PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

tsavman
13-08-14, 13:05
υπαρχει κατι αντιστοιχο τουμπανειρος?

Δεν σου φτάνουν οι 5.5'';

blade_
13-08-14, 13:13
Δεν σου φτάνουν οι 5.5'';

δεν ειναι για μενα ,δε μου χρησιμευουν τα ταμπλετ σε κατι

wordy
13-08-14, 23:14
Καλησπέρα μέχρι πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις για την αγορά του? Πόσες ίντσες θέλεις να είναι η οθόνη καθώς πόσο χωρητικότητα θες να έχει το tablet.Μόνο Asus σε ενδιαφέρει ή μήπως θές και κάποιο κινέζικο ? Εγω είμαι κάτοχος του ASUS MEMO PAD HD 7 8GB

ενδιαφερομαι για nexus μονο. ποιο ειναι καλο απο αυτα; http://www.bestdeals.gr/index.php?target=categories&category_id=673

Alexcxvtr
13-08-14, 23:47
Έπιασα ένα Onda στα χέρια μου και μου φάνηκε καλό.
Δεν τρελάθηκα, αλλά η εμπειρία χρήσης ήταν καλή.

Gordito
14-08-14, 00:37
Απο chipsets ποια προτεινονται και ποια ειναι avoid?

Θα δωσω ~100€ στην τυχη, αφου δεν μου λετε :p

tsavman
14-08-14, 01:26
Άμα είναι να δώσεις 100 για κινέζο στην τύχη, ψάξε κανένα N7 ΜΤΧ να ξεμπερδεύεις.
Ή δώσε κάτι παραπάνω και πάρε 10άρι.

Και εγώ περίμενα καμιά πρόταση -φευ, και χτύπησα ένα 975m. Καλό, κακό, θα δείξει, σε σχέση με το Ainol Novo 10 Hero καλύτερο θα είναι :p

Gordito
14-08-14, 01:29
10ρι ειχα, ειναι μεγαλο, ΔΕΝ ΘΕΛΩ, πως το λενε; :p

tsavman
14-08-14, 01:30
Ναι, αλλά τα 7άρια είναι 16:9/10 και με κάτι bezels ΝΑ, μη νομίζεις ότι γλιτώνεις και κάτι.:p
Nexus 7 από μένα. Και είσαι άρχοντας.

divinesheet
17-08-14, 12:18
Λέω και εγώ να πάρω tablet από 8 εώς 10κάτι ίντσες.

Θέλω τα εξής 3 απαραιτήτως:
1) 250+ pixel per intch
2) Ανάλυση FullHD ή καλύτερη (16:9 ή 16:10)
3) Yποστήριξη GSM. Θα προτιμούσα να έχει και 4G(LTE).


Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με tablet, θα είναι το πρώτο μου και επειδή θα το χρησιμοποιεί και η οικογένια (γονείς κυρίως = ασχετοσύνη over 9000 αλλά επιμένουν ότι θα μάθουν) θέλω να πάρω κάτι καλό να μην το τσιγκουνευτώ(ούμε) τόσο.

Budget 300+ αλλά μην το ξευτιλίσουμε κιόλας.

ch2
17-08-14, 12:38
Πάρε ένα πάμφθηνο κινέζικο 10+ ίντσες για την οικογένεια και κάτι σαν το tab pro 8.4 lte για σένα.
Με την οικογένεια μπορείς να μοιραστείς το ψυγείο και την κουζίνα αλλά ΟΧΙ το tablet :twisted:

divinesheet
17-08-14, 14:55
Τι μου προτείνεις από κινεζιά; 10+ ίντσες με 3G υποστήριξη θέλω για τους δικούς μου. Το δικό μου μπορεί να πάρει αναβολή

- - - Updated - - -

http://www.pandawill.com/pipo-m9pro-quad-core-rk3188-3g-tablet-pc-101-ips-screen-android-42-2gb-ram-32gb-bluetooth-gps-dual-camera-gray-p78439.html
http://www.pandawill.com/pipo-m6pro-3g-quad-core-rk3188-tablet-pc-97-inch-ips-screen-android-42-2gb-ram-32gb-gps-black-p83994.html
http://www.pandawill.com/onda-v919-3g-tablet-pc-mtk8382-quad-core-97-android-42-ips-screen-16gb-sliver-p89160.html


