PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΕΙΓΟΝ# INSTALL WIN7 without DVD



Rookie
10-09-12, 20:51
Προφανώς έβαλα τα χέρια μου και έβγαλα τα μάτια μου....
Τι εννοώ...;
Έχω ένα laptop Toshiba Satellite C660D 10D στο οποίο έκανα format :oops: τον μοναδικό σκληρό δίσκο στον οποίο ήταν εγκατεστημένο το λειτουργικό (WIN7) με την εντολή format μέσω του msdos...

Ναι ναι ξέρω... Τόσο βλάκας είμαι!

Το συγκεκριμένο laptop όμως ΜΑΛΛΟΝ έχει και κατεστραμένο DVD rom.
Και λέω μάλλον γιατί μόλις διαπίστωσα οτι έκανα γκάφα και ο δίσκος δεν είαι προσβασιμος δοκίμασα μέσω dvd με το λειτουργικό win7 να εγκαταστήσω εκ νέου το λειτουργικό σύστημα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ όμως δεν διαβάζεται το διακάκια. Δοκίμασα με άλλο dvd λειτουργικού αλλά και πάλι τίποτα.

Οπότε προσπάθησα να κάνω bootable ενα usb flash 8 gb κοπιάροντας το απαιτούμενο αρχείο bootsect /nt60 απο το δισκάκι (dvd win7) και εν συνεχεία κοπιάροντας ολα τα αρχεία απο το δισκάκι στο φλασάκι (τα αρχεία στο dvd δεν είναι iso).

Δυστυχώς όμως δεν είχα μεριμνήσει να σετάρω το ΒΙΟS ώστε να μπορεί να φορτώσει και απο usb flash memory.

Εχετε καμιά ιδέα παρακαλώ τι άλλο μπορώ να κάνω ώστε να εγκαταστήσω το λειτουργικό προτού αναγκαστώ να αγοράσω καινούργιο DVD rom?

agmarios
10-09-12, 21:47
recovery partition δεν έχει το toshiba;
δοκίμασε από εκεί.

Rookie
10-09-12, 21:53
πως και απο που θα "δω" το recovery partition αφου μολις τον ανοιγω δεν βρισκει τιποτα για να bootaρει?

agmarios
10-09-12, 22:36
δες εδω:
http://aps2.toshiba-tro.de/kb0/HTD7C02140000R01.htm

NoMoreDos
10-09-12, 23:33
Προφανώς έβαλα τα χέρια μου και έβγαλα τα μάτια μου....
Δυστυχώς όμως δεν είχα μεριμνήσει να σετάρω το ΒΙΟS ώστε να μπορεί να φορτώσει και απο usb flash memory.

Ε μερίμνα τώρα ή κάτι δεν κατάλαβα σωστά;;;;

Αφού έκανες format έσβησε μόνο το διαμέρισμα στο οποίο ήσουν ή τέλος πάντων αυτό που όρισες,δεν έκανες fdisk,οπότε αν το recovery είναι σε άλλο διαμέρισμα μπορεί να είναι ακόμα προσβάσιμο.

citizen78
11-09-12, 05:17
Προφανώς έβαλα τα χέρια μου και έβγαλα τα μάτια μου....
Δυστυχώς όμως δεν είχα μεριμνήσει να σετάρω το ΒΙΟS ώστε να μπορεί να φορτώσει και απο usb flash memory.


Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα. Τι σε εμποδιζει να το κανεις εκ των υστερων;

Rookie
11-09-12, 09:13
Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα. Τι σε εμποδιζει να το κανεις εκ των υστερων;

Πατώντας F2 ή F12 ενώ ξεκινάει και αφού έχω συνδεδεμένο το στικάκι σε βάζει στο setup BIOS όπου όμως δεν "{βλέπει" το usb flash στις επιλογές boot....

biggeo65
11-09-12, 11:52
Πατώντας F2 ή F12 ενώ ξεκινάει και αφού έχω συνδεδεμένο το στικάκι σε βάζει στο setup BIOS όπου όμως δεν "{βλέπει" το usb flash στις επιλογές boot....

Απλή αντιγραφή δεν φτάνει για να γίνει το USB Flash bootable.

