PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψύξη laptop? Προτάσεις?



Σελίδες : [1] 2

zouzouni
25-05-04, 20:34
Έχω ψάξει στο δίκτυο για συστηματάκια ψύξης laptops, κι μάλλον έχω απογοητευθεί, για 2 λόγους.

Ο 1ος είναι ότι όσα από τα λεγόμενα laptop coolers έχω βρει δεν εμφανίζονται να έχουν την ανάλογη απόδοση κι κατά συνέπεια να επιτυγχάνουν σοβαρή ψύξη του μηχανήματος, δηλαδή είναι κάπως πεταμένα λεφτά.

Ο 2ος λόγος είναι ότι όλα όσα έχω βρει είναι για laptops οθόνης ίσης ή μικρότερης των 15", κι ενδιαφέρομαι για ένα laptop/desktop μηχάνημα (ACER 1703SC) με 17" οθόνη.

Αν κανείς χρησιμοποιεί κάποιο laptopo cooler από το οποίο να είναι ευχαριστημένη/ευχαριστημένος, θα ήμουν υπόχρεη αν μου έδινε περισσότερες πληροφορίες......

Αλλιώς.....υπάρχει κάποια πιθανή πατέντα που να μπορώ να στήσω κι να χρησιμοποιήσω?

kadronarxis
25-05-04, 20:39
To laptop cooler, για ποιον λόγο το χρειάζεσαι;
Το ανεμιστηράκι του laptop, είναι συνέχεια on, ή παίζει μόνο όταν ανεβεί η θερμοκρασία του πάνω από το threshold που του έδωσε ο κατασκευαστής;

zouzouni
25-05-04, 20:47
Απ'ότι έχω παρατηρήσει (κι δεν ξέρω αν αυτό είναι σύνηθες) το ανεμιστηράκι παίζει όταν το cpu usage είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα, κάτι που το τελευταίο διάστημα (λόγω διαφόρων προγραμμάτων) σημαίνει ότι αυτό συμβαίνει στο μεγαλύτερο μέρος (αν όχι όλο) του 24ώρου :( Άρα το πρόβλημα είναι διπλό, μια κι το laptop είναι πολύ ζεστό (προσέχω πάντα την επιφάνεια στην οποία το ακουμπώ) αλλά κι ο θόρυβος από το ανεμιστηράκι είναι αρκετά κουραστικός όλες αυτές τις ώρες........

kadronarxis
25-05-04, 20:54
Και με το επιπρόσθετο ανεμιστηράκι που θα βάλεις θα μειωθεί ο θόρυβος; :shock:
Κατά την γνώμη μου, άσε το σύστημα όπως είναι.
Και μην τον έχεις τον φορητό σαν λαμπάδα.Σε ενα ενάμιση χρόνο θα παλιώσει, και θα τον πετάς εδώ και εκεί. :D

Άντε γερά.

ΥΓ:Σε ibm laptop, το ανεμιστηράκι,όταν δουλεύει φουλ,ακούς ένα μικρό φύσημα το οποίο δεν είναι καθόλου ενοχλητικό.
Αλλά η acer, θα πήρε καμιά φτερωτή από αυτοκίνητο και την έβαλε πάνω.

zouzouni
25-05-04, 21:01
Τα coolers που είδα υποτίθεται ότι έχουν σχεδόν αθόρυβους ανεμιστήρες, κι με την επιπλέον ψύξη που επιφέρουν στο laptop συνεισφέρουν ώστε το όλο σύστημα του laptop να λειτουργεί καλύτερα κι πιο αθόρυβα.

Όσο για το laptop....είναι 2, κι τα 2 της ACER κι είμαι απόλυτα ευχαριστημένη.
Το ένα (1703SC) είναι σχεδόν desktop σύστημα, κι το άλλο όμως (1356LMi) κάνει κι αυτό θόρυβο.... :( Εκτός κι έχει καμμιά κρυμμένη ρύθμιση πουθενά, κι δεν την έχω εντοπίσει......

XTCgr
25-05-04, 21:03
το πιο απλό ποθ μπορείς να κάνεις είναι να σηκώσεις το laptop μερικα εκατοστά πχ βάζοντας στα 2 άκρα του 2 cd ώστε να κυκλοφορεί αέρας και κάτω απο το laptop. Δοκίμασε το και πες μας

zouzouni
25-05-04, 21:07
Αν κι το ένα (το "θηρίο") έχει μια τέτοια κατασκευή θα το δοκιμάσω.....

