PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

Gordito
14-05-14, 12:27
Έμ την καλύτερη δουλειά κάνεις.
Η διαφορά είναι χαώδης μεταξύ onda και chuwi / cube.

Yabba
14-05-14, 12:39
Βασικά το δεύτερο το πήρα για άλλον και όχι για αυτόν που ήθελε το 8αρι.
Αλλά με την ευκαιρία θα του δείξω το Onda και αν του αρέσει (και έχει και την διάθεση να δώσει κάτι παραπάνω) θα παραγγείλω άλλο ένα γι' αυτόν.

RASTAVIPER
14-05-14, 13:19
Τελικά παρήγγειλα 2 Onda.
Μαζί με θήκες, καλώδια HDMI, καλώδια OTG, και pens, πήγε στα 325 ευρώ το μαλλί.
Καλά είναι...

Δεν σε πρόλαβα..
Υπόψην το 975m για να σταθεί σωστά και να μην σέρνεται θέλει αρκετό πείραγμα (custom rom, scripts μέσω TWRP κλπ).
Ελπίζω εσύ ή ο ιδιοκτήτης να μπορούν να τα κάνουν.

Yabba
14-05-14, 13:56
Έχω διαβάσει σχετικά στο myphone ;)
Λογικά θα τα καταφέρω να τα στήσω και τα 2.

leros2004
14-05-14, 14:33
Για 7αρη πολύ καλό το Colorfly E708 Q1 / Q2

blade_
14-05-14, 15:34
Τελικά παρήγγειλα 2 Onda.
Μαζί με θήκες, καλώδια HDMI, καλώδια OTG, και pens, πήγε στα 325 ευρώ το μαλλί.
Καλά είναι...

την καλυτερη δουλεια εκανες.ελπιζω να ψηθει και ο αλλος

vagdsl
14-05-14, 16:56
Παρέλαβα πρόσφατα το Onda V975m από ebay (178 € τελική τιμή, με κανονική συσκευασία).

Το δούλεψα καμμιά βδομάδα με την original ROM (1.0.9), έβγαλα όσες κινεζιές μπόρεσα αλλά τελικά πήγα σε custom ROM (rozak 1.1.0 - Έλληνας το παλλικάρι και μπράβο στην δουλειά του).

Δεν έχω ποτέ χρησιμοποιήσει επώνυμο Android, μόνο φτηνές κινεζιές που τελικά τις δώρισα σε συγγενείς. Έχω κρατήσει ένα φτηνό (TurboX) συνδεδεμένο στο στερεοφωνικό σαν MP3 player.

Δυστυχώς παρά τον γρήγορο επεξεργαστή και την υψηλή ανάλυση του V975m, η εμπειρία χρήσης είναι σκέτη απογοήτευση.
Σπασίματα, κρεμάσματα και μία μπαταρία που πέφτει γρήγορα με άτακτους ρυθμούς.

Μέσα στις εφαρμογές τα πράγματα είναι καλύτερα, αλλά σε ότι έχει σχέση με τη χρήση του λειτουργικού είναι άστα να πάνε.
Γενικά μου φαίνεται πως η υλοποίηση χαραμίζει το ισχυρό hardware.

Είμαι εγώ παράξενος ή έχω κάνει κάτι λάθος? Να δοκιμάσω κάποια άλλη ROM ή αυτό είναι και ότι πληρώνεις παίρνεις?

(Συγκρίνω με ένα ipad2 που χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια, το οποίο αν έπαιρνε μία SD και με άφηνε να βλέπω τα περιεχόμενά της και να ανοίγω αρχεία δεν θα το άλλαζα με τίποτα. Γενικά ψάχνω (φτηνό) τρόπο να γλυτώσω από το itunes και τις παπαριές της Apple.)

RASTAVIPER
14-05-14, 17:00
Παρέλαβα πρόσφατα το Onda V975m από ebay (178 € τελική τιμή, με κανονική συσκευασία).

Το δούλεψα καμμιά βδομάδα με την original ROM (1.0.9), έβγαλα όσες κινεζιές μπόρεσα αλλά τελικά πήγα σε custom ROM (rozak 1.1.0 - Έλληνας το παλλικάρι και μπράβο στην δουλειά του).

