PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

RASTAVIPER
23-09-12, 16:39
Τελικά με όλα όσα έχω διαβάσει δεν ξέρω αν αξίζει να πάρεις το N101 αντί για το Cube.
Σε hardware είναι πρακτικά τα ίδια αλλά σε firmware το Ν101 με τις 3 εκδόσεις του δεν μας τα λέει καθόλου καλά... :hmm:
Χμμμ. Φαίνεται καλό και αυτό και έχει και Jellybean έτοιμο..
Βρε λες;;


http://ipadalternative.com/132-cube-u20gt-rockchip-rk3066-dual-core-97-inch-1gb-ddr3-ram-gorilla-glass-android-4-ics-tablet.html
Αυτό τι είναι; Ο μικρός αδερφός του Cube U30GT; Αξίζει; 9.7" βλέπω, κατά τα άλλα καλό είναι; Είναι στα 158 ευρώ βλέπω, από UK έρχεται;
Η εταιρεία είναι Αγγλική αλλά εδρεύει Taiwan.

- - - Updated - - -

Επειδή άρχισα να κοιτάω και το Cube U32G σε σχέση με το Ν101+,
οι καλύτερες τιμές που βρήκα είναι:
- CUBE U32G->Merimobiles Σε συνδυασμό με το κουπόνι βγαίνει 223$ (με το απλό ταχυδρομείο που είναι δωρεάν), δηλαδή περίπου 167€
- Ν101+ ->Merimobiles Σε συνδυασμό με το κουπόνι βγαίνει 228$ (με το απλό ταχυδρομείο που είναι δωρεάν), δηλαδή περίπου 171€

Οπότε το θέμα τιμή δεν αποτελεί βασικό παράγοντα απόφασης.
Το ίδιο hardware έχουν, IPS panel φοράνε και τα 2.
4.1 Jellybean βγήκε για το CUBE αλλά σίγουρα θα το πάρει και το N101+.
Μόνη διαφορά ότι το Ν101+ έχει 2 ηχεία ενώ το άλλο ένα.

Rama
23-09-12, 17:30
Πράγματι το N101+ έχει δύο ηχεία αλλά μιλάνε (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4304204#post4304204) για προβλήματα, τα οποία δεν υπάρχουν στην 3ή έκδοση N101.
Η έκδοση αυτή όμως (N101 2) έχει ένα ηχείο.
Εγώ ενώ ξεκίνησα full για N101. Στην πορεία διάβασα τα παραπάνω και παίζουν και αυτά :
1. αγοράζοντας από κίνα δεν έχω ιδέα πιο από τα 3 μοντέλα θα παραλάβω
2. Το firmware και η υποστήριξη για το JB so far φαίνεται να είναι πολύ χειρότερη από αυτή του cube...

Για μένα τελικά το cube φαίνεται πολύ πιο σίγουρη λύση. Έχω κάνει τον συμβιβασμό του ηχείου και προσπαθώ να συμφιλιωθώ με τη σκέψη ότι μπορεί σε 2 μήνες να παρουσιάσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα ή να διαλυθεί.
Σε αυτά που με ενοχλούν πολύ είναι αυτό που γράφει ο psolord για το youtube (νομίζω παίζει σαν πρόβλημα και στον N101) και φυσικά το ότι δεν ξέρω από πού να το αγοράσω.
Για το θέμα του φορτιστή υποθέτω ότι μπορώ να αγοράσω ένα κατάλληλο από εδώ και να ξεμπερδεύω.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο 16GB και στο 32GB Cube; Εννοώ αν το 2ο παρουσιάζει extra προβλήματα ή παίρνει άλλο firmware

bendersteed
23-09-12, 18:26
Δεν ξέρω γενικά, αλλά στο slatedroid διαβάζω πολύ αρνητικά πράγματα για το cube. Για το n101 λέγεται ότι έχει την καλλίτερη οθόνη που κυκλοφορεί αλλά και αυτό έχει πολλά rough edges. Γενικά όλα αυτά τα κινέζικα είναι λίγο λαχείο.
Εγώ θα ήθελα ένα tab για calendar-email-rss-browsing και περιστασιακό e-booking αλλά για εσωτερική χρήση, όχι να το κουβαλάω μαζί μου. Αμφιταλαντεύομαι αν θα ήταν καλό να πάρω 7' ή 10' οθόνη. Έχει κανείς το Pipo M1; Γενικά εκτός από ένα πρόβλημα με το να γράφεις στην sd δεν έχω διαβάσει κάτι άλλο και μοιάζει ενδιαφέρον. Επειδή θα κάθεται κυρίως στο τραπέζι του σαλονιού μου αρέσει το 4:3 form-factor.
Σε 7άρι τι προτείνεται; Να σκάσω κάτι παραπάνω για το Nexus;

RASTAVIPER
23-09-12, 20:28
Blackilisted tablet sellers (σύμφωνα με το Ipadalternative.com)


http://www .ramos-tablet com

Registrar: GODADDY.COM
Creation Date: 2012-02-06
Registrant: ljmni kjiuy
Administrative Contact: kjiuy, ljmni chutian1987@gmail.com
Name Servers: ns55.domaincontrol.com

http://www .cube-tablet com

Registrar: GODADDY.COM
Creation Date: 2012-02-06
Registrant: cubetablet cubetablet
Administrative Contact: cubetablet, cubetablet gdliuping@gmail.com
Name Servers: ns55.domaincontrol.com

http://www .ainol-novo com

Registrar: GODADDY.COM
Creation Date: 2012-02-03
Registrant: chutian mic
Administrative Contact: mic, chutian chutian3498@gmail.com
Name Servers: ns55.domaincontrol.com

http://www .onda-tablet com

Registrar: GODADDY.COM
Creation Date: 2012-02-03
Registrant: joshon chu
Administrative Contact: chu, joshon chutian3498@gmail.com
Name Servers: ns55.domaincontrol.com

http://www .iandroidbox com

Registrar: GODADDY.COM
Creation Date: 2012-02-14
Registrant: androidwind androidwind
Administrative Contact: androidwind, androidwind gdliuping@gmail.com
Name Servers: ns55.domaincontrol.com

