PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

Roussos
22-10-14, 13:12
+1 samsung tab pro 8.4

vgiozo
23-10-14, 12:53
Παίδες τα Windows πώς τρέχουν στις ταμπλέτες; Υπάρχει κανείς που δοκίμασε το Onda v975i & 975W ή τίποτα ταμπλέτες της Teclast για να συγκρίνει την απόδοση και την αυτονομία;

blade_
24-10-14, 14:29
τρεχουν πολυ καλυτερα απο οποιοδηποτε ανδροιδ ταμπλετ.

lewton
24-10-14, 14:36
τρεχουν πολυ καλυτερα απο οποιοδηποτε ανδροιδ ταμπλετ.

Πιπέρι!

tsavman
24-10-14, 15:23
Πιπέρι!

Άστον, αυτός πάει ολοταχώς για iPad Air. :p

blade_
24-10-14, 15:59
να τα λεμε και ολα,στα ταμπλετ η μηλου ειναι μπροστα.εχω την εντυπωση ομως πως το 9 την εφτασε

netlag
24-10-14, 17:03
να τα λεμε και ολα,στα ταμπλετ η μηλου ειναι μπροστα.εχω την εντυπωση ομως πως το 9 την εφτασε

ειναι μεγαλη συζητηση και εντελως off topic, σε γενικες γραμμες δεν συμφωνω, αλλα σου δινω οτι υπαρχουν καποια πραγματακια που σε αυτα, τα iPad ειναι μπροστα ακομα και απο τα αντιστοιχης τιμης android tablets.

On the other hand, τα x86 Windows 8 tablets ειναι αλλη φαση, γιατι στην ουσια ειναι pc. Μετρανε ομως μονο αν καποιος χρειαζεται ενα pc σε tablet form factor!

Και με Core M, θα ειναι εντελως αλλου. Ασε που ερχονται και τα Windows 10... με αποσταγμα εμπειριων απο τη Microsoft.

blade_
24-10-14, 17:36
θεωρω επισης μπροστα σε smoothness τα windows.ωστοσο εκει υπαρχουν αλλα θεματα

dimitri_ns
24-10-14, 18:42
Ξέρει κανένας αν τα windows tablets είναι rooted και πόση περίπου μνήμη τρώνε ( ή πόση μένει ελεύθερη)?

vgiozo
24-10-14, 19:44
θεωρω επισης μπροστα σε smoothness τα windows.ωστοσο εκει υπαρχουν αλλα θεματα

όπως;

Στην αυτονομία πώς τα πάνε; Καλύτερη ή χειρότερη διαχείριση ενέργειας;

leros2004
24-10-14, 19:45
Ποιο τάμπλετ μέχρι 150€?

Ωραίο το samsung tab pro 8.4 αλλά εκτός budget του ενδιαφερόμενου....

Για αυτά τι λέτε ?
Samsung Galaxy Tab 3 8.0 Wi-Fi (16GB) (http://www.skroutz.gr/s/3576175/Samsung-Galaxy-Tab-3-8-0-Wi-Fi-16GB.html) (2core, Δεν έχει Ips/amoled οθόνη... αλλά 1.5gb ram)

LG G Pad V400 7.0'' (http://www.skroutz.gr/s/5057049/LG-G-Pad-V400-7-0-8GB.html) (4core, ips οθόνη αλλά 1gb ram και μια ίντσα μικρότερο...)

Yabba
24-10-14, 19:46
Ξέρει κανένας αν τα windows tablets είναι rooted και πόση περίπου μνήμη τρώνε ( ή πόση μένει ελεύθερη)?
Windows με χρήστη root; Τα έχεις μπερδέψει λίγο :)

vgiozo
24-10-14, 19:47
Windows με χρήστη root; Τα έχεις μπερδέψει λίγο :)

Μήπως εννοούσε Ιντελ τσιπάκι;

Yabba
24-10-14, 19:51
Ίσως...

dimitri_ns
24-10-14, 20:29
Windows με χρήστη root; Τα έχεις μπερδέψει λίγο :)

Τα ταμπλετ με win έχουν συνήθως intel. Αν είναι ρουταρισμένα (κινέζικα με ξεκλείδωτο bootloader) μπορώ να εγκαταστήσω άλλο λειτουργικό (πχ linux)

Αυτό ρωτάω kai πόση περίπου μνήμη αφήνουν ελεύθερα τα win και η σαββούρα

blade_
24-10-14, 21:37
Ποιο τάμπλετ μέχρι 150€?

Ωραίο το samsung tab pro 8.4 αλλά εκτός budget του ενδιαφερόμενου....

Για αυτά τι λέτε ?
Samsung Galaxy Tab 3 8.0 Wi-Fi (16GB) (http://www.skroutz.gr/s/3576175/Samsung-Galaxy-Tab-3-8-0-Wi-Fi-16GB.html) (2core, Δεν έχει Ips/amoled οθόνη... αλλά 1.5gb ram)

LG G Pad V400 7.0'' (http://www.skroutz.gr/s/5057049/LG-G-Pad-V400-7-0-8GB.html) (4core, ips οθόνη αλλά 1gb ram και μια ίντσα μικρότερο...)

ψαξου για μεταχειρισμενο.αξιζει.

