι θα χαθεί, μπορεί να βρεθεί κάποιος άλλος στα ηνία όπως ο Louis V. Gerstner, Jr. της ΙΒΜ ο οποίος πήρε μια εταιρία που πήγενε για διαλυση και έφερε τα πάνω κάτω, ή οπως ο Steve Jobs στην Apple. Αλλά όλοι ξέρετε ότι αυτά ειναι πολύ μικρές πιθανότητες...


Ποιο ειναι τσαμπα; Το Android; Μα... δεν πληρωνουν royalties στην Microsoft;
Η Microsoft δεν ειναι αληθεια οτι βγαζει πιο πολλα λεφτα απο το android παρα απο το WindowsPhone/Skype/Xbox combined;

Eγω παντως την βλεπω μια χαρα κερδοφορα (http://www.joystiq.com/2013/04/18/microsoft-video-game-division-turns-a-profit-in-q3/), αυτα που λες εσυ εγω τα θεωρω εικασιες.

Ή ετω οτι δεν ειναι εικασιες, νομοτελειακά θα αρχισει να αποδιδει περισσοτερο το Skype, το Xbox1 παει μια χαρα στις πωλησεις, τα Windows Phone ολο και ανεβαινουν.

ΥΓ

Τελειως ατοπη η συγκριση με την Apple. Ο Jobs ηταν CEO απο το 96, του πηρε λιγο χρονο μεχρι να γινει τρανη η Apple.
H Microsoft ομως ακομα και τωρα εχει καλη κερδοφορια, που (κατα τα λεγομενα σου) παει απο το κακο στο χειροτερο.

dhmk
22-12-13, 14:02
Εκεί που πάνε οι τιμές των cloud λύσεων έχει αρχίσει να δουλεύει ήδη αυτό το μοντέλο. Παρόλο που υπήρχαν ενδοιασμοί στην αρχή για τους επαγγελματίες κυρίως στα θέματα περι ασφαλείας, σίγα σιγά όλοι πάνε σε cloud Απλά δεν είναι ακόμα 100% ώριμο κυρίως λόγω δικτύωσης.

Σε επαγγελματικό επίπεδο μπορεί. Αλλά εκεί δεν νομίζω ότι χρησιμοποιούν tablet αλλά κανονικά desktop. Όταν αναφερόμαστε στα tablet έχουμε στο νου μας τον μέσο (οικιακό) καταναλωτή που τα αγοράζει κυρίως για ψυχαγωγία, να διαβάσει βιβλία, να σερφάρει κτλ. Βασικά μια χρήση που ξεκίνησε από τα κινητά και επεκτάθηκε. Στην επανάσταση των έξυπνων κινητών (και σε επέκταση των tablet που προέκυψαν ως φυσικό επακόλουθο) εγώ βλέπω ακριβώς αυτό, την πρώτη προσπάθεια να έχουμε παντού και πάντα μαζί μας μια συσκευή όσο γίνεται πιο κοντά στο κανονικό υπολογιστή όπως τον αντιλαμβανόμαστε σήμερα. Νομίζω ότι αυτή είναι η κυρίαρχη ιδέα πίσω από την επιτυχία τους. Και αν μιλήσω για τον εαυτό μου, αυτό ακριβώς μου τα έκανε προσφιλή - και όχι η δυνατότητα να κάνω τηλεφωνήματα με touch screens. Άλλωστε όλο το μοντέλο αυτών των τηλεφώνων με αυτή την ιδέα λειτουργεί στη πράξη, και από την πρώτη στιγμή, με την δημιουργία των Google play και του αντίστοιχου της Apple.

netlag
22-12-13, 15:59
Παιδια τι λετε; Η Microsoft εχει απιστευτο χρημα για καψιμο. Λογισμικο πουλαει κυριως. Οταν 9/10 υπολογιστες εχουν το λειτουργικο της το οποιο δεν ειναι καθολου φθηνο, οταν κραταει τους gamers απο τα @@ (directX), τους προγραμματιστες (msdn) , το bussiness κομματι (servers, cals etc), προφανως και κερδιζει παρα πολλα.

mrsaccess
22-12-13, 16:25
Το πρόβλημα με τις 10 ίντσες είναι πως δεν έχεις χώρο να δουλέψεις, για αυτό δεν έχουν νόημα τα desktop Windows. Οι 10 ίντσες βέβαια, είναι το πάνω όριο, οι καταναλωτές προτιμούν τα μικρότερα tablet και με καλό λόγο, είναι πολύ πιο βολικά. Αυτό ίσως αλλάξει όταν το βάρος των συσκευών πέσει στο μισό.

