PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση δίσκου από 32bit-α Windows σε σύστημα με 64-άμπιτα



Dante
10-09-12, 09:10
Γεια σας παιδιά ελπίζω να είστε όλοι καλά, καλή βδομάδα και ξεκίνημα στους μαθητές! Παρακαλώ θέλω τη γνώμη και τα φώτα σας σε ένα θέμα που θα αντιμετωπίσω σύντομα. Σε μερικές μέρες θα έχω ένα καινούριο pc στο οποίο όμως θέλω να έχω πάνω τον παλιό σκληρό δίσκο σαν δεύτερο (WD 1TB). Πρώτος δίσκος θα είναι ένας SSD στον οποίο θα βάλω 64bit-α Windows 7 αλλά ο δεύτερος έχει χρησιμοποιηθεί σε σύστημα με 32bit-α Windows. Είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσω τον παλιό δίσκο αφού εκεί έχω αρκετά προγράμματα και ρυθμίσεις που δεν θα ήθελα να χάσω.
Ερώτηση: Υπάρχει τρόπος να διατηρήσω τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις του παλιού μου δίσκου στο νέο σύστημα χωρίς να τον φορμάρω; Και αν ναι τι πρέπει να κάνω;
Κάποιες εφαρμογές στον παλιό δίσκο ενδέχεται να μην τρέχουν στο νέο σύστημα; Υπάρχει περίπτωση dual boot με 32-bit-α στον ένα και 64-bit-α στον άλλο;

Ευχαριστώ και αν οι διαχειριστές κρίνουν ότι το θέμα ήδη υπάρχει να με συγχωρήσουν και να με προωθήσουν εκεί.

Seitman
10-09-12, 10:12
Θα πρέπει πριν την εκ νέου εγκατάσταση των 64bit κουφωμάτων, να εκτελέσεις την οδηγό μεταφοράς αρχείων και ρυθμίσεων (θα το βρεις στο 'Εναρξη -> Όλα τα προγράμματα -> Βοηθήματα -> Εργαλεία συστήματος -> Αναφορές εύκολης μεταφοράς των Windows).

Αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσεις τη λύση της χρήσης κάποιου εξωτερικού σκληρού δίσκου, γιατί οι άλλες 2 προαπαιτούν να υπάρχουν σε λειτουργία 2 υπολογιστές (νέος & παλιός) και από τη στιγμή που θα λες ότι θα πάρεις τον 1ΤΒ δίσκο και θα τον βάλεις στον νέο, δε θα μπορεί ο "οδηγός" να "τραβήξει" τα δεδομένα από την παλιά εγκατάσταση που υπάρχουν σε αυτόν.

Δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης dual-boot 32bit & 64bit κουφωμάτων.

Dante
12-09-12, 04:26
Φίλε μου σ'ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου! Θέλω να ρωτήσω και κάτι τελευταίο αν κατάλαβα καλά αυτά που μου είπες. Πρέπει δηλαδή σε έναν εξωτερικό δίσκο τουλάχιστον ίσης χωρητικότητας με τον παλιό μου εσωτερικό να μεταφέρω σε αυτόν τα αρχεία και τις ρυθμίσεις, γιατί ο παλιός ως έχει δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο νέο σύστημα. Μετά στο νέο σύστημα εγκαθιστώ το 64-μπιτο κούφωμα :) στον SSD και χρησιμοποιώ φορμαρισμένο τον παλιό δίσκο. Στη συνέχεια τρέχοντας πάλι το πρόγραμμα αυτό περνάω το αντίγραφο που δημιούργησα στον εσωτερικό δίσκο. Το κατάλαβα καλά;
1) Μέσω του SSD θα έχω πλήρη πρόσβαση στον άλλο δίσκο, θα έχει τη μορφή που είχε ο παλιός μου δίσκος και θα τρέχει προγράμματα που είχα εκεί κανονικά;
2) Δε θα χρειαστεί να βάλω windows στο δίσκο αυτό έτσι δεν είναι;

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων

Seitman
12-09-12, 07:12
Ακριβώς όπως τα περιγράφεις.