Gordito
25-10-14, 01:26
Εγω απο το LG Gpad v500 δεν εχω καποιο παραπονο παντως, εκτος απο τις εφαρμογες.
Πχ το NBA JAM ειναι τελειως ασυμβατο με την συσκευη. Δεν ξερω γιατι. Αν ψαξω θα βρω και αλλες που δε θα παιζουν.

Εκει δινω και μεγαλο προβαδισμα στο ios, ξερεις οτι τα παντα θα παιξουν out of the box, και το πιθανοτερο, και καλυτερα απο το καθε android tablet.

lewton
25-10-14, 01:38
να τα λεμε και ολα,στα ταμπλετ η μηλου ειναι μπροστα.εχω την εντυπωση ομως πως το 9 την εφτασε

Nexus 10.
Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί αυτό το tablet δεν πούλησε...

blade_
25-10-14, 02:54
Nexus 10.
Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί αυτό το tablet δεν πούλησε...

Ούτε εγώ. Μάλλον δε προωθηθηκε αρκετά. Το 9ρι όμως θα σκίσει

leros2004
25-10-14, 09:30
ψαξου για μεταχειρισμενο.αξιζει.

Ψάχτηκα αλλά τίποτα ...

blade_
25-10-14, 13:46
Ψάχτηκα αλλά τίποτα ...

μισο να ρωτησω εναν γνωστο μου

- - - Updated - - -

δυστυχως δοθηκε :(

leros2004
25-10-14, 14:03
μισο να ρωτησω εναν γνωστο μου

- - - Updated - - -

δυστυχως δοθηκε :(

Πόσο το έδωσε ?

ch2
25-10-14, 17:37
Αν μιλάμε για 125€ τότε το tab 3 8.0 wifi είναι αξιοπρεπής επιλογή. Ως κάτοχος του μπορώ να πω ότι με έχει βολέψει ως μέγεθος, βάρος, οθόνη αλλά δεν βάζει και φωτιά με τις επιδόσεις του (πάντως το Real Racing 3 :worthy: το παίζει μια χαρά).
Χρειάζεται οπωσδήποτε Root και de-bloat γιατί η samsung έχει βάλει ότι μπορείς να φανταστείς μέσα ως σαβουροεφαρμογές. Έχει φτάσει ως 4.4.2 (και ίσως εκεί θα παραμείνει). Έχει υποστήριξη από XDA.

Προσωπικά σκεφτόμουν για tab pro 8.4 αλλά μάλλον θα περιμένω το nexus 9

blade_
26-10-14, 01:20
Πόσο το έδωσε ?

150 με θηκη και 32ρα καρτα ,τζαμπα...

leros2004
26-10-14, 13:14
150 με θηκη και 32ρα καρτα ,τζαμπα...

Κρίμα, ήταν καλή τιμή :(

nikraven
26-10-14, 14:36
παλληκάρια για δώστε την άποψη σας σχετικά με 2 ταμπλέτες.
Ενας φίλος ενδιαφέρεται να αγοράσει μια 8άρα ταμπλέτα και είναι ανάμεσα σε δύο ταμπλέτες
την LG G pad 8.0 LTE 4G
και στην HUAWEI mediapad M1 8.0 4G
Απο όσο είδα σε ένα συγκριτικό τεστ (http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6575&idPhone2=6137)
το LG είναι λίγο καλύτερο ή είναι η ιδέα μου??
Και μια δεύτερη απορία είναι αν με το 8άρι θα είναι άνετη η πλοήγηση στο ινδερνέτι (απο οτπικής άποψης)
ή θα πρέπει να πάμε σε 10 ίντσες??

lewton
26-10-14, 18:11
παλληκάρια για δώστε την άποψη σας σχετικά με 2 ταμπλέτες.
Ενας φίλος ενδιαφέρεται να αγοράσει μια 8άρα ταμπλέτα και είναι ανάμεσα σε δύο ταμπλέτες
την LG G pad 8.0 LTE 4G
και στην HUAWEI mediapad M1 8.0 4G
Απο όσο είδα σε ένα συγκριτικό τεστ (http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6575&idPhone2=6137)
το LG είναι λίγο καλύτερο ή είναι η ιδέα μου??
Και μια δεύτερη απορία είναι αν με το 8άρι θα είναι άνετη η πλοήγηση στο ινδερνέτι (απο οτπικής άποψης)
ή θα πρέπει να πάμε σε 10 ίντσες??

Mόνο και μόνο για την έκδοση του Android και τη μάρκα του επεξεργαστή το Huawei απορρίπτεται.

Η πλοήγηση είναι άνετη με κάθε ταμπλέτα.
Καλύτερα να ήταν 4:3 αλλά και με 16:10 όλοι κάνουμε μια χαρά τη δουλειά μας.

nikraven
26-10-14, 19:34
Mόνο και μόνο για την έκδοση του Android και τη μάρκα του επεξεργαστή το Huawei απορρίπτεται.

Η πλοήγηση είναι άνετη με κάθε ταμπλέτα.
Καλύτερα να ήταν 4:3 αλλά και με 16:10 όλοι κάνουμε μια χαρά τη δουλειά μας.
thank you φίλε μου.:oneup:

paradox21
28-10-14, 20:24
Mόνο και μόνο για την έκδοση του Android και τη μάρκα του επεξεργαστή το Huawei απορρίπτεται.

