PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

Gordito
13-01-14, 19:01
παντως καθε 3 και λιγο διαπιστωνω οτι ειδικα σε ανδροιδ ταμπλετα,υπαρχει πολυς δρομος ακομα..

Να μας πεις και εμας για τι μιλας!!!

dimitri_ns
13-01-14, 20:27
Πάντως τα tablet πλέον έχουν αποκτήσει τρομερή επεξεργαστική ισχύ και σε τιμές πολύ χαμηλές. Αν τους βάλεις και ένα αξιοπρεπές πληκτρολόγιο τότε άνετα ξεπερνάνε σε λειτουργικότητα τα netbooks και τα low end laptops.


Να μας πεις και εμας για τι μιλας!!!

Να σας πώ εγώ γιατί μιλάω.

Τα λειτουργικά των tablets είναι για τα πανηγύρια

Καμμία σχέση με τα laptops, εκτός κι αν χρησιμοποιείς το laptop μόνο για να βλέπεις ταινίες (και πάλι τα laptops υπερτερούν. Κάντε rip ή φτιάξτε mkv με tablet)

blade_
13-01-14, 20:48
Να μας πεις και εμας για τι μιλας!!!

ε τι να πω...οκ,καλο το ταμπλετακι της κοπελιας..δε ξερω αν αξιζει τα 150 που ζηταει..πραγματικα..κολληματα εδω,κολληματα εκει,αλλαγες ρομ κτλ,χωρις αποτελεσμα.εχει πολλη δουλεια ακομα το android tablet

εξαιρεση κατ εμε ειναι το tab της lg και ισως το καινουριο το Note...

Gordito
13-01-14, 22:28
ε τι να πω...οκ,καλο το ταμπλετακι της κοπελιας..δε ξερω αν αξιζει τα 150 που ζηταει..πραγματικα..κολληματα εδω,κολληματα εκει,αλλαγες ρομ κτλ,χωρις αποτελεσμα.εχει πολλη δουλεια ακομα το android tablet

εξαιρεση κατ εμε ειναι το tab της lg και ισως το καινουριο το Note...

Μιλας για Κινεζο;

EnDLess
13-01-14, 22:33
Να σας πώ εγώ γιατί μιλάω.

Τα λειτουργικά των tablets είναι για τα πανηγύρια

Καμμία σχέση με τα laptops, εκτός κι αν χρησιμοποιείς το laptop μόνο για να βλέπεις ταινίες (και πάλι τα laptops υπερτερούν. Κάντε rip ή φτιάξτε mkv με tablet)

lol ωραίο επιχείρημα...

Alexcxvtr
13-01-14, 22:43
Να σας πώ εγώ γιατί μιλάω.

Τα λειτουργικά των tablets είναι για τα πανηγύρια

Καμμία σχέση με τα laptops, εκτός κι αν χρησιμοποιείς το laptop μόνο για να βλέπεις ταινίες (και πάλι τα laptops υπερτερούν. Κάντε rip ή φτιάξτε mkv με tablet)

Ποια λειτουργικά είναι για τα πανηγύρια ακριβώς?
Γνωρίζεις ότι υπάρχουν tablets που τρέχουν full Windows 8? Π.χ Dell Venue 8 & 11 Pro.
http://www.engadget.com/2013/10/02/dell-venue-pro-8-and-pro-11-hands-on/

vgiozo
13-01-14, 22:45
Rockchip RK3288 vs RK3188 Performance Comparison (http://www.cnx-software.com/2014/01/10/rockchip-rk3288-vs-rk3188-performance-comparison/)

What to Expect from AllWinner, Rockchip, Mediatek, and Other Silicon Vendors at CES 2014 (http://www.cnx-software.com/2014/01/04/what-to-expect-from-allwinner-rockchip-mediatek-and-other-silicon-vendors-at-ces-2014/)

Κάτι διάβασα ότι μπορεί να δούμε συσκευές με το RK3288 αρχές Φλεβάρη...θα είναι ό,τι πρέπει....

Mouse Potato
13-01-14, 22:46
ε τι να πω...οκ,καλο το ταμπλετακι της κοπελιας..δε ξερω αν αξιζει τα 150 που ζηταει..πραγματικα..κολληματα εδω,κολληματα εκει,αλλαγες ρομ κτλ,χωρις αποτελεσμα.εχει πολλη δουλεια ακομα το android tablet

εξαιρεση κατ εμε ειναι το tab της lg και ισως το καινουριο το Note...

Εδώ και λίγες μέρες χειρίζομαι καθημερινά για αρκετές ώρες το nexus 7 fhd. Αν δεις τι άλματα έχει κάνει η Google στην 4.4.2 όσον αφορά το smoοthness και τα κολλήματα, θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό.

Το software μπορεί να μεταμορφώσει το ίδιο ή/και χειρότερο hardware σε πύραυλο. Και μιλάω εμπειρικά πλέον.

dimitri_ns
13-01-14, 23:07
Ποια λειτουργικά είναι για τα πανηγύρια ακριβώς?
Γνωρίζεις ότι υπάρχουν tablets που τρέχουν full Windows 8? Π.χ Dell Venue 8 & 11 Pro.
http://www.engadget.com/2013/10/02/dell-venue-pro-8-and-pro-11-hands-on/

Τα win 8 (RT) μόλις βγήκανε. Θέλει λίγο καιρό για να πείσουνε, αν πείσουνε. Μόνο που σκέφτομαι το tablet φορτωμένο με αντιβιοτικά και αντί-malware, ανατριχιάζω. Παρόλα αυτά, είδωμεν.

Μιλάω κυρίως γιά ios και android. Αυτά που σου ανοιγοκλείνουνε τις εφαρμογές όποτε θέλουν.
Τα tablets είναι για άλλες δουλειές, όχι για να αντικαταστήσουνε το desktop προς το παρόν.

