PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

giorgosk
28-06-13, 15:07
Αν η δωρεαν παραχώρηση είναι μεταξύ δυο αδερφών ισχύει το ίδιο ;

jkoukos
28-06-13, 15:09
Απ' ότι είδα στο ΦΕΚ όχι.
Αναφέρει μόνο μεταξύ συζύγων.

hedgehog
28-06-13, 15:11
στη μάνα μου βγαίνει τελικά το τεκμαρτό, ~200 € πάνω από το πραγματικό εισόδημα της.
πέρα από τις αποδείξεις που θα πρέπει να τις υπολογίσω βάση του τεκμαρτού, θα έχει κάποιο όφελος αν κάνει ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων χρήσεων τόσο ώστε να φύγει το πραγματικό πάνω από το τεκμαρτό;;;
(δεν έχω κάνει έλεγχο τι μου βγάζει το σύστημα, για να μην "κάψω" τις λίγες φορές που σου δίνει το δικαίωμα να το τρέξεις :redface: :wall:)

giorgosk
28-06-13, 15:11
Άρα θα βάλω τα ποσά στο Ε2 και θα τα δηλώσω και σαν εισόδημα στο Ε1 κωδικό 701 ή 141 ;;

tsioy
28-06-13, 16:25
στη μάνα μου βγαίνει τελικά το τεκμαρτό, ~200 € πάνω από το πραγματικό εισόδημα της.
πέρα από τις αποδείξεις που θα πρέπει να τις υπολογίσω βάση του τεκμαρτού, θα έχει κάποιο όφελος αν κάνει ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων χρήσεων τόσο ώστε να φύγει το πραγματικό πάνω από το τεκμαρτό;;;
(δεν έχω κάνει έλεγχο τι μου βγάζει το σύστημα, για να μην "κάψω" τις λίγες φορές που σου δίνει το δικαίωμα να το τρέξεις :redface: :wall:)

Αν δε κάνω λάθος (δεν είμαι σίγουρος, γιατί δεν έχω σχέση με οικονομικά, απλώς από o,τι έχω καταλάβει από διάφορα posts), όταν υπολογίζεται ο φόρος με βάση το τεκμαρτό εισόδημα, πληρώνεις και προκαταβολή φόρου για το επόμενο έτος (+50%).
Αν με τον τρόπο που περιγράφεις, αυξάνεται το πραγματικό, τότε μάλλον έχεις όφελος.

jkoukos
28-06-13, 16:56
Άρα θα βάλω τα ποσά στο Ε2 και θα τα δηλώσω και σαν εισόδημα στο Ε1 κωδικό 701 ή 141 ;;
Στον 701.

Basilhs23_
28-06-13, 17:12
στη μάνα μου βγαίνει τελικά το τεκμαρτό, ~200 € πάνω από το πραγματικό εισόδημα της.
πέρα από τις αποδείξεις που θα πρέπει να τις υπολογίσω βάση του τεκμαρτού, θα έχει κάποιο όφελος αν κάνει ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων χρήσεων τόσο ώστε να φύγει το πραγματικό πάνω από το τεκμαρτό;;;
(δεν έχω κάνει έλεγχο τι μου βγάζει το σύστημα, για να μην "κάψω" τις λίγες φορές που σου δίνει το δικαίωμα να το τρέξεις :redface: :wall:)

Μπορείς να κάνεις ανάλωση απλά πρόσεξε γιατί μπορεί να την χρειαστείς και για μελλοντική κάλυψη τεκμηρίων στην οποία ενδεχομένως το τεκμαρτό να είναι ακόμη υψηλότερο. Για την ανάλωση κεφαλαίου πρέπει να πάς σε λογιστή για να σου την κάνει σωστά, συγκεκριμένα εκεί αναγράφεις σε ειδικό έντυπο τα εισοδήματα και τις δαπάνες μέχρι κάποια χρόνια πίσω (νομίζω 10) και αν προκύπτει θετική τιμή τότε αναγράφεις πόσα ευρώ ανάλωση θα κάνεις, μπορεί να μην είναι όλο το ποσόν.