Η πλοήγηση είναι άνετη με κάθε ταμπλέτα.
Καλύτερα να ήταν 4:3 αλλά και με 16:10 όλοι κάνουμε μια χαρά τη δουλειά μας.

Ναι Huawei tablet, αλλά όχι Huawei cpu?
Που είναι καλύτερος από τον 400αρη και έχει και καλύτερη GPU.
Για την 4.2.οκ.


edit double post

kaligoulas
30-10-14, 02:18
καμια αποψη για αυτο?δειχνει αρκετα ενδιαφερον μιας και μιλατε για windows
http://www.tinydeal.com/onda-v891w-px2jo5a-p-139549.html?currency=EUR

vgiozo
05-11-14, 13:29
Υπάρχει κανείς που να έχει χρησιμοποιήσει Windows & Android στην ίδια ταμπλέτα ή τουλάχιστον που να έχει χρησιμοποιήσει τα δύο λειτουργικά και να κάνει κάποιες συγκρίσεις;

Χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί, με είχε φάει να δοκιμάσω τα Win8 σε τάμπλετ ή τουλαχιστον να έχω την επιλογή μετάβασης από το ένα λειτουργικό στο άλλο, κυρίως για πιο "ομοιόμορφη" εμπειρία αλλά και γιατί το sync δεδομένων στη ταμπλέτα δεν μου λειτουργεί τόσο καλά...

...επίσης έψαχνα και για καλύτερη, αν γίνεται, διαχείριση της μπαταρίας, για μεγαλύτερη αυτονομία δλδ...

Το μικρόβιο με είχε πιάσει πριν βρω τις ισορροπίες, ρυθμίσεις κτλ που ήθελα στο Android - τώρα με 6-14% απώλεια μπαταρίας σε idle το 24ωρο δεν έχω παράπονο - και ενώ η ταμπλέτα που έχω τώρα (η Onda V975m) φαινόταν πως θα κολλησει μόνιμα στο Kitkat 4.4.2...πλέον πέρασα μια custom rom - που με γλιτώνει κι από εφαρμογές root κτλ - και ο προγραμματιστής δήλωσε πως θα βγάλει μια ΡΟΜ με Android 5.0 όταν η Amlogic διαθέσει κάποιο κώδικα (είναι licenced κι έχει πρόσβαση).

Έτσι η αρχική "ορμή" μου για δοκιμή Windows σε ταμπλέτα έχει κοπάσει με τις παραπάνω δύο εξελίξεις (εύρεση sweetspot στις ρυθμίσεις αυτονομίας + προοπτική αναβάθμισης σε Android 5.0) και δεν ξέρω πώς θα μου "κάτσουν" και τα win8 στη χρήση...
Διαβάζω πχ ότι το Metro και σε touch ακόμη είναι λίγο δύσκολο, πως ενώ μεν έχεις πρόσβαση στις εφαρμογές του desktop είναι πολύ δύσκολο να τις χειριστείς σε touch, ενώ οι βελτιστοποιημένες αυτές εφαρμογές για Win δεν είναι τόσες πολλες.

Βέβαια στα Win μπορεί να μη χρειάζεσαι επιπλέον προγράμματα για τα οποία μπορεί να απαιτείται εφαρμογή στο Android, αλλά δεν ξέρεις πού θα κολλήσεις...
πχ εγώ έχω βρει ένα εξαιρετικό προγραμμα για διάβασμα και σήμανση PDF αρχείων στο Android (που είναι μια από τις καίριες σκοπιμότητες αγοράς για μένα), το PDF MAX και δεν έχω ακούσει ή δει κάτι ανάλογο - βελτιστοποιημένο για οθόνες αφής - σε Windows.

Για να μην σας μπερδεύω όμως να συνοψίσω τί με ενδιαφέρει
- Αυτονομία: Καλύτερη ή χειρότερη με τα Windows;;
- Χρηστικότητα: Πόσο εύχρηστα είναι τελικά τα Windows σε ταμπλέτα
- PDF Annotation εργαλείο για οθόνες αφής: Υπάρχει κάποιο καλό -δωρεάν ή σε χαμηλή τιμή- για win8 σε ταμπλέτα;

Επειδή πιέζει λίγο ο χρόνος (έβγαλα την υπάρχουσα ταμπλε΄τα μου σε πώληση και τώρα το ξανασκέφτομαι), κάθε βοηθεια είναι καλοδεχούμενη

blade_
05-11-14, 13:35
το κυριοτερο θεμα ειναι να παρεις ταμπλετα που να μην ειναι RT.ωστε να μπορεις να τρεχεις οποια εφαρμογη θελεις(δεν ειμαι 100% σιγουρος γι αυτο,αλλα με τα RT δε γινεται σιγουρα.)

τελος,αν εχεις υπολογιστη,δε βλεπω το λογο να εχεις windows tablet.η αληθεια ειναι οτι πανε σφαιρα σε αντιθεση με τα περισσοτερα ανδροιδ

vgiozo
05-11-14, 13:52
Ναι δεν μιλάμε για RT αλλά για "πλήρες" Win8.1 με εγκατεστημένο office με licence...

