PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22

slalom
09-07-13, 11:11
"Το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης της υποβληθείσας Φορολογικής Δήλωσης είναι: ΤΑΔΕ
Εντός των προσεχών ημερών, θα μπορείτε να εκτυπώσετε το οριστικό Ενιαίο Εκκαθαριστικό Σημείωμα μέσω της ιστοσελίδας www.gsis.gr"

... "Εντός των προσεχών ημερών" εννοεί αφού τους πάω τα δικαιολογητικά κ τα ελέγξουν???
"Εντός των προσεχών ημερών" σημαινει "Εντός των προσεχών ημερών", αν ηθελε τα δικαιολογητικα σου θα στα ζηταγε.

cool11
09-07-13, 11:19
"Εντός των προσεχών ημερών" σημαινει "Εντός των προσεχών ημερών", αν ηθελε τα δικαιολογητικα σου θα στα ζηταγε.

Καλα, αν ηθελαν να ειναι ακριβεις επρεπε να λενε 'εντος των προσεχων μηνών'!
Οι δικες μου 'προσεχεις μερες', ήδη ξεπέρασαν τον ενα μηνα απο την υποβολή....
Οτι να ναι πραγματικα.
Ελλάντα...:(

giorgosk
09-07-13, 11:46
Φίλοι μου πριν μέρες εδώ είχε ανεβάσει κάποιος τους πίνακες με τα τεκμαρτά μισθώματα των αγροτεμαχίων για τη συμπλήρωση του Ε2
Δεν μπορώ να τα βρω.
Μήπως κάποιος το έχει κάπου πρόχειρα το link να το ανεβάσει.

Ευχαριστώ !!

jkoukos
09-07-13, 11:56
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/659598-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-2013?p=5118973#post5118973).

gsnl
09-07-13, 12:01
παρακαλω καποιον φιλο που γνωριζει να μου πει

ειμαι μισθωτος υπαλληλος και εγω και η γυναικα μου
ειμαι ετοιμος να βαλω ολα τα δικαιολογητικα που εχω και τους τοκους απο καταθεσεις κλπ
μπορει να μην μου βγαλει εκαθαριση και εαν ναι τι θα σημαινει?
ετοιμαζομαι να φυγω διακοπες για 3-4 εβδομαδες μεθαυριο και δεν ξερω τι γινετε σε μια περιπτωση που με καλεσουν

μηπως φαινετε οτι ειμαι λιγο αγχωδης;
αλλα ειμαι

καποιος φιλος να απαντηση
Παράθεση

aleex
09-07-13, 12:39
Εννοείς αυτό το κόκκινο;
125964
Νομίζω ότι αυτό βγαίνει σε όλους.

Σε κάποιες περιπτώσεις δεν ξέρω σε ποιες ακριβώς βγαίνει κάποιο άλλο μήνυμα που νομίζω κάτι λέει για "αποστολή των δικαιολογητικών με συστημένη επιστολή ή προσκόμιση στη ΔΟΥ εντός 15 ημερών". Όπως είπα δεν είμαι πια σίγουρος :( αλλά νομίζω ότι ίσως να έγραφε κάτι τέτοιο στη περίπτωσή μου.

Αυτό το "εντός 15 ημερών" έχει αναφερθεί σ' αυτό το νήμα πριν κάποιες σελίδες ότι βγαίνει στους ελ. επαγγελματίες γιατί δεν μπορούν να διασταυρωθούν τα στοιχεία. Στη δική μου περίπτωση όπως προανέφερα έχω κάνει 2η χρονιά ανάλωση κεφαλαίου για κάλυψη του τεκμηρίου του αυτοκινήτου που επίσης δεν μπορεί να ελεγχθεί άμεσα γιατί βγαίνει από παλαιότερες δηλώσεις.

Η βλακεία είναι ότι αν σου λέει κάτι μόνο μια φορά κ δεν το προσέξεις, μετά δλδ τι γίνεται; Ρωτάς την Πυθία;

cool11
09-07-13, 16:01
Προσωπικα επιμένω, ότι η έλλειψη εκκαθάρισης, στην πλειοψηφία των φορολογουμενων, είναι εκ του πονηρού, ή τουλάχιστον ύποπτη.
Γινεται για πρωτη φορα, απο την απαρχή των ηλεκτρονικων δηλωσεων.

Αν ειναι να περιμενω την εκκαθαριση να μου βγει σε κατι μηνες, οπως παλια, τότε γιατί να μην έκανα την δήλωση χειρογραφα?
(όσο/αν επιτρεπεται)

Ειναι εξοργιστική η τακτική των λαμογιοκυβερνωντων, 'κανε την δηλωση, και μετα θα δουμε τι θα σε χρεωσουμε'.
Δεν αξιζει ουτε να τους φτυσει κανεις.

Εμενα δεν μου το βγαζετε απο το μυαλο οτι κατεργάζονται πονηριές.

Basilhs23_
09-07-13, 17:05
Είχανε αναφέρει κάποιοι φοροτεχνικοί οτι με τις παρατάσεις που έδωσαν μπορεί να κατεργάζονται κάτι ώστε να πληρώσουμε παραπάνω, αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς είχανε αναφέρει.

21706
09-07-13, 17:34
Για παράδειγμα, το taxis κατά την υποβολή των δηλώσεων,
σου βγάζει μήνυμα να πας τα δικαιολογητικά για έλεγχο στις
Δ.Ο.Υ., αλλά αυτές δεν τα παραλαμβάνουν γιατί δεν έχουν
τέτοια εντολή από την αρμόδια διεύθυνση. (http://www.tax-symmetry.gr/2013/06/19/%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-2013-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%80/) (!!!)

