PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

Viper
09-07-14, 15:25
Υπαρχει ακομα στον Κωτσοβολο το μαυρο (το οποιο εχει αλλη τιμη απο το ασπρο). Πως γκενεν αυτο?

blade_
09-07-14, 15:30
Εγγυηση δεν παιζει. Εχει ληξει (Ιουνιος ή Μαιος 2013 αγορα). Ασε που και να ειχε εγγυηση, βαλε μεταφορικα, βαλε και 1+ μηνα αναμονη (πηγαινε-ελα, να το φτιαξουν).

Δοκιμασα τα παντα (εκτος απο Ultrex). Ειναι το 2ο Pipo που τα φτυνει (το αλλο ηταν το S2 που εμεινε απο μπαταρια, γνωστο προβλημα του S2).

καταλαβα..δεν ειναι για πολυ τα κινεζικα μαλλον..κανα χρονο

Viper
09-07-14, 15:35
Και ειναι κριμα γιατι με την 4.4.2 ο Pipos πεταγε. Κανενα παραπονο.

Zer0c00L
09-07-14, 20:24
εγω παντως δεν το μετανοιωσα για τα λεφτα που εδωσα για αγορα (online) του Asus Google Nexus 7 (2013) 16GB τωρα φοραει και το Android 4.4.4 KitKat και τα σπαει.

προσωπικα θεωρω οτι ειναι καλη η αγορα που εκανα καθως ειναι ASUS Powered By GOOGLE και διαφερει απο τα "αλλα" που εχω δει με τα προβληματα και τις ασυμβατοτητες που εχουν....

Viper
09-07-14, 21:54
O Pipos τελικα λειτουργει. Πηρα την αποφαση και το ανοιξα, βεβαιωθηκα οτι ολα τα καλωδια ειναι στην θεση τους και κλεινω το καπακι. Ανοιξε κανονικα μετα. Δεν ξερω τι εκανα (δεν εχω ιδεα αλλωστε:p) αλλα ολα καλα, μεχρι να τα ξαναφτυσει φανταζομαι.

nikraven
09-07-14, 22:59
LG G Pad V500 Black στον Κωτσοβολο, βγαινει 205 ευρω αν το παζαρεψεις. Τι λετε αξιζει?
υπάρχει εδώ (http://www.multirama.gr/prod/tablets/tablets/lg-g-pad-v500-tablet-83-16gb-mayro/prod5113482pp/) και εδώ (http://www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/lg-g-pad-v500-tablet-83-16gb-mayro/prod5113482pp/) στα 205€
και απο όσο φαίνεται είναι κούκλα.

RASTAVIPER
10-07-14, 07:14
εγω παντως δεν το μετανοιωσα για τα λεφτα που εδωσα για αγορα (online) του Asus Google Nexus 7 (2013) 16GB τωρα φοραει και το Android 4.4.4 KitKat και τα σπαει.

προσωπικα θεωρω οτι ειναι καλη η αγορα που εκανα καθως ειναι ASUS Powered By GOOGLE και διαφερει απο τα "αλλα" που εχω δει με τα προβληματα και τις ασυμβατοτητες που εχουν....
Τι να μετανιώσεις δηλαδή.
Με επώνυμα μηχανήματα ο,τι πληρώνεις παίρνεις.

Στα κινέζικα είναι όσο κρατήσει.

anon
10-07-14, 11:08
ΚιτΚατ πλέον υπάρχει (μέσω Cyanogen) για πάρα πολλά κινητά. Ακόμα και το δικό μου αρχαίο Sony Xperia U, που πρωτοκυκλοφόρησε με 2.3 και επισήμως πάει μέχρι 4 μπορεί να φορέσει 4.4.2! Είναι σχεδόμ βέβαιο ότι τετραπύρηνα και οκταπύρηνα θα φορέσουν σύντομα ΚιτΚατ

hellenicsun
10-07-14, 11:32
Έχουμε εμπειρία χρήσης του LG G Pad 7.0; Φαίνεται καλή πρόταση και το σκέφτομαι - εκτός βέβαια από τη σίγουρη επιλογή του Nexus 7 (2013) στα 32GB αλλά δυστυχώς δίχως επέκταση μνήμης.

