PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

jkoukos
26-06-13, 18:29
Εκκαθάριση κάνει, απλά δεν την βγάζει, όπως άλλες χρονιές, μαζί με το έντυπο Ε1 για να εκτυπωθεί. Την εμφανίζει μόνο αμέσως μετά την ολοκλήρωση της δήλωσης και ποτέ άλλοτε.
Πιστεύω ότι ισχύει αυτό που έγραψε ο @mezger εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/659598-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-2013?p=5114272#post5114272).

Μέχρι στιγμής φαίνεται ότι δεν έχει σημασία αν είσαι πιστωτικός η όχι: στους μισθούς/συντάξεις θα βγάλουν εκκαθαρίσεις μετά την υποβολή των ΦΜΥ για να κάνουν τις διασταυρώσεις, οπότε βγάζει το μήνυμα "θα ενημερωθείτε για την εκκαθάριση...", και σε αμοιβές ελ.επ. με παρακράτηση (που δεν μπορεί να γίνει διασταύρωση γιατί δεν δηλώνονται ονομαστικά) ζητάνε τα χαρτιά εντός 15 ημερών, άσχετα με το αποτέλεσμα (το βγάζει και σε χρεωστικές).

Προχθές έκανα του πατέρα μου και του έβγαλε πιστωτικό 265€, με τις γνωστές ειδοποιήσεις.

slalom
26-06-13, 20:57
Το γεγονος οτι δεν βγαζει εκκαθαριση, και σε μενα και σε αλλους, με 'πονηρεύει'.
Τους εχω ικανους να σκαρφιστούν διάφορα, προκειμένου, να κανουν τον κόσμο να πληρώσει με καποιο τροπο.
Θα σου πω για τη δικια μου περιπτωση, που παντα ειχα επιστροφή. Μεχρι περσι, γινοταν η εκκαθαριση με το Ε1, εβλεπα το ποσο, τυπωνα το εκκαθαριστικο, και μου το στελνανε και ταχυδρομικώς με την παρατηρηση: "Περαστε για έλεγχο".

Φετος κατεθειαν με το Ε1, με καλουν για έλεγχο. Πιο συντομη διαδικασια.

Basilhs23_
26-06-13, 22:21
125586

slalom
26-06-13, 22:48
Εκανα και του πατερα μου πριν λίγο, χρεωστική, χωρις εκκαθαριστικο.

Λέει συγκεκριμενα

"Θα ενημερωθείτε για την εκκαθάριση της δήλωσή σας, μετά τον έλεγχο των στοιχείων
που συμπληρώσατε, μέσω της ιστοσελίδας www.gsis.gr."

cool11
26-06-13, 23:44
Εκκαθάριση κάνει, απλά δεν την βγάζει, όπως άλλες χρονιές, μαζί με το έντυπο Ε1 για να εκτυπωθεί. Την εμφανίζει μόνο αμέσως μετά την ολοκλήρωση της δήλωσης και ποτέ άλλοτε.

Επιμενω οτι δεν βγαζει εκκαθαριση.
Και γιατι το λεω?
Γιατί, όταν είδα την πρωτη φορα που εκανα προσωρινη υποβολη, οτι μου εβγαλε το x μικροποσό, επέστρεψα στην δήλωση, και αφαίρεσα τις λίγες ιατρικές δαπάνες που είχα, που αναγνωρισμένα-επίσημα αφαιρούν φόρο.
Ε, και την δεύτερη φορά της προσωρινής και τελικά πλέον και οριστικής υποβολής, το ποσό της εκκαθάρισης ήταν το ίδιο.
Άρα? Που ειναι η υποτιθεμενη εκπτωση?
Εγω η εντυπωση που αποκομισα ειναι οτι το σύστημα 'κατι κρύβει'.
Μου έδειξε δηλαδή μια εικόνα πλασματική.
Και δεν ειμαι καμια δυσκολη περιπτωση, μισθωτός διχως εξτρα εισοδηματα ή τιποτε αλλο περιεργο.
Το ίδιο έκανε και σε άλλους που γνωρίζω.
Πως λοιπον, όταν εγώ αλλάζω ένα ποσό που επηρεάζει την εκκαθάριση και έκπτωση φόρου, δεν μεταβάλει καθόλου το τελικό ποσό? Άρα?
Και φυσικά ουτε pdf διαθέσιμο, και το μηνυμα ότι 'θα ειδοποιειθείτε για την πορεία της εκκαθάρισης'(αλήθεια πως? θα ρθει mail απο το taxisnet? τι να το κανω το σεντόνια χαρτί, εγω το pdf θέλω. πρέπει να μπαινω καθε μερα να κοιταζω? τι να πω...), και οτι θα πρεπει να στειλω στην εφορια τα αποδεικτικα οταν ειδοποιηθω (τι να στειλω, μονο λιγες χιλιαδες αποδειξεων <25% του εισοδηματος εβαλα), και πρασινα αλογα.