- - - Updated - - -


Σε καλές και σε κακές θα ξεχωρίζει το υπουργείο Οικονομικών τις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων ανάλογα με τα ευρήματα των διασταυρώσεων των δηλωθέντων εισοδημάτων με τα ηλεκτρονικά αρχεία που τηρούνται στην ΓΓΠΣ.
Σύμφωνα με απόφαση του υφυπουργού Οικονομικών κ. Γ. Μαυραγάνη στις καλές δηλώσεις δεν θα απαιτείται περαιτέρω έλεγχος και θα εκκαθαρίζονται άμεσα. Για τις δηλώσεις που οι διασταυρώσεις θα δείχνουν ύποπτα ευρήματα θα απαιτείται έλεγχος των πρωτότυπων δικαιολογητικών.

Αυτές δεν θα εκκαθαρίζονται άμεσα και η ΓΓΠΣ θα ενημερώνει τους υπόχρεους ότι προκειμένου να γίνει η εκκαθάριση της δήλωσής τους θα πρέπει να προσκομίσουν τα απαιτούμενα πρωτότυπα δικαιολογητικά στην αρμόδια ΔΟΥ φορολογίας εισοδήματος εντός 15 εργάσιμων ημερών.

Μετά την παραλαβή και τον έλεγχο των δικαιολογητικών από την Εφορία και εφόσον αυτά είναι σωστά η Εφορία θα ενημερώνει άμεσα τη ΓΓΠΣ προκειμένου να γίνει η εκκαθάριση της δήλωσης.

Σε περίπτωση μη ανταπόκρισης του φορολογούμενου στην πρόσκληση για προσκόμιση των δικαιολογητικών ή μη ορθότητας των προσκομιζόμενων δικαιολογητικών ο φορολογούμενος θα ενημερώνεται ότι η υποβληθείσα δήλωσή του προωθείται για περαιτέρω έλεγχο.
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/78095/diahorismos-forologikon-dhloseon-se-kales-kai.html

cool11
09-07-13, 17:36
Για παράδειγμα, το taxis κατά την υποβολή των δηλώσεων,
σου βγάζει μήνυμα να πας τα δικαιολογητικά για έλεγχο στις
Δ.Ο.Υ., αλλά αυτές δεν τα παραλαμβάνουν γιατί δεν έχουν
τέτοια εντολή από την αρμόδια διεύθυνση. (http://www.tax-symmetry.gr/2013/06/19/%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-2013-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%80/) (!!!)

- - - Updated - - -


http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/78095/diahorismos-forologikon-dhloseon-se-kales-kai.html

Ζητω η τρέλα, έτσι?
Καθε μερα μετανιωνω που ζω σε αυτη τη χωρα.

21706
09-07-13, 17:40
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16756

manoulamou
09-07-13, 20:35
Δεν εχω κανει ακομη την δηλωση ουτε καν τα... προκαταρκτικα ΟΜΩΣ εαν δεν δωσουν και φετος την περσινη διευκολυνση των πολλων δοσεων και τα θελουν σε δυο δοσεις, αφου θα υποβληθει Αυγουστο... θα πληρωσω οταν και οπως μπορεσω
ΟΥΚ ΑΝ ΛΑΒΟΥΝ ΠΑΡΑ ΤΗΣ ΜΗ ΕΧΟΥΣΗΣ!
:evil:

21706
09-07-13, 22:12
Οδηγίες σχετικά με την παροχή στοιχείων από τους
φορολογούμενους κατά τον έλεγχο υποθέσεων φυσικών προσώπων (http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B4%CE%9E%CE%97-5%CE%A17)

rigas
09-07-13, 23:40
Aπ οτι καταλαβα, σε οσους εχουν επιστροφη βγαζει διαφορετικα μυνηματα μετα την οριστικη υποβολη.
Εμενα μου εβγαλε:

Η ΔΗΛΩΣΗ ΣΑΣ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ
(ονομα-αφμ φορολογουμενου-κωδ.δηλωσης)

* Ε Ν Η Μ Ε Ρ Ω Σ Η *

Θα ενημερωθείτε για την εκκαθάριση της δήλωσή σας, μετά τον έλεγχο των στοιχείων που συμπληρώσατε, μέσω της ιστοσελίδας www.gsis.gr.
Aπό το Μενού Λειτουργιών μπορείτε να κάνετε εκτύπωση της Δήλωσης (Ε1) και των συνυποβαλλομένων εντύπων Ε2, Ε3 .

Σε εναν φιλο μου του ειπε οτι πρεπει να παει τα δικαιολογητικα εντος 15 ημερων.




Ε9 δε ξέρω, πολλοί λένε να κάνουμε καλού κακού, εγώ που δεν έχω μεταβολές το αφήνω ως έχει.

Για να βρείς το Ε9, εισέρχεσαι στο account σου, επιλέγεις από πάνω "Εφαρμογές taxisnet", και βρίσκεις εκεί που λέει εφαρμογή περιουσιολογίου Ε9.

Πηγα σε αυτη τη σελιδα, γραφει ομως μονο για δηλωσεις του 2012. Τιποτα για το 2013...