Το κακό στην ανάλωση από οτι θυμάμαι που το είχα ψάξει και εγώ, είναι οτι ενώ για τα έτη πρίν το 2010 δεν εφαρμοζόντουσαν τα τεκμήρια για κύρια κατοικία κάτω των 200τμ και δευτερεύουσα 150τμ στην φορολόγηση εισοδήματος, στην ανάλωση θα εφαρμοστούν από το 1ο τετραγωνικό για ακίνητα σίγουρα και μπορεί και αυτοκίνητα! Και μη σου πώ οτι μπορεί να βγούν και μεγαλύτερα από οτι τα τωρινά τεκμήρια. Άρα μπορεί να προκύψει αρνητικό υπόλοιπο και δεν θα μπορεί να κάνεις ανάλωση. Ρώτα και έναν λογιστή. Τα τεκμήρια ακινήτων τότε ήταν ένα γινόμενο 5 συντελεστών.

manoulamou
28-06-13, 17:24
Το νομοσχέδιο ψηφίστηκε:
http://www.adslgr.com/forum/threads/478895-Φορολογική-Δήλωση-απορίες-και-απαντήσεις?p=5117227&viewfull=1#post5117227
Όσο για την εγκύκλιο...
:hmm:
Εγω γιατι ΔΕΝ βλεπω κατι τετοιο αλλά οτι ΘΑ ψηφιστει;
ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΣΘ΄ Τρίτη 2 Ιουλίου 2013 Ώρα 6.00΄μ.μ.
:what:

21706
28-06-13, 17:28
Έχεις δίκιο!

giorgosk
28-06-13, 18:02
Είμαι πολύ μπερδεμένος με τη δήλωση τον αγροτεμαχίων με δωρεάν παραχώρηση. Πέρυσι η λογίστρια δεν τα δήλωσε καν.
Και μιλάμε για 5 στρέμματα όλα και όλα.
Με βλέπω να μη τα βάζω καθόλου στο Ε1.

aleex
28-06-13, 21:48
Στη φετινή δήλωση για τη χρήση του '12 δίνουν έκπτωση 10% στο φόρο, από φέτος (για τα εισοδήματα του 13 και μετά) μπαίνουν στα βιβλία και αφαιρούνται ολόκληρες από τα έσοδα της επιχείρησης.


Έγινε τέτοιο πράγμα με τις εισφορές του οαεε; καλά άμα είναι έτσι να μην μεταναστεύσω :lol: έχεις κ κανένα link (άρθρο κφε, φεκ κλπ;)

- - - Updated - - -

Σχετικά με κάποιες ερωτήσεις που είδα για πίνακα ανάλωσης κεφαλαίων προηγούμενων ετών ώστε να καλύψουμε τεκμήρια:

Το forin.gr έχει έναν οδηγό που είναι τέλειος για το πως γίνεται το πινακάκι ανάλωσης κεφαλαίων παλαιοτέρων χρήσεων. Να θυμάστε ότι το χρήμα δεν χάνεται ποτέ. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε δηλώσεις κ πριν εκατό χρόνια, αν τις έχετε φυλάξει. Η εφορία κρατάει αρχείο από το 2002, ρώτησα πρόσφατα, τα υπόλοιπο τα .... καίει .... (εμείς να τα κρατάμε αυτοί να τα καίνε .... ε ... δεν πάνε στο @@@ λέω εγώ :evil: :evil:)

Αν σε μια χρήση δεν σου τρώει το κεφάλαιο τα τεκμήρια τότε πάει στην καβάντζα. Τα χρόνια που βγαίνουν αρνητικά δεν μεταφέρονται στις επόμενες χρονιές, γιατί ανάλωση κεφαλαίου άλλων ετών γίνεται μόνο μέσω του κωδικού 787 κ με κανένα άλλο τρόπο.

