PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

mgeorge
28-12-13, 11:25
καλημερα και χρονια πολλα σε ολους,Την Παραμονή των Χριστουγέννων παρελαβα αυτο το ταμπλετ http://dealsprime.com/tablet-pc/functions/aocos-px103-quad-core-tablet-pc-rk3188-1-8ghz-android-4-2-10-1-1280-800-16gb.html
η αγορα εγινε από geekbuying στα 122 ευρω

πολύ γρήγορο χωρίς κωλύματα ,μπαταρια αρκετα καλη ,η οθονη του ανταποκρίνεται τελεια
εμφανισε ομως κατι που με ξενερωσε πολύ οταν παταω στην οθονη κατω δεξια κανει ενα τριξιμο στα πλαστικα μαλλον κακη συναρμολογηση τοποθετηση οθονης , ειχε κανενας αντιστοιχο προβλημα σε ταμπλετ ?

Collective_Soul
28-12-13, 11:32
Ε τι περιμενες απο κινεζικο...και εγω ειχα παρει το blade το πρωτο και ετριζε αλλα εκανε τη δουλεια του μεχρι που το εριξα κατω ποσες φορες αλλα συνεχιζε να δουλευει...σκυλια

blade_
28-12-13, 13:45
Ε τι περιμενες απο κινεζικο...και εγω ειχα παρει το blade το πρωτο και ετριζε αλλα εκανε τη δουλεια του μεχρι που το εριξα κατω ποσες φορες αλλα συνεχιζε να δουλευει...σκυλια

Τόσο σκληρά μου φεροσουν... :(

:p


Τι μου θύμησες... Σκύλος!

Collective_Soul
28-12-13, 13:53
Τόσο σκληρά μου φεροσουν... :(

:p


Τι μου θύμησες... Σκύλος!

:twisted::respekt:

Εχω απο το καλοκαιρι που τα εφτυσε το λεπιδι πηρα το galaxy ace 2
Τρομερο κινητο εχει πεσει απειρες φορες κατω βαδιζει στα ενδοξα χναρια του blade

blade_
28-12-13, 23:19
:lol:

το πηρα ταλαιπωρημενο απο ενα φιλο κανα χρονο πριν..για κανα μηνα..νταξει,αξιζε τα λεφτα του μεχρι το τελευταιο λεπτο..

- - - Updated - - -

το ταμπλετακι μετα απο φλασαρισμα μιας καστομ που βρηκα(kasty)ανασανε πραγματικα κ εγινε σφαιρατο

psolord
29-12-13, 14:07
Η toshiba το σκοτώνει που το έχει κλειδωμένο χειροπόδαρα :(


Έχω την εντύπωση ότι παίρνει Micro sd οπότε με 20 ευρά είσαι τζετ

Έχω ήδη 64GB sd card στο τρέχον ταμπλετάκι, η οποία φυσικά θα μεταφερθεί στο καινούριο, αλλά το τρέχον ταμπλετάκι έχει και 32GB internal storage, οπότε δεν μπορώ να μείνω με 16GB λιγότερα.

Πάντως στο gsmarena είδα ότι κυκλοφορεί και 32GB version.

Για το κλείδωμα είναι πραγματικά κρίμα.

tsavman
29-12-13, 16:17
Τι κλείδωμα είναι αυτό που δεν ξεκλειδώνει;
Έστω, ένα root δεν παίζει για σοβαρό ξε-σαβούρωμα;

Mouse Potato
29-12-13, 16:38
Τι κλείδωμα είναι αυτό που δεν ξεκλειδώνει;
Έστω, ένα root δεν παίζει για σοβαρό ξε-σαβούρωμα;

Αν δεν κάνω σοβαρό λάθος, για να το rootάρεις δεν χρειάζεσαι και ξεκλείδωτο bootloader. Το θέμα είναι ο,τι συνήθως δεν ασχολείται κανείς με τέτοια μηχανάκια.