Θα δημιουργήσεις στον υπολογιστή σου ένα ISO του DVD των 7, π.χ. με το Imgbrn (http://www.imgburn.com/)
Eγκαταστείς το ImgBrn, βάζεις το DVD των 7 και πατάς "Create Image from Disk"

Κατεβάζεις από εδώ κι εγκαθιστάς το Windows 7 USB\DVD tool (http://downloads.pathfinder.gr/windows/disc-burning/authoring-tools/1252644-windows-7-usbdvd-download-tool-1030.html)

To κάνεις εγκατάσταση το τρέχεις κι ακολουθείς τα βήματα:

Α) Στην πρώτη οθόνη πατάς browse, κι επιλέγεις το ISO των 7 από τον δίσκο

Β) Στην δεύτερη οθόνη επιλέγεις που θέλεις να εγγραφεί το ISO. Επέλεξε USB

Γ) Στην τρίτη οθόνη σου λέει να συνδέσεις το USB flash στον υπολογιστή.
Το συνδέεις κι αφού το αναγνωρίσει πατάς το κουμπί κάτω δεξιά begin copying.

Περιμένεις να τελειώσει και το USB είναι έτοιμο. Το συνδέεις στο laptop,
επιλέγεις να ξεκινήσει από το USB και κάνεις εγκατάσταση.

citizen78
11-09-12, 12:24
Αν καταλαβα καλα, δεν ειναι αυτο το προβλημα του. Στο BIOS δεν του δινει επιλογη boot απο USB disk... Αν και, για να πω την αληθεια, αυτο μου φαινεται πολυ περιεργο - για να μη πω απιθανο! Εισαι σιγουρος οτι δεν εχει τετοια επιλογη?
Kαι μια σχετικη κομπινα που μπορεις να κανεις σε αυτη τη περιπτωση (το εχω κανει σε netbook). Ξεκινα (αναψε) το PC με συνδεδεμενο το USB. Στο netbook μου, το μηχανημα "ξεγελιεται" και θεωρει το USB σαν δευτερο σκληρό δισκο... Μπαινεις στο setup, επιλεγεις boot from hard disk αλλα καπου εχει και επιλογη που οριζεις ποιος δισκος να θεωρηθει πρωτος (απο default ειναι ο σκληρος). Δήλωσε σαν πρωτο δισκο το USB και εισαι ετοιμος....
(φυσικα στο πρωτο restart που θα κανει η εγκατασταση θα πρεπει να αφαιρεσεις το USB drive.- δεν χρειαζεται να ξαναμπεις στο setup, αφου δεν θα υπαρχει το stick θα γυρισει αυτοματα το σκληρο σαν boot device)
YΓ. η "κομπινα" μου εχει δουλεψει με windows xp, linux live cds και Για windows 7 δεν ξερω- και αν θες δοκιμασε και ενημερωσε μας να ξερουμε ολοι!

cranky
11-09-12, 12:28
Στο netbook μου, το μηχανημα "ξεγελιεται" και θεωρει το USB σαν δευτερο σκληρό δισκο...
Θα πρέπει, όμως, το USB να είναι bootable.
Αυτό του εξηγεί ο biggeo.

NoMoreDos
11-09-12, 12:35
Λέει στο πρώτο του μήνυμα ο άνθρωπος

Οπότε προσπάθησα να κάνω bootable ενα usb flash 8 gb κοπιάροντας το απαιτούμενο αρχείο bootsect /nt60 απο το δισκάκι (dvd win7) και εν συνεχεία κοπιάροντας ολα τα αρχεία απο το δισκάκι στο φλασάκι (τα αρχεία στο dvd δεν είναι iso).
οπότε bootable είναι,το το Windows 7 USB\DVD tool το κάνει bootable το usb;;Γράφει δηλαδή το mbr;;;

biggeo65
11-09-12, 12:43
Λέει στο πρώτο του μήνυμα ο άνθρωπος

οπότε bootable είναι,το το Windows 7 USB\DVD tool το κάνει bootable το usb;;Γράφει δηλαδή το mbr;;;

Κοπιάροντας εννοεί απλή αντιγραφή από ότι κατάλαβα. Με απλή αντιγραφή δεν γίνεται.
Το USB\DVD tool θα διαμορφώσει κατάλληλα το Usb flash\dvd και θα το κάνει επανεκκινήσιμο.

Τα αρχεία boot θα πρέπει να είναι στα πρώτα sector του USB \DVD.
Με μια απλή εγγραφή δεν το εξασφαλίζεις αυτό.