PLOYER-TABLET . COM

Rama
23-09-12, 20:49
Δεν ξέρω γενικά, αλλά στο slatedroid διαβάζω πολύ αρνητικά πράγματα για το cube. Για το n101 λέγεται ότι έχει την καλλίτερη οθόνη που κυκλοφορεί αλλά και αυτό έχει πολλά rough edges. Γενικά όλα αυτά τα κινέζικα είναι λίγο λαχείο.
Εγώ θα ήθελα ένα tab για calendar-email-rss-browsing και περιστασιακό e-booking αλλά για εσωτερική χρήση, όχι να το κουβαλάω μαζί μου. Αμφιταλαντεύομαι αν θα ήταν καλό να πάρω 7' ή 10' οθόνη. Έχει κανείς το Pipo M1; Γενικά εκτός από ένα πρόβλημα με το να γράφεις στην sd δεν έχω διαβάσει κάτι άλλο και μοιάζει ενδιαφέρον. Επειδή θα κάθεται κυρίως στο τραπέζι του σαλονιού μου αρέσει το 4:3 form-factor.
Σε 7άρι τι προτείνεται; Να σκάσω κάτι παραπάνω για το Nexus;
Συνοπτικά;

tsavman
23-09-12, 21:00
Blackilisted tablet sellers (σύμφωνα με το Ipadalternative.com)


Έχει κάποια βάση αυτή η λίστα, ή απλά λόγω του ότι είναι ανταγωνιστικά μαγαζιά;
Τη δική μου η εμπειρία με το androidmall θα την περιέγραφα ουδέτερη, καθώς από τη μία δεν ήταν δικό τους -άμεσα- το πρόβλημα με την EMS, από την άλλη αργούσαν χαρακτηριστικά να απαντήσουν στα email μου και να αναλάβουν πρωτοβουλία για επίλυση του προβλήματος.

bendersteed
23-09-12, 21:10
Από ότι διαβάζω, δεν έχω κάποιο από αυτά τα tablet, το cube έχει συχνά προβλήματα λόγω κακού quality control. Το wi-fi δεν είναι ιδιαίτερα καλό, αναφέρονται μάλιστα και περιπτώσεις που σταματάει να δουλεύει εντελώς. Επιπλέον αναφέρεται πως τα τελευταία batches έχουν mva οθόνη αντί για ips. Μικρό το κακό αλλά είναι χειρότερη. Άλλα προβλήματα περιέχουν μαύρα στίγματα στην οθόνη και άλλα. Γενικά έχω διαβάσει πολλά thread στα οποία δεν το προτείνουν.
Από την άλλη απλά μεταφέρω γνώμες και εμπειρίες άλλων και ταυτόχρονα πιστεύω πως γενικά είναι λίγο ρουλέτα το όλο θέμα, απλά αν κοιτάς ποια έχουν τα περισσότερα προβλήματα ίσως βελτιώνεις λίγο τις πιθανότητες να πάρεις καλό κομμάτι.

- - - Updated - - -



2. Το firmware και η υποστήριξη για το JB so far φαίνεται να είναι πολύ χειρότερη από αυτή του cube...

Και για αυτό δεν είμαι σίγουρος, νομίζω ότι το yuandao υποτίθεται πως έχει καλό firmware. Το cube έχει πάρει jelly bean;

tsavman
23-09-12, 21:13
Το cube έχει πάρει jelly bean;

Το πρώτο πράγμα που θα κάνω (http://www.arctablet.com/blog/featured/cube-u30gt-h-android-4-1-jb-firmware-root-and-pip/) μόλις το πάρω στα χέρια μου

bendersteed
23-09-12, 21:21
Πολύ ωραία. Όταν το πάρεις στα χέρια σου τσέκαρε την οθόνη του αν είναι ips ή mva. Γενικά πάντως οι απόψεις για αυτό το tablet είναι ποικίλες.

tsavman
23-09-12, 21:36
Πως μπορώ να το κάνω αυτό, πέρα από το να ελέγξω τις γωνίες θέασης;
Υπάρχει κάπου αυτή η πληροφορία;

RASTAVIPER
24-09-12, 00:04
Πως μπορώ να το κάνω αυτό, πέρα από το να ελέγξω τις γωνίες θέασης;
Υπάρχει κάπου αυτή η πληροφορία;
Όλα τα τελευταία Cube είναι με IPS και νομίζω ότι γράφει στο πίσω μέρος ποιο πάνελ φοράει.

babill2004
24-09-12, 08:38
Χμμμ. Φαίνεται καλό και αυτό και έχει και Jellybean έτοιμο..
Βρε λες;;


Η εταιρεία είναι Αγγλική αλλά εδρεύει Taiwan.

- - - Updated - - -

Επειδή άρχισα να κοιτάω και το Cube U32G σε σχέση με το Ν101+,
οι καλύτερες τιμές που βρήκα είναι:
- CUBE U32G->Merimobiles Σε συνδυασμό με το κουπόνι βγαίνει 223$ (με το απλό ταχυδρομείο που είναι δωρεάν), δηλαδή περίπου 167€
- Ν101+ ->Merimobiles Σε συνδυασμό με το κουπόνι βγαίνει 228$ (με το απλό ταχυδρομείο που είναι δωρεάν), δηλαδή περίπου 171€

Οπότε το θέμα τιμή δεν αποτελεί βασικό παράγοντα απόφασης.
Το ίδιο hardware έχουν, IPS panel φοράνε και τα 2.
4.1 Jellybean βγήκε για το CUBE αλλά σίγουρα θα το πάρει και το N101+.
Μόνη διαφορά ότι το Ν101+ έχει 2 ηχεία ενώ το άλλο ένα.