Αν χρειάζεται λοιπόν να μεταφέρεις μια εφαρμογή ώστε να λειτουργεί σε μέγεθος οθόνης tablet και να χρησιμοποιεί touch interface, τότε είτε την μεταφέρεις σε Windows, είτε την γράψεις για Adroid/iOS τα ίδια λεφτά θα είναι και στα δεύτερα, θα έχεις μεγάλο userbase τουλάχιστον.

Πάντως το tablet το παίρνεις κατά κανόνα για να έχεις tablet (τουτέστιν angry birds στην τουαλέτα) και όχι για να δουλεύεις. Για δουλειά καλύτερα ένα 13άρι ελαφρύ φορητό.

Επίσης το πως ορίζεται η δουλειά, είναι σχετικό. Πχ εγώ μπορώ ανά πάσα στιγμή να συνδεθώ με ssh στο vps μου και να κάνω development ή οτιδήποτε. Μάλιστα η κονσόλα στις 10 ίντσες, περιέχει περισσότερη πληροφορία από οποιοδήποτε GUI. Ωστόσο δεν το κάνω εκτός και αν είναι ανάγκη και δεν θα ευχόμουν σε κανέναν να εργάζεται σε τόσο μικρή οθόνη.
Ένα άλλο σημείο, είναι πως η Google μεταφέρει σιγά - σιγά τον πλήρη Chrome σε Android, οπότε κάποια στιγμή δεν θα υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε ένα Chromebook και ένα android tablet. Τα Chromebook καλύπτουν μεγάλο μέρος των «ελαφριών» χρηστών (όπως και το Linux αποδεδειγμένα), οπότε τα Windows θα απευθύνονται σε ακόμη μικρότερη μερίδα καταναλωτών.

Γενικότερα τα desktop windows θα έχουν νόημα για legacy developers και legacy power users αλλά από την εμπειρία μου, οι συγκεκριμένοι άνθρωποι είναι επαγγελματίες και δεν τείνουν να δουλεύουν εκτός γραφείου. Οπότε όταν έρθει η ώρα να διαλέξουν tablet, ο μόνος λόγος για να προτιμήσουν Microsoft θα είναι η οικειότητα με το λογότυπο.

anon
22-12-13, 20:52
ενας τομέας που ακομα δεν έχουμε δεί έντονα σε χρήση, μόλις έχει αρχίσει, είναι αυτός των power users που σιγά σιγά θα πάνε σε cloud. Γιατί; Γιατί θα ειναι οικονομικότερο σε βάθος χρόνου να έχεις ένα σύστημα όσο ισχυρό θέλεις, όταν το θέλεις, οπουδήποτε το θέλεις, χωρίς να νοιάζεσαιιμο για λεπτομέρεις όπως drivers για να παίζει CUDA κλπ. Τρέχεις βαρια φίλτρα σε Photoshop, ή έχεις τίποτε βαρείς υπολογισμούς; Νο προμπλεμ, απλά αλλάζεις κατα το δοκούν την ισχύ του συστήματος, πληρώνεις καθαρά και μόνο όσο χρησιμοποιείς, και δεν έχεις να νοιάζεσαι για administration, για to hardware, αναβαθμίσεις, backup, κλπ, κλπ... Ενας ακόμη δηλαδή τομέας όπου ναι μεν θα μπορεί στο cloud να τρέχεις Windows, αλλά ο client πιθανότητα θαναι κάνα φθηνό Αντροιντ.
Επίσης το ίδιο στις επιχειρήσεις. Οι λύσεις cloud computing, απλοποιούν το κομμάτι administration, και έτσι σε μεγάλες επιχειρήσεις το όλο πράγμα απλοποιειται, μιας και ο επιτραπέζιος υπολογιστής γραφείου πλέον δεν χρειάζεται ναναι κάποιο σύνθετο σύστημα, απλα ένα αντροιντ, στο οποίο ο χρήστης θα ανοίγει ένα remote desktop εκεί όπου δουλεύει. Ενα μικρό συστηματάκι, που το μόνο που χρειάζεται είναι να το κουμπώσεις στο ρεύμα, δίκτυο, οθόνη, πληκτρολόγιο / ποντίκα (τα τελευταία μπορει ναναι και ασύρματα). Και αν χάλασε απλά το αλλάζεις, χωρίς να χρειαστεί να το δεί κάποιος τεχνικός, βάζεις ένα άλλο τέτοιο κουτάκι, και απλά δίνεις το url του περιβάλλοντος εργασίας... Ηδη μεγαλες εταιρίες πάνε σε αυτό το μοντέλο μιας και μειώνει σημαντικά τα κόστη στο κομμάτι υποστήριξης του ΙΤ.