Με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτά. Είναι αξιόλογα; Μου προτείνετε κάποιο; Κάποιο άλλο πέρα από αυτά;

ch2
17-08-14, 14:56
Δυστυχώς δεν είμαι ο κατάλληλος για να προτείνω κινέζικο tablet, η μόνη μου επαφή είναι με ένα Onda 9.7 το οποίο μου φάνηκε αξιοπρεπέστατο για τα λεφτά του.
Προσοχή μόνο με το 3G γιατί τα κινέζικα παίζουν σε άλλες συχνότητες, δεν ξέρω αν υπάρχουν international μοντέλα 3G ή αν υπάρχουν κινέζικα με LTE που να παίζουν εδώ.
Υπάρχουν όμως αρκετοί εμπειρότεροι εδώ στο forum σε tablet από τα βάθη της Ασίας οπότε αναμονή μέχρι να επιστρέψουν από τις βουτιές :)

divinesheet
17-08-14, 15:01
Ok.
Για τους δικούς μου, πάντως, ένα 3G είναι υπεραρκετό. Οι συχνότητες που δουλεύουν αυτά που έβαλα παραπάνω περιέχουν και την 2100Mhz που δουλεύει το 3G στην Ελλάδα.

ch2
17-08-14, 15:08
Καλό είναι να το έχει τεστάρει κάποιος από δω και να πεί ΟΚ.
πχ στο site της Onda για το 3G tablet λέει (http://www.onda-tablet.com/onda-v979-3g-android-tablet-9-7-inch-ips-screen-dual-camera-miracast-gps-bluetooth.html): 3G: Not built in, support external 3G dongle

RASTAVIPER
17-08-14, 15:41
Πολύ δύσκολο το θέμα εξωτερικό 3g στα κινέΖικα.
Πρέπει να βρεις ποιο στικακι είναι συμβατό και να πάρεις το ίδιο.

nfotis
17-08-14, 16:10
Τι μου προτείνεις από κινεζιά; 10+ ίντσες με 3G υποστήριξη θέλω για τους δικούς μου. Το δικό μου μπορεί να πάρει αναβολή
...
Με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτά. Είναι αξιόλογα; Μου προτείνετε κάποιο; Κάποιο άλλο πέρα από αυτά;

Εγώ θα παραγγείλω οσονούπω το PIPO M9 3G, όπως δείχνει το πράμα:
http://www.banggood.com/PIPO-M9-3G-Quad-Core-RK3188-1_8GHz-10_1-Inch-IPS-Android-4_1-Tablet-p-72526.html

Εχουμε στην οικογένεια δύο Μ9 μέχρι στιγμής, το απλό και το Pro.
Η διαφορά στην οθόνη είναι υπέρ του απλού για μένα, καθώς ο επεξεργαστής φαίνεται να ζορίζεται να 'σπρώχνει' τα διπλά σχεδόν pixels, και η ποιότητα οθόνης δεν είναι τεράστια διαφορά.

Τα τροφοδοτικά φαίνεται να είναι το αδύνατο σημείο σε αυτές τις ταμπλέτες (μέχρι στιγμής δύο στα τρία έχουν αποδημήσει), για αυτό θα συνιστούσα να πάρεις κατευθείαν έξτρα τροφοδοτικό για καβάτζα.

Ν.Φ.

secjournalist
18-08-14, 14:25
Επειδή σταμάτησα να παρακολουθώ το θέμα ανάμεσα σε Onda V975M, V975i και V989 τι προτείνετε?

nfotis
18-08-14, 17:23
Είπα να ψάξω λίγο το θέμα με τον RK3288, και απο ότι φαίνεται η PIPO έβγαλε τα πρώτα τεμάχια:

PIPO P1:
http://pipo.cn/En/index.php?m=Product&a=show1&id=329&cid=199&type=2

● Display: 9.7", 2048*1536 IPS (4:3)
● Touch Panel: Capacitive 10-touch
● CPU: Rockchip 3288 Cortex A17,1.8GHz, Quad-core CPU+Quad-core GPU
● RAM: 2GB DDR3
● Operation System: Android 4.4
● Camera: Front 2M, back 8M auto focus, flashlight
● WiFi: 802.11b/g/n
● Internal 3G built-in: Optional (data only)
● Bluetooth 4.0:Yes
● Built-in GPS receiver
● Sensor: G-sensor, Gyro sensor,
● Others: E-compass, Micro SD slot, mic, speakers, mini HDMI output
● Multimedia:Audio, Video, Photo,ebook,game, email, internet…
● Battery capacity: 37Wh
●Supports 4K video decode

PIPO P4:
http://pipo.cn/En/index.php?m=Product&a=show1&id=334&cid=218&type=2

● Display: 8.9", 1920*1200 Samsung PLS (16:10)
● Touch Panel: Capacitive 10-touch
● CPU: Rockchip 3288 Cortex A17,1.8GHz,quad-core
● GPU: Mali T764
● RAM: 2GB DDR
● Storage:16GB
● Operation System: Android 4.4
● Camera: Front 2M, back 8M auto focus, flashlight
● WiFi: 802.11b/g/n
● Internal 3G built-in: optional, WCDMA+phone call
● Bluetooth 4.0: Yes
● Built-in GPS receiver
● Sensor: G-sensor, Gyro sensor, light sensor, e-compass
● Others: Micro SD slot, mic, speaker, HDMI
● Housing material: metal +plastic back

