PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

christoi
27-11-14, 17:24
Υπάρχουν πραγματικά πολλές και καλές επιλογές σε αυτό το budget.
Lumia, Galaxy Tab Pro 10.1 και 12.2 (για μεγαλύτερο μέγεθος οθόνης το 12άρι), TF701 κλπ. MicroSD υποδοχή -λογικά- είναι MUST, καθώς μπορείς να τις περνάς απευθείας (με XxxCard to microSD adapter, αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος).
Και περισσεύουν και χρήματα για ένα powerbank, για παν ενδεχόμενο!

https://www.skroutz.gr/c/1105/tablet/f/342116_351679/%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-10-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-1920-x-1080.html?order_dir=asc&page=2

- - - Updated - - -

Λογισμικό δεν διευκρίνησες, οπότε παρέθεσα διάφορα. Αλλά αν κοιτάξεις στο λινκ, θα πάρεις μια ιδέα (βάζοντας το αντίστοιχο φίλτρο για λογισμικό)

nikosk
28-11-14, 01:47
Παιδιά tablet dell αξίζει ???

RASTAVIPER
28-11-14, 13:59
Παιδιά tablet dell αξίζει ???

Σαν να μου λες παλληκάρι μου, "Fiat αξίζουν?" .
Ποιο μοντέλο, σε τι λεφτά;

Paleolio
28-11-14, 14:33
Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Από Android έχω ξεχωρήσει το Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 Wi-Fi (32GB) (https://www.skroutz.gr/s/4620810/Samsung-Galaxy-Tab-Pro-12-2-Wi-Fi-32GB.html), που έχει και OTG, οπότε θα υποστηρίζει και διάβασμα φορητών συσκευών. Καμιά άποψη;

Από Windows, εκτός από το Nokia Lumia 2520 (32GB) (https://www.skroutz.gr/s/4012562/Nokia-Lumia-2520-32GB.html), το αμέσως επόμενο είναι το HP Omni 10 5600 (32GB) (https://www.skroutz.gr/s/4495436/HP-Omni-10-5600-32GB.html), το οποίο όμως είναι στα 400 €. Αξίζει η υπέρβαση του budget; Έχεις άποψη σχετικά, εσύ ή κάποιος άλλος ή να ρωτήσω στο ανάλογο thread των windows?

nikosk
28-11-14, 17:58
1 που έχω βρεί είναι το Dell Venue 7 (16GB). Μου φαίνεται φθηνό (160€ στο skroutz) και καλό σε σχέση με άλλα.

vgiozo
29-11-14, 19:03
Παρέλαβα λοιπόν το Teclast x98 Air II με προεγκατεστημένα Windows8 (μόλις σε 15 μέρες από την ημέρα αγοράς, μέσω Ολλανδικών Ταχυδρομείων).

ΘΕΤΙΚΑ
- Ανεβασμένη ποιότητα κατασκευής κατά τι σε σχέση με το Οντα που είχα πριν, όχι μεγάλη και το Οντα ήταν μια χαρά, αλλά σε λεπτομέρειες.
- Αισθητά μειωμένο πλαίσιο, η ταμπλέτα μοια΄ζει λες και είναι μικρότερο μέγεθος από 9.7"
- Η οθόνη πολύ λεπτομερής, καθαρή και φωτεινή
- Τα ηχεία ισχυρότερης ένταση απ' ότι περίμενα απ' όσα διάβαζα.
- Ευτυχώς δεν έχει πρόβλημα με τον προσανατολισμό της κάμερας και το ρυθμό ανανέωσης της οθόνης (καταγεγραμμένα προβλήματα σε όσους παρέλαβαν με Ανδροιδ κι εγκατέστησαν από πάνω τα Παραθύρια)
- Το πρώτο διήμερο είδα εκπληκτική αυτονομία σε εργασίες που θα άδειαζαν εύκολα το Οντα, συγκεκριμένα δεν φαίνεται να επηρεάζεται τόσο από την ενεργή χρήση του Wifi και της κάρτας μνήμης, κα΄τέβασα κι εγκατέστησα πα΄νω από 1.5γίγα σε ενημερώσεις, κατέβασα και δοκίμασα προγράμματα κτλ, το παίδευα ψάχνοντας ρυθμίσεις κοκ.
Μετά τη πρώτη φόρτιση βλέπω πιο κανονική (κι εδώ εννοώ πιο γρήγορη) αποφόρτιση, θα δούμε μετά από μερικές μέρες πώς τα πάει.
- Η φόρτιση είναι πιο γρήγορη απ' ότι περίμενα...διάβαζα για 6ωρα κτλ, σε μένα στη πρώτη φόρτιση θα είχε παέι από 7-87% σε κανά 3ωρο, μετά μέχρι τη πλήρη φόρτιση πήγαινε πιο αργά, αλλά εντάξει δεν προβληματιζει.
- Η περιήγηση στο διαδίκτυο με τον ΙΕ είναι τόσο ομαλή και γρήγορη, απόλαυση ακόμα και σε σελίδες με βαριά flash. Καμία σχέση με Ανδροιδ.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
- Η αποκρισιμότητα της οθόνης είναι κάπως κατώτερη των προσδοκιών, χωρίς να προβληματίζει πάντως.
- Τα ηχεία αν και δεν υπολείπονται έντασης, έχουν ήχο κάπως κούφιο και άχρωμο.
- Η κάμερα είναι κι αυτή μετριότερη του Οντα 975μ
- Δεν ξέρω αν είναι θέμα με τους οδηγούς, αλλά μερικες φορές σε μη-Μετρο εφαρμογές, αν υπάρχει αναδυομενο παράθυρο δεν προβάλλεται καθαρά, σαν να πάσχει η εστίαση και το rendering (πχ σε περιπτώσεις εγκατάστασης προγραμμάτων). Δεν το παρατηρώ γενικά στα παράθυρα και καθόλου στο Μετρο UI
- τα καλώδια που συνοδεύουν τη συσκευή είναι χαλαρά μερικά από τα κατώτερης ποιότητας που έχουν πιάσει ποτέ τα χέρια μου, δεν έχω ξαναδεί τόσο σκληρά και άκαμπτα καλώδια.
- Το περιβάλλον των Windows γενικά είναι πιο βαρύ από αυτό του Ανδροιδ, και τα παράθυρα και οι εφαρμογές θέλουν περισσότερο χρόνο να ανοίξουν κτλ.
Επίσης οι χειρονομίες ελέγχου είναι λιγότερο "φυσικές", θέλουν μεγαλύτερο χρόνο προσαρμογής ενώ φαίνεται σαν να χρειάζεσαι πάντα μερικά κλικ παραπάνω για παρόμοιες εργασίες. Στο ανδροιδ νιώθεις ότι τα έχεις όλα κυριολεκτικά στις άκρες των δαχτύλων σου και η δομή είναι πεντακάθαρη
Στα παραθύρια τα 8.1 νομίζω τα σκατώσαν και στο desktop και στο mobile καθώς είτε έχεις το ένα είτε το άλλο, θα πρέπει να ανέχεσαι το άλλο μισό...στις ταμπλε΄τες, επειδή η οθόνη είναι μικρότερη κι αναγκαστικά θα περάσεις από το dekstop UI για τις ρυθμίσεις και για πρόσβαση στους φακέλους, είναι πιο δύσκολος ο χειρισμός.