Alexcxvtr
13-01-14, 23:11
Δεν είναι Windows RT φίλε μου. Τα RT πεθαίνουν, αν έζησαν ποτέ. Αναφέρεται στο άρθρο ότι είναι full Windows 8.1. Σαν τις desktop εκδόσεις.
Γι'αυτό πόσταρα το λινκ.
Δεν διαφωνώ για τα iOS και Android ότι έχουν περιορισμένη χρήση, αλλά προσωπικά θα διάλεγα ένα από αυτά με κλειστά μάτια σε σχέση με ένα netbook.

blade_
14-01-14, 00:06
Εδώ και λίγες μέρες χειρίζομαι καθημερινά για αρκετές ώρες το nexus 7 fhd. Αν δεις τι άλματα έχει κάνει η Google στην 4.4.2 όσον αφορά το smoοthness και τα κολλήματα, θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό.

Το software μπορεί να μεταμορφώσει το ίδιο ή/και χειρότερο hardware σε πύραυλο. Και μιλάω εμπειρικά πλέον.

θα χαρω πραγματικα να το δω απο κοντα.και κυριως το νεο 10ρι(αν ερθει ποτε)

και φυσικα ειναι θεμα software...

nfotis
14-01-14, 00:21
Κάτι διάβασα ότι μπορεί να δούμε συσκευές με το RK3288 αρχές Φλεβάρη...θα είναι ό,τι πρέπει....

Εγώ εκτιμώ ότι μετά το καλοκαίρι θα είναι καλή εποχή να ψωνίσει κάποιος RK3288, εφόσον αποδειχθεί τόσο καλό βέβαια (και η Rockchip αποδειχθεί σοβαρή με το firmware).

Ν.Φ.

RASTAVIPER
14-01-14, 09:11
Αυτός ο amlogic 802 τι λέει σαν cpu;
Υπάρχει αλλού εκτός από αυτό το Onda που βρήκα;

tsavman
14-01-14, 12:50
Στα benchια φαίνεται πολύ δυνατός, αλλά IRL δεν έχω διαβάσει κάτω.
Παραείναι καλός στα benches για την ακρίβεια..:hmm:

vgiozo
14-01-14, 13:02
Στα benchια φαίνεται πολύ δυνατός, αλλά IRL δεν έχω διαβάσει κάτω.
Παραείναι καλός στα benches για την ακρίβεια..:hmm:

Όπως και όλοι οι νέας γενιές επεξεργαστές που βγήκαν/βγαίνουν όπου νάναι...στα ίδια επίπεδα πάνω κάτω...

Το θέμα είναι τί υποστήριξη θα υπάρχει όταν υποστηρίζεται μ΄νο από έναν κατασκευαστή και σε ένα μόνο μοντέλο...

psolord
14-01-14, 15:13
Rockchip RK3288 vs RK3188 Performance Comparison (http://www.cnx-software.com/2014/01/10/rockchip-rk3288-vs-rk3188-performance-comparison/)

What to Expect from AllWinner, Rockchip, Mediatek, and Other Silicon Vendors at CES 2014 (http://www.cnx-software.com/2014/01/04/what-to-expect-from-allwinner-rockchip-mediatek-and-other-silicon-vendors-at-ces-2014/)

Κάτι διάβασα ότι μπορεί να δούμε συσκευές με το RK3288 αρχές Φλεβάρη...θα είναι ό,τι πρέπει....

Super Excellent news! :oneup:

Αφού θα έχω την δυνατότητα για OpenGL ES 3.0 κύκλωμα σε Κινέζικο ταμπλετάκι και πιθανότατα και σε mini PC, για το 2014, τότε πιθανόν να εγκαταλείψω τα σχέδια για Open GL ES 3 στο κινητό και κατ'επέκταση την αγορά του Note 3, ώστε να γλιτώσω και κάνα λεφτό!

blade_
14-01-14, 18:25
ενδιαφερον,αναμενουμε να πιασουμε στα χερια μας μια υλοποιηση..πιστευω οι cube k pipo θα μας τα δωσουν γρηγορα..

vgiozo
14-01-14, 18:57
ενδιαφερον,αναμενουμε να πιασουμε στα χερια μας μια υλοποιηση..πιστευω οι cube k pipo θα μας τα δωσουν γρηγορα..

Για RK3288 ακούστηκε ότι το πρώτο ταμπλετάκι που θα κυκλοφορήσει θα είναι από τη Vido/Yuandao, το Μ12...ωστόσο δεν εμφανίζεται ακόμη στην ιστοσελίδα τους...και η Vido λίγο πριν την υιοθέτηση της νέας πλατφόρμας πάει να βγάλει νέου σχεδιαμού μοντέλα πάνω στο RK3188, για να αντικαταστήσουν τη σειρά Ν90, Ν80 κτλ...λίγο άτοπο μου φαίνεται...να το είχε κάνει τον Οκτώβρη, Νοέμβρη βαρια...

blade_
14-01-14, 19:19
φανταζομαι παλι θα ακολουθησει την καλη πεπατημενη των ipad mini-ipad air ...ανυπομονω,ισως θα ειναι η ωρα να παρουμε ενα,εαν βεβαια ειναι καλες οι τιμες..

Gordito
15-01-14, 01:10
Aν περιμενεις Κινεζο, σωθηκες.

Ουτε τα specs μπορει να μην ειναι σωστα, ουτε το launch date.
Και φυσικα, το θεμα των drivers.

blade_
15-01-14, 01:53
το ξερω.γι αυτο τρεναρω τρελα το θεμα ταμπλετ..ακομα δε μου εχει δημιουργηθει η αναγκη :p

vlaxos80
15-01-14, 02:35
χτυπησα μια δημοπρασια στο ebay για το Ainol Novo 8 Dream και το πηρα με 83 ευρω χωρις εξοδα αποστολης..επισης μιλησα και με τον πωλητη για να ειναι με ευρωπαικο φορτιστη και να το στειλει σαν gift ωστε να μην εχω προβλημα με τελωνειο..μου απαντησε αμεσως και στα 2 μου αιτηματα και μου ειπε να μην ανησυχω και ολα θα ειναι οπως τα θελω...τι γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο ταμπλετακι??αξιζει??το πηρα σε καλη τιμη??
και ποιο θεωρειτε καλυτερο σαν ταμπλετ??το Ainol Novo 8 η το ZTE SQ8???το ρωταω αυτο γιατι θα το παρω απο τον Γερμανο και θα το δωσω δωρο αλλου..πιο απο τα 2 να κρατησω για μενα???