Rama
10-07-14, 11:56
Τι θες να μάθεις;

didaskalo
10-07-14, 12:00
υπάρχει εδώ (http://www.multirama.gr/prod/tablets/tablets/lg-g-pad-v500-tablet-83-16gb-mayro/prod5113482pp/) και εδώ (http://www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/lg-g-pad-v500-tablet-83-16gb-mayro/prod5113482pp/) στα 205€
και απο όσο φαίνεται είναι κούκλα.

269 σήμερα...

hellenicsun
10-07-14, 12:06
Τι θες να μάθεις;

Με ενδιαφέρει η πραγματική απόδοση της μπαταρίας, η συμπεριφορά του λειτουργικό βάσει του hardware και το κατά πόσο η ανάλυση της οθόνης δείχνει ή όχι άσχημα σε σχέση με τις περισσότερες σύγχρονες οθόνες των φορητών συσκευών.

blade_
10-07-14, 12:34
Έχουμε εμπειρία χρήσης του LG G Pad 7.0; Φαίνεται καλή πρόταση και το σκέφτομαι - εκτός βέβαια από τη σίγουρη επιλογή του Nexus 7 (2013) στα 32GB αλλά δυστυχώς δίχως επέκταση μνήμης.

ωπ.ποτε βγηκε αυτο?

Viper
10-07-14, 12:38
http://www.gsmarena.com/lg_g_pad_7_0-6352.php

http://www.gsmarena.com/lg_g_pad_8_0-6353.php

http://www.gsmarena.com/lg_g_pad_10_1-6354.php

Ολα ιδια εκτος απο μεγεθος οθονη και μπαταρια. Θα μπορουσε στο 10,1 τουλαχιστον να εβαζε 2GB και καλυτερη αναλυση.

Rama
10-07-14, 13:28
Με ενδιαφέρει η πραγματική απόδοση της μπαταρίας, η συμπεριφορά του λειτουργικό βάσει του hardware και το κατά πόσο η ανάλυση της οθόνης δείχνει ή όχι άσχημα σε σχέση με τις περισσότερες σύγχρονες οθόνες των φορητών συσκευών.

Sorry δεν είδα το 7. Έχω το παλαιότερο 8.3

hellenicsun
10-07-14, 13:38
Sorry δεν είδα το 7. Έχω το παλαιότερο 8.3

Εκτός από τη μπαταρία και μέγεθος οθόνης είναι τα ίδια οπότε μπορείς να μου πεις από τη δική σου εμπειρία χρήσης ;)

Viper
10-07-14, 13:40
Δεν ειναι ιδια. Αλλο SoC (Snapdragon 600), 2GB μνημης.

Το παλιο που κυκλοφορει ειναι το LG G Pad 8.3 V500 (http://www.gsmarena.com/lg_g_pad_8_3-5673.php).

Τα καινουργια ειναι LG G Pad 7.0 V400 σε 7/8/10.1"

RASTAVIPER
10-07-14, 13:43
ΚιτΚατ πλέον υπάρχει (μέσω Cyanogen) για πάρα πολλά κινητά. Ακόμα και το δικό μου αρχαίο Sony Xperia U, που πρωτοκυκλοφόρησε με 2.3 και επισήμως πάει μέχρι 4 μπορεί να φορέσει 4.4.2! Είναι σχεδόμ βέβαιο ότι τετραπύρηνα και οκταπύρηνα θα φορέσουν σύντομα ΚιτΚατ

Τα πρόσφατα επώνυμα κινέΖικα έχουν όλα πάρει kitkat.
Αυτό όμως που αποτελεί βασικό μειονέκτημα σε κάποια είναι η έλλειψη custom kernel με ο,τι συνεπάγεται αυτό σε εμπειρία χρήσης.

hellenicsun
10-07-14, 13:49
Δεν ειναι ιδια. Αλλο SoC (Snapdragon 600), 2GB μνημης.