christoi
29-12-13, 19:57
13 ημέρες μετά την παραγγελία παρέλαβα το pipo m9 pro. Δείχνει αξιοπρεπέστατο, γρήγορο (αν και όταν κάνει εγκαταστάσεις, ψιλοκολλάει σε κάποιες φάσεις) και με μεγάλη αυτονομία. Full HD βίντεο χωρίς πρόβλημα, από παιχνίδια δεν έχω βρει κανένα βαρύ μέχρι στιγμής (ακούω προτάσεις για δοκιμή, το asphalt 8 για κάποιον λόγο δεν είναι συμβατό :/ ), αρκετά καλύτερο σκορ από το TF Prime μου σε benchmark.
Οι κάμερες είναι λίγο χάλια (2 και 5 MP μόνο στο μέγεθος, όχι και στην ποιότητα), ασύγκριτα καλύτερη το galaxy nexus μου με την δική του 5άρα.
Σε γενικές γραμμές, ίσως είναι overkill για την απλή χρήση που το χρειάζεται ο ιδιοκτήτης του, αλλά θα καλύψει για 2-3 χρόνια ανετότατα (θέλω να πιστεύω).

vgiozo
30-12-13, 00:14
H καλύτερη/φθηνότερη λύση στις 9.7 ίντσες με Retina οθόνη που έχω βρει...

Freelander PD800 (http://www.pandawill.com/freelander-pd800-quad-core-rk3188-tablet-pc-97-retina-screen-android-41-2g-ram-bluetooth-dual-camera-silver-p73641.html)

Και με διαθέσιμες Custom ROM (1 (http://www.freaktab.com/forumdisplay.php?153-Freelander-Support), 2 (http://www.arctablet.com/blog/forum/freelander-tablets/rom-freelander-p800-custom-root-android-4-2-2-firmware-20130906/)) με 4.2.2 Android

blade_
30-12-13, 02:18
πολυ καλο.γενικα στα 150 ευρω,παιρνεις τον καλυτερο κινεζο..

δεν ειδα να γινεται ευρεια διαθεση ταμπλετων με τον exynos του nexus 10..

Nikiforos
30-12-13, 10:34
για δειτε αυτο οσοι θελετε καλο και φτηνο προσφορα! : http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904237&sid=1
αδυναμο wifi οπως και το δικο μου που εχω εδω και καιρο, φταιει οτι η πισω οψη του ειναι απο......αλουμινιο! ναι κοβει το σημα!!!

RASTAVIPER
30-12-13, 11:20
για δειτε αυτο οσοι θελετε καλο και φτηνο προσφορα! : http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904237&sid=1
αδυναμο wifi οπως και το δικο μου που εχω εδω και καιρο, φταιει οτι η πισω οψη του ειναι απο......αλουμινιο! ναι κοβει το σημα!!!
Στα 150€ 2πυρηνο δεν το λες και καλή προσφορά.

vgiozo
30-12-13, 11:35
πολυ καλο.γενικα στα 150 ευρω,παιρνεις τον καλυτερο κινεζο..

δεν ειδα να γινεται ευρεια διαθεση ταμπλετων με τον exynos του nexus 10..

Όχι, για την ακρίβεια, καποεις εταιρείες το έχουν πάρει πολύ πάνω τους και αξιώνουν σημαντικά μεγαλύτερο τίμημα για ίδια ποιότητα κατασκευής και υποσυστήματα με άλλους...πχ Pipo, που κυμαίνεται γύρω στο +20-30€ από άλλες εφάμιλλες ταμπλέτες

Το παραπάνω δεν είναι το καλύτερο, αλλά μαζί με την έκπτωση του νέου πελάτη στο pandawill βγαίνει γύρω στα 117€...δεν πληρώνεις εύκολα +60-70€ για τις ίδιες προδιαγραφές άλλης ταμπλέτας...η διαφορά είναι στο μισό της αξίας του προϊόντος...

