PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

mrsaccess
16-01-14, 17:55
Προσωπικά θεωρώ ότι συσκευή χωρίς πληκτρολόγιο δεν είναι ακόμα πλήρως εύχρηστη και ικανή να αντικαταστήσει το κλασσικό laptop πχ.
Μα το tablet δεν αντικαθιστά το laptop. Αντικαθιστά το smartphone και τα βιβλία. Γενικά όποιος έχει smartphone και το χρησιμοποιεί έστω και μισή ώρα την μέρα ως τέτοιο (και όχι ως απλό τηλέφωνο), οφείλει στον εαυτό του να πάρει ένα κινέζικο tablet αντί για next-gen smartphone.

Επίσης επειδή πολλά ακούγονται για τις εφαρμογές, ο τομέας των κινητών και tablet έχει μαζέψει πολλούς και εξαιρετικούς devs. Οι εφαρμογές που βγαίνουν για αυτά είναι εκπληκτικές. Δεν αντικαθιστούν τις εφαρμογές των υπολογιστών όμως απαραίτητα, μπορεί να τις συμπληρώνουν.

Ένα απλό παράδειγμα· δεν υπάρχει στους υπολογιστές pdf reader που προσφέρει autocrop (δηλαδή ανιχνεύει αυτόματα τα περιθώρια κάθε σελίδας και τα κόβει), όπως δεν υπάρχει pdf reader που να σου επιτρέπει να πειράξεις gamma, brightness, contrast, να έχει autolevels κλπ. Πως διάολο θα διαβάσει κάποιος προχειρο-σκαναρισμένα έγγραφα ή pdf με πολύ ελαφριά fonts; Ε, στα tablet αυτό το πράγμα υπάρχει και διαβάζουμε σαν άνθρωποι.

vgiozo
16-01-14, 17:58
Το ζήτημα είναι οτι με το laptop κάνεις οτι κάνει το tablet + οτι κάνει το pc, ενώ με το tablet κάνεις μόνο ένα υποσύνολο... Δεν μπορεί το tablet ακόμα να αντικαταστήσει το pc
Μα συμφωνώ απολύτως...αυτό είπα εν πολλοίς παραπάνω...μόνο που ο φορητός είναι αρκετά βαρύς και ογκώδης και στις πλείστες περιπτώσεις απαιτεί και χρήση πληκτρολογίου, ενώ η ταμπλέτα είναι λεπτή κι ελαφρυά, μπορείς να τη κρατάς και να τη χειρίζεσαι με το ένα χέρι κτλ και γενικά βολεύει για τις περισσότερες μη απαιτητικές εργασίες, πλην της πληκτρολόγησης μη σύντομου κειμένου...

περιέργραψα πως σταδιακά προέκυψε και η "ανάγκη" για τις ταμπλε΄τες, μέσω των εξελίξεων στον σχετικό τομέα της τεχνολογίας...όλα έτειναν προς το πιο φορητό κι ελαφύ, αλλά στη περίπτωση των φορητών το εμπόδιο ήταν και είναι η τιμή (τα ultrabook είναι πιο ακριβά) και ο μεγαλύτερος όγκος της συσκευής...
...εκείνες οι πολυμορφικές συσκευές με τις αποσπώμενες οθόνες αφής είναι ίσως η καλύτερη λύση, αλλά και πάλι πιο ακριβή για κάποιον που μπορεί να έχει ήδη φορητό ή σταθερό και ψάχνει κάτι υπερφορητό...

Ενώ τα ebook και τα mp4 player ήταν πολύ εξειδικευμένης χρήσης

gio5aMG
16-01-14, 18:44
Έχεις κανείς το Pipo U8; Σκέφτομαι να το πάρω, στα 130 ευρώ μου φαίνεται πολύ καλό. Πείτε καμιά γνώμη...

Gordito
16-01-14, 19:33
Μα το tablet δεν αντικαθιστά το laptop. Αντικαθιστά το smartphone και τα βιβλία. Γενικά όποιος έχει smartphone και το χρησιμοποιεί έστω και μισή ώρα την μέρα ως τέτοιο (και όχι ως απλό τηλέφωνο), οφείλει στον εαυτό του να πάρει ένα κινέζικο tablet αντί για next-gen smartphone.

Επίσης επειδή πολλά ακούγονται για τις εφαρμογές, ο τομέας των κινητών και tablet έχει μαζέψει πολλούς και εξαιρετικούς devs. Οι εφαρμογές που βγαίνουν για αυτά είναι εκπληκτικές. Δεν αντικαθιστούν τις εφαρμογές των υπολογιστών όμως απαραίτητα, μπορεί να τις συμπληρώνουν.