Το παλιο που κυκλοφορει ειναι το LG G Pad 8.3 V500 (http://www.gsmarena.com/lg_g_pad_8_3-5673.php).

Τα καινουργια ειναι LG G Pad 7.0 V400 σε 7/8/10.1"

Α, κατάλαβα. Σωστή η παρατήρηση.

Δεν υπάρχει και κανένα καλό review. Φαίνεται πως τα low end tablets δε τραβάνε τη προσοχή.

Rama
10-07-14, 13:52
Εκτός από τη μπαταρία και μέγεθος οθόνης είναι τα ίδια οπότε μπορείς να μου πεις από τη δική σου εμπειρία χρήσης ;)


Δεν ειναι ιδια. Αλλο SoC (Snapdragon 600), 2GB μνημης.

Το παλιο που κυκλοφορει ειναι το LG G Pad 8.3 V500 (http://www.gsmarena.com/lg_g_pad_8_3-5673.php).

Τα καινουργια ειναι LG G Pad 7.0 V400 σε 7/8/10.1"

Έτσι όπως τα είδα στα γρήγορα τα καινούργια μου φαίνονται low end.
LG 8.3 mini review :p :

Με κανονική χρήση (wifi, sync, facebook, emails, gmail, flipboard, λίγο web) η μπαταρία μου βγάζει 4:30 ώρες οθόνης κατά μέσο όρο. Σε standby με κλειστό wifi και sync δεν "καίει" πρακτικά τίποτα.
Σε διπλανό forum γράφουν για κάτι 6ωρα τα οποία έχω πλησιάσει μία περίοδο που το μόνο που έκανα ήταν να διαβάζω e-book με κλειστό wifi κτλ

Από ταχύτητα και αποκρισιμότητα δεν έχω κανένα παράπονο προσωπικά. Και το συγκρίνω και με nexus 4. Ίσως το nexus είναι ένα ελάχιστο click πιο smooth αλλά νομίζω ότι θα βρεις διαφορές μόνο αν θες να βρεις.
Ο αισθητήρας φωτεινότητας θα ήθελα να είναι πιο σωστά ρυθμισμένος. Με το τελευταίο upgrade διορθώθηκε η κατάσταση αλλά δεν είναι τέλειος και πάντα θέλω να είναι όλα ένα click πιο φωτεινά.
Για την οθόνη μπορώ να σου πω ότι μου αρέσει πολύ αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω καθώς δεν είχα άλλο tablet (εκτός από ένα κινέζικο cube που μου κλέψανε πέρσι). Στα reviews λένε ότι δεν είναι αρκετά φωτεινή. Εγώ βολεύομαι.
Το μέγεθος τόσο της οθόνης όσο και της συσκευής είναι για τα δικά μου γούστα τέ-λει-ο.

Overall super happy. Αν αγόραζα τώρα θα κοίταζα και τι έχει βγάλει η Samsung στις 8.x

Viper
10-07-14, 13:53
Αυτο (http://www.dadmadeinbritain.co.uk/reviews/review-lg-gpad-70-wifi-lg-v400) βρηκα μεχρι στιγμης. Ειναι πολυ καινουργιο, σε λιγο καιρο λογικα θα εμφανιστουν review και απο αλλους.

hellenicsun
10-07-14, 14:20
Αυτο (http://www.dadmadeinbritain.co.uk/reviews/review-lg-gpad-70-wifi-lg-v400) βρηκα μεχρι στιγμης. Ειναι πολυ καινουργιο, σε λιγο καιρο λογικα θα εμφανιστουν review και απο αλλους.

Διαβάζοντας τη παρουσίαση σκεφτόμουν ότι ο τύπος προσπαθεί όμορφα και απροκάλυπτα να "μου" πουλήσει τη συσκευή.

Η τελευταία πρόταση του συγγραφέα είναι πως η συσκευή είναι διαθέσιμη στο κατάστημα τους προς $ΧΧΧ.

Από την άλλη μου έλυσε ορισμένες απορίες (όπως ότι η κάμερα των 3ΜΡ είναι χάλια).