mrsaccess
30-12-13, 13:09
Το M8 Pro —το έχω ξαναγράψει— όποιος το βλέπει, το πρώτο πράγμα που λέει συνήθως είναι «τι απίστευτη οθόνη είναι αυτή, ποιας εταιρείας είναι το tablet». Φυσικά δεν το συγκρίνουν με άλλα κινέζικα αλλά με επώνυμα (Samsung, Nexus κλπ). Επομένως στα κινέζικα υπάρχουν ποιότητες και δεν είναι όλα τα ίδια. Φυσικά άλλο η ποιότητα (που δεν μπορεί εύκολα να μπει στο φυλλάδιο), άλλο οι προδιαγραφές. :-k

blade_
30-12-13, 13:26
τα ιδια εχω να πω και για το cube 32gt 2,εκτος απο ενα μικρο σφαλμα συναρμογης που παρατηρησα κατα τα αλλα ειναι αψογο.φυσικα η καμερα ειναι χαλια και το βαρος ειναι αυξημενο ,αλλα φανταζομαι θα δουμε πολυ καλυτερα συντομα..

vgiozo
30-12-13, 13:47
Το M8 Pro —το έχω ξαναγράψει— όποιος το βλέπει, το πρώτο πράγμα που λέει συνήθως είναι «τι απίστευτη οθόνη είναι αυτή, ποιας εταιρείας είναι το tablet». Φυσικά δεν το συγκρίνουν με άλλα κινέζικα αλλά με επώνυμα (Samsung, Nexus κλπ). Επομένως στα κινέζικα υπάρχουν ποιότητες και δεν είναι όλα τα ίδια. Φυσικά άλλο η ποιότητα (που δεν μπορεί εύκολα να μπει στο φυλλάδιο), άλλο οι προδιαγραφές. :-k

Το συγκρίνουν με κάποιο άλλο κινέζικο ή απλώς κρίνουν από το ένα;

Γιατί μέχρι τώρα δεν έχω διαβάσει για κακή οθόνη υψηλής ανάλυσης στα κινέζικα...όλες είναι καλής ποιότητας και εντυπωσιακές, συγκρίσιμες με των κατά πολύ ακριβότερων Apple, Samsung κτλ...
..το θέμα δεν είναι τότε αν η οθόνη του Pipo είναι καλή, αλλά αν είναι καλύτερη στην οπτική απόδοση από του Vido, FNF, Ramos, Cube κτλ κι αν αυτό δικαιολογεί τη διαφορά τιμής...

Ας βάλουμε και μερικά σμάϊλιζ να υπάρχουν γιατί πλουτίζουν με συνδηλώσεις και υπονοούμενα και προφανώς ενισχύουν το οποιοδήποτε επιχείρημα...
:whistle: :nono: :cool: :oneup: :hmm:

Mouse Potato
30-12-13, 14:56
Εγώ πάντως που είδα το pipo m9 από κοντά, δεν τρελάθηκα.

Τελικά πήγα στη "σίγουρη" λύση του nexus 7 2013 που το πρόλαβα στα 185 τελική. Εν αναμονή γιατί έχει ταξίδι. :/

Nikiforos
30-12-13, 15:16
Στα 150€ 2πυρηνο δεν το λες και καλή προσφορά.

εχεις δει 4πυρηνο με παρομοια τιμη ή ελαχιστα παραπανω απο Ελλαδα? γιατι εγω οχι...

anon
30-12-13, 15:19
H καλύτερη/φθηνότερη λύση στις 9.7 ίντσες με Retina οθόνη που έχω βρει...

Freelander PD800 (http://www.pandawill.com/freelander-pd800-quad-core-rk3188-tablet-pc-97-retina-screen-android-41-2g-ram-bluetooth-dual-camera-silver-p73641.html)

Και με διαθέσιμες Custom ROM (1 (http://www.freaktab.com/forumdisplay.php?153-Freelander-Support), 2 (http://www.arctablet.com/blog/forum/freelander-tablets/rom-freelander-p800-custom-root-android-4-2-2-firmware-20130906/)) με 4.2.2 Android

Αndroid 4.4????

vgiozo
30-12-13, 15:50
Αndroid 4.4????

