PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

nfotis
07-03-14, 13:53
Θα ρίξω μιά ματιά και στο pipo S1. Σ'ευχαριστώ όπως και να έχει, είχα μπλοκάρει άσχημα!

Εχω πάρει την αναβαθμισμένη έκδοση PIPO S1s το καλοκαίρι που πέρασε, με λίγο ψηλότερη ανάλυση οθόνης (το βασικό S1 είναι πολύ χαμηλή ανάλυση).

Στις 7 ίντσες του S1, δεν αξίζει τον κόπο να διαβάζεις εφημερίδες και να σερφάρεις, κατά τη γνώμη μου.
Ειδικά αν μιλάμε για μεγάλη ηλικία, είναι πολύ κουραστικό να διαβάζεις τα ψιλά γράμματα σε τέτοιο μέγεθος.
Ναι μεν είναι ελαφρύτερο και μικρότερο, αλλά δεν θεωρώ ότι αξίζει.

Το Μ9 έχει επίσης και καλύτερη οθόνη (IPS) στη βασική έκδοση (η Pro έχει Retina, αλλά τη θεωρώ overkill). Το πήρα στο Banggood: http://www.banggood.com/Wholesale-PIPO-M9-Quad-Core-1_6GHz-10_1-Inch-IPS-Android-4_2-16GB-Tablet-p-64785.html

Ν.Φ.

BigBlack
07-03-14, 13:57
Εξαρτάται απο το βάρος της συγκεκριμένης υλοποίησης (το Μ9, αν θυμάμαι καλά, είναι κάτω απο μισό κιλό).

Συνήθως το κρατάω εγώ και τα ανίψια μου με τα δύο χέρια όταν είμαστε καθιστοί στην οριζόντια χρήση (παιχνίδια κτλ.), ακουμπώντας τα χέρια στα πλευρά (ο πήχης ακουμπάει στη λεκάνη).
Το ένα χέρι κρατάει και το άλλο χειρίζεται χωρίς πρόβλημα.
Σε όρθια θέση (portrait) παρατηρώ ότι ακουμπάω τη ταμπλέτα στην άρθρωση του ποδιού, και συχνά σταυρώνω τα πόδια για να ανασηκώσω τη ταμπλέτα αν έχω οξεία τεμπελίτιδα :-) (φαντάσου το σαν ένα βιβλίο τσέπης)

Γενικά, ο καθένας μας βρίσκει τη θέση που τον βολεύει. Ελάχιστοι χρησιμοποιούνε τις ταμπλέτες σε σταθερές επιφάνειες (γραφείο κτλ.), καθώς το μικρό σχετικά μέγεθος και βάρος επιτρέπει μια πιο προσωπική προσέγγιση.

Ν.Φ.

Οκ, λες δηλαδή πως δεν μπαίνει ζήτημα άνεσης στο κράτημα και θα βρεθεί μιά φυσική - ξεκούραστη θέση με τη χρήση. Αυτό θέλω να πιστεύω κι εγώ, απλώς ο θείος είναι 70άρης και μπορεί να μου βγάλει παραξενιές...:lol:

- - - Updated - - -


αν προκειται για ενα χερι πας ειτε για 8ρι ειτε για 7ρι

στο tegra note Που εχω,με εχει βολεψει απιστευτα το μεγεθος,οταν διαβαζω πρωινα νεα η ακομα κ οταν θελω να γραψω...πολυ ευκολο..συν το βαρος,το 10ρι δεν κρατιεται ευκολα για ωρα

Αυτό σκεφτόμουνα κι εγώ , αλλά για ηλικιωμένο η μεγάλη ανάλυση ίσως είναι σημαντικότερη από το μικρό μέγεθος - βάρος. Δηλαδή πρέπει να διαλέξω άνεση στο διάβασμα ή άνεση στο κράτημα...
Όπως και να έχει, σ'ευχαριστώ.

blade_
07-03-14, 13:59
κοιτα.ετσι κ αλλιως τα περισσοτερα site εχουν το κειμενο στη μεση ,οπως εδω..οποτε το φερνει απευθειας στα μετρα σου

BigBlack
07-03-14, 14:09
Σας ευχαριστώ όλους. Μάλλον θα ψάξω για το ελαφρύτερο στις 9,7 ίντσες και με με τη μεγαλύτερη ανάλυση. Αν δε βολεύει το θείο θα το κρατήσω εγώ και θα του πάρω ένα καλό 8άρι με IPS.
Αλλιώς θα σας ζαλίζω δυό χρόνια μέχρι ν'αποφασίσω.:p

nfotis
07-03-14, 14:10
Οκ, λες δηλαδή πως δεν μπαίνει ζήτημα άνεσης στο κράτημα και θα βρεθεί μιά φυσική - ξεκούραστη θέση με τη χρήση. Αυτό θέλω να πιστεύω κι εγώ, απλώς ο θείος είναι 70άρης και μπορεί να μου βγάλει παραξενιές...:lol:


Κοίτα, με την ηλικία πέφτει η οξύτητα των ματιών.
Είμαι κατηγορηματικά κατά των μικρών ταμπλετών για μεγάλους ανθρώπους όταν πρόκειται για διάβασμα.
Α, και δεν είναι τόσο θέμα ανάλυσης, όσο θέμα μεγέθους.

Τώρα, αν θέλει να περπατάει και να διαβάζει, μπορεί να κρατάει τη 10ιντση ταμπλέτα με τα δύο χέρια, ή να την 'αγκαλιάζει' (να κάθεται επάνω στον πήχη) αν θέλει το ένα χέρι ελεύθερο (π.χ. στο μετρό).

Πιστεύω ότι θα βρει εύκολα έναν τρόπο να τη χειρίζεται (α, και με 10 ίντσες μπορεί να έχει ακριβέστερο έλεγχο με το δάκτυλο για να βρει μια επιλογή - ίσως να θέλει και μια γραφίδα για ακριβέστερη επιλογή; )

Εγώ πήρα και μια θήκη με πληκτρολόγιο για το Μ9, αλλά τη χρησιμοποιώ εξαιρετικά σπάνια (δεν τη παίρνω έξω απο το σπίτι συνήθως): http://www.banggood.com/10_1-Inch-Leather-Case-With-Keyboard-Function-For-PIPO-M9-Tablet-p-78515.html , σου δίνει θα έλεγα τη λειτουργικότητα ενός netbook συν οθόνη αφής (γλυτώνεις χώρο στην οθόνη απο το virtual πληκτρολόγιο).

Ν.Φ.
ΥΓ. Θα συνιστούσα μια βόλτα απο κάποιο μαγαζί όπως Κωτσόβολο ή Media Markt, ώστε να δείτε κι απο κοντά τα μεγέθη των ταμπλετών πρώτα.