Συμφωνώ πάντως πως για τη τιμή πώλησης (..τη μάρκα, ορισμένες software δυνατότητες) είναι μια VFM συσκευή

blade_
10-07-14, 14:32
http://www.gsmarena.com/lg_g_pad_7_0-6352.php

http://www.gsmarena.com/lg_g_pad_8_0-6353.php

http://www.gsmarena.com/lg_g_pad_10_1-6354.php

Ολα ιδια εκτος απο μεγεθος οθονη και μπαταρια. Θα μπορουσε στο 10,1 τουλαχιστον να εβαζε 2GB και καλυτερη αναλυση.

και 10ρι!μπραβο!θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου ομως περι ραμ

- - - Updated - - -


Έτσι όπως τα είδα στα γρήγορα τα καινούργια μου φαίνονται low end.
LG 8.3 mini review :p :

Με κανονική χρήση (wifi, sync, facebook, emails, gmail, flipboard, λίγο web) η μπαταρία μου βγάζει 4:30 ώρες οθόνης κατά μέσο όρο. Σε standby με κλειστό wifi και sync δεν "καίει" πρακτικά τίποτα.
Σε διπλανό forum γράφουν για κάτι 6ωρα τα οποία έχω πλησιάσει μία περίοδο που το μόνο που έκανα ήταν να διαβάζω e-book με κλειστό wifi κτλ

Από ταχύτητα και αποκρισιμότητα δεν έχω κανένα παράπονο προσωπικά. Και το συγκρίνω και με nexus 4. Ίσως το nexus είναι ένα ελάχιστο click πιο smooth αλλά νομίζω ότι θα βρεις διαφορές μόνο αν θες να βρεις.
Ο αισθητήρας φωτεινότητας θα ήθελα να είναι πιο σωστά ρυθμισμένος. Με το τελευταίο upgrade διορθώθηκε η κατάσταση αλλά δεν είναι τέλειος και πάντα θέλω να είναι όλα ένα click πιο φωτεινά.
Για την οθόνη μπορώ να σου πω ότι μου αρέσει πολύ αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω καθώς δεν είχα άλλο tablet (εκτός από ένα κινέζικο cube που μου κλέψανε πέρσι). Στα reviews λένε ότι δεν είναι αρκετά φωτεινή. Εγώ βολεύομαι.
Το μέγεθος τόσο της οθόνης όσο και της συσκευής είναι για τα δικά μου γούστα τέ-λει-ο.

Overall super happy. Αν αγόραζα τώρα θα κοίταζα και τι έχει βγάλει η Samsung στις 8.x

πολυ μικρη διαρκεια μπαταριας.ειχα αυτο το ταμπλετ (http://www.gsmarena.com/xolo_play_tegra_note-5890.php) και εβγαζε χαλαρα 6 ωρες

hellenicsun
11-07-14, 12:56
Τελικώς αγόρασα το LG G Pad 7.0 σήμερα. Το βράδυ θα γράψω τις πρώτες μου εντυπώσεις.

blade_
11-07-14, 13:04
με γειες!ποσο το μαλλι?

hellenicsun
11-07-14, 13:15
με γειες!ποσο το μαλλι?

169€. Πολύ καλή τιμή θεωρώ.

blade_
11-07-14, 17:07
μια χαρα ειναι!περιμενουμε τις εντυπωσεις

hellenicsun
11-07-14, 20:04
μια χαρα ειναι!περιμενουμε τις εντυπωσεις

Εντυπώσεις λοιπόν από το LG G Pad 7.0:

Οθόνη:

Η οθόνη 7" (1280x800, 216 ppi) σε άμεση σύγκριση με την οθόνη 5" του Nexus 5 (1080x1920, 445 ppi) και 9,7" iPad 4 (1536x2048, 264 ppi) σαφώς και δείχνει τη χαμηλότερη της ανάλυση αλλά σε καμία περίπτωση δε θυμίζει τις παλαιότερες εποχές (βλ. 1o iPad - 768x1024, 132 ppi) όπου μπορούσε ο χρήστης με ευκολία να ξεχωρίσει τα pixel. H θέαση ενός 720p βίντεο στο YouTube είναι πολύ καλή. Το μόνο που θα περίμενα είναι λίγο πιο ζωντανά χρώματα. Γενικά όμως και δεδομένης της τιμής θα μπορούσα να τη χαρακτηρίστω ως εξαιρετική.