Πόσα από τα κινέζικα έχουν αναβαθμιστεί; Θα αναβαθμιστούν όλα; Αμφιβολο...

Πάντως είναι και κάποια μαγαζιά που πληρώνουν υποστήριξη σε ΡΟΜ κι ακο΄μη κι αν δεν βγάλει η εταιρεία, ενδέχεται να βγάλει το κατάστημα...

Το αν θα βγάλει εξαρτάται και από την ηλικία της ταμπλε΄τας και από τη δημοφιλία της...πάντως διάβασα κάπου ότι πιστοποιήθηκε η 4.4 για τους επεξεργαστές Rokchip, οπότε αργά ή γρήγορα θα μάθουμε

RASTAVIPER
30-12-13, 16:32
Πόσα από τα κινέζικα έχουν αναβαθμιστεί; Θα αναβαθμιστούν όλα; Αμφιβολο...

Πάντως είναι και κάποια μαγαζιά που πληρώνουν υποστήριξη σε ΡΟΜ κι ακο΄μη κι αν δεν βγάλει η εταιρεία, ενδέχεται να βγάλει το κατάστημα...

Το αν θα βγάλει εξαρτάται και από την ηλικία της ταμπλε΄τας και από τη δημοφιλία της...πάντως διάβασα κάπου ότι πιστοποιήθηκε η 4.4 για τους επεξεργαστές Rokchip, οπότε αργά ή γρήγορα θα μάθουμε

Πρώτα δείγματα Kit Kat για κινέΖικα tv box.
http://blog.geekbuying.com/index.php/2013/12/25/christmas-gift-tronsmart-release-the-beta-android-4-4-firmware-for-their-tv-boxes/#.UsFuLfv4UTI

blade_
30-12-13, 18:04
η πιπο νομιζω εχει δωσει,αλλα ειναι ανετοιμη ακομα..ειπαμε,οτι πληρωνεις παιρνεις,στο κομματι της υλοποιησης υστερει ο κινεζος.απλα εχει το θετικο οτι σου δινει σχεδον aosp

EnDLess
30-12-13, 19:06
Τελικά πήγα στη "σίγουρη" λύση του nexus 7 2013 που το πρόλαβα στα 185 τελική. Εν αναμονή γιατί έχει ταξίδι. :/

από πού αν επιτρέπεται ;;;;

Mouse Potato
30-12-13, 19:14
από πού αν επιτρέπεται ;;;;

Από game.co.uk... (http://www.adslgr.com/forum/threads/652625-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-tablet?p=5271367&highlight=#post5271367) (το έβαλαν κανά 2 φορές πάλι διαθέσιμο και έτυχε να το τσιμπήσω)

blade_
31-12-13, 00:51
αν ηταν 8ρι ισως..

Mouse Potato
31-12-13, 01:00
Πράγματι οι 8 είναι οι ιδανικές ίντσες για εμένα. Αλλά όταν το περιεργάστηκα σε ένα κατάστημα από κοντά δεν ξεκόλλησα από πάνω του.

Η υπάλληλος με είχε ρωτήσει 2-3 φορές αν ήθελα βοήθεια. Τι να της έλεγα; "Δώσε μου κανένα ηρεμιστικό";

tsavman
31-12-13, 01:33
Όντως, το Ν7 είναι φανταστικό.
Αν δεν είχα smartphone και δη το N4, θα ήθελα ένα N7 να το έχω πάντα μαζί μου.

Collective_Soul
31-12-13, 02:02
Παιδια επειδη εχει ενα φτηνο η μανα μου ταμπλετ 7 ιντσες ειναι λιγες...απο 10 και πανω συζηταμε...βεβαια ειμαι ιδιοτροπος και 27αρι μονιτορ να ειχα στο pc παλι λιγες μου φαινονται :rofl:

netlag
31-12-13, 08:50
οι 7 είναι λίγες όταν τα κινητά είναι στις 5.