Αλλά είναι κι αυτό ένα θέμα για την επιλογή της ταμπλέτας.
Είχα βάλει στο μάτι την Teclast x98 Air 3G ή την Teclast x98 Air II

Η πρώτη υποστηρίζει GPS και 3G κι έρχεται μόνο με Android κι έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις σε Windows, αλλά εκεί δεν δουλεύει η κάρτα sim παρά μόνο για δεδομένα (δεν με ενοχλεί καθόλου) και για το GPS δεν είμαι σίγουρος αν δουλεύει.

Η δεύτερη δεν έχει GPS και 3G κι έρχεται με προεγκατεστημένα τα Win8.1 και Office με κανονικό licence...βέβαια η τιμής της είναι υψηλότερη κατά τι από αυτή της πρώτης που είναι πιο πλήρης από hardware.

Και στις δύο δυνητικά μπορείς να αλλάξεις μεταξύ των δύο λειτουργικών...

Το θέμα είναι βέβαια πως αν είναι να δώσω για νέα ταμπλέτα, θα ήταν για τα Win γιατί διαφορετικά είμαι ευχαριστημένος...να αλλάξω για να μείνω στο Android δεν βλέπω λόγο, δεν είμαι τόσο "γκατζετάκιας" για να θέλω να δοκιμάσω για το γαμώτο άλλο μοντέλο και επεξεργαστή...πέραν της δυνατότητας μετάβασης σε Win δεν βλέπω λόγο αγοράς.

Από αυτονομία / διαχείριση πόρων πώς πάνε τα Win;
(βέβαια πρέπει να έχεις την ίδια ταμπλε΄τα και να έχεις ψάξει το θέμα για να βρεις το sweetspot και στα δύο λετουργικά για να αποφανθείς)

netlag
05-11-14, 14:27
Δεν μπορώ να γενικευσώ σχετικά με την απόδοση της μπαταρίας στο καθε λειτουργικό. Για να βγει σαφές συμπερασμα θα πρεπει το ιδιο συστημα να εχει dual boot (android και windows) ωστε τουλαχιστον το hardware να ειναι κοινο. Μετα προκυπτουν αλλα θεματα, ωστε να κανεις το test αντικειμενικο, για αυτο μην ασχοληθεις καν.

Θα σου πρότεινα λοιπον να μην γενικευεις μεταξυ windows και android ως προς την μπαταρια. Διαλεξε καποιο συγκεκριμενο tablet και μελετησε reviews για την μπαταρια του.

Τωρα πάμε στα βασικά.

Ενα Windows x86 Tablet ειναι στην ουσια PC. Το να εχει GPS δεν λεει κατι γιατι οι γνωστες εφαρμογες πλοηγησης ειναι για πλατφορμες PNA, Android και iOS. Όσο για το 3G, η ελλειψη δεν ειναι προβλημα, γιατι οποιοδηποτε 3G dongle κανει. Και εδω μπορεις να γενικευσεις: Οποιοδηποτε usb περιφερειακο που δουλευει στο Windows 8.1 pc σου, θα δουλευει και στο tablet σου. Είτε ειναι πολυμηχανημα, είτε τιμονιέρα κλπ. Με την ίδια λογική θα μπορεις μέσω του tablet σου να κανεις root τις android συσκευες σου :p .

Οσον αφορα τις εφαρμογές το market της Microsoft είναι πολυ πιο μικρο απο το Playstore. Επίσης επειδή θα είσαι εκτός οικοσυστήματος Google, σημαίνει οτι δεν θα έχεις τα καλούδια του Android που φανταζομαι εχεις συνηθισει. Όμως με εφαρμογες τυπου bluestack θα μπορεις να παιξεις εφαρμογές του Android. Τέλος με Chrome στο Windows Tablet σου, εχεις το οικοσυστημα της google, οπως σε καθε αλλο pc.

Οποιαδηποτε x86 εφαρμογη για Windows θα δουλευει. Τα γνωστα exe εννοω. Έιτε ειναι irfanview είτε call of duty κλπ. Και προφανως μπορείς να παιξεις 3d games (πιο παλια ομως) γιατι η ενσωματωμενη GPU του Baytrail ειναι επιπεδου Snapdragon 800 όχι discrete καρτας γραφικων.

Στο metro ui, πρεπει να μαθεις μερικά βασικα gestures για αρχη, και μετα εισαι αρχοντας. Είναι πολύ καλο. Το desktop ui, με touch screen ειναι λιγακι awkward, αλλα παλεύεται μια χαρα.

Τέλος το Office ειναι το κανονικο office που ολοι ξερουμε απο τα pc μας. Οχι τυπου office.

Προσωπικά δεν θα ξαναγοραζα για κανενα λογο android tablet. Γιατι αυτα που κανουν τα κανω και με το κινητο μου. Σκέφτομαι ομως σοβαρά να αλλαξω το Asus T100 μου, σε κατι με Core M στο μελλον, ή εστω σε Cherrytrail. Αλλα αυτη ειναι αυστηρα η αποψη μου. Υπαρχουν χρηστες που βολευονται με Android tablets και το καταλαβαινω.

vgiozo
05-11-14, 14:44
Δεν μπορώ να γενικευσώ σχετικά με την απόδοση της μπαταρίας στο καθε λειτουργικό. Για να βγει σαφές συμπερασμα θα πρεπει το ιδιο συστημα να εχει dual boot (android και windows) ωστε τουλαχιστον το hardware να ειναι κοινο. Μετα προκυπτουν αλλα θεματα, ωστε να κανεις το test αντικειμενικο, για αυτο μην ασχοληθεις καν.