Ένα απλό παράδειγμα· δεν υπάρχει στους υπολογιστές pdf reader που προσφέρει autocrop (δηλαδή ανιχνεύει αυτόματα τα περιθώρια κάθε σελίδας και τα κόβει), όπως δεν υπάρχει pdf reader που να σου επιτρέπει να πειράξεις gamma, brightness, contrast, να έχει autolevels κλπ. Πως διάολο θα διαβάσει κάποιος προχειρο-σκαναρισμένα έγγραφα ή pdf με πολύ ελαφριά fonts; Ε, στα tablet αυτό το πράγμα υπάρχει και διαβάζουμε σαν άνθρωποι.

Γιαυτο μιλαω για trending και για marketing.

Αν υπηρχε ενα store για υπολογιστες απο παλαιοτερα, θα βλεπαμε αλλα πραγματα.



Για διαβασμα εννοειται οτι οι ταμπλετες δεν εχουν αντιπαλο.

kataras
16-01-14, 20:12
Μα το tablet δεν αντικαθιστά το laptop. Αντικαθιστά το smartphone και τα βιβλία. Γενικά όποιος έχει smartphone και το χρησιμοποιεί έστω και μισή ώρα την μέρα ως τέτοιο (και όχι ως απλό τηλέφωνο), οφείλει στον εαυτό του να πάρει ένα κινέζικο tablet αντί για next-gen smartphone.

εχεις απολυτα δικιο
αυτο ακριβως εκανα καιγω

blade_
16-01-14, 20:19
Έχεις κανείς το Pipo U8; Σκέφτομαι να το πάρω, στα 130 ευρώ μου φαίνεται πολύ καλό. Πείτε καμιά γνώμη...

το ιδιο σκεφτομαι και γω.τα χαρακτηριστικα του ειναι πολυ καλα,τα κορυφαια.

dimitri_ns
16-01-14, 20:48
Για pipo u8 εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370630

Βρίσκω δύσχρηστα και αντιπαθώ τα tablets που έχουν ένα usb που τα κάνει όλα (φορτίζει κλπ). Προτιμάω αυτά που έχουν ξεχωριστά την φόρτιση ώστε το usb να είναι ελεύθερο. Δυστυχώς το pipo U8 δεν έχει ξεχωριστά την φόρτιση

blade_
16-01-14, 23:32
δεν εχεις αδικο,απλα το φορτιζεις παντου

dimitri_ns
16-01-14, 23:37
δεν εχεις αδικο,απλα το φορτιζεις παντου

Πολλά από αυτά που έχουν ξεχωριστή φόρτιση, φορτίζουν και από το usb, απλά θέλουν παραπάνω χρόνο

blade_
17-01-14, 00:08
καλο αυτο,δε το γνωριζα

οι ανταγωνιστες του ειναι το chuwi v88 και ενα της cube που μου διαφευγει το ονομα

αυτα τι λενε?

thenetpoet
17-01-14, 11:03
Εγώ το σκέφτομαι με τη λογική ότι κάποτε θα υπάρξει μία συσκευή που θα μπορεί να αντικαταστήσει κινητό, laptop, tablet για να τα έχουμε όλα σε ένα.
Προς το παρόν η τεχνολογία, αντί να συμπτύξει το h/w που χρειάζεται για τις ανάγκες μας, έχει δημιουργήσει ξεχωριστά συστήματα. Μοιραία κάποια στιγμή θα καταλήξει βέβαια σε ένα που θα καλύπτει σχεδόν τα πάντα.

konos
17-01-14, 15:09
Γιαυτο μιλαω για trending και για marketing.

Αν υπηρχε ενα store για υπολογιστες απο παλαιοτερα, θα βλεπαμε αλλα πραγματα.



Για διαβασμα εννοειται οτι οι ταμπλετες δεν εχουν αντιπαλο.

Off topic
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Τα ebook είναι οι συσκευές που δεν έχουν αντίπαλο στο διάβασμα. Το μειονέκτημα είναι ότι δεν διαβάζουν pdf αρχεία (σε πολλές περιπτώσεις είναι εφικτή η μετατροπή σε epub, ενώ υπάρχουν πραγματικά εκατομμύρια τίτλοι βιβλίων λογοτεχνίας σε epub μορφή) αλλά έρχεται και συσκευή με 13άρα οθόνη ειδικά φτιαγμένη για pdf αρχεία.
Σαφώς τα ebook είναι dedicated συσκευές, τα tablet κάνουν χίλια δυο πράγματα παραπάνω, αλλά δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ της ανάγνωσης σε e-ink οθόνη και σε οθόνη tablet. Είμαι στο δεύτερο μου ebook, διαβάζω έτσι εδώ και 4 χρόνια, και δεν το αλλάζω με τίποτα.