XTCgr
25-05-04, 21:29
το laptop το έχεις πιάσει από κάτω? είμαι σίγουρος οτι θα ζεματάει, ειδικά αν έχεις μεγάλο δίσκο (40άρι και άνω),πολλών στροφών και πολλών platters. Απο εμπειρία πιστεύω οτι η υπερθερμανση της CPU και συνεπακόλουθα η αύξηση των στροφών του ανεμιστήρα οφείλονται στο οτι ο επεξεργαστής λειτουργεί σε ένα ήδη ζεστό περιβαλλόν που οφείλεται κατά κύριο λόγο στον σκληρό δίσκο και στην GPU (κάρτα γραφικών/onboard καρτα). Με το ανασήκωμα του φορητού βελτιώνεται πολύ η ψύξη του σκληρού δίσκου και συνολικά μειώνεται η θερμοκρασία περιβάλλοντος της CPU. Το laptop σου πόσους ανεμιστήρες έχει? 2-3 ?

zouzouni
25-05-04, 22:07
Οτι ζεματάει...ζεματάει.....ο δίσκος στο ένα είναι 80GB κι στο άλλο 60GB. :(
Στα υπόλοιπα συμφωνώ κι εγώ, γι'αυτό κι κοιτούσα την πιθανή λύση cooler.
Απ΄όσο έλεγξα το 1703 έχει έναν ανεμιστήρα/heat sink.....το 1356 επίσης.
Σκεφτόμουν να κάνω καμμιά πατέντα, όπως είναι αυτό το cooler στο link
http://www.hardcoreware.net/reviews/review-75-1.htm (το μειονέκτημά του είναι ότι δεν έχει άμεση επαφή με το laptop κι άρα δεν γίνεται καλή ψύξη του laptop, όπου το πρόβλημα που έχω δεν είναι τόσο το να βρω/φτιάξω το συστηματάκι αυτό από αλουμίνιο, όσο το που θα βρω στοιχεία για την καλωδίωση, για την τροφοδοσία των ανεμιστήρων.
Δυστυχώς παρότι κι η AKASA (http://www.akasa.com.tw/spec/notebook_cooler/spec_ak_nbc_01.htm) και η VANTEC έχουν laptop coolers (http://www.cluboverclocker.com/reviews/cooling_devices/vantec_lapcool/) είναι μόνο για μικρά laptops κι όχι για το "θηρίο". ¨(

Salvador
25-05-04, 22:18
βαλτο στην κατάψηξη για κανα 10λεπτο.Μικρο ειναι ρε συ,μιά χαρα θα χωρέσει :D

XTCgr
25-05-04, 22:19
μόνο ένα? τι να κάνει ένας :( εδώ το δικό μου έχει 3 και δεν είναι και κτήνος σαν τα δικά σου

zouzouni
25-05-04, 22:30
βαλτο στην κατάψηξη για κανα 10λεπτο.Μικρο ειναι ρε συ,μιά χαρα θα χωρέσει :D

Λες? Τώρα που σφίγγουν κι οι ζέστες? :lol: :lol::lol:

panos72
25-05-04, 22:32
zouzouni, κάνε κάτι επειγόντως με την ψύξη.... δύο (2) fujitsu siemens έχω ξεροψήσει με τα "προγραμματάκια που θέλουν CPU" :wink: κόλλησαν τα ανεμιστήρια τους 8) 8)

zouzouni
25-05-04, 22:33
DSL_worshipper Απ'ότι είδα υποτίθεται ότι είναι ένας μεγάλος ανεμιστήρας με συνδεδεμένο ολόκληρο heatsink το οποίο σχεδόν διανύει το πλάτος/φάρδος του laptop.....Αυτό είναι ίσως το μόνο πρόβλημα/μειονέκτημα στα δύο αυτά μηχανάκια...
Τώρα που το ξανασκέφτομαι......μήπως να καταφύγω στην λύση του cooler της Vantec? Ή να δοκιμάσω κι την πατέντα που προανέφερα? :roll:

dantouan
25-05-04, 22:35
Οτι ζεματάει...ζεματάει.....ο δίσκος στο ένα είναι 80GB κι στο άλλο 60GB. :(
Στα υπόλοιπα συμφωνώ κι εγώ, γι'αυτό κι κοιτούσα την πιθανή λύση cooler.
Απ΄όσο έλεγξα το 1703 έχει έναν ανεμιστήρα/hear sink.....το 1356 επίσης.
Σκεφτόμουν να κάνω καμμιά πατέντα, όπως είναι αυτό το cooler στο link
http://www.hardcoreware.net/reviews/review-75-1.htm (το μειονέκτημά του είναι ότι δεν έχει άμεση επαφή με το laptop κι άρα δεν γίνεται καλή ψύξη του laptop, όπου το πρόβλημα που έχω δεν είναι τόσο το να βρω/φτιάξω το συστηματάκι αυτό από αλουμίνιο, όσο το που θα βρω στοιχεία για την καλωδίωση, για την τροφοδοσία των ανεμιστήρων.
Δυστυχώς παρότι κι η AKASA (http://www.akasa.com.tw/spec/notebook_cooler/spec_ak_nbc_01.htm) και η VANTEC έχουν laptop coolers (http://www.cluboverclocker.com/reviews/cooling_devices/vantec_lapcool/) είναι μόνο για μικρά laptops κι όχι για το "θηρίο". ¨(

Αυτο το "στυλ" cooler πιστευω ειναι η καλυτερη (ισως και μοναδικη) λυση για laptops.

zouzouni
25-05-04, 22:36
panos72 Μα γι'αυτό ακριβώς κι σας ζαλίζω..... :oops: :roll:
Όσο για τα προγραμματάκια....δεν είναι μόνο τα γνωστά περί πρωτεϊνικού διπλώματος (μετάφραση αλά RAM! :wink: :lol: ).....είναι κι άλλα παρομοίου αντικειμένου που χρησιμοποιώ.....