Θα σου πρότεινα λοιπον να μην γενικευεις μεταξυ windows και android ως προς την μπαταρια. Διαλεξε καποιο συγκεκριμενο tablet και μελετησε reviews για την μπαταρια του.

Τωρα πάμε στα βασικά.

Ενα Windows x86 Tablet ειναι στην ουσια PC. Το να εχει GPS δεν λεει κατι γιατι οι γνωστες εφαρμογες πλοηγησης ειναι για πλατφορμες PNA, Android και iOS. Όσο για το 3G, η ελλειψη δεν ειναι προβλημα, γιατι οποιοδηποτε 3G dongle κανει. Και εδω μπορεις να γενικευσεις: Οποιοδηποτε usb περιφερειακο που δουλευει στο Windows 8.1 pc σου, θα δουλευει και στο tablet σου. Είτε ειναι πολυμηχανημα, είτε τιμονιέρα κλπ. Με την ίδια λογική θα μπορεις μέσω του tablet σου να κανεις root τις android συσκευες σου :p .

Οσον αφορα τις εφαρμογές το market της Microsoft είναι πολυ πιο μικρο απο το Playstore. Επίσης επειδή θα είσαι εκτός οικοσυστήματος Google, σημαίνει οτι δεν θα έχεις τα καλούδια του Android που φανταζομαι εχεις συνηθισει. Όμως με εφαρμογες τυπου bluestack θα μπορεις να παιξεις εφαρμογές του Android. Τέλος με Chrome στο Windows Tablet σου, εχεις το οικοσυστημα της google, οπως σε καθε αλλο pc.

Οποιαδηποτε x86 εφαρμογη για Windows θα δουλευει. Τα γνωστα exe εννοω. Έιτε ειναι irfanview είτε call of duty κλπ. Και προφανως μπορείς να παιξεις 3d games (πιο παλια ομως) γιατι η ενσωματωμενη GPU του Baytrail ειναι επιπεδου Snapdragon 800 όχι discrete καρτας γραφικων.

Στο metro ui, πρεπει να μαθεις μερικά βασικα gestures για αρχη, και μετα εισαι αρχοντας. Είναι πολύ καλο. Το desktop ui, με touch screen ειναι λιγακι awkward, αλλα παλεύεται μια χαρα.

Τέλος το Office ειναι το κανονικο office που ολοι ξερουμε απο τα pc μας. Οχι τυπου office.

Προσωπικά δεν θα ξαναγοραζα για κανενα λογο android tablet. Γιατι αυτα που κανουν τα κανω και με το κινητο μου. Σκέφτομαι ομως σοβαρά να αλλαξω το Asus T100 μου, σε κατι με Core M στο μελλον, ή εστω σε Cherrytrail. Αλλα αυτη ειναι αυστηρα η αποψη μου. Υπαρχουν χρηστες που βολευονται με Android tablets και το καταλαβαινω.

Ωραία να ρωτήσω...

- Υπάρχει κάποια εφαρμογή βελτιστοποιημένη για οθόνες αφής με λειτουργίες pdf annotation; αν ξέρεις το PDF MAX στο Android θα καταλαβαίνεις τί εννοώ (επιλογές highlight, υπογράμμισης, με διαφορετικά χρώματα, αλλά με σταθερές πεπιλογές χρωμάτων - να μην κάνω κλικ στο χρωματικό φάσμα δλδ κάθε φορά, προσθήκης σημειώσεων κτλ αλλά και διαγραφής των προηγούμενων σημάνσεων).
Αν μπορώ να χρησιμοποιώ το ίδιο πρόγραμμα σε Desktop & Tablet που να με ικανοποιεί θα είμαι πανευτυχής.

- Έχω πρόσβαση στις εφαρμογές και για desktop, ωραία...αλλά είναι χρηστικές για λειτουργία αφής ή θα ταλαιπωρούμαι;

Το καλό στο Android είναι ότι μπορείς να βρεις εξαιρετικές εφαρμογές και πολύ χαμηλές τιμές...κάτω από 4-5€ οι περισσότερες...στα Windows δεν έχω βρει κάτι που να με βολεύει τόσο στην επεξεργασία/σήμανση PDF όσο το PDF MAX του Android...
Είτε είναι ακριβές, είτε τους λείπουν χαρακτηριστικά απαραίτητα, είτε οι σημάνσεις που κάνω στο ένα πρόγραμμα δεν προβάλλονται καλά στο άλλο...

Το καλό στο PDF MAX είναι πως όπως ακριβώς το βλεπω στο tablet, έτσι διατηρείται και όταν ανοίξω το ίδιο κείμενο στο desktop...με άλλες εφαρμογές (desktop/android) κλάυτα Χαράλαμπε.

netlag
05-11-14, 16:05
Δεν μπορω να σου απαντήσω σχετικά με τα pdf. Αν δεν βρεις καποια εφαρμογη για windows που σε καλυπτει, τοτε μπορεις απλα να τρεξεις το PDF Max μεσω bluestacks.