Μια μικρή διόρθωση στις ισοτιμίες.
Στις αγορές σε δολάρια η ισοτιμία αυτή τη στιγμή είναι περίπου 1€=$1.245. Μην μπερδεύεστε όπως και εγώ στην αρχή με αυτό που βλέπουμε στη τηλεόραση ή και στο gadget tool των windows 7.
Χθεσινή αγορά θήκης για το cube μέσω Paypal Exchange rate: 1 EUR = 1.24532USD.

psolord
24-09-12, 10:10
Blackilisted tablet sellers (σύμφωνα με το Ipadalternative.com)


http://www .ramos-tablet com

Registrar: GODADDY.COM
Creation Date: 2012-02-06
Registrant: ljmni kjiuy
Administrative Contact: kjiuy, ljmni chutian1987@gmail.com
Name Servers: ns55.domaincontrol.com

http://www .cube-tablet com

Registrar: GODADDY.COM
Creation Date: 2012-02-06
Registrant: cubetablet cubetablet
Administrative Contact: cubetablet, cubetablet gdliuping@gmail.com
Name Servers: ns55.domaincontrol.com

http://www .ainol-novo com

Registrar: GODADDY.COM
Creation Date: 2012-02-03
Registrant: chutian mic
Administrative Contact: mic, chutian chutian3498@gmail.com
Name Servers: ns55.domaincontrol.com

http://www .onda-tablet com

Registrar: GODADDY.COM
Creation Date: 2012-02-03
Registrant: joshon chu
Administrative Contact: chu, joshon chutian3498@gmail.com
Name Servers: ns55.domaincontrol.com

http://www .iandroidbox com

Registrar: GODADDY.COM
Creation Date: 2012-02-14
Registrant: androidwind androidwind
Administrative Contact: androidwind, androidwind gdliuping@gmail.com
Name Servers: ns55.domaincontrol.com

PLOYER-TABLET . COM



Έχουν βάλει σε black list τα sites των κατασκευαστών? :hmm:

- - - Updated - - -

Από την Cube κυκλοφορεί και το U9GT V (http://www.cube-tablet.com/cube-u9gt-v-retina-screen-u9gtv-tablet-pc.html) με retina οθόνη 2048*1532, για όποιον ενδιαφέρεται.

tsavman
24-09-12, 10:30
Όλα τα τελευταία Cube είναι με IPS και νομίζω ότι γράφει στο πίσω μέρος ποιο πάνελ φοράει.


Ο πωλητής με διαβεβαίωσε ότι είναι με IPS πάνελ, σε χθεσινό μου μήνυμα.

RASTAVIPER
24-09-12, 11:44
Μια μικρή διόρθωση στις ισοτιμίες.
Στις αγορές σε δολάρια η ισοτιμία αυτή τη στιγμή είναι περίπου 1€=$1.245. Μην μπερδεύεστε όπως και εγώ στην αρχή με αυτό που βλέπουμε στη τηλεόραση ή και στο gadget tool των windows 7.
Χθεσινή αγορά θήκης για το cube μέσω Paypal Exchange rate: 1 EUR = 1.24532USD.
δεν κοιτάω κανένα site για ισοτιμία.
στηρίζομαι στην μετατροπή που κάνει η τράπεζα μου, καθώς πάντα αγοράζω στο ξένο νόμισμα. τελευταία φορά ο λογαριασμός της κάρτας μου έδειξε αναλογία 0,75 $ προς €.
Εσύ, κακώς δέχεσαι την ισοτιμία του PayPal. τα έχουμε πει τόσες φορές στο σχετικό θέμα.


Έχουν βάλει σε black list τα sites των κατασκευαστών? :hmm:

- - - Updated - - -

Από την Cube κυκλοφορεί και το U9GT V (http://www.cube-tablet.com/cube-u9gt-v-retina-screen-u9gtv-tablet-pc.html) με retina οθόνη 2048*1532, για όποιον ενδιαφέρεται.
Δεν είναι τα επίσημα αυτά.
μην μπερδεύεσαι με τα παραπλανητικά link.

stelios4711
24-09-12, 13:05
Μια μικρή διόρθωση στις ισοτιμίες.
Στις αγορές σε δολάρια η ισοτιμία αυτή τη στιγμή είναι περίπου 1€=$1.245. Μην μπερδεύεστε όπως και εγώ στην αρχή με αυτό που βλέπουμε στη τηλεόραση ή και στο gadget tool των windows 7.
Χθεσινή αγορά θήκης για το cube μέσω Paypal Exchange rate: 1 EUR = 1.24532USD.

Είτε στο Google γράφω 1000$ to € είτε στο gadget tool των windows 7 την ίδια τιμή μου βγάζει, εσύ από που βρίσκεις την ισοτιμία;


δεν κοιτάω κανένα site για ισοτιμία.
στηρίζομαι στην μετατροπή που κάνει η τράπεζα μου, καθώς πάντα αγοράζω στο ξένο νόμισμα. τελευταία φορά ο λογαριασμός της κάρτας μου έδειξε αναλογία 0,75 $ προς €.
Εσύ, κακώς δέχεσαι την ισοτιμία του PayPal. τα έχουμε πει τόσες φορές στο σχετικό θέμα.


Πώς γίνεται αυτό; υπάρχει καμιά ρύθμιση για αλλαγή στο paypal ωστε να πληρώνουμε σε δολάριο ή στο Amazon ώστε να πληρώνουμε σε λίρες;
Και τα δύο εμένα μου τα μετατρέπουν αυτόματα σε ευρώ

psolord
24-09-12, 13:38
Δεν είναι τα επίσημα αυτά.
μην μπερδεύεσαι με τα παραπλανητικά link.

