PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

blade_
14-04-14, 19:57
Από το geek.

geek κ απο μενα

- - - Updated - - -


Δυστυχώς δεν έχει ροοτ σε μένα

ρουταρεται πανευκολα

MaFiOzOs_GR
14-04-14, 21:17
Το geek έχει και :

- $10 Coupon @ GeekBuying
Coupon code: NAGHLAAT
Expiration: April 18

Καλή φάση το κουπονάκι αλλά δεν το βλέπω να δουλεύει! :p
Με λίγο googling είδα οτι δινει εκπτωση σε κατι κινητα Inew αυτος ο κωδικος.

Μιας και στηρίζετε όλοι geek, βλέπω να την κάνω την γουρουνιά απόψε κιόλας! :cool:

nikraven
14-04-14, 22:28
138047138045138043138046138044Μόλις παρέλαβα το Onda v975m v3
Εξαιρετικό wrapping από Geekbuying.
Μέσα μέσα έχει άλλη διπλή προστατευτική συσκευασία με φουσκάλες.

Μου ήρθε φορτισμένο στο 96% και με σπασμένη ταινία ασφαλείας, κάτι που δείχνει ανοιγμένο κουτί, προφανώς για θέματα τεστ, που πολλές κινέζικες εταιρείες κάνουν.
Υπήρχαν 2 προστατευτικά φιλμ: ένα μπροστά και ένα πίσω.

Μέσα στο πακέτο ήρθε και βύσμα ρεύματος για Ελλάδα.
Έχει Android 4.3 , Onda firmware 1.08 και είναι τίγκα στις κινεζικές εφαρμογές, που θα φύγουν μόλις μπορεί custom Rom.
Ο λόγος είναι ότι θέλω να αυξήσω την εσωτερική μνήμη εφαρμογών από τα 2 gb στα 4gb και δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς.
Καλορίζικο αδερφέ και καλοδούλευτο.:oneup:

RASTAVIPER
15-04-14, 08:12
ρουταρεται πανευκολα
Ποιο ροοτ, custom rom πέρασα μέσα σε 8 ώρες από την ώρα που ήρθε στα χέρια μου! :p

Βέβαια μου έβγαλε την ψυχή η διαδικασία με το φλασάρισμα μέσα από bootable sdcard.
Στο πρώτο boot για να περάσω την Custom 1.0.9 δεν πέρασε το φλασάρισμα και με έβγαζε μόνο στο recovery. Δεν έμπαινε καν στο σύστημα! Οπότε λέω, πάει μπρίκαρε.
Ξανά φορμάρω την κάρτα και έβαλα την 1.10. Ε αυτή τη φορά και μετά από 2 reboot πέρασε κανονικά και μπήκα στο σύστημα κανονικά.

Πάντως μεγάλη διαφορά μεταξύ Antutu και Antutu X.
Στο πρώτο 30.000 και στο δεύτερο 20.000.



Καλορίζικο αδερφέ και καλοδούλευτο.:oneup:
Ευχαριστώ φίλε! :)

johnnyestia
15-04-14, 14:18
Το διάβασμα στην εσωτερική εσωτερική μνήμη πως πάει στο Onda? Έχω πολύ κακή εμπειρία από RK3188 σε ένα imito στικάκι, το οποίο όταν πάει να διαβάσει ή να γράψει στην εσωτερική κάρτα την ακούει τελείως, σχεδόν νεκρώνει. Και ενώ ο επεξεργαστής κινείται αξιοπρεπώς, το στικάκι δίνει πολύ κακή εμπειρία χρήσης ακριβώς για αυτόν τον λόγο.

Και γενικά εντυπώσεις από το onda θα ήταν χρήσιμες γιατί το ψήνουμε το ταμπλετάκι.

RASTAVIPER
15-04-14, 15:31
Το διάβασμα στην εσωτερική εσωτερική μνήμη πως πάει στο Onda? Έχω πολύ κακή εμπειρία από RK3188 σε ένα imito στικάκι, το οποίο όταν πάει να διαβάσει ή να γράψει στην εσωτερική κάρτα την ακούει τελείως, σχεδόν νεκρώνει. Και ενώ ο επεξεργαστής κινείται αξιοπρεπώς, το στικάκι δίνει πολύ κακή εμπειρία χρήσης ακριβώς για αυτόν τον λόγο.

Και γενικά εντυπώσεις από το onda θα ήταν χρήσιμες γιατί το ψήνουμε το ταμπλετάκι.
Βλέπω ένα ζόρι με την Ram.
Με ανοιχτά κάποια στάνταρ προγράμματα, μένουν ελεύθερα μόνο 300-400mb, κάτι που ζοριζει το ταμπλετ και απορώ που άλλοι χρήστες δεν το αναφέρουν.
Προφανώς έχει λιγότερη από 2gb ram διαθέσιμη γιατί μοιράζεται με την Vga.

vgiozo
15-04-14, 16:52
Κι εγώ παρόλο που δεν έχω κολλήματα, όταν μένει ανοιχτή η ταμπλε΄τα αρκετή ώρα, σιγά-σιγά γεμίζει σχεδόν η ΡΑΜ, γύρω στο 86% φτάνει...