BigBlack
07-03-14, 14:15
Κοίτα, με την ηλικία πέφτει η οξύτητα των ματιών.
Είμαι κατηγορηματικά κατά των μικρών ταμπλετών για μεγάλους ανθρώπους όταν πρόκειται για διάβασμα.
Α, και δεν είναι τόσο θέμα ανάλυσης, όσο θέμα μεγέθους.

Τώρα, αν θέλει να περπατάει και να διαβάζει, μπορεί να κρατάει τη 10ιντση ταμπλέτα με τα δύο χέρια, ή να την 'αγκαλιάζει' (να κάθεται επάνω στον πήχη) αν θέλει το ένα χέρι ελεύθερο (π.χ. στο μετρό).

Πιστεύω ότι θα βρει εύκολα έναν τρόπο να τη χειρίζεται (α, και με 10 ίντσες μπορεί να έχει ακριβέστερο έλεγχο με το δάκτυλο για να βρει μια επιλογή - ίσως να θέλει και μια γραφίδα για ακριβέστερη επιλογή; )

Εγώ πήρα και μια θήκη με πληκτρολόγιο για το Μ9, αλλά τη χρησιμοποιώ εξαιρετικά σπάνια (δεν τη παίρνω έξω απο το σπίτι συνήθως): http://www.banggood.com/10_1-Inch-Leather-Case-With-Keyboard-Function-For-PIPO-M9-Tablet-p-78515.html , σου δίνει θα έλεγα τη λειτουργικότητα ενός netbook συν οθόνη αφής (γλυτώνεις χώρο στην οθόνη απο το virtual πληκτρολόγιο).

Ν.Φ.
ΥΓ. Θα συνιστούσα μια βόλτα απο κάποιο μαγαζί όπως Κωτσόβολο ή Media Markt, ώστε να δείτε κι απο κοντά τα μεγέθη των ταμπλετών πρώτα.

Το πιστεύεις πως ήταν το πρώτο που του πρότεινα; Έ, όσο ήρθες εσύ, άλλο τόσο ήρθε κι αυτός!

nfotis
07-03-14, 14:24
Το πιστεύεις πως ήταν το πρώτο που του πρότεινα; Έ, όσο ήρθες εσύ, άλλο τόσο ήρθε κι αυτός!

Το πιστεύω, το πιστεύω! :)

Εγώ είχα πάρει το S1s ως δοκιμή (65 Ευρώ λέω, αν βγάλει πρόβλημα δε γμτ...). Με την εξαίρεση του mini HDMI (ευαίσθητο και χάνει μερικές φορές σήμα αν κουνήσεις το καλώδιο που κρέμεται) και του βύσματος φόρτισης (που τείνει να φεύγει μόνο του όταν είναι ξαπλωμένη η ταμπλέτα), δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο (α, και η μπαταρία δεν είναι εντυπωσιακή σε αυτονομία, με το ζόρι κρατάει μέρα με ελαφριά χρήση).

Ενθαρρυμένος πήρα το Μ9, και η διαφορά άξιζε τα λεφτά (διπλάσια μπαταρία και αυτονομία, πολύ καλύτερη και φωτεινότερη οθόνη, τετραπύρηνο, μπόλικη μνήμη κτλ.). Πέρα απο τα θέματα HDMI και βύσματος φόρτισης που μοιράζεται με το S1s, το μόνο που με ενοχλεί είναι η σχετική αργή μνήμη (όταν γίνονται updates και εγκαταστάσεις προγραμμάτων, ψιλοπαγώνει για λίγο).
Βλέπω ότι τα ανίψια μου τώρα έχουν ψιλοπαρατήσει το S1s και επικεντρώνονται στο Μ9, το ευχαριστιούνται πολύ περισσότερο (α, έχει και πολύ δυνατά ηχεία).

Ν.Φ.

BigBlack
07-03-14, 14:34
Ωραία, και πάλι ευχαριστώ. Όπως είπα θα κινηθώ στις μεγάλες ίντσες-αναλύσεις και ελπίζω να μην χρειαστεί να φορτωθώ εγώ ταμπλέτα.:p

kataras
07-03-14, 16:30
παρε αυτο σε 3 ατοκες να ξενοιασεις http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/131788-vero-ag835

psolord
07-03-14, 17:19
Τώρα που το λες και το Κυβακι 1280Χ800 πρέπει να είναι, lol.

Θα με βάζεις να βγάζω καλώδια να το δω! :p




για κανε κανα τσεκ...:oneup:


Λοιπόν σύνδεσα το Κυβάκι με την καινούρια Samsung και θυμήθηκα τι γίνεται.

Στα settings, HDMI, το Κυβάκι έχει επιλογή για αναλύσεις, 1920Χ1080,1280Χ720,720Χ576 και 720Χ480, σε σαρώσεις 50 και 60hz.

Όταν διαλέξεις λοιπόν κάποια από τις 16:9 Output αναλύσεις, απλά στέλνει την native 1280X800 σαν 1280Χ720 ή 1920Χ1080, με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα ελαφρύ stretch στην οθόνη. Δηλαδή ένας τέλειος κύκλος θα φαίνεται λίγο οβάλ. Η διαφορά είναι ανεπαίσθητη όμως.


@all
Τώρα χάρη σε αυτή την δοκιμή, σκέφτηκα ότι αντι να πάρω και άλλο mini PC, μπορώ να χρησιμοποιώ το tablet για media player, μιας και έχει HDMI out και USB otg. Επίσης η κεραία του είναι παρασάγγας καλύτερη από το ΜΚ806 που θέλω να αντικαταστήσω.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι όταν συνδέσεις το tablet με το HDMI, η οθόνη του παραμένει αναμμένη. Αν πατήσεις το power ή αν πέσει σε idle, τότε σβήνει και το HDMI.

Υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος, να σβήνει η οθόνη εντελώς, ενώ το HDMI δουλεύει?

Το μόνο που βρήκα ψάχνοντας, είναι να χαμηλώνεις εντελώς τη φωτεινότητα της οθόνης του tablet, μιας και αυτό δεν επηρεάζει το HDMI.

Έχετε καμιά άλλη πρόταση?

john john
07-03-14, 17:35
καλησπερα κ απο εμενα παιδια....σιγουρα ολο και καποιος ειχε ερωτηση για αγορα tablet στις προηγουμενες σελιδες...αλλα ποιος ψαχνει και τισ 180 :D
Μιας και δεν ειμαι και πολυ μεσα στα tablet...θα ηθελα να ακουσω καποια γνωμη για αγορα....κοιταω ποιο πολυ κατι σε 10 αρι...περισσοτερο ενδιαφερομαι για ταινιες κτλπ (τωρα games δν με καιει τοσο) οποτε θελω σιγουρα μπαταρια (και λογικα αποθυκευτικο χωρο) να κραταει μερικες ωρες να την βγαζει γιατι κανω διαδρομες ωρων και σκυλοβαριεμαι...τωρα απο 100-200 euro κοιτουσα... κινεζικο η οχι δεν με ενοχλει...οποτε αναμενω στην καθοδηση σας...

blade_
07-03-14, 18:03
Λοιπόν σύνδεσα το Κυβάκι με την καινούρια Samsung και θυμήθηκα τι γίνεται.