Ηχεία:

Κλασσική περίπτωση φορητής συσκευής. Δεν είναι ιδιαίτερα δυνατά και για σωστή ακρόαση μόνο μέσω ακουστικών.

Ποιότητα κατασκευής:

Εδώ μπορώ να πω με βεβαιότητα πως η αίσθηση στο χέρι είναι μιας premium κατασκευής. Δε μπορώ παρά να το συγκρίνω με το Nexus 5 που έχει παρόμοια (αν όχι ίδια υλικά) και τα θεωρώ ισάξια. Το G Pad 7.0 δίνει τη ψευδαίσθηση της ακόμη καλύτερης κατασκευής λόγω μεγέθους. Δε συγκρίνεται με iPad βέβαια αλλά αυτό θα ήταν εξαρχής άδικο. Το δε μέγεθος δεν ενοχλέι - το αντίθετο θα έλεγα - ενώ το βρίσκω αρκετά ξεκούραστο για ανάγνωση (βασικός μου λόγος για αγορά)

Κάμερα:

Μια απλή, τυπική κάμερα που μας γυρίζει πίσω στο χρόνο της τέλειας λήψης στο φως της μέρας με τον ήλιο να χτυπάει το θέμα και το βράδυ που οι φωτογραφίες έπρεπε να σταλούν στο CSI για enhancement.

Android OS - LG UI:

Εδώ φαίνεται τόσο η ωρίμανση του λειτουργικού (φοράει τη 4.4.2) όσο και το low end hardware. Η συσκευή γενικά συμπεριφέρεται άψογα και ότι κι αν έκανα (εκτός από το παίξω βαρύ παιχνίδι καθώς δεν έχω κάποιο λόγω μη ενδιαφέροντος) η συμπεριφορά χαρακτηριζόταν ως smooth. Όταν όμως έμεναν πολλές εφαρμογές ανοικτές στο παρασκήνιο και βέβαια έπερνα εγώ φόρα με το ανοίγω τη μια πίσω από την άλλη (από τον Chrome ως τη Sygic) παρατήρησα μια ελάχιστη καθυστέρηση η οποία και χρονικά ήταν στιγμιαία. Γενικά δηλαδή δε δίνει την αίσθηση μιας αργής κατασκευής. Απλά, όταν έχω και low end και high end hardware δε μπορώ να μη παρατηρήσω τη διαφορά. Τα κόλπα της LG και το UI της σε καμία περίπτωση δε καθυστερούν τη συσκευή.

Χωρητικότητα:

Τα διαθέσιμα εκ των 8GB είναι μόλις τα 3.5GB. Δέχεται κάρτα μνήμης ως 64GB (μπορεί και 128GB). Πέρασα μια παλαιά των 4GB για δοκιμή αλλά δε βρήκα τρόπο να μεταφέρω ΠΧ τους χάρτες της Sygic σε αυτή ή να επιλέξω να αποθηκευτούν εκεί οι offline λίστες του Spotify.

Αυτονομία:

Το μόνο για το οποίο δε μπορώ να πω κάτι ακόμη διότι έριξα τη μπαταρία που είχε ήδη (περίπου 30%) και τώρα φορτίζει. Για μένα σημασία έχει να βγάζει μια φουλ μέρα με φυσιολογική χρήση, κάτι που το θεωρώ πολύ πιθανό λόγω μεγέθους μπαταρίας.


Εν κατακλείδι, μιλάμε για μια εξαιρετική overall συσκευή, επώνυμη και σε πολύ καλή τιμή την οποία προτίνω σε όποιον ψάχνει ένα φθηνό και μικρό σε μέγεθος επώνυμο tablet.