XTCgr
25-05-04, 22:44
DSL_worshipper Απ'ότι είδα υποτίθεται ότι είναι ένας μεγάλος ανεμιστήρας με συνδεδεμένο ολόκληρο heatsink το οποίο σχεδόν διανύει το πλάτος/φάρδος του laptop.....Αυτό είναι ίσως το μόνο πρόβλημα/μειονέκτημα στα δύο αυτά μηχανάκια...
Τώρα που το ξανασκέφτομαι......μήπως να καταφύγω στην λύση του cooler της Vantec? Ή να δοκιμάσω κι την πατέντα που προανέφερα? :roll:

αυτό που λες λέγεται ψύξη με heatpipe :wink: " heatsink το οποίο σχεδόν διανύει το πλάτος/φάρδος του laptop" απλά το δικό μου έχει ένα ανεμιστήρα στην αρχή του heatpipe και ένα στο τέλος αυτού (φαινόμενο push&pull) και ένα ανεμιστηράκι μπροστά απο την VGA

zouzouni
25-05-04, 22:46
Αν.....κοιτάξω για την πατέντα που προανέφερα (σ'αυτή την περίπτωση για το "θηρίο" ειδικότερα, κι με πιθανή χρήση χαλκού αντί αλουμινίου)μήπως μπορείτε, αν γνωρίζετε, να μου πείτε κάποια sites που θα βρω πληροφορίες για τις καλωδιώσεις που θα πρέπει να φτιάξω για την τροφοδοσία των ανεμιστήρων?
'Η πώς να ψάξω για τέτοια sites στο google?

zouzouni
25-05-04, 22:49
DSL_worshipper Δεν παίρνω κι όρκο για το πως/τι ακριβώς γίνεται, γιατί δεν το έχω ανοίξει το μηχανάκι (λόγω εγγύησης) κι οι πληροφορίες/εικόνες στο manual δεν είναι κι τόσο κατατοπιστικές, άρα δεν είμαι απολύτως σίγουρη για το αν είναι 1 ή περισσότεροι ανεμιστήρες.
Όπως κι να'χει....είτε 1 είναι είτε περισσότεροι.......προφανώς δεν αρκούν, μια κι το μηχάνημα ζεσταίνεται. :(

XTCgr
25-05-04, 22:50
τέτοιες πατέντες έχει το www.overclockers.com .... θα ψάξω μπας και βρω τίποτα

zouzouni
25-05-04, 23:23
Σ'ευχαριστώ πολύ DSL_worshipper. :D
Για το μικρό μόλις είδα ότι της cooler της ΑΚΑSA το έχει το checkmate, πάλι καλά δηλαδή!

ibok
26-05-04, 00:10
zouzouni Εγώ να δεις τι έχω πάθει και ακόμα δεν εχουν σφίξει οι ζέστες.Οταν φεύγω απο το δωμάτιο που έχω ολα τα συμπράγκαλα και το ακουμπάω στα πόδια μου όπως τώρα που γράφω σε λίγο θα κόψω από τα πόδια μου φιλετάκια ψημένα!!!!
Μιλάμε ΖΕΜΑΤΑΕΙ και έχει και 3 coolers.(Δίσκος 80άρης, CPU 3.2 FSB 800 1giga μνήμη)
Πάντως αυτή η λύση που μας δείχνει το λινκ φαίνεται καλή.Αλλά προς το παρόν θα δοκιμάσω την λύση που πρότεινε ο DSL_worshipper.
Πάντως και εγώ ψάχνω κάτι διότι άμα σφίξουν οι ζέστες ........ :shock: :shock:

XTCgr
26-05-04, 00:17
προσέξτε γιατί πέρυσι ένας τυπάς σε πτήση έκαψε το γεννητικό του όργανο ή κατι απο αυτό τελοσπάντων :mrgreen: .... όχι δεν πρόκειται για αστείο, όντως έγινε!!!! :shock:

zouzouni
26-05-04, 00:27
Απολύτως σωστά το θυμάσαι το περιστατικό DSL_worshipper!