Όσον αφορα το desktop mode:

Εγώ εχω το Asus T100. Οταν το εχω docked πανω στο keyboard του δουλευω ανετα desktop mode σαν λαπτοπ γιατι εχω hw πληκτρολογιο και touchpad. Ακόμα και να μην το βαλω πανω στο dock, το onscreen πληκτρολογιο της Microsoft δουλευει πολυ καλα και με καλυπτει.

Επίσης οταν το ειχα πρωτοπαρει, είχα βαλει μια εφαρμογη, που οριζεις ενα μικρο μερος της οθονης (εγω πχ ενα transparent μικρο ορθογωνιο κατω δεξια) και το κανεις virtual touchpad. Δηλαδη σερνεις τον αντιχειρα σου πανω εκει, και κουνιεται o mouse pointer. Τελικα αποδειχθηκε οτι δεν το χρειαστηκα ποτε.

Αν ρωτας απλα αν ειναι εφικτο με το δαχτυλο να κανεις minimize παραθυρα ή να τα κλεινεις, ναι προφανως και ειναι. Τουλαχιστον εγω μπορω στο 10αρι ταμπλετ μου, και εχω χοντρα δαχτυλα.

Αν ομως περιμενεις οτι σε desktop mode θα μπορεις να δουλεψεις πχ excel η απαντηση ειναι σιγουρα αρνητικη, αλλα excel ουτε σε android tablet μπορεις να δουλεψεις και να εισαι παραγωγικος.

Browsing σε desktop mode κανεις παρα πολυ καλα με την οθονη αφης, χωρις να χρειαζεσαι πληκρολογια και touchpad. Τεσπα δεν νομιζω οτι μπορω να σε καλυψω μεταφεροντας τις δικες μου εμπειριες στο θεμα Windows 8.1 tablet. Ισως πρεπει να περασεις απο ενα μαγαζι και να δεις.

vgiozo
05-11-14, 16:54
Ωραία, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

iml
05-11-14, 19:49
Σίγουρα μόνο σε ένα μαγαζί θα μπορέσεις να δεις τις 10 11 12 13 ίντσες από κοντά και να επιλέξεις αν είναι λειτουργικές για 8,1 pro. Αν δοκιμάσεις δε να δουλέψεις με stylus πχ surface pro2 κτλ θα πάθεις πλάκα αλλά ξεφεύγεις σε τιμή. Για μένα εκεί αρχίζει να δείχνει τα δόντια του το οικοσύστημα των 8.1pro

vgiozo
05-11-14, 20:01
Σίγουρα μόνο σε ένα μαγαζί θα μπορέσεις να δεις τις 10 11 12 13 ίντσες από κοντά και να επιλέξεις αν είναι λειτουργικές για 8,1 pro. Αν δοκιμάσεις δε να δουλέψεις με stylus πχ surface pro2 κτλ θα πάθεις πλάκα αλλά ξεφεύγεις σε τιμή. Για μένα εκεί αρχίζει να δείχνει τα δόντια του το οικοσύστημα των 8.1pro

Καλά μιλάμε για Intel core i5 επεξεργαστή, 4-8γίγα μνήμη, και ssd αποθηκευτικό χώρο...χαυλιόδοντες θά'πρεπε να δείχνει, οχι δόντια...

Ωστόσο όσο διαβάζω στο xda για το Teclast x98 τόσο απογοητεύομαι, προβλήματα, πολύπλοκες διαδικασίες root κτλ κι ακόμη πολύ καπνός και μπέρδεμα. Μήπως να κάτσω στ' αυγά μου μωρέ;

netlag
05-11-14, 20:12
Καλά μιλάμε για Intel core i5 επεξεργαστή, 4-8γίγα μνήμη, και ssd αποθηκευτικό χώρο...χαυλιόδοντες θά'πρεπε να δείχνει, οχι δόντια...

Ωστόσο όσο διαβάζω στο xda για το Teclast x98 τόσο απογοητεύομαι, προβλήματα, πολύπλοκες διαδικασίες root κτλ κι ακόμη πολύ καπνός και μπέρδεμα. Μήπως να κάτσω στ' αυγά μου μωρέ;

Δεν υπαρχει λογος για i5. Εκτος και αν σκοπευεις να κανεις πραγματα που μπορει να κανει και ενα ultrabook ή ενα laptop. Κοινως για ταινιες, διαβασμα και browsing ο i5 ειναι overkill. Ο baytrail φτανει και περισσευει. Και θα καταλαβεις πως ο baytrail που ειναι ενα chip αντιστοιχης ισχυος με εναν Snapdragon 800, μπορει να κανει τοσα πολλα πραγματα που ο Snapdragon δεν μπορει γιατι δεν τον αφηνει το Android.

- - - Updated - - -


Ωστόσο όσο διαβάζω στο xda για το Teclast x98 τόσο απογοητεύομαι, προβλήματα, πολύπλοκες διαδικασίες root κτλ κι ακόμη πολύ καπνός και μπέρδεμα. Μήπως να κάτσω στ' αυγά μου μωρέ;

Για προβληματα κλπ δεν ξερω, αλλα καλο θα ειναι να διαβασεις καλα ωστε να ξερεις τι να περιμενεις. ΒTW, το root τι ακριβως ειναι στα windows; Μηπως εννοεις ξεκλειδωτο bootloader; Παντως σε εμενα, ουτε που θα μου περνουσε απο το μυαλο να τρεξω στο T100 linux ή x86 Android.