Στα settings, HDMI, το Κυβάκι έχει επιλογή για αναλύσεις, 1920Χ1080,1280Χ720,720Χ576 και 720Χ480, σε σαρώσεις 50 και 60hz.

Όταν διαλέξεις λοιπόν κάποια από τις 16:9 Output αναλύσεις, απλά στέλνει την native 1280X800 σαν 1280Χ720 ή 1920Χ1080, με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα ελαφρύ stretch στην οθόνη. Δηλαδή ένας τέλειος κύκλος θα φαίνεται λίγο οβάλ. Η διαφορά είναι ανεπαίσθητη όμως.


@all
Τώρα χάρη σε αυτή την δοκιμή, σκέφτηκα ότι αντι να πάρω και άλλο mini PC, μπορώ να χρησιμοποιώ το tablet για media player, μιας και έχει HDMI out και USB otg. Επίσης η κεραία του είναι παρασάγγας καλύτερη από το ΜΚ806 που θέλω να αντικαταστήσω.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι όταν συνδέσεις το tablet με το HDMI, η οθόνη του παραμένει αναμμένη. Αν πατήσεις το power ή αν παίσει σε idle, τότε σβήνει και το HDMI.

Υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος, να σβήνει η οθόνη εντελώς, ενώ το HDMI δουλεύει?

Το μόνο που βρήκα ψάχνοντας, είναι να χαμηλώνεις εντελώς τη φωτεινότητα της οθόνης του tablet, μιας και αυτό δεν επηρεάζει το HDMI.

Έχετε καμιά άλλη πρόταση?

ευχαριστω!αυτο με το σβησιμο οθονης με ενδιαφερει κ μενα

τις επιλογες αναλυσης που λες,που τις βρηκες?

dimitri_ns
07-03-14, 19:10
Ωραία, και πάλι ευχαριστώ. Όπως είπα θα κινηθώ στις μεγάλες ίντσες-αναλύσεις και ελπίζω να μην χρειαστεί να φορτωθώ εγώ ταμπλέτα.:p

Εχω δει πολλούς με tablet (kai η αδερφή μου είναι εξήντα χρονών) από 25-70 χρονών, οι περισσότεροι με ipad kai ελάχιστα σχετικοί με τεχνολογία.

ΟΛΟΙ θέλουν μεγάλες ταμπλέτες και όταν κάτσουν να διαβάσουν εφημερίδες (ελληνικές και ξένες) στηρίζουν την ταμπλέτα σε τραπέζι (συνήθως της κουζίνας).Κάτι ψιλοτρώνε ή πίνουν, χαζεύουν και τα νέα.

Μην πάρεις μικρό tablet, πάρε οπωσδήποτε καλή σταθερή θήκη και πενάκι οθόνης. Οταν διαβάζεις, ακόμα και το ελαφρύ τρέμουλο στο χέρι, είναι ενοχλητικό. Περιττό να σου πώ κανένας δεν παίζει παιγνίδια.

Αν έχει και εγγόνι θα θέλει και skype

psolord
07-03-14, 20:04
ευχαριστω!αυτο με το σβησιμο οθονης με ενδιαφερει κ μενα

τις επιλογες αναλυσης που λες,που τις βρηκες?

Στα settings, έχει menu για HDMI.

BigBlack
07-03-14, 23:12
Εχω δει πολλούς με tablet (kai η αδερφή μου είναι εξήντα χρονών) από 25-70 χρονών, οι περισσότεροι με ipad kai ελάχιστα σχετικοί με τεχνολογία.

ΟΛΟΙ θέλουν μεγάλες ταμπλέτες και όταν κάτσουν να διαβάσουν εφημερίδες (ελληνικές και ξένες) στηρίζουν την ταμπλέτα σε τραπέζι (συνήθως της κουζίνας).Κάτι ψιλοτρώνε ή πίνουν, χαζεύουν και τα νέα.

Μην πάρεις μικρό tablet, πάρε οπωσδήποτε καλή σταθερή θήκη και πενάκι οθόνης. Οταν διαβάζεις, ακόμα και το ελαφρύ τρέμουλο στο χέρι, είναι ενοχλητικό. Περιττό να σου πώ κανένας δεν παίζει παιγνίδια.

Αν έχει και εγγόνι θα θέλει και skype

Ευχαριστώ, προς τα εκεί προσανατολίζομαι τελικά, μαζί πιθανώς με μιά θήκη-στήριγμα.

nikraven
08-03-14, 10:26
Κοίτα, με την ηλικία πέφτει η οξύτητα των ματιών.
Είμαι κατηγορηματικά κατά των μικρών ταμπλετών για μεγάλους ανθρώπους όταν πρόκειται για διάβασμα.
Α, και δεν είναι τόσο θέμα ανάλυσης, όσο θέμα μεγέθους.

Τώρα, αν θέλει να περπατάει και να διαβάζει, μπορεί να κρατάει τη 10ιντση ταμπλέτα με τα δύο χέρια, ή να την 'αγκαλιάζει' (να κάθεται επάνω στον πήχη) αν θέλει το ένα χέρι ελεύθερο (π.χ. στο μετρό).

Πιστεύω ότι θα βρει εύκολα έναν τρόπο να τη χειρίζεται (α, και με 10 ίντσες μπορεί να έχει ακριβέστερο έλεγχο με το δάκτυλο για να βρει μια επιλογή - ίσως να θέλει και μια γραφίδα για ακριβέστερη επιλογή; )

Εγώ πήρα και μια θήκη με πληκτρολόγιο για το Μ9, αλλά τη χρησιμοποιώ εξαιρετικά σπάνια (δεν τη παίρνω έξω απο το σπίτι συνήθως): http://www.banggood.com/10_1-Inch-Leather-Case-With-Keyboard-Function-For-PIPO-M9-Tablet-p-78515.html , σου δίνει θα έλεγα τη λειτουργικότητα ενός netbook συν οθόνη αφής (γλυτώνεις χώρο στην οθόνη απο το virtual πληκτρολόγιο).

Ν.Φ.
ΥΓ. Θα συνιστούσα μια βόλτα απο κάποιο μαγαζί όπως Κωτσόβολο ή Media Markt, ώστε να δείτε κι απο κοντά τα μεγέθη των ταμπλετών πρώτα.


Ευχαριστώ, προς τα εκεί προσανατολίζομαι τελικά, μαζί πιθανώς με μιά θήκη-στήριγμα.
θα συμφωνήσω και εγώ με τον συνάδελφο nfotis.:oneup:
Για τέτοιες ηλικίες δεν κοιτάς τίποτα άλλο εκτός απο 10ιντσο ταμπλετάκι με θήκη-στήριγμα
και θα σε ευγνομωνεί ο μέλλων κάτοχος του.

vgiozo
08-03-14, 11:07
Γιατί 10ιντσο; έχει λιγότερο χώρο για διάβασμα και είναι μακρόστενο, πιο βολικό για βίντεο...