Gordito
15-01-14, 02:56
χτυπησα μια δημοπρασια στο ebay για το Ainol Novo 8 Dream και το πηρα με 83 ευρω χωρις εξοδα αποστολης..επισης μιλησα και με τον πωλητη για να ειναι με ευρωπαικο φορτιστη και να το στειλει σαν gift ωστε να μην εχω προβλημα με τελωνειο..μου απαντησε αμεσως και στα 2 μου αιτηματα και μου ειπε να μην ανησυχω και ολα θα ειναι οπως τα θελω...τι γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο ταμπλετακι??αξιζει??το πηρα σε καλη τιμη??
και ποιο θεωρειτε καλυτερο σαν ταμπλετ??το Ainol Novo 8 η το ZTE SQ8???το ρωταω αυτο γιατι θα το παρω απο τον Γερμανο και θα το δωσω δωρο αλλου..πιο απο τα 2 να κρατησω για μενα???

Γιατι να παρει καποιος tablet απο ebay, εκτος αν ειναι εξαιρετικη η τιμη;

Καπως καλη ειναι, αλλα το tablet γενικα ειναι μαπα, τοσο σε cpu οσο και σε οθονη.
To ZTE εμφανως καλυτερο.

vlaxos80
15-01-14, 03:56
Γιατι το ΖΤΕ εχει καλυτερη οθονη και cpu??

nfotis
15-01-14, 11:35
Για RK3288 ακούστηκε ότι το πρώτο ταμπλετάκι που θα κυκλοφορήσει θα είναι από τη Vido/Yuandao, το Μ12...ωστόσο δεν εμφανίζεται ακόμη στην ιστοσελίδα τους...και η Vido λίγο πριν την υιοθέτηση της νέας πλατφόρμας πάει να βγάλει νέου σχεδιαμού μοντέλα πάνω στο RK3188, για να αντικαταστήσουν τη σειρά Ν90, Ν80 κτλ...λίγο άτοπο μου φαίνεται...να το είχε κάνει τον Οκτώβρη, Νοέμβρη βαρια...

Εκτιμώ ότι οι πρώτοι που θα βγάλουν RK3288 θα κοπανάνε στις τιμές (early adopters), και θα συνυπάρχει για αρκετό καιρό με τον RK3188 (ο οποίος, κακά τα ψέματα, είναι επαρκής για το 95% των περιπτώσεων - μόνο στο Real Racing 3 έχω διαπιστώσει αδυναμία του υλικού να ανταποκριθεί πλήρως, σε σκηνές που εμφανίζονται πολλά αυτοκίνητα μαζί).

Για αυτό κι εγώ θα κοίταγα όχι νωρίτερα απο το φθινόπωρο για RK3288 (να περάσει και beta test απο τους πρώτους χρήστες).

Ν.Φ.

vgiozo
15-01-14, 13:06
Εκτιμώ ότι οι πρώτοι που θα βγάλουν RK3288 θα κοπανάνε στις τιμές (early adopters), και θα συνυπάρχει για αρκετό καιρό με τον RK3188 (ο οποίος, κακά τα ψέματα, είναι επαρκής για το 95% των περιπτώσεων - μόνο στο Real Racing 3 έχω διαπιστώσει αδυναμία του υλικού να ανταποκριθεί πλήρως, σε σκηνές που εμφανίζονται πολλά αυτοκίνητα μαζί).

Για αυτό κι εγώ θα κοίταγα όχι νωρίτερα απο το φθινόπωρο για RK3288 (να περάσει και beta test απο τους πρώτους χρήστες).

Ν.Φ.

Το θέμα με τις ταμπλέτες όμως είναι ότι οι τιμές των παλιότερων μοντέλων δεν πέφτουν παρά ελάχιστα κι ειδικα όταν κυκλοφορούν μαζί με τα νεώτερα μοντέλα είναι περισσότερο κερδοσκοπία...το καλό πάλι είναι πως με τους κινέζους ούτε οι τιμες ταμπλετών πρώτης διαθεσιμότητας είναι πολύ υψηλές, όπως συμβαίνει με πολλά άλλα προϊόντα...
Το κόστος νομίζω πως είναι αρκετά συμπυκνωμένο...πολλές φορές το κόστος έχει ανέβει κι όλας με τη πάροδο του χρόνου (όσο θυμάμαι, ακριβότερα ήταν το Δεκέμβριο τα μοντέλα της Pipo απ' ότι τον Οκτώβριο)...
Για 20$ διαφορά, αν υπάρχει διαθέσιμο, δεν νομίζω ότι αξίζει η αναμονή για οικονομικούς λόγους...

...έπειτα, με την ίδια λογική και τις ταμπλέτες με Intel επεξεργαστη θά'πρεπε να αποφευγουμε για μήνες, και εκείνες με Amlogic M802...όμως δείχνου να απορροφώνται γρήγορα...(ακριβώς γιατί οι προηγούμενες πλατφόρμες δεν είχαν τόσο καλές επιδόσεις...)

...εκεί όμως υπάρχει άλλο πρόβλημα...οι ταμπλέτες είναι δυστυχώς προϊόν περιορισμένης διάρκειας, που η υποστήριξή τους εγκαταλείπεται γρήγορα, ειδικά όταν βγαίνουν νέα μοντέλα...
Δεν νομίζω πως υπολογίζει κανείς να κατέχει μια ταπλέτα για 5 χρόνια πχ, όπως μπορεί να γίνει με κάποιο φορητό ή σταθερό...