To θέμα είναι ότι στις ενεργές εφαρμογές δεν βγάζει τόσες και τόση χρήση ώστε να δικαιολογείται η αυξημένη χρήση που φαίνεται από κάτω...

Κι έχω το Greenify ενεργοποιημένο...σκέφτομαι εν τέλει να το απεγκαταστήσω μήπως και στην πραγματικότητα δεν δουλεύει...

RASTAVIPER
15-04-14, 16:57
Κι εγώ παρόλο που δεν έχω κολλήματα, όταν μένει ανοιχτή η ταμπλε΄τα αρκετή ώρα, σιγά-σιγά γεμίζει σχεδόν η ΡΑΜ, γύρω στο 86% φτάνει...

To θέμα είναι ότι στις ενεργές εφαρμογές δεν βγάζει τόσες και τόση χρήση ώστε να δικαιολογείται η αυξημένη χρήση που φαίνεται από κάτω...

Κι έχω το Greenify ενεργοποιημένο...σκέφτομαι εν τέλει να το απεγκαταστήσω μήπως και στην πραγματικότητα δεν δουλεύει...
Εγώ βλέπω κάποια ζόρια ειδικά αν έχω ανοιχτό opera, tapatalk και πάω να γράψω κάτι με Swype.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
15-04-14, 17:08
Πόσες μέρες μπορεί να μείνει "στάσιμη" μια αποστολή από αξιόπιστο Κινέζο (geekbuying);
Τελευταία κίνηση ήταν πριν 11 ημέρες:

2014-04-02 15:55, Item in conta IPS, IPS
2014-04-04 00:00, Despatched to overseas (Country code: GR)

Καίγομαι λίγο γιατί το περιμένω να μου έρθει μέχρι την Τρίτη του Πάσχα. :cry:

johnnyestia
15-04-14, 17:23
Νομίζω πως το "Despatched to overseas" είναι το τελευταίο πράγμα που θα δεις στο tracking. Τώρα απλά περιμένεις το ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ.

leros2004
15-04-14, 19:56
Πόσες μέρες μπορεί να μείνει "στάσιμη" μια αποστολή από αξιόπιστο Κινέζο (geekbuying);
Τελευταία κίνηση ήταν πριν 11 ημέρες:

2014-04-02 15:55, Item in conta IPS, IPS
2014-04-04 00:00, Despatched to overseas (Country code: GR)

Καίγομαι λίγο γιατί το περιμένω να μου έρθει μέχρι την Τρίτη του Πάσχα. :cry:

Βάλε το Tracking number εδώ: http://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx

vgiozo
15-04-14, 20:01
Πόσες μέρες μπορεί να μείνει "στάσιμη" μια αποστολή από αξιόπιστο Κινέζο (geekbuying);
Τελευταία κίνηση ήταν πριν 11 ημέρες:

2014-04-02 15:55, Item in conta IPS, IPS
2014-04-04 00:00, Despatched to overseas (Country code: GR)

Καίγομαι λίγο γιατί το περιμένω να μου έρθει μέχρι την Τρίτη του Πάσχα. :cry:
Δεν αποκλείεται τελείως αλλά όπως καταλαβαίνεις τέτοιες προθεσμίες είναι αδύνατο να θέσεις για αγορές από Κίνα. Το πακέτο βρίσκεται ήδη στην Ελλαδα και αναμένεται το άνοιγμα του σάκκου.

Αν δεν εμφανιστεί στο αεροδρόμιο μέχρι τη Πέμπτη το βράδυ, θα έλεγα δυσκολάκι να το παραλάβεις τη Τρίτη...

Στο Singapore Post η επόμενη ενημε΄ρωση θα είναι "Arrived at Overseas"
Καλύτερα πλέον όμως να το παρακολουθείς μέσω των ΕΛΤΑ
http://www.elta-courier.gr/search.asp

blade_
16-04-14, 00:45
Πόσες μέρες μπορεί να μείνει "στάσιμη" μια αποστολή από αξιόπιστο Κινέζο (geekbuying);
Τελευταία κίνηση ήταν πριν 11 ημέρες:

2014-04-02 15:55, Item in conta IPS, IPS
2014-04-04 00:00, Despatched to overseas (Country code: GR)

Καίγομαι λίγο γιατί το περιμένω να μου έρθει μέχρι την Τρίτη του Πάσχα. :cry:


δυσκολα εισαι.δεν εχει μπει ελλαδα καν

- - - Updated - - -


Νομίζω πως το "Despatched to overseas" είναι το τελευταίο πράγμα που θα δεις στο tracking. Τώρα απλά περιμένεις το ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ.

οχι υπαρχει και το arrived to overseas και μετα φαινεται οτι πηγε στο καταστημα σου

gerorg
18-04-14, 07:43
Καλημέρα παιδιά...
Να ρωτήσω κάτι;
Αυτή την στιγμή έχω ένα κινητό τηλέφωνο με κάρτα (καρτοκινητό δηλαδή) και χωρίς πάγιο, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι μπορεί ένα tablet να χρησιμοποιηθεί και ως κινητό τηλέφωνο; Πρέπει να είναι 3g ;
Και αν ναι υπάρχει κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που πρέπει να έχει, ώστε να προσέξω πριν την αγορά;
Γνωρίζει κάποιος φίλος να μου πει πάνω σε αυτό το θέμα; Ευχαριστώ...