PIPO P9:
http://pipo.cn/En/index.php?m=Product&a=show3&type=2&id=342

● Display: 10.1", 1920*1200 Full HD (16;10)
● Touch Panel: Capacitive 10-touch
● CPU: Rockchip 3288 Cortex A17,1.8GHz, Quad-core CPU+Quad-core GPU
● RAM: 2GB DDR3
● Operation System: Android 4.4
● Camera: Front 2M, back 8M auto focus, flashlight
● WiFi: 802.11b/g/n
● Internal 3G built-in: Optional (data only)
● Bluetooth 4.0:Yes
● Built-in GPS receiver
● Sensor: G-sensor, Gyro sensor,
● Others: E-compass, Micro SD slot, mic, speakers, mini HDMI output
● Multimedia:Audio, Video, Photo,ebook,game, email, internet…
● Battery capacity: 37Wh
●Supports 4K video decode

Κάποια μαγαζιά έχουν αρχίσει να πουλάνε το P1 ήδη

Ν.Φ.

psolord
18-08-14, 17:47
To P9 με 32GB θα ηταν πολυ ενδιαφερον....
Φτανει να την παλευει καλα το νεο ΜΑΛΙ σε 1920χ1200

mrsaccess
18-08-14, 18:31
Περιμένετε λίγο να ωριμάσει το design. Το Μ8Pro που το πήρα από τους πρώτους έχει θέμα (μόνο τα tablet των πρώτων ημερών από την γραμμή παραγωγής) και δεν δέχεται το KitKat και στην Pipo κάνουν τους Κινέζους —καλά, οκ είναι Κινέζοι. :p

nfotis
18-08-14, 19:44
Περιμένετε λίγο να ωριμάσει το design. Το Μ8Pro που το πήρα από τους πρώτους έχει θέμα (μόνο τα tablet των πρώτων ημερών από την γραμμή παραγωγής) και δεν δέχεται το KitKat και στην Pipo κάνουν τους Κινέζους —καλά, οκ είναι Κινέζοι. :p

Εγώ Μ9 έχω (και ένα S1s απο παλιότερα).

Η νέα σειρά P φαίνεται να υπόσχεται πολλά, ήδη κυκλοφορούνε μπόλικα βίντεο στο Youtube για το PIPO P1.

Νομίζω ότι τέλη Σεπτεμβρίου θα είναι καλή περίοδος να κοιτάξουμε σοβαρά τις RK3288 ταμπλέτες για αγορά.

Ν.Φ.

lewton
18-08-14, 22:33
Δεν περιμένετε την επίσημη διάθεση του Android L πριν αγοράσετε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ;

tsavman
18-08-14, 22:41
Το L θέλει άλλους δύο μήνες σίγουρα για τα nexus devices, και άγνωστο πόσο ακόμα για τους υπόλοιπους, ειδικά τους κινέζους.
Εδώ ακόμα ΚΚ με το κυάλι το βλέπουμε στους περισσότερους.

nfotis
19-08-14, 00:02
Δεν περιμένετε την επίσημη διάθεση του Android L πριν αγοράσετε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ;

Κοίτα, τώρα μόλις αρχίζουν να κυκλοφορούνε οι 4.4 εκδόσεις απο τους Κινέζους σε ταμπλέτες, σχεδόν ένα χρόνο μετά την επίσημη παρουσίαση (Οκτώβριος 2013).
Πόσο αναγκαίο είναι να αναμείνουμε το Android L στους Κινέζους;

Τι παραπάνω θα μας προσφέρει συγκριτικά με το 4.4, πέρα απο την αντικατάσταση του Dalvik απο το ART;
Εκτιμώ ότι μιλάμε τουλάχιστον για εξάμηνο απο τώρα για να το δούμε απο Κινέζους, συν τα διάφορα προβλήματα/debugging που θα χρειαστεί πες 'άνοιξη 2015'.

Δες κι αυτό:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Android_historical_version_distribution_-_vector.svg/1024px-Android_historical_version_distribution_-_vector.svg.png

Ν.Φ.