Για διάβασμα 9.7 είναι καλύτερα εν γένει...

nikraven
08-03-14, 11:16
Γιατί 10ιντσο; έχει λιγότερο χώρο για διάβασμα και είναι μακρόστενο, πιο βολικό για βίντεο...

Για διάβασμα 9.7 είναι καλύτερα εν γένει...
To 10 το έγραψα σε γενικές γραμμές.
Καμμία αντίρρηση για 9,7.
Μήπως αν δείξεις σε έναν ηλικιωμένο το 10,1 και το 9,7 θα καταλάβει διαφορά??

blade_
08-03-14, 22:24
Στα settings, έχει menu για HDMI.

εχει κ μενα αλλα δε βλεπω κατι

θα δω και στο κυβακι της κοπελιας

psolord
09-03-14, 22:20
Λοιπόν που λέτε το σκεφτόμουνα, αντί να περιμένω το rk3288, γιατί να μην κοίταγα κάτι τέτοιο (http://www.tinydeal.com/116-windows-7windows-8-celeron-1037u-dual-core-320gb-notebook-p-109557.html)?

Μιλάμε για Ivy Bridge 22nm, με 6 Intel HD Graphics EUs.

Θαρρώ ότι ούτε quad core A57 θα τον φτάνει, όσο για τα γραφικά μία από τα ίδια.

Τα μόνα κακά που βλέπω σε αυτή τη λύση, είναι ότι :

1) Δεν είναι Android
2) H μπαταρία ζήτημα θα είναι να κρατάει πάνω από δύωρο, αλλά και πάλι δύσκολο να ασχοληθώ σερί παραπάνω από δύωρο με τάμπλετ.

Το 1) βέβαια έχει το καλό ότι θα έχω πρόσβαση σε όλο το software του PC μου.

Η γνώμη σας?

Επίσης τι παίζει με το X86 Android? Θα μπορούσα να το εγκαταστήσω σε ένα τέτοιο μηχανάκι?

8anos
09-03-14, 22:23
αυτο δεν ειναι tablet
η κατι δεν καταλαβαίνω σωστα;

psolord
09-03-14, 22:25
Είναι και tablet. Να δες εδώ. (https://www.youtube.com/watch?v=IPzUXSfrx3E)

nikraven
09-03-14, 22:33
Είναι και tablet. Να δες εδώ. (https://www.youtube.com/watch?v=IPzUXSfrx3E)
βρε σύ αδερφέ λόρδε καλό φαίνεται στο βίδεο
αλλά προσωπικά εμένα με βάζει σε σκέψεις εκείνος ο περιστρεφόμενος σύνδεσμος ανάμεσα στην οθόνη και στο πληκτρολόγιο.
Απο τα άνοιξε-κλείσε-γύρισε μήπως σύντομα εμφανίζει προβλήματα??

psolord
09-03-14, 22:41
Nik, είναι και αυτό ένα θέμα, αλλά νομίζω ότι θα μπορούσα να περιορίσω τις περιστροφές στο ελάχιστο. Θα μπορούσα να το είχα κυρίως με την οθόνη προς τα έξω, μιας και θα παίζει κυρίως το touch.

Δηλαδή το πληκτρολόγιο δεν με πολύ ενδιαφέρει. Το hardware που υπάρχει μέσα σε αυτό με ενδιαφέρει.

Θα ψάξω να δω μήπως υπάρχει και tablet σκέτο με αυτόν το επεξεργαστή. Αλλά να μου πεις που θα βάλουν το δίσκο! Και τα 320GB με ενδιαφέρουν! :p

badweed
09-03-14, 22:50
βρε σύ αδερφέ λόρδε καλό φαίνεται στο βίδεο
αλλά προσωπικά εμένα με βάζει σε σκέψεις εκείνος ο περιστρεφόμενος σύνδεσμος ανάμεσα στην οθόνη και στο πληκτρολόγιο.
Απο τα άνοιξε-κλείσε-γύρισε μήπως σύντομα εμφανίζει προβλήματα??

εχει χρησιμοποιηθει σε μικροτερη συσκευη , χωρις την αποσπαση .

https://www.youtube.com/watch?v=FoNJWKOYbyM
δεν παρουσιασε προβληματα υπο συνθηκες κανονικης χρησης . λιγο χαλαρωση , η οποια διορθωνεται με το σφιξιμο βιδων .

nikraven
09-03-14, 22:58
Nik, είναι και αυτό ένα θέμα, αλλά νομίζω ότι θα μπορούσα να περιορίσω τις περιστροφές στο ελάχιστο. Θα μπορούσα να το είχα κυρίως με την οθόνη προς τα έξω, μιας και θα παίζει κυρίως το touch.
Κουμπάρε λόρδε είναι και αυτή μια λύση για να μην το τυρρανάς απο το άνοιξε-κλείσε.:oneup:
Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω με αυτό που σου είπα αλλά επειδή έχω τρομάξει με αυτά που διαβάζω για τους μεντεσέδες στα λαπιτόπια
για αυτό το ανέφερα.


Δηλαδή το πληκτρολόγιο δεν με πολύ ενδιαφέρει. Το hardware που υπάρχει μέσα σε αυτό με ενδιαφέρει.

Θα ψάξω να δω μήπως υπάρχει και tablet σκέτο με αυτόν το επεξεργαστή. Αλλά να μου πεις που θα βάλουν το δίσκο! Και τα 320GB με ενδιαφέρουν! :p
Τέτοιο hardware όντως λιγάκι δύσκολο να βρεθεί σε tablet.
Εκτός αν κάνω λάθος.

blade_
10-03-14, 02:21
Nik, είναι και αυτό ένα θέμα, αλλά νομίζω ότι θα μπορούσα να περιορίσω τις περιστροφές στο ελάχιστο. Θα μπορούσα να το είχα κυρίως με την οθόνη προς τα έξω, μιας και θα παίζει κυρίως το touch.

Δηλαδή το πληκτρολόγιο δεν με πολύ ενδιαφέρει. Το hardware που υπάρχει μέσα σε αυτό με ενδιαφέρει.

Θα ψάξω να δω μήπως υπάρχει και tablet σκέτο με αυτόν το επεξεργαστή. Αλλά να μου πεις που θα βάλουν το δίσκο! Και τα 320GB με ενδιαφέρουν! :p

μην ακουσεις εσυ καμια καλη ποσοτητα σε χωρητικοτητα :p

thenetpoet
10-03-14, 10:47
βρε σύ αδερφέ λόρδε καλό φαίνεται στο βίδεο
αλλά προσωπικά εμένα με βάζει σε σκέψεις εκείνος ο περιστρεφόμενος σύνδεσμος ανάμεσα στην οθόνη και στο πληκτρολόγιο.
Απο τα άνοιξε-κλείσε-γύρισε μήπως σύντομα εμφανίζει προβλήματα??