Έχεις δίκιο βέβαια. Το όνομα δεν υποδεικνύει επισημότητα, έτσι όπως έχει καταντήσει το Ινετ, αλλά αν η Ramos, η Cube, η Onda και η Ainol, επιτρέπουν την ύπαρξη αυτών των sites, τότε είναι εξίσου υπεύθυνες.

secjournalist
24-09-12, 13:50
Είτε στο Google γράφω 1000$ to € είτε στο gadget tool των windows 7 την ίδια τιμή μου βγάζει, εσύ από που βρίσκεις την ισοτιμία;



Πώς γίνεται αυτό; υπάρχει καμιά ρύθμιση για αλλαγή στο paypal ωστε να πληρώνουμε σε δολάριο ή στο Amazon ώστε να πληρώνουμε σε λίρες;
Και τα δύο εμένα μου τα μετατρέπουν αυτόματα σε ευρώ

Υπάρχει επιλογή και στο Paypal και στο Amazon στο τελευταίο βήμα της παραγγελίας.

psolord
24-09-12, 18:54
Πόσες μέρες να περιμένω το refund από το Androidmall, από την ημέρα που έδωσα την εντολή για order cancellation και refund?

- - - Updated - - -

Έχει φέρει και το Deal Extreme μερικά ταμπλετάκια από τα γνωστά άγνωστα, αλλά με κάπως τσιμπημένες τιμές.

tsavman
24-09-12, 20:12
Πόσες μέρες να περιμένω το refund από το Androidmall, από την ημέρα που έδωσα την εντολή για order cancellation και refund?


Αναλόγως την επικοινωνία που έχετε.
Εγώ έκανα dispute στο paypal, για δύο μέρες προσπαθούσαν να με μεταπείσουν για εναλλακτικό τρόπο αποστολής, και τελικά προχώρησαν μόνοι τους σε refund όταν τους έκανα σαφές ότι δε με ενδιαφέρει η αποστολή με DHL.

anon
24-09-12, 21:06
Έχεις δίκιο βέβαια. Το όνομα δεν υποδεικνύει επισημότητα, έτσι όπως έχει καταντήσει το Ινετ, αλλά αν η Ramos, η Cube, η Onda και η Ainol, επιτρέπουν την ύπαρξη αυτών των sites, τότε είναι εξίσου υπεύθυνες.

Μην είσαι τόσο απόλυτος. Ειναι πάγια πολιτική εταιριών, ακόμα και μεγάλων, που έχουν αναλάβει τον ρόλο registrar, να εκβιάζουν, κυριολεκτικά, για την πώληση sites. Εχεις πχ την εταιρία foufoutos και κατοχυρώνεις το foufoutos.com
Σε λίγο θα σου έρχοναι email που θα σου λένε ότι πρόκειται να γίνει καταχώριση στο foufoutos.net, foufoutos.org, foufoutos.asia, foufoutos.com.gr και πάει λέγοντας, που αν τελικα τα κατοχυρώνεις όλα, θα σου φευγει μια περιουσία. Αν δε βάλεις και παράγωγα, δεν έχει τελειωμό η ιστορία.

Rama
24-09-12, 21:13
Cube U30GT :
Ψωνίζω προφανώς με paypal.
Το ipadalternative είναι αξιόπιστο ή να κοιτάξω σε κάποιο άλλο site (να αγοράσω και με $$$);
Αποστολή με EMS ή με απλό mail;
Χρειάζεται να ρωτήσω κάτι τους πωλητές για να έχω το κεφάλι μου πιο ήσυχο;
Μπορώ να βρω στην Ελλάδα φορτιστή για να αντικαταστήσω τον προβληματικό δικό του;

babill2004
24-09-12, 21:57
Cube U30GT :
Ψωνίζω προφανώς με paypal.
Το ipadalternative είναι αξιόπιστο ή να κοιτάξω σε κάποιο άλλο site (να αγοράσω και με $$$);
Αποστολή με EMS ή με απλό mail;
Χρειάζεται να ρωτήσω κάτι τους πωλητές για να έχω το κεφάλι μου πιο ήσυχο;
Μπορώ να βρω στην Ελλάδα φορτιστή για να αντικαταστήσω τον προβληματικό δικό του;

Νομίζω ότι σε ένα κατάστημα τύπου Βενιέρη, πχ Ακτίνιον στην Πατησίων απέναντι από το παλιό Μινιόν, ή σε κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών πίσω από την πλατεία Κλαυθμώνος, κάτι θα βρεις. Πήγαινε με το tablet μαζί και δοκίμασε επιτόπου το φορτιστή.

tsavman
24-09-12, 23:17
Cube U30GT :
Ψωνίζω προφανώς με paypal.
Το ipadalternative είναι αξιόπιστο ή να κοιτάξω σε κάποιο άλλο site (να αγοράσω και με $$$);
Αποστολή με EMS ή με απλό mail;
Χρειάζεται να ρωτήσω κάτι τους πωλητές για να έχω το κεφάλι μου πιο ήσυχο;
Μπορώ να βρω στην Ελλάδα φορτιστή για να αντικαταστήσω τον προβληματικό δικό του;