Όντως η λύση με τα δισκάκια που πρότεινες, βοηθάει.....αλλά μόνο λιγάκι. :(
Το πρωί θα ψάξω για τούβλα που μου φαίνεται για να΄ναι πιο ψηλά ακόμη! :lol:

Πάντως αν βρούμε τα στοιχεία για την καλωδίωση για την τροφοδοσία που χρειάζονται διάφορα ανεμιστηράκια, δεν πρέπει να είναι πολύ δύσκολο να φτιάξει κανείς ένα αντίστοιχο συστηματάκι ψύξης στις διαστάσεις που θέλει.........πάλι με τα κατσαβίδια κι το κολλητήρι με βλέπω να καταπιάνομαι! :roll: :lol:

Koumooo
26-05-04, 00:37
ενας φίλος εφτιαξε κατι τετοιο εδω στην ελλάδα μοναχος του (εκανε τα σχεδια , του κοψανε καπου το αλουμινο και κολησε τα ανεμσιτηρακαι κλπ0

σκεφτητε το κατι σαν "stand" για laptop. 1μισο πόντο στο κατω μερος και 5-6? στο πάνω. πλακα απλακα και πιο βολικο ηταν στη χρηση και δεν του πηγε πολλά φραγκα. Αυτο που δεν θυμάμαι ειναι αν τα νεμιστηρακια τα ειχε να ρουφανε η να φυσανε... και που το εφιαξε.

αντε να τον βρω τωρα που ειναι στρατο καπου στον εβρο...

zouzouni
26-05-04, 00:56
Koumoo

Αυτό σκέφτομαι να κάνω, κι πιστεύω ότι είναι μάλλον εύκολο, αν εξαιρέσεις το ότι δεν ξέρω πως να συνδέσω τα ανεμιστηράκια - αλλά κι αυτό το ψάχνω σε διάφορα sites.

Όσο για το φίλο σου....καλός πολίτης εύχομαι.......

XTCgr
26-05-04, 01:13
βασικά απο οτι κατάλαβα θα πρέπει τα 2 ανεμιστηράκια να τροφοδοτηθούν απο κάποια θύρα του laptop. Στο link που έδωσες χρησιμοποιούν την PS2 αλλά θα μπορούσαν να πάρουν ρεύμα και απο την USB - νομίζω η USB δίνει και περισσότερο απο την PS2. Άρα θα πρέπει να γίνει κάποια κόλληση των 2 ανεμιστήρων με το καλώδιο της θύρας - δεν πρέπει να είναι κάτι δύσκολο για έναν ηλεκτρονικό. Πιο δύσκολο είναι να βρείς συσκεύη να θυσιάσεις ώστε να πάρεις το καλώδιο....ίσως κάποιο παλιό mouse. Mια ψιλοextreme λύση θα ήταν άνοιγμα του φορητού και αντικατάσταση της thermal paste της ψύκτρας με μια πιο θερμοαγώγιμη πάστα. Όσο για το manual καλύτερα κατάβασε το service manual του φορητού σου απο πχ emule. Εκεί βρήκα το αντίστοιχο για το δικο μου φορητό-αναλυτικές οδηγίες για τα πάντα πχ αλλαγή επεξεργαστή κτλ

zouzouni
26-05-04, 01:39
DSL_worshipper
Δικό μου λάθος μέσα στην όλη βαβούρα αυτού του θέματος, μιας κι είχα συνέχεια στο μυαλό μου την λύση της τροφοδοσίας από USB κι όχι από PS2.
Aν δεν κάνω λάθος, μπορεί να χρησιμοποιηθεί κι ένα κανονικό καλώδιο τροφοδοσίας από USB, όχι αναγκαία θυσία κάποιου παλιού/νέου ποντικιού..... ?
Η ψιλοextreme λύση είναι λίαν extreme μια κι δεν θέλω με κανένα τρόπο να ρισκάρω το θέμα της εγγύησης.

Όπως κι να΄χει σας ευχαριστώ όλους σας για τη βοήθεια! :)

Η συνέχεια επί της οθόνης....από αύριο!



DSL_worshipper......μήπως στο avatar σου μας παρουσιάζεις πόσο πολύ λατρεύεις την DSL? :lol:

XTCgr
26-05-04, 01:45
ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και καλώδιο USB χωρίς να προχωρήσεις σε "θυσία"
......... όχι στο avatar δεν είμαι εγώ! :mrgreen:

zouzouni
11-06-04, 16:54
Νεώτερα.......αλουμινά εξασφάλισα για την κατασκευή κι μάλιστα στις διαστάσεις που θέλω......το πρόβλημα είναι τα ανεμιστήρια!
Απ'όσο έχω ψάξει στο δίκτυο, πρέπει να είναι 5v ! γιατί τόσα δίνει η USB!
Όλα τα ανεμιστήρια που έχω βρει να πουλάνε τα μεγάλα μαγαζιά online στην Αθήνα είναι για 12v, με εξαίρεση το ΖΜ-F1 της Zalman (το πουλάει το πλάισιο) που λειτουργεί σε 5.5v κι σε 12v!
3 είναι τα προβλήματα που υπάρχουν ακόμη...
1) εξακολουθώ να ψάχνω μήπως βρω ανεμιστήρι στα 5v
2) εξακολουθώ να ψάχνω πως θα κάνω την σύνδεση του ανεμιστήρα στο καλώδιο USB
3) έχω μπερδευτεί γιατί δεν ξέρω πως να διακρίνω πότε ο ανεμιστήρας φυσάει προς κι πότε τραβάει από το μηχάνημα... :oops:
Αν κανείς γνωρίζει κι μπορεί να βοηθήσει σε οποιοδήποτε από τα 3 αυτά σημεία, είτε με οδηγίες, είτε με links, θα οφείλω πολλές ευχαριστίες!