Η αναμονή λοιπόν δεν νομίζω ότι έχει κέρδος...

RASTAVIPER
15-01-14, 15:08
Το θέμα με τις ταμπλέτες όμως είναι ότι οι τιμές των παλιότερων μοντέλων δεν πέφτουν παρά ελάχιστα κι ειδικα όταν κυκλοφορούν μαζί με τα νεώτερα μοντέλα είναι περισσότερο κερδοσκοπία...το καλό πάλι είναι πως με τους κινέζους ούτε οι τιμες ταμπλετών πρώτης διαθεσιμότητας είναι πολύ υψηλές, όπως συμβαίνει με πολλά άλλα προϊόντα...
Το κόστος νομίζω πως είναι αρκετά συμπυκνωμένο...πολλές φορές το κόστος έχει ανέβει κι όλας με τη πάροδο του χρόνου (όσο θυμάμαι, ακριβότερα ήταν το Δεκέμβριο τα μοντέλα της Pipo απ' ότι τον Οκτώβριο)...
Για 20$ διαφορά, αν υπάρχει διαθέσιμο, δεν νομίζω ότι αξίζει η αναμονή για οικονομικούς λόγους...

...έπειτα, με την ίδια λογική και τις ταμπλέτες με Intel επεξεργαστη θά'πρεπε να αποφευγουμε για μήνες, και εκείνες με Amlogic M802...όμως δείχνου να απορροφώνται γρήγορα...(ακριβώς γιατί οι προηγούμενες πλατφόρμες δεν είχαν τόσο καλές επιδόσεις...)

...εκεί όμως υπάρχει άλλο πρόβλημα...οι ταμπλέτες είναι δυστυχώς προϊόν περιορισμένης διάρκειας, που η υποστήριξή τους εγκαταλείπεται γρήγορα, ειδικά όταν βγαίνουν νέα μοντέλα...
Δεν νομίζω πως υπολογίζει κανείς να κατέχει μια ταπλέτα για 5 χρόνια πχ, όπως μπορεί να γίνει με κάποιο φορητό ή σταθερό...

Η αναμονή λοιπόν δεν νομίζω ότι έχει κέρδος...

Συμφωνώ με την ανάλυση, αλλά από ότι φαίνεται οι τιμές των κινέζικων ταμπλετ δεν είναι αυτές που θα έπρεπε, αν αναλογιστεις το χώμα κόστος που έχουν και την ανύπαρκτη υποστήριξη.
Προσωπικά κανένα δεν αξίζει πάνω από 150€.

netlag
15-01-14, 15:22
Ετσι ακριβως. Δεν θα πανηγυρισω επειδη εβγαλε η Rockchip νεο chip.

Το RK3188 εβγαζε score ιδιο με HTC One στο CF-Bench... ομως το UI Lag συννεφο.

Viper
15-01-14, 15:46
Ετσι ακριβως. Δεν θα πανηγυρισω επειδη εβγαλε η Rockchip νεο chip.

Το RK3188 εβγαζε score ιδιο με HTC One στο CF-Bench... ομως το UI Lag συννεφο.

Το UI εχει lag (και οχι μονο το UI) γιατι οι NAND μνημες που βαζουν ειναι για τα πανηγυρια. Τα read/write ειναι τραγικα.

vgiozo
15-01-14, 15:51
Συμφωνώ με την ανάλυση, αλλά από ότι φαίνεται οι τιμές των κινέζικων ταμπλετ δεν είναι αυτές που θα έπρεπε, αν αναλογιστεις το χώμα κόστος που έχουν και την ανύπαρκτη υποστήριξη.
Προσωπικά κανένα δεν αξίζει πάνω από 150€.
Το θέμα της υποστήριξης δεν περιορίζεται μόνο στα κινέζικα, εκτός κι αν αναφέρεσαι στην έλλειψη εγγύησης στην Ελλάδα, που αυτό είναι συνέπεια της αγοράς από εξωτερικό...Συμφωνώ εν μέρει στο θέμα της τιμής και προσωπικά δεν θα έδινα πάνω από 150-160€ (γενικά για ταμπλέτα, όχι μόνο κινέζικη....θα πάω να πάρω ταμπλέτα 300-400€, όταν μ' αυτά παίρνεις ένα καθόλα αξιόπιστο φορητό; Οι ταμπλέτες γενικά είναι πολύ ακριβές), αλλα ευτυχώς εκεί κυμαίνονται και οι ταμπλέτες που με ενδιαφέρουν...

Είμαστε απλώς σε μεταβατική περίοδο που δεν ευνοεί "σίγουρες" αποφάσεις...αν βγει κάποια ταμπλέτα με RK3288 (πχ Vido M12) ή κάποια με Allwinner A80 (Teclast T97 Air) μέχρι τα τέλη Φλεβάρη, προσωπικά θα το θεωρήσω θετικό και συμφέρον να παραγγείλω κάποια εκ των δύο...δεν θα πανηγυρίσω, αλλά προτιμώ να μην κλάψω τα λεφτά που θα εδινα τώρα για RK3188 ή Allwinner A31.

Θα πήγαινα "καρφωτά" σε Onda V975M (Μ802 Amlogic) αλλά η φόρτιση μέσω usb και η έλλειψη ΒΤ τελικά με αποθαρρύνει...

RASTAVIPER
15-01-14, 16:35
Με αποθαρρύνει το άγνωστο chipset και τι υποστήριξη θα έχει από dev, όχι η φόρτιση με usb ή το bt που στο ταμπλετ είναι άχρηστο εκτός αν θες να ακούσεις μουσική μέσω bt headset.