Δεν γνωρίζω το κατάστημα, αλλά αν δέχεται PayPal προφανώς έχεις κάποια ασφάλεια.
Αποστολή αποκλειστικά με EMS (να το τονίσεις) και όχι DHL ή άλλη κούριερ, γιατί θα στο σταματήσουν σίγουρα στο τελωνείο. Και με EMS υπάρχει ενδεχόμενο, μικρότερο όμως. Αν δε σε ενδιαφέρει το tracking number και το ότι θα κάνει μήνα και βάλε να έρθει, τότε και με απλό ταχυδρομείο μπορείς.
Το πρόβλημα που αντιμετώπισα εγώ (δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει όλο το thread), με το androidmall, ήταν ότι ενώ είχα επιλέξει EMS και θεωρητικά θα μου ερχόταν σε 10 μέρες από την αποστολή, η EMS για ένα μήνα πηγαινοέφερνε την παραγγελία μου εντός Κίνας, και όταν άρχιζα να τους πιέζω (το κατάστημα) να μου εξηγήσουν τι γίνεται, μου είπαν ότι τελικά δεν κάνουν αποστολές αντικείμενα με μπαταρία.
Προφανώς έπεσα στην περίπτωση, αλλά στο μεταξύ είχε ήδη περάσει ένας μήνας, και τελικά το παρήγγειλα το Σάββατο που μας πέρασε, από Γάλλο πωλητή στο ebay.co.uk

Αν δεν έχει πρόβλημα με τα παραπάνω, τότε παρήγγειλέ το με EMS ή απλό ταχυδρομείο.

Για το φορτιστή, εγώ θα περιμένω πρώτα να δω πως και αν έχει πρόβλημα με τον δικό του, και αναλόγως θα πράξω.

Rama
25-09-12, 00:10
Τελικά ζήτησα αποστολή με Singapore Mail καθώς δεν υπήρχε επιλογή για EMS. Σε άλλο ελληνικό forum/thread διάβασα ότι είναι "ασφαλές".
Οπότε περιμένω ένα Cube U30GT με 32GB σε περίπου 10 μέρες.

Mouse Potato
25-09-12, 00:42
Τελικά ζήτησα αποστολή με Singapore Mail καθώς δεν υπήρχε επιλογή για EMS. Σε άλλο ελληνικό forum/thread διάβασα ότι είναι "ασφαλές".
Οπότε περιμένω ένα Cube U30GT με 32GB σε περίπου 10 μέρες.

Συνολικό κόστος...;

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

tsavman
25-09-12, 00:46
Σε δέκα μέρες πιστεύω να το έχω και γω, καλή επιτυχία με το τελωνείο, και καλοδούλευτα να είναι!

Rama
25-09-12, 00:59
Συνολικό κόστος...;

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

€192.96 . Πιθανότατα όχι η φτηνότερη επιλογή.


Σε δέκα μέρες πιστεύω να το έχω και γω, καλή επιτυχία με το τελωνείο, και καλοδούλευτα να είναι!
Να σαι καλά. Επίσης!

Mouse Potato
25-09-12, 01:38
€192.96 . Πιθανότατα όχι η φτηνότερη επιλογή.

Καλή τιμή... Περιμένουμε νέα. :)

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

RASTAVIPER
25-09-12, 08:23
€192.96 . Πιθανότατα όχι η φτηνότερη επιλογή.


Να σαι καλά. Επίσης!
Βασικά περίπου 181€ βγαίνει. H ;έκδοση 32GB + μεταφορικά Singapore post 6,99$.
Δεν πιστεύω να διάλεξες και εσύ την τιμή σε Ευρώ... Τόση κουβέντα κάναμε πιο πάνω περί ισοτιμίας.
Όσο για το Ipadalternative.com, μην το φοβάσαι. Θεωρείται από το πιο αξιόπιστο στην Ευρώπη για αγορές τάμπλετ.
Μάλιστα έχει μπει ως Trusted Seller στο forum vondroid.com

Γιατί πήγες στο συγκεκριμένο μοντέλο και όχι σε κάτι νεώτερο όπως N101+ ή Pipo M3?
Σε μισό μήνα βγαίνει και το 4πύρηνο Ramos.

psolord
25-09-12, 09:01
Μην είσαι τόσο απόλυτος. Ειναι πάγια πολιτική εταιριών, ακόμα και μεγάλων, που έχουν αναλάβει τον ρόλο registrar, να εκβιάζουν, κυριολεκτικά, για την πώληση sites. Εχεις πχ την εταιρία foufoutos και κατοχυρώνεις το foufoutos.com
Σε λίγο θα σου έρχοναι email που θα σου λένε ότι πρόκειται να γίνει καταχώριση στο foufoutos.net, foufoutos.org, foufoutos.asia, foufoutos.com.gr και πάει λέγοντας, που αν τελικα τα κατοχυρώνεις όλα, θα σου φευγει μια περιουσία. Αν δε βάλεις και παράγωγα, δεν έχει τελειωμό η ιστορία.


Κατανοητό, αλλά δεν είπα αυτό.

Όλα αυτά τα sites, προφανώς δεν είναι τα επίσημα sites. Γιατί οι επίσημοι κατασκευαστές επιτρέπουν την ύπαρξη τους, αυτό ρωτάω.

Αν ας πούμε μαζί με τα παραπάνω υπήρχε και ένα apple-tablets.com, τι θα έκανε η apple?

- - - Updated - - -

Έχει και εδώ κάτι ταμπλετάκια (http://www.aliexpress.com/store/group/10-Android-Tablet-PC/803232_211455191.html?SortType=price_desc&SortType=y&groupId=211455191). :p

Rama
25-09-12, 10:44
Βασικά περίπου 181€ βγαίνει. H ;έκδοση 32GB + μεταφορικά Singapore post 6,99$.
Δεν πιστεύω να διάλεξες και εσύ την τιμή σε Ευρώ... Τόση κουβέντα κάναμε πιο πάνω περί ισοτιμίας.
Όσο για το Ipadalternative.com, μην το φοβάσαι. Θεωρείται από το πιο αξιόπιστο στην Ευρώπη για αγορές τάμπλετ.
Μάλιστα έχει μπει ως Trusted Seller στο forum vondroid.com

Γιατί πήγες στο συγκεκριμένο μοντέλο και όχι σε κάτι νεώτερο όπως N101+ ή Pipo M3?
Σε μισό μήνα βγαίνει και το 4πύρηνο Ramos.
Ναι το είχα διαβάσει, αλλά για κάποιο λόγο το site μου βγάζει τιμές μόνο σε euro.
Είχα διαβάσει αρκετά πράγματα για το N101. Τελικά προτίμησα να ρισκάρω με τα h/w θέματα στο Cube παρά με τα h/w και s/w θέματα του N101/N101+/N101 II.
Για το Pipo δεν το είχα ψάξει και πολύ να σου πω την αλήθεια αλλά είχα την αίσθηση ότι δεν έχει το community του Cube.