Επίσης είχα απογοητευτεί πληρως, δεν έβρισκα πρόγραμμα σημανσης PDF αντάξιο σε χαρακτηριστικά, επιδόσεις κι ευχρηστία του PDF MAX που έχω στο Andriod...ήμουν κυριολεκτικά έτοιμος χθες να πουλήσω τη ταμπλε΄τα.
Τελικά βρήκα δύο που υπερέχουν των άλλων, πρόκειται για τα "Annotator101" & "Xodo Docs".

Οπότε είμαι ευχαριστημένος πλέον.

Αν πάρει και Windows 10 (τη δοκιμαστική έκδοση την έχουν εγκαταστήσει μερικοί και τα σχόλια είναι πολύ θετικα) θα είναι άριστη αγορά...να δούμε πώς θα αναβαθμίσουμε μόνο εκεί. Αν θα δοθούν κι αυτά δωρεάν για φτηνές συσκευές ή θα υπάρξει κάποια επιβάρυνση.

Γενικά ταμπλέτα windows είναι πιο ευέλικτη (συμβατότητα με περιφεριακά κτλ) αλλά σίγουρα πολλες εργασίες γίνονται πιο πολύπλοκες (και ενδεχομενως χρονοβόρες).

christoi
29-11-14, 20:06
Κόστος κτήσης; Μπόρεσες να χρησιμοποιήσεις περιφερειακά;
Γιατί περιμένω μπας και βρω σε καμιά προσφορά (όχι απαραίτητα της oktabit) το Vero W10i, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

villasg
29-11-14, 22:23
Καλησπερα .
Ειμαι στην αναζητηση ταμπλετας .
Εχω καταληξει σε αυτες τις 2
Onda V989 και Teclast X98 Air II ( Intel Z3736F)
Ειναι στην ιδια περιοχη τιμης .
Καποια αποψη ?

vgiozo
29-11-14, 22:35
Κόστος κτήσης; Μπόρεσες να χρησιμοποιήσεις περιφερειακά;
Γιατί περιμένω μπας και βρω σε καμιά προσφορά (όχι απαραίτητα της oktabit) το Vero W10i, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

152€ μαζί με μια δερμάτινη θήκη (σκέτη η ταμπλετα αγοράστηκε στα 144€, αλλά με κουπόνια στις εκπτώσεις της 11.11).

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη να συνδέσω τον εκτυπωτή μου και τον σαρωτή, αλλά θα γίνει κάποια στιγμή...πρόκειται για επεξεργαστή Χ86, οπότε δεν υπάρχει θέμα, απλώς οι οδηγοί του κατασκευαστή χρειάζονται, αν χρειάζονται γιατί τα 8άρια έχουν βασική υποστήριξη σε πολλά περιφερειακά.

Όπως είπα τα Win8 μου φαίνονται κάπως half-baked λειτουργικό (και από την desktop και mobile οπτική), αλλά με τα 10άρια θα είναι λουκούμι.

- - - Updated - - -


Καλησπερα .
Ειμαι στην αναζητηση ταμπλετας .
Εχω καταληξει σε αυτες τις 2
Onda V989 και Teclast X98 Air II ( Intel Z3736F)
Ειναι στην ιδια περιοχη τιμης .
Καποια αποψη ?

Βασικά πιο δόκιμη σύγκριση θα ήταν Onda v989 VS Teclast x98 Air 3G...
Το τσιπάκι A80 έχει σίγουρα ισχυρότερη κάρτα γραφικών...αν θυμάμαι καλά η v989 έχει GPS αλλα όχι 3G...αν δεν σε ενδιαφέρει η προοπτική των παραθυρων πάρε όποιο βρεις σε καλύτερη τιμή θα έλεγα.
Αν παίζεις παιχνίδια πάρε το v989

netlag
29-11-14, 23:14
- Δεν ξέρω αν είναι θέμα με τους οδηγούς, αλλά μερικες φορές σε μη-Μετρο εφαρμογές, αν υπάρχει αναδυομενο παράθυρο δεν προβάλλεται καθαρά, σαν να πάσχει η εστίαση και το rendering (πχ σε περιπτώσεις εγκατάστασης προγραμμάτων). Δεν το παρατηρώ γενικά στα παράθυρα και καθόλου στο Μετρο UI
147771

δοκιμασε τη ρυθμιση αυτη, και δωσε feedback.

raspoutiv
29-11-14, 23:18
ευχαριστούμε vgiozo
δε σου κρύβω πως με έψησες και βάρεσα μια teclast x98 air II με android όμως. έχω την πεποίθηση πως σε touch συσκευές οι επιλογές προγραμμάτων σε android και η εμπειρία χρήσης είναι ανώτερες των windows. είδα πως και το dual boot είναι εφικτό αλλά δεν ξέρω αν θα το δοκιμάσω αν δε θεωρηθεί απλή διαδικασία.