Για τα επώνυμα ταμπλετ, γιατί θεωρείς ακριβά οσα είναστα 300-400€;
Με αυτή την λογική, και όλα τα κινητά είναι ακριβά άνω των 300€.

nfotis
15-01-14, 18:29
...εκεί όμως υπάρχει άλλο πρόβλημα...οι ταμπλέτες είναι δυστυχώς προϊόν περιορισμένης διάρκειας, που η υποστήριξή τους εγκαταλείπεται γρήγορα, ειδικά όταν βγαίνουν νέα μοντέλα...
Δεν νομίζω πως υπολογίζει κανείς να κατέχει μια ταπλέτα για 5 χρόνια πχ, όπως μπορεί να γίνει με κάποιο φορητό ή σταθερό...

Ακόμα δεν έχει κατασταλάξει η αγορά, και όλοι ψάχνονται με διάφορες παραλλαγές και εκδοχές. Φαντάζομαι ότι και απο το Android 4.2.2 έχουν υπάρξει κάποιες αισθητές αλλαγές (αλλά όχι κάτι συνταρακτικό). Οι ταμπλέτες Android δεν μπορώ να πω ότι είναι 'ώριμη αγορά' (με την έννοια της σταθεροποίησης/τυποποίησης), και ο ρυθμός εξέλιξης μόλις τώρα έχει αρχίσει να πέφτει σε πιό 'λογικά' επίπεδα.

Μέχρι στιγμής, το PIPO M9 που έχω είναι μια χαρά μετά απο σχεδόν ένα εξάμηνο καθημερινής χρήσης, το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα που μπορώ να πω ότι έχει είναι η φόρτιση (τείνει να βγαίνει το βύσμα).
Απο υποστήριξη, ίσως η PIPO βγάλει KitKat (4.4) για το μηχανάκι, οπότε νομίζω ότι θα είμαι πλήρης (δεν έχω διαπιστώσει κάτι να μου λείπει, αν και δεν είμαι σοφιστικέ χρήστης Android). Το S1s φαίνεται ότι έχει πέσει αρκετά η μπαταρία του, αλλά για μια φτηνή εισαγωγή στις ταμπλέτες με κάλυψε πλήρως.

Με την επιφύλαξη της μπαταρίας, δεν βλέπω το λόγο γιατί να μη κρατήσει το Μ9 άλλο ένα χρόνο λειτουργίας άνετα, καθώς δεν έχει μηχανικά μέρη. Ισως τα νέα προγράμματα/παιχνίδια να με δελεάσουν για αναβάθμιση (ή το γνωστό 'πράσινο σκουλήκι' :) )



Η αναμονή λοιπόν δεν νομίζω ότι έχει κέρδος...

Οχι τόσο για οικονομικούς, όσο για λόγους δοκιμών (bugs, beta testing) θα συνιστούσα να περιμένει οποιοσδήποτε θέλει αναβάθμιση απο RK3066/RK3188 ή μικρότερους επεξεργαστές.
Και δεν είναι μόνο οι επεξεργαστές - πολλοί κατασκευαστές φαίνεται ότι βάζουν πολύ αργές μνήμες, προκειμένου να συμπιέσουν το κόστος (αισθητό κυρίως στις NAND). Θα πρέπει να δούμε το συνολικό πακέτο πριν βγάλουμε συμπεράσματα.

Ν.Φ.

vgiozo
15-01-14, 18:58
Με αποθαρρύνει το άγνωστο chipset και τι υποστήριξη θα έχει από dev, όχι η φόρτιση με usb ή το bt που στο ταμπλετ είναι άχρηστο εκτός αν θες να ακούσεις μουσική μέσω bt headset.

Για τα επώνυμα ταμπλετ, γιατί θεωρείς ακριβά οσα είναστα 300-400€;
Με αυτή την λογική, και όλα τα κινητά είναι ακριβά άνω των 300€.

Προσωπικά δεν με απασχολεί τόσο αυτό...την τυπική υποστήριξη για τη τυπική χρήση για ο τυπικό διάστημα υποστήριξης μιας ταμπλέτας την θεωρώ μάλλον δεδομένη...και η Onda είναι απ' ότι διαβάζω από τους αξιόπιστους και ποιοτικούς κατασκευαστές.

Το να θέλω πχ να συνδέσω ένα πληκτροόγιο και να μπορώ να το κάνω μόνο μέσω usb, ενώ μπορεί να χρειάζεται και φόρτιση, ή να θέλω να συνδέσω ένα αυτόνομο GPS σ'ένα ταξίδι και να μην μπορώ ή να αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, είναι αυτό που μπορεί να με ενοχλησει...
...κι αυτό σχετικά...
Αν ήταν τα νέα chipset να βγουν το καλοκαίρι, θα το προσπερνούσα και θα το αγόραζα...αν είναι να βγουν με κανά μήνα διαφορά (να έχουν βγει μέχρι να παραλάβω με το ταχυδρομείο το Onda) τότε θα περιμένω για κάποια ταμπλέτα με πλήρεις επιλογές συνδεσιμότητας, που δεν θα μου υποβάλει διλήμματα..

Όσον αφορά κινητά άνω των 200€ ναι πανάκριβα είναι...αλλά αφού υπάρχουν άνθρωποι που τα σκάνε...


Ακόμα δεν έχει κατασταλάξει η αγορά, και όλοι ψάχνονται με διάφορες παραλλαγές και εκδοχές. Φαντάζομαι ότι και απο το Android 4.2.2 έχουν υπάρξει κάποιες αισθητές αλλαγές (αλλά όχι κάτι συνταρακτικό). Οι ταμπλέτες Android δεν μπορώ να πω ότι είναι 'ώριμη αγορά' (με την έννοια της σταθεροποίησης/τυποποίησης), και ο ρυθμός εξέλιξης μόλις τώρα έχει αρχίσει να πέφτει σε πιό 'λογικά' επίπεδα.