Στο forin.gr ότι λέει αυτά ισχύουν. Τα έχω τσεκάρει κ με ερωτήσεις σε λογιστή. Επίσης διαβάζεται τα εξής άρθρα κφε: 19 κάπου λέει σε μια περίπτωση ζ μου φαίνεται το τι κ το πως κ μετά διαβάζουμε κ κάποια άλλα πράγματα στο 19, στο 16 μου φαίνεται λέει πως αφαιρούνται οι τεκμαρτές δαπάνες διαβίωσης κ στο 17 για τις δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων, στο 18 δεν θυμάμαι τι λέει, πάντως κάπου σ' αυτά τα άρθρα λέει κ ότι το αρνητικό μιας χρονιάς δεν συμψηφίζεται με τις επόμενες. Τα ακίνητα εκτός από την αγορά τους έχουν τεκμήριο διαβίωσης μόνο τώρα με το μνημόνιο. Σε παλιότερα χρόνια δεν μπαίνει τέτοιο τεκμήριο, παρά μόνο για αγορές. Αυτό που τρώει συνήθως τα κεφάλαιο προς ανάλωση είναι όταν έχει κανείς αυτοκίνητο(α). πχ 1400 κυβικά μεταξύ των οικ ετών 2004-8 αγορασμένο καινούργιο έχει 9.900 ευρώ ετήσιο τεκμήριο, ήτοι αν δεν έχει εισόδημα τουλάχιστον 15.000 δεν σου μένει κ τπτ

Προσοχή: ειδικά για τα οικ. έτη του 2009, 2010 (χρήσεις 2008, 2009) τα τεκμήρια του άρθρου 16 (διαβίωσης) δεν αφαιρούνται ... μετά πλάκωσε το μνημόνιο ... :lol:

A ... όταν μένετε με πρόσωπο πρώτου βαθμού συγγένειας που έχει εισόδημα από εμφανείς πηγές που μπορεί να σας καλύψει το τεκμήριο μπορείτε να το επικαλεστείτε. Δδλ αν σας φωνάξουν στην εφορία κ δεν σας φτάνουν τα λεφτά από το πίνακα που φτιάξατε για την κάλυψη των τεκμηρίων τότε μπορείτε να πείτε ότι η γριά η μάνα μου που έχει περισσότερα διαθέσιμα από εμένα μου καλύπτει το τεκμήριο του αυτοκινήτου. Τότε ο έφορος μπορεί να σας κατεβάσει το 9.900 ας πούμε του αυτοκινήτου για τα οικονομικά έτη 2004-8 μέχρι του ποσού των 3.000 που έχει οριστεί η ελάχιστη προσωπική δαπάνη διαβίωσης. Όλα αυτά τα λέει στα άρθρα κφε: πρώτα διαβάζουμε το 19, μετά 16, 17, 18. :)

mezger
29-06-13, 02:05
Έγινε τέτοιο πράγμα με τις εισφορές του οαεε; καλά άμα είναι έτσι να μην μεταναστεύσω :lol: έχεις κ κανένα link (άρθρο κφε, φεκ κλπ;)


Το βάλανε στο άρθρο 31 του ΚΦΕ


εε) Του ποσού της δαπάνης των εισφορών που καταβάλλονται σε ταμεία ασφάλισης, εφόσον η καταβολή τους είναι υποχρεωτική από το νόμο, καθώς και το ποσό των καταβαλλόμενων εισφορών στις περιπτώσεις προαιρετικής ασφάλισης σε ταμεία που έχουν συσταθεί με νόμο.

με τις άλλες δαπάνες που αφαιρούνται από το εισόδημα. Μετά με ΠΟΛ διευκρίνησαν ότι ισχύει μόνο για ατομικές επιχειρήσεις/ελ.επ., και μετά με άλλη ΠΟΛ άλλαξαν γνώμη και είπαν ότι ισχύει και για ΟΕ, ΕΕ (link (http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/13930)). Ακόμα δεν ξέρουμε τι γίνεται όταν κάποιος είναι μέλος σε πάνω από μία εταιρεία, αλλα δεν πειράζει - κάπως πρέπει να ζήσουν και αυτοί που γράφουν τις ΠΟΛ :P

rigas
29-06-13, 10:35
Μόλις τελείωσα με τη δήλωση και μου έβγαλε την εκκαθάριση. Δεν πάτησα βέβαια οριστική υποβολή.
Επιστροφή 122 ευρώ.