το κόστος christoi είναι 200$ για τη 3G, 186$ για τη ΙΙ, και κάπου 210$ για τη ΙΙ με windows. η 3G λειτουργεί και ως τηλέφωνο για όποιον ενδιαφέρεται. εμένα δε μου φάνηκε ιδιαίτερα χρήσιμη η λειτουργία και προτίμησα την απλή.

villasg προτίμησα την teclast λόγω επεξεργαστή. σε όλα τα άλλα μοιάζουνε. για 10-20$ αξίζει η cpu Intel
αν δε σε πειράζει αυτό δες και το Cube 9x (http://www.aliexpress.com/item/Cube-Talk-9X-U65GT-MT8392-Octa-Core-2-0GHz-Tablet-PC-9-7-inch-3G-Phone/1881742165.html). παρεμφερές hardware, χρήση 3G-τηλεφώνου και 10-20$ κάτω και 10000mah μπαταρία

vgiozo
30-11-14, 13:25
Για όσους αγόρασαν ή σκοπεύουν να αγοράσουν την έκδοση της Teclast x98 με εγκατεστημένα Windows (και φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για άλλες κινέζικες ταμπλέτες).

Μαζί με το λειτουργικό έρχεται και μια άδεια office365 για ένα έτος.

Με έτρωγε η απορία αν η αναβάθμιση σε 1ΤΒ χώρου στο OneDrive που συνοδεύει τη άδεια ενός έτους για το Office 365 είναι μόνιμη ή συνδεδεμένη με την αυτήν οπότε θα έπρεπε μετά να πληρώνω συνδρομή για να διατηρήσω τον ίδιο αποθηκευτικό χώρο.

Λοιπόν για να ψάξω απαντήσεις περιηγουμουν στην ιστοσελίδα της Microsoft και μου πετάχτηκε αναδυόμενο παράθυρο για να μιλήσω ζωντανά με τεχνική υποστήριξη. Τους έθεσα ευθέως το ερώτημα (αν θα συνεχίσω να έχω την ίδια χωρητικότητα ακόμη κι αν δεν ανανεώσω μετά τον πρώτο χρόνο το office365) και μου είπαν πως είναι μόνιμη!!

"Δωρεάν" αναβάθμιση λοιπόν σε 1ΤΒ στο OneDrive...η ταμπλέτα αρχίζει και βγάζει τα λεφτά του τιμολογικού καπέλου της windows έκδοσης.

Οπότε τώρα ψάχνω ένα τρόπο να καταλάβω τί στο διάολο μου γράφει στα κινέζικα το Office στη ταμπλέτα όταν πάω να το ανοίξω...

αν πάρει το μάτι κανενός οδηγίες για ενεργοποίηση/εγκατάσταση κινέζικες έκδοσης Office για μη ομιλούντες τη κινεζική, θα ήμουν υπόχρεος (εντάξει, θα σας πω "ευχαριστώ πολύ")

- - - Updated - - -


147771

δοκιμασε τη ρυθμιση αυτη, και δωσε feedback.

Ευχαριστώ, αλλά δυστυχώς δεν διόρθωσε το πρόβλημα.

Συμβαίνει πχ αν πάω Control Panel > Administrative Tools > Computer Management εκεί το παράθυρο που αναδύεται έχει κακό rendering -πιο ορατό στις γραμματοσειρές- και φαίνεται "grainy"

- - - Updated - - -

Λοιπόν τελικά η εγκατάσταση του Office 365 Personal από τη κινέζικη εφαρμογή εκκίνησης ήταν πολύ απλή: έπρεπε απλώς να πατήσω το κουμπί που δεν θα μπορουσε να ήταν τίποτε άλλο από το "επόμενο" και η εγκατάσταση προχώρησε στα ελληνικά, βάσει ρυθμίσεων Τοποθεσίας.

Με την ενεργοποίηση του Office, αναβαθμίστηκε και το OneDrive αυτόματα στο 1ΤΒ!


Επίσης η συνδρομή περιλαμβάνει 60 λεπτά διεθνών κλήσεων μέσω Skype κάθε μήνα

147794

villasg
01-12-14, 13:50
Καλησπερα .
Ειμαι στην αναζητηση ταμπλετας .
Εχω καταληξει σε αυτες τις 2
Onda V989 και Teclast X98 Air II ( Intel Z3736F)
Ειναι στην ιδια περιοχη τιμης .
Καποια αποψη ?

Ξαφνικα η ζυγαρια γερνει προς το Onda V989 μετα απο αυτο :


Onda anounced android 5.0 lollipop!! Vía OTA!!!
http://www.hispatablets.com/viewtopic.php?t=2755

Roussos
05-12-14, 10:34
Καλησπέρα σε όλους,
ενδιαφέρομαι για αγορά από Ελλάδα ενός tablet 10 ιντσου με πολύ καλή οθόνη (πχ IPS) με υψηλή ανάλυση, 2GB RAM, το οποίο θα χρησιμοποιείται από φωτογράφο για επιδειξη φωτογραφιών στα site της φωτογράφισης.
Budget 300 - 350 το πολύ.
Αν νομίζετε ότι στα χρήματα αυτά δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο, προτείνετε κινέζικο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

αυτό είναι πολύ καλό και στα χρήματα που διαθέτεις http://www.skroutz.gr/s/4048257/Apple-iPad-mini-Retina-Display-Wifi-32GB.html

Rama
05-12-14, 11:14
www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/lg-g-pad-80-v480-tablet-8-16gb-leyko/prod6730041pp/
www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/lenovo-yoga-tablet-8-tablet-8-16gb-asimi/prod5830634pp/

Για αυτά τα δύο τι γνώμη έχετε;