Στο αν όμως αυτό σημαίνει την κάθοδο των Windows ή όχι, αυτό η απλή λογική αρκεί για να το δείξει. Μιλάμε πλέον για σημαντική πτώση ποσοστιαία αλλά και σε απόλυτες μονάδες. οι χρήστες Windows δεν αγοράζουν νέα Windows με τους ρυθμούς που γινοταν μέχρι πριν 10 χρόνια περίπου. Μείωση εσόδων. Επιπλέον πρέπει η Μικρομαλακή, όπως προτρέπουν οι δικοί της φαν, να ρίξει τις τιμές. Αρα ακόμα μεγαλύτερη μείωση εσόδων. Για μια τεράστια κραταια επιχείρηση, η συρρίκνωση όσο και να βαυκαλίζεται downsizing, δεν παύει ναναι συρρίκνωση, δηλαδή μείωση. Ηδη κομμάτια προσοδοφόρα τα ροκανίζουν ανταγωνιστές και αυτό μόνο να γίνει χειρότερο μένει να γίνει για την Μικρομαλακή. Ειτε λέγεται εφαρμογές γραφείου, είτε cloud computing, είτε gaming είτε οτιδήποτε...

Είπα οτι η Μικρομαλακή δεν είναι κανα μικρό βαπόρι, είναι τεράστιο πλοίο, και δεν θα βυθιστεί μέσα σε μια μέρα. Αλλά έχει ήδη τρακάρει παγόβουνα. Να ξανάρθει στις προηγούμενες καλές μέρες απλά αποκλείεται. Το καλύτερο που μπορεί να ελπίζει είναι να κρατήσει την τωρινη της θέση, που μάλλον ειναι επίσης απίθανο. Απλά είναι θέμα χρόνου και επιλογών στο πόσο κάτω θα κάτσει. Μπορείτε να λέτε ότι θέλετε, αλλα΄εδώ είμαστε και θα τα πούμε σε λιγα χρόνια απο σήμερα πόσο πιο κάτω θαναι...

Η' πάρτε το διαφορετικά. Στα 6 δις του πληθυσμού του πλανήτη, ΠιΣι έχει το 1 δις, δυνητικά χρήστες υπολογιστών όμως είναι πάνω απο 3 δις. Ε αυτά τα επιπλέον 2 δις πάνε σε τάμπλετς... Και όπως η ίδια η Μικρομαλακή εκμεταλλεύτηκε το γεγονός της εξοικοίωσης με τα δικά της συστήματα, ακόμα αποδεχόμενη και την πειρατία απο οικιακούς χρήστες και χομπίστες, για να εξαπλωθεί και να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη βαση, ακριβώς το ίδιο θα συμβεί απο την ανάποδη.

Φανερός Πράκτωρ
23-12-13, 00:01
καλά ας λύσει το θέμα privacy το cloud και τα ξανασυζητάμε. Στις κουβέντες όλα απλά & ωραία είναι

shadow_1986
23-12-13, 00:08
καλά ας λύσει το θέμα privacy το cloud και τα ξανασυζητάμε. Στις κουβέντες όλα απλά & ωραία είναι

Βλέπεις σε τίποτα privacy;;; :whistle:

Gordito
23-12-13, 00:17
ενας τομέας που ακομα δεν έχουμε δεί έντονα σε χρήση, μόλις έχει αρχίσει, είναι αυτός των power users που σιγά σιγά θα πάνε σε cloud. Γιατί; Γιατί θα ειναι οικονομικότερο σε βάθος χρόνου να έχεις ένα σύστημα όσο ισχυρό θέλεις, όταν το θέλεις, οπουδήποτε το θέλεις, χωρίς να νοιάζεσαιιμο για λεπτομέρεις όπως drivers για να παίζει CUDA κλπ. Τρέχεις βαρια φίλτρα σε Photoshop, ή έχεις τίποτε βαρείς υπολογισμούς; Νο προμπλεμ, απλά αλλάζεις κατα το δοκούν την ισχύ του συστήματος, πληρώνεις καθαρά και μόνο όσο χρησιμοποιείς, και δεν έχεις να νοιάζεσαι για administration, για to hardware, αναβαθμίσεις, backup, κλπ, κλπ... Ενας ακόμη δηλαδή τομέας όπου ναι μεν θα μπορεί στο cloud να τρέχεις Windows, αλλά ο client πιθανότητα θαναι κάνα φθηνό Αντροιντ.
Επίσης το ίδιο στις επιχειρήσεις. Οι λύσεις cloud computing, απλοποιούν το κομμάτι administration, και έτσι σε μεγάλες επιχειρήσεις το όλο πράγμα απλοποιειται, μιας και ο επιτραπέζιος υπολογιστής γραφείου πλέον δεν χρειάζεται ναναι κάποιο σύνθετο σύστημα, απλα ένα αντροιντ, στο οποίο ο χρήστης θα ανοίγει ένα remote desktop εκεί όπου δουλεύει. Ενα μικρό συστηματάκι, που το μόνο που χρειάζεται είναι να το κουμπώσεις στο ρεύμα, δίκτυο, οθόνη, πληκτρολόγιο / ποντίκα (τα τελευταία μπορει ναναι και ασύρματα). Και αν χάλασε απλά το αλλάζεις, χωρίς να χρειαστεί να το δεί κάποιος τεχνικός, βάζεις ένα άλλο τέτοιο κουτάκι, και απλά δίνεις το url του περιβάλλοντος εργασίας... Ηδη μεγαλες εταιρίες πάνε σε αυτό το μοντέλο μιας και μειώνει σημαντικά τα κόστη στο κομμάτι υποστήριξης του ΙΤ.

Λες και το cloud computing το βλεπουμε στις γειτονιες και εχει γινει και στανταρ. Ή θα απασχολησει το 20-30-40-50% των χρηστων τα επομενα 10 χρονια.


Στο αν όμως αυτό σημαίνει την κάθοδο των Windows ή όχι, αυτό η απλή λογική αρκεί για να το δείξει. Μιλάμε πλέον για σημαντική πτώση ποσοστιαία αλλά και σε απόλυτες μονάδες. οι χρήστες Windows δεν αγοράζουν νέα Windows με τους ρυθμούς που γινοταν μέχρι πριν 10 χρόνια περίπου. Μείωση εσόδων. Επιπλέον πρέπει η Μικρομαλακή, όπως προτρέπουν οι δικοί της φαν, να ρίξει τις τιμές. Αρα ακόμα μεγαλύτερη μείωση εσόδων. Για μια τεράστια κραταια επιχείρηση, η συρρίκνωση όσο και να βαυκαλίζεται downsizing, δεν παύει ναναι συρρίκνωση, δηλαδή μείωση. Ηδη κομμάτια προσοδοφόρα τα ροκανίζουν ανταγωνιστές και αυτό μόνο να γίνει χειρότερο μένει να γίνει για την Μικρομαλακή. Ειτε λέγεται εφαρμογές γραφείου, είτε cloud computing, είτε gaming είτε οτιδήποτε...

Εικασιες;


Είπα οτι η Μικρομαλακή δεν είναι κανα μικρό βαπόρι, είναι τεράστιο πλοίο, και δεν θα βυθιστεί μέσα σε μια μέρα. Αλλά έχει ήδη τρακάρει παγόβουνα. Να ξανάρθει στις προηγούμενες καλές μέρες απλά αποκλείεται. Το καλύτερο που μπορεί να ελπίζει είναι να κρατήσει την τωρινη της θέση, που μάλλον ειναι επίσης απίθανο. Απλά είναι θέμα χρόνου και επιλογών στο πόσο κάτω θα κάτσει. Μπορείτε να λέτε ότι θέλετε, αλλα΄εδώ είμαστε και θα τα πούμε σε λιγα χρόνια απο σήμερα πόσο πιο κάτω θαναι...

Απο την εποχη που υπηρχαν μονο τα desktop pc's, πλεον εχουμε tablets και smartphones.
Aργησε πολυ να μπει στα latter, αλλα στο πρωτο εχει παντοδυναμια που δεν σπαει ουτε σε 10 χρονια. Στα άλλα ανεβαινει.
Τα royalties ειναι 'for life'.

Οχι, δεν παει πιο κατω, απο εδω και περα μονο ανοδο εχει.
Διατηρει την παντοδυναμια στα desktop και ερχομενη τελευταια στο παιχνιδι, θα παρει και μεριδιο στα άλλα.