RASTAVIPER
17-01-14, 15:39
Off topic
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Τα ebook είναι οι συσκευές που δεν έχουν αντίπαλο στο διάβασμα. Το μειονέκτημα είναι ότι δεν διαβάζουν pdf αρχεία (σε πολλές περιπτώσεις είναι εφικτή η μετατροπή σε epub, ενώ υπάρχουν πραγματικά εκατομμύρια τίτλοι βιβλίων λογοτεχνίας σε epub μορφή) αλλά έρχεται και συσκευή με 13άρα οθόνη ειδικά φτιαγμένη για pdf αρχεία.
Σαφώς τα ebook είναι dedicated συσκευές, τα tablet κάνουν χίλια δυο πράγματα παραπάνω, αλλά δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ της ανάγνωσης σε e-ink οθόνη και σε οθόνη tablet. Είμαι στο δεύτερο μου ebook, διαβάζω έτσι εδώ και 4 χρόνια, και δεν το αλλάζω με τίποτα.

Για τον μέσο χρήστη, το ταμπλετ αντικαθιστά pc και ebook και αυτό δεν καταλαβαίνουν όσοι δεν βλέπουν την χρησιμότητα του ταμπλετ.
Τι ψάχνει ο μέσος χρήστης;
Email, Facebook, internet browsing, photo, music, games, λίγο διάβασμα.
Όλα αυτά τα κάνει καλά και με το παραπάνω το ταμπλετ.

vgiozo
17-01-14, 15:55
Για τον μέσο χρήστη, το ταμπλετ αντικαθιστά pc και ebook και αυτό δεν καταλαβαίνουν όσοι δεν βλέπουν την χρησιμότητα του ταμπλετ.
Τι ψάχνει ο μέσος χρήστης;
Email, Facebook, internet browsing, photo, music, games, λίγο διάβασμα.
Όλα αυτά τα κάνει καλά και με το παραπάνω το ταμπλετ.

Ο μέσος χρήστης κάνει και κάποια παραπάνω πράγματα στον υπολογιστή του, που δεν μπορεί να τα κάνει η ταμπλέτα...όπως εξαγωγή και επεξεργασία βίντεο, εξαγωγή και κωδικοποίηση ήχου, επεξεργασία φωτογραφίας, κατέβασμα τόρρεντ, επεξεργασία φωτογραφίας, σύνταξη και επεργασία κειμένου, αποθήκευση δεδομένων (δεν νοείται νομίζω ασφαλές αντίγραφο σε ταμπλέτα) κ.α.

Για κάποιους μπορεί να βολεύει μόνο η ταμπλετα, αλλα αντικαθιστά κυρίως επιμέρους λειτουργίες φορητών υπολογιστών νομίζω, με το πλεονέκτημα της μεγάλης αυτονομίας και της φορητότητας (βάρος και διαστάσεις).

aroutis
17-01-14, 16:22
ε τι να πω...οκ,καλο το ταμπλετακι της κοπελιας..δε ξερω αν αξιζει τα 150 που ζηταει..πραγματικα..κολληματα εδω,κολληματα εκει,αλλαγες ρομ κτλ,χωρις αποτελεσμα.εχει πολλη δουλεια ακομα το android tablet

εξαιρεση κατ εμε ειναι το tab της lg και ισως το καινουριο το Note...Μιας και έχω το note 10.1 2014 edition μπορώ να σου πω ότι δεν υφίστανται κολλήματα, δεν εχεις λόγο να αλλάξεις ROM (όπως άλλωσται και στο Note), και γενικά ειναι απλά απόλαυση.

Δεν συζητώ κάν το θέμα οθόνη..

RASTAVIPER
17-01-14, 16:37
Ο μέσος χρήστης κάνει και κάποια παραπάνω πράγματα στον υπολογιστή του, που δεν μπορεί να τα κάνει η ταμπλέτα...όπως εξαγωγή και επεξεργασία βίντεο, εξαγωγή και κωδικοποίηση ήχου, επεξεργασία φωτογραφίας, κατέβασμα τόρρεντ, επεξεργασία φωτογραφίας, σύνταξη και επεργασία κειμένου, αποθήκευση δεδομένων (δεν νοείται νομίζω ασφαλές αντίγραφο σε ταμπλέτα) κ.α.