PGouv
13-07-14, 22:40
Γεια σας ενδιαφέρομαι για το g pad v500 αλλα τωρα το βρισκω 230 στα skroutzομαγαζα. Σκεφτόμουν για PIPO αλλα με τα προβληματα που ειδα απογοητευτηκα.
Αξιζει σε αυτη τη τιμη η να περιμενω λιγο;

hellenicsun
14-07-14, 12:32
Γεια σας ενδιαφέρομαι για το g pad v500 αλλα τωρα το βρισκω 230 στα skroutzομαγαζα. Σκεφτόμουν για PIPO αλλα με τα προβληματα που ειδα απογοητευτηκα.
Αξιζει σε αυτη τη τιμη η να περιμενω λιγο;

Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως το V500 θα αντικατασταθεί από το 8" V400 (ανήκει στη σειρά V400 με 7", 8" και 10") που είναι υποδεέστερο σε δυνατότητες. Οπότε ίσως να το αγόραζες ακόμη κι αν δε πέσει περισσότερο.

Βέβαια δε ξέρω πόσο ξεκίνησε όταν πρώτοκυκλοφορησε. Ίσως δηλ. να έχει ήδη δεχθεί μεγάλη μείωση τιμής.

blade_
14-07-14, 15:22
πολυ ωραιο το ριβιου:clap:

η καμερα οντως μειον,αλλα ειναι ταμπλετ.και γω που ειχα μια φορα να δω πως τα παει την χρησιμοποιησα,μεχρι εκει.με ενδιαφερει επιτελους να βγουν καλες καμερες,μπροστινες για καλες βιντεοκλησεις.

απο μπαταρια πιστευω να εισαι κομπλε.

στα χρηματα του μαλλον δε θα το αγοραζα και θα πηγαινα στο πολυ καλο,αλλα απο εξωτερικο,tegra note 7 που ειχα ..

mindtrapper
14-07-14, 17:18
- - - Updated - - -

πολυ μικρη διαρκεια μπαταριας.ειχα αυτο το ταμπλετ (http://www.gsmarena.com/xolo_play_tegra_note-5890.php) και εβγαζε χαλαρα 6 ωρες

Οθόνης ή γενικά; :)

blade_
14-07-14, 19:37
οθονης

Gordito
14-07-14, 22:50
Eχω εδω και καποιες ωρες ενα Xperia tablet Z....
Απο άλλα tablet δεν εχω εμπειρια αλλα μου φαινεται πολυ ενδιαφερον....

Ειναι ελαφρυ, τα μεγαλα bezels βοηθουν στο κρατημα με το ενα χερι, παρα το μεγεθος (10,1), ποιοτικα φαινεται πολυ στιβαρο.
Και γενικα ελαχιστα lags, δεν εχω δει μεχρι τωρα κατι ενοχλητικο....

Για να δουμε, εχω καιρο να ενθουσιαστω με κατι android!

Mouse Potato
14-07-14, 23:06
Για να δουμε, εχω καιρο να ενθουσιαστω με κατι android!

Μάλλον δεν έχεις δουλέψει τα κατάλληλα μηχανήματα. Εδώ και αρκετό καιρό το android βρίσκεται στα καλύτερα του! Τόσο που φλασάρω roms σε σχεδόν όποια συσκευή έχω δίχως να υπάρχει αύριο! :p

blade_
14-07-14, 23:07
Eχω εδω και καποιες ωρες ενα Xperia tablet Z....
Απο άλλα tablet δεν εχω εμπειρια αλλα μου φαινεται πολυ ενδιαφερον....

Ειναι ελαφρυ, τα μεγαλα bezels βοηθουν στο κρατημα με το ενα χερι, παρα το μεγεθος (10,1), ποιοτικα φαινεται πολυ στιβαρο.
Και γενικα ελαχιστα lags, δεν εχω δει μεχρι τωρα κατι ενοχλητικο....

Για να δουμε, εχω καιρο να ενθουσιαστω με κατι android!