Εν ολιγοις, αυτο που κανεις τωρα ειναι σαν να λες 'Καποτε η Google θα πεσει, εδω θα ειμαστε να το δουμε'

tiffany
23-12-13, 01:06
Αν και off topic όπως και τα προηγούμενα μηνύματα ;-P

Ενεργοποιησα το internet for share που μου δίνει η Vodafone και απέκτησα δεύτερη SIM. Θέλω να πάρω ένα mi fi για να μοιράζω το internet. Στο μαγαζί είδα ένα με 40€. Αξίζει ή μπορώ να το βρω και φτηνότερα; έψαξα στο skroutz αλλά δεν βρήκα κάτι. Έχει άλλη ονομασία που μου διαφεύγει;

blade_
23-12-13, 02:32
αυτο με το cloud computing,ειναι πολυ ενδιαφερον.ελπιζω να μην αργησει πολυ να γινει mainstream

guardianhelm
23-12-13, 03:09
αυτο με το cloud computing,ειναι πολυ ενδιαφερον.ελπιζω να μην αργησει πολυ να γινει mainstream

Ι, for one, welcome our new, super-computing overlords.

Δεν φτάνει που είμαστε ήδη προϊόντα για εταιρείες όπως η google, θα την πληρώνουμε για να μας κρατάει τα δεδομένα "ασφαλή" και για να μας προσφέρει υπολογιστική ισχύ; Το τι της προσφέρουμε εμείς το έχουμε σκεφτεί καθόλου;

anon
23-12-13, 03:19
καλά ας λύσει το θέμα privacy το cloud και τα ξανασυζητάμε. Στις κουβέντες όλα απλά & ωραία είναι

Καλά τόσα backdoors, η NSA παρακολουθεί όλο τον πλανήτη, απευθείας είτε απο την κίνηση που έχει στο διαδίκτυο, και μιλάς για privacy; Fun section...

guardianhelm
23-12-13, 03:26
Καλά τόσα backdoors, η NSA παρακολουθεί όλο τον πλανήτη, απευθείας είτε απο την κίνηση που έχει στο διαδίκτυο, και μιλάς για privacy; Fun section...

Δεν έχεις άδικο, αλλά είναι σαν να είμαστε οι μισοί στον βούρκο και να λέμε "δεν βαριέσαι, ας βουτήξουμε ολόκληροι". Αφού αναγνωρίζουμε το πρόβλημα, το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να μη γίνουν κινήσεις προς τη λάθος κατεύθυνση.

anon
23-12-13, 03:32
Δεν έχεις άδικο, αλλά είναι σαν να είμαστε οι μισοί στον βούρκο και να λέμε "δεν βαριέσαι, ας βουτήξουμε ολόκληροι". Αφού αναγνωρίζουμε το πρόβλημα, το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να μη γίνουν κινήσεις προς τη λάθος κατεύθυνση.

Και εσύ δεν έχεις άδικο, αλλά πες μου αν πλέον υπάρχει περίπτωση να έχεις υπολογιστή, ταμπλετ, χωρίς καθολου δικτύωση, πουθενά. Οπως κάνει ο RMS. ΠΟΥΘΕΝΑ. Υπάρχει; Η εξαίρεση της εξαίρεσης.

Οπότε λειτουργείς με τον ίδιο τρόπο όπως η ίδια η NSA. Oτι είσαι compromised, και ότι κάνεις θεωρείς δεδομένο ότι μπορεί κάποιος να σε υποκλέπτει. Αρα δεν θα βάλεις πχ ανάλυση του μαύρου χρήματος που διακινείς στον υπολογιστή, δεν θα κρσία ατάς διπλά βιβλία, ούτε θα κάνεις επεξεργασία βίντεο/εικόνας εκείνες τις πονηρές που τράβηξες όχι με την/τον νόμιμη σύντροφο... :p Kαι ότι σχολιασμούς ποσταρίσματα κλπ κάνεις στο διαδίκτυο, τα κάνεις πάντα με το σκεπτικο ότι μπορεί κάποια στιγμή να βγούν στην φόρα και να χρησιμοποιηθούν εναντίον σου, οπότε πρόσεχε τι λές...

guardianhelm
23-12-13, 03:57
Και εσύ δεν έχεις άδικο, αλλά πες μου αν πλέον υπάρχει περίπτωση να έχεις υπολογιστή, ταμπλετ, χωρίς καθολου δικτύωση, πουθενά. Οπως κάνει ο RMS. ΠΟΥΘΕΝΑ. Υπάρχει; Η εξαίρεση της εξαίρεσης.

Οπότε λειτουργείς με τον ίδιο τρόπο όπως η ίδια η NSA. Oτι είσαι compromised, και ότι κάνεις θεωρείς δεδομένο ότι μπορεί κάποιος να σε υποκλέπτει. Αρα δεν θα βάλεις πχ ανάλυση του μαύρου χρήματος που διακινείς στον υπολογιστή, δεν θα κρσία ατάς διπλά βιβλία, ούτε θα κάνεις επεξεργασία βίντεο/εικόνας εκείνες τις πονηρές που τράβηξες όχι με την/τον νόμιμη σύντροφο... :p Kαι ότι σχολιασμούς ποσταρίσματα κλπ κάνεις στο διαδίκτυο, τα κάνεις πάντα με το σκεπτικο ότι μπορεί κάποια στιγμή να βγούν στην φόρα και να χρησιμοποιηθούν εναντίον σου, οπότε πρόσεχε τι λές...