- - - Updated - - -

Και κατι ακομα αρκετα offtopic:

Το nexus player ειναι baytrail. Αν, οπως ολα τα αλλα nexus, διαθετει ξεκλειδωσιμο bootloader τοτε θεωρητικα μπορεις να του περασεις Windows. Και με ψηνει! Αν και ηδη εχουν κυκλοφορησει τα πρωτα hdmi dongles με baytrail, αλλα δεν ειναι ιδιαιτερως φθηνοτερα.

vgiozo
05-11-14, 21:32
Καλά, προφανώς δεν το σκέφτομαι για τέτοια τιμη, αλλιώς δεν θα ψώνιζα στη κινέζικη λαϊκή (aliexpress)...

Αντιφατικές αναφορές μέχρι τώρα για το Teclast x98, δεν βγάζω μια σταθερή γραμμή, αρκετές πληροφορίες είναι αναμεμιγμένες για τον παλιό και τον καινούριο επεξεργαστή...αρκετοί με προβλήματα με διαδικασίες ροοτ...γενικά όλα φαίνονται λίγο πιο πολύπλοκα από αυτά είχα συνηθίσει...

Συγκρίσεις μεταξύ των δύο OS δυστυχώς δεν υπάρχουν προς το παρόν...]

ΑΣΧΕΤΟ:

Backup στα windows, όλο το λειτουργικό κτλ, μπορώ να το κάνει πάλι με Acronis Truimage ας πούμε ή υπάρχουν άλλα εργαλεία για τις ταμπλέτες;

netlag
05-11-14, 22:18
Καλά, προφανώς δεν το σκέφτομαι για τέτοια τιμη, αλλιώς δεν θα ψώνιζα στη κινέζικη λαϊκή (aliexpress)...

Αντιφατικές αναφορές μέχρι τώρα για το Teclast x98, δεν βγάζω μια σταθερή γραμμή, αρκετές πληροφορίες είναι αναμεμιγμένες για τον παλιό και τον καινούριο επεξεργαστή...αρκετοί με προβλήματα με διαδικασίες ροοτ...γενικά όλα φαίνονται λίγο πιο πολύπλοκα από αυτά είχα συνηθίσει...

Συγκρίσεις μεταξύ των δύο OS δυστυχώς δεν υπάρχουν προς το παρόν...]

ΑΣΧΕΤΟ:

Backup στα windows, όλο το λειτουργικό κτλ, μπορώ να το κάνει πάλι με Acronis Truimage ας πούμε ή υπάρχουν άλλα εργαλεία για τις ταμπλέτες;

τα windows 8 εχουν full backup λειτουργια. Δεν χρειαζεσαι 3rd party εφαρμογη. Και αμφιβάλω οτι μπορεις να τρεξεις 3rd party εφαρμογή με κλειδωμένο boot loader ετσι και αλλιως.

vgiozo
06-11-14, 10:48
Είναι στάνταρ κλειδωμένος ο bootloader; Όχι ότι είμαι σίγουρος τί σημαίνει αυτό...αλλά υπάρχει δυνατότητα αλλαγής λειτουργικού μεταξύ Android<>Win8, έτσι δεν ξαναγράφεται ο bootloader;

- - - Updated - - -

Να σημειώσω πως όσον αφορά τa PDF annotation tools για Windows, βρήκα αυτή σελίδα που παρουσιάζει τα καλύτερα και είναι κατατοπιστική
http://forum.tabletpcreview.com/threads/best-pdf-annotation-app-in-the-windows-store.52777/

nikos171178
16-11-14, 17:04
παιδια μπορειτε να μου προτεινετε το καλυτερο tablet περιπου στις 8 ιντσες ανεξαρτητου τιμης ? επειδη με ενδιαφερει να βλεπω live αγωνες απο καποια στοιχηματζιδικα σαιτ μου ειπαν να προτιμησω windows 8.1 γιατι το αndroid εχει θεμα με τον flash player ενω τα windows εχουν πληρη συμβατοτητα. επισης θελω να προσθεσω οτι με ενδιαφερει το multitasking , να εχω πολλες σελιδες ταυτοχρονα ανοιχτες και καλη μπαταρια. σε τι θα πρεπει να δωσω περισσοτερη σημασια κ τι ειναι αυτο που θα κανει τη διαφορα ωστε να δουλευει σε ολα απροβληματιστα ? επεξεργαστης η ram η και τα δυο ? παιζει καποιο ρολο το λειτουργικο ? προσφατα ειδα αυτο
http://www.e-lenovo.gr/p.Lenovo-THINKPAD-TABLET-8-LTE-64GB-W8-1.1020820.html

