PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

blade_
21-02-14, 14:40
:)

αυτο εδω

http://www.nvidia.com/object/evga-tegra-note-tablet.html

δεν εχει κυκλοφορησει ελλαδα,αλλα αξιζει καποιος να το κοιταξει..δε ξερω γιατι δεν εχει γινει δημοφιλες ουτε στο εξωτερικο..στο xda μετρημενοι ειμαστε..

Viper
21-02-14, 14:58
:)

αυτο εδω

http://www.nvidia.com/object/evga-tegra-note-tablet.html

δεν εχει κυκλοφορησει ελλαδα,αλλα αξιζει καποιος να το κοιταξει..δε ξερω γιατι δεν εχει γινει δημοφιλες ουτε στο εξωτερικο..στο xda μετρημενοι ειμαστε..

Ειναι ακριβοτερο απο το Nexus 7 2012 και μολις 30 δολλαρια φτηνοτερο απο το Nexus 7 2013. Γιατι να το προτιμησει καποιος?

blade_
21-02-14, 15:05
γιατι το πρωτο το αφηνει με μεγαλη διαφορα πισω

απο το δευτερο εχουν παρομοιες επιδοσεις,μη πω καλυτερες
εχει πενακι,πολυ βολικο
δεχεται καρτα μνημης και εχει εσωτερικη 16...νομιζω αμερικα εχει 200$ τωρα

αυτα στα λεει τυπος που εχει Ν5

Viper
21-02-14, 15:26
Το πρωτο το αφηνει πισω στα benchs και στα παιχνιδια. Καποιος που εχει το Nexus 2012 δεν θα παει στο Tegra 7. Και καποιος που δεν εχει tablet, μαλλον θα προτιμησει το Nexus 2013 με τα 2GB RAM και την καλυτερη αναλυση οθονης (230 δολλαρια στο Αμερικα).

tsavman
21-02-14, 16:22
Από μπαταρία πως τα πάει ο Tegra;
Θερμοκρασίες κλπ;

blade_
21-02-14, 17:28
Το πρωτο το αφηνει πισω στα benchs και στα παιχνιδια. Καποιος που εχει το Nexus 2012 δεν θα παει στο Tegra 7. Και καποιος που δεν εχει tablet, μαλλον θα προτιμησει το Nexus 2013 με τα 2GB RAM και την καλυτερη αναλυση οθονης (230 δολλαρια στο Αμερικα).

Πιστεύεις ότι θα δει το μάτι στην 7ρα οθόνη τη διαφορά? Όχι σου λέω εγώ..

Για μνήμη σύμφωνουμε φυσικά.. Μακάρι να είχε και 3

- - - Updated - - -


Από μπαταρία πως τα πάει ο Tegra;
Θερμοκρασίες κλπ; πάντα είναι κρύο ότι και να κάνω.. Δεν έχω δει με κάποιο πρόβλημα αλλά δεν έχω παρατηρήσει throttling.. Από Μπαταρία καλά, 6_7ωρες περίπου οθόνη

euri
21-02-14, 19:09
:)

αυτο εδω

http://www.nvidia.com/object/evga-tegra-note-tablet.html

δεν εχει κυκλοφορησει ελλαδα,αλλα αξιζει καποιος να το κοιταξει..δε ξερω γιατι δεν εχει γινει δημοφιλες ουτε στο εξωτερικο..στο xda μετρημενοι ειμαστε..

Βγαίνει και σε Algida; :p

blade_
22-02-14, 05:14
Βγαίνει και σε Algida; :p

Σε ότι θέλεις μάνα μ' :p

RASTAVIPER
22-02-14, 09:38
Αντουτου γύρω στα 30600

Δεν ξέρω να σου πω αξιόπιστα για την μπαταρία, γιατί χρειάζεται μια χρήση με κάπως συστηματικό τροπο και μέτρηση του χρονου που αφιερώνεται σε κάθε ασχολία.

Τώρα το βράδυ χρησιμοποίησα τη ταμπλέτα για πλογηση, δοκιμή των διαφορων browser σε σελιδες με flash και εγκατάσταση / απεγκατάσταση εφαρμογών πλοηγητών, με τη φωτεινοτητα γυρω στο 20% και μετα απο 3:55 ώρες είναι στο 38% από κατάσταση πλήρους φόρτισης.