Mouse Potato
31-12-13, 13:23
Για μένα οι 7 είναι καλές, οι 8 ιδανικές και από 10 και πάνω πολλές. Είναι αναλόγως και το πόσο "φορητό" θες να είναι. Όπως κάποιοι προτιμούν τις 17 από τις 15 στα laptops.

nfotis
31-12-13, 14:39
Για κάποιον που θέλει να κρατάει τη ταμπλέτα με το ένα χέρι, οι 7 ίντσες είναι στο όριο μιας παλάμης σαν τη δική μου (και έχω σχετικά μεγάλα χέρια). Για 10 ίντσες, πρέπει είτε να τις κρατάς με τα δύο χέρια ή να τις ακουμπάς κάπου (π.χ. πόδια ή κοιλιά αν είσαι ξαπλωμένος).

Πάντως, απο ότι φαίνεται, το PIPO S1s που αγόρασα τον Αύγουστο μας άφησε χρόνους. Χθες η οθόνη ανεβοκατέβαζε φωτεινότητα σαν στροβοσκόπιο σχεδόν, και τώρα φαίνεται να μη φορτίζει (ίσως η μπαταρία τα τίναξε; δεν ξέρω με σιγουριά).

Ν.Φ.

lewton
31-12-13, 16:37
οι 7 είναι λίγες όταν τα κινητά είναι στις 5.
Δεν έχει νόημα αυτό που λες. Το κανεις να ακούγεται σαν αντικειμενικό επιχείρημα ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι παρά η άποψη σου (απόλυτα σεβαστή ως άποψη όσο δεν προσπαθείς να την πασαρεις ως γενικό κανόνα).

Οι 5" επιτρέπουν κράτημα και χειρισμό με το ένα χέρι.
Οι 7" επιτρέπουν άνετο κράτημα με το ένα χέρι (οι 8" πολύ οριακά, όχι άνετα).
Επομένως μπορώ να φανταστώ πολύ κόσμο που για τις δικές του ανάγκες ένα Ν5 και ένα Ν7 είναι καλός συνδυασμός.

Gordito
31-12-13, 22:21
Αντικειμενικο δεν ειναι οτι οι 7" ειναι πολυ κοντα στις 5;

Anyway, για μενα ιδανικο μεγεθος εχει το 8.3 της LG, μικρο βαρος, καλη 16:10 οθονη.

Καλο και το 7, αχρηστο τεραστιο bezel που το καθιστα ελαχιστα μικροτερο απο το 8.3
Kαι το χαντακωνουν με τα αθλια ηχεια που εχει, θα επρεπε να ειναι σαν του nexus 10.

guardianhelm
31-12-13, 23:10
Χαίρετε και χρόνια πολλά! Υπάρχει κάτι γύρω στις 7" σαν το Cube U30GT2 (ή έστω και λίγο χειρότερο σε παρόμοια τιμή) αλλά με gps;

Καλή Πρωτοχρονιά να έχουμε όλοι!

Oops, βλακεία είπα, το Cube είναι 10ιντσο... :| Άκυρος ο περιορισμός για τις 7".

Mouse Potato
31-12-13, 23:37
Αντικειμενικο δεν ειναι οτι οι 7" ειναι πολυ κοντα στις 5;

Anyway, για μενα ιδανικο μεγεθος εχει το 8.3 της LG, μικρο βαρος, καλη 16:10 οθονη.

Καλο και το 7, αχρηστο τεραστιο bezel που το καθιστα ελαχιστα μικροτερο απο το 8.3
Kαι το χαντακωνουν με τα αθλια ηχεια που εχει, θα επρεπε να ειναι σαν του nexus 10.

Εδώ βλέπεις διαφορά από τις 40 στις 42 ίντσες στην τηλεόραση, δεν θα δεις από τις 5 στις 7; Υποκειμενικό το πόσο κοντά είναι.

Όσο για τα bezels θα συμφωνήσω.

tsavman
01-01-14, 00:10
7-8'' κρατιούνται με ένα χέρι, και χειρίζονται με δύο.
10'' κρατιούνται και χειρίζονται με δύο χέρια.