Εντάξει, προφανώς οι περισσότεροι δεν τα κάνουν όλα αυτά, ούτε είναι βολικό να φοβάσαι και τη σκιά σου, αλλά υπάρχουν και πιο απλοί τρόποι να προστατευτείς (μέχρι τουλάχιστον να γίνει πιο αποκεντρωμένη η διακίνηση πληροφοριών). Tor browser για παράδειγμα αντί για firefox/chrome/safari/opera/ie.

Όχι γιατί είσαι εγκληματίας/τρομοκράτης και έχεις κάτι να κρύψεις (λες και ήταν ποτέ αυτός ο μόνος λόγος που κρύψαμε πράγματα από άλλους -πόσοι από εμάς έχουν κουρτίνες στο σπίτι τους;-) αλλά γιατί ακόμα και τα ενωμένα έθνη πλέον αναγνωρίζουν την ιδιωτικότητα ως βασική ανθρώπινη ανάγκη (http://www.un.org/News/Press/docs/2013/gashc4094.doc.htm).

anon
23-12-13, 04:17
Εντάξει, προφανώς οι περισσότεροι δεν τα κάνουν όλα αυτά, ούτε είναι βολικό να φοβάσαι και τη σκιά σου, αλλά υπάρχουν και πιο απλοί τρόποι να προστατευτείς (μέχρι τουλάχιστον να γίνει πιο αποκεντρωμένη η διακίνηση πληροφοριών). Tor browser για παράδειγμα αντί για firefox/chrome/safari/opera/ie.

Όχι γιατί είσαι εγκληματίας/τρομοκράτης και έχεις κάτι να κρύψεις (λες και ήταν ποτέ αυτός ο μόνος λόγος που κρύψαμε πράγματα από άλλους -πόσοι από εμάς έχουν κουρτίνες στο σπίτι τους;-) αλλά γιατί ακόμα και τα ενωμένα έθνη πλέον αναγνωρίζουν την ιδιωτικότητα ως βασική ανθρώπινη ανάγκη (http://www.un.org/News/Press/docs/2013/gashc4094.doc.htm).

Τορ; μάλλον πρέπει να σου μιλήσει κάποιος για την Ρεξόνα!!!! :p :p :p Απειρες οι αναφορές για man in the middle attack. Kαι όσοι πραγματικά είναι καλοί ανεξάρτητοι proxies, συλαμβάνονται και διώκονται (περυσι στην Αυστρία). Αστο, ούτε για αστείο. Η πρόσφατη επίθεση και με συλλήψεις και σταμάτημα του Tor Shop, Silky Road, που πουλούσε μέσω του δικτύου ΤΟΡ τα πάντα έως και ναρκωτικά, έγινε γιατί τον παρακολουθούσαν, απο το ΤΟΡ δίκτυο, ναι αυτό το απρόσβλητο. Η μόνη σου προστασία σε ανωνυμία/ιδιωτικότητα είναι απλά εαν δεν ενδιαφερθούν για σένα. Εαν ενδιαφερθούν δεν σε σώζει τίποτε, ούτε κρυπτογράφηση RSA-2048!!!

guardianhelm
23-12-13, 04:31
Τορ; μάλλον πρέπει να σου μιλήσει κάποιος για την Ρεξόνα!!!! :p :p :p Απειρες οι αναφορές για man in the middle attack. Kαι όσοι πραγματικά είναι καλοί ανεξάρτητοι proxies, συλαμβάνονται και διώκονται (περυσι στην Αυστρία). Αστο, ούτε για αστείο. Η πρόσφατη επίθεση και με συλλήψεις και σταμάτημα του Tor Shop, Silky Road, που πουλούσε μέσω του δικτύου ΤΟΡ τα πάντα έως και ναρκωτικά, έγινε γιατί τον παρακολουθούσαν, απο το ΤΟΡ δίκτυο, ναι αυτό το απρόσβλητο. Η μόνη σου προστασία σε ανωνυμία/ιδιωτικότητα είναι απλά εαν δεν ενδιαφερθούν για σένα. Εαν ενδιαφερθούν δεν σε σώζει τίποτε, ούτε κρυπτογράφηση RSA-2048!!!