Όσον αφορά τους πλοηγητες κατεληξα, με την έκδοση ROM 1.0.6 στον Chrome, παρά τις αναφορές για κολλήματα της συγκεκριμένης ταμπλέτας με αυτη την εφαρμογή, που εγώ δεν συνάντησα.
Λοιπον
- Firefox: πολύ καλός, αλλά βαρυς
- Dolphin: πολύ προβληματική αναπαραγωγή flash, σπαστά βίντεο κτλ. Δοκίμασα όλες τις εκδόσεις με όλες τις δοαθέσιμες ρυθμίσεις flash. Καλύτερα τα πάει ο dolphin mini, αλλά πάντα προβληματικά.
- Opera: κι εδώ η mini εκδοχή ειναι ίσως η καλύτερη. Στις σελιδες με flash στέλνει το βιντεο στην αντίστοιχη εφαρμογη YouTube, αλλά κάνει κάτι περιεργα, όπως να αφηνει κενές περιοχές σε κάποιες σελίδες.
Η κυρια εφαρμογή opera ειναι καλη, αλλά και πάλι υπάρχει πρόβλημα με το flash. Ανοίγει τα ενσωματωμένα βίντεο YouTube χωριστά και σε πλήρη οθονη, αλλά το seek δεν λειτουργει καθολου και η αναπαραγωγή κολλάει τελειως.
- Chrome: καμία ασυμβατοτητα μεχρι στιγμης, πιο βαρυς απο opera / dolphin, αλλά χωρις επιμέρους προβλήματα.
- Ucbrowser, επίσης προβληματα με flash, το βίντεο μπορει να φόρτωνε σε άλλο προσανατολισμο απο αυτό της οθονης, η να φορτων κολλημενο σε ενα σημείο της σελιδας και με μικρο σκρολλάρισμα να χανοταν και άλλα τέτοια.

Θα προτιμουσαν να ήταν πιο ελαφρυς ο Firefox, καθως τον χρησιμοποιώ σε σταθερο και φορητο και συγχρονιζω μέσω xmarks σελιδοδείκτες και ετικέτες σελιδοδεικτών.
Σε idle τι καίει και πόση ώρα για πλήρη φόρτιση από σχεδόν άδειο;
Επίσης σου ήρθε με ροοτ;

Gordito
25-02-14, 21:02
Για κανα tablet 8" αξιζει η αγορα τωρα ή αναμενονται καινουργια πραγματα;

RASTAVIPER
25-02-14, 21:31
To Gpad είναι πολύ δελεαστικό από πλευρά τιμής και επιδόσεων.
Εκτός από κάτι σχόλια για την φωτεινότητα, έχετε ακούσει κάτι άλλο άσχημο;

Gordito
25-02-14, 21:33
Για Κινεζο μιλαω παντα :p

Viper
25-02-14, 22:01
Για 8" κοιτα το Ramos i8 ή και το i9 (8.9").

vgiozo
25-02-14, 22:36
Σε idle τι καίει και πόση ώρα για πλήρη φόρτιση από σχεδόν άδειο;
Επίσης σου ήρθε με ροοτ;

Δεν καίει πολύ, αλλά πρέπει να το μετρήσω και να σου πω...θα σου πω αύριο πόσο έκαψε το βράδυ με ανοιχτό wifi.

Όχι, δεν ήρθε ρουταρισμένο, αλλά έχει google playstore και είναι πολυγλωσσικό, οπότε το χρειάζεσαι μόνο αν το απαιτεί κάποια εφαρμογή.

Επίσης δεν έχει βρεθεί απόλυτα ολοκληρωμένος τρόπος ρουταρίσματος...μπορείς να το κάνεις δηλαδή και εύκολα, αλλά δουλεύει μόνο με παλιά έκδοση του SuperSU και γιαυτό πρέπει να έχεις κλειστές τις ενημερώσεις εφαρμογών μέσω Playstore...
Αν σου αναβαθμιστεί, στο reboot πάνε και τα διαχειριστικά δικαιώματα και μετά είναι και μια διαδικασία για να το κάνεις να σου λειτουργήσει ξανά

Δηλαδή αν καταλάθος το αναβαθμίσεις, αν επαναλάβεις τη διαδικασία δεν λειτουργεί καλά...πρέπει προτού το κλείσεις να απεγκαταστήσεις τελείως την εφαρμογή ώστε να γίνει μετά πάλι καθαρή εγκατάσταση...

αλλά το πιο εύκολο είναι να κλείσεις τις αυτόματες ενημερώσεις εφαρμογών...και ξενοιάζεις...

Σε ένα γαλλικό φόρουμ κάποιο παλικάρι έκανε τη διαδικασία ρουταρίσματος, μετά εγκατέστησε το Androir Root Toolkit, ενεργοποίησε την επιλογή "save root at boot", απεγκατέστησε και το SuperSU και τώρα δεν έχει πρόβλημα ούτε με τις αναβαθμίσεις...
Δεν το έχω δοκιμάσει όμως...

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ:

Δες εδώ τη μέθοδο root
http://blog.geekbuying.com/index.php/2014/02/19/how-to-root-onda-v975m-amlogic-m802-2-0ghz-android-4-3-tablet-pc/

nfotis
25-02-14, 22:52
Για κανα tablet 8" αξιζει η αγορα τωρα ή αναμενονται καινουργια πραγματα;

Πάντα θα υπάρχουν νέα πράγματα.

Εγώ προσωπικά αναμένω τη φουρνιά RK3288 για φθινόπωρο, όπως βλέπω τα πράγματα.