XTCgr
11-06-04, 17:10
1) για ανεμιστήρα στα 5 volts ψάξε σε μαγαζιά με ηλεκτρολογκά είδη - παίζει να εχουν τίποτα 12*12cm ανεμιστήρες στα 5 volts για χρήση σε απορροφητήρες ή εν τέλει ρώτας τους αν μπορούν κοτσάρουν μια αντίσταση που να κάνει την μετατροπή απο 12 σε 5ω
2)αν πας σε ηλεκτρονικό/ηλεκτρολόγο?
3)ο ανεμιστήρας έχει ενα αυτοκόλλητο που γράφει μάρκα/τεχ χαρακτηριστικά κτλ..η ροή του αέρα είναι απο την πλευρά του ανεμιστήρα που δεν έχει το αυτοκόλλητο προς εκείνη που το έχει - ελπίζω να με κατάλαβες

aesir
11-06-04, 18:08
zouzouni Μπορώ να σου πω που θα βρεις Papst ανεμιστηράκια που είναι το καλύτερο όνομα, αλλά δεν ξέρω πως θα τα συνδέσεις στο USB... μην ξεχνάς οτι παίζει ρόλο και τι μπορεί να αντέξει η USB.

macgiorgosgr
11-06-04, 18:25
Για κοιταξτε κι αυτό εδω:

http://www.macmice.com/ibreeze.html

Σε ibookG4/800 έδινε σταθερή 65C σε συνεχη χρηση επεξεργαστή στο 100% (dnetc).

zouzouni
11-06-04, 18:33
DSL_worshipper Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Για τα 1 & 2, θα το κοιτάξω κι έτσι, μπας κι βγει άκρη.
Για το 3, αν κατάλαβα σωστά... από την πλευρά του αυτοκόλλητου "βγαίνει" ο αέρας, από την αντίθετη πλευρά "μπαίνει" ? :roll:

aesir Αν σου είναι εύκολο, πες μου σε παρακαλώ που θα βρω τέτοια ανεμιστηράκια. Η USB, απ'όσα έχω βρει στο δίκτυο, μέχρι 5v!

Δυστυχώς κάτι τα τόσα χρόνια απουσίας στο εξωτερικό, κάτι το ότι στην Κηφισιά που μένω έχουν εξαφανισθεί την τελευταία δεκαετία ειδικά όλα τα μαγαζιά που ΔΕΝ έχουν σχέση με ρούχα, παπούτσια, κλπ! :evil: έχω χάσει τον μπούσουλα σ'αυτά τα θέματα! :evil: (Αν ήμουν Νottingham πχ, είχα βρει άκρη μέσα σε 2-3 μέρες το αργότερο!)

sdikr
11-06-04, 18:36
ειχα δεί πρόσφατα, κάτι που μπαινει κάτω απο το φορήτο (περίπου στο μέγεθος ενος φορήτου) με 4 ανεμ, και σύνδεση usb πάχος 1-2 cm
λογικά σε κανα πλαίσιο κλπ θα μπορεσεις να το βρείς

zouzouni
11-06-04, 18:40
Για κοιταξτε κι αυτό εδω:

http://www.macmice.com/ibreeze.html

Σε ibookG4/800 έδινε σταθερή 65C σε συνεχη χρηση επεξεργαστή στο 100% (dnetc).

Ενδιαφέρον...ειδικά το ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί με 17" laptops... :oops: συγνώμη iBooks έπρεπε να γράψω! :wink:
Απορία πρώτη : είναι απολύτως συμβατή η χρήση του με άλλο laptop εκτός των iBooks?
Απορία δεύτερη : εκτός από το συγκεκριμμένο site, μπορεί κανείς να το βρει στην Ελλάδα?

zouzouni
11-06-04, 18:46
sdikr Στο Πλαίσιο δεν έχω βρει κάτι σχετικό. Μόνο στην Checkmate, http://www.checkmate.gr/accessories.htm (στο κάτω μέρος της σελίδας) υπάρχουν τα 2 που βρήκα ψάχνοντας στο δίκτυο, αλλά είναι μόνο για laptops μέχρι 15", κι το βασικότερο πρόβλημα το αντιμετωπίζει το "θηρίο" που έχω με 17" οθόνη. Γι'αυτό κι το όλο παίδεμα.

aesir
11-06-04, 18:57
zouzouni Και εγώ έφαγα κάτι χρόνια Αγγλία και καμμιά σχέση το πόσο εύκολα πολλά πράγματα ήταν εκεί. Δεν έχει μόνο σημασία τα 5V της USB αλλά και πόσο είναι το output current.