Πολύ στημένο μου φανηκε. Πλασματικό. Υπεβαλα μεν, αλλα έτερον ουδεν, ένα τοπίο μεσα στη ομίχλη.


Αν ειναι ρε παιδες να κανουν διασταυρωσεις με εργοδοτη κλπ, αφου τα εχουν ολα τα στοιχεια μας, τι μας ταλαιπωρουν αδικως καθε χρονια με τις ρημαδοδηλωσεις;
Δεν επρεπε να κανει δηλωση μονο οποιος εχει ενα ξερο μισθο, και δεν εχει αλλη μεταβολη!
Οτι αλλο εχω στο ονομα μου, ειναι δηλωμενο τα προηγουμενα χρονια, δεν αλλαξε κατι.
Τι μας ταλαιπωρουν οι ηλιθιοι καθε χρονο?

Αλλα πως θα γινονταν αλλιως: κοιτάζουν πόσα τους 'λειπουν' και αναλογως τα μαγειρευουν. Ντροπή...

rigas
26-06-13, 23:46
Μαλλον θα μετεβαλλες ενα κωδικο που δεν επηρεαζει το ποσο της εκκαθαρισης.
Τα ιατρικα την επηρεαζουν κατα 10%.

Ειπες οτι εγραψες λιγοτερες αποδειξεις απο τις απαιτουμενες??



Νομιζω θα παραμεινουν μονο οι τοκοι στεγαστικου δανειου

Αυτοδιορθωση: Μονο οι δαπανες των ιατρικων.


Υπάρχει καμία ενημέρωση για τους τόκους καταθέσεων?
Θα μπουν τελικά αυτόματα, θα στείλουν οι τράπεζες κάτι, θα πάμε να τους πάρουμε?

Μεχρι τις 1/9 ελπιζω οτι θα εχει διευθετηθει το θεμα και οι τραπεζες θα στειλουν τα στοιχεια.

cool11
26-06-13, 23:55
E αυτο ακριβως λεω. Μετεβαλα τις ιατρικες δαπανες που οντως επηρεαζουν το ποσο της εκκαθαρισης.
Και δεν αλλαξε απολυτως τιποτε σε οτι μου εδειξε, το ιδιο ακριβως νουμερο!!!!

mezger
27-06-13, 00:20
E αυτο ακριβως λεω. Μετεβαλα τις ιατρικες δαπανες που οντως επηρεαζουν το ποσο της εκκαθαρισης.
Και δεν αλλαξε απολυτως τιποτε σε οτι μου εδειξε, το ιδιο ακριβως νουμερο!!!!

Τα ιατρικά επηρεάζουν το ποσό του φόρου, σκέψου όμως ότι στο εκκαθαριστικό εκτός από φόρο πληρώνεις έκτακτη εισφορά, τέλος επιτηδεύματος, συμπληρωματικό φόρο ακινήτων & χαρτόσημο και δεν ξέρω τι άλλο ξεχνάω. Λογικά κάτι από αυτά σου βγάζει το μικροποσό που δεν επηρεάζεται απ'τα ιατρικά (ή έπιασες το οριο της μείωσης, πράγμα απίθανο για τα ιατρικά ειδικά). Είναι πολύ απίθανο να κάνουν εσκεμμένα λάθος εκκαθάριση, γιατί ελέγχονται εύκολα - το τελικό ποσό είναι απευθείας συνάρτηση των δεδομένων της δήλωσης.