Εμενα περ.τα διπλασια, αλλα προσεξες το κοκκινο πλαισιο που λεει οτι "θα μας αποσταλει ειδοποιηση για να αποστειλουμε μεσω ταχυδρομεριου τα σχετικα δικαιολογητικα στην αρμοδια ΔΟΥ"?
Νομιζω οτι αν πατησεις οριστικη υποβολη δεν γινεται οριστικη εκκαθαριση αλλα εξακολουθουν να σου λενε οτι θα σε ειδοποιησουν...

Υπαρχει κανεις απο δω με επιστροφη που πατησε οριστικη υποβολη?

21706
29-06-13, 10:43
Οριστική εκκαθάριση μάλλον δεν γίνεται σε καμία
δήλωση επειδή δεν ξέρουν ακόμα τους τόκους
των καταθέσεων οι οποίοι υποτίθεται ότι θα
συμπληρωθούν αυτόματα από το σύστημα.

slalom
29-06-13, 10:55
Υπαρχει κανεις απο δω με επιστροφη που πατησε οριστικη υποβολη?
Εκανα οριστικη υποβολη και πήγα για έλεγχο την Πέμπτη. Περιμενω το εκκαθαριστικο.

rigas
29-06-13, 12:35
Εκανα οριστικη υποβολη και πήγα για έλεγχο την Πέμπτη. Περιμενω το εκκαθαριστικο.

Σε καλεσαν για ελεγχο δηλαδη? Ποσο καιρο μετα την ηλεκτρονικη οριστικη υποβολη?
Εΐναι πολλες 100δες η επιστροφη σου?



Οριστική εκκαθάριση μάλλον δεν γίνεται σε καμία
δήλωση επειδή δεν ξέρουν ακόμα τους τόκους
των καταθέσεων οι οποίοι υποτίθεται ότι θα
συμπληρωθούν αυτόματα από το σύστημα.

Γιατι, μονο οι τοκοι ειναι το θεμα? Ο φορολογουμενος μπορει να εχει τη βεβαιωση που πηρε, μαζι με τις υπολοιπες βεβαιωσεις.

ΥΓ. Μιλας γενικα για οριστικη εκκαθαριση ή μονο για οριστικη εκκαθαριση με πιστωτικο?

21706
29-06-13, 12:48
Οριστική εκκαθάριση, πιστωτικό ή χρεωστικό.
Μπορεί να έχει τη βεβαίωση, αλλά ποιος τρέχει στις
τράπεζες αφού οι τόκοι θα συμπληρωθούν αυτόματα.

cool11
29-06-13, 13:22
Προβλεπω να γινεται τρελο μπαχαλο (και) φέτος με τις δηλωσεις...
Παλι τα εκαναν @@@@ οι αχρηστοι. :(

manoulamou
29-06-13, 13:32
Οταν εγω παρακινουσα τους ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, να προχωρησουν στο ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΩ απο περισυ, βρηκαμε μπροστα μας τις συνεχομενες εκλογες και ενω ηταν θετικοι το παγωσαν το ζητημα. Μετα ουτε κουβεντα...
Φετος μαλλον θα κανω κανονικα δηλωση, αποκλειεται ομως να εξοφλησω σε δυο δοσεις που τυπικα ισχυει εαν υποβληθει Αυγουστο.
Εδω ζοριστηκα απιστευτα με τις εξη που μας παραχωρησαν οι σωτηρες μας για το 2012. :mad:
ΑΛΑΛΟΥΜ παντού!

rigas
29-06-13, 20:27
Οριστική εκκαθάριση, πιστωτικό ή χρεωστικό.
Μπορεί να έχει τη βεβαίωση, αλλά ποιος τρέχει στις
τράπεζες αφού οι τόκοι θα συμπληρωθούν αυτόματα.