Εχω 2 hp laptops περίπου 4 χρόνια τώρα με οθόνη αφής και περιστροφή ώστε να κλείνει η οθόνη με το lcd προς τα επάνω για να γίνεται σαν tablet.
Δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα ως τώρα και ειδικά το ένα laptop το χρησιμοποιούν και τα μικρά για παιχνίδια.

amoyda
10-03-14, 12:27
mod on-

Μήπως αν δείξεις σε έναν ηλικιωμένο το 10,1 και το 9,7 θα καταλάβει διαφορά??
γιατι οι μη καταλαβαινουν?μην κοιταζεις πεντε ατομα που μπαινουν στα forums και μαθαινουν δυο πραγματα
αρα εαν ο ηλικιωμενος μπαινει καπου θα ξερει περισοτερα απο καποιον που ειναι νεος,και δεν ασχολειται.-mod off

psolord
10-03-14, 14:51
μην ακουσεις εσυ καμια καλη ποσοτητα σε χωρητικοτητα :p

:clap::p

- - - Updated - - -

@all

Είδα ότι το Android X86 λειτουργεί σχετικά καλά σε Χ86 συσκευές. Επίσης το είδα να τρέχει και σε Surface Pro, που έχει φυσικά καλύτερο επεξεργαστή από το μηχανάκι που έδειξα παραπάνω και γενικά έτρεχε πολύ γρήγορα. Μάλιστα δούλευε και το touch ακόμα και σε games. Μερικά σχετικά βίντεο.

https://www.youtube.com/watch?v=xDDmIU8DkPA

https://www.youtube.com/watch?v=CwbAl_8xw7s

https://www.youtube.com/watch?v=hNMD978gPNU

Έχω την εντύπωση ότι ένας dual core Ivy Bridge@1.8Ghz με 6EU Intel HD 2500 Graphics, θα είναι ικανοποιητικά γρήγορος για Android.

Φανταστείτε dual ή triple boot, με Win7, Win 8 και Android σε κάνα γρήγορο mini flash reader ή ακόμα και στο δίσκο, δε βαριέσαι.

nikraven
10-03-14, 19:10
Εχω 2 hp laptops περίπου 4 χρόνια τώρα με οθόνη αφής και περιστροφή ώστε να κλείνει η οθόνη με το lcd προς τα επάνω για να γίνεται σαν tablet.
Δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα ως τώρα και ειδικά το ένα laptop το χρησιμοποιούν και τα μικρά για παιχνίδια.
Φίλε μου μακάρι να μην σου βγάλουν πρόβλημα ούτε στα επόμενα 10 χρόνια.
Εγώ το έγραψα απλά σαν σημείωση στον λόρδο να το έχει στην άκρη του μυαλού του.
(που λογικά δεν θα περίμενε εμένα να του το σημειώσω:))


mod on-
γιατι οι μη καταλαβαινουν?μην κοιταζεις πεντε ατομα που μπαινουν στα forums και μαθαινουν δυο πραγματα
αρα εαν ο ηλικιωμενος μπαινει καπου θα ξερει περισοτερα απο καποιον που ειναι νεος,και δεν ασχολειται.-mod off
Το έγραψα για την οπτική διαφορά στην ανάγνωση.
Δεν πιστεύω ένας ηλικιωμένος να έχει πρόβλημα με την ανάγνωση είτε σε 9,7 είτε σε 10,1 ίντσες.

netlag
11-03-14, 10:39
Τα μόνα κακά που βλέπω σε αυτή τη λύση, είναι ότι :

1) Δεν είναι Android
2) H μπαταρία ζήτημα θα είναι να κρατάει πάνω από δύωρο, αλλά και πάλι δύσκολο να ασχοληθώ σερί παραπάνω από δύωρο με τάμπλετ.

Το 1) βέβαια έχει το καλό ότι θα έχω πρόσβαση σε όλο το software του PC μου.

Η γνώμη σας?

Επίσης τι παίζει με το X86 Android? Θα μπορούσα να το εγκαταστήσω σε ένα τέτοιο μηχανάκι?

Να παρεις baytrail tablet, επωνυμο. Το οτι ειναι Windows X86 ειναι θετικο, οχι αρνητικο. Σε baytrail tablet που τα windows ειναι εγκατεστημενα σε flash storage, οχι απλα δεν υπαρχει lag, αλλα ολα ειναι ενα κλικ πιο γρηγορα απο Nexus Experience. Πολυ καλο battery life επισης.

Προτεινω το Asus T100 που το εχω απο το γεναρη. Σχετικα με το battery life, 5 ωρες Hearthstone με bluetooth mouse, και wifi ανοιχτο τις βγαζει στο χαλαρο. Για browsing απλα κλπ, ξεχνας να το φορτισεις.

anon
11-03-14, 10:51
Να παρεις baytrail tablet, επωνυμο. Το οτι ειναι Windows X86 ειναι θετικο, οχι αρνητικο. Σε baytrail tablet που τα windows ειναι εγκατεστημενα σε flash storage, οχι απλα δεν υπαρχει lag, αλλα ολα ειναι ενα κλικ πιο γρηγορα απο Nexus Experience. Πολυ καλο battery life επισης.

Προτεινω το Asus T100 που το εχω απο το γεναρη. Σχετικα με το battery life, 5 ωρες Hearthstone με bluetooth mouse, και wifi ανοιχτο τις βγαζει στο χαλαρο. Για browsing απλα κλπ, ξεχνας να το φορτισεις.

Aυτό για τα baytrail το διάβασες; Δεν ξέρω, αλλά εαν αληθεύει, μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ μακακία μηχάνημα....
Το USB είναι για φορτιση, έχει ένα USB, και όταν φορτίζει, ΤΙΠΟΤΑ άλλο δεν μπορεί ναναι συνδεδεμένο στο USB....

πηγή: http://betanews.com/2013/12/14/you-may-not-want-that-windows-bay-trail-tablet-after-all/

netlag
11-03-14, 11:08
To T100 συγκεκριμενα, περιλαμβανει dock/πληκτρολογιο που βγαζει μια full sized USB3.0
Μπορεις να το φορτιζεις και να εχεις συνδεδεμενη καποια USB συσκευη στο full sized USB 3.0 port.

psolord
12-03-14, 16:07
Να παρεις baytrail tablet, επωνυμο. Το οτι ειναι Windows X86 ειναι θετικο, οχι αρνητικο. Σε baytrail tablet που τα windows ειναι εγκατεστημενα σε flash storage, οχι απλα δεν υπαρχει lag, αλλα ολα ειναι ενα κλικ πιο γρηγορα απο Nexus Experience. Πολυ καλο battery life επισης.