Basilhs23_
27-06-13, 02:11
Τελικά επειδή πολλά βγήκαν στην φόρα σήμερα για ημερομηνίες, ανακοινώθηκαν οι τελικές καταληκτικές ημερομηνίες για τα φυσικά πρόσωπα.


Για τα ψηφία: 1 και 2 έως και την 22η Ιουλίου 2013,
για ψηφία: 3 και 4 έως και την 29η Ιουλίου 2013,
για τα ψηφία: 5 και 6 έως και την 5η Αυγούστου 2013,
για τα ψηφία: 7 και 8 έως και την 12η Αυγούστου 2013,
για το ψηφίο: 9 έως και την 26η Αυγούστου 2013
και για το ψηφίο: 0 έως και την 30η Αυγούστου 2013.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14211

Άρα δεν ισχύουν κάτι ημερομηνίες για ΑΦΜ που είχα αναφέρει από ανακοίνωση της ΠΟΦΕΕ το πρωϊ, ούτε και το twitter του Θεοχάρη που είπε για κοινή καταληκτική ημερομηνία 01/09. Γνώμη μου βέβαια μέχρι το τέλος Ιουλίου με το ζόρι θα φτάσουμε το 50% των δηλώσεων.

aleex
27-06-13, 09:39
Σε περίπτωση που αποφασίσω να μη μεταναστεύσω :lol:, ξέρει κανείς σε τι ποσοστό εκπίπτουν φορολογικά οι εισφορές του οαεε;

aragorn
27-06-13, 11:55
To δικό μου ΑΦΜ λήγει σε 3 και της συζύγου μου σε 0.
Ποια προθεσμία ισχύει;
29/7 ή 30/8?

manoulamou
27-06-13, 11:56
ΠΡΟΣΟΧΗ:
Ο Θεοχαρης δηλωσε οτι εαν γινουν μεχρι τελος Ιουλιου θα πληρωθει σε τρεις δοσεις ο φορος, αλλιως σε δυο.
ομως ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ επισημα, γιατι αλλού αναφερουν για την ΒΕΒΑΙΩΣΗ των φορων...
http://www.skai.gr/news/finance/article/236020/paratasi-mehri-tin-1i-septemvriou-stin-katathesi-forologikon-diloseon1/
http://www.madata.gr/epikairotita/social/282878.html

mezger
27-06-13, 12:18
Σε περίπτωση που αποφασίσω να μη μεταναστεύσω :lol:, ξέρει κανείς σε τι ποσοστό εκπίπτουν φορολογικά οι εισφορές του οαεε;

Στη φετινή δήλωση για τη χρήση του '12 δίνουν έκπτωση 10% στο φόρο, από φέτος (για τα εισοδήματα του 13 και μετά) μπαίνουν στα βιβλία και αφαιρούνται ολόκληρες από τα έσοδα της επιχείρησης.


To δικό μου ΑΦΜ λήγει σε 3 και της συζύγου μου σε 0.
Ποια προθεσμία ισχύει;
29/7 ή 30/8?

Εσύ είσαι ο υπόχρεος, το δικό σου κοιτάς.

esquellot
27-06-13, 12:45
πήγα στην Τράπεζα και πήρα βεβαίωση για τους τόκους των καταθέσεων. Ξέρει κανείς σε ποιο κωδικό-πεδίο θα τους αναγράψω στη δήλωση Ε1?

stratus
27-06-13, 13:29
πήγα στην Τράπεζα και πήρα βεβαίωση για τους τόκους των καταθέσεων. Ξέρει κανείς σε ποιο κωδικό-πεδίο θα τους αναγράψω στη δήλωση Ε1?
Στο πεδιο 659 το συνολικο ποσο και στο 433 την κατακρατηση