Για κάποιους μπορεί να βολεύει μόνο η ταμπλετα, αλλα αντικαθιστά κυρίως επιμέρους λειτουργίες φορητών υπολογιστών νομίζω, με το πλεονέκτημα της μεγάλης αυτονομίας και της φορητότητας (βάρος και διαστάσεις).
Από τα παραπάνω που ανέφερες, δεν νομίζω ότι κάθεται ο μέσος χρήστης να κάνει επεξεργασία video κλπ, αλλά και όλα αυτά που λες καλύπτονται σε μικρο ή μεγαλύτερο βαθμό από ταμπλετ.

dimitri_ns
17-01-14, 17:47
Από τα παραπάνω που ανέφερες, δεν νομίζω ότι κάθεται ο μέσος χρήστης να κάνει επεξεργασία video κλπ, αλλά και όλα αυτά που λες καλύπτονται σε μικρο ή μεγαλύτερο βαθμό από ταμπλετ.

Και πως γέμισε το youtube με video? Από advanced users?

psolord
17-01-14, 18:00
Εξηγήστε μου κάτι σε σχέση με την μπαταρία:

Είχα πάρει πέρσι ένα Cube U30GT. Για όσο καιρό το είχα το μόνο σοβαρό παράπονο που είχα ήταν το battery drain ενώ το tablet ήταν idle. Πολλές φορές το φόρτιζα full, το άφηνα για 1-2 μέρες χωρίς να το ακουμπήσω και όταν την 3 μέρα πήγαινα να το χρησιμοποιήσω ήταν νεκρό, ή είχε ελάχιστη μπαταρία.
Κάπου είχα διαβάσει ότι τα κινέζικα κυκλώματα είναι λίγο της πλάκας σε αυτά τα tablets. Σε συνδυασμό με το ότι η ένδειξη της μπαταρίας στο Cube ήταν λίγο για τα πανηγύρια* συμπέρανα ότι το πρόβλημα είχε να κάνει με την ποιότητα κατασκευής και ότι σε ένα επώνυμο tablet δεν θα το έχω αυτό το πρόβλημα.
Μιλώντας με κατόχους iPad μου λέγανε ότι το αφήνουν και βδομάδα χωρίς να χάσει ιδιαίτερη μπαταρία.

Το Cube μου το κλέψανε, και έχω αρχίσει εδώ και καιρό και κοιτάω τι θα μπορούσα να πάρω. Χτες πήγα σε ένα φίλο με ένα αρκετά παλιό Galaxy Tab. Δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς αλλά όταν το πήρε είχε HoneyComb και τώρα του φοράει κάποια custom 4.2. Μου έδειξε ότι και σε αυτό η μπαταρία έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.

Είναι φυσιολογικό αυτό;
Μήπως είναι απλά θέμα notifications, ενεργού wifi και ίσως κάποιο προβληματικό app που δημιουργεί wakelocks;
Ποια είναι η δικιά σας εμπειρία;

Τις προάλλες κοίταζα το Ramos i9 (btw απόψεις;) και σε κάποιο forum ένας τύπος υποστήριζε ότι σε idle το tablet έχασε 1% σε 8 ώρες.
Για το LG Gpad που επίσης κοιτάω διαβάζω διφορούμενες απόψεις.

Αναφέρομαι πάντα σε tablets χωρίς 3G/4G. Sorry για το πρήξιμο αλλά μου είχε κάνει πάρα πολύ άσχημη εντύπωση.

*(μέχρι το 50% κατέβαινε πολύ αργά και μετά έφτανε το 10% σε μισή ώρα χρήσης)




Σωστά θυμάσαι! Και τώρα κλειστό είναι! :p

Τις όποιες φορές έχει μείνει ανοικτό όμως, κράταγε μέρες και μέρες.

Λοιπόν έκανα ένα τεστάκι.

Το άφησα ανοιχτό και idle για μερικές μέρες και τράβηξα ένα screenshot από το Monitor Battery Widget που έδειχνε πόσο πέφτει η μπαταρία κάθε μέρα.

133999

Όπως βλέπεις, στις έξι μέρες είχε μείνει ακόμα το 60% της μπαταρίας.

Δηλαδή χονδρικά θα μπορούσε να μείνει ανοικτό 2 βδομάδες.

- - - Updated - - -

To System Tuner Pro έδειχνε offline τον επεξεργαστή στο 96% του χρόνου.

- - - Updated - - -

Και μη φανταστείς ότι είναι άδειο. Έχει 450 εφαρμογές μέσα! :)

blade_
17-01-14, 22:07
αποτι βλεπω γυρω μου,τα ipads φημιζονται για την αυτονομια τους..οποτε..

anon
18-01-14, 03:33
Αυτο το ταμπλετ vs pc ειλικρινα δεν εχει νοημα.
Ο καθενας πρεπει να αξιολογει τις δικες του αναγκες. Δεν υπαρχει σωστο και λαθος.
Οπως εγω θεωρω τα netbook αχρηστα, ετσι καποιος μπορει να μην του χρησιμευει το ταμπλετ.