Δεν έχω ποτέ χρησιμοποιήσει επώνυμο Android, μόνο φτηνές κινεζιές που τελικά τις δώρισα σε συγγενείς. Έχω κρατήσει ένα φτηνό (TurboX) συνδεδεμένο στο στερεοφωνικό σαν MP3 player.

Δυστυχώς παρά τον γρήγορο επεξεργαστή και την υψηλή ανάλυση του V975m, η εμπειρία χρήσης είναι σκέτη απογοήτευση.
Σπασίματα, κρεμάσματα και μία μπαταρία που πέφτει γρήγορα με άτακτους ρυθμούς.

Μέσα στις εφαρμογές τα πράγματα είναι καλύτερα, αλλά σε ότι έχει σχέση με τη χρήση του λειτουργικού είναι άστα να πάνε.
Γενικά μου φαίνεται πως η υλοποίηση χαραμίζει το ισχυρό hardware.

Είμαι εγώ παράξενος ή έχω κάνει κάτι λάθος? Να δοκιμάσω κάποια άλλη ROM ή αυτό είναι και ότι πληρώνεις παίρνεις?

(Συγκρίνω με ένα ipad2 που χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια, το οποίο αν έπαιρνε μία SD και με άφηνε να βλέπω τα περιεχόμενά της και να ανοίγω αρχεία δεν θα το άλλαζα με τίποτα. Γενικά ψάχνω (φτηνό) τρόπο να γλυτώσω από το itunes και τις παπαριές της Apple.)
Αν δεν βάλεις script, δεν κάνεις τίποτα.
Αυτό λέγαμε και σε άλλα ποστ με τον vgiozo.
Δες τις οδηγίες μου εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/threads/432155-Android-E%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CF%82?p=5399867#post5399867

Βάλε και το deep sleep battery saver και θα νομίζεις ότι έχεις άλλο ταμπλετ.

vgiozo
14-05-14, 21:37
Δεν σε πρόλαβα..
Υπόψην το 975m για να σταθεί σωστά και να μην σέρνεται θέλει αρκετό πείραγμα (custom rom, scripts μέσω TWRP κλπ).
Ελπίζω εσύ ή ο ιδιοκτήτης να μπορούν να τα κάνουν.

Ε όχι μην τα παραλέμε.
Για να μην σέρνεται αρκεί το πέρασμα διαφορετικού launcher, ενώ η αφαίρεση/απενεργοποίηση κάποιων κινεζικών εφαρμογών βοηθάει επίσης.

"Σούρσιμο" εγώ είχα μόνο με συγκεκριμένες ΡΟΜ, διαφορετικά ακόμη και μόνο με αλλαγή launcher, ανταποκρίνεται ικανοποιητικότατα.

Τα υπόλοιπα είναι για βελτιστοποίηση.

Πρόβλημα μπορεί να θεωρηθεί η διαχείριση μνήμης, αλλά αυτό θα το δεις μόνο αν δεν το κλείνεις παρά σπάνια

Η αυτονομία είναι αδύνατο σημείο, αλλά στρώνει κάπως μετά από κάποιες φορτίσεις...πάντως από ταμπλε΄τα σε ταμπλε΄τα βλέπω διαφορές ως προς τις εντυπώσεις όσον αφορά την αυτονομία, δεν ξέρω αν είναι η χρήση ή κάτι άλλο.

Πάντως εγώ το νιώθω αρκετά πιο γρήγορο από το Ipad2 που δοκίμαζα στο Πλαίσιο προτού παραγγείλω ταμπλετα.

blade_
15-05-14, 02:15
αυτο το battery saver τοσο καλο ειναι?στην ουσια καθυστερει ειδοποιησεις κτλ?

RASTAVIPER
15-05-14, 09:54
Ε όχι μην τα παραλέμε.
Για να μην σέρνεται αρκεί το πέρασμα διαφορετικού launcher, ενώ η αφαίρεση/απενεργοποίηση κάποιων κινεζικών εφαρμογών βοηθάει επίσης.

"Σούρσιμο" εγώ είχα μόνο με συγκεκριμένες ΡΟΜ, διαφορετικά ακόμη και μόνο με αλλαγή launcher, ανταποκρίνεται ικανοποιητικότατα.

Τα υπόλοιπα είναι για βελτιστοποίηση.