Πάντως στο κέντρο 100 μέτρα από τις εκδόσεις Λαμπράκη είναι μια εκκλησία (κάτω από την Σταδίου), και απέναντι της είναι ένας από τους αντιπροσώπους της Papst, θα βρω και το όνομα και θα στο στείλω.

zouzouni
11-06-04, 19:05
aesir Σ'ευχαριστώ πολύ! Θα ψάξω μήπως βρω στοιχεία σχετικά με το output current της USB, αλλά δεν τρέφω κι πολλές ελπίδες.

sdikr
11-06-04, 23:55
zouzouni,
το είχα βρεί στην memonet θεσ/νικη, τηλ 2310556557

macgiorgosgr
12-06-04, 00:50
Για κοιταξτε κι αυτό εδω:

http://www.macmice.com/ibreeze.html

Σε ibookG4/800 έδινε σταθερή 65C σε συνεχη χρηση επεξεργαστή στο 100% (dnetc).

Ενδιαφέρον...ειδικά το ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί με 17" laptops... :oops: συγνώμη iBooks έπρεπε να γράψω! :wink:
Απορία πρώτη : είναι απολύτως συμβατή η χρήση του με άλλο laptop εκτός των iBooks?
Απορία δεύτερη : εκτός από το συγκεκριμμένο site, μπορεί κανείς να το βρει στην Ελλάδα?

Χμ, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ibook 17άρι, γιατί... δεν υπάρχει τέτοιο μοντέλο!!!!! Μόνο Powerbook 17ιντσο... :D

Και φυσικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για "βραστήρες" (με τις θερμοκρασίες που ακούω, μάλλον τέτοιοι πρέπει να είναι... :P Το μόνο που κάνει είναι να παίρνει ρεύμα από την usb... άρα σε οποιοδήποτε Mac ή καβουρδιστήρι με USB, θα παίξει...

Το έχω δει στην Θεσσαλονίκη στην Αμυμακ ( http://www.amimac.gr/ ). Για αλλού δεν ξέρω...

zouzouni
12-06-04, 13:31
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα το κοιτάξω με μεγαλύτερη προσοχή.

zouzouni
12-06-04, 13:33
Για κοιταξτε κι αυτό εδω:

http://www.macmice.com/ibreeze.html

Σε ibookG4/800 έδινε σταθερή 65C σε συνεχη χρηση επεξεργαστή στο 100% (dnetc).

Ενδιαφέρον...ειδικά το ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί με 17" laptops... :oops: συγνώμη iBooks έπρεπε να γράψω! :wink:
Απορία πρώτη : είναι απολύτως συμβατή η χρήση του με άλλο laptop εκτός των iBooks?
Απορία δεύτερη : εκτός από το συγκεκριμμένο site, μπορεί κανείς να το βρει στην Ελλάδα?

Χμ, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ibook 17άρι, γιατί... δεν υπάρχει τέτοιο μοντέλο!!!!! Μόνο Powerbook 17ιντσο... :D
:oops: Συγνώμη για το λάθος....παρασύρθηκα από το "Width= 10.9" (fits 12, 15 & 17" Books στα τεχνικά χαρακτηριστικά.



Και φυσικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για "βραστήρες" (με τις θερμοκρασίες που ακούω, μάλλον τέτοιοι πρέπει να είναι... :P Το μόνο που κάνει είναι να παίρνει ρεύμα από την usb... άρα σε οποιοδήποτε Mac ή καβουρδιστήρι με USB, θα παίξει...

Βραστήρας ακριβώς δεν είναι......από χθες που παρακολουθώ τις θερμοκρασίες CPU, mobo & HDD στο "θηρίο", έχουν παραμείνει σχετικά σταθερές (από 53-55 mobo, 57-64 cpu P4,2.66G, 54-57 HDD 80GB)κι το μηχάνημα κατεβάζει συνεχώς από το δίκτυο, φολντάρει, κι δεν έχει κλείσει διόλου πάνω από 24ώρες! :shock: :?
Δεν ξέρω λοιπόν ποιά διαφορά θα επιφέρει το συγκεκριμμένο στην ψύξη.... :roll:

ibok
12-06-04, 22:30
zouzouni Αμα το εχεις 24ωρες ανοιχτό και κατεβάζει συνέχεια οι θερμοκρασίες που γράφεις μάλλον καλές ειναι,δλδη τι μάλλον ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ.Αν σκεφτείς και το αντιβαιρους που σκανάρει ότι κατεβάζεις εισαι ΟΚ.Οχι βέβαια πως θα ήταν ασκημα να φτιάξεις κανα συστηματάκι.Ηδη εγώ το εχω σηκώσει βάζοντας στις γωνίες του από 4 κομμάτια λάστιχο χοντρό και σκληρό.
Παραμένει βέβαια το πρόβλημμα οταν το παίρνω στα πόδια μου.Ε αμα διαβάσετε τίποτα σε καμμιά εφημερίδα σαν τον αλλον που έκαψε κατι απο τα οργανα του ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ!!! :lol: :lol:

zouzouni
13-06-04, 00:14
ibok Σήμεδα παιδεύτηκα αρκετή ώρα, κι τελικά κατέληξα σε μια πολύ πρόχειρη πατέντα, για το "θηρίο" με την 17" οθόνη, ώστε να δω αν κι καταπόσο το να προσθέσω 2 ανεμιστήρες θα βοηθήσει την κατάσταση, πριν προχωρήσω στο να φτιάξω το σύστημα/βάση από αλουμίνιο, μην τυχόν κι είναι άδικος κόπος, χαμένος χρόνος κι έξοδα.