Revolution
05-12-14, 12:25
Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Από Android έχω ξεχωρήσει το Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 Wi-Fi (32GB) (https://www.skroutz.gr/s/4620810/Samsung-Galaxy-Tab-Pro-12-2-Wi-Fi-32GB.html), που έχει και OTG, οπότε θα υποστηρίζει και διάβασμα φορητών συσκευών. Καμιά άποψη;

Από Windows, εκτός από το Nokia Lumia 2520 (32GB) (https://www.skroutz.gr/s/4012562/Nokia-Lumia-2520-32GB.html), το αμέσως επόμενο είναι το HP Omni 10 5600 (32GB) (https://www.skroutz.gr/s/4495436/HP-Omni-10-5600-32GB.html), το οποίο όμως είναι στα 400 €. Αξίζει η υπέρβαση του budget; Έχεις άποψη σχετικά, εσύ ή κάποιος άλλος ή να ρωτήσω στο ανάλογο thread των windows?

Το 12αρι Samsung φαίνεται πολύ δυνατό.

christoi
05-12-14, 16:44
www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/lg-g-pad-80-v480-tablet-8-16gb-leyko/prod6730041pp/
www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/lenovo-yoga-tablet-8-tablet-8-16gb-asimi/prod5830634pp/

Για αυτά τα δύο τι γνώμη έχετε;

Αν το 3G δεν είναι απαραίτητο, ανάμεσα στα 2, ασυζητητί το LG μαλίστα όχι από τα public (εκτός αν δεν σε πειράζουν τα 15€ διαφορά). https://www.skroutz.gr/s/5348890/LG-G-Pad-8-0-16GB.html?from=most-popular&keyphrase=lg+g+pad+v480

Μόλις είδα και την εγγύηση. 2 χρόνια το LG, 1 το Lenovo.
Θες κι άλλα;

psolord
10-12-14, 16:42
Ρε φίλε τι σκατά protection έχει αυτό το Paypal?

Πάω και κάνω dispute για damaged item (pipo s1 pro) που είχα αγοράσει τον Αύγουστο από Pandawill.

Χάλασε το Σεπτέμβρη, το στέλνω πίσω, μου απαντάνε τον Οκτώβρη ότι το έλαβαν και το στέλνουν στο εργοστάσιο για επισκευή και ακόμα περιμένω. Φυσικά έχουμε αλλάξει 50 email και μου προτείνουν να μου στείλουν πίσω κάτι σαράβαλα (ακόμα και dual core ενώ το αγορασμένο είχε rk3188).

Πάω τώρα να κάνω dispute και αφού γράφω μισή ώρα και πατάω next μου λέει δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτού του είδους το dispute αλλά το καταχωρήσαμε!

Ευχαριστώ ρε καραγκιόζηδες με υποχρεώσατε! :down:

- - - Updated - - -

στο status λέει

¨This dispute closed because it was opened for more than 45 days after the transaction date or did not meet other filing criteria.

Δηλαδή αν χαλάσει το αντικείμενο ένα μήνα αφού το πάρεις, μέχρι να το στείλεις πίσω και να φτάσει και να δεις τι θα γίνει, τρέχα γύρευε.

anon
10-12-14, 17:33
Ρε φίλε τι σκατά protection έχει αυτό το Paypal?

Πάω και κάνω dispute για damaged item (pipo s1 pro) που είχα αγοράσει τον Αύγουστο από Pandawill.

Χάλασε το Σεπτέμβρη, το στέλνω πίσω, μου απαντάνε τον Οκτώβρη ότι το έλαβαν και το στέλνουν στο εργοστάσιο για επισκευή και ακόμα περιμένω. Φυσικά έχουμε αλλάξει 50 email και μου προτείνουν να μου στείλουν πίσω κάτι σαράβαλα (ακόμα και dual core ενώ το αγορασμένο είχε rk3188).

Πάω τώρα να κάνω dispute και αφού γράφω μισή ώρα και πατάω next μου λέει δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτού του είδους το dispute αλλά το καταχωρήσαμε!

Ευχαριστώ ρε καραγκιόζηδες με υποχρεώσατε! :down:

- - - Updated - - -

στο status λέει

¨This dispute closed because it was opened for more than 45 days after the transaction date or did not meet other filing criteria.

Δηλαδή αν χαλάσει το αντικείμενο ένα μήνα αφού το πάρεις, μέχρι να το στείλεις πίσω και να φτάσει και να δεις τι θα γίνει, τρέχα γύρευε.

Λογικό. Απορώ με σένα και τις απορίες σου.
Το Paypal πληρώνει 45 μέρες μετά την συναλλαγή (έκδοση τιμολογίου). Μπορεί να φαίνεται ότι ολοκληρώθηκε η συναλλαγή, αλλά στην ουσία ο πωλητής, λεφτά δεν πήρε. ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ. Αυτό το διάστημα που δεν έχει πληρώσει τον πωλητή το PAYPAL ειναι αυτό που μπορείς να κάνεις dispute. Μετά; Κλάφτα Χαράλαμπε. τα λεφτά τα πήραν και το μόνο που μπορεί να κάνει το Paypal ειναι να μει'ωσει την αξιοπιστία του πωλητή (rank). Δηλαδή τρίχες. Επρεπε απο την πρώτη στιγμή να κάνεις dispute αν δεν είχε παρέλθει ο χρόνος των 45 ημερών. Μετά δεν έχεις τίποτε στα χέρια σου. Δυστυχώς ή πας με κινέζους με το ρίσκο να σου συμβεί κάτι τέτοιο, ή παίρνεις απο Ελλάδα με ένα επιπλέον premium τουλάχιστον +50% απο την κινέζικη τιμή και την ψευδαίσθηση μιας καλύτερης ασφάλειας και υποστήριξης (τις περισσότερες φορές σκετη ψευδαίσθηση).

psolord
10-12-14, 17:39
Αφού το Paypal πληρώνει το Pandawill, θα έπρεπε να λαβαίνει θέση για όλη τη διάρκεια της εγγύησης.