Για το Ramos αν είναι όπως φαίνεται στα specs θα είναι τούμπανο indeed, αλλά δεν είχα υπομονή. Το ψάξιμο και οι συνεχόμενες αντικρουόμενες απόψεις με κούρασαν με τα κινέζικα.
Πολύ φοβάμαι ότι μέχρι να έρθει και περάσει και λίγος καιρός για να εμφανιστούν τα προβλήματα θα περάσει πολύ περισσότερο από μισός μήνας. Και μέχρι τότε θα εμφανιστεί για pre-order κινέζικο tablet με quad Krait και Betina screen και μετά με octa-core κ.ο.κ. BTW σε πολλά fora λένε ότι η τιμή των $200 είναι υπερβολικά καλή και μία πιο λογική τιμή θα ήταν τα $250.

psolord
25-09-12, 11:16
Έκανα μία ερώτηση στο ramos-tablets και μου είπαν ότι θα βγει W30 με 2GB ram και 32GB storage.

Επίσης στο cube-tablets μου είπαν οτι θα βγει και quad core cube.

Βασικά μου φαίνεται ότι βρίσκονται οι ίδιο άνθρωποι πίσω από αυτά τα sites. Το contact form φαίνεται απαράλαχτα ίδιο.

Μάλιστα στο κείμενο που τους έστειλα, έγραψα συγκεκριμένα:


Comment: Hello, will there be any quad core cpu Cube tablet any time soon? Something like the Ramos W30 on your other site?

και η απάντηση


Yes.
Cube quad core cpu tablet pc will be released soon.

Δεν υπήρξε σχόλιο, "what other site"? :p

- - - Updated - - -

ΥΓ οι βλακαμάδες του Android mall, έκαναν άμεσα το refund, χωρίς δεύτερη κουβέντα. Δεν είναι τόσο λαμόγια όσο νόμιζα τελικά.

tsavman
25-09-12, 11:33
Όντως, παίζει να είναι τα ίδια άτομα σε όλα αυτά τα site, αν κρίνω από τη σύνταξη και τα γραμματικά λάθη :p
Λαμόγια δεν είναι, βλακαμάδες όπως το είπες, είναι :p

Rama
25-09-12, 11:45
Υπάρχουν ήδη και άλλα quad core tablets, απλά δεν φοράνε τη cpu τησ Samsung.

sadako
25-09-12, 12:33
http://www.aliexpress.com/store/product/10-1-IPS-Screen-Tablet-PC-Sanei-N10-Android-4-0-ICS-Allwinner-A10-1GB-16GB/803232_571752157.html

Αυτό τι λέει; Βασικά, τι εννοεί:
Price: US $160.00 - 188.00 / piece
???

Για να αγοράσεις ένα κοστίζει 188 δολλάρια και αν πάρεις περισσότερα βγαίνει μέχρι και 160 το κομμάτι;

Αν και στους τρόπους (και αναλόγως τα έξοδα) αποστολής έχει DHL, EMS & UPS. Γιατί κάτι μου λέει πως με κανένα από αυτούς του τρόπους δεν γλιτώνεις το τελωνείο;

babill2004
25-09-12, 12:53
Από τη στιγμή που σε κάποιον από σας, σας έδωσαν tracking number, σε πόσες μέρες είδατε μια κάποιου είδους πρόοδο στο shipping?
Μου το έχουν δώσει από την Παρασκευή (merimobiles), η επικοινωνία τους στα μέχρι στιγμής e-mails μου, είναι καλή έως πολύ καλή, με ενημέρωσαν ότι "the yanwen express is more fast and no tax as we paid from here", αλλά μέχρι να δω πρόοδο στο link του yanwen site, με όσα έχω ακούσει για μούφα tracking numbers, ανησυχώ....

ownagE_
25-09-12, 13:07
Από τη στιγμή που σε κάποιον από σας, σας έδωσαν tracking number, σε πόσες μέρες είδατε μια κάποιου είδους πρόοδο στο shipping?
Μου το έχουν δώσει από την Παρασκευή (merimobiles), η επικοινωνία τους στα μέχρι στιγμής e-mails μου, είναι καλή έως πολύ καλή, με ενημέρωσαν ότι "the yanwen express is more fast and no tax as we paid from here", αλλά μέχρι να δω πρόοδο στο link του yanwen site, με όσα έχω ακούσει για μούφα tracking numbers, ανησυχώ....

Μην αγχώνεσαι, είναι αξιόπιστο το merimobiles, απ'ότι ξέρω.

Εμένα για να εμφανιστεί το πακετάκι μου (από ainolstore με HongKong post) πήρε 4-5 μέρες.

Τώρα περιμένω να εμφανιστεί στα ΕΛ.ΤΑ. :p

tsavman
25-09-12, 13:26
Για να αγοράσεις ένα κοστίζει 188 δολλάρια και αν πάρεις περισσότερα βγαίνει μέχρι και 160 το κομμάτι;

Αν και στους τρόπους (και αναλόγως τα έξοδα) αποστολής έχει DHL, EMS & UPS. Γιατί κάτι μου λέει πως με κανένα από αυτούς του τρόπους δεν γλιτώνεις το τελωνείο;

Ακριβώς. Όσο πιο πολλά τόσο πιο φτηνά.
Από τις κούριερ, η πιο "ασφαλής" είναι η EMS, αν δεν το "κόψουν" λόγω μπαταρίας.