Πήρα 2 ανεμιστήρες Zalman 80άρηδες που είχα (τους είχα αγοράσει από το Πλαίσιο), κι τους τοποθέτησα (χρησιμοποιώντας selotape :oops: )
τον 1ο στο σημείο εξαερισμού του σκληρού δίσκου,
κι τον 2ο στο σημείο εξαερισμού της μητρικής, δίπλα στο όλο σύστημα ψύξης του επεξεργαστή.

Και οι δύο είναι τοποθετημένοι έτσι ώστε να στέλνουν φρέσκο αέρα στο σύστημα, μέσα από τις τρύπες εξαερισμού της θήκης του laptop σ'αυτά τα 2 σημεία.

Μετά, από το κουτί που είχα χρησιμοποιήσει πριν λίγες μέρες για να στήσω το σύστημα με AMD K6-2 450MHz, 2x120GB WD, 2x80GB WD, 2xCD-R, 2xDVD-ROM, χρησιμοποιώντας τον Promise Ultra ATA 133TX1, με την βοήθεια των παιδιών εδώ στο forum :), πήρα τα 2 κομμάτια αλουμίνιο που έκλειναν 2 από τις 4x5.25" θέσεις, κι τα οποία είχα κρατήσει όταν τα έβγαλα για να βάλω εκεί τις συσκευές CD/DVD.

Μέτρησα το ύψος στο οποίο ήθελα να βρίσκεται το πίσω μέρος του laptop δημιουργώντας κλίση σε σχέση με το μπροστινό, το σημάδεψα, κι λύγισα τα δύο αυτά κομμάτια με τα χέρια μου, δημιουργώντας έτσι 2 Γ .

Τοποθέτησα αυτά τα 2 Γ στην κάτω & πίσω πλευρά του laptop, η μακρυά πλευρά του Γ είναι στερεωμένη στο laptop, κι η κοντή ακουμπάει στο γραφείο.

Είναι τοποθετημένα στη μέση ακριβώς, το ένα δίπλα στο άλλο, με μια απόσταση μεταξύ τους μικρότερη από 1 εκατοστό, με τους ανεμιστήρες να βρίσκονται εκατέρωθέν τους.

Κι αυτά είναι στερεωμένα με selotape, αλλά παρότι αυτό ξεκολλάει, είναι αρκετά σταθερά, κι με το βάρος του μηχανήματος επάνω τους, φαίνεται να είναι εντάξει.

Για ακόμη μεγαλύτερο ύψος, στην πορεία των δοκιμών, η κοντή πλευρά των Γ πατάει σε ένα από τα κλασσικά κουτιά από κατσαβιδάκια που χρησιμοποιούμε για τους υπολογιστές μας. :oops: Εεεε...πρόχειρη κατασκευή είπα ότι είναι! :oops:

Για την τροφοδοσία των ανεμιστήρων, χρησιμοποίησα ένα κουτί εξωτερικής αποθήκευσης σκληρού δίσκου που είχα
Άνοιξα το κουτί, κι στο εσωτερικό του, στο 4pin βύσμα τροφοδοσίας, ένωσα έναν Zalman Multi Connector ZM-MC1.
Μετά πέρασα τα 3pin βύσματα τροφοδοσίας που έχει αυτός ο connector, για τους ανεμιστήρες, στην πίσω πλευρά του κουτιού, δίπλα στα βύσματα τροφοδοσίας κι USB του κουτιού.
Μετά ένωσα σ'αυτά κανονικά τους 2 ανεμιστήρες.

Το καλό μ'αυτό το κουτί : έχει δικό του τροφοδοτικό που έβαλα στην πρίζα, κι έχει κουμπί on/off για την τροφοδοσία, οπότε δεν είχα το θέμα της μετατροπής για να γίνει η τροφοδοσία από την USB.

Ο connector της Zalman πάλι επιτρέπει τον πειραματισμό σχετικά με την απόδοση των ανεμιστήρων στα 5 κι στα 12v.

Μέχρι στιγμής, δοκίμασα τους ανεμιστήρες κι στα 5v , όπου είναι αθόρυβη η λειτουργία τους, αλλά δεν είδα καμμιά σημαντική διαφορά στις θερμοκρασίες, το πολύ 2-3 βαθμοί μείωση, ή και καθόλου.

Αντίθετα στα 12v o θόρυβος των 2 ανεμιστήρων υπερκαλύπτει τον θόρυβο του ανεμιστήρα του "θηρίου" αλλά η θερμοκρασίες τώρα είναι :
48-52 μητρική, 55-59 επεξεργαστής, 43-45 σκληρός δίσκος, ΑΛΛΑ...με συνεχές κατέβασμα από το δίκτυο ( :oops: αχ! το streamload! :oops: :) ) φολντάρισμα να συνεχίζει κανονικά, τον ΜyIE2 ανοιχτό για να γράψω εδώ, συν ότι μέχρι πριν λίγο έβλεπα το Star Wars V, The Empire Strikes Back με το PowerDVD. 8)

Σίγουρα κι στις δύο περιπτώσεις διαφορά υπάρχει στην θερμοκρασία του σκληρού δίσκου, που ίσως να σημαίνει ότι η θέση του ανεμιστήρα για την μητρική δεν είναι η καλύτερη δυνατή.