Με γειες!απο το συγκεκριμενο,μου αρεσει πολυ η εμφανιση του.κοσμημα

hellenicsun
14-07-14, 23:28
πολυ ωραιο το ριβιου:clap:

η καμερα οντως μειον,αλλα ειναι ταμπλετ.και γω που ειχα μια φορα να δω πως τα παει την χρησιμοποιησα,μεχρι εκει.με ενδιαφερει επιτελους να βγουν καλες καμερες,μπροστινες για καλες βιντεοκλησεις.

απο μπαταρια πιστευω να εισαι κομπλε.

στα χρηματα του μαλλον δε θα το αγοραζα και θα πηγαινα στο πολυ καλο,αλλα απο εξωτερικο,tegra note 7 που ειχα ..

Η μπαταρία όντως είναι μια χαρά. Έχει τις δύο μέρες για πλάκα και στη τρίτη αν κατεβάσω τη φωτεινότητα κάτω από 40% (που δε δημιουργεί κανένα θέμα στη προβολή) συνεχίζω ακάθεκτα.

tsavman
14-07-14, 23:51
Και γενικα ελαχιστα lags, δεν εχω δει μεχρι τωρα κατι ενοχλητικο....


Αυτό, σε συνδυασμό ότι είναι τίγκα στο crapware της sony, σημαίνει ότι το μηχάνημα είναι δυνατό.
Έλα, πες, ποια rom θα φλασάρεις;:p

RASTAVIPER
15-07-14, 07:00
Eχω εδω και καποιες ωρες ενα Xperia tablet Z....
Απο άλλα tablet δεν εχω εμπειρια αλλα μου φαινεται πολυ ενδιαφερον....

Ειναι ελαφρυ, τα μεγαλα bezels βοηθουν στο κρατημα με το ενα χερι, παρα το μεγεθος (10,1), ποιοτικα φαινεται πολυ στιβαρο.
Και γενικα ελαχιστα lags, δεν εχω δει μεχρι τωρα κατι ενοχλητικο....

Για να δουμε, εχω καιρο να ενθουσιαστω με κατι android!
Το είχα αναφέρει από πέρυσι ότι έχω ένα τέτοιο στο σπίτι και είμαι και εγώ πολύ ευχαριστημένος.
Πολύ δυνατό μηχάνημα και κανένα πρόβλημα στην χρήση.

amoyda
15-07-14, 08:23
Το είχα αναφέρει από πέρυσι ότι έχω ένα τέτοιο στο σπίτι και είμαι και εγώ πολύ ευχαριστημένος.
Πολύ δυνατό μηχάνημα και κανένα πρόβλημα στην χρήση.
εαν παρω tab θα ειναι sony,το γιατι αναφερθηκε πιο πανω
format εκανες η παιζει καλα οπως ερχεται?

RASTAVIPER
15-07-14, 11:37
εαν παρω tab θα ειναι sony,το γιατι αναφερθηκε πιο πανω
format εκανες η παιζει καλα οπως ερχεται?

Επειδή είναι της γυναίκας, δεν πείραξα τίποτα.
Τρέχει ικανοποιητικά τα πάντα, το παίρνουμε παραλία και δεν καταλαβαίνει τίποτα από άμμο και έχει μπαταρία που κρατάει πολύ.

blade_
15-07-14, 12:24
ισως τα καλυτερα.εγω θα την εψαχνα λιγο γιατι δε μου αρεσει το ui της sony

amoyda
15-07-14, 14:03
το format system σου αρεσει εαν εχει βεβαια κατι στο xda

Zer0c00L
15-07-14, 15:34
εγω προτιμησα ASUS Google Nexus 7 καθως δεν εχει "περιττο" λογισμικο οπως συμβαινει με αλλες εταιρειες (και αναβαθμιζεται)

δεν λεω καλο ειναι το SONY οπως και το LG οπως και το LENOVO οπως και το ελληνικο MLS.