Ν.Φ.

blade_
26-02-14, 00:12
Για 8" κοιτα το Ramos i8 ή και το i9 (8.9").

για το ramos ειχα ακουσει καλα σχολια..ειδικα στη φωτεινοτητα

christoi
26-02-14, 01:41
Είναι να πέσει στα χέρια μου ένα archos HD platinum 9.7". Πόσο καλή μεταπωλητική αξία λέτε να έχει; Σε περίπου τι τιμή να την σπρώξω; Έχω ήδη Asus TF και παρότι χειρότερο στα χαρακτηριστικά, έχω βολευτεί και δεν σκοπεύω να το αλλάξω.
http://www.archos.com/us/products/elements/platinum/archos_97bplatinum/specs.html

blade_
26-02-14, 02:58
Είναι να πέσει στα χέρια μου ένα archos HD platinum 9.7". Πόσο καλή μεταπωλητική αξία λέτε να έχει; Σε περίπου τι τιμή να την σπρώξω; Έχω ήδη Asus TF και παρότι χειρότερο στα χαρακτηριστικά, έχω βολευτεί και δεν σκοπεύω να το αλλάξω.
http://www.archos.com/us/products/elements/platinum/archos_97bplatinum/specs.html

το asus ειναι με τον nvidia?εαν ναι,κρατα αυτο

το αλλο ενα 150ρι πιστευω το εχει

christoi
26-02-14, 03:25
Το Prime με τον tegra3. Χμμ, ευχαριστώ. Για να ξέρω που κινούμαι!

blade_
26-02-14, 03:39
Το Prime με τον tegra3. Χμμ, ευχαριστώ. Για να ξέρω που κινούμαι!

αυτο να κρατησεις

vgiozo
26-02-14, 23:25
Επειδή θέλω να συγχρονίζω στο τάμπλετ δεδομένα απο΄SugarSync (γύρω στα 5 gb), ξαφνικά ο διαθέσιμος χώρος των 9+GB στο Onda V975M μου φαίνεται μικρός...και ψήνομαι να παραγγείλω την έκδοση με τα 32GB αποθηκευτικού

Υπάρχει κάποιος που θα ενδιαφερόταν να αγοράσει την έκδοση με τα 16GB, ρουταρισμένη, με το προστατευτικό οθόνης, σε άριστη κατάσταση (του κουτιού) στα 156€ (με μεταφορικά μαζί);
Μόνο θέμα πως ξέχασαν να μου βάλουν μέσα τον φορτιστή, γεγονός που τους γνωστοποίησα εδώ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5216834#post5216834) και αναγκάστηκα να παραγγείλω αυτόν εδώ (http://www.banggood.com/Universal-5V-3A-Micro-USB-Cable-EU-Standard-Charger-For-Tablet-p-69693.html). Όταν έρθει ευχαρίστως να σας τον στείλω.
Δίνεται και με κάρτα μνήμης 16-32gb (Toshiba/Samsung) Class 10 (με επιπλεον μικρό κόστος, μικρότερο της αγοράς δλδ).

Εκτός κι αν ξέρει κανείς τρόπο να μεταφέρω τον αποθηκευτικό χώρο του Sugarsync στη κάρτα μνήμης...για το οποίο όμως δεν υπάρχουν επιλογές...και δεν είμαι υπέρ της μεταφοράς των προγραμμα΄των εκτέλεσης καθαυτών σε εξωτερική κάρτα.

Αν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι, ας με ειδοποιήσουν σχετικά...να δω αν υπάρχει και ζήτηση δηλαδή...δεν θέλω να βάλω αγγελία χωρίς να το έχω αποφασίσει 100% (είναι που και η έκδοση με 32γίγα σπανίζει)...μονο πραγματι΄κα ενδιαφερόμενοι παρακαλώ, δεν έχω πρόθεση να κάνω παρουσίαση της ταμπλέτας σε όσους θα είχαν απλώς τη περιέργεια να τη δουν.

8anos
26-02-14, 23:43
@vgiozo κανε μια δοκιμή με αυτη την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=dk.tacit.android.foldersync.lite&hl=en

vgiozo
27-02-14, 02:07
@vgiozo κανε μια δοκιμή με αυτη την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=dk.tacit.android.foldersync.lite&hl=en

Πολλά υποσχόμενο, αλλά δυστυχώς δεν επιτρέπει την επιλογή εξωτερικής κάρτας ως προορισμό, μόνο για την εσωτερική "SD CARD" επιτρέπει επιλογή φακέλων κτλ...κρίμα...

RASTAVIPER
27-02-14, 09:10
Εγώ δυστυχώς δεν με ξαναβλέπω για Κινέζο μετά από τα γελοία προβλήματα που ακούω όλη την ώρα για τα Κινέζικα.
Ψάχνω εδώ και καιρό για κάτι καλό επώνυμο, αλλά αυτά που θέλω στις 9-10 ίντσες παίζουν πάνω από 350€.
Το μόνο ενδιαφέρον για πιο φτηνά είναι το Gpad, αλλά διάβασα ότι έχει χάλια αυτονομία, οπότε και αυτό το άφησα σαν σκέψη.