Όχι δεν έχω ασχοληθεί, έκανα μια τροποποίηση μικρή σε ένα στοιχείο για ένα ακίνητο νομίζω είτε κοντά στην πρωτοχρονιά είτε λίγο πρίν το τέλος του 2012. Τότε που εισήλθα στην εφαρμογή έκανα και επιβεβαίωση της περιουσιακής κατάστασης των παλαιότερων ετών. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Απλά το ΥΠ.ΟΙΚ το λέει καλού κακού να τα κοιτάξουμε διότι μερικοί παίζει να έχουν λάθη που δεν διορθώθηκαν και μετά όταν θα έρθουν τα εκκαθαριστικά του ΦΑΠ θα τρέχουν για διορθωτικές και επανεκκαθάριση στις ΔΟΥ.

Δεν το πιασα αυτο. Aν ειχες μεταβολη στη περιουσιακη κατασταση σου εντος του 2012 δε πρεπει οπωσδηποτε να το δηλωσεις στο φετινο Ε9?

aleex
10-07-13, 03:33
Μάλιστα ... όντως ζήτω η τρέλα. :evil: Θα πάω πάντως σήμερα ένα πολύ χοντρό φάκελο με όλα τα δικαιολογητικά κ γιατί θα λείψω για ένα μήνα κ γιατί θέλω να κάνω αίτηση κ να καλυφθεί το τεκμήριο του αυτοκινήτου από τη μητέρα μου βάσει Περίπτωσης ε’, 2η παράγραφος, άρθρο 16 Κ.Φ.Ε και να υποβάλω κ πίνακα ανάλωσης κεφαλαίων κ όταν γυρίσω σ' ένα μήνα που σιγά μην μου έχουν απαντήσει, θα μεταβιβάσω το αυτοκίνητο στη μάνα μου για να τελειώνει αυτή η υπόθεση :evil:

21706
10-07-13, 08:08
#613:

«....για την ορθή και ομοιόμορφη εφαρμογή των διατάξεων
κατά την άντληση στοιχείων από τους φορολογούμενους
(φυσικά πρόσωπα) ορίζονται τα ακόλουθα έντυπα:
α) Διαθέσιμα Περιουσιακά στοιχεία
β) Ερωτηματολόγιο τρόπου διαβίωσης-μεταβολών-υποχρεώσεων
γ) Επιστολή προς το φορολογούμενο
Τα έντυπα αυτά μπορεί να τροποποιούνται/συμπληρώνονται από
τον ελεγκτή ανάλογα με τα δεδομένα του φακέλου κάθε υπόθεσης.
Θα επιδίδονται στο φορολογούμενο μαζί με την εντολή ελέγχου ή
χωριστά, αλλά οπωσδήποτε με τη συνοδεία επιστολής προς το
φορολογούμενο, ο τύπος της οποίας επισυνάπτεται στην παρούσα
εγκύκλιο.»

Συμπέρασμα: αν δεν πάρετε τέτοια επιστολή δεν χρειάζεται να πάτε
στην εφορία, ανεξάρτητα τι λέει το εκκαθαριστικό.

Basilhs23_
10-07-13, 18:12
Δεν το πιασα αυτο. Aν ειχες μεταβολη στη περιουσιακη κατασταση σου εντος του 2012 δε πρεπει οπωσδηποτε να το δηλωσεις στο φετινο Ε9?

Αν έχεις μεταβολή τότε ναί, αν δεν έχεις δεν χρειάζεται.

cool11
10-07-13, 22:00
Εκκαθαρίσεις, μες τα μπάνια του λαού, ή και με τα πρωτοβρόχια! Ε, πιστεύω πριν τα χιόνια!

rigas
10-07-13, 22:59
Αν έχεις μεταβολή τότε ναί, αν δεν έχεις δεν χρειάζεται.

Αρα εσυ θα επρεπε να κοιταξεις το φετινο Ε9(γιατι ειπες οτι δεν ασχοληθηκες)



Λοιπον, να κανουμε μια ανακεφαλαιωση.
Οταν τελειωσα με τη συμπληρωση των κωδικων και κλικαρησα για να προχωρησω, μου εβγαλε το αποτελεσμα της εκκαθαρισης(πιστωτικο) και απο κατω εγραφε σε κοκκινο πλαισιο

Για τα ποσα των δαπανων(ιατρικων, δωρεων κλπ), καθως και των λοιπων κωδικων της δηλωσης Φ.Ε. που υποβαλλεται, θα αποσταλει ειδοποιηση απο την Γ.Γ.Π.Σ. προκειμενου να αποστειλετε μεσω Ταχυδρομειου τα σχετικα δικαιολογητικα στην αρμοδια Δ.Ο.Υ

Κατοπιν, κλικαροντας στη Συνεχεια Υποβολης και κανοντας οριστικοποιηση της δηλωσης μου ειπε

* Ε Ν Η Μ Ε Ρ Ω Σ Η *
Θα ενημερωθείτε για την εκκαθάριση της δήλωσή σας, μετά τον έλεγχο των στοιχείων που συμπληρώσατε, μέσω της ιστοσελίδας www.gsis.gr.