NoMoreDos
11-09-12, 13:04
Ε δεν νομίζω να μπήκε στον κόπο να μάθει τη είναι το NT60 και να το βρει κιόλα σαν αρχείο και μετά απλά να το έκανε copy ...

biggeo65
11-09-12, 13:14
Ε δεν νομίζω να μπήκε στον κόπο να μάθει τη είναι το NT60 και να το βρει κιόλα σαν αρχείο και μετά απλά να το έκανε copy ...

Eσύ έγραψες :


οπότε bootable είναι,το το Windows 7 USB\DVD tool το κάνει bootable το usb;;Γράφει δηλαδή το mbr;;;

Κι εγώ λέω ότι το USB που έκανε δεν είναι bootable. Το USB\dvd tool φροντίζει ώστε το bootmgr.ini
να γραφτεί στο πρώτο sector του USB\DVD, πέρα από την αντιγραφή των αρχείων.

NoMoreDos
11-09-12, 13:26
Ε αν με κοπιάροντας εννοεί απλή αντιγραφή τότε δεν είναι bootable και έχεις δίκαιο, αν με κοπιάροντας εννοεί την εντολή bootsect.exe /nt60 x: που και αυτή αντιγραφή είναι, του αρχείου nt60 αλλά στο boot sector, τότε είναι bootable.

Rookie
12-09-12, 00:33
Ε αν με κοπιάροντας εννοεί απλή αντιγραφή τότε δεν είναι bootable και έχεις δίκαιο, αν με κοπιάροντας εννοεί την εντολή bootsect.exe /nt60 x: που και αυτή αντιγραφή είναι, του αρχείου nt60 αλλά στο boot sector, τότε είναι bootable.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλους σας....

Ναι δεν εννοώ απλή αντιγραφή απλώς δεν εξήγησα όσο αναλυτικά θα έπρεπε την δημιουργία boot usb flash αλλα όντως αυτό που περιγράφεις έκανα αφού προηγουμένως είχα κάνει φορμάτ ntfs το στικάκι και όλα τα σχετικά που βρήκα στο google....

biggeo65
12-09-12, 00:35
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλους σας....

Ναι δεν εννοώ απλή αντιγραφή απλώς δεν εξήγησα όσο αναλυτικά θα έπρεπε την δημιουργία boot usb flash αλλα όντως αυτό που περιγράφεις έκανα αφού προηγουμένως είχα κάνει φορμάτ ntfs το στικάκι και όλα τα σχετικά που βρήκα στο google....

Τελικά τι έκανες; Αναγνωρίστηκε το στικάκι από το BIOS;

citizen78
12-09-12, 04:14
... YΓ. η "κομπινα" μου εχει δουλεψει με windows xp και linux live cds. Για windows 7 δεν ξερω- αν θες δοκιμασε και ενημερωσε μας να ξερουμε ολοι!

Διορθωση : Τωρα θυμηθηκα οτι μια φορα εγκατεστησα πειραματικα τα Win7 στο netbook - οποτε η κομπινα δουλευει και για εγκατασταση win 7....

NoMoreDos
12-09-12, 12:58
Eσύ έγραψες :


Κι εγώ λέω ότι το USB που έκανε δεν είναι bootable. Το USB\dvd tool φροντίζει ώστε το bootmgr.ini
να γραφτεί στο πρώτο sector του USB\DVD, πέρα από την αντιγραφή των αρχείων.
http://forum.whatisfatmagulsfault.com/file/n3005994/tongue-out1-smiley.gif

(Άσε που δεν υπάρχει bootmgr.ini)

Rookie
14-09-12, 20:43
Τελικά τι έκανες; Αναγνωρίστηκε το στικάκι από το BIOS;

Δυστυχως όχι.... By the way κόστος για αγορά μεταχειρισμενου dvd rom ξέρετε?

biggeo65
14-09-12, 20:58
Δυστυχως όχι.... By the way κόστος για αγορά μεταχειρισμενου dvd rom ξέρετε?

Samsung 25€ (http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29569&cat=9) καινούργιο .
Κι εξωτερικό DVD (http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=386f3492-0620-48aa-a73b-578be8664fca)στα 30€
Μεταχειρισμένα αν βρεις υπολόγισε μισές τιμές περίπου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.