Alexcxvtr
18-04-14, 12:20
Καλημέρα παιδιά...
Να ρωτήσω κάτι;
Αυτή την στιγμή έχω ένα κινητό τηλέφωνο με κάρτα (καρτοκινητό δηλαδή) και χωρίς πάγιο, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι μπορεί ένα tablet να χρησιμοποιηθεί και ως κινητό τηλέφωνο; Πρέπει να είναι 3g ;
Και αν ναι υπάρχει κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που πρέπει να έχει, ώστε να προσέξω πριν την αγορά;
Γνωρίζει κάποιος φίλος να μου πει πάνω σε αυτό το θέμα; Ευχαριστώ...

Πρέπει να δέχεται sim για να λειτουργεί ως τηλέφωνο. Το 3G χαρακτηριστικό σε ένα τάμπλετ αυτό υποδηλώνει.
(Τυχαία παραδείγματα: Asus Fonepad 7 (http://www.gsmarena.com/asus_fonepad_7-5674.php), Sony Xperia Tablet Z LTE (http://www.gsmarena.com/sony_xperia_tablet_z_lte-5255.php), http://www.phonearena.com/tablets/new-phones)

gerorg
18-04-14, 17:39
Πρέπει να δέχεται sim για να λειτουργεί ως τηλέφωνο. Το 3G χαρακτηριστικό σε ένα τάμπλετ αυτό υποδηλώνει.
(Τυχαία παραδείγματα: Asus Fonepad 7 (http://www.gsmarena.com/asus_fonepad_7-5674.php), Sony Xperia Tablet Z LTE (http://www.gsmarena.com/sony_xperia_tablet_z_lte-5255.php), http://www.phonearena.com/tablets/new-phones)

Σε ευχαριστώ φίλε...

RASTAVIPER
18-04-14, 18:32
Πρέπει να δέχεται sim για να λειτουργεί ως τηλέφωνο. Το 3G χαρακτηριστικό σε ένα τάμπλετ αυτό υποδηλώνει.
(Τυχαία παραδείγματα: Asus Fonepad 7 (http://www.gsmarena.com/asus_fonepad_7-5674.php), Sony Xperia Tablet Z LTE (http://www.gsmarena.com/sony_xperia_tablet_z_lte-5255.php), http://www.phonearena.com/tablets/new-phones)
Το ότι ένα ταμπλετ παίρνει κάρτα sim και άρα έχει 3g, δεν σημαίνει ότι δουλεύει και ως τηλέφωνο, που αν κατάλαβα καλά αυτό ζητάει το παιδί.

nikraven
18-04-14, 18:47
Το ότι ένα ταμπλετ παίρνει κάρτα sim και άρα έχει 3g, δεν σημαίνει ότι δουλεύει και ως τηλέφωνο, που αν κατάλαβα καλά αυτό ζητάει το παιδί.
Ναι έτσι είναι τα πράγματα.
Απο αυτά που παρέθεσε ο φίλος Alexcxvtr το asus phonepad 7 λειτουργεί και ως κινητό και ως ταμπλέτα.

Viper
22-04-14, 11:17
Ο Pipos (M8 PRO) πηρε επιτελους την αναβαθμιση σε KitKat. Αερατο πλεον το tablet (με την 4.2.2 ειχε αρκετο lag, ειδικα στον Chrome). Τωρα φαινεται να ειναι αρκετα smooth η ολη εμπειρια.

Μπηκε και o Google Now Launcher (αν και θα γινει η αλλαγη σε Nova), μπηκε και το Google keyboard, ολα σε ART:oneup:

RASTAVIPER
25-04-14, 15:40
blade
Σου είχα πει όταν ανέβω Θεσσαλονίκη ότι μπορούμε να βρεθούμε για να δεις το v975m από κοντά.
Αν Ψήνεσαι για αύριο πες μου.

blade_
25-04-14, 17:11
blade
Σου είχα πει όταν ανέβω Θεσσαλονίκη ότι μπορούμε να βρεθούμε για να δεις το v975m από κοντά.
Αν Ψήνεσαι για αύριο πες μου.

Λογικα αυριο θα κατεβω,θα σου στειλω πμ

Embrance
27-04-14, 11:02
Καλησπερα.Εχω ενα budget 80-100 ευρω για να παρω ενα tablet.
Εχω δει αρκετα σχετικα αξιολογα με 1gb ram και απο 2 εως 4 πυρηνες,ΧΩΡΙΣ 3g (μεσω καρτας ΣΙΜ) και σαναρωτιεμαι,υπαρχιε μηπως εξωτερικη συσκευη να μπαινει στο USB του tablet και να το κανει να εχει 3g (WDCMA η πως λεγετε αυτο,δηλαδη να λειτουργησει και σαν κινητο ανν χρειαστει) ή πρεπει εξ αρχης η συσκευη να εχει αυτη την λειτουργια κινητου/3g?