Gordito
15-07-14, 18:56
Καλα δεν εχει και κατι το ιδιαιτερο το ui της sony. Δεν ειναι MIUI πχ που εχει βαθια ριζωμενο το XIAOMI framework, εδω εχουμε καποια apps που μπορεις να ξηλωσεις (αλλα δεν ενοχλουν κιολας)

Μια χαρα ειναι.
Θυμιζει στοκ, δεν εχει Bloat, εβαλα Nova και πηγαινει παρα πολυ καλα.

Μετρο συγκρισης δεν εχω με αλλα tablets, αλλα εγω θα το προτεινα, κυριως γιατι ειναι ελαφρυ για το μεγεθος του και πολυ λεπτο.
Ειναι και waterproof, και οπως λεει και ο Rasta βγαινει και απο το σπιτι ανετα.

Το δικο μου φοραει ακομα 4.3, εκ πρωτης οψεως θελει root και modding, και ισως τιποτε αλλο!

Zer0c00L
15-07-14, 19:04
Καλα δεν εχει και κατι το ιδιαιτερο το ui της sony. Δεν ειναι MIUI πχ που εχει βαθια ριζωμενο το XIAOMI framework, εδω εχουμε καποια apps που μπορεις να ξηλωσεις (αλλα δεν ενοχλουν κιολας)

Μια χαρα ειναι.
Θυμιζει στοκ, δεν εχει Bloat, εβαλα Nova και πηγαινει παρα πολυ καλα.

Μετρο συγκρισης δεν εχω με αλλα tablets, αλλα εγω θα το προτεινα, κυριως γιατι ειναι ελαφρυ για το μεγεθος του και πολυ λεπτο.
Ειναι και waterproof, και οπως λεει και ο Rasta βγαινει και απο το σπιτι ανετα.

Το δικο μου φοραει ακομα 4.3, εκ πρωτης οψεως θελει root και modding, και ισως τιποτε αλλο!

καλο ειναι εχω SONY Xperia Smartphone και ειμαι ευχαριστημενος

αντε καλοριζικο φανταζομαι θα του αλλαξεις τα "φωτα" εγω δεν το εχω πειραξει ουτε καν root ουτε roms ουτε τιποτα απλα το εχω σκισει στις διαφορες εφαρμογες....

Gordito
15-07-14, 19:08
To HTC One γιαυτο το εστειλα γρηγορα γρηγορα, γιατι δεν γινοταν root χωρις να κανεις unlock τον bootloader (ή δεν βρηκα εγω κατι τελος παντων)

Με το ταμπλετακι θα παιξω λιγο :twisted:

blade_
15-07-14, 21:46
Καλα δεν εχει και κατι το ιδιαιτερο το ui της sony. Δεν ειναι MIUI πχ που εχει βαθια ριζωμενο το XIAOMI framework, εδω εχουμε καποια apps που μπορεις να ξηλωσεις (αλλα δεν ενοχλουν κιολας)

Μια χαρα ειναι.
Θυμιζει στοκ, δεν εχει Bloat, εβαλα Nova και πηγαινει παρα πολυ καλα.

Μετρο συγκρισης δεν εχω με αλλα tablets, αλλα εγω θα το προτεινα, κυριως γιατι ειναι ελαφρυ για το μεγεθος του και πολυ λεπτο.
Ειναι και waterproof, και οπως λεει και ο Rasta βγαινει και απο το σπιτι ανετα.

Το δικο μου φοραει ακομα 4.3, εκ πρωτης οψεως θελει root και modding, και ισως τιποτε αλλο!
η αληθεια ειναι οτι το ui του ειναι οτι πιο κοντα στο στοκ ανδροιδ

- - - Updated - - -

εχει μπολικο (http://forum.xda-developers.com/xperia-tablet-z)πραμα βλεπω

tiffany
15-07-14, 22:19
Ψάχνω μια ταμπλέτα έως 100€ για μια λαχειοφορο αγορά. Επειδή πρόκειται για λαχειοφορο ποδοσφαιρικής ομάδας και είναι πιτσιρικια θέλουμε να έχει μια αξιοπρεπή παρουσία.

blade_
15-07-14, 22:37
https://www.skroutz.gr/s/4408695/Samsung-Galaxy-Tab-3-Lite-7-0-8GB.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.