Τόσο απλά.

euri
01-01-14, 04:43
οι 7 είναι λίγες όταν τα κινητά είναι στις 5.

Λίγο νωρίτερα έβλεπα σε προθήκη καταστήματος ένα Samsung Mega (6.3") και ένα Galaxy Tab 7, σχεδόν δίπλα δίπλα. Η διαφορά στις εξωτερικές διαστάσεις ήταν εξαιρετικά μικρή...

Gordito
01-01-14, 13:40
Εδώ βλέπεις διαφορά από τις 40 στις 42 ίντσες στην τηλεόραση, δεν θα δεις από τις 5 στις 7; Υποκειμενικό το πόσο κοντά είναι.

Όσο για τα bezels θα συμφωνήσω.

Υποκειμενικο δεν ειναι, ειναι ~40% μεγαλυτερη επιφανεια. Αυτο ειναι fact.
Υποκειμενικο ειναι αν σου κανει μια τετοια οθονη ενω εχεις ηδη 5ιντσο.

Mouse Potato
01-01-14, 15:37
Υποκειμενικο δεν ειναι, ειναι ~40% μεγαλυτερη επιφανεια. Αυτο ειναι fact.
Υποκειμενικο ειναι αν σου κανει μια τετοια οθονη ενω εχεις ηδη 5ιντσο.

Σε αυτό αναφέρομαι.

netlag
01-01-14, 19:47
Καλη χρονια σε όλους.

Απο χθες ειμαι κατοχος του Asus T100. Αν και αντιμετωπισα θεματακια στην αρχη με μπλε οθονες και κρασαρισματα και σκεφτηκα παρα πολυ το DOA, τελικα μετα απο windows update, bios, κλπ ολα δουλευουν ρολοι. Τουλαχιστον μεχρι στιγμης.

Ωραιο εργαλειο, και ειναι σφαιρα. Απογοητευση ο Chrome που δεν εχει pinch to zoom. Ο IE εχει.

ioannyo
02-01-14, 21:16
Καλησπέρα και καλή χρονιά με αγάπη, υγεία και χωρίς μπλε οθόνες... Λοιπόν θέλω να αγοράσω ένα tablet μέχρι 100ε και έχω βάλει στο μάτι το IPPO F988 http://www.banggood.com/IPPO-F988-Quad-Core-Allwinner-A31S1_5GHz-9_7-Inch-Android-4_2-Tablet-p-89184.html . Με μια έκπτωση θα μου βγει 96ε. Το θέλω κυρίως για απλά παιχνίδια (και με μια πολύ καλή μεμβράνη) για χρήση από παιδιά με ειδικές ανάγκες. Τι λέμε να πατήσω το buy ή θα την πατήσω; :lamer

- - - Updated - - -

Αχ... συγνώμη που γίνομαι κουραστική αλλά λέω μπας και το παραγγείλω σήμερα-αύριο, ξέρεις κάποιος για το IPPO F988 http://www.banggood.com/IPPO-F988-Qu...t-p-89184.html . :help:

vgiozo
02-01-14, 21:26
Καλή νέα περίπτωση είναι και το Onda V975M με το νέο Amlogic M802 επεξεργαστή και κάρτα γραφικών Mali 450 οχταπύρηνη.
Παρόμοιες και καλύτερες επιδόσεις με τον Ιντελ που κυκλοφορεί αλλά χαμηλότερη τιμη

ioannyo
02-01-14, 22:07
Ουαου :shock: φαίνεται πολύ καλοοοοοο
Δυστυχώς όμως λίγο πιο ακριβό από αυτά που διαθέτω :cry:

blade_
03-01-14, 02:32
και για μενα το ιδανικο ειναι οι 8.3 του g pad ...θα θελα να το καβατζωσω καποια στιγμη,αλλα προς το παρον παραμενει ονειρο..

