PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα τονισμου



GeoT21
10-09-12, 16:25
Καλησπερα παιδες,

Σαββατο, 8/9 οταν ανοιξα το PC εγραφα κανονικοτατα με τονους κλπ. Υστερα, Κυριακη, 10/9 δεν χρησιμοποιησα καθολου τονους για να διαπιστωσω το προβλημα, αλλα μου εκανε κατι περιεργα το PC. Ειχα ανοικτο τον Explorer, ενω πιο πριν το Antivirus που εχω, το Microsoft Essentials, δεν αναγνωριζει ενα αρχειο. Το αρχειο ειναι το (C:)/Χρηστες/Ονομα/AppData/Roaming/Ucge/qora.exe . Δεν του εδωσα μεγαλη σημασια, και μετα απο καποια ωρα ειχα Blue Screen. Την υπολοιπη μερα δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα για διαπιστωσω καποιο προβλημα.

Ετσι λοιπον, σημερα Δευτερα ανοιξα το PC κανονικα και απλα σερφαρα. Προσπαθησα να τονισω τις λεξεις μου, αλλα δεν γινοταν, εβγαιναν δυο τονοι.

Για παραδειγμα: Πρ΄΄οσπαθηα να τον΄΄ισω τις λ΄΄εξεις μου, αλλ΄΄α δεν γιν΄΄οταν, ΄΄εβγαιναν δ΄΄υο τ΄΄ονοι.

Μετα απο αυτο, προσπαθησα να το διευρευνησω. Ανοιξα IE, Chrome και Word, και δεν εμπαιναν οι τονοι. Δοκιμασα στο σημειωματαριο και στη μπαρα αναζητησης των Windows 7 και δουλευε.

Εκανα εναν πληρη ελεγχο με το ιδιο Antivirus, και μου βρηκε γυρω στους 4 ιους (αναμεσα τους 2 trojan), τους οποιους και διεγραψα τελειως. Για καλο και για κακο, εκανα και μια ενημερωση στο προγραμμα και μου εβγαλε ξανα ειδοποιηση πως δεν αναγνωριζει το προαναφερθεν αρχειο. Μπηκα λοιπον σε αυτο το φακελο, ο οποιος εχει μονο αυτο το αρχειο και προσπαθησα να το σβησω, αλλα ειχα ειδοποιηση πως χρησιμοποιειται απο καποιο αλλο προγραμμα.

Μετα απο ολα αυτα, παλι δεν δουλευε ο τονισμος και τωρα δεν ειμαι σιγουρος για το τι να κανω. Λετε να φταιει αυτο το αρχειο και να μπω μεσω Safe Mode να το σβησω η κατι αλλο;

Δωστε λιγο τα φωτα σας...

Υ.Γ. Το μηνυμα το γραφω χωρις να εχω κλεισει/επανεκκινησει τον υπολογιστη μετα την παραπανω διαδικασια.

Seitman
10-09-12, 17:12
Αυτό το σύμπτωμα που περιγράφεις έχει 2 αιτίες:
-Κακόβουλο λογισμικό
-Πρόβλημα στο πληκτρολόγιο

Σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις, τείνω περισσότερο στην περίπτωση κακόβουλου λογισμικού. Δε νομίζω να μπορέσεις να στο σβήσεις με Safe Mode. Θα συνιστούσα να εγκαταστήσεις και να "τρέξεις" το Malwarebytes (http://malwarebytes.org) (μας κάνει η free έκδοση) και να διαγράψεις ότι βρει.

GeoT21
10-09-12, 17:15
Τελικά η τύχη ήταν με το μέρος μου. Έβαλα safe mode, βρήκαν το φάκελο και τον διέγραψα ολόκληρο με το αρχείο που περιείχε. Όπως θα παρατηρήσετε οι τόνοι δουλεύουν κανονικά πλέον...

Seitman
10-09-12, 17:16
Κάνε και έναν έλεγχο (quick scan σε normal mode) με το Malwarebytes, για καλό και για κακό.

konc
13-09-12, 01:45
Είναι γνωστός ιός με αυτό το γελοίο αποτέλεσμα, με είχε ταλαιπωρήσει πολύ την πρώτη φορά που τον συνάντησα γιατί δεν πήγαινε το μυαλό μου για ποιόν λόγο ένας ιός να το κάνει αυτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.