Για οριστικη εκκαθαριση με πιστωτικο ρωτησα εγω αν υπαρχει καποιος φιλος.
Γιατι εχω την εντυπωση οτι ολοι αυτης της κατηγοριας θα πρεπει να πανε απο κει να τσεκαριστουν τα δικαιολογητικα, πρωτου εγκρινουν την επιστροφη.

Καποιος που εχει τη βεβαιωση των τοκων σημαινει οτι εχει ηδη τρεξει στις τραπεζες.

pavlex
29-06-13, 23:56
Εγω εχω οριστικη εκκαθαριση με πιστωτικο-επιστροφη,5-6 την εκανα, αλλα δεν με εβγαλε καποιο μηνυμα τι να κανω,εκτυπωσα το προσωρινο εκκαθαριστικο και περιμενω.

Basilhs23_
30-06-13, 01:37
Προβλεπω να γινεται τρελο μπαχαλο (και) φέτος με τις δηλωσεις...
Παλι τα εκαναν @@@@ οι αχρηστοι. :(

Εμ, όταν έχεις ένα πολύπλοκο φορολογικό σύστημα και συν αυτό τρελούς φόρους, μπάχαλο θα γίνει. Παλιά θυμάμαι ένα απλό αφορολόγητο κάποια τεκμήρια για πολύ μεγάλα ακίνητα και τελείωνες. Τώρα έχουμε αποδείξεις τεκμήριο από το 1ο τετραγωνικό φόροι λόγω τεκμηρίου 3000 και κουραφέξαλα.

21706
30-06-13, 08:37
Καποιος που εχει τη βεβαιωση των τοκων σημαινει οτι εχει ηδη τρεξει στις τραπεζες.

Ναι, υποβάλλει τη βεβαίωση και μετά η εφορία
πρέπει να ελέγξει αν έχει τόκους και από άλλες
τράπεζες.
Και αυτό ανεξάρτητα αν το εκκαθαριστικό είναι
χρεωστικό ή πιστωτικό.

cool11
30-06-13, 10:31
Μπορουμε να εχουμε ενα προσωρινο εκκαθαριστικο? Πως? pdf δεν δινει διαθεσιμο για κατεβασμα και εκτυπωση.

Και αληθεια, για το οριστικο εκκαθαριστικο, πως (το πότε μάλλον άγνωστο) θα ενημερωθουμε;

slalom
30-06-13, 17:00
Σε καλεσαν για ελεγχο δηλαδη? Ποσο καιρο μετα την ηλεκτρονικη οριστικη υποβολη?
Εΐναι πολλες 100δες η επιστροφη σου?
Ετσι εγραφε στην πρώτη σελίδα του E1, να προσκομισω τα χαρτια μου εντος 15 ημερων.

Ειναι >1500€ το ποσο.

konenas
30-06-13, 17:40
Πληρώστε.

http://konenas.blogspot.gr/2013/06/offshore.html

tsioy
30-06-13, 17:41
Έχουν καταχωρηθεί τα ποσά των τόκων και των κρατήσεών τους στα αντίστοιχα κουτάκια των ηλεκτρονικών δηλώσεων ή ακόμα;

Basilhs23_
30-06-13, 17:45
Έχουν καταχωρηθεί τα ποσά των τόκων και των κρατήσεών τους στα αντίστοιχα κουτάκια των ηλεκτρονικών δηλώσεων ή ακόμα;

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14251

pavlex
30-06-13, 18:37
Προσπαθουν να μειωσουν την φοροδιαφυγη,αλλα εις ματην,αν δεν τα παρουν απο τους μεγαλους εχοντες και κατεχοντες,ετσι θα ειμαστε συνεχεια.