RASTAVIPER
19-08-14, 01:22
Κοίτα, τώρα μόλις αρχίζουν να κυκλοφορούνε οι 4.4 εκδόσεις απο τους Κινέζους σε ταμπλέτες, σχεδόν ένα χρόνο μετά την επίσημη παρουσίαση (Οκτώβριος 2013).
Πόσο αναγκαίο είναι να αναμείνουμε το Android L στους Κινέζους;

Τι παραπάνω θα μας προσφέρει συγκριτικά με το 4.4, πέρα απο την αντικατάσταση του Dalvik απο το ART;
Εκτιμώ ότι μιλάμε τουλάχιστον για εξάμηνο απο τώρα για να το δούμε απο Κινέζους, συν τα διάφορα προβλήματα/debugging που θα χρειαστεί πες 'άνοιξη 2015'.
Δες κι αυτό:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Android_historical_version_distribution_-_vector.svg/1024px-Android_historical_version_distribution_-_vector.svg.png

Ν.Φ.

Όχι και όλοι τώρα.
Το v975m την πήρε επίσημα πριν 2 μήνες.

nfotis
19-08-14, 04:07
Όχι και όλοι τώρα.
Το v975m την πήρε επίσημα πριν 2 μήνες.

Ποιά απο όλες τις 4.4.Χ εκδόσεις;
Εδώ οι χρονολογίες:
4.4 October 31, 2013
4.4.1 December 5, 2013
4.4.2 December 9, 2013
4.4.3 June 2, 2014
4.4.4 June 19, 2014

Η PIPO παρουσίασε τη σειρά P τώρα με 4.4.2 (όλες οι άλλες τρέχουσες σειρές της εταιρείας είχαν βγει με 4.2.2, απο όσο ξέρω, και δεν θυμάμαι αν κάνανε αναβαθμίσεις ενδιάμεσα).
Και διαβάζω και γκρίνιες για προβλήματα στο v975m, αν δεν απατώμαι.
Το να βγει η 4.4 επίσημα σε κάποιες ταμπλέτες είναι ένα θέμα, το quality control είναι κάτι άλλο...

Ν.Φ.

- - - Updated - - -


To P9 με 32GB θα ηταν πολυ ενδιαφερον....
Φτανει να την παλευει καλα το νεο ΜΑΛΙ σε 1920χ1200

Απο ότι είδα, διατηρεί το ίδιο κουτί με το Μ9, άρα θα έχει (I guess) συμβατότητα με θήκες, περιφερειακά κτλ.

Ακόμα και ο παλιός RK3188 κινείται αξιοπρεπώς με τις ίδιες αναλύσεις (Μ9 Pro), που μάλλον θα είναι στάνταρ σε αυτή τη διάσταση απο εδώ και πέρα (στο μάτι μου έχει μια ελαφριά υστέρηση στην απόκριση ως προς τη βασική έκδοση με 1280 x 800 ).

Αναρωτιέμαι, θα βγάλουν μια 'σπορ' έκδοση με 1280 x 800 οθόνη, για ακόμα ψηλότερες ταχύτητες ή/και μικρότερη κατανάλωση;

Ν.Φ.

RASTAVIPER
19-08-14, 10:52
Ποιά απο όλες τις 4.4.Χ εκδόσεις;
Εδώ οι χρονολογίες:
4.4 October 31, 2013
4.4.1 December 5, 2013
4.4.2 December 9, 2013
4.4.3 June 2, 2014
4.4.4 June 19, 2014

Η PIPO παρουσίασε τη σειρά P τώρα με 4.4.2 (όλες οι άλλες τρέχουσες σειρές της εταιρείας είχαν βγει με 4.2.2, απο όσο ξέρω, και δεν θυμάμαι αν κάνανε αναβαθμίσεις ενδιάμεσα).
Και διαβάζω και γκρίνιες για προβλήματα στο v975m, αν δεν απατώμαι.
Το να βγει η 4.4 επίσημα σε κάποιες ταμπλέτες είναι ένα θέμα, το quality control είναι κάτι άλλο...

Την απλή 4.4

lewton
19-08-14, 10:56
Το L θέλει άλλους δύο μήνες σίγουρα για τα nexus devices, και άγνωστο πόσο ακόμα για τους υπόλοιπους, ειδικά τους κινέζους.
Εδώ ακόμα ΚΚ με το κυάλι το βλέπουμε στους περισσότερους.

Από 4.1 έως 4.4 ο,τι και να έχεις το ίδιο είναι. Μικρές οι διαφορές.
Αλλά το L μοιάζει να είναι κάτι εντελώς καινούριο και φοβάμαι ότι αν πάρετε συσκευή που θα μείνε με JB ή KK θα χάσετε πολλά νέα στοιχεία.

netlag
19-08-14, 11:26
Η αληθεια ειναι οτι το L δινει μια φρεσκαδα στο UI χωρις να εχει επιπτωσεις στην χρηστικοτητα κλπ. Θεωρω πως τα JB/KK looks ειναι outdated.