Συμπερασμα?:hmm::what:

Jazzer
11-07-13, 00:01
Συμπερασμα?:hmm::what:
Επειδή έχει μέλλον αυτή η ιστορία με την εκκαθάριση (το ίδιο ακριβώς μήνυμα μου έβγαλε και εμένα πριν 10 μέρες), σου συνιστώ να ασχοληθείς καλύτερα με το όμορφο καλοκαιράκι και τα δροσερά κορίτσια της ηλικίας σου ! :p

aleex
11-07-13, 12:08
Λοιπόν, επειδή εμένα μου είχε βγάλει μήνυμα να πάω τα χαρτιά για έλεγχο εντός 15 ημερών, τελικά πήγα χθες στην εφορία, όπου έχω ν' αναφέρω τα εξής:

Σχετικά με τα κόκκινα μηνύματα όπως προαναφέρθηκε έχουν όντως μηδέν ενημέρωση στην εφορία, καθώς ο εφοριακός με ρώτησε "γιατί ήρθες?"

Μη δηλώνοντας εισόδημα τα τελευταία χρόνια, που να το βρω εξάλλου, έφτιαξα πίνακα ανάλωσης κεφαλαίων για να καλύπτω το τεκμήριο, 1400 κε, 9 ετών. Προφανώς επειδή ο φάκελος που κράταγα ζύγιζε ένα κιλό (έριξα κάτι ξενύχτια να τον φτιάξω :mad:), ο εφοριακός αρκέστηκε στο xlόφυλλο που είχα επισυνάψει στην αίτηση κ δεν κοίταξε κανένα δικαιολογητικό, ούτε και τις αποδείξεις εννοείτε (ήταν κ πολλές της λαϊκής του 1 ευρώ :twisted:)

Εκεί που δεν τα πήγα καλά, είναι που ήθελα να κάνω αίτηση για κάλυψη του τεκμηρίου του αυτοκινήτου μου από την μητέρα μου: Περίπτωση ε’, 2η παράγραφος, άρθρο 16 Κ.Φ.Ε.

«2. Το ετήσιο συνολικό ποσό της αντικειμενικής δαπάνης, που προσδιορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου, μπορεί να αμφισβητηθεί από τον φορολογούμενο όταν αυτό είναι μεγαλύτερο από την πραγματική δαπάνη του φορολογουμένου και των μελών που τον βαρύνουν, εφόσον αυτό αποδεικνύεται από τον υπόχρεο με βάση πραγματικά περιστατικά ή στοιχεία. Τέτοια περιστατικά συντρέχουν ιδίως στο πρόσωπο των υπόχρεων, οι οποίοι:
ε) συγκατοικούν με συγγενείς πρώτου βαθμού και έχουν μειωμένες δαπάνες διαβίωσης, λόγω αποδεδειγμένης συμβολής στις δαπάνες αυτές των συγγενών τους με την προϋπόθεση ότι οι τελευταίοι αυτοί έχουν εισόδημα από εμφανείς πηγές,»

Μου είπε ότι το βλέπει δύσκολο γιατί είμαι μεγάλος. Οκ, είμαι 51, αλλά δεν βλέπω να λέει τπτ για ηλικίες στη παραπάνω διάταξη. Δλδ δεν μπορείς να είσαι άνεργος στα 51? Τι να κάνω, να επιμείνω στο θέμα αυτό, ή μετά τα μπάνια, να το μεταβιβάσω στη μάνα μου τ' αυτοκίνητο μήπως τελικά δεν βρω άκρη με τους εφοριακούς?

Basilhs23_
11-07-13, 15:27
Τρέχα γύρευε...

Με την ανάλωση τι έκαναν? Πήραν τον φάκελό σου με όλα τα δικαιολογητικά ή κράτησαν μόνο το πινακάκι ?

aleex
11-07-13, 15:42
Τρέχα γύρευε...

Με την ανάλωση τι έκαναν? Πήραν τον φάκελό σου με όλα τα δικαιολογητικά ή κράτησαν μόνο το πινακάκι ?

Τπτ δεν πήρε τπτ δεν κράτησε. Κοίταξε μόνο το πινάκι, κτύπησε κάποια νούμερα σε μια εφαρμογή κ οκ. Να σου πω τώρα. Μιλάμε για ένα αυτοκινητάκι. Θυμήσου ότι πότε ήταν, το 2007 - 2008 δεν έκανες καν δήλωση χωρίς εισόδημα έχοντας αυτοκίνητο εργοστασιακής αξίας κάτω των 50.000 ευρώ. :lol: :cry: Έχει κι άλλες δουλειές να κάνει ο άνθρωπος. Εν τω μεταξύ άρχισα να μιλάω κ λίγο δυνατά, έχω κ πολύ δυνατή φωνή, λέγοντας διάφορα του τύπου "Καλά άνεργος, αντί να μου δώσετε βοήθημα θέλετε να μου πάρετε κ τη ψυχή?" κ σου λέει άντε να φύγει να ησυχάσουμε. :rolleyes:

Basilhs23_
11-07-13, 16:38
Καλά κάνεις και έχεις δυνατή φωνή, ειδικά σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται, εγώ δεν έχω καθόλου δυνατή το αντίθετο.