8anos
27-02-14, 09:51
Πολλά υποσχόμενο, αλλά δυστυχώς δεν επιτρέπει την επιλογή εξωτερικής κάρτας ως προορισμό, μόνο για την εσωτερική "SD CARD" επιτρέπει επιλογή φακέλων κτλ...κρίμα...

δεν την εχω εγκατεστημενη την εφαρμογή απλώς εχω διαβάσει οτι δουλεψε και εκανε την δουλεια που θέλεις.
αν δεν το εχεις κάνει ρίξε και μια ματια στον ιστοτοπο της εφαρμογής http://www.tacit.dk/foldersync

vgiozo
27-02-14, 11:09
δεν την εχω εγκατεστημενη την εφαρμογή απλώς εχω διαβάσει οτι δουλεψε και εκανε την δουλεια που θέλεις.
αν δεν το εχεις κάνει ρίξε και μια ματια στον ιστοτοπο της εφαρμογής http://www.tacit.dk/foldersync

Για Sd card αναγνωρίζει μόνο την εσωτερική μνήμη, έτσι μπορεί να υπάρχουν αναφορές σε "sd card" αλλά δεν τη βλέπει την εξωτερική. Την κοίταξα και την σελίδα τους, γράφει
"Write to external storage on Android versions 3.2 and up not possible
Some Android version doesn't allow writing to external mounted storage. Nothing that can be done about that right now."
http://www.tacit.dk/foldersync/bugs

Αλλά έχω ρωτήσει αν υπάρχει τρόπος παράκαμψης σε ρουταρισμένες συσκευές, περιμένω απάντηση

Rama
27-02-14, 13:39
To Gpad είναι πολύ δελεαστικό από πλευρά τιμής και επιδόσεων.
Εκτός από κάτι σχόλια για την φωτεινότητα, έχετε ακούσει κάτι άλλο άσχημο;

Το έχω περίπου ένα μήνα. Από επιδόσεις δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Ούτε με την φωτεινότητα της οθόνης αλλά δεν το βγάζω βόλτα στον ήλιο :p
Έχω βάλει και 2-3 παιχνίδια και παίζανε μιά χαρα (πχ Real racing)

Αυτό που με ενοχλεί λίγο είναι η μπαταρία που θα ήθελα να ξεπερνάει τις 6 ώρες.
Η χρήση που του κάνω είναι flipboard, ebooks, λίγο youtube, fb και browsing.
Συγχρονίζει διάφορα accounts με mail κτλ και βγάζει περίπου 4.5 ώρες οθόνη.
Σε idle με κλειστό wifi χάνει ελάχιστα (~1% την ώρα).
Σε σχετικό thread στο διπλανό forum κάποιοι λένε ότι βγάζουν 6 ώρες. Υποψιάζομαι ότι περισσότερο ασχολούνται με το πως θα καίνε λιγότερη μπαταρία παρά με το να χρησιμοποιήσουν το κινητό.

Το software της LG δεν είναι τίποτα το τρομερό, αλλά δεν μου έχει δημιουργήσει την ανάγκη να του περάσω custom rom για να το ξεφορτωθώ. Το πιο ενδιαφέρον για μένα είναι το Knock On.
Αν μείνει πίσω στα updates υπάρχει και Google Experience Edition οπότε φαντάζομαι ότι θα παίξουν και οι σχετικές roms.

RASTAVIPER
27-02-14, 14:34
Ευχαριστω για την επιβεβαιωση στο θεμα μπαταριας.
Δυστυχως κριμα που βγαινουν τοσο αξιολογα μηχανακια χωρις μεγαλη μπαταρια.

Edit. Μολις ειδα τα specs του Sony Xperia Tablet Z2 και μου τρεχουν τα σαλια ηδη :p
Πανεμορφο και με τρομερες επιδοσεις.
Για να δουμε ποτε θα κυκλοφορησει.
Ακριβουτσικο παντως θα ειναι σιγουρα.

blade_
27-02-14, 18:41
μολις ηρθε αυτη εδω η θηκη (http://www.ebay.com/itm/121192887141?var=420183769964&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649) .σε μολις 10 μερες απο την αγορα της...πολυ καλη για τα χρηματα της,στην αρχη φοβηκα οτι δε θα μπει λογω των μεγαλων ηχειων του nvidia tegra,αλλα τελικα εκατσε κουτι

thenetpoet
27-02-14, 21:09
μολις ηρθε αυτη εδω η θηκη (http://www.ebay.com/itm/121192887141?var=420183769964&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649) .σε μολις 10 μερες απο την αγορα της...πολυ καλη για τα χρηματα της,στην αρχη φοβηκα οτι δε θα μπει λογω των μεγαλων ηχειων του nvidia tegra,αλλα τελικα εκατσε κουτι