21706
27-06-13, 14:03
Δεν είναι βέβαιο ότι τους τόκους θα τους γράψουμε
εμείς ή θα συμπληρωθούν αυτόματα από το σύστημα.
Επίσης δεν έχει ξεκαθαριστεί τι θα γίνει αν υπάρχουν
περισσότεροι συνδικαιούχοι.
Μαγειρεύουν κάποια απόφαση εδώ και πολύ καιρό και
όπως φαίνεται υπάρχουν κάποιες δυσκολίες...

jkoukos
27-06-13, 14:21
Για διάβασε αυτό (http://taxdevil.gr/news/forologikes-diloseis/927-tokoi-katatheseon-entypo-e1-kodikoi-659-433) και θα δεις ότι υπάρχει πρόβλεψη από παλιά.

giorgosk
27-06-13, 14:27
Αν ο τόκος είναι κάνα δεκαευρω το δηλώνουμε ;;

jkoukos
27-06-13, 14:33
Αν θέλεις το δηλώνεις.
Υποχρεωτικά από συνολικούς τόκους 250€ και πάνω.

21706
27-06-13, 14:37
Για διάβασε αυτό (http://taxdevil.gr/news/forologikes-diloseis/927-tokoi-katatheseon-entypo-e1-kodikoi-659-433) και θα δεις ότι υπάρχει πρόβλεψη από παλιά.
――> 377
http://www.prosvasis.com/gr/logpro/index.php?node=editorial&mnum=374


Πώς θα τους βρούμε; Πώς θα τους γράψουμε; Ποιος τους δηλώνει;
Ερωτήματα που αναμένουν την απάντησή τους. Μια απάντηση που δεν έρχεται και δεκάδες δηλώσεις που είναι έτοιμες για αποστολή , αλλά δεν αποστέλλονται και είναι σε αναμονή.
Αρκετοί φορολογούμενοι περιμένουν την «Πυθία» της «Καραγεώργη Σερβίας», να δώσει τον χρησμό της για τους τόκους.
Σεβαστή η ενημέρωση, από κανάλι σε κανάλι, του Γ.Γ. Εσόδων κ. Θεοχάρη για το ζήτημα, αλλά επειδή εμείς οι λογιστές έχουμε καεί στο χυλό, φυσάμε και το γιαούρτι, δηλαδή περιμένουμε τις αποφάσεις εκείνες που θα μας καλύψουν και απέναντι στο κράτος και απέναντι στους πελάτες μας.

jkoukos
27-06-13, 15:06
Μα στο κείμενο δίνονται οι απαντήσεις.
Μόνο στο που θα τους βρούμε δεν υπάρχει τελική απάντηση, αλλά και πάλι αναφέρεται ότι ο φορολογούμενος πρέπει να πάρει βεβαίωση από τις τράπεζες αν είναι λάθος τα ποσά που θα μπουν (όταν κι αν) αυτόματα.

21706
27-06-13, 16:16
Ούτε στο πώς θα τους βρούμε, ούτε στο ποιος
τους δηλώνει υπάρχει απάντηση.


Σεβαστή η ενημέρωση, από κανάλι σε κανάλι, του Γ.Γ. Εσόδων κ. Θεοχάρη για το ζήτημα, αλλά επειδή εμείς οι λογιστές έχουμε καεί στο χυλό, φυσάμε και το γιαούρτι, δηλαδή περιμένουμε τις αποφάσεις εκείνες που θα μας καλύψουν και απέναντι στο κράτος και απέναντι στους πελάτες μας.

Αυτά τα λέει λογιστής και είναι σαφέστατα.

cool11
27-06-13, 16:23
Τουλαχιστον ειναι ξεκαθαρο οτι τοκοι κατωτεροι των 250 ευρω δεν δηλωνονται, ή ουτε αυτό έχει ξεκαθαρισει επίσημα;

21706
27-06-13, 16:28
Τουλαχιστον ειναι ξεκαθαρο οτι τοκοι κατωτεροι των 250 ευρω δεν δηλωνονται, ή ουτε αυτό έχει ξεκαθαρισει επίσημα;

Ναι, αυτό είναι σίγουρο. Ψηφίστηκε χτες στη Βουλή.

jkoukos
27-06-13, 17:29
Ούτε στο πώς θα τους βρούμε, ούτε στο ποιος
τους δηλώνει υπάρχει απάντηση.