Θα ηθελα πιο εκτεταμενες (οπτικες) αλλαγες στο L. Σχετικα με το τι εχουν κανει under the hood, δεν εχω ιδεα.

nfotis
19-08-14, 13:05
Από 4.1 έως 4.4 ο,τι και να έχεις το ίδιο είναι. Μικρές οι διαφορές.
Αλλά το L μοιάζει να είναι κάτι εντελώς καινούριο και φοβάμαι ότι αν πάρετε συσκευή που θα μείνε με JB ή KK θα χάσετε πολλά νέα στοιχεία.

Η δική μου διαίσθηση είναι ότι η έκδοση L θα οριστικοποιηθεί την άνοιξη 2015 περίπου.
Πρόσθεσε άλλους έξι μήνες για τους Κινέζους, πάμε για φθινόπωρο 2015.

Μια ταμπλέτα κάτω των 200 Ευρώ είναι (σχετικά) αναλώσιμο είδος.
Και δεν ξέρουμε αν όλες οι εφαρμογές που έχουμε αγοράσει/εγκαταστήσει θα μεταβούνε σε ART κτλ.

Ν.Φ.

- - - Updated - - -


Η αληθεια ειναι οτι το L δινει μια φρεσκαδα στο UI χωρις να εχει επιπτωσεις στην χρηστικοτητα κλπ. Θεωρω πως τα JB/KK looks ειναι outdated.

Θα ηθελα πιο εκτεταμενες (οπτικες) αλλαγες στο L. Σχετικα με το τι εχουν κανει under the hood, δεν εχω ιδεα.


Στο λήμμα http://en.wikipedia.org/wiki/Android_L έχει μια λίστα.
Για μένα, το σημαντικότερο είναι η κατάργηση του Dalvik και η τοποθέτηση του ART στη θέση του.

Ν.Φ.

lewton
19-08-14, 13:17
Ε δε νομίζω ότι θα μείνει καμια σοβαρή εφαρμογή που δε θα περάσει σε ART... :p

- - - Updated - - -

Τώρα όσον αφορά το ότι είναι αναλώσιμο είδος, ένα δίκιο το έχεις.
Αλλά ούτε καν 200€. Εγώ θα έσκαγα το πολύ 150€ για κινεζιά, δεδομένου ότι μπορεί να μην πάρει ποτέ L.

- - - Updated - - -

Kαι προσοχή, αυτό το λέω εγώ που γενικά κράζω αυτούς που δικαιολογούν όλες τις ελλείψεις στα Nexus μόνο και μόνο επειδή παίρνουν updates.
Αλλά άλλο η μετάβαση από 4.1 σε 4.3 ή 4.4 και άλλο το επερχόμενο Android L.
Για εμένα οι εκδόσεις 4.0-4.4 ανήκουν στην ίδια γενιά (και η Google συμφωνεί αν κρίνω από την αριθμοδότηση :p ) και έχουν minor διαφορές, εκτός από την 4.0 που δεν έχει το project butter και θα με ενοχλούσε να είμαι ακόμα σε αυτή.
Το L θα φέρει τεράστιες αλλαγές και δε θα ήθελα να είμαι στην απέξω. Και μπορεί να απαιτεί 64bit για να δουλέψει τέλεια.


Για αυτό και παρόλο που διέλυσα το Xperia Z1 Compact μου, δεν παίρνω αυτή τη στιγμή κινητό και προσπαθώ να την παλέψω με το Zopo με το σπασμένο τζάμι. :p
Περιμένω να δω την επίσημη κυκλοφορία του L, τα νέα Motorola, τα νέα Nexus/Silver, και μετά να αποφασίσω που θα επενδύσω τα λεφτά μου.
Αν το Zopo τα παίξει τελείως, τότε θα προτιμήσω να αγοράσω κάτι μεταχειρισμένο στο eBay με έως 150€ παρά να σκάσω λεφτά για κινητό.
Και προτείνω σε όλους να φρενάρετε όσο μπορείτε νέες αγορές ή να πάρετε κάτι φθηνό και αναλώσιμο.

blade_
19-08-14, 13:26
Από 4.1 έως 4.4 ο,τι και να έχεις το ίδιο είναι. Μικρές οι διαφορές.
Αλλά το L μοιάζει να είναι κάτι εντελώς καινούριο και φοβάμαι ότι αν πάρετε συσκευή που θα μείνε με JB ή KK θα χάσετε πολλά νέα στοιχεία.

ε καλα τωρα μη τα παραλεμε.υπαρχουν σοβαρες βελτιωσεις.μη κοιτας που δεν ειναι εμφανεις

vgiozo
19-08-14, 14:24
Αντιμετωπίζω ένα θέμα τις τελευταίες μέρες, χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια αλλαγή κτλ...