Δεν εχω σκοπο βαρια χρηση,κανα βιντεο στο ιντερνετ,να κοιταω κανα καρτουν κτλ και θελωνα παρω και θηκες που το κανουν σαν φορητο(οκ αυτα δεν ειναι ακριβα)

εχει καποιος καποια προταση που να εχει αγορασει ο ιδιος?ευχαριστω.

- - - Updated - - -

Χμ..παμε μεχρι 120 euro μπας και βρω κατι πιο καλο.

iml
27-04-14, 20:45
Σχεδόν ψήθηκα με αυτά που διαβάζω για το Onda v975m.
Πήρε το μάτι μου και αυτό Onda v975i (http://www.geekbuying.com/item/Onda-V975i-64-Bit-Intel-Bay-Trail-T-Z3735-9-7-inch-Tablet-PC-Android-4-2-Quad-Core-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2G-32G-326396.html) στα 185 Ευρώ.
Ποια έκδοση νομίζετε ότι είναι καλύτερη από πλευράς
1. επεξεργαστή
2. αυτονομία (που είναι σημαντικότερο για μένα)

Η διαφορά τιμής από το v975m παραπέμπει σε καλύτερο tablet ή είναι λίγο πολύ το ίδιο?

BigBlack
27-04-14, 20:51
Δεν ξέρουμε τίποτα ακόμα για το v975i πέρα από τα specs τα οποία δε λένε στην πράξη τίποτα. Θα έχει την καλή οθόνη του v975m, αυτό είναι το θετικό. Κατά τα άλλα περιμένουμε reviews από χρήστες κι όχι το συνηθισμένο διαφημιστικό μπλογκομάνι που παπαγαλίζει τις ανακοινώσεις της εταιρίας.

Κάνε λίγη υπομονή αν θέλεις, θεωρητικά μέχρι την Πέμπτη θα παραλάβουν οι κινέζοι χρήστες, όλο και κάτι θα μάθουμε παραπάνω.
Πάντως στα $203 το v975m είναι πολύ καλό value.

iml
27-04-14, 21:07
Συμφωνώ για το value απλά κυκλοφορούν -ανεπιβεβαίωτες φυσικά- φήμες για πιθανή δυνατότητα να φορτώσει κάποιος μελλοντικά win8 στο παραπάνω. Αυτό σημαίνει ότι είναι όντως x86 ή λένε παλαβομάρες? Μιλάμε πάντα για win8.x ή για έκδοση RT?
Ο επεξεργαστής λέγεται -διαβάζω- ότι είναι ισχυρότερος από τους ARM.
Για καταναλώσεις δεν ξέρω, θα πρέπει μάλλον να περιμένουμε.
Από την άλλη διαβάζω

It is a totally new platfrom and there is very limited information on their ROM format and upgrade procedures και μάλλον τείνω να συμφωνήσω παρότι καινούργιος στο θέμα tablet.

Πάνω που είχα σχεδόν αποφασίσει για 975m... :wall: τώρα θα πρέπει περιμένω?

BigBlack
27-04-14, 21:12
Όλα είναι αόριστη φημολογία, κανείς δε μπορεί να βασίσει απόφαση αγοράς σε τέτοιου είδους "πληροφορίες", εκτός αν θέλει να κάνει πειράματα βέβαια. Αυτό που παραθέτεις είναι και το μόνο λογικό.
Λίγη υπομονή...

vgiozo
27-04-14, 21:28
Το κακό είναι ότι η μπαταρία της 975i είναι ακόμη μικρότερη από της 975m...πιθανόν έχει καλύτερη ενεργειακή διαχείριση και μικρότερη κατανάλωση αλλά καί τί που γλίτωσαν 60γραμμάρια και το βάρος της έπεσε μόλις κάτω από τα 500γρ;
Η Onda φαίνεται να μην επενδύει πολύ στις μπαταρίες των ταμπλετών της, υιοθετώντας ένα κριτήριο μέσης αποδεκτής απόδοσης σε σχέση με τη κατανάλωση του επεξεργαστή, έτσι προτιμά να ελαφρύνει τη ταμπλέτα και να μικρύνει τις διαστάσεις της, παρά να δώσει την επιπλέον αυτονομία που θα μπορούσε να κερδίσει με μια λιγότερο ενεργοβόρα πλατφόρμα...

...προσωπικά δεν ταιριάζει στις προτεραιότητές μου...προτιμώ την αυξημένη αυτονομία, ενώ δεν νομίζω πως για ταμπλέτα αυτού του μεγέθους (που δεν μπορείς να τη κρατάς και να τη χειριστείς με το ένα χέρι) και αυτού του βάρους (μικρή διαφορά στο φάσμα των 500-600γρ., μάλλον από 400-350γρ και κάτω αλλάζει σημαντικά η αίσθηση) το κέρδος στα χιλιοστά πλάτους και στα γραμμάρια βάρους αντίστοιχα είναι τόσο σημαντικό.

Προσωπικά έχω βολευτεί με την 975m και το μόνο που με ενοχλεί είναι η η διαχείριση της RAM με πολύ έντονο "memory bleeding", πώς να το πούμε, καθώς περνάει η ώρα και η ταμπλετα μένει ανοικτή...