anon
30-06-13, 19:17
Kαι απο του χρόνου τρελλά γλέντια για τους φοροφυγάδες.
1. Δεν υπάρχουν τεκμήρια. Μπορείς να έχεις 10 πόρσε καγιέν και άλλες 10 φεράρι, και κάλλιστα να δηλώσεις 5000 ευρώ εισόδημα (μην πω μηδεν)
2. Δεν λογαριάζονται αποδείξεις (ιατρών και άλλων κατηγοριων ελεύθερων επαγγελματιών). Βασικά δεν λαμβάνεται υπόψιν καμμιά είδους απόδειξη, μιας και δεν υπάρχουν φοροαπαλλαγές (λόγω αποδείξεων) άρα δεν υπάρχει λόγο δήλωσης αυτών. Τι σημαίνει αυτό; Εαν είχες ένα μικρό κίνητρο να πάρεις απόδειξη απο τον γιατρό ή κάποιον άλλο, τώρα πλέον δεν υπάρχει.

Υποτίθεται λέει ότι θα ελέγχουν και καλά με άλλους τρόπους την φοροδιαφυγή (όχι ότι δεν είναι δυνατόν). Κααααλλλααααάάάάά.....

Χαράς ευαγγέλια σε πάσης φύσεως ελ.επαγγελματίες και επιχειρηματίες. Αλί και τρισαλί σε μισθωτούς και συνταξιούχους... Α, και όσοι δεν έχουν άλλο εισόδημα πέραν απο μισθό ή σύνταξη, δεν θα υποβάλουν δήλωση εισοδήματος, θα βγαίνει αυτόματα. Αφού δεν θα υπάρχει ανάγκη υποβολής αποδείξεων και άλλων περι φοροαπαλλαγών, άρα με τα στοιχεία που έχει ήδη αυτόματα το υπουργείο απο τους εργοδότες και ασφαλιστικά ταμεία, μπορεί να κάνει την εκκαθάριση χωρίς υποβολή δήλωσης.

manoulamou
30-06-13, 19:18
Προσπαθουν να μειωσουν την φοροδιαφυγη,αλλα εις ματην,
αν ΔΕΝ τα παρουν απο τους μεγαλους εχοντες και κατεχοντες,ετσι θα ειμαστε συνεχεια.
Μαλλον αυτο ηθελες να γραψεις... :whistle:

Basilhs23_
30-06-13, 19:42
Καλά τα περί έχοντων και κατεχόντων έχω βαρεθεί να τα ακούω.

Τα τεκμήρια αν ήθελε η κυβέρνηση θα μπορούσαν να κάνουν καλή δουλειά και να λειτουργήσουν στην αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής ως ένα μέρος βέβαια, αρκεί να προσδιορίζονται με τέτοιο επιστημονικό τρόπο ώστε να αντιστοιχούν όσο το δυνατόν περισσότερο στην πραγματικότητα και ο τρόπος προσδιορισμού θα έπρεπε να προκύψει από ενδελεχείς έρευνες. Π.χ δεν νοείται Ελ.Επ που νοικιάζει να μην έχει ως ελάχιστο τεκμήριο το νοίκι του χώρου σύν τις ασφαλιστικές εισφορές σε ΟΑΕΕ σύν τα ποσά για λογ/σμους ύδρευσης αποχεύτευσης κινητό κτλ, και πές επειδή πιθανόν να έχει αφήσει απλήρωτο τον ΟΑΕΕ ή κάποια ΔΕΗ λόγω έλλειψης ρευστότητας να μειωνόταν το συνολικό τεκμήριο 10-15%.

Στον ιδιοκτήτη με ένα ακίνητο έπρεπε να έπαιρναν κάποιο μέσο όρο από τα χρήματα που δίνει για ΔΕΗ-ΟΤΕ-ΕΥΔΑΠ κοινόχρηστα και συντήρηση και πές αν είναι τεράστιο το ακίνητο βάλε και μια προσαύξηση 10-20% ανάλογα τα τετραγωνικά πάνω από ένα όριο.

Στον μεν αυτοκίνητο, έπρεπε να ήταν τα έξοδα συντήρησης οι βενζίνες και το κόστος ασφάλισης.