Ετσι ακριβως... Απλά οι περισσοτεροι καλυπτονται απο ταμπλετ, και έτσι πλέον οι χρηστες επιτραπεζιων υπολογιστων αλλα και λαπτοπς θα ειναι ποσοστιαία πλέον ολο και μικρότερο ποσοστο.

- - - Updated - - -

απο φιλο που e-commerce site μου λεει ότι πλέον εχει πανω απο το 60% απο ταμπλέτες και smartphones, και μαλιστα το συντριπτικο ποσοστό ειναι smartphones!!! τι; e-commerce.... Οπότε καταλαβαίνετε το μελλον που παει...

mgeorge
20-01-14, 12:07
onda v972 αποφασισα να το παραγγειλω http://www.banggood.com/Wholesale-Onda-V972-Allwinner-A31-Quad-Core-9_7-Inch-IPS-Android-4_1-16G-Tablet-p-60135.html
εχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο ταμπλετ ?

vgiozo
20-01-14, 13:15
Συνεννόηση κουφέτο με την υποστήριξη του geekbuying

134143

thenetpoet
20-01-14, 13:37
Συνεννόηση κουφέτο με την υποστήριξη του geekbuying

134143

μα κι'εσύ ψάχνεις με κινέζο call center agent να πάρεις πληροφορία για κάτι που ακόμα δεν υπάρχει.. Εδώ για τα προιόντα που πουλάνε και πάλι δυσκολεύεσαι να βγάλεις άκρη ;)

euri
20-01-14, 14:13
Μικρές προτάσεις, όχι σύνθετα νοήματα. "Me tarzan, you Jane" δηλαδή.

nfotis
20-01-14, 14:37
Συνεννόηση κουφέτο με την υποστήριξη του geekbuying


Πολλά ζητάς.
Μη γράφεις μακρόσυρτες προτάσεις, και μην τους ζαλίζεις με μελλοντικά προϊόντα.

Όοοοταν έρθουν στα ράφια, και όοοοταν περάσουν ένα beta-test απο τα πρώτα θύματα/αγοραστές, τότε θα αρχίσουμε να το ψάχνουμε (υπόψιν ότι και η Nvidia κάτι πάει να κάνει με το νέο της σύστημα)

Ν.Φ.

RASTAVIPER
20-01-14, 15:22
Οι άνθρωποι είναι ρομπότ.
Ανταποκρίνονται σε συγκεκριμένα ερεθίσματα (Δηλαδή απαντάνε σε συγκεκριμένες ερωτήσεις)

psolord
20-01-14, 15:27
Συνεννόηση κουφέτο με την υποστήριξη του geekbuying

134143

Μα και εσύ περίεργος είσαι!

Γιατί δεν του έλεγες το item code?

:p

vgiozo
20-01-14, 15:32
Μα και εσύ περίεργος είσαι!

Γιατί δεν του έλεγες το item code?

:p
Είδες, έχασα τη ψυχραιμία μου, βαρέθηκα κι έκλεισα το τσατ...
έπρεπε να επινοήσω ένα item code να το ελέγξει, να βρει πως δεν υπάρχει αλλά να του ζητώ επίμονα πληροφορίες, μήπως και συνεννοηθούμε

blade_
20-01-14, 15:34
το μονο που συζηταω μαζι τους κ καταλαβαινουν ειναι discount code κ tracking number :D

vgiozo
20-01-14, 16:10
Βασικά είναι μέρος αυτού που με προβληματίζει με τα κινεζικά καταστήματα...

Κάποια, σαν το geekbuying, έχουν πολύ μέτρια έως άθλια pre-sales εξυπηρέτηση...δεν τους βρίσκεις σχεδόν ποτέ στο τσατ, αν τους βρεις κάνουν πάνω από 20λεπτο να απαντήσουν (πράγματι τόσο περίμενα μέχρι να γίνει δεκτό το αίτημα συνομιλίας, και δεν το πηρα έιδηση για κανά 10λεπτο αργότερα - κι έχω περιμένει 3-4 φορές κανά δεκάλεπτο τη τελευταία βδομάδα) κι όταν απαντουν δεν βγάζεις άκρη...από την άλλη όσοι έχουν αγοράσει από αυτούς λένε πως είναι αξιόπιστοι, όχι μόνο στο ότι θα σου στείλουν αυτο που παρήγγειλες, αλλά στην after sales εξυπηρέτηση...