Αυτά τα λέει λογιστής και είναι σαφέστατα.
Όχι, φίλε μου έχουν δοθεί όλες οι απαντήσεις, αν και συμφωνώ 100% για το φετινό μπάχαλο με τις φορολογικές δηλώσεις.
Το άρθρο στο link που έδωσες έχει γραφεί τέλος Μαΐου και για τη μόνη (επαναλαμβάνω) αναπάντητη ερώτηση μόλις χθες υπογράφηκε ΦΕΚ.

Για το θέμα (και λόγω) του συγκεκριμένου άρθρου έχουν γραφτεί πολλά σε γνωστό φόρουμ λογιστών και όλοι συμφωνούν στο τι, ποιος και πως δηλώνονται οι τόκοι των καταθέσεων.
Για το μόνο που έχουν πρόβλημα είναι ότι ακόμη δεν εμφανίζονται οι τόκοι online και κατευθύνουν τους πελάτες τους να παραλάβουν βεβαιώσεις από τις συνεργαζόμενες τράπεζες.
Φοβούμενοι δε πιθανότητα να υπολογιστούν διπλά (online & χειρωνακτικά) από λάθος του συστήματος, η απάντηση του ΓΓ Θεοχάρη είναι να προχωρήσουν στην εγγραφή μέσω των βεβαιώσεων εφόσον βιάζονται στην υποβολή της δήλωσης.

Άλλωστε δεν είναι καινούργια απαίτηση και διαδικασία. Ανέκαθεν όποιος ήθελε μπορούσε να δηλώσει τα ποσά αυτά για κάλυψη πόθεν έσχες.

21706
27-06-13, 17:36
Ποιο ΦΕΚ είναι;

Basilhs23_
27-06-13, 17:47
Το ΦΕΚ το έψαχνα και εγώ από χτές αλλά τελικά δεν βρήκα κάτι.

21706
27-06-13, 17:55
http://mobile.kathimerini.gr/mobile/1=5=506065


Στο μεταξύ χθες ξεκίνησε η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων να «περνάει» στις φορολογικές δηλώσεις τους τόκους καταθέσεων άνω των 250 ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι τις επόμενες μέρες θα ολοκληρωθεί η σχετική διαδικασία και όσοι φορολογούμενοι έχουν τόκους άνω των 250 ευρώ θα δουν τους κωδικούς 659 και 660 συμπληρωμένους.

jkoukos
27-06-13, 18:49
Ποιο ΦΕΚ είναι;Συγνώμη, ψηφίστηκε το νομοσχέδιο εννοούσα.
ΦΕΚ μόλις υπογραφεί από τον ΠΔ και πάει προς εκτύπωση, περίπου σε 1-2 βδομάδες.

21706
27-06-13, 19:35
Το νομοσχέδιο το έψαξα και το μόνο που βρήκα
είναι αυτό που λέει για τόκους κάτω των 250€.
Λέει τίποτα άλλο σχετικό;

giorgosk
27-06-13, 19:45
Συγνώμη αλλά πόσα πρέπει να έχεις στην τράπεζα για να σου δίνουν 250 ευρώ τόκο ;;

21706
27-06-13, 19:50
Εξαρτάται από το επιτόκιο που δίνει η κάθε τράπεζα.

hedgehog
27-06-13, 19:52
Συγνώμη αλλά πόσα πρέπει να έχεις στην τράπεζα για να σου δίνουν 250 ευρώ τόκο ;;

ας πούμε για παράδειγμα πως με 5.000 € οι τόκοι προ φόρων με επιτόκιο 5% είναι 250 €
αν μιλάς για καθαρά και με φόρο 15% 10% το ποσό ανεβαίνει περίπου στα 5.900 € 5.600 € (με 5% πάντα)

rigas
27-06-13, 20:02
Στο πεδιο 659 το συνολικο ποσο και στο 433 την κατακρατηση

Στο 659, φιλε μου, δε γραφεις το συνολικο ποσο. Γραφεις το καθαρο ποσο.