Πρόβλημα μπορεί να θεωρηθεί η διαχείριση μνήμης, αλλά αυτό θα το δεις μόνο αν δεν το κλείνεις παρά σπάνια

Η αυτονομία είναι αδύνατο σημείο, αλλά στρώνει κάπως μετά από κάποιες φορτίσεις...πάντως από ταμπλε΄τα σε ταμπλε΄τα βλέπω διαφορές ως προς τις εντυπώσεις όσον αφορά την αυτονομία, δεν ξέρω αν είναι η χρήση ή κάτι άλλο.

Πάντως εγώ το νιώθω αρκετά πιο γρήγορο από το Ipad2 που δοκίμαζα στο Πλαίσιο προτού παραγγείλω ταμπλετα.

Lol!! :twisted:
Τώρα ποιος τα παραλέει;
Που μου έβγαλες το κινέζικο με το χειρότερο system management ever, πιο γρήγορο από το Ipad2!!!
Και πίστεψε με, τα σιχαίνομαι τα μήλα, αλλά σε αυτό που σκίζουν είναι η απόκριση.


αυτο το battery saver τοσο καλο ειναι?στην ουσια καθυστερει ειδοποιησεις κτλ?
Ουσιαστικά ρίχνει σε deep sleep την συσκευή, παγώνοντας τα πάντα, και κάθε κάποιες ώρες την ξυπνάει να πάρει τις ειδοποιήσεις της και μετά ξανά νάνι.
Εγώ με custom profile, κατάφερα να δω 8ώρες ύπνο με 1% κατανάλωση.

blade_
15-05-14, 11:36
ενδιαφερον.αν κ εχω παψει να πιστευω οτι βοηθανε σε κατι ολα αυτα,πεταξα και το greenify

οσο για το ipad,συμφωνω απολυτα μαζι σου,ετσι ειναι

vgiozo
15-05-14, 12:10
Lol!! :twisted:
Τώρα ποιος τα παραλέει;
Που μου έβγαλες το κινέζικο με το χειρότερο system management ever, πιο γρήγορο από το Ipad2!!!
Και πίστεψε με, τα σιχαίνομαι τα μήλα, αλλά σε αυτό που σκίζουν είναι η απόκριση.


Ουσιαστικά ρίχνει σε deep sleep την συσκευή, παγώνοντας τα πάντα, και κάθε κάποιες ώρες την ξυπνάει να πάρει τις ειδοποιήσεις της και μετά ξανά νάνι.
Εγώ με custom profile, κατάφερα να δω 8ώρες ύπνο με 1% κατανάλωση.

Είχα πάει κι έπαιζα μια-δυο ώρες με τις 9.7 και 10.1 ταμπλε΄τες που είχε το Πλαίσιο...συγκριτικά μεταξύ αυτών σε παρόμοιο εύρος τιμής, το Ipad2 ήταν σίγουρα πιο αργό, τουλάχιστον στο browsing και στο άνοιγμα-περιήγηση σε pdf.

Όσο μπορώ να θυμάμαι, χωρίς να είναι απόλυτο γιατί δεν τα έχω δίπλα-δίπλα για συγκρίσεις, το v975m σ' αυτές τις χρήσεις μου δίνει καλύτερη αίσθηση ροής στις ίδιες σελίδες. Κολλήματα δλδ σε ιστοσελίδες δεν έχω, όπως είχα παρατηρήσει με το μήλο.

vagdsl
15-05-14, 13:32
Όσο μπορώ να θυμάμαι, χωρίς να είναι απόλυτο γιατί δεν τα έχω δίπλα-δίπλα για συγκρίσεις, το v975m σ' αυτές τις χρήσεις μου δίνει καλύτερη αίσθηση ροής στις ίδιες σελίδες. Κολλήματα δλδ σε ιστοσελίδες δεν έχω, όπως είχα παρατηρήσει με το μήλο.

Έχω τελείως διαφορετική αίσθηση. Χρησιμοποιώ το ipad2 δύο χρόνια και ακόμη δεν έχω βρει φτηνό android που να δίνει την ίδια εμπειρία χρήσης, ούτε στο ελάχιστο.