Μέχρι στιγμής, το PIPO M9 που έχω είναι μια χαρά μετά απο σχεδόν ένα εξάμηνο καθημερινής χρήσης, το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα που μπορώ να πω ότι έχει είναι η φόρτιση (τείνει να βγαίνει το βύσμα).
Απο υποστήριξη, ίσως η PIPO βγάλει KitKat (4.4) για το μηχανάκι, οπότε νομίζω ότι θα είμαι πλήρης (δεν έχω διαπιστώσει κάτι να μου λείπει, αν και δεν είμαι σοφιστικέ χρήστης Android). Το S1s φαίνεται ότι έχει πέσει αρκετά η μπαταρία του, αλλά για μια φτηνή εισαγωγή στις ταμπλέτες με κάλυψε πλήρως.

Με την επιφύλαξη της μπαταρίας, δεν βλέπω το λόγο γιατί να μη κρατήσει το Μ9 άλλο ένα χρόνο λειτουργίας άνετα, καθώς δεν έχει μηχανικά μέρη. Ισως τα νέα προγράμματα/παιχνίδια να με δελεάσουν για αναβάθμιση (ή το γνωστό 'πράσινο σκουλήκι' :) )



Οχι τόσο για οικονομικούς, όσο για λόγους δοκιμών (bugs, beta testing) θα συνιστούσα να περιμένει οποιοσδήποτε θέλει αναβάθμιση απο RK3066/RK3188 ή μικρότερους επεξεργαστές.
Και δεν είναι μόνο οι επεξεργαστές - πολλοί κατασκευαστές φαίνεται ότι βάζουν πολύ αργές μνήμες, προκειμένου να συμπιέσουν το κόστος (αισθητό κυρίως στις NAND). Θα πρέπει να δούμε το συνολικό πακέτο πριν βγάλουμε συμπεράσματα.

Ν.Φ.

Το επιχείρημά μου είναι ότι οι ταμπλέτες ζητούν ένα όχι μεγάλο τίμημα καθαυτό, αλλά μεγάλο αν αναλογιστεί κανείς ότι είναι τρόπον τινά, αναλώσιμες (και ειδικά αν έχουν κοστίσει 300φεύγα)...δεν μίλησα για διάστημα 1,5 χρόνου, αλλά πχ 5 χρόνια...τί υποστήριξη θα υπάρχει τότε για τη συσκευή;
Στον Socket A Athlon που είχα, θα μπορούσα να περάσω Windows7, πχ...οι παλιές συσκευές θα υποστηρίζονται μακροπρόθεσμα;

Δεν νομίζω ότι σε κάθε αναβάθμιση θα υπάρχει αναγκαστικά ένα τέτοιο διάστημα "προσαρμογής"...αλλά και πάλι...πολλοί ήταν ευχαριστημένοι με τους RK3188 πριν ακόμα βγουν οι νέες ΡΟΜ SDK 2.0 κοντά στο καλοκαίρι...αν αναβαθμίσει κάτι τη ποιότητα χρήσης τους μετά από μερικούς μήνες, κακό δεν είναι...το να είναι χειρότεροι από τους παρόντες σ' αυτό το διάστημα δεν είναι πάλι τόσο πιθανό...

blade_
15-01-14, 21:04
ελπιζω παντως να μην αρχισουν να ζητανε τρελα λεφτα οι κινεζοι..

Gordito
15-01-14, 21:25
ελπιζω παντως να μην αρχισουν να ζητανε τρελα λεφτα οι κινεζοι..

Aυτο ειναι σχετικο.

Tα high end tablets ζητανε 500-600€, καποια Apple ζητανε 800€ (γελανε οι πετρες)

Τα high end κινεζικα ποσα να ζητησουν;

blade_
15-01-14, 21:34
αναλογα της ποιοτητας του προιοντος.πχ πιστευω οτι το cube 30gt2 το πληρωσε ακριβα η κοπελια στα 160 ευρω...γνωμη μου παντα.ομως με αυτη τη σειρα των ταμπλετ,ισως να αλλαξω γνωμη

mrsaccess
15-01-14, 22:14
Η αξία δεν ορίζεται μόνο από το κόστος κτήσης αλλά και από την χρήση. Αν το πάρεις και δεν το χρησιμοποιείς, τότε και 1 ευρώ να κάνει, ακριβό είναι.

Φανερός Πράκτωρ
15-01-14, 22:42
Η αξία δεν ορίζεται μόνο από το κόστος κτήσης αλλά και από την χρήση. Αν το πάρεις και δεν το χρησιμοποιείς, τότε και 1 ευρώ να κάνει, ακριβό είναι.

έτσι είναι. Γι'αυτό παίρνουμε apple, επειδή τα χρησιμοποιούμε πολύ!!! :clap: :yahoo: :dance:

mrsaccess
15-01-14, 22:53
Μπράβο σας! :oneup:

blade_
15-01-14, 22:58
Η αξία δεν ορίζεται μόνο από το κόστος κτήσης αλλά και από την χρήση. Αν το πάρεις και δεν το χρησιμοποιείς, τότε και 1 ευρώ να κάνει, ακριβό είναι.

αν αναφερεσαι σε μενα,δε βλεπω που κολλαει..εγω προσωπικα δε το εχω με τις ταμπλετες...λαπτοπ κ σταθερος.οτι και αν εχω δει σε ανδροιδ,μου ξυνιζει.αν τωρα δουμε κατι καλο,θα αλλαξω γνωμη :)

Φανερός Πράκτωρ
15-01-14, 23:40
Μπράβο σας! :oneup:

:p :lol:

Gordito
16-01-14, 03:47
αν αναφερεσαι σε μενα,δε βλεπω που κολλαει..εγω προσωπικα δε το εχω με τις ταμπλετες...λαπτοπ κ σταθερος.οτι και αν εχω δει σε ανδροιδ,μου ξυνιζει.αν τωρα δουμε κατι καλο,θα αλλαξω γνωμη :)

Kαι εγω δεν βλεπω το λογο για ταμπλετες. Όλα αυτα τα θεωρω κόλπα του marketing και δημιουργία αναγκων στο κεφαλι του καταναλωτη.