Εμείς έχουμε ένα αμάξι της μητέρας μου που είναι ακινητοποιημένο σε ένα γκαράζ από το 1999. Τώρα προσπαθούμε να το αποσύρουμε λίγο πρίν κάνουμε το Ε1 της μητέρας μου.

rigas
11-07-13, 20:46
Επειδή έχει μέλλον αυτή η ιστορία με την εκκαθάριση (το ίδιο ακριβώς μήνυμα μου έβγαλε και εμένα πριν 10 μέρες), σου συνιστώ να ασχοληθείς καλύτερα με το όμορφο καλοκαιράκι και τα δροσερά κορίτσια της ηλικίας σου ! :p

Kι αν ειδοποιηθω να τους παω τα δικαιολογητικα ενω ειμαι διακοπες? Μηπως βρουν την ευκαιρια να μη μου σκασουν το παραδακι?

aleex
11-07-13, 20:47
Μακροπρόθεσμα δεν παλεύεται το θέμα εδώ πέρα. Δυστυχώς η μόνη οριστική λύση είναι η μετανάστευση .. :evil:

cool11
11-07-13, 22:07
Μακροπρόθεσμα δεν παλεύεται το θέμα εδώ πέρα. Δυστυχώς η μόνη οριστική λύση είναι η μετανάστευση .. :evil:

Τα εχουμε πει αυτα....τα λεμε και σε αλλα θεματα.
Δυστυχως ελλαδα δεν παλευετε σε κανενα επιπεδο πια.
Σου πινουν το αιμα με το καλαμακι, σε καταδικαζουν σε απαξιωση και υποβαθμιση οτι κι αν εισαι και οτι κι αν κανεις, και παροχες καμια.
Και συνεχεια χειροτερα και πιο κατω.
Πραγματικα, σε ατομικο επιπεδο, δεν υπαρχει αλλη λυση απο την μεταναστευση.

- - - Updated - - -

Απο το δρομοκαΊτειο το σκασαν ολοι οσοι μας κυβερνουν?
Εχουν ως μοναδικο τους σκοπο να μας τρελανουν;
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/80126/den-katargeitai-h-ypohreosh-sylloghs-apodeixeon.html

21706
11-07-13, 22:57
Απο το δρομοκαΊτειο το σκασαν ολοι οσοι μας κυβερνουν?
Εχουν ως μοναδικο τους σκοπο να μας τρελανουν;
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/80126/den-katargeitai-h-ypohreosh-sylloghs-apodeixeon.html

Όχι, έχουν και οι αποδείξεις το δικαίωμα να κάνουν διακοπές:
Καταργούνται τον Ιούλιο, επανέρχονται το Σεπτέμβριο (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113077022)

sprog111
12-07-13, 01:11
Έχω παρόμοιο πρόβλημα με τον Ρήγα αλλά και με πολλούς άλλους φαντάζομαι. Θέλω να υποβάλλω τη δήλωση πάω διακοπές αλλά αν μου βγάλει αυτό το μήνυμα για να περάσω εντός 15 ημερών για έλεγχο...

21706
12-07-13, 09:45
Έχω παρόμοιο πρόβλημα με τον Ρήγα αλλά και με πολλούς άλλους φαντάζομαι. Θέλω να υποβάλλω τη δήλωση πάω διακοπές αλλά αν μου βγάλει αυτό το μήνυμα για να περάσω εντός 15 ημερών για έλεγχο...
Αν υποβάλεις τώρα τη δήλωση θα πας τη Δευτέρα στην
εφορία και την Τρίτη αρχίζεις τις διακοπές σου!
Δες πάντως και το #616.

aleex
12-07-13, 09:47
Έχω παρόμοιο πρόβλημα με τον Ρήγα αλλά και με πολλούς άλλους φαντάζομαι. Θέλω να υποβάλλω τη δήλωση πάω διακοπές αλλά αν μου βγάλει αυτό το μήνυμα για να περάσω εντός 15 ημερών για έλεγχο...

Τι να σου πω κ γω? Έκατσα 2 μέρες ολονυχτία για να ετοιμάσω το φάκελο κ να πάω τελικά χτες το πρωί γιατί Κυριακή βράδυ φεύγω ..

Πάντως όπως προαναφέρθηκε αυτό με τις 15 μέρες το βγάζει το σύστημα αυτόματα χωρίς να έχει κάποια ενημέρωση η εφορία, τουλάχιστον από την δική μου εμπειρία. Εγώ πήγα βέβαια μετά από 3 μέρες, τώρα αν μετά από 15 μέρες τους βγάλει στο σύστημα κάποιο κουτάκι σε κάποια εφαρμογή. Πάντως μάλλον δεν υπάρχει καμία επαφή μεταξύ online κ offline εφορίας. :whistle:

mezger
12-07-13, 10:19
Αν υποβάλεις τώρα τη δήλωση θα πας τη Δευτέρα στην
εφορία και την Τρίτη αρχίζεις τις διακοπές σου!
Δες πάντως και το #616.

Τώρα πρόσεξα το #616, προς αποφυγη παρεξηγήσεων η εγκύκλιος (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16756)για τον έλεγχο των δηλώσεων λέει τα εξής


Β΄ Κατηγορία

Περιλαμβάνονται οι δηλώσεις για τις οποίες, μετά τη διασταύρωση των δηλωθέντων ποσών με τα τηρούμενα ηλεκτρονικά αρχεία στη Γ.Γ.Π.Σ., απαιτείται έλεγχος των πρωτότυπων δικαιολογητικών. Οι εν λόγω δηλώσεις δεν εκκαθαρίζονται άμεσα.

Η Γ.Γ.Π.Σ. ενημερώνει τους υπόχρεους ότι προκειμένου να γίνει η εκκαθάριση της δήλωσής τους πρέπει να προσκομίσουν ή να αποστείλουν με συστημένη επιστολή εκτύπωση της υποβληθείσας δήλωσης με τα απαιτούμενα πρωτότυπα δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. φορολογίας εισοδήματος εντός 15 εργάσιμων ημερών.