Χρησιμοποιώ 5-6 εφαρμογές μόνο (Safari, e-mail, Zite, Evernote, ibooks, VLC) δεν παίζω απαιτητικά παιχνίδια, δεν είμαι power user.

Σχεδίαζα μάλιστα να αγοράσω κάποιο επώνυμο android (σκεφτόμουν το SONY S, έχω κινητό Xperia L και είμαι ευχαριστημένος) αλλά διάβασα καλά λόγια και είδα τα εντυπωσιακά χαρακτηριστικά του ONDA και το αγόρασα.

Κακώς γιατί προφανώς δεν απευθύνεται σε εμένα. Ίσως πιο νέα άτομα με διάθεση για ψάξιμο και δοκιμές, αξιολογήσουν διαφορετικά το συγκεκριμένο tablet. Διαπίστωσα πως έχει προβλήματα στο interaction με το λειτουργικό, η αυτονομία του είνα αστεία, δεν συνδέεται πάντα μέσω WiFi (έχει προβλήματα με το WPA2).

Το θεωρώ πεταμένα λεφτά, θα το κάνω δώρο μάλλον σε κάποιο ανιψάκι μου καθώς το πέρασμα scripts και tweaks με ξεπερνάει.

Θα μείνω με το ipad2, όταν πάψει η Apple να το υποστηρίζει ίσως ψάξω για κάποιο επώνυμο Android.

RASTAVIPER
15-05-14, 19:25
Έχω τελείως διαφορετική αίσθηση. Χρησιμοποιώ το ipad2 δύο χρόνια και ακόμη δεν έχω βρει φτηνό android που να δίνει την ίδια εμπειρία χρήσης, ούτε στο ελάχιστο.

Χρησιμοποιώ 5-6 εφαρμογές μόνο (Safari, e-mail, Zite, Evernote, ibooks, VLC) δεν παίζω απαιτητικά παιχνίδια, δεν είμαι power user.

Σχεδίαζα μάλιστα να αγοράσω κάποιο επώνυμο android (σκεφτόμουν το SONY S, έχω κινητό Xperia L και είμαι ευχαριστημένος) αλλά διάβασα καλά λόγια και είδα τα εντυπωσιακά χαρακτηριστικά του ONDA και το αγόρασα.

Κακώς γιατί προφανώς δεν απευθύνεται σε εμένα. Ίσως πιο νέα άτομα με διάθεση για ψάξιμο και δοκιμές, αξιολογήσουν διαφορετικά το συγκεκριμένο tablet. Διαπίστωσα πως έχει προβλήματα στο interaction με το λειτουργικό, η αυτονομία του είνα αστεία, δεν συνδέεται πάντα μέσω WiFi (έχει προβλήματα με το WPA2).

Το θεωρώ πεταμένα λεφτά, θα το κάνω δώρο μάλλον σε κάποιο ανιψάκι μου καθώς το πέρασμα scripts και tweaks με ξεπερνάει.

Θα μείνω με το ipad2, όταν πάψει η Apple να το υποστηρίζει ίσως ψάξω για κάποιο επώνυμο Android.
Αυτό γενικά έπρεπε να το δεις από πριν το αγοράσεις, καθώς είναι γνωστά από την αρχή που βγήκε το συγκεκριμένο τάμπλετ.
Όλοι μίλαγαν για το εξαιρετικό hardware και την πανέμορφη οθόνη, αλλά όλοι ξέραμε από τα πρώτα κομμάτια ότι είχε θέμα στην λειτουργία του συστήματός του.

Και δυστυχώς αν δεν το σκαλίσεις, δεν έχει περιθώρια βελτίωσης.

- - - Updated - - -

Ενημερώνω ότι η ONDA έβγαλε για το v975m την κανονική 2.0.1 (4.4.2) Rom με τα ακόλουθα:

1 upgrade to version Android4.4.2
2 Onda upgrading desktop systems
3. Optimize CPU performance
4 optimized system memory
5. Optimize power consumption
6 Optimization touch faster response, smoother operation
7 optimized multi-tasking
8 new Google Cloud Print function

Special note:
1.Android4.4 system will no longer support web Flash.

blade_
15-05-14, 22:37
βασικα κινεζικο χωρις αυτα τα θεματα δεν ειδα.εδω τα επωνυμα το εχουν.μονο στο τουμπανο και φθηνο tegra note 7 μου δε το ειδα..