Κάποια άλλα μαγαζιά, σαν το merimobiles, έχουν πολύ γρήγορη και σχεδόν πάντοτε παρούσα pre-sales υποστήριξη, που απαντά σ' αυτό που ρωτάς...για μένα, όταν η αγορά γίνεται από εξωτερικό, αυτή η επικοινωνία είναι καίριας σημασίας....αλλά λένε πως αφού πουλησει, δεν δίνει και μεγάλη σημασία στους πελάτες του...μην σου τύχει πρόβλημα δλδ...

Να πω πως οι δεύτεροι βάζουν τους "κράχτες" για να προσελκύσουν κίνηση, ενώ οι δεύτεροι έχουν φτιάξει όνομα, δεν νοιάζονται τόσο να έχουν προσωπικά να απαντά σε κάθετί για πελάτες του εξωτερικου, αλλά ρίχνουν το βάρος στην ικανοποίηση του πελάτη μετά την αγορά; Δεν ξέρω...πάντως είχα στείλει το ίδιο ερώτημα στη διεύθυνση email που παραθέτει το geekbuying για after-order εξυπηρέτηση Παρασκευή απόγευμα τοπική ώρα και μου απάντησαν την ίδια μέρα σε καλά αγγλικά πως σε αυτό το τμήμα της επιχείρησης δεν γνωρίζουν περί όσων τους ρωτούσα.
Και να υποθέσω πως είναι έτσι όμως, όταν η επικοινωνία είναι προβληματικη, δεν σε εμπνέει

tsavman
20-01-14, 16:54
Μικρές προτάσεις, όχι σύνθετα νοήματα. "Me tarzan, you Jane" δηλαδή.

Έλιωσα :lol:

Rama
21-01-14, 14:59
Λοιπόν έκανα ένα τεστάκι.

Το άφησα ανοιχτό και idle για μερικές μέρες και τράβηξα ένα screenshot από το Monitor Battery Widget που έδειχνε πόσο πέφτει η μπαταρία κάθε μέρα.

133999

Όπως βλέπεις, στις έξι μέρες είχε μείνει ακόμα το 60% της μπαταρίας.

Δηλαδή χονδρικά θα μπορούσε να μείνει ανοικτό 2 βδομάδες.

- - - Updated - - -

To System Tuner Pro έδειχνε offline τον επεξεργαστή στο 96% του χρόνου.

- - - Updated - - -

Και μη φανταστείς ότι είναι άδειο. Έχει 450 εφαρμογές μέσα! :)

Thx για το feedback :oneup:

RASTAVIPER
22-01-14, 09:31
Kαλά πώς γίνεται να πουλάνε το Onda 975M πριν 1 βδομάδα κανονικά και να το έχουνε σε στοκ και τώρα να βγάζει Presell 10/2;
Ό,τι ναναι στο Geekbuying.
http://www.geekbuying.com/item/Onda-V975M-Amlogic-M802-2-0GHz-9-7-inch-Tablet-PC-Android-4-3-Quad-Core-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2048-1536-2G-32G-323994.html

vgiozo
22-01-14, 12:42
Kαλά πώς γίνεται να πουλάνε το Onda 975M πριν 1 βδομάδα κανονικά και να το έχουνε σε στοκ και τώρα να βγάζει Presell 10/2;
Ό,τι ναναι στο Geekbuying.
http://www.geekbuying.com/item/Onda-V975M-Amlogic-M802-2-0GHz-9-7-inch-Tablet-PC-Android-4-3-Quad-Core-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2048-1536-2G-32G-323994.html

Είχαν σε "προπώληση" από την αρχή την έκδοση με τα 16γίγα, φαίνεται πως είχαν βρει μια παρτίδα με την 32γίγα έκδοση που εξαντλήθηκε, και τώρα προπωλούν και για τις δύο.

blade_
22-01-14, 13:34
πολυ δυνατο φαινεται το ταμπλετακι και η τιμη του ειναι πολυ καλη..

- - - Updated - - -


http://www.youtube.com/watch?v=YyuGka4dFkc

και καλλιτεχνικο βιντεο ,οχι αστεια :lol:

RASTAVIPER
22-01-14, 14:01
πολυ δυνατο φαινεται το ταμπλετακι και η τιμη του ειναι πολυ καλη..