Από τη στιγμή που σε κάποιον από σας, σας έδωσαν tracking number, σε πόσες μέρες είδατε μια κάποιου είδους πρόοδο στο shipping?
Μου το έχουν δώσει από την Παρασκευή (merimobiles), η επικοινωνία τους στα μέχρι στιγμής e-mails μου, είναι καλή έως πολύ καλή, με ενημέρωσαν ότι "the yanwen express is more fast and no tax as we paid from here", αλλά μέχρι να δω πρόοδο στο link του yanwen site, με όσα έχω ακούσει για μούφα tracking numbers, ανησυχώ....

Τι εννοεί, πληρώσαν τελωνείο αυτοί από εκεί; Δε νομίζω!
Δες το screenshot μου της EMS. Πλήρωσα 24 Αυγούστου στο androidmall, και άρχισε να εμφανίζεται (tracking) στις 29.. μέχρι που το επιστρέψαν δηλαδή λόγω μπαταρίας και έκανα dispute/refund.

109782

blade_
25-09-12, 13:53
τι σκαλωμα εχει παιχτει με τις μπαταριες?

babill2004
25-09-12, 13:53
Αυτλο το "λόγω μπαταρίας" ακούγεται λίγο περίεργο, αφού όλα τα ηλεκτρονικά που παραγγέλνονται (κινητά, tablets κλπ) έχουν μια μικρή ή μεγαλύτερη μπαταρία. Αυτό σημαίνει ότι ποτέ μέσω EMS δεν θα έπαιρνε κανείς κάτι. Θα ήταν γνωστό και δεν θα έμπαινε σαν shipping option στα sites τους. Αν έιναι κάτι εντελώς καινούριο λόγω ασφάλειας πτήσεων δεν το ξέρω... Αλλά από την άλλη όσοι αποστέλλουν ακτοπλοικώς ή οδικώς μόνο κινούνται?
Στο MERIMOBILES διατείνονται ότι σύντομα θα το έχω στα χέρια μου, για να δούμε.... Μόνο το Paypal με αφήνει λιγάκι ήσυχο...

psolord
25-09-12, 15:00
Υπάρχουν ήδη και άλλα quad core tablets, απλά δεν φοράνε τη cpu τησ Samsung.

Για δώσε λινκια!

Rama
25-09-12, 15:09
http://ipadalternative.com/134-sanei-n10-quad-core-15ghz-freescale-imx6q-cpu-101-dual-cameras-hdmi-android-ics.html
και αν ψάξεις με την cpu θα βρεις 2-3 ακόμα νομίζω

psolord
25-09-12, 17:46
Δεν είν' κακό αλλά θα προτιμήσω την σιγουριά του Exynos και φυσικά με 32GB. Thanks.

RASTAVIPER
27-09-12, 08:16
Όποιος έχει το CUBE U30GT,
μπορεί να μου πει τα παρακάτω:
- Κατανάλωση μπαταρίας ανά ώρα σε Deep Sleep
- Κατανάλωση μπαταρίας μετά από 1,5 ώρας ταινία
- Κατανάλωση μπαταρίας μετά από 1 ώρα gaming

Rama
27-09-12, 09:40
Ένα tracking url έχω μόνο! :cry:

babill2004
27-09-12, 10:32
Για όσουν ενδιαφερθούν να αγοράσουν από Κίνα Tablet κλπ ας υπολογίσουν ότι σε λίγες μέρες έχουν νομίζω 6ήμερο ή 3ήμερο διακοπών.
Λόγω των επικείμενων αυτών διακοπών τουλάχιστον όπως δικαιολογούνται στο merimobiles, υπάρχει φόρτος εργασίας στα ταχυδρομεία και δεν έχουν ανανεώσει την πληροφορία του tracking number. Αρχίζω να πιστεύω πως διακοπές εκεί θα κάνει και το tablet μου...... :hmm::rant:

http://www.travelchinaguide.com/essential/holidays/calendar.htm

psolord
27-09-12, 11:18
Όποιος έχει το CUBE U30GT,
μπορεί να μου πει τα παρακάτω:
- Κατανάλωση μπαταρίας ανά ώρα σε Deep Sleep
- Κατανάλωση μπαταρίας μετά από 1,5 ώρας ταινία
- Κατανάλωση μπαταρίας μετά από 1 ώρα gaming

-πως βλέπω την κατανάλωση ανά ώρα σε deep sleep? Υπάρχει κάποιο app που να κάνει αυτή τη μέτρηση κατά τη διάρκεια της νύχτας ας πούμε?

- Για την ταινία μπορώ να το κοιτάξω. Θες κάποια συγκεκριμένα specs? Hardware/software decoding?

- Τι είδους gaming? 3D action? 2D puzzle? Δεν καταναλώνουν όλα το ίδιο.

- - - Updated - - -

Σε συνέχεια των παραπάνω, μερικές παρατηρήσεις όσον αφορά το Cube μετά από κάμποσο καιρό χρήσης.

- Συνεχίζει να κάνει διάφορα άσχημα μπουκώματα (>10sec) σε διάφορες άσχετες φάσεις και πάντα σε επίπεδο λειτουργικού κατόπιν έντονης χρήσης. Δεν το κάνει ποτέ ας πούμε την ώρα που τρέχει κάποιο gaming. Επίσης έχει μία περίοδο καθυστέρησης όταν ξεκινάει από power off.

- Έχει αρχίσει και μου κάνει reset σε μερικά bootups από Power off. Δηλαδή δείχνει το κλείδωμα της οθόνης και μόλις το ξεκλειδώσω, κάνει reset και ξαναξεκινάει. Μετά είναι ΟΚ. Αυτό το κάνει 1 στις 10.