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
15-05-14, 23:24
Χθες παρέλαβα το FNF ifive mini 3 (http://www.geekbuying.com/item/iFive-Mini-3-RK3188-1-6GHz-7-9-inch-Tablet-PC-Android-4-2-Quad-Core-Retina-Touch-Screen-2048-1536-2GB-16GB-2-4G-5G-Wifi-324622.html). Το παρακάτω το έστειλα σε φίλο συμφορουμίτη με pm και μιας που τα έγραψα, λέω να τα πω κι εδώ :p

Ποιότητα κατασκευής γ@μ@ει.
Οθόνη πολύ καθαρή και καλή σε φωτεινότητα. Όχι και πολύ ζεστά χρώματα.
(υποθέτω) Λόγω υψηλής ανάλυσης δεν είναι πολύ smooth το scrolling, πάντως μέχρι στιγμής δεν σκάλωσε κάπου (KitKat ftw). Δεν πρόλαβα να το φορτώσω apps πάντως για να το ζορίσω αρκετά.
Η home screen θα φάει π@@λο μόλις βρω χρόνο και ψαχτώ γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με ROMs. Έχει κάτι καλούτσικες συντομεύσεις αλλά δεν έχω ενθουσιαστεί και ιδιαίτερα από τις custom-ιες τους και νομίζω πως το επιβαρύνουν αρκετά.

Antutu score: 19603

Κάμερες έτσι κι έτσι.
Browsing επίσης χάνει σε smoothness (ακόμα κι από το Moto G μου :p).
Κάτι άλλο που παρατήρησα επίσης είναι ότι δεν έχει πολύ ευαίσθητο touch, τουλάχιστον σε σχέση με ότι έχω συνηθήσει. Θέλει λίγο πιο αποφασιστικό πάτημα γιατί αλλιώς δεν τα πιάνει.

Γενικά μέτριο user experience, για κανένα e-book, για ταινίες και βασικό browsing (αυτά που ήθελα κι εγώ δηλαδή) κάνει μια χαρά για τα λεφτά του.

psolord
16-05-14, 01:20
The Mi Pad (https://www.youtube.com/watch?v=EBxFDDK_Oxo&feature=em-uploademail) :clap:

thenetpoet
16-05-14, 10:13
προτεινω geekbuying

μετα πας σε minideal,merimobiles,to2c

ζητα τους εκπτωση αν τα παρεις και τα δυο

για 8ρι κοιτα το chuwi v88,εχει 2 εκδοσεις.


μακρυά από merimobiles, εξυπηρέτηση του κ*λο* σε περίπτωση προβλήματος...
επίσης μου κάνει εντύπωση να βλέπω διαρκώς quad core tablets που να έχουν σημαντικά χαμηλότερο antutu score από πχ το κινητό μου (sony xperia sp) που δεν είναι και κανένα "εξωτικό" μοντέλο.

blade_
16-05-14, 13:20
The Mi Pad (https://www.youtube.com/watch?v=EBxFDDK_Oxo&feature=em-uploademail) :clap:

tegra ftw

nikraven
16-05-14, 19:32
μακρυά από merimobiles, εξυπηρέτηση του κ*λο* σε περίπτωση προβλήματος...
επίσης μου κάνει εντύπωση να βλέπω διαρκώς quad core tablets που να έχουν σημαντικά χαμηλότερο antutu score από πχ το κινητό μου (sony xperia sp) που δεν είναι και κανένα "εξωτικό" μοντέλο.
που αν και δεν είναι τετραπύρηνο είναι εξιοπρεπέστατο.:oneup:

lewton
19-05-14, 18:06
tegra ftw

Όπου δω Tegra έχω ρίξει μαύρο με τη μια και κάνω και όση δυσφήμιση μπορώ σε όσους με ρωτούν.

nikraven
19-05-14, 18:08
Όπου δω Tegra έχω ρίξει μαύρο με τη μια και κάνω και όση δυσφήμιση μπορώ σε όσους με ρωτούν.
για δώσε καμμια παραπάνω πληροφορία για να έχουμε και τον νού μας.

blade_
19-05-14, 18:50
ναι για δωσε

οτι καλυτερο εχω πιασε,ειδικα σε ταμπλετ.με τεραστια διαφορα

lewton
19-05-14, 19:01
για δώσε καμμια παραπάνω πληροφορία για να έχουμε και τον νού μας.