- - - Updated - - -


http://www.youtube.com/watch?v=YyuGka4dFkc

και καλλιτεχνικο βιντεο ,οχι αστεια :lol:

Αυτό λέμε τόσο καιρό.
Ότι στα χαρακτηριστικά και στην τιμή αξίζει.
Ωστόσο δεν έχω βρει κανέναν να το έχει αγοράσει.
Και παραμένει άγνωστο το τι custom θα έχει.

blade_
22-01-14, 14:28
το μονο που δε μου αρεσε ειναι το περισσευμα..κατα τα αλλα,λογικα θα ειναι η καλυτερη αγορα στα χρηματα του

thenetpoet
22-01-14, 15:05
το μονο που δε μου αρεσε ειναι το περισσευμα..κατα τα αλλα,λογικα θα ειναι η καλυτερη αγορα στα χρηματα του

εννοείς το πλαίσιό του?

blade_
22-01-14, 16:22
ακριβως

vlaxos80
23-01-14, 00:57
μια ερωτηση παιδια..θελω να παραγγειλω μια θηκη απο το ebay για το ΖΤΕ S8Q αλλα επειδη εχω βρει κατι θηκες που μου αρεσουν παρα πολυ και ειναι για το ipad mini και δεν ξερω αν θα ταιριαξουν ακριβως,θελω να μου πειτε αν θα κανουν οι θηκες απο το ipad mini για το ΖΤΕ S8Q...εγω πιστευω οτι θα ταιριαξουν..εσεις τι λετε???
διαστασεις ΖΤΕ S8Q:200 x 136 x 8.4
διαστασεις ipad mini:13.4 cm x 0.7 cm x 20 cm

blade_
23-01-14, 02:24
εξαρταται τη θηκη παντα και τις τρυπες που εχει

οι διαστασεις που δινεις μαλλον ειναι λαθος

vlaxos80
23-01-14, 04:16
οι διαστασεις δεν ειναι λαθος.απλα αλλαζει η μοναδα μετρησης.τα εκανα copy-paste οπως τα ειχε γι'αυτο ειναι ετσι..απλα η διαφορα ειναι μικρη στα 2 ταμπλετ..1,5cm στο πλατος και 1,5cm στο παχος..σε υψος ειναι το ιδιο..λογικα θα πρεπει να ταιριαζουν αφου ειναι τοσο μικρη η διαφορα.

blade_
23-01-14, 13:15
απλα τις εδωσες και αναποδα και με αλλη μοναδα

μικρη ειναι η διαφορα,αλλα αν μιλαμε για θηκη πλαστικη ξεχασε το

και για μισο εκατοστο μπορεις να αποτυχεις

nikosfdgr
23-01-14, 16:49
Καλησπερα να ρωτησω κατι αν μπορει καποιος να με βοηθησει .Θελω να αγορασω ενα ταμπλετ εως 200 περιπου και στην συνεχεια μπορω να εγκαταστησω αφου βρω πρωτα και που καποια παιχνιδια προσχολικης ηλικιας δηλ παιχνιδια που να βοηθουν το παιδι και την νοημοσυνη του στο να μαθει αριθμους ,το ελληνικο αλφαβητο και αλλα παιχνιδια νοημοσθνης και οχι φυσικα να αποβλακωθει με αυτα οπως παιχνιδια πολεμους σκοτωμους και τετοια για αρχη τουλαχιστον .Καταρχην μπορω να εγκαταστησω τετοια παιχνιδια σε ενα ταμπλετ.?Ειδα ενα samsung 7'' στα 199 ευρω και καποια MLS αρκετα φθηνοτερα,Ξερω οτι υπαρχουν καποια ταμπλετ αποκλειστικα για παιδια αλλα με περιορισμενες δυνατοτητες για μενα για να το χρησιμοποιω και εγω .

blade_
23-01-14, 19:52
επειδη προτινος πετυχα ταμπλετ μονοπυρηνο με μισο ραμ και φορτωμενο με τετοιο προγραμμα,απλα σου λεω μη το επιχειρησεις..

παρε ενα 7ρι απο τα επωνυμα της αγορας η κινεζο αν θελεις να ψαξεις και εισαι μια χαρα

dipas
23-01-14, 21:40
Μου εχει καρφωθει αυτο (http://www.ebay.com/itm/New-8GB-7-Android-4-0-Tablet-PC-A13-Dual-Cameras-Keyboard-with-WIFI-Black-/390689069235?pt=US_Tablets&hash=item5af6e218b3) το ταμπλετακι τις τελευταιες μερες και λες να το παρω. Απ οτι φαινεται υποστηριζει και ελληνικα. Λετε να εχω κανενα προβλημα; Αξιζει τα 50 ευρω η να παρω κατι καλυτερο(=ακριβοτερο);

blade_
23-01-14, 22:56
κατα καιρους σιγουρα θα βρεις κ καλυτερες τιμες..τσεκαρε στα γνωστα μαγαζια μηπως βρεις κατι με dual core k 1gb ram εστω και με κατι παραπανω

nfotis
23-01-14, 23:04
Ειδα ενα samsung 7'' στα 199 ευρω και καποια MLS αρκετα φθηνοτερα,Ξερω οτι υπαρχουν καποια ταμπλετ αποκλειστικα για παιδια αλλα με περιορισμενες δυνατοτητες για μενα για να το χρησιμοποιω και εγω .