Alexcxvtr
16-11-14, 17:53
παιδια μπορειτε να μου προτεινετε το καλυτερο tablet περιπου στις 8 ιντσες ανεξαρτητου τιμης ? επειδη με ενδιαφερει να βλεπω live αγωνες απο καποια στοιχηματζιδικα σαιτ μου ειπαν να προτιμησω windows 8.1 γιατι το αndroid εχει θεμα με τον flash player ενω τα windows εχουν πληρη συμβατοτητα. επισης θελω να προσθεσω οτι με ενδιαφερει το multitasking , να εχω πολλες σελιδες ταυτοχρονα ανοιχτες και καλη μπαταρια. σε τι θα πρεπει να δωσω περισσοτερη σημασια κ τι ειναι αυτο που θα κανει τη διαφορα ωστε να δουλευει σε ολα απροβληματιστα ? επεξεργαστης η ram η και τα δυο ? παιζει καποιο ρολο το λειτουργικο ? προσφατα ειδα αυτο
http://www.e-lenovo.gr/p.Lenovo-THINKPAD-TABLET-8-LTE-64GB-W8-1.1020820.html

Πολύ δυνατά specs το Lenovo και με καλές κριτικές από λίγο που έψαξα. Βαράει λίγο στην τιμή αλλά είπες ότι δεν έχεις θέμα.
Μπορείς βέβαια να πάρεις την wi-fi έκδοση στα ~€485 περίπου από skroutz, αν δεν σε νοιάζει το 4G.

Ειδάλλως, πιο οικονομικά...
Lenovo Miix 2 8" 64gb (http://www.skroutz.gr/s/4354880/Lenovo-Miix-2-8-Z3740-2GB-64GB.html)
Dell Venue 8 Pro 8" 32gb (http://www.skroutz.gr/s/4244297/Dell-Venue-8-Pro-8-32GB.html)

Στο android, όντως δεν υπάρχει flash γιατί σταμάτησε η υποστήριξη αλλά με το κατάλληλο .apk μπορείς να το βάλεις και να παίζει κανονικά.
Χρειάζεσαι τον ανάλογο browser όμως (puffin paid, dolphin).
Πάντως, αν θες τη γνώμη μου, εγώ που βλέπω με flash σε android tablet (Nexus 10) είμαι απογοητευμένος. Λαγκάρει τρελά, όχι το τάμπλετ, αλλά η σελίδα (bet365).
Οπότε, δεν σου προτείνω κάποιο android tablet γιατί ο λόγος που το θέλεις γέρνει την πλάστιγγα σε Windows 8.1 tablet.
Και μεταξύ μας, αν είναι να δώσεις τόσα χρήματα καλύτερα να πας σε x86 αρχιτεκτονική+full Windows 8.1.

nikos171178
16-11-14, 19:09
τα δυο που μου προτεινες ειναι υποδεεστερα. δεν ψαχνω για κατι πιο οικονομικο .κατι καλυτερο εχεις να προτεινεις? και γω στην 365 ειμαι. τα 2 gb ram θεωρεις πως θα ειναι λιγα ? εχουν βγει καποια με 3 gb .βρηκα το ιδιο με 4 gb αλλα δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστο .
http://emotion.en.alibaba.com/product/60065228332-800496740/Original_Lenovo_ThinkPad_8_Intel_atom_Z3795_quad_core_2_4G_GHz_4GB_ram_64GB_SSD_tablet_PC_Lenovo_ThinkPad_8.html

Alexcxvtr
16-11-14, 19:54
Στις 8" νομίζω διάλεξες αρκετά ισχυρό τάμπλετ.
Δεν βλέπω κάτι καλύτερο.
Όσο για το alibaba, θεωρείται αξιόπιστο. Ας σου απαντήσουν άτομα που έχουν αγοράσει από εκεί. Εγώ δεν έχω πάρει κάτι.
Πάντως, το συγκεκριμένο Lenovo δεν το βρήκα πουθενά με 4gb ram. Ούτε καν στο σάιτ της Lenovo. Μόνο στα 2gb βλέπω να υπάρχει. Δεν ξέρω...
Τα 2gb ram είναι αρκετά για την χρήση που θέλεις.
Το μόνο που κατάφερα να βρω είναι το ίδιο αρχικό τάμπλετ Lenovo με 128gb σκληρό.
http://www.skroutz.gr/s/5061018/Lenovo-ThinkPad-8-Z3770-2GB-128GB-LTE.html

Αν θες πιο hardcore καταστάσεις, δηλαδή καλύτερη απόδοση, πας αναγκαστικά σε 10"+ όπου θα βρεις "θηρία" (Lenovo Thinkpad 10, Microsoft Surface 3, Dell Venue Pro 11) με Haswell τεχνολογία (i3, i5, i7) και 64bit. Ολοκληρωμένα συστήματα δηλαδή.

nikos171178
16-11-14, 21:22
κοιταγα κ σε android το sony xperia z3 , nexus 9 , samsung galaxy tab s 8.4 και το ipad mini3 σε ios. μαλιστα samsung και sony εχουν 3 gb ram. αλλα εσυ προτεινεις windows οπωσδηποτε !!!! στο alibaba οπως ειδες εχει το lenovo με 4 gb ram ενω δεν το βρισκω πουθενα αλλου. πως γινεται αυτο?

8anos
16-11-14, 21:54
είναι μαϊμού

nikos171178
16-11-14, 22:01
μου ειπαν οτι επειδη ο δισκος ειναι ssd και οχι mmc βοηθαει τη ram . ισχυει αυτο ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.