...αρχι΄κα προσπάθησα να κόψω ό,τι μπορεί να τρέχει στο υπόβαθρο για να ελευθερώσω πόρους και να αυξήσω την αυτονομία...τώρα βλέπω ως βέλτιση πρακτική την ενεργοποίηση του περιοδικού καθαρίσματος της μνήμης (επιλεκτικά) μέσω Clean Master...

Υποθέτω ο κώδικας της Ιντελ θα είναι πιο βελτιστοποιημένος κι εκεί είναι το μόνο πλεονέκτημα που βλέπω.

Εμένα δεν με βλέπω να αλλάζω παρά για κάτι σημαντικά πιο ισχυρό και με καλύτερη αυτονομία, καθώς και με ξεχωριστή θύρα φόρτισης...η χρήση της θύρας USB για φόρτιση μπορεί υπό προϋποθέσεις ναείναι ενοχλητική (πχ όταν έχεις συνδέσει μέσω OTG μια κάρτα μνήμης και προβάλλεις μια ταινία στη τηλεόραση)

Να δούμε τί θα γίνει με τα Rokchip RK3288 και Allwinner A80, αλλά μπορέι να πιάσει χειμώνας πάλι και να κλείσει σχεδόν χρόνος προτού χρειαστεί να εξετάσω αυτό το θέμα εκ νέου

iml
27-04-14, 21:55
Έγνοιες....

Κάτι που με απασχολεί στα κινέζικα είναι η πληθώρα μοντέλων που βγαίνουν κάθε 6μηνο (κάθε μήνα καλύτερα). Δεν προλαβαίνει να δημιουργηθεί κοινότητα που να ασχοληθεί με κάποιο μπας και βρίσκουμε updates 1 χρόνο μετά την όποια αγορά.
Αν το intel based δεν προλάβει να πουλήσει πριν το επόμενο μοντέλο, κινδυνεύει όποιος το πάρει να μείνει χωρίς ουσιαστική υποστήριξη?

dimitri_ns
27-04-14, 22:22
...προσωπικά δεν ταιριάζει στις προτεραιότητές μου...προτιμώ την αυξημένη αυτονομία, ενώ δεν νομίζω πως για ταμπλέτα αυτού του μεγέθους (που δεν μπορείς να τη κρατάς και να τη χειριστείς με το ένα χέρι) και αυτού του βάρους (μικρή διαφορά στο φάσμα των 500-600γρ., μάλλον από 400-350γρ και κάτω αλλάζει σημαντικά η αίσθηση) το κέρδος στα χιλιοστά πλάτους και στα γραμμάρια βάρους αντίστοιχα είναι τόσο σημαντικό.


...

Εμένα δεν με βλέπω να αλλάζω παρά για κάτι σημαντικά πιο ισχυρό και με καλύτερη αυτονομία, καθώς και με ξεχωριστή θύρα φόρτισης...η χρήση της θύρας USB για φόρτιση μπορεί υπό προϋποθέσεις ναείναι ενοχλητική (πχ όταν έχεις συνδέσει μέσω OTG μια κάρτα μνήμης και προβάλλεις μια ταινία στη τηλεόραση)



Πες τα χρυσόστομε. Αλλωστε πολλά που έχουν ξεχωριστή θύρα φόρτισης, φορτίζουν ΚΑΙ από το usb αλλά πιό αργά. Αυτό φαίνεται από settings->battery όπου υπάρχει ένδειξη αν φορτίζει από usb ή power.

Δυστυχώς γίνεται μόδα η φόρτιση μόνο από usb
Ta intel αν είναι ρουταρισμένα παίρνουν και linux. Δυστυχώς στο ramos i9 χωρίς hdmi

vgiozo
27-04-14, 23:51
Πες τα χρυσόστομε. Αλλωστε πολλά που έχουν ξεχωριστή θύρα φόρτισης, φορτίζουν ΚΑΙ από το usb αλλά πιό αργά. Αυτό φαίνεται από settings->battery όπου υπάρχει ένδειξη αν φορτίζει από usb ή power.

Δυστυχώς γίνεται μόδα η φόρτιση μόνο από usb
Ta intel αν είναι ρουταρισμένα παίρνουν και linux. Δυστυχώς στο ramos i9 χωρίς hdmi

ΑΠ' ότι διάβασα δεν είναι πλέον πρόβλημα το ρουτάρισμα των ιντελ ταμπλετών...

psolord
28-04-14, 00:23
Πήρε το μάτι μου και αυτό Onda v975i (http://www.geekbuying.com/item/Onda-V975i-64-Bit-Intel-Bay-Trail-T-Z3735-9-7-inch-Tablet-PC-Android-4-2-Quad-Core-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2G-32G-326396.html) στα 185 Ευρώ.