το μπροστινό κομμάτι της θήκης μένει σηκωμένο ελαφρά προς τα πάνω όπως δείχνει η φωτογραφία, ή μένει παράλληλα με το τραπέζι?

blade_
27-02-14, 23:06
μενει σηκωμενο..φανταζομαι οτι αν θελεις το ισοπεδωνεις τελειως,δε μου φανηκε να ζοριζει.ειναι το κομματι με το μαγνητακι

- - - Updated - - -

Τ τελικά το βόλεψα μπροστά και στηρίζει το ταμπλετ καλύτερα

vgiozo
01-03-14, 01:20
Έχει κανείς εμπειρία από αποστολή δέματος από Κίνα με "Netherland Direct Mail"; Το ανησυχητικό είναι ότι δεν υποστηρίζει tracking, αλλα υποτίθεται είναι πιο γρήγορο κι από Singapore Post...

Kenshin
05-03-14, 13:33
Χρειάζομαι ένα τάμπλετ για web surfing, pdf και καμια ταινιούλα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να εκτελεί αυτά τα task απροβλημάτιστα. Δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ η μπαταρία του, αλλά να κρατάει ένα 3ωράκι άνετα για ταινία/σειρά.
Τα χρήματα που διαθέτω είνα max 150 ευρώ και μάλλον θα είναι κινέζικο.
Ωστόσο επειδή δεν έχω στο παρελθόν εμπειρία με tablet, δυσκολεύομαι να διαλέξω από μόνος μου.

leros2004
05-03-14, 18:01
Χρειάζομαι ένα τάμπλετ για web surfing, pdf και καμια ταινιούλα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να εκτελεί αυτά τα task απροβλημάτιστα. Δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ η μπαταρία του, αλλά να κρατάει ένα 3ωράκι άνετα για ταινία/σειρά.
Τα χρήματα που διαθέτω είνα max 150 ευρώ και μάλλον θα είναι κινέζικο.
Ωστόσο επειδή δεν έχω στο παρελθόν εμπειρία με tablet, δυσκολεύομαι να διαλέξω από μόνος μου.

Έτοιμος είσαι http://www.adslgr.com/forum/threads/652625-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-tablet?p=5335836#post5335836

blade_
06-03-14, 16:26
καποιος που να εχει συνδεσει το ταμπλετ του με την τηλεοραση?

αντιμετωπιζω ενα θεματακι..συνδεω το ταμπλετακι με την tv και εχω μια περιεργη εικονα..δεξια αριστερα 2 μαυρες γραμμες και στο κεντρο ειναι τραβηγμενη η εικονα πανω κατω,δηλαδη κοβεται η status bar και λιγο τα nav keys



επαιξα λιγο με την τηλεοραση και το μονο που καταφερα σε μια ρυθμιση ειναι να φαινεται ακριβως το πανω κατω,αλλα το κενο δεξια αριστερα,παραμενει

psolord
06-03-14, 17:00
Το Κυβάκι μου από ότι θυμάμαι, είχε σωστή εικόνα στην Philips που είχα τότε.

Το Κυβάκι είναι 720P και έκανε perfect scaling σε 1080P, μιας και τα δύο είναι 16:9.

Είναι 16:9 το δικό σου τάμπλετ?

blade_
06-03-14, 17:08
απ οτι ξερω ναι,1280 χ800

δε ξερω αν ειναι θεμα τηλεορασης η ταμπλετ

βρηκα κ αυτο εδω (http://www.modaco.com/topic/366783-hdmi-not-full-screen/) ποστ #14

Gordito
06-03-14, 17:39
δεν εχει η τηλεοραση λειτουργια "Απλη σαρωση"; (Just Scan)

- - - Updated - - -

ακυρο εχεις αναλυση 16:10 και η τηλεοραση 16:9

psolord
06-03-14, 17:47
απ οτι ξερω ναι,1280 χ800

δε ξερω αν ειναι θεμα τηλεορασης η ταμπλετ

βρηκα κ αυτο εδω (http://www.modaco.com/topic/366783-hdmi-not-full-screen/) ποστ #14

Τώρα που το λες και το Κυβακι 1280Χ800 πρέπει να είναι, lol.

Θα με βάζεις να βγάζω καλώδια να το δω! :p

blade_
06-03-14, 20:30
για κανε κανα τσεκ...:oneup:

mrsaccess
06-03-14, 21:56
Τα Android tablet είναι 16:10. Συνήθως το HDMI τους είναι σε 16:9 (1366×768 ή 1920×1080). Αν βγάζει μαύρες μπάρες δεξιά - αριστερά, σημαίνει πως μάλλον και το HDMI είναι σε 16:10 (1280×800 ή 1920×1200).