Ούτως ή άλλως έχουν ανοιχτό λογαριασμό. Θα μπορούσε να δεσμεύσει τα 99$ που έδωσα εγώ από άλλες πληρωμές ή κάτι τέτοιο.

Υπάρχει θέμα εδώ με μη τήρηση της εγγύησης.

sdikr
10-12-14, 17:42
Αφού το Paypal πληρώνει το Pandawill, θα έπρεπε να λαβαίνει θέση για όλη τη διάρκεια της εγγύησης.

Ούτως ή άλλως έχουν ανοιχτό λογαριασμό. Θα μπορούσε να δεσμεύσει τα 99$ που έδωσα εγώ από άλλες πληρωμές ή κάτι τέτοιο.

Υπάρχει θέμα εδώ με μη τήρηση της εγγύησης.

Ναι αλλά εδώ δεν έχει κάτι να κάνει το paypal, το αναφέρουν ξεκάθαρα, 45 μέρες σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά, όχι για όσο διαρκεί η εγγύηση

- - - Updated - - -


Λογικό. Απορώ με σένα και τις απορίες σου.
Το Paypal πληρώνει 45 μέρες μετά την συναλλαγή (έκδοση τιμολογίου). Μπορεί να φαίνεται ότι ολοκληρώθηκε η συναλλαγή, αλλά στην ουσία ο πωλητής, λεφτά δεν πήρε. ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ. Αυτό το διάστημα που δεν έχει πληρώσει τον πωλητή το PAYPAL ειναι αυτό που μπορείς να κάνεις dispute. Μετά; Κλάφτα Χαράλαμπε. τα λεφτά τα πήραν και το μόνο που μπορεί να κάνει το Paypal ειναι να μει'ωσει την αξιοπιστία του πωλητή (rank). Δηλαδή τρίχες. Επρεπε απο την πρώτη στιγμή να κάνεις dispute αν δεν είχε παρέλθει ο χρόνος των 45 ημερών. Μετά δεν έχεις τίποτε στα χέρια σου. Δυστυχώς ή πας με κινέζους με το ρίσκο να σου συμβεί κάτι τέτοιο, ή παίρνεις απο Ελλάδα με ένα επιπλέον premium τουλάχιστον +50% απο την κινέζικη τιμή και την ψευδαίσθηση μιας καλύτερης ασφάλειας και υποστήριξης (τις περισσότερες φορές σκετη ψευδαίσθηση).



Νομίζω πως είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα, ανάλογα με το τι κατηγορία λογαριασμού έχει ο πωλητής μπορεί να πάρει τα χρήματα του άμεσα, ή σε 21 μέρες.
Σε περίπτωση που εσύ μέσα στις 45 μέρες έχεις πρόβλημα και κάνεις dispute τότε του τα δεσμεύουν απο άλλη συναλλαγή ή του ακυρώνουν τον λογαριασμό.

psolord
10-12-14, 17:43
Δηλαδή συγγνώμη, αν πάρεις κάτι από Κίνα και κάνει 44 μέρες να έρθει (έχει συμβεί) και με το που το λάβεις μετά από δυο μέρες χαλάσει, το Paypal σου λέει έχασες επειδή πέρασαν 45 μέρες? Και είναι buyer protection αυτό για International συναλλαγές?

mrsaccess
10-12-14, 17:49
Στην περίπτωσή σου όμως έχουν περάσει 120+ μέρες. Anyway, δοκίμασε στην τράπεζά σου. Συνήθως οι πιστωτικές έχουν μεγαλύτερη περίοδο για αμφισβήτηση, κάποιες 3 μήνες, κάποιες άλλες 6 νομίζω.

psolord
10-12-14, 17:54
Οκ θα το δω. Σε πρώτη φάση έστειλα email στο Paypal να δω αν μπορεί να γίνει τίποτα.

anon
10-12-14, 18:46
Αφού το Paypal πληρώνει το Pandawill, θα έπρεπε να λαβαίνει θέση για όλη τη διάρκεια της εγγύησης.

Ούτως ή άλλως έχουν ανοιχτό λογαριασμό. Θα μπορούσε να δεσμεύσει τα 99$ που έδωσα εγώ από άλλες πληρωμές ή κάτι τέτοιο.

Υπάρχει θέμα εδώ με μη τήρηση της εγγύησης.

Oχι, εδώ κάνεις λάθος. Το PAYPAL είναι όπως οι τράπεζες. Εχεις ποτέ κάνει το ίδιο επειδή αγόρασες κάτι με πιστωτική κάρτα πχ; Και για να λέμε του στραβού το δίκιο, και αυτό που κάνει το PAYPAL ειναι πολύ περισσότερο απο όσο θα περιμέναμε, τράπεζες, πιστωτικές κάρτες και ακόμα χειρότερα χρηματοπιστωτικά που έχουν να κάνουν με μεταφορά χρημάτων (πχ Western union) κλπ, καμμιά "εγγύηση" δεν σου δίνουν....

- - - Updated - - -


Δηλαδή συγγνώμη, αν πάρεις κάτι από Κίνα και κάνει 44 μέρες να έρθει (έχει συμβεί) και με το που το λάβεις μετά από δυο μέρες χαλάσει, το Paypal σου λέει έχασες επειδή πέρασαν 45 μέρες? Και είναι buyer protection αυτό για International συναλλαγές?