Καλησπέρα,

με 70-80 Ευρώ παίρνεις απο Κίνα ένα ΟΚ tablet στις 7 ίντσες απο Κίνα (με 2 ή και 4 πυρήνες, 1 GB μνήμη και 8 GB NAND).
Με 170-180 παίρνεις ένα καλό τετραπύρηνο με οθόνη 10 ιντσών (η οποία τελικά είναι προτιμότερη ακόμα και για παιδιά) σαν το PIPO M9 που έχω απο πέρυσι.

Για Ελληνικές προσχολικές εφαρμογές σε Android δεν έχω ιδέα.
Πάντως θεωρώ ότι είναι πρόωρο να ασχολείται απο τώρα το παιδί με τέτοια, καλύτερα άστο να παίζει χειροπιαστά παιχνίδια με άλλα παιδιά (γνώμη μου).

Ν.Φ.

vgiozo
24-01-14, 19:55
Kαλά πώς γίνεται να πουλάνε το Onda 975M πριν 1 βδομάδα κανονικά και να το έχουνε σε στοκ και τώρα να βγάζει Presell 10/2;
Ό,τι ναναι στο Geekbuying.
http://www.geekbuying.com/item/Onda-V975M-Amlogic-M802-2-0GHz-9-7-inch-Tablet-PC-Android-4-3-Quad-Core-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2048-1536-2G-32G-323994.html


Αυτό λέμε τόσο καιρό.
Ότι στα χαρακτηριστικά και στην τιμή αξίζει.
Ωστόσο δεν έχω βρει κανέναν να το έχει αγοράσει.
Και παραμένει άγνωστο το τι custom θα έχει.

Ελπίζω σε κανά 20ήμερο να μπορώ να σας πω εντυπώσεις...επικοινώνησα με Geekbuying σήμερα και μου είπαν πως έχουν την έκδοση με τα 16γίγα σε στοκ...δεν μου έδωσαν υποσχεση ότι θα μπορέσουν να το στέιλουν προτού κλείσουν για τις γιορτές της κινεζικης πρωτοχρονιάς, αλλά θα το προσπαθήσουν...
Αν τα καταφέρουν, εκεί γύρω στα μέσα Φλεβάρη θέλω να ελπίζω ότι θα τό'χω για να σας μεταφέρω κι εντυπώσεις...

Βαρέθηκα να το ψυρίζω...

...έλαβα απάντηση και από merimobiles για πιθανή διαθεσιμότητα των νέων ταμπλετών με RK3288 και Allwinner A80 και μου είπε το νωρίτερο τέλη Απριλίου - αρχές Μαΐου...που σημαίνει πρακτικά μέσα προς τέλη Μαΐου και παραλαβή από πελάτη αρχές προς μέσα Ιουνίου στη καλύτερη...μακρυά η αναμονή, οπότε έκανα το ντου...

nfotis
24-01-14, 23:54
...έλαβα απάντηση και από merimobiles για πιθανή διαθεσιμότητα των νέων ταμπλετών με RK3288 και Allwinner A80 και μου είπε το νωρίτερο τέλη Απριλίου - αρχές Μαΐου...που σημαίνει πρακτικά μέσα προς τέλη Μαΐου και παραλαβή από πελάτη αρχές προς μέσα Ιουνίου στη καλύτερη...μακρυά η αναμονή, οπότε έκανα το ντου...

Καλορίζικο το επερχόμενο εργαλείο.
Εφόσον μιλάμε για 4.3 λειτουργικό, δε νομίζω να κερδίσεις πολλά με την αναμονή.
Πόσο καλή υποστήριξη έχει το συγκεκριμένο chipset γενικά; (μου κάνει εντύπωση που λέει για 2 GHz, νόμιζα ότι το 1.6 ήταν το πρακτικό όριο ελέω RK3188)
Τι πουλιά πιάνει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής/GPU απέναντι στον RK3188;

Αν ήσουν Αθήνα, θα είχε ενδιαφέρον μια σύγκριση δίπλα-δίπλα με το PIPO M9.

Για τον RK3288, είναι ακόμα ΠΟΛΥ νωρίς, αφήστε να κάνουν άλλοι το beta-test όλο το καλοκαίρι.
Και να δούμε με τι θα τον παντρέψουν απο υλικά - αν του υποχρονίζουν μνήμες και βάζουν πάναργες NAND όπως στα τρέχοντα μοντέλα RK3188, δεν θα δείξει όλες τις δυνατότητές του (και να δούμε τι γίνεται και με μπαταρία/αυτονομία).

Ν.Φ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.