Τόσες συσκευές χαντακώθηκαν επειδή η Nvidia φυλούσε τους drivers σαν την παρθενιά της.
Μακριά.

nikraven
19-05-14, 19:04
Τόσες συσκευές χαντακώθηκαν επειδή η Nvidia φυλούσε τους drivers σαν την παρθενιά της.
Μακριά.
Mάλιστα.
Και στην περίπτωση που χρειαζόσουν drivers τι γινόταν??

blade_
19-05-14, 19:05
Τόσες συσκευές χαντακώθηκαν επειδή η Nvidia φυλούσε τους drivers σαν την παρθενιά της.
Μακριά.

την ιδια αποψη εχουμε.αυτο ομως μαλλον τελειωσε.το δικο της ταμπλετ,πηρε κιτκατ,αμεσως μετα τα nexus.εμπειρια χρησης?η ιδια ακριβως

- - - Updated - - -


Mάλιστα.
Και στην περίπτωση που χρειαζόσουν drivers τι γινόταν??

δεν εννοει αυτο.εννοει για εξελιξη της συσκευης απο devs και κατασκευαστες

nikraven
19-05-14, 19:19
δεν εννοει αυτο.εννοει για εξελιξη της συσκευης απο devs και κατασκευαστες
Ωπα.:)
Λάθος πράγμα κατάλαβα.
Τώρα έγινε απολύτως κατανοητό.:oneup:

lewton
20-05-14, 09:27
την ιδια αποψη εχουμε.αυτο ομως μαλλον τελειωσε.το δικο της ταμπλετ,πηρε κιτκατ,αμεσως μετα τα nexus.εμπειρια χρησης?η ιδια ακριβως

- - - Updated - - -



δεν εννοει αυτο.εννοει για εξελιξη της συσκευης απο devs και κατασκευαστες

Εγώ δε συγχωρώ τόσο εύκολα την ταλαιπωρία που πέρασα με το O2X.
Θα πρέπει να κάνει κάτι πολύ καλύτερο από την Qualcomm αν με θέλει πίσω ως πελάτη.

blade_
20-05-14, 11:24
Εγώ δε συγχωρώ τόσο εύκολα την ταλαιπωρία που πέρασα με το O2X.
Θα πρέπει να κάνει κάτι πολύ καλύτερο από την Qualcomm αν με θέλει πίσω ως πελάτη.

οντως ηταν μεγαλη ταλαιπωρια αυτη και γω μαζι της τα ειχα τοτε.αλλα εχει περασει καιρος..

lewton
20-05-14, 18:56
οντως ηταν μεγαλη ταλαιπωρια αυτη και γω μαζι της τα ειχα τοτε.αλλα εχει περασει καιρος..

Το ότι έχει περάσει καιρός σημαίνει ότι είμαι έτοιμος να συγχωρήσω αν δω ότι το αξίζει.
Αλλά απλά να συγχωρήσω απλά και μόνο έχει περάσει καιρός δεν παίζει.
Πρέπει να παρουσιάσει κάτι απίστευτα πιο δυνατό από τα αντίστοιχα Qualcomm και να δώσει και τους drivers ελεύθερα στο Internet.
Aλλιώς Qualcomm. Aυτήν ξέρουμε αυτήν εμπιστευόμαστε.

Νίκος Παπαδόπουλος
08-06-14, 12:51
http://www.merimobiles.com/pipo-m9-pro-buit-in-3g-rk3188-10-1-inch-hffs-screen-32gb-tablet_p/meri7783.h

θέλω την γνώμη σας για αυτό το ταμπλετ

Gordito
08-06-14, 12:59
Καλα, μιλαμε, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!