Προτεινω το Asus T100 που το εχω απο το γεναρη. Σχετικα με το battery life, 5 ωρες Hearthstone με bluetooth mouse, και wifi ανοιχτο τις βγαζει στο χαλαρο. Για browsing απλα κλπ, ξεχνας να το φορτισεις.

Δυστυχώς είναι πέρα από το budget μου. Έχω 500 ευρώ να χαλάσω για Android για το 2014 και πρέπει να τα μοιράσω σε κινητό και tablet.

Απλά θέλω μία λύση με καλό hardware και μπόλικο αποθηκευτικό χώρο, κατά προτίμηση Android, γιατί έχω πάνω από 200 πληρωμένες εφαρμογές στο play store, που δεν θέλω να τις χάσω.

Για αυτό επεξεργάζομαι την ιδέα του να πάρω κάτι Χ86 based, ώστε να χρησιμοποιήσω και Windows αλλά και X86 Android.

Btw δοκίμασα το Χ86 Android στο μικρό μου PC. Το εγκατέστησα σε έναν εξωτερικό USB 2.0 160GB δίσκο και ομολογώ ότι έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Οι επιδόσεις είναι τρομερές, πράγμα αναμενόμενο αφού μιλάμε για πολύ μεγαλύτερης κατανάλωσης κυκλώματα.

136464

Η συμβατότητα είναι πολύ καλή αλλά υπάρχουν διάφορες εφαρμογές που δεν τρέχουν για διάφορους λόγους. Επίσης το ότι είναι Kit Kat ίσως και να μην βοηθάει με την συμβατότητα.

Θα το ψάξω καλύτερα βέβαια, αλλά μέχρι στιγμής η λύση Χ86 cpu με πολύ μεγαλύτερες επιδόσεις από τις συμβατικές ARM λύσεις, φαίνεται να μου κάνει.

- - - Updated - - -

ΥΓ Και να μην ξεχάσω φυσικά ότι αν ο δίσκος φορμαριστεί με ext3, τότε το σύστημα βλέπει ΟΛΗ τη χωρητικότητα σαν storage space. Σου δίνει δηλαδή 160GB για να εγκαταστήσεις ότι θέλεις! :oneup:

- - - Updated - - -

Και είναι και root από τη μάνα του.

blade_
12-03-14, 21:55
pso,συγνωμη,αλλα τι ακριβως δοκιμασες?


στα δικα μου,ψαχνω ενα ταμπλετακι ~10" με 3g ...ως μονη καλη επιλογη βλεπω το pipo m9 pro...

κοιταξα αν υπαρχει κατι και σε onda αλλα δε το βλεπω..

psolord
13-03-14, 16:12
pso,συγνωμη,αλλα τι ακριβως δοκιμασες?


στα δικα μου,ψαχνω ενα ταμπλετακι ~10" με 3g ...ως μονη καλη επιλογη βλεπω το pipo m9 pro...

κοιταξα αν υπαρχει κατι και σε onda αλλα δε το βλεπω..

Browsing, play store, youtube, διάφορα παιχνιδάκια, benchmarks, κλπ.

Το Χ86, έχει γενικά το πρόβλημα των Android sticks. Δηλαδή σε μερικές εφαρμογές, τα mouse clicks δεν κάνουν register. Δυστυχώς εδώ δεν δουλεύει και το Tincore, αλλά νομίζω ότι άμα έχεις συσκευή με touch screen, το Χ86 κάνει register το touch event κανονικά.

Κατά τα λοιπά, πέρα από τις όποιες ασυμβατότητες, από τις οποίες οι μισές πρέπει να είναι λόγω kit kat, είδα μόνο κάτι λάθη στο rendering σε κάποιες εφαρμογές, πχ Anomaly 2, Riptide GP.

Από την άλλη τρέχει τα πάντα σε 1080P και ότι τρέχει...τρέχει, δεν σέρνεται. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να δω Real Racing 3 και NFS Most Wanted, γιατί το store βλέπει την συσκευή σαν ασύμβατη. Θα κοιτάξω να δω μήπως μπορώ να τα στείλω με το Datasync+ αν δουλεύει το bluetooth.

To πρόβλημα με τις επιδόσεις, είναι ότι άλλο Q9550 με 5850 που το δοκιμάζω εγώ και άλλο Ivy 1037u με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα, ειδικά για τις GPU επιδόσεις.

Πάντως όπως και να έχει, καλό είναι να έχεις ένα Χ86 κάπου πρόχειρα. Έχω δει ακόμα και keyboard support σε μερικά παιχνιδάκια, που έχει πλάκα να παίζεις σε μεγάλη οθόνη με άψογο framerate.

nikraven
13-03-14, 19:17
Browsing, play store, youtube, διάφορα παιχνιδάκια, benchmarks, κλπ.

Το Χ86, έχει γενικά το πρόβλημα των Android sticks. Δηλαδή σε μερικές εφαρμογές, τα mouse clicks δεν κάνουν register. Δυστυχώς εδώ δεν δουλεύει και το Tincore, αλλά νομίζω ότι άμα έχεις συσκευή με touch screen, το Χ86 κάνει register το touch event κανονικά.

Κατά τα λοιπά, πέρα από τις όποιες ασυμβατότητες, από τις οποίες οι μισές πρέπει να είναι λόγω kit kat, είδα μόνο κάτι λάθη στο rendering σε κάποιες εφαρμογές, πχ Anomaly 2, Riptide GP.

Από την άλλη τρέχει τα πάντα σε 1080P και ότι τρέχει...τρέχει, δεν σέρνεται. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να δω Real Racing 3 και NFS Most Wanted, γιατί το store βλέπει την συσκευή σαν ασύμβατη. Θα κοιτάξω να δω μήπως μπορώ να τα στείλω με το Datasync+ αν δουλεύει το bluetooth.

To πρόβλημα με τις επιδόσεις, είναι ότι άλλο Q9550 με 5850 που το δοκιμάζω εγώ και άλλο Ivy 1037u με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα, ειδικά για τις GPU επιδόσεις.

Πάντως όπως και να έχει, καλό είναι να έχεις ένα Χ86 κάπου πρόχειρα. Έχω δει ακόμα και keyboard support σε μερικά παιχνιδάκια, που έχει πλάκα να παίζεις σε μεγάλη οθόνη με άψογο framerate.
Αδερφέ έχω μια εντύπωση ότι θα το αγοράσεις στο τέλος
και μετά βλέπω να ανοίγει νήμα (σαν του Ν5)και οι επόμενοι πελάτες να αυξάνονται με γοργό ρυθμό.:p:)

blade_
14-03-14, 02:01
Browsing, play store, youtube, διάφορα παιχνιδάκια, benchmarks, κλπ.