Επειδή οι περισσότερες ταινίες και σειρές είναι σε 16:9, η λύση συνήθως είναι να πεις στον player (πχ MX Player) να κάνει stretch σε όλη την οθόνη. Έτσι στην οθόνη του tablet φαίνεται λάθος αλλά στην τηλεόραση σωστό.
Αν βγάζει στο HDMI 16:10, επιπλέον πρέπει να πεις στην τηλεόραση να κάνει stretch την είσοδο για να πιάνει όλη την οθόνη. Η 16:10 έξοδος είναι πολύ καλύτερη πάντως γιατί ναι μεν έχεις μαύρες μπάρες, αλλά έχεις σωστές αναλογίες παντού (φωτογραφίες, σειρές/ταινίες 4:3 κλπ).

blade_
07-03-14, 04:06
λες να το αφησω ετσι?θα το δοκιμασω παντως και με αλλους player.προς το παρον η δοκιμη εγινε με xbmc που δεν εχει κ πολλες επιλογες

BigBlack
07-03-14, 05:11
Για ηλικιωμένο άνθρωπο που θέλει λίγο surfing για διάβασμα εφημερίδων, τί αξίζει να πάρει κανείς μέχρι 150-180 ευρώ;

vgiozo
07-03-14, 13:07
Για ηλικιωμένο άνθρωπο που θέλει λίγο surfing για διάβασμα εφημερίδων, τί αξίζει να πάρει κανείς μέχρι 150-180 ευρώ;

Από Ελλάδα ή Κίνα;

Για ηλικιωμένο και για διάβασμα ψηφιακών εφημερίδων, θα έλεγα πως χρειάζεσαι ταμπλέτα 9.7 ιντσών...
Σε αυτά τα χρήματα παίρνεις βασικά ό,τι θέλεις από Κίνα, οι λύσεις όμως όσον αφορά τσιπσετ είναι τρεις
RK3188
M802
Α31

Το M802 είναι το ισχυρότερο, αλλά υπάρχει μόνο μια ταμπλέτα (Onda V975m) με αυτό το τσιπ και δεν είναι και τέρας αυτονομίας, χωρίς να προβληματίζει όμως
Αφού δεν θα τρέχει απαιτητικές εφαρμογές, βολεύεται και με το 3188, αλλά επειδή οι αναλύσεις σε αυτό το μέγεθος είναι οι υψηλότερες, παρατηρούνται συχνά ενοχλητικά lag, που ποικίλουν όμως από ΡΟΜ σε ΡΟΜ και εταιρεία σε εταιρεία
Για τα Α31 έχω τις λιγότερες γνώσεις...χειρότερος επεξεργαστής με καλύτερη κάρτα γραφικών...

Για ψηφιακές εφημερίδες είτε μέσω browser είτε μέσω εφαρμογής, δεν νομίζω να αντιμετωπίσει πρόβλημα
Για 3188 οι περισσότεροι προτείνουν Pipo αλλά θαρρώ πως έχει καβαλήσει καλάμι και τα υπερκοστολογεί
Η Onda βγάζει πολλά μοτνέλα Α31 και τα υποστηρίζει με ΡΟΜ (νομίζω έχει βγάλει Ανδροιδ 4.4 για τα μοντέλα της αυτά)

Για συγκεκριμένο μοντέλο θα πρέπει να ψάξεις συγκεκριμένες γνώμες κατόχων...
...θαρρώ λοιπόν ότι σου είπα ό,τι ήδη ξέρεις και δεν βοήθησα καθόλου...

Μπορώ να μιλήσω μόνο για το Onda v975m (m802) που είναι εξαιρετικό, αλλά θα ήταν ακόμη καλύτερο με λίγο μεγαλύτερη μπαταρία.

Αναμένονται νέα μοντέλα (Α80 και 3288) και δεν ξέρω αν θα ήταν ορθή επιλογή η αγορά παλαιότερου...γι αυτό, αν και δεν το απαιτεί τόσο η χρήση, θα προ΄τεινα Onda V975m...

Εκτός αν κατέβεις σε μέγεθος οθόνης και πας σε Ιντελ επεξεργαστή...ίσως και το μειωμένο βάρος της ταμπλέτας τότε να είναι βολικότερο για ηλικιωμένο άνθρωπο...ίσως κάτι στις 9 ίντσες κοντά να ήταν καλη λύση, σαν το Ramos i9, αλλά δεν ξέρω πόσο βολεύει για διάβασμα...

Για μένα 9.7 είναι κάπως μονόδρομος, αλλά αυτές είναι προτιμήσεις...

Όπως είπα, θαρρώ πως δεν βοήθησα τελικά καθόλου

nfotis
07-03-14, 13:34
Για ηλικιωμένο άνθρωπο που θέλει λίγο surfing για διάβασμα εφημερίδων, τί αξίζει να πάρει κανείς μέχρι 150-180 ευρώ;

Θα συνιστούσα 10.1 ίντσες οπωσδήποτε (άντε και 9.7, με λίγο πιο τετράγωνη αναλογία πλευρών).

Απο εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές επιλογές.