4:3 οθόνη ττο φελεκυ μου! :p

Θέλω αυτό, με 1080 οθονη και 320Γιγα σκληρο.

vgiozo
28-04-14, 00:50
Σχεδόν ψήθηκα με αυτά που διαβάζω για το Onda v975m.
Πήρε το μάτι μου και αυτό Onda v975i (http://www.geekbuying.com/item/Onda-V975i-64-Bit-Intel-Bay-Trail-T-Z3735-9-7-inch-Tablet-PC-Android-4-2-Quad-Core-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2G-32G-326396.html) στα 185 Ευρώ.
Ποια έκδοση νομίζετε ότι είναι καλύτερη από πλευράς
1. επεξεργαστή
2. αυτονομία (που είναι σημαντικότερο για μένα)

Η διαφορά τιμής από το v975m παραπέμπει σε καλύτερο tablet ή είναι λίγο πολύ το ίδιο?
Μην χρησιμοποιείς τον μετατροπέα νομίσματος της ιστοσελίδας...φορτώνει κανά δεκάρικο παραπάνω...173€ περίπου βγαίνουν τα 239.99$

iml
28-04-14, 01:30
Μην χρησιμοποιείς τον μετατροπέα νομίσματος της ιστοσελίδας...φορτώνει κανά δεκάρικο παραπάνω...173€ περίπου βγαίνουν τα 239.99$
Σωστοοό
Thanks δεν το είχα πάρει είδηση, έτσι ακούγεται και καλύτερο σαν τιμή. Αναμένω τα πρώτα reviews και μακάρι να κάνει καλύτερη διαχείριση μνήμης γιατί διαβάζω προβληματισμούς σχετικά
Αν και σε Android tablet νήμα....
Μηπως υπάρχει και κανένα αντίστοιχο vfm (σε χαρακτηριστικά και τιμή) tablet με εξαρχής win8.x για σύγκριση?
Πριν με κυνηγήσετε να αναφέρω ότι εκεί που θα καταλήξει μάλλον θα αξιοποιηθεί-εκτιμηθεί περισσότερο το win οικοσύστημα.
(απλή χρήση: σερφάρισμα, μουσική youtube, ταινίες και Word-pdf)

BigBlack
28-04-14, 01:42
Δεν είναι μόνο για Android, πες ό,τι θες.

blade_
28-04-14, 02:41
πρωτοπορος εταιρεια η Onda παντως..

Kenshin
28-04-14, 02:47
Συγγενείς θέλουν να αγοράσουν tablet για την 8χρονη κόρη τους. Θέλουν να παίζει παιχνίδια (ανάλογα της ηλικίας της, άρα όχι και τόσο απαιτητικά) και να έχει ικανοποιητική φωτογραφική.
Το ποσό που διαθέτουν είναι max 150 ευρώ. Βέβαια τους εξήγησα ότι αν θέλουν καλή φωτογραφική θα πρέπει να αγοράσουν φωτογραφική μηχανή, αλλά anyway.
Σε αυτά τα χρήματα έχετε να προτείνεται κάτι αξιόλογο;

Gordito
28-04-14, 02:53
Εδω καλη φωτογραφικη δεν εχουν τα επωνυμα ταμπλετ, θα εχουν τα Κινεζικα;

Πες του να το ξεχασουν απο τωρα.

Kenshin
28-04-14, 03:03
Αναμενόμενο... οπότε για χαζοπαιχνίδια που να μην κολλάει σε αυτά τα χρήματα τι θα πρότεινες;

mindtrapper
28-04-14, 05:50
Αναμενόμενο... οπότε για χαζοπαιχνίδια που να μην κολλάει σε αυτά τα χρήματα τι θα πρότεινες;

Με τα χρήματα αυτά πας για 9-10" σε κινέζικο (καλό). Μου φαίνεται μεγάλο για 8 χρονών παιδί.

Προσωπικά πριν λίγο καιρό είχα δει αυτό (http://www.geekbuying.com/item/CHUWI-V17HD-RK3188-1-6GHz-7-inch-Tablet-PC-Android-4-4-Quad-Core-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1224-600-512M-8GB-White-326185.html) και σκέφτηκα ότι είναι ότι πρέπει για παιδάκι (και όχι μόνο βέβαια).

Android 4.4 KitKat με υποστήριξη από CrewTablet (http://crewrktablets.arctablet.com/?p=3261), 7" 1024x600 capacitive, RK3188 Quad Core 1.6GHz (έτσι λέει αλλά το έχουν ανοίξει και είναι ο 3188Τ, δηλαδή 1.4GHz max), 512MB DDR3 RAM και 8GB ROM. Υποστηρίζει και HDMI (για να το βάλουν να παίζει στην τηλεόραση ή να του βάζουν καμιά ταινία). Προφανώς μελανό σημείο τα 512mb ram αλλά είναι KitKat που υποτίθεται τα πάει καλά με low memory. Φαντάζομαι δε θα βάλουν και Asphalt στο κοριτσάκι για να θέλει πολλά-πολλά. Το καλύτερο είναι ότι κάνει 50€, οπότε με τα λεφτά που θέλουν να δώσουν ας πάρουν 3 να τα έχουν... :p

RASTAVIPER
28-04-14, 08:13
Το κακό είναι ότι η μπαταρία της 975i είναι ακόμη μικρότερη από της 975m...πιθανόν έχει καλύτερη ενεργειακή διαχείριση και μικρότερη κατανάλωση αλλά καί τί που γλίτωσαν 60γραμμάρια και το βάρος της έπεσε μόλις κάτω από τα 500γρ;
Η Onda φαίνεται να μην επενδύει πολύ στις μπαταρίες των ταμπλετών της, υιοθετώντας ένα κριτήριο μέσης αποδεκτής απόδοσης σε σχέση με τη κατανάλωση του επεξεργαστή, έτσι προτιμά να ελαφρύνει τη ταμπλέτα και να μικρύνει τις διαστάσεις της, παρά να δώσει την επιπλέον αυτονομία που θα μπορούσε να κερδίσει με μια λιγότερο ενεργοβόρα πλατφόρμα...