Το Χ86, έχει γενικά το πρόβλημα των Android sticks. Δηλαδή σε μερικές εφαρμογές, τα mouse clicks δεν κάνουν register. Δυστυχώς εδώ δεν δουλεύει και το Tincore, αλλά νομίζω ότι άμα έχεις συσκευή με touch screen, το Χ86 κάνει register το touch event κανονικά.

Κατά τα λοιπά, πέρα από τις όποιες ασυμβατότητες, από τις οποίες οι μισές πρέπει να είναι λόγω kit kat, είδα μόνο κάτι λάθη στο rendering σε κάποιες εφαρμογές, πχ Anomaly 2, Riptide GP.

Από την άλλη τρέχει τα πάντα σε 1080P και ότι τρέχει...τρέχει, δεν σέρνεται. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να δω Real Racing 3 και NFS Most Wanted, γιατί το store βλέπει την συσκευή σαν ασύμβατη. Θα κοιτάξω να δω μήπως μπορώ να τα στείλω με το Datasync+ αν δουλεύει το bluetooth.

To πρόβλημα με τις επιδόσεις, είναι ότι άλλο Q9550 με 5850 που το δοκιμάζω εγώ και άλλο Ivy 1037u με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα, ειδικά για τις GPU επιδόσεις.

Πάντως όπως και να έχει, καλό είναι να έχεις ένα Χ86 κάπου πρόχειρα. Έχω δει ακόμα και keyboard support σε μερικά παιχνιδάκια, που έχει πλάκα να παίζεις σε μεγάλη οθόνη με άψογο framerate.

μαλιστα,πολυ ολοκληρωμενη δοκιμη,ευχαριστω

αυτο που λες στο τελος,λογικο μου φαινεται,θα εχουν αρκετες διαφορες στην πραξη λογικα

RASTAVIPER
14-03-14, 11:25
VGIOZO
Πόσες ώρες βγάζει το V975M σε idle μόνο Wi-Fi και sync on.
Και πόσες με χρήση μόνο browsing, tapatalk, Facebook ;

vgiozo
14-03-14, 12:15
VGIOZO
Πόσες ώρες βγάζει το V975M σε idle μόνο Wi-Fi και sync on.
Και πόσες με χρήση μόνο browsing, tapatalk, Facebook ;

Δεν έχω κάνει τέτοιες μετρήσεις,
- να το αφήσω σε idle με wifi μέχρι να αδειάσει η μπαταρία του
- δεν χρησιμοποιώ tapatalk και facebook...

Με μικτή χρήση γύρω στο 5ωρο θα έλεγα.

Τώρα πλέον δεν το έχω και στα χέρια μου όμως, το έδωσα για να παραγγείλω αυτό με την μεγαλύτερη εσωτερική μνήμη...

RASTAVIPER
14-03-14, 13:22
Δεν έχω κάνει τέτοιες μετρήσεις,
- να το αφήσω σε idle με wifi μέχρι να αδειάσει η μπαταρία του
- δεν χρησιμοποιώ tapatalk και facebook...

Με μικτή χρήση γύρω στο 5ωρο θα έλεγα.

Τώρα πλέον δεν το έχω και στα χέρια μου όμως, το έδωσα για να παραγγείλω αυτό με την μεγαλύτερη εσωτερική μνήμη...
Πολύ χάλια αυτονομία..
Στο πρώτο μου ταμπλετ (επώνυμο με 4.000mah) έβγαζε 4ωρο άνετα.
Και αυτό με διπλάσια μπαταρία τόσο λίγο;

vgiozo
14-03-14, 14:01
Πολύ χάλια αυτονομία..
Στο πρώτο μου ταμπλετ (επώνυμο με 4.000mah) έβγαζε 4ωρο άνετα.
Και αυτό με διπλάσια μπαταρία τόσο λίγο;
Χάλια δεν είναι, είναι μέτρια.
Ισχυρός επεξεργαστής και υπερυψηλή ανάλυση οθονης τρώνε τη μπαταρία...αν δεν σε ενδιαφέρει η ανάλυση, πήγαινε σε 1280*Χ

vgiozo
15-03-14, 16:03
Επείγουσα ερώτηση

Έχω ανοίξει μια διένεξη στο aliexpress λόγω μεγάλης καθυστέρησης στην πρόοδο αποστολής του πακέτου., συγκεκριμενα, μετά απο 13 μέρες που μου δόθηκε tracking, το πακέτο δεν έχει φθάσει ακόμη στην Singapore Post.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν άνοιξα τη διένεξη είχα συμφωνήσει, ύστερα από κόντρα με την πωλητή, να καλέσει την ενδιάμεση μεταφορική εταιρεία για να του επιστρέψει το πακέτο. Τότε περίμενα από με΄ρα σε μερα να φτάσει, με καθυστέρηση στη SGPost...
Γι αυτό ως λόγο της διένεξης όρισα "το πακέτο επεστράφη στον πωλητή"

Νόμιζα ότι μέχρι να λήξει η προθεσμία της διένεξης θα είχε εμφανιστεί το πακέτο...όμως ύστερα από επανειλημμένες επαφές, μέσω τηλεφώνου και email με την Singapore Post, με διαβεβαιώνουν ότι δεν έχουν λαβει το πακέτο...

Ο πωλητής ισχυρίζεται ότι η μεταφορική του λέει ότι είναι το πακέτο στη SGpost, αλλά δεν έχει παράσχει κάποιο αποδεικτικό έγγραφο...μόνο ένα screenshot από μια τελείως άγνωστη μεταφορική που δείχνει το "processing" του πακέτου στις 7 Μαρτίου...κι αυτό όμως μου το έστειλε σε προσωπικό μήνυμα και δεν φαίνεται να έχει απαντήσει στη σελίδα της διένεξης.
Όταν της ζητούσα και το τηλέφωνο της μεταφορικής αρνούταν να μου το δώσει...τελικά το έδωσε δυο μέρες μετά, αλλά καθότι ένα τηλεφώνημα μερικών λεπτών κοστίζει γύρω στο 5€, δεν δοκίμασα να βγάλω άκρη με αυτούς....

Το πρόβλημά μου είναι τώρα το εξής:
1) Καθότι δεν έχει επιστραφεί απ' ότι φαίνεται το πακέτο στον πωλητή (αν το έχει στείλει, γιατί δεν έχει δώσει επίσημο έγγραφο της μεταφορικής), ο λόγος της διένεξης είναι εσφαλμένος...και φοβάμαι μήπως -από λαλακία- μου απορρίψουν το αίτημα για επιστροφή χρημάτων λόγω αυτού του γεγονότος

2) Αύριο νωρίς το μεσημέρι λήγει η προθεσμία του πωλητή να απαντήσει...φοβάμαι ότι αν αλλάξει τη δικαιολογία στο "No tracking information", θα αρχίσει από την αρχή να μετρά το περιθώριο του πωλητή να απαντήσει, και στο μεταξύ ίσως να εμφανιστεί tracking και να μπλέξουμε...