Μετά την παραλαβή και τον έλεγχο των δικαιολογητικών από τη Δ.Ο.Υ., και εφόσον αυτά είναι ορθά, η Δ.Ο.Υ. ενημερώνει άμεσα τη Γ.Γ.Π.Σ. προκειμένου να γίνει η εκκαθάριση της δήλωσης. Εάν το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης είναι πιστωτικό και οι φορολογούμενοι είναι φορολογικά ενήμεροι και δεν συντρέχουν οι προϋποθέσεις του άρθρου 83 του Ν.Δ. 356/1974 (Κ.Ε.Δ.Ε.), όπως ισχύει, ακολουθείται η αναφερόμενη διαδικασία στην περίπτωση 1 της Α΄ Κατηγορίας του παρόντος άρθρου.

Εάν το αποτέλεσμα είναι πιστωτικό και οι φορολογούμενοι δεν είναι φορολογικά ενήμεροι ή συντρέχουν οι προϋποθέσεις του άρθρου 83 του Ν.Δ. 356/1974 (Κ.Ε.Δ.Ε.), όπως ισχύει, ακολουθείται η αναφερόμενη διαδικασία στην περίπτωση 2 της Α΄ Κατηγορίας του παρόντος άρθρου.

Σε περίπτωση μη ανταπόκρισης του φορολογούμενου στην πρόσκληση για προσκόμιση των δικαιολογητικών ή μη ορθότητας των προσκομιζόμενων δικαιολογητικών ενημερώνεται ο φορολογούμενος ότι η υποβληθείσα δήλωσή του προωθείται για περαιτέρω έλεγχο.

Η επιστολή που αναφέρεται στην εγκύκλιο που παρέθεσες είναι για κανονικούς ελέγχους, όχι για τον τυπικό έλεγχο των δικαιολογητικών. Αν δεν πας τα δικαιολογητικά, σε στέλνουν για κανονικό έλεγχο-ανασκολοπισμό.

Πάντως δεδομένης της μη ενημέρωσης των εφοριών και της γενικότερης ανοργανωσιάς, δε νομίζω να τηρείται (ακόμα) αυστηρα η προθεσμία των 15 ημερών.

21706
12-07-13, 10:51
Η επιστολή που αναφέρεται στην εγκύκλιο που παρέθεσες είναι για κανονικούς ελέγχους, όχι για τον τυπικό έλεγχο των δικαιολογητικών.

Δεν βλέπω να κάνει τέτοια διάκριση η ΠΟΛ.1171/4-7-2013.

mezger
12-07-13, 11:23
Δεν βλέπω να κάνει τέτοια διάκριση η ΠΟΛ.1171/4-7-2013.

Μα ο τίτλος της είναι "Οδηγίες σχετικά με την παροχή στοιχείων από τους φορολογούμενους κατά τον έλεγχο υποθέσεων φυσικών προσώπων" και παρακάτω αναφέρει "Σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρο 66 του ΚΦΕ ο προϊστάμενος της ελεγκτικής υπηρεσίας κατά τον έλεγχο των επιδιδόμενων δηλώσεων δικαιούται: «Να καλεί εγγράφως τον υπόχρεο, ανεξάρτητα αν έχει υποβάλει ή όχι φορολογική δήλωση, να δώσει μέσα σε τακτή και σύντομη προθεσμία, είτε αυτοπροσώπως είτε με εντολοδόχο που ορίζεται με δήλωση του προς την ελεγκτική υπηρεσία, τις αναγκαίες διευκρινίσεις και να προσκομίσει κάθε λογαριασμό και κάθε στοιχείο που είναι χρήσιμο για τον καθορισμό του εισοδήματος».

Από την άλλη η 1146/20.6.2013 λέει στον τίτλο "Συμπλήρωση - Τροποποίηση της απόφασης για την επιστροφή του Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων μέσω Τραπεζών."

Άλλο ο "έλεγχος υποθέσεων φυσικών προσώπων" και άλλο ο έλεγχος των δικαιολογητικών για να γίνει η εκκαθάριση της δήλωσης.

Εσύ προτείνεις δηλαδή να μην πάει κανεις τα δικαιολογητικά, ακόμα και αν του βγάζει μήνυμα να τα πάει, αν δεν πάρει επιστολή? Τη στιγμή που αναφέρει ξεκάθαρα ότι "Σε περίπτωση μη ανταπόκρισης του φορολογούμενου στην πρόσκληση για προσκόμιση των δικαιολογητικών ή μη ορθότητας των προσκομιζόμενων δικαιολογητικών ενημερώνεται ο φορολογούμενος ότι η υποβληθείσα δήλωσή του προωθείται για περαιτέρω έλεγχο."? Do you like to live dangerously? :p

aleex
12-07-13, 14:23
Φιλέ mezger, για να μην ψαρώνουμε και τελείως, :evil: καταρχάς το μήνυμα στο κόκκινο πλαίσιο, είναι τελείως ανεπίσημο και χωρίς καμία νομική έννοια κ υπόσταση από την στιγμή που αν δεν το προσέξεις τη συγκεκριμένη στιγμή πριν πατήσεις οκ για τελική υποβολή, δεν το ξαναβλέπεις ποτέ.

Η υποβληθείσα δήλωση δεν λέει τπτ τέτοιο. Ή δεν λέει τπτ για έλεγχο ή λέει θα ενημερωθείτε για την εκκαθάριση μετά τον έλεγχο των στοιχείων που δηλώσατε.