Για τα παραπάνω προβλήματα δεν ξέρω αν έχει κάποιο μερίδιο ευθύνης η external SD που είχα μέσα. Την αντικατέστησα χτες με μία καινούρια, μεγαλύτερη και ταχύτερη και θα το μελετήσω. Φυσικά μπορεί να είναι και θέμα software, γιατί είμαι λίγο σαβουροappης, αλλά δεν έχω κάτι resident να τρέχει, εκτός από ένα cpu monitor που έβαλα προχτές, αλλά τα κολλήματα τα έκανε από πριν. Αντιθέτως το cpu monitor μου έχει δείξει ότι το cpu usage δεν έχει άμεση σχέση με τα κολλήματα. Άλλες φορές είναι 10% και άλλες 100%.

- Βρήκα απανωτή ασυμβατότητα σε μερικά apps/games που προσπάθησα να τρέξω. Wreck this app, Horn, Swing shot, Dark Meadow. Έστειλα ενημέρωση στους κατασκευαστές και μου απάντησαν ότι δεν ξέρουν το μηχάνημα και δεν έχουν κάνει playtest σε αυτό. Τους είπα να ξεστραβωθούν και να βρουν RK3066 μηχανήματα για testing. :p

Κατά τα λοιπά καλά. Όταν είναι μέσα σε εφαρμογές συνεχίζει να δουλεύει ταχύτατα. Τo cpu monitor που είπα παραπάνω δείχνει ότι τα δύο cores του RK3066 δεν ιδρώνουν γενικά. Στα παιχνίδάκια και video decoding είναι 50-70% και σε browsing μόνο φτάνει 80-90%.

tsavman
27-09-12, 11:30
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά psolord.
Αν θυμάμαι καλά, τρέχεις κάποια custom JB, αυτά σου τα έκανε και με την stock ICS;

Γενικά, όταν με το καλό παραλάβω το (δεύτερης παραγγελίας) cube μου, τι προτείνεις να κάνω;
Να γυρίσω την stock ICS σε αγγλική ή να βάλω κάποια custom;
Υπόψη, το μηχανάκι θα το πάρει η αδερφή μου που είναι και αυτή αρκετά σαβουροappα και μας ενδιαφέρει πρωτίστως η σταθερότητα. Επίσης, δε θέλω να μου τη λέει μετά από τόση αναμονή, ότι σιγά το μηχάνημα :p

RASTAVIPER
27-09-12, 12:51
-πως βλέπω την κατανάλωση ανά ώρα σε deep sleep? Υπάρχει κάποιο app που να κάνει αυτή τη μέτρηση κατά τη διάρκεια της νύχτας ας πούμε?

- Για την ταινία μπορώ να το κοιτάξω. Θες κάποια συγκεκριμένα specs? Hardware/software decoding?

- Τι είδους gaming? 3D action? 2D puzzle? Δεν καταναλώνουν όλα το ίδιο.

- - - Updated - - -

Σε συνέχεια των παραπάνω, μερικές παρατηρήσεις όσον αφορά το Cube μετά από κάμποσο καιρό χρήσης.

- Συνεχίζει να κάνει διάφορα άσχημα μπουκώματα (>10sec) σε διάφορες άσχετες φάσεις και πάντα σε επίπεδο λειτουργικού κατόπιν έντονης χρήσης. Δεν το κάνει ποτέ ας πούμε την ώρα που τρέχει κάποιο gaming. Επίσης έχει μία περίοδο καθυστέρησης όταν ξεκινάει από power off.

- Έχει αρχίσει και μου κάνει reset σε μερικά bootups από Power off. Δηλαδή δείχνει το κλείδωμα της οθόνης και μόλις το ξεκλειδώσω, κάνει reset και ξαναξεκινάει. Μετά είναι ΟΚ. Αυτό το κάνει 1 στις 10.

Για τα παραπάνω προβλήματα δεν ξέρω αν έχει κάποιο μερίδιο ευθύνης η external SD που είχα μέσα. Την αντικατέστησα χτες με μία καινούρια, μεγαλύτερη και ταχύτερη και θα το μελετήσω. Φυσικά μπορεί να είναι και θέμα software, γιατί είμαι λίγο σαβουροappης, αλλά δεν έχω κάτι resident να τρέχει, εκτός από ένα cpu monitor που έβαλα προχτές, αλλά τα κολλήματα τα έκανε από πριν. Αντιθέτως το cpu monitor μου έχει δείξει ότι το cpu usage δεν έχει άμεση σχέση με τα κολλήματα. Άλλες φορές είναι 10% και άλλες 100%.

- Βρήκα απανωτή ασυμβατότητα σε μερικά apps/games που προσπάθησα να τρέξω. Wreck this app, Horn, Swing shot, Dark Meadow. Έστειλα ενημέρωση στους κατασκευαστές και μου απάντησαν ότι δεν ξέρουν το μηχάνημα και δεν έχουν κάνει playtest σε αυτό. Τους είπα να ξεστραβωθούν και να βρουν RK3066 μηχανήματα για testing. :p

Κατά τα λοιπά καλά. Όταν είναι μέσα σε εφαρμογές συνεχίζει να δουλεύει ταχύτατα. Τo cpu monitor που είπα παραπάνω δείχνει ότι τα δύο cores του RK3066 δεν ιδρώνουν γενικά. Στα παιχνίδάκια και video decoding είναι 50-70% και σε browsing μόνο φτάνει 80-90%.
για το battery monitor, είτε μέσω του κορυφαίου battery monitor widget είτε μέσω όποιου άλλου προγράμματος που μπορεί να κρατήσει log.

για την ταινία, ότι σε βολεύει.

gaming καλό είναι και 3d και 2d αν μπορείς.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

για το cube έχει βγει και επίσημο Jellybean. μπορείς να το δοκιμάσει ς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.