Ποιος είπε ότι είναι απρόσβλητο; Το να μην τους τα δίνουμε στο πιάτο έχει διαφορά όπως και να έχει. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι είναι η λύση σε όλα μας τα προβλήματα. :confused:

anon
23-12-13, 09:28
Ποιος είπε ότι είναι απρόσβλητο; Το να μην τους τα δίνουμε στο πιάτο έχει διαφορά όπως και να έχει. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι είναι η λύση σε όλα μας τα προβλήματα. :confused:

Νομίζω ότι αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι η μενταλιτέ. Πρέπει ο κόσμος να μάθει να λειτουργεί όπως η ίδια η NSA. Δηλαδή έχοντας ως δεδομένο ότι το σύστημα του είναι ήδη compromised και ότι όλες οι επικοινωνίες του παρακολουθούνται και καταγραφονται. Αρα χρησιμοποιώντας το με γνώμωνα πάντα αυτό, δεν αφήνεις ευαίσθητες πληροφορίες σε αυτό.

- - - Updated - - -

Σε συνέχεια της κουβέντας περι cloud computing βλέπω την νέα προσφορά της Αμαζον. 4 cpu, 30GB RAM, 800GB SSD κόστος 0,85 δολάρια την ώρα. Μπορείς να ανέβεις μέχρι 32 cpu, 244GB RAM και 6400GB SSD με κόστος 6,8 δολλάρια την ώρα και φυσικά μπορείς να το κάνεις on demand.
Aν πάρουμε το πιο μικρό σενάριο, το να αγοράσεις ένα σύστημα με 4 επεξεργαστές και την παραπάνω σύνθεση με εγγύηση / τεχνική υποστήριξη αυθημερόν, μιλάμε για ένα κόστος > 5000 ευρώ. Με 167 ώρες το μήνα λειτουργία (ώρες γραφείου) επι 11 μήνες μιλάμε επιπλέον για 150 ευρώ σε ρεύμα τον χρόνο.
Η λύση Αμαζον είναι επίσης 167 * 11 μήνες * 0,85 / 1,25 = 1250 ευρω τον χρόνο.
Η διαφορά είναι ότι αν αγοράσεις το hardware, σε 4 χρόνια θα είναι ήδη αρκετά παρωχημένο, ενώ με την λύση αμαζον, με τα ίδια λεφτά κάθε τόσο έχεις όλο και καλύτερο hardware, και το κυριότερο, εαν χρειαστείς περισσότερη υπολογιστική ισχύ, την έχεις με ένα κλικ και κάποια παραπάνω δολλάρια χρέωση...

blade_
24-12-13, 02:53
ειμαστε οφτοπικ,αλλα τι ιντερνετ χρειαζεται ολο αυτο?

Φανερός Πράκτωρ
24-12-13, 03:16
Καλά τόσα backdoors, η NSA παρακολουθεί όλο τον πλανήτη, απευθείας είτε απο την κίνηση που έχει στο διαδίκτυο, και μιλάς για privacy; Fun section...

όχι αλλά δεν έχω σκοπό να τους τα δώσω και συγκεντρωμένα. Το privacy δεν είναι καθόλου fun section ούτε πιστεύω ότι επειδή πολλά παρακολουθούνται πρέπει να θεωρήσω ότι όλα παρακολουθούνται και να τους δώσω ότι προσωπικό έχω στο πιάτο.

- - - Updated - - -


Βλέπεις σε τίποτα privacy;;; :whistle:

ναι, στα δεδομένα του σκληρού μου.

anon
24-12-13, 05:36
ναι, στα δεδομένα του σκληρού μου.

Eισαι στο ιντερνετ συνδεδεμένος; εχεις Windows; Bye bye privacy! Νομίζεις ότι έχεις. δεν έχεις.

Φανερός Πράκτωρ
24-12-13, 11:57
Eισαι στο ιντερνετ συνδεδεμένος; εχεις Windows; Bye bye privacy! Νομίζεις ότι έχεις. δεν έχεις.

Καλά, οταν έρθεις με συγκεκριμένα στοιχεία για τα βασικά OS, ξανασυζηταμε. Τώρα απλά αερολογουμε.

Gordito
24-12-13, 12:42
Καλά, οταν έρθεις με συγκεκριμένα στοιχεία για τα βασικά OS, ξανασυζηταμε. Τώρα απλά αερολογουμε.

Οχι δεν αερολογουμε καθολου.