Αντί για αυτό βάζουν οτι να ναι με βάση πόσα χρήματα θέλει να μαζέψει το κράτος και βγαίνουν τρελά τεκμήρια. Καλά θα κάνουν να τα καταργήσουν λοιπόν και να μπεί το πόθεν έσχες για όλους.

anon
30-06-13, 20:11
Η μόνη λύση είναι η κατάργηση του χρήματος, εκτός ίσως των κερμάτων, δηλαδή κατάργηση των χαρτονομισμάτων και αντικατάσταση αυτών με ηλεκτρονικές συναλλαγες. Πλέον οι υποδομές υπάρχουν, υπάρχουν πιστωτικές και χρεωστικές, υπάρχει η δυνατότητα NFC, υπάρχει η δυνατότητα εμβασμάτων μέσω e-banking, έστω και επιταγές (που με την εξόφληση τα περνά η τράπεζα, άρα φαίνεται η συναλλαγή).

Basilhs23_
30-06-13, 20:13
Και εγώ αυτό πιστεύω αν και κάποτε ήμουν αντίθετος. Εκεί δεν θα μπορεί να κλέψει το κράτος ούτε ο Ελ.Επ των 5000 ούτε ο μαφιόζος. Προβλέπω να γίνει σε καμιά 15ετία ίσως :hmm:

manoulamou
30-06-13, 21:24
Εδω παλευαν δεκαετιες να βαλουν ΟΛΕΣ τις ΔΟΥ online!
ΗΔ-ΙΚΑ και ΤΑΧΙS δεν εχουν συμβατα ακομα πληροφοριακα συστηματα για την υλοποιηση της αποπληρωμης οφειλων του δημοσιου.
Για να κανεις τη δηλωση αντιμετωπιζεις ενα σωρο λαθη και ασυμβατοτητες με pc και browsers ακομη και στην εκτυπωση του οποιου εκκαθαριστικου κολλαει...
Ολα αυτα θα μπορουσαν να λυθουν μεσα σε μηνες, να μην πω μερες ΕΑΝ ΗΘΕΛΑΝ... οχι χρονια!
:twisted:

anon
01-07-13, 08:20
Είναι γιατί βολεύει αυτή η ασυμβατότητα... Φαντάσου ναταν όλα συμβατα, τι διασταυρώσεις θα γίνονταν... Φαντάσου όλα να ήταν ηλεκτρονικά καταχωρημένα, και συμβατά, κτηματολογιο, διασταύρωση συναλλαγών απο τράπεζες, αρχείο οχημάτων, σκαφών, κλπ κλπ κλπ... Ποιούς λες να βολεύει αυτή η "ασυμβατότητα"; Follow the money!!!!

21706
01-07-13, 08:40
Ιδού η λύση:

Η είσοδος στα λεωφορεία θα γίνεται από σήμερα μόνο από την
μπροστινή πόρτα. Στόχος η πάταξη της φοροδιαφυγής.
(εδώ γελάει και το παρδαλό κατσίκι).
http://news247.gr/eidiseis/koinonia/premiera_newn_metrwn_eisodos_sta_lewforeia_mono_apo_thn_mprostinh_porta.2314529.html

cool11
01-07-13, 11:23
Επειδη υπαρχει μια τάση, περιορισμου των εντυπων, να ρωτησω: το εντυπο εκκαθαριστικο που μας αποστελλουν, δεν τον κατηργησαν?
Θα αποσταλλει καποια στιγμη, σε οσους εκαναν δηλωση;

Επισης, να ρωτησω αν υπαρχει δυνατοτητα να τυπωσω με καποιο τροπο, προσωρινο εκκαθαριστικο, απο τη στιγμη που δεν μπορω να εχω το οριστικο μεσα στο taxisnet.

Basilhs23_
01-07-13, 19:41
Αν δεν γίνει οριστική εκκαθάριση δεν νομίζω να μπορείς να εκτυπώσεις κάτι.