Για μενα, θα μπορουσαν να εχουν εξελιξει τα netbooks, που ειναι πρωτο πραγμα τεχνολογικο που εγινα "early adopter" (400φευγα ευρά για asus eee 7")

Πραγματικα portable, OS που ειχα και στο σταθερο, ποντικι/keyboard, cpu power.

Aλλά αυτα δεν εχουν andoid/ios που ειναι της μοδας, ουτε παιζεις μουρατα Angry birds και Minecraft :p

netlag
16-01-14, 09:13
το Netbook ζει. Οποιοδηποτε Atom Bay Trail ή i3/i5 tablet. Me Windows 8.1 κανονικα, touchscreen, και σοβαρα panel.

το νεο Eee, ειναι το Asus T100. Το οποιο ειναι transformer, δηλαδη το keyboard dock φευγει, και μενει ενα ελαφρυ 10αρι ταμπλετ 500 γραμμαριων. Και παιζει Angry Birds και Minecraft μουρατα. Επισης παιζει Oblivion ή Unreal 3.

Συντομα και κινεζικα tabletιδια.

thenetpoet
16-01-14, 13:57
το Netbook ζει. Οποιοδηποτε Atom Bay Trail ή i3/i5 tablet. Me Windows 8.1 κανονικα, touchscreen, και σοβαρα panel.

το νεο Eee, ειναι το Asus T100. Το οποιο ειναι transformer, δηλαδη το keyboard dock φευγει, και μενει ενα ελαφρυ 10αρι ταμπλετ 500 γραμμαριων. Και παιζει Angry Birds και Minecraft μουρατα. Επισης παιζει Oblivion ή Unreal 3.

Συντομα και κινεζικα tabletιδια.

Λίγο offtopic αλλά με τα 8.1 το hp 2740p που έχω, πήρε νέα μορφή και επιτέλους κάνω πλήρη χρήση της touchscreen του (που δεν είναι αποσπώμενη αλλά περιστέφεται και κλείνει πάνω στο πληκτρολόγιο με το lcd προς τα πάνω για χρήση σαν tablet). Λειτουργικά, είναι κλάσεις ανώτερο από όποιο μικρομεσαίο tablet έχει περάσει από τα χέρια μου με μόνο μειονέκτημα το βάρος.

blade_
16-01-14, 16:16
Kαι εγω δεν βλεπω το λογο για ταμπλετες. Όλα αυτα τα θεωρω κόλπα του marketing και δημιουργία αναγκων στο κεφαλι του καταναλωτη.

Για μενα, θα μπορουσαν να εχουν εξελιξει τα netbooks, που ειναι πρωτο πραγμα τεχνολογικο που εγινα "early adopter" (400φευγα ευρά για asus eee 7")

Πραγματικα portable, OS που ειχα και στο σταθερο, ποντικι/keyboard, cpu power.

Aλλά αυτα δεν εχουν andoid/ios που ειναι της μοδας, ουτε παιζεις μουρατα Angry birds και Minecraft :p

το τραγικο?ολοι με κοροιδευουν,που εχω μεινει στο λαπτοπ και στον υπολογιστη..μου λενε κανουμε τα παντα με το ταμπλετ..λεω,"οκ" και χαμογελαω..

RASTAVIPER
16-01-14, 16:36
Αυτο το ταμπλετ vs pc ειλικρινα δεν εχει νοημα.
Ο καθενας πρεπει να αξιολογει τις δικες του αναγκες. Δεν υπαρχει σωστο και λαθος.
Οπως εγω θεωρω τα netbook αχρηστα, ετσι καποιος μπορει να μην του χρησιμευει το ταμπλετ.

thenetpoet
16-01-14, 17:36
Σϊγουρα το κάθε τι έχει τη χρήση του, απλά μερικές φορές είναι και θέμα marketing ώστε να δημιουργείται ή να γιγαντώνεται τεχνητά μια ανάγκη ώστε να πουλήσει η συσκευή που την εξυπηρετεί.
Προσωπικά θεωρώ ότι συσκευή χωρίς πληκτρολόγιο δεν είναι ακόμα πλήρως εύχρηστη και ικανή να αντικαταστήσει το κλασσικό laptop πχ.

vgiozo
16-01-14, 17:43
Kαι εγω δεν βλεπω το λογο για ταμπλετες. Όλα αυτα τα θεωρω κόλπα του marketing και δημιουργία αναγκων στο κεφαλι του καταναλωτη.

Για μενα, θα μπορουσαν να εχουν εξελιξει τα netbooks, που ειναι πρωτο πραγμα τεχνολογικο που εγινα "early adopter" (400φευγα ευρά για asus eee 7")

Πραγματικα portable, OS που ειχα και στο σταθερο, ποντικι/keyboard, cpu power.

Aλλά αυτα δεν εχουν andoid/ios που ειναι της μοδας, ουτε παιζεις μουρατα Angry birds και Minecraft :p

Δεν θα έλεγα ότι είναι περισσότερο μακρετίστικο κόλπο από άλλα προϊόντα...είναι όμως προϊόν μιας διαδικασίας που τη βλέπαμε...

Είχαμε τα μεγάλα σταθερά μηχανήματα που έκαναν τα πάντα, αλλά δεν ήταν φορητά, είχαμε τους φορητούς αρκετά ογκώδεις στη πλειψοηφία τους, είχαμε συσκευές εξειδικευμένες για αναπαραγωγή ήχου (mp3) και αργότερα βίντεο (mp4 player), είχαμε τα netbook που ήταν όμως σχετικά βαριά, είχαμε τα ebook για διάβασμα, αλλά γιατί να μην κάνουν και για πλοήγηση στο διαδίκτυο και για διασκέδαση (αναπαραγωγή βίντεο και λήψη φωτογραφιών) και να γλιτώσουμε και από το πληκτρολόγιο που αύξανε το βάρος και τον όγκο;
....ιδού το τάμπλετ...