Του χρονου ολοι θα εχουμε cloud computing, η Microsoft θα καταστραφει, privacy δεν υπαρχει, ο κοσμος θα βουλιαξει.

blade_
27-12-13, 15:32
μολις εφτασε το u30gt2 της κοπελιας..καλο φαινεται,λιγο θηριο..πολυ βαρυ,με κουρασε.ετοιμαζομαι να το καστομαρω τωρα..

guardianhelm
27-12-13, 17:37
μολις εφτασε το u30gt2 της κοπελιας..καλο φαινεται,λιγο θηριο..πολυ βαρυ,με κουρασε.ετοιμαζομαι να το καστομαρω τωρα..

Από πού το πήρες αν επιτρέπεται και πόσο σου κόστισε με μεταφορικά; Ενδιαφέρεται ο αδερφός μου για tablet και είναι ανάμεσα σε αυτό (http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=65198&selectedCategoryId=1883) και στο δικό σου. Σαφώς μίλια ανώτερο το cube, αλλά φοβάται το ρίσκο λόγω Κίνας (αγορά/μεταφορά + εγγύηση) και δεν ξέρω τι να του πω...

Mouse Potato
27-12-13, 17:52
Όποιοι δεν έχουν απαιτήσεις από το λειτουργικό το amazon δίνει σε πολύ καλή τιμή αυτό το toshiba (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00GXBVHMA/).

Τελική βγαίνει στα 216€.

10.1
NVIDIA Tegra 4
2GB RAM
2560 x 1600

Το μηχανάκι λένε πως έχει τρομερή οθόνη και σχετικά καλή ποιότητα κατασκευής. Κάποιοι αναφέρουν προβλήματα υπερθέρμανσης και κολλήματα στο λειτουργικό.

Τα specs όπως βλέπετε σκοτώνουν και τα βρίσκεις σε tablets 500+ ευρώ.

psolord
27-12-13, 21:38
Όποιοι δεν έχουν απαιτήσεις από το λειτουργικό το amazon δίνει σε πολύ καλή τιμή αυτό το toshiba (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00GXBVHMA/).

Τελική βγαίνει στα 216€.

10.1
NVIDIA Tegra 4
2GB RAM
2560 x 1600

Το μηχανάκι λένε πως έχει τρομερή οθόνη και σχετικά καλή ποιότητα κατασκευής. Κάποιοι αναφέρουν προβλήματα υπερθέρμανσης και κολλήματα στο λειτουργικό.

Τα specs όπως βλέπετε σκοτώνουν και τα βρίσκεις σε tablets 500+ ευρώ.

:respekt:

Αν είχε και χαμηλότερη ανάλυση και 32GB (ειδικά το δεύτερο) θα το χτύπαγα χτες!

Ευχαριστούμε για τα νέα.

blade_
27-12-13, 22:41
Από πού το πήρες αν επιτρέπεται και πόσο σου κόστισε με μεταφορικά; Ενδιαφέρεται ο αδερφός μου για tablet και είναι ανάμεσα σε αυτό (http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=65198&selectedCategoryId=1883) και στο δικό σου. Σαφώς μίλια ανώτερο το cube, αλλά φοβάται το ρίσκο λόγω Κίνας (αγορά/μεταφορά + εγγύηση) και δεν ξέρω τι να του πω...

160 περιπου αν θυμαμαι καλα απο geekbuying

τα ρισκα ειναι γνωστα...διαλεγει και παιρνει..παντως εδω μεσα θα βρεις αρκετους ευχαριστημενους

leros2004
28-12-13, 01:28
Όποιοι δεν έχουν απαιτήσεις από το λειτουργικό το amazon δίνει σε πολύ καλή τιμή αυτό το toshiba (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00GXBVHMA/).

Τελική βγαίνει στα 216€.

10.1
NVIDIA Tegra 4
2GB RAM
2560 x 1600

Το μηχανάκι λένε πως έχει τρομερή οθόνη και σχετικά καλή ποιότητα κατασκευής. Κάποιοι αναφέρουν προβλήματα υπερθέρμανσης και κολλήματα στο λειτουργικό.

Τα specs όπως βλέπετε σκοτώνουν και τα βρίσκεις σε tablets 500+ ευρώ.

Η toshiba το σκοτώνει που το έχει κλειδωμένο χειροπόδαρα :(


:respekt:

Αν είχε και χαμηλότερη ανάλυση και 32GB (ειδικά το δεύτερο) θα το χτύπαγα χτες!

Ευχαριστούμε για τα νέα.
Έχω την εντύπωση ότι παίρνει Micro sd οπότε με 20 ευρά είσαι τζετ

@ ADSLgr.com All rights reserved.