Κάθε σώφρων άνθρωπος αυτό το μεταφράζει ως "αφού ελέγξουμε τα στοιχεία που μας δηλώσατε" δεν υπάρχει κάπου κάτι άλλο. Και δεν είναι ενημερωμένες και οι εφορίες σχετικά. Μια πρόσκληση για έλεγχο προϋποθέτει ότι έχεις κ κάποιο έγγραφο να δείξεις εκεί που πας που να αποδεικνύει ότι σε καλέσανε. Και τελικά συγγνώμη δλδ. Όταν αυτό το μήνυμα βγει σε 5 εκ δηλώσεις, πόσες χιλιάδες υπαλλήλους θέλουν για να ελέγξουν όλα αυτά; Είναι απλά αδύνατο.

21706
12-07-13, 14:28
Δυστυχώς δεν μας έχει πει κανείς τι λέει ακριβώς αυτό
το μήνυμα που τους στέλνει στην εφορία για έλεγχο.

mezger
12-07-13, 14:48
Φιλέ mezger, για να μην ψαρώνουμε και τελείως, :evil: καταρχάς το μήνυμα στο κόκκινο πλαίσιο, είναι τελείως ανεπίσημο και χωρίς καμία νομική έννοια κ υπόσταση από την στιγμή που αν δεν το προσέξεις τη συγκεκριμένη στιγμή πριν πατήσεις οκ για τελική υποβολή, δεν το ξαναβλέπεις ποτέ.


Καλά το κόκκινο μήνυμα υπάρχει εδώ και χρόνια και δε λέει τίποτα. Εγώ μιλάω για την δεύτερη περίπτωση:

126241

Αυτά τα μηνύματα βγάζει αμέσως μετά την υποβολή, και μετά στην πρώτη σελίδα του pdf.

Νομίζω ότι είναι απόλυτα σαφές ότι στη δεύτερη περίπτωση τα πας τα δικαιολογητικά.

Στην πρώτη και στην τρίτη προφανώς απλά περιμένεις.

Αν υπάρχει κι άλλη, δεν γνωρίζω, αλλά δε νομίζω.

21706
12-07-13, 16:23
Αυτά τα 3 μηνύματα είναι για 3 δηλώσεις;

mezger
12-07-13, 16:38
Ναι, διαφορετικές. Αν έχει εισοδήματα μόνο από ενοίκια ή συντάξεις κάποιων ταμείων (που υποθέτω έχουν υποβάλλει στοιχεία και μπορεί να γίνει διασταύρωση) βγάζει το ποσό της εκκαθάρισης. Αν έχουν μισθούς, βγάζει το πρώτο μήνυμα, γιατί περιμένουν τις δηλώσεις Ε7 για να διασταυρώσουν τα ποσά. Αν έχει σημαντικό ποσό σε παρακρατήσεις ελ.επ. ή κάποιο περίεργα μεγάλο ποσό σε φοροαπαλλαγές, βγάζει το μήνυμα για προσκόμιση δικαιολογητικών. Ίσως υπάρχουν και άλλα κριτήρια, δεν τα έχουν δημοσιεύσει - τα παραπάνω είναι από εμπειρικά δεδομένα και απ΄όσα tweetαρει ο Θεοχάρης.


11 Jul
@htheoharis ΒΗΜΑΤΑ ΠΙΣΩ.Υποβάλοντας Ε1 ηλεκτρον.ζητείται υποβολή σε ΔΟΥ στοιχείων που υποβλήθηκαν ηλεκτρον.(παρ.φορ-.βεβ.αποδ.με ΑΦΜ-Ε2-Ε3)

Harry Theoharis ‏@htheoharis 11 Jul
κάνετε λάθος. Ειναι βήμα μπροστά. Αυτό συνέβαινε πάντα με χαζό κριτήριο την επιστροφή >€1500 Τωρα γίνεται με καλύτερα κριτήρια.

cool11
12-07-13, 21:07
Αφου οπως ειπα και σε μενα εδειξε το κοκκινο μηνυμα, η ε1 μου αναγραφει στην πρωτη σελιδα το εξης
126248

Basilhs23_
13-07-13, 00:41
Προσοχή, σημαντικό.

Δελτίο τύπου της ΕΦΕΕΑ για ένδειξη στο έντυπο Ε1 που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στους λογιστές

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14421

Άρα και όσοι κάνετε δήλωση μόνοι σας προσέξτε την παραπάνω επιλογή, γιατί μπορεί να μην την ξε-τσεκάρατε και να περιμένετε τζάμπα να έρθει το εκκαθαριστικό στο σπίτι.

pavlex
13-07-13, 02:42
Βλακειες, ο καθενας οπως του καπνισει το ερμηνευει,υπαρχει νεοτερη ενημερωση απο του υπουργειο,
εννοει αν θελουν ηλεκτρονικη ενημερωση-που να λεει οτι εκκαθαριστηκε η δηλωση τους,να του στειλουν μαιλ αν το δηλωσε στο εντυπο η στο προφιλ σου στο ταξις-νετ,οπως γινετε και τηλεφωνικα ,μονο με το αφμ και μαθαινεις αν ειναι πιστωτικο-περνεις η χρεωστικο-δινεις.