Νίκος Παπαδόπουλος
08-06-14, 13:01
δεν το κατάλαβα φίλε μου.. καλό η όχι?

villasg
08-06-14, 13:06
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!

kataras
08-06-14, 13:17
Page not found...

guardianhelm
08-06-14, 13:28
Ξέχασε ένα tm στο τέλος του url ο άνθρωπος, αμάν να τον φάτε :p

PIPO M9 Pro Buit-in 3G RK3188 Quad Core Android 4.2.2 10.1 inch HFFS Screen 1920*1200 2GB RAM 32GB HDMI Tablet (http://www.merimobiles.com/pipo-m9-pro-buit-in-3g-rk3188-10-1-inch-hffs-screen-32gb-tablet_p/meri7783.htm)

Νίκος Παπαδόπουλος
08-06-14, 14:03
http://www.merimobiles.com/pipo-m9-pro-buit-in-3g-rk3188-10-1-inch-hffs-screen-32gb-tablet_p/meri7783.htm


PIPO M9 Pro Buit-in 3G RK3188 Quad Core Android 4.2.2 10.1 inch HFFS Screen 1920*1200 2GB RAM 32GB HDMI Tablet


sory

thenetpoet
08-06-14, 22:45
άλλο ένα κινεζοτάμπλετ φοβερό και τρομερό, με antutu 16000....να σου δώσω στο xperia sp μου που έχει 25000 antutu score? :)
Επίσης μακριά από merimobiles, σε περίπτωση προβλήματος είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

nikraven
08-06-14, 22:49
άλλο ένα κινεζοτάμπλετ φοβερό και τρομερό, με antutu 16000....να σου δώσω στο xperia sp μου που έχει 25000 antutu score? :)
Επίσης μακριά από merimobiles, σε περίπτωση προβλήματος είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ
χωρίς να ξέρω αν το antutu είναι ένα μέτρο σύγκρισης αξιόπιστο
πιο πίσω στο παρόν νήμα το pipo m9 το προτείνουν σαν ένα απο τα καλύτερα tablet.
Aυτό είναι περίεργο.

thenetpoet
08-06-14, 22:52
οντως θεωρείται από τα πιο καλά, αυτό είναι που με προβληματίζει :)
Επισης δεν έχω βρει παιχνίδι η εφαρμογή που να μην πάει σφαίρα στο xperia... Αν είχα χρήματα να διαθέσω για αυτό τον σκοπό, θα έπαιρνα την tablet έκδοσή του.
Για το antutu, το xperia z2 tablet δίνει ~32000 score.

nikraven
08-06-14, 23:06
οντως θεωρείται από τα πιο καλά, αυτό είναι που με προβληματίζει :)
Επισης δεν έχω βρει παιχνίδι η εφαρμογή που να μην πάει σφαίρα στο xperia... Αν είχα χρήματα να διαθέσω για αυτό τον σκοπό, θα έπαιρνα την tablet έκδοσή του.
Για το antutu, το xperia z2 tablet δίνει ~32000 score.
και του γιού μου το sp κοντά στα 25000 antutu χτυπάει αλλά ο φίλος που ψάχνει πληροφορίες για το pipo m9 πέρα απο το 16000 antutu
μπορεί να ρίξει μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/652625-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-tablet?p=5081474#post5081474) και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/652625-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-tablet?p=5193271#post5193271) και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/652625-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-tablet?p=5237642#post5237642) και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/652625-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-tablet?p=5267776#post5267776) και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/652625-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-tablet?p=5282050#post5282050) και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/652625-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-tablet?p=5312649#post5312649) απο μερικά
παιδιά που το έχουν αγοράσει.:)

Νίκος Παπαδόπουλος
08-06-14, 23:30
τελικα ειναι η δεν ειναι καλο?? να το παραγγείλω η οχι


pipo m9 pro 3g

nikraven
08-06-14, 23:34
τελικα ειναι η δεν ειναι καλο?? να το παραγγείλω η οχι


pipo m9 pro 3g
επειδή εγώ δεν είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου tablet
και για να μην σε πάρω στον λαιμό μου γράφοντας σου οτιδήποτε
κάνε το εξής:
Μπες στα παραπάνω post που σου έδωσα με τα link
και στείλε ένα pm στα παιδιά που είναι κάτοχοι του pipo m9.
Θα έχεις πιο αντικειμενική πληροφόρηση.