Θα σου κάνει 44 μέρες να έρθει;;;;; Μάλλον δεν θα έρθει ποτέ. Παράγγειλα απο Κινέζο μπαταρία για λαπτοπ. Στις 30 μέρες που δεν είχε έρθει τίποτα, έκανα dispute. Αρχισαν τα παρακάλια. Τελικά δεν ηρθε ΤΙΠΟΤΕ. Πολύ απλά, ότι είναι να έρθει, πάνω απο 40 μέρες δεν στέκει με κανέναν τρόπο, dispute και τέλος. Εαν έχουν επιλέξει κάποιον μεταφορέα που χρησιμοποιεί καμήλες, γιατί έχει χαμηλότερο κόστος, κακό του κεφαλιού τους. Οπως και να έχει, και το ξέρουν και αυτοί, ότι όταν πλησιάζει το όριο του χρόνου που μπορείς να κάνεις dispute, εαν δεν έχει έρθει η παραγγελία, θα κάνεις dispute, και φροντίζουν, όσοι ειναι εντάξει, να μην έχουν τέτοιο θέμα. Αυτοί που κάνουν ταρζανιές, ψάχνουν θύματα.

mrsaccess
10-12-14, 19:05
Oχι, εδώ κάνεις λάθος. Το PAYPAL είναι όπως οι τράπεζες. Εχεις ποτέ κάνει το ίδιο επειδή αγόρασες κάτι με πιστωτική κάρτα πχ; Και για να λέμε του στραβού το δίκιο, και αυτό που κάνει το PAYPAL ειναι πολύ περισσότερο απο όσο θα περιμέναμε, τράπεζες, πιστωτικές κάρτες και ακόμα χειρότερα χρηματοπιστωτικά που έχουν να κάνουν με μεταφορά χρημάτων (πχ Western union) κλπ, καμμιά "εγγύηση" δεν σου δίνουν....

- - - Updated - - -



Θα σου κάνει 44 μέρες να έρθει;;;;; Μάλλον δεν θα έρθει ποτέ. Παράγγειλα απο Κινέζο μπαταρία για λαπτοπ. Στις 30 μέρες που δεν είχε έρθει τίποτα, έκανα dispute. Αρχισαν τα παρακάλια. Τελικά δεν ηρθε ΤΙΠΟΤΕ. Πολύ απλά, ότι είναι να έρθει, πάνω απο 40 μέρες δεν στέκει με κανέναν τρόπο, dispute και τέλος. Εαν έχουν επιλέξει κάποιον μεταφορέα που χρησιμοποιεί καμήλες, γιατί έχει χαμηλότερο κόστος, κακό του κεφαλιού τους. Οπως και να έχει, και το ξέρουν και αυτοί, ότι όταν πλησιάζει το όριο του χρόνου που μπορείς να κάνεις dispute, εαν δεν έχει έρθει η παραγγελία, θα κάνεις dispute, και φροντίζουν, όσοι ειναι εντάξει, να μην έχουν τέτοιο θέμα. Αυτοί που κάνουν ταρζανιές, ψάχνουν θύματα.

Εδώ πάντως πολλά πράγματα έρχονται με 45-50 μέρες καθυστέρηση. Το αποκορύφωμα ήταν ένα πακέτο το οποίο δεν ήρθε στις 60 μέρες, το ανέφερα, μου έστειλαν καινούργιο από το bangood το οποίο πήρε 30 μέρες και μετά από άλλες 30+ ημέρες (120+ δηλαδή) το αρχικό πακέτο εμφανίστηκε στην πόρτα μου. :lol:

Επίσης οι πιστωτικές προσφέρουν προστασία, είναι η αμφισβήτηση συναλλαγής ή charge back. Στην Alpha φίλος έχει κάνει πετυχημένο chargeback ακόμη και 5 μήνες μετά την χρέωση.
Φυσικά το charge back δεν γίνεται πάντα αποδεχτό αλλά κατά κανόνα δεν έχεις θέμα.

RASTAVIPER
10-12-14, 19:12
Γιατί δεν τα γράφετε παίδες στο θέμα του PAYPAL;
Για αυτό το έχουμε.

psolord
10-12-14, 20:44
Έχουμε θέμα Paypal?:p Sorry δεν το ήξερα, αν και ομολογώ ότι δεν έψαξα. Δεν φαντάστηκα ότι θα υπήρχε και θεώρησα τούτο ως σχετικό μιας και έχει να κάνει με tablet.

Δεν έχω κάτι να προσθέσω πάντως.

anastasis_k13
11-12-14, 02:24
Καλησπερα παιδια. Για να προφύλαξη άλλους επίδοξους αγοραστές σχετικά με τα tablet turbox. Εχω το. Rainbow 7.95". Τα χαρακτηριστικά του πολυ καλα και στην τιμη που το αγόρασα. 150€αρχίζουμε: απο συνδέσεις απο το wifi χωρις λόγο. Περίεργα κολληματα και απουσία google play.χωρις το google play ομως δεν παίζουν και άλλες πολλές εφαρμογές χρήσιμες. Πχ YouTube app. Επίσης απο τα διαθεσιμα market τα μισά που κατεβαζεις δεν παίζουν καθόλου. Hardware: μπαταρία μετα απο κανα 2μηνο με ελάχιστη χρήση ξεφορτιζε και σβηστή!!!!!αλλαγη εντός εγγύησης. Τωρα που μιλάμε εκανε ενα τσαφ η οθόνη και χανόταν η εικόνα σιγά σιγά καη πλέον δεν δείχνει τπτ μόνο ήχο εχει. Εχω γράψει σχόλιο στην σελίδα του πλαισίου καη δεν εχεη ανεβεί ακομα. Το έκοψαν λογικα. Αυτά. Μακριά και αλάργα!!!

blade_
11-12-14, 10:39
δυστυχως εχουν δικιο τα παιδια.το ιδιο το panda θα επρεπε να ειχε καθαρισει την υποθεση.