συγκεκριμένα δεν μπορώ να εγκαταστήσω καμιά εφαρμογή, παρά μόνο μόνο από Google Play...
Επισημαίνω ότι η εγκατάσταση από άγνωστες πηγές είναι ενεργοποιημένη κι έχω δοκιμάσει και να ενεργοποιήσω και να απενεργοποιήσω την επιλογή για επαλήθευση εφαρμογών, χωρίς καμιά διαφορά...
Μου συμβαίνει και για εγκαταστάσεις μέσω Appstore και από την sdcard (εσωτερική κι εξωτερική)

Συγκεκριμένα, ανοίγει ο διάλογος εγκατάστασης, αλλά το κουμπί "install" δεν αποκρίνεται, μόνο το "cancel"...

Έχει αντιεμετωπίσει κανείς κάτι τέτοιο;

RASTAVIPER
19-08-14, 15:54
Αντιμετωπίζω ένα θέμα τις τελευταίες μέρες, χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια αλλαγή κτλ...

συγκεκριμένα δεν μπορώ να εγκαταστήσω καμιά εφαρμογή, παρά μόνο μόνο από Google Play...
Επισημαίνω ότι η εγκατάσταση από άγνωστες πηγές είναι ενεργοποιημένη κι έχω δοκιμάσει και να ενεργοποιήσω και να απενεργοποιήσω την επιλογή για επαλήθευση εφαρμογών, χωρίς καμιά διαφορά...
Μου συμβαίνει και για εγκαταστάσεις μέσω Appstore και από την sdcard (εσωτερική κι εξωτερική)

Συγκεκριμένα, ανοίγει ο διάλογος εγκατάστασης, αλλά το κουμπί "install" δεν αποκρίνεται, μόνο το "cancel"...

Έχει αντιεμετωπίσει κανείς κάτι τέτοιο;

Στο Onda όλα αυτά;;



Kαι προσοχή, αυτό το λέω εγώ που γενικά κράζω αυτούς που δικαιολογούν όλες τις ελλείψεις στα Nexus μόνο και μόνο επειδή παίρνουν updates.
Αλλά άλλο η μετάβαση από 4.1 σε 4.3 ή 4.4 και άλλο το επερχόμενο Android L.
Για εμένα οι εκδόσεις 4.0-4.4 ανήκουν στην ίδια γενιά (και η Google συμφωνεί αν κρίνω από την αριθμοδότηση :p ) και έχουν minor διαφορές, εκτός από την 4.0 που δεν έχει το project butter και θα με ενοχλούσε να είμαι ακόμα σε αυτή.
Το L θα φέρει τεράστιες αλλαγές και δε θα ήθελα να είμαι στην απέξω. Και μπορεί να απαιτεί 64bit για να δουλέψει τέλεια.



Η αληθεια ειναι οτι το L δινει μια φρεσκαδα στο UI χωρις να εχει επιπτωσεις στην χρηστικοτητα κλπ. Θεωρω πως τα JB/KK looks ειναι outdated.

Θα ηθελα πιο εκτεταμενες (οπτικες) αλλαγες στο L. Σχετικα με το τι εχουν κανει under the hood, δεν εχω ιδεα.
Συγγνώμη, αλλά διαβάζετε καθόλου για τις αλλαγές ανάμεσα στις εκδόσεις ή λέτε μόνο για ό,τι βλέπετε;
Δεν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα σε JB και KK; Ή ότι η L έχει μόνο το ART και μόνο κάποιες αισθητικές αλλαγές;

Μάλλον δεν έχετε αντιληφθεί, ότι αν η ΚΚ ξεχώρισε για την βελτιστοποίηση της χρήσης RAM (ώστε να παίζει σε συσκευές με λίγη Ram) ,
τότε η L έρχεται για να κάνει την μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας, χάρη στους νέους αλγόριθμους που ενσωματώνει.

tsavman
19-08-14, 15:56
Τα λένε αυτά επειδή δεν ξέρουν στην πράξη :p
Ειδικά από 4.2 και πάνω, σε κάθε update υπάρχουν εμφανείς βελτιώσεις.

Τώρα αν κρίνουμε μόνο με βάση το eye-candy, ε, υπάρχει και η miui :lol:

vgiozo
19-08-14, 15:57
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα "stand" για τη ταμπλε΄τα, να μπορώ να διαβάζω στο κρεβάτι χωρίς να τη κρατώ σε άβολη και κουραστική για τα χέρια στάση κι είμαι μεταξύ των εξής δύο

http://www.aliexpress.com/item/New-360-Rotating-adjust-Bed-desk-Tablet-PC-bracket-Holder-Stand-For-iPad-2-3-4/1820031452.html
http://www.aliexpress.com/item/Universal-Desktop-Adjustable-Mount-Holder-Stand-Cradle-for-iPad-2-iPad-3-iPad-4-Tablet-PC/830465339.html

Το πρώτο είναι στα 15€ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα κρατά επαρκώς σταθερή τη ταμπλέτα, έχω τις αμφιβολίες μου...αλλά φαίνεται πολύ βολικό
Το δεύτερο φαίνεται πολύ πιο σταθερό, έχει τη κατασκευή "λαιμού" λάμπας γραφείου, αλλα είναι κάπως χοντροκομμένο και γύρω στα 24€...