Dante
12-09-12, 15:35
Θα συνιστούσες σαν εναλλακτικό σχέδιο να πάρω και ένα αντίγραφο του δίσκου με πρόγραμμα όπως το Norton Ghost κάνοντας αν χρειαστεί τα ίδια βήματα; Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο που διέθεσες! Να 'σαι καλά!

- - - Updated - - -

Seitman
12-09-12, 16:59
Δε θα το συνιστούσα, γιατί με το Ghost θα γίνει ακριβές αντίγραφο του δίσκου. Αυτό είναι χρήσιμο μόνο σε περιπτώσεις αλλαγής δίσκου για χρήση στο ίδιο σύστημα. Όχι ότι δεν θα "δουλέψει" έτσι όπως το σκέφτεσαι, αλλά ίσως εμφανιστούν προβλήματα με τη νέα εγκατάσταση των windows.
Καλύτερα, κατά την άποψη μου, είναι να χρησιμοποιήσεις τον οδηγό μεταφοράς ρυθμίσεων και αρχείων.

citizen78
12-09-12, 17:53
Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε τον οδηγό μεταφοράς αρχείων και ρυθμίσεων. Αλλα μου φαινεται απιθανο αν οχι αδυνατον να τρεχει τα προγραμματα απο το παλιο δισκο. Ακομα και να υποθεσουμε οτι θα γινουν restore οι εγγραφες στη registry - οι διαδρομες των αρχειων (disk0 σε disk1) θα ειναι ασχετες. Τελος παντων, δεν το εχ ω δοκιμασει και αρα δεν επιμενω - απλα κραταω την επιφυλαξη μου. Θα παρακαλουσα μαλιστα τον Δαντη να επιβεβαιωσει οτι οντως δουλεψε....

Seitman
12-09-12, 17:56
Μα ο οδηγός μεταφοράς ρυθμίσεων και αρχείων κάνει όλες τις συσχετίσεις μόνος του.
Γι' αυτό είπα ότι πρώτα πρέπει να εκτελεστεί και να γίνει η αποθήκευση σε κάποιον εξωτερικό δίσκο, να γίνει η καινούργια εγκατάσταση, μεταφορά και φορμάρισμα του δίσκου στη νέα εγκατάσταση και επαναφορά αρχείων και ρυθμίσεων.

citizen78
12-09-12, 18:21
Οσο ζω μαθαινω λοιπον.... (Με εβαλες τοσο στα αιματα που μια και εχω ετοιμες Vmware εγκαταστασεις Windows 7 x86-x64, ισως το δοκιμασω να δω πως ακριβψς το κανει)
Ευχαριστω ....

- - - Updated - - -

Επειδη δεν το καταλαβα 100%, τα βηματα ειναι αυτα;




Γι' αυτό είπα ότι πρώτα πρέπει να εκτελεστεί και να γίνει η αποθήκευση σε κάποιον εξωτερικό δίσκο, να γίνει η καινούργια εγκατάσταση, μεταφορά και φορμάρισμα του δίσκου στη νέα εγκατάσταση και επαναφορά αρχείων και ρυθμίσεων.
Βημα 1: οδηγό μεταφοράς αρχείων και ρυθμίσεων (σε κάποιον εξωτερικό δίσκο).



να γίνει η καινούργια εγκατάσταση
Βημα 2: Εγκατασταση χ64 στο νεο δισκο (SSD) ;




μεταφορά και φορμάρισμα του δίσκου στη νέα εγκατάσταση.
Βημα 3:
τι εννοεις μεταφορα δεδομενων ή φυσική μεταφορα (εγκατασταση σαν δευτερο αφου μιλαμε για το ιδιο μηχανημα);



μεταφορά και φορμάρισμα του δίσκου στη νέα εγκατάσταση.
Βημα 4:
Φορμαρισμα του παλιου δισκου προφανως, ε; Χμ, αυτο με ενοχλει σαν ιδεα.... δεν γινεται να ειναι το τελευταίο βημα (αφου ολα εχουν παει καλα; στο κατω-κατω ας το λογισουμε σαν ενα backup :hmm: )