Εγώ περυσι έψαχνα για φορητό με μεγάλη αυτονομία για διάβασμα pdf, πλοήγηση στο διαδίκτυο αλλά σνόμπαρα τις ταμπλέτες, μου φαίνονταν πολύ περιορισμένης χρήσης, ενώ κάποιες πολυμορφικές συσκευές που κυκλοφορούσαν ήταν πολύ ακριβές...πήρα τον ελαφρύτερο και με τη καλύτερη μπαταρία που βρήκα για τη κατηγορία τιμής, καθώς και τον πιο ήσυχο, αλλά δεν ταίριαξε ακριβώς σ΄αυτό που θα ήθελα να κάνω...θα έπρεπε να ξοδέψω πολύ περισσότερο να πάρω ένα ultrabook, λεπτό κι ελαφρύ να είναι όσο φορητό θα ήθελα...
.
Κι άρχισα να παρατηρώ καλύτερα τις ταμπλέτες και είδα ότι θα μπορούσα να κάνω καλύτερα αυτό που ήθελα (πλην της σύνταξης κειμένου) ενώ και οι δυνατότητές τους αναβαθμίζονται συνεχώς...

Το πόσο συμφέρει και ταιριάζει στον καθένα εξαρτάται και για τί το θέλει....αν κάποιος έχει έναν δυνατό σταθερό για τις πολλές δουλειές, μπορεί μια ταμπλε΄τα να καλύψει με το καλύτερο και φθηνότερο τρόπο όλες τις άλλες χρήσεις...μπορεί κάποιος όμως να εχει και ξεχωριστ΄ς συσκευές για διαφορετικές χρήσεις (ebook, laptop, netobook, desktop) και να θέλει να αντικαταστήσει 2-3 με τη ταμπλέτα, με τη ανάλογη κατανομή εργασιών...

Έχει νόημα από διάφορες σκοπιές...το θέμα είναι η τιμής ταμπλέτας...όπως ειπώθηκε και πιο προηγουμένως, πάνω από 150-160€ είναι μάλλον υπερβολικό..

thenetpoet
16-01-14, 17:47
Δεν θα έλεγα ότι είναι περισσότερο μακρετίστικο κόλπο από άλλα προϊόντα...είναι όμως προϊόν μιας διαδικασίας που τη βλέπαμε...

Είχαμε τα μεγάλα σταθερά μηχανήματα που έκαναν τα πάντα, αλλά δεν ήταν φορητά, είχαμε τους φορητούς αρκετά ογκώδεις στη πλειψοηφία τους, είχαμε συσκευές εξειδικευμένες για αναπαραγωγή ήχου (mp3) και αργότερα βίντεο (mp4 player), είχαμε τα netbook που ήταν όμως σχετικά βαριά, είχαμε τα ebook για διάβασμα, αλλά γιατί να μην κάνουν και για πλοήγηση στο διαδίκτυο και για διασκέδαση (αναπαραγωγή βίντεο και λήψη φωτογραφιών) και να γλιτώσουμε και από το πληκτρολόγιο που αύξανε το βάρος και τον όγκο;
....ιδού το τάμπλετ...

Εγώ περυσι έψαχνα για φορητό με μεγάλη αυτονομία για διάβασμα pdf, πλοήγηση στο διαδίκτυο αλλά σνόμπαρα τις ταμπλέτες, μου φαίνονταν πολύ περιορισμένης χρήσης, ενώ κάποιες πολυμορφικές συσκευές που κυκλοφορούσαν ήταν πολύ ακριβές...πήρα τον ελαφρύτερο και με τη καλύτερη μπαταρία που βρήκα για τη κατηγορία τιμής, καθώς και τον πιο ήσυχο, αλλά δεν ταίριαξε ακριβώς σ΄αυτό που θα ήθελα να κάνω...θα έπρεπε να ξοδέψω πολύ περισσότερο να πάρω ένα ultrabook, λεπτό κι ελαφρύ να είναι όσο φορητό θα ήθελα...
.
Κι άρχισα να παρατηρώ καλύτερα τις ταμπλέτες και είδα ότι θα μπορούσα να κάνω καλύτερα αυτό που ήθελα (πλην της σύνταξης κειμένου) ενώ και οι δυνατότητές τους αναβαθμίζονται συνεχώς...

Το πόσο συμφέρει και ταιριάζει στον καθένα εξαρτάται και για τί το θέλει....αν κάποιος έχει έναν δυνατό σταθερό για τις πολλές δουλειές, μπορεί μια ταμπλε΄τα να καλύψει με το καλύτερο και φθηνότερο τρόπο όλες τις άλλες χρήσεις...μπορεί κάποιος όμως να εχει και ξεχωριστ΄ς συσκευές για διαφορετικές χρήσεις (ebook, laptop, netobook, desktop) και να θέλει να αντικαταστήσει 2-3 με τη ταμπλέτα, με τη ανάλογη κατανομή εργασιών...

Έχει νόημα από διάφορες σκοπιές...το θέμα είναι η τιμής ταμπλέτας...όπως ειπώθηκε και πιο προηγουμένως, πάνω από 150-160€ είναι μάλλον υπερβολικό..


Το ζήτημα είναι οτι με το laptop κάνεις οτι κάνει το tablet + οτι κάνει το pc, ενώ με το tablet κάνεις μόνο ένα υποσύνολο... Δεν μπορεί το tablet ακόμα να αντικαταστήσει το pc

nfotis
16-01-14, 17:53
Το ζήτημα είναι οτι με το laptop κάνεις οτι κάνει το tablet + οτι κάνει το pc, ενώ με το tablet κάνεις μόνο ένα υποσύνολο... Δεν μπορεί το tablet ακόμα να αντικαταστήσει το pc

Θυμίζω ότι έχουν βγει θήκες με πληκτρολόγια για ταμπλέτες, οπότε άνετα καλύπτεις τις ανάγκες που εξυπηρετούσες και με ένα netbook (εκτός αν μιλάμε για Windows-specific προγράμματα)

Ν.Φ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.