νομιζω εχουν τοπικ στο myphone,κανε μια αναφορα εκει.

gio5aMG
11-12-14, 13:58
Καλημέρα, υπάρχει προσφορά σε αρκετά ελληνικά μαγαζιά αλυσίδες, στα 100 ευρώ, το Asus MeMO Pad 7 ME176CX με 7", ίντελ τετραπύρηνο και 1 γίγα ραμ. Για όποιον κινείται εγχώρια και με αυτό το μπάτζετ νομίζω είναι μια καλή περίπτωση.

leros2004
11-12-14, 15:25
Καλησπερα παιδια. Για να προφύλαξη άλλους επίδοξους αγοραστές σχετικά με τα tablet turbox. Εχω το. Rainbow 7.95". Τα χαρακτηριστικά του πολυ καλα και στην τιμη που το αγόρασα. 150€αρχίζουμε: απο συνδέσεις απο το wifi χωρις λόγο. Περίεργα κολληματα και απουσία google play.χωρις το google play ομως δεν παίζουν και άλλες πολλές εφαρμογές χρήσιμες. Πχ YouTube app. Επίσης απο τα διαθεσιμα market τα μισά που κατεβαζεις δεν παίζουν καθόλου. Hardware: μπαταρία μετα απο κανα 2μηνο με ελάχιστη χρήση ξεφορτιζε και σβηστή!!!!!αλλαγη εντός εγγύησης. Τωρα που μιλάμε εκανε ενα τσαφ η οθόνη και χανόταν η εικόνα σιγά σιγά καη πλέον δεν δείχνει τπτ μόνο ήχο εχει. Εχω γράψει σχόλιο στην σελίδα του πλαισίου καη δεν εχεη ανεβεί ακομα. Το έκοψαν λογικα. Αυτά. Μακριά και αλάργα!!!

Πήγαινε το πίσω και πάρε πιστωτικό ..... Έλεος 150€ για turbo x .....

christoi
17-12-14, 02:50
Πήγα και έκανα test drive (όσο μπορούσα) το Vero w10i στον Κ.κατάστημα (εκεί με βόλεψε). Δεν φαίνεται η "χαμηλή" ανάλυση στην οθόνη, λειτουργεί αρκετά smooth. Δεν έχει hard windows button αλλά είνα touch. Αν και είναι λίγο χοντροκομμένο (σε σχέση με άλλα), δείχνει στιβαρό.
Συνέδεσα το κινητό μου μέσω καλωδίου και μου το φόρτισε (ήταν στην πρίζα, δεν ξέρω αν το κάνει και on battery).

Φαίνεται αρκετά τίμιο, αν σκεφτεί κανείς ότι ίδιων χαρακτηριστικών από Κίνα δεν παίζουν κάτω από 175€.
Ρώτησα και για το total support (+50€ από το συγκεκριμένο κατάστημα) που αναβαθμίζει την εγγύηση σε 2 χρόνια ότι και να πάθει, με οποιουδήποτε υπαιτιότητα (ακούγεται πολύ καλό, ελπίζω και να είναι). Οπότε 250€ και για 2 χρόνια (εγγυημένα, αλλαγή με καινούριο) ένα τέτοιο θηριάκι, μου ακούγεται ικανοποιητική αγορά.

Έπαιξα και με ένα toshiba (νομίζω 7άρι), αλλά πολύ μικρός χώρος στην οθόνη. Καλύτερα android σε τέτοιες ίντσες.

Διαβάζω διάφορα για το συγκεκριμένο total support. Έχει κανείς καμιά ιδέα ή κάποιο κρυφό σημείο;

Κάποιος είχε δώσει λινκ με παρόμοιο tablet (με το Vero) από Γερμανία, αλλά δεν μπορώ να το βρω με τίποτα.

blade_
17-12-14, 12:22
εγω στεναχωριεμαι πολυ που το ταμπλετ μου χαντακωνεται απο την οθονη και το crapware της samsung.galaxy tab pro 8.4

bendersteed
17-12-14, 12:57
εγω στεναχωριεμαι πολυ που το ταμπλετ μου χαντακωνεται απο την οθονη και το crapware της samsung.galaxy tab pro 8.4

Γιατι τι προβληματα σου κανει; Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος και του κανω και βαρια χρηση, δεν εχω καν αλλο υπολγιστη. Η μπαταρια ειναι λιγο μετρια αλλα με βγαζει ανετα μια δυο μερες. Εχει λιγο lag, ειδικα η μπαρα των ειδοποιησεων κατεβαινει καπως απροθυμα, αλλα σε διαφορες διεργασιες παει σφαιρα. Πχ ενω ενα Nexus 7 FHD που εχει φιλος ειναι πιο "αποκρισιμο" ολα γινονται πιο γρηγορα στο δικο μου tablet, δηλαδη μπορει τα εφε να ειναι πιο ομαλα στο nexus αλλα εγω φτανω πιο γρηγορα στο ψητο. Τι launcher χρησιμοποιεις; Εχεις κανει root;

RASTAVIPER
17-12-14, 13:38
Γιατι τι προβληματα σου κανει; Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος και του κανω και βαρια χρηση, δεν εχω καν αλλο υπολγιστη. Η μπαταρια ειναι λιγο μετρια αλλα με βγαζει ανετα μια δυο μερες. Εχει λιγο lag, ειδικα η μπαρα των ειδοποιησεων κατεβαινει καπως απροθυμα, αλλα σε διαφορες διεργασιες παει σφαιρα. Πχ ενω ενα Nexus 7 FHD που εχει φιλος ειναι πιο "αποκρισιμο" ολα γινονται πιο γρηγορα στο δικο μου tablet, δηλαδη μπορει τα εφε να ειναι πιο ομαλα στο nexus αλλα εγω φτανω πιο γρηγορα στο ψητο. Τι launcher χρησιμοποιεις; Εχεις κανει root;
φίλε δεν υπάρχουν εφέ στο Nexus, μιλάμε για pure android.
Και πώς γίνεται το nexus να είναι πιο αποκρίσιμο, αλλά στο δικό σου τάμπλετ να γίνονται όλα πιο γρήγορα; Αν είναι αποκρίσιμη μια συσκευή, τα κάνει και πιο γρήγορα.

bendersteed
17-12-14, 15:11
φίλε δεν υπάρχουν εφέ στο Nexus, μιλάμε για pure android.
Και πώς γίνεται το nexus να είναι πιο αποκρίσιμο, αλλά στο δικό σου τάμπλετ να γίνονται όλα πιο γρήγορα; Αν είναι αποκρίσιμη μια συσκευή, τα κάνει και πιο γρήγορα.