... επαναφορά αρχείων και ρυθμίσεων.
Βημα 5: επαναφορά αρχείων και ρυθμίσεων (απο τον εξωτερικο δισκο)


βασικα το βημα 3 μου ειναι ασαφες σε αυτο αν θες διευκρινησε

Dante
13-09-12, 05:11
Guys σας ευχαριστώ για τις παρεμβάσεις σας ιδιαίτερα τον Seitman. Έχω καθυστερήσει αυτή τη διαδικασία γιατί ήθελα πρώτα να μάθω να την κάνω σωστά, χωρίς εκπλήξεις και μαλ...ίες για αυτό συγκεντρώνω πληροφορίες. Ήθελα να σας πω ότι όπως αναφέρει η Microsoft, (http://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/transferring-files-and-settings-frequently-asked-questions) κατά την εκτέλεση της μεταφοράς αρχείων και ρυθμίσεων δε μεταφέρονται και τα προγράμματα παρά μόνο οι ρυθμίσεις τους, καθώς και λογαριασμοί χρηστών με πιθανούς κωδικούς, ο φάκελος τα έγγραφά μου, φωτογραφίες, κείμενα βίντεο και μουσική και δευτερεύοντες φάκελοι όπως τους έχουμε δημιουργήσει στον παλιό μας δίσκο, π.χ φάκελοι με setup programs,downloads κτλ. Αυτό σημαίνει ότι στο νέο σύστημα πρέπει να ξαναπεράσουμε τα προγράμματα ξανά από την αρχή!!! (Τα οποία θα τα επιλέξουμε 32-bitα ή 64-bitα τώρα; γ..την καταδίκη μου) με τη μόνη ευκολία μετά ότι θα ρυθμιστούν όπως τα είχαμε στο παλιό σύστημα. Επίσης υπάρχουν και κάποιοι άλλοι περιορισμοί, όπως π.χ ότι ενώ μεν 32-bitες εφαρμογές του μηχανικού δίσκου θα τρέχουν από τον νέο SSD που θα φοράει 64-bitα Windows το αντίστροφο δε γίνεται. Σκέφτηκα τη λύση του Ghost αλλά εκεί κάνουμε cloning τον δίσκο, ο οποίος όμως έχει σεταριστεί στο παλιό σύστημα που είχε άλλο hardware. Φίλοι μου δε ξέρω τι θα αποφασίσω να κάνω αλλά αν το κάνω σκέφτομαι κατά τη διάρκεια να παραθέσω και φωτογραφίες με τα βήματα (και αν βγει λάθος να μην το κάνει άλλος). :). Αν βγει σωστό και πετύχω ίσως γίνει και sticky!

- - - Updated - - -

Να απαντήσω εγώ στον φίλο citizen; Στο βήμα 3 ο μηχανικός δίσκος θα είναι ο δεύτερος στο νέο σύστημα, (που στο παλιό ήταν ο primary). Ένας SSD θα αναλάβει να φορτώνει 64-bitα Windows 7 (αφού θα έχω εγκαταστήσει 8 GB RAM) ενώ ο μηχανικός δίσκος θα φιλοξενεί τις περισσότερες εφαρμογές και θα είναι και αποθηκευτικός χώρος.

Seitman
13-09-12, 07:14
Να διευκρινίσω κάτι. Δε θα το έλεγα αν δεν το είχα κάνει σε 3 υπολογιστές, κάνοντας έτσι έμμεσο upgrade από ΧΡ σε 7άρια. Όλα δούλεψαν κανονικά και χρειάστηκαν μερικές "πινελιές" από τη μεριά μου (πχ αντικατάσταση των 32bit εφαρμογών με τις αντίστοιχες 64bit).

@citizen78
Εννοώ την φυσική μεταφορά του δίσκου από το παλιό PC στο νέο. Και λέω φορμάρισμα του δίσκου στο βήμα 4, γιατί ο οδηγός μεταφοράς απλά θα μεταφέρει τα δεδομένα και δεν θα "πειράξει" τα ήδη υπάρχοντα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.