Το εκκαθαριστικό που στέλνουν σπίτι δεν καταργήθηκε. Σε περίπτωση οριστικής εκκαθάρισης κάνει να έρθει σπίτι από 1 μέρα μέχρι 3 εβδομάδες.

21706
01-07-13, 20:30
Μπορείς να το σκανάρεις. Έτσι κι αλλιώς
δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με αυτό.

cool11
01-07-13, 21:41
Καποια στιγμη αφου θα λαβω το εντυπο εκκαθαριστικο (αφου δεν καταργηθηκε), να υποθεσω οτι μαλλον θα απελευθερωσουν εντος taxis και το αντιστοιχο pdf της εκκαθαρισης;

- - - Updated - - -


Μπορείς να το σκανάρεις. Έτσι κι αλλιώς
δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με αυτό.

Α3 scanning δεν ειναι και οτι καλυτερο. Εκτος κι αν το σκαναρω σε κομματια, και μετα το συνθεσω με photoshop.

slalom
01-07-13, 22:09
Εφοσον εκδοθει και αποσταλει, θα ειναι διαθεσιμο και σε pdf

rigas
01-07-13, 23:20
Ναι, υποβάλλει τη βεβαίωση και μετά η εφορία
πρέπει να ελέγξει αν έχει τόκους και από άλλες
τράπεζες.
Και αυτό ανεξάρτητα αν το εκκαθαριστικό είναι
χρεωστικό ή πιστωτικό.

Προφανως η εφορια θα ελεγξει και την τραπεζα που εδωσε την βεβαιωση για το αν ειναι σωστο το ποσο.
Οπως και ολους τους υπολοιπους κωδικους.
Η παρατηρηση μου ηταν για το εαν ολοι ανεξαιρετως που εχουν επιστροφη πανε για ελεγχο.

cool11
02-07-13, 11:06
Κατι λεγαμε για μπάχαλο χτες...

http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/77748/eforia-neos-tragelafos-me-toys-tokoys-katatheseon.html

Καμαρωστε τους. :(

rigas
04-07-13, 22:49
Πηγα και πηρα βεβαιωση τοκων προθεσμιακης 2012 απο τη τραπεζα, αλλα ελέγχοντας το βιβλιαριο παρατηρησα οτι εχουν υπολογισει ΚΑΙ τους τοκους του ταμιευτηριου. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

21706
04-07-13, 22:52
Πηγα και πηρα βεβαιωση τοκων προθεσμιακης 2012 απο τη τραπεζα, αλλα ελέγχοντας το βιβλιαριο παρατηρησα οτι εχουν υπολογισει ΚΑΙ τους τοκους του ταμιευτηριου. Ειναι φυσιολογικο αυτο?
Ναι, δηλώνονται οι τόκοι όλων των καταθέσεων.

rigas
04-07-13, 22:55
Δηλαδη αν το 2012 ειχα σε 2 τραπεζες προσθεσμιακες με συνολο τοκων 250€, οk να παω και να παρω τις βεβαιωσεις.
Αν ομως διατηρω και σε μια 3η τραπεζα εναν απλο λογ/σμο ταμιευτηριου(αυτοι εχουν επιτοκιο γυρω στο 0,2%) και απο τους τοκους ειχα 1€(οι τοκοι βγαινουν αυτοματα 2 φορες το χρονο), αυτο σημαινει οτι πρεπει να παρω κι απο κει βεβαιωση για το 1€?....

21706
04-07-13, 22:59
Ναι, έτσι πρέπει.
Οι λογαριασμοί σου έχουν και άλλους συνδικαιούχους;
Πώς μοίρασες τους τόκους;

rigas
04-07-13, 23:09
Δεν εχω αλλους συνδικαιουχους.
Βεβαιωση παντως για 1€ δεν θα παω να παρω. Ελπιζω να μη μου βαλουν προστιμο γιαυτο...

21706
04-07-13, 23:20
Αν τις χρειάζονται θα σου τις ζητήσουν όταν κάνουν τον έλεγχο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.