Τί κάνω λοιπόν;
- υπάρχει περίπτωση να βγει η κρίση κατά εμού λόγω λανθασμένης απ' ότι φαίνεται επιλογής λόγου διενέξεως
- θα αρχίσει νέα αντίστροφη μέτρηση αν αλλάξω λόγο διενέξεως;
- Να αλλάξω;

tsavman
15-03-14, 16:42
Μεγάλη καθυστέρηση έχω και εγώ σε αγορά στο AliExpress.
Παραγγελία στις 27/2, χρέωση στις 4/3 και πρώτη εμφάνιση στην SG Post στις 12/3 με Dispatched to oversees στις 14.

Απλά δεν έκανα καμία κίνηση γιατί βασίστηκα στις 60 μέρες προστασίας του site.

Gordito
15-03-14, 17:13
Επείγουσα ερώτηση

Έχω ανοίξει μια διένεξη στο aliexpress λόγω μεγάλης καθυστέρησης στην πρόοδο αποστολής του πακέτου., συγκεκριμενα, μετά απο 13 μέρες που μου δόθηκε tracking, το πακέτο δεν έχει φθάσει ακόμη στην Singapore Post.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν άνοιξα τη διένεξη είχα συμφωνήσει, ύστερα από κόντρα με την πωλητή, να καλέσει την ενδιάμεση μεταφορική εταιρεία για να του επιστρέψει το πακέτο. Τότε περίμενα από με΄ρα σε μερα να φτάσει, με καθυστέρηση στη SGPost...
Γι αυτό ως λόγο της διένεξης όρισα "το πακέτο επεστράφη στον πωλητή"

Νόμιζα ότι μέχρι να λήξει η προθεσμία της διένεξης θα είχε εμφανιστεί το πακέτο...όμως ύστερα από επανειλημμένες επαφές, μέσω τηλεφώνου και email με την Singapore Post, με διαβεβαιώνουν ότι δεν έχουν λαβει το πακέτο...

Ο πωλητής ισχυρίζεται ότι η μεταφορική του λέει ότι είναι το πακέτο στη SGpost, αλλά δεν έχει παράσχει κάποιο αποδεικτικό έγγραφο...μόνο ένα screenshot από μια τελείως άγνωστη μεταφορική που δείχνει το "processing" του πακέτου στις 7 Μαρτίου...κι αυτό όμως μου το έστειλε σε προσωπικό μήνυμα και δεν φαίνεται να έχει απαντήσει στη σελίδα της διένεξης.
Όταν της ζητούσα και το τηλέφωνο της μεταφορικής αρνούταν να μου το δώσει...τελικά το έδωσε δυο μέρες μετά, αλλά καθότι ένα τηλεφώνημα μερικών λεπτών κοστίζει γύρω στο 5€, δεν δοκίμασα να βγάλω άκρη με αυτούς....

Το πρόβλημά μου είναι τώρα το εξής:
1) Καθότι δεν έχει επιστραφεί απ' ότι φαίνεται το πακέτο στον πωλητή (αν το έχει στείλει, γιατί δεν έχει δώσει επίσημο έγγραφο της μεταφορικής), ο λόγος της διένεξης είναι εσφαλμένος...και φοβάμαι μήπως -από λαλακία- μου απορρίψουν το αίτημα για επιστροφή χρημάτων λόγω αυτού του γεγονότος

2) Αύριο νωρίς το μεσημέρι λήγει η προθεσμία του πωλητή να απαντήσει...φοβάμαι ότι αν αλλάξει τη δικαιολογία στο "No tracking information", θα αρχίσει από την αρχή να μετρά το περιθώριο του πωλητή να απαντήσει, και στο μεταξύ ίσως να εμφανιστεί tracking και να μπλέξουμε...

Τί κάνω λοιπόν;
- υπάρχει περίπτωση να βγει η κρίση κατά εμού λόγω λανθασμένης απ' ότι φαίνεται επιλογής λόγου διενέξεως
- θα αρχίσει νέα αντίστροφη μέτρηση αν αλλάξω λόγο διενέξεως;
- Να αλλάξω;

Γιατι εβαλες σαν λογο διενεξης αλλον απο τον πραγματικο;

Ο πωλητης μπορει να σου ελεγε οτι θα στο στειλει και με... δικο του αεροπλανο, εσυ θα τον πιστευες;

Περιμενεις και ... βλεπεις.

vgiozo
15-03-14, 18:52
συμφωνήσαμε με τον πωλητή ότι θα ζητούσε την επιστροφή του πακέτου, το οποίο δεν πρέπει να είχε ακόμη φύγει από Κίνα...οπότε έλεγα θα του επιστραφεί μέχρι να φτάσει η ώρα...θα το έχει αυτός στα χέρια του και θα λυθεί το θέμα ανώδυνα...
Αυτός όμως είτε δεν το είχε δώσει είτε τη βλακεία την έκανε ο μεσάζων και το δέμα δεν έχει φτάσει Σιγκαπούρη εδώ και 11 μέρες ή δεν έχει παραδοθεί στο ταχυδρομείο εκεί.

Μου έχει δώσει tracking number από τις 5 Μαρτίου, αλλά είναι στο "2014-03-07 00:00, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)"

Μετά από μια βδομάδα καθυστέρηση δεν περίμενα ότι θα υπάρχει κι άλλη κι η προσδοκία μου ήταν ότι το δέμα είτε θα παραδοθεί επιτέλους το δέμα πραγματικά στη μεταφορική (σε περίπτωση που δεν είχε απόθεμα και με δούλευε) είτε θα έφτανε στη Σιγκαπούρη κι από εκεί θα επέστρεφε πίσω, γι αυτό και η επιλογή του λόγου διένεξης...

RASTAVIPER
15-03-14, 18:55
Χάλια δεν είναι, είναι μέτρια.
Ισχυρός επεξεργαστής και υπερυψηλή ανάλυση οθονης τρώνε τη μπαταρία...αν δεν σε ενδιαφέρει η ανάλυση, πήγαινε σε 1280*Χ
Μου βγαίνει 150€ περίπου το 32gb από bangood.
Αξίζει λες στο σύνολο τα λεφτά του;

vgiozo
15-03-14, 18:56
Μου βγαίνει 150€ περίπου το 32gb από bangood.
Αξίζει λες στο σύνολο τα λεφτά του;

η έκδοση των 32γίγα βγαίνει πλέον και με ενσωματωμένο bluetooth...συνεννοήσου πρώτα να σου στείλουν την έκδοση V3...ήδη είναι διαθέσιμη στο Geekbuying

RASTAVIPER
15-03-14, 23:00
η έκδοση των 32γίγα βγαίνει πλέον και με ενσωματωμένο bluetooth...συνεννοήσου πρώτα να σου στείλουν την έκδοση V3...ήδη είναι διαθέσιμη στο Geekbuying

Το γράφει ότι είναι το V3 έτσι και αλλιώς.
Οπότε τι λες, τα αξίζει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.