Προσωπικά έχω το PIPO M9 (το βασικό μοντέλο, όχι το Pro) απο το Σεπτέμβριο, και είμαι αρκετά ικανοποιημένος, με την επιφύλαξη των βυσμάτων για HDMI και φορτιστή
(και 2-3 φορές η μπαταρία μου έβγαλε ξαφνικά ότι ήταν άδεια μόλις 2-3 ώρες μετά την υποτιθέμενη φόρτιση).

Ο RK3188 είναι υπερεπαρκής επεξεργαστής για casual χρήση, και στη στάνταρ ανάλυση κινεί πολύ καλά τα γραφικά σε παιχνίδια (η απόδοση πέφτει λίγο σε full HD, αλλά αυτή την ανάλυση τη θεωρώ υπερβολική για κοντά 10 ίντσες οθόνη).

Ν.Φ.

BigBlack
07-03-14, 13:37
Από Ελλάδα ή Κίνα;

Για ηλικιωμένο και για διάβασμα ψηφιακών εφημερίδων, θα έλεγα πως χρειάζεσαι ταμπλέτα 9.7 ιντσών...
Σε αυτά τα χρήματα παίρνεις βασικά ό,τι θέλεις από Κίνα, οι λύσεις όμως όσον αφορά τσιπσετ είναι τρεις
RK3188
M802
Α31

Το M802 είναι το ισχυρότερο, αλλά υπάρχει μόνο μια ταμπλέτα (Onda V975m) με αυτό το τσιπ και δεν είναι και τέρας αυτονομίας, χωρίς να προβληματίζει όμως
Αφού δεν θα τρέχει απαιτητικές εφαρμογές, βολεύεται και με το 3188, αλλά επειδή οι αναλύσεις σε αυτό το μέγεθος είναι οι υψηλότερες, παρατηρούνται συχνά ενοχλητικά lag, που ποικίλουν όμως από ΡΟΜ σε ΡΟΜ και εταιρεία σε εταιρεία
Για τα Α31 έχω τις λιγότερες γνώσεις...χειρότερος επεξεργαστής με καλύτερη κάρτα γραφικών...

Για ψηφιακές εφημερίδες είτε μέσω browser είτε μέσω εφαρμογής, δεν νομίζω να αντιμετωπίσει πρόβλημα
Για 3188 οι περισσότεροι προτείνουν Pipo αλλά θαρρώ πως έχει καβαλήσει καλάμι και τα υπερκοστολογεί
Η Onda βγάζει πολλά μοτνέλα Α31 και τα υποστηρίζει με ΡΟΜ (νομίζω έχει βγάλει Ανδροιδ 4.4 για τα μοντέλα της αυτά)

Για συγκεκριμένο μοντέλο θα πρέπει να ψάξεις συγκεκριμένες γνώμες κατόχων...
...θαρρώ λοιπόν ότι σου είπα ό,τι ήδη ξέρεις και δεν βοήθησα καθόλου...

Μπορώ να μιλήσω μόνο για το Onda v975m (m802) που είναι εξαιρετικό, αλλά θα ήταν ακόμη καλύτερο με λίγο μεγαλύτερη μπαταρία.

Αναμένονται νέα μοντέλα (Α80 και 3288) και δεν ξέρω αν θα ήταν ορθή επιλογή η αγορά παλαιότερου...γι αυτό, αν και δεν το απαιτεί τόσο η χρήση, θα προ΄τεινα Onda V975m...

Εκτός αν κατέβεις σε μέγεθος οθόνης και πας σε Ιντελ επεξεργαστή...ίσως και το μειωμένο βάρος της ταμπλέτας τότε να είναι βολικότερο για ηλικιωμένο άνθρωπο...ίσως κάτι στις 9 ίντσες κοντά να ήταν καλη λύση, σαν το Ramos i9, αλλά δεν ξέρω πόσο βολεύει για διάβασμα...

Για μένα 9.7 είναι κάπως μονόδρομος, αλλά αυτές είναι προτιμήσεις...

Όπως είπα, θαρρώ πως δεν βοήθησα τελικά καθόλου


Όχι αγαπητέ vgiozo, βοήθησες αρκετά γιατί μου τα συμπύκνωσες. Οι μεγάλες ταμπέτες μου αρέσουν από πλευράς άνεσης στο διάβασμα, αλλά δεν ξέρω αν είναι άνετες στο κράτημα για τον συγκεκριμένο κυριούλη.
Σκεφτόμουν τις 8 ίντσες σαν συμβιβασμό αλλά δεν έχω πιάσει κάτι τέτοιο στα χέρια μου. Εσύ κρατάς το Onda στο χέρι ή το έχεις με θήκη πάνω σε κάποια επιφάνεια για διάβασμα;

- - - Updated - - -


Θα συνιστούσα 10.1 ίντσες οπωσδήποτε.
Απο εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές επιλογές.
Προσωπικά έχω το PIPO M9 (το βασικό μοντέλο, όχι το Pro) απο το Σεπτέμβριο, και είμαι αρκετά ικανοποιημένος, με την επιφύλαξη των βυσμάτων για HDMI και φορτιστή
(και 2-3 φορές η μπαταρία μου έβγαλε ξαφνικά ότι ήταν άδεια μόλις 2-3 ώρες μετά την υποτιθέμενη φόρτιση).