http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14425

21706
13-07-13, 09:17
Σχετικά με την προσυμπλήρωση των τόκων στο Ε1:
Σύμφωνα με δηλώσεις του Κου Θεοχάρη οι τόκοι θα
προσυμπληρωθούν τις αμέσως επόμενες ημέρες στους
κωδικούς της φορολογικής δήλωσης του πρώτου
δικαιούχου του λογαριασμού.
Ωστόσο, θα μπορούν όλοι οι δικαιούχοι ανάλογα με το
ποσό των τόκων που τους αντιστοιχεί να διορθώσουν
και να συμπληρώσουν τους ανάλογους κωδικούς κατά
την διάρκεια συμπλήρωσης της δήλωσης. (http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14279)

Μέχρι τώρα όμως δεν έχει δει κανένας στη δήλωσή του
προσυμπληρωμένους τόκους. Έχετε δει καμιά νεότερη
δήλωση του κ. Theoharis; (Δεν παρακολουθώ τι τιτιβίζει
στο τουίτι.)

manoulamou
13-07-13, 11:42
Εστω οτι εχω παμπαλαιους λογαριασμους που δεν θυμαμαι καν την υπαρξη τους ειτε λογω μικροϋπολοιπων ειτε λογω... alzheimer αλλά εχουν καποιους τοκους.
Στις δηλωσεις του 2014 όπου ΘΑ ειναι υποχρεωτικο ακομη το 0.01 € τι ακριβως γινεται
(1) οι τοκοι προφανως αναφερονται μονο στο 2013
(2) πώς ακριβως θα γινει διασταυρωση ιδιως με μικρες τραπεζες;
:whistle:

cool11
13-07-13, 12:27
Προσοχή, σημαντικό.

Δελτίο τύπου της ΕΦΕΕΑ για ένδειξη στο έντυπο Ε1 που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στους λογιστές

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14421

Άρα και όσοι κάνετε δήλωση μόνοι σας προσέξτε την παραπάνω επιλογή, γιατί μπορεί να μην την ξε-τσεκάρατε και να περιμένετε τζάμπα να έρθει το εκκαθαριστικό στο σπίτι.

To αιωνιο ελληνικο κρατος που προσπαθει με καθε τροπο να ξεγελασει τους πολιτες του...
Ευτυχως οταν εκανα τη δηλωση, το ειχα πονηρευτει, οποτε το ξετσεκαρισα.
Και τι θα πει 'θα ενημερωθειτε ηλεκτρονικα"? Ζώα του υπουργειου για πειτε μας; Δεν λεει πχ. 'θα σας αποσταλει email', να πω παει στην ευχη.
Η φραση 'θα ενημερωθειτε ηλεκτρονικα" μπορει να σημαινει οτι καποια στιγμη θα ενεργοποιηθει το pdf της εκκαθαρισης εντος taxis. Κι εγω δηλαδη πρεπει να εχω το αγχος καθε μερα να κανω login στο taxis και να κοιταζω μηνυματα και αν εκαναν διαθεσιμο το pdf? Α ρε ξυλο που τους χρειαζεται.
Δεν θα μου μεταθεσουν εμενα οι αλητες την ευθυνη για την εκκαθαριση. Ελεος.
:(

sdikr
13-07-13, 12:57
Αυτό υπήρχε εδω και αρκετό καίρο, αυτό που λέει είναι αν θέλεις να σου παρέχει την ενημέρωση ηλεκτρονικά ή μέσω τηλεφώνου αν έγινε εκκαθάριση, το χαρτί πάλι θα έρθει στο σπίτι

cool11
13-07-13, 13:05
Δηλαδη οσα λεει ο Συνδεσμος των φοροτεχνικων, ειναι λαθος;

Basilhs23_
13-07-13, 19:03
Πολύ μπάχαλο πάλι η κατάσταση, όπως είπε πριν και ο pavlex, έβγαλε νέα ανακοίνωση ο Θεοχάρης και λέει οτι δεν ισχύει αυτό, άλλα ένας λογιστής που μίλησε με υπάλληλο του taxisnet είπε οτι ισχύει....

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14425

sdikr
13-07-13, 22:47
Πολύ μπάχαλο πάλι η κατάσταση, όπως είπε πριν και ο pavlex, έβγαλε νέα ανακοίνωση ο Θεοχάρης και λέει οτι δεν ισχύει αυτό, άλλα ένας λογιστής που μίλησε με υπάλληλο του taxisnet είπε οτι ισχύει....

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14425

Αυτό υπάρχει σίγουρα εδώ και 2 χρόνια (πριν απο τις φετινές δηλώσεις) το θυμάμαι γιατί εψάχνα για ποιο λόγο το βάλανε
έχει να κάνει με το αν θα σε ενημερώσουνε μέσω taxis ή τηλεφώνου ότι έγινε εκκαθάριση ή ακόμα όταν κάποιος 3ος ψάχνει για την εκκαθάριση σου

rigas
14-07-13, 21:18
Εστω οτι εχω παμπαλαιους λογαριασμους που δεν θυμαμαι καν την υπαρξη τους ειτε λογω μικροϋπολοιπων ειτε λογω... alzheimer αλλά εχουν καποιους τοκους.
Στις δηλωσεις του 2014 όπου ΘΑ ειναι υποχρεωτικο ακομη το 0.01 € τι ακριβως γινεται


Μα και φετος ειναι υποχρεωτικο να δηλωσεις το 0.01€ αν το αθροισμα σου με αλλους τοκους ειναι πανω απο 250€.
Αρα πρεπει να πας να παρεις βεβαιωση για 0.01€...

@ ADSLgr.com All rights reserved.