Έχει αγοράσει κανείς κάτι τέτοιο να μας πει γνώμες;

- - - Updated - - -


Στο Onda όλα αυτά;;


Ναι, τελείως ξαφνικά μού προέκυψε και δεν ξέρω γιατί...

netlag
19-08-14, 17:50
Συγγνώμη, αλλά διαβάζετε καθόλου για τις αλλαγές ανάμεσα στις εκδόσεις ή λέτε μόνο για ό,τι βλέπετε;
Δεν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα σε JB και KK; Ή ότι η L έχει μόνο το ART και μόνο κάποιες αισθητικές αλλαγές;

Μάλλον δεν έχετε αντιληφθεί, ότι αν η ΚΚ ξεχώρισε για την βελτιστοποίηση της χρήσης RAM (ώστε να παίζει σε συσκευές με λίγη Ram) ,
τότε η L έρχεται για να κάνει την μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας, χάρη στους νέους αλγόριθμους που ενσωματώνει.

Απο το Eclair μεχρι το L, εχω χρησιμοποιησει σε καθημερινη βαση ολες τις εκδοσεις του Android, εκτος απο την Honeycomb. Πλεον παιρνω τα οσα λεει η google με grain of salt.

Ετρεχα L, για πανω απο 1.5 μηνα, και δεν ειδα καλυτερη μπαταρια απο το KitKat.

Και να σου πω και αλλα δυο περιστατικα. Το optimization της KitKat το ειδα ιδιοις ομμασι στο Nexus 7 2012, με το "λιγο" ενα 1gb RAM. Το tablet δεν θυμιζει σε τιποτα τον παλιο καλο lag free εαυτο του. Απο την αλλη το επισης 1gb ram Moto G πεταει... Καλα λοιπον τα optimization στα χαρτια κλπ, αλλα δυστυχως δεν ειναι universal.

Και παλιοτερα με το project butter. Το fps meter στο Retina RK3188 μου, εδειχνε 60fps στα UI transitions, αλλα ηταν 60 εικονες αγνου lag το δευτερολεπτο.

Δεν θα hype-αρω και γω το L. Μου αρεσουν τα νεα Visuals, οχι μονο γιατι βαρεθηκα τα παλια, αλλα γιατι ειναι αλλαγη που αντιλαμβανομαι. Οσο για τα under the hood, δεν θα ασχοληθω καν...

tsavman
19-08-14, 17:57
Είναι λίγο νωρίς πιστεύω να μιλάμε για εντυπώσεις στην dev L.
Όταν με το καλό έρθει κανονικά, τότε θα κρίνουμε.

Εγώ πάντως από Ν4 και μετά βλέπω βελτίωση σε κάθε update, από 4.2-4.3-4.4

ardi21
24-08-14, 00:47
Το 10αρι Nexus το παρατησε η Google, δεν θα το ανανεωσει? Εχετε καμια ενημερωση? Γιατι ολες οι πληροφοριες ειναι για το καινουργιο 8αρι.

Οχι τιποτε αλλο αλλα ψαχνω για tablet και μετα απο το N5 θα μου κακοφανει να παω σε samsung-lg

blade_
25-08-14, 11:45
Απο το Eclair μεχρι το L, εχω χρησιμοποιησει σε καθημερινη βαση ολες τις εκδοσεις του Android, εκτος απο την Honeycomb. Πλεον παιρνω τα οσα λεει η google με grain of salt.

Ετρεχα L, για πανω απο 1.5 μηνα, και δεν ειδα καλυτερη μπαταρια απο το KitKat.

Και να σου πω και αλλα δυο περιστατικα. Το optimization της KitKat το ειδα ιδιοις ομμασι στο Nexus 7 2012, με το "λιγο" ενα 1gb RAM. Το tablet δεν θυμιζει σε τιποτα τον παλιο καλο lag free εαυτο του. Απο την αλλη το επισης 1gb ram Moto G πεταει... Καλα λοιπον τα optimization στα χαρτια κλπ, αλλα δυστυχως δεν ειναι universal.

Και παλιοτερα με το project butter. Το fps meter στο Retina RK3188 μου, εδειχνε 60fps στα UI transitions, αλλα ηταν 60 εικονες αγνου lag το δευτερολεπτο.