ας πούμε για παράδειγμα πως με 5.000 € οι τόκοι προ φόρων με επιτόκιο 5% είναι 250 €
αν μιλάς για καθαρά και με φόρο 15% το ποσό ανεβαίνει περίπου στα 5.900 € (με 5% πάντα)

15% ειναι απο φετος, το 2011 και 2012 ηταν 10%.

stratus
27-06-13, 20:09
Στο 659, φιλε μου, δε γραφεις το συνολικο ποσο. Γραφεις το καθαρο ποσο.



15% ειναι απο φετος, το 2011 και 2012 ηταν 10%.
Εχεις απολυτο δικιο.

jkoukos
27-06-13, 20:14
Το νομοσχέδιο το έψαξα και το μόνο που βρήκα
είναι αυτό που λέει για τόκους κάτω των 250€.
Λέει τίποτα άλλο σχετικό;
Τι άλλο να λέει;
Η μόνη εκκρεμότητα ήταν αν δηλώνονται οι τόκοι από το πρώτο ευρώ και αποφασίστηκε για φέτος ν' αναγράφονται από το 250€.

21706
27-06-13, 20:23
Να λέει πχ τι θα κάνουμε αν διαφωνούμε με αυτά που θα
δούμε συμπληρωμένα από το σύστημα για τους τόκους.

jkoukos
27-06-13, 20:35
Το ότι μπαίνει εκεί κάποιο ποσό δε σημαίνει ότι μπορεί να είναι και σωστό (το ποσό).
Είναι ευθύνη του φορολογούμενου να εξετάσει το αληθές και να πράξει ανάλογα.
Π.χ. και σε άλλα πεδία (οχήματα, ακίνητα) μπαίνουν αυτόματα αλλά σε περίπτωση λάθους τα διορθώνεις.
Δεν μπορείς να πεις ότι από τη στιγμή που μπήκαν εκεί από την ίδια την εφορία και είναι λάθος κάνω τον "κινέζο" και δεν έχω καμία ευθύνη.
Είναι ευθύνη του φορολογούμενου ν' αποδείξει τα δηλούμενα και όχι του εφορεύοντος.

21706
27-06-13, 20:41
Επειδή όμως η εφορία έχει πάρει διαζύγιο με τη λογική
αυτά πρέπει να είναι κάπου γραμμένα.

cool11
27-06-13, 21:06
Εντωμεταξυ ο Θεοχαρης εχει @@@@τει στο twitter και διευκρινιζει μεν διάφορα, αλλα αμα δεν βγουν επισημα εγγραφα, αντε μετα εσυ να επικαλεστεις τα tweets του Θεοχαρη!

jkoukos
27-06-13, 21:17
Επειδή όμως η εφορία έχει πάρει διαζύγιο με τη λογική
αυτά πρέπει να είναι κάπου γραμμένα.
Μα είναι αυτονόητα, εκτός κι αν πρώτη φορά κάνεις δήλωση και δεν γνωρίζεις τα σχετικά.
Είμαστε αποκλειστικά υπεύθυνοι για την εγκυρότητα και ορθότητα των δηλούμενων.

Πρόπερσι η σύζυγος είχε λάθος ποσά στη βεβαίωση της εργοδοσίας και ήμουν τυχερός που είχα καθυστερήσει να την υποβάλλω, διότι λίγες μέρες πριν το κάνω της έδωσαν νέα βεβαίωση με τα σωστά ποσά.
Προσωπικά δεν είχα δυνατότητα να γνωρίζω άμεσα ποια από της 2 βεβαιώσεις ήταν σωστή πέραν του να ελέγξω τις μισθοδοσίες όλου του χρόνου κάτι που δεν είχα κάνει εκ των προτέρων.
Αν την είχα υποβάλλει νωρίτερα θα ήμουν υποχρεωμένος να κάνω συμπληρωματική με πλήρη αιτιολόγηση, όπως το ίδιο και στην περίπτωση που με καλούσαν για έλεγχο.
Θα όφειλα όμως να είχα ελέγξει την αρχική βεβαίωση και και να απευθυνόμουν στο λογιστήριο της επιχείρησης για τα δέοντα.