Νίκος Παπαδόπουλος
08-06-14, 23:42
ok , σε ευχαριστώ φίλε μου

christoi
09-06-14, 03:33
Εξαρτάται για τη χρήση το θέλεις. Η αυτονομία του πρέπει να είναι μέτρια (θα σε βγάζει μία μέρα χρήσης). 2 ηχεία με ωραίο στέρεο (εγώ έχω την βλακεία της Asus με το 1 """""surround"""""). Χωρίς να ξέρω αν είναι ο μοναδικός τρόπος φόρτισης, ο φορτιστής του είναι με δικό του βύσμα (και όχι micro usb ή κάτι αντίστοιχο). Βγάζει μέχρι 4 παράθυρα (multi window) και παίρνει ethernet απλώς και μόνο ενεργοποιώντας το (μέσω software) και βάζοντας το κατάλληλο ανταπτοράκι (micro usb to ethernet). Τα πλήκτρα φαίνονται ότι είναι φθηνοκατασκευή, αλλά μέχρι τώρα δεν είχαν πρόβλημα.
Η διαφορά των χρημάτων σε σχέση με ένα επώνυμο τάμπλετ ίδιων χαρακτηριστικών (κυρίως τα 2 γίγα ραμ), φαίνεται στην ποιότητα κατασκευής, χωρίς να είναι ιδιαίτερο πρόβλημα.
Το GPS κλειδώνει αρκετά γρήγορα (νομίζω κάτω από λεπτό).

Αν δεν έχεις κάποιον λόγο να πάρεις το 3G, θα σου πρότεινα να μην το πάρεις (αν γλιτώνεις € πέρνοντας την wifi).

RASTAVIPER
09-06-14, 10:09
οντως θεωρείται από τα πιο καλά, αυτό είναι που με προβληματίζει :)
Επισης δεν έχω βρει παιχνίδι η εφαρμογή που να μην πάει σφαίρα στο xperia... Αν είχα χρήματα να διαθέσω για αυτό τον σκοπό, θα έπαιρνα την tablet έκδοσή του.
Για το antutu, το xperia z2 tablet δίνει ~32000 score.

Καλά και το κινέζικο Onda v975m βγάζει 31.000 σκορ.
Άρα είναι από τα καλύτερα της αγοράς;;
Δεν κοιτάμε μόνο το σκορ αυτό, αλλά και άλλα πράγματα, όπως αυτονομία, οθόνη, κατασκευή κλπ.


Για το Pipo που λέει ο φίλος, σαν κριτήριο και μόνο τις επιδόσεις, θεωρώ ότι αυτό το τάμπλετ θεωρείται παρωχημένο πια.
Υπάρχουν άλλα πολύ πιο γρήγορα μηχανάκια πια.

thenetpoet
09-06-14, 10:28
Συμφωνώ απόλυτα, γι αυτό και έφερα σαν παράδειγμα ένα sony και οχι ένα άλλο κινέζικο...
Φυσικά το sony και το κάθε επώνυμο, είναι πολύ πιο ακριβό.

ralfi
09-06-14, 11:23
προσφατα αγορασα το samsung tab310 https://www.skroutz.gr/s/3576175/Samsung-Galaxy-Tab-3-8-0-Wi-Fi-16GB.html

δεν το ηθελα 3g μιας και το θεωρουσα αχρειαστο.(οπου κι αν πας πλεον υπαρχει wifi οποτε πoιος ο λογος του 3G).
το ταμπλετ απλα φοβερο.απ τα καλυτερα 8αρια πιστευω.ταχυτατο τελεια οθονη και με πααρα πολυ καλη μπαταρια(1 μερα ανετα με wifi ανοιχτο καποια παιχνιδακια διαβασμα σερφαρισμα).το πηρα απο ενα σκρουτζομαγαζο στο οποιο μπορεις να εξαργυρωσεις την επιδοτηση σου απο cosmote.οπως και εκανα πληρωνοντας μόνο την διαφορα(περιπου 80 ευρο).

christoi
09-06-14, 17:51
...δεν το ηθελα 3g μιας και το θεωρουσα αχρειαστο.(οπου κι αν πας πλεον υπαρχει wifi οποτε πoιος ο λογος του 3G)..

Και όχι μόνο αυτό, αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό που έχει τάμπλετ, έχει και δεδομένα στο κινητό (ακόμα και το w660i που είχα πριν πάρω smartphone, έκανε bluetooth tether -αργό μεν, εφικτό δε). Απλά και νοικοκυρεμένα, δεδομένα σε μία συσκεύη :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.