Δεν θα hype-αρω και γω το L. Μου αρεσουν τα νεα Visuals, οχι μονο γιατι βαρεθηκα τα παλια, αλλα γιατι ειναι αλλαγη που αντιλαμβανομαι. Οσο για τα under the hood, δεν θα ασχοληθω καν...

μια χαρα τα λες.στα χαρτια ολα ευκολα ειναι.στην πραξη εχω διαπιστωσει πολλες φορες πως @ optimization υπαρχει..

psolord
25-08-14, 18:56
μια χαρα τα λες.στα χαρτια ολα ευκολα ειναι.στην πραξη εχω διαπιστωσει πολλες φορες πως @@ optimization υπαρχει..

fixed

Εκτος αν εννοουσες οτι ο προγραμματιστης ητο μοναρχις! :p

lewton
25-08-14, 23:23
Προσοχή θα φάτε ξύλο αν ξαναπείτε ότι δε νιώσατε την τεράστια βελτίωση από 4.3 σε 4.4. :lol:

mrsaccess
25-08-14, 23:30
Ωστόσο το 4.4 έχει την δυνατότητα για πλήρες full screen, δηλαδή να κρύβει τα soft keys τελείως και να χρησιμοποιεί το χώρο τους η εκάστοτε εφαρμογή. Αυτό πραγματικά είναι τεράστια βελτίωση για όσους διαβάζουν, βλέποουν φωτό, παίζουν παιχνίδια κλπ σε tablet μικρότερα από 10".

nfotis
26-08-14, 02:00
Πάντως, είμαι έτοιμος να παραγγείλω ένα PIPO P9, όταν με το καλό βγει η έκδοση με 3G και παραδοθούνε τα πρώτα τεμάχια (το βλέπω για μετά τα μέσα Σεπτεμβρίου).
Το μέγεθος και σχήμα με βολεύει πολύ τελικά (και μοιράζομαι θήκη κτλ. με τα Μ9).

Στο banggood δείχνει τρία μοντέλα της PIPO με RK3288: P1 (απλό και 3G), P4 και P9. Μόνο το P1 φαίνεται να είναι πρακτικά ετοιμοπαράδοτο, και δείχνει να έχουν ήδη 'φύγει' κάποιες δεκάδες τεμάχια.

Επίσης βλέπω Teclast P90HD, FNF iFive mini4 με τον ίδιο επεξεργαστή στο site.

Ν.Φ.

blade_
26-08-14, 12:34
fixed

Εκτος αν εννοουσες οτι ο προγραμματιστης ητο μοναρχις! :p

ειπα να καλυψω ολες τις περιπτωσεις! :p

tsavman
30-08-14, 15:47
Παρέλαβα το 975m αλλά ασχολήθηκα μόλις μισό λεπτό μαζί του, ίσα για να δω ότι μπουτάρει.
Πρώτη εντύπωση είναι ότι έχει οθονάρα. Ό,τι καλύτερο έχουν δει τα μάτια μου.
Παρατήρησα lag, οπότε αύριο θα ασχοληθώ με custom rom κλπ.

Για πείτε μου άλλη μία, τι να του περάσω; Υπάρχουν οδηγοί για root/custom recovery εδώ μέσα;

Νίκος Παπαδόπουλος
30-08-14, 21:23
μετα απο 3 μηνες εχω στα χερια μου το τ9

RASTAVIPER
30-08-14, 21:57
Παρέλαβα το 975m αλλά ασχολήθηκα μόλις μισό λεπτό μαζί του, ίσα για να δω ότι μπουτάρει.
Πρώτη εντύπωση είναι ότι έχει οθονάρα. Ό,τι καλύτερο έχουν δει τα μάτια μου.
Παρατήρησα lag, οπότε αύριο θα ασχοληθώ με custom rom κλπ.

Για πείτε μου άλλη μία, τι να του περάσω; Υπάρχουν οδηγοί για root/custom recovery εδώ μέσα;
Αυτό είναι το πιο δυνατό του σημείο. Η οθόνη.
Δες εδώ για κιτκατ custom.
http://www.ondaforum.com/index.php?/topic/55-ONDA-V975m-V1-&-V3-custom-ROM-by-rozak-(v2.0.1-based)

tsavman
30-08-14, 22:35
Thanks, θα ασχοληθώ αύριο.
Λογικά το v4 θα έχω. Η ΚΚ δεν έχει πρόβλημα με το rotation;

RASTAVIPER
31-08-14, 00:56
Thanks, θα ασχοληθώ αύριο.
Λογικά το v4 θα έχω. Η ΚΚ δεν έχει πρόβλημα με το rotation;
Τότε, δες και εδώ.
http://www.ondaforum.com/index.php?/topic/642-G-sensor-problem-running-rozak-2.0.1-based-ROM-on-V3/V4

@ ADSLgr.com All rights reserved.