21706
27-06-13, 21:22
Εντάξει εμείς μπορούμε να τα θεωρούμε αυτονόητα.
Το θέμα είναι τι κάνουν αυτοί.

rigas
27-06-13, 22:08
Στη δικη μου δηλωση απ οτι βλεπω ακομα δεν εχει συμπληρωθει τιποτα στα 659/433...
Αλλος?

giorgosk
27-06-13, 22:57
Μόλις τελείωσα με τη δήλωση και μου έβγαλε την εκκαθάριση. Δεν πάτησα βέβαια οριστική υποβολή.
Επιστροφή 122 ευρώ.

Basilhs23_
27-06-13, 23:52
Εντωμεταξυ ο Θεοχαρης εχει @@@@τει στο twitter και διευκρινιζει μεν διάφορα, αλλα αμα δεν βγουν επισημα εγγραφα, αντε μετα εσυ να επικαλεστεις τα tweets του Θεοχαρη!

Εκτυπωμένο screenshot με το tweet και θα το τρίβεις στα μούτρα του εφοριακού :p

21706
28-06-13, 08:02
Στη δικη μου δηλωση απ οτι βλεπω ακομα δεν εχει συμπληρωθει τιποτα στα 659/433...
Αλλος?

Μάλλον δεν έχουν αρχίσει ακόμα περιμένοντας
να εκδοθεί η απόφαση που θα ρυθμίζει τα σχετικά
θέματα (περίπτωση περισσότερων συνδικαιούχων κλπ).

manoulamou
28-06-13, 12:17
Για να περαστουν οι τοκοι απο τις μεγαλες τραπεζες
πρεπει πρωτα να ψηφιστει η σχετικη τροποποιηση σε νομοσχεδιο που προσφατα κατατεθηκε και να βγει αναλυτικη εγκυκλιος του υπουργειου ωστε να ενημερωθουν λεπτομερως οι τραπεζες για να ξεκινησουν την διαδικασια... :rolleyes:
Ετσι τουλαχιστον ισχυριζοταν χτες φοροτεχνικος στο ΣΚΑΪ!!!
Παντως καλου - κακου γιατι πολλα λαθη εγιναν και γινονται
οσοι εχουν καταθεσεις που θεωρουν πως οι τοκοι τους πλησιαζουν ή υπερβαινουν τα 250- ευρω το φετινο προσωρινο οριο
ας επισκεφτουν τις τραπεζες με τις οποιες συνεργαζονται για να λαβουν και τις επισημες βεβαιωσεις!
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ

21706
28-06-13, 12:25
Το νομοσχέδιο ψηφίστηκε:
http://www.adslgr.com/forum/threads/478895-Φορολογική-Δήλωση-απορίες-και-απαντήσεις?p=5117227&viewfull=1#post5117227
Όσο για την εγκύκλιο...

giorgosk
28-06-13, 14:19
Έχω κάνει δωρεάν παραχώρηση αγροτεμαχίων στον αδερφό μου.
Στο Ε2 που θα βρω τις αντικειμενικές αξίες των ενοικίων ανάλογα με την καλλιέργεια;
Η μήπως λόγω δωρεάν παραχώρησης δεν βάζω τίποτα;;

jkoukos
28-06-13, 15:02
Νομίζω ότι δεν βάζεις τίποτα μόνο όταν έχει γίνει δωρεάν παραχώρηση μεταξύ συζύγων.
Διαφορετικά δηλώνονται και προσμετράται ως τεκμαρτό εισόδημα.
Οι πίνακες εδώ (http://www.logistis.gr/files/diafora/pol_1060_2013/pinakes_georgikon_eisodhmaton__2013.pdf).
ΦΕΚ Β' 806/08-04-2013 (http://www.capital.gr/tax/news_tax.asp?id=1769731)

@ ADSLgr.com All rights reserved.