Εφέ εννοώ τα transitions κλπ. Πχ πόσο ομαλά θα ανοίξει ένα παράθυρο, αν θα έχει σπασίματα το εφέ. Αν δεν έχει εφέ το pure android γιατί υπάρχουν οι ρυθμίσεις στα developer options για την ταχύτητα τους;

Πιο αποκρίσιμο μάλλον είναι λάθος όρος, εννοώ ότι παρατηρείς λιγότερα σπασίματα στις μεταβάσεις, το νιώθεις γενικά ένα τσακ πιο fluid. Αλλά αν περιμένουμε να ολοκληρωθεί μια εργασία, πχ να γίνει render ένα site, ένα pdf, να ξεκινήσει μια εφαρμογή τότε αυτή γίνεται εμφανώς πιο γρήγορα στο tab pro 8.4 από το nexus 7.

RyDeR
20-12-14, 13:08
Υπαρχει κανενα ταμπλετ 10αρι που να αξιζει κανενα 100€?

Προορίζεται για μεγαλο άνθρωπο που απλως θα μπαινει να διαβαζει στο ιντερνετ και θα βλέπει κανενα καιρο.

Αν υπάρχει απο Ελλάδα τιποτα, ακομα καλύτερα ωστε μην τους μπλεξω με αναμονες κλπ...

ch2
20-12-14, 13:15
εγω στεναχωριεμαι πολυ που το ταμπλετ μου χαντακωνεται απο την οθονη και το crapware της samsung.galaxy tab pro 8.4

H λύση (http://download.cyanogenmod.org/?type=snapshot&device=mondrianwifi)στο πρόβλημά σου :p

RASTAVIPER
20-12-14, 13:16
Υπαρχει κανενα ταμπλετ 10αρι που να αξιζει κανενα 100€?

Προορίζεται για μεγαλο άνθρωπο που απλως θα μπαινει να διαβαζει στο ιντερνετ και θα βλέπει κανενα καιρο.

Αν υπάρχει απο Ελλάδα τιποτα, ακομα καλύτερα ωστε μην τους μπλεξω με αναμονες κλπ...

Κοιτάς για το 10ρι της Crystal Audio.
Ελληνική Εταιρεία με Καλό support, με Play store και τιμή γύρω στα 110€.

RyDeR
20-12-14, 13:30
Στο σκρουτζ το βλεπω 118... Με τα μεταφορικα κλπ θα περασουμε τα 125..

Αυτο που θα βγει ακριβως 99€ τι λεει;

http://www.you.gr/proionta/laptop,tablet/tablets-accessories/tablets/tablet-bitmore-linetab1011q-8gb-black

RASTAVIPER
20-12-14, 13:36
Στο σκρουτζ το βλεπω 118... Με τα μεταφορικα κλπ θα περασουμε τα 125..

Αυτο που θα βγει ακριβως 99€ τι λεει;

http://www.you.gr/proionta/laptop,tablet/tablets-accessories/tablets/tablet-bitmore-linetab1011q-8gb-black
Αυτό που σου έλεγα, 109€ εδώ http://crystalaudio.gr/ProductDetails/TAB-104.aspx

Αυτό που λες μια χαρά φαίνεται, αλλά δεν υποστηρίζει Play store και τρέχει στο 1Ghz, αντί στο 1,2 του Crystal.

RyDeR
20-12-14, 13:47
Αυτό που σου έλεγα, 109€ εδώ http://crystalaudio.gr/ProductDetails/TAB-104.aspx

Αυτό που λες μια χαρά φαίνεται, αλλά δεν υποστηρίζει Play store και τρέχει στο 1Ghz, αντί στο 1,2 του Crystal.

Ειναι σίγουρο οτι το Crystal εχει Playstore κανονικα;

leros2004
20-12-14, 14:16
Για 10αρι κάτω απο 1280x800 ανάλυση είναι κάπως .....

blade_
20-12-14, 16:19
H λύση (http://download.cyanogenmod.org/?type=snapshot&device=mondrianwifi)στο πρόβλημά σου :p

και μετα bb knox,bb warranty :p

RASTAVIPER
20-12-14, 18:39
Ειναι σίγουρο οτι το Crystal εχει Playstore κανονικα;
Το έχει φίλος.
Τον είχα ρωτήσει, όταν το πήρε και είχε πει ναι.
Θες να τον ρωτήσω και κάτι άλλο που σε ενδιαφέρει;

RyDeR
20-12-14, 19:57
Το έχει φίλος.
Τον είχα ρωτήσει, όταν το πήρε και είχε πει ναι.
Θες να τον ρωτήσω και κάτι άλλο που σε ενδιαφέρει;

Οχ, ευχαριστώ.

Θα προτεινω και τα 2 και ας παρουν ο,τι νομιζουν λοιπόν.

Gordito
21-12-14, 17:17
και μετα bb knox,bb warranty :p

Γιατι πας και αγοραζεις/παιρνεις android συσκευες που δεν αφηνουν να ξεκλειδωσεις bootloader;
Το LG V500 που εχω παει αρκετα καλα και με το μαμισιο firmware, αλλα οταν του εβαλα slimkat, περασε σε αλλο επιπεδο.

leros2004
21-12-14, 18:28
Φιλος μου ψάχνει ενα απλό ταμπλετ αξιοπρεπές για απλά πράγματα ...

Το μάτι μου έπεσε στο Lenovo A3500‎ , στα 69€ (http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/139777-lenovo-a3500-qc-8gb-blue?cmicc=skroutz) το έχει ο Κωτσο και μου φαίνεται καλή περίπτωση.... Το έχει και στο public ως Lenovo A3500-FL (http://www.public.gr/product/dora/tablets-aksesoyar/lenovo-a3500-fl-tablet-7-8gb-mayro/prod6170019pp/) στα 99 ???

Τι διαφορά έχουν ? Αξίζει υπάρχει κάτι αντίστοιχο ?

metalergr
21-12-14, 21:47
Ακυρο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.