το cube παντως δε καταλαβαινει τιποτα.στα παιχνιδια πεταει

Rama
05-01-14, 16:19
Εξηγήστε μου κάτι σε σχέση με την μπαταρία:

Είχα πάρει πέρσι ένα Cube U30GT. Για όσο καιρό το είχα το μόνο σοβαρό παράπονο που είχα ήταν το battery drain ενώ το tablet ήταν idle. Πολλές φορές το φόρτιζα full, το άφηνα για 1-2 μέρες χωρίς να το ακουμπήσω και όταν την 3 μέρα πήγαινα να το χρησιμοποιήσω ήταν νεκρό, ή είχε ελάχιστη μπαταρία.
Κάπου είχα διαβάσει ότι τα κινέζικα κυκλώματα είναι λίγο της πλάκας σε αυτά τα tablets. Σε συνδυασμό με το ότι η ένδειξη της μπαταρίας στο Cube ήταν λίγο για τα πανηγύρια* συμπέρανα ότι το πρόβλημα είχε να κάνει με την ποιότητα κατασκευής και ότι σε ένα επώνυμο tablet δεν θα το έχω αυτό το πρόβλημα.
Μιλώντας με κατόχους iPad μου λέγανε ότι το αφήνουν και βδομάδα χωρίς να χάσει ιδιαίτερη μπαταρία.

Το Cube μου το κλέψανε, και έχω αρχίσει εδώ και καιρό και κοιτάω τι θα μπορούσα να πάρω. Χτες πήγα σε ένα φίλο με ένα αρκετά παλιό Galaxy Tab. Δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς αλλά όταν το πήρε είχε HoneyComb και τώρα του φοράει κάποια custom 4.2. Μου έδειξε ότι και σε αυτό η μπαταρία έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.

Είναι φυσιολογικό αυτό;
Μήπως είναι απλά θέμα notifications, ενεργού wifi και ίσως κάποιο προβληματικό app που δημιουργεί wakelocks;
Ποια είναι η δικιά σας εμπειρία;

Τις προάλλες κοίταζα το Ramos i9 (btw απόψεις;) και σε κάποιο forum ένας τύπος υποστήριζε ότι σε idle το tablet έχασε 1% σε 8 ώρες.
Για το LG Gpad που επίσης κοιτάω διαβάζω διφορούμενες απόψεις.

Αναφέρομαι πάντα σε tablets χωρίς 3G/4G. Sorry για το πρήξιμο αλλά μου είχε κάνει πάρα πολύ άσχημη εντύπωση.

*(μέχρι το 50% κατέβαινε πολύ αργά και μετά έφτανε το 10% σε μισή ώρα χρήσης)

Alexcxvtr
05-01-14, 16:26
Δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς τι έφταιγε και υπήρχε τόσο drain, αλλά αν θες μια συμβουλή σου προτείνω να βάζεις πάντα το τάμπλετ σου σε "λειτουργία πτήσης" όταν δεν ασχολείσαι.
Η εξοικονόμηση μπαταρίας είναι εκπληκτική.
Στο Ν10 η μπαταρία κρατάει, με απλή καθημερινή χρήση πάντα συν τη συμβουλή που έδωσα, περίπου 7 μέρες. Δεν κάνω πλάκα.
Κάθε τόσο το φορτίζω.
Στοκ 4.4.2.

RASTAVIPER
05-01-14, 19:50
Προφανώς και είχε πρόβλημα το κινέζικο ταμπλετ.
Δεν είναι νορμαλ να χάνει τόσο σε idle.
Εμένα το Αμερικανικό nook color που το έχω 3-4 χρόνια και μετά από τόσα χρόνια το αφήνω 5 μέρες να κάθεται και δεν έχει χάσει πάνω από 50%.

psolord
05-01-14, 22:37
Εξηγήστε μου κάτι σε σχέση με την μπαταρία:

Είχα πάρει πέρσι ένα Cube U30GT. Για όσο καιρό το είχα το μόνο σοβαρό παράπονο που είχα ήταν το battery drain ενώ το tablet ήταν idle. Πολλές φορές το φόρτιζα full, το άφηνα για 1-2 μέρες χωρίς να το ακουμπήσω και όταν την 3 μέρα πήγαινα να το χρησιμοποιήσω ήταν νεκρό, ή είχε ελάχιστη μπαταρία.
Κάπου είχα διαβάσει ότι τα κινέζικα κυκλώματα είναι λίγο της πλάκας σε αυτά τα tablets. Σε συνδυασμό με το ότι η ένδειξη της μπαταρίας στο Cube ήταν λίγο για τα πανηγύρια* συμπέρανα ότι το πρόβλημα είχε να κάνει με την ποιότητα κατασκευής και ότι σε ένα επώνυμο tablet δεν θα το έχω αυτό το πρόβλημα.
Μιλώντας με κατόχους iPad μου λέγανε ότι το αφήνουν και βδομάδα χωρίς να χάσει ιδιαίτερη μπαταρία.

Το Cube μου το κλέψανε, και έχω αρχίσει εδώ και καιρό και κοιτάω τι θα μπορούσα να πάρω. Χτες πήγα σε ένα φίλο με ένα αρκετά παλιό Galaxy Tab. Δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς αλλά όταν το πήρε είχε HoneyComb και τώρα του φοράει κάποια custom 4.2. Μου έδειξε ότι και σε αυτό η μπαταρία έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.

Είναι φυσιολογικό αυτό;
Μήπως είναι απλά θέμα notifications, ενεργού wifi και ίσως κάποιο προβληματικό app που δημιουργεί wakelocks;
Ποια είναι η δικιά σας εμπειρία;

Τις προάλλες κοίταζα το Ramos i9 (btw απόψεις;) και σε κάποιο forum ένας τύπος υποστήριζε ότι σε idle το tablet έχασε 1% σε 8 ώρες.
Για το LG Gpad που επίσης κοιτάω διαβάζω διφορούμενες απόψεις.

Αναφέρομαι πάντα σε tablets χωρίς 3G/4G. Sorry για το πρήξιμο αλλά μου είχε κάνει πάρα πολύ άσχημη εντύπωση.

*(μέχρι το 50% κατέβαινε πολύ αργά και μετά έφτανε το 10% σε μισή ώρα χρήσης)

Έχω πάρει δύο Cube U30GT και κανένα δεν παρουσίασε το πρόβλημα που αναφέρεις.

Ειδικά το δικό μου, που έχει σίγουρα καλύτερη μπαταρία (είναι rev 2.0 σα να λέμε, ως 32GB model), μπορεί να μείνει 2 βδομάδες idle.

Δες τα wakelocks σου καλύτερα.

vgiozo
05-01-14, 22:57
Να ρωτήσω, έχει δοκιμάσει κανείς να συνδέσει το κινητό του με τη ταμπλέτα μέσω Bluetooth και να πλοηγηθεί στο ίντερνετ με αυτόν τον τρόπο;

Ρωτάω γιατί προσπαθώ να αποφασίσω τί ταμπλέτα θα πάρω και αυτές που μου γυαλίζουν τελευταία τυχαίνει να μην έχουν Bluetooth, κάτι που το θεωρώ χρήσιμο για σύνδεση με περιφερειακά/συσκευές (πληκτρολόγιο, συσκευή gps αν δεν έχει η ταμπλέτα κοκ), ακόμη κι αν δεν πρόκειται για απόλυτα αναγκαίο χαρακτηριστικό.

Χρήσιμη θεωρούσα ακριβώς τη διασύνδεση κινητού - ταμπλέτας μέσω ΒΤ, ώστε να αποφύγω την αναγκαιότητα αγοράς ταμπλέτας με 3G, διατηρώντας τη δυνατότητα αν χρειαστεί.

Στη πράξη όμως δεν ξέρω αν λειτουργεί καλά ή απαιτείται αγορά usb modem.

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

@ ADSLgr.com All rights reserved.