...προσωπικά δεν ταιριάζει στις προτεραιότητές μου...προτιμώ την αυξημένη αυτονομία, ενώ δεν νομίζω πως για ταμπλέτα αυτού του μεγέθους (που δεν μπορείς να τη κρατάς και να τη χειριστείς με το ένα χέρι) και αυτού του βάρους (μικρή διαφορά στο φάσμα των 500-600γρ., μάλλον από 400-350γρ και κάτω αλλάζει σημαντικά η αίσθηση) το κέρδος στα χιλιοστά πλάτους και στα γραμμάρια βάρους αντίστοιχα είναι τόσο σημαντικό.

Προσωπικά έχω βολευτεί με την 975m και το μόνο που με ενοχλεί είναι η η διαχείριση της RAM με πολύ έντονο "memory bleeding", πώς να το πούμε, καθώς περνάει η ώρα και η ταμπλετα μένει ανοικτή...

...αρχι΄κα προσπάθησα να κόψω ό,τι μπορεί να τρέχει στο υπόβαθρο για να ελευθερώσω πόρους και να αυξήσω την αυτονομία...τώρα βλέπω ως βέλτιση πρακτική την ενεργοποίηση του περιοδικού καθαρίσματος της μνήμης (επιλεκτικά) μέσω Clean Master...

Υποθέτω ο κώδικας της Ιντελ θα είναι πιο βελτιστοποιημένος κι εκεί είναι το μόνο πλεονέκτημα που βλέπω.

Εμένα δεν με βλέπω να αλλάζω παρά για κάτι σημαντικά πιο ισχυρό και με καλύτερη αυτονομία, καθώς και με ξεχωριστή θύρα φόρτισης...η χρήση της θύρας USB για φόρτιση μπορεί υπό προϋποθέσεις ναείναι ενοχλητική (πχ όταν έχεις συνδέσει μέσω OTG μια κάρτα μνήμης και προβάλλεις μια ταινία στη τηλεόραση)

Να δούμε τί θα γίνει με τα Rokchip RK3288 και Allwinner A80, αλλά μπορέι να πιάσει χειμώνας πάλι και να κλείσει σχεδόν χρόνος προτού χρειαστεί να εξετάσω αυτό το θέμα εκ νέου
Όντως και εγώ με Advanced Task Manager το δουλεύω.
Πάντως λένε ότι σε KitKat rom βελτιώνεται η κατάσταση.
Αλλά με όλο αυτό το ρίσκο για brick, δεν ψήνομαι να φύγω από την custom 1.10 που κατά τα άλλα δουλεύει μια χαρά.

Νίκος Παπαδόπουλος
28-04-14, 14:51
PIPO M9 Pro RK3188 Quad Core 1.8GHz Android 4.2.2 10.1 inch HFFS Screen 1920*1200 2GB RAM 32GB HDMI Tablet Η αυτο

(PIPO) M9 Pro 10.1" IPS Android 4.2 (Android 4.4) 32GB RK3188 Quad-core Tablet w/ Bluetooth GPS RAM 2GB L-214730



θα θελα την γνώμη σας για αυτό το ταμπλετ

kataras
28-04-14, 17:41
Συγγενείς θέλουν να αγοράσουν tablet για την 8χρονη κόρη τους. Θέλουν να παίζει παιχνίδια (ανάλογα της ηλικίας της, άρα όχι και τόσο απαιτητικά) και να έχει ικανοποιητική φωτογραφική.
Το ποσό που διαθέτουν είναι max 150 ευρώ. Βέβαια τους εξήγησα ότι αν θέλουν καλή φωτογραφική θα πρέπει να αγοράσουν φωτογραφική μηχανή, αλλά anyway.
Σε αυτά τα χρήματα έχετε να προτείνεται κάτι αξιόλογο;

να παρει αυτο για τη μικρη http://www.skroutz.gr/s/3516566/Samsung-Galaxy-Tab-3-7-0-8GB.html

Kenshin
28-04-14, 19:24
Τους το πρότεινα. Από gpu πως πάει;

Νίκος Παπαδόπουλος
28-04-14, 19:28
δεν τα ξερει κανεις??