Υπάρχει βέβαια κι το θέμα ότι έχει δροσίσει αρκετά τέτοια ώρα, κι αυτό βοηθάει.
Θα το αφήσω όλο το βράδυ (πάλι :oops: :wink: ) να δουλεύει κατεβάζοντας & φολντάροντας κι θα δω το πρωί πως είναι οι θερμοκρασίες.

zouzouni
13-06-04, 01:06
Μετά από ένα σύντομο κλείσιμο του μηχανήματος λόγω κάποιων updates, κατά την διάρκεια του οποίου δοαπίστωσα ότι ο ανεμιστήρας του σκληρού δίσκου είχε φύγει από την θέση του (ξεκόλλησε το selotape λόγω ζέστης :oops: :evil: ), κι αφού το διόρθωσα αυτό, βλέπω ότι τώρα οι θερμοκρασίες είναι
47 μητρική, 58 επεξεργαστής, 44 σκληρός δίσκος, κι παραμένουν σταθερές σε σχέση με πριν (48-52 μητρική, 55-59 επεξεργαστής, 43-45 σκληρός δίσκος)
πάλι με κατέβασμα & φολντάρισμα & MyIE2.

ibok
13-06-04, 14:59
Zouzouni Ρε συ μα με σελοτειπ πήγες και τα κόλλησες??? Δεν εβρισκες κάτι άλλο? Θα μου πεις με την σειρά σου εκείνη την ώρα δεν μπορούσα να βρώ τίποτα άλλο.
Τέλος πάντων ξαναδέστα και γράψε μιά και ενδιαφέρομαι κι' εγώ για καμμιά πατέντα.
Γεια και χαρά ibok. :wink:

zouzouni
13-06-04, 15:22
Zouzouni Ρε συ μα με σελοτειπ πήγες και τα κόλλησες??? Δεν εβρισκες κάτι άλλο? Θα μου πεις με την σειρά σου εκείνη την ώρα δεν μπορούσα να βρώ τίποτα άλλο.
Τέλος πάντων ξαναδέστα και γράψε μιά και ενδιαφέρομαι κι' εγώ για καμμιά πατέντα.
Γεια και χαρά ibok. :wink:

:oops: :oops: Πρόχειρη είπα ότι είναι η πατέντα, γιατί μ'έτρωγε η απορία.... :oops: :oops:

Στον ένα ανεμιστήρα, που είναι για την μητρική, μια χαρά είναι το selotape, αντίθετα στον άλλο, που δεν είχε τόση επιφάνεια περιμετρικά του για να πιάσει, κάθε τόσο από την ζέστη ξεκολλάει.

Όσο για θερμοκρασίες....απο χθες βράδυ μέχρι τώρα που είναι 3:20 το μεσημέρι, κι έχει ανέβει η θερμοκρασία...
48C μητρική, 58C επεξεργαστής, 48C σκληρός δίσκος +- 1 βαθμό όλα τους όλες αυτές τις ώρες!

Φαίνεται ότι βοηθάει λοιπόν....οπότε θα κάτσω να βγάλω το σχέδιο, κι αύριο...αλουμινά, αγορά πραγματικά αθόρυβων ανεμιστήρων, κι κατάλληλων καλωδίων.

Αν μπορέσω θα βάλω φωτογραφίες κι από τις 2 πατέντες -την πρόχειρη, κι την κανονική.

aesir
13-06-04, 18:28
zouzouni αυτά τα έχει δει; http://www.thermaltake.com/accessories/mobilefan/menu.htm

zouzouni
13-06-04, 20:23
Σ'ευχαριστώ aesir! :D Δεν τα είχα δει!

Το τροφοδοτικό από την USB είναι αυτό που έψαχνα!

Και σίγουρα αξίζει η αγορά έστω κι μόνο γι'αυτό το λόγο, κατά την άποψή μου.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολη η τοποθέτησή τους στο κάτω μέρος του laptop (με ή χωρίς την αλουμινένια βάση στήριξης/ψύξης του laptop) ώστε να επιτυγχάνεται καλύτερη ψύξη, αλλά θα δοκιμάσω.

Συγκριτικά με τους Zalman

Thermaltake : 3000±10% ~ 1300±20% RPM, Noise 17 dBA at 1300 RPM, 31 dBA at 3000 RPM ,

Zalman : 3000±10% ~ 1700±20% RPM, Noise 20 dBA at 1700 RPM, 34 dBA at 3000 RPM

Θα κοιτάξω να δω που μπορώ να τους βρω, αν έχεις κάτι υπόψην σου aesir, σε παρακαλώ ενημέρωσέ με.

Κι πάλι σ'ευχαριστώ! :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.