Ν.Φ.

Σ' ευχαριστώ. Ίδια ερώτηση όμως, είναι άνετο το κράτημα στο χέρι της μεγάλης ταμπλέτας;

vgiozo
07-03-14, 13:41
Όχι αγαπητέ vgiozo, βοήθησες αρκετά γιατί μου τα συμπύκνωσες. Οι μεγάλες ταμπέτες μου αρέσουν από πλευράς άνεσης στο διάβασμα, αλλά δεν ξέρω αν είναι άνετες στο κράτημα για τον συγκεκριμένο κυριούλη.
Σκεφτόμουν τις 8 ίντσες σαν συμβιβασμό αλλά δεν έχω πιάσει κάτι τέτοιο στα χέρια μου. Εσύ κρατάς το Onda στο χέρι ή το έχεις με θήκη πάνω σε κάποια επιφάνεια για διάβασμα;

Εγώ συγκεκριμένα έδωσα την έκδοση με τα 16γίγα αποθηκευτικού και παρήγγειλα με τα 32γίγα, οπο΄τε αυτή τη στιγμή δεν το έχω στα χέρια μου...
Αν και ελαφρύτερο από τα περισσότερα ίσως στις 9.7 ίντσες, είναι άβολο/κουραστικό στο κράτημα αν δεν το ακουμπάς κάπου, σε τραπέζι ή στα πόδια σου...βέβαια αυτό είναι το πιο έυκολο σε κάθε μέγεθος...

Για ταμπλετες μικρού μεγέθους, νομίζω μπορούν να τα πάνε αρκετά καλά σε browsing με "responsive" ιστοσελίδες, αλλά σε pdf με μορφοποιημένο κείμενο (αν δεν το μετατρέψεις σε ευέλικτη μορφή) είναι τα γράμματα μικρά...

Νομίζω το Pipo S1 προτείνουν αρκετοί, αλλά δεν ξέρω πραγματικά, δεν έχω ασχοληθεί με αυτή τη κατηγορία...

BigBlack
07-03-14, 13:47
Ο θείος μπαίνει απλώς σε σελίδες εφημερίδων και ενημερωτικών site, το pdf δεν το δουλεύει, ούτε άλλη μορφή e-book. Ιδανικό θα ήταν κάτι μικρό με οθόνη e-ink που όμως να έχει πλήρεις δυνατότητες browsing. Δυστυχώς δεν υπάρχει.
Θα ρίξω μιά ματιά και στο pipo S1. Σ'ευχαριστώ όπως και να έχει, είχα μπλοκάρει άσχημα!

nfotis
07-03-14, 13:47
Σ' ευχαριστώ. Ίδια ερώτηση όμως, είναι άνετο το κράτημα στο χέρι της μεγάλης ταμπλέτας;

Εξαρτάται απο το βάρος της συγκεκριμένης υλοποίησης (το Μ9, αν θυμάμαι καλά, είναι κάτω απο μισό κιλό).

Συνήθως το κρατάω εγώ και τα ανίψια μου με τα δύο χέρια όταν είμαστε καθιστοί στην οριζόντια χρήση (παιχνίδια κτλ.), ακουμπώντας τα χέρια στα πλευρά (ο πήχης ακουμπάει στη λεκάνη).
Το ένα χέρι κρατάει και το άλλο χειρίζεται χωρίς πρόβλημα.
Σε όρθια θέση (portrait) παρατηρώ ότι ακουμπάω τη ταμπλέτα στην άρθρωση του ποδιού, και συχνά σταυρώνω τα πόδια για να ανασηκώσω τη ταμπλέτα αν έχω οξεία τεμπελίτιδα :-) (φαντάσου το σαν ένα βιβλίο τσέπης)

Γενικά, ο καθένας μας βρίσκει τη θέση που τον βολεύει. Ελάχιστοι χρησιμοποιούνε τις ταμπλέτες σε σταθερές επιφάνειες (γραφείο κτλ.), καθώς το μικρό σχετικά μέγεθος και βάρος επιτρέπει μια πιο προσωπική προσέγγιση.

Ν.Φ.

blade_
07-03-14, 13:50
αν προκειται για ενα χερι πας ειτε για 8ρι ειτε για 7ρι

στο tegra note Που εχω,με εχει βολεψει απιστευτα το μεγεθος,οταν διαβαζω πρωινα νεα η ακομα κ οταν θελω να γραψω...πολυ ευκολο..συν το βαρος,το 10ρι δεν κρατιεται ευκολα για ωρα

@ ADSLgr.com All rights reserved.