Alexcxvtr
28-04-14, 19:29
Τους το πρότεινα. Από gpu πως πάει;

Samsung Galaxy Tab 3 7.0 Kids (http://www.skroutz.gr/s/4169372/Samsung-Galaxy-Tab-3-7-0-Kids.html)

Υπάρχει και η Kids version.:lol:

nfotis
29-04-14, 15:36
PIPO M9 Pro RK3188 Quad Core 1.8GHz Android 4.2.2 10.1 inch HFFS Screen 1920*1200 2GB RAM 32GB HDMI Tablet Η αυτο

(PIPO) M9 Pro 10.1" IPS Android 4.2 (Android 4.4) 32GB RK3188 Quad-core Tablet w/ Bluetooth GPS RAM 2GB L-214730


Εχω το βασικό μοντέλο απο το Σεπτέμβριο (υπόψιν ότι δεν υπάρχει 1.8 GHz RK3188, όλα είναι με 1.6 GHz), καθημερινή χρήση απο τα ανίψια μου. Η οθόνη του βασικού μοντέλου είναι περίπου 1200*800 (και IPS, με πολύ καλά χρώματα). Η ψηλότερη ανάλυση δεν προσφέρει και πολλά (και ρίχνει λίγο τη ταχύτητα στα γραφικά, καθώς ο επεξεργαστής πρέπει να ζμπρώξει περισσότερα pixels). Γενικά είμαστε πολύ ευχαριστημένοι μέχρι στιγμής.

Ενα πρόβλημα που έχει προκύψει είναι το βύσμα HDMI, τείνει να κουνιέται και να δημιουργεί πρόβλημα όταν το συνδέουμε με τη τηλεόραση (αλλά σπάνια το θέλουμε, με 10" οθόνη είναι πολύ ικανοποιητικό).
Επίσης, ο ακροδέκτης φόρτισης τείνει να χαλαρώνει, και το φορτίζω όρθιο ώστε να πέφτει με λίγο βάρος του καλώδιου.
Δεν έχω υπόψιν να έχει βγει μοντέλο με GPS, για έλεγξέ το (εκτός αν είναι νέα εκδοχή) - μήπως είναι το ίδιο μοντέλο και στις δύο περιγραφές;

Ν.Φ.

Νίκος Παπαδόπουλος
29-04-14, 17:01
αυτα και τα 2 λενε οτι εχουν gps αλλα μια και εχεισ εσυ πεσμου και για αυτο,,,,,,,,,,,,,,,,


http://www.merimobiles.com/pipo-m9-pro-buit-in-3g-rk3188-10-1-inch-hffs-screen-32gb-tablet_p/meri7783.htm

villasg
29-04-14, 17:14
PIPO M9 Pro 3G Quad Core 1.6GHz 10.1 Inch Android 4.2 Tablet
Εχει πουλησει σαν ζεστο κουλουρι .
Καλες αναφορες , μεγαλη υποστηρηξη απο roms , τελεια τιμη στα 185 ευρα (http://www.banggood.com/PIPO-M9-Pro-3G-Quad-Core-1_6GHz-10_1-Inch-Android-4_2-Tablet-p-80089.html) .
Και ναι εχει gps .

Υγ : Σημερα παρελαβα το δικο μου απο bangood 23 μερες μετα την αποστολη με Netherland Direct Mail .

nfotis
29-04-14, 20:43
αυτα και τα 2 λενε οτι εχουν gps αλλα μια και εχεισ εσυ πεσμου και για αυτο,,,,,,,,,,,,,,,,


http://www.merimobiles.com/pipo-m9-pro-buit-in-3g-rk3188-10-1-inch-hffs-screen-32gb-tablet_p/meri7783.htm

Αυτό που έχω είναι το βασικό μοντέλο (χωρίς GPS, χωρίς 3G και με 16 GB NAND αντί για 32 του Pro - α, είπαμε ότι έχει και χαμηλότερη ανάλυση οθόνης):
http://www.banggood.com/Wholesale-PIPO-M9-Quad-Core-1_6GHz-10_1-Inch-IPS-Android-4_2-16GB-Tablet-p-64785.html

H Pro έκδοση είναι αυτή:
http://www.banggood.com/PIPO-M9-Pro-3G-Quad-Core-1_6GHz-10_1-Inch-Android-4_2-Tablet-p-80089.html

(για κάποιο λόγο το site τους δίνει και άλλη μια Pro έκδοση:
http://www.banggood.com/PIPO-M9Pro-RK3188-Quad-Core-1_6GHz-10_1-Inch-Android-4_2-Tablet-p-79280.html )

Η αυτονομία όταν δουλεύεις με ανοιχτό το WiFi είναι σχετικά μέτρια (κάμποσες ώρες με βαριά χρήση σε παιχνίδια, σχεδόν ένα 8ωρο πρέπει να το βγάζει), αν κλείσεις το WiFi ανεβαίνει πολύ.

Αν θέλεις, μπορείς να πάρεις και δερμάτινο χαρτοφύλακα-πληκτρολόγιο για αυτό, ώστε να κερδίζεις screen estate αν θέλεις να πληκτρολογείς κείμενα μεγαλύτερα απο 2-3 αράδες (είναι μια βελτίωση συγκριτικά με touch, αλλά δεν πρόκειται να γράψεις και βιβλίο κιόλας):
http://www.banggood.com/10_1-Inch-Leather-Case-With-Keyboard-Function-For-PIPO-M9-Tablet-p-78515.html

Ν.Φ.

blade_
30-04-14, 02:12
αυτο (http://www.geekbuying.com/item/Onda-V819i-Intel-Bay-trail-T-Z3735-1-3GHz-8-inch-Tablet-PC-Android-4-2-Quad-Core-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1280-800-2GB-16GB-Silver-326371.html) τι σας λεει?

@ ADSLgr.com All rights reserved.